Makat Fistülü

Makat Fistülü makat iç yüzü ile makatın dışındaki cilt arasında kanal şeklinde anormal bir bağlantıdır.Tek bir kanal şeklinde olabileceği gibi ağaç dalı şeklinde birkaç kanaldan oluşabilir. Köstebeğin toprak altında yaptığı yolları da andırır.Ancak burada bu yolların geçtiği yerler çok önemlidir,çünkü bu bölgede fonksiyonları açısından insan yaşamında çok önemli adeleler vardır.

Perianal fistül yüzlerce yıldan beri tanınıp bilinmesine rağmen halen tedavisi zor bir hastalıktır.1600 lü yıllarda bile ameliyata bağlı riskler bugünkü gibi tanımlanmıştır. Makat fistülü erkeklerde kadınlara göre iki kat daha fazla görülür.Çocuklarda çok çok nadir görülür. Erişkinlerde ensık 30-50 arasında rastlanır.

Makat fistülü neden olur?

Makat fistülü ve apsesinin en önemli sebebi anüsteki cilt altında ve adeleler arasındaki bezlerin iltihaplanmasıdır.Ani oluştuğu zaman anal apse şeklinde ,kronikleştiği zaman perianal fistül şeklinde görülür.Apsenin bir ucu cilde, diğer ucu  makata yada barsağın son kısmına  açılır.Apse başladığı zaman erken dönemde cerrahi  müdahaleyle boşaltılırsa fistül oluşumu daha azdır. Kendiliğinden patlarsa daha sık makat fistülü gelişir.

Makat fistülü nedenleri şöyle sıralanabilir:Akut ishal atağı,yabancı cisim yada katı gaytanın yaptığı travmalar bezlerin kanallarının tıkanmasına yol açarak iltihaplandırır.İltihaplı anal fissürler,iltihaplanan anal hematomlar,barsak  parazitleri,makattaki kıl kurtları  apse ve fistül oluşumuna neden olur.

Bazı özelliği olan hastalıklar da fistül oluşmasına neden olur:Crohn hastalığı,ülseratif kolit,tüberküloz,barsak mantarları,kanserler,lenfoma,karın içi alt bölge iltihatları,ciddi genital enfeksiyonlar,lösemi,makat travmaları,makat bölgesinin ışınlanması gibi.Tekrarlayan ,tedavisi zor ve inatçı fistüllerde bu hastalıkları mutlaka düşünmek gerekir.Makat fistülünde bu hastalıklara ait hastalık belirtileri de varsa ileri tetkikler yapılmalıdır.

Anal Fistül Belirtileri

Genellikle ilk başlangıcı makat bölgesinde apse olduğundan  makatta ağrı ve şişme vardır.Ateş eklenebilir.hasta oturmakta güçlük çeker.Ağrı şiddetlidir. Acilen tedavi gereklidir,apse boşaltılmalıdır.Apsesiz makat fistülünde iltihaplı,zaman zaman kanla karışık akıntı vardır.Akıntı döneminde fazla ağrı yoktur fakat muayenede ağrı olabilir.Akıntının yaptığı tahrişe bağlı makatta kaşıntı ve yanma vardır.Bazen fistülün dış deliği kapanırsa akıntı kesilebilir,fakat bu durumda apse tekrarlar.

Fistül Tedavisi

Günümüzde makat fistülü tedavisi halen cerrahlar için  can sıkıcı ve pek sevilmeyen bir konu olmaya devam etmektedir. Çünkü başarı şansı  düşük,nüks oranı yüksek,tedavi süreci uzundur. Bu sebeplerden dolayı tabii ki hasta için de çok can sıkıcıdır ve sabır gereklidir.

Apse şeklinde hasta başvurmuşsa; makattaki apsenin  tedavisi küçük bir müdahaleyle cerahatın boşaltılmasıdır.Apseden sonra yaklaşık  % 40 fistüle döner. Cerrahi müdahaleyle değil de kendiliğinden patlaması beklenirse fistüle dönme oranı artar.

Fistüller kendiliğinden kapanmaz,mutlaka ameliyatla tedavi edilmelidir.

Hastanın şikayetlerinden altta yatan başka bir hastalık olup olmayacağı düşünülmeli ve bu hastalığa yönelik tedavi de yapılmalıdır.

Ameliyattan önce fistülün gittiği yollar iyi tesbit edilmelidir. Çünkü fistül makatın etrafındaki adelelerin arasından çok değişik yollardan ilerleyebilir.Bu nedenle fistülün çok çeşitleri vardır ve tedavi de bu kriterlere göre değişir.

Makat fistülü ameliyatının yan etkileri (komplikasyonları) fazladır.Fistülün hangi adelelerin arasından geçtiği iyi tesbit edilmezse, ameliyat sırasında bu adeleler zarar görebilir.Bunun sonuçları da oldukça ciddidir.Hasta gaz ve dışkı tutamayıp kaçırır.

Fistül yolu önemli bir adeleden geçmiyorsa bu yol açılıp açık bırakılır.Genellikle dikiş atılmaz,kendiliğinden kapanması beklenir.Bu süre 4-6 haftayı bulabilir.Dikiş atılıp kapatılırsa nüks oranı artabilir.Önemli adelelerin arkasından geçiyorsa bu kaslara zarar vermemek için seton denilen yöntem uygulanır. Bu yöntemde fistül yolundan bir ip deçirilir. Bu ip 1-2 haftada bir sıkılır.Bu yöntemde de tedavi uzayabilir.

Makat fistülü tedavi edilmezse fistül yolu sık sık apse yapabilir ve sıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Her apse sonrasında  ve zaman geçtikçe fistül dallanıp budaklanır,önemli adelelerin arkasına doğru ilerler.Bu durum zaten zor ve riskli olan fistül ameliyatını daha da zorlaştırır ve riskleri daha da artırır.Bu nedenle tesbit edildikten sonra bir an önce ameliyat olunmalıdır.

Makat fistülü nüks edebilen bir hastalıktır. Makat fistülü ameliyatı sonrası akıntı tekrar görülürse nüks düşünülmelidir.

71 Yorum

 1. Merhabalar hocam ben 7 hafta önce perianal fistül setom amaliyat oldum her hafta doktoruma gidiyordum ipi çekmesi için ama her gitmem dahada dayanılmaz oldu ve bu hafta gitmedim.ip çekimi isgence oluyor bana dayanamıyorum .
  İp çekim öncesinden herhangi bir narkoz, uyuşturucu vs.uygulanamazmi acaba .
  anestol krem sürsem ve evde cektirsem ipi negibi faydası veya zararı var acaba. Teşekkürler

 2. Hocan 2 aya yakın anıl fıstül ameliyatı oldum gevşek seton bağlı ama hala akıntı devam ediyor akıntım sadece iltihap bunun için yardımcı olursanız sevinirim

 3. Yaklaşık 2,5 yıldır makat fistülü rahatsızlığım var. Dışa açılan kanal hiç olmadı ve akıntı yaşamadım ancak makattan sol kalçama doğru 3-4 cm lik, çubuk gibi bir şişlik var. Zaman zaman şişiyor, ağrı yapıyor bir süre sonra iniyor. 2 kez MR çekildi. MR da da görünüyor. Görüştüğüm doktorlar yapacak birşey olmadığını, ameliyata sıcak bakmadıklarını söylediler. İlaç tedavisi de vermediler. Zamanla geçmesini bekle diyorlar. En son üniversite hastanesinde Proktoloji alanında doçent’e muayeneye çıktım. O da aynı şeyleri söyledi. Ama bu rahatsızlık beni huzursuz ediyor. İleride daha büyük bir sorunla kaşılaşma (kanser gibi) durumu olur mu? Bunun kesin sonuç veren bir tedavisi var mı?

  • Doktorun Cevabı

   Dış ve iç delik yoksa fistül diyemeyiz . Şiştiğinde akıntı yapmadan,apse boşalmadan iyileşiyorsa ben ce de fistül ameliyatına gerek yok. MR da cilt altında o bölgede fistül değil de kist gibi bir durum görüldüyse sık iltihaplandığı için bu kist çıkarılabilir. Fakat bu işlemde sıkıntı yaratabilir. Kesin bir şey söylemek için muayene etmek ve tetkiklerinizi görmek gerekir.

 4. Hocam basit fistül dediğiniz hangi boyut oluyor anlayamadım kusura bakmayın

 5. Hocam meraba benim babamda fistül var ve babam anjio olduğu için ameliyatın riskli olduğunu söylediler akıntı dışarı çıkmayınca karın ağrısı şikayeti artıyor lazerle ne derece etki olabilir bilgilendirir misiniz

 6. Hayatından Bezen

  Merhaba hocam ben durumumu özetlim lütfen bana ayrıntılı bilgi verirseniz size uğrayacam.

  1. Yakaşık 6 ay önce anal fissür oldum. Geçiodu bazen tekrar ediodu ama nasıl %99 gibi geçiodu 10 15 gün o şekil bir daha baştan başlıodu.
  2. Bunun bu şekilde geçmicene karar verdim fissürün 2. ayında botox oldum. Ağrılarım %500 dahada arttı. İğnesiz ağrı kesici iğnesiz yaşayamaz duruma geldim.
  3. Daha sonra makatın sağında biraz yukarıoda bir et parçası oluşmaya başladı apse oluştu. Apse boşaltıldı sonra rahatlamadım biraz. Meğer ağrı apseden kaynaklanmış.
  4. Daha sonrada apse fistüle döndü. Yani fissür zemininde fistül oluştu. Ameliyat dedi doktor artık hayatımdan bezmiştim ne oalcaksa olsun bu başımdan gitsin de günde 100 defa dışkı kaçırmaya razıyım diyecek kadar hayatımdan bezdim.
  5. Fistül ameliyatı oldum doktor her şeyin çok güzel geçtini fistülün alındığını fissür zemininde kazındığını söylediler. Basit bir fistül oldunu kaslara hiç zarar gelmediğini belirtti. Zaten botoxsun yarayı %90 iyi ettini ama fissür zemininde fistül gelişti için orası iyileşememiş dedi.

  Şimdi hocam fissür zemininde fistül oluşması normalmidir. Botox etkisi eçinceye kadar bu iyi olmazsa fissür ameliuatımı olmam lazım. Fistül ameliyatı olalı 1 ay geçti akıntı halen devam edio. Oraya gazlı bez bırakıom bu doğrumudur. Şu an ağrılarım yüzde 99 yine geçmiş. Nasıl bir şeyse tam olarak bir türlü kendimi düzeltemedim. Bana ne önerirsiniz. Artık yaşama sevincim kalmadı cidden.

  • Doktorun Cevabı

   fistül olman büyük bir şansızlık,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık,sabırlı olacaksınız

 7. hocam 3 sene evvel bende fistül oluştu 2 sene önce doktora gittim ve ameliyat oldum 4 ay önce tekrar hastalık oluştu ilk başta sanki cam dışkılıyormuşum gbi acı verdi anestol pomadı tuvaletten önce sürdüm 4 dk sonra wc ye girdim busefer dışkılama sırasında acı olmuyor ama daha sonrasında yaklaşık 4 saat neredeyse acı oluşuyor tekrar amaliyat olmak riskli diye düşünüyorum öneriniz var mı acaba.

  • Doktorun Cevabı

   ikinci kez ameliyat olursanız gaz ve dışkı kaçırma riski artıyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip botox enjeksiyonu ile tedavinizi yapabiliriz

 8. Hocam 8aylik hamileyim apse sonucu fûstil oluştu doktorum doğumdan sonra amaliyat dedi ama ben olmak istemiyorum ilaçla tedavi yokmu daha önce basur ameliyatı oldum sizce ondan mı fistûl oluştu ısırganlı ğeçermi

 9. İMDAT DR. ABİ

  Saygılarımla
  08.09.2017 de at nalı apse anüse girişte 1cm içeriden sağ tarafında saat 5 yönünden drene edildi.
  3 hafta düzeldi diye sevindim.
  Akabinde anüs içerisinde kuyruk sokumuna doğru sert bir doku oluştu. Bu doku ile bağlantılı sağ tarafıma deri altında anüs çevresinde 3cm uzunluğunda boru varmış gibi bir şişlik oldu.
  Deriye açılan bir uç yok. Sedece anüste 1cm içeride drene edilen yerden bazen akıntı geliyor. Bazen ağrı bıçak keser gibi oluyor. Bazen yanma oluyor. Otururken batıyor. Genellikle rektum dolu hissi veriyor. Dr. Fistül oluşmuş, deriye uç verinceye kadar beklemek gerekli dedi.
  Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.
  Saygılarımla.

  • Doktorun Cevabı

   Elinize gelen uzun,şişlik,apse şeklinde ise apsenin boşaltılmasında fayda var. Kendiliğinden cilde açılmasını beklemek hastalığı büyütebilir..Apsenin olup olmadığını belirlemek için de muayene etmek ,gerekirse bir enjektörle iltihabı kontrol etmek (ponksiyon) gerekir.

 10. hocam ben 5sene önce fistül amelıyatı oldum ve benim bagırsagımdan 15santim kesildi tedavisi 4 5ay sürdü ama benim şuan gaz kacırma ve sıvı kacırma probjemim var neyapmam gerekli aydınlatırsanız sevinirim

 11. Selamlar
  Ben Malatya dan yazıyorum.
  Şubat ayında fistül ameliyatı oldum 1.5 ay sonra tekrarladı.aynı dr.a 2.kez ameliyat oldum.Maalesef daha büyük ve yaygın olarak tekrarladı.Haziran ayında başka bir dr. Gittiğimde atnalı fistül tanısı kondu ve apse boşaltılarak setin tedavisi yapıldı.normal hayatıma tam dönmüştüm ki takılan ipliğin çıkartılıp lazer ile yakılacağı ve tedavimin sonlanacağı söylendi.Tabiki kalarak gittim ve operasyonu oldum 25.08.2017.fakat 2 gün geçmeden büyük wc Deniz sonra dayanılmaz Ağrı’larım olmaya başladı.Sıcak oturma banyosu ve Ağrı kesici iğne lerlerle 3-4 saat sonra geçen ağrılar yaşıyorum.Bayram tatili olduğu için dr. Uma ulaşamadım ve başka bir uzman muayene ederek lazerin başarısız olduğunu belirterek yeniden fistül yoluna seton uyguladı.ama Ağrı’larım hiç azalmadı ve setonun açık ucundanda gaita gelmeye başladı.inanılmaz Ağrı’lar içindeyim.Durumumla ilgili yorum ve tavsiyeleri nizi rica eder iyi geceler dilerim

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür oluşmuş olabilir.makat hastalıkları konusunda deneyimi bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

 12. Hocam 1 ay once makat bolgésinde intihap olusmustu amaliyat oldum 4 5 kre doktor kontturolune gittim sadece ip saldim dedi bana 8 hafta sonra ipu aacam dedi yani acik amaliyat gibi birsey yeniden bu olusurmu hocam

 13. Hocam merhaba yaklasik 2 ay once lazerle anal fistul ameliyati oldum ama akintilarin devam ediyor ne yapmam gerekiyor bir fistil daha cikyi ve bir yerde hic sonmeyen apsem var

 14. acıların çocuğu

  Iyi günler..
  Benim makat bölgemde gün içersinde kaşıntı ve terleme oluşuyor ..
  ve tuvalete çıktığımda aşırı derece de zorlanirmis gibi büyük abdesti mi yapma ve cam kesigi gibi bir acı ve tuvalet kağıdın da terleme

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz anal fissüre benziyor.botox yada ameliyatla tedavi yapılabilir.tedavinin etkinliği ve nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 15. Merhabalar
  2 gün önce lazerle fıstül ameliyatı oldum elime taharetlenme sırasında fındık kadar bir çıkınti geliyo ayrıca hafif kanama oluyor. Ilık suya oturma banyosu yapmalımiyim ? O bölge de sancı olmasi normal mi ? Lütfen yardımcı olun kafam çok karışık.

  • Doktorun Cevabı

   fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.ılık oturma banyosu yapabilirsiniz.ağrı olması normal.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 16. hocam canım cok yanıyor bu makat catlagı ıcın klozete oturmak sartmı yoksa alaturka tuvalete de gıdebılır mıyım

  • Doktorun Cevabı

   şart değil ama çok ıkınmamalısınız.fazla ıkınmak hastalığın ilerlemesine neden olur
   Op. Dr. Seher Şirin

 17. Merhaba bir yıl önce perianal fistül tanısı konuldu ancak akıntı olmadığı bağlantı dısarda oluşmadığı için iki farklı doktor ameliyat etmeyi uygun bulmadı bir doktır doktor ameliyst etmek istedi bir yıldır ara şişlik oluşup sönüyor haliyle içime kurt düştü uzman görüşlerinizi merak ediyorum teşekkürler

 18. Anal fistül lazerle ameliyat yapılıyor mu bilgi verirseniz sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   Evet efendim Anal Fistül tedavisinde lazer yöntemi uygulayan ilk sağlık merkezlerinden biriyiz. Size en yakın kliniğimize gelerek tedavi olabilirsiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 19. Her iki tarafta iliak ve femoral zincirlerde büyüğü 1cm boyutunda birkaç adet lenf modu izlenmektedir.İnceleme supin pozisyonda yaplmıştır.Anal kanal distali 7 hizasında anal kanal lümeni ile ilişkili intersfinkterik lokazisyonlu milimetrik kalınlıkta minimal inferiora uzanım gösteren ancak cilde fitülizasyonu izlenmeyen trakt görünümü izlenmektedir.Ayrıca intersfinkterik lokazizasyonlu saat 7 hizasında 6 mm boyutlu intensite değişikliği,saat 6 hizasında sol paramedian lokalizasyonlu perinal bölge cilt altı lokalizasyonlu 6 mm boyutunda T1hipointens,T2 ve yağ baskılı sekanslarda hiperintens karakterde sinyal değişikliği dikkat çekmektedir.(enflamasyone sekonder)İVMK sonrası her iki alanda minimal kontraslanma mevcuttur.Bu mr raporuna göre fistül teşhisi konuldu.Ameliyatı basit midir?Yanıtlarsanız sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   Fistül ameliyatı çok basit denilen ameliyatlardan değildir.Çok sayıda fistülünüz olduğundan dolayı karmaşık sayılabilir. Kesin bir şey söylemek için muayene de etmek gerekir.
   Op.dr.Seher Şirin

 20. Hocam makatta baskılı bi şekilde şiddetli bıçak gibi ağrılar giriyo kasiklarima

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekiyor.bıçak kesercesine ağrı sıklıkla anal fissürde olur.
   Op.Dr.adil Altınsoy

 21. İyi günler hocam benim 10 yaşında makat ic yanakta kaşıntı ve şişme olarak başlayan sonradan kan ve irin akintisi olan şişkinlik çıkmıştı. Şişme 3 ila 5 gün sonrada akıntı olarak akıyordu. Cocukken bir kere gittim doktora icini bosaltarak ilac tedavisi uygulamistim.Belli aralıklarla tekrar ediyor. 30 yaşına geldim. Herkes gibi utandigimdan bir daha doktora gidemedim. Bu hala devam ediyor. Kalıtsal bir hastalık olabileceğini hiç düşünmedim. Çünkü etrafımdaki hatta ailemde kimseyle paylaşamadim. Bunun kesin bir çözümü varmıdır. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Şubelerimizin hepsinde proctoloji uzmanı görev yapmaktadır, size yakın olana gelirseniz sorununuz çözülür

 22. APSE MAĞDURU

  MERHABA HOCAM, BENDE ANAL APSE OLUŞTU ÇOK AĞRI ÇEKTİM VE BİR SÜRE SONRA ZORLAMA SONUCUNDA PATLADI.KESKİN BİR KOKU İLE APSE BOŞALDI VE ŞİMDİ SÜREKLİ DÜZENLİ PANSUMANLA TEMİZLİYORUM.1 GÜN OLDU HALA BİRAZ AKINTI VAR AYNI ZAMANDA HAFİF ŞİŞLİKTE MEVCUT BU DURUM DEVAM EDER Mİ? YADA ANAL FİSTÜL OLASILIĞI NEDİR KURTULDUM DİYE SEVİNDİM AMA ŞİMDİ ANAL FİSTÜL KORKUSU SARDI İÇİMİ DETAYLI BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal apse tam olarak boşaldımı değerlendirmek gerekir.antibiotik tedavisi gerekebilir. bu nedenle muayene olmanızı öneririm

 23. Merhaba hocam .makatta yazın olusan bi sislik vardı baslarda kızarıktı ve ozmanlar sizliyordu.simdi o sislik kalmadı o şişlik patlayınca orda bi delik olustu ve ara sıra akıntı yapıyo ve orası bazen kanıyor.herhangi bi kasıntı yada dıskıda zorlanma agrıda yok.bazen baya kızarıyor.herzamn sürmüyo arada kendini gösteriyor.makatta delik gibi iz kaldı.bu anal fistül mü fissürmü bu durum canıma sıkıyo baya yanlıs ama doktora gitmeyede cekiniyorum bi acıklama yaparsanız cok memnun olurum.cok tesekkürler kolay gelsin …

  • Doktorun Cevabı

   Şikayetiniz anal fistüle benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 24. Doktorun Cevabı

  fistül kremle iyileşmez.cerrahi tedavi gerektirir
  Op. Dr. Seher Şirin

 25. Meraba benim makat bölgesinin iç kısmının kenarında çoK küçük et parçası gbi bişey var. Uzun zamandır var hiç bi rahatsızlığı yoktu ama kaç gündür makat bölgesinde çok kaşıntı var ne olabilir ve napmaliyim
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  ragad olabilir.kaşıntıya neden olur.gelirseniz muayene ile sorunu tespit eder tedavinizi yapabiliriz

 26. Merhaba hocam benim makatta apse oluştu önümüz bayram olduğu için 6 gün felan hastanelerin açılmasını bekledim tahmini üstünden 6 gün geçti hocam ama doktor hemen içini boşalttı sıcak su oturma ve yürüme tedavisi verdi tabi ilaçta. Benim korkum bu anal fisküs olma olasılığım varmıdır. Bu apse patlatıldiktan kaç gün sonra belirtisi ortaya çıkıyor. Olsam bunu nasıl anlayacağım. Çok teşekkürler sayın hocam
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat apseleri % 60 oranında makat fistülüne dönebilir. Fistül gelişip gelişmediği 3 ay sonra belli olur.Fistül gelişirse ameliyat olmanız gerekecektir.
  Geçmiş olsun

 27. Hocam kimi doktorlar laserle basari sansi dusuk nüks orani yüksek diyorlar bende kime inanıcağımı bilmiyorun sizin düşünceniz nedir başarı ve nüks oranı nedir bide laserle ameliyati ücreti ne kadar fiat verebiliyomusunuz cevaplarınız için şomdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Laser uygulamasını komplike fistül dediğimiz önemli adaleleri içine alan,arkasından geçen fistüllerde tercih ediyoruz. Böyle fistüllerde ameliyatla iyileşme aylar sürebilir ve adaleler zarar görebilir yani gaz ve dışkı kaçırma ihtimali fazladır.Laserde bu ihtimal yok denecek kadar azdır ve başarı oranı hiç de az değildir.Fistülde hangi tekniği uygularsanız tekrarlama ihtimali vardır.Fiyat fistülün durumuna göre değişir,kesin fiyatı muayene sonrası veriyoruz. Laserle ameliyat 5000 tl. den başlıyor.
  Geçmiş olsun

 28. Hocam yuzeysel basit fistul lazerle tedavi oluyormu yoksa karmasik fistüllermi oluyor teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Yüzeyel fistüller de laserle olabilir.
  Geçmiş olsun

 29. Hocam ben yuzeysel ele gelen anal fistulden ameliyat olucam doktor bana ustunu kesip acik birakma teknigini uyguluycakmis ama biraz dikip toparliycam dedi hepsi acik kalmiycakmis kas belki biraz kesilebilir belkide kesilmez dedi gaz ve gaita kacagi olmaz dedi ama kas kesilmesinden degilde toplumsal kulturden dolayi olmaz dedi ama bana sacma geldi sizce boyle yuzeysel fistullerde bu yontemle kacirma olurmu ve kas kesilmesi miktari fazla olurmu bide makatin agzi kesilcekmi diye sordugumda bana kesilcek zaten normalde bi parmak giricek sekilde acik olmali dedi makatin agzi oyle acik olmasi kacaga neden olurmu cvp verirseniz sevinirim tsk
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Yüzeysel basit fistüllerde fistül yolu kasın önünden geçiyorsa kas kesilmez ve gaz dışkı kaçırma riski yoktur. Bazı basit fistüllerde küçük bir kasın arkasından geçer,bu kas kesilir,genellikle kaçırma riski olmaz ama olma ihtimali de vardır.Komplike fistüllerde Fistül yolu önemli kasların arkasından geçtiğ için bu kasların kesilmesi ciddi problemler yaratır. Kesmemek için bazı teknikler uygularız. Bunlar arasında en güvenlisi laser dir.Makatın biraz açık kalması gerekliliği fikrine katılmıyorum.,fistülde mecbur kalmadıkça ben de dikiş kullanmıyorum.
  Geçmiş olsun

 30. Hocam benim sorum şöyle. 3 gün önce lazerle fistül ameliyatı oldum. Sarı kanlı bir akıntı halen akmaya devam ediyor
  Ağrım var. Bugün gaz çıkması gibi bir şey hissettim. Bu belirtiler normal mi? Ne zamana kadar devam eder yoksa başarılı olmamış mı ameliyat? Teşekkürler
  Op. Dr. Seher Şirin
  fistül hangi yöntemle yapılırsa yapılsın tabiiki süreçte komplike olup olmaması vb durumlar önemli,iyileşmesi zor ve uzun süren bir hstalıktır.normal

 31. selam hocam yaklaşık 3 ay önce makat bölgemde agrı başladı ve küçük bir meme fark ettim .doktora gittiğimde iç hemoroid im olduğunu fakat ağrının sebebinin makat çatlağı (fissür) olduğunu söyledi 1,5 – 2 aydır tedavisini görüyorum hazır kremler ,ağrı kesiciler,eczacının hazırladığı kremler ve ilaçlar hiç biri şu ana kadar bi rahatlatma yapmadı. bu arada 3 kez daha doktoruma gittim her defasında tedaviye yönelik yukarıda bahsettiğim ilaç ve kremleri kullandım.dün tekrar kontrolüme gittim ve doktoruma ne yapılacaksa yapılsın artık acıya dayanamıyorum dedim.doktor fissürü mün hale kronikleşmediğini ameliyat ve botox uygulamak istemediğini ve bu sürecin ağrılı geçeceğini söyledi .sizin öneriniz nedir .balıkesirde yaşıyorum bir hafta sonra izmire gideceğim.orada bir çare bulabilirmiyim. yaşam kalitem şu an dipte .saygılar
  Op. Dr. Seher Şirin
  izmir kliniğimize gelebilirsiniz.3 haftada iyileşmeyen fissür kronikleşmiştir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.gelirseniz tedavinizi botoxla yapabiliriz

 32. Hocam perianalapse ameliyatından 1 ay sonrası bayağı büyük şekilde bir şişme oluştu ve Can’ım çok acıyor.Acaba fistüle mi dönüştü eğer fistül oluştuysa tedavisi nasıl olmalıdır ve tekrarlar mı.bu arada ben ankilozan spondilit hastasıyım bunun o hastalıkla bir ilgisi var mı?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Ağrı yine şiddetlendiyse muhtemelen apse tekrarlamıştır.Fistül oluştu demek için 3 ay geçmesini bekliyoruz. Ankilozan spondilitde kullanılan bazı ilaçlar (immünsüpressifler) drenci düşürerek apse oluşumunu artıtrırlar.Ankilozan spondilit gibi bazı otoimmün hastalıklarla (daha çok barsağın crohn hast ile)fistül beraber bulunabilir.
  Geçmiş olsun

 33. Hocam Merhaba , yaklaşık 7 ay önce fissür ameliyatı oldum. (Lis+ fissürektomi ) pek bir sıkıntım kalmadı ancak , ameliyattan sonra ortaya çıkan iltihap akıntısı maalesef devam ediyor. Anal fistül olma ihtimaline karşılık MR çektirdim ve sonuç olarak ”Hasta supin pozisyonda iken anal kanal posterioru saat 6 hizasında anal kanal distalinde şüpheli internal orifisi bulunan, internal ve eksternal sfinkterler arasında saat 4-8 hizasında uzanım gösteren, belirgin yüzeyel fistüler orifisi ayırt edilemeyen, postkontrastlı serilerde hafif düzeyli kontrast tutulumu gösteren, yaklaşık 10x7mm boyutlara ulaşan koleksiyon dikkati çekmiştir (perianal abseiform koleksiyon?).” çıktı. Hocam durumun daha karmaşık bir hal almaması için nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim. Bu zor bir fistülmüdür ? Lazerlemi tedavi olmak gerekir. Birde ameliyat sonrası işe dönüş ve iyileşme ne kadar sürer.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  MR fistül teşhisinde yol gösterse de fistül traktını (yolunu) parmakla hissederek yani muayene ederk son karar verilir.MR da basit fistülün bir miktar ileri aşaması gibi görünüyor.Hangi tip ameliyat olacağınıza ameliyat sonrası karar verilir.
  Geçmiş olsun

 34. Hocam merhabalar lazerle anal fistül ameliyat sonrası herhangi bi iyileşme süreci söz konusu mu ve lazerle yapılan operasyon ücretini ogrenmemiz mümkün mü
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Laser tedavisinden işlem anestezi altında olduğundan 1 gün hastanede yatıyorsunuz.Bir kaç günde işinize dönebilirsiniz.Tedavi ücretini fistülü gördükten sonra belirliyoruz. 4000 tl den başlıyor.Fistül karmaşıklaştıkça artıyor.
  Geçmiş olsun

 35. Merhaba ben 24 yasindayim doktora gittigimde bana hemoroid olduğu söylendi ve ilaç verildi. Ancak 1-2 gün sonra farklı bir sisme daha olustu makatta ve iltihap benzeri bir sıvı geliyor. Sebebi nedir ve tedavisi nasıl olmalı ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Apse olabilir ve müdahale gerekebilir

 36. Sayın Hocam iyi çalışmalar, üç dört hafta önce makat üst bölgesinde (sağ tarafta) ufak bir sertlik hissettim ve şu anda apse yapıp küçük bir delik oluşumundan dışarı biraz kan biraz (açık sarı renkte) sıvı gelmekte. İzmir ilinde hangi dalda uzmanlaşmış bir hekime başvurmalıyım? tedavi sürecim nasıl olur? Sadece antibiyotik kullansam ve daha temiz tutarsam düzelir mi? Yapılan yorumlardan ve gelişmelerden kesin çözümün olmadığı sonucuna varılıyor. Nasıl bir yol izleyebilirim, Teşekkürler.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Makat apsesi olmuşsunuz. Yalnız antibiyotik yetmeyebilir,apseyi iyice temizlemek gerekebilir.Idea Cerrahi merkezi makat hastalıklarına yönelik spesifik çalışan bir kliniktir.İzmirde şubemiz var.Op. Dr. Seher Şirin proktoloji konusunda deneyimli genel cerrahi uzmanıdır.Muayene sonrası size gerekli tedaviyi önerecektir.
  Geçmiş olsun

 37. öncelikle hızlı cevap için teşekkürler. lazerle fistül tedavisi ankara şubenizde var mı? fistül teşhisi netleştikten sonra 1 yıl geçti. şimdilik bu şekilde idare ediyorum. fistül tedavi edilmezse veya gecikirse ne gibi riskleri vardır? fistülün kendi kendine iyileşme ihtimali varmıdır?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  laserle fistül tedavisi yapıyoruz.gelirseniz durumunzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 38. merhaba
  ben makatımda ağrı şikayeti ile doktora gittiğimde mr çekildi ve fistül olduğu tespit edildi. ilk başlarda akıntı yoktu sonradan az miktarda akıntı olmaya başladı. şuan ara ara akıntı oluyor bana başka da bir sıkıntısı yok. doktorlar cerrahi müdahale olması durumunda kaslara zarar verilebileceğini söylediler. ende 1yıldır bu şekilde idare ediyorum. lazerle tedavi yönteminizde başarı oranınız nedir? şehir dışından geleceğim için iyileşme süreci nasıldır? SGK anlaşmanız bu tedavide de var mıdır?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi uzmanı
  Laserle fistül tedavisi başarı şansı yüksek,adele kesip de gaz dışkı kaçırma riski olmayan bir tedavi yöntemidir.Makat fistülleri tüm yöntemlerde tekrar edebilen bir hastalıktır. İzmir şubemiz şu anda uyguluyor.15-20 güne kadar Bakırköy şubemizde başlayacaktır(lazer firmasıyla anlaşma sürecindeyiz).Diğer yöntemlere (açık bırakma,seton gibi) göre çok daha kısa zamanda işe dönersiniz
  Geçmiş olsun

 39. Merhaba Hocam,

  4 ay önce kuyruk sokumu bölgesinde apse boşaltıldı.usg çektirdim temiz çıktı.apse boşaltıldığı andan itibaren büyük tuvalet sonrası kaşıntı, yanma, ateş ve nemlilik hissediyorum.bazen cam ile çiziliyor gibi oluyor.hergün tuvalete çıkıyorum ve kolay yapıyorum.kabız kalmamaya çalışıyorum ama her tuvalet sonrası eziyet çekiyorum.hem fistül hem de fissür olma ihtimali olabilir mi.geçici olarak hangi ilacı tavsiye edersiniz?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Hem fistül,hem fissür birlikte olabilir.Fakat kuyruk sokumunda diyorsunuz,öyle ise kıl dönmesi de olabilir.Muayene edip değerlendirmek gerekir.Muayene etmeden ilaç önermek doğru olmaz.Idea da SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 40. kafamda top seklinde kafa tasi kadar sert bun toplarin ne gibi bi ismi var zararlari nelerdir

  Kafamda top şeklinde kemik şeklinde şişme var ve kafa taşından bi farkı yok bu topların ismi ve zararları nelerdir
  Op. Dr. Seher Şirin
  lipom olabilir.ama yinede beyin cerrahisi ile görüşmenizi öneririm

 41. Fistul amelyat sonrasi yardim

  Hocam merhaba bende 1.derece basur ve yuzeysel fistul vardi 3 doktora gittim 3ide cok kisa basit dedi mr sonuclarida ole demisti yizeysel fistul sonra sadece fistul amelyati oldum aradan 8 ay gecti doktoruma ve baska doktorlarada gittim fistulim iyilesti dediler ama sizinti hic durmadi gaz kacirdigimi hic hatorlamiyorum hatta tutabiliyorum gazimi ama tuvaletimi yaptimtan sonra ne kadarda yikasam 10 dakka sonra makat agzi sizinti yapmis oluyo camasirim kirpenmoyo ama sarimtirak bi hali var ama bazen abdest gibi kokuyo cok az bazende kokmuyo ozellikle amelyat sonrasi basur icin fitil verdilerinde tuvalt sonrasi 10 dakka sonra fitil sivisyla az tuvalet kokusi geldi ama tuvalet oncesi fitil kokmadi sizmadi ben abdestmi kaciriyorim gazmi kaciriyorum anllayamadim hicbir agri sizi terlemm yok ama bu sizinti beni asiri rahatsiz ediyo yuruken surtme ve islaklik hissi veriyo ne yapmam lazim yardim edin yoksa kafayi yiycem
  Op. Dr. Atilla Kaya
  8 ay iyileşme için yeterli bir süre düzelmediyse kontrol etmek gerekir

 42. Merhaba hocam benim sorunum makatımda tuvalet sonrası 4-5 saat süren yanma ve ağrı ayrıca makat arka kısımda bir meme olustu ve memenin hem sagında hem solunda içten yukardan memeye doğru şişme oldu bastırınca sarımsı bir akıntı oluyor sorunum nedir acaba
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal fissürünüz var fakat beraberinde hemoroid de olabilir.anal hematom veya tromboze hemoroidde olabilir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlere yönelik her tür teknolojiye sahibiz,tedavinizide yapabiliriz

 43. Hocam ama hiç akıntı ve delik yok. 3 tane doktora göründüm bişey bulamadılar. Şimdi bi mr a göre ameliyat mı olcam?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  muayene olmalısınız

 44. Hocam bugün mr sonucunu aldım. Öylesine çektirmiştik bi doktor akrabanın tavsiyesi üzerine. Mr da fistül var deniyo fakat makat ve etrafında ne delik var ne kanama ne de akıntı. mr yanlış olabilir mi??
  Op. Dr. Atilla Kaya
  fistül tanılaması zor olmayan bir hastalık,mr sonucunun yanlış olduğunu zannetmiyorum.gelirseniz durumnuzu değerlendirip tedavi edebiliriz

 45. deniz dervviş

  hocam merhaba daha önce deniz dervviş olarak yorum atmıştım. lütfen devamı olarak nitelendirin. 1 hafta önce size yazmaya başlamıştım. şuan apse olarak düşündüğüm makattaki sivilce kullandığım antibiyotikler sonrası neredeyse kayboldu diyebilirim. şu an hiç bir şekilde ağrı ve rahatsız edici bir durumda yok. tamamen kayboldu diyebilir miyiz ya da halen tehlike riski var mı? teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi var ise tedavi olmalısınız.siz büyük olasılıkla apse tedavisi olmuşsunuz.bekletirseniz kıl dönmesi ilerler.daha komplike hale gelir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 46. deniz dervviş

  sayın Op. Dr. Seher Şirin hocam öncelikle hızlıca yazmışsınız çok teşekkür ederim. şuan şişliği farkedeli tam 1 gün oldu. şuan için doktor muayesinede gidemiyorum şehir dışında ve yalnız olduğum için operasyondan korkuyorum. bu sabah ozon yağı satın aldım. ara ara kullanıyorum. onun dışında roxin 750 mg oral antibiyotik kullanmaya başladım. ayrıca fucidin antibiyotikli merhemide o bölgeye uyguluyorum. 12şer saat arayla. dediğim gibi şişliği farkedeli 1 gün kadar oldu. dünden herhangi bir fark yok. oturmamda ağrı v.sde oluşmuyor. dünkü gibi sadece elimle o bölgeye baskı yaptığımda şiddeti çok az bir ağrı oluşuyor. acaba bu apse ise ne zaman ve nasıl anlayabilirim? en erken 1 hafta sonra ankaraya döneceğim. bu zamana kadar ilerleme olur mu? mevcut uyguladiğim tedaviye devam etmemi önerir misiniz? teşekkür ederim.
  Op. Dr. Seher Şirin
  Evet giderek ilerlemesi beklenir

 47. deniz dervviş

  hocam merhaba bugün makat bölgemin sol tarafında hafif şişlik farkettim. tahminen yarım santim büyüklüğünde dahada küçük olabilir. dokunduğum zaman hafif bir ağrı oluşuyor. herhangi bir ağrıda yok. aynayla baktığımda ise normal deri renginde biraz daha açık durumda. sanki su toplamış gibi bir durum söz konusu. acaba bu makat fistülü mü ya da makat kanseri olabilir 🙁
  Op. Dr. Seher Şirin
  Her ikisi de değildir apse yadar tromboze hemoroid olabilir

 48. İyi akşamlar hocam. ben size daha önce kıl dönmesi şüphesi olarak mesaj atmıştım. İlk gittiğimde doktorum kıl dönmesinden şüphelenmişti ama yapılan ilaçlı mr tetkiki sonucu 6.5 mm ve 5 mm boyutunda 2 ayrı fistül çıktı. fakat ben de herhangi bir iltihaplı ya da kanlı akıntı yok. muayene olduğun doktor da zaten dış ağız bulamadı. sadece zaman zaman hafif ağrı sızı oluyor. Hocam size sorum ise:

  1. Deride dış ağzı olmayan yani akıntı yapmayan fistül çeşidi var mıdır?
  2. Eğer bu tarz bir fistül çeşidi varsa lazerli tedavi mi klasik cerrahi mi önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akıntı yoksa fistülde yoktur.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirebiliriz

 49. yaklaşık 3 ay önce makat apsesi oluştu. apse kendi kendine boşaldı. ancak ağrılarım geçmedi ilaçlı mr ve kolonoskopide ve kan tahlillerimde herhangi bir ihtihap gözlenmedi ağrı devam ediyor. Son olarak gittiğim doktor kapalı fistül teşhisi koydu. Fistül tam oluşamadıxğı için ağrımın olduğunu söyledi. Antibiyotik ve krem verdi. 3 gündür kullanıyorum ama hala şiddetli ağrım var. Kapalı fistül diye bir şey varmı. Başka ne önerirsiniz. Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse sonrası fistül sık görülen bir durum.keşke apse oluştuğunda kendi haline bırakmayıp açtırsaydınız.fistül oluşma ihtimali çok düşerdi.gelirseniz durumunuzu değerlendirir önerilerde bulunabilirim

 50. Hocam merhaba dün öğlen anal fistül ve apse Ameliyatı oldum.Hastanede kaldıgım da bir sıkıntım yoktu.eve geldiğimden beri 20 kez wcye çıktım gaz ve ishalim var bu normal midir? İlginize şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kullqndığınız antibiotikten olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim