Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Randevu Al

Pilonidal sinüs ya da halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi hastalığın yapısı gereği ilaçla, kremle vs ile tedavisi mümkün değildir. Ameliyatsız yöntemler ise yeteri kadar bilimsel değildir. Yani kalıcı bir çözüm sağlamaz. Geriye tek seçenek olarak ameliyat kalıyor. Günümüze kadar onlarca kıl dönmesi ameliyatı geliştirilmiştir. Birçoğunun uygulaması halen devam etmesine karşın büyük bir bölümü tedavülden kalkmıştır. Kıl dönmesi probleminiz varsa öncelikle hangi yöntemin daha etkili, daha avantajlı olduğunu araştırmalısınız. Bizim önerimiz yenilikçi yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi yöntemini seçmeniz yönünde olacaktır.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı
Kıl dönmesi tedavileri arasında en gelişmiş yöntem olarak gösterilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Nedir?
Kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş uygulamalardan biri olup, eski yöntemlere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Dilerseniz ilk olarak nasıl yapıldığına sonrada üstünlüklerine başlıklar halinde göz atalım.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?
Ameliyathane gerekmeksizin kliniklerde de yapılabilmektedir. Bu haliyle daha ekonomik bir tedavi olmaktadır. Nasıl yapıldığına bakacak olursak ilk aktarmak istediğim mümkün olan en küçük kesi ile yapılmaktadır. Bazen 1,5 cm’e kadar inebilmektedir. Klasik yöntemlerde kesi 30 cm’e kadar çıkabilmektedir.

Kıllar Kapsülü İle Birlikte Çıkarılmaktadır: Cilt altına giren kılları vücut zamanla çevre dokulara zarar vermemesi için kapsül dediğimiz zarla çevrelemektedir. Başarılı bir tedavi olması için kıllar mutlaka bu zar ile birlikte çıkarılması gerekir. Ameliyatsız yöntemlerde delik açarak cımbız gibi bir aletle kıllar çıkarılmaktadır. Tabii ki cilt altında yer alan kapsül ve giriş delikleri tam olarak yok edilmediği için çok değil 1-2 yıl içinde aynı noktada yeniden kıl dönmesi ortaya çıkacaktır. Mikro Sinüsektomi yönteminde ise giriş delikleri ve kılları saran kapsül çıkarılmaktadır.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Burada ne kadar anlatsak da hiçbir zaman görsel materyal kadar etkili olamayız. Bu nedenle yazıya kısa bir ara vererek aşağıda yer alan videodan mikro sinüsektomi yönteminin yapılışını görebilirsiniz.

5 Dakika Gibi Kısa Sürede Yapılır
Muayene sonrası tedaviye karar vermeniz halinde herhangi bir ek teşhis vs gerekmeksizin 5 dakika gibi kısa sürede tedaviniz yapılabilmektedir. Videoda da görüldüğü gibi bir ya da birden fazla noktada pilonidal sinüs olması halinde yine aynı operasyonda ikisi de alınmaktadır.

Narkoz ve Hastanede Yatma Yok
Mikro sinüsektomi uygulamasında hastaya genel ya da belden aşağı uyuşturma gibi uygulamalar yapılmaz. Daha çok bir kaç cm alana etki eden uyuşturma yapılır. Böylece hastanede yatma gereği yoktur. Tedavi sonrası hasta 10-15 dakika salonda dinlendikten sonra kimseye ihtiyaç duymadan evine, işine, okuluna dönebilir. Herhangi bir kısıtlama olmayacağı için hasta aracını kullanarak geri dönebilir.

Pansuman Yaptırmak Gerekmez
Ameliyat sonrası kesi estetik dediğimiz gizli dikişlerle kapatılır. Bu dikişler kendiliğinden emilen yapıda olup, dikiş aldırma vs gibi gereksinim olmaz. Aynı şekilde klasik yöntemlerde olduğu gibi hasta pansuman yaptırmaya gerek duymaz.

3 Gün Sonra Banyo Yapabilir, Denize Girebilirsiniz
Klasik yöntemlerle ameliyat olduğunuzda doktorunuz muhtemelen 15 gün banyo yapmamanızı isteyecektir. Çağdaş yöntem olan Mikro sinüsektomi’de ise bu oran sadece 3 gün ile sınırlı olup, hasta 3 gün sonunda banyo yapabilir, havuza ve denize girebilir.

İş Gücü Kaybı Yaşanmaz
En güzel yönlerinden biride hastanın çalışma ve eğitimine engel olmaz. Bugün tedavi olduğunuzda aynı gün işinize, okulunuza dönebilirsiniz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi 30-40 gün iş göremezlik durumu oluşmaz.

Tekrarlama Riski Yok Denebilir
Klasik yöntemlerde ameliyat sonrası 2-3 yıl içinde hasta %5-%40 arasında yeniden kıl dönmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Mikro sinüsektomi ile yapıldığında ise tekrarlama riski yok denilebilir.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı Çok Ekonomiktir
Bir diğer güzel yönü ise uygulamanın ücreti olup, ameliyathane gerektirmediği için çok cüzi bir rakamla tedaviniz yapılmaktadır. SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Burada sizlerle fiyat bilgisi paylaşmak isterdim ama maalesef Sağlık Bakanlığı yasağına uymak zorundayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için size en yakın IDEA Kliniğe gelebilir, ya da aşağıdaki form aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Tedavi Ücretini Öğren
 • Ad Soyad*
  0
 • Email*Doktorun cevabı Email adresinize gelecektir.
  1
 • Telefon*Telefonla bilgi almak istiyorsanız bu alanı boş bırakmayınız.
  2
 • Yaşadığınız Şehir*İkamet ettiğiniz ili belirtiniz.
  3
 • Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?*
  Email ile cevaplayın
  Telefon ile arayın
  4
 • Resim Ekle*Sorununuzla ilgili resim ekleyebilirsiniz. (Zorunlu değil)Yükle
   5
  • Şikayetiniz*Mümkün oldukça detaylıca aktarınız
   6
  • Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz. Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
   7
  • 8

  Mikro Sinüsektomi Yapan Hastaneler Hangileri?

  Değerli arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi kıl dönmesi ameliyatı olarak geliştirilmiş birçok uygulama bulunmaktadır. Genel cerrahlar bu yöntemlerden arzu ettiğini kullanabilmektedir. Bu nedenle hastaneden çok doktor ve tecrübesi önemlidir. Örnek aynı hastanede 2 farklı genel cerrahi uzmanı olduğunu kabul edin emin olun ki bu iki hekim farklı kıl dönmesi yöntemleri uygulayabilir. Hastane hangi yöntemin uygulanacağına karışmaz bunu doktor belirlemektedir. Bu nedenle doktorunuza mutlaka hangi yöntemi uyguladığını, uygulayacağını sormalısınız. Yoksa sonunda pişmanlık kaçınılmaz olacaktır.

  strong>Proctoloji Uzmanlarını Tercih Etmelisiniz
  Kıl dönmesi ameliyatı da dahil olmak üzere tüm makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde mutlaka Proctoloji yani makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorları tercih etmelisiniz. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça genel bir branş olup, Proctoloji kendi içerisinde ayrılmış bir bölümdür. Şimdi dilerseniz İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan proktoloji uzmanlarını tanıyalım.

  Op. Dr. Atilla Kaya: Bu yöntemin geliştiricisi olup, İstanbul Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Op. Dr. Seher Şirin: Kadın genel cerrahi uzmanı arayanların en çok tercih ettiği isimlerden biri olup, yine İstanbul Bakırköy’de hastalarına hizmet vermektedir. İletişim ve randevu almak için 0212 542 08 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

  Op. Dr. Nizam Kurtdere: İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Şişli’de bu yöntemi uygulayan hekimlerden birisidir. Aynı zamanda bir diğer kıl dönmesi tedavisi olan sinüsotomi yönteminin geliştiricisidir. Nizam beye ulaşmak içinde 0212 247 10 04

  Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas: İstanbul Anadolu yakasında yaşayanlar içinde Kadıköy’de Ali Rıza beyi tercih edebilirsiniz. 0212 357 00 02 Numaralı telefondan kendisine ulaşmanız mümkündür.

  Op. Dr. Adil Altınsoy: Ankara’da Mikro sinüsektomi uygulayan doktor olarak genel cerrahi uzmanı Adil Altınsoy karşımıza çıkmaktadır. 0312 431 75 47 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  Op. Dr. Ergun Aygören: Bursa’da mikro sinüsektomi yöntemini uygulayan genel cerrah olarak Ergun bey karşımıza çıkmaktadır. Nilüfer ilçesinde bulunan muayenehanesinde hasta kabulüne devam etmektedir. Kendisine ulaşmak ve sağlık hizmeti almak için 0224 247 10 06 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.

  Online Randevu Oluştur
  Türkiye’nin çeşitli illerinde Mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan bu hekimlere ulaşmak için yukarıda yer alan telefon numaraları yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak İnternet üzerinden online randevu oluşturabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/online-randevu

  Muayene Ücreti Yok
  Yukarıda ismi geçen doktorların bir diğer özelliği ise SGK’lı hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmalarıdır. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, TSK Personeli gibi SGK güvencesi altındaki hastaların muayenesi ücretsiz tedavileri ise %50 indirimli olarak yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini ise aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

  Sorularınızı Cevaplıyoruz
  Evet arkadaşlar mikro sinüsektomi ile ilgili aktaracaklarımızda bu kadar olup, sayfada merak ettiğiniz hususlara ışık tutamadıysak özür dileriz. Ama sorun değil, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan sorunuzu ileterek cevabını bulabilirsiniz.

  723 Yorum

  1. Hocam ben açık bırakma ile ameliyat oldum 7 ay oldu yara hala biraz açık ve birazda akıntı var bunun sebebi nedir

   • Doktorun Cevabı

    Açık bırakma yöntemine dokunun ilerleyerek kendi haline kapanmaz beklenir. Bu süreç uzarsa tekrar kıl girişi olabilir. Akıntının devam ediyor ve deliğin kapanmamış olması tekrar kıl girişi olduğunu düşündürüyor. Gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapailiriz

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  WhatsApp Canlı Destek
  İletişim Bilgileri