Diğer Makat Hastalıkları

Anüs bölgesinde basur, anal fissür, kıl dönmesi dışında birçok hastalık olabilir. Bu bölümde diğer makat hastalıkları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Makat Apsesi (Perianal Apse) Nedir, Neden Olur, Nasıl Boşaltılır?

Makat apsesi

Makatta aniden ortaya çıkan ağrı, şişlik ve kötü kokulu akıntının sebebi makat apsesi olabilir. Anal bölgede 5 farklı noktada görülebilir. En sık görülen türü Perianal Apse olarak sınıflandırılmaktadır. Anüs bölgesindeki ter bezlerinin tıkanması ve çeşitli bakterilerle enfekte olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Fark edildiği anda geç kalınmadan boşaltılmalıdır. Çünkü her geçen dakika fistül problemi riskini artırmaktadır.

Devamı

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat siğili tedavisi

Siğil insan vücudunda birçok yerde görülmesine karşın anal ve genital bölgede daha sık görülmektedir. Nedeni tip 6 ve tip 11 bulaşıcı HPV virüsü olması ile alakalıdır. Bulaşma nedeni büyük ölçüde cinsel ilişki olup, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Sorunu yakından tanımak ve çözüm önerileri için tıklayınız.

Devamı

Kabızlık Nedenleri Arasında Kanser Bile Bulunuyor

Kabızlık

Konstipasyon maalesef ülkemizde çok fazla önemsenmez. Oysaki kabızlık tek başına bir problem değildir. Birçok hasta kabızlık şikâyeti ile doktora müracaat ettiğinde sorunun altında yatan neden bazen kanser bile olabilmektedir. Tabii ki bazı durumlarda idiyopatik yani sebebi belirlenemeyebilir. Sebebi tespit edilenler arasında ise onlarca hastalık olduğunu belirtmeliyim. Bazı durumlarda kullandığınız bir ilaç bile yan etki olarak size kabızlık dehşetini yaşatabilir.

Devamı

Makat Kaşıntısı Yapan Dermatolojik ve Proktolojik Nedenler

makat kaşıntısı

Makatta kaşıntı ya da diğer adıyla pruritus ani çoğu zaman basit bir kaşıntıdan ibaret olmazlar. Çünkü altında yatan neden can sıkıcı bir hastalık olabilir. Bu nedenle makatta kaşıntı nedenleri aranırken proktolojik ve dermatolojik yöntemlere başvurmak gerekir. Dermatolojik nedenler arasında cildin tahriş olması ilk sırada gelir. Sonrasında iltihap, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve sistemik hastalıklara bağlı olabilir. Bunların dışında ayrıca proktolojik yani yaşadığınız kaşıntı mevcut makat hastalığı sonucunda olabilir. Hazırladığımız yazıda kaşıntıya neden olan muhtemel etkenleri bulacaksınız.

Devamı

Basur Kremi Tedavi Edici mi?

Basur Kremi

Piyasa da çok abartılı tanıtımlarla satılan Basur (Hemoroid) kremleri maalesef hayal ettiğiniz etkiyi göstermeyecektir. Çünkü bu tür ürünlerin etkinliği uygulandığı bölgeyi uyuşturarak ağrı ve kaşınma hissini ortadan kaldırmaktır. Bunun dışında hastalığı iyileştirme özelliği yoktur.

Devamı

Pruzon Krem Ne İşe Yarar?

Pruzon krem

Kaşıntı kremi olarak en etkili ürünlerden biri Pruzon muadilleri kortizon içerirken Pruzon meyan kökünden elde edilen bitkisel kortizon içermektedir. Böylece yan etkisi olmadan uzun süre kullanabilirsiniz. Tüm kaşıntı problemleri yanı sıra bebeklerde görülen pişik probleminde de cildi onarır ve tekrarlamasını engeller.

Devamı

Anal Dermatit (Mayasıl) Tedavisi

mayasıl

Anal bölgede görülen kaşıntı nedenlerini ele alırken en sık görülen nedenin Anal Dermatit yani (Mayasıl) olduğu ortaya çıkmıştır. Tabii ki tek neden bu olmayıp, aynı zamanda Hemoroid, Anal Fissür, Anal kondilom, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi hastalıklarında makatta kaşıntıya neden olduğu görülmüştür. Fakat en önemli neden %60 gibi yüksek …

Devamı

Makat Endoskopisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Makat endoskopisi

Anal bölge muayenelerinde proctoloji uzmanları özellikle parmakla kontrol uygulaması yapmaktadır. Hastaları utandıran bu uygulamaya makat endoskopisi ile son veriyoruz. Anüs iç kısmını görme imkanı sunan gelişmiş kamera özelliği ile teşhis hataları da ortadan kalkıyor.

Devamı

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri