Makat Çatlağı Kremi: Fiyatları, Etkileri ve Kullanım Bilgisi

Makat çatlağı tedavisinde (LİS) gibi cerrahi yöntemler yanı sıra Botox ve GTN (Topikal Gliseril Trinitrat) türü kremler ile cerrahi dışı yöntemler uygulanmaktadır. (1).

Makat çatlağı kremi

Bu yazımızda, makat çatlağı kremlerini yakından tanıma fırsatı bulacağız. İlaç isimleri, etken maddeleri, kullanım talimatları; etki mekanizmaları ve yan etkilerini inceleyeceğiz.

Dilerseniz genel cerrahi uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Kliniklerimizde muayene olabilir ya da aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak WhatsApp ile sorularınızı sorabilirsiniz. https://wa.me/905426210888

Anal fissür kremi olarak satılan ürünlerin büyük bir bölümü etken madde olarak Nitrogliserin içermektedir. Örnek vermek gerekirse: Rectoderm, Anrecta ve Rectogesic isimli kremlerin hepsi %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. (2).

Hair Pharma şirketi, geçtiğimiz yıllarda önemli bir değişikliğe imza atarak, bitkisel anal fissür kremi Anuflex geliştirildi.

Anal fissür kremlerini yakından tanımaya başlayalım mı? İlk olarak nitrogliserin içeren kremleri tanıyalım.

Anuflex

Anal fissür kremi denince ilk akla gelen isimlerden biri Anuflex merhem diyebiliriz. %100 Bitkisel içeriği yanı sıra 108,50₺ gibi ekonomik fiyatı ile size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

Anuflex etken maddesi: Aynı safa yağı ya da Latince tabiri ile (Calendula Officinalis Flower Oil) kaslarda gevşemeyi kolaylaştırmaktadır. Anal fissür hastalarının en önemli sorunu da kasların kontrolsüz şekilde kasılması (kramp ya da spazmı) diyebiliriz. Aynı safa yağı kasları gevşetme özelliğine sahiptir.

Anuflex

Ayrıca karanfil yağı ille bitkisel uyuşturucu etkisi göstermektedir. Böylece dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrının önüne geçmektedir.

Anal fissür hastalarında ağrı ve kanama kadar, kaşıntı da sık görülen semptomlar arasında yer almaktadır. Anuflex içerisinde yer alan bitkisel maddelerden biri de meyan kökü ektraktı: bitkisel kortizon olarak da tabir edilen bu bitki ile kaşıntı şikayetine çözüm olmaktadır.

At kestanesi özü ile de makat çatlağı kanamasının önüne geçmektedir. At kestanesi özü damarları daraltarak kanamayı durdurmaktadır.

Sarı kantaron yağı ise iyileşmesi hayli zor olan çatlağın (fissür) hücre yenilenmesini hızlandırarak kısa sürede iyileştirmektedir.

Allantoin sürüldüğü bölgeyi ferahlatırken, lanolin ise anüs içerisinde yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Böylece dışkı anüsten daha kolay geçmesi sağlanır. ZincOxide mikrop öldürücü etkisi ile çatlağı zararlı bakterilerden korumaktadır.

Rectoderm

Nitrogliserin içerikli ürünlerden biri de Rectoderm olarak karşımıza çıkmaktadır. GENERİCA İlaç şirketi tarafından 30ml tüplerde takdim edilmektedir. Etken maddesi nitrogliserin, yardımcı maddeler olarak ise propilen glikol ve lanolin içermektedir.

Rectoderm

Rectoderm fiyatı: 184,86 TL’ye satıldığı görülmektedir. Belirtilen fiyat 21 Şubat 2020 tarihinde güncellendi. Öncesinde 166,53 TL’ye satıldığı ve %11,1 oranında zam yapıldığı görülmektedir.

Rectoderm Nasıl Kullanılır?: doktorunuz farklı bir öneride bulunmaması halinde günde iki defa, dışkılama sonrasında anüs içerisine dairesel şekilde sürmek yeterli olacaktır.

Rectogesic

Rectoderm ile aynı etken maddeyi içermesine ve aynı boyutta olmasına karşın biraz daha ekonomik olduğu söylenebilir. FARMASEL ilaç şirketi tarafından üretilmektedir. (3).

Rectogesic

Rectogesic Krem Fiyatı: 143,20 TL’ye satılmaktadır. Belirtilen fiyat 21 Şubat 2020 tarihinde belirlenen halidir. Onun öncesinde 127,85 TL’ye satıldığı ve %12,2 oranında zamlandığı görülmektedir.

Anrecta

Etken maddesi nitrogliserin olan bir diğer krem ise Anrecta ismi ile karşımıza çıkmaktadır. Yine aynı şekilde %0,4 nitrogliserin ve 30ml tüp şeklinde üretilmektedir. Ruhsat sahibi olarak CONSENTİS İlaç şirketi görülmektedir.

Anrecta

Acrecta Fiyatı: Şuan 150,86 TL’ye satılmaktadır. Belirtilen ücret 21 Şubat 2020 tarihinde güncellenmiştir. Onun öncesinde 135,22 TL’ye satıldığı ve %11,57 oranında zam yapıldığı görülmektedir.

Makat Çatlağı Kremleri Nasıl Etki Eder?

Nitrogliserin içeren kremlerde (Rectoderm, Anrecta ya da Rectogesic) etki mekanizması: nitrogliserinin, kontrolsüz şekilde kasılan sfinkter kasını rahatlatma, gevşetme şeklinde etki etmektedir.

Bu ürünlerde uyuşturucu ya da ağrı kesici etki yoktur. Bu nedenle dışkılama öncesinde Anestol Merhem kullanmanız önerilir.

Bitkisel anal fissür kremi, Anuflex içinde yer alan birden fazla bitkisel içeriği ile sadece kasları gevşetmekle kalmaz aynı zamanda ağrı önleyici, yara iyileştirici ve kanamanın önüne geçici etkileri bulunmaktadır. Anuflex tek başına yeterli olur. Ayrıca, Anestol gibi uyuşturucu merhem kullanmak gerekmez.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Nitrogliserinli kremler genelde kullanım şekilleri hep aynıdır. Doktorunuz aksini belirtmediği taktirde günde 2 defa kullanabilirsiniz.

Peki nasıl kullanacağız? Öncelikle dışkılama sonrası kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Parmağınıza nohut büyüklüğünde sürerek (anüs iç kısmına 1 cm içeriye) dairesel şekilde sürmek gerekir. Özür dileyerek tekrar belirtmek istiyorum.

Kremi anüs dışına değil, parmağı anüs içine (1-1,5 cm iç kısma sokarak) sürmek gerekir. Amaç sorun oluşturan kaslara ulaşmak gerekir.

Anal Fissür Kremi Yan Etkileri Nelerdir?

Anuflex merhemin herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir. 3 Yaş üzeri tüm bireylerin kullanımı uygundur.

Gliserin Trinitrat (Nitrogliserin) içeren kremlerde dikkatli olmak gerekir. Ürünlerin kullanım talimatlarına baktığınızda 18 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin kullanmasını önermemektedir. Aynı şekilde hamile ve emziren annelerde kullanmaması gerekir. (4).

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar ise doktor kontrolünde, dikkatli kullanması gerekir. Yan etkilerine bakacak olursak yaygın olarak baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı sıkça karşılaşılmaktadır.

Seyrek olarak ise hipotansiyon, anüs bölgesinde yanma ve kaşıntı görülmektedir.

Aşağıda yer alan bağlantıda Rectoderm tarafından hazırlanan kullanım talimatı yer almaktadır. Mutlaka göz atmanızı öneririm. https://www.ideaklinik.com/wp-content/uploads/2018/11/Rectoderm-Krem-Kullanma-Talimati.pdf

SONUÇ

Anal fissür tedavisinde kremlerin yeri vardır. Tedavi başarı oranı ise %50 düzeyindedir. Yani iyileştirmesi %100 mümkün değildir. Tabii ki botox ya da cerrahi müdahale öncesi, doktorunuzun da önerisi ile kullanmanız uygundur.

Olumlu etki etmemesi halinde botoks ya da ameliyat ile tedavi olabilirsiniz. Biz makat çatlağı ameliyatını önermiyoruz. Çünkü dışkı kaçırma gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Kremin etki etmemesi halinde başarı oranı %95 gibi yüksek olan botox uygulaması öneriyoruz.

KAYNAKLAR

1. Ersan, Y., Yavuz, N., Çiçek, Y., Ergüney, S., & Kuşaslan, R. (2004). Anal fissürlerde medikal tedavi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 35(4).

2. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.

3. Tjandra, J. J., Tan, J. J. Y., Lim, J. F., Murray‐Green, C., Kennedy, M. L., & Lubowski, D. Z. (2007). Rectogesic®(glyceryl trinitrate 0.2%) ointment relieves symptoms of haemorrhoids associated with high resting anal canal pressures. Colorectal Disease, 9(5), 457-463.

4. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.

78 Yorum

 1. Naime

  EmZiren anneler neden kullanamıyor kullanılırsa kötü bir etkisi var mı ben bir kez kullandım

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   hayır yok,kullanabilirsiniz.

 2. Bilal

  Hocam ben daha önce makat çatlagıyla alakalı iğne yaptırmıştım 2 sene sonra terarladıı bana önere bileceğiniz bir melhem varmı çok sancı yapıyor 4.5 saat hayatım zehir oluyor

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   anuflex pomat kullanabilirsiniz. ama durumunuz muayene ile değerlendirilmelii, tekrar botilinum toksini enjeksiyonu yapılabilir. makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,size en yakın kliniğimize gelirseniz yardımcı olabiliriz.

 3. Miraç

  Merhaba hocam anal fistül den seton tedavisi oldum ve tedavi olalım 5ay oldu ağrılarım devam ediyor hangi kremi önerirsiniz ve napabilirim hocam RC ediyorum ağrılarım çok

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Ağrı eğer makatınızda ise fissür olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. fistülle ilgili sorun da olabilir. mutlaka muayene olmanızı öneririm çünkü fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

 4. Emine

  Hocam merhaba bende kronikleşmiş fissur var yediklerime dikkat edip sıcak duş yapınca 1hafta gibi bir sürede iyileşiyorum yediklerime dikat etmediğim takdirde tekrardan bu hastalığa yakalaniyorum sizce ameliyat olmalı mıyım 3senedir ara ara bu hastalığa yakalanıp iyileşiyorum teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyince şikayetleriniz tamamen geçiyorsa ameliyat olmanıza gerek yok.ameliyatında kendi içinde riskleri var. eğer illa tedavi olmalıyım diye düşüyorsanız ameliyatsız botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz.

 5. Berkay

  Merhaba hocam bende 4 ay önce makat çatlağı baslangici vardı anrecta bir buçuk ay kullandım geçti şimdi kalcamda kasılma oluyor bu kremi tekrar kullansam bir sıkıntı olur mu?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Tekrar kullanabilirsiniz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin

 6. Gürkan

  Iyi çalışmalar hocam. Makat çatlağı sorunum var. Muayene olduğum doktor elecon anrecta ve anestol kremlerini verdi. Fakat enrecta ve anestolun kalp damar hastalarının kullanmaması gerektiği belirtilmiş. Bende de aort anevrizmasi ve bikuspit kapak teşhisleri var. Bu durumda kullanmam sakınca yaratır mi.

  • Doktorun Cevabı

   Makat çatlağı şikayetiniz başlayalı üç haftayı geçtiyse zaten ilaçlara zor cevap alırsınız. Bu nedenle botilinum enjeksiyonu ile tedavi olmanız daha iyi olur gibi görünüyor. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 7. Lila

  Merhaba, Hocam

  Hem anal fissür hem de hemoroid şikayeti varsa, anestol ve rectoderm ile beraber proctolog/procto-glyvenol fitil ve daflon tablet kullanılabilir mı?Çok teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   her ikisi de varsa sizin durumunuzun muayene ile değerlendirilip tedavi olmanızı öneririm.

   • Süleyman Yıldırım

    Merhaba hocam. Benim makatta çatlak var. Çok kaşıntı, ağrı ve terleme oluyor. Bu durumun behçet hastalığı ile ilgisi var mı ve yardımcı olabilir misiniz?

    • Doktorun Cevabı

     Hayır, anal fissür den kaynaklanıyor.05426210888 nolu telefondan size wn yakın kliniğimiz hakkında bilgi alıp ameliyatsız yöntemlerle kliniklerimizde te2davinizi yaptırabilirsiniz.

     • Mehmet

      Merhaba hocam
      Locafen krem kullanıyordum. Bitti ve şuan bulundugum konumdan dolayı locafen krem bulaniyorum. Bunun yerine anuflex krem kullanabilir miyim?

     • Doktorun Cevabı

      Evet, kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim