Kılcal Damarlar Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis denince insanların zihninde tek tip sorunmuş gibi intiba uyandırıyor. Hastaların büyük bölümü bu nedenle korku ve endişeye kapılıyor. Oysaki durum her zaman sandığınız kadar korkunç değildir. Çünkü hastalık kendi içerisinde kılcal damar, retiküler ile varikoz ven olmak üzere 3’e ayrılır. Daha önceki konularımızda retiküler ve varikoz venleri yakından tanıdık, şimdi ise örümcek damarları ele alacağız.

Kılcal damar tedavisi

Kılcal Varis Nedir?

Spider veins ya da örümcek damarlar olarak da tabir edilmektedir. Örümcek ağına benzer şekilde kötü görünüme neden olur. Yapısına baktığımızda en küçük varisler oluğunu görürüz. Kıl kadar ince olup boyutları 0,5 ile maksimum 2 mm arasında değişmektedir. Toplardamar genişlemesi gibi tehlikeli değildir. İlerleme riski olmadığı için korkmanızı gerektirecek durumu yoktur. Tabii ki estetik açıdan kötü görünümü can sıkabilir. Özellikle yüz bölgesinde de ortaya çıkması nedeniyle tedavi edilmesi önerilmektedir.

Tekrar belirtmek gerekirse kesinlikle tedavi edilmesi gereken tehlikeli sorun değildir. Hatta varis sınıflandırması olan CEAP kodlarına baktığımızda en tehlikesiz grup olan C1’de yer almaktadır. Tehlike boyutuna baktığımızda ise hastalık değilde kozmetik sorun olarak görülmektedir.

Kılcal Damar Neden Olur?

Üzülerek belirtmeliyim ki maalesef tam olarak neden olduğu bilinmemektedir. Sadece uzmanların üzerinde durduğu 3 etken bulunmaktadır. Bunlar genetik, hormonal, ve güneş ışınlarının tetiklemesi şeklindedir. Aşağıda bu 3 nedeni detaylı olarak başlıklar halinde göreceğiz.

Genetik (Kalıtsal)

Toplardamar genişlemesinde de olduğu gibi kılcal damarlarda da genetik faktör en önemli nedenler arasında gösterilmektedir. Anne baba gibi birinci derece aile bireylerinde böylesi sorunlar olması çocukları da yatkın hale getirmektedir.

Hormonal Değişimler

Bu sorun kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni bazı geçiş dönemleri ile kullanılan doğum kontrol hapları olmaktadır. Aynı şekilde hormon içeren diğer ilaçlarda yine tetikleyici olmaktadır. Ergenlik, gebelik ve menopoz gibi durumlar hormonal geçişlerin yaşandığı dönemlerdir.

Gebelik

Kadınlarda varis ya da kılcal damar oluşumu en sık gebelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. İlk neden artan kan değerleri olmaktadır. İkinci neden hareketsizlik, üçünce neden ise bu süreçte ortaya çıkan hormonal dalgalanmalar olmaktadır. Gebelik esnasında tedavi yapılmadığı için kişi doğum sonrasını beklemesi gerekir. Çoğunlukla doğum sonrası kan seviyesinin normale dönmesi, hormonal dalgalanmanın son bulması ile birlikte ortaya çıkan örümcek damarların kendiliğinden kaybolma olasılığı bulunmaktadır. Tabii ki kesin olarak kaybolacak diyemeyiz. Kalıcı da olabilir.

Doğum Kontrol Hapları

Günümüzde kimyevi ilaçlar bir yandan yarar sağlarken diğer taraftan küçük ya da büyük olumsuz etkileri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse gençlerin sıkça kullandığı bazı sivilce ilaçları Biotin eksikliğine neden olarak geçici saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bunun gibi birçok örnek sayılabilir. Doğum kontrol hapları da içerdiği Östrojen ve Progesteron ile kılcal damar oluşumunu tetiklemektedir.

Güneş Işınları

Yaz ayları gelmesi ile birlikte bir birinden güzel güneş gözlüklerini çıkarmaya başlıyoruz. Peki, güneşin zararlı etkilerine maruz kalan sadece gözlerimiz mi? Tabii ki hayır, çünkü cildimizde güneşin ultraviyole A ve B ışınlarına maruz kalması halinde başta kılcal damarlarda artış olmak üzere toplardamar genişlemesi olan hastaların şikayetlerinde artış görülmektedir. Özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan telenjiktazi nedeni olarak güneş ışınları ile alakalı olmaktadır.

Kılcal Damar Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi tehlikeli hastalık değildir. O nedenle çok fazla belirti ya da şikayete neden olmaz. Bazı hastalar yanma ve sızlamadan şikayet ederken bazıları ise herhangi bir şikayete neden olmadığını belirtmektedir. Bu nedenle tek belirti cilt üzerinden örümcek ağına benzer kötü görüntüsüdür. Bu şekilde kolaylıkla fark edilmektedir. Renkleri kırmızı, mavi ve mor olabilmektedir.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tekrar belirtmek gerekirse tedavi olmak zorunda değilsiniz. İlerlemeye ya da daha kötü sonuçlara neden olma olasılığı yok denebilir. Fakat estetik açıdan kötü görünümden kurtulmak isterseniz ameliyatsız tedavi yöntemleri ve çok uygun fiyatlarla kurtulabilirsiniz. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan şubeleri ile size ücretsiz muayene ve gelişmiş tedavi seçenekleri sunmaktadır. Şimdi dilerseniz tedavilerin nasıl yapıldığına uygulamaları ile birlikte bakalım.

Lazer

Cilt üzerinden uygulanan yöntemlerden biridir. Lazer ışını aslında yüksek ısı taşımaktadır. Ciltten koyu renkte olan kılcal damarlar tarafından o ışın emilmekte ve 70-80 derece ısı ile tahrip olmaktadır. Onlarca lazer cihazı markası bulunmaktadır. Biz IDEA klinik olarak daha gelişmiş hizmet vermek adına Exotherme lazer cihazı kullanıyoruz. Geniş ekranı ve zoom (yakınlaştıma) özelliği ile daha yakından görme ve %100 etkili uygulama sağlar. Cihazın başlığına entegre olan soğutma sistemi ile can yanmasını minimize eder. Gerek bacaklar, gerekse yüz bölgesinde başarılı olarak uygulanmaktadır. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=oXvViETIdxg” width=”640″ height=”480″]

RadyoFrekans

Cilt üzerinden uygulanan bir diğer yöntem ise kısa adı RF olan radyofrekans olmaktadır. Gerek lazer gerekse RF tüm varislerde uygulanmaktadır. örümcek damarlarda cilt üzerinden yapılırken toplardamarlarda ise damar içerisinde EVLA ve EVRF şeklinde uygulamaları bulunmaktadır. Cilt üzerinden yapılan radyfrekans kaleme benzer bir ucun damara 1-2 mm aralıklarla dokundurma şeklinde yapılır. Her dokundurma esnasında radyo dalgaları ile ısı enerjisi verilmektedir.

Mikro Skleroterapi

Köpükle varis tedavi uygulaması duymayan yoktur. Bir diğer adı ise skleroterapi olarak da geçmektedir. Gerek toplardamar gerekse örümcek damarlarda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Kıl kadar ince bir iğne ile damar içerisine özel bir ilaç enjekte etmektedir. Aethoxysklerol adlı madde gerek hava karışımı ile köpürtülerek, gerekse saf halde kullanılabilir. Aşağıda yer alan videoda kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Orhan Coşkun 10 saniye gibi kısa sürede mikro sklerotarapi ile muhteşem bir uygulama yapıyor.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=AcnYHCkzOuU” width=”640″ height=”480″]

30 Dakika İçinde Kötü Görünümden Kurtulun
Evet, arkadaşlar tedavinin nasıl yapıldığını da gördük, bundan sonra seçim yapmak size kalıyor. Kötü görünümden kurtulmak için sadece 30 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olabilirsiniz. Hemde ücreti oldukça ekonomik olduğunu söyleyebilirim.

Kılcal Damar Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Damarsal hastalıklar her insanda farklı düzeyde ve boyutta olabilmektedir. Aynı şekilde örümcek damarlarda her insanda farklı boyutta olabilir. Bu nedenle size özel ücreti öğrenmek için yapmanız gereken tek şey resim çekerek aşağıda yer alan form ile doktorlarımıza iletmektir.

1 Step 1
Tedavi Ücretini Öğren
Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?
Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz. Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Konuyla ilgili sormak, öğrenmek istediğini farklı hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak doktorlarımıza iletebilirsiniz. Bu konuda da aktaracaklarımız buradan son bulmuştur.

48 Yorum

 1. Merhabalar yüzüm için cildiyeye gittim yüzündeki damarlar çok genişlemiş dedi daha 20 yaşındayım göz altlarım da mor ve ılık su dahi yüzüme çok sıcak geliyor. Makyajsız çıkamıyorum dışarı ne kadar bir bütçeyle hepsi çözüme ulaşır?

 2. merhaba çocukluğumdan beri yüzümün genel rengi kırmızı, tabi yaz aylarında katlanılmaz oluyor. bazı sabahlar ağlayarak uyanıyorum yüzümden buhar çıkıyor neredeyse. doktora gittiğimde özele girdiğini, lazer tedavisi olmam gerektiğini söyledi. ortalama fiyatları ne kadar acaba ? ne kadar bütçe ayırmalıyım

 3. Merhabalar,burnumun yan taraflarinda kilcal damarlar olustu ve burun icindeki gorunen killar icin lazer tedavisi mumkun mu acaba o killari aldigim icin mi kilcal damarlar olusmus olabilir.

  tesekkurler ,iyi calismalar

 4. Merhaba burnumun üstünde çok büyük olamayan ufak bir kılcal damar çatlaması var.daha önce özel bir kliniğe gittim baktı doktor ama müdahale edemeyiz kalp damar doktoruna göstermen lazım çatlak büyümüş dedi.yardımcı olurmusunuz.

 5. Devlet hastanesinde rf ile burnuma islem yapildi. Su an tam 1.5 ay oldu fakat kirmizilik hala gecmedi. Iz kaldi diye dusunuyorum. Sizce neden boyle oldu ve bu izi gecirmenin bir yolu var mi?

 6. Benim de yüzümde kılcal damar çatlaması oldu. Sizinle görüşmek istiyorum iletişim numaranızı verirseniz sevinirim

 7. merhaba yüzümde 2 adet sivilce gibi kılcal damar çatlaması oluşmuş fiyat nedir..

 8. Merhaba yaklaşık 8 aydır burnumun üzerinde nokta şeklinde kılcal damar çatlaması mevcut. Dermatoloji polikliniğine gittiğimde 2 atım lazer tedavisinin yeterli olacağı söylendi. SGK karşılıyor mu merkezinizde?

 9. Merhaba 9 yaşındaki kızımın yüzünde kılcal damar çatlaması oldu yaz döneminde 5 ay oldu ve genişlemeye başladı. Radyofrekans veya lazer tedavisi için uygun mu. Hassas bir cildi var.

 10. Kılcal damar varisleri tedavi edildikten sonra yenilermi varisler tekrar ortaya çıkar mı ve ya hangi durumlarda yeniler

  • Doktorun Cevabı

   tedavi yöntemi önemli.skleroterapi,köpük tedavisi yada Rf ile tedavi edilirse tekrar oluşması beklenmez

 11. Sigortam yok muayene ücreti ne kadar ?Burundaki kılcal damar çatlaması için muayene olmak istiyorum

 12. Merhaba benim burun kenarimda kucuk bir sivilce gibi jilical damar catlagi var . Tedavi hakkinda arastrmalarim sonucu yuzumde yaralar olusacagindan korkuyorum. Yuzde kalici yara olusuyor mu

 13. Merhaba izmirden sude benim elmacık kemik üstü yanaklarım da damar genişlemesi ve kızarıklıklar var çok takıntılıyım fondotensiz dışarı çıkamıyorum lazer tedavisi ile kızarıklık tamamen geçer mi başarı oranı nedir ? Yan etkileri varmı?

 14. Cildiye doktoru bana iğneli yöntemi devlet karşılıyor lazeri karşılamıyor dedi ve yapılacak. Yüz için )

 15. Yüz bölgesinde ki kılcal damarlarımın gitmesini istiyorum bu operasyon estetiğe girdiği için ücretli oluyormuş ücreti ne kadar olur yaklaşık olarak.

  • Doktorun Cevabı

   kılcal damar tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.ücret muayene ile belirlenir.muayenemiz ücretsizdir
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 16. Iyi gunler benim bacaklarimda ince kilcal damar catlamasi var fakat sag bacagimda daha cok.Ankaradayim ogretmenim iyilesme sansim varmi birde tedavi olsam bile tekrarlarmi

  • Doktorun Cevabı

   evet varislerinizi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz.tekrarlamaz.ama başka damarlarda yenileri oluşabilir.
   Op.Dr.Nihat Aydın

 17. Bardabira21@hotmail.com

  Bacaklarımda üstte özellikle varıs ler oluştu tedavi olmak istiyorum cok kötü görüntü çünkü yardımcı olursanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 18. meblağ hocam iyi akşamlar.yüzümde kızarıklık lazerle geçer mi TSK ler? hangi sgk hastanesini önerirsiniz!!

 19. Halil Öztürk

  Kolay gelsin benim sağ gözümün altında kılcal damar çatlaması var: Tek seansta geçer mi ? Bir de tedavi ücreti ne kadar olur? SGK var

  • Doktorun Cevabı

   tedavi ücretini muayene ile belirliyoruz.muayenemiz ücretsiz.SGK lılara %50 indirimli ücret uyguluyoruz.
   Op.Dr.Nihat Aydın

 20. Merhaba Sol gözümün alt kısmından kaşımın uç kısmına kadar mavi renk damar genişlemiş bir şekilde gözüküyor.(3cmkadar) Damarın inceltilme tedavisi var mı? Ya da nasil bir tedavi uygulabilir. Ücret ne kadar? Bilgilendirirseniz sevinirim…
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 21. İzmirde yeriniz nerede ? SGK geçerli mi ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  iletişim bilgilerimiz Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak – İZMİR
  Tel: 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06
  GSM & WhatsApp: 0542 295 52 54
  sosyal güvencesi olanlara %50 indirimli tedavi yapıyoruz.

 22. merhaba benim dizimin kenarinda ve arkasında var varislerim ogrenmek istedigim tek seansta geçiyor mu Tedaviden sonra iz kaliyormu ve sonradan tekrar cikar mi son olarak tedavi suresini merak ediyorum kacgun suruyor simdiden cok tesekur ederim iyicalismlar
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  bir kez tedavi edilen damarda tekrar varis oluşmaz.varislerin yoğunluğuna ve yaygınlığına göre süreç değişir.muayenemiz ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 23. Merhaba yüzümde sol tarafta elmacık kemiğimin biraz üzerinde bir nokta şeklinde bir kılcal damar çatlaması var tedavisi kaç seans sürer ve fiyatı nedir acaba?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba,yüzünüzdeki kılcal damarın iyi çekilmiş fotoğrafını bize gönderin size daha detaylı bilgi verelim.
  WhatsApp: 0506 142 41 12

 24. Aysee-bektas@hotmail.com

  Kılcal damar tedavisinde bağ-kur geçerli midir?%50 indirim geçerli midir?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Idea Bakırköy Şubesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
  Merhaba, bacaktaki kılcal damar varislerinde bağ-kur(SGK) geçerlidir. Tedavi ücretrlerimiz 400-8000tl aralığında olup SGK nız olduğundan %50 indirim uygulanır.Yüzdeki kılcal damarlar için SGK geçerli değildir ,tedavi ücreti 1000-2000tl aralığındadır.

 25. feral_beautiful_12@hitmail.com

  Merhaba diz kapagimin sol yan tarafinda agdadan dolayi ceviz buyuklugunu doldurmicak kadar kilcal damarim catladi..bu islem nasil tedavi ediliyor ve ucretlendirme konusunda bilgi rica ederim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kılcal damarlar kliniğimizde skleroterapi+radiofrekansla tedavi ediyoruz.Tedavi ücretlerimiz 400-8000tl aralığındadır.Şayet bahsettiğiniz kadar ise en düşük ücreti ödersiniz.

 26. ismail cengiz kıran

  Venöz yetmezliği nde ne yapmamız gerekiyor tedavisi varmi
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin değerlendirelim Size faydalı olabiliriz.

 27. İstanbulda yeriniz Nerede ve her iki bacak üst taraf birinin hem ön hem arka diğerinin sadece ön tarafta sgk var ne kadara mal olur
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  İstanbulda (bakırköy-kadıköy-şişli) şubelerimiz vardır.Kliniğimizde varis tedavi ücretleri 400-8000tl aralığında olup SGK lılara %50 indirim yapılmaktadır.

 28. Yüzümde iki noktada küçük kılcal damar çatlağım var. Tedavi ücret nedir?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Klniğimizde 1000tl karşılığında tedavi ederiz.

 29. Sadi.sadi01@hotmail.com

  Slm erkeklerde ayak bileklerindekı varisleri için kopük tedavisi uygunmudur değilse fenasın bir tedavi uygulanır,teşekkürler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba,ayak bileklerinizdeki kılcal damarlar için skleroterapi uygulanabilir.Bize ayak bileklerinizdeki kılcal damarların iyi çekilmiş fotoğrafını gönderin size daha detaylı bilgi verelim.
  WhatsApp:0506 142 41 12

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim