Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları

Diğer Makat Hastalıkları

Anüs bölgesinde basur, anal fissür, kıl dönmesi dışında birçok hastalık olabilir. Bu bölümde diğer makat hastalıkları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Kabızlık Nedenleri Arasında Kanser Bile Bulunuyor

Kabızlık

Konstipasyon maalesef ülkemizde çok fazla önemsenmez. Oysaki kabızlık tek başına bir problem değildir. Birçok hasta kabızlık şikâyeti ile doktora müracaat ettiğinde sorunun altında yatan neden bazen kanser bile olabilmektedir. Tabii ki bazı durumlarda idiyopatik yani sebebi belirlenemeyebilir. Sebebi tespit edilenler arasında ise onlarca hastalık olduğunu belirtmeliyim. Bazı durumlarda kullandığınız bir ilaç bile yan etki olarak size kabızlık dehşetini yaşatabilir.

Devamı

Makat Kaşıntısı Yapan Dermatolojik ve Proktolojik Nedenler

makat kaşıntısı

Makatta kaşıntı ya da diğer adıyla pruritus ani çoğu zaman basit bir kaşıntıdan ibaret olmazlar. Çünkü altında yatan neden can sıkıcı bir hastalık olabilir. Bu nedenle makatta kaşıntı nedenleri aranırken proktolojik ve dermatolojik yöntemlere başvurmak gerekir. Dermatolojik nedenler arasında cildin tahriş olması ilk sırada gelir. Sonrasında iltihap, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve sistemik hastalıklara bağlı olabilir. Bunların dışında ayrıca proktolojik yani yaşadığınız kaşıntı mevcut makat hastalığı sonucunda olabilir. Hazırladığımız yazıda kaşıntıya neden olan muhtemel etkenleri bulacaksınız.

Devamı

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat siğili tedavisi

Siğil insan vücudunda birçok yerde görülmesine karşın anal ve genital bölgede daha sık görülmektedir. Nedeni tip 6 ve tip 11 bulaşıcı HPV virüsü olması ile alakalıdır. Bulaşma nedeni büyük ölçüde cinsel ilişki olup, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Sorunu yakından tanımak ve çözüm önerileri için tıklayınız.

Devamı

Basur Kremi Tedavi Edici mi?

Basur Kremi

Piyasa da çok abartılı tanıtımlarla satılan Basur (Hemoroid) kremleri maalesef hayal ettiğiniz etkiyi göstermeyecektir. Çünkü bu tür ürünlerin etkinliği uygulandığı bölgeyi uyuşturarak ağrı ve kaşınma hissini ortadan kaldırmaktır. Bunun dışında hastalığı iyileştirme özelliği yoktur.

Devamı

Pruzon Krem Ne İşe Yarar?

Pruzon krem

Kaşıntı kremi olarak en etkili ürünlerden biri Pruzon muadilleri kortizon içerirken Pruzon meyan kökünden elde edilen bitkisel kortizon içermektedir. Böylece yan etkisi olmadan uzun süre kullanabilirsiniz. Tüm kaşıntı problemleri yanı sıra bebeklerde görülen pişik probleminde de cildi onarır ve tekrarlamasını engeller.

Devamı

Anal Dermatit (Mayasıl) Tedavisi

mayasıl

Anal bölgede görülen kaşıntı nedenlerini ele alırken en sık görülen nedenin Anal Dermatit yani (Mayasıl) olduğu ortaya çıkmıştır. Tabii ki tek neden bu olmayıp, aynı zamanda Hemoroid, Anal Fissür, Anal kondilom, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi hastalıklarında makatta kaşıntıya neden olduğu görülmüştür. Fakat en önemli neden %60 gibi yüksek …

Devamı

Makat Endoskopisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Makat endoskopisi

Anal bölge muayenelerinde proctoloji uzmanları özellikle parmakla kontrol uygulaması yapmaktadır. Hastaları utandıran bu uygulamaya makat endoskopisi ile son veriyoruz. Anüs iç kısmını görme imkanı sunan gelişmiş kamera özelliği ile teşhis hataları da ortadan kalkıyor.

Devamı

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Makat apsesi

Makat bölgesinde görülen bir çok sorun ciddiye alınmadığında ciddi sorunlara neden olmaktadır. Onlardan biride makat apsesi olup, ağrı, şişlik, kızarıklık ve ateşlenme ile ortaya çıkan sorun çok acil boşaltılması gerekir. Aksi halde her geçen dakika sağlam dokuya zarar vererek Anal Fistüle neden olmaktadır.

Devamı

Ikınmak Makat Hastalığı Riskini Artırıyor

Ikınmak

Yaşadığımız sağlık sorunlarını aşmak için genelde hatalı uygulamalara başvururuz. Onlardan biride kabızlığın giderilmesi yönünde olup, maalesef uzun süre tuvalette kalarak bu süreyi ıkınma şeklinde geçiriyoruz. Oysaki ıkınmak toplardamarların genişlemesi ile Hemoroid ince damarların patlaması ile Anal Hematom'a neden olur.

Devamı

Sıcak Oturma Banyosu Nasıl Yapılır

Sıcak Oturma Banyosu

Günümüzde insan sağlığını etkileyen yüzlerce hastalık türü bulunmaktadır. Bunlar sadece sağlığımızı etkilemekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda canından bezdiren şikayetleri bulunmaktadır. Özellikle ağrı en dayanılmaz bulgular arasında yer alıp, insanı etkisiz hale getirebilmektedir. Çözüm olarak ise genelde ağrı kesici antibiyotikler kullanılmaktadır. Oysaki bir çok hastalığın şikayetleri doğal yöntemlerle önlenmektedir. Özellikle makat …

Devamı

Makat Hastalıklarında Beslenme

Makat hastalığı beslenme

Tüm insanların en çok sevdiği şeylerden birisi lezzetli yemekler ve gıdaları tüketmektir. 7’den 70’e tüm insanlarda geçerli olan bu kavram insan sağlığına faydalı olduğu gibi zarar verebilmektedir. Özellikle makat hastalıklarında beslenme faktörü sıkça karşımıza çıkmaktadır. Hemoroid, Anal Fissur gibi hastalıkların ana nedeni direkt olarak kabızlık ile alakalıdır. Kabızlığın nedeni ise …

Devamı

Anal Hematom Tedavisi

Anal hematom

Makat bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrıların en önemli nedeni Anal Hematom olduğunu söyleyebiliriz. Yada halk arasındaki tabiri ile makatta pıhtı toplanması, makatta şişlik olarak bilinir. Genelde insanlar bu sorunu basur olarak algılayıp bu şekilde hekime başvurmaktadır. Ve işin garip yönü proctoloji (makat hastalıkları) alanında yeterli tecrübeye hakim olmayan hekimlerde maalesef …

Devamı

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder