Varis Ameliyatı

Randevu Al

Varis hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunun için ameliyat ve daha kolay çözümler sunan ameliyatsız yöntemler geliştirilmiştir. Ameliyatın uygulanması son yıllarda bitme noktasına gelmiştir. Fakat yine de ne olduğu, nasıl yapıldığı ve kıyaslandığında diğer yöntemlere göre avantajları ve dezavantajlarını görmeniz için bu yazı hazırlanmıştır.

[su_note note_color=”#fa1817″ text_color=”#ffffff”]Varis Ameliyatı Olmak Zorunda Değilsiniz
Ameliyatların nasıl yapıldığına geçmeden önce önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Hemen hemen tüm insanların korkmasına neden olan ameliyatlar zorunlu değildir. Son 15 yıl içerisinde uygulanması hayli azalmış olan cerrahi müdahale özellikle hasta yoğunluğu fazla olan kamu hastanelerinde devam etmektedir. Yani bu hastalıktan kurtulmak için illaki ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine lazer, radyofrekans, köpük, skleroterapi ve zamk gibi daha gelişmiş tedavi yöntemleri bulunmaktadır.
[/su_note]

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedavide amaç sorunlu damarı vücuttan uzaklaştırmak, onu devre dışı bırakmaktır. Çünkü o genişlemiş damar aktif olduğu sürece ilerleyecek ve size zarar vermeye devam edecektir. İyi de damarım olmadan nasıl sağlıklı olabilirim ki? Şeklinde aklınıza soru gelebilir. Tedavisi yapılanlar yüzeysel toplardamar olması nedeniyle çok fazla hayati önem taşımaz. Kirli kanın sadece %10’luk kısmını kalbe taşırlar. Asıl görevi derin toplardamarlar gerçekleştirir. Bu nedenle tedavi öncesi doktorunuz doppler ultrason ile derin toplardamarların sağlıklı olup olmadığını kontrol eder. Tedaviye ona göre karar verir.

Varis ameliyatında kapakçık onarımı (detaylarına birazdan bakacağız) şeklinde farklı bir uygulama daha bulunuyor. Tecrübeli bir hekim damarı sıyırma (çıkarmaya) gerek kalmadan işlevi bozulmuş olan kapakçıkları değiştirmeyi deneyebilir. Uygulanışı çok yaygın değil ama eminim bu alanda başarılı doktorlar vardır.

Strippng (Sıyırma)

Uygulaması devam eden yöntemlerden biri stripping yani sıyırma uygulamasıdır. Sorunlu damarı vücuttan çıkarmayı amaçlamaktadır. Genel anestezi ya da spinal anestezi dediğimiz belden aşağı uyuşturma ile yapılır. Sorunlu damarı çıkarmak için damar içerisine girecek kadar ince bir tel kullanılır. Kasık, diz ve bilek seviyesinde yapılan kesi ile bu tel damar içerisine sokulur. Mümkün olduğu kadar ilerletilerek belirlenen yerden cilt dışına çıkarılır ve damarın ucu tele bağlanır. Sonrasında telin sokulduğu yerden geri çekilmek kaydı ile damar sıyrılarak vücuttan ayrılır. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

[su_service title=”İzlemeden Önce Lütfen Okuyun” icon=”icon: warning” icon_color=”#fc0404″ size=”64″]Aşağıda yer alan video gerçek ameliyat görüntüleri içermektedir. Bu nedenle korkutucu ve endişe verici olabilir. Özellikle çocukların yanında izlememeniz rica olunur.[/su_service] [su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=vGYLCJlRbnc” width=”640″ height=”480″]

Kapakçık Onarımı

Kılcal damar dışında kalan tüm venler kapakçık işlevinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkarlar. Kirli kanı geri kaçırmamakla görevli bu dokular bozulması halinde damar genişlemesi ortaya çıkar. Geliştirilen ameliyatlardan biri de bozulan kapakçıkların onarımına yöneliktir. Açık konuşmak gerekirse başarılı bir şekilde uygulayan hekim sayısı yok denecek düzeydedir.

Kapakçık onarımı ameliyatı birçok şekilde yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse sorunlu kapakçıkların değiştirilmesi diyebiliriz. Tespit edilen sorunlu kapakçıkların yerine koltukaltı ya da diğer bacaktan alınan sağlam kapakçıklar nakledilir. Bunun dışında ayrıca bozulan kapakçıkların dikilmesi şeklinde onarımlarda denenmiştir.

Mikroflebektomi

Her insanda hastalığın yapısı farklı olabilmektedir. A hastası kasıktan bileğe uzanan genişlemiş damarları olurken B hastası 5-10 cm alanda genişlemiş, kıvrılmış ve küme haline gelmiş damarlara sahip olabilir. Şimdi size eski adı pake olan mikroflbektomi yöntemini anlatmak istiyorum. Aslında ameliyat denmeyecek kadar basittir.

Mikroflebektomi ameliyatı

Yukarıda görmüş olduğunuz hastadan örnek vermek gerekirse 1-2 mm genişliğinde delik açarak genişlemiş ve uzamış olan damar çıkarı çıkarılarak kesilir ve bağlanır. Yapılan tüm işlem budur. 1-2 mm gibi küçük bir delik açıldığı için dikiş atmaya bile gerek kalmaz. Mikroflebektomi öncesi bu işlem pake yöntemi ile yapılırdı. Pake 1 cm kesi ile yapıldığı için dikiş atmak gerekir. Tabii ki dikiş olması uzun süre estetik açıdan kötü bir iz kalmasına neden olur.

Varis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Aslında riskten öte dezavantajları yani kötü yönleri nelerdir? Desek daha doğru olur. Ameliyatsız tedaviye göre birçok dezavantajı bulunuyor. Hastanede yatma zorunluluğu, genel ya da spinal anestezi gerektirmesi, tedavi sonrası iyileşmenin uzun sürmesi, işe dönüş süreci gibi birçok kötü yanı bulunmaktadır. Dilerseniz bu dezavantajlarını başlıklar halinde görelim.

Kanama

Damar çıkarılırken yandallar dediğimiz bağlantılı damarlardan koparak çıkmaktadır. Tabii ki bu durum ameliyat esnasında ciddi kanamaya neden olmaktadır. Kanamanın önüne geçmek için hemen hastaya çok sıkı bandaj uygulanabilir. Bu durum rahatsız edici olabilir. Kanama ameliyat sonrası da devam edebilir.

Morluk

Kanama problemi siz taburcu olsanız bile devam edecektir. Hematom dediğimiz bu durum cilt altına kanama şeklinde gerçekleşir. Buda ciltte ciddi anlamda morluk oluşmasına neden olur. Tabii ki bu morluklar 2-3 ay içerisinde kendi kendine geçecektir.

Ağrı

Ameliyat sonrası günlerce sürece ağrıya hazırlıklı olmalısınız. ilk anlarda anestezinin etkisi ile fark etmeseniz bile ilerleyen zamanlarda bir hayli ağrı şikayeti ortaya çıkacaktır. Tabii ki bu ağrıları antibiyotiklerle atlatmanız gerekir.

Uyuşma

Damarın sıyrılması esnasında duyu sinirlerinin hasar görme ihtimali vardır. Bu nedenle ameliyat sonrası bacaklarda uyuşma şikayeti görülebilir.

Tekrarlama Riski

Hastaların en çok merak ettiği husus tedavi olursam yeniden varis oluşur mu? Evet, yeniden bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm yöntemlerde bu risk vardır. Ameliyatsız uygulamalar %1 – %3 iken ameliyatlarda ise bu oran %30 – %40 düzeyinde olabilmektedir.

Varis Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yazının geri kalan kısmında birçok yöntem uygulandığını gördük, bu nedenle ameliyatın ve hazırlıklarının ne kadar zaman alacağı değişmektedir. Genel anestezi ile yapılan bir ameliyat hazırlıklarla birlikte 3-4 saat sürebilmektedir.

1-2 Gün Hastanede Yatmak Gerekir
İşlem sonrası hastanın ayağı bandaj ile sarılarak odasına alınır. Muhtemelen 1-2 gün kontrol altında tutularak taburcu edilmektedir. Spinal anestezi baş ağrısına neden olduğu için hastanede kalma süresi duruma göre değişebilir.

Varis Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doktorun sizi taburcu etmesi tamamen iyileştiniz anlamına gelmez. Bu nedenle operasyon sonrası da sizin dikkat etmeniz gereken birçok husus olacaktır.

varis ameliyatı sonrası

15 Gün Yatak İstirahati Gerekir

Evet, arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi taburcu olduğunuzda doktorunuz size muhtemelen 15-30 gün arasında iş göremez (çalışamaz) raporu verecektir. Bu süreyi mümkün mertebe dinlenerek, yatakta uzanarak geçirmelisiniz. Çünkü ameliyat sonrası çok fazla ayakta durmamanız gerekir.

Pansumanı Unutmayın (Enfeksiyon Riski Vardır)

Tedavi ciddi anlamda kesi ile yapıldığı için minimum 3-4 cm düzeyinde yara olacaktır. Tüm açık yaralar enfeksiyon riski taşımaktadır. Bu nedenle yaşadığınız yer oldukça steril olmalı ve yara bakımını doktorunuzun önerdiği şekilde yapmalısınız. Yine doktorunuzun önerdiği şekilde pansumanı unutmayın.

Varis Çorabı Kullanmaya Alışın

Hemen hemen tüm tedavilerde belli bir süre kullanılması önerilen varis çorabı ameliyat sonrasında daha fazla gerekli olmaktadır. Normal şartlarda 1 hafta yeterli olurken ameliyat ile tedavi edilen hastalar 3 ile 6 ay arasında düzenli olarak varis çorabı giymeleri gerekir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi İle Bunların Hiç Birini Yaşamayın

1000 Kelime içeren bir yazı ve yarıdan fazlası uygulamanın dezavantajlarını içermektedir. Bu sorunların hiç birini yaşamak istemiyorsanız size önerim sadece 10-30 dakika gibi kısa bir sürede yapılan ameliyatsız varis tedavi yöntemlerini araştırmak olacaktır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak hazırladığımız yazıya göz atabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

17 Yorum

  1. Merhaba ben 2 ay önce sezeryan ile ameliyat oldum. Ameliyat sırasında karın içi varisler çıktı ve yoğun bakıma yattım. Süreci atlattıktan sonra 38 gün normal kanama oldu fakat yeniden başladı 10 gün aradan sonra ve aşırı kanamam var tekrar varise bağlı olabilir mi.? Görünmem gereken bölüm hangisidir damar cerrahisi mi?

    • Doktorun Cevabı

      Damar cerrahisine görünmelisiniz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın şubemizden randevu alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri