Yağ Bezesi (Lipom) Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsan vücudu tehlikeli, tehlikesiz ya da estetik sorun olarak kabul edilen birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Örnek vermek gerekirse Lipom (Yağ Bezesi) insan vücudunda kafa hariç vücudun her yerinde görülebilmektedir. Ağrısız bir şişlik şeklinde ortaya çıkan sorun büyük ölçüde iyi huylu tümör olarak değerlendirilmektedir. Tabii ki kişi ve ailesini psikolojik olarak etkileyebilmektedir. Ama çözümü oldukça kolay olup, 5 dakika gibi kısa bir sürede çıkarılmaktadır.

Yağ Bezesi (Lipom) Nedir?

Yağ Bezesi Hasta Resimlerine Bakın, Hastalığı Yakından Tanıyın

Yukarıda verdiğimiz bilgileri dilerseniz birde görseller ile destekleyerek hastalığı kolayca anlamanızı sağlamak istiyorum. Öncelikle her insanda görülme riski bulunan lipom daha çok orta ve ileri yaş insanlarda görülmektedir. Bir üst satırda görüldüğü yerler arasında kafa derisi olmadığını belirttik, şimdi ise yağ bezesi oluşması muhtemel yerlere bakalım. En sık görülen yer boyun, omuz, sırt, kollar olup, tabii ki yağ dokusu bulunan her yerde görülme olasılığı vardır. Şimdi dilerseniz aşağıda yer alan görsellerden hastalığın görüldüğü yerler ve bakıldığında nasıl bir görüntü ortaya koyduğuna bakalım.

Yağ bezesi
Kolda yağ bezesi olur mu
Sırtta şişlik nedir

Dilerseniz hastalığı biraz yakından tanıyalım. Üst satırda da belirtildiği gibi iyi huylu tümör olarak belirtilmektedir. Büyüklüğü 1 cm’den 20 cm’ye kadar olabilmektedir. Bunun nedeni genelde uzun süre doktor muayenesi ya da tedaviye gerek görmeden yaşamakla alakalıdır. Büyük ölçüde zararsız olmasına karşın tabii ki dikkatli olmalısınız. Çünkü çok nadirde olsa Liposarkom dediğimiz kötü huylu türü de olabilmektedir.

Yağ Bezesi Nasıl Çıkarılır?

Başlıkta yer alan soru Google arama motorunda en sık aranan kelimelerden biridir. Arama oranının yüksek oluşu sorunu insanların evlerinde kendi kendilerine geçirme çabasıdır. Üzgünüm ama lipom kendi kendine ya da ilaçla, kremle veya bitkisel ürünlerle tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle duyduğunuz ve gördüğünüze fazla inanmamanızı öneriyorum. Çözümü sadece cerrahi müdahale ile mümkündür. Bunun için size en yakın hastane, klinik ya da doktordan hizmet almanız gerekir.

Yağ bezesi nasıl çıkarılır

NEDEN OLUŞUR?

Birçok hastalık gibi kesin nedeni bilinmemektedir. Fakat bilim adamlarının üzerinde durduğu ortak nokta öncelikle genetik olduğu yönündedir. Yani anne ya da babasında lipom olan çocuklar olmayanlara göre daha risklidir.

Yağ Bezlerinin Kontrolsüz Büyümesi İle Ortaya Çıkar: Sorunun yapısını aktarmak gerekirse deri altında bulunan yaz bezlerinin kontrolsüz şekilde büyümesi halidir. Büyüme sürekli olacağı için tedavi olmadığınız her an şişlik daha büyük ve daha dikkat çekici hale gelmektedir.

Travma ve Yaralanmalar: Bunun dışında çeşitli travma ve yaralanmalar olabilmektedir. Vücudunuza aldığınız bir darbe ilerleyen zamanlarda o noktada istenmeyen sonuçların gelişmesine neden olabilir.

HASTALIKLAR

Lipomlar genellikle yağ bezlerinin kontrolsüz çalışmasına bağlı oluşsa da bunun altında yatan önemli hastalıklar bulunmaktadır. Dilerseniz lipoma neden olan başlıca hastalaıklara bakalım.

Dercum Hastalığı (Adiposis Dolorosa) : Yağ bezesi normalde ağrı yapmamaktadır. Sizde ki sorun ağrıya neden oluyorsa onun altında yatan neden Adiposis Dolorosa olarak da bilinen Dercum Hastalığı ile kaynaklı olabilir. Özellikle fazla kilolu orta ve ileri yaş kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Yapılan incelemede kalça ve diz bölgelerinde ağrılı lipomlara neden olmaktadır.

Cowden Sendromu: Yağ bezesini tetikleyen hastalıklardan biride Cowden Sendromu dediğimiz hastalık olup, ciltte ve mukozalarda lezyonlara neden olmaktadır. Polip ve et benlerinin fazlaca olduğu hastalarda sık görülmektedir. Aynı şekilde Tiroid ve meme kanseri olan kadınlarda da görülmektedir. Dilde oluşan papillomlar yine aynı riski akla getirri. Bu nedenle basite alınmaması gerekir.

Gardner Sendromu: Lipom riskini artıran hastalıklardan biri de Gardner Sendromu olup, cilt ve yumuşak dokuda tümör anlamına gelmektedir. Sorunun nedeni büyük ölçüde genetik olarak bilinmektedir. Tedavi edilmemesi halinde başta kolorektal kanser riskini artırmaktadır.

Madelung Deformitesi: Şüphelilenilen bir diğer hastalık ile Madelung’s Disease olarak bilinen deformitedir. Sorunun kaynağı el bileğinin gelişim bozukluğu ile alakalı olup, özellikle kollarda görülen lipom ile ilişkilendirilmektedir.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar sağlık konularında merak ettikleri tüm bilgilere kolayca ulaşabilmektedir. Bizde hazırladığımız bu yazıda lipomun nasıl teşhis edileceğini yazının bu kısmında paylaşacağız. Bazı belirtilere dikkat ettiğinizde kolayca anlayabilirsiniz. Doktorlar tarafından teşhisi en kolay hastalıklardan biri olarak tabir edilmektedir. Hazırsanız yağ bezesini kolayca anlamamızı sağlayacak başlıklara geçelim.

Hareket Ettirilebilen Şişlik: Evet, arkadaşlar yağ bezesinin en belirgin yönü vücudun çeşitli yerlerinde görülen şişliklerdir. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi büyüklüğü 1 cm’den 20 cm’ye kadar değişebilmektedir. Bir ya da birden fazla noktada olabilmektedir. Oluşan şişlikler dokunduğunda ezilen ve hareket ettirilebilir yapıdadır. Yani dokunduğunuzda deri altında biriken yağ kitlesini kolayca hareket ettirebilir ve sağa sola kaydırabilirsiniz.

Ağrıya Neden Olmazlar: Yağ bezesi %99 oranında ağrıya neden olmazlar. Dokunsanız, bastırsanız ya da üstüne yatsanız bile kişide herhangi bir şikâyete neden olmazlar. Fakat sorunun altında yatan neden dercum ya da farklı hastalıklar ise ağrı görülebilmektedir. Bu istisna durumu belirtmeliyim.

Belirgin Şişlik: Sorunun teşhisinde dikkate alınan husus kollar, omuzlar, boyun ve sırt bölgesinde gözle görülür şişlik ele alınmaktadır. Bir yada birden fazla noktada büyüklükleri 1 ile 20 cm arasında renksiz şişliklerle ortaya çıkmaktadır.

Hareket Ettirilebilir (İyi Huylular): Ortaya çıkan şişlik yani yağ bezesi cilt altında hareket ettirilebilir bir yapıdadır. Sağa sola kolayca hareket ettirilebilir.  Sizdeki büyük olmasın rağmen herhangi bir hareket etme imkanı yoksa burada kötü huylu dediğimiz durum ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olmalı ve tedavi sonrası mutlaka inceleme yapılması gerekir.

Ağrı Yapmaz: Ortaya çıkan yağ bezleri %99 ağrı yapmayacaktır. İster ona dokunun, sıktırın ne yaparsanız yapın yağ dokusu içerisinde herhangi bir sinir olmadığı için can yanmasına neden olmaz. Bu şekilde apse ile yağ bezesi ayrılmış olmaktadır. Apse daha küçük ve ağrılı şişliklere neden olur.

Kafada Olmaz (O Yağ Kisti): Birçok insan lipom ile yağ kistini karıştırmaktadır. Sorunu anlamak için dikkat edilmesi gereken hususlardan biride kafada olmamasıdır. Kafada sert şişlik yağ bezesi değil, benzer bir sorun olan yağ kistidir. Onunla ilgili sitemizde ayrıca bilgi verilmiş ve tedavi yöntemi aktarılmıştır.

Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Evet, arkadaşlar yazının üst kısmında lipom şüphesi olan herkes mutlaka doktor muayenesinden geçmesi gerektiğini belirttik, peki yağ bezesi şüphesi olan hastalar hangi doktora ya da bölüme randevu alması gerekir? Bu aşamada biraz dikkatli olmalısınız. Çünkü 3 farklı Branş Genel Cerrahi, Cildiye, Estetik ve Plastik Cerrahi bu sorunla yakından ilgilenmektedir. Benim size tavsiyem genel cerrahi uzmanlarından hizmet almanız yönünde olacaktır.

Neden Genel Cerrahi? Değerli arkadaşlar sorunun çözümü tedavisi onu bulunduğu yerden çıkarmakla mümkündür. Çıkarma işlemi içinse o bölgede minimum 1 cm cilt kesilerek yapılır. Yani küçük çaplı bir ameliyat uygulanması gerekir.  Bu nedenle genel cerrahi uzmanları 5 dakika gibi kısa sürede işlemi gerçekleştirmektedir.

IDEA’da Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz!

Yağ bezesi teşhis ve tedavisinde ücretsiz muayene imkânı sunan idea alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanları ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermektedir. Muayeneden herhangi bir ücret almadığı gibi SGK’lı hastaların tedavisi %50 indirimle yarı fiyatına yapılmaktadır. Aşağıda yer alan butonlara tıkladığınızda size en yakın IDEA sağlık merkezini görebilir, dilerseniz bir tıkla randevunuzu ONLINE oluşturabilirsiniz.

5 DAKİKADA YAĞ BEZESİNDEN KURTULUN

Evet, arkadaşlar doktor seçiminde genel cerrahi uzmanı tercih ettiğinizde 5 dakika gibi kısa bir sürede yağ bezesinden kurtulabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi 5 dakika gibi kısa sürelik bir ameliyat uygulanmaktadır. Aslında ameliyat denmeyecek kadar basit olmasına karşın 0,5 mm üzeri kesi ile yapılan tedaviler ameliyat olarak kabul bu nedenle ameliyat olarak geçmektedir.

Narkoz Yok, Hastanede Yatmak Yok

Örnek lipom kolunuzda ve 4-5 cm büyüklüğünde ise bunun için 1 ya da maksimum 1,5 cm büyüklüğünde ciltte kesi yapmak yeterlidir. Yapılan bu keşiden cilt altında büyüyen yağ kütlesi onu saran kapsülü ile birlikte çıkarılmaktadır. Bunun için narkoz gerekmez. Sadece uygulama yapılacak yer ve birkaç cm çevresini bölgesel uyuşturma yapmak yeterlidir. Tedavi süresi yukarıda da belirttiğim gibi 5 dakika içinde bitmekte ve hasta evine, işine, okuluna hiçbir şey olmamış gibi devam edebilmektedir.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misin?

Dilerseniz birazda nasıl yapıldığına bakalım mı? Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Atilla KAYA yine Op. Dr. Seher ŞİRİN ile birlikte uygulama yapmaktadır. Oldukça büyük bir lipom ve profesyonel bir şekilde 2-3 dakika içerisinde çıkarılmaktadır.

Liposuction (Lipom Tedavisinde Önerilmez): Türkçe karşılığı yağ alma işlemi olan Liposuction yaklaşık 0,6 mm alanda yapılan kesik ile vücuttan fazla yağlar alınmaktadır. Özellikle karın bölgesindeki yağlar bu şekilde alınmaktadır. Fazla kilo ve yağlanma problemi olanlarda etkili olan bu yöntem aynı şekilde erkeklerde yağ dokusuna bağlı meme büyümelerinde de kullanılmaktadır. Fakat lipom tedavisinde yukarıda da belirttiğim gibi tam anlamıyla yeterli değildir. Çünkü lipom tedavisinde amaç sadece yağ almak değil, aynı zamanda o yağı saran lif kadar ince kapsülünde çıkarılması gerekir. Liposuction ile o kapsülün çıkarılıp, çıkarılmadığını anlamak mümkün değildir. bu nedenle ben bu uygulamayı çok önermiyorum. Daha çok estetik işlemlerde kullanılmakta ve bir hayli işe yaramaktadır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı aynı zamanda Genel Cerrahi uzmanı olan Op. Dr. Can İşler’in canisler.com sitesinden Liposuction ve uygulama alanlarına göz atabilirsiniz.

TEDAVİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Hastalığın yapısı ve tedavi yöntemleri derken yine önemli bir hususa ücretlendirme kısmına gelmiş bulunuyoruz. Haliyle tüm hastaların en çok merak ettiği hususlardan biridir. Öncelikle yukarıda da belirttiğim gibi IDEA’da muayene işlemi ücretsiz olup, ücretlendirme muayene esnasında belirlenmektedir. Çünkü lipomun (yağ bezesinin) büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Daha fazla bilgi almak için 0542 621 08 88 numaralı hattı arayabilir ya da WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

Hastalık Resmini Çek Gönder, Ücretini Öğren

Tedavi ücret bilginizi öğrenmek için kliniğe gelmek zorunda değilsiniz. IDEA sanal muayene uygulaması ile oturduğunuz yerden bir tıkla tedavi ücretleri bilgisine ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan formu kullanınız. Yağ bezesi olan yerden resim çekerek doktorlarımıza gönderiniz. En kısa sürede gönderdiğiniz resim incelenerek size tedavi ücret bilgisi iletilmektedir.

1 Step 1
Tedavi Ücretini Öğren
Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?
Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz.Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Doktora Sor, Öğren

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında sizlere aktaracağımız hususlar neredeyse son bulmuştur. Bu noktadan sonra daha çok sizden gelen sorulara yanıt vereceğiz. Sizde aynı şekilde sorunuz varsa, sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum kısmından iletebilirsiniz. Bakalım hastalarımız en çok hangi hususları merak ediyorlar.

Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Süreç Oluşur?

Yukarıda da belirttiğim gibi çok basit bir operasyon olup, 5 dakikalık işlem sonrasında normal hayatınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. Herhangi bir pansuman vs yapmak gerekmez. Yani tedavi sonrası süreci hiçbir şekilde zihninizde canlandırmayın.

Yağ Bezesi Büyür mü?

Evet, lipom büyüyerek ilerleyen bir hastalıktır. İlk başta hiçbir şekilde belli olmayan kütle deri altında büyümeye başlaması ile birlikte şişlik şeklinde siz ya da çevrenizdeki insanlar tarafından fark edilir. Büyümeye devam edeceği için sokaktan geçen insanların bile dikkatini çekecektir. Büyümesini önleyecek hiçbir ilaç ya da uygulama yoktur.

Kremler İşe Yarar mı?

Lipom için satılan kremler hiçbir şekilde işe yaramaz. Sizin deri üstüne sürdüğünüz herhangi bir krem deri altındaki kocaman yağ kütlesini eritmek için yeterli etkisi olamaz. O nedenle özellikle İnternet ortamında satılan ürünlere itibar etmek yerine mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Halsizlik Yapar mı?

Normalde böyle bir şikâyete neden olmaması beklenir. Fakat bazı lipomlar tek başına değil de bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sizde ki sorunda hastalık kaynakla ise halsizlik olması normaldir. Ama dediğim gibi sorunun kaynağı lipom değil de lipoma da neden olan hastalıktır.

Lazerle Tedavisi Mümkün mü?

Toplumda en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri haline gelen lazer aslında sanıldığı kadar etkili değidir. Genelde cilt üzerine uygulanır ve maksimum 1-2 mm derine etki etmektedir. Lipom ise deri altında ve neredeyse 2-3 cm genişliğinde bir kütledir. Lazer lipom tedavisinde hiçbir şekilde etkili olamaz. O nedenle bu şekilde sizi kandırmalarına izin vermemelisiniz. Tek çözüm yolu ameliyat olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum.

Yağ Bezesi Öldürür mü?

Komik değil ama insanı gülümseyen sorulardan biri diyebilirim. Değerli arkadaşlar lipoma aslında ciddi bir hastalık bile değil, daha çok estetik yönden kötü göründüğü, dikkat çektiği ve büyüdüğü için aldırılması uygundur. Kanserleşme riski çok düşük bir ihtimal olması nedeniyle ölümcül riski yok denebilir. Bu kapsamda rahat olmanızı öneririm.

Patolojiye Göndermek Gerekir mi?

Alınan lipom %99 temiz çıkmaktadır. Yani kanserleşme var mı diye incelemeye gerek yoktur. Ama siz isterseniz IDEA doktorları aldıkları bir parçayı incelenmek üzere gönderebilir. Dediğim gibi kanserleşme riski milyonda bir ihtimalden bile daha düşüktür.

Yağ Bezesi Sert mi Olur?

Örnek vermek gerekirse küçükbaş hayvanların kuyruk yağı kıvamında yani bir hayli yumuşak ve hareket ettirilmesi mümkündür. Sert olan genelde kafa kısmında görüle yağ kistidir. Lipom yumuşak olup, bastırınca ezilmiş gibi bir yapıda görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim