Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri ile Siğillerden Kurtulabilirsiniz.

Siğil ya da diğer adıyla Warts tüm insanların yakından tanıdığı fakat çok fazla ciddiye almadığı sorunların başında gelmektedir. Oysaki bulaşıcı bir virüs olması nedeniyle kesinlikle toplum için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Görüldüğü yere göre makat siğili, genital siğil, common, plantar, flat, filiform ve periungual gibi isimler verilmektedir. Vaktiniz varsa bu sayfada siğilleri enine boyuna ele alıp, korunma yöntemleri ve tedavisine dair geniş kapsamlı bilgileri ele alalım.

Ameliyatsız siğil tedavisi

Siğil Nedir?

Sorunun yapısını bilmeyen yoktur. Çünkü eller, ayaklar ve vücudun birçok yerinde gerek kendimizde gerekse çevremizdeki insanlarda mutlaka görmüşüzdür. Yapısı karnabahar türünde olup, çoğunlukla cilt renginde ortaya çıkan yapılardır. Çünkü sorun cildin üst tabakasında büyüme şeklinde olmaktadır. Yani cildin en üst tabakası virüsün bulaşması ile kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlamaktadır.

Siğil Tipleri (Çeşitleri) Nelerdir?
Uzmanlar bu sorunu 5 ana başlıkta toplamaktadır. Bizde detaylarını aşağıda göreceğimiz siğil türleri Latince isimleri ile incelemek gerekirse ortak siğillere Common, Plantar, Flat, Periungual ve Filiform ismi verilmiştir. Şimdi siğil türleri ve görüldüğü yerlere bakalım.

Common (Ortak Siğiller) En sık görülen siğil tipi olup, görüldüğü yerler daha çok el ve ayak parmakları olmaktadır. Çok nadiren vücudun farklı noktalarında da görülmektedir. Siğilin yapısı et renginde olup, pembe ve beyaz renkte olabilmektedir. Çoğunlukla kendiliğinden geçme olasılığı olup, canınızın yanmasına ya da renk değişimi gibi durumlar ortaya çıkarsa mutlaka tedavi olmak gerekir.

Plantar (Ayak Siğilleri) Ayak tabanlarında ortaya çıkan sorun nasır ile sınırlı olmadan aynı zamanda canınızı yakan plantar siğiller olabilmektedir. Görülme nedeni daha çok topuklar olup, normalde siğiller cilt dışına doğru büyürken plantar warts daha çok cilt altına doğru nasır gibi bir yapıda ortaya çıkabilmektedir. Bulaşma nedeni yine HPV virüsü ile alakalı olup, özellikle ayaklarınızda ortaya çıkan küçük kesikler soruna davetiye çıkarmaktadır. Bulaşmasında en önemli etkenler özellikle havuz, sauna ve ortak kullanıma açık soyunma odaları olmaktadır.

Flat (Düz Siğiller) Sık görülen türlerden biride Flat Warts olarak tabir edilen düz siğiller olup, daha çok yüz bölgesi ile kollar ve uyluk bölgesi dediğimiz kalça ile dizler arasında kalan bölgede görülmektedir. Diğer siğillere göre daha küçük yapıda olup, çocukluk dönemi siğilleri olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni çocuk ve gençlerde daha sık görülmesi ile alakalıdır. Yaş aralığı vermek gerekirse 12-16 yaş arasındaki çocuk ve gençlerde daha sık görülmektedir. Çok küçük yapıda olup, genelde 2-3 mm büyüklüğünde olmaktadır. Bulaşma nedeni yine HPV virüsü olup, tip 3,10,28 ve 49 numaralı virüsler düz siğillere neden olmaktadır.

Filiform (Ağız ve Burun Siğilleri) Bir diğer tür ise filiform dediğimiz özellikle ağız, burun, çene, boyun ve göz kapakları bölgesini etkileyen türüdür. Düz siğiller gibi küçük ve cilt renginde karşımıza çıkmaktadır. HPV virüsünün tip 1,2,4,27 ve 29 türleri bu soruna neden olmaktadır. Diğer türlerde olduğu gibi Filiform Warts problemi de yine bulaşıcıdır.

Periungual (Tırnak Siğilleri) Yazının giriş kısmında siğillerin vücudun her yerinde görüldüğünü belirttik, çünkü sorun cildin en üst tabakasında büyüme olup, cilt (deri) olan her yerde bu sorunu görmeniz mümkündür. Periungual daha çok tırnak çevresi ve tırnak altında görülen siğil türü olup, tırnakların büyümesini etkilediği görülmektedir. Bu durum sizin canınızı yakacak bir sorundur. İlk başlarda ciddi bir sıkıntı teşkil etmemesine karşın büyümeye başladığında canınızı yakacaktır.

Genital ve Makat Siğilleri: Bir diğer tür ve çok önemli yere sahip olan ise anal kondilom ve genital siğiller olup, özellikle cinsel deneyim yaşayacak yaştaki her insan risk altında diyebilirim. Erkeklerde anüs çevresi ve rektum içi yanı sıra penis ve çevresinde görülmektedir. Kadınlarda yine anüs çevresi ve rektum içi ile vajina çevresi ve içinde görülmektedir. HPV virüsünün tip 6 ve 11 numaralı türü olup, tedavi edilmediğinde kadınlarda serviks dediğimiz rahim ağzı kanseri ile anal kanserlere neden olabilmektedir. Bu konu oldukça geniş kapsamlı olup, bunun için hazırladığımız yazıya aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

Siğil Resimleri
Sorunu metin olarak tanıma imkanı bulduk şimdi birde vücudumuzun farklı yerlerinden hafif derecede siğil resimlerini görelim. Eklenen resimler sorunun en hafif halidir. Bazı hastalar vardır ki hekimler bile gördüklerinde endişeye kapılmaktadır. Bu kadar büyümesi ve ilerlemesindeki neden tabii ki kişinin doktordan uzak kalması ve sürekli sorunun büyümesine nenden olmasıdır.

El ve yüzde siğiller
Ayakta siğil problemi
Makat siğili tedavisi

Siğiller Neden Olur?

Sorunun türleri ve nasıl olduklarını gördükten sonra şimdi nasıl ortaya çıktıklarını ele alalım. Özellikle henüz böyle bir problemle karşı karşıya kalmayan insanlar konuya hakim olma ve etkili bir korunma yöntemi uygulayabilirler.

Bulaşıcı HPV Virüsü: Sorunun en önemli nedeni HPV virüsü olup, buda demek oluyor ki siğil bulaşıcı bir hastalıktır. Tabii ki her insana bulaşma riski yoktur. Çünkü bağışıklık sistemi güçlü olan insanların vücudu virüslere karşı dayanıklı olup, büyük ölçüde enfekte olmaya geçit vermezler. O nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik önerilere kulak vermelisiniz. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri hayatınızdan eksik etmeyin A ve B grubunda yer alan vitaminler büyük önem arz etmektedir.

Siğil Nasıl Bulaşır?
Pe ki sorun insandan insana bulaştığını anladık, şimdi ise nasıl, hangi yolla bulaştığına bakalım.

Cilt Teması: İnsandan insana bulaşmasında ki en önemli neden cilt temasıdır. Özellikle siğili olan insanların vücudu nemli iken bulaşması daha kolaydır. Örnek vermek gerekirse banyo, havuz gibi ortamlardan çıkan insanlarla temas etmemek gerekir. Kuru cilt o kadar tehlike arz etmemektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Bir diğer neden ise ortak kullanım alanları ve ortak kullandığınız eşyalar olup, örnek vermek gerekirse havlu, alafranga klozetler ve hatta yaz aylarında şezlonga havlu sermeden uzanmak bunun gibi onlarca örnek verilebilir.

Cinsel İlişki: Vücudun her yerinde görülme ihtimali bulunan Warts anal ve genital bölgede ortaya çıkması halinde burada bulaşma nedeni farklı olabilmektedir. Makat ve genital bölgede ortaya çıkan siğillerin en önemli nedeni cinsel ilişki olup, siğili olan biriyle korunmasız olarak ilişkiye girmeniz bu soruna neden olur. Prezervatifler kullanımı önerilse de tam anlamıyla yeterli değildir. O nedenle tanımadığınız, sağlık yönünden geçmişini bilmediğiniz insanlarla sakın ilişkiye girmemelisiniz. Özellikle homoseksüel olarak bilinen erkeklerden daha sık bulaştığı görülmektedir.

Siğiller Ne Zaman Çıkar?
En önemli hususlardan biri sorunun ne zaman sizde ortaya çıkacağıdır. Örnek siğil olan biriyle önemsemeden ilişkiye girdiniz ve endişe ediyorsunuz. 1-2 Hafta geçti ve hiç bir şey olmadığını gördünüz. Bu sizi tam anlamıyla rahatlatmasın. Çünkü siğil sizde ortaya çıkması minimum 3 ay sonra olacaktır. Bu durum 6 ay ya da daha uzun sürede olabilmektedir. Tabii ki bağışıklık sisteminiz güçlü olması halinde virüs size bulaşamadan yok edilir.  O nedenle mutlaka bağışıklık sistemine önem vermeliyiz.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Evet arkadaşlar öncelikle sorunun oldukça ciddi olduğu, bulaşıcı olduğu ve kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini unutmayın. Bunun için hangi doktora ya da bölüme muayene olunması gerektiğine bakalım. Bunun için 2 farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Genel cerrahi ve cildiye bölümü her ikisi de tedavi yapmasına karşın genel cerrahi uzmanlarında daha fazla bilgi ve teknolojik cihaz bulunmaktadır.

Genel Cerrahi: Benim tavsiyem genel cerrahi uzmanlarına tedavi olmanız yönünde olacaktır. Çünkü cildiye uzmanlarının uyguladığı Krioterapi (dondurma) yanı sıra daha gelişmiş tedaviler olan Radyo Frekans ve Elektrokoter uygulaması bulunmaktadır.

Dermatoloji (Cildiye) Deri ve zührevi hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli olan cildiye siğil tedavilerinde yalnızca Krioterapi dediğimiz sıvı azot ile siğili dondurma ve çürüterek yok etme uygulamasını yapmaktadır. Genel cerrahi uzmanlarında bulunan cihazların büyük bir bölümü olmadığı için tek seçenek Krioterapi olmaktadır. Tabii ki seçim sizin dilediğiniz branşı seçebilirsiniz.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler Uygulanır?
Evet arkadaşlar, muayene aşamasını da gördüysek şimdi tedavi konularına geçelim. Doktor seçimi kısmında seçtiğiniz branşa göre tedavi seçenekleri bulunduğunu belirttim. Cildiye seçerseniz muhtemelen Krioterapi yöntemi ile tedavi edecektir. Genel cerrahi seçmeniz halinde ise başta lazer, RF (Radyo Frekans), elektrokoter veya cildiye uzmanlarının uyguladığı dondurma yöntemini uygulamaktadır. Krio denilen dondurma işleminin başarısı düşük olduğu için genel cerrahlar çok kullanmaz. Peki bu yöntemleri aşağıda başlıklar halinde yakından tanıyalım, nasıl yapıldıklarını görelim.

Elektrokoter: İsmini birçoğumuz belki ilk defa duyduğu bir cihaz olmasına karşın sağlık alanında kullanımı hayli yaygındır. Ameliyat esnasında kesici alet olarak da kullanılır. Siğil tedavisinde ki etkisi siğili buharlaştırarak yok etmesidir. Bunu nasıl yaptığını anlamak için ısıtılan bir metal düşünün onu bir plastiğe dokundurduğunuzda eriterek yok etmektedir. Elektrokoter cihazı da aynı şekilde elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek siğile dokunduğu anda onu eriterek buharlaştırmaktadır. Temiz cilt seviyesine kadar buharlaştırma yapılmaktadır. 1 Siğil için tedavi süresi 1 dakika bile sürmemektedir. En etkili yöntemlerden biri olup, ben aldırma işlemlerinde de sıkça kullanılmaktadır.

Radyo Frekans: Yukarıda ki yönteme benzer bir diğer tedavi ise kısa adı RF olan Radyo Frekans uygulamasıdır. Elektrik enerjisini radyo dalgalarına dönüştürerek siğile dokunduğu anda buharlaştırma yapmaktadır. Uygulamada yanık sınırı çok dar olduğu için (lateral termal hasar daha azdır) en çabuk iyileşen ve en başarılı yöntemlerdendir.

Krioterapi: Şimdi ise özellikle cildiye uzmanlarının sıkça uyguladığı bir yöntem olan Krioterapi uygulamasına bakalım. Siğile sıvı azot enjekte ederek onun donması ve çürüyerek kopması amaçlanmaktadır. Ciddi anlamda can yanmasına neden olan bu durumla bir siğilin yakılması için 1’den fazla seans gerekebilir. O nedenle size genel cerrahi uzmanı ya da yukarıda belirttiğim Elektrokoter ve RF cihazı olan uzmanları seçmenizi önerdim.

Lazer: Lazer: Bir diğer yöntem ise lazer olup, bunu da tüm İdea Klinik doktorları yapmaktadır. Uygulama çok basittir. Işık tutulan siğil şapka gibi düşer ve derin bir yanık oluşmaz. Derin yanık olmadığı için iyileşmesi en hızlı olan yöntemlerdendir.

Ameliyat: Son aktaracağım tedavi yöntemi ameliyat olup, gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yapılışına bakacak olursak cilt seviyesinden keserek alınmayı amaçlamaktadır. Dediğim gibi çok gerekli değildir.

Siğil Tedavisi Doktor Kontrolünde Yapılmalıdır!
Gördüğüm manzara çok iç açıcı değil, özellikle gençler İnternet ortamında siğil ilacı olarak satılan ve büyük ölçüde asit içeren ürünler kullanıyor. Cildi yakarak yok etmeyi amaçlayan bu ürünler cildinizde kontrolsüz yanıklara neden olarak kalıcı cilt hasarına neden olmaktadır. O nedenle bu tür ürünler kullanmak yerine mutlaka doktor muayenesi ile bilimsel tedaviye karar verilmesi gerekir. Tedavi sadece siğillerin yakılması ile son bulmayıp, minimum 6 ay doktor kontrolünde kalınması gerekir.

Çünkü Siğiller Yeniden Tekrarlayabilir!
Siz siğilleri yaktırdığınızda sorundan tam anlamıyla kurtulmuş sayılmazsınız. Bu sadece tedavinin ilk aşaması olup, bundan sonra siz sürekli yeni siğiller çıkıp çıkmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü tekrarlayan ve yayılan bir virüs olduğu için tedavi sonrası aynı yerde ya da vücudun farklı bölgelerinde siğiller görülebilir. Bu durumda doktorunuza müracaat ederek yeniden yaktırmanız gerekir.

IDEA Kliniklerde 6 Ay Kontrol Altında Olursunuz
Bu sorundan kurtulmak için tedavi olmalı ve 4 ay boyunca herhangi bir siğilin çıkmaması gerekir. IDEA Klinik olarak biz hastalarımıza 6 aylık kontrol süreci uyguluyoruz. Öncelikle kontrol sürecinin ücretsiz olduğunu belirtmeliyim. Bu işlemi daha fazla para almak için yaptığımız sanılmasın. Tedavisini yaptığımız hastaları 1 ay sonra kontrole davet ediyoruz. Geldiklerinde yeni siğiller tespit edersek herhangi bir ücret almadan tedavisini yapıyoruz. Bu şekilde ücretsiz 6 defa tedavi yapıyoruz. Kişi kontrole geldiğinde herhangi bir siğil yoksa bu sefer 2 ay sonra tekrar kontrole gelmesini istiyoruz. Bu sefer de yoksa son kontrol için 3 ay sonra gelmesini isteriz. Herhangi bir siğil olmaması halinde virüsten tamamen kurtulmuş demektir.

Siğil Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Hastalığın görüldüğü yer ve yoğunluğu kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle herkese net bir ücret vermek mümkün değildir. Bir diğer husus Sağlık Bakanlığı tedavi ücretlerini İnternet sitelerinde de yasaklaması nedeniyle alenen fiyat bilgisi paylaşamıyoruz. Fakat aşağıda yer alan formu kullanarak siğillerinizi gösteren resim çekerek göndermeniz halinde doktorlarımız inceleme yaparak size uygulanması gereken tedavi ve fiyatı belirtecektir.

1 Step 1
Sanal Muayene Uygulaması
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Doktora Sor, Öğren
Yazının geride kalan kısmında siğiller ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık, fakat şuna inanıyorum ki herkesin merak ettiği hususlara ışık tutmayabilir. Bu nedenden dolayı özür diliyoruz. Fakat bu sorunu da ortadan kaldırmak için doktorlarımızla sizlerden gelen sorulara içtenlikle yanıt veriyoruz. Bunun için yapmanız gereken aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorunuzu iletmektir. En kısa sürede bu sayfada yanıtını göreceksiniz.

Siğil Ağrı Yapar mı?
Sizlerden gelen ve en fazla sorulduğuna kanaat getirdiğimiz soruları ve cevaplarını sayfada yayınlıyoruz. İlk cevap vereceğimiz husus siğillerin ağrı yapıp yapmadığı ile alakalı olacaktır. Siğiller evet ağrı, acı, kaşıntı ve kanama gibi semptomları mevcuttur. Bu belirtiler daha çok siğillerin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır.

Cinsel Yollar Bulaşır mı?
Evet arkadaşlar anal kondilom dediğimiz makat siğili en önemli bulaşma nedeni cinsel temas olup, özellikle tanımadığınız insanlarla cinsel ilişkiye girmek bu sorunu bile bile kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. Erkeklerde anüs ve penis kadınlarda ise anüs ve vajinada cinsel yolla bulaşan siğiller çok yaygındır. Bununla ilgili sitemizde yer alan Anal Kondilom yazısını inceleyiniz.

Siğil Duası Etkili Olur mu?
Ben din adamı (Alim, müftü, imam, müezzin) olmadığım için bu konuda yorum yapamam doğru olmayacaktır. Fakat çocukluğumda köyde siğil olan insanlar için yabancı köylerden bir adam gelir siğilin etrafını çizer dua falan ederdi diye hatırlıyorum. Tabii ki o zamanla şimdiki sağlık imkanlarını kıyaslamak doğru değildir. Siğil duası nedir, etkili olur mu? Bunu din adamları ile görüşmek lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim