Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat siğili, anüs çevresi, anüs iç kısmı ve rektum olarak adlandırdığımız kalın bağırsağın son kısmında görülen siğillerii ifade etmektedir.

Kişinin kendi vücudunda yayılma ve diğer insanlara bulaştırma riski olduğundan, en kısa sürede tedavi edilmesi önerilir. Kanserleşme riski olduğunu da unutmamak gerekir.

Makat siğili tedavisi, Radyofrekans ve Elektrokoter gibi cihazlar kullanılarak 5-10 dakika gibi kısa bir sürede, ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

IDEA Klinik, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da tecrübeli genel cerrahi uzmanlarıyla hizmet vermektedir. Merak ettiğiniz konular için 0542 621 08 88 numaralı hattı arayabilir veya WhatsApp uygulamasından yazabilirsiniz.

Makat Siğili Nedir?

Kondilom veya kondiloma akuminata olarak da adlandırılır. Vücudumuzda görülen diğer siğillerden farklı değildir. Genital bölgede ortaya çıkması nedeniyle genital siğil veya makat siğili olarak bilinir. Hem kadın hem de erkeklerde görülebilir ve oldukça risklidir. (1)

Makatta Siğil Neden Çıkar?

Tek nedeni, HPV virüsünün bulaşmış olmasıdır.

HPV Virüsü Nedir?

Human Papillomavirus’un (HPV) kısaltmasıdır.Türkçe karşılığı “insan papilloma virüsü” olarak açıklanabilir. Hem insanlara hem de farklı türlerdeki hayvanlara bulaşabilir.

200’den fazla tipi (varyantı) vardır. HPV tipleri, düşük riskli ve yüksek riskli olarak ayrılmaktadır. Örneğin, 16 ve 18 tipleri kanser açısından en riskli tiplerdir.

 • Düşük riskli tipler: 6,11,40,42,43,44,54,55 ve 62 olarak sınıflandırılmıştır.
 • Yüksek riskli tipler: 26,53 ve 66 gösterilmektedir.
 • En Riskli tipler: Burada ilk ele alacağımız 16 olacaktır. En riskli tip olarak karşımıza çıkmaktadır. 16 Dışında ise 18,31,33,35,39,45,51,56,58,59,68,73 ve 82 gösterilmektedir.

HPV Nasıl Bulaşır?

En sık görülen bulaşma nedenlerinin başında HPV’li insanlarla temas ve onlarla cinsel ilişki gelmektedir. Örneğin, tanımadığınız insanlarla cinsel ilişki kurmak bu açıdan risk içermektedir. Bu yönüyle bakıldığında, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Tabii ki, tek neden cinsel ilişki değildir. Ortak kullanım alanları ve malzemelerde bulaşma riskini artırır. Banyo, sauna, tuvalet ve ortak kullanılan havlu gibi ürünler, virüsün bulaşma riskini hızlandırabilir.

Makat siğili

HPV Belirtileri Nelerdir?

En dikkat çekici bulgu, deri ve mukozada ortaya çıkan siğillerdir. Nokta kadar küçük olabilecekleri gibi, geniş bir alanı kaplayacak kadar da büyük lezyonlar ortaya çıkabilir.

Virüsün bulaştığı her insanda siğil olacak demek hata olur. Herhangi bir soruna veya belirtiye neden olmadan vücuttan atılabilir veya yıllarca virüsle birlikte yaşanabilir.

Kadınlar, özellikle rahim ağzı kanseri konusunda dikkatli olmaları önerilir.

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital bölgede ortaya çıkan siğillerin kendi kendine geçmesini beklemek mantıklı olmayacaktır. Bu durumda, kadın doğum uzmanı veya genel cerrahi uzmanlarından yardım alarak tedavi olmanız önerilir.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi yöntemlerini aktarmadan önce tedavinin mantığından biraz bahsetmek istiyorum. Siğiller, hem görüntü olarak rahatsız edici hem de virüs içerdiği için, hem sizde yaygınlaşabilir hem de diğer insanlara bulaşarak yayılabilir.

Bu nedenle deri veya mukoza üzerinde yer alan tüm siğiller tespit edilip vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Örneğin, ben aldırma işlemi gibi düşünebilirsiniz. Ben aldırma işleminde görünen ben yok edilerek sanki hiç ben yokmuş gibi bir deri ortaya çıkar. Aynı mantık genital siğiller için de geçerlidir. Vücuttan tamamen uzaklaştırılması gerekir.

Deri üzerinde yer alan siğiller kadar anüs, rektum, vajen ve ağız içi gibi mukoza bölgeleri de kontrol edilmesi gerekebilir.

Radyofrekans

Genital Siğil Resimleri (Mide Bulandırıcı Olabilir)

Sorunu daha net anlayabilmeniz için yazıyı resimler ile zenginleştirmek istiyorum. Tabii ki sorun genital bölgede olması nedeniyle maalesef çok fazla görsele yer veremiyoruz. Aynı şekilde başlıkta da belirtildiği gibi aşağıda yer alan görseller biraz mide bulandırıcı olabilir.

Makat siğili
Genital siğil
Siğil

Radyofrekans İle Siğil Tedavisi Yapılışı

Sağlık alanında kullanımı hızla yaygınlaşan RF ben alımı ve hatta kılcal varis tedavilerinde de %100 başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Elektrik enerjisini radyo dalgalarına dönüştüren cihaz iğne ucu kadar ince başlığı ile siğile dokunduğunda orayı buharlaştırıyor. Sağlıklı ve temiz dokuya ulaşana kadar uygulanmaktadır. İğne kadar ince bir ucu olduğu için uygulanacak alan dışına çıkılmaz ve sağlıklı dokuya zarar verilmez.

Krioterapi: Siğil tedavisi için dermatoloji uzmanı tercih edenlere krioterapi dediğimiz sıvı azotla dondurma yöntemi uygulanır. Sprey olarak siğil üstüne sıkılan sıvı azot küçük siğillerde siğil dışına da taşmaktadır. Bu durumda sağlıklı doku da etkilenmiş olur.

HPV Kremi Aldara İşe Yarar mı?

Tek başına işe yaradığını söyleyemem. Fakat tedavinize ek olarak kullanmanız halinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek tedaviye destek olacağını söylenebilir. Tabii ki bunu kendini kullanmak yerine doktor önerisi ile kullanmanız daha isabetli olacaktır.

Genital Siğili Tedavi Ücretleri Ne Kadar?

Siğiller sadece başkalarına bulaşmakla kalmaz. İnsanın kendi vücudunda da bulaşma ve yaygınlaşma eğilimindedir. Bu nedenle A hastasında 1 noktada birkaç mm olabilirken B hastasında birden fazla noktada ve büyük bir kütle halini almış olabilir. Bu nedenle tüm hastalara aynı ücreti belirtmek ahlaki olmaz. IDEA Klinik olarak genital siğil tedavi ücretleri muayene ve hastalığa dair resim göndermeniz ile tespit edilmektedir.

Genital Siğiller Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Evet, arkadaşlar tedavi sonrası tekrarlama olasılığı yüksektir. Tüm tedavi yöntemlerinde bu böyledir. Çünkü yapılan işlem sadece HPV’nin lezyonu olan siğilleri yok etmektir. Vücudunuzda barının HPV’yi yok etmez. Bu nedenle tedavi sonrası yeni lezyonlar (siğiller) oluşabilir. Bu noktadan sonra hem doktorunuz hem de size büyük iş düşmektedir.

IDEA Klinik olarak sadece tedavi değil, aynı zamanda kontrol imkanı da sağlıyoruz. Tedavisini yaptığımız hastalar 6 ay boyunca kontrolümüz altında olmaktadır. Vücudunda yeniden siğil olması halinde müracaat ederek onlarında yok edilmesini ve sonraki aşamada kontrolünü sağlıyoruz.

Kişi de tedavi sonrası cinsel partnerine ve ortak kullanım alanlarında hijyene dikkat etmesi gerekir. Aksi halde HPV virüsü tekrardan bulaşabilir. Bu nedenle hastalarımızı her konuda bilgilendiriyoruz.

Kondilom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen siğiller başta servisk (rahim ağzı kanseri) dediğimiz kansere yol açmaktadır. 10-15 Yıllık süreçte gerçekleşen bu durum maalesef dünya genelinde çok yaygındır. Dünya genelinde her yıl yarım milyondan fazla yeni rahim ağzı kanseri teşhisi konmaktadır. Yine her yıl rahim ağzı kanserinden yaklaşık 300 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Tek riski kadınlarda görülen rahim ağzı kanseri değildir. Erkeklerde penis, anüs ve ağız ve boğaz kanserine de neden olmaktadır. Bu sebeple sorunu basite almak ya da utanmak yerine mutlaka bir doktordan yardım almalısınız.

IDEA Klinik genel cerrahi uzmanları İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da HPV tedavileri gerçekleştirmektedir. Sizlere hizmet vermekten ve sağlığınıza kavuşturmaktan mutluluk duyacağız.

REFERANSLAR

 1. GÖRPELİOĞLU, S., GÜRGEN, S., & AYPAK, C. (2020). HPV Frequency and Protection Behavior of Women with HPV Screening Between 30-65 Years in a Primary Health Care Center. Konuralp Medical Journal, 12(1), 1-4. https://doi.org/10.18521/ktd.551857

199 Yorum

 1. Hocam makat bölgesinde siğil oluşmuş ve dondurma işlemi yapacaklar regl oldum bu engel olur mu

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   kondilom tedavisinde dondurma işlemi başarısı laser ve radyofrekansa göre düşük ve iyileşme geç,
   regl olmanız engel teşkil etmez.

 2. Merhabalar ben 2 ay önce makat bölgemde küçük çıkıntılara rastladım ilk genel cerrahi polikliniğine başvurdum muayene ettikten sonra beni cildiyeye yönlendirdi cildiye de kontrol ettikten sonra siğil olduğunu söyledi dondurma işlemi uygulayacaktı ama ben biraz korktuğum için istemedim sonra bana üresal adlı bir ilaç verdi ve 1 ay kullan geçmezse gel dedi ve bugün üresal ilacını araştırdığımda siğil için kullanılmadığını gördüm zaten sürdükten sonra yanma oluyordu canım acıyordu am dağıldığını farkettim. Siğil için bu ilacın kullanılmaması mı gerekiyordu?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kondilom bulaşıcı virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.
   Kondilom tedavisini kliniklerimizde laser ve radyofrekans ile yapmaktayız bu nedenle normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor ve iyileşme çok hızlı oluyor.
   Nasıl bir takip yapılacağı tedavi kadar önemlidir.
   İdea Klinik olarak kondilom tedavisine aldığımız her hastaya gerekmesi halinde ek ücret almadan altı seans ücretsiz uygulama yapmaktayız.
   Ek seans gerekse de gerekmese de bir yıl ücretsiz takip etmekteyiz.
   Anal-genital siğil tedavisi ücretini sorgularken asıl takibinizin nasıl yapılacağını sorgulamalısınız yoksa defalarca tedavi ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 3. Merhabalar hocam makat bölgemde sivilce gibi bi şişlik hissettim beyaz renkli kondilom şüphesiyle hastaneye gittim doktor hemoroid olabilirsin dedi başka bir dokta fotoğraf attığımda oda hemoroid yada kondilom değil dedi nasıl anlayabiliriz hala kondilom şüphesi var yardımcı olurmuşsunuz lütfen

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kondilom et benine benzer,sivilce benzeri oluşumsa apse olabilir.yine de muayene ile değerlendirmek gerekir.kondilom bulaşıcıdır, apse fistül oluşumuna neden olabilir,tedavisi gecikirse
   kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip gecikmeden tedavinizi yapabiliriz.
   0212 542 0 888 – 0212 572 72 65 GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88 nolu telefonlardan tüm kliniklerimize randevu, extra bilgi alabilirsiniz.

 4. Merhaba ben 45 yaşındayım sağ bacak aramda ve solda siğil gibi karnı bahara benziyen et parçaları çıktı özel bir hastanede üroloji doktoruna çıktım sol bacak aramadaki geçti fakat sağ bacağındaki geçmedi yakarak tedavi yaptı doktor penisimin kök kısmında da vardı geçti ayalarımda 2 adet çıktı yine devlet hastanesine çıktım cildiye dermatoloji ye sevk etti sizce ne yapmalıyım doktor hnm daha iyi konumda bana ne önerirsiniz çok üzülüyorum bu konuda ilk defa başıma böyle bir şey geldi teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kondilom bulaşıcı virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.
   Kondilom tedavisini kliniklerimizde laser ve radyofrekans ile yapmaktayız bu nedenle normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor ve iyileşme çok hızlı oluyor.
   Nasıl bir takip yapılacağı tedavi kadar önemlidir.
   İdea Klinik olarak kondilom tedavisine aldığımız her hastaya gerekmesi halinde ek ücret almadan altı seans ücretsiz uygulama yapmaktayız.
   Ek seans gerekse de gerekmese de bir yıl ücretsiz takip etmekteyiz.
   Anal-genital siğil tedavisi ücretini sorgularken asıl takibinizin nasıl yapılacağını sorgulamalısınız yoksa defalarca tedavi ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.
   Tedavi ücreti 2000₺ den başlar, yaygınlığına ve makat içinde olmasına bağlı olarak değişir.

 5. Merhaba bende yaklaşık 1 senedir makatımda kondilom siğil var verrutol ilacı kullansam acaba geçer mi ???

  • Doktorun Cevabı

   Hayır, tedavide yeterli olmaz, aynı zamanda uygulaması zordur, ciltte Yanığa neden olur. Zamanla makat içinekadar ilerler ve tedavi zorlaşır. Makat siğili ile ilgili 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 6. Benim esimd. 4 aydr. Kondiliom poreblemi var.t. edavi oluyo ama gecmedi Ben ilk basta kan testi yaptirdim sükür bisey cikmadi banada gecer diye korkuyom ne yapmaliyim

  • Doktorun Cevabı

   Kondilom tedavisinde seçilen yöntem önemlidir. Biz kliniklerimizde radyofrekans ile tedavi ediyoruz. Çevre doku hasarı minimal olduğu için iyileşme daha hızlı oluyor. Aynı zamanda hastamızzı bir yıl takip ediyoruz. 054262110888 nolu telefona extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 7. Merhaba,
  Genital ve makat sigilleri için tedavi uygulayacak doktorların isimlerini öğrenebilir miyim?
  Kadın veya erkek operasyon uygulayacak doktorların kendisi websitenizin hiçbir yerinde yazmıyor.
  Teşekkür ederim

 8. hocam merhabalar geçtiğimiz yaz anüs bölgemde toplam 4 adet siil çıktı. 1 tanesi diğerlerine göre biraz daha büyük. kadın doğumda bu hafta randevum var. ama utanıyorum bunca zamandır o yüzden gidemedim. ameliyatsız kurtulmam mümkün müdür ayrıca temizlendikkten sonra yeniden çıkma ihtimali var mıdır? Teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   Anası bölgesi siğilleri genel cerrahlar tarafından tedavi edilmelidir. Içerde de olabilir. Mutlaka muayene ile değerlendirilmeli. Kliniklerimizde kondilom tedavisini RF ILE YAPIYORUZ VE ARKASINDAN 1 YIL TAKIP EDIYORUZ. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 9. Merhaba hocam bendede anal kondilom var 3 aydır kriyoterapi görüyorum kondilom sayısı yedi sekiztaneydi hepsi gitti yok oldular fakat iki hafta sonra tekrar çıktılar hala kriyoterapi görüyorum sonraki çıkanlarda gitti fakat şu an tek birtane kaldı ilk çıkan siğilimdi inatçı çıktı kaybolmuyor kayseride yaşıyorum burda sizinki gibi bir klinik yok malasef birde şüpheleniyorum acaba bağırsak içerisinde varmıdır yayılmış olabilirmi bilmiyorum ayrıca şunu da belirtmek isterim hıv pozitifim ilaç kullanıyorum bu yüzden malasef her yerde tedavi olamıyorum özellikle cerahi amaliyat yapmadılar bu yüzden kriyoterapi uygulanıyor şimdilik ilaçla başladıktan sonra hıv rna testim negatife dönüştü sizin kliniğinize gelsem bana yardımcı olabilirmisiniz

  • Doktorun Cevabı

   HPV de yani siğilde kriyoterapide çoğunlukla etkin bir tedavi sağlanamaz. Biz radyo frekansla tedavi uyguluyoruz. Radyofrekans tedavisinden sonra da siğil yakılsa bile dokuda HPV kalmaya devam eder yani siğil tekrar edebilir. Her çıkan lezyonu yeniden RF ile yakmak gerekir. Gelme şansınız varsa tabii ki tedavinizi üstlenebiliriz. Hiv-pozitif olmanız tedavi etmemize engel değil.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

   • Merhaba hocam bende anus bolgesinde siyil var biraz buyuk hiv var bendede mayane ucreti nekadar ve bunun tedevisi nin ucreti nekadar yardimci olurmusunuz

    • Doktorun Cevabı

     Siğil bulaşıcı bir hastalıktır, Bu nedenle farkedildiği an tedavisinin yapılması gerekir. Ücretlendirme için önce muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Siğil tedavisini RF ıle yapıyoruz, RF ile tedavide diğer yöntemlere göre çevre doku hasarı çok az olduğu için iyileşme hızlı oluyor ve hatalarımızı 1 yıl boyunca düzenli takibini yapıyoruz.

 10. Hocam gecen ay izmirde ki kliniginize gittim.75 tl muayene ucreti alindi.Sonrasinda Sigil tedavisi uygulanacakti.Siz ucretsiz muayene diye belirttiniz.Neden ucret alindi.

 11. Mrhb hocam iyi günler iyi çalısmalar benim sorunum makatta kondilom sorunu daha önce keterasyon ile yakıldı fakat makat içinde de var bu yöntem ile tedavi ücretini dr 2.kez almak istiyor bu sizce normal midir acaba ? Cvp larsanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   bazı hekimlerin yaklaşımı seans şeklinde,biz kondilom da muayene sonucu bir ücret belirliyoruz.düzenli bir şekilde kontrollerinize gelmek koşulu ile 1 yıl boyunca tedavinizi üsteleniyoruz

 12. Hocam Merhaba benim makat bölgemde sigiller var artti kaşıntı yapıyor. Bunun yanı sıra makat kenarında da şişlik var çok canım yanıyor. Sizce tek seferde yapılabilir mi ne kadar sürede iyileşirim. Hem cinsimle ilişki yaşadım daha önce belki ondan da geçmiş olabilir. Ama çok cekiniyorum doktora gitmeye

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimizde hasta mahremiyetine özen gösteriyoruz,makat kenarındaki şişlik hemoroid yada anal fissüre bağlı olabilir.kondilom açısından gecikmeden tedavi olmalısınız,tamam dışarda olanlar kolay tedavi edilebilir ama içerde varsa yukarı doğru yayılım gösterirse tedavi zorlaşır,gelirseniz hem kondilom hem de diğer şikayetinizi tedavi edebiliriz,beklediğiniz sürece başkalarında bulaştırırsınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 13. rekltal bölgemde 3 adet siğil çıkmıştı genel cerrahiye muayene için gittim ben bir sıkıntı göremiyorum cerrahiye gösterin dedi. randevu yoğunluğu sebebiyle cerrahi için randevu alamamıştım ancak bir hafta önce siğillerimin üçü de önce şişte ve sonra kendiliğinden patladılar. Bu normal mi?

  • Doktorun Cevabı

   siğil kendiliğinden patlamaz.Molluscum contagiosum denen farklı bir hastalıkta olabilir,fakat bu hastalıkta o bölgede pek görülmez.muayene olmalısınız

 14. öğrenci kysr

  benim bekar ögrenci kız yeğenimde makatta çok sayıda var.bitkisel çözüme baş vurdu ama çok canı yanıyor. çare mı sizce.
  kayseride nereyi önerirsiniz üstelik şehir dışında öğrenci ne yapacağımızı bilmiyoruz

  • Doktorun Cevabı

   merhaba
   genel cerrahiye muayene olup,bir an önce tedaviye başlanmalı.kondilom hızlı yayılan ve bulaşan bir hastalıktır.RF ile tedavi yapan klinik var mı araştırmalısınız,en hızlı ve kolay iyileşme RF ile tedavi de olur.

  • İyi Akşamlar Hocam.Ben Bir yıl önce makat siğillerinden ameliyat oldum o deriyi tamamen kazıyıp temizlediler derin bi şekilde.Ameliyat sonrası inanılmaz ağrılıydı üç gün gözümün yaşı canımın acısı dinmedi.Ameliyat öncesi hiç yokken ameliyat sonrası hemoroid de çıktı.Ben siilerden ve hemoroid den kurtulmak istiyorum ama o ameliyat sonrası acıya dayanamam..Ne yapabilirim

   • Doktorun Cevabı

    Size en yakın kliniğimize gelirseniz hem siğilleri hem de hemoroidinizi amelitasız yöntemlerle tedavi edebiliriz. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz. Siğiller RF ile hemoroid ise RBL yada lazer ile ameliyatsız tedavi edilebilir

 15. Mrb hocam bendede makat sigili var ama dış bölgede bikere yaktirdim 1 ay oldu şimdi yine yaktircam genel cerrahiye gittim fotodaki gibi degil siğiller ama daha cok sivilce gibi kurtulma suresi nedir esimede gecermi acaba

  • Doktorun Cevabı

   tam olarak temizlenene kadar eşinizden uzak durmalısınız.bulaşır.iyileme süreci siğillerin tamamen geçmesi ile olur.bu kestirilemez

 16. hocam benimde makatta o göstermiş olduğunuz seylere benzeyen kanayan akıntı olan bişy budamı siil acaba

 17. 140303044@st.biruni.edu.tr

  Hocam benim de makatımda siğilim var kadın Doğuma gittim buna müdahale etmeyelim çok tehlikeli yerde dedi acaba ne yapmalıyım size gönderebilirmiyim hala emin Fehim’im siğil mi değil mi ve kanıyor büyük abdestten sonra .

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz..gelirseniz muayene ile değerlendirip RF ile tedavi edebiliriz.kondilom tedavisinde en uygun yöntem RF dir.çevre doku hasarı diğer yöntemlere göre minimal olduğu için iyileşme hızlı olur

 18. Hocam gebeyim makatimda sigil var ama cildiye doktorumuz kesinlikle normal dogum yapamszsin dedi.dogrumudur cok endiseliyim bu durumda

 19. Hocam benim makatimda su kabarcıkları var et seklinde değil küçük küçük su kabarcıkları ağrı sızı yök kaşıntı çok nadir nedir bu anlayamadım

 20. Bekar bayanlarda siğil olurmu peki makat kısmında pütür pütür var ama yanma kaşınma kanama yok bide siyah renk

  • Doktorun Cevabı

   olabilir.gecikmeden muayene ve tedavi olmanızı öneririm.çok bulaşıcıdır.ve hızlı yayılır.biz kliniklerimizde RF ile tedavi ediyoruz ve RF ile tedavide çevre doku hasarı çok az olduğu için iyileşme çok hızlı oluyor.makat bölgesinde varsa içerde de olabilir.gecikmeden muayene olun.

 21. Merhaba makat bölgemde siğil vardı. Genel cerrahi uzmanına gittim ‘aldora’adında bir ilaç verdi. İlacı kullandığım dakikalar aşırı bir ağrıyla karışık sızı hissediyorum. Son 5 tüp kaldı. Kullanmak istemiyorum. Doktor kotelle yakmaların daha çok ağrıyacağını kreme devam etmemi söylemişti.2’inciye aynı kremi alıp devam ettim. Kremi sürdüğümde yakıyor sanırım düzelme oluyor. Ancak adet döneminde 6,7 gün kullanmadım. Tekrarlamaya başladığını fark ettim. Sizce ne yapmalıyım ?

  • Doktorun Cevabı

   ilaç tedavisi ciddi yanıklara neden olur bu nedenle uygulamanın çok dikkatli yapılması gerekir.kondilom da en iyi tedavi RF ile tedavidir.RF de çevre doku hasarı azdır bu nedenle iyileşme en hızlıdır.size en yakın kliniğimize gelirseniz tedaviniz RF ile yapılır

 22. Iyi gunler benim makat yaninda sol tarafta kabarcikmi yarami anlamadim surekli kasiniyo yaniyo sebebi ne olabilir sizce

 23. Yaklaşık 1 hafta önce koter yöntemiyle makatta bulunan siğillerim yakıldı. Fakat kanama devam etmekte, ayrıca tuvalet ihtiyacı sırası ve sonrasında aşırı ağrı oluyot bu durum normalmidir.

  • Doktorun Cevabı

   kanama olabilir ama kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız,bol posalı,bol sebze-meyve ,bol sıvı tüketmelisiniz.

 24. Kolay gelsin, koter tedavisi oldum 1 hafta önce. Doktorum kontrole gelmememi, yakma işleminin çok iyi geçtiğini, bir daha çıkıntı hissedersem gelmemi söyledi. Tek müdahalede geçme ihtimali varmı. Tuvalet ihtiyacımı giderdikten sonra 15 dklık aşırı ağrım oluyor onun dışında gün içi ağrım hiç olmuyor. Tuvalet sonrası ağrı normalmi normalse geçme süresi tahmini ne kadar?

  • Doktorun Cevabı

   ağrı normal bu nedenle kabız kalmamalısınız.tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız,fissür gelişebilir.

 25. fthklkn21@hotmail.com

  Hocam, 3 gün önce koter yöntemi ile makat bölgemde siğillerim yakıldı. Gün içinde ağrı olmuyor fakat tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra inanılmaz derecede aprı oluyor. Doktorum bana ağrı kesici hap ve antibiyotik verdi. Bu durum normal midir normalse ne zamana kadar devam eder. Teşekkür ediyorum.

  • Doktorun Cevabı

   20 gün kadar devam edebilir,kabız kalmayın,fazla ıkınmayın tahriş olmasın,sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz

 26. Merhaba hocam makatta siğiller var bir kliniğe gittim kan tahlili yaptı sonuç negatif çıktı haseki hastanesine gitmemi istedi çok korkuyorum ne yapmam lazim

  • Doktorun Cevabı

   biz kliniklerimizde kondilomu Rf ile tedavi ediyoruz,çevre doku hasarı diğer yöntemlere göre az olduğu için iyileşme çok daha hızlı oluyor,ayrıca 1 yıllık takibinizide yapıyouz.gecikmeyin tedavi olun

 27. Iyi aksamlar hocam kizim 4 yasinda makt bölgesinde cikti karnibahar seklinde olustu en basta genital bölgesinde vardi ben onu et beni sandim digerleri cikinca anladim sigil oldugunu genital bolgesindeki hala et beni gibi ama makattakiler buyudu doktora gittim üniversite hastanesine yolladi cok korkuyorum yazilarinizi okudum nasil bi tedavi uygulanir bilmiyorum ve daha once tuvalet sorunumuz yoktu 2 aydan beri buyuk tuvaletini altina kaciyor sigiller neden olabilir mi ?

  • Doktorun Cevabı

   biz kliniklerimizde kondilomu RF ile tedavi ediyoruz.çocuk olduğu için acil çocuk cerrahisine götürmelisiniz.dışkılama sorunları olduğu için makat içindede olduğunu düşündürüyor.gecikmeyin.çocukta kondilom olması çocuğun cinsel tacize uğradığını düşündürür,bu konuda araştırılmalı

 28. Merhabalar makat siğillerimi 5 ay boyunca 2 hafta aralıklarla yaklaşık 5 defa koterle yaktırdım. Hem anal kanal içinde hem de dışında siğillerim mevcut. Fakat ne yazık ki tedavim sonuçlanmadı. Artık makat bölgemde ciddi anlamda ağrılarım ve dışkılama esnasında sıkıntılarım mevcut. Kanama ve koter yapılan yerlerde çatlaklar var çok acı veriyorlar. Bu durumun bir çözümü var mıdır? Dirençli vakalarda ne gibi alternatif tedaviler uygulanır? Artık çektiğim acıdan tekrar koter yaptırmak istemiyorum, lütfen yardımcı olun. Sevgiler.

  • Doktorun Cevabı

   biz klinklerimizde siğil tedavisini RF ile yapıyoruz,RF de çevre doku hasarı minimaldir,iyileşme daha hızlıdır.

 29. Merhaba benim genital bölge çevresinde 15 tane siğil yakıldı 3 gün oldu üzerine adetlendim kaşıntı ve yanma oluyor ama en büyük korkum kızlarıma bulaşmasi :(( bulasmamasi için ne yapmalıyım anne olduğum için cocuklarimla sürekli temas halindeyim ne derecede bulaşır lütfen bilgilendirirmisiniz

 30. Merhaba hocam benim sorunum penis ucunda kasintiyla basladi daha sonra makata kadar ilerledi simdi makatin etrafinda sigil var sanirim birini kopardim yag bezesi sandim ne yapmam lazim

  • Doktorun Cevabı

   en kısa sürede tedavi olmalısınız.hem bulaşıcıdır.hem hızlı yayılır.gelirseniz tedavinizi RF ile yapabiliriz,RF ile tedavide çevre doku hasarı pek olmaz ve iyileşme daha hızlıdır

 31. Meraba hocam hamileyim ve hamilelikten once elektro koterle olan sivigilimi makattakini yaktirdim sigil yok gibu duruyordu iyilestikten sonra kasintim oldu ve makatimda vajinamda kucuk her yerde ciktilar hamile oldugum icin ne yapacagimi bilmiyorum fikirlerinize ihtiyacim var

  • Doktorun Cevabı

   gecikmeden muayene ile değerlendirmek gerekir.biz klinklerimizde kondilom tedavisini RF ile yapıyoruz.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 32. Aldara krem faydası olurmu

  • Doktorun Cevabı

   olur ama ,makatın içine uygulayamazsınız,rectumu değerlendirmek gerekir.çok dikkatl uygulamak gerekir.ciddi yanıklara neden olur.

 33. ultraslan.1.9.7@gmail.com

  Merhabalar , genital bölgenin iç dudaklarının ic kısmında dil yüzeyine benzer bir doku var iki taraflı şekilde bir acı ağrı kaşıntı yapmıyor bu siğil olabilir mi ? Yardımcı olabilir misiniz lutfen .. ..

 34. Merhaba koter ile anal çevresi ve rektum içi tedavi yapıldığında günlük hayata dönme iyileşme süresi ne kadardır ?

  • Doktorun Cevabı

   yanma hissi olur ama günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.siğil tedavisinde çevre doku hasarı minimal olduğu için RF tedavisi daha kolay iyileşir

 35. Hocam merhaba 1 yıl önce kadar kalçam kaşınıyordu ve kalçama makatıma baktığımda et beni gibi gözüken kararmalar gördüm makat çevremde ve birazda iç kısımda doktora gitti siğil dedi sprey gibi bişeyler dondurdular sanırım test yapıldı temiz çıktı ama ilişkiye girdinmi diye sorduğunda hayır demek zorunda kaldım sonra 2 ci defa daha gittim yine dondurma işlerimi oldu sanırım siğillerim et beni gibi değilde siyah ben gibi duruyor bakıldığında ve sonrasında bidaha gitmedim ama şimdi baktığımda kaşıntı felan bi zararı yok ama görüntü olarak hoşuma gitmiyor ne yapmalıyım tekrar doktora gitsem o kararmalar geçermi eskisi gibi rengi açılırmı yoksa böylemi kalacak artık?

 36. Merhaba hocam benim popomun içinde küçük bir et parçası var nasıl geçer

 37. Hocam bendede makat içinde ve dışında genital sigiller var mantar gibi küme halindeler psikolojim bozuldu bunlar tek tük dü hastanede koterle yaktırdım.daha çok yayıldılar

  • Doktorun Cevabı

   çıkabilir normal.1 yıl takip edilmesi ve çıkarsa tekrar RF yada koterize edilmesi gerekir.biz klinklerimizde RF ile tedavi ediyoruz

 38. tarakci3457@gmail.com

  Merhaba makat bolgesinin disinda bi tane et parcasi gibi bisey var sigile benziyor. Mail adresinize Resim atsam yorumlayabilir misiniz cok merak ediyorum tesekkurler..

 39. Merhabalar. Anal kondilom rahatsızlığım var az sayıda bit kaç adet sivilimi hem makat içinde hem de dışında radyofrekans ile yaktirdim. Tekrarlamaması için ne yapmam gerekiyor. Tekrarlama oranı nedir tecrübelerinize dayanarak? Hastalarınız genelde kaç seansta kurtuluyorlar bu hastalıktan.

  • Doktorun Cevabı

   siğilin tekrar etmesi bünyenize bağlı.biz hastalarımızı bir yıl kontrol altında tutuyoruz.tedavide hepsi temizlenir.belli aralıklarla kontrole çağrılır eğer yeni çıkan varsa RF ile tedavi edilir.

 40. Meraba hocam bende sigillée var kac kez doktora gittim krem yazdilar gecmedi 3kez yakildi gine gitmedi gittikce cogaliyor buyyor kaniyor kasiniyor ne yapmaliyim

 41. Hocam merhaba 23 yaşındayım ve bekarım cinsel ilişki yaşamadım makat bölgemde üç dört adet beyaz birer et parçası çıktı duş alırken farkettim cinsel yolla bulaşan bir virüs olarak belirtiliyor bunun yakma olmadan krem veya başka tedavisi yokmudur yardımıcı olurmusunuz …

 42. Hocam penisimde küçük küçük 4 yada 5 tane siil cıktı şimdide penisimin üst dibinde çıkmaya başladı tehlikeli mi bu ne yapmam gerek

  • Doktorun Cevabı

   geciktirmeden tedavi olmalısınız.hem bulaşıcıdır hem hızlı yayılır.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 43. İcindemerak@gmail.com

  Merhaba ben hiç ilişkiye girmedim ama penisimin ucunda ve ortalarında beyaz uçuk gibi birşey var bazen gri renginde oluyor hiç belirtisi yok 7 8 aydır böyle gmail ile resim atsam hangi hastalık olduğunu soyliyebilirmisiniz…

 44. merhabalar makatımda 3 tane farklı noktalarda ben gibi bişey gördüm.kondilloma benziyor.dermotolağa gittim bu nolduğu tam belli değil genel cerraha yolladı o da dedi kondillama benziyor.ve hemen yakıyım dedi..kondillom olması için küme şeklinde olması ağrı kaşıntı kanama yapması gerekmiyo mu?ben hemen yaktırtmadım kendimi:)))siz ne diyorsunuz?hiç bişikayetim yok..kondillom hiç belirti vermeyedebilir mi?

  • Doktorun Cevabı

   kondilomun mutlaka küme şeklinde olması gerekmez.kanama yapmaz.bulaşıcıdır.bu nednele tedavinizi geciktirmeyin

 45. Merhabalar hocam ben de basur vardı genel cerrahi doktorun à gittim muayene etti iki çeşit krem ve bi kaç tane ilaç verdi duzenli kullandım geçti arkasindan hemen makat çevresinde siğil gibi bişeyler çıktı doktor A da gitmedim basur sandım yıné iki aydır var ve çoğaldı bayagi bi yeni araştırdım internetten öğrendim kondilom oldugünü geçer mi bu illet cevap verirseniz sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   gecikmeden tedavi olmalısınız.hem bulaşıcıdır.hem hızlı çoğalır.içerde de olabilir.biz RF ile tedavi ediyoruz.

 46. Hocam merhaba ben homoseksüel ilişki yaşadım bir kaç ay önce ve geçenlerde siğil fark ettim hemen doktora gittim gaz sıktı. Ve merhem verdi. Tekrar kontrole gel dedi. Temas yoluyla da bulasabildigi için sürekli ellerimi dezenfekte ediyorum başka neler yapabilirim bulaşmasını engellemek için ve prezervatif kullanarak ilişkiye girebilir miyim ve öpüşme yoluyla partnerime bulaşır mı? Çok teşekkür ederim şimdiden cevabınızı bekliyorum.

  • Doktorun Cevabı

   kondom yeterince korumaz,HPV ile birlikte başka cinsel hastalıklarda bir arada bulunabilir.tedaviden sonra 3 ay tekrarlama olmazsa temizlenmiş sayılırsınız ama 1 yıl hastanın takibi gerekir

 47. Merhaba hocam uzn sure once iliskiye girdim ilk basta penisimde sigiller cikti dr gitmedim sonra anal bolgede cikti penisimde cikmasini anladim ama anal bolgede neden cikti

  • Doktorun Cevabı

   bu kendi kendinizede bulaştırdığınızı ve yayılmış olduğunu gösterir. anüs içine de yayılım olmamıştır umarım. daha fazla bekletmeden bulaşma olmadan tedavi olmanızı öneririm.biz kliniklerimizde siğil tedavisini RF ile yapıyoruz.böylece sağlam dokuda hasara neden olmadığı için iyileşme çok daha hızlı oluyor.gelirseniz tedavinizi RF ile yapabiliriz

 48. Hocam merhaba anal ilişki yapdım daha önce ama bu son sıralarda kanamaya başladı be makatımın çevresinde çok çok küçük ve az siğil gibi bir şey çıktı sıkıyorum patlamıyo canımda acımıyor ne yapmam gerek utanıyorum ailemden dolayı

  • Doktorun Cevabı

   kondilom gecikmeden tedavi edilmeli hem hızlı yayılır,sadece dış yüzeyde değil makat içindede olabilir.aynı zamanda bulaşıcıdır

 49. Hocam makat bolgemde 2.. 3 tane küçük siğil var 2 . 3 günde bi kaşınıyor ve kayboluyor çok küçük sivilce gibi bir şey
  Doktora gitmeye utanıyorum bna kullanmamı isteye bileceğiniz bir ilaç varmı veya krem bazen ne kasinti oluyo bazende hiç uzun süre olmuyo hiç bişey yok muş gibi teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   utanmak bu hastalıkta çözüm değil.mutlaka muyane yapılmalı.anüs ve genital organlar değerlendirilmeli.içerde varsa tedavi edilmezse siğil çok büyüyüp tıkanıklıklara bile neden olabilir.ayrıca bulaşıcı bir hastalık

 50. Hocam bogaz da çıkan hpv için tedavi var mıdır nasıl yapılır trdsvisi zor mudur

 51. Hocam merhaba
  Yaklaşık bir yıl önce penis bölgesinde küçük siğiller çıktı, doktora gittim bana sürmem için Verrutol ilacı nı verdi kullandım 2 ay sonra geçti.
  2 ay önce anlamadığım bir şekilde banyo yaparken Anüs cevresin de küçük prüzlükler farkettim
  tekrar doktora gittim hpv dedi Aldara krem verdi. 1 paket kullandım geçmedi.
  Yurt dışındayım Aldara krem alamıyorum ne yapmam gerekli ?

  • Doktorun Cevabı

   bir an önce tedavi olmalısınız.bekletmeniz halinde barsağa kadar yayılabilir.hem kendinize hemde çevrenize bulaştırırsınız.kondilom tedavisi le ilgili her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 52. Merhaba hocam benım makat bolgemde sığil cıktı ama kendı kendıne 3-4 ay sonra kayboldu kendı geçme ıhtımalı varmı acaba hocam ?

 53. Hocam merhaba. 8 gün önce anal fissür ameliyatı oldum ve makatta bulunan iki siğil alındı. Fissür konusunda çok rahatım sorun giderildi ancak alınan siğillerin yeri henüz kapanmadı ve dışkılama esnasında ve sonrasında ciddi sorunlar yaşıyorum. Dikiş atılmadığı için kesikler bir türlü kaynamıyor ve canım yanıyor. Krem ya da pomat Önerir misiniz ?

  • Doktorun Cevabı

   günlük pansumanınızı yaptıktan sonra yara iyileşmesini hızllandıran bepanten plus gibi pomadlar kullanabilirsiniz

 54. hocam merhabalar. genital ve makat bölgemde şiddetli kaşınma sonucu küçük siğiller oluşmaya başladı. ne yapmam gerekiyor ne önerirsiniz ?

  • Doktorun Cevabı

   kondilom,hızlı yayılan ve bulaşıcı bir hastalıktır.bir an önce tedavi olmannızı öneririm.kliniklerimizde kondilom tedavisini RF ile yapıyoruz
   Op.Dr.Seher Şirin

 55. hocam merhabalar. makat ve genital bölgemde siğile benzeyen küçük şişlikler var. Kondilom hastalığından şüpheleniyorum. bu konuda bilgi verir misiniz ?

 56. Merhaba hocam , benim makatta siğil vardı doktor koterle yaktı dış kısımdakilerini.işlemden sonra küçük bi yırtık olustu sonra o yırtık büyüdü endişeleniyorum hocam 1 aydır iyileşme yok kendiliğinden iyilesirmi yoksa dikilmesi mi gerekiyor iyi günler hocam

 57. Hocam merabalar 2 ay once makatta sigille tanistm.2hafta araliklarla sigil yaktryorum ama cogalyor git gide .Asi olmayi dusunyrm gecer dye ama napcagmi blmyrm psikolojk olarak cok etkiliyor beni yardimci olrsaniz cok sevinirm teskrler…

  • Doktorun Cevabı

   gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz.bitinceye kadar tedaviye devam edilmeli.arkasından 1 yıl takip edilmesi gerekir.

 58. Bursa isimsiz

  Merhaba
  Yaklaşık 7 ay önce
  Makat çevresinde oluşan şişlik ve kaşıntı nedeniyle genel cerrahi de muayene oldum. Doktor kolonoskopi sonrasında makatta çok az yırtık olduğunu ve tekrarı halinde ameliyat önerdi.
  Muayeneden 1 ay sonra şişlikler kayboldu ama kaşıntı devam ediyordu
  Bu sürede rahatsız olmadım.
  Son 1 aydır makat çevresinde ve içerisinde pirinç tanesi büyüklüğünde 15 adetten fazla ufak şişlikler oluştu. Testis ile makat arasında da aynı büyüklükte 1 adet var. Ağrım yok ama büyük abdest sonrası teharet alırken su ile temas ettiğinde yanma yapıyor.
  Dokununca çok az acıyor ve yanma yapıyor.
  Kilolu sigara kullanan 35 yaşında erkeğim. Gündüz makat bölgesinde ıslaklık, gece ise dehşet kaşıntı yapıyor
  Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
  Kabus bitsin istiyorum lütfen

 59. Merhaba hocam benim makat bölgemde siğil gibi duruyor ama siğil değil geni tal bölge de ve makat bölgesinde şişlikler meydana geldi top gibi ve sürekli yanıyor ne yapabilirim bunun için?

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekir.siğil şüphesi varsa gecikmeyin.bulaşıcıdır ve yayılır
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 60. Benim. Sigilim vardı yakıldı ve tekrar etti hocam son gittigimde nesterle aldı bu yanlış bence bana yardımcı olun lütfen

  • Doktorun Cevabı

   tekrar şikayetiniz olursa gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi RF ile yapıp 1 yıl boyunca takibinizi yaparız

 61. Slm hocam ben 5 aydır sigil tadavisi goruyorum ilk birtaneydi sonra gitim yakacaz dediler yaktilar 2 ay içinde vajina böylesini sardı tekrar yakıldı sonra daha fazla oldu makata da at ve aşı bir sekimde çoğaldı gidiyom ya yapıyorlar yada bir küçük sisede ilaç var onu surduler ve tekrara cogeldi hala da cogaliyor hocam kurban olayim hocam yardım edin ben iyice piskolujim bozuldu gördükçe bana yardım edin lütfen allah rizasi için hocam üç cocugum var bu durumdan dolayi ilgiledemiyorum cocuklarinla vede esimle sürekli bir tartışma üzerineyiz bende caresiz im ne olursunuz yardım edin bana beni bu durumdan kurtarın madi imkanim da fazla olmadigindan dolayi özel bir yere gidemedim çok caresiz im ne olursunuz allah razasi için yardım edin bu gittikçe cogeliyor

 62. Hocam birde ben 17 gün arayla 2 kez lazer teknigiyle makat sigili ameliyati oldum. 2. Ameliyatimi dün gecirdim. 8 saat sonra sargi ve tamponu söktükten sonra makatın kenarinda bir siğil gördüm. Haliyle moralim bozuldu. Sizce bunda bir art niyet aramalimiyim. Doktorun onu görememe ihtimali varmi sonucta daha 8 saat önce ameliyat olmustum.

 63. Hocam idea klinik bursada var mı? Makat siğili tedavisini yaptirabilir miyim?

 64. Hocam merhabalar benim makat bölgemde siğiller vardı yatırdım bir hafta oldu ve şuan evdeyim biraz rahatsızım gezerken filan ağrı yapıyor yumuşatıcı krem önerirmisiniz

 65. Hocam öncelikle iyi akşamlar diliyorum .Yine bir kaç kez soru sormuştuk çok tesekkür ediyorum cevapladiniz .Hocam son gunlerde artan endişem var makat sigili yuzunden .makatin bir kac santim icinde siğiller oldugunu farkettim daha once gorunen iki tanesini yaktirmistim yarin sonuclari alacağim .Bu iç kisindakiler ameliyat olmadan tedavi edilebilir mi izledigim videolarda makat etrafi kesiliyordu bu beni cok endisekendirdi yarasini iyilestirememekten korkuyorum iyi gunler cok tesekkur ederim .

  • Doktorun Cevabı

   kondilomda en iyi tedavi şekli RF ile ameliyatsız tedavidir.gelirseniz tedavinizi RF ile yapabiliriz.tedaviden sonra 1 yıl takip edilmesi gerekir

 66. Hocam makatta siğil vardı görunen iki tanesini yaktırdim patolojiden sonuç bekliyorum siğil olan bolgeye incir sütü ve sarımsak uyguladım biraz fayda gördüm devam etmeliyim teşekkürler

 67. Merhabalar hocam. Yaklasık 4 aydır hpv sorunum var fakat hiç doktora gitmedim çok korkuyorum. Kıbrısa tatile gittiğimde oradaki tuvaletlerden kaptiğimi düşünüyorum. Yakılma işlemini izledim cok korkunc vajina bölgesinden de arttı makat bölgesinde çıktı yaklaşık 50 yi geçik var şuanda hergün arttiğini hissedebiliyorum ve kararma yaptiğini.Çok çaresizim çok korkuyorum yaktirmaktan

  • Doktorun Cevabı

   ne yazıkki korkunuz ve tedaviyi ertelemeniz hastalığınızın daha çok ilerlemesine ve başkalarına bulaştırmanıza neden olur.biz hastalarımızın tedavisini yaptıktan sonra 1 yıl takibini yapıyoruz,RF ile tedavi ettiğimiz için normal doku hasarı ,iz vb şikayetler minimal düzeyde oluyor.

 68. Hocam bende hem makat siğili hemde hemoroid vardı. Makat sigilini iki adet gördüğünü söyledi doktor lazerle ameliyat oldum. Ameliyat olali 5 gün oldu ama yeniden elime sert ve minik 2 tane kaparcik ve hemoroid tarzi yumusak bir kaparcik geliyor. Yenilemis olabilir mi? Doktor 15. Güne kontrol icin gel dedi

 69. Hocam benim makatta bir kac et parcasi var çok buyuk degil sanki birazda iç kısimda var tamamen kurtulabilir miyim

  • Doktorun Cevabı

   Kondilom teşhisi muayeneyle konulabilmektedir ancak bağırsağa ilerlemiş olma ihtimali sebebiyle her hastamıza tedavi öncesi anoskop muayenesi yapıyor ve hastalığın seviyesini belirliyoruz. Tedaviyi bölgesel uyuşturmayla radyo frekans ile yapıyoruz. Tedavi sonrası takibimiz 6 defa ücretsiz kontrol ve müdahaleyi kapsayıp gerekirse 1 yıl sürüyor. Bu 1 yıl içerisinde siğilin tekrar oluşması durumunda yeniden müdahale ediyoruz, yani bir kez ücret ödüyorsunuz ve 6 seansa kadar yapılan uygulamalara ek ücret ödemiyorsunuz. Kondilom tedavisinde asıl önemli olan tedavi sonrası takip sürecidir çünkü tekrar eğilimi yüksek bir hastalıktır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 70. Merhabalar,

  Makat bölgesinde çok küçük 2 tane kabartı var. Bu acaba siğil midir? Bu kabartilar büyüme veya sabit boyutunda kalma durumunda ne yapmam gerekir?
  Ve tedavi ücretleriyle ilgili bilgi almak istiyordum da.

  • Doktorun Cevabı

   şüpheli ise,ne olduğu anlaşılamıyor ise mutlaka muayene ile değerlendirilmeli,bazen uzun yıllar aynı boyda kalabiliyor,fakat makat ve içindede olabiliyor.gecikmeden muayene olmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 71. Hocam benim penis dip kenarında siğiller var tedavisi nedir

 72. hocam pki bnm masta kocaman bi et parcasi var arkadn iliskiye girsem bi sorun olurmu

 73. Makatta yapışkanımsı ıslaklık, kaşıntı ve baZen kuruluk oluyor. Deri üstünde kalınlaşma var gibi. Mayasıl mıdır? Egzama mıdır? Teşekkürler

 74. Hocam benimde makat ağzında et parçası gibi yan yana ve karşısında var bende en az on yıldır var rahatsızda etmiyor tavsiyeniz nedir?

  • Doktorun Cevabı

   rahatsız etmiyorsa sorun değil.bahsettiğiniz parçacıklar geçirilmiş anal fissüre bağlı ragad olabilir.makat temizliğini zorlaştırıp kaşıntıya neden olabilir.sıkıntı olursa aldırabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 75. olestoliss@icloud.com

  Makatta sigil var fiyat olarak ne kadara yakma işlemi yapılıyor

 76. İyiyim günler ben anal kondiloma makat siğili ameliyatı oldum üzerinden 5 yıl geçti tekrar yeniler mi 2 yıllık evliyim çocuğumuz oldu eşime bulaşma ihtimali varmı

  • Doktorun Cevabı

   tam olarak tedavi olduysanız,tekrar yenilemez.ama şüpheli ilişkileriniz olursa yine size bulaşabilir.
   Op.Dr.Seher Şirin

 77. Merhaba makat bölgemde sigiller cikmisti iki kez kriyoterapi oldum ve kuculduler baska bir bolgemde yok. Sigiller sadece olustugu bolgeye dokunulunca mi bulasir yoksa genital bolgede sigil olmamasi durumunda bile bulasir mi?

 78. Merhaba hocam, acil cevaplarsanız çok mutlu olurum. 29 yaşında yeni evli bir erkeğim. Yaklaşık 7-8 ay önce makatın içinde küçük bir kitle farkettim ve önemsemedim. Şimdi ise büyüdü ve yanında başka bir kitle oluştu. Herhangi bir ağrı, yanma, kaşıntı veya kanama olmuyor. Okuduğum bilgilere göre makat siğili olduğunu düşünüyorum. Kansere dönüşmüş olmasından çok korkuyorum. Şu an yurtdışında olduğum için doktora gidemiyorum. 20 gün sonra Türkiye’ye dönüyorum. Sormak istediğim 20 günün çok önemi var mı yoksa hemen dönüp muayene olayım mı ? Bir de kansere dönüşmüş müdür? Ne kadar sürede kansere dönüşür ?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   kitle sadece kondilom bulgusu değildir.erken teşhisin önemli olduğu başka hastalıklarında bulgusu olabilir.geciktirmemek gerekir.
   Op.Dr.seher Şirin

 79. Atilla bey merhabalar
  Kondilomlar yakıldı ve tekrar çıkmadı bazı dr lar hpv enfeksiyonunun kondilom çıkmasa bile hep kalacağı bazı dr lar ise bağışıklığa göre bikaç sene içinde bu enfeksiyonu vücuttan atabileceğini söylüyor sizin görüşünüz nedir?

  • Doktorun Cevabı

   biz kliniklerimizde hastalık sonlanıncaya kadar tedaviye devam ediyoruz.hastalık sonlanınca ve kondilomlar tamamen geçince HPV
   vücudun savunma mekanizmalarının etkisi ile vücuttan temizlenir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 80. Merhabalar benim makat içi ve dışında kondilom tespit edildi ve idea klinikteki doktorum lazerle yakma işlemi yapacağım dedi. Fakat yazınızda bu yöntemin çok etkili olmadığı söyleniyor. Çok güvenemedim bu yüzden ne yapmam gerekir diğer yöntemleri istemeli miyim doktorumdan ?

  • Doktorun Cevabı

   idea kliniğin her şubesinde makat hastalıkları yani proctoloji konusunda deneyimli uzman doktorlr çalışır.güvenebilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 81. Makat siğili için ren etkili tedavi hangisi

  • Doktorun Cevabı

   makat siğili tedavisi birçok yöntemle yapılabilir.dondurma,koterizasyon,ameliyat ve RF ile tedavi.biz kliniklerimizde RF ile tedavi ediyoruz.daha kontrollü uygulanabiliyor,iyileşme süreci daha kısa oluyor,hasta lüksü ön planda olan bir yöntem.kondilomun durumuna göre aylık kontrollere çağırıyoruz.tamamen temizlenene kadar tedaviye devam ediyoruz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 82. İyi geceler.Kolonoskopi raporunda rektoanal bileşkede dev kondilomlar yazıyor.bu radyofrekansları ile tedavi edilebilir mi?

  • Doktorun Cevabı

   Kondilom için daha çok Elektrokoter kullanıyoruz. Radyofrekans benzeri bir cihaz olup, kondilom tedavisi mümkün ve bulaşıcı bir hastalık olup, geç kalınmadan tedaviye başlamalısınız. Ankara’da yaşıyorsanız 0312 431 75 47 numaralı telefondan daha fazla bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.

   Op. Dr. Adil Altınsoy

 83. Makat bölgemde cuma gününden beri kızarıklık hafif zonklama var Dr gittim fucicort krem verdi fakat hala bir değişiklik yok.3 sene önce o bölge siğiller çıkmış dondurldu geçti bir daha çıkmadı .bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.siğil içde olabilir mi
  Op Dr Seher Şirin
  olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

 84. hocam bende 3 yıl önce anal kondilom vardı makat dısında karnıbahar şeklinde 4veya 5 adet vardı makat dışındakıler makat içindekilerden biraz büyüktü makat içindekıler çokdaha küçüktü makat ağzından içeri doğru ilerliyordu doktor makat içindede olduğunu söylemişti babamı kaybettiğimden ameliyat olamamıstım doktor o sırada aldara krem vermişti. gün aralıkları ile 4veya 5 kez sürüp sonrada kendilimden bıraktım. fazla zaman geçmeden makat dışındakiler kendiliğinden kayboldu ve 3 yıldırda çıkmadı acaba içindekilerdemi yok olmuştur. birde kabız olduğum zaman dışkılar iken makatın ağız kısmına yakın biryerde cam batması gibi acı oluyor özellıkle sert dıskılamada ve devamında kırmızı kan fark ediyorum peçetede. kabız olduğum zaman zorladığımdada makatım da kabarma şişme oluyor sanki elimle hissedıyorum dışarıya çıkıcakmıs gibi.lütfen hocam makat içide kendiliğinden kaybolmusmudur.
  Op Dr Seher Şirin
  Mutlaka anoskop muayenesi yapıp netleştirmek gerekir.

 85. Makattaki siğilin barsağa sirayet edip etmediği nasıl anlaşılıyor? Barsak kontrolü yapılırken canımız acıyor mu?
  Op Dr Adil Altınsoy
  kolonoskopi ile değerlendirilir.acımaz

 86. Merhaba bende makat sigili mevcut 3 hafta önce 1 tane olan sigillerin sayisi su an 10 u gecmis durumda. Ortalama bir fiyat ve yakma islemi sonunda agri aci cok fazla oluyor mu bilgi almak istiyorum. Tesekkurler
  Op Dr Atilla Kaya
  Ücret yaygınlığa göre değiştiği gibi bağırsağa ilerleyip ilerlememesine göre de değişiyor bu sebeple muayene esnasında anoskop muayenesi de yaparak bağırsağı da değerlendiriyoruz.Sadece tarif ettiğiniz kadarsa 1500-2000 TL arası tutar

 87. Makat siil yakma islemi nekadardir.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Siğilin makattaki yaygınlığına,anüsün içinde barsakta olup olmamasına göre muayene sonrasında fiyat veriliyor. 1500- 4000 gibi olabiliyor,çok yaygın olması durumlarında bu miktarı geçebiliyor. Bu miktarın içinde 6 kez kontrol ve gerekirse müdahale mevcut.
  Geçmiş olsun

 88. Merhaba ben malat siğili şikayetiyle gittim genital bölgemdede siğil varmış koloskopi ve sonrasında leep yspışdı sonucunu bekliyorum.Makat için sldata kullandım gakat geçmedi.Genel cerrahiye gittim baktı önemsiz dedi.Dermatoloji genel cerraha git diyor hetkez başka yere git diyor.Ne yapscağımı şsşırdım.Lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Kliniğimizde anüs çevresindeki,anüsün iç kısımındaki ve genital bölgedeki(Kadınlarda vagina içi hariç) kondilomları elektrokoterle yakarak tedavi ediyoruz.Anüsün iç kısımlarında yani barsağın son kısımlarında da lezyon varsa kontrol ve tedavisini yapıyoruz. Verdiğimiz fiyata 5 kontrol ve müdahale dahil olarak yani her tekrar eden lezyonu yakma garantisi vererek tedavi ediyoruz.il dışından gelen hastalarımıza randevuyla gelirse aynı gün lokal anesteziyle işlem yapabiliyoruz.
  Geçmiş olsun

 89. Merhaba hocam ben doktora gittim bugun makat sigili dediler dondurucu sprey sktılar 2 hafta sonra bidaha gel dediler birde krem verdiler fakat kremi aksam ustu surdugumde hafif bir sisme gerceklesti napmaliyim lutfen yardimci olurmusunuz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Dondurma (kriyoterapi) ve ilaç tedavisi biz kullanmıyoruz. İlaç siğili taktığı gibi sağlam cilde de hasar verebiliyor.Verilen krem allerji de yapmış olabilir. Bu nedenle doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 90. Mrb hocam benim makat disinda ve icinde sigillerim koter ile 10 gun once genel anestezi uygulanarak alindi. Yanliz makat kenarinda 1 tane sigil farkettim. Tekrar kotermi yaptirmaliyim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat siğilleri genellikle tek seferde geçmez.devamlı kontrol ve takip gerektirir. Yeniden yaktırmalısınız.Her seferinde genel anestezi de gereksiz risk almak olur.Kliniğimizde 6 kontrol içeren,lokal anestezi ile makatın iç kısmındaki lezyonlar dahil tedavi planı uyguluyoruz.
  Geçmiş olsun

 91. Merhabalar hocam ben de siğil keşfettim vajinamın arka bölgesinde. İlk başlarda önemsemedim sonrasında ise çoğaldığını fark ettim korkmaya başladım doktora gitmeye de utanıyorum çok da gencim bunun başka yolu yok mudur ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  İlaç siğille beraber etrafındaki sağlam dokuyu da yaktığından önermiyoruz.Biz kliniğimizde elektrokoterle yakıyoruz.6 kontrol ve müdahalede ücret almıyoruz. Utanıp gitmezseniz çoğaldıkça temizlenmesi daha zor olur.Vakit kaybetmeyin
  Geçmiş olsun

 92. Merhaba hocam ben şimdi pamukkale üniversitesi hastanesine geldim ve doktor makat siğil i dedi ilaç verdi bunu kullan bayram dan sonra gel dondurcam dedi ama ilaç lar yakar cildi nı tahriş eder kasima dedi ve ben çok korkuyorum başka bir doktor a görün sem olurmu yardimci olurmu sunuz lütfen
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  İlaçlar sağlam cildi de yaktığından ilaç tedavisi önermiyoruz. Biz tedaviyi elektrokoterle yakarak yapıyoruz.Daha iyi sonuç aldığımızı düşünüyoruz. Kriyoterapi de (dondurarak tedavi) tercih eden meslektaşlarımız var.Tercih sizin
  Geçmiş olsun

 93. Hocam ben siğil için doktora gittim ama ne bi ilaç tedavisi uyguladı nede başka bişey napabilirim ben? Çoğalırsa yakarızz dedi sadece
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Siğil(kondilom) 1 tane de olsa tedavi etmek gerekir.Çoğalmasını beklemek çok anlamsız. Erken dönemde daha kolay tedavi sonuçlanabilir. İlaç tedavisi sağlam cildi de yakacağından önermiyoruz.Medical Art cerrahi merkezinde anüsün içi de kontrol edilip lezyon varsa onları da tedavi ediyoruz.Aksi taktirde lezyonlar tekrar eder. Kliniğimizde elektro koterle tedavi ediyoruz. 6 kez kontrol sözü veriyoruz.
  Geçmiş olsun

 94. Merhaba Hocam, ben 6 gün önce kondilom aldırdım koterler. Pansumanımı aksatmadan yapıyorum ama kafama takılan bir şey var ben pansumanı teğiştirdikten sonra makatın iki yanındaki yaralar birbirine değmesin ve etrafa bulaştırmasın diye arasına gazlı bezle tampon yapıyorum her pansumanda değiştiriyorum ama yara bir türlü iyileşmedi hala kanıyor. Yoksa gazlı bez koymamam mı gerekiyor antiseptikle temizledikten sonra ?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Her seferinde antiseptikle pansuman yapmanıza gerek yok.dışkılamadan sonra duru suyla yıkayın,iyi kurulayın.6 gün yara iyileşmesi için erken.özellikle yaygın lezyonlarda iyileşme daha uzun sürecektir.
  Geçmiş olsun

 95. Hocam Merhabalar. 24 yaşındayım. Makat etrafında uzun sapli sigil gibi bişey var. Bir de kalca arasinda makata yakın bolgede kabarciklar var et beni gibi ama beyaz ne yapmam gerekiyor
  Op Dr Atilla Kaya
  Büyük ihtimalle kondilomdur en kısa sürede tedavi olmalısınız

 96. Hocam Merhaba,
  Benim makat bölgesinde bir kaç yıldır siğillerim var. Bir çok kez krioterapiyle tedavi oldum her seferinde tekrarladı ve tenimde beyaz lekeler oluştu. Bir kaç aydır hiç yoktu fakat yine çıktılar. Psikolojim tamamen çöktü. Kendimi mutsuz hissediyorum.Artık çok sıkıldım ve tamamen kurtulmak istiyorum. İstanbul- anadolu yakasında oturuyorum. lazer tedavi sürecinde ücretlendirmede sgknın bir faydası oluyor mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  İyi çalışmalar
  Op. Dr. Atilla Kaya
  sgklılara %50 indirim uyguluyoruz

 97. 2 tane vardi lazer tedavisi ile taktilar ama daha 3 gün oldu ve yanik kapanmadi biraz aci var krem sursem birşey olurmu ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  aldara krem kullanabilirsiniz

 98. İyi gunler hocam makat ve tesislerimde sihiller var bugun doktara ciktim ve fotaraftaki gibi cok var rahatsiz oluyorum 2 senelik evliyim esimde yok ve bulasmadida İlac verdi yakicaz. Dedi fakkat askerim memlektimde yaktirmak istiorum Ve hicbir bayanla ters illiski yasamadim istanbula glmek istiyorum amma askerlihhim var
  Op Dr Atilla Kaya
  bir an önce tedavi olmalısınız,hem yayılır hemde barsaklara sıçrar

 99. Hocam perinede hic gormedigim kabarciklar halinde yaralanmalar var tirtikli gibi bunun sebebi nedir acaba ? Lutfen yardimci olunuz..
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Kabarcık dediğiniz lezyonlar büyük ihtimalle siğil (kondilom) olabilir. Muayene olmalısınız. Eğer kondilomsa mikrobik olduğundan giderek büyür ve yayılır.Bu nedenle mutlaka tedavi Edilmeli.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsiz.Koterle kondilom tedavisi yapıyoruz,5 kez kontrolden ücret almıyoruz.
  Geçmiş olsun

 100. Mrb hocam bendede anal kondilom var ilişki hiç olmadı ama baya yoğun oldu hemoroid ameliyati oldum 4 ay önce sizce ondan olabilir mi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Ameliyattan olduğunu düşünmüyorum. Tuvaletden de bulaşma olabilir.Yayılmasını engellemek için bir an önce tedavi olmalısınız.Kliniğimizde hastaneye yatmadan lokal anestezi ile yakarak tedavi ediyoruz.Oluşacak yeni lezyonların tedavisini 6 kontrol için garanti veriyoruz.
  Geçmiş olsun

 101. Hocam makat ve penis çevresinde tabir edilen siğiller yaklaşık farklı boyutlarda 10’a yakın sayıda var ve farklı noktalarda da oluşmaya başlıyor. Tam olarak ne yapmam gerekiyor ve nasıl yapılması doğrudur. Bana bu konuda yol göstermenizi rica ediyorum.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  İlaç tedavisini önermiyoruz.Çünkü siğilleri yakmak için sürülen ilaç etrafdaki sağlam dokuyu da yakıyor ve zarar veriyor.Idea da lokal anestezi yapılarak tüm lezyonlar yakılıyor. Anüsün içi ve barsağın son kısmı kontrol edilerek lezyon varsa onlar da yakılıyor.Yeniden çıktıkça ayda bir tedavi ediliyor.Lezyonların yaygınlığına göre fiyat veriliyor ve 6 kontrol ve müdahaleden ücret alınmıyor.
  Geçmiş olsun

 102. Hocam hayrlı günler benim makatmda küçük bi kabarck var içi filan görünüyo sanki su var o küçük kabarcık ta bu ne olabilir hocam yanı mercimekten filan küçük yardımcı olursanz sevinirim….
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
  Merhaba
  Şeffaf bir kabarcık ise cilde ait bir lezyon olabilir.Makat hastalıklarında genellikle şeffaf olmaz.Kliniğimizde muayene ücretsiz. Gelirseniz görüp daha net fikir verebiliriz.
  Geçmiş olsun

 103. Hocam hpv hiv e cevirirmi kendını ? Yada riski varmı
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hayır çevirmez.her ikisininde etkeni farklı enfeksiyon hastalıklarıdır

 104. Hocam saygılar maksat çevresinde ve içinde bir kaç tane kondilom mevcut HPV ve hiv virüsü taşımaktayım böyle hastaları muayene ediyormusunuz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  HİV + olanlara daha farklı ekiman ve altyapı gerektiği için biz almıyoruz

 105. Makatta sigil cikti ve bi spreyle yakti doktor tam gitmedi ama ellimle yokladigimda iceri dogruda ciktigini hissettim ne yapmaliyim hangi yontemle yok ediliyor ne kadar suruyor tedavi ve iyilesmesi okadar fazla degil sigiller
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Radyo frekansla yok ediyoruz, bir kaç haftada düzelir, elinizle kontrol etmeyin yoksa daha derinlere bulaştırırsınız

 106. Hocam birde bu iş artık rant olmuş gidiyoruz doktora kafalarına göre takıyolarr donduruyorlar siğil olmasa bile var diyo iki sıkıyo ver para diyo artık kimseyede güvenimiz kalmadı geçen yine bir doktora gittim özel olsun diye adam kıl kökleri izini siğil diye yaktı ama siğil değildi bidahada gitmem zaten yaa bu konuda gerçekten aydınlatacak bizi dinliycek doktorlara ihtiyacımız var bu konuda yardımcı olurmusunuz hocam ankaradayım ben sanırım atatürk bulvarındaymış yeriniz gelsem bu gibi sıkıntılarla karşılaşmayız dimi hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Idea kliniklerinde kondilom tedavsi için yaygınlığına göre başta bir ücret belirlenir.sonraki bir yıl içinde tedavi ücretsiz olarak yapılır.eğer kondilomunuz vatsa gelirseniz değerlendirip tedavinizi ve takibinizi yapabiliriz

 107. Hocam benim 2 sene önce mesane üzerinde ufak ufak çok sayıda beyaz lezyon çıkmıştı daha sonra kayboldular 2 tanesine büyümüş kaybolmamış daha sonra cerrahi yöntemle aldırdım vede alındıktan sonra da yakıldı bu hpv virüsümüdür acaba kondilım dendi ama neye göre denildi sizden randevu alsam kontrol edermisiniz acaba yaklaşık 1buçuk ay oldu müdahele edilleli elimi sürtünce hafif bir şişlik geliyo acaba yeniden çıkma aşaması olabilirmi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 108. selam bende makat sigillleri çıktı doktora gittim muayene edip onayladı ve tahliller yaptı temiz çıktı dondurma işlemi yapıldı ve krem verdi bunu sür dedi. anca sürüyorum sanki daha da çoğaldı gibi. ne yapmam gerekir. bana yardımcı olur msuunuz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer yenileri çıktıysa tekrar aldırman gerekir.gelrsen durumunu değerlendirip tedavi edebiliriz

 109. merhaba hocam bekar biri olarak makat siğili kondilom teşhisi kondu ve operasyon geçirdim içerde ve dışarda görünürde olanları temizledim dedi doktor .tekrar nüksü var mı
  bu virüsten kurtulmak mümkün değil mi ? evlenemeyecekmiyim yani psikolojim bozuldu zor durumdayım yardımınızı bekliyorum .
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  kontrollerinizi aksatmaz zamanında müdahale edilirse temizlenir

 110. Hocam merhabba caresiz bi hastalikla mucadel ediyorum 3 aydir makatta sigillerim var 26 yas bayan m6 yillik evliyim nasil bulasti nerden dustum bu hastaliga hep ayni hep ayni artik bitmiyo dondurma yapildi sadece ara ara ne yapmaliyim rahime bulasirmi kanser olurmuyum devlette gidiyorum hic bi tahlil yapilmiyor ne yapim benn ne olurŕ
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniklerimizde kondilom tedavisine tamamen iyileşinceye kadar devam ediyoruz.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 111. Mrb hocam benim makat bölgemde sigil ler vardı onlar lazerle yakıldı ve biyopsi ye gitti alınan parçaların kanser olduğunu söyledi doktorum ve şuan yine tekrarladı sigil ler bunları geri yakicaklar benim korkum kanser olması kafayı yiyicem çok yavaş hareket ediyorlar kanser dediler öyle kaldı sancılarım cok oluyor ve çok halsizim
  Op. Dr. Seher Şirin
  siz yanlış anlamış olabilirsiniz.doktorunuzla tekrar görüşmenizi ve tedavinize devam etmenizi öneririm.gerekirse patoloji tekrarlanır.boş yere stres yapmayın

 112. Merhabalar Hocam
  Büyük abdestim esansında önceleri çok kan geliyordu fakat kesildi(daflon hapı ve şu an adını hatırlayamadığım bir krem kullanarak)fakat bu seferde makat bölgesinde yanma ve kaşıntı çok rahatsız etmekte.Makat bölgesine teğet vaziyette büzüşük et parçaları çıkmış durumda.Büyük abdest esnasında aşırı ağrı yaşıyorum ama dışkılama bittikten sonra rahatsız etmiyor.Genel cerraha gözüktüm gene aynı ilaçları verdi.Ne tavsiye edersiniz?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makattan kanama,yanma ve kaşıntının birçok sebebi vardır.Yaşınızı belirtmemişsiniz,kanamada muayene ve gerekirse anoskop veya kolonoskop gibi ileri tetkikler önemlidir. Tarifiniz ve şikayetleriniz makatta fissür düşündürüyor.Muayene etmeden ilaç tavsiye etmek doğru değil.Kliniğimize muayeneye gelirseniz ilaç veya uygun tedavi seçenekleri hakkında önerilerimiz olur.
  Geçmiş olsun

 113. Merhaba doktor bey bende makat kasıntısı var 2haftadır baslamıs oluyorum pısıklosım bozulmus hep kendımı sıcak tutuyorum krem soruyorum fayda vermıyor ne olur yardım edın bana ne yapabılırım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  muayene olmanızda fayda var.muayene ile sorunu tespit edip tedavinii en uygun yöntemle yapabiliriz

 114. Merhaba hocam 3 hafta once pilonidal sinus ameliyatı oldum ameliyattan sonra minoset kullandim alerji yapti daha sonra anüsün çevre kısminda bir hat üstünde ozellikle kıl köklerinin oldugu kısımlarda pütürcükler farkettim. Terleme ile artıyor gibi ve terleme anlarinda kasiniyor. Korunmadan cinsel iliskim olmadi ama tedirgin oluyorum yine de. Başka bolgeleri de elimden geldigince kontrol ettim başka pütür yok siğil olma ihtimali var mıdir

  Op.Dr.Atilla KAYA
  kontamine tuvaletlerdende bulaşmış olabilir.geciktirmeden muayene ve tedavi olmalısınız

 115. Merhabalar,
  Bende de makat sigili vardi. Iki gun once yaktirdim. Ben diskimi yapmakta cekiniyorum. Zarar verir mi acaba? Miktop kapar mi? Piskolojim bozuldu ?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  dışkınızı yapmayı ertelemeyin.kabız olursanız daha çok zarar verirsiniz.dışkınızı yapın ve bol suyla temizleyin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim