Makat Çatlağına Hangi Doktor, Bölüm Bakar?

Dışkı esnasında ortaya çıkan can yanması ve kanama şikâyeti anal fissür (makat çatlağı) kaynaklı olabileceğini düşündürür. Bu durum sürekli olması halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Peki, bu tür şikâyetlerle karşılaşanlar hangi bölüme randevu alması gerekir?

Anal Fissür

Genel Cerrahi Bölümü (Proktoloji Uzmanı Önerilir)

Makat hastalıklarının teşhis ve tedavisinde ilk derece bölüm genel cerrahi olmaktadır. Fakat şunu bilmelisiniz ki genel cerrahi çok geniş bir alandır. Özellikle ameliyat gerektiren tedaviler genel cerrahlar tarafından yapılır. Bu nedenle kendi içerisinde ayrıca alanlar oluşmuştur. O alanlardan biri de Proctoloji yani makat hastalıkları birimidir. Proktoloji uzmanları sadece makat hastalıkları teşhis ve tedavisine yoğunlaştığı için daha deneyimli oldukları söylenebilir. Bu nedenle önerim proktoloji alanında uzman bir hekim seçmeniz yönünde olacaktır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklarsanız size en yakın noktada hizmet veren proktoloji uzmanını görebilir ve randevu alabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/iletisim

Anal Fissür Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hastalığın teşhisi için sadece 2 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Doktorunuz önce sizin aktaracağınız şikâyetleri dinleyecek olup, devamında ise çatlağı görmek isteyecektir. Çatlak anüse yakın bir noktada olması nedeniyle çıplak gözle görülebilir. Aşağıda yer alan resimde çatlağın resmi yer almaktadır.

Makat çatlağı

Çatlağı gören doktor aynı zamanda rektal tuşe dediğimiz (parmakla kontrol) ile iç sfinkter kasındaki spazmı (kasılmayı) kontrol edecek ve tam anlamıyla anal fissür teşhisi koyacaktır.

Akut Ya da Kronik Olduğunu Belirler

Doktor yaptığı muayene ile sadece hastalığı teşhis etmez. Aynı zamanda hastalığın derecesini de ortaya koyar. Anal fissür akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Bu ayrıştırma uygulanacak tedavi için gereklidir.

Akut: Hastalığın ilk ortaya çıktığı andan itibaren 15 günlük süreçtir.

Kronik: Hastalığın ortaya çıkmasının üzerinden 15 günü geçmesine rağmen herhangi bir iyileşme olmaması ve ağrı şikâyetinin artması kronikleştiği anlamına gelir.

Uygun Tedavi Yöntemini Belirler

Doktorunuz hastalığın durumuna göre en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Akut dediğimiz erken dönemde müracaat etmeniz halinde şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Çünkü makat çatlağı tedavisinde kullanılan gliserinli ya da bitkisel içerikli kremlerle tedavi önerecektir. %100 Etkili olmasa bile cerrahi yöntemlere geçmeden önce mutlaka denenmesi gerekir. Makat çatlağı kremi olarak Anuflex, Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta gibi markalar bulunmaktadır. Bu ürünlerin etkileri, kullanım talimatları ve yan etkilerini yakından görmek için makat çatlağı kremleri sayfasına göz atmalısınız. Bu tür kremler sadece akut çatlaklar için etkilidir. Kronik çatlaklarda etkisi yoktur. O nedenle diğer tedavi yöntemleri gündeme gelecektir.

Botox (Botulinum Toksini)

Kronik fissür için krem işe yaramasa da ameliyatsız seçenekler halen bulunmaktadır. Son yıllarda uygulanışı hızla artan botox bunların başında gelmektedir. İyileşmeyi güçleştiren iç sfinkter kasını 3 ile 6 ay arasında felç ederek etki eder. Devre dışı kalan iç sfinkter kası spazm olamayacağı için çatlak 15-20 gün içerisinde iyileşmesi gerekir.

Ameliyat

Yukarıda detaylarını aktardığım botox maalesef tüm sağlık merkezlerinde bulunmaz. Özellikle kamu hastanelerinde neredeyse hiç yoktur. Bunun nedeni SGK’nın botoksu karşılamamasıdır. Fakat kendini geliştirmek isteyen bazı doktorlar ilacı hastanın alması koşuluyla uygulayabilir. Botox olmayan sağlık merkezlerinde kronik fissür için geriye ameliyat kalmaktadır. Açık ve kapalı olmak üzere 2 şekilde yapılan makat çatlağı ameliyatına karar vermeden önce araştırmanız gerekir.

Kapalı Yöntem Önerilir

Ameliyat olmak zorunda kalırsanız önerim kapalı yöntemi tercih etmeniz olacaktır. Çünkü açık yöntemde sorun olan kasa ulaşmak için 2-3 cm kesi yapmak gerekir. Kapalı yöntemde ise kesmek yerine çok ince bir delik açarak sorunlu kasa ulaşılarak kesilir. Diğerine göre dışkı ya da gaz kaçırma ihtimali neredeyse yoktur.

Evet, arkadaşlar anal fissür hastalarının  hangi bölüme müracaat etmesi gerektiği ve doktorun uygulayacağı muayene, tedavi hakkında bilgilere yer verdim. Konu burada nihayete ermiştir. Fakat sizlerin sormak, öğrenmek istediği hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

58 Yorum

 1. Merhaba iki aydır tuvalete gidince yanmam oluyor bı kabizim bu isal şimdi diskiya kanda bulaşır oldu canım yanıyor sebebi nedir

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makat kanamalarında gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır, basit makat hastalıklarının yanısıra kötü huylu bir nedeni de olabilir.Mutlaka değerlendirilmeli

 2. İyi günler dilerim. Bende bir tane meme ucu var. Tuvalete çıktığımda Zorlanıyorum ve ağrı oluyor ancak kanama yok. Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, size en yakın kliniğimize gelirseniz tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz.

 3. Merhaba normal dogumdan uc ay sonra kabizlikla beraber ikinmalarim oldu sonradan bir meme olustu genel cerraha gittigimde basur olmadigini soyledi hic bir sikayetim yok sadece meme var bu nedir acaba

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   anal hematom ise 21 günde kendiliğinden geçmesi beklenir.kabızlık , tuvalette uzun kalıp ıkınmak makat hastalıklarına zemin hazırlar, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz

 4. İyi günler. 20 yaşımdayım ve yaklaşık 3-4 aydır sürekli midem bozuktu. Yediklerime de dikkat ediyordum ama bir türlü acısız ağrısız wc’ye gidemiyordum. Üniversite sınavına hazırlandığım için o beni geriyordur diye düşündüm aradan 1 ay geçti artık beni geren bir durum kalmadı derken anüsümün üstünde et beni gibi bir şey çıktı. Başlarda rahatsız etmiyordu ama sonra büyüdü ve çıkıntı haline geldi. Hem kaşınıyor hem acı veriyor. Bir ara kremlerle zayıfladı ama bu sefer anüsümün sağ kenarı morarıp şişti. Hareket etmemi engelleyecek kadar acı veriyordu. Aradan 1 gün geçti ve anüsümün diğer tarafında kesik gibi bir acı hissetmeyr başladım. Şimdi her wc’ye gittiğimde oluk oluk kan çıkarıyorum, ardından 45 dk acı çekiyorum. Bu hastalıktan nasıl kurtulabilirim ?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makat kanamalarında gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.Kötü huylu bir nedeni olabilir. bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Merhaba 3 ay önce doğum yaptım zor bir doğum oldu doğumdan 1 ay sonra lavobaya çıktıktan sonra makatim acıdı doğum yapmadan önce de vardi bu sıkıntım fakat 2 sene filan hiç nüksetmedi ama doğumdan sonra başladı ilaç şu banyosu yapıyorum geçiyor ama en ufak ıkınmada bir daha oluyor parmak muayenesi olmadan kontrol edilmesi mümkün müdür?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.kötü beslenme ve tuvalet alışkanlıklarına bağlı gelişir.Uzun süre önce başladığı için kronik hale gelmiş. Tedavi edilmesi gerekir.Kliniklerimizde makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve tüm kliniklerimize randevu alabilirsiniz.

 6. Merhaba benim yaşım 16 erkeğim son 4 aydır büyük abdest yaptıktan sonra yanma oluyor 3 4 saat sürüyor yanma sonra geçiyor bide midem 2 senedir yanıyor ve acı açı şu geliyor bundanmıdır? Bunun için hangi doktora gitmeliyim?

 7. Dün dışkım kanlı bir şekilde geldi bugünde tuvalete çıktığımda çok zorlandım makatta çok yanma hissettim ne yapacağımı bilmiyorum çok ağrıyor

  • Doktorun Cevabı

   Makat kanamalrında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Ertelemeyin. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 8. Merhaba ben ilk başta önemsememiştim ancak 2ay dır hala aynı şekilde acı var. Ne yapacağımı bilmiyorum. Doktora gideceğim acaba ameliyatsız geçme ihtimali var mıdır?

  • Doktorun Cevabı

   Makat çatlağı ameliyatzız tedavi edilebilir. Biz kliniklerimizde 100 ünite botilinum enjeksiyonu uyguluyoruz, gelirseniz tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 9. Hocam merhaba, son 2 yıldır makatımda ağrılar oluyor, dış kısmında ara sıra bir çatlak meydana geliyor daha sonra BPANTEN sürünce kayboluyor, Tuvalet kağıdı kullanamıyorum kullandığım anda dediğim çatlak direk açılıyor, 2 farklı hastanede kolonoskopi çektirdim hiç bir şeyin yok dediler, Antalyanın en iyi dedikleri Proktoloji uzmanına gittim oda hiç bir şeyin yok fakat, göbek fıtığın varmış, işte fıkıt makata ağırı yapıyor diyerek ameliyat yaptı, Fkat ağrılarım hiç bir şekilde gitmedi ve boşuna fıtık ameliyatı olmuş oldum!
  Ağrılarım son zamanlarda çok şiddetlendi sadece ağrı oluyor kanama yok!
  fakat ağrı sadece uyurken geceleri oluyor ve uykudan uyanıyorum, ağrım çok şiddetli olduğu için titreme geliyor ve çok fena terliyorum her yerimden ter akıyor hareket edemeyecek duruma geliyorum, çünkü her ufak hareketimde ağrı dahada şiddetleniyor!
  artık Geceleri ağrım olduğunda Allah benim canımı alsın fakat bu ağrıyı bana çektirmesin diye dua etmeye başladım! bu konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ediyorum

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba
   Anal fissür düşündürüyor ama yinede muayene ile değerlendirmek ve anoskopi muayeneside yapmak gerekir. Tuvalet kağıdını silme hareketi ile değil tampon yapar gibi yumuşak hareketlerle kullanın. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 10. Tuncay dağdeviren

  İyi günler dilerim. Bende de kanamalı hemoroid var. Bir tane meme ucu var. Ancak ne ağrı ne kaşıntı yok. Dışkılamada sıkıntı yok. Kabızda değilim. Ancak dışkılama öncesi kanlı ve sümüksü bir madde geliyor. Bir de sanki tam sindirilme olmuyor gibi gördüm dışkımda. Şu dönemde hastaneye gitmeye de korkuyorum açıkçası. Teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   Kliniklerimiz de makat hastalıklarının ameliyatsız yöntemlerle tedavisini yapıyoruz. Ameliyatsız yöntemlere yönelik her tür teknolojiye sahibiz. kanamanız olduğu için gecikmeden mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. Corona virusa karşı kliniklerimizde tüm önlemler alınmıştır, eğer uygun yerde yaşıyorsanız gecikmeden muayene ve tedavinizi olabilirsiniz. extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 11. Yapılan muayene sonucunda akut anal fissür teşhisi kondu. Oturma banyolarıyla tamamen şikayetlerim geçiyor. Bir iki hafta hiçbir sorun yaşamıyorum. Ancak en ufak bir sert dışkıyla tekrarlıyor. Ağrı kanama geri dönüyor. Çatlak ne kadar zamanda iyileşir hep böyle tekrarlar mı nasıl tedavi etmeliyim

  • Doktorun Cevabı

   kabız kalmayın,ıkınmayın,tuvalette uzun kalmayın. Akşamları kuru incir ,kuru kayısı-erik tüketin.bol su için.yürüyüş yapın. bitkisel içeeikli Anuflex pomat kullanabilirsiniz.

 12. azize şenyuva

  annem 1,5 ay önce lazer ile anal fisür ameliyatı oldu ilk evrelerde 20 gün gibi dışkı hissetmeme sorunu yaşadık o biraz azaldı ama çok yogun agrıları var özellikle tuvaleti geldıgınde ameliyat yapan dr götürdük defalarca yapılacak bir şey yok bu süreç böyle 2,3 ay daha devam eder diyip agrı kesici [ dikloran ] igne yazdı gönderdi çok çaresiz kaldık ne yapacagımızı bilmiyoruz

  • Doktorun Cevabı

   Aslında anal fissür tedavisinde laserin pek yeri yok tedaviye artı bir katkısı yok..yapılacak olan ya klasik ameliyat yada botilinum toksini enjeksiyonu,tedavi ile ağrılarda hala bir rahatlama olmadıysa sıcak su oturma banyosu ve bunun arkasından Anuflex pomat uygulayın,nohut kadar aldığınız pomatı makatın içine doğru çepeçevre uygulayın.15 gün kadar kullanın düzelme olmazsa gelin botilinum enjeksiyonu ile tedavi edelim.

 13. Hocam makat içi sürekli kaşınıyor dışkısı olurken de Zorlanma oluyor neden acaba?

  • Doktorun Cevabı

   Makatta kaşıntı, dışkılama da zorluk makat çatlağı yani anal fissür de görülür. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarındaki bozukluk,kabızlığa neden olur, Buda dışkılamada zorlanmaya neden olur. Bunun sonucu makat çatlağı oluşur. İlk belirtilerden biri makat kalıntısı dır. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Şikayetiniz daha fazla artmadan, muayene olup tedavi olmanızı öneririm. Biz kliniklerimizde makat çatlağı tedavisini botilinum toksini enjeksiyonu ile ameliyatsız yapıyoruz,böylece ameliyata bağlı gaz ve dışkı kaçırma renklerini yaşamazsınız. extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonü arayabilirsiniz

 14. hocam iyi günler 3 gündür mikrobik ishal oldum çok şiddetli bir şekilde bunun neticesinde tuvalete çıkınca kanama oluyor anal bölgesinin yumurtalık penis tarafından anal bitiş tarafında yırtık kesik var gibi acıyor ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   şiddetli ishalde kabızlıkta olduğu gibi fissür oluşabilir.dışkılamadan önce ve sonra vazelinli bir pomatla anüste tabaka oluşturarak korumaya çalışın

 15. Merhaba ben uzun zamandır sıkıntı içindeyim. 33 yaşında bir bayanım. 2 sezeryan doğum yaptım. 9 yıl geçti üstünden. Son bir yıldır ilişkide baskılı bir ağrı var derinde laparoskopik inceleme yapıldı hicbir sorun yok dendi. Son bir aydır ilişkiden sonra makatta dayanılmaz bir ağrı var 5 dakika sürüyor. İlişki haricindede makat ağrısı yaşıyorum genelikle tuvalete çıkmadan önce başlıyo gaz varsada ağrı geliyor önce tuvalete çikarkende incelmiş bir dışkı çamur gibi ve hiç rahatlama yok. Sanki hep büyük tuvalettim var. Bu durum bazen idrar çıkisinida etkiliyo gibi vajinaya doğru oluyo bazen ağrı… karnimda hep bi hareketlilik va çok gaz olmaya başladı ve kötü kokulu çürük yumurta dedikleri tarzda bir koku çok sıkıntı yaşıyorum yardım edin

  • Doktorun Cevabı

   Şikayetlerinizin nedeni anal fissür gibi görünüyor. Cinsel ilişkide ağrı olmasının nedeni hem genital bölgenin hemde makat bölgesinin aynı sinir tarafından uyarılıyor olması, gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenleyin.

 16. Denizacarefe@gmail.com

  Merhaba hocam bnm kızım 9 aylık makatın sırta doğru kısmında çatlak olusmus hangi bölüme götürmek gerek. Korkuyorum

 17. Hocam merhaba. Kabizlik sorunum vardi daha sonra aktardan aci cehre aldim ishal oldum. Kullanmaayi biraktim sonrasinda tuvalete çıktım sert diski yaptim ve makatimda agri oldu. Yara oluştu yaklasik iki haftayi geçti ama agrim ve yara devam etmekte. Kanama olmuyor . Ne olabilir

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür olabilir.sadece kabızlık değil,şiddetli ishalde fissüre neden olur.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavi önerilerinde bulunabiliriz.

 18. Merhabalar, 2 ay önce doğum yaptım doğumdan bir hafta sonra kabız oldum çok zorlandım. ilaç kullandım, kabızlık geçti ama makatımdan kan gelmeye başladı çok ağrım var. aradan bir buçuk ay geçti çeşit çeşit ilaçlar kullandım ağrısı hafiflemiş ama lavaboya gittiğimde kan geliyor.Hemoroid ve fissur tedavisi için ne yapmalıyım. (bebek emziriyorum)

  • Doktorun Cevabı

   makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.daha fazla gecikmeden muayene olmalısınız

 19. Merhabalar makatimin sol tarafında şişlik var ayrıca çok ağrı oluyor ne oturabiliyorum ne yatabiliyorum nede yureyebiliyorum acaba hangi hastalık olabilir nasıl bir tedavi gerektirir

 20. Merhabalar makatimin sol tarafında şişlik var ayrıca çok ağrı oluyor ne oturabiliyorum ne yatabiliyorum nede yureyebiliyorum acaba hangi hastalık olabilir nasıl bir tedavi gerektirir

  • Doktorun Cevabı

   Tarifiniz daha çok apseye benziyor ama tromboze hemoroid de olabilir. Apse ise acil müdahale gerekir
   Op Dr Seher Şirin

 21. Merhaba hocam beni makatimin içinde acayip bi ağrı oluyor 5 dakika sürüyor sonra geçiyor 3 4 gündür bagirsagim boş olmasına rağmen aç ye gidiyorum birşey yok gece uykumdan uyandırdı kafama takıldı sebebi ne olabilir.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

  • Hocam şuan burdan okuduklarıma göre benim makatta çatlak var ne yapmalıyım

   • Doktorun Cevabı

    Makatta çatlak varsa şikayetleriniz artmadan tedavi olmanızı öneririm. kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor, ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. size en yakın kliniğimiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip fissür ise ameliyatsız botulinum toksini enjeksiyonu ile ,eğer başka bir neden varsa tespit edip en ygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı mutlaka düzenleyin.

 22. Merhaba,

  Benim Makat çatlaklığı teşhisi ve basur teşhisim vardı. Krem ve ilaç kullandım. Kabız olduğum da çatlak tekrar ediyor ve gün boyu ağrı oluyor. En son kabızlıkta kan yoktu ama uzun süren ağrı vardı. Benim gaz, hafif kramp, bazen Kabız bazen ishal, bazen de dışkımda mukus şikayetlerim oluyor. Panik Atak problemim de var acaba çok mu takıyorum diyorum ama rahatsızlığım geçmiyor. Yardım eder misiniz?

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip,panik atağınız olduğu için botox enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm

 23. ilkimfelek12@gmail.com

  Merhaba adım İlkim 12 yaşındayım her tuvalete gittiğimde kakamı yapamıyorum çok acıyor çok korkuyorum gitmeye bunun bir tedavisi yada yapabileceğim bir şey varmı (not:Japonya’da yaşıyorum)

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.fastfoodtan kaçınmalısın.bol sebze-meyve tüketmelisin.bol su içmelisin.kabız kalmamalısın.günlük dışkılama alışkanlığı geliştirmelisin.dışkılama ihtiyacını ertelememelisin.botoxla tedavi olabilirisin
   Op. Dr. Atilla Kaya

 24. Erkegim yasim 23 herhangi bir cerrahi mudahalede gecirmedim Aşırı gaz ve bunun yanında gaz tutamama problemim var ve makat bölgesinde dolgunluk hissi var ayda bir seferde çok az damla şeklinde kan geliyor bunun sebebi ne olabilir ve genel cerrahi bölümüne mi ? Gitmeliyim

  • Doktorun Cevabı

   aliaaaa
   makat kanmalarında mutlaka geciktirmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.çatlak,basur gibi hastalıklar olabileceği gibi kötü huylu oluşumlarda hastalığa neden olabilir.daha fazla geç kalmayın
   Op.Dr.Ergun Aygören

 25. merhaba adım Ayşen makatta kaşıntı ve tuvalete çıktığımda kanama oluyo daha sonrada agrı ve acı çekiyom hangi ölüme gitmeliyim

  • Doktorun Cevabı

   Ayşen: Sorun büyük ihtimalle anal fissür dediğimiz makat çatlağı şeklinde görünüyor. Genel cerrahi uzmanlarına muayene olmalısınız. İmkanınız olursa Proktoloji yani makat hastalıkları alanında uzman isimler tercih etmelisiniz. Ya da kliniklerimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak size en yakın kliniğimizi görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/iletisim

 26. Hocam afedersiniz benim makatta cok kaşıntı okuyor ve kanamaya basladi bi sira ama daha hale kasiniyor hastaneye gitmeye utaniyorum ne yapmaliyim
  Op Dr Ergun Aygören
  kanamanın nedeninin araştırılması gerekir.mutlaka muayene ile değerlendirilmeli.proctologa görünün

 27. Merhaba benim 6yaşında kızma var 3 senedir kan kaybediyor bulamıyor lar ve 15gûndûr makattan kan geliyor çocuk cerrahisi ne götûrdm damar çatlaması olmuş dedi ama ara ara devam eden kanama var aklım karıştı çûnkû zaten kan kaybediyor rahatsız napmam lazım tedavi miž samsun tıpta sûrmekte ben Tekirdağ da oturuyorum
  Op. Dr. Seher Şirin
  çocuk cerrahisine görünmeniz gerekir

 28. Merhaba ben 19 yaşındaym.Benim 1 ay önce de makat bölgemde yaram olmuştu acı veriyordu ama 3-4 gün sonra geçti. Simdi birkaç gündür yine tekrarladı yara gibi tuvalete çıkarken ağlamak istiyorum hatta bazen sanki sadece kan geliyor ben acı çektiğimle kalıyorum. Hareket ederken acıyor oturup kalkamiyorum sürekli sızlıyor belki deride sadece bi yaradır diye düşünmek istiyorum ne yapmam gerek onu da bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   Alper: Anlattıklarınızla teşhis koymak tabii ki mümkün değildir. Fakat Anal Fissur olma ihtimali yüksek görünüyor. Kliniklerimizde SGK’lı hastalara muayene ücretsiz olup, 5 dakika gibi kısa sürede sorun teşhis edilip, tedavisi yapılır.

   Op. Dr. Adil ALTINSOY

 29. cbkercan@gmail.com

  Merhaba adım Ercan 2 hafta öncesi apse boşaltma ameliyatı oldum ve gittigim doktor fissür tanısıda verdi ama ben gitmek istemiyorum aynı hastaneye nedeni şu ameliyat dan 2 hafta geçti ama hala sertlik var kenarda normalmi
  Op Dr Ergun Aygören
  Idea Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerkeir.hem fissür hem apse olabilir.gelirseniz durumunzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 30. Merhaba benim makat bölümünün yanında kalçaya doğru sivilce gibi bişey çıktı ve iltihaplanma oldu yürümekte ve oturmakta zorlanıyorum iltihabı aktiktan sonra sigil gibi oluyo bu durum beni fazlaca rahatsız ediyo bunun için ne yapabilirim ne oneriyorsunuz
  Op Dr Ergun Aygören
  Bahsettiklerinizle varolan oluşum hakkında yorum yapmak zor.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim