Hemoroid

Hemoroid ya da diğer adıyla basur hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair merak ettiğiniz her şeyi bu bölümde bulabilirsiniz.

Basur Nedir, Neden Olur?

Hemoroid ya da halk arasındaki tabiri ile basur, makat hastalıkları arasında en sık görülen sorundur. Rakam vermek gerekirse insanların %40-%50 gibi büyük bir bölümünü etkilemektedir. Sorunun yapısına baktığımızda rektum ve anüs çevresindeki toplardamarların genişlemesi olduğunu görüyoruz. Bu genişlemenin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte karın bölgesinde oluşan basınç sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Karın bölgesinde basınca neden olan etkenler ise kabızlık, ıkınma, gebelik, fazla kilo ve ağır kaldırma gösterilmektedir.

Devamı

Lazerle Basur (Hemoroid) Tedavisi

Basur hastalığı erken süreçte teşhis ve tedavi edildiğinde hiç bir sıkıntıya neden olmaz. Özellikle 1. ve 2. derece hemoroid hastalarında uygulanan lazer yöntemi ile sadece 5 dakika içinde sağlığınıza kavuşursunuz. 140 Derece kadar ulaşan ısı ile memeyi tahrip eden Elektrokoagülatör kanama problemini de anında ortadan kaldırmaktadır.

Devamı

Hemoroid Lastikle Boğma Tedavisi

Lastikle boğma tedavisi sadece iç hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır.Memeyi vakumla emerek içine çekip bağırsağa yakın tarafına lastik halka koyan alet yardımıyla yapılır.Hemoroidin dibine konan lastik halka memeye akan kanı tamamen keser.Kan gitmeyen hemoroid memesi 2-6 gün içinde çürüyüp dökülür.Hemoroid memesi belirgin ölçüde küçülür.Kopup düşen alanda sağlıklı doku oluşumu sayesinde bölge daha …

Devamı

Hemoroid THD Ameliyatı

Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan Hemoroid 1. 2. ve 3. derece ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilirken, son evre olan 4. derece ise yalnızca ameliyat ile tedavi edilmektedir. Basur ameliyatları arasında en gelişmiş tekniklerden biri THD olup, daha fazla detayı görmek için tıklayınız.

Devamı

Makat Kanaması Basur Belirtisi Olabilir

Dışkılama esnasında dışkıda ya da tuvalet kâğıdında kan fark edebilirsiniz. Bu durum insanları korkutur. Çoğu zamanda basur kaynaklı diye çok fazla dikkate alınmaz. Evet, basur kaynaklı olması muhtemeldir. Fakat tek neden hemoroid değildir. Çünkü kanamanın nedeni rektum olabileceği gibi kolon yani kalın bağırsakta olabilir. Örnek vermek gerekirse kalın bağırsak hastalıkları arasında yer alan Ülseratif Kolit, Polipler ve hatta kolon kanseri maalesef kanamaya neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına geç kalmadan muayene olmalısınız.

Devamı

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri