Ana Sayfa / Hemoroid

Hemoroid

Hemoroid ya da diğer adıyla basur hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair merak ettiğiniz her şeyi bu bölümde bulabilirsiniz.

Basur Nedir, Neden Olur?

Basur nedir

Hemoroid ya da halk arasındaki tabiri ile basur, makat hastalıkları arasında en sık görülen sorundur. Rakam vermek gerekirse insanların %40-%50 gibi büyük bir bölümünü etkilemektedir. Sorunun yapısına baktığımızda rektum ve anüs çevresindeki toplardamarların genişlemesi olduğunu görüyoruz. Bu genişlemenin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte karın bölgesinde oluşan basınç sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Karın bölgesinde basınca neden olan etkenler ise kabızlık, ıkınma, gebelik, fazla kilo ve ağır kaldırma gösterilmektedir.

Devamı

Lazerle Basur (Hemoroid) Tedavisi

Lazerle hemoroid tedavisi

Basur hastalığı erken süreçte teşhis ve tedavi edildiğinde hiç bir sıkıntıya neden olmaz. Özellikle 1. ve 2. derece hemoroid hastalarında uygulanan lazer yöntemi ile sadece 5 dakika içinde sağlığınıza kavuşursunuz. 140 Derece kadar ulaşan ısı ile memeyi tahrip eden Elektrokoagülatör kanama problemini de anında ortadan kaldırmaktadır.

Devamı

Hemoroid Lastikle Boğma Tedavisi

Basur lastikle boğma

Lastikle boğma tedavisi sadece iç hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır.Memeyi vakumla emerek içine çekip bağırsağa yakın tarafına lastik halka koyan alet yardımıyla yapılır.Hemoroidin dibine konan lastik halka memeye akan kanı tamamen keser.Kan gitmeyen hemoroid memesi 2-6 gün içinde çürüyüp dökülür.Hemoroid memesi belirgin ölçüde küçülür.Kopup düşen alanda sağlıklı doku oluşumu sayesinde bölge daha …

Devamı

Hemoroid THD Ameliyatı

Hemoroid ameliyatı

Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan Hemoroid 1. 2. ve 3. derece ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, son evre olan 4. derece ise yalnızca ameliyat ile tedavi edilmektedir. Basur ameliyatları arasında en gelişmiş tekniklerden biri THD olup, daha fazla detayı görmek için tıklayınız.

Devamı

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Hemoroid belirtileri hastalığın görüldüğü yer (iç ya da dış) olması yanı sıra evresine göre (1 ile 4. derece) oluşu ile farklılık göstermektedir. İç basuru olan bir hastada en belirgin şikayet dışkılama esnasında ağrısız kanama olmaktadır. Tabii ki bu durum zamanla rektum içerisinde meme oluşumu ile devam edecektir. Dış basur hastalarında ise belirti anüs çevresinde ağrı, şişlik ve kaşıntı şeklinde kendini göstermektedir. Tüm bu şikayetler farklı hastalıklar tarafından da olabileceğini unutmamalısınız.

Devamı