Anal Fissür

Makat çatlağı olarak da bilinen (Anal Fissür) dışkılama esnasında ağrı ve kanama yapmaktadır. Makat çatlağı nedenleri, belirtileri, teşhis ve tedavisine dair detayları bu kategoride bulabilirsiniz.

Makat Çatlağı Kremi Çeşitleri, Kullanım Bilgileri

Anal Fissür Kremi

Anal fissür ilk 2 hafta akut (yeni dönem) olarak kabul edilir. Sonraki süreçte ise kronik olarak ikiye ayrılır. Bu ayrıştırma tedavi seçiminde de önemlidir. Akut hastalarda makat çatlağı kremleri etkili olabilir. Bunun için nitrogliserin içeren Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta gibi markalar bulunmaktadır. Yan etkileri nedeniyle dikkatli kullanmanız gerekir. Ya da bitkisel içerikli Anuflex benzeri kremler önerilir. Unutmamanız gereken doktor muayenesi ile kullanmalısınız.

Devamı

Anuflex Pomad

Anuflex

Anal fissür hastalığı akut (yeni dönem) ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Yeni dönem vakıalarda tedavi ilk olarak nitrogliserin ya da bitkisel içerikli kremlerle denenir. Nitrogliserin içerenlerde baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı şikayetleri olduğu için daha çok bitkisel kremler önerilir. Bizim de size önerebileceğimiz bitkisel makat çatlağı kremlerinden biri Anuflex olup, gerek etkileri, gerekse fiyatı ile diğerlerinden daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim.

Devamı

Makat Çatlağına Hangi Doktor, Bölüm Bakar?

Anal fissür için hangi doktora gidilir

Dışkı anında ortaya çıkan can yanması ve parlak kırmızı renkteki kanamalar anal fissür belirtisi olabilir. Sürekli devam etmesi halinde hastalar genel cerrahi bölümüne randevu alarak muayene olması gerekir. Tercih edeceğiniz doktor proktoloji yani makat hastalıkları alanında ilgili olması size daha iyi çözümler sunacaktır. Çünkü genel cerrahi çok geniş bir bölüm olup, proktoloji ise onun sadece makat hastalıkları teşhis ve tedavisi ile ilgilenen birimidir. Size en yakın noktadaki proktoloji uzmanlarını görmek ve randevu almak için hemen tıklamalısınız.

Devamı

Anal Fissür

Anal Fissür

Dışkılama esnası ve sonrasında en fazla can yakan hastalıklardan biri Anal Fissür ya da diğer adıyla makat çatlağı genelde kabızlık problemi olan insanlarda görülür. Bunun nedeni sertleşen dışkının anüs cildini kesmesi ile alakalıdır. Yeni (ilk 15 günlük) ve kronik olmak (15 gün sonrası) üzere iki gruba ayrılır. Bu ayrıştırma uygulanacak tedavi içinde önemlidir. Yeni dönem hastalarda Anuflex gibi kremler kullanılırken kronik vakıalarda ise BOTOX ve ameliyat tek çözüm olmaktadır.

Devamı

Kapalı Anal Fissür Ameliyatı

Anal fissür ameliyatı

Anal fissür (makat çatlağı- makat yırtığı) için bir çok ameliyat tarif edilmiş ve zaman içerisinde uygulanmıştır. Bir çok yönden özellikle tekrarının % 1 gibi düşük düzeyde olan L.İ.S ameliyatı neredeyse tüm kliniklerce benimsenmiş ve bu yöntemde karar kılınmıştır. Geçmişte tanımlanan ve uygulanan yöntemler büyük oranda terk edilmiştir. Halihazırda yapılan anal …

Devamı

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri