Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi ya da diğer bir tabirle pilonidal sinüs 15-25 yaş arası genç erkeklerde en sık görülen kuyruk sokumu bölgesi hastalığıdır. Kıl dönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair merak edilenleri bu kategoride bulabilirsiniz.

Göbekte Kıl Dönmesi

Sürekli belirttiğimiz gibi erkeklerde sık görülen kıl dönmesi %95 oranında kalça kısmında yani kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir. Tabii ki sadece burası ile sınırlı kalmadan aynı zamanda göbek bölgesinde de oluşmaktadır. Çok nadir olan bu sorunu bu alanda deneyim sahibi olan Op. Dr. Atilla KAYA ile konuşacağız. Göbekte kıl dönmesi kuyruk …

Devamı

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Diğer adı Pilonidal Sinus olan (Kıl Dönmesi) özellikle kuyruk sokumu bölgesi cilt altında yabancı (Saç kılı, tüy) gibi cisimlerin girmesi ile oluşan bir tür makat hastalığıdır. İlk etapta herhangi bir sorun ve şikayete neden olmayan Kıl Dönmesi cilt altında biriken yabancı cisimlerin artması ile anlaşılır. Şikayetlerin başında apse gelmekte olup, …

Devamı

Kıl Dönmesi İle İlgili Daha Fazla Bilgi

Kıl Dönmesi Nedir?

Tıp dilinde pilonidal sinüs, pilonidal kist olarak da tabir edilen kıl dönmesi, sakrokoksigeal (kuyruk sokumu) bölgesinde bir ya da birden fazla noktada; kıl giriş delikleri ile karakterize bir hastalıktır. Saçlar ve vücudumuzdan dökülen kıl, tüy, yabancı maddelerin, cildi delerek deri altında toplanması halidir.

15-25 Yaş arası genç erkeklerde daha sık görülmektedir. Özellikle askerlik görevini icra edenlerde daha sık görülmektedir. Öyle ki 2. Dünya savaşı sırasında Jeep kullanan askerlerin büyük bir bölümünde görülmesi nedeniyle bir süre ismi Jeep hastalığı olarak kalmıştır.

Kıl dönmesi görülme sıklığı ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte ülkemizde diğer ülkelere göre biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Nedenleri arasında fazla kilo, vücudun normalin üzerinde kıllı olması, uzun süre oturma, araç kullanma, aşırı terleme gibi ve yetersiz hijyen gibi etkenler öne çıkmaktadır. Nasıl olduğuna bakmak gerekirse: saç ve vücudumuzdan dökülen kılların, kuyruk sokumu bölgesinde oluşturdukları bir ya da birden fazla delik ile cilt altına girmesi sonucu oluşur.

Kıl Dönmesi Vücudun Neresinde Olur?

En sık görüldüğü yer kuyruk sokumu bölgesi olmasına karşın, göbek deliğinde (umbilical pilonidal sinus) yanı sıra erkek berberleri ve evcil hayvan bakıcılarının ellerin (interdigital pilonidal sinus) şeklinde parmak aralarında görülmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

İlk başlarda can sıkıcı bir belirtisi yoktur. Daha çok ilerleyerek kronikleşmesi ile fark edilir. Kuyruk sokumunda akıntı, iltihalanması halinde kötü koku, kızarıklık, ağrı, ateş gibi şikayetlerle fark edilir. Erken süreçte fark etmenin yolu, kuyruk sokumu bölgesinde oluşan bir ya da birden fazla kıl giriş deliklerine odaklanmakla mümkündür.

Kronikleşmesi halinde giriş deliklerine ek olarak birkaç cm yukarıdan iltihap çıkış deliği de oluşmaktadır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sorunun bilimsel çözümü cerrahi yöntem dediğimiz (ameliyat) ile mümkündür. Cilt altında biriken kılların, onları saran kapsülü ile çıkarılması gerekir. Bu amaçla geliştirilmiş yaklaşık 15 farklı kıl dönmesi ameliyatı bulunmaktadır. Kıl dönmesi ameliyatları çağdaş ve klasik olmak üzere ayrılırlar.

Çağdaş ameliyatlar arasında Mikro Sinüsektomi, Bascom ve Pit Picking gelmektedir. Çağdaş ve klasik ameliyatlar arasında büyük fark vardır. Örnek: Mikro sinüsektomi yönteminde kıl dönmesi kapsülü ile birlikte çıkarmak için 1-2 cm kesi yapmak yeterken, Flap yönteminde bu 30-35 cm düzeyinde olmaktadır. Büyük ölçüde sağlıklı doku da kesilmektedir.

WhatsApp Destek
İletişim