Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Diğer adı Pilonidal Sinus olan (Kıl Dönmesi) özellikle kuyruk sokumu bölgesi cilt altında yabancı (Saç kılı, tüy) gibi cisimlerin girmesi ile oluşan bir tür makat hastalığıdır. İlk etapta herhangi bir sorun ve şikayete neden olmayan Kıl Dönmesi cilt altında biriken yabancı cisimlerin artması ile anlaşılır. Şikayetlerin başında apse gelmekte olup, makat bölgesinde şişlik ve akıntı ile ortaya çıkmaktadır.

Kıl dönmesi apsesi boşaltma işlemi

Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur?

Genelde tüm pilonidal sinus hastalarının ortak sorunu olan abse neden olduğunu özetle anlatayım. cilt altına giren ve orada biriken kılları vücudumuz cildimize zarar vermemesi için onu bir kapsül ile sarmaktadır. Fakat bu kapsül sert oturma, makat üzerine düşme gibi durumlarda zarar görmektedir. Zarar gören kapsül kılları koruyamayarak cilde zarar vermesine neden olur. Bu durumda bu yabancı cisimleri eritmek isteyen vücudumuz bir salgı oluşturur. Tabiki bu salgı cilt altında biriken kılları eritme yeteneği olmadığı için dışarı atacaktır. Fakat dışarı çıkamayan bu salgı makatta şişliklere neden olmaktadır. Normal şartlarda şikayeti olmayan kıl dönmesi apse oluşması sonucu kişinin çok canını yakmaktadır.

Acil Müdahale Edilmesi Gerekir!
Makat kısmında görülen apseler sadece kıl dönmesi ile sınırlı olmayıp, Fistul dediğimiz hastalık sonucu ortaya çıkar. Sorun her ne olursa olsun tüm apseler tespit edildiğinde mutlaka boşaltılması gerekir. Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu işlemi geciktirilmesi halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacak ve doku hasarına neden olacaktır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen apse boşaltma işlemi genelde o bölgede küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Cilt altında biriken irin boşaltılarak sıvı ile içi temizlenmektedir. Idea Kıl Dönmesi Tedavi merkezi ve devlet hastanelerinin genel cerrahi bölümlerinde bu işlem yapılır. Apse boşaltmasına müteakip hekimler antibiyotik tedavisi önerebilir. Bu işlem mikrop kapmasını önlemek içindir.

1-2 Ay Sonra Kıl Dönmesi Tedavi Edilir!
Apseye neden olan kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece apse problemi devam edecektir. Apsesi boşaltılan kıl dönmesi tedavisi hemen yapılamayarak öncelikle apseli dokunun onarılması beklenir. Önce apse boşaltılıp, tedavisi ise 1-2 ay sonra yapılmaktadır. Apse boşaltma kıl dönmesi tedavisi olmadığını bilmelisiniz.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apse boşaltma işleminden sonra geçen 1-2 aylık süreç sonunda ise mutlaka kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Tedavisi ameliyat ile yapılmakta olup, size önere bilebileceğim yöntemler arasında Mikro Sinüsektomi, Bascom ve Karidakis Ameliyatı uygulanmaktadır. Idea proctoloji uzmanları tarafından uygulanan bu yöntemlerle tedavi olmak için sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Tedavi sonrası hastanede yatma ve iş gücü kaybı yaşanmaz.

289 Yorum

 1. Tolga

  Hocam benim kıl donmesi sismisti hastaneye gittim 4 gün önce nesterle kesip iltihabı akıttilar ama şişlik hala var üstelik kıp kırmızı ve çok rahatsız edici kaba etlerime kadar acı var bu normal mi değil mi?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   İltihabın akacağı açıklık kapanmıştır.Bu nedenle şişlik devam ediyor olabilir.Kontrole gidin kapanmışsa tekrar açtırın

 2. Petek

  Merhaba bende oturamıyordum gittim apse alındı pansuman yaptım 1 ay boyunca 3 güne gidicem ağrı falan hiçbirşey kalmadı ameliyat olmam şart mı ağrısı geçti

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   size kıl dönmesi apsesi tedavisi yapılmış.kıl dönmesi tedavisi olmalısınız

 3. Masal Meryem

  Merhabalar hocam . Bende de kıl dönmesi çıktı da kuyruk sokumunda . Baya bı aciyor . Acaba şu an hastaneye gelsem onu alabilir misiniz? Yoksa apsenin uclanmasini mi beklerdiniz.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   önce apse tedavisi yapılmalı, apse tedavisinden 1-1,5 ay sonra doku kendini toparlayıp enfeksiyon riski ortadan kalkınca kıl dönmesi tedavisi yapılmalı.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 4. Bahar

  Merhaba hocam.
  Benim makatımda şişlik vardı kışın karda ben düşmüştüm oturamıyodum ve şişlik vardı ve dikkate almadım düştüğüm içindir diye ama aradan bir vakit geçti ağrı falan yoktu bir hafta önce ise lavaboya gittiğimde makatımdan kıl çıktı kendiliğinden ve yeri delik olarak kaldı korkuyorum ben ne yapmalıyım şimdi

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kıl dönmesi varmış, muayene olmalısınız, kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece ilerleyen bir hastalıktır. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi, pıt picking, bascom gibi çağdaş yöntemlerle yada lazerle tedavi ediyoruz. Normal yaşamına ara vermeniz gerekmiyor. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Muayenemiz ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri