Makat Fistülü

Makat Fistülü makat iç yüzü ile makatın dışındaki cilt arasında kanal şeklinde anormal bir bağlantıdır.Tek bir kanal şeklinde olabileceği gibi ağaç dalı şeklinde birkaç kanaldan oluşabilir. Köstebeğin toprak altında yaptığı yolları da andırır.Ancak burada bu yolların geçtiği yerler çok önemlidir,çünkü bu bölgede fonksiyonları açısından insan yaşamında çok önemli adeleler vardır.

Perianal fistül yüzlerce yıldan beri tanınıp bilinmesine rağmen halen tedavisi zor bir hastalıktır.1600 lü yıllarda bile ameliyata bağlı riskler bugünkü gibi tanımlanmıştır. Makat fistülü erkeklerde kadınlara göre iki kat daha fazla görülür.Çocuklarda çok çok nadir görülür. Erişkinlerde ensık 30-50 arasında rastlanır.

Makat fistülü neden olur?

Makat fistülü ve apsesinin en önemli sebebi anüsteki cilt altında ve adeleler arasındaki bezlerin iltihaplanmasıdır.Ani oluştuğu zaman anal apse şeklinde ,kronikleştiği zaman perianal fistül şeklinde görülür.Apsenin bir ucu cilde, diğer ucu  makata yada barsağın son kısmına  açılır.Apse başladığı zaman erken dönemde cerrahi  müdahaleyle boşaltılırsa fistül oluşumu daha azdır. Kendiliğinden patlarsa daha sık makat fistülü gelişir.

Makat fistülü nedenleri şöyle sıralanabilir:Akut ishal atağı,yabancı cisim yada katı gaytanın yaptığı travmalar bezlerin kanallarının tıkanmasına yol açarak iltihaplandırır.İltihaplı anal fissürler,iltihaplanan anal hematomlar,barsak  parazitleri,makattaki kıl kurtları  apse ve fistül oluşumuna neden olur.

Bazı özelliği olan hastalıklar da fistül oluşmasına neden olur:Crohn hastalığı,ülseratif kolit,tüberküloz,barsak mantarları,kanserler,lenfoma,karın içi alt bölge iltihatları,ciddi genital enfeksiyonlar,lösemi,makat travmaları,makat bölgesinin ışınlanması gibi.Tekrarlayan ,tedavisi zor ve inatçı fistüllerde bu hastalıkları mutlaka düşünmek gerekir.Makat fistülünde bu hastalıklara ait hastalık belirtileri de varsa ileri tetkikler yapılmalıdır.

Anal Fistül Belirtileri

Genellikle ilk başlangıcı makat bölgesinde apse olduğundan  makatta ağrı ve şişme vardır.Ateş eklenebilir.hasta oturmakta güçlük çeker.Ağrı şiddetlidir. Acilen tedavi gereklidir,apse boşaltılmalıdır.Apsesiz makat fistülünde iltihaplı,zaman zaman kanla karışık akıntı vardır.Akıntı döneminde fazla ağrı yoktur fakat muayenede ağrı olabilir.Akıntının yaptığı tahrişe bağlı makatta kaşıntı ve yanma vardır.Bazen fistülün dış deliği kapanırsa akıntı kesilebilir,fakat bu durumda apse tekrarlar.

Fistül Tedavisi

Günümüzde makat fistülü tedavisi halen cerrahlar için  can sıkıcı ve pek sevilmeyen bir konu olmaya devam etmektedir. Çünkü başarı şansı  düşük,nüks oranı yüksek,tedavi süreci uzundur. Bu sebeplerden dolayı tabii ki hasta için de çok can sıkıcıdır ve sabır gereklidir.

Apse şeklinde hasta başvurmuşsa; makattaki apsenin  tedavisi küçük bir müdahaleyle cerahatın boşaltılmasıdır.Apseden sonra yaklaşık  % 40 fistüle döner. Cerrahi müdahaleyle değil de kendiliğinden patlaması beklenirse fistüle dönme oranı artar.

Fistüller kendiliğinden kapanmaz,mutlaka ameliyatla tedavi edilmelidir.

Hastanın şikayetlerinden altta yatan başka bir hastalık olup olmayacağı düşünülmeli ve bu hastalığa yönelik tedavi de yapılmalıdır.

Ameliyattan önce fistülün gittiği yollar iyi tesbit edilmelidir. Çünkü fistül makatın etrafındaki adelelerin arasından çok değişik yollardan ilerleyebilir.Bu nedenle fistülün çok çeşitleri vardır ve tedavi de bu kriterlere göre değişir.

Makat fistülü ameliyatının yan etkileri (komplikasyonları) fazladır.Fistülün hangi adelelerin arasından geçtiği iyi tesbit edilmezse, ameliyat sırasında bu adeleler zarar görebilir.Bunun sonuçları da oldukça ciddidir.Hasta gaz ve dışkı tutamayıp kaçırır.

Fistül yolu önemli bir adeleden geçmiyorsa bu yol açılıp açık bırakılır.Genellikle dikiş atılmaz,kendiliğinden kapanması beklenir.Bu süre 4-6 haftayı bulabilir.Dikiş atılıp kapatılırsa nüks oranı artabilir.Önemli adelelerin arkasından geçiyorsa bu kaslara zarar vermemek için seton denilen yöntem uygulanır. Bu yöntemde fistül yolundan bir ip deçirilir. Bu ip 1-2 haftada bir sıkılır.Bu yöntemde de tedavi uzayabilir.

Makat fistülü tedavi edilmezse fistül yolu sık sık apse yapabilir ve sıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Her apse sonrasında  ve zaman geçtikçe fistül dallanıp budaklanır,önemli adelelerin arkasına doğru ilerler.Bu durum zaten zor ve riskli olan fistül ameliyatını daha da zorlaştırır ve riskleri daha da artırır.Bu nedenle tesbit edildikten sonra bir an önce ameliyat olunmalıdır.

Makat fistülü nüks edebilen bir hastalıktır. Makat fistülü ameliyatı sonrası akıntı tekrar görülürse nüks düşünülmelidir.

70 Yorum

 1. barishoca64@gmail.com

  Arkadaşlar herkese çok geçmiş olsun. Bende perianal fistül denilen hastalık vardı. 6-7 yıl erteledim. Bu süreçte bi kanal daha oluşmuş ( Demet hanım öyle söyledi ). Gittim İzmir’deki kliniğe çok iyi karşılandım. Herşeyde çok yardımcı oldular. Lazer tedavisi oldum. Hepi topu 7-8 dk sürdü. İki hafta geçti büyük bi iyileşme yaşadım çok şükür. Korkmayın gidin. Emin olun çoğunuz ben kadar korkmamıştır. Ertelediğime de pişman oldum. İlk hafta tuvalette acı yaşadım. 10 günün sonunda acı geçmeye başladı. Şimdi de giderek kapanıyor. Herkese Allah acil şifalar versin.

 2. Hocan 2 aya yakın anıl fıstül ameliyatı oldum gevşek seton bağlı ama hala akıntı devam ediyor akıntım sadece iltihap bunun için yardımcı olursanız sevinirim

 3. Yaklaşık 2,5 yıldır makat fistülü rahatsızlığım var. Dışa açılan kanal hiç olmadı ve akıntı yaşamadım ancak makattan sol kalçama doğru 3-4 cm lik, çubuk gibi bir şişlik var. Zaman zaman şişiyor, ağrı yapıyor bir süre sonra iniyor. 2 kez MR çekildi. MR da da görünüyor. Görüştüğüm doktorlar yapacak birşey olmadığını, ameliyata sıcak bakmadıklarını söylediler. İlaç tedavisi de vermediler. Zamanla geçmesini bekle diyorlar. En son üniversite hastanesinde Proktoloji alanında doçent’e muayeneye çıktım. O da aynı şeyleri söyledi. Ama bu rahatsızlık beni huzursuz ediyor. İleride daha büyük bir sorunla kaşılaşma (kanser gibi) durumu olur mu? Bunun kesin sonuç veren bir tedavisi var mı?

  • Doktorun Cevabı

   Dış ve iç delik yoksa fistül diyemeyiz . Şiştiğinde akıntı yapmadan,apse boşalmadan iyileşiyorsa ben ce de fistül ameliyatına gerek yok. MR da cilt altında o bölgede fistül değil de kist gibi bir durum görüldüyse sık iltihaplandığı için bu kist çıkarılabilir. Fakat bu işlemde sıkıntı yaratabilir. Kesin bir şey söylemek için muayene etmek ve tetkiklerinizi görmek gerekir.

 4. Hocam basit fistül dediğiniz hangi boyut oluyor anlayamadım kusura bakmayın

 5. Hocam meraba benim babamda fistül var ve babam anjio olduğu için ameliyatın riskli olduğunu söylediler akıntı dışarı çıkmayınca karın ağrısı şikayeti artıyor lazerle ne derece etki olabilir bilgilendirir misiniz

 6. Hayatından Bezen

  Merhaba hocam ben durumumu özetlim lütfen bana ayrıntılı bilgi verirseniz size uğrayacam.

  1. Yakaşık 6 ay önce anal fissür oldum. Geçiodu bazen tekrar ediodu ama nasıl %99 gibi geçiodu 10 15 gün o şekil bir daha baştan başlıodu.
  2. Bunun bu şekilde geçmicene karar verdim fissürün 2. ayında botox oldum. Ağrılarım %500 dahada arttı. İğnesiz ağrı kesici iğnesiz yaşayamaz duruma geldim.
  3. Daha sonra makatın sağında biraz yukarıoda bir et parçası oluşmaya başladı apse oluştu. Apse boşaltıldı sonra rahatlamadım biraz. Meğer ağrı apseden kaynaklanmış.
  4. Daha sonrada apse fistüle döndü. Yani fissür zemininde fistül oluştu. Ameliyat dedi doktor artık hayatımdan bezmiştim ne oalcaksa olsun bu başımdan gitsin de günde 100 defa dışkı kaçırmaya razıyım diyecek kadar hayatımdan bezdim.
  5. Fistül ameliyatı oldum doktor her şeyin çok güzel geçtini fistülün alındığını fissür zemininde kazındığını söylediler. Basit bir fistül oldunu kaslara hiç zarar gelmediğini belirtti. Zaten botoxsun yarayı %90 iyi ettini ama fissür zemininde fistül gelişti için orası iyileşememiş dedi.

  Şimdi hocam fissür zemininde fistül oluşması normalmidir. Botox etkisi eçinceye kadar bu iyi olmazsa fissür ameliuatımı olmam lazım. Fistül ameliyatı olalı 1 ay geçti akıntı halen devam edio. Oraya gazlı bez bırakıom bu doğrumudur. Şu an ağrılarım yüzde 99 yine geçmiş. Nasıl bir şeyse tam olarak bir türlü kendimi düzeltemedim. Bana ne önerirsiniz. Artık yaşama sevincim kalmadı cidden.

  • Doktorun Cevabı

   fistül olman büyük bir şansızlık,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık,sabırlı olacaksınız

 7. hocam 3 sene evvel bende fistül oluştu 2 sene önce doktora gittim ve ameliyat oldum 4 ay önce tekrar hastalık oluştu ilk başta sanki cam dışkılıyormuşum gbi acı verdi anestol pomadı tuvaletten önce sürdüm 4 dk sonra wc ye girdim busefer dışkılama sırasında acı olmuyor ama daha sonrasında yaklaşık 4 saat neredeyse acı oluşuyor tekrar amaliyat olmak riskli diye düşünüyorum öneriniz var mı acaba.

  • Doktorun Cevabı

   ikinci kez ameliyat olursanız gaz ve dışkı kaçırma riski artıyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip botox enjeksiyonu ile tedavinizi yapabiliriz

 8. Hocam 8aylik hamileyim apse sonucu fûstil oluştu doktorum doğumdan sonra amaliyat dedi ama ben olmak istemiyorum ilaçla tedavi yokmu daha önce basur ameliyatı oldum sizce ondan mı fistûl oluştu ısırganlı ğeçermi

 9. İMDAT DR. ABİ

  Saygılarımla
  08.09.2017 de at nalı apse anüse girişte 1cm içeriden sağ tarafında saat 5 yönünden drene edildi.
  3 hafta düzeldi diye sevindim.
  Akabinde anüs içerisinde kuyruk sokumuna doğru sert bir doku oluştu. Bu doku ile bağlantılı sağ tarafıma deri altında anüs çevresinde 3cm uzunluğunda boru varmış gibi bir şişlik oldu.
  Deriye açılan bir uç yok. Sedece anüste 1cm içeride drene edilen yerden bazen akıntı geliyor. Bazen ağrı bıçak keser gibi oluyor. Bazen yanma oluyor. Otururken batıyor. Genellikle rektum dolu hissi veriyor. Dr. Fistül oluşmuş, deriye uç verinceye kadar beklemek gerekli dedi.
  Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.
  Saygılarımla.

  • Doktorun Cevabı

   Elinize gelen uzun,şişlik,apse şeklinde ise apsenin boşaltılmasında fayda var. Kendiliğinden cilde açılmasını beklemek hastalığı büyütebilir..Apsenin olup olmadığını belirlemek için de muayene etmek ,gerekirse bir enjektörle iltihabı kontrol etmek (ponksiyon) gerekir.

 10. hocam ben 5sene önce fistül amelıyatı oldum ve benim bagırsagımdan 15santim kesildi tedavisi 4 5ay sürdü ama benim şuan gaz kacırma ve sıvı kacırma probjemim var neyapmam gerekli aydınlatırsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri