Lazerle Basur (Hemoroid) Tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte ameliyatlar yavaş yavaş terk edilerek yerine daha çok cihazların kullanıldığı uygulamalar gelmektedir. Lazerde onlardan biri olup, insan sağlığı açısından kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu konuda lazerin basur hastalarında kullanımı, uygulanışı ve avantajlarına dair bilgilere yer vereceğiz.

Lazerle basur tedavisi

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir?
Ameliyatsız tedavi grubunda yer alan lazer ile sadece 5-10 dakika gibi kısa sürede basurdan kurtulabilirsiniz. Hemoroid hastalarında kullanılan cihaz daha çok Elektrokoagülatör olarak bilinmektedir. Yüksek ısı ile (180 dereceye kadar çıkabilmekte) basur memesini tahrip etmeyi amaçlamaktadır. Bunun mümkün olabilmesi için özellikle teşhis ve tedavide biraz aceleci davranmalısınız. Çünkü lazerle basur tedavisi sadece 1. Ve 2. Derece iç hemoroidi olan hastalarda uygulanabilmektedir.

Nasıl Yapılır?
Uygulama rektum iç kısmında yapılacağı için mutlaka anoskop ya da benzeri aletler, cihazlar kullanılması gerekir. Bu imkan sağlandıktan sonra elektrokoagüllatör cihazının uç kısmı hemoroid memesine dokunduğu anda 180 dereceye varan yüksek ısı uygulamaktadır. Bir durum memenin bir anlamda ısınarak pişmesine neden olur. Her dokunuşta 3-4 mm derinlik yaklaşık 7-8 mm genişlikte meme tahrip olur. Tedavi bu şekilde yapılmakta desem de yazı ile çok fazla istediğimiz mesajı verme imkanı olmayacaktır. Bunun için Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

ve 2. Derece İç Basur Hastalarında Uygulanışı Mümkündür
Daha önce de aktardığımız gibi hemoroid hastalığı rektum iç kısmı ve anüs çevresinde olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Rektum iç kısmında olan iç basur yani lazer uygulama imkanı olan türüdür. Kendi içerisinde dereceleri bulunan iç hemoroid ilk ortaya çıktığında 1. Hafif ilerlemeye ve meme oluşturmaya başladığında ise 2. Derece olarak anılmaktadır. Rektum iç kısmında hızla genişleyen toplardamar meme gibi algılanır. Dışkılama esnasında rektum dışına çıkan meme giyinmek üzere kalktığınızda kendiliğinden rektum iç kısmına girmektedir. Meme dışkılama sonrası rektum dış kısmında kalıyorsa o 3. Derece sürekli dışarıda duruyorsa oda 4. Derece olarak sınıflandırılır. Başlıkta d belirtildiği gibi lazerle yapılan tedavi sadece 1. Ve 2. Derece basuru olan hastalarda uygulanmakta ve etki etmektedir.

Kanamalı Hemoroid Hastalarında Sonuç Muhteşemdir
Hastalığın en önemli şikayeti olan kanama özellikle hastanın her dışkılama sonrası huzursuz olmasına neden olmaktadır. Lazerle yapılan tedavi sadece hastalığı iyileştirmekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda kanamayı o an durdurmaktadır. Böylece daha mutlu günler sizi bekleyecektir. Tabii ki bu süreçten sonra kabız kalmamaya ve dışkılama esnasında ıkınmamaya dikkat etmelisiniz. Yoksa tedavi tam olarak etkili olmayacaktır.

Ağrısız Tedavi Diyebiliriz?
Tüm cerrahi işlemlerde insanların en çok merak ettiği husus ağrı ve can yanması durumu olmaktadır. Bu konuda da en avantajlı yöntemlerden biri olan lazer ağrı yok denecek kadar kolay bir yöntemdir. Çünkü uygulama yapılan alanda ağrı sinirleri olmadığı için çok minimal düzeyde olmaktadır. Bunun için uyuşturmaya bile gerek yoktur.

Nadiren 2. Seans Gerekebilir
Sadece 5-10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan tedavi genelde tek seans yeterli olmaktadır. Ama geçmemesi halinde 1-2 ay sonrasında nadiren de olsa 2. Seans gerekebilmektedir.

İyileşme Süreci Ne Kadar?
Uygulama ameliyatsız olduğu için herhangi bir kesik, dikiş vs olmaz. Bu nedenle iyileşme süreci gibi bir durum yoktur. Daha çok hastalığın gerileme süreci bulunmaktadır. Müdahale edilen memeler zamanla küçülmesi gerekir. Bunun için sizde kabızlığa önlem alarak, tuvalette ıkınma alışkanlığından vazgeçerek destek olmanız gerekir.

Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Erken teşhis ve tedavi her zaman önemlidir. Birçok hastalıkta hayat kurtarırken ölümcül olmayan hastalıklarda ise daha kolay tedavi ve daha ekonomik olmasını sağlar. Aynı şekilde 1. Ve 2. Derece olarak doktora başvurduğunuzda tedaviniz hem çok kolay hem de çok ekonomik bir şekilde yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığının getirdiği yasak nedeniyle burada ücret bilgisi veremiyorum ama aşağıdaki form aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

1 Step 1
Tedavi Ücretini Öğren
Size nasıl ulaşmamızı istersiniz?
Tedavi ücretini öğrenmek istediğiniz şikayet ve hastalıkla ilgili lütfen detaylı bilgi veriniz. Resim ekleme imkanınız varsa hastalığın resmini çekip gönderiniz. Doktorlarımız size geri dönüşü email ile yapacak olup, kullandığınız email adresi güncel olduğundan emin olunuz.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Sorularınızı Doktorlarımıza Sorabilirsiniz
Lazerle basur tedavisine dair aktaracaklarımız bu kadar olup, bundan sonra sizlerden gelen sorulara yanıt vererek devam edeceğiz. Aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak genel cerrahi uzmanlarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

21 Yorum

 1. Merhaba makat içi ilerisinde büyük balon şeklinde bir şey var. Hemoroid şişliği değil. Baş parmağınızla ikinci parmağınızı birleştirip daire yapın o büyüklükte içeride yumuşak balon gibi bir şişlik var. Bu şişlik yanılmıyorsan vajinanın olduğu yerden geliyor. Bu ne olabilir bir tahmininiz var mı? Yoksa bu normal olan bir şey mi

 2. İyi günler .Dr Adil Altınsoy’un asistanı beni anal bölge testleri için gazi hastanesi proktoloji bölümüne yönlendirdi. Orayı aradığımda bana önce genel cerrahi görmesi gerekiyor sonra orası sevk eder dedi. Cuma günü tekrar arayın dedi. Tekrar aradık bize bu sefer proktoloji diye bir bölümümüz bulunmamaktatır dedi. Genel cerrahiye almak zorunda kaldım. Proktoloji ve genel cerrahi farklı mı? Anal bölge testleri gerek dediler bana genel cerrahi de yapar mı? Bilgi alabilir miyim? Dr Adil’in asistanının dediği proktoloji bölümüne rendevu alamadım yani. Ne yapmalıyım?

 3. Merhaba. Geçtiğimiz yıl mart ayında kliniğinizde tromboze hemoroid Tedavisi olmuştum. Çok kısa bir operasyon ile kanı boşaltmıştınız. İlk 5 gün çok ağrım olmuştu sonra geçti. Şimdi yine hemoroid problemim var ama tromboze değil. Dışkılama sonrası meme dışarı çıkıyor ve elimle içeri itmeye çalışıyorum. Oturma da zorluk yaşıyorum. Lazer ile tedavi olmam mümkün mü. Kesin çözüm mü. Artık sinir bozucu bir hal aldı hemoroidim. Canım da acıyor oturamıyorum.

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makata hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz

 4. Hocam
  Makatta akıntı var ve büyük abdest yaparken kanama oluyor normalde ağrı yok ama kanama ve akıntı çokrahatsız ediyor hemoroitin derecesi ne ve tedavisi nasıl olur acaba ne kadar sürer ücret durumu hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 5. Hocam iyi günler ben 5 gün önce lazerle ameliyat oldum ilaç almadan uyuyamıyorum bu ne zamana kadar sürer sizce yardımcı olursanız sevinirim

 6. Hocam birkaçgün önce msj attım kliniğinize homoroit ameliyatı için randevu almak için ama nedense bana geri dönüş olmadı sizden bilgi almak istiyorum ameliyat olmamda çare olurmu bende 10 yıldır var memeler dışarı çıkıyor şişiyor her tuvalete çıktığımda ve agrı yapıyor bazen kanamada oluyor hocam edindiğim bilgiye göre SGK lı dan 980 tl alınıyormuş hocam ödeme nakit veya kredi kartı ilede ödenebiliyormu bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona mesaj gönderir yada whatsapptan yazarsanız size mutlaka ulaşılır.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz.nakit yada kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 7. Selam mide basuru varmıdır
  Op. Dr. Seher Şirin
  Hayır mide basuru olmaz

 8. SLM.. iyi çalişmalar Kaşıntı ve kabızlık…ve dışarı tamamıyla çıkmayan dışkı…gaz çıkaramamak…
  Op Dr Adil Altınsoy
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz

 9. Hocam bende basur var fazla ayakta kalinca bedenen yuk tasirsam ayaklarim usurse hemen disari cikiyor kanama oluyor Aksaray devlet hastanesine gittim doktor sami önder muane etti kolonoskobi yapti amaliyat gerektirmez dedi ilac verdi daflon diye bir hap biraz tedavisini gordum fakat simdi aynen pehrizi astimmi kanama ve sislik ayni bana bir yol gosterin ben AKSARAY da kaliyorum İSTANBULA 950 km uzaktayim saygilar.
  Op Dr Atilla Kaya
  Ankara şubemiz daha yakın 🙂

 10. Hamza.28_@hotmail. com

  Slm hocam benin 20 seneden beri makatımda buyuk aptestimi yapınca dısarıya memeler cıkıyor ve 15 20 dakkaya kendi kendine kay boluyordu son 4 aydan berli bunlar ıcerı gırmıyor el yardımıyla giriyor ve zamamla makatın heryerini kapladılar ne önerirsiniz
  Op. Dr. Seher Şirin
  Daha fazla ilerlemeden tedavi olmalısınız, bu düzeyde iken THD yöntemi yapabiliriz ama daha fazla ilerletirseniz klasik cerrahi gerekebilir ki zahmetli tedavidir.

 11. Garantisi varmı bu işin peki
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Hemoroid tedavisinde laser tedavisi kesin çözümdür. İlk işlemde oluşabilecek darlık riskine karşı tek seferde tüm hemoroidlere müdahale etmiyoruz.Kalan memelere 2 ay sonra kontrol edip işlemi yeniliyoruz.1 yıl içinde oluşacak yeni hemoroidleri ücretsiz yapıyoruz.Laser ve lastik bantla boğma işlemini birlikte aynı anda kullanabiliyoruz.İleri evre hemoroidlerde sonuç alamayacağımızı düşünüyorsak zaten laseri önermiyoruz.Hemoroid tedavisinde hiç bir yöntem de garanti yoktur,tüm yöntemlerde nüks ihtimali vardır,nüks etmemesi için alacağınız bir takım önlemleri anlatıyoruz.
  Geçmiş olsun

 12. 3 ve4 derce bir basur .hangi yöntemlerle daha iyi
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  3.derecede basurda ameliyatsız tedaviler (lastik bantla bağlama,laser) iyi sonuçlar verir. 4. derecede THD yöntemi ve longo ameliyatı önerilir. Dış hemoroidlerde klasik cerrahi ameliyatı da yapılabilir.Yöntemlerin hangisinin uygulanacağına muayeneden sonra karar vermek daha doğru olur.
  Geçmiş olsun

 13. Hocam merhaba, bende doğuştan makatım lavaboda dışarı çıkıyor ,15 yıldan beri iç basurum var ve dışkılama sırasında dışarı çıkıyor sonra elimle içeri itiyorum. 2 sene önce doktara gittim makatta yırtık var dedi, dışkılamada fışkırma şeklinde kanamam oluyordu kolonoskopi de hafif hemoroid plakları var denilmişti. Ameliyat oldum sadece dış makat kasımdan bir parça alındı ama hiç bir faydası olmadı, her lavaboya oturduğumda aynı fışkırarak kanama devam ediyor, bu bilgiler ışığında hangi tedavi bana uygun olur? yanıtınız için şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Hastalığınız makat sarkması da olabilir,sarkmanın ameliyatı farklıdır. Dışarı çıkan hemoroid ise 3 veya 4. derecededir. Ameliyatsız yöntemler (lastik bantla bağlama,infrared laser) veya THD,Longo gibi hasta için daha az zahmetli ameliyatlar veya mecbur kalınırsa klasik ameliyatlar uygulanabilir.Hangi yöntemi uygulayacağımıza muayene sonrası hastalığı ve derecesini tesbit ettikten sonra karar veririz.
  Geçmiş olsun

 14. Bende ic basur var tedavisi ne kadar emekli sandigi emeklisiyim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  İç hemoroidlerde lastik bantla boğma ve laser tedavisi uyguluyoruz.Yönteme karar vermek için önce muayene etmek gerekir. Emekli sandığında ücret 840 Tl.dir.
  Geçmiş olsun

 15. bir iki hafta oldu anüste kaşıntım var. ilk başta pek önemsemedim ama şimdi baktığımda çok küçük üç tane memecik bile denmeyecek sekilde torbacık var herhangi bir ağrım veya kanamam yok. sadece zaman zaman kaşıntı. izlediğim ve okuduğum kadarıyla hemoroid başlangıcı… ilaç vs gibi bir tedavi mümkün mü acaba? çünkü çok yeni bir durum ve ameliyat vs istemiyorum
  Op. Dr. Seher Şirin
  hemoroid olup olmadığından emin olmak için muayene olmanızı öneririm.muayenede tanının tipine göre tedavi alabilirsiniz

 16. Anal Fistül Ameliyatı da lazerle yapılıyor mu?. Devlet Memurlarından ek ücret talebi var mı?.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Komplike ve zor fistüllerde laser tedavisi yapılıyor.Basit dediğimiz fistüllerde çok gerek görmüyoruz.Çünkü teknolojik imkanları kullanmak gerekiyor,bu da oldukça pahalı.Öncelikle fistülü görüp değerlendirmek gerekiyor.Şimdilik yalnızca İzmir şubemiz yapıyor.Diğer şubelerimiz teknik imkanlar açısından hazırlık aşamasında.Öncelikle size yakın bir şubemizde fistülü değerlendirmek açısından muayene olmanızı öneririz.
  Geçmiş olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim