Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

“Ben aldırma sonrası hiç bir iz kalmaz” diyerek net konuşmak, garanti vermek doğru bir yaklaşım değildir. Lütfen bu şekildeki aldatıcı reklamlara itibar etmeyiniz.

Her cerrahi veya yüzeysel işlemde olduğu gibi ben aldırma sonrası da alınan nevüsün türü, büyüklüğü; uygulanacak ben alma yöntemi, doktorun tecrübesi ve tedavi sonrası kullanılacak ürün kalitesine bağlı olarak iz kalma riski vardır.

Tedaviden sonra daha az iz kalması, mikrop kapmaması, lekelenme olmaması ve en önemlisi fark edilmez düzeyde iz kalması için Kutalin Krem kullanılması önerilir. Kutalin kreme benzer içerikli diğer kremleri kullanmak da yaklaşık aynı etkileri gösterir..

Önemli olan kalacak izin minimum ve (fark edilmeyecek düzeyde) kalmasını sağlamaktır. Bunun için mutlaka ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Ben aldırma sonrası iz kalır mı?
Görselde yer alan ben aldırma işlemi IDEA Klinik genel cerrahları tarafından ameliyatsız teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Ben Aldırma Öncesi Nelere Dikkat Etmeli?

 • Hizmet alacağınız hekimin bu alanda tecrübeli olup olmadığını araştırmalısınız.
 • Ben aldırma işleminde uyguladığı ve sizde uygulayacağı yöntemin (ameliyat, ameliyatsız) hangisi olduğunu öğrenmelisiniz.
 • Ameliyatsız yöntem uyguluyorsa, lazer, radyofrekans, elektrokoter, plexr ya da kriyoterapi bunların hangisi olduğunu sormalısınız.
 • Araştırmanız esnasında size yardımcı olmamızı ister misiniz? Genel cerrahi ve medikal estetik alanında uzman doktorlarımız WhatsApp ile sorularınıza yanıt veriyor. Aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen sorularınızı sorabilirsiniz.
Ben aldırma sorularınızı sorun

Ben Alındıktan Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

 • En çok iz ameliyatla ben aldırma işleminde oluşur: Birden fazla ameliyatsız ben aldırma yöntemi olmasına karşın, bazı doktorlar ameliyat ile ben alımı yapmaktadır. Benin etrafında ve derinlemesine kesi yaparak çıkarmaktadır. Aynı zamanda dikiş atılması nedeniyle ciddi bir iz kalmaktadır. Resim 1.’de ameliyat sonrası izi görebilirsiniz.
 • Kriyoterapi ile ben aldırdığınızda çukurluk kalabilir: Ben aldırmak için dermatoloji, genel cerrah ve plastik cerrahi uzmanlarından hizmet alabilirsiniz. Tercihinizi dermatologlardan yana yapmanız halinde uygulanacak olan tedavi yöntemi büyük ölçüde kriyoterapi olacaktır. Kriyoterapi: Sıvı azot ile benlerin dondurularak (protein yapısının bozulmasına) ve çürüyerek kopmasına dayanmaktadır. (1). Uygulanan azotun etki alanı tam olarak kestirilememektedir. Bazen yetersiz gelerek ikinci seansa gerek duyulur. Bazen ise fazla derine etki ederek çukurluk oluşabilir. Tabii ki yine de uzun zamandır uygulanan yaygın bir tekniktir. (2).
 • Sirke ile benlerden kurtulmaya çalışmayın: bazı insanlar doktora gitmek yerine evde elma sirkesi ya da asit içeren sıvılar ile kendi kendine yapmaya çalışmaktadır. Bu durum son derece tehlikelidir. Sirke içerisinde yer alan asit gerek beni, gerekse ben çevresindeki sağlıklı dokuyu yakabilir. Resim 2.’de olduğu gibi korkunç bir durum ortaya çıkabilir. (3). Bazı anne babalar çocuklarda ateşin düşmesi içinde sirke kullanır. Maalesef bu da hatalı bir uygulamadır. (4).
Ben ameliyatı sonrası ortaya çıkan iz
Resim 1. Ben ameliyatı sonrası ortaya çıkan korkunç iz
Sirke ile ben tedavisi
Resim 2. Sirke ve benzeri asit içeren sıvılarla benlerden kurtulmaya çalışmak çok tehlikelidir.

Lazerle ben aldırma yöntemi sandığınız kadar etkili değildir!

Ben aldırma araştırması yapanların en çok aradığı kelimelerden biri de “lazerle ben aldırma” olmaktadır. Daha kolay bir yöntem olması nedeniyle insanları ikna etmenin kolay yoludur. Bu nedenle araştırdığınız birçok kaynakta “lazerle ben alıyoruz” şeklinde tanıtımlar görebilirsiniz.

Oysa ki lazer benlerde sandığınız kadar etkili değildir. Sadece koyu renkli ve yüzeysel (ciltten kabarık olmayan) benlerde uygulanabilir. Benlerin çoğu gerek yüzeysel yönden gerekse cildin alt katmanı dermis’e doğru büyümektedir. O nedenle lazer tek başına yeterli olmaz. (5). Genelde Radyofrekans ve Elektrokoter gibi yöntemler kullanılır.

Radyofrekans İle Ben Tedavisi En Avantajlı Tekniklerden Biridir.

Tüm benlerde uygulanması mümkün olan radyofrekans (RF) ile ben aldırma işlemi başlıkta da belirtildiği gibi en avantajlı yöntemlerden biridir. Yöntemin ne olduğunu, nasıl yapıldığını aşağıda yer alan videoda izleyelim. Kaşlar arasındaki, ciltten hayli kabarık nevüs’ün (benin) radyofrekans ile alınışını görebilirsiniz.

Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri her açıdan avantajlı olduğu söylenebilir. Aynı zamanda oldukça ekonomik olduğunu belirtmeliyim. Benlerin büyüklüğü, sayısı ve SGK güvencesine göre hesaplanan ben aldırma fiyatları yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

REFERANSLAR

1. Yiu, W. K., Basco, M. T., Aruny, J. E., Cheng, S. W., & Sumpio, B. E. (2007). Cryosurgery: a review. The International journal of angiology: official publication of the International College of Angiology, Inc, 16(1), 1.

2. Cooper, S. M., & Dawber, R. P. R. (2001). The history of cryosurgery. Journal of the royal society of medicine, 94(4), 196-201.

3. Feldstein, S., Afshar, M., & Krakowski, A. C. (2015). Chemical Burn from Vinegar Following an Internet-based Protocol for Self-removal of Nevi. Journal of Clinical & Aesthetic Dermatology, 8(6).

4. Korkmaz, A., Şahiner, Ü., & Yurdakök, M. (2000). Chemical burn caused by topical vinegar application in a newborn infant. Pediatric dermatology, 17(1), 34-36.

5. Bray, F. N., Shah, V., & Nouri, K. (2016). Laser treatment of congenital melanocytic nevi: a review of the literature. Lasers in medical science, 31(1), 197-204.

278 Yorum

 1. Merhaba ben aldıralı 25 gün oldu çukur var bu çukur geçer mi

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Çukurluk derinliği fazla olan benlerin tedavisinden sonra gördüğümüz bir durumdur. Çok seyrek karşımıza çıkmaktadır.
   Ben derinse tam tedavi yapmak için temiz zemine kadar inmek gerekir, bu durumda doğal olarak bir miktar Çukurluk kalabilir. Düşük ihtimalle gördüğümüz çukurluk uygulama şekline ya da teknolojiye bağlı değil benin yapısına ve kişinin bünyesine göre değişen bir durumdur.

 2. iyi günler birkaç gün önce alnımda bir ben aldırdım hemen saçlarıma yakın olan bir ben. doktor dikiş atmıştı, derin bir ben olduğu için. Şimdi dikişler açılmış, baya bir derinlik var, bildiğiniz çukur kırmızı kırmızı duruyor, derin bir çukur yani. Pek geçebilecek bir çukur gibi de gözükmüyor ne yapmam gerek 15 yaşındayım, lütfen çok acil cevap verebilir misiniz?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   biz kliniklerimiz de her tür beni ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz. Derin benlerde aşamalı tedavi yapmak gerekiyor, iz kalmasın diye.
   yaranın iyileşmesi bünyenize bağlı, ortalama 21 günde iyileşir. Kutalin krem kullanabilirsiniz.

 3. Merhaba, alnımda olan bir benimi aldırdım. Normalde lazerle alınacaktı ancak derin bir ben olduğu için lazerle alınamadı. Dikişle yaptı plastik cerrahım. 3 gün oldu ben de yara bandını çıkardım duşa girdim onun da dediği gibi. Şu an dikişlerim dışarıya fırlamış gibiler böyle nasıl desem, mandalinanın damarlarına benz
  yor aynı. Onlar kaç güne düşer ve yara artık normal deri gibi gözükür acaba?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Kliniklerimizde her tür beni ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz. Derin benleri de aşamalı olarak tedavi ediyoruz ki mümkün olan en az iz kalsın diye. yara yerinin iyileşmesi bünyenize bağlı ortalama 21 günde iyileşmesi beklenir.

 4. ben aldırılan yerde epilasyon yapılırken sorun olur mu

 5. Bugün Kadıköy şubenizde çok sayıda ben aldırdım ama alnımdaki benlerin olduğu yerler çukur gibi görünüyor şu an çok canım sıkıldı. Bu çukurlar iyileşecek değil mi? Doktorum almadan önce iz olursa bile belli belirsiz olur demişti

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   Çukurluk derinliği fazla olan benlerin tedavisinden sonra gördüğümüz bir durumdur. Çok seyrek karşımıza çıkmaktadır.
   Ben derinse tam tedavi yapmak için temiz zemine kadar inmek gerekir, bu durumda doğal olarak bir miktar Çukurluk kalabilir. Düşük ihtimalle gördüğümüz çukurluk uygulama şekline ya da teknolojiye bağlı değil benin yapısına ve kişinin bünyesine göre değişen bir durumdur.

 6. 3 sene önce kliniğinizde ben aldırdım, deride hala izi var ne kullanmam gerekiyor derinin yenilenmesi için

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Hangi kliniğimizde tedavi olduysanız gelin değerlendirelim, duruma göre önerilerde bulunalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim