Anal Hematom Tedavisi

Makat bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrıların en önemli nedeni Anal Hematom olduğunu söyleyebiliriz. Yada halk arasındaki tabiri ile makatta pıhtı toplanması, makatta şişlik olarak bilinir. Genelde insanlar bu sorunu basur olarak algılayıp bu şekilde hekime başvurmaktadır. Ve işin garip yönü proctoloji (makat hastalıkları) alanında yeterli tecrübeye hakim olmayan hekimlerde maalesef hemoroid teşhisi koyabilmektedir. O nedenle makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde mutlaka proctoloji (makat hastalıkları) alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarını tercih etmelisiniz.

Anal hematom

Anal Hematom Neden Olur?
Konumuza tekrar dönecek olursak, ilk olarak sorunun neden ve nasıl ortaya çıktığına bakmak istiyorum. Anüs bölgesinde görülen hastalıkların büyük bir bölümü kabızlık ile doğrudan yada dolaylı olarak alakası bulunmaktadır. Aynı şekilde Anal Hematom hastalığının kaynağı da yine dolaylı yoldan kabızlık olmaktadır.

En Önemli Neden Dışkılama Esnasında Ikınma
Türkiye’de sayıları milyonlarla ifade edilen kabız insanlar tuvalette uzun süre geçirmektedir. Bazı insanlar 30-45 dakikaya kadar kalabilmektedir. Bu süreçte yaptıkları genelde dışkılayıp, rahatlayabilmek için ıkınma yöntemine tercih etmektedir. Maalesef ıkınma doğru bir davranış olmayıp, başta Makatta Pıhtı Toplanması dahil olmak üzere Basur problemine neden olmaktadır.

Ikınma (Makat Bölgesindeki İnce Damarların Patlamasına Neden Oluyor)
Evet arkadaşlar genelde hiç kimsenin aklına böyle bir sorunun yaşanacağı gelmemektedir. Maalesef dışkılama esnasında ıkınma makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı o bölgede bulunan ince damarların patlamasına neden olmaktadır.

Normal Doğum: Ikınmanın tek nedeni kabızlık problemi olmayıp, aynı şekilde anne adayları normal doğum yapmaları halinde yine uzun bir süre ıkınması gerekmektedir. Normal doğum esnasında kadınların büyük bir bölümü bu ıkınma ile Hemoroid yada Anal Hematom olabilmektedir.

Cilt Altına Kan Birikir (Pıhtılaşır): Anal bölgede bulunan bu damarlardan biri patladığında haliyle bulunduğu bölgede cilt altına kan birikimi olacaktır. Bu kanama sürekli olmayarak, kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam edip, bu noktadan sonra durmaktadır. Kanamanın durması ile birlikte cilt altında biriken kan kütlesinde pıhtılaşma meydana gelmektedir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi makatta pıhtı toplaması probleminin de kendine özgü bulgu ve belirtileri bulunmaktadır. Şimdi bu sorunu diğer makat hastalıklarından ayıran belirgin özelliklerine bakalım.

Makatta Şişlik: İlk dikkat edilmesi gereken husus anüs bölgesinde şişlik olmalıdır. Şişliğin boyutu mercimek tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal büyüklüğünde olabilmektedir. Şişlik sınırları oldukça düzgün olan ve mor bir renktedir.

Makatta Ağrı: Aniden ortaya çıkan bir sorun olup, öncesinde herhangi bir şikayet görülmez. Yani bir anda anal bölgede ağrı ortaya çıktıysa nedeni büyük oranda anal hematom olmaktadır. Bunun dışında kıl dönmesi ileri seviye olduğunda apseleşme durumu yine ağrı yapabilir.

Kanama Makat çevresinde çürük vişne renginde kanama yine makatta pıhtı toplanması işaretlerinden biri olup, nedeni kan pıhtısının olduğu yerde açılan delikten kan cilt dışına akmaktadır.

Makatta Pıhtı Toplanması Nasıl Geçer?

Evet değerli arkadaşlar sorunun ne olduğu, neden olduğu ve nasıl anlaşılacağına dair bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi ise eminim en çok merak ettiğiniz hususlardan biri nasıl geçeceğine, kaç günde geçeceğine dair hususlara değinmek istiyorum. Anal hematom tedavisinde amaç kişinin yaşadığı ağrıyı azaltmaktır. Bunun için iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Birincisi sadece 1 dakika gibi kısa bir ameliyat ile sağlığınıza kavuşabilir, yada oturma banyosu ile daha uzun bir süreçte sağlığınıza kavuşursunuz. Dilerseniz tedavi yöntemleri ve nasıl yapılacağına bir bakalım.

Anal Hematom Ameliyatı (Çok Basit): Ameliyat denince insanlar haklı olarak korku ve endişeye kapılabilir. Fakat makatta pıhtı toplamasında uygulanan yöntem sadece 1 dakika sürmekte ve anında rahatlamanızı sağlamaktadır. Şişlik olan bölgede en fazla 1 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken ve pıhtılaşmış olan kan dışarı çıkarılır. Yapılan kesi çok küçük olduğu için dikiş atmaya gerek kalmaz. Sadece 1 dakika içinde yapılan bu işlem ilk önereceğimiz yöntemdir.

Sıcak Su Oturma Banyosu: Makat hastalıklarında sık uygulanan yöntemlerden biride sıcak su oturma banyosu olup, özellikle Basur hastalarının rahatlaması için sık kullandığı yöntemlerden biridir. Aynı işlem makatta pıhtı toplaması içinde geçerli olup, gün içerisinde arzu ettiğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Burada amaç ağrıyı hafifletmek olup, ortaya çıkan şişliğin kaybolması biraz zaman alabilmektedir.

Sülük Tedavisi: Bildiğimiz kan emici bir hayvan sülük denince insanların aklına genelde varis tedavileri gelmektedir. Daha öncede söylediğim gibi damar genişlemesi hastalığında herhangi bir etkisi olmayıp, fakat makatta pıhtı toplaması için uygulanabilecek çözüm yollarından biri olduğu söylenebilir.

Op. Dr. Seher Şirin Bilgilendiriyor
Anal Hematom konusunda birde bu alanda sağlık hizmeti veren uzmanların bilgilerinden yararlanmanızı istiyorum. O nedenle genel cerrahi uzmanı Doktor Seher Şirin’in hazırladığı videoyu aşağıda bulacaksınız.

Kabız Kalmamaya / Ikınmamaya Özen Gösterin
Evet arkadaşlar Anal Hematom hastalığı nedenleri, belirtisi ve tedavisine dair detaylar aktarmaya çalıştık, son olarak ise bu hastalıkla henüz tanışmamış olan insanların korunmak için yapacakları en iyi uygulama kabız kalmamaya çalışmaları olup, bu konuda başarılı olunmaması halinde ise tuvalette 2-3 dakikadan fazla kalmamaları gerekir. Çünkü tuvalette geçirilen sürenin büyük bir bölümü ıkınarak geçmekte buda başta makatta kan toplanması dahil basur gibi hastalıklara neden olmaktadır.

944 Yorum

 1. Hocam kardeşim makatta pıhtı toplanması için operasyon geçirdi ve bir gün sonra tekrarladı bunun bedeni nedir

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   kabızlık ve tuvalette uzun kalıp ıkınma nedeni ile oluşur. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeli.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam yaklaşık 1 aydır devam eden rahatsızlığım var..1 ay önce uzm dr çıktım eksternal tromboze hemoroid dedi ilaç tedavisi başladık…iyileşme olmayınca geçen hafta farklı bir uzm Dr çıktım …sende trombıze hemoroid yok…normal hemoroid gözüküyor yanında da anal fissür var dedi..1 haffadır ilaç kullanıyorum hemoroid ve anal fissür için şikayetler devam ediyor…yanma, ağrı vs nu arada beslenme alışkanlığıma çok dikkat ediyorum..makata dokununca elime meme vs gelmiyor sadece nohut büyüklüğünde sert bir şey hissediyorum..makata dr fitil verdi ama darlıktan da sokamıyorum

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   tedavi olmalısınız. hmoroid denilen şey de fissüre bağlı bekçi meme olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.

 3. Değerli hocam bende makat bölgesinde bulunan 3adet pıhtı toplamış meme mevcuttu lokal anestezi altında pıhtı temizlendi ama tekrar şişiyor ve pıhtı oluşumu oluyor sizce bu normal bir durum mu .

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz, pıhtıyı boşaltmak kalıcı tedavi değildir.

 4. Hocam makat yanında fındık büyüklüğünde bir et parçası var ve özellikle otururken kanama ile birlikte sıvı çıkıyor ayriyetten yapış yapış olup koku yapıyor biraz korkutuyor açıkçası

 5. Merhabalar bende makatta pıhtı var sadece kaşıntı yapıyor 2 gündür suda oturma tedavisi uyguluyorum ve ilaç içiyorum doktor ilaç verdi havuza gitme planım var ama havuza gitsem sorun teşkil eder mi merak ettim cevaplarsanız çok sevinirim

 6. Merhaba hocam benim makatimda meme var ıkininca içinde pıhtı morumsu gibi oluyo belirti yok arada batık hissi oluşuyor o kadar ıkınma olunca mor renk oluyo hocam baya oldu meme geçmedi daha kabizklita oluo bende hocam geçermi o meme sizce elimle ittirince içinde oynuyo ama baya zaman oldu geçmedi

  • Doktorun Cevabı

   sık kabız kalıyor ve ıkınıyosan sürekli tekrar eder.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 7. Hocam merhaba 16 yaşındayım makatimin üstünde meme var ve bu meme hep dışarda ıkininca içi pıhtı dolmuş mor renkte oluyo baya bı zaman oldu geçmedi ama yeme düzenine dikkat etmedim o zamanlar ikindim kabizkende mor renkte hocam memenin içi ve çok tuvalette cikmadigimda küçülüyor meme hocam belirti olarakta sadece oturken fln batma hissi oluyo hocam
  Kanama felan yok

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   kabızlık ve tuvalette uzun kalıp ıkınmak makat hastalıklarına neden olur.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin. sorun düzelmezse muayene olup tedavi olmalısın

 8. Hocam bana anal hematom tanısı konuldu. Uzun süre oturduğumda kaşıntı kaşınması normal midir?

 9. Merhaba! Hocam benim herhangi bi saglik sorunum yoktu ozellikle makat bolgesiyle ve bir gun uyandigimda makat bolgemde sizin videonuzdada dediginiz gibi ceviz buyuklugunden biraz daha kucuk sislik olustu ve bu bana ilk gun biraz ikinci gun daha fazla agri vermeye basladi (agrilar makat bolgesinde sizlama gibi ve hareket ettigimde o sislige temas edildigi her an agri sizi rahat oturamama yatamama kalkamama tuvaleti yaparken asiri rahatsiz edici agri gibi ) suan 4 gunumdeyim agri ilk gunkilere nazaran sadece tuvaletteyken ve tuvalet pozisyonundayken var ve sislik hala ayni duruyor tek farki tuvalet yaparken ceviz buyuklugunde oluyor normal halimdeyken ise bilye buyuklugune kadar kuculuyor sizce bu ne tur bi hastaliktir kan pihtisimidir basur denilen hastalikmisir iltihapmidir pihtiysa anlattiginiz uzere 1 dakikalik operasyonla bosaltildiktan sonra rahatladiktan sonra geri tekrarlarmi bilgi verirseniz cok mutlu olurum .simdiden tesekkurler

 10. Merhaba hocam bir günlük aşırı diare sonrasında makatimda koyu renkli bir beze oluştu ağrı yada kanama yok sadece duruyor yürürken vs çok az sızlıyor o kadar. Kabızlık ve ikinmadan dolayı damar çatlamalarindan oluştuğunu biliyordum ama diare sonrası da olabilir mi

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   kuvvetli ishal sonrası tuvalete gidip zorlanmaya bağlı oluşabiliyor. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz düzelir.

 11. Merhabalar hocam;
  Ben düzenli spor yapan biriyim ağırlık kaldırıyorum.
  1,5 yıldan beri sağlık sorunlarından dolayı spor yapamadım.
  Şimdi 1 haftadan beri spora başladım ama makat bölgesinde damarlarda şişlik olmuştu bir kaç gün sonra şişlik gitti.
  Bugün tekrar antrenman yaptım tekrar şişlik oluştu bunun ağırlık kaldırmamla bir ilgisi olabilir mi hocam ?
  Erkek kardeşimde aynı problemi yaşıyor ağırlık kaldırınca bu sorunu yaşıyoruz lütfen bizi aydınlatır mısınız hocam ?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   ağırlık kaldırmaya bağlı ıkınmaya benzer bir durum oluşur buda makattaki damarlarda şişliğe neden olabilir.

   • Hocam makatımın yanında badem büyüklüğünde bir şişlik var farkediyorum. Elimle biraz baktığımda tutabiliyorum hafiften Bu ne olabilir. Çok tırsıyorum

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     kabızlık ve tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı ise anal hematom,yada tromboze cikmeyin muayene olunhemoroid olabilir, kabızlık şikayetiniz yoksa anal apse olabilir,ge

 12. Tuvalette ishalle gelen parça şeklinde 3 tane cisim geldi makattan gazlı bez gibi sanki ama hiç bir ameliyat geçirmedim bunun bir sebebi var mı ne yapmam gerekiyor

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   muayene ve anoskopi muayenesi yapmadan yorum yapmak doğru olmaz. .05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 13. Hocam makatimda kanama yok sadece içerde hafif bı şişlik var ve makat dışı etrafı morarmiş sizde neden olabilir basür müdür

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Fissür, hemoroid yada apse olabilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 14. Hocam bir kaç gündür annemin makkata sislik oldu gecmiyor aciyor demesi uzerine bir baktim fındık büyüklüğünde bir şiş ve üzeri siyah et parçası oluşmuş cok korktuk randevu aldik ama sizede danismak istedim onemli birşeymidir basurmudur acaba

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Daha önce kabızlık şikayeti varsa ve tuvalette uzun kalıp ıkınıyorsa hemoroid olabilir ama, anı geliştirme kabızlığa bağlı hematom olabilir tüm bunların yanısıra kabızlık olmadan şişlik oluşltuysa anal apse olabilir. Apse yönünden gecikmeden muayene olmanızı öneririm. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 15. Hocam merhaba tuvalette uzun süre kalıyorum hemoroid daha önceden vardı şuan da çok az hissediyorum makat bölgesinde yanma var ve yeni farkettiğim nohut büyüklüğünde Bi şey oluşmuş kanama var ancak kanama bağsur dan dolayı olabilir diye düşünüyorum ne yapmam gerek

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene olmalısınız, makat kanamalaeında gecikmeden anoskopi muayenesi, anoskopi ile neden belirlenemezse gerekirse kolonoskopi muayenesi yapılmalıdır. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

  • Merhaba hocam ben de arada bir kabızlık yaşıyorum anüs bölgesinde bezelye büyüklüğünde birşey çıktı kendiliğinden iniyo bazen de şişiyo ama biraz zaman geçti herhangi bir ağrım kanama vs bişey yok ne yapmam gerekir hemoroid mi başka bir şey mi anlayamadım korkulcak bişey var mı nasıl birşey önerirsiniz lütfen cevaplarsanız çok memnun olurum

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Kabızlık ,tuvalette uzun kalıp, ıkınmaya bağlı hemoroid ve diğer makat hastalıkları gelişebilir.bu nedenle önlem almalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 16. Doktor Hanım merhaba,
  13 aylık kızım uzun süredir kabız, makatında morumsu, ayrıca vajinaya doğru uzanan çizgi de kızarık ve o çizginin vajina tarafındaki başı morumsu ufak şişlik var. Hemoroid olabilir mi 13 aylık bebekte?

 17. Merhaba hocam öncelikle 2017 de makat siğil tedavisi oldum ve doktur iyileşti demişti. Şimdilerde yine aynı yerde küçük bir tane var. Merak ettiğim makat içinde olup olmadığı kanser yapıyormuş büyürse içimin rahat etmesi için iç kısımına bakılabiliniyormu acaba?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Evet kansere neden olmasa bile mutlaka anoskapı muayenesi ile değerlendirilmelisiniz, çok büyüyerek ve yayılarak tedaviyi zorlaştırabilir ve Hem kendinize hem de çevreye bulaştırmaya devam edersiniz. Bilgi ve randevu için 054262110888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 18. merhaba hocam iki gündür makatımda bir beze var ağrı kanama herhangi bir şeyim yok acaba kendiliğinden geçer mi?

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık yada dışkılaada bozukluk varsa anal hematom olabilir ama dışarıda ile ilgili bir şikayetiniz olmadan oluştu ise anal apse olabilir, gecikmeden muayene olmalısınız.bilgi ve randevu için 0542610888 nolu telefonu arayabilirsiniz

 19. Hocam hiçbirşeyim yoktu 1 gün önce nohut büyüklüğünde birşey oluştu makatımda nasıl geçer bu evde tedavi önerir misiniz ?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kabız kalmayın, tuvalette uzun kalıp ıkınmayın, kendiliğinden yaklaşık 21 günde düzelmesi beklenir, eğer çok ağrılı ise 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 20. Hocam makattimda badem büyüklüğünde şişlik var çok ağrıtıyor ve diskilama i yapamiyorum 2 gundur ağrısından diskilamayi kolaylaştıracak agrigiyi azaltacak bir yöntem onerirmisiniz

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Anal hematom düşündürüyor, kabız kalmayın, sıcak oturma banyosu rahatlatır, dışkılamadan 15 dk önce anestol pomat kullanabilirsiniz,ö zaman daha az ağrı hissedersiniz. 21 günde kendiliğinden iyileşmesi beklenir, eğer çok rahatsız ediyorsa proctologa görünün .

 21. öncelikle alaturka tuvaleti uzun süre kullanan bir olduğumu belirteyim. 2 gün önce ağrısını farkettiğim bugün ise leblebi büyüklüğünde bir bezenin ağrıya neden olduğunu gördüm.makatta bulunan bu beze bir anda çıktı.herhangi bir kanama vs dikkat etmedim ancak bundan sonra kontrol edeceğim.ne öneriyorsunuz hocam tedavi olarak?

  • Doktorun Cevabı

   Anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Kabızlık, tuvalette uzun kalma, Fazla ıkınmak gibi nedenlerle olabilir. Bu durumlara dikkat edin. Ağrıya neden olabilir. Eğer ağrı fazla ise açtırarak basıncın ortadan kaldırılması sağlanabilir. Egzama xtra soru ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

   • Merhaba 2gün önce makatımda fındık büyüklüğünde bir şey cıktı ağrı yapıyor içeri itiyorum geri çıkıyor artık dokunamıyorum kanama yok amerikada yaşadığım için doktora gitmeme gerek var mı yoksa bekleyeyim kendiliğinden geçsin mi boşuna doktora gitmeyeyim diye soruyorum kullana bileceğim ilaç varmı reçetesiz satılan

    • Doktorun Cevabı

     merhaba,
     Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.
     Kabız kalmayın.
     Tuvalette uzun kalıp ıkınmayın. Bol posalı yiyecekler tüketin. yürüyüş yapın.

  • Hocam 2017 yılında hemoroid ameliyatı oldum ancak amiliyat öncesi yaşam kalitem daha iyiydi amiliyat oldukdan sonra yaşam kalitem mahvoldu bir türlü iyileşmek bilmiyor bütün krem Keri kullandım su banyasu yaptım yime icmemede dikkat ediyon önceleri fitil ile biraz düzeliyordu şimdi oda fayda etmiyor doktora gidiyorum ilaç verip gönderiyor ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim ağrı genelde hep sol tarafta

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Ameliyat sonrası anal fissür gelişmiş olabilir, Size en yakın kliniğimize gelirseniz muayeneeile değerlendirip tedavi edebiliriz. 054262210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Hocam makatta küçük kahverengi bir şişlik var. Bir acısı, ağrısı falan yok. Bir kaç gün önce fark ettim. Ne yapmalıyım?

   • Doktorun Cevabı

    Daha önce kabızlık şikayetiniz yoksa apse olabilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 22. Hocam ben Makatin bir iki cm iç kısmında mercimek büyüklüğünde kaygan yağ bezesi gibi bir şişlik hissettim ama yaklaşık bir yıldır var ne olabilir

  • Doktorun Cevabı

   Yaklaşık bir yıldır ele gelen kitle var ve başka şikayetiniz yoksa mutlaka anoskopi muayenesi lüzumu halinde kolonoskopi yapılmalıdır. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

  • Hocam merhaba

   Yaklaşık bi kaç haftadır makatımda ağrı vardı şöyle tarif ediyim tuvaletimi yaptığım halde yapmamışım gibi sürekli bi batma halindeydi bugün tuvaletimi yaptıktan sonra bişey elime geldi sonra baktım ki mercimek büyüklüğünde makatımın hemen yanında bi beze tarzı bişey. Ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler.

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Şikayetiniz makat çatlağı düşündürüyor ve ıkınmaya _zorlanmaya bağlı büyük olasılıkla anal hematom oluşmuş, mercimek büyüklüğünde hissettiğiniz oluşum. Kliniklermiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarının ameliyatsız yöntemlerle tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına korunmak, daha çabuk iyileşmesini sağlamak ve nüksünü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 23. Hocam merhaba yaklaşık bir hafta önce tuvaletimi bir iki saat tutmak zorunda kaldım aynı gün içinde de tuvalette çok uzun kaldım sonrasında da kabızlık yaşadım şu anda makat bölgesinde etrafı yumuşak mora yakın bir şişkinlik var herhangi bir ağrım ya da kanamam olmadı sadece çömelirken fark ediyorum ne yapmalıyım?

  • Doktorun Cevabı

   öncelikle kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.kabızlık ve ıkınma şikayetleeinizi artıracaktır.çok sıkışınca tuvalete gidin ,ertelemeyin,bol sebze-meyve ve su tüketin.sıcak oturma banyosu yapın en geç 21 günde düzelecektir.

 24. Hocam kan pıhtısı amaliyatı oldum kesilen yerden hala sz miktarda apse akıyor sınek ısırıgı gıbı şişlik oluyor ve patlıyor 1 ay oldu hala gecmedi sebebi nedır acaba

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Tekrar eden apseler fistül riskini artırır. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.

 25. Hocam merhaba , 3 ay önce anüste ağrı şikayetiyle doktora gitmiştim ve çatlak olduğunu söylemişti . İlaç tedavisi uyguladık bir süre ağrım geçti fakat 3 ay sonra tekrar başladı. Farklı bir doktora gittiğimde anüste yırtık olduğunu söyleyip lazer ameliyat olmamı önerdi kabul etmeyince tekrar ilaç tedavisi uyguladı. Birkaç gün önce şiddetli ağrım başladı ve anüs etrafında halka şeklinde morluk olduğunu farkettim. Öneriniz nedir , ne yapabilirim ?

  • Doktorun Cevabı

   Makat çattığında lazer ile ameliyat yüz güldüğünü değildir. Lazer her alanda kullanılarak çok iyi performans alınıyormuş gibi bir izlenim bırakılması çalışıyor ama bu doğru bir yaklaşım değil. Makat çattığında hangi yöntemle olursa olsun ameliyat Avrupa ve Amerekika da bırakılmıştır. Çatlak ve nüks durumunda tedavi botilinum toksini enjeksiyonu ile yapılır. Çünkü gaz ve dışkı kaçırma gibi konplikasyolların nadiren görüldüğü, görülme bile ilacın etkinliği azaldığında ortadan kalkan en rahat tedavi yöntemidir. Araştırmalarınızı ona göre yapın. Biz tüm kliniklerimizde gerek ameliyat gerek botilinum enjeksiyonunu uyguluyoruz. Ama önerim ameliyatsız tedavidir.

 26. Hocam 3 yasindaki cocugumda yaklasik bir yildir anusunde mercimek kadar mavi bir damar cikiyor zaman icinde kayboluyor. Genelde tuvaletini yaparken cok ikiniyor, agriyor mu dedigimizde agrimiyor diyor, ne onerirsiniz hangi bölüme goturmemiz gerekir bunun icin.

 27. Merhaba hocam.
  Bende uzun süredir makat çevresinde şişlik ve basınç var.
  Özellikle yemeklerden sonra daha da artıyor ve huzursuz edici bir seviyede.
  İkinci derece hemoroidden lazer tedavisi oldum fakat bir işe yaramadı.
  Sorun hemoroid değil sanırım.
  Bu konuda yorum yaparsanız sevinirim.

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık ve çok ıkınmaya bağlı makat hastalıkları gelişebilir. Hemoroid ve anal fissür birlikte görülebilir. Fissür muayene de anlaşılmalar olabilir. Tekrar muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavi olmanız gerekir. Biz makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarına tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz en uygun yöntem yada tekniklerle tedavisini yapabiliriz.

 28. Hocam merabalar makat bolgesinde daha dogrusu tam delik kısmında sağ tarafta misket kadar bir sertlik oluştu 3 gündür rahatsız ediyor otururken kalkarken öksürdugumde hapsurdugumda sürekli bi acı var sanki yara varmisda kabuk tutmus hareket ettikce kavlayacakmis gibi daha önceleri sol tarafında çıkıp bir günde geçiyordu bu sefer çok farklı çokta sert yardımcı olursan sevinirim hocam teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Kabız kalıp ıkındıysanız yada tuvalette uzun süre aldıysanız anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Kendiliğinden iyileşmesi 20 günü bulabilir, eksize edilirse daha kısa sürede iyileşir. Fakat bu sertlik apse başlangıcı da olabilir. Muayene olmanız xd fayda var.

  • Merhaba hocam nakatimda ağri ve şişlik 3 haftadır var. Gün içerisinde sıcak su oturma banyosu yapıyorum .Anuflex kemi dışkılama öncesi ve sonrası kullanıyorum Biraz rahatlama oldu fakat tam iyileşme olmadı .Ne öneride bulunursunuz

   • Doktorun Cevabı

    muayene ile değerlendirip tedavi etmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarının tedavisi klinikleeimizde ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır.

 29. Hocam mrblar
  Anüsün iki parmak sol tarafında fındık büyüklüğünde bir şey elime geliyor. Dokunduğunda içeri doğru uzanan parmagimsi bir yapı gibi duruyor.oturdugumda zaman zaman ağrı yapiyor.daha önce kabızlık problemiyle hic rastlamadim.acaba bunun sebebi nedir.iyi çalışmalar hocam

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirilmesi. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz. Size en yakın kliniğimize giderseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz.

 30. Merhaba; makatın hemen içinde sağ tarafında sivilce tarzı bi şişlik var ve 2 gün ağrıdı sonra yerini kaşınmaya bıraktı yaklaşık 3 4 gündür kaşınıyor son 1,5 yılda kabızlığı çok yaşadım özellikle askerde iken düzgün oturamıyorum dışkılamada su anda bir sorun yok ne yapmalıyım?

  • Doktorun Cevabı

   Uzun süreli kabızlıktan bahsettiğiniz için şikayetleriniz makat çatlağı düşündürüyor. 0542610888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene olup ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 31. hocam selamun aleyküm makatın biraz ilerisinde sert yuvarlak bi şişlik var tuvallete çok ıkındım ve sert bi şişlik var yumurta şeklinde şişlik bayadır kabızlık var tek taraflı oda sol taraftda hafif ağrı iğne saplanır gibi oluyor çok ıkınmadığım sürece tuvaletim gelmiyor

  • Doktorun Cevabı

   Ana hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Bu oluşumlar ağrıya neden olur. Kabızlık ve ısınmaya bağlı oluşur. Bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. Iğne batması gibi ağrısından nedeni ana fissür olabilir. Bu nedenle muayene olmanızı öneririm. Fissürünüz varsa kabızlığınız ve şikayetleriniz giderek artacak ve sorunlar büyüyecektir. 05426210888 nolu telefondan detaylı bilgi ve size en yakın kliniğimizden randevu alabilir, şikayetleriniz daha fazla büyümeden ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi şansınızı kaybetmeden muayene ve tedavi olmanızı öneririm.

   • Ama ağrı 1 ayda bir oluyor oda çok hafif sonra gidiyor

    • Doktorun Cevabı

     Bu tekrarladıkça hastalığını ilerler ve kronikleşir. Bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemesi ve önlem almalısınız.

    • Hocam dün makat bölgesinde çok küçük beze gibi bir şey fark ettim. Bugün sabahtan beri de karnımın en alt bölgesinde, yani makatımın iç taraflarında sancı ve ağrı hissediyorum. Kendim şüphelendim ve baktım. Geniş bir morlukla karşılaştım. Hocam ne olabilir, cevaplarsanız çok mutlu olurum.

     • Doktorun Cevabı

      Kabızlık yaşadıysanız ana hematom yada tromboze hemoroid olabilir, fakat anal apsede olabilir ,anal apse ise fistül oluşabilir bu nedenle gecikmeden muayene olmalısınız.

 32. Merhabalar hocam. Makatın iç kısmı sayılacak bölgede çok sert yuvarlak bir şişlik var. Basur memesine benzemiyor. Bulunduğumuz yerde bayan genel cerrahi doktoru yok. Olan yerde uzak bir şehirde
  Hasta da hastaneye gitmemekte ısrar ediyor. Ameliyat olmaksızın ilaç tedavisi ile giderilmesi mümkün müdür? Ya da ne önerirsiniz?

  • Doktorun Cevabı

   Sert şişliği muayene ile değerlendirilmesi gerekir. Çok basit bir oluşum da olabilir, malın bir oluşum da, genel cerrahi yada proctologa muayene olmalısınız.

  • Hocam merhaba , makatın arka kenarında nohuttan küçük bir meme var, dışkılama sırasında temas halinde yanma ve ağrı yapıyor, doktorum yırtık oldugunu söyledi bitkisel 2 krem verdi ağrılar azalsada tam olarak geçmedi ameliyat olmak istemiyorum.Öneriniz nedir

   • Doktorun Cevabı

    Makat çatlağı tedavisinde ameliyatla tedavi olmanıza gerek yok, ameliyatsız yöntemlerde var, üstelik ameliyatın gaz ve dışkı kaçağına neden olma gibi rizkleri de var. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene olursanız tedaviniz ameliyatsız botulinum taksinin enjeksiyonu ile yapılabilir.

 33. Kolonoskopi yapıldı makattan bir gün sonra büyük lavaboya çıkınca makatın üstünde ufak şişlik oldu ve makatta morarma var nedir acaba kolonolduğum için mi oldu 2 3 günde geçer mi

 34. İleri derece hemeroidim vardı, 4 gündür kanama var, idrara çıkınca bile makattan kan geliyor.Nasıl bir yol izlemem gerek.

  • Doktorun Cevabı

   öncelikle muayene olup durumunuzu değerlendirilmesi, tedavi yapılmasa bile kanamanın durdurulması gerekir, lazerle kanama durdurulabilir. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 35. hocam merhaba geçen hafta pazar günü başladı ,kabızdım , dışkılama sırasında makat bolgesinde içeriye doğru ya kesildi yada çatladı ,kabız olmamaya dikkat ediyorum ,her wc de kan akıyor ,doktora gittim krem ve fitil ve damarları rahatlatmak için hap verdi ,iyileşir mi iyileşmez ise gelebilirim ,bazen de kan gelmiyor,

  • Doktorun Cevabı

   Kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor, makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabilirşz, makat kanaması varsa mutlaka gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.

 36. Tuncay ercandar

  Hocam merhaba makatın kenarında koyu renkli şişlik var ki pıhtılaşmış kan gibi duruyor.bugün farkediyom.makatın içine doğruda devam ediyor ince uzun şeklinde koyu renk,ağrı sızı yok,yanlız kabızlık var uzun zamandır önceleri kaşıntı vardı.durum nedir sizce hocam.şimdiden teşekkürler..

  • Doktorun Cevabı

   Tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir ama nunlaeın yanısıra anal apsede olabilir. Apse ise fistüle neden olabileceği için muayene olmanızı öneririm.

   • Sağolun hocam

    • Meraba hocam. Ben 7 gun once anal fistul ameliyyati oldum. Ameliyyat sol tarafimda oldu ameliyyatdan 2 gun sonra sag taraf makatimda gun boyu devam eden agri ve makatda biraz morariklik var. Ne yapmaliyim. Ameliyyat doktoruna gitdim onemsemedi

     • Doktorun Cevabı

      önemli birşey olsaydı, değerlendirme yapardı, doktorunuzun önrsini dinlemelisiniz.

 37. Merhaba benim sorunum cok ani gelişti. Su an gecenin üç buçuğu ve ben mskat bölgemde bir tür yanma ve kasintiyla uyandım su an makat bölgemin sol kisminda kocaman balon gibi bir şişlik batma kaşıntı ve yanma karışımı bir durum soz konusu. Su an sehir dışındayım yarın 7-8 saatlik bir yolculuğa çıkacağım bu acil bir durum mudur n2 yapmam gerekir

  • Doktorun Cevabı

   Makat apsesi olabilir,acil bir durumdur, apse en kısa sürede tedavi edilmeli gecikirse anal fistül gelişebilir, tormboze hemoroid olabilir tedavisi acil değildir,ağrı çok rahatsız ediyorsa açtırdığınız anda rahatlarsınız. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 38. Hocam merhaba
  Vajina bitmi makat başlangıcında sanırım perine bölgesi bir şişlik var. Nohut büyüklüğünde. Dışkılama sürecinde şişiyor diye düşünüyorum. Agrı,acı, kabız, ishal gibi bir durumum yok. Siğil değil. Uzun süredir bulunan bir şişlik. Büyümüyor. Birkaç gün inmişti tekrar şişti. Tuvalet ihtiyacım düzenli, spor yapıyor, sağlıklı besleniyorum. Bu şişliğin sebebi ne olabilir?Tam makatta değil ama makatta gibi. Dokundugum zamanda agrı yok.

  • Doktorun Cevabı

   Dışkılama esnasında şişlik oluşuyorsa ıkınma esnasında ıkınmaya bağlı basıncın artmasıyla şişlik oluşur. Muayene olmanızı öneririm. Kliniklerimizde makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatsız tedaviye yönelik her tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 39. Merhaba, ıyi çalışmalar 3 yıl önce pilonidal sinüs ve hemoroid ameliyatını birlikte geçirdim. 1 haftadır makat bölgemi saracak şekilden iki yanda 2 şiş kütle bulunmakta. Ek olarak biri diğerine oranla daha küçük olup morumsu ve ince bir tabaka halinde gözüküyor fakat daha fazla ağrı veriyor. Bu konu hakkında görüşünüzü ve ne oldukları hakkında tahmininizi alabilir miyim ?

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ve anoskopi yapılmadan tahminde bulunmak, yorum yapmak zor olur. 05426210888 nolu telefondan randevu ve extra bilgi alabilirsiniz.kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor bu nedenle makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip sorunu tespit eder ve en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.

 40. Hocam makat bölgemde şişkinlik ve morluk var 2 yanak birbirine kapalı azbişey akıntı var ama hiç bir şikayetim yok ne agrı ne kanama ne tuvalete çıkamama gibi daha önce askerde revire gittim krem verdı bir süre sürdüm dahada sürmedim sürdüğümdede değişen pek bir şey yoktu ne yapmalıyım geçmesi için

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık, tuvalette uzun kalma vb hikayeniz varsa anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Fakat bu şikayetleriniz olmadan şişlik oluştuysa anal apse olabilir. Iki durumu birbirinden ayırt etmek gerekir, anal apse ise bekletmeden açılmalı. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 41. Hocam makatın dış kenarında nohut büyüklüğünde kırmızı beze gibi bir şişlik var. İçi kan toplamış gibi geldi ama renginden de öyle görünüyo olabilir. Ağrı yok sadece bazen hissediliyor. Kendiliğinden geçer mi? Ne yapmak lazım

  • Doktorun Cevabı

   Anal hematom ise uzun sürse de kendiliğinden geçer,ama bu süreçte kabız kalmamalısınız.21 günde geçmez ise muayene olmanızı öneririm

 42. Hocam merhaba makatımın alt kısmında mercimek kadar şişlik var dokunduğum zaman oynuyor acısı hiç yok ne olabilir sizce?

 43. Merhaba 1 ay önce apse drenaj oldum fakat aynı yerden tekrar oluştu sertlik ve baloncuk var coj ağrılı ve vajinanim sağ kisminda sertlik var ne yapabilirim.

  • Doktorun Cevabı

   En kısa sürede boşalttırıp tedavi olmalısınız,tedavisi geciken ve sık oluşan apseler fistüle neden olabilir,fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 44. Hocam makatın üst kısmında yumşak dokuda beze gibi bişey oluştu ishal olmuştum daha sonra zeytin yağı sirke ile temizledim ertesi gün patladı sarı iltihap gibi bişey aktı ve delik oluştu kanama yapıyor ne yapabilirim sebebi ne olabilir

 45. Hocam merhaba ,İshal oldum Anal bölgede 2 gün önce bir şişlik meydana geldi , sızlama ve ağrı mevcut.
  Makatın sol yanı yarım ay şeklinde şişmiş kiraz büyüklüğünde. morarma yok.
  2013 de de birkez bu olayı yaşamıştım. 6 yıl sonra tekrar etti.

  • Doktorun Cevabı

   Ishalde sık dışkılamaya ve basınçlı ıkınmaya bağlı makat sorunları görülebiliyor.anal hematom olabilir.ağrıya neden olur.kendiliğinden geçer . Ağrı çok rahatsız ederse hematomu açtırdığınız anda ağrı ortadan kalkar

 46. Hocam merabalar makat kısmında hafif kaşıntı vardı aynayla ıkınır şekilde yapıp baktım makatin girişinin hafif iç kısminda etrafında morarma var küçük de bir memecik vardı onun üzerinde de hafif kızarıklık var. Acıma da olmaya başladı ve kaşınıyor da. Kabızlık çok fazla oluyor ve normal doğum yaptım 10ay once. Neden olabilir? teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   Makat hastalıklarında kaşıntı ilk görülen ortak belirtilerdendir.söyleminiz anal fissür düşündürüyor,fissüre bağlı bekçi meme olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.anal fissür tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 47. Hocam makatimda sislik var cerah hekim bakti 2 mefhem ile hap yazdi .2 gundur kullaniyorum ama .agattaki sislik ve morluk gecmedi tedaviye devam demi hocam ayrica merhemleri kullaninca yanma oluyor makatta normal mi ?

  • Doktorun Cevabı

   Makattaki şişliğin nedeni önemli, anal hematom ise iyileşme biraz uzun sürer ama iyileşir, pomadın pek anlamı yoktur, tromboze hemoroid ise yine aynı şekilde, Fakat hemoroid ise mutlaka tedavi edilmesi gerekir

 48. Hocam 2 gün önce tuvalete fazla ıkındım ve zorlandım sabah kalktığımda meme oluşmuş ne oturunca acıyor yürürkende acıyor iyileşmesi zaman alır mı ??

  • Doktorun Cevabı

   Ana hematom yada tomboze hemoroiddir. Kendiliğinden iyileşir ama zaman alır. Ağrı çok rahatsız edici ise açtırrabilirsiniz

 49. merhaba hocam. tuvalet problemım yok kabızlık da yaşamıyorum. fakat tuvaletten sonra makatın bazen sağ bazen de sol tarafında şişlik oluyor. özellikle ayakta uzun sure kaldığımda şişlik artıyor batma hıssı verıyor acı ya da ağrı olmuyor sadece ayakta kaldıpımda batıyor gıbı. oturduğumda bır şey olmuyor kendimi daha tahat hissediyorum ayakta kaldığımda gergınlık oluyor bıraz acıyor gıbı? neden olur nedır bu?

  • Doktorun Cevabı

   Şikayetiniz hemoroid düşündürüyor. Sadece kabızlık vb durumlar değil tuvalette uzun kalmaya bağlı da makat hastalıkları oluşabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.

 50. Hocam makatta mor renkli bir şişlik var oturma banyosunda içeri itmeye çalılırken patladı ama vücut içinde patladı kanama gibi bir şikayetim yok çok da rahatım içerde patladığı için bir sıkıntı olur mı?

 51. Hocam makatımın kenarında bezelye tanesi büyüklüğünde bir şişlik var ağrı veya kaşıntı yapmıyor ama sıkmaya çalıştığımda ağrı yapıyor ve bu şişlik bi inip bi şişiyor bi kaç kere böyle oldu bunun sebebi nedir acaba?

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık ve tuvalette uzun kalıp,ıkınmaya bağlı olarak anal hematom yada tromboze hemoroid oluyordur.daha sonra kendiliğinden düzelir ama uzun sürebilir

 52. Hocam makat bolumunde disar olusan baloncugu makattan iceri bassak faydasi olurmu yada patlatsak olurmu agrisi cok kotu dayanilacak gibi degil lutfen yardim edin

 53. Hocam bu surekti tekrarlarmi anal hematom.

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemez,kabız kalır,tuvalette uzun kalıp ıkınırsanız tekrarlar

 54. anüsten 2 cm içeriden bağırsağın sağ duvarında kibrit çöpü kalınlığında sert , damar gibi bir uzantı var ele gelen .Hocam ne olabilir?damar mı yoksa bir şey mi?ağrı ve sızı yok. Sadece bağırsağın duvarına yapışık şekilde ilerleyen uzun bir sertlik.

 55. Merhabalar
  Bu sabah kalktigimda anusumun sag yaninda mor renkli mercimekten cok az buyuk bir sislik hissettim cok az ve surekli agrisi disinda bir sey yok bu nedir

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık,tuvalette uzun kalıp ıkınma gibi şikayetleriniz yoksa anal apse olabilir,muayene olmanızı öneririm.apse ise fistül oluşabilir

 56. Hocam makatın girişinin orda fındık gibi mor şişlik var dokununca ağrıyor oturdugunda falan batma hissi oluyor kanama falan yok

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık yaşayıp tuvalette ıkındıysanız anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 57. Hocam diski yaptigimda katı kırmızı şeyler geliyor küçük domates kabuğuna benziyor sanki nedir bu

 58. Hocam makamında bir baloncuk olduğunu gördüm şu baloncuğu gibi nasıl gecer

 59. Mrb lar hocam büyük tuvaletimi yaparken kanama olduğunu fark ettim ve baktığım da hem pıhtılaşmış kan ve normal kan akıyordu herhangi bir agrım falan da yoktu ne demek oluyor bunlar hocam şimdiden cevabınız icin teşekkürler

 60. Hocam 2 gün önce durduk yere bi ağrı başladı makkatta çok sert ve şişik canımı yakıyo durduk yere oldu lütfen aydınlatın beni kendi kendine geçermi ama bunun öncesinden yıllardan beri gelen bi kanama oluyordu vişne renginde hiç umursamamıştım onunda etkisi olabilrmi?

  • Doktorun Cevabı

   öncesi kabızlık ve dışkılama sorunu yoksa anal apse olabilir,gecikmeden genel cerrahiye muayene olmalısnız eğer apse ise tedavi gecikirse fistül oluşabilir

 61. Hocam 15 gundur devam eden anal trombzmu 2 gunde 1 sisyo cok agri oluyor kananamasi var ne yapabilirm?aa

  • Doktorun Cevabı

   Muayene olup tedavi olmalısınız. Kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz. Hastalığınızın iyileşmesi ve nüks etmemesi için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

  • Hocam oğlum 8 yaşında dışkılama yaptıktan sonra poposunda mor renkli şişlik oluşuyor nohut büyüklüğünde bi süre sonra yok oluyor ıkınınca ortaya çıkıyor ağrı yada kanama yok geçen sene çocuk cereyanına götürdüm baktı bisey göremedi parmağıyla kontrol etti elime gelen bisey yok dedi Duphalac surup verdi kabız olmamaya dikkat etsin geçer dedi ama gecmedi nedir ne yapmak gerekir?

   • Doktorun Cevabı

    Kabız kalmamalı.kabızlık devam ettiği sürece fazla ıkınma hastalığın iyileşmesini önler.bol sebze meyve yedirmelisiniz

 62. Hocam makatimda sislik var yürürümede oturmada sorluk yaratiyordu bunun üzerine doktora gitim ve anal trombozu dedi ve tromboza cizik ati ama 3 gün oldu sislik inmedi ve cizik atigi her den hafif kanama var agrilarim ayni duruyor
  Sizce neyapim

 63. Hocam merhaba makat bölgemde iki tane ufacik sislik ve morluklarim var ama ağrıyok orda olduklarini hissedebiliyorum hafif bastirinca acıyolar neyapabilirim?

  • Doktorun Cevabı

   muayene olup sorunu tespit edip tedavi olabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 64. Hocam merhaba. Çok müşkül durumdayım. Uzun süredir 4.derece hemoroid tessisim var. Her yıl 1-2 defa çok ciddi ağrılı bir şişme şikayetim oluyor fakat genelde 1-2 gün içerisinde bir kanamaya birlikte rahatlıyorum. Sorun şu ki 2. Günü geride bıraktım ve cokcok az bir kanama meydana geldi ki bu kanama da içerden geldi. Makatindan dışında bulunan memeler olduğu gibi duruyor. Sis ve sert. 3. Tanesi fındık büyüklüğünde olmak üzere çok sayıda sis var ve artık dayanamıyorum. Çok canım yanıyor. Doktora gitsem anal hematom ameliyatı dediğiniz tedaviyi uygularlar mi bilemiyorum. Yurt dışındayım ve sigortam 3 gün önce bitti. O yüzden hastaneye gitmekten çekiniyorum maliyeti karşılayamayabilirim. Diyorum ki kendi kendime şırınga ile veyahut kesi ile bu sözlüklere müdahalede bulunmam ne derece risklidir? Daha açık aorayim, kanı boşaltmaya başarabilir miyim ya da kanamanın durmaması gibi bir ihtimal var mı?

  • Doktorun Cevabı

   kanama için anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalı.kendi kendinize müdahale ederseniz hem kanama hem de enfeksiyon riski var,bu nedenle düşünmeyin.kabız kalıp ıkınmazsanız,tuvalette uzun kalmasanız şişlikler gerileyecektir.

 65. Hocam iyi günler. Makatta anüs halkasında ön tarafında mercimek tanesi kadar bir şişlik şiş ve sert. Batma, yanma, ağrı yapıyor. Kanama yok yürürken otururken eğilirken acısını hissediyorum. Kendim birkaç dakika masaj yapınca ağrı geçiyor ama çok sürmeden tekrar başlıyor.. Birden meydana geldi kabızlık şikayetim yok ama ıkınmadan emin değilim. Birde iş yerinde ağır kutular kaldırdım 1 hafta boyunca bundan kaynaklana bilir mi

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık yoksa büyük olasılıkla anal apsedir.geciktirilmeden tedavi edilmesi gerekir.çünkü tedavisi geciken apse fistül oluşmasına neden olur

 66. Hocam merhaba makat bölgesinde bir meme oluşumu var kaşıntı ve iğne gibi batması çok fazla rahatsız edici bunun için anal fissur ve kıl kurdu tedavisi gördüm en son olarak ta kadın doğum a gittim iltihap var dendi antibiyotik tedavisi görüyorum ama bir türlü sonuç alamadım

  • Doktorun Cevabı

   makat bölgesindeki kaşıntı ve iğne batma hissi devam ediyorsa anal fissürünüz tedavi olmamış demektir.genital enfeksiyonlar dirençli olabilir,el ve genital temizliğe özen göstermelisiniz.doktorunuza kontrole gidip gerekirse antibiotik tedavisi değişmeli

 67. Doktor Hanım merhaba
  Makat çevresinde kaşınmayla birlikte bugün farketmiş olduğum…iç popo(makat yanı) karşılıklı olarak 10 cm uzunluğunda varis şeklinde şişkinlikler var.İşim hep oturmakla alakalı günde 13-14 saat oturarak çalışıyorum.Bundan dolayımıdır.İnternette bunun gibi başka şikayet göremedim.Teşekkür ederim.

 68. Hocam iyi günler, 2 gün önce başka ildeki bir kliniginizde anal hematom operasyonu oldum.Sikayetlerim son derece azaldı. Fakat operasyon bölgesi az da olsa devamlı kanamaya devam ediyor.kagit havlu ile tampon yapıyorum.bu kanama normal midir? Normal ise ne zaman kanamanın kesilmesi beklenir.simdiden teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Kanamazsa yeniden içerde birikir, son derece normal.5-7 günde kesilir, seyrek olarak daha uzun sürebilir ama önemsiz

 69. Merhaba hocam makatta şişliği basür sanıp doktora gittim ama doktor basür değil korkacak birşey yok dedi pomad krem ve doxium hap verdi ilaçları 20 gündür kullanıyorum herşeye dikkat ediyorum ama sarkan et parçası geçti lakin oradaki şişlik duruyor o da geçer mi ? Geçmese bir sıkıntı olur mu ? Korkuyorum

 70. Ylmazanil@gmail.com

  Hocam ağrım yok fakat makat ağzında içeriye doğru nohut büyüklüğünde şişlik var sebebi ne olabilir?

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekir.kabızlığa bağlı oluştuysa anal hematom olabilir ama kendiliğinden çıktıysa anal apsedir.bir an önce tedavi edilmesi gerekir

 71. Hocam merhaba benim sorunum lavoba esnasında dışkılama yaparken makatin yanlari sisiyor kaşıntı yok kabız değilim tuvalet aliskanligim gayet iyi muayene oldum fitil ve krem verdi doktor iyileşme süreci ne kadar dır şuan bi etkisini goremedim kolay gelsin

  • Doktorun Cevabı

   Sadece ilaç kullanmak yeterli olmaz. Özellikle hemoroid ilaçları tedavi edici değildir. Sadece şikayetleri azaltır. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 72. Merhaba hocam. Dogumdan sonra hala iyilesemedim. 8 ay oldu normal dogum yaptim hala oturamiyorum. Sol kabamin ici şiş. Lutfen yardimci olun

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 73. 4 bucuk yasinda oglum var diskisi biraz sert ama hergun mutlaka tuvalete cikar makatta hemen ic kisimda temizlerken nohuttan kucuk morarmis bi cikinti var distan goeunmuyor temizlerken acinca goruyorm bu catlakmidir anal hematommudur ameliyat sartmidir cok uzuluyorm ne tavsiye edersiniz acaba tesekkurler

 74. Iyi günler hocam ben hemoroid hastasiyim 2 kez ameliyat oldum ve tekrar nüksetti simdi de anüsün içi vişne renginde ve 2 3 tane dış ta şişlikler var çok agrım oluyor fitil krem su banyosu hiç bir işe yaramıyor tuvalete gitmeye korkuyorum tekrar ameliyatta olmak istemiyorum bana bir çözüm yolu söyleyin lütfen

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıkları olan kişilerin ilk dikkat etmesi gereken şey beslenme ve tuvalet alışkanlıklarıdır.bunları düzenlemediğiniz sürece bu hastalıklarından korunamazsınız,tedavi olsanız bile geç iyileşir ve kısa sürede nüks eder.kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın,tuvalet ihtiyacını ertelemeyin,barsakta bekleyen dışkının suyu emilir,sertleşir ve kabızlığa neden olur.bol su için,bol sebze-meyve ve posalı yiyecekler tüketin.kuru incir-kayısı tüketin,düzenli yürüyüşler yaparak hareketinizi arttırın

 75. Hocam merhaba makat bölgesinde kuyruk sokumundan başlayarak makata kadar gelen bir sislik var 3 veye 5 santim uzunluğunda serçe parmak kadar kalinliginda cok sanci yapiyor

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık şikayetiniz varsa tuvalette ıkınmaya bağlı anal hematom oluşmuş olabilir.ama kabızlık yoksa kendiliğinden ortaya çıktıysa anal apsedir.bir an önce açtırmanız gerekir.fistül oluşabilir

 76. Hocam ben genel cerraha gittim basur varmış ama pıhtılaşmış dedi krem fitil hap verdi kullandım ama geçmedi ama bu bana fazla ağrı sızı vermiyor sadece şişlikler var

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid de ilaçlar şikayetleri azaltır ama tedavi etmez,şişliklerin geçmesi için tedavi olmalısınız

 77. Hocam merhaba makat bölgemde ıkınmadan kaynaklı mercimek tanasi gibi sertlik başladı lakin daha uzun şekilde şişme ve sertlik meydana geldi ve sıcak su oturması yaptım ve bunu üstüne 3 gün zeytin yağ sürdüm ve patladı az intapli kan geldi hekime gitdim basur diye adlandırdı ve geçer dedi lakin fitil,kapsüllü hap,basur krem verdi benim asıl sormak istedim soru burda yırtılmış yada delinmiş olan cilt e krem ne uygulanmelidir o kanın durması için

 78. Meraba ben 16 yasindayim ve makatimda bir sislik meydana geldi daha sonra mor renk aldi. Kan pihtilasmasi oldugunu dusunuyorum doktora gitmeden sicak su oturma banyosu yapsam olur mu? Doktora gitmeme gerek var mi?

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık ve ıkınmaya bağlı oluştuysa anal hematom dur.kendiliğinden iyileşir ama uzun sürebilir.fakat bu tür sorunlar yokken kendiliğinden çıktıysa anal apse olabilir.o zaman gecikmeden doktora gitmelisiniz

 79. Hocam 3-4 gün once acı biber yedim.daha sonra makatimi sıktığım da bi ağrı oldu elimle kontrol ettigimde deri altinda pirinç tanesi gibi bi top var gibi batma oluyor hocam onceden yoktu fazla bi ağrısı yok sadece kuru halde sıkınca agri oluyor nedeni nedir hocam

 80. Hocam ben 16 yaşındayım.Makat ağzında birden bire bir şişlik oluştu mor renkte bende iltihap diye düşünüp dermovate krem kullandım.2 gün sonra şişlik delindi ve bende iltihabı çıkartayım diye sıktım ama hiçbirşey çıkmıyo sadece. Yok denecek kadar kanama oluyo duruyo.Bende hemoroid diye düşünüp kortos krem kullandım bir faydası olmadı bu arada şişlikteki delik iyice büyüdü hiçbirşey çıkmıyo şimdi ağrı filem yok sadece yolda yürürken acayip kaşınıyor.Sağlık meslek öğrencisi olduğumdan staj yaptığım hastaneyede gidemiyorum herkez tanıdık diye ne yapmam lazım ne zaman geçer bu nedir sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum YARDIM EDİN HOCAM

 81. Hocam merhaba.Bende şişkinlik yok ama yillardir kanama var ve bir gün sonra kanama kesiliyordu ama son 4 gündür sürekli olarak kanamam oluyor ve bazen pıhtı şeklinde oluyor.karın ve bel bölgesinde ağrılarım var.ama yine şişkinlik yok.hangi bölüme gitmeliyim ve bunin sebebi hemoroit mi acaba

  • Doktorun Cevabı

   makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kanamanın nedeni tespit edilmeli.basit makat hastalıkları kanamaya neden olabileceği gibi kötü huylu hastalıklarda kanamaya neden olabilir

 82. Hocam merhaba,makatta anüs halkasının dıştan bir kısmınin cilt altında sert bir cisim (prinç tanesi gibi)varmış gibi cillde batıyor.o sertliğin batmasıyla oluşan şişlik dışında bişey yok daha be ageı var.önce kabız olduktan sonra bu olay oldu ne yapmam gerekli ?

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom gibi görünüyor.açtırırsanız ağrı ve batma hissi hemen ortadan kalkar.kendi halinede iyileşir ama uzun sürer.bu süreçte kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın

 83. Hocam geçen gün acı biber yedim. Tuvalete gittiğimde haliyle makatta yanma oldu. Hemen soguk suyla yanmasını hafiflettim. Fakat bu akşama doğru birden makatımı sebebsiz yere sıktığımda bir acı hissettim. Merak edip elimle incelediğimde ufak bir şişlik olduğunu fark ettim. Sonra görebilmek için telefonla makatımın fotoğrafını çektim. Mor ve şişik birşey. Sizce bu nedir . Tedavisi kolaymıdır. Daha önce böyle bisey yoktu 1 anda ortaya çıktı.
  LÜTFEN CEVAPLAYIN….

  • Doktorun Cevabı

   acı-baharatlı yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.buda anal hematoma neden olmuş görünüyor sizde.kendiliğinden geçer ama uzun sürebilir.rahatsızsanız açtırabilirsiniz

 84. Hocam önce ishal olmuştum makatta kaşıntı oldu ve 3 hafta sonra nohut kadar şişkinlik olduğunu fark ettim
  Kan ve ağrı yok ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom olabilir.kendiliğinden geçer ama uzun sürebilir.ağrı vb yoksa birşey yapmaya gerek yok.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarına dikkat etmelisin,kabız kalma,tuvalette uzun kalıp ıkınma.

 85. Meraba hocam makat kenarında kaşıntı var deride hafif kalınlaşma oldu kaşıntı yapıyor ve kaşıntı sırasında deride dökülmeler oluyor ve çok fazla terleme yaptırıyor uzun zamandır bu şekilde sebebi nedir nasıl tedavi edilebilir

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Kaşıntının nedeni için muayene olmanız gerekir. Bu süreçte sadece duru su ile yıkayıp kuru tutunuz. Muayeneden sonra tedavi önerebiliriz. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızı arayabilir iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

 86. Hocam merhaba düzenli beslendiğim halde sürekli kabız oluyorum ve dün gece aniden kaşıntıyla birlikte sabah makatımda nohut büyüklüğünde şişlik olduğunu farkettim. Yurtdışında yaşıyorum hamile olduğum için ilaç krem falan kullanamazsın dediler. Düşük tehlikesi var bu yüzden sıcak suyada oturamıyorum ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   bol sebze-meyve,bol posalı yiyecekler tüketmelisin.kuru incir-kayısı-erik tüketirseniz kabız kalmazsınız.bol su içmelisiniz,spor barsak hareketlerinin artmasını sağlar.düzenli yürüyüş hem hamileliğiniz hemde kabızlığınıza iyi gelecektir

 87. Hocam makkatda bi şişlik var ama ağrı kanama yok 2 haftadir var ama biraz küçüldü

  • Doktorun Cevabı

   kabız kalıp tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız anal hematom olabilir,kendiliğinden düzelir ama uzun sürebilir

 88. Hocam ben kabızdım ve sonra böyle meme gibi birşey çıktı napmalıyım 16 yaşındayım doktora felan gitmek istemiyorum kabızlığım geçince gider mi lütfen cevaplayın

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.kendiliğinden çok uzun sürede iyileşir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 89. hocam iyi günler. benim makatımda iki tane fındığı yan yana koyun o şekilde bir şişlik var. kaşıntısı çok oluyor. dokununca acıyor.hocam gerekirse fotoğrafta atabilirim nolur yardımcı olun. 2 kere anal hematom geçirdim doktora gitmedim kendiliğinden geçti. yaşım 23. makatımı içeri çekince acıyor.

  • Doktorun Cevabı

   kabızlığa ve ıkınmaya bağlı ise anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.ama bu şikayteleriniz yokken oluştuysa anal apsedir.apse tedavisi acil yapılması gerkeir.çünkü fistül oluşabilir.gelirseniz muayene ile sorunu tespit edip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 90. Makatdason3gundur bi ağrı ve kaşıntı war yan tarafında nohut büyüklüğünde bi Şişlik war tuvaleti yaptıktan sonra.ağrı ve kaşıntı çok feci

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.eğer kabızlık ve ıkınmaya bağlı oluştuysa .eğer kabızlık yoksa apse olabilir.apse de fistül oluşmaması için erken müdahale önemlidir.geciktirmedenmuayene olmanızı öneririm

 91. hocam ben adetimin 13 gününde beta hcg yaptırdım ve kan değeri 28 çıktı hamileysem yada değilsem yumurtalıklarim çok ağrıyor yardımcı olursaniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

 92. soylledigim yerdeki sislik bugun yok ama makat girimde bu defa sislik olustu rengi mor ve disa cikik sekilde cok hafif bir aci veriyor hocam kabizligim boyunca zarar vericek tarzda ikinmam olmadi hic ikinmafim diyebilirim regl oluyorum ve sikayetlerim bu donemde basladi ve arti sisligin oldugu bolgede hafif agrim oluyo regl oldugum icin doktora gitmeltende cekiniyorum daha oncede ice dogru hafif bi sislik vardi bazen farkediyodum ama agri faln olmuodu bugun agri yapamaya basladi

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom,tromboze hemoroid olabileceği gibi apse de olabilir.bu nedenle muayene olmanızı öneririm

 93. hocam 2 gun once makatimin bi iki santim gerisinde kuyruk sokumuna dogru mercimek buyuklugunde bir sislik farkettim ilk gun bicak kesigi tarzinda agrim olusmustu ama gun gectjkce azaldi kabizlik problemim var daha once hicbi problemim yoktu sizce agri kendiliginden gecermj beklemelimiyim morluk vs bisi yok yoksa onemli bir durummu doktora gitmelimiyim

  • Doktorun Cevabı

   akut anal fissür gibi görünüyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.genel cerrahi uzmanına görünün.şikayetiniz kronik hale gelmesin

 94. hocam benim makat duvarında makatın içine doğru parmak şeklinde bir şişlik var. Bir kere bayağı şişti 3 gün içinde bastırınca kan boşalarak küçüldü ama tamamen geçmedi ucu bazen buyuyor sivilce gibi bastırınca iltihap yada çok az kan geliyor. ağrı yapmıyor ama şişlikte iki aydır aynı duruyor.

 95. Merhaba hocam, ben yaklaşık 6 ay kadar önce 3. derece hemoroid için Longo yöntemi ile ameliyat oldum. Ameliyat öncesi ciddi kanamalar, makatta şişlikler ve ağrı şikayetlerim vardı. Şimdilerde makatımda yine şişme oluyor eğer 1 saatten fazla yürüdüysem ya da ayakta kaldıysam. İçeri itmeye çalışsam da şişlik inmiyor. Ameliyat sonrası iyileşme sürecim çok sancılıydı, sorunumun nüksetmiş olmasından korkuyorum, bilgi verebilir misiniz lütfen? (Kendi doktorum yurtdışında olduğundan ona ulaşamıyorum.)

  • Doktorun Cevabı

   gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz

 96. Hocam merhaba makatın bir cm yanında sivilce gibi kızarık mercimek büyüklüğünde hirudoid fort sürdüm biraz küçüldü sanki üstüne basınca agrı yok. apse veya pıhtı ne olabilir normalde agrı yapmıyo

 97. Hocam merhaba
  Makatin yarim santim yukarisinda kiyruk sokumuna dogru,mercimek buyuklugunde sivilce basi gibi bas vermis mor bir sislik var.derinin altinda.biraz aci veriyor. INTIYOL POMAD KREMINI kullanmaya basladim daha yeni.bu sislik ne olabilir.bu krem ise yarar mi.

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık vb şikayetiniz yoksa apse olabilir.muayene ile değerlendirilmeli.eğer apse ise gecikmeden tedavisi yapılmalıdır.genel cerrahiye muayene olmalısınız

 98. Hocam yasadigim bir kabizliktan sonra bir sonraki tuvalete cikisimda kanama olabiliyor.hem krem tedavisiyle hem de yediklerime dikkat etmemle sorun gecebiliyor ama simdide anusun hemen ustunde iceride mercimek buyuklugunde bir sislik var.dokundugum zaman aci veriyor.sorunu ve cozumu nedir

  • Doktorun Cevabı

   kesinlikle kabızlığı engellemelisiniz.kanamanız olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelidir.

 99. Hocam ben apse den ameliyat olmustum 4 ay once ameliyatim basarili gecmedi agrilarim devam etti daha sonra tam karsisinda cikti ama makatta degiller etteler hocam daha sonra o patladi baska bir doktora gittim hemoroid dedi ve hap yazdi gecti acaba benim hemoroidimi apse sanip amelayata almis olabilirmelmi ve bu arada suan ne agrim var ne sizim hic bisyim yok sadece intihap kesilmedi 4 aydir devam ediyor bunu nasil cozebilirim lutfen yardim edin bu intihabi nasil kesebilirim insana cok garip gelio artik tek sikayetim budur hocam saygilar…simdiden tesekkur ederim…

 100. Merhaba hocam yaklaşık bir aydır makatımda şişkinlik ve morarma var ilk başta biraz yırtılm vardı sanki kanama ve yanma oldu kanama geçti üç gün içinde ama şişkinlik ve morarma halen devam ediyor iki yıl önce de olmuştu böyle bi durum üç gün falan sürdü kanama ve şişkinlik geçti bu sefer baya uzun sürdü ve beni korkuttu lavabo ihtiyacımı gördükten sonra yanma oluyor acaba hastalığın ismi ve sebebi nedir ne yapma gerekir nasıl bi tedavi olunmalı cevap için teşekkürler hocam

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal fissüre benziyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip botoxla tedavi olabilirsiniz

 101. Hocam merhaba
  Malay bölgemde tam olarak sağ taraf da nohut büyüklüğünde bir şişlik var. Bu daha önce olmuştu genel cerrah poliklinik doktoru hocamız krem vermişti ve geçmişti. Şimdi 3 sene sonra tekrar çıktı. Üniversite öğrencisiyim, inşallah doktor olacağım. Tıp fakultesi 1. sınıftayım ve derslere hiç konsantre olamıyorum. Ne tavsiye edersiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim, kolay gelsin hocam.

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık yada hatalı tuvalet alışkanlıkların varsa anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir ama hiç bir şikayetin yokken oluştuysa anal apsedir.erken tedavi eidlmesi gerekir.tedavi gecikirse fistüle neden olabilir.

 102. Hocam makat bölgesinde badem büyüklüğünde bir şişlik farkettim akıntı ve kanama ile karşılaşıyorum oturup kalkmalarda rahatsızlık duyuyorum sebebi ne olabilir

  • Doktorun Cevabı

   şişliğin nedeni anal hematom,tromboze hemoroid ve anal apse olabilir.akıntı kanama varsa apse olma ihtimali yüksek genel cerrahi uzmanına görünün.tedavi edilmeyen apseler fistüle nedne olur

 103. Cevaplarsanız çok mutlu olurum

  Hocam merhabalar ben bir erkeğim bir kaç gün önce makatımın iç kısmında toplu iğne başı büyüklüğünde siyah bir benek farkettim sizce ne olabili

 104. Leyla
  Merhabalar hocam ayın yirmisi yani pazar günü sabah kalçamda ağrı ile uyandım bir santim uzunluğunda mor et parçası uzamıştı. Üç gündür ağrı ve yanma var. Yanma biraz hafifledi ama oturup kalkarken haraket kısıtlığı var sağa sola dönerkende aynı.birde arasıra kan geliyor. Ne yapmam gerekir. Saygılar.

  • Doktorun Cevabı

   makat kanamalarında nedeni tam anlamıyla ortaya koymak için mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.muayene ile sorun tespit edilir.tedaviniz planlanır

 105. Hocam makat bölgesinde daha öncede şişlik olmuştu lavaboya gittikten sonra da tekrardan oluştu makat ağzından 1 cm veya 2 cm uzaklıkta mor bir renkte parmak ucu kadar şişlik var daha önce 3 defa genel cerrahiye gittim fakat şuan da şişlik yok dediler ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler

 106. Merhaba hocam İki ay önce büyük yaparken zorlandım acı hissettim doktora gitmeye utandım Evde olan kremden sürmeye başladım bir hafta içinde geçti yani normalde ağrı kaşıntı akıntı kan hiçbirşey yoktu artık zorlanmadım büyük yaparken acı yanma yok ama küçük mercimek kadar birşey var şuanda hiç bir zararı yok kabız olmamaya dikkat ediyorum arastirdigim kadarıyla bol meyve şu lif oranı yüksek besinler tüketiyorum onerebileceginiz bi yöntem var mı sıcak su banyosu veya bi krem Şuan hiçbir rahatsızlık vermiyor ama ilerde sorun olur mu geç kalirmiyim diye düşündüm

 107. Bebegim 3 aylik asiri gazdan dolayi cok ikiniyor gecen gun ikinirken makatinin acildigini icinden kirmizi et parcasi ciktigini gordum neden oluyo acaba

 108. Hocam merhaba ya tromhoze yada hematom bilmiyorum tam. Daha öncede olmuştu sonra şişlik kuculerek kaybolmuştu. Şimdi tekrar zorladım kabızdan sonra oldu ve hemoroid gibi dışarıya cıktı şişlik aşırı acılı bir dönem oldugu icin sıcak suya oturma yaparken birden patladı mı bir şey oldu kan sızmaya basladı ve agrım hafifledi ama kan sızması 3 gündür devam ediyor azalsada.. Tarif ettiğiniz gibi bir kanama hiç bi şekilde damlamıyor. Ama düzenli olarak kan sızıyor o memenin üstünden. Siyahlık var bi bölgesinde basür memesinin baktım kan ordan sızıyor. Normalmidir bu kadar kan sızması ? Nasıl durdurabilirim kanamayı

 109. Anüs bölgesinde tırnak büyüklüğünde bir mor şişlik var ne olduğunu merak ettim ciddi birşey olabilir mi bu konu hakkında bilgi alabilir miyim bı önceki sorumdu bunun için hangi bölümden randevu almam lazım yardımcı olursanız sevinirim saygılar..!

  • Doktorun Cevabı

   genel cerrahiye görünmelisiniz.kabız yada şiddetli ishal olduysanız,tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız anal hematom,tromboze hemoroid olabilir.tüm bunlar yok ise anal apse olabilir.gecikmeden muayene olmalısınız

 110. Anüs bölgesinde tırnak büyüklüğünde bir mor şişlik var ne olduğunu merak ettim ciddi birşey olabilir mi bu konu hakkında bilgi alabilir miyim

  • Doktorun Cevabı

   şişliği muayene ile değerlendirmek gerekir.anal hematom,tromboze hemoroid yada anal apse olabilir.şişliğin nedeni tespit edilmeli.eğer apse ise geciktirilmeden boşaltılmalı,fistüle neden olabilir.

 111. Hocam merhaba, tam olarak 3 yıldır büyük apdestimi sık sık zorlanarak yapar vaziyetteyim. 3 günde bir tuvalete çıkıyorum böyle olduğu için herhalde, dışkım çok kalın çıkıyor çıkarken anüsümü zorluyor canım yanıyor bazen ıkınmak zorunda kalıyorum ve anüsümü çatlatıyor. Bu sebepten kanamalar oluyor. İnternette okuduğum yazılara göre makat çatlağı yaşıyorum sanırım.

  Bir de şunu da belirtmek istiyorum, ben 23 yaşındayım ve sülalemde herhangi bir bağırsak kanseri geçmişi yok. Dolayısıyla genetiğimde böyle bir şey olma ihtimali de yok. Bağırsak kanserinin çok bilinen her yerde yazan 7 ana belirtisi vardır ya (Kilo kaybı, iştahsızlık, çabuk yorulma, dışkının kalem gibi incelmesi, karın bölgesinde ağrı ve kramp, karında dolgunluk hissi vs.) bu belirtilerin hiç biri yok bende. Yaşımın çok genç olduğunu ve genetiğimde de kanser bulunmadığını düşünürsek bağırsak kanserine yakalanma ihtimalim yok gibi bir şey herhalde. Okuduğum yerlerden anladığım böyle.

  Ancak geçen gün dışkımı yaptıktan sonra, tuvalet kağıdında pıhtı olabileceğini düşündüğüm bir şeyle karşılaştım. Yüzeyi mercimek tanesi kadardı, ancak tabiki düz ve basık değildi üste doğru yüksekliği de vardı biraz. Koyu bir renkteydi. Bu ne olabilir?

  Saygılar.

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık nedeniyle makat hastalıklarına yakalanma riskiniz yüksek.makat kanamalarında mutlaka anooskopi muayenesi duruma göre kolonoskopi yapılması gerekir.gecikmeden muayene olmalısınız.genetiğinizde kanser olmaması sizde olmayacağı anlamına gelmez,sağlığınızı önemsemmelisiniz

 112. Merhaba,

  Şunu sormak istiyorum; Kabızlık döneminde ıkınarak dışkılama yaptıktan sonra tuvalet kağıdında görünen vişne çürüğü rengindeki pıhtılı kan, makat çatlağından veya fissüre bağlı sorunlardan da olabiliyor mu yoksa tek sebep bağırsakta bulunabilecek olası bir polip midir?

  Teşekkür Ederim

  • Doktorun Cevabı

   makat çatlağı yada fissür aynı hastalıktır.bahsettiğiniz kanama barsağın son 10 cmlik kısmından üstten gelen bir kanamadır.fakat sizin gecikmeden kolonoskopi yaptırmanız gerekir.
   Op.Dr.Seher Şirin

 113. Mrb benim makat bolgemde sislik var ve bu sislik mosmor vede kuruluk var uzun suredir var ve suanda kasinti yapiyor ne yapmaliyim nr olabilir bu

 114. Hocam makat bölgemde biraz şişlik oluştu kendiliğinden morwrti ve ağrı fln yok sadece kaşıntı fln yapıyor nasıl geçer bu

  • Doktorun Cevabı

   anal apse olabilir.muayene olmalısınız.tedavisi geciken apse fistüle neden olabilir
   Op. Dr. Seher Şirin

 115. Fiyatlar hakkinda form doldurmustum 2 gun once lakin geri donus olmadi.ayni sislik bendede olustu 2 gundur.kabizlik yada ikinmam hic olmadi.nohut buyuklugunde bir sislik belirdi.hafif yanma ve agri var 2 gundur.huzursuzluk var.bugun bayramin 3.gunu kliniginizde muayene olabilirmiyiz gunduz gelsek?birde fiyat nedir sskliyim

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefonla iletişime geçip fiat bilgisi alabilirsiniz.ne yazıkki bayramda kapalıyız.yarın için randevu alabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 116. Hocam iyi bayramlar makat bölgesinde 2 gün önce apse meydana geldi şimdi de mor bir renk almış ve aşırı derecede ağrı var hastaneler kapalı olduğu için doktora da gidemiyorum ne yapmamı oneririsiniz şimdiden teşekkürler

 117. Hocam merhaba sabah kalktığımda aniden oluşan mor renkte ayni bezelye büyüklügunde makat bolgemde şişlik fak ettim.İlk etaplar acıdı ama zaman içinde hafifledi lakin şişlik hala duruyor ve bugun yedinci gün.Kabiz olmuştum fazla zorladim lakin bende her sene olur.Bu hastalığı olmamak için yegane sebep varmidir yoksa başka biseymi gereklidir.Birde o bölgenin aşağısı bazen ayaklarima kadar sancı yapıyor damarlarimdan bunu hissediyorum.Alakaniz için simdiden Teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom,tromboze hemoroid yada hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 118. Merhabalar benim makat bölgemde fındık büyüklüğünde aniden oluşan şişlik oldu şişliği masajla dağıttm şimdi bzlye büyüklüğünde kaldı ağrı veya kanama gbi şikytlrm yok ne yapmam gerekir teşekkürler

 119. mrve.grafkfotograf@gmail.com

  Hocam makatta ıkınma ile oluşan bir kanama oldu çok az birşey sonrasında hiç bir şikayetim olmadı sonra kabızlık sonrasında küçük et parçası gibi birşey oluştu oda ihtiyacımı giderdikden hemen sonra gitti ve bida olmadı şimdi mor bi şişlik var ne yapmalıyım zamanla geçecek birşey mi yoksa muayene olmalı mıyım

 120. Doktor bey benim makatimda misket kadar yuvarlak var ve siyah tam makatin içinde fazla acimiyo ama sizliyo
  Ne olabilir
  Kötü biseymi çok korkuyorum

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık şikayetiniz varsa anal hematom,tromboze hemoroid olabilir,eğer kabızlık yoksa anal apse olabilir.muayene olmanızı öneriirm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 121. Merhaba hocam anüs te bezelye büyüklüğünde bir şişkinlik var pek fazla acimiyor sadece bir tane tek var lavabo ihtiyacımı görünce pek fazla acimiyor ama dokununca birazcık açıyor sizce bu çoğalabilir mı ? İlerki zamanda daha fazla acirmi?

 122. 34 haftalık gebeyim ve kabızlık sorunu yaşıyorum.Nohut tanesi kadar şişlik var ve sızlama olduğu için oturamıyorum bu durumun bebege bi zararı olur mu.

  • Doktorun Cevabı

   hayır olmaz.ama gebelikte tedavi edilemeyeceği için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemlisiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 123. Sametmrrrrrrrr8

  Iyi gunler hocam ayni dediginiz sekilde anal bolgemde cikti fakat bende agri yok sadece o sislik var acaba ileride agri yapar mi veya kendiliginden gecer mi

  • Doktorun Cevabı

   şişlik kabızlığa bağlı oluşmadıysa anal apse olabilir.yinede muayene olmanızı öneririm.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 124. srtc0167@gmail.com

  Merhaba hocam geçen sene bu ayın sonlarında yaşadığım rahatsızlığı tekrar yaşıyorum. Hastanede hemoroid teşhisi koyan hemşire aynı zamanda sizin de bahsettiğiniz anal hematom teşhiside koydu bende sıcak su oturma banyosuyla geçen sefer rahatsızlığımdan kurtulmuştum. Geçen sefer tam 1 hafta sürmüştü 4. günü itibariyle merhem ve sıcak oturma banyosuyla geçmişti bugün aynı sorunu yaşıyorum ve ilk gününden itibaren sıcak su oturma banyosu yapıyorum bugün 3. Günü. Geçen sefer de bu seferde hiç kanama olmadı bir cerraha görünmek istiyorum fakat ameliat konusunda endişelerim var. Şişlik indikten sonra bir cerraha görünmek istiyorum fakat cerrahın teşhisi veya tedavisi konusunda bir sorun(geç kalma durumu) olur mu ?

 125. Meraba hocam. Yaklasik uc aydir sorunum olan makatta sisligim var. Ufacicik mercimek kadar kucuktur ici bole mor gibi. Ve makatim buyuk tuvaletemi yaptigim zaman disari cikiyor gibi oluyor sanki. Ve ilk defa bugun makattimdan kan geldi sanirim ordaki sislik patladi. Ne yapmam lazim. Doktora gitmekten korkuyorum…

  • Doktorun Cevabı

   makat kanamaları öncelikle mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmeli.bu esnada zaten sorun tespit edilir ve tedaviniz planlanır
   Op.Dr.Seher Şirin

 126. İyi günler hocam makatimda şişlik var bunu kendim patlatsam sorun olurmu çokta acı veriyor yururken otururken
  Birde sizin tedavinizi uyguluyorum sıcak oturma banyosunu biraz iyi geliyor ama ağrı 1 saat sonra geri geliyor

  • Doktorun Cevabı

   kabızlığa bağlı oluştuysa anal hematomdur.fakat anal apsede olabilir.kendiniz patlatmanız halinde enfeksiyon riski var,başınıza çok büyük dertler açabilir..mutlaka sağlık merkezinde açılmalı
   Op.Dr.Atilla Kaya

 127. merhaba. bağırsakları yavaş çalışan kendimi bildim bileli 2/3 hatta bazen 4günde bir büyük tuvaletini yapan bünyeye sahibim. ramazandan dolayı daha da zorlaşıyor bu durum katı yiyecekler yeterince su tüketememem beni bitiriyor. bekunis adlı ilacı kullanarak 2gün önce tuvalete çıktım. makatımın sol tarafında bir beze belirdi. yan yana iki nohut büyüklüğünde.bi sefer daha olmuştu ama bir günde geçmişti. bu henüz geçmedi içi şiş bir şekilde. yürürken otururken rahatsız ediyor ağrı yapıyor. yardımınızı bekliyorum

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık ve dışkılama alışkanlığı bozukluğuna bağlı gelişen bir durum.anal hematom gibi görünüyor,muayene olup açtırırsanız ağrı hemen ortadan kalkar.alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.yoksa makat hastalıklarını önleyemzsiniz
   Op.dr.seher Şirin

 128. Annemin Sorunu...

  Hocam İyi günler.Annemle ilgili ani gelişen bir durum hakkında sorum olacak.Dışkılama adetlerinde değişiklik olması sebebiyle günde 6-7 defa az miktarlarda büyük abdeste çıkan annemin bu gece ilk defa olarak makat ağzını tamamen kapatan sert bir balon ile “ağrısız” bir durumu gelişti.AF, Yüksek Tansiyon,AS,KOAH (BPUp cihazı ile O2 desteği) gibi çoklu sorunlarla ve çift kan sulandırıcı kullanmasına sebep olan 6 ay evvel geçirdiği iskemik inme-sağda sekel durumu mevcut olan 74 yaşındaki annemle ilgili olarak ne yapmalıyım?Henüz iki saat evvel farkettiğimiz bu durum beni oldukça endişelendirdi!Ani gelişen ve ilk defa olan bir durum.En son Mart başında Kolonoskopi geçirmiş olup,küçük bir fistül kesilmesine rağmen cihaz sorunu nedeniyle alınamamış ve akabinde ilk defa; önceleri dirençli bakteriler gelişen sonraları ise bakteri üremeyen ancak çok yüksek lökositle seyreden bir tablosu vardı.Gaitada Gizli kan,parazit,helikobakteria vb.NEGATİF!Bu durumda ne yapmalıyım.

  • Doktorun Cevabı

   şikayeti anal hematoma benziyor.ama bir proctolog tarafından değerlendirilmesi iyi olur.kabız kalmamalı,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalı
   Op. Dr. Atilla Kaya

 129. Slm hocam yaklaşık bir haftadır makat kenarında bir nohut büyüklüğünde sert bir şişlik vardı ucu siyah mor gibiydi insanın göz bebeği gibi parlaktı çok ağrı yapıyordu ama bu gün kendiliğinden patladı baya kanadı katılaşmış kan pıhtıları vardı içinde ki kan boşaldı şu an ağrı kalmadı bu ilerde bir sıkıntı yaratır mi veya ne yapmam gerek.saygılar

  • Doktorun Cevabı

   apse kendiliğinden patlar.ağrıya neden olur.genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.gecikmiş apse sıklıkla fistüle neden olur.fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır
   Op.Dr.Seher Şirin

 130. Mrb hocam makatımda çok küçük ben gibi bir siyah nokta var şişlik yok denecek kadar az ağrı ve kanama yok bi problem olurmu benim için

 131. slm hocam maksadımda delige yakın fındık büyüklügünde siivirce var küçükken kabuguyla yedigim karpuz çekirdegi yüzünden birkacgün kabız oldum fındık yagı içerek zor dışarı attım benim şüphem karpuz kapugu makadıma batmış ve orda kalmış olabilirmi

  • Doktorun Cevabı

   🙂 hiç ağrıdan bahsetmemişsiniz.ağrısız bir oluşumsa ben yada kondilom olabilir.muayene ile değerlendirilmeli
   Op.dr.atilla Kaya

 132. Makatimda sisilik var kendi kendine gecermi veya gecmesi için ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   öncelikle muayene ile makatınızdaki şişliğin nedeni belirlenmeli.anal hematoma bağlı ise kendiliğinden geçer ama uzun sürer
   Op.Dr.Seher Şirin

 133. İyi günler hocam makat ucunda nohut büyüklüğünde beyaz bir kan pıhtısı gibi bir şişlik var dört hafta kadar oldu cıkalı ara sıra küçülüyor bazen sertleşiyor ama gitmiyor. Dinlenince yok denecek kadar küçülüyor gün içerisinde tekrardan cıkıyor. Öncesinde fazla acı yeme ve ıkınma vardı kabızlık beslenmeme dikkat etmediğim zaman oluyor. Agrı yok tuvaletten sonra yanma var hafif kanama yok kendiliğinden geçer mi ne yapmam gerek doktora cekindiğimden gidemiyorum. Korkulacak bişey var mı. Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için

 134. gamzedogan165@gmail.com

  Hocam merhaba makat ucunda nohut büyüklüğünde bir şişlik var su torbası gibi daha önce fazla ıkınma ve kabızlık vardı.içeri ittiğim zaman gidiyor sonra tekrardan cıkıyor. Sabah kalkınca yok denecek kadar küçülüyor zaman geçtikçe büyüyor agrı yok denecek kadar az hafif bi yanma hissi var. Kanama yok ne yapmam gerek korkulacak bişey mi. Teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   genel cerrahiye muayene olup tedavi olmanızı öneririm.o yapının tam olarak ne olduğu değerlendirilmeli
   Op.Dr.Seher Şirin

 135. Meb hocam. Anusun başından içe doğru uzanan küçük soluncan gibi sert bi damar şeklinde bi sertlik var. Yalnız Anusun başında sadece ağrı yapıyor. yürürken daha çok ağrı var. ciddi bi ağrı yok isim gereği hep ayaktayım. İleri de sorun olur diye endişem var. Geçen sene vardı geçti. Bu sene gene belirginleşti. Aynı yerden. tsklr

  • Doktorun Cevabı

   muayene olmanızda fayda var.muayene ile değerlendirilip tam olarak sorun saptanır ve ilerlemeden tedavi edilebilir.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 136. Anusun sonunda küçük boncuk gibi sert bi şişlik var bende ağrı yapıyor. Ne yapmalıyım hocam

 137. Hocam iki gün sık tuvalete çıkma sonrssinda makatimda yanma batma ve şişlikler meydana geldi . Ayrıca şişliklerden birinin içi sert ve nohut büyüklüğünde mor renkli. Surekli yanma ve ağrı var otururken zorlanıyorum ve dokunduğumda daha çok ağrıyor sizce nedir ne yapmam gerekir korkulacak birseymj kendiliğinden geçermi şimdiden teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom,akut anal fissür olabilir.sıcak oturma banyosu yapın,kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.genel cerrahi uzmanına görünün
   Op.Dr.Seher Şirin

 138. samisozer@gmail.com

  Iyi akşamlar makatimin yanında bir şişlik belirdi acıma ağrı kanama yok elleyince sanki uzun bir damar gibi ice dogru gidiyor ama sert yaklaşık bir aydir var yardimci olursaniz sevinirim.

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıklarının belirtileri ortak olduğu için ağrı vb bir durumda yoksa en azından muayene olmanızı öneririm.kötü huylu hastalıklarda şişliğe neden olabilir
   Op. Dr. Atilla Kaya

 139. Merhaba hocam bendede nohut tanesi kadar bi şişlik var ameliyatla almayı düşünüyorum ameliyattan sonra bi daha böyle bi durumla karşılaşabilirmiyim ?

  • Doktorun Cevabı

   şişliğin nedeni muayene ile tespit edilmeli.ona göre tedavi belirlenir.kabızlık,tuvalette uzun kalma ve şiddetli ıkınmaya bağlı ise beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz sorun çözülür
   Op.Dr.Ergun Aygören

 140. Hocam merhaba. 19 yaşındayım 1 hafta önce ishal olmuştum daha sonra 3 gündür tuvalete çıkamıyorum sanırım kabız oldum makatın tam ortasında fasulye büyüklüğünde şişlik var kanama kaşıntı yok ama bazen kuru bir batma hissediyorum nedir bu

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom,anal apse yada tromboze hemoroid olabilir.genel cerrahi uzmanına görünmenizi öneririm
   Op.Dr.Seher şirin

 141. Ben 19 yaşındayım..1 yıl sonra evleneceğim..Ama makatta kan pıhtısı degilde ona benzer bir şişlik var..Evlendiğimde çocuk yapmak için ilişkiye girdiğimde bunun bana bir zararı var mı? Varsa ne yapmam gerek?

 142. Merhaba ben doğum yapalı 2 ay olacak . Ama hala diskilama esnasında hafif acı hissediyorum . Makattan hafif sislik gördüm . Sizce napcam gerekiyor

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz doğumla ilgili değil.büyük olasılıkla anal fissürünüz var.tedavi olmalısınız.botoxla tedavi olmanızı öneririm.böylece çocuğunuzun bakımınıda rahatlıkla yapabilirsiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 143. Tekrar doktora çıktım ilaçlarımı değiştirdim fitil hap krem filan yıne verdi.İnternetten edindiğim bilgiye göre 2. derce hemoroid belirtileri var. Dışkılama esnasında çıkıyor fakat bittikten sonra kendiliğinden içeri gidiyor. İlaçlarla bu hastalık geçermi yoksa lastikle boğma ameliyatımı yaptırmalıyım.Ve ilerleme durumu olurmu şuan kabızım ve tuvalet ihtiyacımı zor yapıyorum. Öneriniz nedir?

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid çürük diş gibidir.kullandığınız ilaçlar hemoroidi tedavi etmez.sadece şikayetlerinizi azaltır.lastikle boğma ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.muayene ile değerlendirilip duruma göre en uygun yöntemle tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 144. Hocam makat bölgesinde iki adet şişlik var tuvalete gittikten sonra bunlar daha fazla büyüor ve kaşınıyor.Doktora çıktım fakat muayene etmeden basur dedı bi krem le hap verdi ilk günler ağrıyordu ama şuanda sadece kaşınıyor. Sizce tekrar doktora çıkmalı mıyım ?

  • Doktorun Cevabı

   dışkılamadan sonra büyüyorsa hemoroiddir.ıkınmaya bağlı şişer.kaşıntının önüne geçmek için tedavi olmalısınız.ayrıca her kabızlık hastalığın ilerlemesine neden olur
   Op.Dr.Seher Şirin

 145. Merhabalar yaklasik bir hafta önce anal bölgede sislik olustu bir iki gun biraz aci verdi.yalniz bugün tuvalate cikdikdan sonra temizligini yaparken o şişlik patladi ve kan pirthisi geldi ve cok fazla kanadı sebebi ne olabilir.hemoriyitmi .makat pihtilasmasimi.

  • Doktorun Cevabı

   tromboze hemoroid yada hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.anoskopi muayeneside yaptırmalısınız
   Op. Dr. Seher Şirin

 146. Benim yaklaşık 1.5 ay önce birden makat bölgemde küçük şişlik çıktı birkaç gün şiddetli ağrı oluştu sonrasında ağrı geçti anal hematom olabilir mi

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık,ıkınma sonucu oluştuysa anal hematom olabilir yada tromboze hemoroid.eğer böyle şikayteleriniz olmadıysa anal apsedir
   Op. Dr. Atilla Kaya

 147. Merhabalar Hocam. Sol oma kemigimin uzerinde findik kadar şişlik oluşuyor. Ara ara oluyor surekli. Agri sızı yok fakat biraz sert zemine oturunca acıyor.sebebi ne olabilir? Tskler

  • Doktorun Cevabı

   kuyruk sokumunda ise kıl dönmesi olabilir.kliniklerimizde muayene ücretsiz,gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 148. Hocam makat bolgemde cok ufak sislik var ve mor. Hakiki zeytinyagi kullanin diyolar geciriyormus dogrumudur.

  • Doktorun Cevabı

   kabız kalıp ıkındıysanız anal hematom oluşmuştur.asıl tedavisi kabız kalmamaya ve ıkınmamaya özen göstermekle olur.sıcak oturma baanyosu yapabilirsiniz.
   Op.dr.Adil Altınsoy

 149. hocam merhabalar.
  6 gündür anüste bir şişlik var mor renkte.elimle kontrol etmek istedim sertti ve sanki içe doğru ilerliyor gibiydi.ağrım yok denecek kadar az.kaşıntı ve kanama gibi bir sorun da yok .ne olabilir ve ne yapabirim

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom olabilir.kendiliğinden geç iyileşir.yinede bir genel cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 150. Hocam annem 65 yaşinda, 4 ay önce basur amelıyatı geçirdi, hiç sıkıntıları düzelmedi artı, şimdi ise hem kaşintı ve sivilceler büyük kan pırtılaşmaları oluşuyor annem kendi çabasıyla boşaltmış dayanamazmışsın çok büyük kanparçaları boşalmis kendını çok halsız hissetiyor ancak bir hafta surmedı kan pırtıları tekrar oluşuyor ve çok rahatsız edıyor, dokturuna bahsetmiş fazla ilgilenmemişler sadece krem vermışler etkısı hıç olmuyormuş , cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim.

 151. Hocam makat deligimin hemen yanında bir şişlik oluştu acile gittim ilaç verdi 2 gun once. kullanmaya devam ediyorum. Fakat dün tuvalet esnasında et parçası gibi bir sey geldi. Sıcak su tedavisi uyguladım. Sabah uyandığımda ne agri vardi ne de şişlik. Ancak bir kaç saat ayakta bekledim öncekine oranla az bir şişlik ve ayrı oluştu. Bu iyiye gittiğinin belirtisi olabilir mi? Yada sebebi nedir?

 152. Hocam merhabalar. Makat deligimin hemen solunda deliği kapatacak şekilde bir şişkinlik oluştu ve aşırı derece agri yapıyor. Acile gittim krem hemoroid hapi ve toz yazdı. 1 hafta kullan sonra genel cerrahiye gorunmemi söyledi. Sebebi ne olabilir sizce?

  • Doktorun Cevabı

   Ali bey
   kabızlıkm şikayetiniz varsa hemoroid , tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir.fakat bu tür şikayetleriniz yoksa anal apse de olabilir.muayene olmanızı öneririm.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 153. Merhabalar hocam, 3 4 gün önce makatımınn kenarında nohut büyüklüğünde mor renkli bir şişlik olduğunu fark ettim, onun öncesinde birkaç gün dışkımı çok zor yapmıştım ondan kaynaklanabileceğini düşündüm, yine de sormak istedim. bir de uzanırken bir rahatsızlık vermiyor hatta sabah uykudan kalktığımda gözükmüyor fakat ayakta çok durunca ve uzun süre yürüyünce şiştiğini hissediyorum ve kaşıntı yapıyor. kanama ya da ağrım yok, endişelenecek bir durum yoktur değil mi?

  • Doktorun Cevabı

   Bilge: Bir çok nedeni olabilir. Ne olduğunu anlamak için mutlaka genel cerrahi uzmanlarına muayene olmalısın. Kliniklerimizde muayene ücretsiz olup, 5 dakika uğrarsan yardımcı oluruz.

   Op. Dr. Seher Şirin

 154. ayseyasinsude@gmail.com

  Hocam makat bölgesinde şişlik var mercimek buyuklunde ne yapmam gerek saygilar

  • Doktorun Cevabı

   Büyük ihtimalle makat siğili dediğimiz Anal Kondilom olabilir. Tabii ki ne olduğunu anlamak için mutlaka genel cerrahi uzmanlarımıza ücretsiz muayene olabilirsiniz. Tedavisi 5 dakika gibi kısa sürede yapılacak bir problemdir.

 155. ftm12blc@outlook.com

  Merhaba dün kaşıntı oldu ve 1 2 saat sonra dışkı olmadan kan geldi bu hala devam ediyor dışkı esnasında oluyor ve nemli peçeteyle temizlediğimde yine peçeteye bulaşıyor fakat çamaşıra gelmedi hiç ve bugün farkettim bezelye kadar mor bi şişlik ve devamında morartılar var nedir ne yapmam gerekir

  • Doktorun Cevabı

   Makat siğili ve polip gibi durumlar olabilmektedir. Tabii ki kesin teşhis için genel cerrahi uzmanlarımıza muayene olmanız gerekir. Kliniklerimizde muayene ücretsiz olup, 5 dakika gibi kısa sürede sorun teşhis edilmektedir.

   Op. Dr. Seher Şirin

 156. Hocam merhaba. Duzensiz beslenme sonucu şişme oldu. Uzman doktora göründüm. Ilaçla geçebilecek bir pihtilasma olduğunu söyledi. Ilacın az da olsa yararı olduysa da şimdi daha büyük bir şişik çıktı. Yardımınız için teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekir.hematom mu tromboze hemoroid mi yoksa apsemi? tedavi ona göre plaanlanır
   Op. Dr. Atilla Kaya

 157. İyi günler hocam . Makatta nohut büyüklüğünde mor birşey çıktı ağrı kanama gibi bir şey Yok 2-3 gündür var ve 2-3 gün önce biraz ihsal gibiydim . Acaba ne olmuştur. Ayıptır söylemesi büyüğümü biraz korkudan yapmıyordum 1 gündür falan bugün yaptım her hangi bir acı hissetmedim kanamada olmadı .

 158. Hocam iyi geceler. 1-2 gündür makatta ufak bilye büyüklüğünde mor bir şişlik var. 2 gün önce ishal gibiydim fakat 1 gündür falan yapamıyorum. Ağrı yapmıyor ama şişlik var .

  • Doktorun Cevabı

   sık sık dışkılamaya ve ıkınmaya bağlı hematom oluşabilir.tedavi ettirebilirsiniz ,tedavi edilmezsede kendiliğinden iyileşir ama biraz uzun sürer
   Op. Dr. Atilla Kaya

 159. korkmuş sağlıkcı

  hocam 1 hafta önce kabızlık sonrası hematom gelişti ve bu 5 gün sonra anüs teki ince damarı zedelemis cok miktarda kanama oldu sislik önemli oranda azaldı ve ağrı tamamen gitti bugün genel cerrahi doktoruna gittim transamine igne oldum varisol tablet verdi kanama durmazsa gel ameliyat dedi. wv ye çıkınca kanama oluyor gazli vez koydum 10-12 saat sonra aldim gazli bezdede kanama olmuş (bu yaziyi yazdigim gun doktora gittigim gün) bu kanama geçecek mi hocam? ameliyatla damarın koterizasyonu ya da dikilmesi işlemi nasıl olur küçük bir operasyon dediler cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirilip laserle tedavi edilebilir.bunun için beklemenize gerek yok.
   Op.dr.Atilla Kaya

 160. Maktımın ucunda ufak bir şişlik var agrı fazla yok 2 gün önce spora başladım acaba fazla yüklenmeden olurmu

  • Doktorun Cevabı

   anal apse olabilir.sporla ilgisi yok.genel cerrahiye muayene olmalısınız.eğer apse ise erken dönemde açtırmalısınız
   Op. Dr. Atilla Kaya

 161. Normalde hemoroidim var tuvaletten sonra veya üşutunce cikiyordu fakat bu sefer ki hem sislik yaninda damarli mor ve sert bir sislik var fitil kullaninca geciyordu bu sefer gecmedi bilgi verirmsnz…

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz ilerlemiş demketir.makat hastalıklarına spesifik çalışan merkezde muayene ve tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 162. Ramazanbulgen33@gmail.com

  Hocam ben makatı tras yaptım sonra bi gün sonra biraz şişlik oldu nohuttan biraz küçük hafif bi ağrı var ne olabilir

  • Doktorun Cevabı

   traşa bağlı olduğunu düşünmüyorum,büyük olasılıkla şddetli ıkınmışsınızdır,anal hematom oluşmuştur.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.kendiliğinden iyileşir.ağrınız fazla ise açtırabilirsiniz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 163. makatta hafif ağrı var.kanama kabizlik kaşıntı ishal şişlik vb durumlar yok.
  önemli birsey varmidir acaba?

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür başlangıcı olabilir.kabız kalmayın,tuvalette fazla ıkınmayın
   Op. Dr. Seher Şirin

 164. Selam 12 yıl önce oldu sanırım doktora gideli hemoraid başlangıcı dendi.anestol ve kortos krem kullanıyorum o günden beri sadece kaşıntı oluyor.bugünlerde kaşıntı arttı görüntüde mor bir renk ve makat girişinde hafif kabarmalar var.hastalığım nedenini bilmiyorum.

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid anüsün tam kapanamamasına neden olabilir.akıntı ve kaşıntıya neden olabilir.muayene olup tedavi olmalısınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 165. Merhaba doktor bey benim makat bolge de iki gün önce nohut büyüklüğünde bir şişlik vardı hastaneye gittim doktor ilaç verdi (ilaçlar doxium 500mg, dicloflam ,hirudoid dörte jel ) ilaçları iki gündür kullanıyorum ama hala aynı birde bugün şu banyosu sırasında kan vardı suda ne yapmalıyım doktor cuma gününe kadar geçmezse küçük bir operasyon yaparız dedi endileşenme gereken bir durum var mi

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom ise kendiliğinden iyileşme uzun sürer.açılırsa ağrı hemen ortadan kalkar.fakat makat hastalıklarından korunmak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.dr.Atilla Kaya

 166. Hocam Merhaba. 1 bucuk ay önce makatta apse ameliyatı oldum. 3 4 gün önce tekrar ağrılarım başladı doktor tekrar apse ameliyatı gerekiyor dedi, tekrar oldum. Bu sürekli devam edecek mi ve korunmam için ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim
  Op. Dr. Seher Şirin
  Ne yazıkki korunmanın net bir yolu yok, başladığını fark ettiğinizde antibiotik başlarsanız ilerlemeden iyileşebilir.

 167. Hocam merhaba, Üç gün önce makatta bir anda çok büyük bi ağrı hissettim ve ardından şişlik. Daha sonra ara ara hafif kanama oluyodu. Şuan ise ağrım ilk günki kadar yok ama kanamam artmış durumda. Korkuyorum sizce ne olabilir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  makat kanamalarında mutlaka öncelikle anoskopi muayenesi yapılmalı.makat hastalıklarının gösterdiği belirtiler ortaktır.anal fissür,anal hematom,tromboze hemoroid,hemoroid bu nedenle gecikmeden bir makat hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

 168. inancince69@hotmail.com

  Hocam Anal hematom var, kendiliğinden zamanla şişkinliği iner diye öğrendim peki kanama yapar mı o şişkinlikten ?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  yapabilir

 169. Hocam ben ameliyat oldum dikislerim 4. Günde açıldı ve daha sonrasında kanamam oldu herhangi bir zorlama olmadığı halde kanamam oluyor ve bunun yanında akıntı oluyor bu normal mi?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Açık yarada bunların olması normal

 170. Hocam 3 gün önce anal hematom ameliyati oldum ancak bende o parçayı direk aldılar ve dikis attılar bugün ilk kez kanamam oldu ve yine o bölgede 2 tane mercimek ten küçük şişlik oluşmuş . ağrım hiç olmuyor ihtiyaclarimi da giderebiliyorum bunlar olağan şeyler mi acaba?
  Op Dr seher Şirin
  ıkınıp zorladıysanız kanama olabilir.

 171. hocam merhaba
  aşırı acı yemem sonucunda makatta kanama yaşadım ardından pirinç tanesi kadar bir şişlik oldu ve 1,5 aydır devam ediyor.bazen 2-3 gün olmuyor ama ertesi gün oluyor.bazen tuvalet sırasında oluyor bazen tuvalete gitmeden oluyor.
  nedeni ne olabilir acaba
  Op. Dr. Seher Şirin
  Bir çok sebeple olabilir, anal endoskop yapıp ne olduğundan emin olunmalı, kötü huylu hastalık ta olabilir

 172. furki_yliz@Hotmail.com

  Hocam merhaba benim maktta sivce gibi bir şey var kaşıntı ağrı kanama bunların hiçbiri yok ne olabilir Basil geçer.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Kondilom veya dış hemoroid olabilir, muayeneyle emin olabiliriz.

 173. facebooktikyy@hotmail.com

  Hocam makatta bu nohut tanesi kadar şişliğe Advantan kremi var bundan süraem bir yararı olur mu ? İlginiz için teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  advantan kremin edavi edici bir özelliği yoktur.genel cerraha muayene olmalıısnız

 174. facebooktikyy@hotmail.com

  İyi günler hocam, 2 gündür makatta nohut tanesi kadar bir şişlik var ilk defa başıma gelmekte olup otururken,uzanırken biraz acı vermekte,kendiliğinden geçer mi doktora gitmekten de çekiniyorum.Aydınlatırsanız sevinirim.
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom olabilir.kendiliğinden geçer ama uzun sürer ,gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 175. İyi günler hocam;
  Makat etrafında ani oluşan şişlik ve ağrıyla genel cerraha başvurdum. Trombektomi işlemi yaptı, buna rağmen 4 gündür ağrım devam ediyor. Sitenizden okuduğum kadarıyla hematom ya da tromboze hemoroid durumu var. Tormbektomiye rağmen ağrımın devam etmesi normal midir? İlaç tedavisi uygulamaya devam ediyorum( Daflon, Recbutin, Anestol, Fito) , ne zaman çalışabilecek duruma gelirim? Teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Ağrı kesici bunlardan daha etkili olur, işe dönüş 10 günü bulabilir

 176. UmmanlıFistülHastası

  Hocam merhaba, yaklaşık 6 yıl önce makatimda göz yaşartan ağrısı ile bir şişlik oluşmuştu nohut büyüklüğünde. İçerden çıkan birşey değildi ve 1 haftada indi sonra dönem dönem şişti ağrıdı yine geçti. O zaman basur demişti doktor ama şimdi anlıyorum ki sanırım anal hematommuş bu. Son birkac yıl hiç şikayetim olmadı, sadece makatta sönmüş bir şişlik vardı ama hissetmiyordum bile. Ta ki geçen yıl fistül olana kadar… önce seton takıldı sonra VAAFT ve lifting tekniği ile ameliyat oldum ama ameliyat başarısız geçti. Yine seton takıldı. Ummanda yasadigim icin devamli gidip gelemiyorum. Geçen ay seton koptu ve burada yenisini taktılar. Ama bu en son doktor taktığı ipek setonu biraz sıkı taktı, fistulu küçülmeye çalışacakmış. Hocam bağladıkları ip tam o hematoma denk geldi galiba. Düğümün altında ve üstünde şişlik var küçücük mercimek kadar. Ama acısından bayılabilirim, dokunamıyorum bile öyle sızlıyor. O doktora gitmeye korkuyorum, adam Hintli ve eli çok ağır, şimdi bakacam diye beni acıdan inletecek biliyorum. Sıcak su çok rahatlatıyor ama hep de leğen içinde oturamam tabi. İlaçla o şişlikleri indirmenin bir yolu var mıdır? İnanın fistül ve setonun acısını unuttum, o ipin düğümü şişliklere değince gözüm kararıyor ağrıdan. Nolur bana bir çare….
  Op. Dr. Seher Şirin
  Şişlikler reaksiyoneldir ve kendiliğinden düzelir, düğümün verdiği acı günler içinde giderek azalır

 177. anal hematomda daflon kullanilirmi
  Op Dr Atilla Kaya
  Hiçbir faydası olmaz

 178. Hocam benim anal hematom şikayetim var ameliyat olmaya karar verdim benim sorum şu kan pihtisi bosaltildiktan sonra kalan deri parcasi kesilip alınıyor mu? Çünkü bulunan hematom iri fasulye tanesi kadar.
  Op Dr Seher Şirin
  gerek kalmaz,kendi haline küçülür

 179. Hocam bi kac gun once ufak bi et parcasi makat bolgemde cikti bi hafta sonra makat agzinda sisme olustu. Simdide tuvalet ihtiyiyacimi karsilrlarken sisime disari cikiyor sanki sonra kaybb oluyor. 22. Yasindayim. Herhangi bi agri sizi kanama yok sadce midem rahatsiz yemek yedikten sonra rahatsiz oluyorum ??
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Ağrınız olmasa da muayene olup kesin teşhis koydurmalısınız

 180. hocam oncelikle merhaba hocam ben yaklask 6 ay önce basur ameliyatı oldum ( LAZER ) yöntemi ile fakat yaklasık 1 aydır sol kalçam ile makat aralıgında bi damarda şişlik meydana geldi ve en enterasanı oraya hafif bastırınca gazım cıkıyor bu normalmidir yoksa garip bi durum mu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak zor

 181. Merhaba hocam benim anüs bölgemde 3 4 şişlik ve içerde sivilce mi apsemi sert şişlik var hiç ağrım olmazdı kanamam da olmadı ama bu aralar ağrılar başladı
  Op Dr Atilla Kaya
  Kondilom olabilir,geciktirmeden muayene ve tedavi olmalısınız

 182. metehancibik@gmail.com

  Makatimda bu günden beri uyandığımda beri bi acı var ve bu acı WC çıktığında daha şiddetli oluyor ve makatimin içinde sağ köşede ufak boncuk kadar bi şişlik var acaba ne yapmaliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom gibi görünüyor.sıcak oturma banyosu yapın.kabız kalmayın

 183. Merhaba hocam normalde hergun tuvaletimi yapardim düzenimin degismesinden sonra 3 4 gun tuvaletimi yapamadim yapmak icin zorladim haliyle. Yaptim ve 3.yapisimda 4 5 damla kan geldigini farkettim. Tuvaletimi yaparken agri, aci hissetmiyorum ama sonrasinda sanki kasinti batma gibi biseyler hissediyorum. Psikolojik mi bilmiyorum. Ayna ile baktigimda makatin icine dogru mercimek buyuklugunde mor bisey farkettim ve vajina tarafinda da makatin derim hafif sarkik gibi korkuyorum kendiliginden gecer mi acaba?
  Op Dr Atilla Kaya
  Ikınmakla ortaya çıkmış olabilir kendiliğinden düzelmesi beklenir

 184. Merhaba hocam 1 ay once dogum yaptim makatim da findik buyuklugu kadar birsey var genel cerrah catlak var dedi bu siskinlik cok agri yapiyor tedaviyle gecermi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz şişlik anal hematom da olabilir ama genel cerrahi uzmanı çatlak dediğine göre çatlağın bekçi memesi muhtemelen.Doğum sonu oluşan çatlaklar (akut anal fissür) genellikle tedaviyle geçer.Tedavinin ana prensibi kabız kalmayın,sert dışkılamayın.Bol sebze ,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin. Tempolu yürüyüş yapın. Bebekle uğraşmaya dalıp dışkılamanız gelince ertelemeyin. Tuvalette uzun kalmayın ve ıkınmayın
  Geçmiş olsun

 185. Makatımda hafif bi nohut kadar şislik var ve çok sert hafif agrisi var inip cikiyor basurmudur sıcak suyla gecer mi tuvalette fazla kalıyordum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Sıcak su denenebilir ama yine çıkar, muayeneyle ne olduğun emin olmalıyız

 186. Hocam benim makatta yaklaşık 3 gündür şişkinlik vardi geçti gibi oldu tuvalete gidince geri eski haline geldi ne yapa bilirim
  Op Dr Adil Altınsoy
  kabızsanız,tuvalette yüksek basınçla ıkındıysanız şişlik oluşur.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 187. Hocam 1 gündür makatimda bi agri vardi. Aksama kadar onemsemedim aksam tuvalete cikinca bi sislik oldugunu fark ettim. Tuvalet sıkıntısı yasayan biri değilim aniden neden boyle oldu? Tesekkurler
  Op Dr Ergun Aygören
  tuvalette fazla ıkındıysanız olabilir

 188. Hocam benim bir yıldır makat etrafında kasintiyla beraber sivilce gb puturlukler çıktı süreklide cogaliyor bazende kopartiyorum açılıyor neden olabilir acaba
  Op Dr Atilla Kaya
  Tarifiniz kondilom denilen siğile benziyor. Gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.

 189. Mrb hocam yaklasık 1 seni önce makatın yanında küçük mercimek büyüklüğünde pıhtı olustu bu bir sene içinde makatın etrafına çok yayıldı kaşındı ve kaşıdığım zaman az miktarda kanama meydana geliyor sıkıntıma çare varmıdır şimddiden teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Makat bölgesinde bu tür yayılan şeyler pıhtı değil siğil olduğunu düşündürür. Bulaşıcı olduğu için bir an önce muayeneye gelmelisiniz.

 190. Merhaba, benim makatimda buyuk abdestten sonra yanma sikayetim bulunmaktaydi, internetten okuduklarimla pruzon aldim, kasinmayi azaltti, yalniz simdi anal etrafinda halka seklinde kizariklik oldu, makat mor bir renk aldi, dikkat etmezsem yediklerim yakiyor, dikkat ettigimde yakmiyor, benim simdi dert edindigim kirmizilik ve morluk, sislik de var ne yapmaliyim?

  • Doktorun Cevabı

   Anal hematom,tromboze hemoroid yada anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op. Dr. Seher Şirin

 191. Hocam iyi günler. Bende yaklaşık 25 saattir makat bölgemde şişlik var. Çok büyük değil 1 cm den küçük. Oturup kalkmamda hatta yatmamda bile ağrı oluyor çok aşırı büyük değil herhangi bir kanama yanma ağrı olmadı tuvalete çıkma esnasında. Ağrı yarım saat sonra başladı ve ara ara ağrı başlıyor ve canımı ciddi yakıyor sizce bunun sebebi nedir ?

  • Doktorun Cevabı

   anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.kendiliğinden iyileşir ama uzun sürer.gelirseniz muayene ile değerlendirip,boşaltırsak ağrı hemen ortadan kalkar.
   Op Dr adil Altınsoy

 192. Merhaba hocam oglum 2012 doğumlu ıkınma sorunu kabızlık çok yaşadık makatında mor renkte şişlik var iki beze birbirine yapışmış şeklinde yaşı küçük olduğu için bilemedim ne yapacağımı tedavisi ne uygun olur teşekkür ederim

 193. Hocam makatta sizlama yanma agri var ama sislik yok doktor makatta catlak var dedi merhem verdi.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  beslenme vetuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.eğer şikayetleriniz başlayalı 3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir.ilaca cevap vermez.makat çatlağında kullanılması gerekne ilaç rectodermdir.10 günde şikayetleriniz düzelmezse ilaca cevap vermeyecek demektir.gelirseniz botoxla tedavinizi yapabiliriz.ayrıca şu telefondanda bilgi alabilirsiniz.0542 231 28 23

 194. Hocam benim ağrım veya yanmam yok denilcek kadar az tam makat etrafında sadece bir adet nohut büyüklüğünde beyzımsı baloncuk var bastırınca gidiyor ve tekrar geliyor ney olabilir teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  Pıhtı toplanmıştır ağrı olması şart değil

 195. Hocam aydınlattığınız için teşekkürler. Ben askerim revire gidip arkadaşların içinde tedavi olamadım . Birden bire şişlikler oluştu Ağrı yapıyor mor renkteler banyo ve ameliyat harici askeri şartlarda Nasıl geçer lütfen yardım edin
  Op Dr Adil Altınsoy
  kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.anestol ve kortos pomat kullanabilirsiniz

 196. Mrb hocam makatimda ıkinma sonucu pihti oluştu dışkı sonrası yanma ve ağrı oluyor ne kadar süre içinde geçer ilaç veya krem kullanmalı miyim
  Op Dr Atilla Kaya
  Kremlerin faydası olmaz, büyüklüğüne göre 3-6 haftada kendiliğinden düzelir

 197. 11aylık kızım da hocam iki üç gündür tuvaletını yaparken zorluyo ve beraberinde kan geliyo kırmızı renkte bide popo kenarında beyaz küçük şiş oluşmuş su torbası gibı ne yapmalıyım bezi kan dolu
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  çocuk cerrahisine götürmelisiniz

 198. Hocam makatta kalın damar gibi bir şişlik var içi sert oturup kalkarken tuvaletini yaparken agri oluyor
  Op.Dr.Ergun Aygören
  Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  anal hematom,tromboze hemoroid vb olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 199. mrblar hocam eşimle makattan ilişkiye girdik makatımda torbalanma oldu nasıl tedavi olurum
  Op. Dr. Seher Şirin
  İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.travmaya bağlı olabilir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirp önerilerde bulunabiliriz

 200. Merhaba hocam benim ilk başta yırtık vardı 1 ay dan fazla acısını çektim tuvaletimi yaparken ve tuvaletten sonra, iyileşmeye başlamıştım fakat tekrar başladı tuvaletimi yaparken degil tuvaletten sonra ağrılarım oluyor makattımda biraz icinde sertlik var ve kenarlarında şişlik oluyor aca hastalığım nedir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip anal fissür ise ameliyatın riskleirini yaşamadan botoxla tedavinizi yapabiliriz

 201. Mrhaba hocam ,makatımda iki ay önce parlak kanmalar oluyordu ve kabızlıkta vardı.daha sonra şişiyordu ağrıyordu.şimdi ise makatımın dorso caudeline doğru nohu gibi bir şişlik var .ama defecationda gaitayla beraber ağrı olmuyor.bazen kabızlıkta şişip ve sonra buzuşup tekrar kuçuluyor.ama bazen defecationda bazen kokuşmada var.iki ay doktor a gittğimde ilki hemoroid dedi .ikincisiyse anal fissur dedi.daha sonra antibemoroidal ve xm kabızlık giderici verdi.şimdiyse ağrı yok ama mercimek gibi şişlik Var.teşekkürler
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Ankara Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  bazen hemoroid ve anal fissür birlikte görülebiliyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz

 202. Merhaba hocam 19yasında erkeğim 5 gübdür falan tan makatımda beyaz bembeyazrenkte şişlik var otururken kalkarken ağruya neden oluyor mor renkte değil ve yakın zamanda kabozda olmadım acaba nedır bunun adı ?
  Dr Atilla Kaya
  Makatta beyazlık kondilom düşündürür, anlattıklarınız pek benzemiyor ama muayene olmalısınız

 203. Merhaba hocam
  3 yasında kızım var. 1hafta once isal oldu ve poposu tahrip oldu galiba sonrasında buyuk tuvaletini yapmaya korktu canı açıdigi icin. 2 gun yapmadı sonra sert olarak yaptı ve poposunuu silerlen cok az kan farkettim(canı cok yandı )poposundan vajinasina dogru hafif bir sislik belirdi. Nedeni kabizlik mı ve nasıl geçer ?
  Dr Atilla Kaya
  Bu konuda çocuk cerrahlarının fikrini almalısınız

 204. Merhaba 5-6 gün önce ” idrar yolu enfeksiyonundan ” kutuldum sonra hafif sekilde makatın sağ tarafında 4-5 gün sonrada daha hafif şekilde kuyruk sokumum ile makat birlikte agriyama başladı. Bir yandanda kabızlık geciriyorum.Gecede agri kesici etkisini gosterene kadar yatakda donüp duruyorum.Şimdilik bir şişlik vs. yok sizce sorun nedir ne yapilmali “teşekkürler”
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  birçok sorun bir arada olabilir.fissür ,apse vb . bu nedenle muayene ile değerlendirip tedavinizi ona göre planlamak gerekir.

 205. hocam kızım ın makatında fındık büyüklüğünde ben çıktı napayım yardım edin
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  çocuk cerrahisi uzmanına götürmelisiniz

 206. Hocam öncelikle ilginiz için tşk ederim şimdiden bende bugun aniden başlayan makatta 3 tane şişkinlik oldu Ağrı’sıyla beraber bunun için ne yapabilirim lütfen yardımcı olun
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Idea Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 207. Hocam selam cevap verdiz için tşklr ben 22 yaşın dayım makat altımda baş parmak kadar şişlik doktorum bana krem filit şurup hap verdi sıcak suya otur dedi ve 3 gün oldu şişlik inmedi hocam şişlikgi inermi allah razı ıcın yardım edın agırlarım oluyo duramıyorum. Şişlik kendi kendine inermi ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  şişliğin kendiliğnden inmesi uzun sürer.gelirseniz muayene ile değerlendrip hematom yada tromboze hemoroid ise boşaltılınca ağrı ortadan kalkar.

 208. Utanarak yazıyorm makat bölgede son 4 gündür aniden bir fındık büyükügnde içi kandolu gibi sert bir şişlik var çok korkuyorum kimseye de söyleyemedim geçer dedim ama bugünde kanadı bende sıktm içinden kan pıhtısı cıktı ama hala kan topluyor ve kanıyor ne yapcagmı bilemedim lütfen yardm:(
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.kabız kalmayn,tuvalette yüksek basınçla uzun kalıp ıkınmayın

 209. Merhabalar benim anüsümde ara ara arılar oluyor ufak bi şişlik var kpkuyorum geçermi aileme söyliyemedim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen ıkınma ve zorlanmalara bağlı anal hematomlar oluşmuştur.kendiliğinden geçecektir. Kabız kalmayın,ıkınmayın,zorlanmayın.Şikayetleriniz geçmezse mutlaka ailenize söyleyin ve muayene olun.
  Geçmiş olsun

 210. Hocam makatta çok küçük bir şişlik var biraz sert ve içi siyah renkli herhangi bir acı gada ağrı yok. Bu konuda ne yapmalıyım?
  Op Dr Ergun Aygören
  Idea Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.ne olduğundan emin olmak için muayene ile değerlendirmek gerekir

 211. KUSURA BAKMAYIN EKSİk YAZMIŞ İDİM:
  Öncelikle merhaba hocam.Yaşım 14 & Acı yemiştim ve ishal olmuştum. Ve evvelsi gün bir şişlik fark etmiştim yani (5 gün önce makatın yanında bir şişlik oluşmuştu. Daha sonra elleyip ve aynadan bakınca siyah uçlu bir şişkinlik var idi ve yürürken otururken acıyor idi. (DIŞKILARKEN AĞRIMIYOR) 2 gün sonra hemen altında bir şişlik daha çıktı bu Arada (yürürken ikide bir makatı içe çekiyordum ve şişliği zorladım galiba) ondan sonraki gece hafif bir kanama oldu o şişlikte sabah uyandığımda iç çamaşırımın hepsi kan olmuştu mendille falan durduruyordum ve mendilin hepsi kan oluyordu. 2, gün kan az geliyordu ve şişlikte biraz azalma oldu ( kan şişlikten akıyordu ) şimdi hocam 5. Gündeyim ve ağrı hafif azalmış durumda sorularım şu: enfeksiyon kaparmı, kendiliğinden geçermi, kanama kaç günde azalmalı, ‼️ANAL HEMATOMMU‼️, ve aileme söylemelimiyim (zararlı bileşeyse), ‼️LÜTFEN CEVAPLAYIN‼️
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  öncelikle ailene söylemende fayda var.kanma yönünden mutlaka değerlendirilmeli.kesin tanı için.

 212. Hocam makatın hemen iç kısmında bir sertlik var ve batma hissi veriyor iki gündür fark ettim ne yapmam gerekir
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir şubesi genel cerrahi uzmanı
  makat çatlağı ve ona bağlı ödem olabilir.şikayetleriniz yeni başladıysa beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,düzelebilir.ama 3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir.botox yada ameliyatla tedavi olabilirsiniz

 213. Hocam bende yaklaşık bir ay önce Makat bölgemde bir şişlik meydana geldi daha sonradan bu sislikten bir tane daha olustu dışkı yaparken şişiyor lar daha sonra elimle içine itiyorum ağrım yok kanamam yok bazen kaşıntı yapıyo otururkende sıkıntı yok sizce rahatsızlığım önemli Biseymi genel cerraha gozukmem gerekirmi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetiniz hemoroide benziyor.hemoroidin teadvi edilmesi gerekir.çünkü kabızlık vb durumlarda sıkıntı oluşturur.sadece tedavi edilmesi değil sizinde beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir

 214. hocam makatımda bir anda şişlik oluştu kesinlikle ağrı yok ve üstünden yaklaşık olarak 1 hafta geçti .. şuan elime gelen şişliğin biraz yumuşadığını hissediyorum .. ne yapmalıyım
  op Dr Ergun Aygören
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.makat hastalıklarına aday olduğun için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.

 215. Hocam makatda nohut büyüklüğünde yumuşak ama can yakan bir çıkıntı oluştu hemoroid olduğu bariz belli bunun için ne yapmalıyım? Kabızlık normalde çok olmuyordu ama günlük 30-40 km bisiklet kullanan birisiyim bu oluşum bisiklet kullanmamla alakalı bir şey olabilir mi spor hayatıma devam etmemde bi sıkıntı olur mu? Bisiklet kullanmam mecburi takım için hazırlanıyorum
  Op. Dr. Seher Şirin
  bisiklet kullanmanızla ilgili olduğunu zannetmiyorum.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edebiliriz.kabızlık sorununuz varsa ve yeni aniden oluştuysa anal hematom olabilir

 216. Ilik suyla banyo ettum gecmedu ne yapmaluyuz
  Op Dr Ergun Aygören
  şikayetleriniz rahatsız ediyorsa açtırmanızı öneririm

 217. Skaıpkı@gmail.com

  İyi günler doktor hanım/bey
  Benim anüsümün hemen bitişiğinde bir çatlak var ve bu çatlağın içinden kıkırdakımsı bi dokuya sahip çok küçük bi kemik çıkıyor. Arada tuvaletimi yaptığımda kanama oluyor çok azda olsa. Ve kaşıntı oluyor sürekli.
  Nedeni nedir ? Evde tedavi edilirmi? Evde olmazsa nasıl bi tedavi uygulanacak? Şimdiden teşekkür ediyorum sizlere.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen çatlağın yanındaki bekçi meme sertleştiğinden size kıkırdak dokusu gibi geliyor.Bu sertliği muayene edip ne olduğuna kesin karar vermek lazım. Muayene etmeden de evde tedavi açısından bir şey söylemek zor.Kabız kalmayın,ıkınmayın,zorlanmayın. ilk fırsatta da muayene olun.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 218. Merabalar 2 gun once birden acıyla beraber bir sislik meydana geldi.Hafif kanaması oluyor.Tuvaletimi de yapabiliyorum ama acıyor sisligin oldugu yer.Kendim bakmaya calıstım renginden emin degilim ama kırmızı gibiydi ve kan pıhtısı gibi birsey vardı ucunda.Ayrıca bugun buyuk tuvaletimi yaptıktan sonra sifonu cekerken baya bi kan oldugunu farkettim ve koyu kırmızıydı rengi.Acaba apse midir yoksa hematom mu?Birde boyle bir sorunu ilk defa yasıyorum yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler
  Op Dr Seher Şirin
  kanama olduğu için neden ne olursa olsun mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp gerçek neden belirlenmeli.kötü huylu bir oluşum neden olabilir,geciktirmeyin

 219. hocam.başlangıçta küçük bi şişlik vardı bunun üzerine doktora gittiğimde tromboze hemoroid dedi yanlız doktorda kararsız kaldı sanırsam çünkü bende ağrı yoktu ağrı olması lazım demişti. bunun üzerine krem ile bi ilaç yazdı kullanırsın 1hafta sonra gelirsin dedi. ilaci ve kremi kullandım oturma banyolarını eksik yapsamda yapmaya çalıştım elimden geldiği kadar. günde 3kere demişti. 1hafta sonra o şişlik küçüldü tam kayboluyodu ki tuvalete çıktıktan sonra ıkınma sonrasında başka bi şişlik çıktı bu seferki şişlik daha büyüktü ve ağrıyordu da. bi şişlik küçülürken diğer şişlik çıktı. tuvalet sonrasında aniden ortaya çıktı ve ağrıyan bi şişlik
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirebiliriz.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 220. Merhabalar, anal hematomda ameliyat olarak pihtinin icindeki kan bosaldiktan kac gun sonra normal hale donulur ?
  OP Dr Op. Dr. Atilla Kaya
  en geç 10 günde düzelir

 221. Hocam merhaba..
  Makatima aldığım bi darbe sonucu çok acı çektim ve kanama oldu. Üzerinden biraz zaman geçtikten sonra hafif şişlik oluştu.ama her tuvalet ihtiyacimda hafif kanamalar devam ediyor.Ne yapmalıyım?iyileşmesini mi beklemeliyim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatınıza darbe olduğu zaman muayene olmanız gerekirdi. Kanama olduğundan mutlaka yırtılma var ama yırtılmanın derecesi ,hangi tabakaların yırtıldığı ve kaslarda yırtılma olup olmadığı muayeneyle saptanıp onarılması gerekirdi.Şimdi de kanama devam ettiğine göre hasar tesbiti açısından en kısa zamanda muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 222. Merhaba, anüsüm şişmiş gibi ve ağrı var ama kanama yok. Ağrım o kadar şiddetli değil ama o şişlik hissiyle beraber rahatsızlık hissi veriyor otururken veya yürürken. Bu şikayetler kabızlık sorunum olunca artıyor. Daha önce böyle şikayetlerim olmuyordu ama 3 defadır falan olmaya başladı. Tıp fakültesinde okuduğum için sürekli oturmak zorundayım ders çalışmak nedeniyle. Bu aralar da sınavlarım olduğu için muayenehanenize de gelemiyorum,şehir dışındayım. Yardımcı olur musunuz, ne yapmam lazım?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Şişlik ani olduysa ve çok ağrılı değilse kabızlık ve ıkınma sonucunda oluşan anal hematom diye düşünüyorum.Kendiliğinden geçecektir. Tekrarlamaması için kabız kalma erik kuru kayısı gibi lmayın,tuvalette fazla oturup ıkınmayın.Kabızlık için sebze,salatayeyin.Ders çalışırken atıştırmalık kuru kayısı ve hurma yiyebilirsiniz. Bol su içme imkanınızda vardır. Ders çalışma aralarında 5 dakika ip atlama,mekik gibi hareketler yapabilirsiniz.Geçmezse okuduğunuz fakültenin genel cerrahi bölümüne muayeneye gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 223. Benim hastalıgım anal hemotem biryltek pıhtılaşmıs yerinden kan akmaya basladı ben o kano nasl durdurabilirim
  Op.Dr Ergun AYGÖREN
  kanam laser tedavisi ile durdurlabilir

 224. Merhabalar ben tuvaletten çıkınca makat çevresinde küçük bir şişlik oluyor ama 5 dakikaya kalmadan geçiyor ağrı sızı olmuyor kanama da yok.bu normal bir şey midir?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen fazla ıkınmaya bağlı anal göllenme oluyor. Şu an için normal. Ama ıkınmaya ve kabız kalmaya devam ederseniz hemoroid gelişebilir.
  Geçmiş olsun

 225. Merhaba bu benim 2. Mesajim ilginiz icin cok tesekkur ederim.bu gruptaki en son msj da benim ayni seyleri tekrar etmemek icin belirtiyorum. Genel cerraha muayene oldum parmakla kontrol etti hem ic hem dış ve tromboze hemeroid teshisi konuldu.15 gun sonra tekrar kontole gidecegim ama ben kolonoskopi ve anoskop ile muayene olmak istiyorum bunun icin hemeroid memelerinin siskin olmasi gerekiyormu yoksa iyilesince anoskopla yinede bakilabilirmi. Eger mumkunse wattsapdan foto yollayabilirim.
  Tesekkur ederim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Anoskop muayenesi her zaman yapılabilir. Tromboze hemoroidde pıhtı boşaltması dışında müdahale yapmamak gerekir.Bu işlemde yalnızca pıhtının tedavisidir,hemoroidin tedavisi değildir.Hemoroi tedavisi daha sonra yapılır. iyileşince anoskopla bakılıp gereken müdahale yapılabilir.
  Geçmiş olsun

 226. Merhaba benim yaklasik 20 yildir hemeroid hastaligim var 2005 yilinda ameliyat oldum ama her sene büyüyerek cikmaya devam etti en son 3 gun once çıktı sizin butun sayfayi okudum ama bende butun makat hastalıklarınin hepsinin belirtisi var ve iyice kafam karisti bana yardim edebilirmisiniz size gelip muayene olmam cok zor marmarisde yasiyorum biraz uzagim.
  1.genelde diskilamada agrisiz kanama oluyor ama sanki fiskirmis gibi baslayip damla damla kaniyor koyu kırmızı renki ve diskilamada extra meme cikiyor genelde parmagimla geri itiyorum ama genelde de orda sabit duran meme de var
  . En son 3 gun once sabah uyaninca hemeroid cikti ama biranda cikti kirmizi renkkiydi ceviz kadar buyuklukdeydi sicak su uygulayip geri ittiriyorum diskilama yapinca tekrar cikiyor sonra sicak suyla tekrar geri sokuyorum.
  Benim sorunum ic hemeroid mi, dis hemeroid mi, anal hematom mu yoksa rektal prolagpus mu? Biraz uzun oldu kusura bakmayin.
  Teşekür ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Sizde en önemli şey fışkırır tarzda bol ağrısız kanama. Mutlaka tetkik edilmesi gerekir. Makatınızdaki durum bir miktar açıklasa bile bu tazrz kanamada yaşınız ve aile durumunuzu da bilerek bir kolonoskopi isterdim.
  Dışkılama ile çıkıp içeri itilebilen memeler 3 veya 4. derecede hemoroid dir.Dışarıda devamlı olan memeler cilde ait memeler veya dış hemoroid olabilir.Ani çıkan memeler genellikle anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir.
  Siz bulunduğunuz yerde bir genel cerrahi uzmanına muayene olun. Teşhisi kesinleştirin. Eğer müdahale gerekirse ameliyatsız tedavi olmak için il dışından gelen hastalarımız oldukça fazla .Yine müdahale öncesi teşhis ve yapılacak müdahalede son kararı biz vermeliyiz.
  Geçmiş olsun

 227. Dediginiz gibi tuvalette biraz fazla ikinmistim hatirliyorum basima gelmeden tecrube alamam simdi benim hastaneye gitme imkanim yok sicak su imkanim yok hic bir uygulama olmadan kac gunde gecer 1cmlik bir sislik asiri rahatsizlik vermiyo baska bi hastaliga donusur mu?
  Op. Dr. Seher Şirin
  10 gün sürebilir

 228. merhabalar,tam kuyruk sokumumun orda sağ tarafta küçük bir şişlik var bide psikolojikmi bilmiyorum ama hep gazım varmış gibi hissediyorum sorunum nedir acaba,bide üniverste okuduğumdan dolayı şehir dışında pek sağlıklı beslenemiyorum ve genellikle 2 günde bir tuvalete çıkıyorum,ama kabızlık çekmiyorum.(bu olay şişlik olmadan önce hatta 1 yıldır böyle.)
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Kuyruk sokumunun yanındaki şişlik kıl dönmesi olabilir.Kliniğimizde kıl dönmesinde mikrosinüsektomi ameliyatı uyguluyoruz.Bu ameliyatta günlerce yatmak zorunda kalmıyorsunuz.
  Gaz yapma ihtiyacınızın bu şişlikle ilgisi yok.2 günde bir dışkılamak kabızlık sayılır.Gaz şşikayetinizi azaltmak için besinleri iyi ve ağzınız kapalı çiğneyin.gaz yapıcı besinlerden uzak durun. Ayrıca makat hastalığı açısından muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 229. merhabalar; 2 ay kadar önce çok ağrılı bir şekilde (oturmam mümkün olmadığı gibi sadece yan yatar pozisyonda rahat edebiliyordum.) makatımda ki dışa vurmuş yapıyla tanıştım genel cerrahi uzmanı hemoroid olduğunu söyledi ve küçük bir neşter hamlesiyle dışa çıkan memeyi aldı ilaç ve merhem ile tedavime devam etmemi tavsiye etti. ancak merhem ve ilaçtan sonra tekrar ağrılarım geri döndü ve sadece makatta değil belime çok ciddi bir ağrı nüfus ediyor yürümekte bile zorlanıyorum. doktorun verdiği merhem ve ilaca tekrar başladım biraz rahatlamam söz konusu ancak bağırsaktaki gaz oluşumu bile karın ve kasıkta çok şiddetli sancılar oluşturuyor bu gibi sorunlar hemoroid ile ilgili rutin şikayetler midir yoksa hemoroidden farklı bir rahatsızlığın tepkileri midir? bu yüzden hayatım ciddi anlamda demoralize bi şekilde geçmekte . öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  şikayetleriniz anal fissürede benziyor.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 230. Merhabalar , yaklaşık 2 ay önce makatımda şişlik oluştu, 3 gün içinde kendiliğinden geçti lakin aynı şişlik 2 3 hafta arayla yeniden çıkıyor ve dışkılama sonrası makatımda sanki hafif bir tümseklik hissetmekteyim ayağa kalkınca kayboluyor veya temizliği yaptıktan sonra ara ara şişlik devam ediyor ağrı çok az bir şekilde mevcut .
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kabızlığınız devam ettiği sürece tuvalette fazla ıkınmanız ve uzun süre kalmanız nedeniyle gerek hemoroid gerek anal fissür şikayetleri devam eder.tedavi olmalısınız ,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.gelirseniz muayene ile değerlendirip uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 231. 3 gün önce Makatta şişlik oldu ve yaklaşık bir fındık tanesi kadar yürümekte zorlanıyorum okunmaktan mı oldu bilgi vermenizi ve evde buna Nasıl tedavi ede bilirim
  Op Dr Atilla Kaya
  Anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir muayeneyle emin olabilirsiniz.

 232. Hocam merhaba bi kaç aydır karın ağrısı çekiyorum sürekli lavabo ihtiyacı duyuyorum çok sert karın ağrılarım oluyordu doktora gittiğimde bağırsak iltihap kapmış olabilir dediler bi kaç bağırsak düzenleyici ilaç verdiler dün gece makat bölgemde bir şişlik olduğunu gördüm 2 tane küçük şişlik var ne yapmam lazım ameliyatlık bi durum yoktur umarim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Barsak hastalıklarında devamlı dışkılama hissi(tenezm) varsa hasta ister istemez ıkınır.Sizde de böyle bir ıkınma sonucu anal hematom gelişmiş olabilir. Ameliyat çok ağrı yapmıyorsa gerekmez.Tuvalette fazla kalmayın,ıkınmayın.Kendiliğinden geçecektir.Geçmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 233. Makatta siskinlik var oturunca agri yapiyo
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Makatta oturunca ağrı yapan sebepler anal hematom,makat fissürü,hemoroid,fistül gibi hastalıklar olabileceği gibi bel travması,düşme gibi sebeplere bağlı bel ağrıları da yayılabilir.Öncelikle makat hastalığı açısından Proktoloji uzmanına muayene olmalısınız.Kliniğimizde SGK lı hastalara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 234. Hocam makatta cok kotu siskinlik var oturunca agri yapiyo yardimci olun bana
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Makatta oturunca ağrı yapan sebepler anal hematom,makat fissürü,hemoroid,fistül gibi hastalıklar olabileceği gibi bel travması,düşme gibi sebeplere bağlı bel ağrıları da yayılabilir.Şişlik varsa anal hematom veya hemoroid olma ihtimali daha fazla.Öncelikle makat hastalığı açısından Proktoloji uzmanına muayene olmalısınız.Kliniğimizde SGK lı hastalara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 235. Hocam makat girişinde mercimek tanesi büyüklügünde deri altında. ( içten) patladı. Agrı yok sadece o bolge acıyor’ bunun bir zararı varmı tedavisi nedir bilgi verirseniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Proctoloji uzmanı Nişantaşı Şubesi
  Patlayıp boşaldıysa ek bir şey yapmaya gerek yok kendiliğinden düzelir

 236. Hayirli aksamlar sirin hanim

  Isvicrede kaliyorum 3 haftadir anal bölgesinde agrim var doktora bi kac kez gittim yirtik oldunu ve ic tarafinda hemorid tespit ettiler. Krem ve toz verdiler tuvaletimi rahat yapabiliyim diye ama hic bir faydasini görmedim. Bana yardimci olabilirseniz cok memnun oluru. Cevabiniz icin simdiden tesekkürler.
  acaba geçer mi iz kalır mı geçerse fiyati nedir?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Fissür yani makat çatlağı bazen çabuk cevap vermeyebilir.İlaçlar kadar kabız kalmamak için yapacağınız diyet de önemlidir. Bol su için,sebze,salata ve posalı meyve,kepekli un mamülleri yeyin.Yürüyüş yapın.Dışkınızı bekletmeyin,ertelemeyin.Ideaın sitesinde ve sehersirirn.com da kabızlık ve beslenmeyle ilgili öneriler mevcut.Sıcak suya oturarak rahatlayabilirsiniz. Geçmezse botoks veya ameliyat gerekebilir.
  Geçmiş olsun

 237. Hocam merhabalar videoda anlatıldığı gibi bir şişlik oluştu kanama çatlak yok ağrıda yapmıyor ama 2 aydır şişlik inmedi bu yüzden tuvaletimi yaparkende tam olarak yapamıyorum ameliyat harici tavsiye edeceğiniz krem yada bir ilaç varmı
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmeden öneride bulunmak doğru değil.şişliğin ne olduğu tanımlanmalı

 238. Hocam iyi çalışmalar 1 gün önce makatımda olusan ağrı çok hafif vardı şimdi biraz arttı videoda 48 saat için geçer deniyor ben korkuyorum korkumdan yada utancımdan doktorada gidemiyorum,geçmez ise ne yapmamı önerirsiniz ? şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Seher Şirin
  genel cerrahiye muayene olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarıınızı düzenlemelisiniz.

 239. hocam benim makat bölgesinin sol yanında sislik oluştu. bundan önce de olduğunda hastanede küçük bir kesik atılarak içi boşaltıldı, bir kaç ay rahatladım. tekrar oluştu, oturunca, yürüyünce dokununca acıyor.
  not: iltihap gibi akıntı ve kanama da oluyor bazen. ameliyat olmak istemiyorum 🙁
  Op Dr Atilla Kaya
  şikayetleriniz net değil o yüzden bir yorum yapmam doğru olmaz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 240. Hocam merhaba. 25 yaşındayım. Makatımd silerken bir şişlik farkettim. Normalde hiç bir ağrısı yoktu. Biraz oynayınca hafif ağrı yaptı. Derinin altında hava varmış gibi bir his, balon gibi.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb. Proktoloji Uzmanı
  Dış hemoroid olabilir. Kesin teşhis muayeneyle konmalı. Ağrınız artarsa vre kanama gibi ek belirtiler olursa muayene olmanızı öneririm.
  Geçmiş olsun

 241. Merhaba hocam makatımda beyaz sivilce gibi 4,5 tane bisey var . Elimle yoldugumda kaniyor. Fakat hic agrı sızı yok benim ne yapmam gerekir.
  Şimdiden teşekürler
  Op Dr Atilla Kaya
  şikayetiniz kondiloma benziyor.bir an önce muayene olup tedavi olmalısınız.hızlı yayılır ve bulaşıcııdr

 242. Hocam size muayene olabliyormuyuz oluyorsak bilgi alabilirmiyiz. Sevgiler.
  Op Dr Atilla Kaya
  istediğiniz şubemizde istediğiniz hekime muayene olabilirsiniz

 243. Hocam merhaba 2 gün önce makat deliğimden 1milimetre gibi bir uzaklıkta ağrı olduğunu farkettim.Mor renkli mercimek tanesi kadar ve hergün daha fazla ağrıyor yatarken dışkılama yaparken (kan gelmiyor) otururken koşarken zıplarken vb bi sorun yaşatmıyor ama dokununca ağrı yapıyor bi çözümü veya kremi varsa önerirmisiniz?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 244. HOCAM AŞISI LAVABOYA GIDEN INSANIM VE ARADA KAN GELIODU VE SON IKI GUNDUR MEME ŞİŞLIK OLUSDU VE OTURDUGUMDA YURURKEN ACI YAPIYO YARDIMCI OLURMUSNUZ
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama olduğu için öncelikle anoskopi muayenesi yapılıp kanamanın nedeni belirlenmeli.tromboze hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile durumunuzu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 245. Hocam ben 25 yasinda yim ve Makatimda sislik oluştu 3 gün oldu ve büyüdüğünde fark ettim ve rengi de mor yürürken acıma yok otururken de fazla acıma yok ama arada kasinma gibi birşey oluyor elimi sürünce açıyor lutfen ne yapmam gerektiğini söyleye bilirmisiniz ve kabizlikta var
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.kabızlığa bağlı gelişmiştir.kabız kalmayın.kendiliğinden geçer ama uzun sürebilir.rahatsız ediyorsa açtırabilirsiniz

 246. Hocam ben 19 yaşındayım makatamdaki şişkin ama biraz fazla şişkin ve yürüdüğüm zaman çok pis ağrıyor oturduğumda geçiyor 3 gündür böyle ne yapmalıyım hocam.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Böyle ani ve fazla şişme durumlarında anal hematom veya pıhtılaşmış basur düşünülür. Ancak kesin tanı için muayene olmanızda fayda var.Şimdilik kabız kalmayın,sert dışkılamayın.
  Geçmiş olsun

 247. Hocam Mrb 26 Yaşındayım Makatın az bi içinde mercimek büyüklügünde bi şişlik hissettim acaba bi sorun olurmu şu zamana kadar agrı yada kanama falan olmadı ama bilgi verirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi uzmanı
  Ani oluştuysa,ıkındıysanız muhtemelen anal hematomdur. Kendiliğinden geçer.Geçmezse,kanama,ağrı yaparsa muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 248. Pekı bu rahatsızlıgın geçmesi ne kadar sürer?? Yasim 16
  Dr.Nizam KURTDERE
  kabız kalıp ıkınmazsan 10-15 günde geçer

 249. Hocam makatimin sol tarafinda sislik olustu sivilceye benzemiyor dokynunca agri oluyor korkuyorum ciddi birsey mi kuyruk sokumuna dogru degil vajinal bolgeye yakin
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  apsede olabilir,anal hematom da olabilir.anal hematomsa sıcak oturma banyosu,kabız kalıp fazla ıkınmazsanız 10-15 günde iyileşir;fakat apse ise mutlaka açılmalı fistüle neden olur.bu nedenle muayene olmalısınız

 250. mrb hocam 19 yaşındayım sürekli tuvalete gidiyorum günde 2 kez büyük tuvaletimi yaptıım oluyor anüs çevresinin az üstünde yumurtalıklarımın biraz altında hissettirecek kadar şişlik oluyor oturdugum zaman genellkle ereksiyon halinde şişiyo hissediyorum ve büyük tuvaletimi ishal ve küçük parçacıklar halinde yapabiliyorum ve baı zamanlar iç çamaşırımda dışkı lekeleri görüyorum yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkürler hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.

 251. Hocam şöyle söyleyim.tuvalet ihtiyacımı giderince değil aslında biraz kasınca kendimi sanki ordaki beze şişiyor ve 1 saat sonra kayboluyor.Peki hemoroit olsa ne tür bir tedavi uygulasam kendimi daha rahat hissederim.
  Op. Dr. Seher Şirin
  bol sebze -meyve yemelisin.kuru-incir kuru kayısı yiyebilirsin.acı baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısın.kabız kalamalısın.tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısın.tuvalet ihtiyacını ertelememelisin

 252. hocam merhaba.4 hafta önce makat bölgemde morumsu bir şişlik çıkmıştı.3-4 gün önce onun hemen kenarında aynısından bir tane daha çıktı.ağrım olmuyor.Sizin tavsiyeniz üzerine bu gün genel cerrahi doktorundan randevu aldım ve gittim.Doktoruma bu şikayeti anlattım fakat kontrol sırasında bu şişlik çıkmadı.Bende bu şişliğin tuvalet ihtiyacımı giderdikten sonra çıktığını söyledim.Oda bu şekildeki şişliklerin hemoroit rahatsızlığının belirtisidir dedi ama yaşımın 19 olduğundan bir sıkıntı arz etmeyeceğini söyledi.–Bende bu durumu size bildirmek istedim.3 gün sonra tatilim bitiyor.Üniversiteme dönmem gerek.Tedirginliğim devam ediyor.Bana önereceğiniz herhangi bir şey var mı? Ayrıca Şu zamana kadar gösterdiğiniz ilgi ve cevaplarınız için teşekkür ederim..
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
  Anal hematom dışkılayınca çıkıp sonra girmez.Anüsü biraz açınca rahatlıkla görülür.Sizdeki hemoroid gibi.Merak etmeyin 19 yaşındasınız,kötü bir şey olma olasılığı çok düşük ve bunu muayene ettiyse bir genel cerrahi uzmanının atlayacağını düşünmüyorum.Artıp ileri devreye gelmemesi için kabız kalmayın,dışkılamanız gelince ertelemeyin,tuvalette fazla kalıp ıkınmayın.
  Geçmiş olsun.

 253. tuncert45@gmail.com

  merhaba hocam ben iki bucuk seneyi aşkın kıl dönmesi ameliyatı oldum ve ameliyattan sonra lavaboya cıkamadm cıktıktan sonra kan geldi ve agrılar basladı o kadar sürec gecmesine rahmen arada yine oluyor ve bu aralar makat bölgemde sislik hissettim baktıgmda mor ve nohut tanesi kadar sişlik oluşmus lavaboya cıkma hissi veriyo ve haddinden fazla ıkınıyorum oluşumun sebebini ögrenebilirmiyim cevap icin sagolun
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi ameliyatı ile makatınızdaki rahatsızlık birbiriyle bağlantısız.Makatınızdaki morluk muhtemelen ıkınmaya bağlı olarak kan toplanması veya hemoroid pıhtılaşması.Genellikle müdahale ggerekmez. Tuvalette ıkınmayın,kabız kalmayın.Geçmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 254. Hocam 14 yasndaym ve kucukken makatımda catlak vardı fazla dıskı yapıyorum ve ıkınıyorum kucuk sislik cıktı ve endiseleniyorum 5 8haftadan kısa surede gidebilirmi lutfwn cevap yazın
  Op Dr Atilla Kaya
  Evet gider

 255. Merhaba hocam.
  Benim makattan 2-3parmak yukarida kucuk sert bir sislik vardi. Durup dururken ceviz buyuklugune eristi ve cok sanci veriyor. Yuruyusumu dahi engelliyor. Bu ne olabilir ve ne yapmaliyim
  Op Dr Adil Altınsoy
  kuyruk sokumuna yakınsa kıl dönmesi olabilir.ağrı yapıyorsa apse oluşmuştur.apse tedavisi olmalısınız.

 256. Hocam tekrardan merhaba.Ben 1 hafta önce size söylemiş olduğum; makat bölgemde kırmızı morumsu nohut büyüklüğünde olan sisliğin yanında onun yarısı kadar aynısından çıktı tedirgin oluyorum.Adanada yasiyorum hastaneye gitmeyi dusunuyorum bana biraz bilgi verirmisiniz hastanelerin hangi bölümünden ravdevu almam gerekiyor.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hastanelerin genel cerrahi bölümünde muayene ve tedavi olabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalıp tuvalette fazla ıkınmamalısınız.

 257. Merhaba Hocam,
  Ben 20 yaşındayım , 2 gün önce makatımda girişe doğru bir şişlik fark ettim yaklaşık nohut büyüklüğünde ve mor-kırmızı renkte günlük hayatta zorluk çıkarmıyor oturup kalkarken acı hissediyorum. Bir tehlike arz eder mi, öncelikli kendim nasıl bir tedavi yapmalıyım kaç gün sonra geçmezse genel cerrahiye gitmeliyim?
  Teşekkürler.
  Op. Dr. Seher Şirin
  Kısa sürede olanlar genellikle 5-7 günde kendiliğinden kaybolur

 258. S.a hocam bende 4 gundur hafif agriyla baslayan bir sislik oldu makatin sag tarafinda agri gittikce artiyor baktigim zaman ici mor kirmizi gibi tam makat giriste ve sisligin uzerinde yuvarlak bi yara var fissur mi yoksa yuzeysel siyrik mi bilemedim acaba ne yapabilirim kanama yapiyor cok hafif ne yapabilirim
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 259. İyi günler hocam..
  Ben 21 yaşındayım bundan 2 gün önce kabızlık nedeniyle wc de fazla ıkındım sonrasında ise farkettim ki orda pirinç büyüklüğünde şişlikler oluşmuş ağrı , sizi , kanama , kaşıntı yada herhangi bi şikayetim yok onemli birsey mi doktora gitmem gerekir mi ?
  Şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb.Proktoloji Uzmanı
  Muhtemelen ıkınmaya bağlı anal hematom olmuştur. Kabız kalmayın,ıkınmayın. Geçmezse,büyürse yada başka şikayetlere sebep olursa muayene olmanızda fayda var.Kliniğimide SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 260. 2 gundur buyuk tuvaletimden kan geliyor tuvaletimi yaparken zorlanmiyorum fakat daha sonradan bir aci oluyor bundan yaklasik 1 yil oncede bir kez kan gelmisti sebebi nedir acaba
  Op.Dr Atilla KAYA
  özellikle başka sorunlardan bahsetmediğiniz için ertelemeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.kanamanın nedeni mutlaka araştırılmalı.kötü huylu bir oluşum olabilir

 261. hocam merhaba.Makat bölgemde nohuttan ufak 1 hafta önce mor renkte bir beze çıktı agrı veya kanama olmuyor.Bİr tedavisi var mı yada kendiliğinden geçer mi?
  Op. Dr. Seher Şirin
  kendiliğinden 10 gün içinde düzelir.eğer çok ağrı yapıyorsa açtırabilirsiniz.sıcak oturma banyosu rahatlatır

 262. adgemmo00@gmail.com

  Mrb benim de makat bölgemin hemen yanından ceviz büyüklüğnde beze çıktı iki gündür götümün üstüne oturamıyorum dokunduğum da çok acıyor hastahane ye gitmeyi düşünmüyorum çok utanıyorum acılı çiğ köfteyi çok seviyorum ondan vazgeçemem ev de yapabilicem bişey var mı?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  o şişliğin tanılanması gerekir.anal hematommu,tromboze hemoroidmi yoksa anal apsemi? bu nedenle genel cerrahiye muayene olmalısınız

 263. Hocam merhaba.Benim yasım 19. 1 hafta önce makat bölgemde nohuttan ufak mor yada koyu kırmızı bir şislik veya beze farkettim hiç ağrım yada kanana olmuyor.Bu beni biraz tedirgin etti.Kolay bir tedavisi var mı yada kendi geçer mi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea/Proctoloji Uzmanı
  Merhaba,
  Anal hematom birkaç gün sonra ağrısı azalarak ve küçülerek kaybolur,kendiliğinden geçer. Yeniden ıkınmayın,kabız kalmayın.Geçmezse kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz gereken tedaviyi önerebiliriz.
  Geçmiş olsun

 264. acaba hastanelerin hangi bolumunden randevu almamiz gerekir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  genel cerrahi

 265. Ben çok fazla acılı yemek yiyor ve dolayısıyla da tuvalette çok uzun süre kalıyordum daha sonra kanama fark ettim az geliyor ama sık olmaya başlamıştı 1 hafta önce de makatımda 4 küçük şişlik ve biraz daha aşağısında daha büyük bir şişlik oluştu küçük olanlar bir ara kaybolup yeniden çıktılar ağrım yok ama beni korkutuyor ve birisine anlatmakta utanç verici geliyor ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Tuvalette fazla kalma ve acı yeme ıkınma hissini artırdığından önermiyoruz. Muhtemelen sizde kabızlığa ve ıkınmaya bağlı olarak anal hematom yada hemoroidler oluştu. Utanmanız size zarar verir,ileri aşamada tesbit edilip belki de ameliyatsız geçecek hastalık için ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 266. Hocam mrb bir kaç gündür makat bölgemde hemen kenarında bir şişlik oluştu dışkı sırasında ağrı yapıyor ayrıca yürüken otururken çok acı veriyor son zamanlarda kabızda olmadım bunu sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Ikınmayla ortaya çıkan pıhtı toplanması olabilir çok ağrı yapıyorsa 1 dakikada boşaltıp rahatlatabiliriz

 267. Hocam merhaba. Benim makatta bir sislik var nohut kadar falan iki gün oldu baktigin zaman sislik belli bile olmuyor bi rengi falanda yok normal duruyo. Sadece dokundugunda yada oturunca arada aciyor. Sizce bu ne olabilir ve ne yapmam gerek ? 🙁
  Op.Dr.Atilla Kaya
  2 gündür varsa pıhtı toplanmasıdır kendiliğinden geçer

 268. Hocam merhaba benım makatımın hemen daırenın kenarında ve bıraz arkaya ( sırtıma ) dogru 2cm gerıde nuhut tanesı veya hatta daha kucuk sert bırşeyler hıssedıyorum agrı sızı yok. oncekı senelerde çok azcık kanama olurdu şımdılerde buda yok zorlamıyorum zaten tuvallette…. sızce bu nedır ilaç tedavısıyle geçermı. cevabınızı beklıyorum.
  Op. Dr. Seher Şirin
  Yeni çıktıysa geçici bir durum olan anal hematom olabilir,eskiden beri varsa basurdur ve tedavi etmek gerekir

 269. hocam merhaba,
  yaklaşık iki yıdır makat bölgemde dısa doğru mercimek büyüklüğünde bi sislik var. daha önce bi kere doktora gittim ve hemoroid tedavisi oldum ama. su son zamanlarda dıskılama yaparken ağrı hissediyorum. tüm makat girişi ve birer parmak daire şeklinde bölgeye dokununca ağrı hissediyorum. elimi değemiyorum ve özellikle makat deliğim üstüne doğru dokununca ağrı artıyor. ağrı bacağıma da vurdu sanırım bi kaç gündür bacağım da ağrıyor. Hiç kanamam yok. ara ara kaşıntı dıskılama sırasında ve sonrasında süren ağrı sızı ve yanma hissi var. bazen yanma hissi çok artabiliyor. Ne olabilir yardımcı olabilir misiniz? Vaktim çok yok o nedenle bir doktora da gidemedim.
  ilginiz için teşekkürler.
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Yazdıklarınız daha çok anal fissüre benziyor, muayeneyle netleştirebiliriz

 270. Meraba hocam 2 gün önce makatımın yanında zeytin büyüklüğünde bir şişlik oluştu otururken yada yürürken acıyor kabız yada ıkınma olmadı ama neden böyle oldu yardım ederseniz çok sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  fark etmeden ıkınmışsınızdır başka bir şey akla gelmez, kendiliğinden düzelir sabırlı olun

 271. Hocam merhaba bugun farkettim makatimin az disinda nohuttan bile küçük bir şişlik var ve ben basur oldum diye korkuyorum, ayrıca tuvalette cok fazla ıkındığım dogrudur, bir veya iki gün öncesine böyle bir şişlik oldugunu bilmiyordum yani şişlik yoktu, hocam zaten bir sürü hastaligim var basur degildir insallah korkuyorum sizce ne olabilir ? Belirtilerden yola cikabilirsinix cevabinizi bekliyorum iyi günler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom olabilir.ama tuvalette uzun kalıp ıkınmaya devam ederseniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz hemoroidde olursunuz

 272. Hocam merhaba. 2 gün evvel tualette çok zorlandım yaparken ve sanırım biraz fazla ıkındım ve biraz fazla uzun kaldım ( 30 dk kadar ) o günden sonra makatta şişlik meydana geldi mercimek kadar ve ağrı var. Özellikle az önce tualette acayip zorlandım çok acıdı bıçak kesiği gibi bir acı. Otururkende biraz acıyor, ayakta iken falan bir acı , ağrı yok. Ne olabilir hocam ? Ne yapmamı önerirsiniz ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kabızlık ve fazla ıkınmaya bağlı anal hematom oluşmuş.fakat kesik ağrısı varsa anal fissürde oluşmuştur.muayene olun.şikayetleriniz yeni başladıysa fissürünüz kronikleşmeden rectodermle tedavi edebilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenleyin.sıcak oturma banyosu rahatlatır.eğer hematom çok rahatsız ediyorsa açtırabilirsiniz.şikayetiniz hemen ortadan kalkar

 273. Hocam 6 aydir makat bölgemde șișlik var ilk aylarda kan akiyordu agiriyodu sonra hiç agirmadi kanda akmadi tuvalete gidince agirmiyor ama rahat tuvaletimi yapamiyom doktora utandigimdan gidemiyorum doktora makat bolgemi gostermeden nasil tedavi olabilirim lutfen cevaplayin iyi akșamlar.
  Op. Dr. Seher Şirin
  Kanama kötü huylu bir hastalıktan da olabilir, utanacak bir şey yok anoskop muayenesi gerekir

 274. Hocam 2 gün önce kendiliğinden makatta şişlik oluştu nohut tanesi kadar çok fazla ağrım yok ne yapmam gerekiyor tedavi görmeden de kendiliğinden geçer mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  büyük olasılıkla anal hematomdur.ağrınız varsa sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.kendiliğinden geçer

 275. Hocam benimde makatta birgun içinde şişme oldu ağrı çok az var bezelye tanesi gibi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tuvalette uzun kalıp fazla ıkınmaya bağlı anal hematom olabilir.ağrı için sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 276. İyi geceler hocam benim rahatsıZlığım makatimla nerdeyse birleşik alt orta çizgide 1 cm kadar uzunlugunda nohuta yakın bi sislik var bu her sene tekrarlıyor nerdeyse kaşıntı yapiyor baska bi belirtisi yok bi süre sonra geçiyor ama ister istemez huzursuZ oluyor insan bilgilendirme yaparsaniz memlun olurum şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  buradan ne olduğu konusunda yorumyapmak zor.o nedenle ya info @Idea.com.tr ye fotoğraf yollayın yada muayeneye gelin

 277. Hocam bende 1 hafta once aniden nakatta sislik oldu nohut tanesi kadar diyebiliriz ve bacaklarimda bazen agri olusuyor bunun sebebi ne olabilir ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  ikisi çok farklı nedenlerden kaynaklanan hastalıklar.bacak ağrılarınız için ortopedi yada fizik tedaviye görünün.makattaki şişlikde tuvalette fazla yada şiddetli ıkınmaya bağlı anal hematom olabilir.ağrı fazla ise açtırabilirsiniz.kendiliğinden 7-10 günde iyileşir

 278. hocam makat bolgemın yanlarında mercımek tanesı kadar toplar olustu rengı hafıf beyazımsı bunun nedenı ve tedavısı nedır acıklarsanız cok sevınırım.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Yazdıklarınız kondiloma benziyor en kısa sürede muayene olmalısınız

 279. merhabalar hocam 2 gun once anus kenarında bir şişlik oldu ilk gun otururken baya bi rahatsız oluyordum hemoroıd ve kıl donmesı nı aratırdım bende suan agrı sızı kanama akıntı gıbı bır sıkayetim yok nohut tanesı kadardı ılk gun sıslık suan bıraz daha rahatım sıslıkte ınmeye basladı bı sorun yaratırmı kendılıgınden gecer mı acaba turk ınsanı bu bogeler soz konusu olunca bıraz muskul hıssedıyor kendını cekınıyoruz acıkcası! teşekkurler kolay gelsın
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom olabilir.kabız kalıp fazla ıkındıysanız oluşmuştur.kendiliğinden geçer.sıcak oturma banyosu rahatlatır.nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin

 280. Hocam bendede aniden makatta şişlik oluştu bu şişlik baya büyüdü daha önce herhangi bir rahatsızlığım yoktu 8 gün oldu ağrı ve şişlik geçmedi ağrı artarak devam ediyor artık oturamaz hale geldim gittiğim 2 doktorda farklı bir tanı koydu biri hematom dedi bir diğeri tromboze hemoroid dedi ve krem verdi sizce ne yapmam gerekir

  Op. Dr. Seher Şirin
  anal hematom ile tromboze hemoroid sık karışır.kabızlık ve dışkılamada fazla ıkınmaya bağlı olarak oluşur.kendiliğinden geriler.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.açtırırsanız ağrınız anında kesilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 281. Hocam ishalden sonra nohut tanesi kadar bir şişlik oldu ağrı fln çok yok doktora gitmesem geçer mi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Muhtemelen ishale nedeniyle ıkınmaya bağlı küçük bir anal hematom olmuştur. Büyürse,kanama ve ağrı gibi başka belirtiler olursa muayene olmalısınız.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 282. Hocam makat kabızlık sonrası bir yumru oluştu aynı şişlik yaklaşık 2 hafta öncede ufak şekilde oluşmuştu bir iki gün içinde kaybolmustu. Yeni oluşan şişlik 1 cm ilk bir küre bastırılınca içeriğe gitmiyor. Batma tarzında Ağrı yapıyor. Hematommu yoksa hemoroidmidir . Daflon yada doxium fayda edermi .tesekkurler
  Op. Dr. Seher Şirin
  tromboze hemoroid olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.muayene olmalısınız ve hastalığınız ilerlemeden ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansınızı kaybetmeyin

 283. Hocam merhaba, aynı durumu bende yaşıyorum. 3 senedir 6 ay aralıklarla oluşuyor. ilk 2 sene sürekli 6 ayda bir bunu yaşadım. Fakat sonraki 1 yıl hiç olmadı, geçti diye sevinirken 2 gün önce yine oluştu. Benim farkettiğim kadarıyla her seferinde büyük abdestten sonra oluşmasıydı. Kanama gerçekleşmiyor, aksine büyük abdestte çıktığım zaman ya da gaz çıkardığımda rahatlama oluyor. 1 hafta sonra kendiliğinden geçiyor. Yaşamamak için ne yapabilirim, çok kötü bir durum
  Op.Dr Adil Altınsoy
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.tuvalette yüksek basınçla ıkınmamalısınız

 284. Hocam iki gündür kabızlık sorunu yaşıyordum bugün makatta nohut kadar şişlik var ağrı var ama çok az bu şişlik kendiliğinden iner mi patlatmaya gerek kalmadan hemoroit olma ihtimali var mı birkaç gün durup gecmezse doktora gitmeyi düşünüyorum en önemli sorun kendiliğinden iner mi hocam..
  Op. Dr. Seher Şirin
  kendiliğinden düzelir.ama beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.çünkü makat hastalıklarına adaysnız

 285. Hocam bende aynı vişne çürüğü gibi kan akan biraz küçük yara var ama onun dışında geçen gün maçta üstüne düştüm ve hemen altında baya büyük şişlik oldu hareket etmemi engelliyor ve oturamıyorum bana bu ağrıyı geçirecek bişey der misiniz lütfen doktora gitmeye utanıyorum
  Op. Dr. Seher Şirin
  sağlık sorununa karşı bu tutumun doğru değil.amaç ağrıyı kesmek değil sorunu tedavi etmek gerekir.bu nedenle muayene olmanı öneririm

 286. Merhaba hocam makakta 3 tne sislik var ve dokununca acio onun haricinde acima kanama yyok.ne yapabilirim
  Op.Dr. Seher ŞİRİN
  IKabızlık ve ıkınma sonucu anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir.Genellikle kendiliğinden geçer.Kabız kalmayın,ıkınmayın,Bol sebze meyve yiyin,bol su için,hareket edin. Geçmezse muayene olmanızda fayda var.Idea da SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 287. Benim makatımda oluştuktan sonra nohut büyüklüğünde 2. Gün hissetiğim kadarıyla patladı sanırım ne yapmalıyım
  Op Dr Atilla Kaya
  Akan şey pıhtıysa ek bir uygulamaya gerek yok ama iltihap aktıysa muayene olmalısınız, antibiotik başlamak gerekebilir

 288. merhaba hocam dün akşam okuldan geldiğimde deliğimde 3 cm genişliğinde bir şey olduğunu fark ettim kaşıntı ve çok az bir acı var nasıl geçer acil cevap verirseniz çok svinirim teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetiniz anal apseye benziyor.geciktirmeden muayene ve tedavi olmalısınız.anal apse sonrası fistül sık gelişir.fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 289. Hocam kolay gelsin makatımda nohut büyüklüğünde bir şişlik vardı , ben 2 sene önce de apseyi kestirmiştim şimdi yine oldu ama 2 hafta oldu nerdeyse geçti sayılır kayboldu sizce kendi iyileşir mi yoksa fistül olur mu , yani apse olsa kendi iyileşir miydi , kolay gelsin
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Abse %40-50 oranında kronikleşerek fistüle döner.devamlı akıntı vardır. Hangi tip apsenin fistüle döneceği önceden pek kestirilemez.Apse boşaltıldıktan sonra 3 ay akıntınız olursa fistülleşmiş demektir.
  Geçmiş olsun

 290. Hocam merhaba,
  Yaklaşık 20 gündür anüste kaşıntı var. Bebek pişik kremi denedim rahatlatti gibi am bugun kontrolumde 2/3 ayri yerde kabarmalar vardi. Yardımlarınızı arz ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Kaşıntı sebepleri çok çeşitlidir.Kabarmalar varsa apse,kondilom gibi hastalıklar düşünülür,görmek ve tedavi etmek gerekir.Islak tutmayın,aşırı yıkamayın,sabun deterjan kullanmayın.Size yakın bir Idea şubesine gelirseniz değerlendirip tedavinizi yaparız,SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 291. Merhaba doktor bey;
  Öncelikle benim sorunum bir sabah kalktığımda makattaki iğne batması gibi olan bi acıydı. Makatımda nohut büyük lüğunde set bir şişlik var. Çok arahatsız ediyor 4 gündür böyle. Bu gun se mercimek kadar bir yeri delinmiş ve birazcık kan akmış delik olan yerde pıhtılaşmış kan gözüküyor. Doktora gitmeye çok utanıyorum. Bu deligi büyütüp pıhtıyı boşaltsam bir sorun olur mu? Veya kendiliğinden geçer mi? Cevabınızı bekliyorum zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Fazla ıkınmaya bağlı anal hematom olmuşsunuz. Anal hematom kendiliğinden geçer. Herhangi bir şey yaptırmanıza gerek yok.Kabız kalmayın,ıkınmayın.
  Geçmiş olsun

 292. Merhaba hocam, yaklaşık 1 ay oldu ve makatımın yanında nohut gibi şişlik var. Kanama kaşıntı yoktu. İlk başlarda ağrı vardı ama geçti ve biraz küçülme oldu. Aceba nedir ve kendiliginden geçer mi? Acı biber çok yerim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Muhtemelen ıkınmaya bağlı anal hematom olmuşsunuz. müdahaleye gerek yok.Kendiliğinden geçer.Kabız kalmayın,ıkınmayın.
  Geçmiş olsun

 293. Merhaba hocam. İki gun once tuvalete gittigimde biraz fazla ıkındım ve silerken anusu biraz tahris ettim galiba. Tuvaletten 5 10 dk sonra agri yuzunden bir daha tuvalete gittigimde elime bi sislik geldi. İlk gun cok agrimisti suan hissetmiyorum agrisini. Nedir bu ne yapmam gerekir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Fazla ıkınmaya bağlı anal hematom olabilirsiniz. 1-2 gün ağrır,sonra geçer..Tedavi gerekmez. Ikınmayın,kabız kalmayın. Geçmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 294. Merhaba hocam. İki gun once tuvalete gittigimde biraz fazla ıkındım ve silerken anusu biraz tahris ettim galiba. Tuvaletten 5 10 dk sonra agri yuzunden bir daha tuvalete gittigimde elime bi sislik geldi. İlk gun cok agrimisti suan hissetmiyorum agrisini. Nedir bu ne yapmam gerekir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Fazla ıkınmaya bağlı anal hematom olabilirsiniz. 1-2 gün ağrır,sonra geçer..Tedavi gerekmez. Ikınmayın,kabız kalmayın. Geçmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 295. Merhaba hocam ben 8 aylık hamileyim makatimda fazla ikinmaktan mercimek şeklinde ondan biraz büyük sert bir şişlik çıktı hemoroid değil değişik bir şey ara sıra kanıyor gebe olduğum için ilaç yada sıcak su yapamıyorum aktardan bitkisel karışımlar aldım ama işe yaramadı allah rızası için ne zaman geçer oturamiyorum kalkamiyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Hamilelikte sık rastlanan bir durum. Muhtemelen ıkınmakla anal hematom oldunuz. İçeride hemoroidde muhtemelen vardır ve kanama oradan geliyordur.Bol sebze yemekleri,yeşil salata,armut,elma,kuru kayısı,kuru erik gibi meyveler,tahıllı ekmek yiyin,bol su için.Yürüyüş şeklinde hareketinizi artırın.Dışkılama ihtiyacınız geldiğinde bekletmeyin,tuvalette fazla kalıp ıkınmayın. Yatarken sağ yanınıza dönüp yatın.Anal hematom kendiliğinden geçecektir.Ancak kanamanız geçmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 296. Hocam 8 aylık hamileyim makatimda fazla ikinmaktan mercimek şeklinde ondan biraz büyük sert bir şişlik çıktı hemoroid değil değişik bir şey ara sıra kanıyor gebe olduğum için ilaç yada sıcak su yapamıyorum aktardan bitkisel karışımlar aldım ama işe yaramadı allah rızası için ne zaman geçer oturamiyorum kalkamiyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Hamilelikte sık rastlanan bir durum. Muhtemelen ıkınmakla anal hematom oldunuz. İçeride hemoroidde muhtemelen vardır ve kanama oradan geliyordur.Bol sebze yemekleri,yeşil salata,armut,elma,kuru kayısı,kuru erik gibi meyveler,tahıllı ekmek yiyin,bol su için.Yürüyüş şeklinde hareketinizi artırın.Dışkılama ihtiyacınız geldiğinde bekletmeyin,tuvalette fazla kalıp ıkınmayın. Yatarken sağ yanınıza dönüp yatın.Anal hematom kendiliğinden geçecektir.Ancak kanamanız geçmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 297. Hocam deliğin etrafında şişkinlikler oluştu dun bi taneydi bugün 3 tane oldu ve hafif bi sancı yapıyor bu ne demek oluyor ve nasıl geçer

  Hocam deliğin etrafında şişkinlikler oluştu dun bi taneydi bugün 3 oldu hafifte bir sanci var bu nedir ve nasıl geçer
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  anal hematom yada tromboze hemoroiddir.muayene ile kesin teşhis konabilir.kendiliğinden iyileşmez.eğer hemoroidse mutlaka tedavi olman gerekir.sıcak oturma banyosu yapabilirsin.gelirsen durumunu değerlendirip tedavini yapabiliriz

 298. Hematom kaç günde geçer oturma banyosu ve anestol pomad kullanıyorum 4 gündür geçmedi cumartesiye geçmesi lazım ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  1 hafta 10 gün sürebilir iyileşmesi.

 299. iyi aksamlar hocam ben klasik hemoroid ameliyati olali birbucuk ay oldu daha oncedende yazmistim ben sorum size bu kadar sure gectigi halde iki gundur sadece iki damla seklinde ikininca kkan geldi cok acik renkte ama cok asiri ikinmadim bu neden olmustur dikisler bu satten sonra yirtilmis olabilir mi kan neden gelmistir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  2 ay sonra dikişte ayrılma olduğunu düşünmüyorum fakat bazen kabızlık,ıkınma sonrası ufak kanamalar olabilir.Devam ederse doktorunuza danışmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 300. İyi akşamlar hocam

  İyi akşamlar hocam makatimin hemen üstünde kuyruk sokumuma doğru 12 yönünde 1 gün önce şişme gerçekleşti tuvalette çok duruyorum daha önce makatimda bi ağrı veya başka bi sikayetim olmadı internetten biraz araştırdım ben hematom diye düşündüm ama biraz da kuruntu yaptım acaba başka birşey olabilir mi diye cevabinizi bekliyorum
  Op. Dr. Seher Şirin
  ağrı varsa anal hematomdur.sadece şişlik varsa dış hemoroid olabilir

 301. merhaba hocam bende saglikciyim ama konu bu olunca biraz cekiniyor insan bende catlak var yillardr var muayne oldum ameliyat olmam gerektigini soyledi dr ben hep erteliyorum bu sikinti bende 2_3 yildir var nerdeyse iki gundurde makatin girisinde mercimek

  YJU2M

  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  ameliyat yerine botoxla tedavi olmanızı öneririm.ameliyatın gaz kaçırma ve dışkı tutamama gibi risklerini yaşamamış olursunuz

 302. Merhaba ben 14 yasindayim makatimda bir bilye buyuklugunde sislik oldu internette biraz arastirdim ve anal hematom oldugunu ogrendim acwba kendiliginden gecermi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anal hematom olabilir. Ancak makat hastalıklarında genellikle şikayetler birbirine benzer.Sizdeki şişlik apse,dış hemoroid,fissür memesi de olabilir.Kabız kalmayın,ıkınmayın.şikayetleriniz geçmezse muayene olmanızda fayda var
  Geçmiş olsun

 303. iyi aksamlar hocam ben uc hafta once klasik hemoroid ameliyati oldum ilk hafta cok agrim oldu ikinci hafta tuvalete rahat ciktim ama bi kac gundur surekli tuvalet ihtiyacim oluyor tuvalete gidiyorum ama yspamiyorum kabizda degilim yapsamda tam rahatlayamiyorum makat darligi olmusdur bir de makatima parmagimla kontrol ettigimde kan oluyor ama hic kan akmiyor icerde kan birinkintisi olmusmudur hocam caresi nedir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Klasik ameliyatlarda bahsettiğiniz şikayetler olabilir. Ciddi kanama olduğunu düşünmüyorum.kabız kalmayın,bol su için,tuvalette ıkınmayın.Şikayetler devam ederse doktorunuzun kontrol etmesinde fayda var.
  Geçmiş olsun

 304. Hocam Merhaba benim makatımda iki üç gündür sivilce gibi yuvarlak sis birsey var acıyor hamilelik ile alakasi var mıdır geçer mi ne yapmam gerekiyor yardimci olun

  Yardimci olun hocam lütfen
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Minik apse veya fissür memesi olabilir. Görmek gerekli.Apseyse hamilelikle ilgisi yok.Fissür veya hemoroidse ilgisi var.Kabız kalmayın,gebeyseniz sırt üstü yatmayın,yan yatın.Şikayetleriniz geçmezse en yakın şubemize gelirseniz SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 305. Iyı gunler hocam makatımım yanlarında yanı dıs derisinde küçük küçük kabartılar var ılk once bir tane idi ben yoldum onu bıraz kan geldı ama daha sonra küçük küçük ama sayıca artmaya başladı ve bazıları büyüyorda sizce sebebi nedir hocam
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makatınızda muhtemelen kondilom var.Mutlaka tedavi olmalısınız,aksi takti.rde giderek büyür ve ameliyatsız tedavi şansınız kaybolur.Kliniğimizde ameliyatsız tedavi imkanlarımız mevcut.Herhangi bir şubemize gelirseniz yardımcı olabiliriz.
  Geçmiş olsun

 306. Hocam makatın dışında sivilce gibi bi şişlik derinin de altında aynı sert bi şişlik var arada patlıyor sivilce gibi kremsi bi sıvı geliyor bazende kan geliyor bi yardımcı olur musunuz. hangi bolume gitmeliyim

  Hocam makatın dışında sivilce gibi bi şişlik derinin de altında aynı sert bi şişlik var arada patlıyor sivilce gibi kremsi bi sıvı geliyor bazende kan geliyor bi yardımcı olur musunuz hangi bölüme gitmeliyim bu hastalık için
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makat apsesi ve fistülü gibi görünüyor. Öyle ise ameliyat olmalısınız.
  Geçmiş Olsun

 307. Hocam merhabalar benim sıkıntım bu anüsün arka kuyruk sokumuna doru bitişinde sert bi damar gibi tek bir adet mevcut bu sertligi anlamış degilim yalniz kuyruk sokumu degil anüs bitimi arka üstte sol koşede bir damar mevcut ve sert ele değer şekilde bu nedir hocam zorlanmadan dolayı olan birseymi hersey normal ama bu damar sert saygılar iyi gunler dilerim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anal hematom,pıhtılaşmış basur yada fistül traktı(dokusu)olabilir.Zorlanmadan olabilir. Küçülmezse muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 308. Merhaba hocam benim anüs yanındaki sol damarda şişlik meydana geldi ilk 3 gün fazla ağrım oldu birde fazla ıkındım heralde kabızlık yaşamıştım 3 4 günün sonunda ağrılar azaldı ve anüs etrafındaki şişlik hissettiriyor kendini bazen ağrı yapabiliyor ama rahatsız edicek şekilde değil acaba anal hematommudur şimdiden teşekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.ağrı sıcak oturma banyosu yaparsanız azalır.eğer çok rahatsız ediyorsa gelirseniz açıp boşaltırız rahatlarsınız.

 309. hocam bende iki senedir.2 dereceden iç hemoroid var.iki üç aydır yedigime içdigime kontrol etmedigim için makattımda dısa dönük bir sertleşmiş küçük agrılı beze çıktı.bu 10 gün için de mahat etrafında şişlik ve kızarıklık üzerine oluşdu.çok agrısı var ve ad-bdestimi yaparken kanamam oldu. krem aldım ve bitkisel ilaç alıyorum.ama hastaneyede gitmedim.kendiliginden de ileşmedi.utandıgımdan hastaneye gidemiyorum
  Op. Dr. Seher Şirin
  utanmak hastalığınızın iyileşmesine katkıda bulunmuyor ne yazıkki.aksine hastalığınızın tedavisini geciktirdiğiniz için hastalığınız ilerliyor ve belkide ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilemeyecek düzeye gelecek.hemoroid ve anal fissür birlikte olabilir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 310. merhaba hocam ishal olduktan sonra makatım sağ tarafında zeytin çekideği kadar şişlik var yaklaşık iki haftadır. arısı sızısı yok ama taharetlenirken sıkıntı oluyo zamanle geçermi hocam Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Ayhan bey,büyük olasılıkla anal hematomdur.kendiliğinden geçer ama uzun sürebilir.sıcak oturma banyosu rahatlatır ama ağrı çok rahatsız edici ise açarsak anında rahatlarsınız

 311. Hocam 1 haftadir makatin hemen yaninda zeytin cekirdegi gibi bir sislik vardi dun kendiliginden patladi baktim irin akmış bu gunde ben sıktım sanki sivilce gibi ucuna degdigimde aciyordu.buyuk abdestimi yaparken bir sikintim yok.lutfen yardimci olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal apse olabilir.muayene olup ,antibiotik kullanmalısınız.tedavisi geciken apseler de anal fistül gelişir.fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 312. Merhabalar hocam. Yazın ayagim kırıldı ve 2 ay boyunca alcida kaldı ayagim. Doğru düzgün hareket edemedim ve kabızlık oldu.hemen hemen çoğu yemeğe kemik suyu katıldı. Tuvalete çıkarken bazen kanama oldu Zorlandim. Şimdi alçı çıktı yürüyorum ancak makatta şişlik durumu var. Sıvı ağırlıklı besleniyrm ancak genede özellikle tuvalet sonrası ağrı oluyor. Kaşiniyor bazende yanma oluyor. Nedeni nedir ne yapmam lazım. Teşekkürler
  Op. Dr. Seher Şirin
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile durumunuzu belirler botoxla tedavi edebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 313. Hocam nohut tanesi büyüklüğünde ama çok ağrı yapmıyor hafiften siyahımsı ve 2 gündür var bunu kanatmamız yeterli mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  aseptik tekniklerle açılması gerekir.anal apseye neden olabilirsiniz

 314. Merhaba benim önemli bir sorun um var anüs un ağzında bi şiş lik var ve 3 Gün DN beri ağrı yor yanıyor yardım edin..herkez mayasıl diyor. .
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  şişlik bir anda oluştuysa anal hematomdur.çok ağrı veriyorsa gelin açalım anında rahatlarsınız.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 315. Hocam Merhabalar,
  Benim Afedersiniz Makat dediğinin yanında mercimek tanesi kadar ufak siyah bir şişlik var. Bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı varsa anal hematom olabilir.başka hastalıklarda olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

 316. merhaba hocam benim rahatsızlıgım anüs ün agzında tek taraflı bir şişlik mevcut ve son iki gün içerisinde verdiği ağrı ve rahatsızlık oturma bozukluğu nedeni ile son derece muzdaribim derdim nedir benim mayasıl mı yoksa hemoroidmidir acaba çok teşekkür ederim şimdiden
  Op.Dr.Seher Şirin
  şişlik ne kadar süredir var bilemiyorum ama anal hematom yada tromboze hemoroidiniz var.sıcak oturma banyosu rahatlatabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.ve muayene olmanızda fayda var

 317. hocam ; birkaç gün büyük abdestimi yaparken zorlandım .kabızlık sorası anüste çok kaşıntı oldu sonra üstüne otururken sızlıyordu daha sonrasındaki günlerde de zonklar gibi ağrı oldu ve gün boyu sürdü bu ağrı.hocam oturamıyorum bile zonklar gibi ağrı var teşekkürler.eski bir deri katlanması var onun dışında bi şişlik hissetmedim tuvalet kağıdında da kanamada yok. yorumunuzu önemle bekliyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eski deri katlanması geçmişte anal fissür geçirdiğinizin bulgusudur.şimdi büyük olasılıkla anal hematom olabilir.kendiğinden iyileşir ama uzun sürer.gelirseniz hematomu boşaltarak rahatlamanızı sağlayabiliriz.sıcak oturma banyosu rahatlatır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 318. hocam 3-4 gün kabızlık yaşadım , kabızlıgim geçti ama tuvalet sırasında ve sonrası ağrım oluyo . Ve ağrım çok uzun sürüyor . Marisc haricinde bi şişlik yok ama çok ağrım var . Nedeni nedir hocam . Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetlriniz anal fissüre benziyor.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.eğer şikayetleriniz yeni başladıysa rectoderm kullanabilirsiniz cevap verir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 319. Merhabalar benim önemli bir sorum olacaktı. Anal hematom gaz kaçırmayya sebep olur mu? Ve anal hematonumu kendim patlatsam ne olur şimdiden çok teşekkür ederim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anüs tam kapanamıyorsa gaz kaçırbilirsiniz

 320. Merhabalar anüsün sol tarafın da icten bi cevizden buyuk bı kıtle var dokununca asırı agrı oluyo normalde bı agrı yok hocam en kısa zamanda doktora gıdıcem sızce sorun nedır .Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bekletmeden en azından anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.kitlenin ne tür kitle olduğu tespit edilmeli

 321. Hocam anal hematom’a benzeyen bir sislik vardi anus kenarinda iyice buyudukten sonra fasulye kadar olunca kendiliginden patladi ve icinden kirmizi topak ve sulu kan cikti bu ne olabilir korkuyorum acaba rektum kanseti miyim? Bide şişlik inince torba gibi kaldı bu bozukluk nasıl geçer cok korkuyorum hocam lutfen yardim edin bana cok utaniyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  büyük olasılıkla anal apse oluşmuştur.en kısa sürede genel cerrahiye muayene olun anal fistül gelişir.anal fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 322. Hocam anusumde kucuk bi sislik vardi elimle siktim ve sislik daha da buyudu nohut kadardı biraz daha buyudu ve gittikce buyuyo gibi hissediyorum ucundada mor bir uc olustu ve sislik buyudukce acimaya basladi sizce bu nedir
  Saygılar
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom yada anal apse olabilir.muayene olmalısınız.

 323. hocam , anüsde hafif bi şişlik vardı benim doktora gittim deri katlanmasi dedi. Bir kaç ay dır hiçbir şikayetim yoktu. Ama iki üç gün kadar kabızlık yaşadım . Şimdi tuvalet sonrası anüsde hafif kaşıntı ve batma hissi var ama herhangi bi şişlik yok . Bunun nedeni kabızlıgin bıraktıği etki mi , Geçermi siz ne dersiniz ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  anal fissür olabilir.muayene olmalısınız

 324. merhaba hocam.2 ay önce sezeryanla doğum Yaptım.doğumdan 10 gün sonra dışkılamada zorlandım ve çizilir gibi his oldu.sonrasındaki iki gün tuvalet sonrası yanma oldu.aynı zamanda gün boyu tuvaletim varmış hissi sürekli oldu.baktığımda şişlik oluşmuştu çatlak falan göremedim.bir buçuk ay geçti şişlik hala duruyo üzerinde uzunlamasına kırmızılık var deri soyulması görüntüsünde.ve hala ara ara tuvalet varmış hissi ve ara arada sızlama oluyo ne olabilir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  şikayetiniz anal fissüre benziyr.oluşalı 1 ayı geçtiği için kronikleşmiştir.tedavi olmanızı öneririm.küçük çocuğunuz ve ameliyatın gaz ve dışkı kaçırma gibi riskleri olduğu için botoxla tedavi olmanızı ,aynı zamanda hem hastalığın daha kolay iyileşmesi hemde nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm

 325. hocam makatın etrafı yuvarlak bir şekilde şişlik var bu kendisi geçermi ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  muayene ile değerlendirmek gerekir.herhangi bişi söylemek zor

 326. Hocam iyi günler, yaklaşık 2 aydır düzensiz bir şekilde büyük tuvaletimi yapabiliyorum ve bazen karın ağrısı yapabiliyordu. 1 gün önce makatımın yanında 1 cm büyüklüğünde bir şişlik gördüm ve ele geldiğinde içinde oynayan birşeyin hissedebiliyorum. kanama veya ağrı yok ama batma hissi var. Bu şey nedir ve Nasıl geçer, yardımcı olabilir misiniz? Simdiden tesekkurler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirebiliriz.sorunu tespit edip tedavinizi yapabiliriz

 327. Hocam merhaba benim diskinin geldigi yerin hemen yaninda ufak bi sislik var meme yapmis gibi. 2 gun oldu bugun farkedeli nedir sizce?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabız kalıp fazla ıkındıysanız anal hematom olabilir.

 328. Hocam kolay gelsin bende makatin dış kısmında iki üç tane şişlik var diye doktora gittim hemoroid olabilir dedi krem verdi kullandım işe yaramadı bu sefer bi yağ sürdüm o da işe yaramadı 3-4 gün önce makatin iç kısmında deliğe yakın yerde biraz şişlik ve biraz ağrı vardı ve son 2-3 günde ağrılarım ve şişlik baya arttı oturamiyorum yürürken de zorlanıyorum büyük tualetimi yaparken acayip ağrıyor. Nedir bu hocam nasıl geçer çok ağrıyor neredeyse agliyacagım ağrısından. Şişlik iç tarafta ve ele geliyo kayısı büyüklüğünde diye tahmin ediyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim iyi gunler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normalde hemoroidde ağrı olmaz.tromboze hemoroid olabilir.kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her teknolojiye sahip gelirseniz muayene ile durumunuzu belirler ameliyatsız yötemlerle tedavinizi yapabiliriz

 329. Hocam ben yaklaşık 3 gündür ishalim ve bugün tuvaletimi yaparken makatımın acıdıgını hissettim ve şişlik olmuş orda normalde cok bi acısı yok sadece tuvalete cıktıgımda acı veriyor endişelenmem gereken bişey varmı cevaplarsanız sevinirim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom olabilir.sıcak oturma banyosu rahatlatır.kendiğinden iyileşir ama uzun sürer.çok rahatsız ediyorsa açtırabilirsiniz.

 330. iyi günler. makatımın içinde pürüzlü bir doku ortaya çıktı bundan 2 hafta kadar önce. daha sonra makat içini parmağımla kontrol ettiğimde bezeler elime geldi. daha sonra makat başlangıcında(dışında) sabit olmayan inci büyüklüğünde bir beze oluştu başlarda acımıyordu ancak daha sonra hareket ettirdikçe hafifçe acıyor. tuvalete çıktığımda bir sorunla karşılaşmıyorum. acı ve akıntı yok. birden bire olduğu için endişe ettim. yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kondilom olabilir.geciktirmeden muayene olmalısınız

 331. Merhaba hocam ben dogum yapali 40 gun oldu iki haftadir makatta yirtigim vardi kremler kullandim ama bu gun baktimki morar ve sislik var orda bir sertlik hissediyorum korkuyorum da
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji kliniğidir.ameliyatsız tedaviye yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 332. Hocam merhaba yaklaşık 3 aydir makatin yaninda 1-1.5 cm uzunlugunda uzun incr kirmizi bir kabariklik var. Hic bir agri ve kaşinma yapmiyor. Anal hematom olabilir mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematomda ağrı olur.kondilom vb bir oluşum olabilir.muayene olmalısınız

 333. Merhaba hocam 4 gun once hemeroid ameliyati oldum. Bugune kadar ameliyattan sonra normal karsilanacak agrilarim vardi fakat dun gece tuvalet ihtiyacimi giderdikten sonra sabah yeni bir meme benzeri birsey olustugunu farkettim. Doktorum kan pihtilasmistir sicak suya otur. Vs burda yazan yontemleri tavsiye etti. Fakat hocam gercekten agrim cok fazla ve gece (ozellikle tuvaletten sonra) uyuyamiyorum. Bu hematom kaç güne geçer acaba??
  Op. Dr. Seher Şirin
  1 hafta 10 gün sürebilir.ama açtırırsanız ağrı hemen kesilir.

 334. Hocam tuvaletimi yapamıyordum bende bir aletle makatla uğraştım sonra tuvalete gittim ıkındım tuvaletimi yapamadım sonra makatta nohut kadar bir iki tane şişlik olduğunu farkettim sonra ıkındım midem bulandı istifa ettim ne yapmalıyım şişlik nasıl iner
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom olmuş.1 hafta 10 gün sürebilir.ağrınız varsa açtırabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 335. hocam ben askerim makatimda mor renkte genis bir sivilceye benzeyen bi sey cikti acima yasamiyrm ama sonu ne olur bilmiyrm yardiminiz icin tesekur ediyrm

  Tesekurler
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom olsaydı ağrı olurdu.bu nedenle muayene olmanızı öneririm

 336. Iyi akşamlar hocam bi sorum olacak size..afedersiniz makatimin kenarinda yumusak doku ile normal deru sinirinda yani tam arada iki gundur cok kucuk bi sislik var teşbihte hata olmaz haşa bi mercimek kadar diyebiliriz..dokunmadigim surece sorun yok tuvaletimi de rahatlikla yapiyorum beni fiziki acidan da hic etkilemiyor varligini sadece taharet alirken yikarken hissediyorum ne yapmamami tavsiye edersiniz..cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim herkese saglikli gunler dilerim..

  Op. Dr. Seher Şirin
  hematom olsa ağrı hissederdiniz.muayene olmanızı öneririm.

 337. merhaba hocam benim makatımda 2 hafta önce mercimek kadar bi şişlik vardı ve bugün baktıgımda fındık kadar olmuş ve artık acımaya başladı ne yapmalıyım
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.sıcak oturma banyosu yapabilir,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir,tuvalette kabız kalıp ıkınmayın,çok rahatsız ediyorsa açtırabilirsiniz

 338. Hocam bugün makat deliğimde bi ağrı hissettim baktığımda şişlik vardı hareket ederken acıyor,ben 5 gündür markette çalışıyorum ve sürekli bisikletle sipariş götürüyorum bundan dolayı olabilir mi ve nasıl geçer krem falan sürmeme gerek var mı ne kadar sürede geçer geçmezse ne yapmam gerekir şimdiden çok teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ve tedavi olmalısın

 339. Merhaba hocam ben 1 hafta önce tuvalette genelde çok ıkınıyorum ve bu sebepten dolayı nohut büyüklüğünde bi şişlik oluştu en başta hemoroid sandım ama biraz araştırdıktan sonra anal hematom olduğunu düşünüyorum herhangi bir kanama olmadı öksürdüğüm zaman ağrı hissediyorum genelde kaşıntı şeklinde bir ağrı var siz ne düşünüyosunuz hangi hastalık olabilr be kendiliğinden geçermi
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kabızlık ve fazla ıkınmaya bağlı anal hematom,anal fissür,hemoroid ve tromboze hemoroid gibi hastalıklar oluşabilir.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.tuvalette çok ıkınmamalısınız,uzun kalmamalısınız.büyük olasılıkla anal hematom oluşmuştur.sıcak oturma banyosu rahatlatır.eğer çok rahatsız ediyorsa açtırırsanız hemen rahatlarsınız

 340. Mrb hocam dünen lavaboya gittim kabızlık yoktu çıktıktan sonra bişey batıyor popomda da mor gibi bişey var 13yaşındayım hemoroid midir acaba yada geçermi zamanla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  13 yaşında hemoroid olmaz başka sorundur muayene olmalısınız

 341. Hocam hayırlı akşamlar ben sürekli ihsal nedeni ile tuvalete çıkıyorum makatın yanında nohut kadar şişlik olduğunu farkettim sanki damar şişmiş gibi bu nedir ve bunu nasıl tedavi edebilirim veya doktora gitmem gerekiyormu şimdiden teşekür ederim ihsal hastalığım devam ediyor
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Tromboze hemoroid olabilir, 3-5 günde şikayet gerilemezse muayene olun

 342. Sayın Atilla Hocam’a anında teşhis koyup 5 dakikada derdime çözüm bulduğu için çok minnettarım. Elinize sağlık hocam.

 343. Merhaba hocam bende ortalama 2 aydır makatımın kenarında fındık büyüklüğü kadar bir şişlik var normal zaman da rahatsız etmiyor bu nedir hocam ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  muayene olmanızı öneririm.

 344. Hocam merhaba,
  Tıp fakultesi 2.sinif ogrenciyim ben de henüz kendimi tedavi etmeye baslayamadim:)
  Sorunuma yardimci olursaniz sevinirim en kisa zamanda da muayene olmak icin kendi universite hastaneme gidecegim.

  Anusumde mercimekten daha kucuk bir cikinti oldugunu farkettim parmak ucumla cekebiliyorum.
  Bu neden oluyor ne yapmam gerek?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  başka şikayetiniz yoksa geçmişte geçirmiş olduğunuz akut anal fissüre bağlı ragad (pili) olabilir

 345. Makat bölgesinde nohut büyüklüğünde bir şislik oldu kanama kaşıntı yok çok ağrı yapıyor rengi biraz kizarik yorumu cvplarsaniz teşekkür ederim ne önerirsiniz iyi aksamlar
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  büyük olasılıkla ıkınmaya bağlı anal hematom oluşmuş.eğer ağrınız fazla ise gelirseniz muayene ile durumunuzu netleştirip tedavinizi yapabiliriz.anal hematom kendiğinden düzelir ama uzun sürebilir.rahatlmak için sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz

 346. hocam makatımda ağrı var 3 ay önce çok ağrı vardı sıkamıyodum kendımı şuan ise çok hafif bir ağrı var 4 kez felan bu şekilde oldum büyük tuvaletim geldiğinde daha çok hissettiriyor ağrı kendini tuvalete çıktığımda rahatlıyorum hiç bişey yokmuş gibi hissediyorum.genel olarakta yemeklerim hep kuru gıdalar.yardımlarınızı beklerim teşekkür ederim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Tuvalette rahatlıyorsanız anoskop muayenesi gerekir

 347. Hocam testisle makat arasi sert bi sislik var agri yapiyor ates ve halszlkde var ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat apsesi olabilir muayene olup boşalttırın

 348. Hocam selamlar ben 18 yaşındayım tuvaletimi yaptıktan sonra çok fazla bir yanma hissettim makatimda ayna yardımıyla baktığımda makatimin sol tarafinda fındık kadar bir şişlikle karşılaştım . Ne bir kaşıntı ne de bir kanama yok ancak büyük tuvaletim katı geldiğinde makatim acıyor açana bu ne olabilir basur olabilirmiyim yoksa anal hematom mudur basur isem normal midir. hocam şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Anal hematom düşündürüyor

 349. Mrb hocam
  Benim makatimda mor renkte iki tane sislik var ama kanama ve ağrı yok rahatsizda etmiyr elle ittiginde küçülüyor yok oluyr sonra tekrar çıkıyor ama nerdeyse 3 aydir var anal hematom bu kadar uzun surermi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  3 aydır varsa başka sorun olabilir muayeneyle aydınlatabiliriz

 350. Hocam selamlar ben 18 yaşındayım dün akşam tuvalette uzun süre kaldıktan sonra makatin hemen yanında bir şişlik hissettim boyutu fındık kadar tuvaletten sonra makatta yanma hissettim kanama kaşıntı yok çok da rahatsızlık vermiyor. Beslenme aliskanligim dengesizdir tuvalettede uzun kalan birisiyim acaba bu anal hematom mudur ,basur mudur ,fissur mudur .hemen geçer mi şişlik ve yanma . Cevaplarsaniz çok mutlu olurum hocam teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Büyük ihtimalle anal hematomdur kendiliğinden düzelir

 351. İyi günler. Bende uzun bir süredir ama sık tekrar etmeyen şişlik oluşuyor. Yalnız yazınızda söylediğiniz gibi morluk yoktu kontrol ettiğimde. Boyutu nohuttan biraz büyük. Uzanırken,otururken ve bazen yürürken ağrı yapıyor. Belirtmem gerekiyorsa yalnız şişlik top şeklinde değildi kıvrımlıydı. Açıkcası doktora gitmekten çekiniyorum o yüzden size danışmak istedim ilk önce. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kıl dibi iltihabı olabilir

 352. selam hocam birçak gün hafif ishalden sonra makata ani agrı oldu önce çok önemsemedim geçer diye sonra 2 3 güne agrı dayanılmaz hale geldi makat içinde ve dışında şişlik oldu dıştaki 1 gün sonra geçti içteki duruyor şu an yogun agrı var tuvalete çıkarken hata ufak tuvaletimi bile yaparken çok agrıyor öksürme gülme ve hapşırma öldürüyor gibi oturma durma sürekli agrı var arife günü oldugu için anestol batikon ve proctolog aldım eczaneden sıcak su oturma haricinde ilaçlarda fayda etmedi gibi sizce sorunum anal hematom mu yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet anal hematoma benziyor,3-5 günde ağrınız azalmaya başlar

 353. kolay gelsin hocam askerim yaklaşık 1 hafta tuvalete çıkamadım ve sonra ıkınmaya başladım psikolojik olarak kabız oldum heralde ve zorladım 1 hafta sonra makatta şişlikler ortaya çıktı otururken ne acı ne kanama var sadece tuvaletimi zorluyor ne olabilir acaba anal hematomdan şüpheleniyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Daha önceden basur sorununuz yoksa anal hematomdur kendiliğinden düzelir

 354. Hocam askerim ben yaklaşık 1 hafta tuvalete çıkamadım tabi psikolojik olarak. Kabızdım sonra zorladım bayağı ıkına ıkına 1 hafta sonra bi şişkinlik oldu makatta ama ne kanama var nede oturup kalkarken ağrı sızı sadece tuvaletimi yapamıyorum sizce ne olabilir anal hematoma benziyor ve nasıl geçirebilirim teşekkür ederim şimdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Büyük ihtimalle kendiliğinden düzelen anal hematomdur

 355. Hocam merhaba.size sorum olacak bende uzun zamandir makatta sislik var.bazen agri yapio kanamadan sonra agri diniyor.benim asil sorum makattaki sisliklerin bitanesinin dip kisminda ufak bi sislik ve o sisligin damar seklinde uzanmasi var.bikac aya kadar sislik halindeydi ve damar 3 4 santim kadarmakat yanina dogru ve catladi bazen de akinti yapiyor.sizden bilgi alabilirmiyim ve ne yapmam gerekio.ameliat sartmi bu durumda.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Öncelikle anoskop muayenesi yapıp teşhis koymak gerekir

 356. Hocam makatımdaki şişlikten dolayı hastaneye gidersem bile gittiğimde direk nerden randevu alıyım hangi bölüme gitmeliyim gidersem ben bu utangaçlıkla derdimi bile anlatamam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahi

 357. Hocam iyi Akşamlar biraz utanarak yazıyorum ama 18 yaşındayım makatımda inanılmaz bir şişlik var yani nasıl desem fındıktan felan büyük çok ağrıyor oturup kalkarken çok ağrıyor doktora gidemiyorum çok çekiniyorum bunun çözümü nedir ne yapmalıyım bir fikir verin internette sıcak suya oturun yazıyor denedim geceleri ters yatın diyor denedim ama işimden gücünden oldum oturup kalkamıyorum bir akıl verin Allah Aşkın’a kötü bir durumdayım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlık sonucu geliştiyse anal hematom olabilir.anal apsede olabilir.eğer anal apse ise en erken dönemde açılmalı,fistül oluşabilir.

 358. Hocam kusura bakmayın ama makatımda Fındık kadar birşey oluştu şimdi ise daha fazla büyüdü ve çok ağrıyor çok acıyor ne yapabilirim bir ilacı yokmudur doktora gitmeye utanıyorum
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  utanmak sorunuzu çözmez.muayene olmalısınız.sorununuz belirlenmeli,ayrıca beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

 359. merhaba hocam ben normal dogum yaptim dogum sonrasi makatta nohut buyuklugunde disa dogru cikan sislik olusdu agri yanma yapiyo hareket etmemi engelliyo bazen bunun gecmesi icin ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz acil
  Op. Dr. Atilla Kaya
  sıcak oturma banyosu rahatlatır.eğer çok ağrıya neden olursa açtırabilirsiniz. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

 360. Merhaba hocam benimde bir sorum olucak utana sıkıla yazıyorum. Benim yaklaşık 2-3 ay öncesinde makat bölgesinde bi tane sivilce gibi bişey çıktı ağrısı felan yoktu. Daha sonra büyüdü ve bezelyeden iri oldu. Ve bitane daha çıktı. yine gitmedim doktora cekindigimden. 2 haftadir kanama ağrı karın bölgesinde ağrı ve çok nadir şişme yapiyor. 1 haftadir da baya zorlaniyorum artik. Okul hayatım biraz zor geçiyor uni. Öğrencisiyim ve ben doktora gitmeye karar verdim ama hala nasil bir tedavi uygulacaklarini bilmiyorum ve 1 ay kadar beklesem ve gitsem bi zarari olur mu ne oneriyorsunuz ne yapmam gerekir. Bilinçsiz birsey de yapmak istemiyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 ay bekletmek büyük ihtimalle sorun olmaz ama bekletmemeniz daha doğru olur.

 361. Hocam merhaba;

  1 hafta once kadar doktora gittigimde makattaki nohut buyuklugunde sislige anal hematom dediler ancak bugun tuvalete ciktigimda bu sisligin siserek iki taneye ciktigini gordum parmagimla itince tekrar ufaldi ve teke düştü suanda. Tuvaletteyken Kan veya herhangi bir zorlanma olmuyor.hemoroide dönmüş olabilir mi? tuvalete haftada 2 kere max 3 kez cikabiliyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tuvalette ıkınma sırasındaki basınç ile hematom büyüyebilir,var olan daha önce elle hissedemediğiniz hemoroidleriniz belirgin hale gelebilir.tedavi olmalısınız.en önemlisi beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin.

 362. Hocam Merhabalar ben 4 gün önce tüp bebek tedavisi ne başladım bu gün lavaboda küçük bir şişlik ve kaşıntı hissettim acaba ilaç lardan olabilir mi ne yapmalıyım yardimci olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sıcak oturma banyosu rahatlatır.tekrarından ve diğer makat hastalıklarından korunmak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

 363. hocam geçen sorduğum şikayetlerle , muayene olun diye önerdiniz , doktor anüs de deri katlanmış şişligin nedeni orada deri katlanması olmuş dedi . Sizin fikrinizi merak ettim acaba kendisi Geçermi ve bu durum hakkında Sizin görüşünüzü öğrenebilirmiyim .
  Op. Dr. Seher Şirin
  deri katlanması yani ragad daha önce geçirilmiş bir anal fissürü ifade eder.ragad iyileşmez,rahatsızlık veriyorsa cerrahi olarak çıkarılması gerekir

 364. hocam iki gün önce tuvaletimi yaptıktan sonra makat ta bezelye kadar bir şişlik farkettim , sonraki gün de tuvaletten sonra aynı şey oldu , acaba bu Hemoroid mi ? Ağrı yada benzeri bi şikayet yok . Geçermi acaba ? Yoksa Hemoroid ilk aşaması mi ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  hemoroid veya başka birşey olablir.bu nedenle muayene olmanızı öneririm

 365. makatimda iki tane dis kisminda meme gibi iki sey cikmis ve tuvalete girince kanama yapiyo midem hep bulaniyo acaba hemoroidmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid olabilir.gelirseniz değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.

 366. Iyi günler ben 15günlük dogum Yaptım bu güne kadar bişey yoktu bugün hafıf kanama ve şişlik oldu ağrısı bacaklarıma kadar vuruyo ne yapmalıyım yasa ne uygulamalıyım bebeğimi emzirirken bile oturamıyorum cvp verirseniz sevinirim
  Op. Dr. Seher Şirin
  kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.nedeni belirlemek için.sıcak oturma banyosu rahatlatır.anal hematomsa açtırrsanız ağrı geçer,rahatlarsınız

 367. mrb hocam maktımın yanında siyah bir şişlik var el değdiğinde acıyor antibiyotik krm sürdüm bir sorun olur mu ne yapmalıyım tşklr
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Antibiotiklei merhemin faydası da zararı da olmaz

 368. hocam merhaba 27 yaşındayım , makat deliğimin 2 cm yan tarafında bezelye büyüklüğünde yuvarlak bir şişkinlik oluştu .ilk etaplarda ufak bir sivilce gibiydi şimdi ise bezelye büyüklüğünde. kanama olmuyor. son zamanlarda oturduğumda ufak bir rahatsızlık hissi veriyor anal hematom olabilir mi teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet tarifiniz ona benziyor

 369. merhaba… aniden gelişen ve dışarda oluşan nohut buyukluğunde ve morumsu renkte etrafında çok ufak kabarcık gibi aynı renkte durumlar var. daha once 2010 da arpa kadar olmustu fakat kendiliğinden geçmişti ve son aylarda wc sonrası ufakdan bir yanma hissediyordum fakat hiçbir şekilde ne kanama nede ağrı oluyordu bu bir anda gelişti anal hematommu yoksa anal trombozmu karar veremedim. yaklaşık 3 gündür procto glavenol daflon 500mg ve aczanede hazırlanmış zeytin yağına benzer bir jel kullanıyorum fakat göz görulür bir azalma yada ağrılarımda azalma göremedim ve biraz sert yapıda. acaba bu anal hematommu yoksa anal trombozmu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  İkisi de olabilir çok rahatsız etmiyorsa sabırlı olun düzelir çok rahatsız ediyorsa gelin değerlendirelim

 370. hocam anal hameton mu yoksa anal fissür mü oldum anlayamadım danisyim dedim . simdi tuvalete gittikten sonra ciktigim zaman icten gelen bir agri olusuyor ve bu agri gun boyu devam ediyor . makatimin altinda da sislik var ve o şişlik yarık biciminde . bu olay sali gunu tuvaletten ciktiktan sonra basladi hocam durumum nedir fissur mu yoksa hametin mu acil tedavi istermi ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor ama ana fissürün olması anal hematom olmasına engel değil.hem hematom olabilir hemde fissüre bağlı ödem nedeniyle olabilir,muayene ile değerlendirebiliriz

 371. hocam cevap icin tesekkur ederim . bir sorum daha olucakti. gunde bir kez tuvalete cikmaya calisiyorum ama her cikisimda agri gittigi gibi geri geliyor. normal bir durum mu acaba . akinti filan yok . kac gun surer bu durum . teşekkür ederim .
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  tuvalete çkmaya çalışmayın.her çıkmaya çalıştığınızda ıkınıcaksınız ve ağrıya neden olacaksınız.bu nedenle bol posalı yiyin basakta doluluk yaparak barsak hareketlerini uyarsın ve dışkılama ihtiyacı doğsun.gidip tuvalette oturup beklemeyin.acı ve baharatlı yemeyin,ıkınma hissini arttırır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

 372. hocam 18 yasindayim . dun gece tuvalette fazla kaldiktan sonra olustu sanirim agrisi henuz gecmedi . tedavi olmadan halledilebilir bir durum mu . cevap verirseniz sevinirim .
  Op. Dr. Atilla Kaya
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.tuvalette uzun kalıp yüksek basınçla ıkınmayın.hematom kendiliğinden iyileşir.uzun zaman alabilir.eğer çok ağrı veriyorsa açtırabilirsiniz,sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlatır.

 373. Hocam merhaba yaklaşık 1 hafta önce tuvalete gittikten sonra bi şişlik oluştu ilk başlarda ağrı vardı şimdi yok ama şişlik duruyo ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematomdur.kendiliğinde iyileşir ama uzun sürer.rahatsızlık vermiyorsa herhangi bişi yapmanıza gerek yok.kabız kalmayın,çok ıkınmayın,tuvalette uzun süre kalmayın,çok sıkışınca gidin tuvalete.bol sebze -meyve yiyin.kuru incir -kayısı tüketebilirsiniz

 374. Merhaba hocam. Makatimda yarim saat hızlı bir sekilde yurudukten sonra nohut büyüklugunde sislik olustu. Aniden ortaya cikti. Yanma ve agri var. Acaba bunun yürümemle alakasi olabilir mi?? Birde ne yapmam gerek?? Doktor muanesinden baska rahatlatici??
  Op. Dr. Seher Şirin
  şişliğin nedeninin tespit edilmesi gerekir.buda ancak muayene ile mümkün.eğer şişliğin nedeni anal apse ise sıklıkla apse sonrası fistül oluşur.bu nedenle muayene olmanızı öneririm

 375. Iyi gunler bir yil once makatimin az yukarisinda bi sivilce cikti.sonra asagiya dogru ilerledi sirt tarafindan makata dogru bir kac ay kanama ve acik renkte kanama olarak devam etti.simdi baktiginda gorunmeyen ama dokundugunda cok sert ve iceriye dogru seetligin devam ettiginide hissediyorum kanama yok suan az sanci oluyo tasa oturdugumda artiyo sancim dr.gittim milyonda bi kiside olan bisey amaliyat olman lazim dedi.ne yapmaliyim yardim edin lutfen…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal apse sonrası fistül gelişmiş olabilir.muayene ile ne olduğunu anlayabiliriz.fistül ise bir an önce tedavi olmalısınız.hastalığınız her gün ilerler ve komplike bir hale gelir

 376. Hocam merabalar ben yaklaşık 10 yıl önce anal fissur ameliyatı oldum. Uzun sure sorun yasamadim. Ama son bir kaç yildir tekrarlayan makat kasintilarim var. Artik ciddi anlamda psikolojisi bozdu bu rahatsızlık. Defalarca doktora gittim. Gece uykumdan uyandıran bir kaşıntı. O bölgedeki deri inanılmaz tahriş oldu ve sertleşti. Şuan altı aylık bir bebeğim var ve emziriyorum. İlaç kullanabilir miyim tedavi olablirmiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle dışkı tahlili yaptırmalısın,geceleri artan kaşıntı kıl kurdunu düşündrür,işin kötüsü bunu bebeğinede bulaştırmış olabilirsin.anal fissürde makat kaşıntısı olabiliyor.nüks ettiyse tedavi olman lazım.daha önce ameliyatla tedavi olduğun için ameliyat riskli olur.botoxla tedavi olmalısın.ABD de anal fissür tedavisindede nükslerinin tedavisindede sadece botox kullanılıyor,çünkü ameliyat gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabiliyor.hangi yöntemle tedavi olursanız olun birtakım önlemler almak zorundasınız,bunlar beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeliisin. tuvalette uzun süre kalmamalısın.çok sıkışınca gitmelisin,fazla ıkınmamalısın,bol sebze -meyve yemelisin.,kuru incir -kayısı-erik tüketin.spor yapın.

 377. Hocam bundan iki ay önce anal fissurden amaliyat oldum ve birkaçgün önce çekilen emarsonucu doktorum fissurun başka bir taraftan tekrarladığını söyledi.ne yapmam gerek hocam tekrar amaliyat olammı ne önerisiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır ikinci kez ameliyat olmanızı önermem.riskli olur.gaz ve dışkı kontrolü kaybolabilir.bu nedenle botoxla tedavi olmalısınız.ABD de anal fissür tedavisindede nükslerinin tedavisindede sadece botox kullanılıyor,çünkü ameliyat gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabiliyor.hangi yöntemle tedavi olursanız olun birtakım önlemler almak zorundasınız,bunlar beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeliisin. tuvalette uzun süre kalmamalısın.çok sıkışınca gitmelisin,fazla ıkınmamalısın,bol sebze -meyve yemelisin.,kuru incir -kayısı-erik tüketin.spor yapın.

 378. hasan karataş

  Hocam anal fissur tekrerlarmı
  Op. Dr. Seher Şirin
  tekrarlar.yetersiz kesi yapılmış olabilir.ameliyat yerine botoxu tercih etmelisiniz böylece ameliyatın risklerini yaşamazsınız.ameliyatda yaptırsanız botoxda yaptırsanız bazı önlemleri almazsanız tekrarlar bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeliisin. tuvalette uzun süre kalmamalısın.çok sıkışınca gitmelisin,fazla ıkınmamalısın,bol sebze -meyve yemelisin.,kuru incir -kayısı-erik tüketin.spor yapın.

 379. Hocam merhaba;
  20 yaşındayım. Bir kaç aydır makatımda küçük bir şişlik olduğunu hissediyordum. Hiç bir sorun yaşamadım ancak 2 gün içinde şişlik birden nohut kadar bir büyüklüğe ulaştı. Ağrı yok sabah uyandığımda az ilerleyen saatlerde artan bir yanma var. Ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  beslenme ve tuvalet alışkanlıkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin.hareketsiz yaşamınız varsa spor yapın.tuvalette fazla kalmayın,fazla ıkınmayın,çok sıkışınca tuvalee gidin tuvalet ihtiyacınızı asla ertelemeyin.yinede şişliğin değerlendirilmesi gerekir,muayene olup tanı koydurun.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 380. Mrb hocam. Benim makat bolgemde morumsu bi sislik var ama kanama ve ağrı gibi sikayatlerim yok. Bazende boyle yırtılma gibi acı hissediyrm kantron yağı sürdüğüm zaman geçiyor. Herhangi bi sikayetim yok bunun ddışında. Anal hematommudur bu?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin.hareketsiz yaşamınız varsa spor yapın.tuvalette fazla kalmayın,fazla ıkınmayın,çok sıkışınca tuvalee gidin tuvalet ihtiyacınızı asla ertelemeyin.yinede şişliğin değerlendirilmesi gerekir,muayene olup tanı koydurun.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 381. Hocam merhabalar benim yaklaşık 2 aydır makatın üstünde şişlik var tuvaletimi yaparken kanama ve iltihap gibi sıvılarda geldi kaşıntıda ve ağrıda mevcut. Tuvalette çok uzun süre kalıyorum. Sizce ne yapmalıyım .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama olduğu için öncelikle anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.kanamanın nedeni saptanmalı.
  beslenme ve tuvalet alışkanlıkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin.hareketsiz yaşamınız varsa spor yapın.tuvalette fazla kalmayın,fazla ıkınmayın,çok sıkışınca tuvalee gidin tuvalet ihtiyacınızı asla ertelemeyin.yinede şişliğin değerlendirilmesi gerekir,muayene olup tanı koydurun.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 382. Hocam iyi günler, makat bölgemde şişlik ve darlık var. Şişlik zorladığım zaman dışarı çıkıyor. Dışında bir şey yok. Ağrı ve kanama da yok ama bu şişlik ve darlık yüzünden tuvaletimi yapamıyorum. Doktorun tavsiye ettiği ilaçları aldm ama bi işe yaramıyor. İki haftadır tuvaletimi yapamıyorum karnım patlamak üzere. Lütfen yardım edin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  şişlik ödem yada hemoroid nedeniyle olabilir.darlığın nedeni büyük olasılıkla anal fissürdür.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 383. Merhaba hocam benim 6 aydir makat bolgemde sislik var kanama yok tuvalwt sonraai disari cikiyor elle hissesidiliyor.daha sonra iceri giriyor fakat derinin altindan hissedilebiliyor.ne yapmam gerek
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2.-3. derece iç hemoroide benziyor, tedavi olmalısınız, gelirseniz gerekeni yaparız

 384. Hocam merhaba
  2 ay önce genel cerrahi yöntemle hemoroid ameliyatı oldum.
  Îç ve dış hemoridlerim alındı.
  Bi sıkıntım yok
  Geçen gün makatın ağzında küçük ten renginde et parçacı gibi bişe gördüm meme gibi ama ağrısı vs yok.
  Sizce nedir
  Ne yapmalıyım?
  Ne önerirsiniz
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  tekrar doktorunuza kontrole gidebilirsiniz

 385. Hocam merhaba makatta kronik fissur tanısıyla 12 gun once botoks yapildi hic bir degisiklik yokancak 2 tane nohutbuyuklugunde şişlik olustu ve acısı 24 saattir siddetle devam ediyor anal apse midir yoksa botokstan kaynakli midir? Tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  botoxun etkinliğini göstermeye başlamış olması beklenirdi.bu arada beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.doktorunuza kontrole girmenizi öneriirm

 386. İyi günler doktor bey benım sorunumda makatta nohut büyüklüğünde n biraz büyük yumusak morumsu bir şey mevcut ama bu sislik gece veya istirahatla iniyor herhangi ugrasiyla yime olusuyor yardimci olursaniz sevinirim,
  Op. Dr. Seher Şirin
  hemoroidiniz vardır.yaptığınız uğraşılar ve ıkınma hareketi içinin kanla dolarak büyümesine neden olur.zaman içinde daha çok büyür.beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenleyip tedavinizi yaptırın

 387. Merhaba hocam benimde makat dışında elle hissedebildiğim hemen hemen nohut büyüklüğünde şişlik var ama ağrı kanama kaşıntı vs gibi sorunlarım yok sadece tuvalette çok uzun kalıyorum ve ıkınıyorum bu şişlik geçer mi ne yapmalıyım teşekkür ederim şimdiden.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tuvalette uzun kalıp ıkınmak şişliğe neden olur.o zaman içinde büyür.tuvalet ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin.tedavi olmalısınız

 388. Yasin Karakuş

  Hocam merhaba. Makat bölgesinde 2 gün süren ağrı geçmişti. 1 günün ardından şuan 3 gündür ağrı devam ediyor ve bunlar 1 hafta içerisinde oluştu. 3. gün sonunda makatın iç kısmında elle hissedilebilen bir sertlik var. Bunların öncesinde de bazen kanama oluyordu. Şuan fitil, krem ve ağız yoluyla ağrı kesici kullanıyorum. Sertlik nedir? Ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamasının nedenini tespit etmek için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır ertelemeden,çünkü altında yatan ciddi bir sorunda olabilir.gelirseniz muayene ile durumnuzu değerlendirir ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 389. Bnde iki hafta önce normal dogum yaptım iki haftadır dogum be kullandığım antjbjyotjk ler sebebiyeti ile ishal djm bugun normale döndü ama büyük tuvaletimi yaparken cok zorlandım şuan makat bölgem cok acıyo ve orda sankj bjsey kıpırdıyo gjbjme geljyo kanama faln da yok ne yapabilirim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  ishalde ıkınma hissi nedeniyle anal fissür oluşabiliyor.bebek emzirdiğiniz için rectoderm kullanamazsınız.ama sıcak oturma banyosu,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyerek sorunu azaltabilirsiniz.eğer şikayetleriniz geçmezse bu önlemlerle gelirseniz durumnuzu değerlendirir ameliyatsız yöntemlerle tedavinzi yapabiliriz

 390. Zeynep uludogan

  merhaba doktorum Ben 40 yasinda 1 cocuk annesiyim gencligimden beri makat bolgem cok duzgun degildi horoz ibigi gibi bir goruntusu var fakat dun findiktanda Daha buyuk bi sekilde Sisti ve agri var rahatsiz edici bir durum ne yapabilirim igneyle patlatmak iyi gelir mi cok tesekkurler simdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o şişliğin ne olduğunu değerlendirmek gerekir.apseye bağlı ise doktor tarafından açılması gerekir çünkü anal apseler fistüle neden olabilir ve tedavisi daha zor ve uzun zaman alır.eğer hematomsa herhangi bişi yapılmasına gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir ama uzun sürebilir.horoz ibiği görüntüsünü düzeltebiliriz.

 391. Hocam kabizlik cekiyordum 3-4 gun tuvalete cikamadm her tuvalete gittigimde cok ikinmam oldu daha sonra ev tasidik agir kaldirdim o aksam makatimda aci hissetmeye basladim ertesi gun makatimda 2-3 tane sislikler oldugunu gordum kanama olmuyor ve yurumeme oturmama engel oluyordu bunlar ve asiri kasinti vr aci hissediyordum anestol kullandim ishal yapici ilaclar kullandim tam gecti gibi oldu simdi tekrar basladi ve bu anlattiklarimin hepsi bir hafta icinde gelisti sicak suya oturuyorum kremlerimi ve ilaclarimi kullaniyorum ama hala ayni ne yapmam gerekiyor acaba
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal fissür ve beraberinde hemoroidiniz var gibi görünüyor.kliniğimiz makat hastalıklarının tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 392. hocam iyi günler dükkanda 6 saat yakın sandalyede oturdum kalkınca ani bir acı hissetim makat bölgesinde şişme oluştu ne yapmayım bugün ikinci günü
  Op. Dr. Seher Şirin
  İltihabi bir durum da olabilir, muayene olsanız iyi olur

 393. Hocam Allah in izni ile 2 gün once normal doğum yaptım.Eve gelince farkettim makatimda zeytin büyüklüğünde şişlik var ve üstüne oturamiyor kendiliğinden geçer mi yada ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  sıcak oturma banyosu yapın rahatlatır. kabız kalmayın,tuvalette uzun süre kalıp çok ıkınmayın

 394. Meraba hocam benim yaklasık 1 aydır süren makat deliginden baslayıp cevresine dagılan bir meme var. Agrı kanama gibi şikayetim yok bazen cok kasınıyor bazende hissetmiyorum . Doktora gitmektende cekiniyorum ve Vaktim olmuyor. Sizce nedir ne yapmalıyım ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  Vakit arayıp muayene olmalısınız yoksa zamanla ilerleyerek daha büyük sorun haline gelebilir.

 395. Hocam merhaba. Benim bi hafta önce anüsümün yaninda fındık büyüklüğünde şişkinlik oldu. Hastaneye gitmeye cekiniyorum. Kanama yok. Ağrı da sadece ilk gün vardı. Sonradan geçti. Şişlik de kuculuyor gibi; ama hala elime geliyor. Ne yapmam lazim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal hematom çok rahatsız etmiyorsa sorun yok kendiğinden iyileşir.uzun sürebilir.tuvalette kabız kalıp fazla ıkınmayın

 396. Hocam öncelikle öneri ve görüşleriniz için teşekkürler, anal hematom için temel yapılması gereken nelerdir? Herhangi bir ilaç kullanmadan da geçer mi? Gıda tüketimi için ne önerirsiniz? Şişlik ne zaman geçer ? Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kabız kalmayın.tuvallette çok ıkınmayın.bol sebze meyve tüketin.kuru incir-kayısı tüketin.ağrı varsa sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.iyileşme uzun sürebilir.çok rahatsız ediyorsa açtırabilirsiniz

 397. Hocam iyi gûnler benim makatta 1 gun oldu noğut kadar beyaz bir sey cikti ne yapmalıyın nasıl gider
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kabız kalmayın.tuvallette çok ıkınmayın.bol sebze meyve tüketin.kuru incir-kayısı tüketin.ağrı varsa sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.iyileşme uzun sürebilir.çok rahatsız ediyorsa açtırabilirsiniz.kendiliğinden iyileşir

 398. hocam iyi günler 28 yaşındayım erkeğim yaklaşık 1 yıl önce makatımda mercimek büyüklüğünde 2 tane şişlik vardı ve bıcak kesmesi gibi acı ile 1-2 hafta tuvaletimi yaptım sonra beslenmeme dikkat ederek o acı geçti fakat şişlikler azda olsa vardı onlar hiç gitmedi son 1 ay önce acı tekrarladı ilk başta acıdan tuvaletimi yapamadım anestol pomad sayesinde yaptım ve yaklaşık 1 ay kadar recdoderm kullandım tam iyiye gidiyordu derken şuan tekrar acı hissi var ve tuvaletten sonra 3-4 saat ağrı geçmiyor daha sonrasında hafifliyor ve geçiyor en yakın zamanda muayeneye gelicem ama çekindiğimden gitmedim çok zorlama oldugundada hafif kanama oluyor . sizce hastalıgım nedir ameliyatsız tedavisi mümkünmü resimde göndericem yakın zamanda kolay gelsin .
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kronik anal fissürünüz var gibi görünüyor.ama makat kanaması olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.başka neden varmı araştrırlmalı.botoxla tedavi edebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıkları düzenlenmeli

 399. Hocam merhaba, vücut geliştirme sporu yapıyorum, iki gündür makatın sol tarafında kuru fasulye büyüklüğünde bir şişlik var ağrısı yok ama nedenini merak ediyorum, biraz koku da yapıyor, büyük tuvalet sırasında ise önce bi ıkınma gerekiyor yani engeller gibi oluyor ilk anda ne yapmalıyım ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kabız kalmayaın,fazla ıkınmayın,bol sebzemeyve tüketin.anal hematom yada tromboza hemoroiddir.gelirseniz muayene ile değerlendirip alabiliriz

 400. Hocam Merhaba bende ana fisur var bana tek zararı kaşıntı bu kaşıntı geceleri beni uykudan uyandırıyor ne yapmam lazım :(((
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal fissürde kaşıntı olabilir ama geceleri uykudan uyandıracak kadar değil.sizde kıl kurdu olabilir.bir dışkı tahlili yaptırmanızı öneririm

 401. hocam ben 15 yaşındayım. 16 olucak yakında. şimdi birden bire benim anusun yanında siyah mor gibi bir şişlik çıktı. küçük şu an yaklaşık 1 haftadır. önce daha küçüktü şimdi sanki biraz daha büyük. ağrı felan yok. sadece terleyince kaşınıyor gibi. deliğin aşağısında biraz. çok korkuyorum ağır bir hastalık felan mı yoksa değil. yanlış almazsanız resmi de var şişliğin napmalıyım ne olabilir ne olur çabuk cevaplayın hastalıksa geç olmadan doktora gideyim. şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  info @ Idea.com.tr ye fotoğraf gönderbilirsin.daha net bişiler söleriz

 402. Merhaba

  Hocam makat bölgesinde bulunan yırtık nasıl tedavi edilebeilir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox veya ameliyatla tedavi edilebilir

 403. hocam mrb. makat deligimin hemen orda iki tane balon gibi sislik var. buyuk abdestimi yaptigim da arada sirada kan geliyo o sislikten. o neyden olusmustur hocam o sislik ne demek. gecer mi korkacagim bisey degil demi hocam. doktora gitmeye cekiniyorum..ve hic agri sizi yok
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama varsa anoskopi muayenesi yapılmalı.hemoroid nedeniyle olabilir.ama başka nednelede olabilir

 404. Hocam bende diskilarken hafif ikinmayla ortaya gelen memeler var ele geliyo hissedebiliyom ayaga kalkinca bi sure bekleyince geciyo agri aci kanama vs yok ama diskilarken hafif ikininca yumusak memeler geliyo kalkinca geciyo sozce.nedir napmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tuvalette ıkınmayla birlikte hemoroidleriniz kanla doluyordur.arkasından yavaş yavaş boşalıyordur.hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavi olmalısınız.çünkü her ıkınma hareketi onun büyümesine neden olmaktadır. kliniğimizde hemoroid tedavisini ameliyatsız tekniklerle yapabiliyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

 405. Mkatimda sislik var irin vari sanirim bosaldi camasirima akimis ben patlattim buyuk tanekadi ixini vitaz bosalttim irin akti sarimsi. Antibiyotik kullaniyorum kurumasi icin. İns gecer. Bir gecede olustu.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  makat apsesi ise doktor kontrolünde boşaltılıp değerlendirilse iyi olur.çünkü makat apselerinden sonra çok sık anal fistül gelişir iyi tedavi edilmezse

 406. Merhaba hocsm benim makatta br iki gundur sislik var yuruyunce biraz agri yapiyor ne yapmam lazim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom olabilir fazla ıkınmaya bağlı,rahatsız ediyorsa gelirseniz açarız ve rahatlarsınız

 407. Hocam bende iki hafta süren bir ishal sonrası anüsümde nohuttan biraz daha büyük mor olmayan normal renkte bir şişkinlik oluştu.Şuandada ağrıyor ama kan yok.Anüsün tamamınıda kaplamıyor.Ne olabilir?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom olabilir.rahatsızlık veriyorsa açıldığı zaman rahatlama sağlanır.tedavinizi yapabiliriz

 408. Hocam slm ben 32 gun once normal dogum yaptim makatta sislik var ilk gunler agrimiyordu ama simdi agrivar sanki icinde buyuk yara var gibi hissediyorum agriyo canimi yakiyo tuvalette cok zorlaniyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene ile değerlendirmek gerekir.sorun ne ise tespit eder ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 409. Iyi akşamlar hocam 20 gün önce ameliyat oldum on çapraz bağ ameliyat sonrası tuvalete gidemedim 4 5 gun daha sonra zorlama ile gelen büyük abdest sonrası bir düzene girdi fakat su anda makat bolgemde şişlik var ve cok ağrıyor diz ağrısı ile birleşti vevücudum heryeri ağrıyor ne yapmalıyım acil

  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal fissür olmuşsunuz.rectoderm kullanabilirsiniz.bol sebze-meyve ,kuru incir -kayısı yemenizi öneririm

 410. Hocam merhaba…makat yaninda nohut kadar bir sislik var agri sizi yok 1 hafta oldu ne olabilir? Tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom olabilir ama yinede muayene ile değerlendirmek gerekir

 411. hocam benim makatım da şişkinlik var nohuttan büyük biraz çok akındım galiba vişne gibi kan geldi sonra da şişkinlik oldu ne yapmalıyım acaba doktordanda çekiniyorum :/
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kanama olduğu için anoskopi muayenesi yapmak gerekir.nedeni tespit etmek amacıyla.

 412. hocam iyi günler benim makatın yakınında şişlik var henüz kücük 1 hafta kadar oldu ne yapmaliyim,?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene olmalısın

 413. Ağrı kesici kullanıyorum ama bazen fayda etmiyor
  Sancıların geçmesi için ne kullanabilirim
  Hocam
  Op. Dr. Atilla Kaya
  burdan bu konuda ilaç önermesek daha iyi olur.sancıların neye bağlı olduğunun tespit edilmesi daha iyi olur.ona göre ilaç kullanırsınız.muayene olmanızı öneririm

 414. Peki hocam ameliyat oldum klasik yöntemle şişliklerle birlikte makatın girişinde sanki et parçası var
  Kalıcı mı yoksa o da geçer mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  ödeme bağlı ise geçer.ama bazen pililer olabiliyor onlar geçmez.tam iyileşme olduktan sonra eğer pili kalmışsa aldırısınız

 415. Hocam merhaba
  Iki gün önce klasik yöntemle hemoroid ameliyatı oldum. Ve şişen hemoroidlerim alındı
  Cerrahın demesiyle çok büyük hemoroidlerim varmış.
  Makatin hemen içinde,krem sürerken şişlikler farkettim.
  Kaç haftada geçer.
  Ve bu şişlikler neden?
  Sevgiler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  yapılan ameliyata bağlı olarak 2 gün 4 hafta

 416. Merhaba nizam hocam 14 martta size bir soru sormustum.bir sorum daha olacak size makat bolgemde nohut buyuklugunde bir sislik vardi sislik indi agri veya sızım yok tuvelete ciktigimde o makat yuvarlik kenar kısımlari damara benzeyen yer wc diskım sertken az sisiyor gibi oluyor ama sonra kendliinden iniyor hemen dusunuyorumda diskiyi disiri atiigi icin mi sisiyor gibi oluyor kanama agrim vs yok..nede baska sorunum yok. Bir sorumda daha var kabizligi nasil engellerim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  hemoroidiniz var.tuvalette ıkınma ile birlikte basınçla içleri kanla doluyordur.daha sonra içleri saatler içinde boşalır.kabızlığı önlemek için bol sebze-meyve tüketmelisiniz.kuru incir-kayısı tüketebilirsiniz.

 417. Sa hocam 2 gu gün önce tuvaltteyken fark ettim ki nohut mtan biraz daha ufak bi şişkinlik var tuvalet düzenim cok değişken günde bazen 4 defa bazen 1 defa bazen 2 günde 1 defa ve bu son 4 5 gündür fazla ıkındim tuvaletteyken . Sizce neden olmuş olabilir ua da ne yapmalıyım ağrısı yok denebilecek kadar az . Cok cok az da kaşıntı var. Teşekkür ederim .
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  ıkınmaya bağlı anal hematom olmuş olabilir.yediklerinize dikkat edin.dışkı tahlili yaptırabilrsiniz.

 418. Hocam bende 1 ay öncesinde tuvalette ıkınmaya bağlı olarak makattan 5-6 damla kan geldi . Sonrasında ise hiçbir sıkıntı yaşamıyorken 15-17 gün önce kabız oldumm. Tuvalet sonrası makatımın sağ tarafında fındık büyüklüğünde şişlik olduğunu farkettim . Kataron yağı sürdüm sadece acıyı kesti .şişlik inmedi . Ne yapmalıyım hocam ? Doktora gitmeye de çekiniyorum 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanaması geçirmiş olduğunuz için kanamanın nedenini belirlemek için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.mutlaka kabızlığa bağlı tuvalette fazla ıkınmanıza bağlı anal hematom oluşmuş olabilir.ağrı veriyorsa boşaltılabilir ama kendi haline iyileşmeside beklenebilir.iyileşmesi uzun zaman alır

 419. Hocam bendede fındık tanesi kadar bi şislik var ama ne ağrıyo ndde kaşınıyo 4 veya 5 aydr var nedendir acaba yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kuyruk sokumuna orta hatta yakın ise kıl dönmesidir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 420. Merhaba hocam 2 gün önce tuvalete girdigimde pecete de kan oldugunu gördüm cok azdı once makattan geldigini zannettim sonra ayna dan baktigimda makatimin üst tarafinda yumusak mor mercimek buyuklugunde bi sislik farkettim kanda ordan geldi sanirim o gunden sonra kanamam olmadi cok agri sızi da yapmiyor ancak sislik hala gecmedi sizce ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olmalısın.öncelikle kanamanın nedeninin tespit edilmesi gerekir

 421. merhaba hocam ben 25 yaşındayım makat bölgemde yumurta sarısı kadar şişlik var yürürken zorlanıyorum dogru dürüst oturamıyorrum kanamada olmuyo bana yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kliniğimizmaka hastalklarının tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedvinizi yapabiliriz

 422. Hocam iyi gunler yaklasik 3 ay once diskilama yaparken koyu renkte kan akintisi oldu hic bir agrim yokken 1 hafta oncede ayni sekilde kanama oldu bugun diskilama yaparken hafif bir agri olustu ardindan beyazimsi bir sislik meydana geldi hic bir agrim olmadigi halde sorunum ne olabilir
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  fazla ıkındıysanız dışkılama sırasında anal hematom olabilir.sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlatır.muayene olmanızı öneririm

 423. hocam benim 5 ay önce makat kenarında şişlik oldu.doktor iğneyle şişlikten epey iltahap çıkarttı.Ağrım çok az kaldı ama fındık büyüklüğünde şişlik kaldı.ıkındığım zaman bir kaç gün ağrı oluyor sonra geçiyor.bana ileride sorun yaratırmı.Teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gelirseniz muayenenizi yapar durumunuzu değerlendiririz.eğer tedaviyi gerektirecek bir durum varsa tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

 424. Hocam bir hafta önce makat bölgesinde; fındık büyüklüğünde bir şişlik oluştu..Bir haftadır ne büyüyor ne de kayboluyor..Fazla bir ağrısı yok ama oturup kalkarken rahatsızlık veriyor.. Sizce hemoroid mi yoksa başka bir durum mu var..Ne yapmalıyım..Teşekkürler.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom olabilir.sıcak oturma banyosu rahatlatır.kabız kalmayın,fazla ıkınmayın

 425. hasta öğrenci

  Hocam benim yaklaşık 1,5 yıldır kabızlık şikayetim var..ancak aynı gün icinde hem kabız hem de ishal oluyordum..2 gündürde büyük tuvaletime cıkamıyorum ve bagırsaklarimdan agri cekiyorum..apse falan yok ancak biraz şişlik var anüs bölgesinde..ne yapabilirim bir türlü çözemiyorum bu belirtiler cok karisik..bende birde d vitamini eksikligi var o da etkiler mi..tiroidim sınırda bunlarin anlami var mi..lütfen yardımci olun
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  şikayetleriniz daha çok İBS yi andırıyor.kliniğimizde mayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 426. Hocam iyi günler dıskımı yaparken hafif bir agri olustu sonra kisa bir surede sislik meydana geldi fakat hicbir agrim yok ne yapabilirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kabızlık yada dışkılama esnasında fazla ıkındıysanız anal hematom olabilir.sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlatır.kabız kalmayın fazla ıkınmayın.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin

 427. Hocam benim yaşım 19 makatta nohut tanesi büyüklüğünde bi şişlik var kaşıntı ve ağrı yok
  gün içersinde pek rahatsız etmiyor lavobada uzun süre oturuyorum o yüzden olmuş olabilir mi tedavisi nedir
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  lavaboda uzun süre kalıp oturmanız daha fazla ıkınmaya neden olur.kabızlık yada dışkılama esnasında fazla ıkındıysanız anal hematom olabilir.sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlatır.kabız kalmayın fazla ıkınmayın.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 428. Merhaba hocam tuvalette kendimi fazla zorladim . Kanama oldu agri sızım yoktu baya kaşıntım vardi gelici geçici zannettim nohut buyuklugunde bir sislik var makat bolumunde ve agrim yok kaşıntim cook bu aralar gaz fazla cıkırıyom kanama yaşamadımda ve hocam haraket ederken cook minik sızlıyor oda nedir haraketlerde .. Elimle sislige dokunca agri var sanki ici cok dolu gibi bu nedir hocam ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor ve ıkınmaya bağlı anal hematom olmuş gibi duruyor.kaşınma için pruzon pomat kullanabilirsiniz.eğer şikayetleriniz başlayalı 3 haftadan az olmuşsa rectoderm kullanabilirsiniz.ama ne olursa olsun makat kanaması olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.şikayetleriniz 1 aydan eski ise kronikleşmiştir botox yada ameliyatla tedavi edebiliriz

 429. Hocam öksürdüm birden bire agrı ve şisme meydana geldi ne yapmaliyim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  öksürürken karın içi basınç arttığı için anal hematom oluşmuş olabilir.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.rahatlatması beklenir.eğer ağrı çok şiddetli ise hematomu boşaltıp rahatlatabiliriz

 430. Hocam kanama falan hicbir şey yok anuste mercimekten küçük sertlik var nedendir sizce
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı varsa anal hematom olabilir.kabızlık ve aşırı ıkınmaya bağlı.ama kondilomda olabilir.muayene olmalısınız

 431. Merhabalar
  22 gun önce normal dogum yaptim. Fakat bugun fark ettim ki makatta nohut kadar yumusak bir şişlik oluşmuş. Aci agri sızı yok. Herhangi bir operasyon a gerek var mi bu durum gecici midir? Cok tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  gebeliğin son dönemleri ve doğumda ıkınmaya bağlı oluşabilir.kabız kalmamaya özen gösterin.sıcak oturma banyosu yapın.bol sebze meyve kuruincir ve kayısı tüketin

 432. Hocam birkac sorum daha var 17 yasinda lise ogrencisiyim okula gitmem lazim ama o sorunlardan dolayi gidemiyorum. Ameliyat gerekir mi okuldan cok geri kalirim. Tedavi ucreti nasildir? Gelen kan vişne çürüğü rengi.. oluşan yaklaşık nohut büyüklüğündeki kitlede krem ile iyileşir mi? Lütfen altarnetif yolları söyler misiniz çaresizim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama olduğu için mutlaka anoskopi gerekir.sorunu belirledikten sonra ameliyatsız yöntemlerle tedavin yapılabilir.başka alternatif tedavi yolu yok

 433. Merhaba hocam, 4 gun once makatimda aci hissettim aynada baktigimda yaklasik nohut buyuklugunde sisligi farkettim krem surdum hala surmeye devam ediyorum ama fayda etmedi yururken canim aciyor bugun oradan cok az kan geldigini farkettim hangi kremi ilaci kullanmaliyim? Tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom oluşmuş olabilir,kabızlığa ve fazla ıkınmaya bağlı.anestol pomat kullanabilirsin ama makattan kanama olduysa mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısın.kanama nedeninin açıklanması gerekir

 434. İyi günler hocam geçen sene makatımın içinde ve dışınd şişlikler çıktı dışındaki ceviz büyüklügünde ve mor renkteydi genel cerraha gittim igne vurup ordaki kan pıltısını boşalttı bu işlem 5 gün falan yapıldı şimdi tekrar çıktı nohut buyuklugunde kaşıntı şişlik ve ağrıdan uyuyamıyorum sağlık ocagına gittim sorunumu biliyordu ultraproct venoruton forte 500mg ve hırudoıd verdi ama acısı ve ağrısı çok kötü tekrar genel cerraha gitmek istemiyorum başka bir çözüm yolu var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  🙁 yapacak başka bişi yok.tedavi olmanız gerekir.o zaman geçici çözüm üretilmiş.tedavi olmalısınız

 435. selamünaleyküm hocam 3 ay öncesi makatimda şişlik vardı doktara gittim basur çıkmış dedi 2 tane krem verdı kullandim şişlik indi şimdide 20 gündür makatmın içinden yani etrafndaki damarlar dışari çıkmş tuvaletimi yaparken oturug kalkarken çok yürüdügümde agrı sızı çok oluyor makatmda ve penısmde çok endişeleniyorum damarlar ilk çktgnda çk az kan gldi snra kesildi şimdi kanamyor ama agri szı oluyor ne yapmam lazmda damarlar geçmesi için eski halme dönmem için amalyatsz bı çagre aryrm bu durumdan çk rahatszm blgnz içn tşkrlr sayglrmla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi olmanız gerekir.kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 436. Hocam makatimda 3 tane nohut buyuklugunde sislik var ve buyuk abdeste gittigimde 4veya 5dakika kanama oluyor zorla yapiyorum baya zaman oldu yurumekte ve oturmakta zorluk cekiyorum sizce ameliyat sebebimi cevabinizi bekliyorum..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamalarında geciktirilmeden mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.öncelikle tanı koyulmalıdır.daha sonra ise tedaviniz planlanır.kliniğimiz makat
  hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

 437. Merhaba hocam 4-5 günden beri makatta şişlik ve batma var kanama yok oturumda ayağa kalkınma çok acıyor daflon tb anestezi polat ve birde hemor ait merhem kullanıyorum hala gecmedi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal apse olabilir.genel cerraha gidin.apse ise apse tedavisi yapılır yada hastalığınız her ne ise onun adı konur.böyle ezbere tedavi yapılmazki.eğer anal apse ise geç kalmadan apseyi boşalttırmanız gerekir % 30-40 olasılıkla fistül gelişir

 438. Hocam merhaba ben 33 yaşında bir bayanım benimde makatin yanında nohut büyüklüğünde şişlik var kabız olduğumda şişiyor ve yanıyor beraberinde vajinadada yanma oluyor ve uzun bir süre geçmiyor sonrasında damla damla idrar oluyor neden kaynaklanıyor yardimci olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir,sorununuzu tespit ederiz

 439. sayın hocam makatta nohut tanesi kadar bir şişlik var, başlarda sadece tuvalet anında ağrı varken son 3-4 gündür tuvalletten sonra da 1-2 saat daha devam ediyor ağrı, bazen tuvalette az bir kanamada oluyor ayrıca ağrı olmasa da nohut tanesi kadar sert bir şişlik orada duruyor geçmiyor.sebebi nedir hocam?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı,neden tespit edilmeli.tedaviniz ona göre planlanmalı

 440. hocam merhabalar benimde makatta gece geçip gündüz yorgunluğuyla oluşan bilya büyüklüğünde şişlik oluşuyor sebebi ne olabilir bilgilendirirmisiniz teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  hemoroid olabilir

 441. değerli hocam bir hafta önce dışkılanırken makatımdan kan geldiğini farkettim fazla ıkınmış olabilirim bugün yine aynı şey oldu yine kan geldi daha sonra makatımda küçük küçük nohut tanesi büyüklüğünde şişlikler çıktı ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamalarında öncelikle yapılması gereken anoskopi muayenesidir.kanamanın nedeninin izahı için.ertelemeden muayenenizi yaptırın.zaten muayene esnasında neden tespit edilir ve tedavi edilir.gelirseniz muayenenizi yapar sorununuzu tespit eder en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 442. Sayın hocam makat kenarında makata yakin mesafede başı nohut tanesi kadar ama içe uzuyo bu sefer yine oldu rahatsız ediyordu bende iğneyle zorda olsa deldim içinden bayağı iltihap çıktı ve sıkarak biraz boşaltım sonra sari su geliyo ama şişlik azaldı ağrısı yok ama ara ara iltihap geliyor bu nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse olmuşsunuz, akıntı kendiliğinden durabilir durmazsa fistül olmuşsunuz demektir

 443. HOCAM BEN 23 YAŞINDA ERKEĞİM GECEN GÜN MAKATTA AĞRI OLUSTU VE BU AĞRI 3 4 GÜN SÜRDÜ VE MAKATIN KENARINDA ŞİŞLİK VAR AĞRI ŞUAN YOK AMA ŞİŞLİK DURUYO KANAMA FALANDA OLMADI HİÇ AMA YANMA VAR BİRAZ BİDE 2.5 AYDIR SPOR YAPIYORUM (VUCUT GELİŞTİRME)ALAKASI VARMIDIR DAHA ÖNCEDE OLMUSTU BİR DEFA MAKATTA AĞRI AMA 2 3 GÜNDE GEÇMİŞTİ KENDİLİĞİNDEN NE OLABİLİR BU DR GİTMELİMİYİM YOKSA KENDİLİĞİNDEN GEÇERMİ CVP INIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid olabilir tedavi olmanız gerekir

 444. Hocam yaklaşık 3 aydır makatta tatlı kaşınmalar oluyor kanama vb.hicbirsey yok ama cok kasiniyor.pruzon merhem kullandım geçici kaşintiyi önlüyor ama belli sure sonra yine kaşıntı devam ediyor yaklasik iki aydir kullandim kasintiyi gecirmedi.son 4 -5 gündede çok az bir büyüklükte 2-3 yerde sismeler oldu makatın farkli yerlerinde yanma yapmıyor kanama yapmiyor amagecmiyorda tedavi icin ne önerirsiniz bilgileriniz icin tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid nedeniyle anüs tam kapanamadığı için barsağın son kısmının salgısı makat bölgesine akar ve kaşıntıya neden olur.burda pruzon kaşıntıyı geçirir ama neden ortadan kaldırılmadığı için tekrar eder,bu nedenle tedavi olmanız gerekir.basurun kliniğimizde ameliyatsız yöntemlerle tedavisi yapılabiliyor.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 445. dünkü sorum (ahmet) ;
  “hocam 18 yaşındayım bende makat şişliği var tuvaletin ardından şişiyo ama ağrı sızı yok sonra eski haline dönüyo şişlik nohut tanesi kadar belirli sayıda var yardımınız için şimdiden teşekkürler.”

  hocam kesinlikle ne kanama ne ağrı tek hatam tuvalette uzun kalmam eğer ileride kesin bir sıkıntı olacaksa kesin tedavi olmak için başvuracağım teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi olup aynı zamanda beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz iyi olur.çünkü bu şikayetleriniz giderek artacak ve tedavisi daha zor hale gelecek,daha uzun sürecek.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 446. Hocam disari cikarken anüs girisinde biraz icerisinde cok aci aliyorum ilk baslarda sisginlik vardi 5 6 ay omce cikar ken surekli yanma oluyordu simdi cikarken cok fena aci veriyor ve kan oluyor anus cikisinda siyah top gibi biserler var korkuyorum hocam yasim daha 17
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı ve neden tespit edilmeli.bu nedenle mutlaka muayene olmalısınız.sonra neden anal fissür yada hemoroid her neyse tanı konur ve tedaviniz yapılır.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durmunuu değerlendirir teknolojik yöntemlerle ameliyatsız tedavinizi gerçekleştirebiliriz

 447. hocam 18 yaşındayım bende makat şişliği var tuvaletin ardından şişiyo ama ağrı sızı yok sonra eski haline dönüyo şişlik nohut tanesi kadar belirli sayıda var yardımınız için şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  2. derece iç hemoroid olabilir.kalıcıdır tedavi olmanız gerekir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.gelirseniz tedavinizi ameliyatsız teknolojik yöntemlerle yapabiliriz

 448. sayın hocam makatın sağ tarafında şişklik var dışarı çıktıgım vakıt aynı tarafda sanki cam çiziği gibi hissediyorum sonra baktıgımda ise şişlik görüyorum bazen şişlik iniyor ama dısarı cıktıgım gene şişiyor azda olsa biraz ıkınıyorum aşağı yukarı 2 haftadır boyle kanama hıc yok ne yapmalıyım sizce nedir bu şişlik anlamadım gitti
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir, gelirseniz sorununuzu çözeriz

 449. Hocam bende sabahtan itibaren basladi sislik biraz kasinti birazda aci war tuvalet sorunum yok yemeklerde aci cok yiyoruz yillardir ama ilk defa boyle biseyle karsilasiyorum sebebi ne olabilir acaba tesekkurler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroide benziyor, gelirseniz tedavi edebiliriz.

 450. hocam ben 18 yaşındayım makatta ağrı hissettim ve bakayım dedim bir şişlik gördüm geçer deim yarın ağrı yapmaya başladı kalça ne kadar sıkıştırırsa bölgeyi o kadar açı yapıyor apse gibi görünüyor sizce ne yapmalıyım .
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene olmalısın.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirsen durumunu değerlendirir sorunu tespit edebiliriz

 451. Sayın hocam 19 yaşında bir erkeğim makatta dün ağrı oldu ve bugün ağrısı arttı bende baktım ve nerdeyse nohut büyüklüğünde şişlik var ve ağrı yapıyor çok ufaktanda kanama oluyor sizce bu nedir ve tedavisini nasıl yapabilirim yardımınız için şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa mutlaka geciktirilmeden anoskopi muayenesi yapılıp kanamanın nedeninin izah edilmesi gerekir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir en uygun şekilde önerilerde bulunabiliriiz

 452. Hocam makatta 6_7tane ufak şişlik var ve yanma yapiyo bunlar uzun zamandır aynı yani bazen yanma falan olmuyo şişlik gitmesede azalıyo sonra yine başlıyo ,buna ne tür ilaç kullanmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  6-7 şişlik olması kondilom olabileceği düşünülür

 453. Sayın hocam yukarda anlatılan gibi anal hematom var galiba ancak kanama daha dün gece oldu ve dışa doğru bakan kısmı yarılmış gibi,ilk pıhtılaşmış kan gibi koyu bir şekilde sonra normal şikilde kanadı,sabaha kadar kanama azda olsa devam ediyor.bunların olması normal mi ve ne yapılmalıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gerçekten sebep anal hematomsa 3-5 günde düzelir

 454. hocam merhaba.iki hafta önce aşırı kabızlık vardı buna nazaran kanama oldu. Sadece iki gün ağrı ve kanama oldu sonra geçti. Ama şimdi de lavaboya girince şişlik olduğunu gördüm. Herhangi bir etkisi Yok Ama estetik olmuyor ve korkuyorum sizce ne olabilir. Bilgi verirseniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir gelirseniz sorununuzu çözeriz

 455. Hocam 1 hafta önce aniden makatımda bir şişlik oluştu.bir iki gün baya ağrıdı sonra ağrı geçti ama şişlik devam ediyor. 23 yaşındayım . Sizce ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  almak gerekebilir ama tabiki muayeneyle netleştirebiliriz.

 456. hocam 6 aydır vücut geliştirme sporu yapıyorum,2 gün önce tuvaletimi yaptıktan sonra tahriş ve çatlak hissini andıran acı hissettim,kendim kontrol ettim,karşılıklı iki adet nohut tan biraz geniş şişlik var birazda kanama oldu,en son 2,3 gün önce spor yaparken ağır kilo kaldırdım istemsiz bir şekilde ıkındım mı diye düşünüyorum,sizce sorunumun hemoroid olma olasılığı varmı,saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olma ihtimali yüksek

 457. Hocam kolay gelsin,makatimda benimde bi siskinlik belirdi sadece sis oldugunu hissediyorum buyuklugu nohut tanedi kadar ama kanama veya oturamama kosturamama gibi bi sikintim yok cumartesi gunu halisahaya gitmeden once tuvalette biraz ikindim ve halisahadan ciktiktan sonra belirdi bu sislik, vucut gelistirme ve futbolla ugrasiyorum yasim 17 ve lise ogrencisiyim yani cok oturmam gerekiyo ayrica bu sorun ilerlerse sporumu etkileyecek hocam sorun nedir ne tavsiye edersiniz kendiliginden gecer mi?sislikte buyume olur mu veya ciddi bi sorun mu? Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şikayetleriniz anal fissürü andırıyor.gelirseniz değerlendirir,tedavinizi gerçekleştirebiliriz

 458. Hocam. Makatimin sol tarafinda 2-3cm siskinlik var. Yurudugumde agriyor ve oturdugumda aciyor. Kendiliginden gecermi gecersede kac gun alir ve ne yapmam lazim. Simdiden tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  orta hatta yada kuyruk sokumuna yakınsa kıl dönmesi olabilir.kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisi yoktur.ama yapılan ameliyat teknikleri önemlidir.biz kliniklerimizde microsinusectomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.hemen işinize ve sosyal hayatınıza dönebiliyorsunuz

 459. Hocam şimdi baktım şişlik kaybolmuş ama hala acıyor tuvaletimi yapamıyorum çok ağrıyor midem lütfen en kısa zamanda cevap bekliyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gelin muayenenizi yapalım,durumunuzu daha net değerlendirelim

 460. Hocam ben 15 yaşındayım ve arada kabızlık sorunum oluyor. İlk kez geçen haftalarda oldu. İki -üç gün tuvalete çıkamadım sonra bir çıktım ishal olmuşum hepsi döküldü.Sonra dün yine oldu tuvalete gittim oturdum biraz ıkındım ufak tanecikler hariç bir şey yapamadım.Bir de kahverengimsi bir sıvı çıktı.Sonra bu sabah baktım pembemsi bir şişlik var ve tuvalet yaparken acıyor. İki tane bekunis içtim akşama doğru.sonra tuvalete gittm yaklaşık bi saat önce. Yine dünki gibi kahverengi akışkan bir şeyler çıkardım. Aynı zamanda dünden beri bayağı gaz çıkartıyorum.yarım saat önce tekrar lavaboya gittim tuvaletimi hissedebiliyorum ama tam çıkıyor çok acıyor dayanamıyorum geri içine kaçıyor. Üstüne pek oturamıyorum . Ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelrseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

 461. Hocam bende de mercimekten biraz daha büyük bir şişlik var. Oturmada ve yürümemde sıkıntı oluşturuyor. Lavabomuda yapamıyorum. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım 15 yaşındayım. Kendim mi patlatmalıyım yada patlatsam acı bitermi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı 4-5 günde geçer ama dayanamıyorsanız cerrahla görüşün

 462. Hocam benim bir kaç ay önce makatimda çatlak vardi krem kullandim şuanda iyi ama son 2 aydir sol kisimda bir şişlik vardi gittikçe belirginleşti son 10 gündür WC sonraki ve esnasinda agrim oluyor nohut kadar ce ucu belirgin patlatmalimiyim acil cevap hocam lütfen yasin 20
  Op.Dr.Atilla KAYA
  patlatmak yerine muayene ile ne olduğundan emin olun

 463. Merhaba benim makarım da durup dururken küçük bi beze oluştu ne ağrı var ne kanama biraz korktum sizce geçer mi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir gelirseniz netleştiririz

 464. Hocam benim anüsümde bir siskinlik var 1hafta oldu geçmedi mor renk ve nohut büyüklüğünde kanama yok ama otururken ağrı yapıyor bunun sebebi ney öğrenciyim günümün çoğu oturmaktan geçiyor ve üstüne oturamıyorum bu nasıl geçer hocam Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  ağrı çoksa boşaltmak gerekebilir

 465. hocam bende herhangi bişe yokken ıkınırken aniden bi agrı oldu sonra makat sol tarafında şişme oldu arada agırı yapıyo spor yaparken herhengi bi zorlugu oluyo toplamda üçgün oldu herhangi bi degişiklik yok neden kaynaklanıyor olabilir kendiliginden gecermi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir onlara göre araştırın yada gelin netleştirelim

 466. Hocam merhaba uc gun boyunca ishal oldum . Ishal oldugum sure zarfinda gereginden fazla ikinmis olabilirim. Dun ishalim gecti ama makat kismimda bir sislik fark ettim ama bu sislik bende herhangi bir agri yapmiyor fakat kendimi rahatsiz hissediyorum. Ne oldugunu anlayamadim . Gecmesi icin ne yapmam gerekiyor. Yardimci olursaniz cok sevinicem hocam .
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir
  ne yapılabileceğine muayeneyle kesinleştirdikten sonra karar verilir

 467. Oncelikle iyi gunler hocam benim makatimda 3-4 gundur bir sislik var ama ben son 1 haftadir gereginden fazla ikiniyorum ve ogrenci oldugum icin gun icinde vakitimin cogu oturmakla geciyor hocam makatima baktigimda biraz acmaya calistigimda iceride bir sislik gordum morumsu nohut kadar ya var ya yok ama hocam kanama asiri agri bende yok sadece hafif agri oda tabir caizse ben burdayim der.gibi bir agri var hocam sizce nedir ve ne yapmami onerirsiniz ? Simdiden tesekkurler.yasim 17
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir

 468. Merhabalar br gun icerisinde makatima 2 3 santim yakininda bir sislik oluşturur kadar smdide derine dogru agri yapmaya basladi. Kanama vb. yok ama internette baktığımda göre belirtiler anal hematom veya anal apseye benziyor. bir hafta sonra yurt disina cikacagim. Geçmesi lazım hemen ortalığı karıştırmak istemiyorum ama başıma ilk defa böyle bir durum geldi nasıl geçer nekadar zamanda geçer ne yapmalıyım . Şimdiden çok teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apse varsa bir an önce boşaltılması gerekir

 469. hocam benimde 1 ay önce çıktı ne olduğunu bilmiyorum mercimek büyüklüğünde ama sadece acıma yapıyor şiddetli acı değil nedeni ne olabilir ne yapmam lazım kanama yok ama ne yapmam lazım beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 aydır gemediyse anoskop muayenesi gerekir

 470. iyi akşamlar, benimde anüsümde bir şişlik belirdi. kabızım o yüzden olduğunu düşünüyorum. ancak kanamam yok. ya da genel bir ağrı da söz konusu değil. sadece otururken dışkılama isteği geliyor gibi oluyor ve tekrardan duruyor. hemoroid midir yoksa anal hematom mudur? yaşım 20.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid veya anal hematom olabilir yaklaşık aynı şey

 471. Hocam merhaba ben normal dogum yaptim ve wcde cok agrim oluyordu doktora gittim anal fissur dedi 2 haftadir ilac kullaniyorum ama nohut buyuklugunde 2 tane sislik var agri azaldi fakat sislik hic inmedi ve sadece ikinirken cikiyor disarda degil bu sislik neden olmus olabilir fissurle ilgisi var mi ve gecer mi bu sislikler cevap icin tesekkerler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  fissürde çok ağrıolur sizinki 2.derece hemoroide benziyor

 472. hocam benim anüsümde şişlik var hissedebiliyorum ama hocam bu sadece hani kendi hissettiğim ”kıl var ve bu kıl anüsüme deydiği için rahatsız ediyor ve buda azda olsa ağrı yapıyor ” ama hocam bende çok şükür kanama yok ama son 1 haftadır ihtiyaç giderirken gereğinden fazla ıkındım ve son 1-2 gündür fazlasıyla oturdum birazda araştırdım ama size danışmak istiyorum hocam sizce ne olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı anal hematom olmuştur, kendiliğinden geçer

 473. hocam benim vucudum tamamen agryrdu dojtora gittim ve ince ve kalın bağirsağın birleşim yerinde intıhap var dedı doktor ilaç verdı bır kaç gu kullndım bıraktım daha sonra makatta kaşıntı olmaya başldı acı yediğim için oluyor zannettım ve şimdi bir makatın on tarafında bir şişlik var korkuyrum bakamıyrum sizce ne olabilir hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid veya anal hematom olabilir

 474. Hocam 1 hafta once ihtiyacımi giderirken ıkınma sonrası birsey hissettim. Bu olaydan 3 gün sonra makatta birsey hissettim ama kontrol etmedim bu bir iki gün boyle devam ettikten sonra dün ve bugun ağrı basladı ve kötü bir ağrı kanama yok tek bir nohut buyuklügünde sert sislik var sizce hemoroid olma olasılıgı varmı ? Yada zamanla olabılırmi müdahele edilmezse? Genelde kabız olmam ve ihtiyacım cok kısa surer 3 dakıkadan uzun tuvalette kalmam .
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tomboze hemoroid olabilir gelirseniz daha emin oluruz

 475. Doktara gittim makat catlagi var dediler sonraki gun agriya dayanamadim acile gittim igne vurdular makatin yani sisti cok aci cekiyorum ne yapmaliyim sisen yerde aciyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apse olabilir ve eğer apseyse boşaltmak gerekir

 476. Hocam makat girişim de nohut büyüklüğünde hafif morumsu renkte karşı karşıya iki şişlik var ağrı kanama yok sadece bir gün bir kaşıntı oldu başka da belirti olmadı ne olabilir sizce ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmaya bağlı olarak ortaya çıkan anal hematom olabilir

 477. Merhaba hocam, dün makatımda birden bir ağrı başladı ve stabil devam ediyor. Makatımda, rengi derimden biraz daha açık olan 3 tane nohut tanesi büyüklüğünde şişlik olduğunu gördüm. Özellikle ayaktayken ağrı yapıyor, oturduğum zaman ağrı azalıyor. Kanama vesaire yok. Bunlar başıma gelmeden bir gün önce acılı bir yemek yemiştim. Sizce sorun nedir ve ne yapmalıyım, teşekkür ederim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir, gelirseniz sorununuzu çözeriz

 478. Hocam merhaba yaklaşık 3 gündür anüs bölgemde şişlik var başta ufak bir şeydi fakat 3. Günde iyice büyüdü. Sızlamaya başladı özellikle otururken ve yürürken sızlıyor. Daha önce böyle bir şey olmamıştı. Midem son zamanlarda oldukça çok bozuluyor sizce nedeni bu olabilir mi ve kendiliğinden geçer mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  giderek büyüyorsa makat apsesi olabilir

 479. Anal hematom ile tromboze hemoroid in farki nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olanda geçmişte şikayet yoktur tromboze hemoroid olanın daha öncesi dönemde hemoroidi vardır

 480. Hocam 2 gündür anüste bi şişkinlik ve kızarıklık var oturunca ve yürüyünce acıyor ne yapmam lazım yardım servisininiz ne yapmam lazım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı çok şiddetliyse müdahale etmek gerekebilir, şiddetli değilse kendiliğinden gerileyebilir

 481. Iyi gunler 1 hafta once kabizdim ve 4-5 gun once anusumde morumsu sislikler olustu kasinma yapiyor hastaligim nedir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir

 482. Hocam selamlar önceleri anüs etrafında değil üst tarafta bir kaşıntı oluştu fakat daha sonra anus etrafı şişmeye başladı ve üzerine oturmakta ciddi sıkıntı çekiyorum tuvalete oturduğum zaman büyük tuvaletimiyapamıyorum ama rahatlama oluyor sonrasında aynı acı devam ediyor 1 2 gündür var bu şekilde ne yapmamı önerirsiniz. Teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  apse olabilir muayene etmek gerekir

 483. Hocam 4-5 senedir bende hemoroid var, bu güne kadar hiç sıkıntım yok taki düne kadar.
  Hocam, Ayıptır söylemesi parmağımı makata dokundurduğumda çok fena bir sızı oluyor ve makat biraz şişti, bir basur kremi aldım fakat bir işe yaramadı, ne yapmam gerekiyor bunun acısına daha dayanamıyorum hocam yaşım 18 kimseyede derdimi anlatamıyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroiddir, müdahale gerekebilir

 484. Hocam merhaba. Hiçbir şey yokken bir anda anüsümün çevresinde bir şişlik oluştu. Anal hemetom tarifine uyuyor. Fakat oturmakta ve yürümekte çok zorlanıyorum. Acı çekiyorum. Bu normal midir? Ve geceleri şişlik biraz daha büyüyüp acı artıyor. Sabah uyandığımda ise şişlik iniyor acı da olmuyor. Sizce normal midir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  böyle gün içinde şişip inen durumu izah etmek zor anoskop muayenesi yapmak lazım

 485. Hocam peki ek olarak sunu soliyim sisliklerin anusu kapatmabolayi diski gelmek uzereyken oluyor 2dk ayaga kalkinca geciyor ve son2gundur tuvaletin gelmiyor arada kendim gidiyorjm hafig ikinarak az yapabiliyorum kabiz olmaktan korkuyorum napmaliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yazdıklarınız 3.derece hemoroide benziyor gelirseniz en uygun teknolojiyle tedavinizi yapabiliriz.

 486. Hocam hayırlı geceler benim şöyle bir şikayettim var afedersiniz tuvaletim yaptıktan sonra rahatlıyorum 5 dakika sonra kaşınıyo sanki içinde birşey varmış gibi hissi az bir sızı var ama kanama yada şiddetli bir agrim yok ben basur diye düşünüyorum ama şişlik var ama öyle çok şiddetli agrim veya kanamam olmadı teşekkürler hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl kurdu olabilir
  dışkı tahlili yaptırın

 487. Hocam 17 yasinda erkegim. 2yil once tuvaletimi cok tutardim sonra acılı ve hafif kanamali sekilde yapardim o zaman bunun tehlikeli oldugu blmiyodum sonra bunu yapmayi biraktim gecen yil ve bu yaz anal hematom oldum kendiliginden geçti bu yil ise 3ay once falan tuvalete comeldigimde deligin etrafinda sislikler olustugunu farkettim tuvaleti yaptiktan sonra geviyordu bazen hafif sislik suruyodu 2saat sonra falan geciyodu son zamanlarda hergun tuvaletimi uapmaya çalışıyorum ama 2gundur biraz zorlaniyorum deligin etrafini sislikler nerdeyse kapliyor ama tuvaletimi yaptiktan sonra 2dk sonra hicbisi olmuyor eski haline donuyor sizce nedi nasil redavi olur aileme soylemeye utaniyorum kendim nasil hafifletebilirim en azinda yaza kadar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifiniz 2.derece hemoroide benziyor
  tuvaleti 1 dakikada terkederseniz olmayabilir

 488. hocam benim anüsümde siyah biraz bi şişlik var oturunca felan çok acıyo oturamıyorum ne yapmam lazım korkuyorum tümör felandır diye ne tür zararı olur acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne olduğundan ve tedavi şeklinden muayeneyle emin olabiliriz

 489. Hocam ben 16 yasindayim birkac yildir ara ara kabizlik problemi yasiyorum normalde 1 kanamadan sonra gecerdi ama suan her tuvalete gittigimde az miktarda peceteye bulasan kanama var.tuvalet sirasinda yirtilma kesilme gibi bir aci duyuyorum.Oncekiler gibi kendiliginden gecer mi ameliyat olmam gerekir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  acı varsa anal fissür de olabilir, muayeneyle emin olabilirsiniz

 490. Mrblar ben 4 gun once normal dogum yaptim dikislerim var makkatin etrafinda iki tane sislik var nohut buyuklugunde agri yok tuvalleten sonra kendiligindn iceri giriyor gibi hisediyorum ne olabilir nasil gider bu sislukler cok korkuyorum dikislerden miacaba bilemedim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  dikişten değildir ıkındığınız için tromboze hemoroid olabilir

 491. Atilla bey bendeki sorun makat bölgesindeki şişlik. Uzun zamandır büyük tuvaletime çıkamıyorum katı hiçbirşekilde yapamıyorum ancak xm tabletlerle hafif isal yaparak çıkabiliyorum son zamanlarda bağırsakta hareket olmayıp kendiliğimden tuvaletede çıkamıyorum lütfen acil yardımınıza ihtiyacım var ne yapmam gerekli alttan endoskopi yapıldı bağırsaklarda birşey çıkmadı Dr sadece basur ilacı yazıp gönderdi faydasınıda göremedim biraz açık sözlü oldum kusura bakmayınız
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu durumlarda ben “kepek alın her akşam bir bardak kepek tüketin” diyorum

 492. iyi günler hocam 1 hafta öncesine kadar hiç bir sıkıntım yoktu dün akşam anüste mercimek büyüklüğünde bir şişlik hissettim şişliğe bastırınca hafif bir ağrı hissediyorum kanama iltihaplanma yok bu şişliğin sebebi ne olabilir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  pıhtı toplanmış olabilir

 493. Hocam ama 3.derece hemoridde memeleri kendimiz iceri koymazsak girmiyomus benim 1cm disari cikinca ayaga kalkinca hemen geciyor o zorlanmada cikan kucuk sislikte hafif aci veriyor ve sonra kendiliginden iniyor napabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sizinki 2.dereceye benziyor, gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz

 494. Hocam tuvaletimi yaparken bazen anus biraz 1cm kadar disari geliyor sonra kendiliginden geciyor bazen ise hafif zorlanma oluyo ve kucuk bi sislik cikiyo kendini kasinca hafif aci veriyor 2saat sonra falan sislik iniyo aci cok cok azaliyo ama zorlama olursa sislik tekrarliyo bazen ise normal hi sekilde tuvaletimi yapıyorum. Neler olabilir napmami tabsiye edersiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifiniz 3.derece hemoroide benziyor

 495. İyi Akşamlar hocam makatın etrafı tamamen şişti ağrısından yerimde duramıyorum yuruyemiyorim yatamiyorum ameliyat demişsiniz ameliyattan sonra ağrı oluyor mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid olabilir
  içini boşaltarak ağrıyı azaltabiliyoruz

 496. hocam bir iki hafta önce biraz fazla ıkındım nohut tanesi büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Bu durum için genel cerrahiye mi başvurmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboze hemoroid yada anal hematom olabilir genel cerraha gitmelisiniz

 497. hocam tuvaletimi yaparken bazen anüs biraz dısarı çıkıyor gıbı oluyor sonrak endiliğinden geçiyor ve bazen anüsün kenari sertleişiyo kendimi kasınca küçük bi sızı hissediyorum bastırıncada içinde bişi varmıs gibi sertliği hissediyoprum ne olabilir bunlar teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.derece iç hemoroide benziyor

 498. Doktor bey ben 5 gün önce doğum yaptım. Ve makatta ceviz büyüklüğün de şişme var. Çok ağrı yapıyor oturamyr kalkamıyorm yürüyemyrm bile.
  Op.Dr. Nizam Kurtdere
  tromboze hemoroiddir, 1-2 dakikada boşaltarak rahatlatabiliriz.

 499. Iyi gunler brnde agrisiz hemoroid vardi 6 aydir ama bu aralar diskilarken sol tarafimda makatin bi agri oluyor ve diskim hafif kati ve icinde siyah parcalar var sizce nedir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  siyah parçalar kanama olabilir, endoskop yapılmalı

 500. selam. benm makat bolgemde bir sislik olustu. rengi beyaz. inanilmaz agri yapiyor. ayaktayken bicak igne gibi saplaniyor bazen. tuvalete gittigmde kan yok diskimda. ama peceteye devamli kan geliyor ve bu sislik birzz biraz buyuyor. gun ici akinti ve kanama oluyor tuvalete gitmedigm halde. kabiz degilim cay kahve kola tuketmedgm seyler denebilir. ogunlermde corbam olur. susuzluk yok. agri kesici kullaniyorum simdi.kullanmasam agriyacak aciyacak. bu sislik bir anda cikti. ulser mi diye endiseleniyorum. basur yada kan pihtisi olabilir mi. ameliyat gerekir mi. simdiden tesekkur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanamanın izah edilemsi için anoskop muayenesi gerekir

 501. hocam merhaba benm tam çatal kısmımda nohut tanesi kadar bir şişlik var doktoruma gittim bazen inip şişydu bna hemoroid ilacı verdi onu sürdüğmde şiş inyo ama çatal bölgesinin hemoroidle ne alakası var damar şişliği olabilir mi acil yardım hocam şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatal bölgesinde şişlik kıl dönmesinde olur

 502. Merhabalar hocam 2gün önce lavabodan çıktıktan sonra makat bölgemde ufak bir şişlik farkettim ve biraz rahatsız etsede uyudum araştıramadım fakat dokunduğumda nohut kadardı şuan daha çok şişmiş vaziyettte tahmninimce yarımkayısı kadar var ve sert sürekli gaz çıkarma isteği var ve lavaboda biraz zorlandım ve kanama olmadı rahatsız ediyor ve hafifte ağrıyor sizce sebebi ve çözümü nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir, muayene bulgularına göre tedavi belirleriz

 503. merhaba hocam, 4-5 gündür makat bölgemde şişlik oldu. nohuttan küçük rengi beyazımsı, ağrı falan da pek olmuyor ama beni rahatsız ediyor, başıma ilk kez geldiği için beni huzursuz ediyor. muayene olmalı mıyım yoksa geçer mi zamanla ? teşekkür ediyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden geçebilir ama muayene olsanız daha iyi olur

 504. Hocam merhaba. 2 gündür makat bölgesinde nohut büyüklüğünde mor renk bi et parçası oluştu . Bi kaç gün öncesine kadar biraz fazla ıkınmalı tuvalete çıktığım oldu. Ağrı kanama hiç bişey yok dışkı yaparken de herhangi bi ağrı filan hissetmiyorum. Sizce doktora danışmalı miyim ? Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir, ağrı yapması beklenir, gelirseniz sorununuzu çözeriz.

 505. Hocam benimde makat bölgemde siyah-morumsu şeklince sivilce gibi bir şey çıktı. Bende endişelendim sivilce falandır diye sıktım ancak şimdide 2 santimlik bi çizgi haline geldi ama şislik falan yok ne yapmam lazım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir şey yapmanıza gerek yok gibi görünüyor

 506. Hocam merhaba;
  Tuvaletimi yaparken bir sıkıntı yok sonrasında yapmamış gibi his yok
  Fakat sanki çömeldigimde makat çevresi hafif kabarık gibi
  Otururken sanki testislerim üzerine oturuyor gibi bir his var
  Hafifde ağrı gibi degilde farklı bir acı var
  Yardimci olurmusunuz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  izah etmek zor muayeneyle teşhis edilebilir

 507. Hocam anal hematomun tanımına çok uyuyor, doktora gitmezsem geçer mi en kısa sürede
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer önteşhis doğruysa geçer

 508. Merhaba hocam benım makat bölgemde 3 4 gündür kayısı büyüklüğünde şişlik var. Ağrı ve yanma da oluyor.tuvaletimi yapmakda zorlanıyorum.neden acaba? Teşekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroiddir şikayetiniz fazlaysa müdahale etmemiz gerekebilir

 509. Hocam önceden küçük bi şişlik çıktı geçti sonra makatta 2 saniyelik ağrı olup geçiyordu ara ara şimdi fındık kadar bi şişlik oldu. Tabi bunlar 2 aylık süreçte oldu. Dışarda yemek yemeye başladım o sorun yapabilirmi ve tuvalette gazete okumaya başladım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tuvalette uzun kalır ve ıkınırsanız tekrarlar kısa sürede çıkmayı öğrenin

 510. hocam merhabalar 1 hafta önce fazla ıkınmayla beraber makatta fındık kadar bir şişlik var. 1 haftadır geçmedi ama ağrısı dindi fakat sarı kötü kokulu bir sıvı çok az da olsa akıyor sizce sorunum neye benziyor . saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir 3-5 haftada düzelmezse muayene olun

 511. hocam merhabalar… bundan 4-5 gün önce tuvaletimi tutmak zorunda kaldım ve ertesi günü anüsümde bir ağrı ortaya çıktı. her hangi bir kanama yok ve ara ara azda olsa kaşınma hissiyatı mevcut. bugüne kadar herhangi bir kabızlık şikayetim olmadı. kontrol ettiğimde nohuttan daha küçük ve bir cm kadar içeride, sertleşmeye dokunduğumda daha yoğun ve dayanılmaz bir ağrı hissediyorum. daha önceleri sürekli bir ağrı hissederken simdi öksürme ve hapşırma gibi vücudumun basıncının değiştiği durumlarda sanki iğne batırılıyormuş gibi bezginlik verici bir ağrıyla karşılaşıyorum. anal hemetom ve tromboze hemeroid arasında kaldım.bu süreçte cerrahi müdahaleye gerek varmı ? biraz daha bekleyim mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bekleyebilirsiniz.

 512. Merhabalar,uzun bir süredir herhangi bir kabızlık ya da ishal sorunu yaşamıyorum buna rağmen iki gündür makat bölgesinde nohut büyüklüğünde bir şişlikle beraber şiddetli ağrı şikayetim var.Otururken ve tuvalette acı daha da artıyor.Ne yapmalıyım?Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir
  muayeneyle emin olabiliriz

 513. Merhaba hocam , 1 hafta falan önce makatta ani bir yanma hissettim su an etrafinda sislik var ve büyük ihtiyaci giderdikten snra fazla ic tarafta oldugunu düşünmediğim biraz kanama oluyor sebebi ne acaba ? Tskler simdiden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa sebebini öğrenmek için anoskop muayenesi gerekir, kötü huylu bir sorun da olabilir

 514. ruşenamcanınoğlusedat

  Hocam merhabalar, benim sıkıntım çok büyük. İlk başta makat bölgemde şişmeler vardı sıkıntı olmadığı için önemsemedim, ama daha sonra işler değişti. O bölgede sürekli bi sıcaklık, sürekli altıma kaçırmışım gibi bir his oluşuyor bende halbuki hiç başıma da gelmedi. Hemoroid’dir diye düşünüp doktora gittim ancak iç de dış da değil dedi. sık tuvalete çıkmıyorum demem üzerine 2 bağırsak düzenleyici ve Daflon yazdı. Kıl kurdundan şüphelendi ama o da değil. İnsan içine çıkmaya korkuyorum ya bişi olursa diye. Nolur bi öneride bulunun kafayı yemek üzereyim. Saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hislerinizle mücadele edin nasılsa kaçırmıyormuşsnuz

 515. krem yada merhem onerirmisiniz? bepanthenplus iyi gelirmi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  iaçların faydası olmaz

 516. hocam yeni başlayan tromboze hemoroid kendiliğinden geçermi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçebilir

 517. merhaba hocam (tromboze hemoroiti) set şişliği iğne ile patlatsak ne gibi sakıncası olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydası olmaz ama iltihap kapabilir

 518. Hocam 2.derece hemoroid gibi ama anllatdigim durumda kanama olmuyor baska neler olabilir. Yada yavaslatmak icin napabilirim. Neredeyse hic ikinmiyorum ve klozette pek disa cikmiyo alaturkada daha belli
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kabız kalmazsanız, fitil veya krem kullanırsanız kısmen rahatlarsınız ama dercesi değişmez bunun için müdahaşe etmek gerekir

 519. merhaba hocam.bundan bir hafta önce ishal sıkıntısı çektim.fakat ishalden sonra biraz kabız oldum.bir anda makatın hemen iç bölümünde nohut tanesi kadar bir sertlikte şişlik meydana geldi.biraz ağrı yapıyor nedenini öğrenebilirmiyim.ve nasıl geçer.bana tavsiyede bulunurmusunuz.kolay gelsin.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir
  muayeneyle emin olmak gerekir

 520. Merhaba.Hocam tuvalette fazla ıkındım (2 gün önce)sonrasında makatımda nohut büyüklüğünde birşey oluştu.kabızlık yok.İç çamaşırıma biraz akıntı oldu.Üniversite öğrencisiyim ailemi endişelendirmek istemiyorum.hastaneye gidemem.Sizce nedir benim sorunum .kaç gün kadar geçmesini beklemeliyim ? teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur kendiliğinden düzelir

 521. Hocam 16yasinda erkegim babam basur. Onceden anal hematom olmustum gecmisti.1 aydir alaturka tuvalette diskilarken anus 1cm falan disari cikiyo gibi . Ikinmiyorum. Kalkinca gciyo diskilarken falan aci olmuyo nedir napabilirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yazdıklarınız 2.derece iç hemoroide benziyor, gelirseniz tedavinizi planlarız

 522. hocam merhaba 4 gün önce makatın hemen içkısmında nohut büyüklüğü kadar bir sertlik oluştu.fakat bu 4 gün öncesinde 1 haftadan fazla ishal oldum.büyük tuvaletimi yaparken bir sıkıntı yok fakat temizlik yaparken biraz ağrı oluşuyor daha sonra ağrı geçiyor.bu konuda yardımcı olur musunuz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir, kesin teşhis için görmek lazım

 523. İyi günler hocam, bundan 1 ay önce yoğun ishal geçirdim ve ishal ilacını kullandıktan sonra bir kabızlık başladı. Son 1 haftadır da makat bölgesinde şişlik ve gözle görülmese de elle hissedilen memeler oluştu, ayrıca kabızlık da şiddetli olmasa da devam ediyor. Sıklıkla Sıcak oturma banyosu yapsam kendiliğinden geçer mi, yoksa illa doktora başvurmam gerekir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olsanız daha iyi olur

 524. Hocam makat bolumumde nohut kadar sert mor bisey cikti .. Kabizdim ondan sonra oldu. Agri kanama yok sadece buyuk tuvaletten snra hafif yanma oluyor. Askere gidicem 10 gun sonra ne yapmam lazim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden düzelir

 525. merhaba hocam. tuvalet sorunu psikolojik bir sorun bende. diskilama yaparken sıkıntım yok fakat sonunda makatimin ucunda bir miktar dışkı kaliyor. tuvalet kağıdı yardımıyla siliyorum. kendimi zorladığım için midir yoksa başka bir rahatsızlıga mi işarettir? Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kalmasında yada silmenizde sakınca yok bence önemsemeyin

 526. Hocam merhabalar
  Benimde hiçbir sıkıntım yokken rutin şekilde tuvalete gittim. Aradan 3 saat geçtikten sonra ağrı olmaya başladı. 2 gün geçer diye bekledim pişik sandım ama baktımki ufak bir şişkinlik ve morluk var. Ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  pişikte şişlikolmaz
  tromboze hemoroid olabilir

 527. Merhaba hocam 1 haftalık kabızlık geçirdim makattan bişey çıktı siyah morumsu hafif yumuşak makattan içeri doğru ittirdigimde anında geri çıkıyor kanama ağrı felanda olmadı hocam acaba hemoroid midir yoksa hematom mu?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemorid olabilir

 528. hocam dun aksam acıyı cok yedım ve aksam ustu tuvalette makatta mercımek buyuklugunde ıcı sert bır sey var kanama fılan yok ne olabılr bu ve ne yapmam gerekıyor kendılıgınden gecer mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız anal hematoma benziyor

 529. tuvaletimi yaparken sıkıntı yok fakat klozete oturduğumda makatima kramp girdi fazlasıyla sizlatici bir acıydı. makatimin kenarlarına dokunduğumda damalarimin sistigini hissediyorum ama emin değilim. Tuvaletimi yaparken kramp yok, rahat diskilama yapabiliyorum. sebebi ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  izah etmek zot doğrusu

 530. Merhaba hocam bende 1 haftadan beni makat bolgesinin hemen kenarinda ufak findik buyuklunde bi sisiklik var ama hic agri ve kasinti yok daha once kil donmesinden ameliyat olmustum acaba bunla ilgisi var mi ? .direk hemen doktora gitmelimiyim yoksa kendiliginden gecer mi ne yapmaliyim hocam simdiden tsk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesiyle ilişkisi olduğunu sanmam
  1-2 hafta daha bekleyin geçmezse muayene olun

 531. merhaba bende basur var hiç şikayetim yok sadece memeler var ve spora yazılmayı düşünüyorum sakıncalımı çok fazla zorlama yapmıcam ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sakıncası olmaz

 532. merhaba hocam bende de yaklaşık 1 haftadır anal hematom var önceden de omuştum doktor ameliyatla keserek ağrımı ve şişliği geçirmişti şimdi tekrar gitmek istemiyorum kendiliğinden geçermi ? 2. kez bende görülmesi çok büyük bir sorunmu veya soruna iaretmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden geçer, ne zaman aynı şiddetle ıkınırsanız yeniden oluşur.

 533. Hocam saygılar gecen gün yediğim yemek acıydı. Büyük tuvaleti yapinca baya bir yanma hissi oluştu bir kac gündür makat kenarında hafif fasulye gibi bir damar şişliği var hic agrı kaşıntı yok acaba korkulacak bir durum var mı saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  korkulacak bir durum olduğunu sanmıyorum muayeneyşe emin olunabilir ama büyük ihtimalle pıhtı toplanmasıdır kendiliğinden düzelir.

 534. Merhaba
  benim makatimda ufak bir sislik var, fakat agri felan olmuyor
  doktora gorunmelimiyim sizce
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet anoskop yapılsa iyi olur

 535. merhabalar hocam yaklaşık 7 aydır anüs bölgemde morumsu şişlikler var çok ıkındığımda şişiyolar bi kaç gün sonra çok küçülüyorlar ama oradalar.Ağrı,sızı,kanama yok sadece varlıkları beni rahatsız ediyor.Bu şişilkler için hangi aldırma yöntemini öneriyorsunuz ?ve hastanenizde sigortalıya ücreti ne kadardır ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tarifiniz hemoroide uyuyor
  en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz yönteme göre 840 tl den başlıyor

 536. merhaba hocam. bugün sabah saatlerinden itibaren makatın sol kısmında kendimi kasınca bir ağrı hissettim. dokununca derinin altında mercimek ya da nohut tanesi büyüklüğünde bir sertlik hissettim. bu sertlik hareket ediyor derinin altında. bu sertliğin olduğu bölge hafif mor renkte. dokununca ağrı yapıyor. hafif bir sızı var ama öyle ciddi bir ağrı yok. daha önce makatla ilgili hiçbir şikayetim olmadı. aniden ortaya çıktı bu. Bunun için doktora gitmeli miyim? işin doğrusu gitmeye de çekiniyorum. umarım önemli birşey değildir. Cevabınız için teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir muayeneyle emin olabilirsiniz.

 537. Benim makatımda nohut kadar nirşey çıkmış normal oturdgumda felan agriyo kaşiniyo ne yapmalıyım doktora gitmelimiyim ???
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  görünmeniz daha iyi olur

 538. Hocam Merhaba,
  iki gün önce tuvalet ihtiyacımı giderdikten sonra makatımda bir sızlama oldu daha sonra baktığımda makatımın sol tarafında fasulye tanesi büyüklüğünde bir şişlik oluştu ten renginde, tuvalette fazla ıkınmıştım. Ağrı sızı hiçbir şey yok.Aynı olay bir sene öncede başıma gelmişti.Kendiliğinden geçer mi?Ne yapmalıyım? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle düzelir

 539. merb hocam benim makatımın etrafı büyük tuvaletimi yaparken şişiyorneden olabilir?acı yok doktora gitmelmyim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  iç hemoroid olabilir, anoskopla emin olunur

 540. Hocam merhaba.Benim makatımın kenarında sivilce gibi şişlik oluştu ve kaşınıyor.Hemoroidimde var.Ameliyat olmadım.Tekrarlar diyorlar.29 yaşındayım.Tuvaletimde son 2 gündür kabızlıkta söz konusu.Diyet çayını bıraktım sanırım bağırsaklarım tembelleşti.Ne önerirsiniz teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  uyguladığımız tedavi yöntemlerde tekrarlama ihtmali % 2 den bile az.kalıcı tedavi planlamalısınız

 541. mrba hocam buyuk abdestımde sıkıntı var soyle 10 seneden berıdır ıshalım agrılı ıs hal oluyorum bazen abdestım kırmızı nazen sıyah bazende vısne curugu seklınde gelıyor . endoskopı pldum bırsey bulamadılar hocam calısıyorum ama bu sorun benı mahfettı ne yapsam daha dayanamyorum artı ne yesem agrı ve sızı yapıp hemen ısal ettırıyor hocam yardımınızı beklyorum sımdden tesekkur
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gastro bölümüyle görüşmelisiniz.

 542. Hocam iyi aksamlar,ben anal fissur hastasiyim,makatin saat 12 yönünde bi sislik vardi,bugun aksam uzeri de saat 6 yönünde sert ve dokununca aciyan,otururken huzursuz eden bi sislik oluştu. Kabizligim yok,düzenli wc aliskanligim var.bugün agir bi cismi itekledim,bu sislige o sebep olmus olabilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir ama anal fissürden de olabilir

 543. hocam merhabalar, yaklaşık 2 hafta önce aksam ihtiyacı giderirken biraz fazla ıkındım ertesi gün nohut tanesinin yarısı kadar mor bi şişlik oluştu.ilk gün hafif ağrısı vardı 2 3 gün sonra geçti şuan 2 hafta oluyor tamamı geçmedi yanlız biraz kücülme söz konusu ağrı kaşıntı kanama hiçbirşey yok.anal hematom olabilir mi 3 gündür sıcak su banyosu yapıyorum bol lif almaya özen gösteriyorum.Bu durum neyin göstergesidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden düzelir, fazla ıkınırsanız yeniden olur

 544. hocam bugün makatın sağ tarafında nohut kadar şişlk var kanama yok otururken çok az sıkıntı yapıyor ne olabilir birde tedavisi için hangi bölüme gitmeliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  genel cerrahiye gitmelisiniz, gelirseniz gerekeni yapabiliriz

 545. öncelikle merhaba hocam dün tuvaletimi yaptıktan sonra şişlik hissettim. kontrol ettiğimde nohut tanesinden biraz küçük oval şeklinde mor renkte olduğunu gördüm. gün boyu hafif ıslaklık hissi de vardı ve kabızlığım yeni geçti. Bu arada vucut geliştirme çalısıyorum. bu sabah kalktığımda yeniden kontrol ettiğimde şişlik pirinç tanesi kadar olmuş ama karsısında bir tane daha mor şişlik olusmus. Islaklık hissi daha az nette arastırırken pruzon krem önerenler olmuş. acaba kendiliğinden gecer mi pruzon kullansam faydası olur mu (süreç hızlanır mı) Şimdiden Tesekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  pruzon merhem kaşıntı içindir size etki etmez,

 546. hocam 5 gündür ishalim ve bu süre zarfında makat bölgede mercimek tanesi büyüklüğünde sarı renkte iltihaba benzer bir şişkinlik oldu. şu an kendimi kastıgımda makat bölgede ağrı oluyor. serbest bıraktigimda az bir sizlama mevcut. hocam size göre ciddi bir durumdan bahse de bilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  ciddi bir soruna benzemiyor kendiliğinden geçer

 547. Hocam bazı doktorlar hemoroid memelerinin makattan geri içeri itilmesini söylüyo.aksi halde geçmez diyo. Siz bunun hakkında ne diyosunuz ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  giriyorsa sokabilirsiniz böylece daha az rahatsız eder

 548. hocam tramboze hemoroid için yapılması gereken en uygun tedavi nedir ? normal hemoroide göre daha hafif bi rahatsızlık mıdır ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  daha ağrılı bir rahatsızlıktır
  düzeyine göre farklı yöntemlerle tedavi edebiliyoruz

 549. Hocam son 2 3 gündür makat bölgemin yanında nohut büyüklüğünde herkesin bahsettiği gibi mor değil deri renginde bi şişlik oldu. Kanama da olmadı bu süre içinde.otururken ve kalkarken hafif acı oluyo. Sizce bu durum nedir??
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir

 550. Hocam Merhabalar,

  Popomun sol yanaginda ic tarafta solucan buyuklugunde rahatsız etmeyecek sekilde sislik var. Diskilama sıkıntım yok. Sislik arada gidio. Ara sira hafif kisa sureli agrilar olabiliyor. Durum nedir ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  var olan hemoroidiniz tromboze oluyordur

 551. hocam hayırlı günler makatın hafif iç kısmında kenarıda olabilir nohut kadar 2 adet şişlik var yıkanınca farkettim bi tanesini ezdim cerehat çıkmadı fakat püre gibi saman renginde pelte çıktı bu ne olabilir tehlikeli bi şeymidir lütfen cevap veriniz tesekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağ kistidir çıkanda yağdır önemsiz

 552. Kolay gelsin hocam tatildeydim bugün birden makatımda diken batması tarzında bir acı hissettim ve fark ettim ki makatımda nohut dan büyük olmayan bir şişlik var daha önce böyle bir şey başıma gelmedi biraz da acısı var nedir sizce ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom olabilir

 553. merhaba hocam bugün tuvaleten çıktıntan sonra az bir agrı oldu makkata sonra gece fark ettimki nohut büyüklüğünde şişlik var çok rahatsız edici ağrı olmasada yinede az agrı hisediliyor el deldiginde hafif bi acı oluyor sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir

 554. Merhabalar hocam.
  2yil once bana fissur teshisi konuldu anuste 3
  Catlak var denildi.ve bunlar disari dogru sislikte
  Yapmis durumda hic kuculmuyor.beslenmeme
  Dikkat ettigim kosulda agri yada kanama
  Olmuyor.fakat iki gun once anusun kenarinda
  Yumusak dokunun icinde toplu igne basi kadar
  Sertlik farkettim sadece dokununca agiriyor.
  Bu ne olabilir fissurle ilgisi olabilirmi.son
  Zamanlarda kabizlikta olmadi.nedir bu hocam
  Ne yapmam gerekiyor.???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o şişliğin fissürle ilgisi olduğunu sanmam

 555. Merhabalar hocam. Benim makatımda hemen kenarında ceviz tanesi kadar şişlik var. Oturunca, kalkınca, yatakta dönerken hep ağrıyor. Yürürken de hafif ağrıyor. Bazen de durduk yere sızlıyor hocam. Şişlik ten renginde. Birden ortaya çıktı diyebilirim. 4. Gün bugün. Vücut geliştirme çalışıyorum ve biraz fazla ıkınmıştım 4 gün önce tuvaletimi yaparken. Hastaneye gitmeli miyim? Gitmeliysem hangi bölüme? Kendiliğiden geçer mi? Hastalığımın adı tahminen nedir?
  Teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız anal hematoma benziyor ona göre araştırın

 556. Merhaba hocam,benim makatımdan arada sırada kan geliyordu fakat sonrasında geçtiği için bende umursamıyordum.Fakat geçen gün sabah hiçbir şeyim yokken bir anda öğleden sonra makatımda kırmızı sert bir şişlik oluştu.Dışkılama yaparken,oturup kalkarken ve yatarken çok rahatsızlık ve acı veriyor.Anal hematom olma ihtimali mi yüksektir basur mu hocam?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  önceden kanama varsa boğulmuş basurolabilir bu arada kanamanın sebebi için mutlaka anoskop muayenesi yaptırmalısınız

  • Hocam bugün siyah leke ve şişlikte kanama oldu bu geçmesine mi işarettir ilerlemesine mi ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   kirli kan aktığı için daha çabuk iyileşir

 557. merhaba hocam 18 yaşındayım makatımda küçük bir mor renkte şişlik çıktı anüsün kenarında agrı sızı yok fakat sizce bi sıkıntı yaratır mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makattaki mor şişlik genellikle kendiliğinden kaybolur

 558. Hocam merhabalar; Ben yaklaşık 2 ay önce fissür ve hemoroid ameliyatı oldum. İlk 1 ay gayet güzel sorunsuz geçti.. Ancak son 3 haftadır, Tuvaletlerden sonra yanma ve ağrı oluşuyor. Bir de öğleye kadar 2 bazen 3 defa büyük abdeste çıkıyorum sanırım bu da bir sıkıntıya yol açtı. Kabızlığım yok diyebilirim. Doktoruma tekrar muayeneye gittim, herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi. Debridat fort ve Meteospaylm ilaçlarını verdi. Ancak ben bu ağrıları her gün her tuvaletten sonra hala yaşıyorum. Fissür olabileceği düşüncesi ile Rectoderm aldım onu kullanmayı düşünüyorum. Fito dahi kullanıyorum. Bir taraftan acaba tekrar basurmu diye Daflon kullanıyorum.

  Sizce sorunum ne olabilir hocam,Yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler,Saygılar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Başka bir cerraha muayene olabilirsiniz.

 559. Merhaba hocam 18 yaşındayım ve anusumun yaninda mor kucuk bir sislik var ne agri ne sixi ne kanama hicbir belirti yok sadece hissediyorum 3 4 gun once baya bi aci yedim sanirim ondan olustu nezamana gecer ne yapmaliyim yardim edin lutfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur 3-4 haftada geçer

 560. Merhaba hocam makatimda morumsu mercimek taneasi sislik var agrilarim cok hafifledi lavaboya ciktigimda kabizlikdan dolayi bi damla kan geliyo cok az bu anal hometommudur ltfn cvbnizi bekliyorm Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir ama kanamanın sebebinden emin olmak için anoskop muayenesi gerekir

 561. Hocam ben 2 gun once eşya taşıdım makat bölgesinde serçe parmak buyuklugunde kan toplanması olmus doktora gittim opera oldum ama sislik hala duruyor geçmadi..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  1-2 haftada geçer

 562. Hocam makatımda 2-3 tane leblebi büyüklüğünde hafif morumsu şişlikler var. Ağrı, kanama yapmıyor sadece kaşıntı hissi veriyor ve bazende batma hissi var. Nedir bu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid veya anal hematom olabilir ama yinede muayene olsanız iyi olur

  • Hocam 17 yaşındayım 2 3 gün önce bişey yoktu dün makatımda leblebi büyüklüğünde içinde sıvı olan bişey çıktı ama ne ağrım var ne kanamam ne de kaşıntım ne olabilir
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   fazla ıkınmaya bağlı pıhtı toplanmasıdır

 563. merhaba hocam, bana anal hematom teşhisi kondu ve 1 hafta boyunca günde 2 defa oturma banyosu ve bir krem verildi. bir hafta boyunca sorun olmadı ancak su banyosunu bıraktıktan 2 gün sonra o bölgede tuvalet esnasında ve sonrasında tekrar ağrı başladı ağrının geçmemesi normal midir ? Su banyosu şart mıdır ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  4-6 haftada düzelir

 564. hocam saygılar ilk ıkınmamda rahat bir şekilde gaitam geliyor fakat ikinci üçüncü ıkınmamda çok zor geliyor ve bu yüzden makat kısmımda çatlamlar meydana geldi ve bunun akabindde makat bölgemde mercimek büyüklüğünde bir et parçası oluştu bu et parçasını sıcak oturma banyosuyla veya kremlerle geçirebilir miyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  makatta et parçası ilaçla kısmen küçükse de kaybolmaz

 565. hocam merhaba ben sık sık kabız oluyorum küçüklüğümden beri biraz ıkınıyordum yaparken ama her zaman böyle, dün bi acı oldu bugünde devam ediyor aynayla baktım şiş bişey var nohut kadar ve acıyor 23 yaşındayım ve hiç böyle şişlik olmamıştı otururken çok acıyor yatarken de ayakta bişey olmuyor rengi mor değil sanki anal hematom mu bilmiyorum sizce nedir?..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal hematom yada tromboze hemoroid olaibilir

  • bugün 4.günü dün ilk defa yani 3.gününde ağrı kesici içtim bir defa sıcak suya oturdum 5 dakika kadar bugün ağrım baya hafifledi o bezdirici ağrı yok sadece otururken kalkarken biraz ağrım oluyor, hastaneye gitmeye çekiniyorum sizce kendiliğinden geçer mi? bir de tuvaletimi yaparken acım olmuyor
   Op.Dr.Nizam KURTDERE
   şikayetiniz gerilemeye başladıysa düzelmesi beklenir

 566. Hocam Merhabala kabizliktan dolayı ikindm ve morumsu şişlikler olustu ama az kan geliyoo her lavobada fazla agrim acim yok çok az napmalym emziriyorum birde bu kan nasi durur