Anal Hematom Tedavisi

Makat bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrıların en önemli nedeni Anal Hematom olduğunu söyleyebiliriz. Yada halk arasındaki tabiri ile makatta pıhtı toplanması, makatta şişlik olarak bilinir. Genelde insanlar bu sorunu basur olarak algılayıp bu şekilde hekime başvurmaktadır. Ve işin garip yönü proctoloji (makat hastalıkları) alanında yeterli tecrübeye hakim olmayan hekimlerde maalesef hemoroid teşhisi koyabilmektedir. O nedenle makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde mutlaka proctoloji (makat hastalıkları) alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarını tercih etmelisiniz.

Makatta ağrının sebebi anal hematom olabilir.

Anal Hematom Neden Olur?
Konumuza tekrar dönecek olursak, ilk olarak sorunun neden ve nasıl ortaya çıktığına bakmak istiyorum. Anüs bölgesinde görülen hastalıkların büyük bir bölümü kabızlık ile doğrudan yada dolaylı olarak alakası bulunmaktadır. Aynı şekilde Anal Hematom hastalığının kaynağı da yine dolaylı yoldan kabızlık olmaktadır.

En Önemli Neden Dışkılama Esnasında Ikınma
Türkiye’de sayıları milyonlarla ifade edilen kabız insanlar tuvalette uzun süre geçirmektedir. Bazı insanlar 30-45 dakikaya kadar kalabilmektedir. Bu süreçte yaptıkları genelde dışkılayıp, rahatlayabilmek için ıkınma yöntemine tercih etmektedir. Maalesef ıkınma doğru bir davranış olmayıp, başta Makatta Pıhtı Toplanması dahil olmak üzere Basur problemine neden olmaktadır.

Ikınma (Makat Bölgesindeki İnce Damarların Patlamasına Neden Oluyor)
Evet arkadaşlar genelde hiç kimsenin aklına böyle bir sorunun yaşanacağı gelmemektedir. Maalesef dışkılama esnasında ıkınma makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı o bölgede bulunan ince damarların patlamasına neden olmaktadır.

Normal Doğum: Ikınmanın tek nedeni kabızlık problemi olmayıp, aynı şekilde anne adayları normal doğum yapmaları halinde yine uzun bir süre ıkınması gerekmektedir. Normal doğum esnasında kadınların büyük bir bölümü bu ıkınma ile Hemoroid yada Anal Hematom olabilmektedir.

Cilt Altına Kan Birikir (Pıhtılaşır): Anal bölgede bulunan bu damarlardan biri patladığında haliyle bulunduğu bölgede cilt altına kan birikimi olacaktır. Bu kanama sürekli olmayarak, kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam edip, bu noktadan sonra durmaktadır. Kanamanın durması ile birlikte cilt altında biriken kan kütlesinde pıhtılaşma meydana gelmektedir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi makatta pıhtı toplaması probleminin de kendine özgü bulgu ve belirtileri bulunmaktadır. Şimdi bu sorunu diğer makat hastalıklarından ayıran belirgin özelliklerine bakalım.

Makatta Şişlik: İlk dikkat edilmesi gereken husus anüs bölgesinde şişlik olmalıdır. Şişliğin boyutu mercimek tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal büyüklüğünde olabilmektedir. Şişlik sınırları oldukça düzgün olan ve mor bir renktedir.

Makatta Ağrı: Aniden ortaya çıkan bir sorun olup, öncesinde herhangi bir şikayet görülmez. Yani bir anda anal bölgede ağrı ortaya çıktıysa nedeni büyük oranda anal hematom olmaktadır. Bunun dışında kıl dönmesi ileri seviye olduğunda apseleşme durumu yine ağrı yapabilir.

Kanama Makat çevresinde çürük vişne renginde kanama yine makatta pıhtı toplanması işaretlerinden biri olup, nedeni kan pıhtısının olduğu yerde açılan delikten kan cilt dışına akmaktadır.

Makatta Pıhtı Toplanması Nasıl Geçer?

Evet değerli arkadaşlar sorunun ne olduğu, neden olduğu ve nasıl anlaşılacağına dair bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi ise eminim en çok merak ettiğiniz hususlardan biri nasıl geçeceğine, kaç günde geçeceğine dair hususlara değinmek istiyorum. Anal hematom tedavisinde amaç kişinin yaşadığı ağrıyı azaltmaktır. Bunun için iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Birincisi sadece 1 dakika gibi kısa bir ameliyat ile sağlığınıza kavuşabilir, yada oturma banyosu ile daha uzun bir süreçte sağlığınıza kavuşursunuz. Dilerseniz tedavi yöntemleri ve nasıl yapılacağına bir bakalım.

Anal Hematom Ameliyatı (Çok Basit): Ameliyat denince insanlar haklı olarak korku ve endişeye kapılabilir. Fakat makatta pıhtı toplamasında uygulanan yöntem sadece 1 dakika sürmekte ve anında rahatlamanızı sağlamaktadır. Şişlik olan bölgede en fazla 1 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken ve pıhtılaşmış olan kan dışarı çıkarılır. Yapılan kesi çok küçük olduğu için dikiş atmaya gerek kalmaz. Sadece 1 dakika içinde yapılan bu işlem ilk önereceğimiz yöntemdir.

Sıcak Su Oturma Banyosu: Makat hastalıklarında sık uygulanan yöntemlerden biride sıcak su oturma banyosu olup, özellikle Basur hastalarının rahatlaması için sık kullandığı yöntemlerden biridir. Aynı işlem makatta pıhtı toplaması içinde geçerli olup, gün içerisinde arzu ettiğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Burada amaç ağrıyı hafifletmek olup, ortaya çıkan şişliğin kaybolması biraz zaman alabilmektedir.

Sülük Tedavisi: Bildiğimiz kan emici bir hayvan sülük denince insanların aklına genelde varis tedavileri gelmektedir. Daha öncede söylediğim gibi damar genişlemesi hastalığında herhangi bir etkisi olmayıp, fakat makatta pıhtı toplaması için uygulanabilecek çözüm yollarından biri olduğu söylenebilir.

Op. Dr. Seher Şirin Bilgilendiriyor
Anal Hematom konusunda birde bu alanda sağlık hizmeti veren uzmanların bilgilerinden yararlanmanızı istiyorum. O nedenle genel cerrahi uzmanı Doktor Seher Şirin’in hazırladığı videoyu aşağıda bulacaksınız.

Kabız Kalmamaya / Ikınmamaya Özen Gösterin
Evet arkadaşlar Anal Hematom hastalığı nedenleri, belirtisi ve tedavisine dair detaylar aktarmaya çalıştık, son olarak ise bu hastalıkla henüz tanışmamış olan insanların korunmak için yapacakları en iyi uygulama kabız kalmamaya çalışmaları olup, bu konuda başarılı olunmaması halinde ise tuvalette 2-3 dakikadan fazla kalmamaları gerekir. Çünkü tuvalette geçirilen sürenin büyük bir bölümü ıkınarak geçmekte buda başta makatta kan toplanması dahil basur gibi hastalıklara neden olmaktadır.

944 Yorum

 1. Hocam kardeşim makatta pıhtı toplanması için operasyon geçirdi ve bir gün sonra tekrarladı bunun bedeni nedir

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   kabızlık ve tuvalette uzun kalıp ıkınma nedeni ile oluşur. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeli.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam yaklaşık 1 aydır devam eden rahatsızlığım var..1 ay önce uzm dr çıktım eksternal tromboze hemoroid dedi ilaç tedavisi başladık…iyileşme olmayınca geçen hafta farklı bir uzm Dr çıktım …sende trombıze hemoroid yok…normal hemoroid gözüküyor yanında da anal fissür var dedi..1 haffadır ilaç kullanıyorum hemoroid ve anal fissür için şikayetler devam ediyor…yanma, ağrı vs nu arada beslenme alışkanlığıma çok dikkat ediyorum..makata dokununca elime meme vs gelmiyor sadece nohut büyüklüğünde sert bir şey hissediyorum..makata dr fitil verdi ama darlıktan da sokamıyorum

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   tedavi olmalısınız. hmoroid denilen şey de fissüre bağlı bekçi meme olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.

 3. Değerli hocam bende makat bölgesinde bulunan 3adet pıhtı toplamış meme mevcuttu lokal anestezi altında pıhtı temizlendi ama tekrar şişiyor ve pıhtı oluşumu oluyor sizce bu normal bir durum mu .

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz, pıhtıyı boşaltmak kalıcı tedavi değildir.

 4. Hocam makat yanında fındık büyüklüğünde bir et parçası var ve özellikle otururken kanama ile birlikte sıvı çıkıyor ayriyetten yapış yapış olup koku yapıyor biraz korkutuyor açıkçası

 5. Merhabalar bende makatta pıhtı var sadece kaşıntı yapıyor 2 gündür suda oturma tedavisi uyguluyorum ve ilaç içiyorum doktor ilaç verdi havuza gitme planım var ama havuza gitsem sorun teşkil eder mi merak ettim cevaplarsanız çok sevinirim

 6. Merhaba hocam benim makatimda meme var ıkininca içinde pıhtı morumsu gibi oluyo belirti yok arada batık hissi oluşuyor o kadar ıkınma olunca mor renk oluyo hocam baya oldu meme geçmedi daha kabizklita oluo bende hocam geçermi o meme sizce elimle ittirince içinde oynuyo ama baya zaman oldu geçmedi

  • Doktorun Cevabı

   sık kabız kalıyor ve ıkınıyosan sürekli tekrar eder.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 7. Hocam merhaba 16 yaşındayım makatimin üstünde meme var ve bu meme hep dışarda ıkininca içi pıhtı dolmuş mor renkte oluyo baya bı zaman oldu geçmedi ama yeme düzenine dikkat etmedim o zamanlar ikindim kabizkende mor renkte hocam memenin içi ve çok tuvalette cikmadigimda küçülüyor meme hocam belirti olarakta sadece oturken fln batma hissi oluyo hocam
  Kanama felan yok

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   kabızlık ve tuvalette uzun kalıp ıkınmak makat hastalıklarına neden olur.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin. sorun düzelmezse muayene olup tedavi olmalısın

 8. Hocam bana anal hematom tanısı konuldu. Uzun süre oturduğumda kaşıntı kaşınması normal midir?

 9. Merhaba! Hocam benim herhangi bi saglik sorunum yoktu ozellikle makat bolgesiyle ve bir gun uyandigimda makat bolgemde sizin videonuzdada dediginiz gibi ceviz buyuklugunden biraz daha kucuk sislik olustu ve bu bana ilk gun biraz ikinci gun daha fazla agri vermeye basladi (agrilar makat bolgesinde sizlama gibi ve hareket ettigimde o sislige temas edildigi her an agri sizi rahat oturamama yatamama kalkamama tuvaleti yaparken asiri rahatsiz edici agri gibi ) suan 4 gunumdeyim agri ilk gunkilere nazaran sadece tuvaletteyken ve tuvalet pozisyonundayken var ve sislik hala ayni duruyor tek farki tuvalet yaparken ceviz buyuklugunde oluyor normal halimdeyken ise bilye buyuklugune kadar kuculuyor sizce bu ne tur bi hastaliktir kan pihtisimidir basur denilen hastalikmisir iltihapmidir pihtiysa anlattiginiz uzere 1 dakikalik operasyonla bosaltildiktan sonra rahatladiktan sonra geri tekrarlarmi bilgi verirseniz cok mutlu olurum .simdiden tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim