Makat Apsesi (Perianal Apse) Nedir, Neden Olur, Nasıl Boşaltılır?

Randevu Al

Makatta ağrı, şişlik ve kendi kendine patlaması halinde kötü kokulu akıntıya neden olan makat apsesi, acil müdahale gerektiren anal bölge hastalıklardan sadece birisidir; çünkü müdahale edilmeden geçen her dakika fistül riskini artırır. [1] [2]

Makat Apsesi Ne Demek?

Anal apse ya da makat apsesi, sorunun genel adını belirtmek için kullanılır. Çünkü apseler kendi içerisinde 4 gruba ayrılır. Bunların en sık görülen türü: perianal apse ve sırasıyla ischiorectal, intersphincteric ve supralevator apse olarak ayrılmaktadır. [3] [4] [5] [6]

Ramanujam ve arkadaşlarının 1023 hasta üzerinde yaptıkları çalışma sonucu: 437 kişi perianal, 233 kişi ischiorectal, 219 kişi intersphincteric ve 75 kişi ise supralevator apse olduğunu belirtilmiştir.

Bu ayrıştırmanın nedeni apsenin görüldüğü yer ile alakalıdır. Aşağıda yer alan görselde apselerin yerleşim yerleri mavi renkte gösterilmiştir. Makat apsesi çocuklar dahil, tüm yetişkinlerde görülme olasılığı vardır. Görülme sıklığı ise: Her 100.000 kişiden 16’sı şeklinde araştırma sonuçları ile görüyoruz. [7]

Makat Apsesi
Anal apse yerleşim yerleri

Yukarıda yer alan görselde de gösterildiği şekliyle apseler, cilt yüzeyine yakın ya da daha derin yerleşimli olabilmektedir. Bu nedenle apse belirtilerinde türe göre farklılıklar olabilir.

Perianal Apse Neden Oluşur?

Sorunun kaynağı: Anal kanal içerisinde bulunan salgı bezlerinin tıkanması ve bakterilerle enfekte olmasıdır. Enfeksiyona neden olan aerobik ve anaerobik (oksijene gerek duyan, duymayan) bakteriler ile alakalıdır.

Anaerobik bakteriler arasında: bacteroides fragilis, peptostreptococcus, prevotella, fusobacterium, porphyromonas ve clostridium en sık görülen türüdür. Aerobik bakteriler arasında ise: staphylococcus aureus, streptococcus ve escherichia coli yer almaktadır. [8]

Anal Apse İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Değerli arkadaşlar, makatta apse riski oluşturan hastalıklar: crohn, hiv, anorektal kanser, anal fissür ve diyabet olabileceği gibi; anal ilişki ya da anüs içine sokulan yabancı cisimler ve travma kaynaklı da olabilir. Öyle ki yapılan bilimsel çalışmalardan birinde: sigara kullanımının apse riski içerdiği ortaya konmuştur. [9]

İshal: Vasilevsky ve Gordon tedavisini yaptığı 103 hastanın ishal olduğunu bildirdi. [10]

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Makatta ağrı: En belirgin apse şikayetleri arasında yer almaktadır. Anüs kenarında, zonklama şeklinde ağrı oluşur. Oturduğunuzda, ağrının arttığını fark edersiniz. Tabii ki makatta ağrının nedeni sadece apse değildir.

Makatta şişlik ve kızarıklık

Makatta Şişlik: Bir diğer belirti ise anüs çevresinde şişlik olmaktadır. Üzeri kızarık olan bu şişlik, dokunduğunuzda ağrı da artışa neden olmaktadır.

Ateşlenme, Titreme: Apsenin daha derinlerde olması halinde, cilt yüzeyinden şişlik ve kızarıklık olmayabilir. Ağrıya ek olarak, ateşlenme ve tir tir titreme şeklinde şikayetler eşlik edebilir.

Makatta Akıntı ve Kötü Koku: Perianal apse, cerrahi müdahale ile boşaltılması gecikirse, kendi kendine patlayacaktır. Tabii ki bu durum sarı renkli akıntı (irin akıntısı) ve ciddi anlamda kötü kokuya neden olmaktadır.

Dikkat! Apsenin kendi kendine patlaması, sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. Siz mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Çünkü tam olarak drene edilmesi ve fistül varlığı incelenmesi gerekir.

Apse İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Apse teşhis ve tedavisi için, genel cerrahi uzmanı tercih etmek gerekir. İmkanınız varsa, proktoloji (makat bölgesi hastalıkları) konusunda deneyimli bir hekim tercih edin; çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş ve kendi içerisinde branşlara ayrılmaktadır.

Unutmamanız gereken bir diğer husus, apsenin en geç 24 saat içerisinde boşaltılması gerektiğidir; çünkü her geçen dakika fistül riski artacak, kendi kendine patlama olasılığı gibi riskler ortaya çıkacaktır. Bu sorun ile akşam ya da hafta sonu karşılaşmanız halinde, hastanelerin acil servislerinden yardım alabilirsiniz.

Acil servislerden yardım almanız halinde, ayrıca genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir; çünkü her apse belli ölçüde fistül riski oluşturur. Fistül, tespit edilmesi halinde, gerekli tedavi genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlar, yazının giriş kısmında belirtildiği gibi, apseler makat bölgesinin 4 farklı noktasında oluşabilir. Bu nedenle muayenede farklılıklar bulunmaktadır: Perianal apsenin ciltte neden olduğu şişlik, kızarıklık, gözle görülürken; diğer apseler herhangi görünür bir belirti oluşturmaz.

Bu yüzden gözle kontrol, rektal tuşe, (parmakla makat muayenesi) yanı sıra MR ve Endoanal ultrason cihazları ile yapılır. Bu cihazlar: apsenin yerini tespit etmede kolaylık sağlar.

Perianal Apse Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine ya da ilaçla geçecek bir sorun olmadığını bilmelisiniz. Tek çözüm yolu: Apsenin cerrahi müdahale ile boşaltılmasıdır. Bunun için genel cerrahi uzmanına müracaat etmelisiniz.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Perianal apse boşaltma işlemi ciltte 1-2 cm kesi ile mümkündür. Cilt altında biriken irin, bu kesikten dışarı fırlayacaktır. İşte bu noktadan sonra, hastanın ağrısı %90 azalarak, rahatlama hissedecektir. İşlem öncesi bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) işlemi yapılmaktadır. Böylece ağrısız bir işlem olduğu söylenebilir. Aşağıda yer alan videodan nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Doktorunuz apseyi boşalttıktan sonra, gerek görmesi halinde drenaj uygulayabilir. Drenaj ile tekrarlama riski ortadan kaldırılır. Yapılan kesi için dikiş atmaya gerek yoktur.

Sağlıklı insanlarda antibiyotik gerekmez; fakat diyabet ve fakat bağışıklık sistemi zayıf olan hastalara önerilebilir. Bu durum doktorlar arasında farklılık gösterebilir.

Makat Apsesi Kremi Var mı?

Google arama sonuçlarında “makat apsesi kremi” kelimesinin önce çıktığı görülüyor. Bu durum insanların bu kelimeye verdiği önemi göstermektedir. Öncelikle böyle bir ürün ile karşılaşmadığımı belirtmek istiyorum. Ayrıca anal apseler ilaç ya da krem ile tedavi edilemez.

ÖZET

Makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi şikayetleri kesinlikle ciddiye almalıyız. Makat apsesi yanı sıra fissür, fistül, hematom sorunların belirtisi olabilir.

Apse fark edildiği andan itibaren, vakit kaybedilmeden doktora müracaat edilmesi gerekir. Çünkü geç kalının her dakika, fistül riskinin artması demektir.

Sadece apsenin boşaltılmasına odaklanmayın. Sonrasında gelişmesi muhtemel fistül problemine hazırlıklı olun.

En önemli hususlardan biri de apsenin nedenlerini araştırmak olmalıdır. Apse nedenleri arasında: İnflamatuar bağırsak hastalıkları yanı sıra makat kanseri olabilmektedir. Bu nedenle altta yatan neden ortaya konmalıdır. Yoksa yeniden apse olması muhtemeldir.

KAYNAKLAR

1. Mappes, H. J., & Farthmann, E. H. (2001). Anal abscess and fistula. In Surgical Treatment: Evidence-Based and Problem-Oriented. Zuckschwerdt.

2. KOÇ, O., SARI, Y. S., TUNALI, V., & ŞAHİN, O. Perianal Apse Sonrası Perianal Fistül Gelişimi.

3. Sahnan, K., Adegbola, S. O., Tozer, P. J., Watfah, J., & Phillips, R. K. (2017). Perianal abscess. Bmj, 356, j475.

4. Hogan, A. M., Mannion, M., Ryan, R. S., Khan, W., Waldron, R., & Barry, K. (2013). Beware the ischiorectal abscess. International journal of surgery case reports, 4(3), 299-301.

5. Millan, M., García‐Granero, E., Esclápez, P., Flor‐Lorente, B., Espí, A., & Lledó, S. (2006). Management of intersphincteric abscesses. Colorectal Disease, 8(9), 777-780.

6. Prasad, M. L., Read, D. R., & Abcarian, H. (1981). Supralevator abscess: diagnosis and treatment. Diseases of the Colon & Rectum, 24(6), 456-461.

7. Adamo, K., Sandblom, G., Brännström, F., & Strigård, K. (2016). Prevalence and recurrence rate of perianal abscess—a population-based study, Sweden 1997–2009. International journal of colorectal disease, 31(3), 669-673.

8. Brook, I. T. Z. H. A. K., & Frazier, E. H. (1997). The aerobic and anaerobic bacteriology of perirectal abscesses. Journal of clinical microbiology, 35(11), 2974-2976.

9. Devaraj, B., Khabassi, S., & Cosman, B. C. (2011). Recent smoking is a risk factor for anal abscess and fistula. Diseases of the Colon & Rectum, 54(6), 681-685.

10. Vasilevsky, C. A., & Gordon, P. H. (1984). The incidence of recurrent abscesses or fistula-in-ano following anorectal suppuration. Diseases of the Colon & Rectum, 27(2), 126-130.

389 Yorum

 1. Hocam ben apse ameliyati oldum. 1 ay once. Hafif kesi yerinde aciklik kaldi. Bide bende ic hemoroid varmis. Her buyuk abdestte kaniyor normal mi. Fitil ve ilac tedavisi baslandi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy şb. Proktoloji Uzmanı
  Apse boşaltıldıktan sonra açıklık kalıp oradan akıntı devam edebilir. Sonrasında bazı apseler fistüle dönebilirler.İçhemoroidler apse ve fistülden ayrı bir hastalıktır. İlaç tedavisi yada tedaviye yanıt vermezse cerrahi yada cerrahi dışı müdahalelerle tedavi olmalısınız.Kliniğimizde iç hemoroidlere ameliyatsız laser ve lastikle boğma tedavisi uyguluyoruz.Böylece günlerce ağrı çekmiyorsunuz ve sosyal hayatınız etkilenmiyor.
  Geçmiş olsun

 2. Hocam 1 ay once perianal apse ameliyati oldum. Sisligim kalmadi sadece kesi yerinde az bisey kaldi. Fakat buyuk abdest sirasinda biraz fazla miktarda kan geliyor ve ilk basta agri yapiyor. Diskimin ici kanli bakinca gorunuyor. Ne olmus olabilir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb. Proktoloji Uzmanı,
  Apsenin kesi yeri makata çok yakınsa oradan kan geliyor olabilir. Ancak doşkıya karışık kan varsa kanamanın başka bir sebebi olabilir,muayene olmanızda gereğinde anoskop denilen aletle barsağın son kısmına bakılmasında fayda var.
  Geçmiş olsun

 3. Sayın Hocam meraba
  Bende her büyük abdestten sonra makat bölgesinde hep şişme olur ama 5 10 dakika sonra iner ama lavabo ya gittim kabız olmuştum diğer gün makat bölgesinin sağ tarafında şişme oldu geçmedi ayrıca makat bölgesinin 3 4 santim içinde ise zar var ameliyatlik bir durum varmı acaba askeri öğrenciyim birde eğitim de zorluyor yardimci olursaniz sevinirim.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom tarif ediyorsunuz.beraberinde anal fissürünüz olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla ameliyatsız tedavinizi yapabiliriz.okulunuza ara vermeniz gerekmez.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 4. hocam 1 ay oldu perinal apse olalı. akıntı da durmadı. fistül ameliyatını olanlarda iyileştiğini görmedim. bakımını temizliğini düzgün yaparak ameliyat olmadan yaşasak ne olur sizce. biliyorum uzun yıllar akarsa ciltte ciddi sorunlara açarmış da insan sonuç vermeyeceğini bile bile neden ameliyat olsun ki diye düşünüyorum. belli ki olmuyor işte geçmiyor bu. tanı da net koyan yok. komlike mi basit mi. doktorumla görüştüm. haftaya gel bakalım olduysa alırız o kolay dedi. hiç bir olumsuzluktan bahsetmedi. inancım kalmadı böyle yaşasak ne olur ağrı sızım çok yok ne yapabilirm hocam ne önerirsiniz yardımcı olurmusunz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Perianal apse boşaltıldıktan sonra fistül teşhisi koymak için 3 ay süre geçmesi gerekir,Yine bu aşamada komplike veya basit fistül tanısı koymakda mümkün değil.Fistül tedavisi zor,hasta için ve doktor için zahmetli bir hastalık.Ancak tüm fistüller iyileşmez diye bir durum yok. Büyük bir kısmı düzelir.Fistül tanısı aldıktan sonra çok uzun süre beklerseniz,her akıntıda,apsede iltihap kendine adeleler arasında yol bulur ve giderek daha da komplike bir hal alır.Ve tedaviden başarı elde etme şansı daha da azalır.Bu nedenle fazla bekletmemekte fayda var.
  Geçmiş olsun

 5. Sayın hocam birşey sorabilirmiyim. ben 22 gün önce perinal apseden ameliyat oldum. kesi yerimdeki ağrı hiçbir zaman tam olarak geçmedi ama en azından rahat sayılırım işe gidip geliyorum. ama son 3 gündür orada bir şişlik belirdi kesi yerinde. sabah baktığımda da morluk olmuş ucunda. çok aşırı şişip apse gibi durmuyor ama ödem olmuş ve ağrı yapıyor olabilir mi başka birşey mi olabilir. teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
  Merhaba
  Perianal apse boşaltıldıktan sonra apse boşluğundan akıntı yapmaya devam eder.Açılan yer kapanırsa akması gereken cerahat tekrar içeride birikmeye başlar,yeniden açılması gerekebilir.Apse bazen perianal fistüle dönebilir,bu durumda devamlı akıntı olur.Fistülün tedavisi de ameliyattır.Fistül oldu demek için 3 ay geçmesi gerekir.
  Geçmiş olsun

 6. fatih_arslan_066@hotmail.com

  İyi çalışmalar hocam benim rahatsızlığım makatta sadece yanma ve kuruluk var bu illet hayatımı olumsuz yönde etkiliyor.5 senedir çekiyorum gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç krem kalmadı afedersiniz ama kıçımın üstüne oturamaz oldum yürürken de çok rahatsız ediyor lütfen yardımcı olurmusunuz ne önerirsiniz nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  sedef veya benzeri bir hastalık olabilir.eğitim-araştırma hastanelerinden yardım almaya çalışın

 7. rahman_10.5@hotmail.com

  Bundan 1 .5 sne oncesi bende hapsebolmustu ve bna zarari yktu snra 2 ay once baya sisme yapti doktorum acil alinmasi lazm dedi ve ufakbi operasyonla aldi ve kapsul koyup 3 gün bekletti uc gun snra geri aldi ve dikti smdi orda bitane daha varmis yani altli ustlu duruyomus o digeride mugume yapti ve 3 gun snci cektm ve bu gun patladi hastaneye gttm geri yolladilar bi sorun olur mu intiap renginde geldi ve snradan pembe kan sekline dondu korkuyrm lutfen yardm edn
  Op. Dr. Demet Ağras
  ilthap azalınca ameliyat olmanız gerekir

 8. Hocamm lutfenn bana bir yardimci olun cok ihtiyacim var yardiminiza. Seton yontemi ile fistul ameliyati olursak ne kadar surede isime donebilirim. O taktiklari ip ve lastik ile nasil oturulur ki. Oturarak calisiyorum ben. Birde fistul olmasi icin ikinci agiz sart mi. Ben 2 hafta once apse ameliyati oldum. Apsede sorun yok makatimdan buyuk abdest sonrasi kanli kasinti geliyor. Erkenmidir fistul tanisi koymak icin yada ne olabilir. Simdiden cok tesekkur ediyorum.
  Op. Dr. Demet Ağras
  makat apsesi tedavisinden sonra en az 2 ay geçmesi beklenir,fistül diyebilmek için.doktorunuzun önerilerine uyun

 9. 2 sorum olacak yardimci olursaniz cok sevindirirsiniz. 1.si basit veya seton yontemi ile fistul ameliyati olursam ne kadar surede isime donebilirim. Zabit katibiyim oturarak calisiyorum. Bir diger sorum ise perinal apse ameliyati sonrasi yaram kapandi. Sisligim indi. 2 hafta oldu daha. Cok cok seyrek ama makattan pembemsi bir kan gelmesi. Ikinci bir agiz olmadan. Fistul belirtisi mi normal surecmi. Cok sevinirim cevaplarsaniz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  fistül oluşması için çok erken.en az iki ay geçmesi gerekir

 10. hayırlı çalışmalar. bir sorum olacak. perinal apse ameliyatı oldum. kesi yerinden olmayan fakat makatımdan şiddetli derecede kaşıntı oluyor. kaşıntı sonrası da sanırım dışkıyla karışık bir akıntı geliyor. ama akıntı mı dışkı mı çözümleyemedim. kesi yeri kapandı. oradan bir sorun yaşamıyorum. sizce fistül belirtisi mi bu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Perianal apse sonrası tarif ettiğiniz akıntı fistül belirtisidir. Fistül erken dönemde karmaşık hal almadan ameliyat öneririm
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder