Kılcal Damarlar Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis denince insanların zihninde tek tip sorunmuş gibi intiba uyandırıyor. Hastaların büyük bölümü bu nedenle korku ve endişeye kapılıyor. Oysaki durum her zaman sandığınız kadar korkunç değildir. Çünkü hastalık kendi içerisinde kılcal damar, retiküler ile varikoz ven olmak üzere 3’e ayrılır. Daha önceki konularımızda retiküler ve varikoz venleri yakından tanıdık, şimdi ise örümcek damarları ele alacağız.

Kılcal damar tedavisi

Kılcal Varis Nedir?

Spider veins ya da örümcek damarlar olarak da tabir edilmektedir. Örümcek ağına benzer şekilde kötü görünüme neden olur. Yapısına baktığımızda en küçük varisler oluğunu görürüz. Kıl kadar ince olup boyutları 0,5 ile maksimum 2 mm arasında değişmektedir. Toplardamar genişlemesi gibi tehlikeli değildir. İlerleme riski olmadığı için korkmanızı gerektirecek durumu yoktur. Tabii ki estetik açıdan kötü görünümü can sıkabilir. Özellikle yüz bölgesinde de ortaya çıkması nedeniyle tedavi edilmesi önerilmektedir.

Tekrar belirtmek gerekirse kesinlikle tedavi edilmesi gereken tehlikeli sorun değildir. Hatta varis sınıflandırması olan CEAP kodlarına baktığımızda en tehlikesiz grup olan C1’de yer almaktadır. Tehlike boyutuna baktığımızda ise hastalık değilde kozmetik sorun olarak görülmektedir.

Kılcal Damar Neden Olur?

Üzülerek belirtmeliyim ki maalesef tam olarak neden olduğu bilinmemektedir. Sadece uzmanların üzerinde durduğu 3 etken bulunmaktadır. Bunlar genetik, hormonal, ve güneş ışınlarının tetiklemesi şeklindedir. Aşağıda bu 3 nedeni detaylı olarak başlıklar halinde göreceğiz.

Genetik (Kalıtsal)

Toplardamar genişlemesinde de olduğu gibi kılcal damarlarda da genetik faktör en önemli nedenler arasında gösterilmektedir. Anne baba gibi birinci derece aile bireylerinde böylesi sorunlar olması çocukları da yatkın hale getirmektedir.

Hormonal Değişimler

Bu sorun kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni bazı geçiş dönemleri ile kullanılan doğum kontrol hapları olmaktadır. Aynı şekilde hormon içeren diğer ilaçlarda yine tetikleyici olmaktadır. Ergenlik, gebelik ve menopoz gibi durumlar hormonal geçişlerin yaşandığı dönemlerdir.

Gebelik

Kadınlarda varis ya da kılcal damar oluşumu en sık gebelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. İlk neden artan kan değerleri olmaktadır. İkinci neden hareketsizlik, üçünce neden ise bu süreçte ortaya çıkan hormonal dalgalanmalar olmaktadır. Gebelik esnasında tedavi yapılmadığı için kişi doğum sonrasını beklemesi gerekir. Çoğunlukla doğum sonrası kan seviyesinin normale dönmesi, hormonal dalgalanmanın son bulması ile birlikte ortaya çıkan örümcek damarların kendiliğinden kaybolma olasılığı bulunmaktadır. Tabii ki kesin olarak kaybolacak diyemeyiz. Kalıcı da olabilir.

Doğum Kontrol Hapları

Günümüzde kimyevi ilaçlar bir yandan yarar sağlarken diğer taraftan küçük ya da büyük olumsuz etkileri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse gençlerin sıkça kullandığı bazı sivilce ilaçları Biotin eksikliğine neden olarak geçici saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bunun gibi birçok örnek sayılabilir. Doğum kontrol hapları da içerdiği Östrojen ve Progesteron ile kılcal damar oluşumunu tetiklemektedir.

Güneş Işınları

Yaz ayları gelmesi ile birlikte bir birinden güzel güneş gözlüklerini çıkarmaya başlıyoruz. Peki, güneşin zararlı etkilerine maruz kalan sadece gözlerimiz mi? Tabii ki hayır, çünkü cildimizde güneşin ultraviyole A ve B ışınlarına maruz kalması halinde başta kılcal damarlarda artış olmak üzere toplardamar genişlemesi olan hastaların şikayetlerinde artış görülmektedir. Özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan telenjiktazi nedeni olarak güneş ışınları ile alakalı olmaktadır.

Kılcal Damar Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi tehlikeli hastalık değildir. O nedenle çok fazla belirti ya da şikayete neden olmaz. Bazı hastalar yanma ve sızlamadan şikayet ederken bazıları ise herhangi bir şikayete neden olmadığını belirtmektedir. Bu nedenle tek belirti cilt üzerinden örümcek ağına benzer kötü görüntüsüdür. Bu şekilde kolaylıkla fark edilmektedir. Renkleri kırmızı, mavi ve mor olabilmektedir.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tekrar belirtmek gerekirse tedavi olmak zorunda değilsiniz. İlerlemeye ya da daha kötü sonuçlara neden olma olasılığı yok denebilir. Fakat estetik açıdan kötü görünümden kurtulmak isterseniz ameliyatsız tedavi yöntemleri ve çok uygun fiyatlarla kurtulabilirsiniz. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan şubeleri ile size ücretsiz muayene ve gelişmiş tedavi seçenekleri sunmaktadır. Şimdi dilerseniz tedavilerin nasıl yapıldığına uygulamaları ile birlikte bakalım.

Lazer

Cilt üzerinden uygulanan yöntemlerden biridir. Lazer ışını aslında yüksek ısı taşımaktadır. Ciltten koyu renkte olan kılcal damarlar tarafından o ışın emilmekte ve 70-80 derece ısı ile tahrip olmaktadır. Onlarca lazer cihazı markası bulunmaktadır. Biz IDEA klinik olarak daha gelişmiş hizmet vermek adına Exotherme lazer cihazı kullanıyoruz. Geniş ekranı ve zoom (yakınlaştıma) özelliği ile daha yakından görme ve %100 etkili uygulama sağlar. Cihazın başlığına entegre olan soğutma sistemi ile can yanmasını minimize eder. Gerek bacaklar, gerekse yüz bölgesinde başarılı olarak uygulanmaktadır. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=oXvViETIdxg” width=”640″ height=”480″]

RadyoFrekans

Cilt üzerinden uygulanan bir diğer yöntem ise kısa adı RF olan radyofrekans olmaktadır. Gerek lazer gerekse RF tüm varislerde uygulanmaktadır. örümcek damarlarda cilt üzerinden yapılırken toplardamarlarda ise damar içerisinde EVLA ve EVRF şeklinde uygulamaları bulunmaktadır. Cilt üzerinden yapılan radyfrekans kaleme benzer bir ucun damara 1-2 mm aralıklarla dokundurma şeklinde yapılır. Her dokundurma esnasında radyo dalgaları ile ısı enerjisi verilmektedir.

Mikro Skleroterapi

Köpükle varis tedavi uygulaması duymayan yoktur. Bir diğer adı ise skleroterapi olarak da geçmektedir. Gerek toplardamar gerekse örümcek damarlarda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Kıl kadar ince bir iğne ile damar içerisine özel bir ilaç enjekte etmektedir. Aethoxysklerol adlı madde gerek hava karışımı ile köpürtülerek, gerekse saf halde kullanılabilir. Aşağıda yer alan videoda kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Orhan Coşkun 10 saniye gibi kısa sürede mikro sklerotarapi ile muhteşem bir uygulama yapıyor.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=AcnYHCkzOuU” width=”640″ height=”480″]

30 Dakika İçinde Kötü Görünümden Kurtulun
Evet, arkadaşlar tedavinin nasıl yapıldığını da gördük, bundan sonra seçim yapmak size kalıyor. Kötü görünümden kurtulmak için sadece 30 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olabilirsiniz. Hemde ücreti oldukça ekonomik olduğunu söyleyebilirim.

Kılcal Damar Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Damarsal hastalıklar her insanda farklı düzeyde ve boyutta olabilmektedir. Aynı şekilde örümcek damarlarda her insanda farklı boyutta olabilir. Bu nedenle size özel ücreti öğrenmek için yapmanız gereken tek şey resim çekerek aşağıda yer alan form ile doktorlarımıza iletmektir.

1 Step 1
Tedavi Ücretini Öğren
Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?
Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz. Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Konuyla ilgili sormak, öğrenmek istediğini farklı hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak doktorlarımıza iletebilirsiniz. Bu konuda da aktaracaklarımız buradan son bulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim