Makat Çatlağı Kremleri Tedavi Eder mi?

Makat çatlağı, akut (henüz yeni oluşmuş) ya da kronik (uzun süredir var olan) bir hastalık şeklinde iki gruba ayrılır. Tedavi yöntemleri de bu ayrıma göre kremler yanı sıra botox gibi ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır. Aynı zamanda LIS dediğimiz cerrahi yöntemde uygulanmaktadır. (1).

Bu makalede makat çatlağı kremleri ile ilgili merak ettiğiniz hususları bulacaksınız. Anal fissür hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için WhatsApp hattımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Makat çatlağı kremi olarak satılan ürünlerin büyük bir bölümü etken madde olarak Nitrogliserin içermektedir. Rectoderm, Anrecta ve Rectogesic isimli kremlerin hepsi %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. (2).

Aynı zamanda bitkisel makat çatlağı kremi kategorisinde alabileceğiniz ürünlerde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anuflex bu kategoride bir adım öne çıkmaktadır.

Anuflex

Makat çatlağı kremleri, etken maddeleri ve fiyatlarına dair bilgilerle devam etmek istiyorum. İlk olarak bitkisel makat çatlağı kremi olarak ayırdığımız Anuflex ile başlamak istiyorum.

Anuflex

Anal fissür kremi denince ilk akla gelen isimlerden biri Anuflex merhem diyebiliriz. %100 Bitkisel içeriği yanı sıra 119,50₺ gibi ekonomik fiyatı ile size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

Anuflex etken maddesi: Aynı safa yağı ya da Latince tabiri ile (Calendula Officinalis Flower Oil) kaslarda gevşemeyi kolaylaştırmaktadır. Anal fissür hastalarının en önemli sorunu da kasların kontrolsüz şekilde kasılması (kramp ya da spazmı) diyebiliriz. Aynı safa yağı kasları gevşetme özelliğine sahiptir.

Ayrıca karanfil yağı ille bitkisel uyuşturucu etkisi göstermektedir. Böylece dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrının önüne geçmektedir.

Anal fissür hastalarında ağrı ve kanama kadar, kaşıntı da sık görülen semptomlar arasında yer almaktadır. Anuflex içerisinde yer alan bitkisel maddelerden biri de meyan kökü ektraktı: bitkisel kortizon olarak da tabir edilen bu bitki ile kaşıntı şikayetine çözüm olmaktadır.

At kestanesi özü ile de makat çatlağı kanamasının önüne geçmektedir. At kestanesi özü damarları daraltarak kanamayı durdurmaktadır.

Sarı kantaron yağı ise iyileşmesi hayli zor olan çatlağın (fissür) hücre yenilenmesini hızlandırarak kısa sürede iyileştirmektedir.

Allantoin sürüldüğü bölgeyi ferahlatırken, lanolin ise anüs içerisinde yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Böylece dışkı anüsten daha kolay geçmesi sağlanır. ZincOxide mikrop öldürücü etkisi ile çatlağı zararlı bakterilerden korumaktadır.

Rectoderm

Rectoderm

Nitrogliserin içerikli ürünlerden biri de Rectoderm olarak karşımıza çıkmaktadır. GENVEON İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. tarafından 30ml tüplerde takdim edilmektedir. Etken maddesi nitrogliserin, yardımcı maddeler olarak ise propilen glikol ve lanolin içermektedir.

Rectoderm fiyatı: 510,42 TL’ye satıldığı görülmektedir. Belirtilen fiyat 4 Şubat 2023 tarihinde güncellendi.

Rectoderm Nasıl Kullanılır?: doktorunuz farklı bir öneride bulunmaması halinde günde iki defa, dışkılama sonrasında anüs içerisine dairesel şekilde sürmek yeterli olacaktır.

Rectogesic

Rectoderm ile aynı etken maddeyi içermesine ve aynı boyutta olmasına karşın biraz daha ekonomik olduğu söylenebilir. CONSENTİS İLAÇ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ tarafından üretilmektedir. (3).

Rectogesic Krem Fiyatı: 414,78 TL’ye satılmaktadır. Belirtilen fiyat 4 Şubat 2023 tarihinde belirlenen halidir.

Anrecta

Makat çatlağı kremi

Etken maddesi nitrogliserin olan bir diğer krem ise Anrecta ismi ile karşımıza çıkmaktadır. Yine aynı şekilde %0,4 nitrogliserin ve 30ml tüp şeklinde üretilmektedir. Ruhsat sahibi olarak FARMASEL İLAÇ VE SANAYİİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ görülmektedir..

Acrecta Fiyatı: Şuan 393,82 TL’ye satılmaktadır. Belirtilen ücret 4 Şubat 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Nitrogliserinli kremler genelde kullanım şekilleri hep aynıdır. Doktorunuz aksini belirtmediği taktirde günde 2 defa kullanabilirsiniz.

Peki nasıl kullanacağız? Öncelikle dışkılama sonrası kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Parmağınıza nohut büyüklüğünde sürerek (anüs iç kısmına 1 cm içeriye) dairesel şekilde sürmek gerekir. Özür dileyerek tekrar belirtmek istiyorum.

Kremi anüs dışına değil, parmağı anüs içine (1-1,5 cm iç kısma sokarak) sürmek gerekir. Amaç sorun oluşturan kaslara ulaşmak gerekir.

Nasıl Etki Eder?

Nitrogliserin içeren kremlerde (Rectoderm, Anrecta ya da Rectogesic) etki mekanizması: nitrogliserinin, kontrolsüz şekilde kasılan sfinkter kasını rahatlatma, gevşetme şeklinde etki etmektedir.

Bu ürünlerde uyuşturucu ya da ağrı kesici etki yoktur. Bu nedenle dışkılama öncesinde Anestol Merhem kullanmanız önerilir.

Bitkisel anal fissür kremi, Anuflex içinde yer alan birden fazla bitkisel içeriği ile sadece kasları gevşetmekle kalmaz aynı zamanda ağrı önleyici, yara iyileştirici ve kanamanın önüne geçici etkileri bulunmaktadır. Anuflex tek başına yeterli olur. Ayrıca, Anestol gibi uyuşturucu merhem kullanmak gerekmez.

Yan Etkileri Var mı?

Anuflex merhemin herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir. 3 Yaş üzeri tüm bireylerin kullanımı uygundur.

Gliserin Trinitrat (Nitrogliserin) içeren kremlerde dikkatli olmak gerekir. Ürünlerin kullanım talimatlarına baktığınızda 18 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin kullanmasını önermemektedir. Aynı şekilde hamile ve emziren annelerde kullanmaması gerekir. (4).

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar ise doktor kontrolünde, dikkatli kullanması gerekir. Yan etkilerine bakacak olursak yaygın olarak baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı sıkça karşılaşılmaktadır.

Seyrek olarak ise hipotansiyon, anüs bölgesinde yanma ve kaşıntı görülmektedir.

Aşağıda yer alan bağlantıda Rectoderm tarafından hazırlanan kullanım talimatı yer almaktadır. Mutlaka göz atmanızı öneririm. https://www.ideaklinik.com/wp-content/uploads/2018/11/Rectoderm-Krem-Kullanma-Talimati.pdf

SONUÇ

Anal fissür tedavisinde kremlerin yeri vardır. Tedavi başarı oranı ise %50 düzeyindedir. Yani iyileştirmesi %100 mümkün değildir. Tabii ki botox ya da cerrahi müdahale öncesi, doktorunuzun da önerisi ile kullanmanız uygundur.

Olumlu etki etmemesi halinde botoks ya da ameliyat ile tedavi olabilirsiniz. Biz makat çatlağı ameliyatını önermiyoruz. Çünkü dışkı kaçırma gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Kremin etki etmemesi halinde başarı oranı %95 gibi yüksek olan botox uygulaması öneriyoruz.

KAYNAKLAR

 • 1. Ersan, Y., Yavuz, N., Çiçek, Y., Ergüney, S., & Kuşaslan, R. (2004). Anal fissürlerde medikal tedavi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 35(4).
 • 2. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.
 • 3. Tjandra, J. J., Tan, J. J. Y., Lim, J. F., Murray‐Green, C., Kennedy, M. L., & Lubowski, D. Z. (2007). Rectogesic®(glyceryl trinitrate 0.2%) ointment relieves symptoms of haemorrhoids associated with high resting anal canal pressures. Colorectal Disease, 9(5), 457-463.
 • 4. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.

77 Yorum

 1. EmZiren anneler neden kullanamıyor kullanılırsa kötü bir etkisi var mı ben bir kez kullandım

 2. Hocam ben daha önce makat çatlagıyla alakalı iğne yaptırmıştım 2 sene sonra terarladıı bana önere bileceğiniz bir melhem varmı çok sancı yapıyor 4.5 saat hayatım zehir oluyor

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   anuflex pomat kullanabilirsiniz. ama durumunuz muayene ile değerlendirilmelii, tekrar botilinum toksini enjeksiyonu yapılabilir. makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,size en yakın kliniğimize gelirseniz yardımcı olabiliriz.

 3. Merhaba hocam anal fistül den seton tedavisi oldum ve tedavi olalım 5ay oldu ağrılarım devam ediyor hangi kremi önerirsiniz ve napabilirim hocam RC ediyorum ağrılarım çok

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Ağrı eğer makatınızda ise fissür olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. fistülle ilgili sorun da olabilir. mutlaka muayene olmanızı öneririm çünkü fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

 4. Hocam merhaba bende kronikleşmiş fissur var yediklerime dikkat edip sıcak duş yapınca 1hafta gibi bir sürede iyileşiyorum yediklerime dikat etmediğim takdirde tekrardan bu hastalığa yakalaniyorum sizce ameliyat olmalı mıyım 3senedir ara ara bu hastalığa yakalanıp iyileşiyorum teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyince şikayetleriniz tamamen geçiyorsa ameliyat olmanıza gerek yok.ameliyatında kendi içinde riskleri var. eğer illa tedavi olmalıyım diye düşüyorsanız ameliyatsız botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz.

 5. Merhaba hocam bende 4 ay önce makat çatlağı baslangici vardı anrecta bir buçuk ay kullandım geçti şimdi kalcamda kasılma oluyor bu kremi tekrar kullansam bir sıkıntı olur mu?

 6. Iyi çalışmalar hocam. Makat çatlağı sorunum var. Muayene olduğum doktor elecon anrecta ve anestol kremlerini verdi. Fakat enrecta ve anestolun kalp damar hastalarının kullanmaması gerektiği belirtilmiş. Bende de aort anevrizmasi ve bikuspit kapak teşhisleri var. Bu durumda kullanmam sakınca yaratır mi.

  • Doktorun Cevabı

   Makat çatlağı şikayetiniz başlayalı üç haftayı geçtiyse zaten ilaçlara zor cevap alırsınız. Bu nedenle botilinum enjeksiyonu ile tedavi olmanız daha iyi olur gibi görünüyor. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim