Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

“Ben aldırma sonrası hiç bir iz kalmaz” diyerek net konuşmak, garanti vermek doğru bir yaklaşım değildir. Lütfen bu şekildeki aldatıcı reklamlara itibar etmeyiniz.

Her cerrahi işlem de olduğu gibi ben aldırma sonrası da alınan nevüsün türü, büyüklüğü; uygulanacak ben alma yöntemi ve doktorun tecrübesine bağlı olarak iz kalma riski vardır.

Önemli olan kalacak izin minimum ve (fark edilmeyecek düzeyde) kalmasını sağlamaktır. Bunun için mutlaka ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Ben aldırma sonrası iz kalır mı?
Görselde yer alan ben aldırma işlemi IDEA Klinik genel cerrahları tarafından ameliyatsız teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Ben Aldırma Öncesi Nelere Dikkat Etmeli?

 • Hizmet alacağınız hekimin bu alanda tecrübeli olup olmadığını araştırmalısınız.
 • Ben aldırma işleminde uyguladığı ve sizde uygulayacağı yöntemin (ameliyat, ameliyatsız) hangisi olduğunu öğrenmelisiniz.
 • Ameliyatsız yöntem uyguluyorsa, lazer, radyofrekans, elektrokoter, plexr ya da kriyoterapi bunların hangisi olduğunu sormalısınız.
 • Araştırmanız esnasında size yardımcı olmamızı ister misiniz? Genel cerrahi ve medikal estetik alanında uzman doktorlarımız WhatsApp ile sorularınıza yanıt veriyor. Aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen sorularınızı sorabilirsiniz.
Ben aldırma sorularınızı sorun

Ben Alındıktan Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

 • En çok iz ameliyatla ben aldırma işleminde oluşur: Birden fazla ameliyatsız ben aldırma yöntemi olmasına karşın, bazı doktorlar ameliyat ile ben alımı yapmaktadır. Benin etrafında ve derinlemesine kesi yaparak çıkarmaktadır. Aynı zamanda dikiş atılması nedeniyle ciddi bir iz kalmaktadır. Resim 1.’de ameliyat sonrası izi görebilirsiniz.
 • Kriyoterapi ile ben aldırdığınızda çukurluk kalabilir: Ben aldırmak için dermatoloji, genel cerrah ve plastik cerrahi uzmanlarından hizmet alabilirsiniz. Tercihinizi dermatologlardan yana yapmanız halinde uygulanacak olan tedavi yöntemi büyük ölçüde kriyoterapi olacaktır. Kriyoterapi: Sıvı azot ile benlerin dondurularak (protein yapısının bozulmasına) ve çürüyerek kopmasına dayanmaktadır. (1). Uygulanan azotun etki alanı tam olarak kestirilememektedir. Bazen yetersiz gelerek ikinci seansa gerek duyulur. Bazen ise fazla derine etki ederek çukurluk oluşabilir. Tabii ki yine de uzun zamandır uygulanan yaygın bir tekniktir. (2).
 • Sirke ile benlerden kurtulmaya çalışmayın: bazı insanlar doktora gitmek yerine evde elma sirkesi ya da asit içeren sıvılar ile kendi kendine yapmaya çalışmaktadır. Bu durum son derece tehlikelidir. Sirke içerisinde yer alan asit gerek beni, gerekse ben çevresindeki sağlıklı dokuyu yakabilir. Resim 2.’de olduğu gibi korkunç bir durum ortaya çıkabilir. (3). Bazı anne babalar çocuklarda ateşin düşmesi içinde sirke kullanır. Maalesef bu da hatalı bir uygulamadır. (4).
Ben ameliyatı sonrası ortaya çıkan iz
Resim 1. Ben ameliyatı sonrası ortaya çıkan korkunç iz
Sirke ile ben tedavisi
Resim 2. Sirke ve benzeri asit içeren sıvılarla benlerden kurtulmaya çalışmak çok tehlikelidir.

Lazerle ben aldırma yöntemi sandığınız kadar etkili değildir!

Ben aldırma araştırması yapanların en çok aradığı kelimelerden biri de “lazerle ben aldırma” olmaktadır. Daha kolay bir yöntem olması nedeniyle insanları ikna etmenin kolay yoludur. Bu nedenle araştırdığınız birçok kaynakta “lazerle ben alıyoruz” şeklinde tanıtımlar görebilirsiniz.

Oysa ki lazer benlerde sandığınız kadar etkili değildir. Sadece koyu renkli ve yüzeysel (ciltten kabarık olmayan) benlerde uygulanabilir. Benlerin çoğu gerek yüzeysel yönden gerekse cildin alt katmanı dermis’e doğru büyümektedir. O nedenle lazer tek başına yeterli olmaz. (5). Genelde Radyofrekans ve Elektrokoter gibi yöntemler kullanılır.

Radyofrekans İle Ben Tedavisi En Avantajlı Tekniklerden Biridir.

Tüm benlerde uygulanması mümkün olan radyofrekans (RF) ile ben aldırma işlemi başlıkta da belirtildiği gibi en avantajlı yöntemlerden biridir. Yöntemin ne olduğunu, nasıl yapıldığını aşağıda yer alan videoda izleyelim. Kaşlar arasındaki, ciltten hayli kabarık nevüs’ün (benin) radyofrekans ile alınışını görebilirsiniz.

Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri her açıdan avantajlı olduğu söylenebilir. Aynı zamanda oldukça ekonomik olduğunu belirtmeliyim. Benlerin büyüklüğü, sayısı ve SGK güvencesine göre hesaplanan ben aldırma fiyatları yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

REFERANSLAR

1. Yiu, W. K., Basco, M. T., Aruny, J. E., Cheng, S. W., & Sumpio, B. E. (2007). Cryosurgery: a review. The International journal of angiology: official publication of the International College of Angiology, Inc, 16(1), 1.

2. Cooper, S. M., & Dawber, R. P. R. (2001). The history of cryosurgery. Journal of the royal society of medicine, 94(4), 196-201.

3. Feldstein, S., Afshar, M., & Krakowski, A. C. (2015). Chemical Burn from Vinegar Following an Internet-based Protocol for Self-removal of Nevi. Journal of Clinical & Aesthetic Dermatology, 8(6).

4. Korkmaz, A., Şahiner, Ü., & Yurdakök, M. (2000). Chemical burn caused by topical vinegar application in a newborn infant. Pediatric dermatology, 17(1), 34-36.

5. Bray, F. N., Shah, V., & Nouri, K. (2016). Laser treatment of congenital melanocytic nevi: a review of the literature. Lasers in medical science, 31(1), 197-204.

260 Yorum

 1. Merhabalar hocam benim burnumun altında kahverengi bir ben var aldırdıktan dikiş sonrasında yeniden orada sakal çıkar mı?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kliniklerimizde ben tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz ve ameliyatsız yöntemlerle ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Benin bulunduğu yere göre uygun yöntemle tedavi ettiğimiz için kıl kökleri etkilenmez.
   Kliniklerimizin tüm şubelerinde benin yapısına göre lazer, Radyo Frekans, plazma, Koter veya ameliyatla çıkarma yöntemlerinden en uygun olanı seçip uyguluyoruz.
   Ben tedavisinde kullanılacak yöntemin yanı sıra tedavi bedeli de önemli, fakat tedavinizi yapacak olan doktorun tecrübesi ve becerisi, ben tedavisinde kullanılan cihazlarla ilgili almış olduğu eğitimler önemlidir.
   Tedaviden hemen sonra iz olur ancak 3-4 gün içinde tedavi bölgesi kabuk bağlar, 5-10 gün arasında kabuk düşer, daha sonra bu alanda hafif bir kırmızılık olur, bu kırmızılık iyileşme dokusudur, bünyenizin iyileşme özelliklerine göre zamanla cilt rengini alır.
   05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 2. Hocam merhaba burnum üzerinde küçük koyu kahverengi ben vardı asit yöntemini uyguladım gitti ben hiç yok ama hafifi çukur var geçer mi zamanla burnum üstünde kemik bölgesinde napmalıyım teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Herhangi birşey söylemek zor. 05426210888 nolu telefona WhatsApp tan fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.

 3. Bı ay önce lazerle benlerimi yaktım on gün sonra kontrole gittiğimde tekrar yaktı şu an kahve sivilce lekesi gibi birazda çukur fucidin krem kullandım geçer mi lekeler

  • Doktorun Cevabı

   Doktorunuza sormalısınız, ne tür ben nasıl bir tedavi yapıldı bilemediğim için yorum yapmak doğru olmaz.

 4. merhaba ben1 hafta önce ben yaktıırdım am çukur gibi yaktırdıgım yer geçer mi sizce

 5. hocam plastik cerraha gittim ben aldırmak için ömür boyu geçmiycek bir iz kalır dedi iz kalmayan bir yöntem var mı yoksa hepsinde iz kalıyo mu iz kalsın istemiyorum.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Uygun yöntem ve teknoloji ile tedavi edilirse çıplak gözle bakıldığında farkedilir iz kalmaz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.

 6. Hocam merhaba plazma ile benlerimi aldırdım ama leke kaldı ne yapabilirim leke kalmaz demişlerdi

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Bu tür uygulamaları, eğitimini almış profesyonellerre yaptırmalısınız. Yoksa istemdiğiiz sonuçlarla karşılaşaabilirsiniiz. 05426210888 nolu telefona WhatsApp tan fotoğraf gönderin değerlendirelim.

   • Hocam merhaba yakarak burnumun yanındaki et beni aldırdım bundan yaklaşık 3 yıl önce çukur şeklinde iz kaldı ne yapmam gerekiyor izin geçmesi için?

 7. Hocam merhaba ben lerim kavverengi rahatdız oşuyorum 2 tane büyük 3 tane küçük ben lerim var krem varmış onu süürnce kurutup atıyor ve sonrasında iz kalmması için hangi kremi kullanmamaım önerirsiniz

 8. Iyi gunler hocam plazma enerjisiyle yuzeysel benlerimi aldırdım ama hafif bir cukurluk olustu. Meda…. kremini kullaniyorum. Krem etki gosterir mi hocam yoksa deri kendisi zaten kapatir. Yasim 25 .sizin hafif cukurlar icin onerdiginiz bir krem var mi?

  • Doktorun Cevabı

   Çukurrluklar zamanla dolar, bünyenize göre bir 6-8 ay kadar sürebilir. Extra birşey kullanmanız gerekmez.

   • Cidden doluyor mı hocam çok sevindim…krem kullanmaya gerek var mı hocam

    • Doktorun Cevabı

     Evet,Uzun sürebilir ama zamanla dolar

    • Hocam bende etsiz ben var almak istiyorum lazerle alınırmı cukurlar gecermi alsam mi sonradan pisman olurmuyum

     • Doktorun Cevabı

      Merhaba,
      Benlerinizin fotoğrafını 05426210888 nolu telefona WhatsApp tan gönderirseniz değerlendiribilirim. Tedaviden hemen sonra iz olur ama 3-4 günde kabuk bağlar, 5-10 gün arası kabuk düşer. Daha sonra hafif kırmızılık olur, iyileşme dokusudur. Bünyenizin iyileştirme özelliklerine göre zamanla Cilt rengini alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri