Makat Çatlağı Kremi Çeşitleri, Kullanım Bilgileri

Akut makat çatlağı tedavilerinde kremler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Doktorlar muayene ettiği hastalarda da önermektedir. Tedavide başarı oranları %50-%70 olmasına karşın mutlaka denemek gerekir. Tabii ki başlıkta da belirttiğim gibi yalnızca akut (yeni dönem) vakıalarda etkidir. Kronik vakıalarda kremler çok fazla işe yaramaz.

Akut ya da Kronik Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hastalığın oluştuğu andan itibaren geçen süreye bakılarak, hastanın şikâyetleri dinlenerek akut ya da kronik olduğuna karar verilir. Hastalığın belirtilerinde de farklılık olabilir. Örnek vermek gerekirse akut vakıalarda ağrı 3-4 dakika içerisinde geçerken, kronikleşen hastalarda dışkı sonrası 2-3 saat boyunca devam edebilir.

Muayene Olmadan, Krem Kullanmayın
Tabii ki hastalığın akut ya da kronik olduğuna karar vermek için mutlaka doktorlardan (genel cerrahi uzmanlarına) muayene olmalısınız. Birçoğunuzun utandığını biliyorum. Sağlıkta utanma olmaz. Aşağıda yer alan butona tıkladığınızda size en yakın genel cerrahi, proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman doktorları görerek, muayene için randevu alabilirsiniz.

Proktoloji uzmanı bul

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Nelerdir?

Öncelikle çok fazla seçenek olmadığını üzülerek belirtmeliyim. Hem ürünler, hem de etken maddeler çok yaygın değildir. Bu kapsamda kremleri kimyasal (nitrogliserin içerenler) ve bitkisel olarak ikiye ayıracağız. Dilerseniz ilk olarak kimyasal türlerle başlayalım.

Etken Maddesi Nitrogliserin Olanlar

Kimyasal kremler arasında en çok dikkat çeken etken madde nitrogliserin olmaktadır. Aynı zamanda Gliserin trinitrat olarak da bilinir. Gliserolun nitre edilmesi ile oluşur. Zehirli ve patlayıcı bir madde olduğunu belirtmeliyim. Örnek vermek gerekirse dinamit yapımında da kullanılır. Bu bilgileri aktarma amacım ciddi anlamda yan etkileri olduğunu bilmeniz ve dikkatli bir şekilde kullanmanız içindir. Yan etkilerini yazının devamında göreceğiz. Şimdi dilerseniz krem markalarını tanıyarak devam edelim.

Rectogesic

Rectogesic

Anal Fissür kremleri arasında en eski markalardan biri diyebilirim. Üreticisi Hollanda menşeli Farmasel firmasıdır. Türkiye’de Farmasel İlaç San. Ticaret Ltd. Şti. olarak Ankara’da görülmektedir. Bir dönem Türkiye’de satışı yapılamıyordu. Şuan ne durumda bunu eczanelerden öğrenebilirsiniz. Rectogesic %0,4 Nitrogliserin içermektedir. Etkisi damarları genişletme ve çatlağın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kası gevşetme şeklinde etki etmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi yan etkilere dikkat etmelisiniz. Önce ürün çeşitlerini sonrada yan etkilerini belirteceğim.
Rectogesic Fiyatı: 101.33₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Rectoderm

Rectoderm

Yukarıda belirtmiş olduğum ürün (Rectogesic) Türkiye’de satışı son bulması ile birlikte oluşan boşluk Rectoderm tarafından doldurulmuştur. Pharmist Grup tarafından sahiplenilmektedir. Yine aynı şekilde %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. Etkisi yine aynı şekilde damarları genişletme (kan akışını hızlandırma) şeklinde olmaktadır.

Rectoderm Fiyatı: 93.74₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Anrecta

Benzer özelliklere sahip bir diğer marka ise Anrecta olup, yine %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. Etkileri Rectogesic ve Rectoderm ile aynıdır. Tekrardan belirtmeye gerek yoktur. Üretici firma Consentis İlaç San ve Ticaret Ltd. Şti olarak görülmektedir.

Acrecta Fiyatı: 101.33₺ (Güncel fiyat bilgisi için eczacınıza danışınız)

Nasıl Kullanılır?

Yukarıda yer alan kremler hemen hemen aynı özellikte olduğu için kullanım bilgileri ve yan etkileri %99 aynıdır. O nedenle burada belirtilen bilgiler her 3 ürün içinde geçerlidir. Kullanım sıklığı 12 saat aralıklarla olması önerilir. Dışkılama öncesi ve sonrasında anüs içine nohut büyüklüğünde uygulamanız gerekir. Kremin etki etmesi 8 haftaya kadar sürebilmektedir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Öncelikle 18 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin kullanması önerilmez. Aynı şekilde hamile ve emziren annelerde kullanmaması gerekir. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar ise doktor kontrolünde, dikkatli kullanması gerekir. Yan etkilerine bakacak olursak yaygın olarak baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı sıkça karşılaşılmaktadır. Seyrek olarak ise hipotansiyon, anüs bölgesinde yanma ve kaşıntı görülmektedir. Aşağıda yer alan bağlantıda Rectoderm tarafından hazırlanan kullanım talimatı yer almaktadır. Mutlaka göz atmanızı öneririm. 

https://www.ideaklinik.com/wp-content/uploads/2018/11/Rectoderm-Krem-Kullanma-Talimati.pdf

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi

Şimdi dilerseniz birde bitkisel ürünleri ele alalım. Bu kapsamda sizlere önereceğim ürün Anuflex Pomad olacaktır. Nitrogliserinli kremlerin neden olduğu yan etkilerden esinlenerek geliştirildiği belirtiliyor.

Anuflex

Anuflex

Evet, arkadaşlar tamamen bitkisel özlerden oluşan Anuflex Pomad 3 yaş üzeri tüm hastalar tarafından kullanımı uygundur. Üreticinin hazırladığı kullanım talimatında herhangi bir yan etki bilgisine yer verilmemiştir. Büyük ihtimalle herhangi bir yan etkisi olmadığı içindir. Şimdi dilerseniz içerisinde yer alan bitkisel maddelere bakalım.

Aynısafa Yağı Calendula Officinalis Flower Oil olarak geçen aynısafa yağı kaslarda gevşeme etkisi oluşturmaktadır. Hastalığın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kasları bu şekilde rahatlatılmaktadır.

Karanfil Yağı: Eugenia Caryophyllus Bud Oil olarak geçen karanfil yağı ise bitkisel uyuşturucu etkisi görmektedir. Ağrıların azaltılması için kullanılmaktadır. Uygulandığı andan itibaren 1-3 dakika içerisinde anal fissür ağrısını gidermektedir.

Meyan Kökü Ektraktı: Anal fissür hastalarında ağrı, kanama kadar kaşıntı problemi de sıkça görülmektedir. Kaşıntı kremlerinde çözüm olarak kortizon kullanılır. Anuflex yan etkileri yönünden bezdirici kimyasal kortizon yerine onun bitkisel formu olan meyan kökü ektraktı kullanmaktadır. Kimyasal kortizon gibi etkili olmasına karşın herhangi yan etkisi yoktur.

At Kestanesi Özü: Bu bitki pek yabancı gelmemiştir. Varis ve hemoroid hastaları içinde önerilir. Anal Fissür’de kullanım amacı damarları daraltarak kanamayı ortadan kaldırmayı hedefler. Aynı şekilde şişlik ve ödemi azaltma konusunda etkilidir.

Sarı Kantaron Yağı: Size mükemmel bir yara iyileştirici bitkiden bahsetmek istiyorum. Sarı kantaron çatlak sonucu ortaya çıkan yarayı iyileştirir. Bunu yaparken hücre yenileyici etkisine hayran kalırsınız.

Diğer içerikler ise allantoin sürüldüğü bölgeyi ferahlatırken, lanolin ise anüs içerisinde yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Böylece dışkı anüsten daha kolay geçmesi sağlanır. ZincOxide mikrop öldürücü etkisi ile çatlağı zararlı bakterilerden korumaktadır.

Anuflex Krem Fiyatı: 49 ₺ Diğer ürünleri yarı fiyatına değil mi? Satın almak isterseniz aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. http://satis.hairpharma.com.tr/home/44-anuflex-pomad-satin-al.html

Evet, arkadaşlar makat çatlağı kremi ile ilgili aktaracağım hususlarda burada son bulmuştur. Tekrar belirtmek gerekirse krem kullanmadan önce mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olmayı unutmamalıyız.

[su_accordion][su_spoiler title=”Referanslar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1463-1318.2006.01185.x [/su_spoiler] [/su_accordion]

14 Kasım 2018 Tarihinde Op. Dr. Seher Şirin tarafından güncellenmiştir.

64 Yorum

 1. Merhaba, Hocam

  Hem anal fissür hem de hemoroid şikayeti varsa, anestol ve rectoderm ile beraber proctolog/procto-glyvenol fitil ve daflon tablet kullanılabilir mı?Çok teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   her ikisi de varsa sizin durumunuzun muayene ile değerlendirilip tedavi olmanızı öneririm.

   • Süleyman Yıldırım

    Merhaba hocam. Benim makatta çatlak var. Çok kaşıntı, ağrı ve terleme oluyor. Bu durumun behçet hastalığı ile ilgisi var mı ve yardımcı olabilir misiniz?

    • Doktorun Cevabı

     Hayır, anal fissür den kaynaklanıyor.05426210888 nolu telefondan size wn yakın kliniğimiz hakkında bilgi alıp ameliyatsız yöntemlerle kliniklerimizde te2davinizi yaptırabilirsiniz.

     • Merhaba hocam
      Locafen krem kullanıyordum. Bitti ve şuan bulundugum konumdan dolayı locafen krem bulaniyorum. Bunun yerine anuflex krem kullanabilir miyim?

     • Doktorun Cevabı

      Evet, kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri