Ana Sayfa / Medikal Estetik / Kafada Yağ Kisti Tedavisi

Kafada Yağ Kisti Tedavisi

Randevu Al

Bu yazımızda kafada şişlik ve onun en önemli nedenlerinden birisi olan yağ kisti problemini ele alacağız. Toplumda yağ bezesi olarak bilinse de bu bilgi doğru değildir. Çünkü yağ bezesi ya da diğer adıyla lipom, lipoma avuç içleri, ayak tabanı ve kafa derisinde görülmeyen iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylusu çok nadir görülmektedir. Yağ bezesi ile ilgili sitemizde kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Yağ kisti ile daha çok kafada görülür ve tıp dilindeki ismi Epidermoid ya da Sebaceous olarak bilinmektedir.

Kafada Yağ Kisti Nedir?
Büyük ölçüde saçlı deride görünen bir sorun olup, kaynağına baktığımızda insan sağlığı için gerekli olan yağ bezleri ile alakalı olduğu görülmektedir. Sorunun yapısını ele almak gerekirse saçlı derinin her yerinde nohut büyüklüğünde ya da 3-4 cm genişliğinde iyi huylu tümörlerden biridir.

Neden ve Nasıl Oluşur?
Neden kaynaklandığına dair net bir bilgi yok fakat genetik olduğu üzerinde durulmaktadır. Bunların dışında ise travmalar, ameliyatlar ve nadirde olsa benler yağ bezlerinin tıkanmasına neden olmaktadır. oluşumuna bakacak olursak saçta yağlanma problemini örnek vererek başlamak istiyorum. Saçta yağlanma bir çok insanın ortak sorunu olup, genelde kafada mantar dediğimiz  enfeksiyon ya da saç dökülmesi sonucu belirgin hale gelmektedir. Çünkü her kıl kökü etrafında o kılın sağlığı için gerekli yağ ve ter bezleri bulunmaktadır. Saçı ve saçlı deriyi korumak için sürekli yağ salgılamaktadır. Buraya kadar herhangi bir sorun bulunmuyor. Asıl sorun yağ bezlerinin yağ salgılayamaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yağ Bezlerinin Tıkanması Sonucu Ortaya Çıkıyor: Yağ bezlerinin sağlıklı çalışmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. En fazla saçlarda yağlanmaya neden olur. Fakat yağ bezlerinden bir ya da bir kaçı tıkandığında salgı cilt dışına çıkmak yerine apse benzeri bir oluşum ile cilt altına biriktirmektedir. İlk başlarda dikkat çekici olmasa da ilerleyen süreçte büyüklüğü artacak ve baskı yaptığı için ağrıya neden olacaktır.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Anlaşılır?
Yukarıda da belirttiğim gibi ilk etapta herhangi bir belirti ve şikayete neden olmamaktadır. Asıl sorun ilerleyerek cilt altında biriken kistin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Büyüme uzun zaman alacağı için ilk başlarda ciddiye alınmadığını söyleyebilirim.

Kafada Sert Şişlik: Sorunun en belirgin özelliği kafada şişlik olup, tabii ki tek nedeni yağ kisti olmadığını bilmelisiniz. Tabii ki normal bir durum olmayan kafada şişlik problemi kesinlikle ciddiye alınmalı ve altında yatan nedenin ortaya konması için doktor muayenesi gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda yağ kisti dışında kafada şişliğe neden olan sağlık sorunlarını sizlerle paylaşmaya dikkat edeceğim. Yağ bezesi ile arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır. Lipom yumuşak bir yapısı olup, dokunduğunda hareket etmektedir. Kist ise daha sert yapıda  olup, misket kadar sert diyebilirim.

Ağrı: Cilt altında biriken kist büyüdükçe baskı yapmaya başlayacaktır. Bu durum maalesef ağrılı bir süreci ortaya çıkaracaktır. Genelde doktora gelen insanlar ağrı şikayeti başladıktan sonra doktora gelmektedir.

Ciltte Kızarıklık ve Ateşlenme: Yağ kisti normalde iyi huylu tümörler olmasına karşın çok nadir kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanser riski içerenlerde ciltte kızarıklık, ateşlenme gibi durumlar görülebilir.

Resimlere Göz Atalım
Sorunu yakından tanımanız için hastalığa dair aşağıda bir kaç resim yer almaktadır. Sizde de böylesi bir görüntü varsa dikkatli ve temkinli olmalısınız.

sebaceous cyst

Birden fazla yağ kisti

Bebeklerin kafasında şişlik

Ameliyat görüntüsü

Kafada Yağ Kisti Nasıl Geçer?
Ortaya çıkan sorunun geriye gitme, kendi kendine yok olma özeliği yoktur. İlaçla, kremle yine aynı şekilde tedavisi neredeyse imkansız diyebiliriz. Bir diğer husus ise yavaşta olsa büyüme eğiliminde olduğu için sürekli ilerleyen ve tedavi edilmesi gereken bir sorun haline gelmektedir. İlk başlarda küçük olması, herhangi bir şikayeti olmaması her zaman aynı olacağını göstermez. İlerleyen süreçte şikayetleri ve görünümü büyüyerek insanların dikkatini çekecek ve dikkatli bakışlardan haliyle rahatsız olacaksınız.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Kafada yağ kisti için insanlar genelde Cildiye yani dermatoloji bölümüne muayene olmaktadır. Asıl gidilmesi gereken bölüm Genel Cerrahi olmalıdır. Çünkü muayene sonunda ilaç vs tedavisi olmayacağı, cerrahi müdahale gerekeceği için direkt olarak Genel Cerrahi bölümüne randevu alabilirsiniz.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde yaşıyor ya da 10 dakika gibi kısa bir süreliğine gelme imkanınız varsa IDEA Kliniklerde ücretsiz muayene imkanı bulabilirsiniz. Genel Cerrahi uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde hasta kabulü randevulu olarak yapılmaktadır. Size uygun gün ve saate randevu oluşturmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayabilir ya da aşağıda bağlantıya tıklayarak Online randevu uygulamasını kullanabilirsiniz https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Yağ Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lafı hiç eğip bükmeden çözümün ameliyat ile olduğunu belirtmek istiyorum. Ama korkmanıza gerek yok sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Ameliyat deme nedenim tedavilerde 0,5 mm ve üzeri kesi yapılarak uygulanan tedavilerin ameliyat olarak kabul edilmesiyle alakalıdır. Dediğim gibi çok basit olup, kistin olduğu yerde çok küçük bir kesi yapılarak çıkarılmaktadır. Kesik mümkün mertebe küçük olmalıdır. Çünkü kafa derisinde estetik dediğimiz gizli dikiş yapılması mümkün değildir. Aynı şekilde tedavi edilecek alan tıraş edilmemesi gerekir. Yoksa hasta 2-3 ay boyunca saçkıran gibi bir görünümle dolaşmak zorunda kalır. En fazla 5 dakika içinde yapılan ameliyat sonrası hasta evine, işine, hayatına kaldığı yerden devam etmektedir. Herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Tedavinin nasıl yapıldığını aşağıda yer alan Op. Dr. Atilla KAYA’nın tedavi esnasında çekilmiş videosundan izleyebilirsiniz.

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Türkiye’de tedavi ücretlerini İnternet ortamında açıkça yayınlayan tek sağlık kurumu sanırım IDEA Klinik diyebilirim. Çünkü hazırladığı tedavi ücretleri sayfasında tüm detaylara yer vermektedir. Kafada yağ kisti tedavi ücreti alınacak kist sayısı ve büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi muayene ücretsiz olup, SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Doktorlarımız Sorularınıza Yanıt Veriyor
Kafada yağ kisti ile ilgili olarak aktaracaklarımız bu kadar olup, bundan sonra sizden gelen farklı sorulara yanıt vereceğiz. Sizin de sormak istedikleriniz varsa sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Şimdi dilerseniz en sık sorulan sorulara hızlı yanıtlar vererek başlayalım.

Ağrı Yapar mı?
Ziyaretçilerimiz kafada yağ kistinin ağrı yapıp, yapmayacağını merak ettikleri görülmüştür. Sayfada bunun detaylarına yer verilmişti ama tekrar aktarayım. Sorun ilk etapta çok küçük olduğu için herhangi bir şikayet neden olmaz. Sıkındı kistin büyüterek baskı yapması ile ortaya çıkar. Ağrı, kızarıklık ve kötü huylu olması halinde insanlarda ateşlenmeye neden olabilir.

Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Kesinlikle böyle bir şey mümkün olmayacaktır. O nedenle gereksiz yere zaman ve paranızdan olmamanızı öneririm. Mutlaka doktora muayene olarak çözüm haritasını birlikte belirlemelisiniz.

Saç Dökülmesi Yapar mı?
Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda kesin sebepler arasında olmamasına karşın küçükte olsa bir risk bulunmaktadır. Çünkü yukarıda yer alan görsellere dikkat ederseniz kistin olduğu yerde saçların seyrek ya da hiç olmadığı görülmektedir. Tabii ki bu kişilerde dökülme nedeni genetik, kansızlık, demir eksikliğine bağlıda olabilir. Saç dökülmesi geniş kapsamlı bir konu olup, bununla ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağız.

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
Çıkarılan yağ kisti normalde tekrarlaması beklenmez. Fakat kısa sürede yeniden oluşuyorsa uzmanlar bu durumu kötü huylu yani kanserli olarak yaklaşmaktadır. Tedavi sonrası tekrarlama olursa dikkat etmelisiniz.

215 Yorum

 1. Merhaba hocam benim kafamin sağ alt tarafında yumurta büyüklüğünde çok sert iki tane şişlik var ama dokununca belli oluyor etrafı içine girmiş gibi cerrahi ye gideceğim ne der acaba ?

  • Doktorun Cevabı

   Sıklıkla yağ bezesi yada benzeri durumlar dediğiniz oluşumlara neden olur. Kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mümkün olan en küçük açıldıktan çıkarıp tedavi edebiliriz.

 2. Hocam benim eşimde kafasında iki üç yerinde böle geniş kabarıklık var ve hiç o sislikde o bölgede saç yok. İyi huylu kötü huylu olduğunu nasıl anlarız bu hastalıgin .. ve saclarida döküldü nohut büyüklüğünde değil geniş düz bir tabaka..napmamiz gerek

  • Doktorun Cevabı

   Kafadaki yağ bezeleri tedavi edilmeyip büyürse bulunduğu alandaki saçlar dökülür. Çok fazla büyümeden alınması gerekir. 05426210888 nolu telefondan daha fazla bilgi ve randevu alabilirsimiz

 3. BENİM DE KAFAMDA İLK GÖRSELDEKİNE BENZER Bİ ŞİŞLİK VAR. YAKLAŞIK 3 YILDIR VAR HİÇ AĞRI YAPMIYOR AMA ESTETİK OLARAK RAHATSIZLIK VERMEYE BAŞLADI. YAĞ BEZESİ OLUP OLMADIĞINI HEMEN ANLAYIP HEMEN OPERASYON YAPIYOR MUSUNUZ? YOKSA SONRAKİ ZAMANLARA RANDEVU MU VERİYORSUNUZ.?

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirip hemen tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderirseniz de olur.

  • hocam merhaba benim kafamin sol tarafinda kulagin biraz daha arkasinda sac kisminda sislik var oynuyor dokununca ayni yerin diger tarafinda da daha kucugu var o da oynuyor hangi bölüme gitmem gerek.

   • Doktorun Cevabı

    Yağ bebesi veya benzeri olmuşumdur. Kliniklerimizde tedavi ediyoruz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz. Muayene ücretsiz, Size en yakın kliniğimize randevu alıp gelebilirsiniz.

 4. Birkaç tane çok küçük şişlik var kafamda ama ağrı yok napmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   Kafadaki yağ bezelerini büyümeden aldırmanızı öneririm. Büyüdükçe bulunduğu alanda saçların dökülmesine neden olur

 5. Yıldız Kandemir Özkaya

  Slm hocam benim kafamda yag bezesi fındık büyüklüğünde oldu sonra agrıyla gittim iltihaplanmış antibiyotik kullandım bitti kurtuldum zannettim saçımı boyamaya gittiğimde farkettik dökülmüş çok korktum bugün ikinci kutu antibiyotiğe başladım ayrıyeten doktorum losyon ve saç kıran sprey verdi sonrada aldıracam merak ettiğim saç çıkarmı birde tedavi bitmeden boyatsam zarar ı varmı teşekkürler cevabınızı bekliyorum

  • Doktorun Cevabı

   Yağ bezeleri olduğu alanda saç dökülmesine neden olabiliyor.iltihabın olması köklerinde zarar görmesine neden olmuş olabilir.doktorunuzun önerdiği ürünleri kullanın ,çıkabilir

 6. Merhaba hocam benım annemın kafasında şiş vardı ve onu doktorlar amaLIAT ETTI AMA onun vıdeoda ızledıgım gıbı degılde o şişi tamamen kesıp atmıstı bu amalıatın yapıldıgına 17 sene oldu ve 2 3 sene sonra annemın kafasına ve tum bedenıne cıkmaya başladı onlardan kurtulma şansı var mı hocam son zamanlarda başi da cok agrıyor

  • Doktorun Cevabı

   Yağ bezelerinin çıkmasını önleyebilecek bir tedavi yok ama var olanlar cerrahi olarak çıkarılır.baş ağrısı basıya bağlı olabilir tedavi edildikten sonra devam ederse nörolojiyle görüşülmeli

   • Hocam 3 ayda bır kafanın arka tarafında cıkıyor ilac kullanıyorum gecıyır bu sefer Baska tarafta cıkıyor cıkan yerdede sac kalmıyor ne yapmam gerekıyor

    • Doktorun Cevabı

     Muayene ile xeğerlendirmek gerekir. Yağ bezeleri çok büyürse saç dökülmesine neden olabilir. Saçlı deride başka bir sorun da olabilir. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz değerlendirebilirim.

 7. Merhaba hocam.yaklasik bir ay önce başimdan yağ bezesi aldirdim saç boyamam da bir sakınca var mı?

 8. Benim saçımın 2 bolgesinde yaklaşık bir aydır sert bi sislik var ve ağrı yapiyo şuan o bölgede yuvarlak bi şekilde saçlarım dokuleli 2 hafta oldu cildiyeye gittim betasalic losyon verdi saçkıran dedi ama hic dokunmadı dokunmadan şişliği anlaşılmıyor çünkü bu losyonu kullaniyrm bi faydasını göremedm ne yapmalıyım sizce bu sertliğin olması normal mi

  • Doktorun Cevabı

   yağ bezeleri uzun süre tedavi edilmezse bulunduğu bölgede dökülmeye neden olabilir ama saçkırsan da olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir,gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavi edebiliriz.saçkıran varsa squarik asit içeren sadbe başlamalısınız.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir extra bilgi alabilirsiniz

 9. Mehaba hacam kafamda 6tane kada kadar findik buguklunde bezeler var dedem amcam ve bazi kizenlerimdede. Var yanliz bezenin birtanesi orta sindan hafifce acilmis ve yara durumda olustu beze ustunde yara var ne yapmam lazim

  • Doktorun Cevabı

   bezeleri tedavi etmek gerekir.yağ bezeleri uzun süre tedavi edilmezse bulundukları alanda saç dökülmesine neden olabilir

 10. Merhabalar ben yazın kafamda bulunan yağ bezesini aldırdım. Fakat o günden sonra saçımda aşırı bir dökülme oldu. Olmaya da devam ediyor. Kan değerim düşük ama o kadar fazla düşük değil. Aşırı düşük olduğunda dökülürdü. İlaç alırdım geçerdi. Şimdi öyle değil. Saç çıkmıyor yerinde boşluklar oluşuyor. Ona bağlıyorum. Sizce neden olabilir. Sebebi yağ bezesini aldırmak mı?

  • Doktorun Cevabı

   uzun süre tedavi edilmeyen yağ bezesi bulunduğu alanda saç dökülmesine neden olabilir.squarik asit içeren sadbe kullanabilirsiniz

 11. Mrhba benim kafada ufak ufak birsuru sivilce var ve ayni zamanda yag bezesi cikti daha oncedende cikmisti kendiliginden gitti ama o bolgenin saclarini doktu simdi ise baska biyerden tekrar cikti kendi kendine kaybulop tekrar baska yerden cikiuor ama her cikitigi yeri iz birakip sac dokuyor sadece kafamda bana bi yardimcii olabilirmisiniz neden olur ne yapmaliyim

  • Doktorun Cevabı

   saçlı deride sivilce varsa antibiotik tedavisi gerekebilir.dermatologla görüşmelisiniz.yağ bezesini saçınızı kesmeden tedavi edebiliriz.uzun süre tedavi edilmeyen bezeler o bölgedeki saçların dökülmesine neden olabilir

 12. mustafatopuz1923@gmail com

  Merhaba hocam kafamin art kisminda irili ufakli cok sayida sivilce var yattigim zaman yastiga degince cok aciyor intahap cikiyor kendiliginden ne yapmam lazim

 13. Merhaba benim kafamda 8 e yakın yağ bezesi var ve şuan küçük küçük sivilceden biraz büyük yeni çıkmaya başladı ameliyatla alınıyormuş doktor demişti ben şimdi bunları aldırsam saçlarımda az bezeler alınırken saçlara zarar verirler mi kesiyorlar mı ???

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimizde yağ bezesi tedavisinde saçlarınız zarar görmez ve traş edilmeden tedavi edilebilir

   • Hocam cildiyeye gitm kafamda bi şiilik vardı yağ bezesi dedi doktor hanım ama yag bezesinin oldugu yer döküldü saç cıkmıcakmı daha orda

    • Doktorun Cevabı

     Yağ bezelerinin oluştuğu alanda uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olabilir. Bir an önce tedavi olmanızı öneririm, duruma göre o alan çıkarılabilir. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin durumunuzu değerlendirelim

 14. Merhaba hocam benim de kafamda 2 tane kucuk siskinlikler vardi babaannemde oldugu icin genetik oldugunu dusundum önemsemedim fakat bugun aniden farkettim ki siskinlik oldugu bölgede saç yok dökülmüs cok korktum ne yapabilirim tekrar sac cikarmi tedavisi nasil olur foto atabilirmiyim

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan atabilirsin ama yağ bezesinin olduğu alanda kıllar dökülebilir.yağ bezesini tedavi ettirmelisin

 15. Kafamda ikitane yağ bezesin ameliyatla aldırdım farklı iki yerde iki tane gene çıktı neden neyden kaynaklaniyor

  • Doktorun Cevabı

   deri altındaki yağ tabakasındaki bir grup hücrenin kontrolsuz bir şekilde büyümesidir.başka alanlarda da çıkabilir

 16. Mrb vücudumda ağrılı yağ kistleri var bunların tedavisi nedir teşekkürler

 17. ozge.cerkesdogru@gmail.com

  Merhaba hocam ben 17 haftalik hamileyim ama bir kac aydır kafamın sağ tarafında sert leblebi şeklinde ağrisi olmayan birşey farkettim yağ kisti olabilir mi kötü biseyse hamile olduğum için müdahale edilebilir mi

 18. Merhaba benim kafamda çeşitli yerlerinde bar sol kulak üstünde 2 cm ulaşan diğer yerdeki lipom bıngıldağın orda o solumdakinden küçük ama sert çokda yerinden oynamıyor diğeri gibi ara ara solum daki ağrı yapıyor ama diğer ikisi ağır büyüyor aldırmayada korkuyorum bıngıldağın üstündeki ne dokunmayın dedi biri endişelendim napabilirim

  • Doktorun Cevabı

   fazla büyümeden aldırmak gerekir.bulunduğu alanda saç dökülmesine de neden olur.gelirseniz yapılabilecek en küçük kesi ile tedavinizi yapabiliriz.endişelenecek,korkacak birşey yok

  • Merhaba bende saçlı deride değil de alnımda şu an mercimek tanesi büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Bu kist mi beze mi acaba. Tedavi için ne yapmam gerekir. Ayrıca vücudumda çeşitli yerlerde de yağ bezesi sorunum var.

   • Doktorun Cevabı

    Hepsinin tedavisini yapabiliriz, çok büyümeden aldırısanız daha az iz kalır, 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.

 19. Tunahan@gmail.com

  Benim kafamda yağ bezesi vardı biz onu sıkarak kapsülüyle çıkardık ancak bir süre sonra tekrar oluştu ama bir öncekine nazaran daha küçük bu ne yapmalıyım

 20. Benim başımda şişlik vardı biz onu sıkarak yag tabakasını çıkardık sonrasında şişlik tamamen gitmişti ancak bir süre sonra tekrar şişlik oluşmaya başladı bu şişlik ilkine oranla daha küçük ne yapmam lazım agrı gibi birşey hissetmiyorum

  • Doktorun Cevabı

   kapsülü alınmadığı için tekrar içi dolacaktır.çok şanslısınız,enfeksiyon gelişmemiş.aldırmanızı öneririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder