Kabızlık Ciddiye Alınması Gereken Bir Sorundur.

Konstipasyon (kabızlık) probleminin anatomik yapısını tarif etmek gerekirse büyük abdest yapma zorluğu diyebiliriz. Sağlıklı insanlar günde en az 1 defa dışkılama ihtiyacını giderirken, kabız insanlarda bu durum haftada 3’den az veya kronik vakalarda 5 günde 1 defa şeklinde gerçekleşmektedir. Bu sorun çocuklar, kadınlar ve yaşlılarda daha sık görülmektedir. Dünya genelinde kabız insan sayısına bakmak gerekirse yetişkinlerin %15’i 60 yaş üzeri insanların ise %30’u kabızlıkla mücadele etmektedir.

Kabızlık

Merhaba ben genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA bu yazımda sizlere kabızlık nedenleri, risk faktörleri ve çözüm önerilerine dair bilgiler vereceğim. Tüm dünyada önemli bir sorun haline gelen kabızlığı birlikte aşmaya var mısınız?

Kabızlık Nedir, Kaç Tür Kabızlık Vardır?

İki çeşit konstipasyon türü bulunmaktadır. Bunlar akut ve kronik olarak ayrılır. Akut vakalarda kabızlık aniden ortaya çıkmaktadır. Şikayetler daha şiddetli olup, aynı zamanda kısa sürede artmaktadır. Sorunun nedeni büyük ölçüde dışkının ilerlemesini önleyen iltihap, tıkanıklık ya da tümörler olabilir. Kronik Kabızlık ise zamana bağlı olarak yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Roma IV kriterlerine göre bu süreç 6 ile 12 ay sürebilir. Kronik vakalarda sorun genellikle kalın bağırsak fonksiyonlarında yavaşlama ve bozulma şeklinde görülmektedir.

Kabızlık Hastalık Değil, Belirtidir. Evet, arkadaşlar konstipasyon bir hastalık değildir. Aksine farkında olduğunuz ya da olmadığınız hastalık ya da vücudumuzun normal işleyişinin bozulması sonucunda ortaya çıkan bir semptomdur. Bu nedenle soruna sadece kabızlık olarak bakmayalım. Belirtisi kabızlık olabilecek bir sorun yaşadığımızı unutmayalım.

Hangi Organ Kabızlığa Neden Olur?

Kabızlık nedenlerine geçmeden önce konstipasyona neden olan organı ve yapısını ele almak istiyorum. Böylece sorunu daha net anlamamızı sağlayacaktır. Kabızlığa neden olan organ sindirim sisteminin son kısmını oluşturan kalın bağırsak ve kalın bağırsağın dışarıya açıldığı anal kanaldır. Kalın bağırsak aynı zamanda kolon olarak da tabir edilir. Konstipasyon nedeni kalın bağırsağın herhangi bir noktasında fonksiyon bozukluğu, yetersizliği ya da çeşitli hastalıklarının belirtisi olabilir.

Kalın Bağırsağın Yapısı Nasıldır?

Şimdi ise soruna neden olan organı daha yakından tanıyalım. Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olan kalın bağırsak yukarıda da belirtildiği gibi sindirim sisteminin son kısmını oluşturmakta ve anüs dediğimiz makat ile dışarıya açılmaktadır. İnce bağırsağın bitiminden sonra karnın sağ alt kısmında başlar.

Genişliği 6 ile 12 cm aralığında değişen boru gibi düşünebilirsiniz. Onu muhteşem kılan çeperinde bulunan dairesel ve uzunlamasına yerleşmiş kaslardır. Bu kaslar kalın bağırsakta depolanan dışkıyı ezer, karıştırır ve ittirme gücü ile anüsten dışarı atılmasını sağlar. Kalın bağırsak aynı zamanda dışkı içerisinde kalan sıvı emer ve 1,5 kiloya kadar dışkıyı depolayabilir. Aynı zamanda kalın bağırsak içerisinde yer alan faydalı bakteriler dışkıdan biotin ve folik asit gibi faydalı vitaminleri üretirler.

Biotin diğer adları ile B7 ya da H vitamini tırnak, saç ve cilt sağlığı için oldukça gereklidir. Biotin yetersizliği halinde ek olarak almak gerekir. Çünkü saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma, soyulma, beyaz lekeler ve ciltte kuruluğa neden olur.

Gereksiz Antibiyotik Kullanarak, Faydalı Bakterileri Yok Etmeyin. Ülkemiz antibiyotik kullanımı konusunda maalesef diğer ülkelere göre rekor kırmaktadır. Bu durum çokta iç açıcı değildir. Çünkü kullandığınız antibiyotikler kalın bağırsak içerisinde yer alan yararlı bakterilerin yok olmasına neden oluyor. Antibiyotikleri mecbur kalmadıkça kullanmayın. Günlük hayatta probiyotik ve prebiyotik içeren yiyecek ve içeceklere sofranızda daha fazla yer verin. Bu şekilde yararlı bakterilerin oluşumuna katkı sağlarsınız.

Kabızlık Neden Olur?

Modern hayatın getirdiği hareketsizlik, stres yanı sıra yüksek kalorili ve düşük lifli gıdalarla beslenmekten kaynaklanabilir. Tabii ki bazı nedenler bu kadar basit olmayabilir. Örnek vermek gerekirse yaşadığınız sorun kolon ve rektum kanserinin sonucu ortaya çıka bir belirti olabilir. Buna benzer daha birçok hastalığın kabızlığa sebebiyet verdiğini yazımızda göreceksiniz.

Primer (Birincil) Nedenler Hangileridir?

Kabızlık nedenlerini primer (birincil) ve sekonder (ikincil) nedenler şeklinde ayırarak ele alacağız. Birincil nedenler aslında idiyopatiktir. Yani nedeni tam olarak tespit edilemez. Risk faktörleri arasında kalın bağırsak hareketlerinin azalması, dışkı geçişinin yavaşlaması, kalın bağırsak tembelliği ile anorektal disfonksiyon bulunmaktadır.

Gaita Geçişinin Zayıflaması

Evet, arkadaşlar birincil kabızlık nedenlerinde gaita geçişinin yavaşlaması kabızlık için önemli bir nedendir. Sorunun yapısını aktarmak gerekirse dışkının kalın bağırsağı yavaş geçmesidir. Bu durum dışkı içerisinde yer alan sıvının daha da emilerek dışkının daha fazla sertleşmesine neden olacaktır. Haliyle sorun daha da içinden çıkılmaz hale gelecektir. Gaita geçişini yavaşlatan en önemli nedenlerden biri kolonik inerta dediğimiz kalın bağırsak tembelliğidir.

Kalın Bağırsak Tembelliği

Burada sorun kalın bağırsağın dışkıyı sıkıştırıcı ve ittirici fonksiyonunun kısmen ya da tamamen kaybolmasıdır. Yaşlılarda en sık görülen kabızlık nedenlerinden biridir. İlerleyen yaşa bağlı olarak kaslarda zayıflama sorumlu tutulmaktadır. Tabii ki kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu tür sorunu olan insanların kalın bağırsağı neredeyse tamamen doludur. Dışkılama aşırı doluluğa bağlı olarak taşma şeklinde gerçekleşir. Bu tür sorunu olan insanlarda aşırı gaz biriktiği için şişkinlik, karın ağrısı ve halsizlik sıkça görülür. Aşağıda yer alan görselde içerisi dışkı bulunan 4 farklı kalın bağırsak gösterilmektedir. Burada tarif ettiğimiz sorun B şıkkında gösterilmektedir. Dikkat ederseniz kolon baştan sona gaita ile dolu olduğu görülüyor.

Pelvik Taban Disfoksiyonu

Canlılarda bağırsak hareketleri ve dışkılama otomatik hale gelen bir fonksiyondur. Fakat bazı insanlarda bu durum tam olarak mümkün olmayabilir. Bunun nedeni pelvik taban disfoksiyonu ile alakalıdır. Pelvik (leğen kemiği) tabanında yer alan kaslarla kalın bağırsağın son kısmı dediğimiz rektumu tutmaktadır. Dışkılama esnasında pelvik tabanda bulunan kaslar gevşer, karın kasları kasılarak dışkılama gerçekleşir. Fakat kişide pelvik taban disfoksiyonu durumu varsa maalesef durum tam tersi şeklinde olur. Dışkılama esnasında pelvik tabanda bulunan kaslar gevşemez. Kişi dışkılama ihtiyacını tam olarak gideremez. Bu durumda kısa bir süre sonra tekrar tuvalete gelme gereği duyacaktır. Bu sorun bazen kontrolsüz dışkı kaçırma dediğimiz fekal inkontinansa neden olacaktır. Yukarıda yer alan kalın bağırsak resimlerinde bu durumu D şıkkında görebilirsiniz.

Sekonder (İkincil) Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

İkincil nedenlerde ise sorunun altında yatan neden daha can sıkıcı olabilir. Öyle ki onlarca neden olduğunu yazının devamında göreceksiniz. Bu satırda sorunları kategorik olarak aktarmak istiyorum. Organik (kolon kanseri dahil) kardiyak, endokrin ve metabolik, nörolojik, miyojenik, psikolojik, anorektal, ilaçlar beslenme (diyet) ile alakalı olmaktadır. Yazının bundan sonraki kısmında bu nedenleri daha yakından göreceğiz.

Lif İçeren Gıdalar Yeteri Kadar Tüketmeme

İkincil kabızlık nedenlerinden biri de çevresel faktörler bu gruba beslenmede dâhil ediliyor. Özellikle lif açısından yetersiz beslenme kolon içerisinde gaitanın daha da sertleşmesine neden oluyor. Çünkü kalın bağırsak gaita içerisinde yer alan suyu tamamen emerek sadece katı halini anüsten dışarı atmaktadır. Lifli gıdalar ise gaitanın daha yumuşak kalmasını sağlar. Bu nedenle bir kişinin günlük minimum 25-30 gr lif alması gerekir. Bir elma yediğinizde yaklaşık 3-4 gr lif ihtiyacınız karşılanmış olur. Et, süt gibi protein değeri yüksek gıdalara ağırlık verenler lif açısından eksik beslenirler. Çünkü et ve süt ürünlerinde lif yoktur.

Lif İçeren Gıdalar Hangileridir?

Öncelikle lif çeşitleri çözünür, çözünmez şeklinde iki gruba ayrılır. Lif açısından zengin yiyecekler meyve ve sebzeler ve tahıllar şeklinde ayrılır. Size bu konuda güzel bir kaynak belirtmek istiyorum. Dilek Dülger, Yasemin Şahan tarafından hazırlanan Diyet Lifin Özellikleri ve Sağlık Üzerindeki Etkileri isimli bilimsel çalışmaya mutlaka göz atmalısınız. Kaynak linki yazının alt kısmında bulunan referanslar arasında göreceksiniz.

Kabızlık nasıl önlenir

Defekasyonu (Dışkılamayı) Ertelemek

Kabızlığa neden olan bir diğer etken ise kişinin kendisinin neden olduğu dışkı ertelemedir. Bazı insanlar her tuvaleti kullanamaz. O nedenle dışkılama ihtiyacını ertelerler. Örnek vermek gerekirse gittiği bir AVM’de tuvalet yeterinde hijyenik değilse kişi orayı kullanmak yerine dışkılamayı erteler eve kadar bekletir. Bir diğer örnek ise çalışanlarda bir işi bitirmeye odaklandığında onu bitirene kadar dışkılamayı erteler. Bu durum alışkanlık halinde gelmesi halinde ise bağırsak fonksiyonlarında yavaşlama görülür. Çünkü defekasyonu sağlamak için bağırsak kasları dışkıyı ittirken siz onu baskılıyorsunuz. Bu durum çocuklarda da sık görülür. Eğitim hayatına yeni başlayanlar bir süre okul tuvaletini kullanmayarak dışkılama ihtiyacını okul çıkışına kadar erteler ve evde gerçekleştirir.

Yapısal Bozukluklar Kabızlık Yapar mı?

Bir diğer neden ise yapısal bozukluk sonucu ortaya çıkan vakalardır. Burada sorun hem kolon (kalın bağırsak) hem de rektum olabilir. Bu grupta yer alan birçok sorun kabızlığa neden olmaktadır. Örnek vermek gerekirse bağırsakta daralmaya neden olan strüktür, dışa doğru cepleşmeye neden olan divertikül, divertikülozis ya da iskemi olabilir. Daha da kötüsü volvulus kaynaklı olabilir.

Bağırsak Düğümlenmesi (Volvulus)

Kronik kabızlık sadece dışkılama zorluğu değil, aynı zamanda vücudun bütünlüğüne de zarar verebilir. Örnek vermek gerekirse kalın bağırsağın düğümlenmesi (volvulus) dediğimiz bu durum bağırsağın tam anlamıyla tıkanmasına neden olur. Düğümlenme genelde kolonun sigmoid, çekum ve transvers kısmında oluşabilir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Kabızlığın nedenlerinden biri de anal fissür başlıkta da belirtildiği gibi makat çatlağıdır. Aynı zamanda hastalığın kendisi de büyük ölçüde kabızlık sonucu oluşmaktadır. Anüs derisinde kesik olarak karşımıza çıkmaktadır. Akut ve kronik olarak 2 gruba ayrılan anal fissür makat kaslarının kontrolsüz kasılmasına neden olur. Bu durum kişide çok fazla can yanması sebebidir. Kişi bu nedenle tuvalete gitmek istemez. Bu durum kabızlığın daha da ilerlemesine, gaitanın kolon içerisinde taşlaşmasına neden olur. Bu durum sorunu iyice içinden çıkılmaz hale getirir.

Gebelik sürecinde kabızlık

Sistemik Hastalıklar Kabızlık Yapar mı?

Evet, arkadaşlar şimdi ise kabızlığa neden olan sistemik sebeplere bakmak istiyorum. Yine birçok neden karşımıza çıkıyor. Özellikle guatr hastaları (hipotiroidi, hipertiroidi, hiperparatiroidi) Ayrıca kandaki potasyum değerinin düşmesine bağlı kabızlık hipokalemi sistemik nedenlerden biridir. Bunun dışında yine kan ile alakalı bir sorun olan hiperkalsemi (kandaki kalsiyum seviyesinin normalden yüksek olması) konstipasyon sebebidir. Aynı şekilde şeker hastalığı olarak da bilinen diabetes mellitus yine sistemik konstipasyon nedenidir. Diğer sistemik nedenler arasında Panhipopituitarizm, Polimiyozit, Addison hastalığı, Polimiyozit, Feokrositoma, Skleroderma, Porfiria, Üremi ve Amiloidoz bulunmaktadır. Ayrıca gebelik ve doğumda sistemik nedenler arasında bulunmaktadır. Ona ayrı bir başlık açmak istiyorum.

Gebelik, Kabızlık Riskini Artırır mı?

Gebelikte konstipasyon problemi en az bulantı ve kusma kadar yaygın görülmektedir. Cem Aygün ve Banu Kumbak Aygün’ün hazırladığı derlemede gebe kadınların yaklaşık %40 gibi önemli bir bölümünde kabızlık görüldüğü belirtilmektedir. Referanslar kısmından bu derlemeye göz atabilirsiniz. Gebeliğin neden olduğu kabızlık 2 nedenle kaynaklanır. İlki değişen hormonlarla alakalıdır. İkincisi ise bebeğin büyümesi lümene baskı yapması sonucu gaitanın geçişi yavaşlamaktadır. Can sıkıcı bu durum anne adayı ya da bebeğe herhangi bir zarar vermez. Tabii ki sorun şiddetli olması halinde mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız.

Kabızlığa Neden Olan Nörolojik Nedenler

Bu bölümde beyin, kaslar ve sinir sisteminin de kabızlık üzerinde önemli etkileri olduğunu göreceğiz. İçlerinde öyle bir hastalık var ki (hirschsprung) anne babaların çok dikkatli olmasını gerektiriyor. Yazının devamında ona ayrı bir başlık açacağız. Nörolojik nedenler arasında parkinson hastalığı, multiple skleroroz ile travma ve tümörler bulunuyor.

Kalınbağırsak genişlemesi

Bebeklerde Kabızlığın Nedeni Hirschsprung Hastalığı Olabilir

Evet, arkadaşlar maalesef bebeklerde kabızlığın nedeni hiç arzu etmeyeceğimiz şekilde aganglionosis yani hirschsprung hastalığı olabilir. Yeni doğan bebeklerde kalın bağırsak fonksiyon yetersizliği anlamına gelen hirschsprung maalesef kötü sonuçlara yol açmaktadır. Kalın bağırsağın fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu gaita sürekli kolon içerisinde birikmektedir. Aşağıda yer alan görselde 22 yaşında hirschsprung hastası bir insana ait kolon yer almaktadır. Sadece 76 cm’lik kısmında 13 kilo gaita bulunuyor. Sağlıklı bir insanın gaita depolama kapasitesi 1,5 kilo düzeyindedir. Bebeklikten olan hirschsprung 22 yıllık süreçte bu hale geldiği düşünülmektedir.

İlaçlar Kabızlığa Neden Olur mu?

Değerli arkadaşlar kabızlığın nedenlerine son olarak ilaçları eklemek istiyorum. Diğer hastalıkların tedavisinde kullandığınız birçok ilaç yan etki olarak sizin geçici ya da kalıcı konstipasyon sorunu ile karşı karşıya kalmanıza neden olur. Dilerseniz kabızlık yapan ilaç gruplarına bakalım

 • Opiatlar
 • Metal iyonları
 • Antikolinerjik
 • Resinler
 • Anti depresanlar
 • Demir preparatları
 • Antihistaminikler
 • Kemoterapötikler
 • Antipsikotik ilaçlar
 • Kalsiyum kanal blokörleri
 • Ganglion blokörleri
 • Antiasitler

Kansızlık Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Kabızlığa Neden Olabilir

Yukarıda da belirtildiği gibi demir eksikliği anemisi için kullanılan ilaçların birçoğu kabızlık ve tam tersi ishal gibi yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle kadınlarda bu durum daha sık görülmektedir. Tabii ki bu yan etkiler tedaviyi yarıda kesmenizi gerektirecek kadar sorun oluşturmaz. Bununla ilgili bilimsel çalışmalarda bulunmaktadır. Referanslar kısmından Dr. Serap YAVUZ GÜLERTAN’IN uzmanlık tezine özellikle göz atmanızı tavsiye ederim.

Psikolojik Sorunlar ve Depresyon Kabızlığa Yol Açar mı?

Evet, arkadaşlar günlük hayatta yanımızdan bir an bile ayrılmayan stres maalesef birçok hastalık ve fonksiyonel bozukluğa neden oluyor. Onlardan biri de maalesef kabızlıktır. Stres ya da daha ilerisi olan psikolojik sorunlar, anksiyete bozukluğu, depresyon gibi durumlar kabızlığa sebebiyet verir. Yaşadığınız sorundan biraz sıyrıldığınızda konstipasyon problemi de büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Çünkü kullandığınız antidepresan ilaçlarda sorunun nedeni olabilir.

Kalın Bağırsak Kanseri

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi siz doktora kronik kabızlık için başvurursunuz ona neden olan bir ya da birden fazla hastalığınız ortaya çıkabilir. İşte onlardan birisi de hatta hiç arzu etmediğimiz kolon kanseri olabilir. Bu yüzden sorunu sadece kabızlık olarak görmemeli ve altında yatan nedeni araştırmalısınız.

Kabızlık Nasıl Geçer, Ne Yapmalı?

Yaklaşık 2000 kelimelik uzun bir makale oldu. Yazının genelinde sorunun nedenlerine dair bilgilere yer verildi. Çözümüne dair bilgileri ise farklı bir sayfada aktarmaya karar verdim. Çünkü yazı daha fazla uzaması halinde hem okunma oranı azalacak, hemde sayfanın açılış hızı düşeceği için sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle kabızlık nasıl geçer? Hususunu farklı bir yazıda ele alalım istiyorum.

Sonuç / Results

Evet, arkadaşlar gördüğünüz gibi kabızlık hastalık değil, vücudumuzdaki bazı organların hastalığı ya da fonsksiyon bozukluğu sonucunda ortaya çıkan belirtidir. Yani bu tür bir belirti ile karşılaştığınızda mutlaka ciddiye almalı ve sebebini bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca önlemek adına gerekenleri yapmalısınız. Çünkü sorun her geçen gün içinden çıkılmaz ve daha komplike hale gelecektir.

1. Tillou J, Poylin V. Functional Disorders: Slow-Transit Constipation. Clin Colon Rectal Surg. 2017 Feb;30(1):76-86. doi: 10.1055/s-0036-1593436.

2. Kuijpers HC, Bleijenberg G. The spastic pelvic floor syndrome. A cause of constipation. Dis Colon Rectum. 1985 Sep;28(9):669-72.

3. Dilek Dülger, Yasemin Şahan. Diyet Lifin Özellikleri ve Sağlık Üzerindeki Etkileri. U. Ü. ZİRAAT FAKÜLTESİ DERGİSİ, 2011, Cilt 25, Sayı 2, 147-157

4. Sharon Palmer, RD. The Top Fiber-Rich Foods List. July 2008 Issue. Vol. 10 No. 7 P. 28 https://www.todaysdietitian.com/newarchives/063008p28.shtml

5. Tabbers MM, Benninga MA. Constipation in children: fibre and probiotics. BMJ Clin Evid. 2015 Mar 10;2015. pii: 0303.

6. Cem Aygün, Banu Kumbak Aygün. Gebelik ve Konstipasyon. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi. 17 (1) 71-75 (2010) http://www.annalsmedres.org/articles/2010/volume17/issue1/2010_17_1_14.pdf

7. Anderson AS, Whichelow MJ. Constipation during pregnancy: dietary fibre intake and the effect of fibre supplementation. Hum Nutr Appl Nutr. 1985 Jun;39(3):202-7.

8. Veli Avci, Burhan Beger. Hirschsprung Hastalığı: Duhamel-Martin Deneyimlerimiz. Van Tıp Derg 25(3): 355-359, 2018 DOI: 10.5505/vtd.2018.02170 https://www.journalagent.com/vtd/pdfs/VTD-02170-CLINICAL_RESEARCH-AVCI.pdf

9. Rakhshani N, Araste M, Imanzade F, Panahi M, Safarnezhad Tameshkel F, Sohrabi MR, Karbalaie Niya MH, Zamani F. Hirschsprung Disease Diagnosis: Calretinin Marker Role in Determining the Presence or Absence of Ganglion Cells. Iran J Pathol. 2016 Fall;11(4):409-415.

10. Dr. Serap YAVUZ GÜLERTAN. Demir eksikliği anemisi olan kadın hastalarda oral demir tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi. Uzmanlık Tezi http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/aile_hekimligi/serap_yavuz_gulertan.pdf

11. Hosseinzadeh ST, Poorsaadati S, Radkani B, Forootan M. Psychological disorders in patients with chronic constipation. Gastroenterol Hepatol Bed Bench. 2011 Summer;4(3):159-63.

12. Argoff CE, Brennan MJ, Camilleri M, Davies A, Fudin J, Galluzzi KE, Gudin J, Lembo A, Stanos SP, Webster LR. Consensus Recommendations on Initiating Prescription Therapies for Opioid-Induced Constipation. Pain Med. 2015 Dec;16(12):2324-37. doi: 10.1111/pme.12937. Epub 2015 Nov 19.

13. Freeman HJ. Early stage colon cancer. World J Gastroenterol. 2013 Dec 14;19(46):8468-73. doi: 10.3748/wjg.v19.i46.8468.

3 Yorum

 1. meraba hocam benim diskim sindirilmemis cikiypr bunun nedeni ne olabilir hocsm yani kayisi yesillikler incir cekirdek duskida oluyor benim ne yapmam lazim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Yiyecekleri çiğnemeden yututorsunuz demek ki. Sindirimin ilk ve en önemli aşaması iyi çiğnemektir.
  Geçmiş olsun

  • Hocam ben troid iltihaplanması yaşadım ve o günden beri kabızlık hiç.düzelmiyor ara ara troid ilacı kullandım doktorum troidim normal çıkınca hapı bırakmamı söyledi fakat kabızlık düzelmiyor yani gene düşük miktarda olsa troid ilacı kullanmam gerekiyormu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim