Makatta Ağrının Nedeni Kıl Dönmesi Apsesi Olabilir?

Diğer adı Pilonidal Sinus olan (Kıl Dönmesi) özellikle kuyruk sokumu bölgesi cilt altında yabancı (Saç kılı, tüy) gibi cisimlerin girmesi ile oluşan bir tür makat hastalığıdır. İlk etapta herhangi bir sorun ve şikayete neden olmayan Kıl Dönmesi cilt altında biriken yabancı cisimlerin artması ile anlaşılır. Şikayetlerin başında apse gelmekte olup, makat bölgesinde şişlik ve akıntı ile ortaya çıkmaktadır.

Makatta ağrının nedeni kıl dönmesi apsesi olabilir.

Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur?

Genelde tüm pilonidal sinus hastalarının ortak sorunu olan abse neden olduğunu özetle anlatayım. cilt altına giren ve orada biriken kılları vücudumuz cildimize zarar vermemesi için onu bir kapsül ile sarmaktadır. Fakat bu kapsül sert oturma, makat üzerine düşme gibi durumlarda zarar görmektedir. Zarar gören kapsül kılları koruyamayarak cilde zarar vermesine neden olur. Bu durumda bu yabancı cisimleri eritmek isteyen vücudumuz bir salgı oluşturur. Tabiki bu salgı cilt altında biriken kılları eritme yeteneği olmadığı için dışarı atacaktır. Fakat dışarı çıkamayan bu salgı makatta şişliklere neden olmaktadır. Normal şartlarda şikayeti olmayan kıl dönmesi apse oluşması sonucu kişinin çok canını yakmaktadır.

Acil Müdahale Edilmesi Gerekir!
Makat kısmında görülen apseler sadece kıl dönmesi ile sınırlı olmayıp, Fistul dediğimiz hastalık sonucu ortaya çıkar. Sorun her ne olursa olsun tüm apseler tespit edildiğinde mutlaka boşaltılması gerekir. Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bu işlemi geciktirilmesi halinde 5-6 gün içinde kendisi patlayacak ve doku hasarına neden olacaktır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen apse boşaltma işlemi genelde o bölgede küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Cilt altında biriken irin boşaltılarak sıvı ile içi temizlenmektedir. Idea Kıl Dönmesi Tedavi merkezi ve devlet hastanelerinin genel cerrahi bölümlerinde bu işlem yapılır. Apse boşaltmasına müteakip hekimler antibiyotik tedavisi önerebilir. Bu işlem mikrop kapmasını önlemek içindir.

1-2 Ay Sonra Kıl Dönmesi Tedavi Edilir!
Apseye neden olan kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece apse problemi devam edecektir. Apsesi boşaltılan kıl dönmesi tedavisi hemen yapılamayarak öncelikle apseli dokunun onarılması beklenir. Önce apse boşaltılıp, tedavisi ise 1-2 ay sonra yapılmaktadır. Apse boşaltma kıl dönmesi tedavisi olmadığını bilmelisiniz.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apse boşaltma işleminden sonra geçen 1-2 aylık süreç sonunda ise mutlaka kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Tedavisi ameliyat ile yapılmakta olup, size önere bilebileceğim yöntemler arasında Mikro Sinüsektomi, Bascom ve Karidakis Ameliyatı uygulanmaktadır. Idea proctoloji uzmanları tarafından uygulanan bu yöntemlerle tedavi olmak için sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Tedavi sonrası hastanede yatma ve iş gücü kaybı yaşanmaz.

307 Yorum

 1. Merhaba hocam. 5 yıl önce kıl dönmesinden flep yöntemiyle ameliyat olmuştum. 3 delik vardı o zaman. Birkaç aydır da kuyruk sokumunda dikiş yerine yakın apse oluşmaya başladı. En son iki hafta önce apse boşaldı yine. Nüks etmiştir diye doktora gittim şu an anlayamadıklarını apseliyken gelmemi söylediler. Ayrıca şimdi ameliyat yapalırsa açık yapılacağını ve benim için çok zor olacağını söylediler. Nüks etmemiş olma ihtimali var mı ve benim için flep üstüne açık ameliyattan başka bi seçenek olamaz mı

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Apse nüks olduğunu düşündürür, daha önce zatene flep yöntemiyle tedaviniz yapıldığı için bölgenin hem anatomisi hem de ffiziksel görünümü bozulmuştur.
   Kliniklerimiz de kıl dönmesini , Mikrosinusektomi, pit picking, sinusotomi , bascom ve lazer gibi çağdaş yöntemlerle tedavi ediyoruz. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavi edebiliriz.tekrar apse oluşmasını beklemeyin.apse hem hastalığın daha çabuk ilerlemesine hem de apseliyken tedavi yapılamaz en az 1-1,5 ay beklemek gerekir.

 2. Hocam merhaba. Benim de 2 gündür bi şişlik gibi bişey var. Ağrı yapıyor. Erken teşhis için bi hekime görünsem ameliyatsız tedavi edilebilir mi. Apse yok sanırım ama olacak gibi.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   kıl dönmelerinde genellikle ağrı apse bulgusudur. muayene ile değerlendirilip apse tedavisi yapılmalı, apse iyileştikten ve doku tam olarak toparladıktan sonra bu süre yaklaşık 1-1,5 ayı bulur . Kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız

 3. iki gün önce apse kesildi ancak şişlik hala inmedi ve akıntı yok

 4. Merhaba benim genital bölgemde bacağıma yakın bölgede bir şişlik var ara ara geçip ara ara tekrar beliriyor bugün yine şişmiş bakınca içi koyu renk görünüyor bu kıl dönmesidir değilse ne olabilir

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kıl dönmesi yada Batık dediğimiz durum olabilir.Muayene ile değerlendirmek gerekir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.

 5. Hocam iyi akşamlar ben 2 kere kıl dönmesi ameliyatı oldum ilki açık ameliyat ikincisi kapalı ameliyat şu an 7 sene oldu 2 senedir ağrı var doktora gittiğimde herhangi bi sorun olmadığını söylüyorlar ameliyat olmadan önceki şikayetlerimin aynısını yaşıyorum şuan yurt dışında yaşıyorum ne yapmam gerekir antibiyotik almam gerekir mi?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   apse olabilir, genellikle apse dönemlerinde ağrı oluşur.apse de hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur.Muayene olun apse varsa açtırın.

 6. 19 Temmuz 2022de kıl dönmesi apsesi oluşumundan dolayı ameliyatla apseyi boşalttılar ardından 2 ay sonra tekrar gel dediler falan bugün 14 Eylül 2022 kıl dönmesi apsesi tekrar başladı bu neden olmuş olabilir

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   2 ay sonra sizi kıl dönmesi tedavisi için çağırmışlar, kıl dönmesi apsesinden sonra hemen kıl dönmesi tedavisi yapılırsa iyileşme çok gecikir. dokunun toparlayıp iyileşmesi gerekir ki cerrahi tedavi yapılabilsin.ama sizin iki aylık süreçte tekrar apse gelişmiş. yeniden apse tedavisi yaptırmalısınız. ve daha kısa sürede kıl dönmesi tedavisi için gitmelisiniz.sık tekrar eden apseler hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur. Kıl dönmesi tedavisi yaptırmadan önce Mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

 7. Hocam merhaba 4 gün önce kuyruk sokumumda şişlik vardı genel cerrahi bölümüne gittim iltihabı boşalttı. Ama okdr çok ağrıyor Kİ ne oturabılıyorum ne yatabılıyorum 10 gün önce doğumyaptım şişlik yok iltihap akmıyor ama acısı çok fazla yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   apseyi boşaltmak için yapılan kesi kapanmış ve apse içerde birikmiş olabilir,ağrının başka açıklaması yok.kontrole gitmelisiniz.

 8. Merhaba hocam bendede aynısı var yalnız bende iltihap kendiliğinden çıkıyor böyle bir olasılık var mı yoksa başka bir hastalık nedeni olabilir mi yani kıl dönmesi haricinde?

 9. Hocam merhaba yaklaşık 1 hafta evvel başlyan ağrıda acilde kıl dönmesi teşhisi konuldu antibiyotik ve pomad , ağrı kesici yazıldı, cumartesi yüksek ağrıyla beraber apse kendiliğinde açıldı bende aynı gün acile gittim apsenin akacağını söylediler genel cerrahiye önümüzdeki pazartesine randevu aldım şu an hafif kanla beraber akıntı kuyruk sokumu arasından bazen akıyor apsenin üstüne pansuman yapıp bandajlamam gerekir mi ?
  İlaçlarıma devam ediyorum

  • Doktorun Cevabı

   temiz ve kuru tutarak iyileşmesini sağlayın, kıyafetlerinizin kirlenmemesi için gazlı bezle kapatabilirsiniz.fakat 1-1,5 ay sonra kıl dönmesi tedavisini yaptırmalısınız.kıl dönmesi ilerleyen bir hastalıktır.bu dönemde tedavi olmayın, apse nedeniyle enfeksiyon gelişir ve iyileşme gecikir.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 10. Hocam benim kıl donmesi sismisti hastaneye gittim 4 gün önce nesterle kesip iltihabı akıttilar ama şişlik hala var üstelik kıp kırmızı ve çok rahatsız edici kaba etlerime kadar acı var bu normal mi değil mi?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   İltihabın akacağı açıklık kapanmıştır.Bu nedenle şişlik devam ediyor olabilir.Kontrole gidin kapanmışsa tekrar açtırın

 11. Merhaba bende oturamıyordum gittim apse alındı pansuman yaptım 1 ay boyunca 3 güne gidicem ağrı falan hiçbirşey kalmadı ameliyat olmam şart mı ağrısı geçti

 12. Merhabalar hocam . Bende de kıl dönmesi çıktı da kuyruk sokumunda . Baya bı aciyor . Acaba şu an hastaneye gelsem onu alabilir misiniz? Yoksa apsenin uclanmasini mi beklerdiniz.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   önce apse tedavisi yapılmalı, apse tedavisinden 1-1,5 ay sonra doku kendini toparlayıp enfeksiyon riski ortadan kalkınca kıl dönmesi tedavisi yapılmalı.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 13. Merhaba hocam.
  Benim makatımda şişlik vardı kışın karda ben düşmüştüm oturamıyodum ve şişlik vardı ve dikkate almadım düştüğüm içindir diye ama aradan bir vakit geçti ağrı falan yoktu bir hafta önce ise lavaboya gittiğimde makatımdan kıl çıktı kendiliğinden ve yeri delik olarak kaldı korkuyorum ben ne yapmalıyım şimdi

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kıl dönmesi varmış, muayene olmalısınız, kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece ilerleyen bir hastalıktır. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi, pıt picking, bascom gibi çağdaş yöntemlerle yada lazerle tedavi ediyoruz. Normal yaşamına ara vermeniz gerekmiyor. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Muayenemiz ücretsizdir.

 14. Hocam oturduğum yattigim zaman şiddetli ağrı oluyor şişlik var makat bölgesinde 1 ay sonra mülakat eğitimim var çok zorlanıyorum oturmakta ne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Şişlik makat bölgesinde ise ve ani başladı ise apse olabilir, kuyruk sonucunda ise kıl dönmesi apsesi olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Merhaba hocam. Yaklaşık 2 ay önce kıl dönmesinden dolayı kuyruk sokumunda da apse oluştu. Bu apse boşaltıldı fakat pandemiden dolayı ameliyatın ileri zamanlarda olmasına karar verildi. Ancak apse boşaltıkdıktan sonra kuyruk sokumumun iki tarafında sertlik oluştu. Sanki içinde taş varmış bir şey orada katılaşmış gibi. Bu neden olabilir? Bilgi verirseniz sevinirim,teşekkürler.

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Kliniklerimizde kıl dönmesini hastanede yatış gerekmez, narkozsuz tedavi edebiliyoruz. Gelirseniz durumunuzu değerlendirip . Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi, pıt picking, bascom gibi çağdaş yöntemlerle yada lazerle tedavi ediyoruz. Normal yaşamına ara vermeniz gerekmiyor. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Muayenemiz ücretsizdir. Kıl dönmesi tedavisi edilmediği sürece ilerleyen ve ailene neden olan bir hastalıktır

 15. Hocam merhaba .3 4 gün önce kuyruk sokumumda şişlik gördüm .doktora gittim çok açıyordu buyuyunce onu alırız dedi .beyaz uç verdi ve kendi kendine patladı çok kanadı napmaliyim

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kıl dönmesi apsesi olmuş, patlamış. Tedavi için iyileşmesini ve dokunun toparlaması beklemen gerekir. Buda 1-1,5 ay sürer. B arada kıl dönmesi tedavisi yöntemlerini mutlaka araştırmalısın. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 16. Hocam merhaba, 2 gün önce şişkin olan bölge derinin incelemesi sonucu patladı ve irin boşaldı içinden. Ancak 2 gündür kırmızı soluk renkli sıvı akmaya devam ediyor ve derise oluşan delik kapanmadı. Doktor randevusu aldım ancak daha 13 gün var. Bu süreçte ne yapmalıyım? Bi de benim kıl dönmem tam ortada değil sol tarafta. Bu tedavi için sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kıl dönmesi tedavisi 1-1,5 ay sonra doku tamamen olarak iyileşince planlamalısın. Yoksa yara yerinde enfeksiyon getirebilir. Bu arada kıl dönmesi tedavisi yöntemlerini araştırmadan tedaviye karar vermeyin.

 17. hocam merhaba,

  benim kuyruk sokumumda kizariklik ve yanma
  hissi var. İncelediğimizde kucukte olsa bir giriş deliği gorunmuyor ayrica şişlik ve akinti da hic olmadi. yanma hissi son 1 senedir ara ara artip ara ara da hic hissedilmiyor.

  Çanakkalede yasiyorum bu belirtiler kil donmesi olabilir
  mi yoksa giris deligi akinti ve sislik olmadan kil donmesi olmasi mumkun degil mi? Yanitiiniza gore gelip muayne olmayi dusunuyorum. Tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kuyruk sokumunun iyi çekilmiş bir fotoğrafını 05426210888 nolu telefona WhatsApp tan gönderirseniz değerlendiririm, boşuna gelmemiş olursunuz.

  • Hocam iyi aksamlar surekli cibanlar cikiyor hangi doktora gittimse care bulamadim butun tahlilerimi yaptim bisey cikmadi belkide kanimda enfeksiyon var ne yapmam lazim

 18. Hocam iyi günler benim 1 ay önce kuyruk sokumum da şişlik ve ağrı oluştu antibiyotik kullandım enfeksiyon vardı kıl dönmesinden dolayı ama ilaçları içince geçti herhangi bir akıntı falan hiç olmadı ve görünürdede pek bişey yok . Doktorum şuan ameliyata gerek yok dedi sizce temiz tutulursa ilerleme durumu var mıdır

  • Doktorun Cevabı

   Hastalığını geçmedi, sadece apse vardı o iyileşti, Tekrar her an apse olabilir, hastalığınız ilerleyebilir. Tedavi olmalısınız. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi, lazer, pıt picking yada bascom yöntemi gibi çağdaş yöntemlerle tedavi ediyoruz, Bu yöntemlerle tedavide normal yaşamına ara vermeniz gerekmiyor, Hepsi ayaktan lokal anestezi altında yapılan yöntemler olduğu için narkozla tedavinin getirdiği riskleri yaşamazsınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.

 19. Merhaba 2 yıl önce kıl dönmesi çıktı bende iltihap çıktı ama ameliyat olmadım şuan sıkıntı olur mu

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kıl dönmesi ilerleyen bir hastalıktır. Ilerledikçe tedavisi zorlaşır. Bu nedenlerle fazla bekletmeden tedavi olmanız öneririm. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi, pıt içkinin ve başım gibi çağdaş yöntemlerleyada lazerle tedavi ediyoruz. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz ücretsiz muayene ile değerlendrip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve tüm kliniklerimizee randevü alabilirsiniz.

 20. mrb hocam 7 ay once kil donmesi ameliyati oldum dikisli kapatildi yara 1 haftadir yine sislik var dr apse yapmis dedi antibiyotikler yazdi kullandiktan sonra gel dedi kucuk bi kesik olustu iltihap akmaya basladi tekrardan nasil bir yok izlemeliyiz

  • Doktorun Cevabı

   Kıl dönmesi nüks etmiş olabilir. Çağdaş kıl dönmesi yöntemlerini araştırmadan tedaviye gitme. (lazer, mikrosinusektomi. Sinusotomi gibi) 5426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 21. Hocam merhaba 4 yıldır ugrastıgım bir problemim var ve hangi hastaneye gidersem bir çözüm yolu bulunamadı yuz bölgemde cene ve yanaklarda büyük irinli apseler cıkmaya basladı bazı doktorlar akne dediler bazıları apse dediler ve cıkan yerde sakallarımda dokulmeye basladı şişiyor ve patlayıp akıyor hep tekrarlıyo bu durum sebebi ne olabilir yardımcı olursanız cok sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Tarifini kıl dibi apsesi düşündürüyor. Cilt temizliğine dikkat eder ve bakımda antiseptik solusyonlardan faydalanırsanız sizin için çözüm olabilir.

   • Anladım hocam antibiyotik kullandım geçmedi bildiginiz şişkinlik oluyor ve kıllar dokuldukten sonra patlıyor ama yerine kıl gelmedi ve iyice yüzüme dahıldı her yerinde cıktı diyebilirim nasıl bir yol izlemem lazım sadece temizlik yararlı olurmu

 22. Hocam iyi günler yaklaşık bir hafta önce kuyruk sokumunun biraz aşağısında bir kızarıklık ve ağrı oluştu 4 gün öncede şişti ve apseye döndü ve ağrılarım artmaya başladı oturmakta zorluk çekiyordum 2gün önce yatarken pişmiş soğan koydum sabah uyanınca apse patlamıştı ve aşırı rahatladım şimdi ara ara yara hafif kanıyor ama rahat oturuyorum ve ağrı hiç yok sizce nedeni nedir? Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Ağrının nedeni kıl dönmesi apsesi, apse büyüdükçe dokuda gerginlik olduğu için ağrı artar,patlayınca bu bası ortadan kalktığı için ağrı azalır. Apse bölgesine pansuman yaparak temizliğine dikkat edin, her duş aldığınızda düşü o bölgeye tutarak bolca yıkayabilirsiniz. 1-1,5 ayda doku toparlar, kıl dönmesi tedavisini yaptırabilirsiniz. Ertelemeyin çünkü hastalığın ilerlemesine neden olur. Kliniklerimizde kıl dönmesini ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz, mikrosinusektomi, sinuzotomi ve lazer ile. Normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 23. Doktorun Cevabı

  Merhaba,
  Önce apse tedavisi yapılmalı, herhangi bir kliniğe giderek apseyi açrırın ki iyileşme sürecine girsin. Apse açılmadığı sürece enfeksiyon ilerler. Apse iyileştikten sonra yani doku toparlayınca bu süreçte yaklaşık bir ayı bulur. Kıl dönmesi tedavisi yapılabilir. Apsenin açılmasını ameliyat olrak değerlendirmeyin orada yapılan işlem apse tedavisindir, apse tedavi edilip iyileşmeden kıl dönmesi tedavisi yapılmamalıdır. Eğer yapılırsa iyileşme çok gecikir, enfeksiyon gelişebilir. Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini microsinusectomi, sinusotomi yada lazer ile yapıyoruz. 05426210888 nolu telefondan randevu ve bilgi alabilirsiniz. @ideaklinik instagram hesabından kıl dönmesi tedavilerimizi izleyebilirsiniz.

 24. Merhaba Hocam Bende Şişlik ve Sertlik var Ama belirtilerine göre öyle aşırı derecede bir ağrı yok ama şişik yerin sert olması canımı sıkıyor ne yapamam lazım

  • Doktorun Cevabı

   Kıl dönmesi hastalığının iki aşaması vardır, kıl dönmesi ve kıl dönmesi apsesi, sertliği olması apse oluşmaya başladığınız göstergesi olabilir. Bekleyin apse oluşursa apse tedavisı yapılmalı. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • Merhaba hocam ben bir kere kil dönmesi ameliyatı oldum geçen sene şimdi yine başladı ağrı oldu ve şişti 2. Defa ameliyat olmak riskli mi dir acaba

    • Doktorun Cevabı

     Geçen defa yine şişlik oluşup onu açtırdıysanız ameliyat olmamışsınız demektir, Şimdi şişlik oluşması kıl dönmesi apsesi olduğunuzu gösterir, apsenin daha fazla ilerlememesi için apseyi açtırmalısınız. Iyileşme tam gerçekleştikten sonra bu da 1-1,5 ay sürebilir, Bu süreçten sonra Size en yakın kliniğimize gelirseniz ,durumunuzu muayene ile değerlendirip, mikrosinusektomi yada lazer ile tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz. @ideaklinik instagram hesabını takip ederek tedavilerimizi görebilirsiniz.

  • Hocam merhaba ben yaklaşık 1 sene kadar önce kuyruk sokumumdaki akneyi boşalttırmıştım. Ancak şimdi yine ağrımaya başladı ve şişlik var. Benim canım cok acıdığı için tekrar doktora gidemiyorum. Acaba bu tekrar apse boşaltımının anestezi ile yapılması mümkün müdür?

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Genel anesstezinin kendi içinde riskleri olduğu için apse tedavisi için genel anestezi yapılmaz. Tekrar bu olayı yaşamak istemiyorsanız apse iyileşince kıl dönmesini tedavi ettirmenizi öneririm.

    • Merhaba hocam.
     Ben kıl dönmesi ameliyatı oldum. Tekrarladı doktor gittim tekrar nuks etmiş dedi ve yaranın içini temizledi 10 gün geçti üzerinden şişti ve otururken ağrı yapıyor

 25. Merhabalar 11 gün önce apse boşaltma ameliyatı oldum fakat hala iltihap tamamen bitmiş değil gün içinde akıyor ve tekrar şişip doluyor ne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   Günlük pansuman yapmalı ve içini bastırarak boşaltmalısınız. Içi dolu kaldıkça iyileşmez, süreç gecikir. Eğer yapılan kesi kapandı ise tekrar açtırmalısınız.
   Öp. Dr. Nizam Kurtdere

   • Merhaba 15 gün önce kendim patlattım azitron orsinit cipro kullandım 5 gün sonra tekrar etti ufak bir şişlik oldu oda gece patlamış dı şimdide ufak ufak arada bir akıntı oluyur gündüz bir şey olmuyor gece akıntı oluyor neyapmam lazım

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     Kıl dönmesi apsesindenmi ameliyat oldunuz yani apse tedavisini yapıldı? Eğer üç kez kıl dönmesi ameliyatı olduysanız hijyen çok dikkat etmeniz gerekir, Hatta tüm sırt kılları, kalça bölgesindeki kıllara lazer epilasyon yaptırın, günlük yıkayın ve çamaşırlarınızı değiştirin. Çünkü sırt bölgesinden dökülen kıllar bu bölge kıllarına tutunur ve cildi delerek içeri girer. Önce apse tedavisi olmalı apse den 1-1,5 ay sonra doku toparlayınca tedavi olmalısınız. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz, kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yada lazer ile tedavi ediyoruz, normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor.

 26. Merhabalar 6gün önce apsem ameliyatla temizlendi fakat dikiş olmadığı için sürekli kanıyor ve gün aşırı pansuman yapıyorum kan gelmesi normalde mi? Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Normal, Zaten apsenin rahat akması, Tekrar şişlik oluşmaması için açık bırakılır. Sık sık yıkayıp kuru tutun.

 27. Hocam meraba. Kuyruk sokumumda badem büyüklüğünde şişlik ve ağrı var. Zannedersem kıl dönmesi olmuş. Şuan ameliyat olabilecek durumda değilim apseyi ve ağrıyı geçirecek bi yöntem var mı

  • Doktorun Cevabı

   Apsenin açılarak tedavi edilmesi gerekir. Duruma göre antibiyotik tedavisi başlamalı. 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

 28. 6 gundur apsem patlamadi cok agri yapiyor yuruyemiyor yataktan kalkamiyorum doktorada gitmedim kendide bosalmari daha beklemelimiyim kendi bosalsin diye

  • Doktorun Cevabı

   ağrınız çok fazla ise açtırabilirsiniz,bir de nadir de olsa bu apseler fistüle neden olabilir.05426210888 nolu telefondan extra bilgi alabilirsiniz.

  • Merhaba ben ocak ayında ameliyat oldum fakat hala apse yapıyor ameliyat yerim doktorum ise antibiyotik ile tedavi yapıyor sizce ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba tam olarak değerlendirebilmek için muayene etmek gerekir. Ocak ayında kıl dönmesi ameliyatı oldunuz yoksa kıl dönmesi apsesimi boşaltıldı. Apse boşaltılmış ise akıntı devam edebilir, eğer klasik yöntemlerle ameliyat olduysanız iyileşme 2-6 ay kadar sürebilir, fakat bu kadar uzun dönemde sıkça nüks edebilir. Extra bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 29. Yaklaşık bir hafta önce doktor oluşan apseyi boşalttı şimdi biraz agrı başladı bir hafta icinde tekrar apse oluşurmu

 30. 3-4 gün önce kuyruk sokumumun üzerine düştüm merdivenlerden inerken ayağım kaydı 1 gün sonra ise ağrımaya başladı ve orda kızarıklık oluştu ilerleyen günlerde şişlik oluştu sıcak su torbası buz falan koyuyorum bugün ise orada ici beyaz bir delik vardı bende sivilce diye sıktım içinden baya apse mi artık irin çıktı herhangi bir hekime başvurmam gerekiyor mu ne yapıcam vücuda herhangi etkisi olur mu kana falan

  • Doktorun Cevabı

   Genel cerrahiye muayene olmanızda fayda var. Farkında olmadığınız kıl dönmeniz olabilir. Yada başka bir neden ilerlemeden önlem almış olursunuz.

   • Hocam merhaba 2gun önce kıl dönmesi teşhisi koydu devlet Hastanesi’nde ki doktor sonra iltihap var dedi ve boşalttı gazlı bez falen pansuman yaptı dedi yarın da yapılması gerekiyor evde kendim yaptım ama duş banyo falen yapsam problem olur mu delik açık şuanda çünkü

    • Doktorun Cevabı

     bol suyla duş tutarak yıkayıp, kurulayabiliesin.böylece enfeksiyon etkenini uzaklaştırmış olursun.1-1,5 ay tamamlandığında dokular tam olarak iyileşmiş olur ve mikrosinusektomi yada laserle tedavi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Bende apse oluştu doktor boşalttı pansuman yaptı pansumanı kendimaçmanmı söyledi apse boşaltıldıktan kaç gün sonra pansumanı açmam gerekir

 31. Bende apse oluştu tam kuyruk sokumunda beyaz bir şişlik oluştu büyüdü ve patladı iyice temizledim ancak doktora gitmedim üzerinden iki hafta geçti.
  Ağrı yok ne yapmam gerekiyor ?

  • Doktorun Cevabı

   Klinikleeimiz de kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendşrip ewğer doku yeterince toparladıysa laser yada mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 32. Slm ben kıl dönmesi şikayetin den dolayı doktora gittim ve ufak bir operasyon yaptı enjektörlü içini boşaltı ve içine gazlı bez koydu bir gün sonra çıkart dedi ama ben çıkartamıyorum çok canım yanıyor kolay bir yolu varmı lütfen cvp verim acil

  • Doktorun Cevabı

   Size apse tedavisi yapılmış, rahat boşalsın diye içersine gazlı bez yerleştirilmiş.kaynamış soğumuş suyla ıslatarak çıkartabilirsiniz. 1-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmeyi ihmal etmeyin.Mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmayın

 33. Merhaba , 7 yıldır bu sıkıntıyı yaşıyrum fakat her apseden kaynaklı yatamz yürüyemz hale gelip doktora gıttıgımde hepsi farklı bsey söyledi kıl dönmesi diyen olmadı yine aynı sorunu yasıyrum dün doktora grrım kıl dönmesi dedı iltihap olmasına ragmen yarın amelıyat dedıgı için guvenemedım o aksam antıbıyotık ıctım bgun baska bi hastahaneye gttım iltihaplanma var ilaç verıp pazartesı gel dedı fakat bu aksam apse kendiliğinden patlamış peçetey sildim kendimce napmam grekıyo bu durumda

  • Doktorun Cevabı

   Ağrı geçtiyse ek birşey yapmaya gerek yok ama ağrı geçmediyse bir kliniğe gidip boşalttırmanız gerekir. Temiz tutun, pansumanlarınıza özen gösterin. Apseli dokunun toparlaması iki ay alır,İki aydan önce ameliyat olmayın, iyileşme gecikir, iltihap olabilir. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 34. 5.5 ay önce kıl dönmesinden dikişli ameliyat oldum ameliyat sonrasi dikislerim açıldı 3 ayda pansumanla kapandı şimdi ise tekrardan açılma kızarma ve ordan ıltihap akıyor ne yapmam gerekiyor

  • Doktorun Cevabı

   Kıl dönmesine klasik ameliuatlar sonrası yada var olan apse tam olarak ikiletmeden cerrahi yapılırsa hem iyileşme süreci uzuyor hem de nüks sık görülüyor. Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisi mikrosinusektomi yöntemi ile yapılmaktadır. Size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinin planlanabilir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • hocam doktora giitim bana dediki kıl donmesinin başlangıcı merhem yazdi sürdüm 2 gün sonra patladi kan intihap çıktı kötu koku wardi şuanda ve kasinma war ne yapmam lazim
    teşekkür ederim:)

    • Doktorun Cevabı

     Kıl dönmesinin baqşlangıcı olmaz ya vardıe yada yıktur.Sizin ki kıl dönmesine bağlı apse oluşmuş,öncelikle apsenin tedavi edilmesi gerekiyor. Apseniz kendi haline patladığı için içini iyice boşaltarak pansuman yapın,hastaneler de corona enfeksiyonu nedeniyle yoğun ve riskli bu nedenle tedavinizi kendiniz yapmaya çalışın.1-2 ay içinde doku toparlar o zaman mikrosinusektomi yada laser ile tedavinizi yapabilirşz. yada 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip tedavinizi yaptırabilirsiniz.

   • 6 sene önce ameliyat oldum kıl dönmesin den şimdi tekrar apse yapıyor 2 aydır duramıyorum ağrıdan 1000lik antibiyotik içiyorum daha bi etki göstermedi tekrarladımı acaba ikinci ameliyat da çok zor dedi doktor bey çok korkuyorum

    • Doktorun Cevabı

     Muayene ile değerlendirmek gerekir.Eğer apse varsa önce apse tedavi edilmeli,apse açılmalı ve dokunun iyileşmesi sağlanmalı.Ortalama 1-2 ayda doku tamamen toparlar,muayene ile değerlendirip tedavinizi lasee, yada mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi alabilir yada size en yakın kliniğimizi öğrenip ,randevu alarak apzsnizi tedavi ettirebilirsiniz.

    • Merhaba hocam. 3 gun once kuyruk sisti ve suan sert. Ilk gun akinti vardi ama suan yok. Asiri derecede agriyor oturup kalkarken.Korona virusunden dolayi hastaneye de gidemedim.Bir sure daha patmasini beklemeli miyim?Sorunumun ne olduguna da emin degilim.Sayfanizdaki yorumlara gore kil donmesi. En azindan temmuz ayina kadar hastaneye gitmeden ne yapabilirim ?

     • Doktorun Cevabı

      Merhaba, 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip eğer uygunsa apse tedavisi için gelebilirsiniz. Corona enfeksiyonuna karşı tüm önlemlerimizi aldık.

  • Benim apsem patladı ve annem boşalttı iyice acab kıl onunla beraber çıkmış mıdır? Çıkmadıysan nasıl anlarım

   • Doktorun Cevabı

    Kıl dönmesi apsesi mutlaka bir klinikte boşaltılmalıdır. Kılların içinde biriktiği kesecik cerrahi olarak çıkarılmadığı sürece nüks eder ve tedavi edilmiş olmaz. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. Yaklaşık 1-1,5 ay sonra doku toparlayınca mutlaka tedavi olmalısınız. Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyoruz. 05426210888nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 35. Hocam iyi günler. 4 gün önce kıl dönmesi apsesine drenaj yapıldı. Bugün uyandığımda apsenin sol tarafında apsenin aşağı yukarı 4 katı kadar bir alanda şişlik değil ancak sertleşme hissediyorum. Ağrım biraz olsa da pek fazla değil. Bu durum normal midir?

 36. Merhaba.
  Iki gundur popomun ustune oturamadim, ama bugun siyah ve kanli birsey vardi arka kismim da, kanliydi, ve rahatladim simdi, kil donmesi mi degil mi bilemedim…

  • Doktorun Cevabı

   Anal apse yada kıl dönmezi apsesi olabilir.anal apse ise fistül yönünden riski fazla,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık. bu nedenle gecikmeden genel cerrahi uzmnına muayene olmalısınız

   • Kuyruk sokumundan cikmis sayin Doktor!

    • Doktorun Cevabı

     Kıl dönmesi apsesi tedavisi olacaksınız.1-1,5 ay sonra doku tamamen toparlayıp iyileşince kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini mutlakaaraştırın çünkü bu yöntemle tedavi de normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor

  • Iyi günler ben kıl dönmesi apse drenaj tedavisi gördüm yaklaşık 8 gün oldu duş almanda sakınca varmidir

   • Doktorun Cevabı

    Duş almanızda herhangi bir sakınca yok,duş almanız apse bölgesinin temizlenmesinede katkı sağlayacaktır.duşu direkt o bölgeye tutarak yıkayabilirsiniz.duştan sonra kur3ulamayı unutmayın.yaklaşık 1-1,5 ayda apse oluşan bölge de doku tamamen iyileşir.mikrosinusektomi yöntemini araştırıp tedavinizi bu yöntemle olmanızı öneririm.05426210888 nolu telefondan extra bilgi alabilirsiniz

 37. bendede kil donmesi var yani orda bi oluk var ama sadece agri var, akinti veya sislik yok benimkinin tedavisi nasil olur? bendede apse var mi

  • Doktorun Cevabı

   Akıntı,şişlik,ağrı yoksa apse yok demektir ama bu dönemde tedavi olmanızı öneririm. Apseliyken kıl dönmesi tedavisi yapılmaz, beklerseniz hastalığınız ilerler,delik sayısı da artar

 38. Merhabalar.
  Ozbekistan vatandasiyim. Turkiye saglik sigortam mevcut degil. Su an kon donmesi sorunu yasiyorum. Sislik var. Burdeki cerrah hekimlere apse cikartmasi icin kucuk kesik yaptiracam. Ozbekistanda su an mikrisinusektomi operasyonu yaptirmak mumkun gorunmuyor. Turkiye gelip ameliyat yaptirmak istiyorum. Oncelik yapmam gerekenler nedir?
  Ondan teshis koyabilmeniz icin digitall tomografi cekim filmi gondermemi gerekir?.
  Apsa cikartiktan sonra ne kadar zaman icerisinde turkuye gelmem gerekir?
  Benimle iletsime gecilmesini arz ediyorum.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba Behzat bey,
   Şu an apse varsa apse tedavisi yaptırmaalısınız, tedaviden ve 1-1,5 ay sonra doku iyileşip toparlayınca kıl dönmesini microsinusectomi yöntemi iletedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefona whatsappdan fotoğraf gönderebilirsiniz,durumunuzu değerlendrebiliriz, tomografi çektrmenize gerek yok. Extra bilgi, iletişim için bu telefonu arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

 39. Hocam meraba kıl dönmesi için hastaneye gittim ve şırıngayla çekti şişliği indi ve sonra bir süre donra şişmeye başladı ama akıntı yok şişlik var bu çok canımı yakıyor duş aldıktan sonra biraz olsun açısı gidiyor ne yapmalıyım bunun için

  • Doktorun Cevabı

   şu an kıl dönmesi apseniz var görünüyor.apse cerrahi olarak açılmalı.apse tedavisinden ve doku topaarladıktan sonra kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz,tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 40. 10 yıl önce apsemi temizlettim o günden sonra hiçbir ağrı akıntı ve şişlik olmadı. Yinede ameliyat gerekir mi ? Yoksa iyileşmiş mıdır.

 41. Hocam merhaba ben 2 hafta once tedavi oldum apse boşaltildi ama makat tarafimda hala hafif sislik ve az bir akintı var bu normal mi ?

  • Doktorun Cevabı

   normal,akıntı devam edebilir.1-1,5 ay sonra tedavi olmalısınız.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

 42. Bugün apse boşaltılarak hafta. Amaliyat ola bilir miyim

  • Doktorun Cevabı

   bugün apse boşaltıldıysa haftaya ameliyat olmanız doğru değil.dokunun toparlaması için 1-1,5 ay beklemek gerekir.normal yaşamınıza ara vermek zorunda kalmayacağınız mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 43. Merhaba hocam. Benim 2-3 yıldır süren kıl dönmesi rahatsızlığım var. Ben kusura bakmayın ama gerizekalı gibi tedaviyi erken olmadım. 2017’nin Aralık aylarında cesaretimi toplayıp hastaneye gittim. Hemen orada daha detaylı incelemek için lokal müdahele odasına getirdiler ve kıl dönmesi olan bölgeyi temizlemeye başladılar. Resmen saçımdan bir tutam koparıp o yara yatağına atmışım gibi kıl çıktı. Ama şaşırtıcı tarafı bunun ameliyat tedavisi olmasına gerek yok dediler. Sadece haftaiçi her gün hastaneye gidip yatağı temizleyip pansuman yaptırmamı söylediler. Hastane de epey uzakta olduğu için hergün eşek yüküyle dolmuşlara para veriyodum. 2 hafta böyle devam etti ve bir yerden sonra canıma tak etti ve gitmemeye başladım. Zaten kanama vesaire durmuştu akıntıda yoktu buradan sonra ben hijyenime dikkat edersem geçer diye umdum ama işler umduğum gibi gitmedi. Birkaç ay sonra tekrar aynı şikayetler başladı ve bu seferde üstüne apse eklendi. Öncesinde o kadar yıl apse oluşmamıştı ama şanssızlığım işte. Apseyi tedavi ettirmeye gideceğim ama antibiyotik kullanamıyorum çünkü hap içme fobisi denen şey beni yakamdan tutmuş durumda ve bırakacağıda yok. Kısacası bu apsenin oluşturduğu iltihap için verilen antibiyotik ilacının hap formasyonu değilde iğne şeklinde olmam mümkün mü acaba? Zaten apseyi tedavi ettirir ettirmez sizin kliniklerinize geleceğim ve bu lanet hastalıktan kurtulacağıma inanıyorum. Bir sorum daha olacak uzun süre tedavi edilmeyen kıl dönmesinde mikrosinüsektomi yöntemi uygulanabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   apse açılıp ,pansumanı yapılıp iyileşme sağlanırsa antibiotik kullanımı gerekmeyebilir.ağızdan alamıyorsanız enjeksiyonda olabilir.mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 44. Merhaba ben yeni kıl dönmesi ameliyatı oldum. Doktorum dikişli olan bölgeye birşey taktığını söyledi ama ben anlamadım ne olduğunu biliyomusunuz acaba? Kelebek taktım demişti fakat onun ne işe yaradığını bilmiyorum.

 45. yunus_107_emre_celik@hotmail.com

  Hocam ben de kıl dönmesi var bu ayin 4 n de apseyi boslttim 15 gun oldu son 2 gundur hafif sislik ve agri var ama cok degil ustune uzanabiliyorum oturuyorum sorun yok hafif bir sizlama var bu neden acaba

  • Doktorun Cevabı

   kiniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.apse tam boşalamadan delik kapanmış yada enfeksiyon etkrarı olabilir.bir genel cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var

 46. S.a hocam oncelikle yapmis oldugunuz bu bilgi hizmetinden dolayi tesekkur ediyorum
  Kil donmesi rahatsizligimdan dolayi bugun bulunmus oldugum ilin tip fakultesi hastanesine gittim apseli olan bolgeyi kesip akittilar eve geldigimde halen sislik oldugunu hissettim sizce normal mi? Simdiden teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   Evet apse boşlatıldığında çevre dokuda ödem kalır ve şiş görünür ancak 1-2 haftada şişlik te düzelir. Sonrası kıl dönmei ameliyatı olmalısınız. Çağdaş kıl dönmesi ameliyat yöntemlerini yöntemini araştırmadan yönteme karar vermeyin.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 47. Merhaba hocam yarın apsemi boşaltmaya gidicem acısı çokmu oluyor ?

 48. Hocam kuyruk sokumumda ağrı var di bu gün ise iltihap aktı doktor kıl dönmesi dedi ama ben suan ameliyat olamam başka şehirde okuyorum bunun için ne kadar bekleyebilirim

  • Doktorun Cevabı

   beklemeniz tekrar apse riskini arttırır,doku toparlayınca tedavi olmanızı öneririm.bu süreçte 1,5-2 ay sürebilir.mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 49. Hocam benim kuyruk sokumumda şişlik ve ağrı vardı elimi bile suremiyodum bugün ordaki şişlik patladı ve iltihap aktı o bölge ise kırmızı etim cukurumus gibi hocam ben kan başka memleketteyim eğer kıl donmesiyse ameliyat olamam okuyorum suan çünkü bunun için ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   öncelikle apse tedavisi yaptırmalısınız.genel cerrahi uzmanına görünün,antibiotik kullanmanız ve pansuman yaptırmanız gerekir

 50. hocam ben 4 gün önce fenol tedavisi oldum kuyruk sokumundan ameliyat sonrası ve 4. güne kadar hiçbir ağrı veya sorun olmadı ama 4. günün gecesinde şidddetli ağrı var oturamıyorum hareket ettikçe ağrıyor fakat ameliyat yerimin sadece sol tarafı ağrıyor ve hareket ettikçe tansiyonum düşüyor. nedeni ne olabilir ? şimdiden teşekkür ederim.

 51. Hocam kıl donmesi bende önceden olmuştu doktora gittim iltihap kurulmuştu buna birşey yapmaya gerek yok dedi tekrardan başladı kuru olduğu için iki tane antibiyotik yazdı sonradan ameliyat gerekirmiş antibiyotikleri kullandıktan sonra.

  • Doktorun Cevabı

   apseden sonra dokunun toparlması 1,5-2 ayı bulabilir.bu nedenle beklemenizde fayda var.hemen ameliyat ta iltihap ve dikişlerin açılma riski yüksektir

 52. Hocam ben bir ay önce apse için gittim doktor apseyi boşaltırken birçok kıl çıkardı ve banada gösterdi. Bunları çıkarttım belki ameliyata bile gerek olmaz dedi. Hala pansuman yapıp o bölgeye sargı bezi koyuyorum ki mikrop kapmasın. Ancak hala o bölgede hafif sarımtrak bişeyler olduğunu görüyorum sargıbezi değiştirirken normalmi? Birde pansumana ne zamana kadar devam edeyim?

  • Genel Cerrahi Uzm Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Tekrardan muayene olup kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekmektedir. Kıl dönmesi apsesi tesadüfi bir durumdur. Tedavi olmazsanız apseniz tekrarlayabilir. Mikro siüsektomi yöntemi yöntemiyle 15-20 dakika içerisinde tedaviniz yapılır ve sonrasında günlük yaşantınıza geri dönüş sağlarsınız. Pansumana gerek duymazsınız.
   Şuan ki durumunuz için sadece yıkayın ve kuru tutun. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. geçmiş olsun

 53. Hocam ben bi iki sene önce planda sinüs olmuştum bugün ameliyat olduğum yer şişti ne yapmalıyım. Teşekkürler.

 54. Hocam Bende Kıl Dönmesi Var FAkat çok akıntı yok denize girmemde bir sakınca varmı

  • Doktorun Cevabı

   girebilirsiniz.ama geciktirmeden de tedavinizi yaptırın.mikrosinusektomi yöntemini araştırın

   • 10 gündür kuyruk sokumumda ağrı var ve birkaç gündür orada iki tarafta da bir sertlik hissediyorum. Akıntı yok. Kıl dönmesi olabilir mi? Kuyruk sokumu ağrısı sanıp günlerdir krem sürüyorum ancak bir faydasını görmedim.

    • Doktorun Cevabı

     Normal de kıl dönmesini pek ağrısı olmaz. Apse yapıyor olabilir. Kliniklerimiz de kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile eğer apse varsa apse tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Hocam merhaba ben 8 aylık hamileyim bu gün doktora gittim kıl dönmesi dedi aşırı acıyo şişti bana bir antibiyotik verdi birde krem ve beni en kısa sürede bir cerahiye gitmem gerektiğini söyledi ben bu ilaçları kullansam bebeğime heran gibi bir sorun olurmu ve o ilaçları kullandı mı bu şişlik gidermi

   • Doktorun Cevabı

    Apsenin hemen açılması gerekir. Antibiyotik kullanımı çok gerekli değil, hemen genel cerrahiye gidip muayene olmalısınız

 55. Merhabalar , 32 haftalık hamileyim ve makat bölgemde şişlik var . Şiddetli Ağrı yapıyor. Henüz muayene olmadım ama büyük ihtimal apse. Hamileyken apse tedavisi uygulanabiliyor mu?

 56. Merhaba hocam ben bundan iki ay once fenol yontemiyle ameliyatsiz kil donmesi tedavisi oldum her sey iyi gidiyordu yara lar kapandi akıntı kesildi üç hafta önce ust tarafta apse olustu doktorum bosaltti iki gundur tekrar apse olusuyor doktor bana kesin iyilesir dedi ne yapliyim hocam

  • Doktorun Cevabı

   fenol yöntemiyle tedavide oluşan kıl keseciği çıkarılmadığı için,tam bir tedavi olmaz, hastalık çok kolay nüks eder.bu nedenle mikrosinusektomi yöntemini araştırarak bu yöntemle tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 57. Hocam ben geçen sene lazer ile ameliyat oldum ama delik kapanmadı ve her zaman duş aldıgım halde koku yapıyo ne yapmalıyım?

  • Doktorun Cevabı

   tekrar muayene olmalısınız.koku enfeksiyon bulgusudur.antibiotik tedavisi gerekebilir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 58. Hocam bende 1 sene once kil donmesi vardi hastaneye gittiğimizde apseyi bosalttilar ve 1 hafta sonra doktor yeniden cagirdi bir makasla o kılı çekti ama suan yeniden var agri ve akıntı nohut tanesi kadar ise şişlik var

  • Doktorun Cevabı

   tekrar apse oluşmuş görünüyor.kıl dönmesinde oluşan kıl keseciği çıkarılmadığı sürece hastalık tedavi edilmiş olmaz.apse tekrarlar ,tekrarlayan apseler fistüle neden olabilir.bu nedenle apse tedavisi yapılıp doku toparlayınca yani 1,5-2 ay sonra mutlaka kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini mutlaka araştırın
   Op. Dr. Seher Şirin

 59. hocam ben doktora gittim şişlik ve iltihaptan dolayı doktor kıl dönmesi ama şimdi iltihaplanma durmu hiç gelmiyor ağrısıda kesildi ne yapmam gerekiyor

  • Doktorun Cevabı

   Melis hanım
   muayene ile durumunuzu değerlendirebilirz.apseden sonra dokunun toparlaması için yeterince zaman geçmişse tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.bu yöntemle tedavide sosyal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez.narkoz,pansuman,yatak istirahati gerekmez,anatomik yapınız bozulmaz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 60. Kıl dönmesi apsesini boşalttıktan 1 hafta sonra ameliyatini olmak sağlıkli midir ?

  • Doktorun Cevabı

   Sabri bey,
   sağlıklı değildir.1,5-2 ay gibi bir süre dokunun toparlaması beklenmelidir.iltihabi durum nedeniiyle yara iyileşmesi çok gecikir
   Op.dr.ergun Aygören

 61. desen@berberoglutekstil.com

  Hocam merhaba ben 5 yıl önce kil dönmesi ameliyatı oldum hic bir sorun yoktu bu güne kadar fakat şu anda tam vajinamin bitiş yerinde popova doğru tekrar bir apse tekrarlardı ve uçta vermiyor bu kul dönmesinden mi olmuştur ben bunu nasıl bosaltabilirim çok ağrım var

  • Doktorun Cevabı

   Kıl dönmesi genelde anüs üst kısmında kuyruk sokumunda olur. Kıl dönmesine bağlı ortaya çıkan apse ve iltihaplarda bu bölgede olur. Sizde ki sadece apse olabilir. Bunu kendiniz boşaltmak yerine kliniklerimize ya da size en yakın hastanede yaptırmalısınız. Daha sonra antibiyotik kullanmak gerekir.

   Op. Dr. Seher Şirin

 62. Hocam merhaba
  Apsemı bır hafta once boşalttılar ve antibiyotik tedavisi de gordum herhangi bır agrım yok acılan yer hagla kapanmadı banyo yapmamda bı sakınca var mı

  • Doktorun Cevabı

   Banyo yapmanızda herhangi bir sıkıntı olmayıp, iltihap boşaltılan yer 2 hafta içinde iyileşir. Biraz daha beklemelisiniz. Sırt üstü yatın biriken apse olursa boşalması kolay olsun.

 63. Hocam 3 sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum şimdilerde tekrardan nükse etti kendim herhangi bir yolla iltihabı bosaltabilir miyim ?

  • Doktorun Cevabı

   Kıl dönmesi iltihabı sorunun ilerlediği anlamına geliyor. Kişinin kendisinin iltihabı boşaltması mantıklı değildir. Kliniklerimize ya da size en yakın hastaneye giderek yardım alabilirsiniz. İltihap boşaltınca antibiyotik tedavisine başlamak gerekir. 1-2 Ay sonra ise Mikro Sinüsektomi ile 5 dakika içinde tedavinizi yapabiliriz.

 64. Kıl dönmesi ameliyatı ardından 2 hafta sonra dikişlerin orda akıntı var sebebi nedir ne yapılması gerekir

 65. Kıl dönmesi apsemi aldırdıktan sonra bi şişlik oluştu. Doktorumaşırı iyileşme dokusu olduğunu söyledi ve krem verdi. 2-3 hafta oldu ama şişlik hala daha inmedi. Çok fazla ağrısı falan yok ama sanki büyümeye başladı bir iki gündür. Sizce sebebi ne olabilir ?

  • Doktorun Cevabı

   apse alanını yetersiz açılırsa apse tam olarak boşalamadan kapanabilir.bu hastalığa spesifik çalışan kliniklerle görüşseniz daha iyi olur.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 66. Hocam apsem bosaltildi ve ben 5 gundur kkillari temizleyemiyorum suyla yikasam yaraya olumsuz etkisi olurmu bide apsesi bosaltilan insan kesin olarak mi kil donmesi yoksa istisna varmi

  • Doktorun Cevabı

   apseye pansuman yapılması gerekir.kuyruk sokumunda apse genellikle kıl dönmesi nedeniyle olur.istisna pek görülmez
   Op.Dr.ergun Aygören

 67. hocam iyi günler 2 gün önce fakettim arkamda şişlik var ve 2 tanede ufak delik var gittim doktora apseye enjektör soktu ve içinden pek bişey çıkmadı aguementin verdi kullanıyorum ama hala şiş ve acıyor aradada akıntı var ve sürekli mide bulantısı ateş halsizlik var ne yapmam gerek apse dolumuydu acaba tam olarak boşaltmakmı gerekiyor doktor haftaya bi daha gel dedi

  • Doktorun Cevabı

   apsenin açılması gerekir.genel cerrahiye görünün.1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirin ,tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırın.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 68. Hocam 2 hafta once cerrahi yontemle kil donmesi apsesi bosaltildi. Suan hic bir problem yok 3 ay sonra ameliyat olsam bu 3 aylik surecte bi sıkıntı yasarmiyim.

  • Doktorun Cevabı

   tekrar apse oluşabilir.genel hijyene dikkat edin.mikrosinusektomi yöntemini araştırın.mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız sosyal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 69. Merhaba kasik bölgemde 3 gündür şişlik var ve bugun kendi kendine patladi. 7 aylik hamileyim. Hastaneye gitsem müdahale yapilabilirmi

 70. Hocam merhaba apse var ve apse bosaltmaktan korkuyorum. Acaba ısırgan otu lapasiyla gecer mi merak ediyorum.

 71. mrb 7gün önce kuyruk sokumunda bi sertlik oldugunu fark ettim askerde oldugumdan dolayi bi hafta sonta cikabildim hastahaneye ve doktor apse oldugunu ve temizlenmesi gerektiggini sôyledi ve temizledi temizledikten sonra 10 gün sonra ameleyat olmak istiyorum bi sakincasi olurmu ameleyat yapmamasi icin bi neden varmi cevap verirseniz cok mutlu olurum

  • Doktorun Cevabı

   10 gün sonra ameliyat olmanız doku toparlamadığı tam iyileşme olmadığı için iyileşme süreci çok uzun sürebilir.1,5-2 ay beklemelisiniz
   Op.Dr.Nizam Kurtdree

 72. mrb apse temizlendikten 10 gün sonra ameleyat olabilirmiyiz

 73. Apse yi aldırmadım antibiyotik yazdı sizce gecermi

 74. 2 gün sonra ameliyat olucak şuan vurduğu için kanıyo orası sorun çıkartırmı?

  • Doktorun Cevabı

   apse varsa ,apse tedavisi olmadan ameliyat olmamalısın,iyileşme çok gecikir.tedavi olmadan normal yaşamınıza ara vermenizi gerektrimeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 75. Mrhb hocam bende kıl dönmesi var yaklaşık 1 aydır ilaç kullanıyom ama bir türlü iltihap kurumuyor sebebi ne olabilir nasıl kurur hocam yardımcı olur musunuz??

  • Doktorun Cevabı

   iltihapın olması tedaviye engel değildir.apsenin olması tedaviye engeldir.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 76. Merhaba bende kıl dönmesi oluştu apseyi aldılar 15 gün sonra gel ameliyat olcan dediler ama sabah akşam sıcak su ve bir ilqcın adını söyledi unuttum leğende oturun dedi unuttuğum ilaç ne olabilir ve su miktarı ile ilacın miktarı ne kadardır
  Op. Dr. Atilla Kaya
  ilacın üzerinde ne ölçüde kullanılacağı yazıyordur.apseden 15 gün sonra ameliyat olmanız doğru bir yaklaşım değil.doku tam olarak toparlamadığı için iyileşme gecikir.bu nedenle tedavinizi 1,5-2 ay sonraya planlamalısınız.mikrosinusektomi yöntemini de araştırmanızı öneririm

 77. Ben 17 yaşında Aydın’da öğrenciyim. Bundan yaklaşık 3 ay önce kıl dönmesi hastalığım olduğunu öğrendim. Hastaneye gittik ve ameliyat olmam gerektiği söylendi.Okula çok ara vermemem gerek. Haziranda planlamıştık ameliyatı. Sorun olmaz dendi 5 6 ay boyunca. Ama 10 gün önce apse yaptı ve baya şişti. Hemen gidip apseyi aldırdık. Antibiyotik kullandım bir hafta kadar ve ilaçlar bitti. Şu an hala daha bi şişlik var çok büyük değil. Ama rahatsız etmeye başladı yine. Apseyi yeni aldırdığımız için Mayıs gibi İzmir şubenizde mikro sinüsektomi olmayı planlıyorum. Baya kafama yattı o tedavi yöntemi. Sizce bu şişlik nedir hepsi alınmamış olabilir mi apsenin ? Zaten gittiğimiz doktor pek ilgilenmedi ters birisiydi biraz. Şimdiden teşekkür ederim.
  Op Dr Seher Şirin
  Kıl dönmeniz iltihaplanmış olabilir, mikro sinüsektomi yönteminde aynı gün okulunuza gidebilirsiniz.

 78. Merhaba
  Bende bundn 10 gün önce farkına vardırttı hastalık kendini müthiş bi acı yaşattı ve doktora gittgimde apse boşalttımı yapıldı 1hafta oldu ve hala pansumana gidiyorm dehşet bir kokusu var beni aşırı rahatsz eden ki başkasının rahatsız olması benden kaynaklanan bi kokudan ötürü beni çok daha fazla rahatsız ediyor ben şimdi 10 gündür evden dışarı çıkamıyorm pansuman harici yaşam kalitemi en alt seviyelere indirdi kıldönmesi ameliyatı ve sonrası olan süreçte baya zorlu bi zamanmış ben daha kolay bi yöntem arıyorum hocam bu ameliyatsız müdaheleniz herkese uygunluluk gösteriyomu ve hangi yöntem daha saglıklı teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  apse tedavisinden sonra 1,5-2 ay da doku tam olarak toparlar.ameliyat yada tedavi bu süreç tamamlandıktan sonra yapılmalı.mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm

 79. Merhabalar yurt disinda yasiyorum , kil donmesi teshisi kondu. Absem kendisi patladi (ama hic siddetli bir kanama irin bosalma olmadi) 5 gun antibyotik kullndim abse neredeyse kapndi ama hala,her gun biraz abseden kan/akinti damliyor 3 4 haftadir bu sekilde , nisan ayinda istanbula gelip kliginizde mumkunse mikro sinüsektomi yontemi ile tedavi olmak istiyorum , ama nisana kadar bu abse /akinti nasil tamamen gecer? Antibyotik kullanmaya devam mi etmeliyim?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Antibiotik almanıza gerek yok, kendiliğinden düzelir

 80. Bıyık ne kadar fiyat
  Op Dr Atilla Kaya
  1500 TL

 81. Kil donmesi ilerlemis ve apaelenmis olsa bile mikrosinusektomi tedavisi yapiliyor mu? Ve basari orani normal cerrahi yonteme gore daha mi dusuk?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Mikro sinüsektomi uygulama oranımız % 95 olmazsa diğer çağdaş yöntemleri uyguluyoruz.
  Her yöntem başarılıdır ancak tekrar ihtimali % 3 ile % 47 arasında değişen 15 farklı yöntem var. Mikro sinüsektomide az yer kesildiği için tekrarı düşüktür.

 82. Merhaba ;
  Kuyruk sokumumda yaklaşık 8 sene kıl dönmesi vardı. Doktorum bir kesik açarak içindeki kılları aldı ve temizledi.6 ay sonra gelmemi ameliyat olmam gerektiğini söyledi.Aradan 5 yıl geçti ameliyat olmadım .Çünkü bu operasyondan sonra herhangi bir şikayetim kalmadi.Şişlik apse vs. de yok.Ameliyat olmam gerekir mi acaba. Bir de son zamanlarda tuvaletten sonra makatimda aşırı bir yanma acıma oluyor .Çinko iceren bir pisik kremi kullaniyorum. Bir sonraki tuvakete kadar gecici olarak rahatlatiyor.Yaklaşık 2 aylık bir antibiyotik tedavisi gördükten sonra başladı. Acaba kıl dönmesi ile ilgili midir? Teşekkür ederim .İyi günler dilerim.
  Op Dr Atilla Kaya
  kıl dönmesi tedavinizi yaptırmanız gerekirdi.fakat şu anki makatta yanma vb şikayetlerin kıl dönmesi ile ilgisi yok.hem kıl dönmeniz hemde büyük olasılıkla fissürünüz var.muayene olmanızı ve tedavi olmanızı öneririm.kıl dönmesi için mikrosinusektomi ve fissür içinde botoxla tedaviyi araştırın

 83. Merhaba 4 ay önce kuyruk sokumundan kıl dönmesi ameliyatı oldum.Şimdi de makatımda iltihap ve kan bulunan memecikler oluştu 2 günde 1 boşalıyo kendiliğinden.Sebebi yine kıl dönmesi mi yani kıl dönmesi ameliyatından sonra böyle olması normal mi?
  Op Dr Seher Şirin
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.kötü huylu bir nedenide olabilir.kıl dönmesi ameliyatı ile ilgisi yoktur

 84. Hocam bugün doktora göründüm ve genellikle kadınlara ameliyat önermediklerini söyledi. Sıkıntımın çok büyük olmadığını belirtti. antibiyotik ve ağrı kesici verdi. Bu şekilde benim hastalığım geçer mi gerçekten emin olamadım
  Op Dr Seher Şirin
  kıl dönmesinde oluşan kıl keseciği çıkarılmazsa tedavi gerçekleşmiş sayılmaz.sıkıntı büyümeden tedavi edilmelidir ki iyileşme süreci daha kısa olsun.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi sosyal yaşamınıza ara vermeden yapabiliriz

 85. meraba hocam apseyi aldırdım ben 1 hafta önce, yara kapanmış ilaçları düzenli kullandım fakat ilaçlar bitti ben doktorun verdiği antibiyotikleri 1-2 ay boyunca kullanmam mı gerek yoksa ilacı kullanmama gerek yok mu yara kapandı ayrıca artık pansumam yapmama gerek var mı bir haftadır yapıyoruz yara kapandı.
  Op dr Atilla kaya
  Bir kutudan fazla kullanamaya gerek yok, iki günden sonra pansuman da gereksizdi.

 86. Doktor bey ben hastalığımı biraz geç farkettim. Küçük bir şişlik patlayıp elime geldiği zaman. Orada şişlik olduğunu bile anlamamıştım. Herhangi bir acı yoktu. Patladığı ilk anda biraz kanama oldu. Sonrasında beyaz akıntı oldu ama şuan durdu. Boyutu gerçekten çok küçük delik gibi bile değil. Ben emin olamıyorum bu kıl dönmesi mi değil mi?
  Op Dr Seher Şirin
  Tarifiniz kıl dönmesine benziyor, mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olmalısınız

 87. peki apse boşaldıktan sonra banyo yapılabilir mi eğer yapılırsa pansumanlı bi şekilde mi yapılabilir yoksa yara açık şekilde mi banyo yapmak gerekir?
  Op Dr Atilla Kaya
  2 gün sonra açıp banyo yapabilirsiniz.

 88. Merhaba bndede kıl dönmesi şikayeti var apse yapmış çok acı veriyordu dün doktora gittim hemen apseyi boşalttı ve her gün pansuman yapın dedi düzenli olarak pansuman yapıyoruz ama açık kırmızı ve beyazımsı türde akıntı geliyor normal mi bu akıntı yardımcı olursanız sevinirim?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  normal.pansumanlarınıza ve genel hijyeninize dikkat edin.apse iyileştikten 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.toplumumuzda yanlış bir inanış var,apse iyileşince sanki kıl dönmesi sorunu ortadan kalkmış gibi algılanıyor.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 89. Apse tedavisi tam olarak tüm kil dönmesi mikro sinüsektomi operasyonu öncesi yapiliyor mu ? Benim 4 yildir devam eden kil dönmem var kuyruk sokumunda. Ve ufak zeytin cekirdegi kadar bir siskinlik var. Mikro sinüsektomi operasyonu öncesinde apse tedavisi mi yapmaniz gerekiyor banada ?
  Op Dr Atilla Kaya
  apse ve iltihapın aktif olduğu durumlarda antibiotik tedavisi yapılır.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirir uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi hemen yapabiliriz

 90. Merhaba bende apseli kıl dönmesi var ağrıdan duramıyodum genel cerraha gittim dun iğneyle apseyi almaya çalıştı ama uyusturmadan yaptı canım cok yandi apse gidince ağrıda gitti bana iki hafta sonra gel apse varken ameliyata almam dedi apsenin tamamen gitmesi gerekmiş benim okulun var eğer ameliyat olursam hayatımı etkiler mi bazıları 15gun Yatman gerek iyor diyor ben 15gun boyunca yatamam. mikrosinüsektomiyi duydum bunu her hastane yapiyormu
  Op Dr Atilla Kaya
  apse tedavisinden en az 1,5-2 ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız.dokunun tam olarak toparlaması beklenmeli.biz kliniklerimizde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz sosyal yaşamınıza ara vermek zorunda kalmıyorsunuz

 91. krc_krdln_95@hotmail.com

  İyi günler bana kıl dönmesi teşhisi konuldu ve apsem var tekrar gidip tedavi olmam gerek ama açıkcası korkuyorum apse boşaltma işleminde ağrı çok olur mu ?
  Op Dr Ergun Aygören
  öncelikle apse tedavisi yapılması grekir.1,5-2 ay sonrada mikrosinusektomi yöntemi işe tedavi olabilirsiniz

 92. hocam benim kuyruk sokumunda 2 yildir apse var fistulde olustu 4 defa ameliyat oldum ve surekli akintisi oluyor 2 yildir yara acik ve ilyihap surekli var artik hayatimdan nefret ede oldum ne yapmaliyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  4 kez olduğunuz ameliyat apse ameliyatı ise fistül ameliyatı da olmalısınız.Apsenin ve fistülün tedavileri farklıdır.Her apse fistülü biraz daha ilerletir. Geçirdiğiniz ameliyat fistül ameliyatı ise, son fistül ameliyatından sonra 6 ay geçmişse nüks yani tekrarlamış fistül vardır. Muhtemelen de kompleks fistül dediğimiz durum vardır. Yeniden ameliyat gerekir.Yeni ameliyat da laser tedavisi uygun olabilir.
  Geçmiş olsun

 93. Hocam bende akıntı devam ediyor günlük banyo yaptığım halde hala devam ediyor ve haftaya çarşamba ameliyat im var nasıl durdurabilirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Akıntının olması her zaman iltihap anlamına gelmez. Apse veya iltihap olmaması önemli,bu da doktor kontrolünde tespit edilebilir. Ameliyat için akıntının durması değil iltihabın olmaması önemlidir.Ameliyat öncesinde mikrosinüsektomiyi araştırısanız belki de (uygunsa)daha küçük bir ameliyatla ve sosyal hayatınızı fazla kısıtlamadan kurtulabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 94. Bende apse aldrma islemi yaptirmistm qecmsti ama simdi ici doldukca bii iki delik war ordan akiyor.sisiyor we bIRaZ agri yapiyor.neyapmaliyim. simdiden tesekkurler.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi apsesi tedavisi olduktan sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız. Apsenin ve kıl dönmesinin tedavileri farklıdır.Ara sıra ağrının olması kıl dönmesinin yine ara ara iltihaplandığını gösterir. Her iltihap ve apse hastalığınızı daha ileri evreye taşır. Bu da olacağınız ameliyatın boyutunu büyütür.Bu nedenle bir an önce ameliyat olmalısınız.Dilerseniz Idea da muayene ücretsiz,gelirseniz değerlendirip uygunsa mikrosinüsektomi ameliyatını lokal anestezi ile aynı gün yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

 95. Hocam apse aldıralı bugün tam 11 gün oldu bunun 10 günü pansuman vardı değişimli tabi bugün cuma pazartesi gitmiştim doktora bana daha gelmene gerek yok pansuman ı iki üç gün sonra çıkar at dedi bende bugün çıkardım ama bugün baktım yara hala cok açık bu nezaman kapanir nasıl iyileşir teskkirler
  Op Dr Seher Şirin
  bu tür apselerde sık yıkayarak kuru tutma iyileşmeyi hızlandırır.yıkamaya devam edeceksiniz.genel hijyen kurallarına çok dikkat etmelisiniz.1,5-2 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 96. Kıl dönmesi apsesi bosaltildiktan snra akıntı kaç gun de gecer
  Op Dr Seher Şirin
  apsenin büyüklüğü ,yaygınlığına ve kişisel direnciniz ve apse bakımına göre değişir

 97. Kıl Dönmesi ameliyati oldum.. Halen ağrım var ne yapmalıyım..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yapılan ameliyata göre 15 günle 2 ay arasında ağrınız olması normalçmikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olsaydınız ağrı minimal aolurdu.ağrı kesici almanızı bile gerektirmezdi.

 98. MERHABA BENİM KUYRUK SOKUMUMDA KÜÇÜK BİR APSE GİBİ BİRŞEY ÇIKTI VE YUMUŞADI ZAMANLA YİNE AYNI BOYUTTA SİZCE NE YAPMALIYIM
  Op Dr Seher Şirin
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelin değerlendirelim.apse varsa apse tedavisi eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

 99. Merhaba benimde kıl dönmem var bugün akıntı oldu daha sonra bi miktar kan geldi kesin ameliyat mi olurum acaba?
  Op Dr Ergun Aygören
  bulgularınız kıl dönmesi apsesi bu nedenle öncelikle apse tedavisi yapılmalı.çünkü apseliyken kıl dönmesi tedavisi yapılırsa iyileşme süreci çok uzar.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz.bu süreçte genel hijyene çok dikkat etmelisiniz

 100. Tedavi doğru mu olmuş ?

  Merhaba bende de kocaman bir apse vardı ama Ideata gittiğim Dr apseli olmasına rağmen kıl dönmesi tedavisi yapti yani çıkarttı o parçayı daha sonra da ustune otur içindeki apse aksın dedi biraz boşluk bıraktım dedi mikro sinusektomi yöntemi ile oldum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Bir yanlış anlama olmalı. Apseliyken mikrosinüsektomi yapmıyoruz. Size apse tedavisi yapılmış olmalı.0506 142 41 12 numaralı telefona mesajla yada arayarak hangi şubemizde olduğunuzuve tam adınızı,soyadınızı,telefonunuzu bırakın. Dosyanızı inceleyip size dönüş yapalım.
  Geçmiş olsun

 101. zbyrttk@hotmail.com

  Mrh. Bir iki gün önce oturdugum yerde kuyruk sokumhmda cok siddetli acı hissettim.öncedende bir iki def olmuştu ama önemsemedim daha sonra gecmişti. Şimdi acidan duramadim ve doktor gittim. Kıl dönmesi oldugunu söyledi ve ameliyat yapacagini söyledi. Hic bir ilacta vermedi. Ama ertesi gün kendi kendine agrinin artigi bir zamanda kan ve sivi akintisi geldi ve gelmeye devam ediyor. Sizce apse vardi patladimi eger patladiysa cerrahi müdahele olmadan patladigi icin tehlikeli mi ve patladiysa ne yapmaliyim doktor ilac tedvisi vermdi, antibiyotik kullanmam gerekio mu intihap kapmamasi icin.. birde konyad yeriniz var mı acaba
  Op Dr adil Altınsoy
  kıl dönmesi apeniz patlamış.bir sağlık kuruluşşuna gidip apse tedavisi yaptırmalısınız.1,5-2 ay sonra apse düzelip doku toparlayınca kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız.apseliyken tedavi yani ameliyat olursanız iyileşme çok gecikir.tercihen beklenilmeli.doku toparlayınca ankaradaki kliniğimize gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

 102. kasım 2015 de açık bırakma yöntemi ile ameliyat oldum doktorum pansuman için borik asit verdi 20 gün kullandım 20 günün sonunda pansuman olmadım yaklaşık 2mm kadar yarada açıklık var akıntı oluyor hastalığım tekrar etti mi şuan denize veya havuza girsem mkrop kapar mı ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  hastalığınız nüks etmiş görünüyor.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muyene ile değerlendirp mikrosinusektomi ile tedavinizi yapabiliriz.bu yöntemle tedaviden 3 gün sonra denizede havuzada girebilirsiniz

 103. ben 10 ay önce kristalize fenol ile ameliyat oldum ameliyattan 2 ay sonra akıntım oldu . ardından antibiyotik kullandım ve 7 ay boyunca tek bir akıntı veya ağrı hissetmedim fakat 7 aydır o bölgede sağa sola oynayan parça var ama ameliyattan önce açık olan sinüsler şuan kapalı sadece ameliyat izi var ve hiçbir akıntı veya ağrı yok .not: bundan 1,5 ay önce ameliyat bölgesi şişti ve oturunca ağrım oldu doktora gittim ağrıya anlam veremediğini söyledi sonra yaklaşık yarım tüp fucidin kullandım eski haline geri döndü şuan sinüsler kapalı ağrı veya akıntı yok hastalığım tekrar etti mi ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Fenol yönteminde kıl dönmesi kistinin kapsülü alınmayıp iç kısmı fenolle yapıştırılır.yani mevcut kist orada durmaktadır. Yapıştırılan alan sertlik şeklinde ele gelebilir.Ara sıra ağrı,sertlik ve akıntı olursa hastalık aktive olmuş demektir.
  Geçmiş olsun

 104. Mrh. Makat bölgemde şişlik akıntı ve ağrı var ayrıca deri üstünde de zedelenme var kıl dönmesi ameliyatı olmam gerekiyordu 2 yıldır aksatıyorum ameliyat olmadan kullanmam gereken bi ilaç var mı teşekkürler…
  Op Dr Ergun Aygören
  şişlik ve akıntı varsa apse olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirip apse varsa apse tedavisi eğer uygunsa mikrosinusektomi ile normal yaşamınıza ara vermeden kıl dönmenizi tedavi edebiliriz.

 105. Merhaba siz apse bosaltimi yapiyormusunuz? Size ameliyat olmayi dusunuyorumda.
  op Dr Op. Dr. Atilla Kaya
  gelirseniz apse tedavinizi yapabilriz.doku toparlayıncada mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 106. merhaba, eşimde çok fazla zamandır kıl dönmesi var, şuanda sürekli akıntısı var malesef ve kıyafetlerine geçiyor, kıl dönmesine ait deliklerde oldukça fazla:( her delik için 2*2 cm lik bir kesik mi açılıyor? birde resimlerini gönderdiğimizde tedavinin tam fiyatı belli oluyor mu? en fazla ne ödenebiliyor bu tedavi için?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz

 107. hocam bende once boyle kucuk bı yara varddı sonra buyudu yurumekte zorlandım daha sonra doktora gıttım ıgne vurup ılac verıdler dıger gun patladı durmadan akıntısı vardı gecen yıne doktora gıttım bana persembe gunu amelıyat olacagımı ve bıtane ılacımı almamı ıstedı ama artık akıntı olmuyodu ve bıze verdıgı ılacta 1 yıldır yokmus amelıyat olamıcam napmam gerek
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Apse ve iltihaptan sonra 1 ay geçmesini bekliyoruz,ondan sonra ameliyat ediyoruz.Almadığın taktirde kıl dönmesi ameliyatı olamayacağın derecede önemli bir ilaçbilmiyorum. Ideaa gelirseniz böyle prosedürlerle uğraşmazsınız.Hastalığınız uygunsa aynı gün ameliyatınızı yaparız,evinize gidersiniz.
  Geçmiş olsun

 108. Bende apse var doktora hiç gitmedim iltihap akıyo her dkka napmam lazım ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  doktora gitmen lazım.genel cerrahiye muayene olmalın

 109. ben ağustos 2015 de kristalize fenol ameliyatı oldum ameliyattan 30 gün sonra yaram tamamen kapandı kapandıktan 1 ay sonra akıntı başladı doktorum fucidin krem verdi sadece tek krem bitirdim 7 ay boyunca tek damla akıntı olmadı mayıs 2016 da ağrım oldu ve ameliyat bölgesi sanki biraz şişmişti tekrar doktora gittim ağrıya anlam veremediğini ve nüks olmadığını söyledi.
  aradan 1 hafta geçti eczaneden fucidin krem aldım ve sürdüm ameliyat bölgesi şişliği küçüldü ve ağrım yok oldu. yaklaşık mayıstan bu yana bölgede kızarıklık , ağrı ve akıntı yok ama çok ufak 1 şişlik var ne yapmalıyım hastalığım tekrar etti mi ?
  Op Dr Ergun Aygören
  hastalığınız nüks etmiş.yoksa orda iltihap oluşmazdı.tekrar apse oluşmadan tedavi olmalısınız.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz.

 110. Abse bosaltma işi yapıldı ama hala ağrısı sürüyor ağrısı ne zaman geçer ?
  Ve kıl dönmesi için bi daha ameliyat olmam mi gerekiyor mecburi mi Abse den sonra kıl dönmesi ameliyatı. Ameliyat olmasam bişey olur mu acaba ? Göstereceginiz ilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Apse boşaltıldıktan sonra 1-2 gün sonra ağrı geçer, geçmiyorsa tekrar değerlendirmek gerekir.Apse boşaltıldıktan 1 ay sonra yeniden kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Olmazsanız veya uzun süre ertelerseniz kistiniz tekrar apseleşir ve büyür.Daha büyük bir ameliyat olmanız gerekebilir.
  Geçmiş olsun

 111. Merhabalar ben geçenlerde muayene oldum içini boşalttılar ama ben doğrudan ameliyat olmak istiyordum kıl dönmesi teşhisi konulmuştu yaklaşık 8 ay oldu fırsat bulamadım ameliyat olmaya ve birazda gözümü korkuttu hastane ve istirahat süresi mikrosinüsektomi ameliyatından bahsemişsiniz bu ameliyat türünü bütün özel hastaneler uyguluyormu yoksa özellikle birkaçımı? Ayrıca bağkurluyum bu ameliyat için tahmini ne kadar ücret ödemem gerekiyor yada ücret ödeyecekmiyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi hastalığı apseliyken gerçek tedavi için ameliyat yapılmaz.Yalnız apse boşaltılır,temizlenir.1-1,5 ay sonra ameliyat yapılır. Mikrosinüsektomi Idea Cerrahi merkezinin 6 şubesinde yapılmaktadır. Başka yerlerde yapılmıyor biliyoruz ama araştırmalısınız. Hastalığınız uygunsa aynı gün lokal anestezi ile ameliyatınızı yapıp evinize gönderiyoruz.Bağkurlu iseniz 840 tl ödersiniz.
  Geçmiş olsun

 112. Hocam kuyruk sokumunda kızarıklık ve küçük bir delik şeklinde belirgin bi yara var, peceteyle temizlerken az kan ve sıvı şeklinde bi akınti var ama ağrı yok ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmeniz var. Ameliyat olmanız şart.Ameliyattan önce hastaneye yatmanız gerekmeden,lokal anesteziyle yapılan mikrosinüsektomiyi araştırmanızı öneririm.
  Geçmiş olsun

 113. Merhaba. Bu ameliyat sonrasında nüksetmesi durumunda ücretsiz olarak tekrar yardımcı oluyor musunuz? Nüksetmeyeceği garantisi veriyor musunuz?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi apsesinin boşaltılması kıl dönmesinin tedavisi değil apsenin tedavisidir. Apse boşaltıldıktan sonra yapılacak kontroller,gerekirse pansumanlar ücretsizdir.Apse iyileştikten 1 ay sonra kıl dönmesi ameliyatı yapılmalı.Bu ayrı bir tedavi olduğundan yeniden ücret alınır.Dünyada hiç bir yöntemde tekrar etmeme garantisi yoktur.En az tekrar etme ihtimali bu yöntemdedir ama % 0 değildir.Tekrar etmemesi kişinin yapısına ve hijyen,temizlik durumu ile de ilgili,bunun için gereken hijyeni anlatıyoruz.Bu ameliyat iyileştikten sonra oluşacak nüksler yeniden ücretlendirilir.
  Geçmiş olsun

 114. Hocam benim kuyruk sokumumda küçuk bir delik olustu ve burdan iltihap çikti daha sonra ısırgan otu tedavisi yaptik ve delik kapandı ama kıl çikmadi ve çok ağrı yapıyo ne yapmaliyim.
  Op. Dr. Seher Şirin
  normalde kıl dönmesinde ağrı olmaz.apse oluştuğu zaman ağrı görülür.genel cerraha muayene olmalısınız,apse varsa boşaltılmalı,eğer apse yoksa kıl dönmeniz tedavi edilebilir.gelirseniz apse varsa apse tedavinizi ,kıl dönmenizi ise mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavi edebiliriz

 115. Merhaba ben gecen ay kil donmesi apse bosaltimi gecirdim ve okullar tatil olunca 2 ay sonra falan ameliyat olucam . Ama apse bosaltilmasindan sonraki ayda yani suan akıntı var bu iyi biseymi ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Ankara Idea Proktoloji Uzmanı
  Akıntı olması önemli bir sorun değil ve de mikro sinüsektomi yöntemiye tedaviye engel değil

 116. Hakanzeynep1408@gmail

  Hocam bundan 3 yıl önce kuyruk sokumunda makatin üst tarafında şişlik oldu 4 gün sonra genel cerrah tarafından klinikde patlatilip boşaltıldı. İyilesmisdi ve şuan tekrar aynı acıyı yaşıyorum 3 gün oldu fazla şişme yok kıl dönmesi gibi durmuyor . apse mıdır acaba yine çok kötüyüm lütfen cvp verin
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Nişantaşı Idea Proktoloji Uzmanı
  Apse boşaltıldıktan sonra tam düzelme haftalar alır.

 117. Merhaba. Ben 17 yasindayim kuyruk sokumumda sislik var ve cok kotu bi acisi var oturamiyorum yatamiyorum ve agrisi belime kadar cikti. Apse bosaltiminda uyusturmadigini soylediler korktugum icin hastaneyede gidemedim. Bilgi verirmisiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kuyruk sokumundaki şişliğin nedeni büyük olasılıkla kıl dönmesi apsesidir.öncelikle apseni tedavi ettirmelisin,uzun süren ,tekar eden apseler fistüle neden olabilir.doku iyileştkten sonra kıl dönmeni tedavi ettirmelisin.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

 118. Kıl dönmesi apsem bugün devlet hastanesinde bosaltildi hocam..lokal anestesi istedim fakat bölgenin uyuşmayacagini söyledi doktor ben hayatimda boyle bir acı yasamadim..gercekten lokal anestezi yapilamaz miydi ameliyat icin sizin sisteminizi arastiriyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tüm Idea kliniklerinde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi yapılır.doku iyileştikten sonra gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 119. Benim kuyruk sokumuna yakin kucuk bir sivilce gibi birşey var akinti yok ağrı elimi bastırdığımda az bisey var hocam sizce kil donmesi mi
  Op. Dr. Seher Şirin
  kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde mauyene ücretsiz .gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

 120. Ya bende her sene tekrarliyo ama bu sefer patlamadı bu iltihabı akitmam için ne yapmam lazım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  geel cerraha gidip apsenizi açtırmalısınız ve apse tedavisi almalısınız.doku toparladıktan sonrada kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz

 121. hocam dün aitahapı boşalttır dım bugun pan sumana gittim gene iltap yapmış boşalttılar normalmi bide delin içine kapan masın diye brz soktular normalmi an tib yotik teda visi uyguluyoruz
  Op Dr Atilla Kaya
  hepsi normal.apse tedavisi bitip doku toparladıktan sonra kıl dönmeni tedavi ettirmelisin ki apse tekrar etmesin ve tekrar eden apselere bağlı fistül oluşmasın diye.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

 122. İyi akşamlar bende aynı şikayet var bir adet delik var ve sürekli akıntı geliyo ameliyat olmadım dr antibiyotik verdi ama işe yaramadı haaala akıntı devam ediyo ama ağrı sızı şişlik hiç bişey yok sadece akıntı var her gün iki kez iççamaşırı değiştiriyorum ameliyat korkutuyo antibiyotikle nasıl akıntıyı durdura bilirim yada izmirde ameliyatsız çözüm diyen dr lara güvenilirmi bilemiyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesinde akıntının olması her zaman iltihap olduğu anlamına gelmez.akıntı akamayıp içeride birikirse daha şiddetli bir iltihap oluşu,bu durumu istemeyiz.Idea İzmir şubemizde Op. Dr. Seher Şirin bu konuda oldukça deneyimlidir,güvenebilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 123. Anonim 13 Şubat 2016 at 01:34
  Kil dönmesi apsesi nedeniyle apsemi actirmam gerektiğini öğrendim. Ama ameliyatlardan kesilerden kandan korkan biriyim. Apse acilma işleminde lokal anestezi uygulanacagi bilgisi verildi. Aci hisseder miyim, uyuşturmak icin yapilan igne çok canimi yakicak mi 🙁 ve işlem sirasinda bi hareket bi aci hissedecek miyim. Bilgilendirirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

  Dün başımdan geçen bir olaya istinaden cevap vermek istiyorum. Apse boşaltımı gerçekleştirdim. Emin ol apsenin verdiği ağrıya göre, boşaltma esnasında çekeceğin ağrı yanında hiç bir şey oluyor. Derin bir ohh çekiyorsun işlem tamamlandıktan sonra. Apsenin vermiş olduğu ağrı gerçekten çok daha fazladaydı bende

 124. Kil dönmesi apsesi nedeniyle apsemi actirmam gerektiğini öğrendim. Ama ameliyatlardan kesilerden kandan korkan biriyim. Apse acilma işleminde lokal anestezi uygulanacagi bilgisi verildi. Aci hisseder miyim, uyuşturmak icin yapilan igne çok canimi yakicak mi 🙁 ve işlem sirasinda bi hareket bi aci hissedecek miyim. Bilgilendirirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  kişisel özelliklerinize bağlı.ağrı eşiğiniz düşükse hissedebilirsiniz

 125. Hocam amaliyat sonrası kaç günde göreve başlayabiliriz ben devlet memuruyum. tekrarlama oluyormu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Birkaç gün sonra başlamanızda sakınca yoktur.İsterseniz istirahat verebiliyoruz.Tüm yöntemlerde nüks ihtimali var.En az ihtimal mikrosinüsektomidir.
  Geçmiş olsun

 126. Ben sirnakta askerim ve 1 hafta sonra teskerem var nasil gidecegimi bilmiyorm sisme 6 gun oldu daha patlamadi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  apseyi açtırmalısınız.doku toparladıktan sonra gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 127. iyi günler hocam. Ben devlet memuru olarak görev yapıyorum. Kıl dönmem var ama arada irin ve çok şiştiğinde kan akıyor. Mikrosinüsektomi ameliyatı olabilirmiyim.? Ama mikrosinüsektomi ameliyatı olmak istiyorum. Çünkü kardeşimde 5-6 cm’lik kesi ile ameliyat olmuştu ve yarası çok geç kapandı daha sonra yara patladı bu seferde boşluk olan bölümü estetik cerrahi ile kapattılar şimdi arada ağrısı oluyor ameliyat yerinde.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Mikrosinüsektomiye uygun olup olmadığı ile ilgili görmeden kesin bir şey söyleyemeyiz.İltihap varsa önce tedavi edilmeli.Mikrosinüsektomiye uygun olmazsa klasik yöntemlerden daha az zahmetli başka yöntemlerimiz(Karydakis gibi) var.Daha fazla beklemeyin.Her enfeksiyon,şişme biraz daha ameliyatın boyutunu büyütür.
  Geçmiş olsun

 128. 5 gundur kil donmemde apse var iltihap falan da aktigi yok… 2 gun once doktor antibiyotik verdi 2 gun sonra akmazsa gel biz alalim iltihabi dedi ama ben yatamiyorum oturamiyorum ayakta duramiyorum ne yapicami sasirdim bugun pazar herhangi bir hastaneye gidip iltihabi bosaltmalarini istesem yaparlarmi yaparlarsa bu beni biraz olsun rahatlatirmi artik uyuyabilmek oturabilmek istiyorum… 1 1.5 ay sona ameliyat olucami soyledi doktor. Ama hangi yontem oldugunu sormadim mikrosinusektomi yi arastirdim ama tekrar yenileme ihtimali digerlerine gore yuksek oldugunu soylediler dogrumu bu simdiden tesekkir ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  herhangi bir hastanenin aciline gidip apsenizi açtırabilirsiniz.doku toparladıktan sonra kıl dönmenizi tedavi ettirebilirsiniz.mikrosinusektomi yönteminde nüks diğer yöntemlere göre çok düşüktür.%3-5 gibi.genel hijyeninize dikkat eder günlük çamaşır değiştirir,sırt bölgesinden dökülen kılların tutunmalarını önlerseniz nüks olmaz.mikrosinusektomide en önemli fark anatomik yapınız ve fiziksel görünümünüz bozulmaz.pansuman,yatak istirahati gerektirmez

 129. sol ayagimin ic kisminda sert bir sisme var ne yapmalyim ?
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Muayene etmek lazım bir çok sebep olabilir

 130. Hocam Merhabalar. Bu hastalık 6 ay önce beni askerdeyken yakaladı. Askerden geldikten sonra hastaneye gittiğimde öğrendim bu hastalığa yakalandığımı. O zaman işlerim dolayısıyla tedavi yaptıramadım. Bugün ise özel bir hastaneye gittim. Mikrop kaptığı için bir şey yapamayacağını söyledi. Antibiyotik verip 5 gün sonra kontrole çağırdı. Şuan şişlik yok ama o bölgede kanama oluyor. Apse mi oldu bilmiyorum ama ! Sormak istediğim şey ; size muayene olduktan sonra 1 hafta içinde mikrosinusektomi ile tedavi olabilir miyim. Yani 1-2 ay bekleyemem çünkü buralarda olmayacağım. Şimdiden ilginiz için teşekkürler.
  Op.Dr Atilla KAYA
  gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 131. arzukoc46@gmail.com

  Benim makat bölgemin altında memelesme var ve sert surekli içinden akinti ve iltihap çıkıyor agri yuruyememe bile neden oldu doktora gittim basur dedi ve tam mudahale etmedi verdigi ilaclari kullandim ve hicbir faydasini gormedim sizce kil donmesimi çünkü agdadan sonra basladi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Akıntı ve şişlik olduğuna göre çok büyük olasılıkla makat fistülüsünüz.Ameliyat olmanız gerekir.Ameliyat öncesinde makat adelelerinin zarar görmemesi için çok iyi bir muayene gereklidir.Idea kliniği makat hastalıklarına spesifik çalışan bir kliniktir. Uygun vakalarda klinikte lokal anestezi ile ameliyatınızı hastaneye yatmaya gerek kalmadan yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

 132. Hazn.akn@hotmail.com

  3 gun once kıl dönmesi apsesi aldırdım ufak bi kesik demislerdi ama bugun pansuman bitince yıkayıp gördüm bana göre ince uzun bi kesik. Bu kesik kapanır mı? Ne surede kapanır yoksa hep acık mı kalaca? :((((
  Op. Dr. Seher Şirin
  enfeksiyon iyileşince kapanır.bu sizin yara iyileşme durmunuza ve enfeksiyonun şiddetine bağlı.yalnız apse iyileşip doku toparladıktan sonra kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedaviden önce mutlaka mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

 133. Kuyruk sokumumda bir şişlik ve akıntı var 1 haftadan beri ne yapmalıyım
  Op Dr Atilla Kaya
  kıl dönmesi apsesi olmuşsunuz.öncelkle apse tedavisi apse iyileştikten sonrada kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.gelirseniz öncelikle apsenizi daha sonrada mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz

 134. Aydinlattiginiz icin tesekkur ederim hocam

 135. 1 haftadır kıl Dönmesi ağrısı çekiyorum ve doktorum abse oluştuğunu söyledi. Fakat uyuşturmadan uyutmadan 2 santim açıp abseyi alacağını söyledi. Cook korkuyorum lütfen yardımcı olun 🙁
  Op. Dr. Seher Şirin
  kliniğimizde muayene ücretsiz kıl dönmesi apsesi varsa apse tedavisi eğer uygunsa kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.narkozsuz,pansumansız ve yatak istirahatine gerek kalmadan.

 136. Kil donmesi apsesi bosaltildi.3ay oldu yine apse oldu neyapayim.yinemi ayni sekilde bosaltilmasi gerekiyor.cok aci cektim yine aynisini yapamam.lutfen yardimci olunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

 137. Hocam meraba
  2012 ocak sonunda kıl dönmesi ameliyatı oldum. Benim tercihim sonucu ameliyer primary kapama usulu oldu ve ameliyattan yaklaşık 1 sene sonra tekrar etti. Bir kadın olarak vücut bütünlüğümün bozulduğu ve bir kalçamn diğerinin üstüne dikmek suretiyle yapılan flep yöntemini hala kabul etmek istemiyorum. Beden temziliğime özen gösteriyorum bölge lazerle tüylerden arındırıldı. Ama yinede tekrar etti lanet hastalık. Şu an yine apse yaptı ve geçen sene boyun fıtığı ameliyatı olduğum için bu sürede ameliyat yapılmadı. Gittiğim tüm doktorlar apse olgunlaşana kadar apseyi boşaltmayı reddediyorlar. Ve Kasım 1de Güney Amerika’ya 1-2 senelik bir seyahate çıkmam gerekiyor. Ertleme şansm yok ama bu halde nasıl gideceğimi de bilmiyorum. Pazartesi randevu alabilirsem Ankara’da ki şubenizle görüşeceğim. Muayene olmadan birşey söylemek mümkün değil farkındayım ama şu noktada benm için yapılabilecek birşey var mı? Hayatımın önümüzdeki 1-2 senesini sağlık imkanlarının sıkıntılı olduğu bir bölgede sürekli apse direne ederek geçirmek istemiyorum. umarım sabısızlığımı mazur görürsünüz.
  İlginiz için teşekkür ederim. Kolay gelsin.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 138. İyi günler hocam. Bende 3-4 gündür kıl dönmesi apsesi var ve ciddi derecede rahatsız edici. Devlet hastaneleri bayram tatilinde olduğu için 6 gün daha beklemek zorundayım. Bana fikir verebilir misiniz buna nasıl çözüm buluruz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse varsa herhangi bir kuruma yada acil kliniğe giderseniz açarlar ve antibiotik tedavisi başlarlar.daha sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmesi tedavinizi yaptırırsınız

 139. Hocam bende kıl donmesi apse yaptı sıslik vardı çok ağrı yaptı gittim hastaneye sislik kesilerek içi bosaltildi biraz icinde kalmis tekrar gittim kesilen yer kapanmis actilar icini temizlediler bu işlemler bittikten sonra temizlendikten sonra kıl dönmesi tekrarlanmaması icin ne yapmalıyız tekrar olurmu öyle beni bilgilendirirmisiniz
  Op. Dr. Seher Şirin
  size apse tedavisi yapılmış,tekrar apse oluşmaması için kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 140. Iyi günler hocam ben yaklaşık 3 ay önce hemoroid ve anal fissurden rahatsizdim ve bunlar gecti cok şükür ama hemen ardindan makatimin yaklasik bir cm üstünde küçük bir şişlik olustu ve iltihap ve sonrasinda kan geliyor ara ara ama agrim sizim olmuyor sadece iltihap patlayacagi zaman hafif bir agrim oluyor ve hemen geciyor ve sislikte geri iniyor bu nedir hocam yardimci olurmusunuz birde hocam bursada kliniginiz mevcutmudur yardimci olursaniz cok sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi olabilir,kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.ankara ,istanbul ve izmirde kliniklerimiz var

 141. İyigünler Hocam.Kıl dönmesi ameliyatı olalı 3 gün oldu Doktoruma mikrosinusektomi yöntemi ile ameliyat olmak istediğimi söyledim o da tamam dedi.Bu yöntemle izlediğim kadar 2 cm lik dikişin olacağı ve ağrılarımın olmayacağını umut ediyordum. Fakat ağrılarım mevcut bulunmakta olup dikiş izim düz yanık bir çizgi şeklindedir.Bu hangi yöntemdir ve dezavantajı var mıdır merak ettim.Lütfen beni bilgilendirirmisiniz Hocam.Tşk.ederim.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  sizde kesi laserle yapılmış.ameliyat tekniği için bişi söyleyemem.mikrosinusektomi ile yapılsaydı 2 cm den daha fazla kesi izi olmazdı.

 142. Hocam kil donmesinden ameliyat oldum yaklasik 10 sene once suan iltihap var sislik ve agri var ne yapabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi nüks etmiş ve ağrı varsa apse oluşmuş olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile teavi edebiliriz

 143. Hocam iyi günler kuyruk sokumunun biraz altında hafif şişlik ve ağrı var nedeni nedir acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kuyruk sokumun da ağrı ve şişlik kıl dönmesi apsesinin bulgusudur.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi eğer durumunuz uygunsa mikrosiusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

 144. Hocam bende kil dönmesi var ama apse oldu ciddi bir acı çekiyorum bunla beraber pazartesi tatile çıkmak durumundayım bu açıdan ve şişlikten nasıl kurtula bilirim
  Simdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  En kısa sürede boşaltılmalı, boşalttığımız anda rahatlarsınız

 145. Merhaba hocam bundan 1 sene önce kol altımda kıl dönmesi oluştu şu anda anda iki tarafa siçradı doktora gittim ha bire ilaç yazıy.kol altını ameliyat edemeyiz diyo ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  koltuk altında daha çok batık oluşur.kılları kökünden almayın.laser epilasyon yaptırın

 146. Merhabalar 1 sene once kil donmesi ameliyati oldum yaklasik 3 aydir kuyruk sokumumda iltihaosiz delik var bunu tedavi etmek icin 5 farkli doktora gittim ve sonuc alamadim gumus nitratla yakilmasina ragmen gecmedi son 1 haftadir ise 2.bir delik tespit ettim makata yakin bir bolgede su an ikiside iltihapli akinti yapiyor nasil bi tefavi yontemi uygulanabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 147. Merhaba hocam iyi günler ben bundan 5 ay önce ameliyat oldum ameliyatım iyi geçti ama geçen bundan 20 gün önce arkadaşla şakalaşırken üstüne düştüm sırt üstü ağrıdı ağrısı geçti ve bu bir kaç gündür ağrıyor sadece şişlik yok akıntı yok sebebi nedir hocam ? :/
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doku ezilmiştir sorunsuz geçmesi beklenir

 148. Hocam yine rahatsz ettim daha yarım saat önce doktor kıl dönmesi apsesini boşaltı antibotk verdi bu kesik tahminen nezaman iyileşecek nezaman rahat rahat oturablilecgm ve size amelyat içn nezman geliyim
  Op. Dr. Seher Şirin
  mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmak istersen 1 ay kadar beklemen gerekir dokunun toparlaması için ama klasik yöntemlerle 1 hafta 10 gün sonra tedavi edilebilir.1 ay sonra gelebilirsin

 149. merhaba hocam 2015 subat ayında kıl dönmesi ameliyatı oldum 2 ay sırt üstü yatmadım . 3 cü aydan sonra gayet iyiydi hiçbir sıkıntı yoktu ama simdi tam ameliyat dikişinin uzerinde ufak bir şişlik var içinde iltahap oldugunu hıssedebiliyorum . bu normal bi durum mu yoksa tekrarlamış olabilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nüks etmiş olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 150. Merhaba hocam ben ceyhandan yazıyorum hocam 50 günönce kıldönmesinde amelayat oldum 30 gün sonra dikişlerimi aldırdım ama dikiş alınan yerde ufak delik oldu doktora gittim intihap olmuşdedi bana ilac yazdı bu neden olabilir bir telikesi varmı hocam zamanızı ayırdınızı için teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bölge temizliğine dikkat etmelisiniz.delik olduğu için nüks çok rahat görülür sık yıkayın kuru tutun ve iççamaşırınızı günlük değiştirin

 151. Merhaba ,oğlum 18.yaşında ,aralık ayında kıldönmesi açık metotla ameliyatı oldu .7 ay geçti üzerınden hala kapanmadı ,yaklaşık 1.5 cm acık ve 1.cm derinlikte.yara temiz görünüyordu ama niye kapanmadığı için Bi cerrah dr la görüştüm.Kendimde hemşireyim.Dr yaraya baktı ve Hydro Gel sürmemizi önerdi.son birhaftadır kapanmış üst bölgenin içinden üzerine hafif basınca , açık bölgeye iltihaplı akıntı geliyor . Sorun ne olabilir ,ve ne yapmamızı önerirsiniz..Şimdiden teşekürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  7 ayda tam kapanmaması tekrarlamış olabileceğini düşündürür, keşke mikro sinüsektomi yöntemini araştırsaydınız.

 152. Kolay gelsin. Annem yaklaşık 4 senedir kuyruk sokumunda ağrı ve iltihap akması şeklinde sıkıntısı var. Çoğu zaman oturmakta zorlanıyor. Doktora goturduk cipro adlı antibiyotiği verdi. Biraz geçiyor ama sonra tekrarlıyor. Aynı doktora tekrar gittiğimizde geçmez bu, sen bunu omur boyu cekeceksin dedi. Fikstul rahatsızlığı bu dedi. Annem 65 yasinda. Tedavisi mümkün mu acaba. Tesekkur ederim.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunu değerlendrip neler yapılabileceğine birlikte karar verebiliriz

 153. Hocam ben 10 gündür kıl dönmesi ameliyatı oldum bu ikinci ameliyatmdı. Apse birikintim vardı. 9 gündür hiç sıkıntım yoktu bu gün tekrar pansumana gitim iltihaplama ve sıvı akıntımın çok fazla olduğunu söylediler saatlerce ağlıyorum nedeni nedir acaba 3 cü. ameliyat yayaparlarmı?? Hala dikişlerim bile açılmadı
  Op. Dr. Atilla Kaya
  apse ve akıntı birikmişse iyileşme için dikişlerin açılması gerekir.3. ameliyat değil açığa bırakarak iyileşmesini beklerler

 154. Merhaba hocam. Bayanim. Sol bikini bolgesinde mor ve sis bi beze var. Her seferinnde sisiyor ve patlatiyorum. İltihap cikiyor. Sizce bu beze kil dinmesi midir ve tehlikeli bi bolgede mi acaba?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  o bölgede sıklıkla batığa bağlı apse oluşur.kıllarınızı kökünden almazsanız bu durum düzelir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavi edebiliriz

 155. Mrhba hocam bn yaklask bir yl önce ameliyat oldum ve ameliyt cok sikntıli geçti 2 gun hastande yatm 12 dikis vardi ve ameliyatn 3 gun sonra ameliyt yerinde aclma oldu tekrar diks attilar ve bn 2.5 ay boyunda surkli yüzüstu yattim hic oturamadm . 5 6 ay boynca bunun sıkntısını cektim . Bi kac kere o bölgede sisme oldu. Sürkli iltihap geliyrdu simdide koku ve kasnti oluyr ama sisme yada iltihap yok acaba tekrar etmismidr
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük olasılıkla tekrar etmiştir,kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavi edebiliriz

 156. merhaba hocam, ben yaklaşık 1 ay önce kuyruk sokumu ağrısı nedeniyle doktora gittim o da kıl Dönmesi apsesi dedi ve yaklaşık 2 hafta önce lokal yöntemle apseyi boşalttı içinde kıl yok dedi.Bu ilerleyip kıl Dönmesi haline gelir mi, ameliyat Şart mıdır ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  Şu an zaten kıl dönmeniz var ve ameliyat olmalısınız, mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 157. Mrb hocam ben 2 gun once 3 cu ameliyati oldum acik biraktilar yani dikis yok hocam ilerde bana zarar vermez demi yara kapanirsa ilede bu yara yeri beni zorlmaz demi hani sıkkınti vermez demi hoca vala korkiyom yanii birazcik
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  açık bırakma yöntemi ile tedavi olduysanız iyileşme 2-4 ayı bulabilir.bu nedenle yara yerinizin pansumanına ve genel hijyene özen gösterin.

 158. Mrb hocam 1 ay kadar antibiyotik kullandim ve sislik hala gecmedi ama akinti olmuyo artik eskisi gibi ve 5 gun snra amaliyata gircem sislik sorun ckartirmi tekrarlama sansi varmi yardimci olurmusunuz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apsenin durumuna bağlı.hangi yöntemle tedavi olacaksınız bilmiyorum ama klasik yöntemlerle ameliyat olursanız tekrar riski %40 ve iyileşme süreci 2-4 aya kadar uzayabiliyor.mikrosinusektomi yöntemini araştırıp sonra ameliyat olmanızı öneririm.körü körüne gidip ameliyat olmayın

 159. 1 ay once hastshaneye gittim kil donmesi vsr dendi 0.2 ml mis krem ve antibiyotik verdi seni rahatlatir dedi doktor ve 1 ay snra agri basladi 3 gundur cok agri var 3 aylikbebegim var emziriyorum ne yapmam gerekiyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  öncelikle apseyi açtırmanız gerekir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirir apse tedavisi yapabiliriz.apse iyileştikten sonra yatak istirahati ve pansuman gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 160. Mrb hocam ben s.urfada yasiyorum kil donmesinden 2 kere ameliyat oldum hic bir faydasini goremedim yine kil donmesi cikti tekrarlama oldu.internetten sizi buldum sizdenn yardim istiymm.biktim usandm artkk dogru duzgun oturamamaktan. Yardimci olursanz cok sevinirim hocam Saygilar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gelirseniz durumunuzu değerlendirir mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 161. Hocam merhaba, ben 2013de apsem boşaltıldı sinavlarim oldugu icin 2014de ameliyat oldum bundan 20 gun once tekrar kuyruk sokumumda siddetli bir agri oldu ve iltahap akmaya basladi doktor yazin ameliyat olmami soyledi. Bende bu yöntemi gordum ve tekrarlama riski oldukca az uyusturarak mi ameliyat ediyorsunuz islem sirasinda herhangi bir agri hissediliyor mu?????
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lokal anestezi ile bölge uyuşturulur ve tedaviniz gerçekleştirilir

 162. Hocam merhaba iyi aksamlar benim nisanlimin kuyruk sokumu bölgesinde sivilce gibi ağrılı birşeyler olduğunu tesbit ettik bunun ne deni kil donmesimidir agridan oturamiyor bile hocam allah rızası için bir yardımcı olsanız siz nerelisiniz nerde hastaneniz biz hemen gelelim size
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir,mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.ankara kızılay , istanbul bakırköy-nişantaşı ve kadıköyde şubelerimiz var

 163. Ben 8 yil once ameliyat oldum acik yara pansumanla zamanla kapandi yaram bugune kadar hic skintim olmadi ama 7 8 gundur ameliyat yerim agri yapiypr kontrol ediyprum onceki gibi sislik yok. Kendimi zorladigim icin agri yapmis olabilir mi yoksa apsesiz sisliksiz belirtisi var midir bu hastaligin. Eger tekrar ediyosada ameliyat dusunmuyorum bu yonteme basvurucam simdiden tesekkur ederm yardimci olirsaniz sevinirim .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse hastalığın daha çok ileri safhalarında ortaya çıkar.kıl dönmesi nüks etmiş görünüyor.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

 164. Hocam iyi günler 1 hafta önce kuyruk sokumumda agrı başladı ve iltihap ile beraber kan geldi şimdi hafifledi ancak büyük ihtimal kıl dönmesi mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat olmak istiyorum ancak başka şehirdeyim fotoğraf gönderip bu yöntem ile ameliyat olup olamıcağımı öğrenmem mümkünmü acaba ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ Idea.com.tr ye fotoğraf gönderiirsn değerlenidrebilirim.mikrosinusektomi ile tedavi edebiliriz

 165. Microsinüsoktemi yöntemi dururken, o kadar acı ve zaman kaybetmek gereksiz

 166. Hocam mrb yaklasık iki hafta once kuyruk sokumumda iki gün agri oldu ve hafif sisme oldu daha sonrasinda gecti bic bir sekilde agri sizi hissetmedim fakat tekrar başladi 4gün sürdü. Ve sivilceye benzer birseydi Icindeki siviyi bosalttim bulanik renkte bi iltihap gibiydi ve asiri kokusu wardi icinden sert bir iltihap cikti ve ici delik hala .Suan agrim yok. Sislik de indi.sizce bu kıl dönmesi olabilir mi? Son olarakta tekrar icinin dolma ihtimali war mi ve agri? cevaplarsiniz sevinirim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük olasılıkla kıl dönmesidir.sinus çıkarılmadığı sürece apse ve ağrı tekrar eder.tedavi olmalısınız tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 167. Hocam merhaba benim de kuyruk sokumumda sislik var ve cok agriyor doktor buyuk ihtimal kil donmesi apsesi dedi ilac verdi ihtiyol pomad ve antibiyotik ne kadar surede gecer ? Ve bu illa kil donmesinden dolayi mi olur ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kuyruk sokumunda ise kıl dönmesinden dolayı olur.apse 2 haftada düzelir.ama apsenin çevre dokuya verdiği zarar 2 ayda düzelir.hastalığınızın ilerlemesini önleyip daha fazla komplikasyona sebep olmamak için tedavi olmanızı öneririm.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 168. Hocam merhaba
  1997 yılında kıl dönmesi nedeni ile apse boşaltıldı. 2 sene sonra tekrar nüksetti. bu sefer cerrahi operasyon ile bölge tamamen kesilip çıkarıldı ve kalça kenarlarından çekilerek açıklık kapatıldı. bu son 2 aya kadar rahattım. şimdi bu sıralar ameliyat olduğm yerden tekrar akıntı yapmaya başladı 1 hafta kadar delik kapandı. 1 hafta sonra tekrar açıldı apsenin ağzından devamlı akıntı geliyor. Ne yapmam lazım? sizin yöntem ile tedavi olmam mümkün mü?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

 169. YAREN ÖZIŞIK

  merhaba hocam apse bende 2 kere tekrarlandı . şimdi 3.kez nüks edıyor.ilkınde ayak üstü cerrah kesti apseyi boşaltı. 2.sinde amelıyat oldum 2 mayısta nısanım var amelıyat olma gibi bir sansım yok agrımda cok. ne yapmamız gerekmektedir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en kısa sürede gelip tedavinizi yaparsak nişanda rahat olursunuz

 170. hocam merhaba, yaklasık 2 hafta önce br agrı ile hastaneye gittm ve kıl dönmesı apse yapmıs dendi, apseyi temizledler. Amelyat olacksın dendi ama benim snavlarım var ve yaklask 4_5 ay önce burnumdan amelyat oldum korkuyorum. Bu yuzdn amelyatı sneye brakmak ıstyorum apsnin tekrarlama durumu ne kadar surede oluyor veya %100 tekrarlar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apsenin tekrarlaması şans işi.yıllarca tekrarlamayabilir.ama iyileşmenin ardından tekrar çıkabilir.kıl dönmesi tedavisi acil bir hastalık değil ama komplikasyonları nedeniyle çok bekletmeden ameliyat edilmelidir.mikrosinusektomi yöntemi ile tedavini yaptırırsan şu an apseden dolayı çektiğin sıkıntı kadar bile acı çekmezsin.hatta hemen işine okuluna dönebilirsin.

 171. Kondilom muayene ücretiniz ne kadar ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sigortalı iseniz yok değilseniz 150 tl

 172. Hocam merhabalar. Yaklaşık 1 ay önce apse alındı benden. Cerraha sorduğumda yaza olabilirsin demişti. Yaza olmam gerekiyor benimde manisada okuyorum apse akıntısı henüz geçmiş değil bunun sebebi nedir akıntı geçermi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akıntı uzun süre devam edebilir.ama tedavi olmadan microsinusectomi yöntemini iyi araştırmalısın

 173. Hocam merhaba, 18 yaşındayım ve bir kaç gündür kuyruk sokumu bölgemde çok ufak yara gibi bir şey fark ettim ve yalnızca dokununca ağrıyor. Kıl dönmesi olma ihtimali nedir? Eğer tedavi olmam gerekirse sosyal sigortam var ücreti nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  orta hatta kuyruk sokumuna yakınsa kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 174. Iyi günler hocam ben 5 ay once ameliyat oldum simdi yaram sisti hemen yukarısında ceviz büyüklüğünde şişlik var herkez doktora git diyorlar ama ben çok korkuyorum nspabilirim neden sisiyo çok sert tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kliniğimizde muayene ücretsiz .kıl dönmesi tekrar etmiş görünüyor.gelirseniz muayenenizi yapar kıl dönmesi tekrar etmişse microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 175. murat ünyeli

  26 ocak 2015 doktor hastanede apseyi deldi akıntı boşaldı.mikrosinüsektomi yöntemiyle ameliyat olmak istiyorum. ne zaman olabiliriz ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  doku toparlama süzesi olan 2 ay bekleyin gelin tedavinizi yapabiliriz.

 176. Hocam ben Mersin’den tedavi için gelmeyi düşünüyorum. Aynı gün içerisinde tedavi olup uçak ile geri Dönme işlemi olabilir mi? Birde size ulaşabileceğim bir mail adresi yollarsanız size apse Bölgesinin resmini göndermek istiyorum onun üzerine konuşmamız daha uygun olur.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info@Idea.com.tr ye resim gönderebilirsiniz.aynı gün döneblirsiniz

 177. Merhaba hocam, bende yaklaşık 2 yıldır kıl dönmesi var ama ağrı yapmıyordu. 5 gün önce ağrılı bi şekilde apseye döndüğünü farkettim ve 6.günde kendi kendine boşalmaya başladı.Tedavi için 1-2 ay dokuların düzelmesi gerektiğini öğrendim.Bu süreç çok ağrılı geçermi? Ve mikro sinüsektomi 5-6 cm olan kıl dönmelerinde de ugulanabilirmi ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  ağrı hızla azalıp 1 haftada kaybolur
  evet yapabiliriz.

 178. hocam benim kıl donmm var akıntımda var hemen amaliyat olabılırmıyım uc tane delik olusmus
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet olmalısınız, gelirseniz işinize ara vermeyi gerektirmeyecek yöntemle yapabiliriz.

 179. hocam bende 2 senedir var kıl dönmesi apse oldugunda kendi yöntemlerimle boşaltıyorum yakınlarım askerde olursun hem hava değişimide alırsın diyolar 4 şubatta askerim sizce bu mantıklımı yani problem olurmu yoksa sizin yönteminizle olup askere öylemi gideyim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  hava değişeceğim diye aklınıza yatmayan yönteme razı olmayın bence, özellikle mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ona göre karar verin ne zaman ameliyat olacağınıza

 180. Bnim apsem boşaltıdı üç hfta oluo ve doktora gtcem uç gün sonra ameliyat günü verecek apse kurumuş dedi doktor fakat çok az şişlik var ve bn korkuyorum ynemi tekrarlamış olabilir ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  apsenin çevre dokuya verdiği hasarın düzelmesi 2 ayı bulur, bu süreyi bekleyin mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan ameliyata karar vermeyin

 181. hocam 6 yıl önce kıl dönmesinden ameliyat oldum fakat şimdi o bölgede eskisi gibi kıllanma bol ve arada Sırada hafif kanama oluyor. Ilk ameliyatım sonrası yaranın iyileşmesi üç ay civarını buldu kıl Dönmesi varsa mikro sinüsoktomi ameliyatı ile kaç güne iyileşir ve fiyatı ne kadar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aynı gün işinize dönebilirsiniz sgk varsa 840 yoksa 1600 TL

 182. hocam kuyruksokumumda küçük bir şişlik var. Ucu yok. Dokununca ağrı, kaşıntı, akıntı falanda yok.. Ne olabilir? Sivilce olma ihtimali var mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kuyruk sokumunda sivilce pek olmaz kıl dönmesidir

 183. Hocam bnde kil donmesi olustu fakat islerm dolayisiyla ameliyat olamadm simdi uzerine oturdgmda agri olusuyo kil donmesnn baslagici yaklask bir bucuk iki sene oldu bunun lazerle tedavisi mumkunmu.yardimci oldgnz icin simdiden tskkur edermm..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  lazerle kıl dönmesi ameliyatı olmaz, mikro sinüsektomi yöntemini araştırın, işinize ara vermeden yaptırabilirsiniz.

 184. mehmet okan yanmaz

  hocam kuyruk sokumu bölgesinde leblebi büyüklüğünde bir çıban vardı etrafı gergindi ara sıra sancı yapıyordu bir ara kanadı daha sonra rahat ettim ama leblebi büyüklüğünde çıban biraz sanki küçülmüş gibi bunun kıl dönmesi plma ihtimali nedir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  büyük ihtimalle kıl dönmesidir

 185. Hocam ben bir ay önce kuyruk sokumumdan iltihap gelme sebebiyle doktora başvurdum kıl dönmesi teşhisi konuldu apse tedavisi başladı 1 aydır pansuman oluyorum doktor bu hafta ameliyat olabileceğimi söyledi ama yara hala kapanmamıs durumda 1 cm kadar ben mikro sinüs yöntemi ile tedavi olmayı istiyorum istanbul dısında yasıyorum yara kapanmadan mikro sinüs yöntemi ile tedavi olabilir miyim iltihap bitmiş durumda sadece yaram acık ne zaman gelmemi tavsiye edersiniz bilgi verirseniz cok memnun olurum randevu almama gerek var mı ayrıca şimdiden cok teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yara kapanmadan mikro sinüsektomi yapılabilir ama apseden sonra derin dokuların toparlaması için 2 ay beklemek gerekir.

  • Eylülde istanbula gelicem 1 ay kadar kalacağım o dönemde tedavi olabilir miyim
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   evet yapabiliriz, 1 gün ayırmanız yeterli

 186. yani apse varsa mudahele etmiyorsunuz ve öncelikle ilaçla geçmesini bekliyorsunuz.peki apse gecmezse 1 aya 2 aya kadar.yine de müdahelede bulunmayacak mısınız? yani ameliyata başlamak için ölçüt nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu güne kadar düzelmeyen apse duymadım blimsel olarak apsenin düzelmeme gibi bir ihtimali yok

 187. hocam drenaj yapılan 6 cm lik kesitin etrafı kızardı kaşıntılı sızı oluyor. üç beş tanede kızarıklık için de hafif ufak kabarıklık var. ve buralardan damla damla su çıkıyor. hocam pişik e benziyor ne yapmalıyım. drenaj yarası yarım cm açık kaldı. ama bu kızarıklık ve kaşıntıyı durduramadım. normalde 25 gün sonra ameliyat için size gelecekdim. bu 2. rahatsızlık size geliş süresini etkiler mi? ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde 2-3 defa bol su ve sabunla yıkayın

 188. hoca selamlar
  pilonol Dephyto PFT Krem hakkında ki görüşlerinizi belirtirmisiniz. Amliyatsız çözüm olabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pilonol bir tek üreticisinin cebini doldurma sorununa çözüm olur,hiç cildin altındaki kıl yumağı ilaçla eritilebilirmi,çok çok az tıp bilgisi olan sıradan bir insan bile buna inanmaz

 189. hocam ben 6 ay önce drenaj yaptırdım. şimdi çok ama çok dikkat ediyorum. Her türlü temizlik ağda önlemini aldım. doktorum böyle dikkat edersen tekrarlamaz dedi. amelyat olmadan böle dikkat ederek götürebilirmiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır sinüs içerde olduğu sürece hastalığınız duruyor demektir,drenaj apseyi iyileştirir sinüs olduğu yerde kalır

 190. hocam selamlar

  18 gün önce özelde apse drenajı oldum . 3 cm kadar hurma şeklinde apse vardı. 6 cm kadar doktor kesmiş.lokal anestezik iğne yaptılar ama ömrümde ben böyle bir acı görmedim. resmen canımı masada bıraktım. çok fena korktum hocam. şimdi yara kapanıyor . 2 cm açıklık kaldı. sorum şu hocam
  mikro sinüsektomi operasyonunda ne tür anestezi kullanıyorsunuz
  Operasyonda hasta acı duyuyor mu
  Emniyet mensubuyum .operasyon hafta sonu olabilir mi? maliyeti ne olur hocam ?
  daha önce başıma görev gereği yaralanmalar geldi hocam. ama ben böyle bir acı görmedim.
  Ben psikolojik olarak acıdan çok etkilendiğim için bilgilendirirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse olduğu için ağrınız olmuştur mikro sinüsektomi lokal anesteziyle yapılır ama ağrı olmaz,cumartesi açığız, 840 TL

 191. hocam selamlar
  bende apseli kıl dönmesi var. mikro sinüs yöntemi ile apseli iken operasyon yapılabilir mi yoksa önce apse boşaltılıp 1-2 ay bekleyip doku iyileştikten sonra mı operasyon yapılabilir. iş sebebi ile bunu soruyorum
  saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi apsesi varsa öncelikle o boşaltılmalı

 192. slm hocam ben 3ay once kil donmesi ameliyati oldum ve son bi kac gundur ameliyatin bittigi yerde v harfi gibi bi delik olustu ve o delik hem kasinti yapiyor hem bazen kaniyo bunun sebebi nedir ve nasil iyilesir simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tahriş olabilir
  kontrole gidin

 193. hocam merhaba ,
  kuyruk sokumu bölgemde 1 hafta öncesine kadar hiçbir şikayetim yoktu fakat son 4-5 gunde misket büyüklüğünde bir şişlik oluştu ve bu şişlik bugün patladı . izlemem gereken yol nedir ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi apsesi olmuşsunuz
  1-2 ay doku düzelsin sonra mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 194. hocam saygılarımla kuyruk sokumu bölgemde bişey vr şuan çok acıtmıyo kızarıklık görmüyorum ancak elimi değdirince acıyo apse yapacak gibi geliyo apse yapmaması için ne yapılmalı apse olursa boşaltılmalı mı boşaltıldıktan sonra acı çeker miyim? kıl dönmesi olursa amaeliyat şart mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi apsesini önlemek mümkün değil,oluşursa boşaltılmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim