Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Randevu Al

Anüs bölgesinde basite aldığımız şikayetler aslında içinden çıkılmazı zor olan hastalıkların belirtisi ve başlangıcı olabilmektedir. Onlardan biride makatta ağrı olup, bir çok nedeni bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Apse yada halk arasındaki tabiri ile makat apsesi dikkat edilmediğinde daha zor bir süreç olan Anal Fistül (Makatta Akıntı) problemine dönüşmektedir.

Anal Apse

Makat Apsesi Nedir?
Hastalığın yapısına baktığınızda anüs çevresinde ağrılı şişlik olarak görülmektedir. Aniden ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik kimi zaman kişide ateşlenmeye neden olabilmektedir. Nedenlerine baktığınızda aslında insan hayatını kolaylaştırmak için gerekli dokuların görevini tam anlamıyla yerine getirmediğini görürsünüz.

Salgı Bezlerinin Tıkanması İltihaba Neden Olur
Anüs bölgesinde cildi nemlendirmek ve dışkı çıkışını kolaylaştırmak için gerekli 4-10 adet salgı bezleri bulunmaktadır. Fakat bunların tıkanması sonucu iltihap ve şişlik ortaya çıkmaktadır. Ani bir şekilde ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik hayatı çekilmez hale getirmektedir. Bir çok insan bu süreçte makat üstüne oturamaz. Erkeklerde daha sık görülen bu sorun daha çok orta ve ilerleyen yaşlarda oluşur. Yani çocuk ve ergenlerde yok denecek düzeydedir.

Makat Apsesi Belirtileri

Bir çok hastalıkta odluğu gibi gizli ilerleyen bir hastalık değildir. Yani apse oluştuğu ilk 2-3 gün içerisinde ortaya çıkan makat ağrısı ve şişlik ile kesinlikle farkına varırsınız. Bu noktada kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekir. Çünkü kısa sürede ciddi anlamda sıkıntıya neden olabilmektedir.

Anal Apse İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makatta ağrı, şişlik ve akıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Size önerim ise Proktoloji (makat hastalıkları) alanında kendini geliştirmiş bir doktor tercih etmeniz olacaktır.

Makatta Ağrı Yapan Diğer Hastalıklar
Öncelikle anüs bölgesinde görülen tüm ağrılar Anal Apse ile alakalı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü makatta ağrıya neden olan bir çok hastalık ve şikayet bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) kıl dönmesi apsesi, hemoroid memesinin boğulması, anal fissür gibi hastalıklar bulunmaktadır. Yani makatta ağrı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?
Çoğunlukla 2-3 dakika gibi bir işlem olup, gözle ve parmakla yapılmaktadır. Çünkü ağrı dışında anüs bölgesinde ortaya çıkan kızarık şişlik apse olduğunu ortaya koymaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine geçen bir hastalık mı diye sorarsanız vereceğim cevap evet olacaktır. Fakat burada durmak lazım, çünkü apse kendi kendine patlar, fakat bu patlama kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Çünkü kendi kendine patlaması halinde %100 Anal Fistül problemine neden olmaktadır.

İlaçla Tedavi Edilir mi?
Yazının en önemli yerlerinden birisi sanırım bu kısmı olacaktır. Çünkü Anorektal Apse diğer apse problemlerinden farklı olup, antibiyotik, bitkisel ürünler vs hiç bir çözümü olmaz. O nedenle sakın ilaç vs ile sorunu aşmaya çalışmayın. Tek ve bilimsel çözümü biriken apsenin boşaltılması olacaktır.

Apsenin Acil Boşaltılması Gerekir
Doktor muayenesi ile sorunun Anal Apse olduğu kesinleşmesi halinde mutlaka boşaltılması gerekir. Çünkü her geçen gün sorun derinleşmekte ve aynı zamanda cilt altında doku hasarına neden olmaktadır. 3 Gün içerisinde boşaltılması halinde Anal Fistül problemi olması engellenir. 4. günde boşaltılması halinde Fistül riski %40-%50 olurken 6. günde boşaltılması halinde ise Fistül riski %60-%70 oranında olmaktadır. Boşaltılmaması yada kendi kendine boşalması halinde ise Fistül riski %90 oranına yükselmektedir.

Anal Fistül (Makatta Akıntı) Nedir?
Tedavi edilmemesi (boşaltılmaması) yada kendi kendine boşalması halinde Anal Fistül problemine dönüşeceğini öğrendik, bu konuda sitemizde detaylı bilgiler yer almakta olup, kısaca değinmek gerekirse oluşan iltihap doku hasarına neden olmaktadır. Öyle ki kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanala / tünele neden olmaktadır. Bu düz bir şekilde olduğu gibi ağaç dallarını andıran karışık bir şekilde olabilir. Bağırsağın son kısmında olduğu için dışkı kanala akmakta ve oradan dışarı çıkmaktadır. Bu nedenle makatta akıntı yapan hastalıkların başında gelmektedir. Anal Fistül ile ilgili sitemizdeki konuya bakınız.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Öncelikle bilimsel bir tedavi için boşaltılması gerektiğini anladık, şimdi bunun nasıl yapılması gerektiğine bakalım. Burada basit bir ameliyat uygulanması gerekir. Kimileri enjektör (iğne) ile irini çekerek boşaltsa da bu kesinlikle bilimsel bir uygulama değildir.

Cilt 2 Santim Kesilir, Cerahat Boşaltılır
Hastaya genelde lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılır. Bu noktadan sonra bistüri (neşter) ile şişlik olan bölge 2 yada en fazla 2,5 cm olacak şekilde kesilir. Bu noktadan itibaren cilt altında biriken cerahat coşkulu bir şekilde dışarı akacaktır. Bu durum doktor ve hemşirelerin pek hoşuna gitmez. Aslına bakarsanız apse boşaltma görüntülerine baksanız sizinde mideniz kaldırmayacaktır. 🙂

Drenaj Takılır
Cilt altında biriken irin boşaltıldıktan sonra yine irin birikmesini önlemek için drenaj takılmaktadır.

Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Doktorunuz apseyi boşaltmasına ek olarak oluşan doku hasarını düzeltmek için antibiyotik tedavisine başlanabilir. Doktorunuzun yazdığı ilacı sonuna kadar düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Kıl Dönmesi Apsesi Farklı Bir Durumdur
Anüs bölgesinde görülen bir diğer apse kıl dönmesi apsesi olup, her ikisi farklı durumlardır. Erkeklerde sıkça görülen Pilonidal Sinüs ilerleyen süreçte makatta akıntıya neden olmaktadır. Bu akıntının cilt dışına çıkması mümkün olmaması halinde iltihap durumu oluşmaktadır. Bununla ilgili sitemizde geniş kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Yukarıda yer alan bilgilerde mutlaka boşaltılması gereken bir sorun olduğunu gördük, bu işlemi Idea kliniklerinde yapabilirsiniz. SGK güvencesi olan hastalar için 400 olmayanlar için 800 TL ücretlendirmesi bulunmaktadır.

337 Yorum

 1. Hocam meraba pazartesi anüs apsesi amaliyati oldum hem hemoroid alindi hemde drenaj takilip iltihap cikarilmaya calisildi fakat yeterli olmayimca carsamba tekrardan amaliyatla büyük yara actilar ve iltihapi bosalttilar simdi iyiym ama o yara beni cok endiselendiriypr cok temiz bakmaya calisiyorum sürekli pansuman yapiyorum size sorum su oraya takilan lastik gibi bisey var o kendisimi düsüyor yoksa tekrar amaliyatlami alicaklar selamlar

 2. Erend8399@gmail.com

  Merhaba hocam makatımda ilk ağrı şikayetiyle doktora gittiğimde apse var ama az ilaç tedavisiyle yapalım dedi drenaj a gerek yok dedi. Ama ilaçlar biraz ağrıyı azalttı ama aradan 1 ay sonra ağrıyla gittim apseyi boşaltmamız lazım dedi. MR ve ultrasondan sonra ameliyat oldum doktor apse sıvı az ama derindeydi yüksek ihtimal fistül olabilir dedi. Şuan 1 hafta geçti şikayetlerim azalmaya başladı çok korkuyorum tekrarlar veya fistüle döner diye.. ayrıca hijyene ve ilaç kullanımlarıma da devam ediyorum.. merak ettiğim şu yurt dışında olduğum İçin buradaki ilaç ve doktorlara çok güvenmiyorum ve genel görüş bu şekilde kullandığım bir merhem var yaraya sürüyorum ve en önemlisi kullandığım antibiyotik lebel 750 diye bir ilaç günde 1 defa alıyorum bu ilaç yeterli midir yada daha güçlü ilaç alabilir miyim 2-3 aya Türkiye’ye dönüş yapacamen azından bu süre zarfında sıkıntı çekmek istemiyorum teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   fistül oluşumu için apseden sonra en az 2 ay geçmesi beklenir.geldiğiniz zaman şikayetleriniz devam ediyorsa kontrol ve tedavinizi yapabiliriz

 3. Hocam yaklaşık 1 buçuk haftadır makat bölgemde şişlik var bazen oturunca agrı yapıyor geceleri yatınca kaşıntı yapıyor nedeni ne olabilir acaba ve nasıl geçer ??

  • Doktorun Cevabı

   öncesi kabızlık şikayetiniz varsa tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı olarak anal hematom yada tromboze hemoroid oluşmuş olabilir.ama kabızlık şikayeti olmadan bu sorun ortaya çıktıysa anal apse olabilir.muayene olmanızı öneririm

 4. Hocam 2 gündür makata etrafında bir şişkinlik çıkmış, oturunca rahasız oluyorum. Bunun tedavisi nasıl olur?

 5. Hocam yaklasik 1 hafta once lazer basur amaliyati oldum makatimda agri yapan memeler mevcut bu normalmidir.ayrica meme ucunda beyaz iltehaplanma olmus. Cok canim yaniyor normalmidir daha nekadar cekecem tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıklarında ameliyat sonrası ortalama 21 günde düzelir.ağrı için sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.ağrı azalır raahatlatır

 6. dizayncim@gmail.com

  Merhaba hocam
  Benim kuyruksokumumda durduk yere ağrı olmaya başladı. Aradan 2 gün geçtikten sonra iltihap akmaya başladı. Bunun nedeni ne olabilir

 7. Hocam merhaba
  Ben de yaklaşık 1 ay önce et parçası olduğu için doktora gittim basür sandım ama doktor basür değil korkma dedi doxium hap ve anestol pomad krem verdi bunları yaklaşık 20 gündür kullanıyorum et parçası geçti ama altından fındık büyüklüğünde bir şişlik çıktı o da geçer mi ne kadar sürer bu

 8. Hocam bende senelerdir hemoroid var şuan rütbeli personel olarak askerlik görevimi yapmaktayım ve güneydoğuda kritik biryerdeyim birliğimi bırakıp muayeneye gidemiyorum gitsem bile hastaneye memleketimde gitmek istiyorum burada değil.makatımda hemoridin oluşturduğu meme var zaten ama bi 10 gün önce fark ettim makattan genital bölgeye doğru çarpraz bir şekilde bir şişlik var sanki büyüyor gibi makatın dibinden başlıyor genital bölgeye yanak kenarından uzanıyor yarım baş parmak büyüklüğünde içeride.dokunduğumda,oturup kalktığımda ağrı yapıyor rahatsız ediyor.lütfen bi yardımcı olun sizin söylediklerinize göre hareket edicem.hemoroidle alakalı mıdır ? Kıl dönmesi midir? Yada başka ne olabilir?tedavisi ne kadar sürer?askeri personel ve kritik bir yerde olduğum için süresi önemli geliş gidişimiz kolay olmuyor?

  • Doktorun Cevabı

   uzantı birkaç gündür varsa boşaltılabilir.hemoroidinizi de gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz

 9. LİON727261@GMAİL.COM

  Selamın aleykum hocam bi hafta once acılı biber yedim ve 3 gün sonra lavaboya gittim. Dışkıdan sonra makatım şişti şu an devam ediyor acı çekmiyorum.Bu şişkinlik kendi kendine geçer mi doktora gitmeye utanıyorum. Acil yardımcı olursanız sevinirim.

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz,sorun büyük değilse kendiliğinden düzelebilir ama uzun sürebilir.

 10. Hocam 2 sene önce makat absesi boşalttırdım ve seton tekniği yaptırdın. Absem azaldı akıntı bitmedi . Büyük Tuvalet sonrası Suan dışkı bezlerinderinden kanlı sari sıvı geliyor.

 11. Hocam benim makatta senede bir defa şişlik oluyor tek tarafında ağrı yapıyor ve çok sert iki gün içinde geçiyor birdahaki sene yine oluyor özellikle kış aylarında

 12. Hocam 5 6 sene once fark ettim kuyruk sokunun altinda delik oldugunu sonra aldinda da olustu kil dobmesi ameliyatindan cok korkuyorum.1 ay icerisinde 2 defa apse olustu ilk oluaumda 4 gun aonra doktora gittin ve apseyi patlatti ve cok rahatladim akinti oldu 1 gun sonra 2 hafta sonra yeniden apse yapti yapar yapmaz yine kendim patlatti. Bir kac doktora gittim.gittigim doktorlar genelde amaliyat dedi fussul olabilir dedi.fussul icin cok tedirginin bir doktorada gittin fussul olabilir mi diye sordum kontrol etti igneyle fussul yok dedi. genelde ayrim yok oturmamda kalkmanda sikinti yok .arada kuyruk sokumunda hafif ayri oluyor .kafam cok karisik .ayrica eskisehirde yim nasil bir yol izlemem gerekir hocam

  • Doktorun Cevabı

   kıl dönmesi apsesi ise sorun değil ama anal apse ise fistül olabilir.Bursa kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.

 13. Meraba hocam benim makatımda sivilce gibi bişey çıktı ara sıra büyüyor küçülüyor büyüdükçe ağrı yapıyor. 17 yaşındayım ve doktora gitmeye utanıyorum .

 14. Merhaba hocam ben 15 yaşındayim suan 4.kez anal apse cikiyor ne yapmaliyim

 15. Hocam merhaba makat bolgemde şişlik var bazen ağrı yapıyor ve kaşıntı da var nasıl gecer

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık ve ıkınmaya bağlı oluşuyorsa ağrı anal fissür nedeniyledir,ama bu şikayetler olmadan oluştuysa anal apse olabilir.gecikmeden muayene olmalısın

 16. İyi geceler hocam yaklaşık 1.5 sene önce bir anda makatimda bir ağrı oldu ve 7 gün boyunca hastaneye gittim ağrı kesici yapıp eve yolladılar ama eve geldikten iki saat sonra bütün agrilarim geri geliyordu öyle ki üçüncü günden sonra uyuyamadım yuruyemedim oturadim hayatla bağlarım kesildi bir haftada ağlamaktan yemek yiyememkten7 kilo verdim yaklaşık 4 5 hastane ve 10 dan fazla doktora gorundum sonunda çok şükür buldular hemen ameliyat a aldılar at nalı anal fistül teşhisi kondu iki ay bir suru Mr tahlil falan derken iki ay sonra tekrar ameliyat yapıp seton taktılar seton kendiliğinden düştü tekrar ameliyat dediler ama üçüncü ameliyati olmadım ve bir kere kendiginden iltihap toplayıp ameliyat için açılan yerden patlayip boşaldı ama iki gündür çok kötüyüm tekrar şişti ateş ağrı oluyorum bu ağrıyı tarif etmek imkansız ve 8 aylık hamileyim doktora gittim enjektörle çekmeye çalıştılar ama gelmedi ağrı kesici yapıp yolladılar şu anda ecel teri dokuyorum çok çaresizim bu iltihabın acilen boşaltılması lazım ama koca Ankara’da iki senedir sürünüyorum ne yapmam lazım nolur yardım edin

  • Doktorun Cevabı

   gelin durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.apse tedavisi gebelikte geciktirilmeden yapılmalıdır.0505 119 36 90 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 17. Benim de bebeğime abal apse teşhisi koyuldu apse bosaltıldı ve antibiyotik tedavisi uygulandı fakat çözüm olmadı defalarca denememize ragmen çözüm bulamadık kendi kendine şişip bir saatte patlayabiliyor bazen şuan hiç birşey kullanmıyorum doktorlarda önemsemiyor ne yapabilirim bizede bir yol gösterebilir misiniz?

 18. Mrh hocam birbuçuk ay önce anal apse ameliyati oldum fakat makatta kasinma ve hafif agrilarim var tam olarak iylesme suresi nedir

 19. Hocam iyi geceler yaklaşık 1 hafta önce 3 defa genel çerağ enjektör ile apseyi boşalttı yatış verdi hastanede en son gün ameliyata aldılar makatta neşterle kesik yaptilar baya bir iltihap cikti. 2 gun hastanede kaldim orda sutekli temizlediler apseyi. Hastaneden cikisim 5 gun oldu gunde 3 defa kendim vcde iltihabi sikip bosaltiyorum ama bir turlu sonu gelmiyor. Antibiyotik kulanıyorum kalçada sertlik var sebebi nedir acaba

  • Doktorun Cevabı

   iyileşme 10 gün kara sürebilir.iltihabın akabilmesi için delik kapanmamalı,içerdeki iltihabı boşaltmanız doğru bir uygulama.sertlik ödeme bağlıdır

 20. Hocam merhaba benim kuyruk sokumumda kıl dönmesi var ve apse oluşmuştu apseyi doktor boşalttı ama kenarında hala sert bir şişlik var şuan antibiyotik kullanıyorum ama 1 haftadır bu sertlik geçmedi ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder