Hemoroid THD Ameliyatı

Makat bölgesi hastalıkları arasında en önemli yeri tutan Hemoroid halk arasında Basur olarak bilinmektedir. Bu hastalığın tedavisinde başarı sağlanmış, hastayı sıkıntıya sokmayan 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlar Lazer, Lastikle Boğma ve şuan tanıma imkanı bulacağımız THD yöntemidir. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan Hemoroid THD yönetimi nedir görelim.

THD diğer adıyla HAL Trans Hemoroidal Desarterizasyonu ve Hemoroidal Arter Ligasyonu kelimelerinin baş harfleri ile kısaltılmış adlandırmalardır. Ameliyatın adı aynı zamanda yapılan işlemin izahı gibidir. Özetle basur memesine giden atar damarların bağlanarak kan akışının durdurulmasıdır.

Hemoroid memelerine 3 atardamar gelir bu sebeple hemoroid memeleri genellikle 3 kadrandadır. THD ameliyatında bu 3 damar bağlanır, ana damarlar bağlandığında yanlardaki daha ince damarlarla beslenme devam eder ancak gelen kan miktarı ciddi ölçüde azaltıldığı için hemoroid memeleri küçülür ve büzüşür.

Hemoroid ameliyatları arasında ameliyat sonrası hasta rahatının en iyi olduğu ameliyat şeklidir. Çünkü hiçbir şekilde doku kesilmemektedir. Doku kesilmediği için klasik ameliyatların ağrısıyla kıyaslanamayacak kadar az ağrı olur.

Uygulama bölgesel uyuşturma veya narkozla yapılır. Anüsten girilen alet yardımıyla basur memesine kan getiren atar damar cihaz yardımıyla bulunur ve 5-6 cm yukardan bağlanır, yine cihaz yardımıyla damarın bağlandığından emin olunur. Atar damarı bağlanan iç basur memesi o andan sonra kan gelemediği için küçülerek büzüşür, dış basur memelerinde de belirgin küçülme olur.

Avantajları

 • Makat bölgesinde kesme ve dikme işlemi olmadığından ağrı azdır
 • 2 gün sonra sosyal yaşamınıza dönebilirsiniz
 • Kesme işlemi olmadığından iltihap ve kanama riski düşüktür
 • Yaralanma olmadığından yara bakımı pansuman gerekmez
 • Kanama çok seyrektir
 • Makat darlığı gelişmez
 • Gaz ve dışkı kaçırma gibi sosyal yaşamı ciddi düzeyde etkilene yan etkisi yoktur.

Dezavantajları

 • Klasik yöntemlerden farklı ileri teknoloji cihazlara ihtiyaç vardır
 • Bu konuda eğitimli cerrah sayısı azdır
 • THD hemoroid ameliyatı yapılan hastane sayısı azdır.
 • Cihaz ameliyat maliyetini % 20 kadar artırır.

Nasıl Yapılır?
Şimdi dilerseniz birde uygulanışını gerçek hasta üzerinde görelim.

IDEA klinik hemoroid tedavi merkezlerinde TDH dahil 3 farklı yöntemle basur tedavisi yapılmaktadır.

17 Yorum

 1. 4.evre iç-dış hemoroid ve fistül var.adl operasyonu fiyatını öğrenebilir miyim?

  • Doktorun Cevabı

   Dördüncü evre hemoroid ve fistülünüz olduğunu söylemiştiniz. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Tedavi ücreti muayene sonuçlarına göre planlanır. Bilgi Ve randevu için 05426210888 nolu telefonü arayabilirsiniz.

 2. Annemin 2-3 günde bir tekrarlayan rektal kanaması vardı. Kolonıskopilerde tek bulgu 2. Devre iç hemoroid idi. İnternetten sizin siteye ulaştık ve Kadıköy şubenize gittik. Doktorunuz THD yöntemi önerdi ve %95 çözüm olacağını söyledi ve bu operasyonu yaptırdık. Ancak kanamalar aynı sıklıkla devam ediyor. Doktora tekrar başvurduğumuzda bunun kendisiyle ilgisi olmadığını iletti. Tekrar kolonoskopi önerdi. Bir retroskopi ve bir toal kolonoskopi yapıldo . Yine iç hemoroid dışında herhangi bir bulguya rastlanmadı. Yapılan ameliyat hiçbir işe yaramadı ve hala aynı noktadayız. Yeni bşr öneriniz okabilir mi?

 3. Merhabalar
  Bende 3 ve 4. Derece ve dış hemoroid olduğu söylendi ve ligasure operasyonu önerildi ben tah olamazmıyım?

 4. Merhabalar.
  Sanırım bende 4. Derece var.3 sene önce başlamıştı tedavi ile geçti ama şu aralar yine azmaya başladı ve çok sık tuvalete gitmekten olduğunu düşünüyorum.makatın dışında 2-3 tane var ve biri kırmızı renginde.her sabah aç karnına 4 adet zeytin çekirdeği yutuyorum iyi geliyor ama büyük tuvaletimi yaptıktan sonra yine acımaya başlıyor.edirnede oturuyorum ve muayene olmak için gelmem sıkıntı olabilir.birdaha bu acıyı yaşamamak için garanti verebiliyormusunuz?
  Şimdiden teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   sık tuvalet gitmenizin nedeni makattaki dolgunluk hissi ve ödem nedeniyle olabilir.muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.yalnız makat hastalıklarında iyileşme ve nüksü önlemede en önemli nokta beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi olduğu için bu konuda garanti vermemizi beklemeyin.çünkü herşey size bağlı

 5. Ben 4. derece hemoroite bağlı olarak THD yönetmiyle tedavi olmam gerekti. Operasyon sonrası bu derece ağrı beklemiyordum. Her gün 3 litreden fazla su içtim . Her gün 6-7 kez sıcak su oturma banyosu yaptım. Ama çok ağrım oldu.Ben bu operasyonu olalı 6. gün olmasına rağmen ağrılarım ve makatta dolgunluk hissi veren rahatsızlık azaldı ama geçmedi. Bir de büyük abdest gelince baskı ve zonklama tarzı ağrı iyice artıyor. İlk 5 gün gündüzleri majezik hap akşamları ise volteren iğne oldum.Makat çevresi ve içindeki şişlikler ne zaman geçer. Bu dolgunluk hissi ve makat çevresi ağrısı çok sancı yapıyor. Bu kadar acı çekmek normal mi?

  • Doktorun Cevabı

   sizin sadece hemoroidiniz yokmuş,anlattıklarınıza bakılırsa aynı zamanda fissürünüzde mevcut.fissür tedavi edilmeden rahatlayamazsınız,işin kötüsü fissür hemoroid şikayetlerinizin artmasına neden olur.

 6. Ben askerim ve sanırım 2.derece iç basur var ameliyat olmayı düşünüyorum benim için hangi ameliyat türü uygundur ve fiyatı nekadardır.

 7. THD YÖNTEMİNİ YAPMADAN ÖNCE KOLONOSKOPİ YAPILIYORMU VE BU KOLONOSKOPİYLE BERABER THD Yİ NARKOZLA UYUTARAK YAPIYORMUSUNUZ..
  ÇÜNKÜ AMELİYATTAN ÖNCE HER HANGİ BAŞKA OLUMSUZ BİRŞEY VARMI BUNDAN EMİN OLMAK İSTİYORUM.
  İKİNCİ SORUM OPERASYONUN YAZ YADA GÜZ AYINDA OLMASI İYLEŞME SÜRECİNİ DEĞİŞTİRİRMİ RAHATLIK AÇISINDAN BİR FARK VARMIDIR.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Hemoroid ameliyatı öncesinde şüpheli bir durum olursa ,yaşı 50 yaş üzerindeyse,ailede kolon kanseri varsa veya hasta istiyorsa kolonoskopi öneriyoruz.Kliniğimizde hemen ameliyat öncesi yapma durumu şubelerimizdeki doktorlara göre değişebilir. Ameliyatı olacağı hastanede aynı gün kolonoskopi yapılabilir.Ben kendim ameliyat öncesinde anestezi altında kolonoskopi yapıyorum.
  Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde mevsimin bir rolü olmaz.
  Geçmiş olsun

 8. Thd yöntemi hemoroidin her aşamasında uygulunabiliyormu benim yıllardan beri süregelen hemoroid hastalığım var sanırım dördüncü aşama denilen noktadayım. Tdh yönteminde en fazla kaç gün yatmak gerekir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  2-3 gün istirahat yeterlidir.

 9. Hastanenizde hemoroid ameiyatı için ‘longo yontemi’ uygulanıyor mu ? uygulanıyorsa sgk lılar için ücreti ne kadardır. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Longo ameliyatında genel anestezi veya spinal anestezi gerektiğinden kliniğimizde yapmıyoruz,anlaşmalı hastanemizde yapıyoruz. Ancak öncelikle longo ameliyatının uygun olup olmadığının tesbit edilmesi gerekir,her hemoroidde longo uygun olmayabilir.Uygun ise hastane ücretleri ve cihaz ücreti dahil 4000 Tl.Longo için bir cihaz gerekiyor.öncelikle gelip muayene olmalısınız.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 10. Makat darlığı

  Hocam 4 ay önce size THD ameliyatı oldum ogünden beri beri dışkılamada çok zorlanıyorum orta sert Gaita bıraktığım halde eldivenle makat içini kontrol ettiğimde 1.5cm makat içine ulastigimda çok sıkı bir makat olduğunu görüyorum ve dışkı çıkınca koyu kırmızı kanamalı çıkıyor nasıl makat darlığı giderilir yardımınıza ihtiyacım var tedavi nedir ve makat bujisi diye bir şey var faydası olurmu yardım edin lütfen.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  THD ameliyatından sonra hiç bir zaman darlık yada gevşeklik problemi görülmez.Çünkü ameliyatta herhangi bir adeleye yada mukozaya müdalale ,kesme,dikme yoktur. Başka bir probleminiz olabilir.Doktorunuza tekrar muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim