Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Merhemler Etkili mi?

Makat çatlağı kremi, hastalığın akut dönemi olarak adlandırdığımız ilk günlerinde kısmen etkili olabilmektedir. Ancak hastalığın üzerinden 10-15 gün ya da daha fazla bir süre geçtikten sonra ve kronikleştiğinde, ne yazık ki tedavi başarısı şansı oldukça düşüktür.

Makat çatlağı, akut (henüz yeni oluşmuş) ya da kronik (uzun süredir var olan) olmak üzere iki farklı gruba ayrılır. Tedavi yöntemleri de bu ayrıma göre şekillenir. Kremler gibi ameliyatsız yöntemlerin yanı sıra botox da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda LIS adını verdiğimiz cerrahi yöntem de uygulanabilir. (1).

Bu yazıda, makat çatlağı kremi olarak satılan merhemlerle ilgili merak ettiğiniz konuları bulacaksınız. Makat çatlağının muayenesi ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz hususları öğrenmek için 0542 621 08 88 numaralı WhatsApp hattımızdan genel cerrahi uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Makat Çatlağı Kremi Nedir?

Makat çatlağı kremi olarak satılan ürünlerin büyük bir bölümü, etken madde olarak Nitrogliserin içermektedir. Örneğin, Rectoderm, Anrecta ve Rectogesic isimli kremler, hepsi %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. Bununla birlikte, bitkisel içeriği bulunan ürünler arasında Anuflex gibi alternatifler de bulunmaktadır. Yazının devamında, tüm bu ürünleri detaylıca ele almaya çalışacağız. (2).

Makat çatlağı kremi Anuflex

Anuflex

Makat çatlağı kremi denince ilk akla gelen isimlerden biri, Anuflex merhemdir. %100 bitkisel içeriğiyle bilinen bu ürün, aynı zamanda 169,50₺ gibi ekonomik bir fiyatla sizlere sunulmaktadır. Bu ürünü en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

Anuflex’in etken maddesi, Aynı safa yağı olarak da bilinen veya Latince tabiriyle (Calendula Officinalis Flower Oil) olarak adlandırılan bileşendir. Bu madde, kaslarda gevşemeyi kolaylaştırıcı özelliklere sahiptir. Anal fissür hastalarının en büyük sorunlarından biri, kasların kontrolsüz şekilde kasılmasıdır, buna kramp veya spazm denir. Aynı safa yağı, kasları gevşetme yeteneğine sahiptir.

Ayrıca, karanfil yağının bitkisel uyuşturucu etkisi bulunmaktadır. Bu sayede, dışkılama esnasında meydana gelen ağrının önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Anal fissür hastalarında ağrı ve kanamanın yanı sıra, kaşıntı da sık görülen semptomlar arasında yer almaktadır. Anuflex içerisinde yer alan bitkisel maddelerden biri de meyan kökü ekstresidir. Bu bitki, bitkisel kortizon olarak da bilinir ve kaşıntı şikayetine çözüm sağlayabilir.

At kestanesi özü, makat çatlağı kanamasının önüne geçmede etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. At kestanesi özü, damarları daraltarak kanamanın durmasına yardımcı olabilir.

Sarı kantaron yağı, iyileşmesi zor olan çatlağın (fissür) hücre yenilenmesini hızlandırarak kısa sürede iyileşmeye yardımcı olabilir.

Allantoin sürüldüğü bölgeyi ferahlatırken, lanolin ise anüs içerisinde yumuşaklık ve kayganlık sağlayarak dışkının anüsten daha kolay geçmesine yardımcı olur. Ayrıca, çatlağı zararlı bakterilerden korumak için Zinc Oxide’un mikrop öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Anuflex ile ilgili daha fazla bilgiye anuflex.com‘dan erişebilirsiniz.

Rectoderm

Rectoderm krem

Nitrogliserin içeren ürünlerden biri de Rectoderm’dir. Bu ürün, GENVEON İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. tarafından 30 ml tüplerde sunulmaktadır. Etken maddesi nitrogliserin iken, yardımcı maddeler olarak propilen glikol ve lanolin içermektedir.

Rectoderm’in fiyatının 12 Ağustos 2023 tarihinde 682,68 TL olduğu görülmektedir.

Rectoderm Nasıl Kullanılır? Eğer doktorunuz farklı bir öneri sunmadıysa, ürünü günde iki defa, dışkılama sonrasında anüs içine dairesel bir şekilde sürmek yeterli olacaktır.

Rectogesic

Rectoderm ile aynı etken maddeyi içermesine ve aynı boyutta olmasına rağmen, biraz daha ekonomik olduğu söylenebilir. Bu ürün, Farmasel İlaç San.Ticaret Ltd.Şti. tarafından üretilmektedir. (3).

Rectogesic Krem’in fiyatının 14 Ağustos 2023 tarihinde 527,70 TL olduğu görülmektedir.

Anrecta

Anrecta krem

Etken maddesi nitrogliserin olan bir diğer krem ise Anrecta ismiyle bilinir. Bu ürün, yine %0,4 nitrogliserin içerir ve 30 ml tüp şeklinde üretilir. Ruhsat sahipleri olarak Consentis İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti. ile GEKEM İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti. görülmektedir.

Acrecta’nın fiyatının şu an 14 Ağustos 2023 tarihinde 555,55 TL olduğu görülmektedir.

Rectonid

Makat çatlağı kremi olarak yeni eklenen bir ürün olan Rectonid, yukarıda belirttiğim ürünlerle hem içerik hem de fiyat açısından pek farklılık göstermemektedir. Ruhsat sahibi olarak Argis İlaç San. ve Tic. A.Ş. görülmektedir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Elbette, metninizi gözden geçirip düzeltmeleri yapabilirim:

Nitrogliserinli kremler, kullanım şekilleri açısından genellikle benzerdir. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece, günde 2 kez kullanmanız tavsiye edilir.

Tabii, yazınızı düzeltip ifadeyi daha net hale getirebilirim:

Peki, nasıl kullanacağız? İlk olarak, dışkılama sonrası kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Nohut büyüklüğünde bir miktarı parmağınıza alarak (anüs iç kısmına 1 cm içeriye) dairesel bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Özür dileyerek tekrar belirtmek istiyorum. Kremi anüs dışına değil, parmağınızı anüs içine (1-1,5 cm iç kısma sokarak) yerleştirerek sürmeniz gerekmektedir. Amaç, sorun oluşturan kaslara ulaşmaktır.

Nasıl Etki Eder?

Nitrogliserin içeren kremlerde (Rectoderm, Anrecta veya Rectogesic), etki mekanizması şu şekildedir: Nitrogliserin, kontrolsüz şekilde kasılan sfinkter kasını rahatlatma ve gevşetme etkisi yapar.

Bu ürünlerde uyuşturucu veya ağrı kesici etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle, dışkılama öncesinde Anestol Merhem kullanmanız önerilir.

Bitkisel anal fissür kremi olan Anuflex, birden fazla bitkisel içeriği sayesinde sadece kasları gevşetmekle kalmaz, aynı zamanda ağrı önleyici, yara iyileştirici ve kanamanın önüne geçici etkilere de sahiptir. Anuflex tek başına yeterli olacaktır, bu nedenle Anestol gibi uyuşturucu merhem kullanmanıza gerek yoktur.

Yan Etkileri Nelerdir?

Anuflex merheminin herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir. 3 yaş ve üzeri tüm bireyler için kullanımı uygundur.

Gliserin Trinitrat (Nitrogliserin) içeren kremleri kullanırken dikkatli olmak gerekir. Ürünlerin kullanım talimatlarına baktığınızda, 18 yaş altındaki çocuklar ve gençler için kullanım önerilmediğini görebilirsiniz. Aynı şekilde, hamile ve emziren annelerin de bu ürünleri kullanmaması gerekir. (4).

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastaların ise doktor gözetiminde ve dikkatli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Yan etkilerine baktığımızda, baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi yaygın şikayetlerle sıkça karşılaşıldığını söyleyebiliriz.

Seyrek olarak, hipotansiyon, anüs bölgesinde yanma ve kaşıntı gibi durumlar da görülebilir.

Aşağıdaki bağlantıda, Rectoderm tarafından hazırlanan kullanım talimatını bulabilirsiniz. Mutlaka incelemenizi öneririm. https://www.ideaklinik.com/wp-content/uploads/2018/11/Rectoderm-Krem-Kullanma-Talimati.pdf

SONUÇ

Anal fissür tedavisinde kremlerin etkili olduğu bir gerçektir. Ancak tedavi başarı oranı yaklaşık %50 seviyesindedir, yani iyileşme oranı %100 garanti değildir. Tabii ki, botox veya cerrahi müdahale gibi yöntemler düşünülmeden önce, doktorunuzun önerisiyle kullanmanız uygun olacaktır.

Eğer kremin olumlu etki etmemesi durumunda, botoks veya ameliyat gibi tedavi yöntemlerini düşünebilirsiniz. Ancak biz, makat çatlağı ameliyatını önermiyoruz. Çünkü bu tür ameliyatlar sonucunda dışkı kaçırma gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Kremin etki etmemesi durumunda, başarı oranı %95 gibi yüksek olan botoks uygulamasını öneriyoruz.

KAYNAKLAR

 • 1. Ersan, Y., Yavuz, N., Çiçek, Y., Ergüney, S., & Kuşaslan, R. (2004). Anal fissürlerde medikal tedavi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 35(4).
 • 2. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.
 • 3. Tjandra, J. J., Tan, J. J. Y., Lim, J. F., Murray‐Green, C., Kennedy, M. L., & Lubowski, D. Z. (2007). Rectogesic®(glyceryl trinitrate 0.2%) ointment relieves symptoms of haemorrhoids associated with high resting anal canal pressures. Colorectal Disease, 9(5), 457-463.
 • 4. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.

77 Yorum

 1. EmZiren anneler neden kullanamıyor kullanılırsa kötü bir etkisi var mı ben bir kez kullandım

 2. Hocam ben daha önce makat çatlagıyla alakalı iğne yaptırmıştım 2 sene sonra terarladıı bana önere bileceğiniz bir melhem varmı çok sancı yapıyor 4.5 saat hayatım zehir oluyor

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   anuflex pomat kullanabilirsiniz. ama durumunuz muayene ile değerlendirilmelii, tekrar botilinum toksini enjeksiyonu yapılabilir. makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,size en yakın kliniğimize gelirseniz yardımcı olabiliriz.

 3. Merhaba hocam anal fistül den seton tedavisi oldum ve tedavi olalım 5ay oldu ağrılarım devam ediyor hangi kremi önerirsiniz ve napabilirim hocam RC ediyorum ağrılarım çok

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Ağrı eğer makatınızda ise fissür olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. fistülle ilgili sorun da olabilir. mutlaka muayene olmanızı öneririm çünkü fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

 4. Hocam merhaba bende kronikleşmiş fissur var yediklerime dikkat edip sıcak duş yapınca 1hafta gibi bir sürede iyileşiyorum yediklerime dikat etmediğim takdirde tekrardan bu hastalığa yakalaniyorum sizce ameliyat olmalı mıyım 3senedir ara ara bu hastalığa yakalanıp iyileşiyorum teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyince şikayetleriniz tamamen geçiyorsa ameliyat olmanıza gerek yok.ameliyatında kendi içinde riskleri var. eğer illa tedavi olmalıyım diye düşüyorsanız ameliyatsız botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz.

 5. Merhaba hocam bende 4 ay önce makat çatlağı baslangici vardı anrecta bir buçuk ay kullandım geçti şimdi kalcamda kasılma oluyor bu kremi tekrar kullansam bir sıkıntı olur mu?

 6. Iyi çalışmalar hocam. Makat çatlağı sorunum var. Muayene olduğum doktor elecon anrecta ve anestol kremlerini verdi. Fakat enrecta ve anestolun kalp damar hastalarının kullanmaması gerektiği belirtilmiş. Bende de aort anevrizmasi ve bikuspit kapak teşhisleri var. Bu durumda kullanmam sakınca yaratır mi.

  • Doktorun Cevabı

   Makat çatlağı şikayetiniz başlayalı üç haftayı geçtiyse zaten ilaçlara zor cevap alırsınız. Bu nedenle botilinum enjeksiyonu ile tedavi olmanız daha iyi olur gibi görünüyor. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 7. Merhaba, Hocam

  Hem anal fissür hem de hemoroid şikayeti varsa, anestol ve rectoderm ile beraber proctolog/procto-glyvenol fitil ve daflon tablet kullanılabilir mı?Çok teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   her ikisi de varsa sizin durumunuzun muayene ile değerlendirilip tedavi olmanızı öneririm.

   • Süleyman Yıldırım

    Merhaba hocam. Benim makatta çatlak var. Çok kaşıntı, ağrı ve terleme oluyor. Bu durumun behçet hastalığı ile ilgisi var mı ve yardımcı olabilir misiniz?

    • Doktorun Cevabı

     Hayır, anal fissür den kaynaklanıyor.05426210888 nolu telefondan size wn yakın kliniğimiz hakkında bilgi alıp ameliyatsız yöntemlerle kliniklerimizde te2davinizi yaptırabilirsiniz.

     • Merhaba hocam
      Locafen krem kullanıyordum. Bitti ve şuan bulundugum konumdan dolayı locafen krem bulaniyorum. Bunun yerine anuflex krem kullanabilir miyim?

     • Doktorun Cevabı

      Evet, kullanabilirsiniz.

 8. Merhaba hocam 3 gündür dışkı yaparken ve yaptıktan sonra cam kesiği gibi bir acı oluşuyor ve tuvaletten sonra saatlerce ağrı oluyor ve peçeteye az bir kan geldi 2 gündür oturma banyosu yapmaya ve recbutin rectoderm kremlerini kullanmaya başladım doktora gitmedim anal fissür olduğunu düşünüyorum doktora gitmeli miyim?

  • Doktorun Cevabı

   ilk başta anal fissür düşündürüyor özellikle cam kesiği hissi anal fissüre özgüdür.ama kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelir

   • Hocam 24/03/2022 tarihinde anal çatlak oldum sol ağırlıklı lenfolar çıktı lenfoların kendini koruyan mikroplara karşı olduğunu söylediler cipro ve redekain kullanıyorum günde üç kez lavibaya çıkıyorum oturma banyosu yapıyorum .lakin cam kesiği gibi tuvalete çıkıyorum 4 adet çatlak var hangi kremi önerir yada hangi tedaviyi olmam gerekiyor teşekkür ederim

 9. İyi günler hocam ben 20 yaşındayım bendeki sorun makat bölgesinde eğilip kalkarken veya otururken bı ağrı olması 3 4 günde bir tuvalete gidiyorum ve zorlanıyorum. Bı kaç gündür oturup kalkarken ağrıyla beraber sanki makatda bir seyler hareket ediyor gibi hissettiriyor kanama yok fakat batma kaşınma gibi sorunlar vardı. Bana onerebileceginiz krem veya bir yöntem varmıdır.

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz başlayalı 3 haftadan fazla olmuşsa ilaç tedavisine cevap vermez.ya botulinum enjeksiyonu yada ameliyatla tedavi olmanız gerekir.yalnız hastalığın nüksünü önlemek için ,daha kolay iyileşme,makat hastalıklarından korunma için birtakım önlemler almak gerekiyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız.bol sebze ve meyve yemeli,bol su içmeli,günlük kuru incir-kayısı tüketmelisiniz.spor yapmak yürümek barsak hareketlerini arttırır.en azından günlük düzenli yürüyüşler yapmalısınız.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz,bu rahat dışkılamayı sağlar ve dışkılamaya bağlı ağrıyı azaltır.dışkılamadan önce yine anestol pomat kullanabilirsiniz.

 10. Iyi günler hocam ben senelerdir bu hastalığı çektim sonunda ağrılara yenik düştüm ve doktora gittim herhangi bir temas olmadan muayene oldum ameliyat de ertesi günü ameliyat oldum 8 şubat bugün şubatın 27 ve hala ağrılarım devam ediyor bu normal mi yoksa bir sorunmu var bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

 11. Sadece ılık suyla iyiletmek mumkynmu

 12. Hocam merhabalar iki ay once sezeryan dogum sonrasi basladi bende anal fissur cam kiriklari hissi ilk hafta olup gecmesine ragmen kanamalar ara ara devam ediyordu son birkac gundur siddetli agrilar yine devam ediyor rectoderm krem ve fito krem verdi doktor.Fito kremin bir faydasi olur mu ayrica bu kremleri emziren anneler kullanabilir mi? Ameliyatsiz tedavide bolgesel bir anestezi mi kullaniliyor?bilgilendirirseniz sevinirim.

 13. Merhaba Anal fissurr kaç günde iglesir acaba ?

 14. Anal fissurun bisiklete binmek ile iliskisi var mi

 15. Genel cerahiden Bana kartos ilaci yazildi nasil kullancam tam hastalim nwdir diye soramadim neden yazdi bu ilaci nasil kullancam

  • Doktorun Cevabı

   sanırım hemoroid düşünmüşler.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.kullanım şekline prospektusdan bakabilirsiniz

 16. hocam recdorim krem aldım makatın içinemi dışınamı sürülecek

  • Doktorun Cevabı

   makatın içine uygulayacaksınız.doza dikkat etmelisiniz,başağsrısı yapar.mutlaka beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalır ,tuvalette uzun kalıp ıkınırsanız hastalığınızın iyileşmesi gecikir,nüks edebilir.

 17. hocam botox yaptırdın kaç günde tedavi edet sizce

 18. Merhabalar ben Turgut bendede iki senedir hemoroid var teşhis konuldu son bır aydır çok zorlanıyorum makarna bölgesinde çatlak var dedi doktor ilaç tedavisi sonuç vermedi bende rectodere kullanuyimmi

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Turgut; Merhaba
   Şikayetinizin hangi evrede olduğunuzu gördükten sonra size tedavi veya ilaç önerebiliriz. Rektoderm in yan etkileri olduğundan dolayı doktor önermeden kullanmayınız. Karar verirseniz 216 357 00 02 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

 19. ilhamelk@hotmail.com

  makat bölgesi yakının da şişlik oldu doktora gittim apse oldugunu söyledi ilaç verdi kulandık hiç fayda olmadı daha sonra patlama ile apse boşaldı tekrar doktora gittim anal fistul oldugunu söyledi halen akıntı geliyor ne yapmam gerekiyor hocam cevaplarsanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   anal apse zamanında açılıp boşaltılmazsa fistül oluşur.antibiotik tedavisi verilir ama asıl tedavi apsenin açılmasıdır.sizin apseniz zamanında açılmadığı için fistül oluşmuş.genel cerrahi uzmanına görünün hastalaığınız ilerlemeden tedavi olun
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 20. Merhaba

  Yaklasik 2-3 haftadir tam bilmiyorum. Önce ağrısız bir sekilde dışkıya bulaşmış kan gelip temizleyince geçiyordu. Son 1.5 haftadir iyice zorlanmaya başladım. Haftada 2 defa çıkıyorum tuvalete. Doktoruma durumu anlatınca parmakla kontrol ettikten sonra makatta çatlak var, neden oluyor bu dedi. Bende tuvalet sorununu ve hareketsizlikten bahsettim. Masabaşı işte de çalışıyorum. Otururken ağrı yapıyor artik. 2 hafta kullandıktan sonra sorunum çözülmez ise ne yapmamı önerirsiniz.

  • Doktorun Cevabı

   Ertan bey
   şikayetleriniz başlayalı 2-3 haftayı geçtiyse anal fissürünüz kronikleşmiş demektir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelsiniz.kesinlikle kabız kalammalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız.ameliyat yada botoxla tedavi olabilirsiniz.ameliyatın riskleri olduğu için önermem,birde ameliyat sonrası da dikkatli olmazsanız nüks edebiliyor.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 21. Anal fissur 1 yil once rectoderm anestol kullanarak 3 hafta sabah aksam kullandim ve gecti.
  10 ay sonra kabizlik sonrasi yeniden anal fissur oldu. 2 hafta kullandim gecti. 1 hafta sonra tekrar basladi. 3.haftadir rectoderm ve anestol pomad ve magnezi calsi kullaniyorum agri sikayetim cok cok azaldi ama gecti diyemem. Hikayemi doc dr. Universite hastanesi nde anlattim ameliat sart gibi duruyor dedi.
  Catlak ve 1 adet meme 1 senedir mevcut arka kisim da bel tarafinda.
  Ameliyat tan acikcasi korkum var gaz kacirma diski kacirma bu sorunlar kesin oluyormu. Yasim daha 30 bu yasta bu sorunlar psikolojimi bozar dusuncesi bile kotu bi durum.
  Kullandigim rectoderm son kullanma tarihi gecmis oldugunu fark ettim acaba bu yuzdenmi tam etkisini göstermedi ancak her kullanmamda bas agrisi yine yapiyor bu bozulmamis oldugunu gosterirmi.

  • Doktorun Cevabı

   3 haftadan uzun süren anal fissür kronikleşmiş demektir.botoxla tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Nizam KUrtdere

 22. Hocam anal fissur de ameliyat veya botox u biz mi seciyoruz yoksa doktor mu seçiyor

 23. Merhaba hocam anal fissur ameliyatı olmak istiyorum ama çalışıyorum ne kadar surede işe geri dönebilir

 24. Merhaba hocam dışarıya meme yapmış ağrı sancı yok n yapmak gerekir ???

 25. Birbuçuk yaşinda çucum var botoks yapma douru olabilirmi?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Çocuklar konusunda birikimimiz yetersiz, yapılabilir ama çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz.

 26. Hayırlı günler ..3-4 aydır kanama ve ağrım var..dahiliyeye ve genel cerrahiye gittim.ilacli tomografide karacigerde yaglanma cıktı.Genel cerrah rektoderm verdi.Dahiliye cortos sup.procto-glyvenol krem ,ürsactive ,magnesie calsine verdi..her tuvalet sonrası 4 -5 saat ağrı oluyor.kanama azaldı ama ağrı dayanalacak gibi degil..rectodermin uzun süre kullanımı sakıncalımıdır.
  Acaba yanlısmı kullanıyorum bilgilendirirmisiniz tesekkurler..
  Op Dr Seher Şirin
  Rectodermle 1-2 haftada tamamen düzelmediyse işe yaramayacak demektir, bu durumda botox tedavisi ya da ameliyat yapıyoruz. Her ikisi de kolaydır

 27. Anal fissür ameliyatının hemoroid ameliyatından farkı nedir ki? Ben muayene olurken memeleri alıp, çatlakları kazıyacağız demişti doktorum. Beslenme alışkanlığıma çok dikkat ediyorum. Botokstan başka çaresi yok mudur?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  anal fissür ve hemoroid birlikte ise öncelikle anal fissür tedavi edilmelidir.böylece hemoroidler geriler.botox en risksiz tedavi şeklidir.

 28. merhaba hocam,

  yaklaşık 5-6 aydır bu sıkıntıyı yaşıyorum ancak son günlerce tuvalet esnasında çok zorlanmaya başladım hatta bazen tamamını bile yapamıyorum dışkıyla beraber bir iki damlayı geçmeksizin kan geliyor ve doğal yollardan, tedaviye doktor/uzman hekim vb. katmaksızın nasıl iyileşebilirim ya da böyle bir iyileşme şekli mümkün müdür? düzenli yeme alışkanlığı, düzenli wc alışkanlığı gibi şeyler sizce tedaviye yardımcı olur mu hocam? teşekkürler.
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kanama olduğu için anoskopi muayenesi ile kanamnın nedeni tespit edilmeli.kötü huylu bir oluşumda kanamaya neden olabilir.mutlaka bir proctoloji uzmanına görünmelisiniz

 29. Merhaba. 2 ay önce makat çatlağı ameliyatı oldum. Dış kısımda meme vardı onu aldılar. 2 ay geçmesine rağmen hala cam batığı gibi hissedip, makatta acı var. Ne yapmam gerek ameliyat yararlı olmamış mı? Botoks tedavisi pahalı gelmekte o yüzden onu düşünmüyorum. Çatlaklar nasıl iyileşebilir
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  hemoroid ameliyatı olmuşsunuz.aslında sizin anal fissürünüz var temelde o tedavi edilemliydi.hemoroid ameliyatı olduğunuz için fissürünüzüde ameliyatla tedavi ettirirseniz gaz ve dışkı kaçırabilirsiniz.bu nedenle botoxla tedavi olmanızı beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm

 30. Merhaba hocam benimbir buçuk ay dir şiddetli ağrılarım var ilk haftadan beri hemoroid ilaçları kullanıyorum sıcak suya oturuyorum ama hiç rahatlayamadim artık şiddetli kanamalar da oluyo birkaç dr gittim catlak birinci evreyi geçmiş ameliyat diyo yalnız ben bir buçuk yıl önce lombo ameliyatı oldum eğer çatlak ameliyatını olursam dışkı kaçağı olur diyorlar ben ne yapmalıyım çok ağrım var artık dayanamıyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  botoxla tedavi edebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 31. merhaba yaklaşık 1 haftadır dışkımı yaparken inanılmaz derecede acı çekiyorum. basur gibi dışarı çıkmış herhangi bir meme yok. sıvı tüketimim çok olmasına rağmen sürekli kabızlık şikayetimde var. normal dışkımı yaptığım zamanda kalçamın üzerine oturmakta zorlanıyorum canım çok yanıyo ne yapmam gerekir bu hastalık ne olabilir sadece kabızlıktan dolayımıdır ? kolay gelsin.
  Dr Atilla Kaya
  Yazdıklarınız kabızlıkla olan makat çatlağına benziyor.
  Anoskop muayenesiyle kesinleştirilir.

 32. Merhaba polip ve çatlak ameliyatı oldum. Aslında çatlağı yapma krem rectoderm benzeri ve su banyosuyla tedavi ediyordu polip olunca 2 ameliyatı yaptı doktorum. Pazartesi ameliyat oldum. Carsamba tuvalete cikabildim Bu sabah da ağlayarak tuvalete çıktım. Anestol rebuctin ağrı kesici hap daflon verdi. Su banyosu yapiyorum. Tuvalete çıkarken çok ağrım oluyor resmen korkuyorum ve hepsini yapamıyorum. Ne zaman ağrılarım bitecek. Korkuyorum çok.
  Op Dr Seher Şirin
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  tamamen düzelme 21 günü bulabilir.beslenem ve tuvalet alışkanlıkalrınızı düzenlemelisiniz

 33. Burak.38755@gmail.com

  S.a hocam bna doktor çatlak var dedi iki krem verdi sabah akşam sur dedi biri sandoz dieri procto- glyvenol krem yan etkilerinden korkuyorum 🙂 kullnsam faydalı olurmu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Doktor muayenede çatlak gördüyse verdiği ilaçları kullanmalısınız.Bu ilaçların ciddi yan etkileri yok.10 gün kullanabilirsiniz
  Geçmiş olsun

 34. enginkuslar@mynet.com

  Hocam 25 temmuz 2016’da izmir bozyaka sgk’da tüp mide ameliyati oldum.15 ağustostan beri de kabizlik çekiyorum.bugün itibariyle 9 gündür dışkılama yapamıyorum.ameliyat doktorum bu sabah elle muayene etti ve makat çatlağı olduğunu soyledi.bu ilacı(rectoderm) zaten dışarı çıkamadığım için hem makat çeperine hem de biraz makat içine olacak sekildemi kullanmalıyım? şayet dışkılamadan sonra kullanılmalıysa zaten ben 9 gündür dışarı çıkamıyorum.saygılar sunarım hocam.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Rektodermi günde 2 kez kullanabilirsiniz. Önce akşam küçük dozda kullanın.Tansiyon düşüklüğü ve başağrısı yapabilir.Öncelikle beslenme ile kabızlığını düzeltmelisiniz. Yiyebildiğiniz ,midenizin alabildiği miktarı lifli gıdalar yönünde tercih edin. gerekirse bir süre kabızlık ilaçları alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 35. merhabalar. bende daha önce basur şikayetiyle gittim doktora baktığında ise makat çatlağı dedi anestol pomad ile rectoderm verdi sabah anestol pomadı akşam ise rectoderm i kullanıyorum acaba yanlış kullanımmı benimkisi ne yapmamı önerirsiniz. birde rectoderm i açıktan 8 hafta sonraya kadar bitirilmesi lazım diye yazıyor prospektüsünde . sizden haber beklemekteyim.
  op Dr Ergun Aygören
  rectodermi her dışkılamadan sonra uygulamanız gerekir.8 hafta kullanmanıza gerek yok.12-15 günde rectoderme cevap alamadıysanız zaten fissürünüz kronikleşmiş demektir.botoxla yada ameliyatla tedavi olmanız gerekir.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 36. hocam ben kocaeliden yazıyorum. devlet hastanesinde 23.06.2016 tarihinde genel cerrahi doktoruna gittim.makatta çatlak olduğunu söyledi krem verdi ve oturma banyosu yapmamı söyledi. bunları uyguladım geçer gibi oldu, fakat belli zaman sonra makatın üstünde şişlik ve aşırı derecede ağrım oldu sonra özel bir hastanede doktora çıktım anal apse dedi ve apseyi patlatarak boşalttı ağrım geçti rahatladım. son bir iki haftadır öksürünce iğne bağması ve acı hissediyorum apseyide boşalttılar bu neden yapabilir hocam. öksürmeye başlayınca iğne batıyo gibi oluyor ve çok sızlıyo. dışkılamada vs hiçbir sorunum yok dışkılamada kan felanda gelmiyor ama dediğim gibi geçmişti tekrar bu şikayetlerim oluştu yardımlarınızı bekliyorum hocam lütfen…teşekkürler….saygılarımla
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal fissür şikayetiniz kronikleşmiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip ,ameliyatın risklerini yaşamadan botoxla tedavi edebiliriz

 37. Rectogesic pahali oldugu icin piyasadan kaldirildigi yazilmis ilk dogumumda fissur olusmustu bu merhrm sayesinde kurtulmustum 6 yil once 100tlydi.3ay once 2.dogumumu yaptim ama kabizliktan tekrar fissur olustu doktorum rectoderm onerdi suan oda 94 tl ve merhemi actim icinden birden sivi bosaldi nerdeyse tup bitti koyulu misirtanesi kadar ancak cikti. Rectogesic boyle degildi.eldivenden akip gitti mskat icine surecek ilac kalmadi gerekli yerlere basvurdum normal mi diye dun sonuc geldi nirmal dendi 2 daga ancak kullanirim cok sacma ici bosaldi parmaga ilac gelmiyo rectogesic geri gelmeli muthis etkili

 38. Hocam rectoderm kremi bir hasta ne kadar süre kullanması gerekir
  Op Dr Atilla Kaya
  10-12 günde cevap alamadıysanız botoxla tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 39. Merhabalar..bende hemoroid cikti ve 2 yada 3 hafta kadar surdu..ultraproct kullandim ve son buldu..derken 2 gunluk hava degisimi neticesinde cok siddetli kabiz oldum,2 gun tuvaletimi yapamadim.nihayetinde yaptigimda inanilmaz bir agri cektim ve sonrasinda anal fissur olustu..2 gun sonra doktora gittigimde doktor bana anestol ile birlikte bephantol verdi..beslenmemi de duzelttim ancak agrilar cok cok aza inse bile tamamen gecmedi..cok hafifledi..ancak suan sitenizden ve baska sitelerden okudugumda anestol veya benzer bolgesel agri gidericilere sık sık rastlasam da hic bir yerde bephantol gormedim..ayni zamanda rectoderm dende soz etmedi..simdi 4 hafta gecmis durumda..agri hala hafif olarak mevcut..acaba doktorum bana yanlis ilacmi onerdi..simdi gidip dogrusunu yani rectoderm alsam da 4 hafta dolmasina ragmen ise yararmi yoksa mutlak suretle kroniklesmismidir..
  Op Dr Ergun Aygören
  rectoderm şikayetler genellikle yeni başladığında etkili oluyor.isterseniz deneyebilirsiniz.10 günlük bir kullanımda cevap alamazsanız botoxla tedavi olmanızı öneririm böylece ameliyatın neden olduğu gaz ve dışkı tutamama gibi riskleride yaşamamış olursunuz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 40. Sayın hocam bende 4 5 aydır kabızlık yaşadım diskidan sonra açık kırmızı kan geliyor… dışında bişey yok sanki içerde diski sırasında bir yere değiyor gibi kanıyor fitil sürüp ilaç verdi… hocam amaliyatsiz iç hemoroid tedavi olma imkanımız varmi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle geciktirmeden anoskopi muayenesi yapıp sorunu tespit etmeliyiz.kötü huylu bir oluşum olabilir bu ayırt edilmeli.muayene esnesında sorunu tespit edebiliriz.makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik hertür teknolojiye sahibiz gelirseniz değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 41. Hocam bugun tam 14.gun ama gecmedi tuvalette cam kesigi gibi sizladi iki damla kan geldi kucuk meme olustu agrida oluyor ramazn oldugu icin dokt gidemedim acaba nedir bayramdan sonra gitsem olurmu
  Op. Dr. Seher Şirin
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.kanama olduğu için anoskopi muayenesi yapılmalı.tedavi için bayram sonrasına beklemenize gerek yok.botoxla tedavi olabilirsiniz.bayram döneminde böylece rahat geçirirsiniz.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 42. Slm sayın hocam bende 9ve10 seneye aşkın hemoridim var ama kötü derecede mi değil iki seneye aşkın ilaç tedavisi gördüm bi arA geçti gibi oldu ama bu günlerde tekrar çıktı aile hk mimden ilaç tedavisi istedim verdi iki gündür kullanıyorum ilaçı kullandığımdan beridir daha cok şişlik oluştu genelde kabızlığım olmuyor ama bir normal doğum yaptım artı olduğu dönemlerde sıcak su uygulamasıda yaptığım oluyor yani gözlemlediğim kadarıyla ameliyatlık bir durum olduğununda bilincindeyim yaşım gereği ameliyatta olmak istemiyorum hani tekrak cocuk sahibi olmak isteğimde aynı sorun olabilirmi diyede düşünmüyorda değilim eğer ameliyat olursam diye bilgilendirirseniz sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Genç hastalar,doğum yapmayı planlayan hastalar hemoroid tedavisi olamaz diye bir kural yok. Her gebede hemoroid olmadığı gibi her hemoroid ameliyatlısı da gebe kalınca nüks eder diye bir kural da yok.Her hasta için geçerli olan tekrarlamaması için dikkat edilmesi gereken durumlar var.Boşu boşuna eziyet çekiyorsunuz. Tedaviniz belki de klasik ameliyat yerine ameliyatsız; hemoroid ise laser,lastik bantla boğma,çatlak ise botoks gibi yöntemlerle yapılır. Önce muayene olmalısınız,ona göre tedavi yöntemlerinden biri seçilir.
  Geçmiş olsun

 43. recbutin merhemini nasıl kullanabilirim makat içimi dışına mı sürülecek
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  iç kısmına

 44. Makat catlagı için muane olsun krem ve fitil verdi 15 sıcak suda otur dedi günlük sıralamayı nasıl yapacağım yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Ağrı kesici pomat tuvaletten önce,sonra ne zaman ağrınız olursa sürebilirsiniz.Meselea tuvaletten önce sıcak suda oturup anestol pomad sürüp 5 dakika sonra tuvalete gidebilirsiniz.Aynı işlemi tuvalet sonrası ağrı olursa yine yapabilirsiniz. Diğer krem ve fitilleri günde 2 kez uygulayın
  Geçmiş olsun

 45. İki ay önce damar çatlakligindan amaliyat oldu makad bölümünden çatlak vardı. Düzelemedi 2. Ameliyatı oldu kanaması var koyu kırmızı kan geliyor .bunun kötü yanı varmi nasıl düzelebilor
  Op. Dr. Seher Şirin
  muayene ile değerlendirmeden bişi söylemek zor.doktorunuza kontrole gitmeninizi öneririm

 46. DR.Bey anal fıssur var kremi kullanıyorum.birde kabızlığın gitmesi için ilaç kullanıyorum.Yalnız kabızlığı atlatamadım. Dışkılama yapamıyorum bunu atlatmam için öneriniz nedir.yedillerimede dikkat etsem olmuyor.ilacın bile etkisi olmuyor gibi oldu. bana yardımcı olun.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb. Proktoloji Uzmanı
  Bol sebze,salata,posalı meyve,kepekli ekmek yemelisiniz. Bol su içmelisiniz.Bol hareket etmelisiniz(özellikle tempolu yürüyüş yapmalısınız)

  https://www.ideaklinik.com/kabizlik-nasil-giderilir.html

  linklerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim