Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Randevu Al

Birçok insanın elinde, ayağında sıkça gördüğümüz verruko vulgaris ya da halk arasındaki tabiri ile siğil problemi toplumda yeteri kadar ciddiye alındığını söyleyemeyiz. Vücudumuzda görüldüğü yere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Bulaşıcı bir tür HPV virüsü olması nedeniyle kesinlikle sakınılması gereken sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Çünkü başta aileniz olmak üzere toplumda birlikte yaşadığınız insanlarla bulaşma riski bulunmaktadır. Sorunun geçmişi çok eskiye dayanmakta olup, 3000 yıllık mumyada bile siğil problemine rastlanmıştır. Büyük ölçüde zararsız olmasına karşın kadınlarda serviks kanseri dediğimiz (rahim ağzı) kanserine yol açmaktadır. Aynı şekilde erkeklerde önlem alınmadığında penis ve anüs kanserlerine neden olabilmektedir. Siğiller 5 farklı çeşidi ile karşımıza çıkmakta olup, bu sayfada kadın ve erkeklerde en sık görüleni anal siğilleri ele alacağız.

Anal Kondilom Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Nedir?
Evet arkadaşlar sorunun tıp dilindeki adı Anal Kondilom (Condyloma Acuminatum) olup, daha çok yetişkin insanlarda görülmektedir. Bunun en önemli nedeni cinsel ilişkiye girme yaşı diyebiliriz. Erkeklerde anüs ve penis, kadınlarda ise yine anüs içi ve çevresi ile genital bölgede görülmektedir. ABD’de yaşayanlarda yapılan araştırmalarda her yıl 1 milyon yeni makat siğili teşhisi konmaktadır. Yani sorun hayli yaygın olduğu görülmektedir. HPV virüsü yaklaşık 100 farklı türü olmasına karşın anal ve genital bölgede görülen tip 6 ve tip 11 neden olmaktadır.

Neden Olur?
Sorun kendiliğinden ortaya çıkmak yerine daha çok bu virüsü taşıyan insanlardan bulaştığı bilinmektedir. Bulaşma nedenleri arasında başta cinsel temas olmak üzere ortak kullanım alanları ön plana çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse siğil problemi olan bir insanla aynı havluyu kullanmak bile risk içermektedir. Özellikle 30 yaş altı insanlar daha fazla risk taşımaktadır. Belirli bir yaş aralığı vermek gerekirse 15-35 yaş arasında yer alanlar daha fazla risk taşımaktadır. Şimdi dilerseniz makat siğiline neden olan faktörleri başlıklar halinde görelim.

Cinsel İlişki: Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi en önemli etken cinsel ilişki olup, cinsel yönden aktif olan kadın ya da erkeklerin %50 gibi büyük bir bölümü anal kondilom riski taşımaktadır. Kadın ve erkek arasında yaşanan cinsel temas yanı sıra homoseksüel ilişi yaşayan erkeklerde de sıkça görülmektedir. Yani oral ve anal cinsel temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bulaşma şekli mukoza (derinin) aşınması şeklinde bulaşmaktadır. Bunun için yakından tanımadığınız insanlarla cinsel temaslardan uzak durmak gerekir. Eşinizde böyle bir sorun olması halinde ise cinsel birleşim esnasında prezervatif gibi koruyucu ürünler kullanabilirsiniz. Tabii ki %100 koruyucu etkisi olmayan bu ürünlere de tam olarak güvenmemelisiniz.

Ortak Kullanım Alanları: En önemli neden cinsel ilişki olmasın karşın bu sorunu taşıyan insanlarla ortak alanları kullanmak yine riski artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse alafranga dediğimiz oturmalı tuvaletler risk taşımaktadır. Klozet üzerine koruyucu herhangi bir ürün koymadığınızda risk artmaktadır. Sizden önce makat siğili olan biri kullanması halinde ciddi risk taşımaktadır.

Siğil Olan İnsanlarla Temas Düşük ama muhtemel nedenlerden biride el ile temas olup, özellikle anal kondilom olan biri havuz, banyo gibi alanlardan çıktığında tokalaşmanız ya da vücut teması kurmanız halinde yine risk almanız muhtemeldir.

Genetik: Doğum yapacak anne adayları bu konuda kesinlikle dikkatli olması gerekiyor. Çünkü doğum esnasında siğilleri olması halinde bebeğe bu virüsler bulaşabilmektedir. 0-3 Yaşında bebeklerde nadirde olsa bu sorun görülmektedir. Böylesi bir durum olması halinde cinsel taciz durumu göz ardı edilmemesi gerekir.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olanlar: Vücudumuzun en önemli noktalarından biri hiç şüphesiz bağışıklık sistemi olup, insanı hastalıklar ve virüslerden korumaktadır. Fakat bazen bağışıklık sistemi yeterli güçlü olmayabilir. Böyle bir durumda olmanız halinde maalesef HPV virüsü de size kolaylıkla bulaşabilmektedir. Özellikle kanser tedavisi gören hastalar çok dikkatli olması gerekir. Çünkü kemoterapi bağışıklık sistemin zayıflattığı için birçok hastalığa açık hale gelmektedir.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?
Evet arkadaşlar sorunun yapısını ve nedenlerini aktarmaya çalıştım. Şimdi ise sorunu nasıl anlayabileceğimize bakmak istiyorum. Siğil denince hepimizin yakından tanıdığı pütürlü şişlikler olup, fakat bilmediğimiz bir husus ise bazen görünmeyecek kadar küçük boyutlu olabilmektedir. Bunun dışında bir ya da birden fazla olabilmektedir. Çünkü mevcut virüs diğer insanlara bulaştığı gibi bizde de yayılmaya neden olabilir. Şimdi dilerseniz erkekler ve kadınlarda anal siğilin nasıl anlaşılacağına dair detayları görelim.

Anal Kondilom Resimleri
Resim yayınlamak istiyorum ama maalesef müstehcenlik içerdiği için özenle seçerek yayınlamamız gerekiyor. Aşağıda bir kaç görsel yer almaktadır.

Genital Siğil

Makat Siğili

Kadınlarda Makatta Siğil: Öncelikle gerek anüs içi ve çevresi gerekse vajina içi ve çevresinde sıkça görülebilir. Hanımlar bu bölgelerde ortaya çıkan şişliklere karşı dikkatli olması gerekir.

Erkeklerde Makatta Siğil: Kadınlar gibi yine en sık görüldüğü nokta anüs çevresi ve rektum iç kısmı olup, bunun dışında penis ucu ve çevresinde sıkça görülmektedir. Erkekler bu bölgelere özellikle dikkat etmesi gerekebilir.

Makat Siğili Belirtileri Nelerdir?

Evet arkadaşlar tip 6 ve tip 11 HPV virüslerinin görülme yerlerini yukarıda öğrendik, şimdi ise hangi bulgu ve belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini görelim. Siğili bilmeyen, tanımayan yoktur.  O nedenle bu hususu geçerek daha çok neden olduğu şikayetleri ele almak istiyorum. İlk olarak vücudumuzda sorunun ne kadar zamanda ortaya çıktığına bakalım.

Sorunun Ortaya Çıkması Aylar Sürebilir: Örnek HPV virüsü (makat siğili) olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde kişide mevcut virüsün sizde ortaya çıkması minimum 3 ay sürmektedir. Bazen 6 ay ve daha fazla zamanda ortaya çıktığı görülmektedir. Yani aman efendim yaptık, ettik bir şey olmuyor mantığı ile hareket etmeyin.

Kaşıntıya Neden Olur: En önemli belirtilerinden biri kaşıntı olup, makatta ve genital bölgede rahatsız edecek düzeyde kaşıntıya neden olur. Yani ortaya çıkan kaşıntı problemleri her zaman masum değildir. Büyük ölçüde altında yatan önemli bir neden bulunmaktadır. Kaşıntı nedenlerinden biri de makat siğili olup, tabii ki tek başına yeterli bir neden değildir. Makatta kaşıntıya neden olan Anal Dermatit, Hemoroid, Anal Fissur,  Anal Apse, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi durumlar neden olabilmektedir. 1 Haftadan uzun süren kaşıntı probleminiz varsa mutlaka bir doktora müracaat etmelisiniz.

Kanama Yapabilir: Siğiller herhangi bir ağrı ve acıya neden olmazken bazen zorlanmaya bağlı olarak kanamaya neden olabilir.  Özellikle kadınlarda genital bölgede görülen siğiller cinsel ilişki ve normal doğum esnasında kanamaya neden olduğu bilinmektedir.

Makat Siğili İçin Hangi Doktora Gidilir?
Evet arkadaşlar hastalığın neden olduğu belirtileri de gördükten sonra bu tür problemi olan insanların çözüm için ne yapması gerektiğini ele alalım. Öncelikle utanma duygusundan sıyrılarak mutlaka doktora muayene olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Pe ki anal ve genital bölgede görülen siğillerin tedavisi için hangi doktora ya da bölüme muayene olmalıyız. İşte burada biraz dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü birçok bölüm bu konuda size yardımcı olmasına karşın en etkili bölüm genel cerrahi olacağını düşünüyoruz.

Kadın Doğum Uzmanı (Müdahale Etmez Yönlendirir)
Özellikle kadın hastalar genital bölgede bu sorunla karşılaştıklarında çözümü kadın doğum uzmanında aramaktadır. Teşhisi konusunda doğru bir seçim olmasına karşın tedavi seçenekleri hususunda size yardımcı olmayarak mutlaka cildiye ya da genel cerrahi uzmanına yönlendirecektir.

Dermatoloji (Kısıtlı Müdahale İmkanı Bulunur) Diğer adı cildiye olan dermatoloji uzmanları cilt yani deri üzerinden görülen hastalıkların teşhis ve tedavisini yapmaktadır. Siğil içinde tercih edebileceğiniz bu bölüm tedavi olarak Krioterapi dediğimiz siğilleri sıvı azot ile dondurmaktadır. Bu uygulama tam anlamı ile yeterli olmayabilir.

Genel Cerrahi (Proktoloji Uzmanı) Önerilir: Evet arkadaşlar makat siğili tedavisinde en alakalı bölüm olarak genel cerrahi önerilmektedir.  Fakat burada dikkat etmeniz bu bölümün çok geniş bir alan olduğu ve kendi içerisinde branşlaşma yönüne gittiğidir. Anal bölge hastalıklarına bakan bölümü Proktoloji olup, daha deneyimli oldukları söylenebilir. Hangi doktora ya da bölüme gideceğimizi gördüysek şimdide teşhis ve tedavinin nasıl yapılması gerektiğini görelim.

Makat Siğili Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazı içerisinde sürekli belirttim ama tekrar değinmek istiyorum.  HPV virüsü bulaşıcı olması nedeniyle fark ettiğiniz anda mutlaka tedavi olmalısınız. Bir şey olmaz, kendi kendine geçer diye düşünürseniz sizde daha fazla yayılması yanı sıra aileniz ve çevrenizdeki insanlara bulaştırırsınız. Tedavisine baktığımızda oldukça kolay olmasına karşın tam olarak kurtulmak için biraz sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Şimdi başlıklar halinde tedavinin nasıl yapıldığına bakalım.

Elektrokoter (Önerilir) İsmini belki de ilk defa duyduğunuz bir cihaz olmasına karşın sağlık alanında çok önemli yeri bulunmaktadır. Son yıllarda ameliyatlarda kesme işlemini makasla ve neşterle yapmak yerine Elektrokoter ile yapmaktadır. Etkisini özetlemek gerekirse bir metali ısıtıp plastik bir şeye dokunduğunuzda nasıl eritip buharlaştırırsa Elektrokoter’de aynı şekilde vücudumuzda dokunduğu yeri buharlaştırmaktadır. Yapılışı siğilin temiz cilde kadar buharlaştırılması şeklinde yapılır. Aynı şekilde siğil benzeri bir sorun olan benlerde de Elektrokoter sıklıkla kullanılmaktadır.

Radyo Frekans (RF): Benzer bir diğer yöntem Radyo Frekans olup, aynı şekilde elektrokoterde olduğu gibi buharlaştırarak yok etme mantığını izlemektedir.

Lazer (Çok Etkili Değildir) : Siğil tedavisinde ön plana çıkan uygulamalardan biride lazer olmasına karşın sanıldığı kadar etkili değildir. Çünkü siğiller genelde ciltten kabarık ve cilt renginde olduğu için lazer yeterli olmaz. Sadece yüzeysel siğiller varsa kullanılabilir.

Krioterapi: Evet arkadaşlar genel cerrahi uzmanlarına muayene olduğunuzda Elektrokoter ve Radyo Frekans gibi yöntemlerle sorundan kurtulursunuz. Fakat cildiye uzmanlarına gittiğinizde bu cihazları bulma imkanınız olmayacaktır. Daha çok krioterapi dediğimiz sıvı azot ile dondurma yöntemi uygulamaktadır. Kontrolsüz yanıkara neden olması sonucu çok fazla önerilmektedir. Yapılışına bakacak olursak sıvı azot ile siğil dondurularak çürümesi beklenmektedir. Çürüyen siğil koparak yerinden ayrılmaktadır. Uygulama biraz can yakıcı olabilmektedir.

Makat Siğili Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Bulaşıcı olduğu kadar insan vücudunda hızla yaygınlaşan bir hastalıktır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde olacağı gibi aynı zamanda anüs iç kısmında kalın bağırsağa kadar ilerleyebilmektedir. Yani belirtmek istediğim sorun her hastada farklı büyüklükte olabilir. A hastasında 1 tane olurken B hastasında 15-20 cm büyüklüğe ulaşabilir. Bu nedenle tek bir ücret belirtme imkanı yoktur. Tedavi ücreti muayene yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak göndereceğiniz resim ile öğrenebilirsiniz.

Makat Siğili Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
İşte burası çok önemli olup, bu konuda kesinlikle bilinçli olmalısınız. Tedavi edilen siğiller tekrarlama özelliği olduğu için tedaviniz bu olasılığı göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. IDEA Kliniklerde tedavi edilen hasta 1 ay sonra kontrole çağrılmaktadır. Kontrole geldiğinde yeni oluşan siğiller var mı buna bakılır. Varsa yeniden yok edilir ve yine 1 ay sonra tekrar kontrole çağrılır. Yeni oluşum siğil yoksa herhangi bir müdahale yapılmadan hasta 2 ay sonra kontrole çağrılır. Yine yoksa bu sefer 3 ay sonra çağırılır.  Bu şekilde hastalarımız 6 ay kontrolümüz altında olup, kontrole geldiğinizde sizden herhangi bir muayene ya da tedavi ücreti alınmaz. 6 Ay boyunca yeni siğiller olmaması sorundan kurtulduğunuz anlamına gelir.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor!
Anal siğil hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz sorularınızı sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formundan doktorlarımıza sorabilirsiniz. Yazının devamından en sık sorulan sorular ve cevaplarını bulacaksınız.

Makat Siğili Kanama Yapar mı?
Evet arkadaşlar özellikle vajina ve anüs iç kısmında yer alan siğiller cinsel ilişki esnasında kanamaya neden olabilmektedir. Çok sık görülen bir durum olmasa da kanama görülür.

Kansere Neden Olur mu?
Üzücü ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki başta kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir. Nadir ihtimaller ise anüs ve penis kanserine neden olduğu düşünülmektedir.

Elma Sirkesi ile Tedavi Edilir mi?
Makat siğili tedavisi kısmında bitkisel yöntemler ve sirkeye yer vermedim. Çünkü kesinlikle mantıklı bir işlem olmayacaktır. İçeriğindeki asit ile ciltte kontrolsüz yanığa neden olan sirken siğilleri yok etmek için yeterli değildir.

Siğili Olan Evlenebilir mi?
Farklı bir soru ile devam edelim.  Evet arkadaşlar sorunun bulaşıcı bir virüs olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Evleneceğiniz kişiye bulaşma riski hayli yüksektir. Öncelikle yaşadığınız bu sorunu mutlaka paylaşmalı ve tedavinize eksiksiz devam etmelisiniz. Buna ek olarak makat siğili aşısı dediğimiz ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar bu virüsten korunmayı amaçlamaktadır. Örnek eşinizde böyle bir sorun var ve size bulaşmasını önlemek için bu iğnelerden olabilirsiniz.

183 Yorum

 1. Merhaba hocam bendede anal kondilom var 3 aydır kriyoterapi görüyorum kondilom sayısı yedi sekiztaneydi hepsi gitti yok oldular fakat iki hafta sonra tekrar çıktılar hala kriyoterapi görüyorum sonraki çıkanlarda gitti fakat şu an tek birtane kaldı ilk çıkan siğilimdi inatçı çıktı kaybolmuyor kayseride yaşıyorum burda sizinki gibi bir klinik yok malasef birde şüpheleniyorum acaba bağırsak içerisinde varmıdır yayılmış olabilirmi bilmiyorum ayrıca şunu da belirtmek isterim hıv pozitifim ilaç kullanıyorum bu yüzden malasef her yerde tedavi olamıyorum özellikle cerahi amaliyat yapmadılar bu yüzden kriyoterapi uygulanıyor şimdilik ilaçla başladıktan sonra hıv rna testim negatife dönüştü sizin kliniğinize gelsem bana yardımcı olabilirmisiniz

  • Doktorun Cevabı

   HPV de yani siğilde kriyoterapide çoğunlukla etkin bir tedavi sağlanamaz. Biz radyo frekansla tedavi uyguluyoruz. Radyofrekans tedavisinden sonra da siğil yakılsa bile dokuda HPV kalmaya devam eder yani siğil tekrar edebilir. Her çıkan lezyonu yeniden RF ile yakmak gerekir. Gelme şansınız varsa tabii ki tedavinizi üstlenebiliriz. Hiv-pozitif olmanız tedavi etmemize engel değil.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 2. Hocam gecen ay izmirde ki kliniginize gittim.75 tl muayene ucreti alindi.Sonrasinda Sigil tedavisi uygulanacakti.Siz ucretsiz muayene diye belirttiniz.Neden ucret alindi.

  • Doktorun Cevabı

   Siğil başka bölge de olsaydı muayene ücretsizdir fakat makat siğili ise muayene ücretlidir

 3. Mrhb hocam iyi günler iyi çalısmalar benim sorunum makatta kondilom sorunu daha önce keterasyon ile yakıldı fakat makat içinde de var bu yöntem ile tedavi ücretini dr 2.kez almak istiyor bu sizce normal midir acaba ? Cvp larsanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   bazı hekimlerin yaklaşımı seans şeklinde,biz kondilom da muayene sonucu bir ücret belirliyoruz.düzenli bir şekilde kontrollerinize gelmek koşulu ile 1 yıl boyunca tedavinizi üsteleniyoruz

 4. Hocam Merhaba benim makat bölgemde sigiller var artti kaşıntı yapıyor. Bunun yanı sıra makat kenarında da şişlik var çok canım yanıyor. Sizce tek seferde yapılabilir mi ne kadar sürede iyileşirim. Hem cinsimle ilişki yaşadım daha önce belki ondan da geçmiş olabilir. Ama çok cekiniyorum doktora gitmeye

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimizde hasta mahremiyetine özen gösteriyoruz,makat kenarındaki şişlik hemoroid yada anal fissüre bağlı olabilir.kondilom açısından gecikmeden tedavi olmalısınız,tamam dışarda olanlar kolay tedavi edilebilir ama içerde varsa yukarı doğru yayılım gösterirse tedavi zorlaşır,gelirseniz hem kondilom hem de diğer şikayetinizi tedavi edebiliriz,beklediğiniz sürece başkalarında bulaştırırsınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. rekltal bölgemde 3 adet siğil çıkmıştı genel cerrahiye muayene için gittim ben bir sıkıntı göremiyorum cerrahiye gösterin dedi. randevu yoğunluğu sebebiyle cerrahi için randevu alamamıştım ancak bir hafta önce siğillerimin üçü de önce şişte ve sonra kendiliğinden patladılar. Bu normal mi?

  • Doktorun Cevabı

   siğil kendiliğinden patlamaz.Molluscum contagiosum denen farklı bir hastalıkta olabilir,fakat bu hastalıkta o bölgede pek görülmez.muayene olmalısınız

 6. öğrenci kysr

  benim bekar ögrenci kız yeğenimde makatta çok sayıda var.bitkisel çözüme baş vurdu ama çok canı yanıyor. çare mı sizce.
  kayseride nereyi önerirsiniz üstelik şehir dışında öğrenci ne yapacağımızı bilmiyoruz

  • Doktorun Cevabı

   merhaba
   genel cerrahiye muayene olup,bir an önce tedaviye başlanmalı.kondilom hızlı yayılan ve bulaşan bir hastalıktır.RF ile tedavi yapan klinik var mı araştırmalısınız,en hızlı ve kolay iyileşme RF ile tedavi de olur.

  • İyi Akşamlar Hocam.Ben Bir yıl önce makat siğillerinden ameliyat oldum o deriyi tamamen kazıyıp temizlediler derin bi şekilde.Ameliyat sonrası inanılmaz ağrılıydı üç gün gözümün yaşı canımın acısı dinmedi.Ameliyat öncesi hiç yokken ameliyat sonrası hemoroid de çıktı.Ben siilerden ve hemoroid den kurtulmak istiyorum ama o ameliyat sonrası acıya dayanamam..Ne yapabilirim

   • Doktorun Cevabı

    Size en yakın kliniğimize gelirseniz hem siğilleri hem de hemoroidinizi amelitasız yöntemlerle tedavi edebiliriz. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz. Siğiller RF ile hemoroid ise RBL yada lazer ile ameliyatsız tedavi edilebilir

 7. Mrb hocam bendede makat sigili var ama dış bölgede bikere yaktirdim 1 ay oldu şimdi yine yaktircam genel cerrahiye gittim fotodaki gibi degil siğiller ama daha cok sivilce gibi kurtulma suresi nedir esimede gecermi acaba

  • Doktorun Cevabı

   tam olarak temizlenene kadar eşinizden uzak durmalısınız.bulaşır.iyileme süreci siğillerin tamamen geçmesi ile olur.bu kestirilemez

 8. hocam benimde makatta o göstermiş olduğunuz seylere benzeyen kanayan akıntı olan bişy budamı siil acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder