Makat Hastalıklarında Beslenme

Tüm insanların en çok sevdiği şeylerden birisi lezzetli yemekler ve gıdaları tüketmektir. 7’den 70’e tüm insanlarda geçerli olan bu kavram insan sağlığına faydalı olduğu gibi zarar verebilmektedir. Özellikle makat hastalıklarında beslenme faktörü sıkça karşımıza çıkmaktadır. Hemoroid, Anal Fissur gibi hastalıkların ana nedeni direkt olarak kabızlık ile alakalıdır. Kabızlığın nedeni ise büyük oranda beslenme faktörü ile alakalıdır. Bu konuda sizlere ayrıntılı bilgi verecek olan Op. Dr. Atilla KAYA’nın yazısını mutlaka okumalısınız.

Kabızlığı Önleyin

   Makat hastalıklarının sebebi çok büyük oranda kabızlıktır.Bunun da sebebi çoğunlukla  kötü beslenme alışkanlığıdır.

Örneğin sert dışkılama sonrasında makatta çatlak (fissür) olabilir.Uzun süreli ıkınmalar sonucunda makat damarlarındaki basınç artışına bağlı olarak hemoroidler oluşur.Yine uzun süreli ıkınmalar sonucu barsağın son kısmı anüsden dışarı (mukoza prolapsusu,rektum prolapsusu yani makat sarkması) çıkabilir . Kabızlıkta gaz ve dışkı kaçağından makatta kaşıntı olabilir.

Yani kabızlığı engelleyerek bir çok makat hastalığının oluşmasını engellemiş oluyoruz.Bu  hastalıkların varlığı durumunda da kabızlığı engelleyerek hastalığın daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunuyoruz.

 Makat hastalıklarından korunmak için ya da tedavi sırasında nasıl beslenmeliyiz?

 Kabız kalmamanın en önemli yolu doğru beslenmedir.                     

Hangi gıdalar kabızlığa iyi gelir?

    Barsakta gıdaların su çekebilmesi ve suyu barsak içerisinde tutabilmesi için lif açısından zengin olması gereklidir.

Lif açısından zengin besinler:

Her türlü sebze yani ıspanak, pırasa, kabak, patlıcan, lahana, taze fasulye, bezelye, havuç, brokoli, enginar, biber,kereviz bolca tüketilmeli.

Her türlü salata malzemesi yani marul,kıvırcık, mor lahana,turp,yeşil ve kuru soğan, maydanoz, dereotu, tere ve benzeri otlar mümkünse her yemeğin yanında yenmeli.

Lifli meyveler yani elma,armut,kayısı,erik,incir,hurma,kivi,ananas.Bu meyvelerin mevsimine göre tazesi,kurusu,kompostosu tüketilebilir.

Lifli tahıl ürünleri yani kepekli,çavdarlı veya tam buğdaylı ekmekler,kepekli makarna,kepekli pirinç gibi yiyecekler beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

Kuru bakliyatlar özellikle yeşil mercimek lif açısından zengindir.

Tüm bu yiyecekler  ülkemizde rahatlıkla bulunabilen ve çoğu ucuz elde edilebilen besinlerdir.

Hastaların yanlış anladığı bir nokta var ki  o da bu besinleri önerdiğimizde  et,tavuk,yumurta diğer besinleri yasak sanmalarıdır. Oysa sağlıklı yaşamak için bu besinlerden de yenmelidir.Yukarıda sayılan lifli gıdalar yanına ilave edilebilir,mesela köftenin yanına bol salata ve kepekli ekmek yenilebilir.

Akşamları tatlı yerine kuru kayısı,kuru incir ve hurma yemek de kabızlığın giderilmesinde fayda sağlar.

Mutlaka bol su içilmeli.

     Kabızlığı gidermek için lifli gıdaların yanı sıra günde en az 2 litre, yani 8-10 su bardağı,yaz aylarında daha fazla su tüketilmeli.Hastalar genellikle bu öneriyi ciddiye almazlar ve içemediklerini ifade ederler.Ancak şunu unutmamak gerekli ki makattan ağrı ve kanama çekmek ya da ameliyat su içmekten daha kolay değildir.

Çocuklarda genellikle az su içmeye bağlı kabızlık sık yaşanmaktadır. Anneler mutlaka çocuklarının yeterli su tüketmelerini takip etmelidirler.

Ek besin takviyesi:

 Barsak hareketlerini artıran,,barsakta lif etkisiyle kitle oluşturan ve barsağa su çeken bazı bitkisel ilaçlar vardır. Sinameki otu yaygın kullanılmaktadır. Uzun süre kullanılırsa alışkanlık yapar. Yüksek dozda ve uzun süreli kullanılırsa barsakta ülser yapabilir.

Kabızlığın giderilmesinde ek yardımcı önlemler:

Eksersiz yapılması:

Yaşam tarzı değişiklikleriyle fiziksel  hareket artırılmalı .Karın adelesini  güçlendiren hareketler ve yürüyüş barsak hareketlerini artırır.Her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş kabızlığın giderilmesinde çok yardımcı olur.

Makat hastalıklarından korunmada tuvalet alışkanlığının önemi:

Tuvalet terbiyesi:

Özellikle sabah saatlerinde  her gün dışkılamak için oturmak (en fazla 3 dakika) bir süre sonra tuvalet terbiyesi kazandırır.Vakit varsa kahvaltı sonrasında dışkılama önerilir.Kahvaltıya fırsat yoksa tuvaletten önce su içmek ve hafif eksersiz alışkanlık edinilmesine yardımcı olur.Ağrı olacağını düşünerek dışkılama isteğini ertelemek yani dışkıyı bekletmek çok yanlış bir harekettir.Titizlikten dolayı,tuvalet beğenmemekten dışkısını bekletmek alışkanlığı da yaygındır.Sebep ne olursa olsun dışkılama ihtiyacını ertelemek çok çok yanlıştır.Bekletmekle barsakta kalan dışkının  suyu emilerek daha da sertleşir.Sert dışkı çıkarken çok daha fazla ağrı yapar ve hastalığın geçmesi bir yana artmasına sebep olur.Mesela sert dışkı fissürü derinleştirir.

    Tuvalette fazla kalmayın: Tuvalette uzun süre kalma  ve ıkınma makat bölgesindeki damar basıncını artırdığından hemoroid oluşumuna neden olur.Ikınma anal hematomun da ana sebebidir.Tuvalette 3 dakikadan fazla kalınmamalı.Tuvalete gazete,kitap ve cep telefonuyla girme alışkanlığından vazgeçilmeli.

  Tercih sizin

Bu önlemleri reddeden ya da yapmayan hastalar makat hastalıklarına davetiye çıkarmaktadırlar.

Hastalar tercihlerini hangi yönde yapacaklarına karar vermeliler:

Hamburger ve fissür ağrısı mı? Ispanak yemeği mi?

Patates kızartması, tavuk ve dışarı çıkmış basur ağrısı mı? Salata, tavuk ve ağrısız dışkılama mı?

86 Yorum

 1. Hocam 7 senedir hemoroid hastasıyım lanet olası devlet hastaneleri ameliyat etmemek için ellerinden geleni yapıyorlar muayene Etmeden İlac yazıyorlar midem bi eczane dolusu kadar ilaçla doldu kullandığım ilaçlar
  Proctolocg krem
  Anestol pomad
  Daflon 500mg günde 4500 mg alıyorum
  Muskoflex

  Ucuz yollu bir ameliyat durumu yokmudur

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Hemoroid Tedavi ücreti ameliyatsız tedavilerde (lazer ve RBL tedavilerinde) muayene ücreti dahil toplam tedavi ücreti SGK sı olanlara 2800 ₺ den başlar, SGK sı olmayanlara 5600₺den başlar .
   
THD, Longo ve klasik ameliyat yöntemlerinde ücret; SGK olunması, ameliyatın yapıldığı hastane, uygulanan anestezi gibi faktörlere bağlı olarak 4500 ₺ den başlar.Bu ücretler dışında ayrıca muayene, anoskop ve olabilecek ek uygulamalar için ücret almıyoruz. SGK nız yoksa 9000₺ den başlar.

 2. Merhaba doktor bey abdestiimi yaptiktan sonra sanki makatimda cam kirigi gibi aci hissediyorum .4 yil once basur ameliyati oldum fakat makatimda daralma oldu. Kabiz olmamak icin herseyi yapiyorum sebze agirlikli besleniyorum yuruyus yapiyorum 2.3 litre su iciyorum hersabah kayisi incir yiyorum ama form cayi icmeden tuvalete cikamiyorum Ne yapacagimi bilemiyorum lutfen yardim edin .Tesekkur ederim

 3. busrabayrak07@hotmail.com

  Merhaba
  2 haftadır dıskılama yapamıyorum daha dogrusu agrı oldugu icin yapamıyorum surekli erteliyorum makatta meme war ve içte batma war yaptıgım zamanlarda kanama oluyor daflon kartos tablet
  recbutin krem bunları kullanıyorum fakat makattan temas edilmesi gereken kartos yapamadık cunku içte yara oldugu için ne önerirsiniz

  • Doktorun Cevabı

   dışkılamayı ertelemniz dışkının daha çok sertleşmesine neden olur.bu nedenle mutlaka dışkılamalısınız.sıcak oturma banyosu yapın,anüse vazelin sürün ve dışkılayın.tedavi olmalısınız.botilinum toksini enjeksşiyonu ile ameliyatsız tedavi edebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 4. Merhaba hocam anal fissür teşhisi koydu doktorum az önce. Şikayetimde şu devamlı kabızlık rahatsızlığım var ama makatta kanama yoktu kimi zaman batma hissi oluyor tuvalet sonrasında da 2 3 saat ağrısı devam ediyordu sıcak duş alıyordum hafifliyordu. Bu defa çok şiddetli kabız oldum çok zor tuvaletimi yaptım kanama çok az oldu ama acısı dayanılmayacak gibiydi 5 6 saattirde devam ediyor. Doktorum procto-glyvenol kremi verdi geçirir mi ?

  • Doktorun Cevabı

   hayır ağrıyı geçirmez,ama psikoljik etkisi olabilir.şikayetinizin başlangıç süresine göre ilaç tedavisi ,botulinum toksini enjeksiyonu yada ameliyatla tedavi olmalısınız.

 5. Hocam merhaba ben 29 aralıkta normal Doğum yaptım . 8 gün önce lis operasyonu geçirdim makat yırtığı sebebi ile . Çok ağrı çekiyorım ve üç adet ilaç kullanıyorum daflon clasem 600mg ve xeforrapid diye üç ilaç ve bir dexrocin adında krem anal bölgeme kullanıyorum ve bebek emziriyorum . Bebeğime zarar verir mi bu ilaçlar ve hangisini ne kadar kullanmalıyım . Ne zamana iyileşir ? Çok zor durumdayım bebeğimi alıp kucağıma emzirirken bile dünya yıkılıyor ağrıdan 🙁

 6. Merhaba Kondilom ameliyatı gecirdim ikinci defa içine de müdahele ettik dediler. Ayrıca makat catlağım var 8 gündür tuvalete cıkamıyorum acıdan oturamıyorum ne yapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  • Doktorun Cevabı

   daha fazla beklemeden dışkılamasınız.dışkılamayı kolaylaştırıcı ilaçlar hatta gerelirse lavman uygulanmalı,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip makat çatlağınızı tedavi ettirmenizi öneriirm.çatlak ameliyatsız yöntemlerlede tedavi edilebilir

  • Hocam çocukluğymdan buyana kabızlığum vardır, birkere basur ameliyatıda olmuştum 15 yıl önce, şu anda makat etrafında iç kısımdan, taharet alırken elime bir kalınlık vuruyor bu ne olabilir ne yapmalıyım.

 7. Hocam merhabalar bende hemoraod vardı geçti ama kabız kalıyorum sürekli yediğime içtiğime dikkat ediyorum ıkınmayın diyorsunuz fakat ıkınmadanda büyük abdestimi yapamıyorum ne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   bol sebze-meyve ,kuru incir-kayısı,bol posalı tüketmelisiniz.dışkılama hissi olunca ertelemeden tuvalete gitmelisiniz.gerekirse spor yapmalısınız,bol su içmelisiniz

 8. Hocam 5 gün önce anal fissürden ameliyat oldum ama dikiş falan yok şuan da büyük tuvaletten sonra ağrım oluyor sıcak suya oturuyorum ağrım diniyor yemek düzenimde sıvı,sebze ve meyve ile besleniyorum aynı zamanda iki tane krem var anestol ve thiocilline bunlarıda günde iki defa sürüyorum sizce ortalama iyileşme sürem ne olur .

  • Doktorun Cevabı

   anestol pomatı dışkılamadan önce ve sonra sürebilirsiniz.ortalama 20 günde büyük oranda iyileşmiş olursunuz

 9. hazalebruyasar@gmail.com

  Merhaba hocam bende 5,6 senedir düzensiz beslenme var sımdı 6 aydır anal fıssur var doktora gıttım anal fıssur dedı yani 6 aydır yedıgıme ıctıgıme dıkkat edıyorum dikkat etmeme ragmen her gün duphalac daflon ve agrı kesıcı ıcıyorum her tuvaletten sonra kabız degılım ama fissür her tuvaletten sonra şişiyor ve aşırı ağrı zonklama yapıyor her gün kaç kere tuvalete gıdıyorsam sonrası agrı kesıcı ıcmek zorunda kalıyorum krem olarak ta anestol verildi hiç düzelmiyor yani ne yapacagımı bilmiyorum

 10. Sumeyye.yldz.53@hotmail.com

  Merhaba hocam ben 12 gündür fissur ameliyati oldum. Sadece sıvıyla besleniyorum bide pırasa yiyorum artik normal yeme aliskanligina gecebilirmiyim? Gaz yapacak seylerden uzak dur demisti doktor emin olamiyorum.. dikislerim sallaniyor ama tam anlamiyla düsmedi

 11. Hocam iyi günler 10 yıldır basur var bende . 4 adet meme oluşmuş ağrı yok ancak ara ara kanama oluyor. Ayrıca bende söyle bi durum var büyük abdestim çok kokuyor bunun sebebi nedir aceba. Bir de suluk ile tedavi uygula Sam fayda eder mi suluk tedavisi ni kendim uygulayacağı m ama çok cekiniyor um yardımcı olur musunuz

  • Doktorun Cevabı

   sülük tedavisi çağdışı bir yöntem.çok rahat sülük uygulaması enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir ve başınıza çok önemli sorunlar açabilir.basurun tam olarak iyileşmesi için memeciklerin alınması gerekir.bu ameliyatla yada ameliyatsız yöntemlerle yapılabilir.muayene olmalısınız

 12. iyi akşamlar hocam kardeşim yaklaşık iki hafta önce basur ameliyatı oldu medecasol kremini düzenli olarak sürüyoruz ıslak pamukla da sürekli temizliyoruz o bölgeyi dışardaki memelerinde hala şişlik var ve bugün memelerden biri kızarmıştı acaba neden oluyo normal mi

  • Doktorun Cevabı

   kabız kalmamalı,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalı.bütün bunlar iyileşmeyi geciktirir,sıcak oturma banyosu yapmalı

 13. hocam peki yürüyüş yapması yararlı olurmu.doktoru madecasol krem yazmış suan makatında şişlik var bu krem o şişlige iyi gelir mi.ha bide medulac wm şurup vermiş günde bi kere ama kaç mil verileceğini yazmamış biz bugün 15 mil verdik ama suan kabız gbi acaba bi ölçek daha versek şimdi olurmu

  • Doktorun Cevabı

   yürüyüş yapması barsak hareketlerinin artmasını sağlar,buda kabızlığı önler.madecassol yara iyileşmesini hızlandırır.şurubun prospektüsünde yaşa göre ne kadar verileceğini yazmaktadır ,oradan bakmanızı öneririm

 14. meraba hocam kardeşim hemoroid ameliyatı oldu bir hafta önce tuvalete çıkarken damla şeklinde çok az kanama oluyo acaba noralmi ve büyük abdeste çıktıktan sonra ıslak pamukla temizliyoruz acaba suyla yıkasa o bölgesini zarar verir mi yoksa ıslakp amukla devam etsek sorun olur mu.ha bi de yürüyüs yapması yararlı mı.tesekkürler

  • GENEL CERRAHİ UZMANI OP DR SEHER ŞİRİN

   Merhaba
   Yıkayabilirsiniz, Duş alabilirsiniz. Kanama devam ederse doktorunuzun kontrolu altında kalmanızda fayda var. Geçmiş olsun

 15. Hocam merhaba 3 gün önce perianal apse ameliyatı oldum damla damla kanamalar oluyor bu normal midir ve yara ne zaman kapanır?

 16. Hocam merhabalar.ben bir defa basürüm olduktan sonra ilaçla tedavi sonucu kurtuldum.sadece ara sıra tekrarlar, kısa sürede geçerdi. Fakat şu an 38 haftalık hamileyim ve neredeyse hamileliğimin yarısını basür ile geçirdim.artık memeler sürekli dışarıda ve tuvalet sonrası disaridakine ek başka memeler de çıkıyor. Kremle birlikte içeri itip sokabiliyorum fakat sonrasında tekrar çıkıyor. Ağrı kaşıntı kanama yok ama sürekli dışarıda meme ile yaşıyorum. Hamile de olduğum için ne yapabilirim?

  • Doktorun Cevabı

   hemoroidden kaynaklanan şikayetlerin artmaması için tuvalet alışkanlığının normal sınırlarda tutulması en doğru olandır.Bunun için bol posalı gıdalar sebze,meyve ve kepekli ekmek daha çok tüketilmeli,dışkılama ihtiyacı ertelenmemeli,mümkün olduğunca kahvaltı sonrası tuvalete gitmek düzenli hale getirilmelidir.özellikle gebeliğin son çeyreğinde tuvalette fazla kalınmamalı ve fazla ıkınılmamalıdır.

 17. Makatımda yanma ve batma var bunu nasıl tedavi olabilirim önereceginiz bir bitki varmi

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal fissüre benziyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.genel cerraha muayene olmalsınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 18. eminedeveli27@gmail.com

  Hocam kaşintida bitti suan ıyim nasıl anlayabilirim iyilestigimi

 19. eminedeveli27@gmail.com

  Makat yirtigim var kabiz dim kanamamda vardı suan ishalim ve kanamam da yok kaşıntım var sadece ve emziriyorum ağrım da yok sizce iyileşiyormuyum

  • Doktorun Cevabı

   hayır kaşıntı iyileştiğinizin değil,fissürün bulgusu olabilir.muayene ile değerlendirilmeli.
   Op. Dr. Seher Şirin

 20. Canan_sen_1993@hotmail.com

  Hocam ben 21 gün önce makat çatlağından ameliyat oldum tuvalet düzenim oldu ameliyat öncesinde 8 günde 2 hafta bir giriyordum çok zorlanıyordum agrım çok oluyordu şuan hafif zorlanıyorum ıkınmıyorum her gün giriyorum ameliyatı oldum hafta çok ağrılarım oldu bu gün yine çatlağın olduğu yer de degil makat çevresin de agrım olduğunu hissediyorum bide şişlikler olduğunu hissediyorum şimdiye kadar geçmesi lazım degilmiydi ağrıların
  Op Dr Adil Altınsoy
  ortalama 21 gündür,fakat kişisel özelliklere göre iyileşme süreci değişir.sıcak oturma banyosu yapın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin

 21. Baturrrr2009@Hotmail.com

  Merhaba hocam 1bucuk ay önce anal fissur ameliyatı oldum ama ağrılarım hiç gecmiyo tuvalet benim için resmen bi işkence haline döndü daha nekadar çekerim doktoruma gittim daha dikislerim çok yeni diyo ama kanaması görünce benim bütün psikolojim çöküyor lütfen bana yardımcı olun şimdiden tskler
  Op Dr Adil Altınsoy
  Ameliyattan sonra 2 haftada tama yakın düzelmediyse hastalığın durduğu düşünülür. Botox tedavisini araştırın çünkü ikinci ameliyatta risk çok artar.

 22. Selamlar hocam ben 17.01.2017 tarihinde catlak ve hemoroid ameliyati oldum ağrılarım geçti ama akinti bi gün çoğalıp bi gün azalıyor bu normalmi ve iki gündür çok tatlı bi kaşıntı başladı .
  Op. Dr. Seher Şirin
  kaşıntı akıntı nedeniyle olabilir.doktorunuza kontrole gidin

 23. Merhabalar hocam 17.01.2017 de anal fissür ameliyatı oldum.İlk haftalar tuvalette ağlıyordum ağrıdan şimdi dikişlerim attı ve yaram kapandı fakat hocam benim sorunum kuyruk sokumunu saat 12 sayarsak ameliyat yerim saat 9 yönünde ama asıl sorun saat 3 yönünde dışkılama esnasında inanılmaz bir ağrı var ve sanki tekrar fissür olduğum zamanlara dönmüş gibi hissediyorum doktorum bir şeyin yok yaranda gayet iyi deyip anestol pomad verip yolladı ama artık tuvalete gitmek kabus gibi geliyor.Lütfen yardımcı olun.Kolay gelsin hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  ameliyat yetersiz kalmış olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 24. Slm hocam ben almanya munihden gecen hafta cumagunu analfisurden botoxla amaliyat oldum iki gunde bir buyuk abdeste cikiyorum ama buyuk abdesten on dakika sonra migdem bulaniyor ve soguk ter basiyor bu normalmi acaba buyuk abdest normal kabiz degilim .
  Saygilar hocam
  Op Dr Ergun Aygören
  fazla ıkınmaya bağlı yada psikolojik nedenlerle olabilir.günlük kahvaltıdan sonra dışkılma alışkanlığı geliştirmeye çalışın

 25. Slm hocam ben almanya munihde ozelbi doktorda dun analfisurden botoxla amaliyat oldum dikis filan yok hafif kanama var tuvelet ihtiyaci hissetmiyorum kucuk abdeste cikiyorum sadece bide hocam anal varmi yokmu hissetmiyorum sadece gaz var hocam bu tuvelete cikmama istegi ne kadar surer iyilesme surecim nedir tskrler Saygilar hocam
  Op. Dr. Atilla Kaya
  1-3 hafta sürebilir

 26. İyi günler hocam ben 16 yaşında bir gencim daha bugün fark ettiğim bi sorun bu makat bölgesinde iç tarafa doğru 1 tane büyük birde dışa doğru 1 tane küçük bezelyemsi birşey var okudum bir kaç yerde kanserden ölüme gidiyor , bir arkadaşıma sordum oda bana mayasıl gibi birşey söyledi şu an cidden bir korku var içimde yardımcı olursanız sevinirim bu arada acı nadiren var kaşıntı nadir fakat kaşıma olursa acı oluyor lütfen yardımcı olun.
  Op Dr seher Şirin
  muayene olmadan endişeye kapılman doğru değil.gelirsen durumunu muayene ile değerlendirip sorunu tespit edebiliriz

 27. Hocam mrb henüz doktora gitmedim ama şikayetler anal füssür gösteriyor. 2 haftadır Dışkılama yaparken sanki dikenli tel çıkıyorcasına batma oluyor ve canım çok yanıyor dışkının ilk çıkışı sert sonrası yumuşak oluyor. Beslenmeme dikkat ediyorum hergün tuvalete çıkıyorum ama ilk çıkış çok canımı yakıyor. Procto glyvenol fitil krem kullanıyorum 1 haftadır net bir düzelme Yok bu krem mi ilk çıkışı sert yapıyor acaba birde antidepresan ilacı kullanıyorum buda yapar mı? Teşekkürler
  Op Dr Seher Şirin
  Fissür için rectoderm merhem önerilir bunla düzelmezse ameliyat ya da botox uyguluyoruz. Antidepresanların böyle yan etkileri seyrek te olsa olabiliyor sebze meyve tüketimini artırın.

 28. Merhaba hocam ben dogum sezeryanli oldum 1bucuk ay gecti sonra buyuk abtestimi yapiyorum sonra makatan kanama geliyor sebebi soylermizin simdiden tesekur ederim
  Op. Dr. Seher Şirin
  Kanama varsa mutlaka görüntülemek gerekir, bunun için anoskop muayenesi veya anal endoskop gerekirse kolonoskop yapılmalı

 29. merhba Dr.9ay once makat bolgesinde apse ameliyati oldum.makatimda yanma var.ne yapabilirim.teskr.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal fissür oluşmuş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

 30. Hocam merhaba,
  Yaklaşık 1 ay önce anal fissur teshisi kondu. Doktor fitokrem parafon fullcell ve dicloruim verdi. 10 gün boyunca ilaçları kullandım bir sıkıntim kalmamisti. Iki uc gun once beslenmeye dikkat edemedim ağrılarım ufaktan tekrar başladı. Yanma ve kaşıntı hissi var.Fitokremi kullaniyorum ama faydasi yok gibi.
  Fissur kroniklesmis olabilir mi? Ne önerirsiniz şimdiden tesekkurler.

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıklarına yatkın kişilerin beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeli ve çok dikkat etmelisiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin
   İdeaklinik İzmir Genel Cerrahi Uzmanı

 31. Hocam bu mesajı gecenin 3 ünde kasintidan delirmek üzereyken yazıyorum 11 haftalık hamileyim ve Protestan kullanıyorum fitil olarak son iki haftadır Makatta ciddi kasintidan dolayı genel cerrahiye gittim hemoroid dedi ve memeler gittikçe arttiyor kasimaktan sanırım dayanamıyor artık bir krem verdi doktor proton glyvenol verdi doktor ama 4 ayda hamileler kullanmalı diyor ama sürüyorum sancıdan dolayı progestaninda yapabileceğini söyledi ama kadın doğum doktorum 1 hafta daha kullanmalisin diyor ne yapmalıyım ne olur yardım edin şimdiden çok teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Pruzon merhem kullanın düzelir

 32. Hocam henüz yasim 18 bahsur oldum geceleri yatamıyorum ne yapmaliyim hocam
  Op. Dr. Atilla Kaya
  beslenem ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.muayene olmalısın.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 33. Ahmet yorulmaz

  Merhaba hocam
  3 gündür sık sık idrara çıkarken penisimde hafif yanma oluyor ve idrar
  Sonrası damla damla geliyor
  Ayrıca dışkılama sırasında ve sonrasında makatımda yanma var şanlı
  Kuyruk sokumu kemiği batıyor gibi oluyor
  Şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  genel olarak birçok şikayet bir arada gibi.üriner enfeksiyon,anal fissür ve kıl dönmeniz olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz

 34. Makarna ve mantı yemede bir sakınca var mıdır? Eğer varsa makarna yerine kepekli makarna yenilebilir mi?
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Kabız kalmadıktan sonra istediğinizi yiyebilirsiniz

 35. Çatlağım var ve 1 ay önce botoks oldum. Açma, poğaça ve beyaz ekmek yemede bir zarar var mıdır? Bunları tüketmek direk kabızlığa yol açar mı? Yoksa az az yiyebilir miyim?
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  yiyebilirsiniz.fakat bol posalı yiyeceklerde tüketmelisiniz

 36. Merhaba hocam ben lazerle hemoroid ve anal fissül ameliyatı oldum 3ay sonrasında çatlak oluştu 1hafta kortos fitil ve kortos krem kullandım çatlak ve hemoroid tekrarlarmı acaba teşekkür ederim
  Op Dr Ergun Aygören
  Idea Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmezseniz tekrarlayabilir

 37. Makat çatlağı olan kişinin süt içmesinde sakınca var mıdır?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Süt bazı kişilerde ishal bazı kişilerde kabızlık yapabilir.Sizde kabızlık yapmıyorsa içebilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 38. Hocam merhaba ben iki hafta önce tiroid ameliyatı oldum ameliyattan sonra kabız oldum tuvalette çok ağrı çekiyorum makatta meme ve şişlik oluştu aile doktorum venoruton diye bir hap verdi birde anestol pomad bunlar yeterlimi sizce?
  Op Dr Ergun Aygören
  asıl kullanılması gereken ilaç rectoderm dir

 39. Patates kızartması, haşlanmış yumurta, yağda yumurta, peynir gibi yiyecekler kabızlık yapar mı? Anal fissüre kötü gelirler mi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Bu gıdalar lif içermediğinden özellikle patates kabızlık yapar. ama bu gıdaları sebze,salata ile beraber rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bol su ve lifli meyveler ekleyerek sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalmazsınız.
  Geçmiş olsun

 40. Hocam benim 1 haftadır karnımda hafif böyle dayanılır bir ağrım var ama süreğen değil az az gaz sancısı gibi ve sadece sol tarafta alt karında genellikle bazen orta kısıma gelebiliyor kasığa falan vurabiliyor ama böyle gaz ağrısı gibi dayanılıcak seviyede bir de her gün dışkılardım ama hafif kabız gibiyim keçi pisliği gibi dışkılıyorum.Dışkımda çok değil ortanın biraz azı denilecek kadar mukus var sarı renkte.Onun dışında ateş kusma bulantı akıntı hiç bişey yok sorun sizce nedir?
  Ek olarak anal fissür hikayem oldu 1 ay önce ama artık geçti gibi tuvalet sorun değil pek.
  Op. Dr. Seher Şirin
  şikayetleriniz İBS ye benziyor.gastroenteroloji ile görüşmelisiniz

 41. Hocam Merhaba,
  2 hafta önce endoskobi ve kolonoskopi oldum.doktorum çatlak olduğunu ama ameliyat a gerek olmadığını belirtti.1 hafta sonrasında kabız oldum ve ondan sonra hayat çekilmez oldu.wc ye çıkamıyordum ancak beslenme alışkanlığını değiştirdikten sonra kabızlık geçti ve wc ye gider oldum zorda olsa dışkılayabiliyoŕum ama sonraki ağrı ve sızı saatler sürüyor.kullandığım procto-glyvenol ve Anestol Pomad ile ağrılarım ne kadar daha devam edebilir yada tedavim başarılı olabilir mi?
  Op Dr Ergun Aygören
  şikayetiniz anal fissür.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz şikayetlerinizin hafiflemesini sağlayabilir.şikayetleriniz başlayalı 3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir.botoxla tedavi olmanızı öneririm

 42. Ben 3-4 hafta öncesinde kabız olmuştum ve o günden beri tuvaletimi yaparken kansız sızlıyordu ve ilk haftalarda yanma yapıyordu.Diğerlerininki gibi otururken ağrı vs. yok.
  Şişme, akıntı, kokuntu vs. yok.Oko çinko krem sürdüm 1-2 gün tahrişi geçirdi ilk haftalardaki ama yaparken canım yanıyor + son 1 haftadır az az kan gelmeye başladı.
  Bir de dokunamıyorum neredeyse o kadar canım yanıyor
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea proctoloji uzmanı
  kanama olduğu için anoskopi muayenesi yapılmalı ve kanamanın nedeni tam olarak saptanmalı.şikayetleriniz fissüre benziyor eğer fissür ise botoxla tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 43. Hocam ben 3-4 haftadır makat çatlağı belirtilerim var ama şöyle,
  Tuvalette çok az kanama bile denmeyecek gibi açık kırmızı kan oluyor dışkının üstünde ve elimi acıyan yere sürersem elime çok az geliyor.

  Tuvaletten sonra ağrım olmuyor, yanlız oraya dokunup bastıırırsam canım yanıyor ancak onun dışında otururken, gaz çıkarırken vs sorunum yok.
  En yakın genel cerrahiye başvurup ilaç tedavisine başlayacağım eğer öyleyse ancak bu çatlak ağrısız olduğu için kendiliginden iyileşir mi?
  Şişlik akıntı vs. yok meme dedilkleri şey de yok.Sadece kanama ve dışkı sırasında sızlama o da çok az….
  Op Dr Seher Şirin
  kanamanın nedeni tespit edilmeli.en azından anoskopi muayenesi yapılmalı.kötü huylu bir oluşumda kanamaya neden olabilir.ertelemeyin

 44. Merhaba hocam 20 gün önce kronik anal fissür den botoks oldum kanama yok ama ağrım devam ediyor tuvalet esnasında ve sonrası doz yetersizmi geldi acaba etki etmezmi
  Op Dr Ergun Aygören
  botoxun etkisi giderek artar ve 3,5-4 ay devam eder.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.

 45. Hocam kanama ve dışkılama sırasında ağrı şikayetiyle doktora gittim. Anal fissür ve iç hemeroitimin olduğunu söyledi. Rectoderm krem ve sabah akşam 2 şer adet daflon tablet verdi. Rectoderm i mercimek kadar sür dedi. Fakat ben bu kremle ilgili yorumları okuduktan sonra bu kremi sürmekten korkmaya başladım. Tansiyonum sürekli 9/6 larda ve derin venöz yetmezlik var bacağımda. Bu krem bahsedildiği gibi çok mu yan etkisi. Sürsem sıkıntı yaşar mıyım ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Rectoderm fissürde kullanılan bir ilaçtır.Baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü gibi yan etkileri vardır.Küçük dozlarda önce akşam kullanarak başlayabilirsiniz.Tansiyonu düşük olan hastalarda ,40 yaşı geçenlerde biraz temkinli kullanmak gerekir.
  Geçmiş olsun

 46. Bende hemoroid ve çatlak var akinti da yapiyor hocam ne yapmam gerekli
  Op Dr Ergun Aygören
  öncelikle muayene olup değerlendirilmeniz gerekir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 47. Hocam ben 15 gunu aşkın bir süre önce anal fissurde botox oldum ancak her diskilama sonrası ağrılar oluşuyor kabızlık yok tuvalet aliskanligim normal ancak ramazan dolayısıyla dengeli beslenememek sıkıntı yaratirmi yardımcı olursanız memnun olurum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Botoks yeni etkili olmaya başlamıştır.Eğer ağrılarda botoks öncesi durumunuza göre bir miktar azalma varsa etki etmeye başlamış demektir. Giderek ağrılarınız azalacaktır.Hiç azalma yoksa botoks etki etmemiş gibi kabul edilebilir.Ramazanda dışkılama düzeninizin değişmemesi için bol su tüketin,sebze yiyin. Ters bir şeyler var mı diye doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 48. Hocam ben sivilce hapı kullanıyorum oda kabızlık yapıyor en belirgin yan etkisi kuruluk olduğu için sanırım bagirsaklarim da ki sıvı bile kurudu bu sıvı tekrar yerine neler ile gelebilir bunun için ne yiyebilirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok bol su içerek karşılayabilirsiniz.Kabız kalmamak için sebze,salata,lifli meyve ,bol su tüketin,bol hareket edin. sitelerimizde makat hastalıklarında beslenme ve kabızlık la ilgili konular geniş olarak anlatılmıştır.
  Geçmiş olsun

 49. Hocam bir hafta önce kabizliktan dolayı makat çatlağı oluştu bende genel cerrahide gittim sadece sorunu dinleyip rectoderm ilacını önerdi iki gündür onu kullanıyorum fakat küçük bir şişlik oluştu lavabo korkusuyla artık birsey de yiyemiyorum fakat o şişlik kötü birsey mi bilmiyorum ve kaşıntı oluyo baya bu neyden kaynaklaniyo bilgi verirseniz sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz ilaç makat çatlağında geçici olarak kullanılan bir ilaç ve ciddi yan etkileri olabilir.Ağrıma korkusuyla yemekten kaçınmayın,dışkılamanızı ertelemeyin.Kabız kalmayın.Sebze,salata,lifli meyve ,bol su tüketin,bol hareket edin.Kaşıntı için makatı yeteri kadar ve duru suyla temizleyin.Aşırı sert yıkamayın ve deterjan ,ıslak mendil kullanmayın. Mutlaka kurulayın.Yediklerinizden ne kaşıntı yapıyor onu tesbit edin ve onu yemeyin. Makat hastalıklarında ilaç önermeden önce mutlaka muayene edilmesi gerektiğine inananlardanım.
  Geçmiş olsun

 50. Mrb hocam ben yarın anal fissür ve hemoroid ameliyatı olacağım askeri personel olduğum için sürekli dağlardayım sizce ameliyattan sonra rapor verilmesi gerekir mi
  Op Dr Atilla Kaya
  gerekir

 51. gunduzkaplan@gmail.com

  Hocam benim makatımın bir tarafında şişlik var yaklaşık 5 gün oldu ve birde sarı akıntı gibi birşey var makatımın arasında yıkadım sildim ama gitmiyor
  Ağrı kanama şimdilik yok sadece tuvaletimi yaparken şişlik çıkıyor ve acı veriyor ne yapmam gerek hangi ilacı kıllanmam gerek yardımcı olursanız sevinirim yurtdışındayım
  Op. Dr. Seher Şirin
  apse olabilir.o bölge apseleri fistüle neden olur bu nedenle geciktirmeden genel cerrahiye muayene olmalısınız

 52. Hocam hiç birşey olmadan durduk yere anüsümde nohut büyüklüğünde şişlik oldu. Kanama ve durduk yere ağrısı yok fakat büyük abdestimi yaptıktan sonra temizlenirken aciyo. Hafif bi baskı olduğu zaman aciyo. Sizce bu nedir yardım eder misiniz
  miyim ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük olasılıkla anal hematom oldunuz.Çok ağrınız varsa küçük bir müdahale ile boşaltılır.Ağrı fazla değilse müdahaleye gerek yoktur.Giderek kendiliğinden kaybolur. Geçmezse muayene olmanız gerekir.Tekrarlamamsı için kabız kalmayın,tuvalette ıkınmayın.
  Geçmiş olsun

 53. Hocam bende 45 gundur analfusür rahatsızlı var amaliyat dddiler ama ben sordumda olan kisilerden tavsiye etmediler karısım olan bi kıremi eczaneye yaptırdım anüse surdumde co agrı ve yanma yapıyo sonrda lavaboya gitdimde kanama yapıyo bende ilac olarak dubalac kulanıyom ve anestol kırem kulanıyom sizce ne yapmalıyım yardım larınızı bekliyom bide botox önerimisiniz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  .tedavinizi botoxla yaptırırsanız ameliyatın risklerinden korunmuş olursunuz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 54. Ben anal çatlak var galiba belirtiler onu gösteriyo 2 gün oldu evde tedavilerle geçer mi çok korkuyorum
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Yeni oluşan çatlaklar tedaviyle ve birtakım önlemlerle iyileşebilir.Makat hastalıklarında belirtiler birbirine benzer.Bu nedenle öncelikle muayene olup hastalığınızın teşhisi gerekir.Kliniğimizde muayene ücretsizdir,size yakın bir şubemize gelirseniz teşhisinizi koyarız,uygun tedaviyi öneririz.
  Geçmiş olsun.

 55. hocam yirmi gün önce botoks oldum kronik anal fissür için.10 gündür rahattım ama 2 gündür kanama oluyor.günde en az 1 kere tuvalete cıkıyorum.beslenmeyedi dikkat ediyorum.ne yapmayalım botoksun tekrarı gerekirmi ne kadar daha beklemeliyim botoksun etkisiz oldugu nekadar sürede belli olur. hocam aynı anda birden fazla fıssür olusurmu. iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Botoks eğer 100 ünite yapıldıysa tekrara gerek yok. Biz 100 Ü. tek seferde yapıyoruz. Bazı merkezler 20 şer veya 50 şer ünite yapıp belli aralıklarla tekrar yapıyor.Etkisiz demek için 3 ay beklemek gerekir.Aynı anda birkaç fissür olabilir.
  Geçmiş olsun

 56. sivilce için ilaç tedavisi görüyorum(zoretanin). ve vücudumda birçok bölgeyle birlikte anüs kısmınıda kuruttuğunu düşünüyorum. yaklaşık 1 haftadır tuvaletime rahat çıkamıyorum canım yanıyor. daha önce böyle bir problemim yoktu.şimdilik önerebileceğiniz bir krem yada tavsiye var mı ?
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Proctoloji uzmanı Nişantaşı Şubesi
  Herhangi bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

 57. Mrb Hocam bende 1 aydan fazladır bu agrıyı çekiyorum inanılmaz bir ağrı,genel cerraha gittim anal fissur olduğunu söyledi sıcak su banyosu ve rectoderm krem verdi bunları kullanıyorum bazen ağrı epey azalıyor tam geçiyor diyorum sonra yine artıyor.benim ektra bir durumum var vucudumda asılarda dahil kesik yaraları kalıyor ve iyileşmiyor hala 10 yasındaki aşımın kocaman bir izi var o yuzden ameliyat olamam başka tedavi yöntemleri varmıdır.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Anal fissürde ameliyat yerine geçebilen botoks tedavisi yapıyoruz.Ameliyata yakın bir cevap elde ediyoruz.Dilerseniz SGK lılara nuayene ücretsiz,muayene edip tedavi seçeneklerini sunabiliriz.
  Geçmiş olsun

 58. Hayirli günler Sirin hanim

  Ben isvicrede kaliyorum. Bende yirtik varmis ve ic tarafinda hemorid dedi doktor, krem verdiler ve toz iciyorum tuvalette zorlanmiyim diye ama hic bir faydasi yok, 3 kez gittim doktora degisik kremler verdiler yine yaramadi. Artik ne yapcami bilmiyorum, cevabiniz icin simdiden tesekkürler.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Fissür yani makat çatlağı bazen çabuk cevap vermeyebilir.İlaçlar kadar kabız kalmamak için yapacağınız diyet de önemlidir. Bol su için,sebze,salata ve posalı meyve,kepekli un mamülleri yeyin.Yürüyüş yapın.Dışkınızı bekletmeyin,ertelemeyin.Ideaın sitesinde ve sehersirirn.com da kabızlık ve beslenmeyle ilgili öneriler mevcut.Sıcak suya oturarak rahatlayabilirsiniz. Geçmezse botoks veya ameliyat gerekebilir.
  Geçmiş olsun

 59. Anal fissurde recdodermi üç hafta kullaninca gecermi
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Akut fissürde geçmesi beklenir. Geçmiyorsa kronikleşmiştir,ilaç tedavisine yanıt vermez.Botoks ya da Ameliyat gerekebilir.
  Geçmiş olsun

 60. Meraba hocam bwn anal fissur hastasiyim amaliat oldum kemik suyu iyimis diyolar makattaki kaslari guclendiriyor digrumu hocam makat kaslari ni guclendirirmi
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Kemik suyunun fissürde olumlu ve önemli bir etkisi yok.
  Geçmiş olsun

 61. Mrb hocam anal fusturum var bugun cerraha gittim kolonoskopi olmam gerektini soledi sizce yaptirmalimiyim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Fistülün durumuna,yaşınıza,şikayetlerinizin durumuna göre kolonoskopi gerekebilir. Fistül bazen iltihabi barsak hastalıkları ile birlikte olabilir.O hastalık tedavi edilmezse nüksler fazladır.Bu nedenle doktorunuz istediyse yaptırın
  Geçmiş olsun

 62. HocM meraba ben fissur var botox yapildi kabiz degilim ama diskim cok yumusak hacimsiz fissure zarar verirmi neden oluyir olabilir
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Zarar vermez. Fissürün iyileşmesi için yumuşak dışkılama öneriyoruz zaten.
  Geçmiş olsun

 63. Hocam her ogundw ekmek salata ve sebze yemwgimi yemeliyiz mesala hocam bir ornek verebilirmisiniz mesala sebze yemegi salata ekmek 9glen twnebilirmi yoksa ya salata yada sebze yemegin8mi yemeliyiz kahve yasakmi hocam herkez jabizlik yapiyor diyo diyor bende icmiyorum sut kahve peynir muz patetes seftali tuketmiyorum birde eksi seyker yasakmi mesala limon erik sogam bunlar makati yakarmi salcalar dometes

  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Cerrahi Merkezi,Proktoloji Uzmanı
  Bu kadar kesin sınırlar koymuyoruz.Diyet uzmanlarının verdiği gibi listemiz yok.Koşullarınıza göre tercihlerinizi saydığım yönde yapmalısınız. Bir öğün uymazsanız diğerinde uyabilirsiniz.Kahve ve saydığınız meyveler kabızlık yapabilir.Ekşinin ,domatesin zararı yok.
  Geçmiş olsun

 64. Meraba hocam kabizlik var bende dediklerinizi uyguluyorum ama kepwk ekmekleri beni dahs cok kabiz yapiyor kepek ekmekleri lif orani yuksek cok kabizlik tapiyor hangi ekmegj yemeliyim doktorumda keepk ekmeklerib lof orani yuksek dedi ondan oluyormus
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Cerrahi Merkezi,Proktoloji Uzmanı
  Lif oranı yüksek ekmekler kabızlık yapmaz,beyaz ekmek kabızlık yapar. Muhtemelen doktorunuzu yanlış anladınız.Kabızlığınızın başka bir sebebi vardır.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim