Kafada Yağ Kisti Tedavisi

Randevu Al

Bu yazımızda kafada şişlik ve onun en önemli nedenlerinden birisi olan yağ kisti problemini ele alacağız. Toplumda yağ bezesi olarak bilinse de bu bilgi doğru değildir. Çünkü yağ bezesi ya da diğer adıyla lipom, lipoma avuç içleri, ayak tabanı ve kafa derisinde görülmeyen iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylusu çok nadir görülmektedir. Yağ bezesi ile ilgili sitemizde kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Yağ kisti ile daha çok kafada görülür ve tıp dilindeki ismi Epidermoid ya da Sebaceous olarak bilinmektedir.

Kafada Yağ Kisti Nedir?

Büyük ölçüde saçlı deride görünen bir sorun olup, kaynağına baktığımızda insan sağlığı için gerekli olan yağ bezleri ile alakalı olduğu görülmektedir. Sorunun yapısını ele almak gerekirse saçlı derinin her yerinde nohut büyüklüğünde ya da 3-4 cm genişliğinde iyi huylu tümörlerden biridir.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Oluşur?

Neden kaynaklandığına dair net bir bilgi yok fakat genetik olduğu üzerinde durulmaktadır. Bunların dışında ise travmalar, ameliyatlar ve nadirde olsa benler yağ bezlerinin tıkanmasına neden olmaktadır. oluşumuna bakacak olursak saçta yağlanma problemini örnek vererek başlamak istiyorum. Saçta yağlanma bir çok insanın ortak sorunu olup, genelde kafada mantar dediğimiz  enfeksiyon ya da saç dökülmesi sonucu belirgin hale gelmektedir. Çünkü her kıl kökü etrafında o kılın sağlığı için gerekli yağ ve ter bezleri bulunmaktadır. Saçı ve saçlı deriyi korumak için sürekli yağ salgılamaktadır. Buraya kadar herhangi bir sorun bulunmuyor. Asıl sorun yağ bezlerinin yağ salgılayamaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yağ Bezlerinin Tıkanması Sonucu Ortaya Çıkıyor: Yağ bezlerinin sağlıklı çalışmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. En fazla saçlarda yağlanmaya neden olur. Fakat yağ bezlerinden bir ya da bir kaçı tıkandığında salgı cilt dışına çıkmak yerine apse benzeri bir oluşum ile cilt altına biriktirmektedir. İlk başlarda dikkat çekici olmasa da ilerleyen süreçte büyüklüğü artacak ve baskı yaptığı için ağrıya neden olacaktır.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Anlaşılır?
Yukarıda da belirttiğim gibi ilk etapta herhangi bir belirti ve şikayete neden olmamaktadır. Asıl sorun ilerleyerek cilt altında biriken kistin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Büyüme uzun zaman alacağı için ilk başlarda ciddiye alınmadığını söyleyebilirim.

Kafada Sert Şişlik: Sorunun en belirgin özelliği kafada şişlik olup, tabii ki tek nedeni yağ kisti olmadığını bilmelisiniz. Tabii ki normal bir durum olmayan kafada şişlik problemi kesinlikle ciddiye alınmalı ve altında yatan nedenin ortaya konması için doktor muayenesi gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda yağ kisti dışında kafada şişliğe neden olan sağlık sorunlarını sizlerle paylaşmaya dikkat edeceğim. Yağ bezesi ile arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır. Lipom yumuşak bir yapısı olup, dokunduğunda hareket etmektedir. Kist ise daha sert yapıda  olup, misket kadar sert diyebilirim.

Ağrı: Cilt altında biriken kist büyüdükçe baskı yapmaya başlayacaktır. Bu durum maalesef ağrılı bir süreci ortaya çıkaracaktır. Genelde doktora gelen insanlar ağrı şikayeti başladıktan sonra doktora gelmektedir.

Ciltte Kızarıklık ve Ateşlenme: Yağ kisti normalde iyi huylu tümörler olmasına karşın çok nadir kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanser riski içerenlerde ciltte kızarıklık, ateşlenme gibi durumlar görülebilir.

Resimlere Göz Atalım
Sorunu yakından tanımanız için hastalığa dair aşağıda bir kaç resim yer almaktadır. Sizde de böylesi bir görüntü varsa dikkatli ve temkinli olmalısınız.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortaya çıkan sorunun geriye gitme, kendi kendine yok olma özeliği yoktur. İlaçla, kremle yine aynı şekilde tedavisi neredeyse imkansız diyebiliriz. Bir diğer husus ise yavaşta olsa büyüme eğiliminde olduğu için sürekli ilerleyen ve tedavi edilmesi gereken bir sorun haline gelmektedir. İlk başlarda küçük olması, herhangi bir şikayeti olmaması her zaman aynı olacağını göstermez. İlerleyen süreçte şikayetleri ve görünümü büyüyerek insanların dikkatini çekecek ve dikkatli bakışlardan haliyle rahatsız olacaksınız.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Kafada yağ kisti için insanlar genelde Cildiye yani dermatoloji bölümüne muayene olmaktadır. Asıl gidilmesi gereken bölüm Genel Cerrahi olmalıdır. Çünkü muayene sonunda ilaç vs tedavisi olmayacağı, cerrahi müdahale gerekeceği için direkt olarak Genel Cerrahi bölümüne randevu alabilirsiniz.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde yaşıyor ya da 10 dakika gibi kısa bir süreliğine gelme imkanınız varsa IDEA Kliniklerde ücretsiz muayene imkanı bulabilirsiniz. Genel Cerrahi uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde hasta kabulü randevulu olarak yapılmaktadır. Size uygun gün ve saate randevu oluşturmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayabilir ya da aşağıda bağlantıya tıklayarak Online randevu uygulamasını kullanabilirsiniz https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Yağ Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lafı hiç eğip bükmeden çözümün ameliyat ile olduğunu belirtmek istiyorum. Ama korkmanıza gerek yok sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Ameliyat deme nedenim tedavilerde 0,5 mm ve üzeri kesi yapılarak uygulanan tedavilerin ameliyat olarak kabul edilmesiyle alakalıdır. Dediğim gibi çok basit olup, kistin olduğu yerde çok küçük bir kesi yapılarak çıkarılmaktadır. Kesik mümkün mertebe küçük olmalıdır. Çünkü kafa derisinde estetik dediğimiz gizli dikiş yapılması mümkün değildir. Aynı şekilde tedavi edilecek alan tıraş edilmemesi gerekir. Yoksa hasta 2-3 ay boyunca saçkıran gibi bir görünümle dolaşmak zorunda kalır. En fazla 5 dakika içinde yapılan ameliyat sonrası hasta evine, işine, hayatına kaldığı yerden devam etmektedir. Herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Tedavinin nasıl yapıldığını aşağıda yer alan Op. Dr. Atilla KAYA’nın tedavi esnasında çekilmiş videosundan izleyebilirsiniz.

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Türkiye’de tedavi ücretlerini İnternet ortamında açıkça yayınlayan tek sağlık kurumu sanırım IDEA Klinik diyebilirim. Çünkü hazırladığı tedavi ücretleri sayfasında tüm detaylara yer vermektedir. Kafada yağ kisti tedavi ücreti alınacak kist sayısı ve büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi muayene ücretsiz olup, SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Doktorlarımız Sorularınıza Yanıt Veriyor
Kafada yağ kisti ile ilgili olarak aktaracaklarımız bu kadar olup, bundan sonra sizden gelen farklı sorulara yanıt vereceğiz. Sizin de sormak istedikleriniz varsa sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Şimdi dilerseniz en sık sorulan sorulara hızlı yanıtlar vererek başlayalım.

Yağ Kisti Baş Ağrısı Yapar mı

Ziyaretçilerimiz kafada yağ kistinin ağrı yapıp, yapmayacağını merak ettikleri görülmüştür. Sayfada bunun detaylarına yer verilmişti ama tekrar aktarayım. Sorun ilk etapta çok küçük olduğu için herhangi bir şikayet neden olmaz. Sıkındı kistin büyüterek baskı yapması ile ortaya çıkar. Ağrı, kızarıklık ve kötü huylu olması halinde insanlarda ateşlenmeye neden olabilir.

Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Kesinlikle böyle bir şey mümkün olmayacaktır. O nedenle gereksiz yere zaman ve paranızdan olmamanızı öneririm. Mutlaka doktora muayene olarak çözüm haritasını birlikte belirlemelisiniz.

Saç Dökülmesi Yapar mı?
Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda kesin sebepler arasında olmamasına karşın küçükte olsa bir risk bulunmaktadır. Çünkü yukarıda yer alan görsellere dikkat ederseniz kistin olduğu yerde saçların seyrek ya da hiç olmadığı görülmektedir. Tabii ki bu kişilerde dökülme nedeni genetik, kansızlık, demir eksikliğine bağlıda olabilir. Saç dökülmesi geniş kapsamlı bir konu olup, bununla ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağız.

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
Çıkarılan yağ kisti normalde tekrarlaması beklenmez. Fakat kısa sürede yeniden oluşuyorsa uzmanlar bu durumu kötü huylu yani kanserli olarak yaklaşmaktadır. Tedavi sonrası tekrarlama olursa dikkat etmelisiniz.

229 Yorum

 1. İyi günler hocam benim kafamda dört senedir iltaplı yara cıktı kendiliğinden patlayıp duruyor kafamda her yere bulaştı ağrı ve kaşıntı yapıyor doldura gittim üç ay ilaç tedavisi gördüm ilacım kurutma ilacı zoratan.kullandım hiç ilişme olmadıne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   yağ bezelerinin çıkarılması gerekir.beraberinde enfeksiyon var ise antibiotik de kullanmanız gerekebilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,tedavinizi yapabiliriz.

  • Merhaba, kızımın saçında nohut büyüklüğünde olan yağ bezesi kendiliğinden patladı, içi boşaldı (gittiğimiz Dr yağ bezesi dedi) Fakat şu an tam o bölgede saç dökülmüş nohut büyüklüğünde saçsız kısım tam tepede, acaba kıl kökleri patlayan yağ bezesi ile ölüyor mu, yeniden saç çıkar mı

   • Doktorun Cevabı

    Enfeksiyon kıl köklerinin beslenmesinin bozulmasına ,kan akımının engellenmesine nexen olduysa o bölgedeki kıl kökleri çıkmayabilir.

 2. Hocam kolay gelsin kafamda yağ bezesi var 2 kere aldırmıştım 3. Cıktı sonuçlarımda temiz cıktı ama bu illet hep cıkıcak mı bunun tedavisi varmıdır varsa ne dir doktorum cıkıcak aldırıcaksın diyor ama ben cidden cok yoruldum

  • Doktorun Cevabı

   Yağ bezeleri kapsülü ile çıkarılmadığı sürece tekrar eder. Fakat var olanların tedavi edilmesi yenilerinin çıkmasına engel değildir. Tek seçenek çıktıkça çok büyümeden aldırmanızdır. Gelirseniz tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 3. Benim kafamın çoğu yerinde şişlik vardı ama görsellerdeki gibi çok büyük degildi ilk başlarda çok önemsemedim 17 yaş civarlarında bu şişlikler ağırmaya başladı ben hastane fobisi olan bir insanım bu yüzden doktora gitmedim sonra bu ağrılar iyice arttı ve en son nirvana yaptı duşa girdim bırakın şampuan sürmeyi kafama dahi dokunamadım her sabah kalktıgımda heryer saç oluyordu öyle bir sacımı döktü ki anlatamam en son artık cildiyeye gittim bana aknetrent ve şampuan verdiler kafamdaki şişlikler gitti ama aknetrent hayatımı mahvetti veya ben ona bağlıyorum cünkü o yaşlarda hemen hemen her karşı cinsin ilgisini çekerken o ilaçtan sonra gerçekten mahvoldum ergenlik işte . Acaba bu şişlikler iyi huylu timör müydü? Cevaplarsanız sevinirim(anlatım bozuklukları için kusura bakmayın)

  • Doktorun Cevabı

   Yağ bebesi ve iltihabı olabilir. Yağ bebeleri lokal saç dökülmesine neden olur. Fakat kullandığınız ilaçla biotin sentezini engelleyerek saç dökülmesine neden olur. Durumunuz değerlendirilip biotin takviyesi almalısınız.

 4. Kafamda yag kisti var ve bunu aldirmayi dusunuyorum. Operasyon oncesi sacimi boyatabilirmiyim.
  Tesekkurle

  • Doktorun Cevabı

   Evet öncesi boyatabilirsiniz. Daha sonra tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir, bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Hocam kafamda küçük bir sivilce vardı sıkınca enfeksiyon kaptı ve cevizb üyüklüğünde şişti antibiyotik aldıktan sonra yağ kitlesi oluştu ve uç verdi patladı ama o bölgede saç dökülmesi oldu kalıcımıdır geçicimi

   • Doktorun Cevabı

    Enfeksiyon bölgenin kanlanmasının bozulmasına dolayısıyle kıl kökleeinin beslenememesine nexen olur. Bu da tabii ki kıl kökü ölümüne neden olabilir.

 5. Hocam annemin kafasındaki şişlik kendiliğinden patladı ve intahap aktı ama tekrar şişiyor ve tekrar intap akiyor kotümü böyle kendiliğinden akmasi simdiden teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   Tedavi edilmesi gerekir. Sık tekrarlayan enfeksiyon o bölgede saç dökülmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder