Kapalı Anal Fissür Ameliyatı

Anal fissür (makat çatlağı- makat yırtığı) için bir çok ameliyat tarif edilmiş ve zaman içerisinde uygulanmıştır. Bir çok yönden özellikle tekrarının % 1 gibi düşük düzeyde olan L.İ.S ameliyatı neredeyse tüm kliniklerce benimsenmiş ve bu yöntemde karar kılınmıştır. Geçmişte tanımlanan ve uygulanan yöntemler büyük oranda terk edilmiştir. Halihazırda yapılan anal fissür ameliyatlarının büyük çoğunluğu bu şekilde L.İ.S yöntemiyle yapılmaktadır. Hastaların aklını çelmek amacıyla lazerle tedavi gibi yöntemlerden söz edilse de aynı işlem yapılmaktadır. Makat çatlağı ameliyatı yani LİS te yapılan işlem çatlağın iyileşmesini engelleyen 2-3 kibrit çöpü kalınlığındaki kasın kesilmesidir ve 2 şekilde yapılır. Son yıllarda uygulamaya giren ve ameliyata kıyasla bir çok üstünlüğü olan Botulinum Toksini tedavisi giderek yaygınlaşmaktadır.

Açık Anal Fissür Ameliyatı

Kası kesebilmek için anüs dışarıdan bağırsağa doğru 3-3.5 cm lik kesilerek kas açığa çıkarılır ve kas uygun şekilde kesilir. 3-3.5 cm lik cilt kesisi açık bırakılabilir yada dikilerek kapatılır. Kesik çok uzun olduğundan kapalı yöntemle kıyaslandığında

 • Daha fazla ağrı olur,
 • Kanama riski yüksektir
 • İltihaplanma ihtimali fazladır
 • İyileşme süresi çok daha uzundur
 • Makatta oluşacak deformasyon fazladır.
 • İşe dönüş süresi gecikir
 • İşgücü kaybı uzundur işe dönüş 1-2 haftayı bulur
 • 3-5 hafta akıntı olur

Kapalı Anal Fissür Ameliyatı

Anüs boydan boya kesilmez 1-1.5 cm delik açılır bu delikten girilerek kas radyo frekans veya elektro koterle kesilir. Yapılan ciltteki kesik dikiş atmayı gerektirmeyecek kadar küçük olduğu için dikiş atılmaz. Ağrı açık ameliyata kıyasla çok azdır, kanama, iltihap riski yok diyecek kadar düşüktür,iyileşme günler içinde gerçekleşir.

Açık yapılan makat çatlağı ameliyatına şu üstünlükleri vardır

 • İyileşme süresi 1-2 gündür
 • Makatta oluşacak deformasyon minimaldir.
 • İşe dönüş 1-2 gündür
 • Ağrı çok azdır
 • Kanama riski çok düşüktür
 • İltihaplanma ihtimali azdır
 • Doku içinde yapılan işlem aynı olduğu için makat çatlağının tekrarlama ihtimali her ikisinde de % 1 den azdır.
 • Kapalı yapılan ameliyatlar sonrası makat deformasyonu hafif olduğu için işlem sonrası gaz dışkı kaçırma ihtimali binde birden daha azdır.

Makat çatlağının en kolay tedavisi ilaçtır, kullanılan ilaçlarla düzelmediyse yine kolay ve başarısı cerrahi işlemlere yakın olan Botulinum Toksini enjeksiyonu tercih edilmelidir, Botulinum Toksini yaptırılamıyorsa kapalı ameliyat tercih edilmelidir.

Makat Çatlağı İlaç Tedavisi

Çatlak İlaçları

Yaygın bir şekilde fitil veya hemoroid kremleri verilmektedir oysa bir tek etkili ilaç vardır ve hemoroid ilaçları zaman kaybından başka işe yaramaz. asıl etkili ilaç rectoderm merhemdir, ona yardımcı olabilecek anestol merhem de kullanılır.

Rectoderm Nasıl Kullanılır

Tedaviye bir bütün olarak bakılmalı ve ilaçlar şu şekilde kullanılmalıdır; dışkılamadan hemen önce 3-4 dakika ılık suda oturulur, kalkıp anestol merhem bolca dışarı ve içeri doğru sürülür, yşne 2-3 dakika bekledikten sonra dışkı yapılır. Dışkılama işlemi bittikten sonra tekrar 3-5 dakika ılık suya oturlur kalıp kurulanır  ve serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar rectoderm merhem dışarı ve içeri sürülür. Tedavi süresi ve sonrasında kesinlikle kabızlık engellenmelidir. İlaçla tedavide başarı erken dönem vakalarda % 30 kadardır yani kullanan 100 kişiden 30 tamamen düzelir ancak 2 haftadan daha  önce başladıysa kronikleşmiş demektir ve ilaçla düzelmez.

 

33 Yorum

 1. Merhaba hocam bende kronikleşen anal fisür var ve çok aşırı dercede agrım oluyo ameliyattan korkuyorum çevremdeki insanlar dışkı kaçırma olabilceğini sölüyolar bnde bu yüzde. Korkuyorum ama doktora gittiğimde ise ameliyat olmam gerek denildi bi kaç doktora gittiğimde ise bna ameliyatı önermediler dışkı kaçırma riski var olma dediler ne yapacagımı bilemiyorum lütfen bna yardımcı olun

  • Doktorun Cevabı

   Tüm anal fissür tedavilerinde botulinum toksini enfeksiyonu güvenle kullanılabilir. Riski yoktur. Amerika’da fissür tedavisinde ameliyat komplikasyonları nedeniyle terkedilmiştir. Biz tüm kliniklerimizde anal fissürü ameliyatsız botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi etmekteyiz.

  • Merhaba hocam yaklaşık üç dört aydır anal fissür oluştu kanama oluyor idi şu an kanama olmuyor sol tarafta elimle kontrol ettiğimde içten dışa doğru sertlik oluştu 1 haftadırakıntı oluyor rectodermle iyileşme olurmu kullanmamı tavsiye edermisiniz saygılarımla

   • Doktorun Cevabı

    Fissür yüzeyinde enfeksiyon olduğunu ve enfeksiyona bağlı akıntı olduğunu düşündürür. Tedavi olmanızı öneririm. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 2. Merhaba önceden lis ameliyatı uygulanıp kas kesilse dahi botoks yapılır mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim