Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Diğer adı Pilonidal Sinus olan (Kıl Dönmesi) özellikle kuyruk sokumu bölgesi cilt altında yabancı (Saç kılı, tüy) gibi cisimlerin girmesi ile oluşan bir tür makat hastalığıdır. İlk etapta herhangi bir sorun ve şikayete neden olmayan Kıl Dönmesi cilt altında biriken yabancı cisimlerin artması ile anlaşılır. Şikayetlerin başında apse gelmekte olup, makat bölgesinde şişlik ve akıntı ile ortaya çıkmaktadır.

Kıl dönmesi apsesi boşaltma işlemi

Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur?

Genelde tüm pilonidal sinus hastalarının ortak sorunu olan abse neden olduğunu özetle anlatayım. cilt altına giren ve orada biriken kılları vücudumuz cildimize zarar vermemesi için onu bir kapsül ile sarmaktadır. Fakat bu kapsül sert oturma, makat üzerine düşme gibi durumlarda zarar görmektedir. Zarar gören kapsül kılları koruyamayarak cilde zarar vermesine neden olur. Bu durumda bu yabancı cisimleri eritmek isteyen vücudumuz bir salgı oluşturur. Tabiki bu salgı cilt altında biriken kılları eritme yeteneği olmadığı için dışarı atacaktır. Fakat dışarı çıkamayan bu salgı makatta şişliklere neden olmaktadır. Normal şartlarda şikayeti olmayan kıl dönmesi apse oluşması sonucu kişinin çok canını yakmaktadır.

Acil Müdahale Edilmesi Gerekir!
Makat kısmında görülen apseler sadece kıl dönmesi ile sınırlı olmayıp, Fistul dediğimiz hastalık sonucu ortaya çıkar. Sorun her ne olursa olsun tüm apseler tespit edildiğinde mutlaka boşaltılması gerekir. Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu işlemi geciktirilmesi halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacak ve doku hasarına neden olacaktır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen apse boşaltma işlemi genelde o bölgede küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Cilt altında biriken irin boşaltılarak sıvı ile içi temizlenmektedir. Idea Kıl Dönmesi Tedavi merkezi ve devlet hastanelerinin genel cerrahi bölümlerinde bu işlem yapılır. Apse boşaltmasına müteakip hekimler antibiyotik tedavisi önerebilir. Bu işlem mikrop kapmasını önlemek içindir.

1-2 Ay Sonra Kıl Dönmesi Tedavi Edilir!
Apseye neden olan kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece apse problemi devam edecektir. Apsesi boşaltılan kıl dönmesi tedavisi hemen yapılamayarak öncelikle apseli dokunun onarılması beklenir. Önce apse boşaltılıp, tedavisi ise 1-2 ay sonra yapılmaktadır. Apse boşaltma kıl dönmesi tedavisi olmadığını bilmelisiniz.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apse boşaltma işleminden sonra geçen 1-2 aylık süreç sonunda ise mutlaka kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Tedavisi ameliyat ile yapılmakta olup, size önere bilebileceğim yöntemler arasında Mikro Sinüsektomi, Bascom ve Karidakis Ameliyatı uygulanmaktadır. Idea proctoloji uzmanları tarafından uygulanan bu yöntemlerle tedavi olmak için sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Tedavi sonrası hastanede yatma ve iş gücü kaybı yaşanmaz.

307 Yorum

 1. Merhaba hocam. 5 yıl önce kıl dönmesinden flep yöntemiyle ameliyat olmuştum. 3 delik vardı o zaman. Birkaç aydır da kuyruk sokumunda dikiş yerine yakın apse oluşmaya başladı. En son iki hafta önce apse boşaldı yine. Nüks etmiştir diye doktora gittim şu an anlayamadıklarını apseliyken gelmemi söylediler. Ayrıca şimdi ameliyat yapalırsa açık yapılacağını ve benim için çok zor olacağını söylediler. Nüks etmemiş olma ihtimali var mı ve benim için flep üstüne açık ameliyattan başka bi seçenek olamaz mı

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Apse nüks olduğunu düşündürür, daha önce zatene flep yöntemiyle tedaviniz yapıldığı için bölgenin hem anatomisi hem de ffiziksel görünümü bozulmuştur.
   Kliniklerimiz de kıl dönmesini , Mikrosinusektomi, pit picking, sinusotomi , bascom ve lazer gibi çağdaş yöntemlerle tedavi ediyoruz. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavi edebiliriz.tekrar apse oluşmasını beklemeyin.apse hem hastalığın daha çabuk ilerlemesine hem de apseliyken tedavi yapılamaz en az 1-1,5 ay beklemek gerekir.

 2. Hocam merhaba. Benim de 2 gündür bi şişlik gibi bişey var. Ağrı yapıyor. Erken teşhis için bi hekime görünsem ameliyatsız tedavi edilebilir mi. Apse yok sanırım ama olacak gibi.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   kıl dönmelerinde genellikle ağrı apse bulgusudur. muayene ile değerlendirilip apse tedavisi yapılmalı, apse iyileştikten ve doku tam olarak toparladıktan sonra bu süre yaklaşık 1-1,5 ayı bulur . Kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız

 3. iki gün önce apse kesildi ancak şişlik hala inmedi ve akıntı yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim