Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır, Riskleri Var mı?

Varis hastalığı (yüzeysel ya da derinde yer alan toplardamarların) genişlemesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavisi cerrahi yöntem dediğimiz (ameliyat) yanı sıra noninvaziv dediğimiz (ameliyatsız) yöntemlerle de yapılabilmektedir. Yazının devamında, varis ameliyatı ile ilgili merak edilen hususlara yer vereceğiz.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile ilgili bilgi almak isterseniz. Aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklayabilirsiniz.

Varis ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedavide amaç sorunlu damarı vücuttan uzaklaştırmak, onu devre dışı bırakmaktır. Çünkü o genişlemiş damar aktif olduğu sürece ilerleyecek ve size zarar vermeye devam edecektir. İyi de damarım olmadan nasıl sağlıklı olabilirim ki? Şeklinde aklınıza soru gelebilir. Tedavisi yapılanlar yüzeysel toplardamar olması nedeniyle çok fazla hayati önem taşımaz. Kirli kanın sadece %10’luk kısmını kalbe taşırlar. Asıl görevi derin toplardamarlar gerçekleştirir. Bu nedenle tedavi öncesi doktorunuz doppler ultrason ile derin toplardamarların sağlıklı olup olmadığını kontrol eder. Tedaviye ona göre karar verir.

Varis ameliyatı nasıl yapılır

Varis ameliyatında kapakçık onarımı (detaylarına birazdan bakacağız) şeklinde farklı bir uygulama daha bulunuyor. Tecrübeli bir hekim damarı sıyırma (çıkarmaya) gerek kalmadan işlevi bozulmuş olan kapakçıkları değiştirmeyi deneyebilir. Uygulanışı çok yaygın değil ama eminim bu alanda başarılı doktorlar vardır.

Strippng (Sıyırma) Yöntemi

Uygulaması devam eden yöntemlerden biri stripping yani sıyırma uygulamasıdır. Sorunlu damarı vücuttan çıkarmayı amaçlamaktadır. Genel anestezi ya da spinal anestezi dediğimiz belden aşağı uyuşturma ile yapılır. Sorunlu damarı çıkarmak için damar içerisine girecek kadar ince bir tel kullanılır. Kasık, diz ve bilek seviyesinde yapılan kesi ile bu tel damar içerisine sokulur. Mümkün olduğu kadar ilerletilerek belirlenen yerden cilt dışına çıkarılır ve damarın ucu tele bağlanır. Sonrasında telin sokulduğu yerden geri çekilmek kaydı ile damar sıyrılarak vücuttan ayrılır. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Aşağıda yer alan video gerçek ameliyat görüntüleri içermektedir. Bu nedenle korkutucu ve endişe verici olabilir. Özellikle çocukların yanında izlememeniz rica olunur. https://www.youtube.com/watch?v=vGYLCJlRbnc

Toplardamar Kapakçık Onarımı

Kılcal damar dışında kalan tüm venler kapakçık işlevinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkarlar. Kirli kanı geri kaçırmamakla görevli bu dokular bozulması halinde damar genişlemesi ortaya çıkar. Geliştirilen ameliyatlardan biri de bozulan kapakçıkların onarımına yöneliktir. Açık konuşmak gerekirse başarılı bir şekilde uygulayan hekim sayısı yok denecek düzeydedir.

Kapakçık onarımı ameliyatı birçok şekilde yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse sorunlu kapakçıkların değiştirilmesi diyebiliriz. Tespit edilen sorunlu kapakçıkların yerine koltukaltı ya da diğer bacaktan alınan sağlam kapakçıklar nakledilir. Bunun dışında ayrıca bozulan kapakçıkların dikilmesi şeklinde onarımlarda denenmiştir.

Mikroflebektomi

Her insanda hastalığın yapısı farklı olabilmektedir. A hastası kasıktan bileğe uzanan genişlemiş damarları olurken B hastası 5-10 cm alanda genişlemiş, kıvrılmış ve küme haline gelmiş damarlara sahip olabilir. Şimdi size eski adı pake olan mikroflbektomi yöntemini anlatmak istiyorum. Aslında ameliyat denmeyecek kadar basittir.

Mikroflebektomi

Yukarıda görmüş olduğunuz hastadan örnek vermek gerekirse 1-2 mm genişliğinde delik açarak genişlemiş ve uzamış olan damar çıkarı çıkarılarak kesilir ve bağlanır. Yapılan tüm işlem budur. 1-2 mm gibi küçük bir delik açıldığı için dikiş atmaya bile gerek kalmaz. Mikroflebektomi öncesi bu işlem pake yöntemi ile yapılırdı. Pake 1 cm kesi ile yapıldığı için dikiş atmak gerekir. Tabii ki dikiş olması uzun süre estetik açıdan kötü bir iz kalmasına neden olur.

Varis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Aslında riskten öte dezavantajları yani kötü yönleri nelerdir? Desek daha doğru olur. Ameliyatsız tedaviye göre birçok dezavantajı bulunuyor. Hastanede yatma zorunluluğu, genel ya da spinal anestezi gerektirmesi, tedavi sonrası iyileşmenin uzun sürmesi, işe dönüş süreci gibi birçok kötü yanı bulunmaktadır. Dilerseniz bu dezavantajlarını başlıklar halinde görelim.

Kanama

Damar çıkarılırken yandallar dediğimiz bağlantılı damarlardan koparak çıkmaktadır. Tabii ki bu durum ameliyat esnasında ciddi kanamaya neden olmaktadır. Kanamanın önüne geçmek için hemen hastaya çok sıkı bandaj uygulanabilir. Bu durum rahatsız edici olabilir. Kanama ameliyat sonrası da devam edebilir.

Bacaklarda Morluk

Kanama problemi siz taburcu olsanız bile devam edecektir. Hematom dediğimiz bu durum cilt altına kanama şeklinde gerçekleşir. Buda ciltte ciddi anlamda morluk oluşmasına neden olur. Tabii ki bu morluklar 2-3 ay içerisinde kendi kendine geçecektir.

Bacaklarda Ağrı

Ameliyat sonrası günlerce sürece ağrıya hazırlıklı olmalısınız. ilk anlarda anestezinin etkisi ile fark etmeseniz bile ilerleyen zamanlarda bir hayli ağrı şikayeti ortaya çıkacaktır. Tabii ki bu ağrıları antibiyotiklerle atlatmanız gerekir.

Bacaklarda Uyuşukluk

Damarın sıyrılması esnasında duyu sinirlerinin hasar görme ihtimali vardır. Bu nedenle ameliyat sonrası bacaklarda uyuşma şikayeti görülebilir.

Varislerin Tekrarlaması Riski

Hastaların en çok merak ettiği husus tedavi olursam yeniden varis oluşur mu? Evet, yeniden bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm yöntemlerde bu risk vardır. Ameliyatsız uygulamalar %1 – %3 iken ameliyatlarda ise bu oran %30 – %40 düzeyinde olabilmektedir.

Varis Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yazının geri kalan kısmında birçok yöntem uygulandığını gördük, bu nedenle ameliyatın ve hazırlıklarının ne kadar zaman alacağı değişmektedir. Genel anestezi ile yapılan bir ameliyat hazırlıklarla birlikte 3-4 saat sürebilmektedir.

1-2 Gün Hastanede Yatmak Gerekir
İşlem sonrası hastanın ayağı bandaj ile sarılarak odasına alınır. Muhtemelen 1-2 gün kontrol altında tutularak taburcu edilmektedir. Spinal anestezi baş ağrısına neden olduğu için hastanede kalma süresi duruma göre değişebilir.

Varis Ameliyatı Sonrası Neler Yapmalı?

Doktorun sizi taburcu etmesi tamamen iyileştiniz anlamına gelmez. Bu nedenle operasyon sonrası da sizin dikkat etmeniz gereken birçok husus olacaktır.

Varis ameliyatı sonrası ne yapmalı

15 Gün Yatak İstirahati Gerekir

Evet, arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi taburcu olduğunuzda doktorunuz size muhtemelen 15-30 gün arasında iş göremez (çalışamaz) raporu verecektir. Bu süreyi mümkün mertebe dinlenerek, yatakta uzanarak geçirmelisiniz. Çünkü ameliyat sonrası çok fazla ayakta durmamanız gerekir.

Pansumanı Unutmayın (Enfeksiyon Riski Vardır)

Tedavi ciddi anlamda kesi ile yapıldığı için minimum 3-4 cm düzeyinde yara olacaktır. Tüm açık yaralar enfeksiyon riski taşımaktadır. Bu nedenle yaşadığınız yer oldukça steril olmalı ve yara bakımını doktorunuzun önerdiği şekilde yapmalısınız. Yine doktorunuzun önerdiği şekilde pansumanı unutmayın.

Varis Çorabı Kullanmaya Alışın

Hemen hemen tüm tedavilerde belli bir süre kullanılması önerilen varis çorabı ameliyat sonrasında daha fazla gerekli olmaktadır. Normal şartlarda 1 hafta yeterli olurken ameliyat ile tedavi edilen hastalar 3 ile 6 ay arasında düzenli olarak varis çorabı giymeleri gerekir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi İle Bunların Hiç Birini Yaşamayın

1000 Kelime içeren bir yazı ve yarıdan fazlası uygulamanın dezavantajlarını içermektedir. Bu sorunların hiç birini yaşamak istemiyorsanız size önerim sadece 10-30 dakika gibi kısa bir sürede yapılan ameliyatsız varis tedavi yöntemlerini araştırmak olacaktır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak hazırladığımız yazıya göz atabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

16 Yorum

 1. Merhaba ben 2 ay önce sezeryan ile ameliyat oldum. Ameliyat sırasında karın içi varisler çıktı ve yoğun bakıma yattım. Süreci atlattıktan sonra 38 gün normal kanama oldu fakat yeniden başladı 10 gün aradan sonra ve aşırı kanamam var tekrar varise bağlı olabilir mi.? Görünmem gereken bölüm hangisidir damar cerrahisi mi?

  • Doktorun Cevabı

   Damar cerrahisine görünmelisiniz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın şubemizden randevu alabilirsiniz

 2. Selam ben yeni varis ameliyatı oldum diz altı baldırımda ve ayak bilegimde büyük varisler vardı ameliyat oldum ama aynı damarlar çoğu hala duruyor sormak istedigim bu varisler zamanla kaybolurmu yoksa kalıcımı yada ben boş yeremi ameliyatı oldum bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

  • Doktorun Cevabı

   varis te ameliyatla tedavi artık tarih oldu.onun yerine en küçük kılcallar bile ilaç,laser ve RF ile tedavi edilebilmekte.boş yere ameliyat olmuşsunuz

 3. Selamlar, sitenizi inceledigimde yorumlarda gordugum kadariyla olusmus varisler tedavi ediliyor yaziyor. Ama benim safenofemoral bileskede reflu sorunu var. bunun tedavisini yapabiliyor musunuz? Sorunum olusmus varis degil varisin kaynagi. Ben bunu tedvi ettirmek istiyorum. Bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  • Doktorun Cevabı

   Reflunun sebebi kapakçık bozukluğudur. Kapakçık bozuklupunun onarımı için yapılan girişimlerin hepsi başarısız olduğu için artık uygulanmayan bir tedavi yöntemidir. Onardığını okursanız temkinli yaklaşın. Refluyu azaltmak için varis çorabı giyebilir ve diğer varis nedenlerini (işiniz vs) engellemeye çalışabilirsiniz.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 4. varis cinsel ilişkiyi etkilermi

 5. Merhabalar..Tekirdagdan Rukiye ben.. Sol bacagimdaki varisler icin acil ameliyat denildi ama ben sezaryan ameliyatindan tutun gecirdigim trafik kazalari, platin takilip alinmasi,safra ameliyatina kadar artik ameliyatlardan bikmis durumdayim. Ayni zamanda panik atagim var ve sikayetimi duyup ameliyati hatırladıkca daha kotu oluyorum.. Emekli sandigi dedihimiz devlet memurlarinada ayni imkan saglaniyordur umarim.. Teşekkürler

 6. Fire22-@hotmail.com

  Adanada amalayatsız varis tedavisi yapılıyormu bide tavsiye ediyormusunuz

 7. ağrı,sızı

  Merhabalar çektırmiş olduğum ultrason sonucunu sizinle paylaşmak istedim ve ne gibi bir tedavi yöntemiyle tedavi olmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim
  bileteral ana femorel ven , derin ve yüzey dalları popliteal ven ve krurisin derin venlerinde akım yönü sefaladdır . derin venz sitemi oluşturan diğer venlerde ugmentasyon ve kompresyona yanıt olumludur. Venlerden elde edilen hız değerleri normal sınırlardadır.
  sağ vena safena magna 5.6 mm sol vena safena magna 6.3 mm çapında olup bileteral orta dereceli safenofemral reflü izlenmiştir. popliteoparval reflü izlenmemiştir. Sol tarafta vena safena magna seyri boyunca 8 mm çapa ulaşmakta ve içerisinde reflü saptanmıştır. Ayak bileğine komşu perforen damarlarda da çaplar 3 mm ye ulaşmakta ve reflü bulgulara eşlik etmektedir
  TANI : solda bileteral yetmezlik

  iyi çalışmalar iyi ak günler dilerim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Doppler raporları maalesef yapan doktora göre çoğu zaman farklı sonuçlar vermektedir.Öncelikle muayene bulguları çok çok önemlidir.İkisi bir arada bir anlam ifade etmektedir.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin size yardımcı olalım.

 8. benim varislerim baya buyudu lazer ameliyati olamayagim soylendi ultrasondan sonra bilek kisminda morluklar olusuyor Ankaradayim sgkliyim umarim ameliyatsiz hallolabilir
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Kliniğimize (Idea-Kızılay 0312 434 37 00) gelirseniz sizi ameliyatsız (köpük+RF ile) tedavi ederiz.

 9. Ücretler ne kadar aynı zamanda SGK karşılıyormu karşılıyor yüzde kaçını karsiliyor
  Op.Dr.Eren ANĞ
  SGK lı hastalar için varis tedavisinde %50 indirim yapmaktayız.SGK lılar için ücretlerimiz varisin yoğunluğuna göre 400-4000tl aralığındadır.

 10. Bursadaki Idea klinikte varis ve ben tedavisi yapiliyormu
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Elbette yapılıyor.Tüm Idea kliniklerinde aynı tedaviler yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim