Lazerle Basur (Hemoroid) Tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte ameliyatlar yavaş yavaş terk edilerek yerine daha çok cihazların kullanıldığı uygulamalar gelmektedir. Lazerde onlardan biri olup, insan sağlığı açısından kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu konuda lazerin basur hastalarında kullanımı, uygulanışı ve avantajlarına dair bilgilere yer vereceğiz.

Hemoroid tedavisinde lazer kullanılan bir yöntem değildir

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir?
Ameliyatsız tedavi grubunda yer alan lazer ile sadece 5-10 dakika gibi kısa sürede basurdan kurtulabilirsiniz. Hemoroid hastalarında kullanılan cihaz daha çok Elektrokoagülatör olarak bilinmektedir. Yüksek ısı ile (180 dereceye kadar çıkabilmekte) basur memesini tahrip etmeyi amaçlamaktadır. Bunun mümkün olabilmesi için özellikle teşhis ve tedavide biraz aceleci davranmalısınız. Çünkü lazerle basur tedavisi sadece 1. Ve 2. Derece iç hemoroidi olan hastalarda uygulanabilmektedir.

Nasıl Yapılır?
Uygulama rektum iç kısmında yapılacağı için mutlaka anoskop ya da benzeri aletler, cihazlar kullanılması gerekir. Bu imkan sağlandıktan sonra elektrokoagüllatör cihazının uç kısmı hemoroid memesine dokunduğu anda 180 dereceye varan yüksek ısı uygulamaktadır. Bir durum memenin bir anlamda ısınarak pişmesine neden olur. Her dokunuşta 3-4 mm derinlik yaklaşık 7-8 mm genişlikte meme tahrip olur. Tedavi bu şekilde yapılmakta desem de yazı ile çok fazla istediğimiz mesajı verme imkanı olmayacaktır. Bunun için Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

ve 2. Derece İç Basur Hastalarında Uygulanışı Mümkündür
Daha önce de aktardığımız gibi hemoroid hastalığı rektum iç kısmı ve anüs çevresinde olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Rektum iç kısmında olan iç basur yani lazer uygulama imkanı olan türüdür. Kendi içerisinde dereceleri bulunan iç hemoroid ilk ortaya çıktığında 1. Hafif ilerlemeye ve meme oluşturmaya başladığında ise 2. Derece olarak anılmaktadır. Rektum iç kısmında hızla genişleyen toplardamar meme gibi algılanır. Dışkılama esnasında rektum dışına çıkan meme giyinmek üzere kalktığınızda kendiliğinden rektum iç kısmına girmektedir. Meme dışkılama sonrası rektum dış kısmında kalıyorsa o 3. Derece sürekli dışarıda duruyorsa oda 4. Derece olarak sınıflandırılır. Başlıkta d belirtildiği gibi lazerle yapılan tedavi sadece 1. Ve 2. Derece basuru olan hastalarda uygulanmakta ve etki etmektedir.

Kanamalı Hemoroid Hastalarında Sonuç Muhteşemdir
Hastalığın en önemli şikayeti olan kanama özellikle hastanın her dışkılama sonrası huzursuz olmasına neden olmaktadır. Lazerle yapılan tedavi sadece hastalığı iyileştirmekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda kanamayı o an durdurmaktadır. Böylece daha mutlu günler sizi bekleyecektir. Tabii ki bu süreçten sonra kabız kalmamaya ve dışkılama esnasında ıkınmamaya dikkat etmelisiniz. Yoksa tedavi tam olarak etkili olmayacaktır.

Ağrısız Tedavi Diyebiliriz?
Tüm cerrahi işlemlerde insanların en çok merak ettiği husus ağrı ve can yanması durumu olmaktadır. Bu konuda da en avantajlı yöntemlerden biri olan lazer ağrı yok denecek kadar kolay bir yöntemdir. Çünkü uygulama yapılan alanda ağrı sinirleri olmadığı için çok minimal düzeyde olmaktadır. Bunun için uyuşturmaya bile gerek yoktur.

Nadiren 2. Seans Gerekebilir
Sadece 5-10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan tedavi genelde tek seans yeterli olmaktadır. Ama geçmemesi halinde 1-2 ay sonrasında nadiren de olsa 2. Seans gerekebilmektedir.

İyileşme Süreci Ne Kadar?
Uygulama ameliyatsız olduğu için herhangi bir kesik, dikiş vs olmaz. Bu nedenle iyileşme süreci gibi bir durum yoktur. Daha çok hastalığın gerileme süreci bulunmaktadır. Müdahale edilen memeler zamanla küçülmesi gerekir. Bunun için sizde kabızlığa önlem alarak, tuvalette ıkınma alışkanlığından vazgeçerek destek olmanız gerekir.

Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Erken teşhis ve tedavi her zaman önemlidir. Birçok hastalıkta hayat kurtarırken ölümcül olmayan hastalıklarda ise daha kolay tedavi ve daha ekonomik olmasını sağlar. Aynı şekilde 1. Ve 2. Derece olarak doktora başvurduğunuzda tedaviniz hem çok kolay hem de çok ekonomik bir şekilde yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığının getirdiği yasak nedeniyle burada ücret bilgisi veremiyorum ama aşağıdaki form aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

1 Step 1
Tedavi Ücretini Öğren
Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?
Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz. Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Sorularınızı Doktorlarımıza Sorabilirsiniz
Lazerle basur tedavisine dair aktaracaklarımız bu kadar olup, bundan sonra sizlerden gelen sorulara yanıt vererek devam edeceğiz. Aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak genel cerrahi uzmanlarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

21 Yorum

 1. Merhaba makat içi ilerisinde büyük balon şeklinde bir şey var. Hemoroid şişliği değil. Baş parmağınızla ikinci parmağınızı birleştirip daire yapın o büyüklükte içeride yumuşak balon gibi bir şişlik var. Bu şişlik yanılmıyorsan vajinanın olduğu yerden geliyor. Bu ne olabilir bir tahmininiz var mı? Yoksa bu normal olan bir şey mi

 2. İyi günler .Dr Adil Altınsoy’un asistanı beni anal bölge testleri için gazi hastanesi proktoloji bölümüne yönlendirdi. Orayı aradığımda bana önce genel cerrahi görmesi gerekiyor sonra orası sevk eder dedi. Cuma günü tekrar arayın dedi. Tekrar aradık bize bu sefer proktoloji diye bir bölümümüz bulunmamaktatır dedi. Genel cerrahiye almak zorunda kaldım. Proktoloji ve genel cerrahi farklı mı? Anal bölge testleri gerek dediler bana genel cerrahi de yapar mı? Bilgi alabilir miyim? Dr Adil’in asistanının dediği proktoloji bölümüne rendevu alamadım yani. Ne yapmalıyım?

 3. Merhaba. Geçtiğimiz yıl mart ayında kliniğinizde tromboze hemoroid Tedavisi olmuştum. Çok kısa bir operasyon ile kanı boşaltmıştınız. İlk 5 gün çok ağrım olmuştu sonra geçti. Şimdi yine hemoroid problemim var ama tromboze değil. Dışkılama sonrası meme dışarı çıkıyor ve elimle içeri itmeye çalışıyorum. Oturma da zorluk yaşıyorum. Lazer ile tedavi olmam mümkün mü. Kesin çözüm mü. Artık sinir bozucu bir hal aldı hemoroidim. Canım da acıyor oturamıyorum.

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makata hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz

 4. Hocam
  Makatta akıntı var ve büyük abdest yaparken kanama oluyor normalde ağrı yok ama kanama ve akıntı çokrahatsız ediyor hemoroitin derecesi ne ve tedavisi nasıl olur acaba ne kadar sürer ücret durumu hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 5. Hocam iyi günler ben 5 gün önce lazerle ameliyat oldum ilaç almadan uyuyamıyorum bu ne zamana kadar sürer sizce yardımcı olursanız sevinirim

 6. Hocam birkaçgün önce msj attım kliniğinize homoroit ameliyatı için randevu almak için ama nedense bana geri dönüş olmadı sizden bilgi almak istiyorum ameliyat olmamda çare olurmu bende 10 yıldır var memeler dışarı çıkıyor şişiyor her tuvalete çıktığımda ve agrı yapıyor bazen kanamada oluyor hocam edindiğim bilgiye göre SGK lı dan 980 tl alınıyormuş hocam ödeme nakit veya kredi kartı ilede ödenebiliyormu bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona mesaj gönderir yada whatsapptan yazarsanız size mutlaka ulaşılır.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz.nakit yada kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim