Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Randevu Al

Anüs bölgesinde basite aldığımız şikayetler aslında içinden çıkılmazı zor olan hastalıkların belirtisi ve başlangıcı olabilmektedir. Onlardan biride makatta ağrı olup, bir çok nedeni bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Apse yada halk arasındaki tabiri ile makat apsesi dikkat edilmediğinde daha zor bir süreç olan Anal Fistül (Makatta Akıntı) problemine dönüşmektedir.

Anal Apse

Makat Apsesi Nedir?
Hastalığın yapısına baktığınızda anüs çevresinde ağrılı şişlik olarak görülmektedir. Aniden ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik kimi zaman kişide ateşlenmeye neden olabilmektedir. Nedenlerine baktığınızda aslında insan hayatını kolaylaştırmak için gerekli dokuların görevini tam anlamıyla yerine getirmediğini görürsünüz.

Salgı Bezlerinin Tıkanması İltihaba Neden Olur
Anüs bölgesinde cildi nemlendirmek ve dışkı çıkışını kolaylaştırmak için gerekli 4-10 adet salgı bezleri bulunmaktadır. Fakat bunların tıkanması sonucu iltihap ve şişlik ortaya çıkmaktadır. Ani bir şekilde ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik hayatı çekilmez hale getirmektedir. Bir çok insan bu süreçte makat üstüne oturamaz. Erkeklerde daha sık görülen bu sorun daha çok orta ve ilerleyen yaşlarda oluşur. Yani çocuk ve ergenlerde yok denecek düzeydedir.

Makat Apsesi Belirtileri

Bir çok hastalıkta odluğu gibi gizli ilerleyen bir hastalık değildir. Yani apse oluştuğu ilk 2-3 gün içerisinde ortaya çıkan makat ağrısı ve şişlik ile kesinlikle farkına varırsınız. Bu noktada kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekir. Çünkü kısa sürede ciddi anlamda sıkıntıya neden olabilmektedir.

Anal Apse İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makatta ağrı, şişlik ve akıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Size önerim ise Proktoloji (makat hastalıkları) alanında kendini geliştirmiş bir doktor tercih etmeniz olacaktır.

Makatta Ağrı Yapan Diğer Hastalıklar
Öncelikle anüs bölgesinde görülen tüm ağrılar Anal Apse ile alakalı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü makatta ağrıya neden olan bir çok hastalık ve şikayet bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) kıl dönmesi apsesi, hemoroid memesinin boğulması, anal fissür gibi hastalıklar bulunmaktadır. Yani makatta ağrı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?
Çoğunlukla 2-3 dakika gibi bir işlem olup, gözle ve parmakla yapılmaktadır. Çünkü ağrı dışında anüs bölgesinde ortaya çıkan kızarık şişlik apse olduğunu ortaya koymaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine geçen bir hastalık mı diye sorarsanız vereceğim cevap evet olacaktır. Fakat burada durmak lazım, çünkü apse kendi kendine patlar, fakat bu patlama kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Çünkü kendi kendine patlaması halinde %100 Anal Fistül problemine neden olmaktadır.

İlaçla Tedavi Edilir mi?
Yazının en önemli yerlerinden birisi sanırım bu kısmı olacaktır. Çünkü Anorektal Apse diğer apse problemlerinden farklı olup, antibiyotik, bitkisel ürünler vs hiç bir çözümü olmaz. O nedenle sakın ilaç vs ile sorunu aşmaya çalışmayın. Tek ve bilimsel çözümü biriken apsenin boşaltılması olacaktır.

Apsenin Acil Boşaltılması Gerekir
Doktor muayenesi ile sorunun Anal Apse olduğu kesinleşmesi halinde mutlaka boşaltılması gerekir. Çünkü her geçen gün sorun derinleşmekte ve aynı zamanda cilt altında doku hasarına neden olmaktadır. 3 Gün içerisinde boşaltılması halinde Anal Fistül problemi olması engellenir. 4. günde boşaltılması halinde Fistül riski %40-%50 olurken 6. günde boşaltılması halinde ise Fistül riski %60-%70 oranında olmaktadır. Boşaltılmaması yada kendi kendine boşalması halinde ise Fistül riski %90 oranına yükselmektedir.

Anal Fistül (Makatta Akıntı) Nedir?
Tedavi edilmemesi (boşaltılmaması) yada kendi kendine boşalması halinde Anal Fistül problemine dönüşeceğini öğrendik, bu konuda sitemizde detaylı bilgiler yer almakta olup, kısaca değinmek gerekirse oluşan iltihap doku hasarına neden olmaktadır. Öyle ki kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanala / tünele neden olmaktadır. Bu düz bir şekilde olduğu gibi ağaç dallarını andıran karışık bir şekilde olabilir. Bağırsağın son kısmında olduğu için dışkı kanala akmakta ve oradan dışarı çıkmaktadır. Bu nedenle makatta akıntı yapan hastalıkların başında gelmektedir. Anal Fistül ile ilgili sitemizdeki konuya bakınız.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Öncelikle bilimsel bir tedavi için boşaltılması gerektiğini anladık, şimdi bunun nasıl yapılması gerektiğine bakalım. Burada basit bir ameliyat uygulanması gerekir. Kimileri enjektör (iğne) ile irini çekerek boşaltsa da bu kesinlikle bilimsel bir uygulama değildir.

Cilt 2 Santim Kesilir, Cerahat Boşaltılır
Hastaya genelde lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılır. Bu noktadan sonra bistüri (neşter) ile şişlik olan bölge 2 yada en fazla 2,5 cm olacak şekilde kesilir. Bu noktadan itibaren cilt altında biriken cerahat coşkulu bir şekilde dışarı akacaktır. Bu durum doktor ve hemşirelerin pek hoşuna gitmez. Aslına bakarsanız apse boşaltma görüntülerine baksanız sizinde mideniz kaldırmayacaktır. 🙂

Drenaj Takılır
Cilt altında biriken irin boşaltıldıktan sonra yine irin birikmesini önlemek için drenaj takılmaktadır.

Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Doktorunuz apseyi boşaltmasına ek olarak oluşan doku hasarını düzeltmek için antibiyotik tedavisine başlanabilir. Doktorunuzun yazdığı ilacı sonuna kadar düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Kıl Dönmesi Apsesi Farklı Bir Durumdur
Anüs bölgesinde görülen bir diğer apse kıl dönmesi apsesi olup, her ikisi farklı durumlardır. Erkeklerde sıkça görülen Pilonidal Sinüs ilerleyen süreçte makatta akıntıya neden olmaktadır. Bu akıntının cilt dışına çıkması mümkün olmaması halinde iltihap durumu oluşmaktadır. Bununla ilgili sitemizde geniş kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Yukarıda yer alan bilgilerde mutlaka boşaltılması gereken bir sorun olduğunu gördük, bu işlemi Idea kliniklerinde yapabilirsiniz. SGK güvencesi olan hastalar için 400 olmayanlar için 800 TL ücretlendirmesi bulunmaktadır.

367 Yorum

 1. hocam benim sorunum acı biber yiyince büyük çişimi yaparken içerde yanmalar oluşuyordu ve iç organlarım dışarıya çıkıcakmış gibi oluyordu daha sonra acı bıber yemeyı kestım ve bu yanmalar ortadan kalktı hiç bir şekilde agrı yada sızı yok ama şuanda makatta nohut tanesi büyüklüğünde baloncuk oluştu sanki kan toplanması gibi birşey ve bu nasıl geçer ne yapmam gerekir?.. kolay gelsin..

  • Doktorun Cevabı

   Acı ve baharatlı yiyecekler dışkılarken kabız olmasanız da fazla ıkınmaya neden olur, Bu da hemoroid, anal fissür gibi makat hastalıklarına zemin hazırlar. Anal hematom, tromboze hemoroid olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.

   • Hocam makat apsesi var 3 gun oldu ssk yok ucret ne kadar bide genel anesteziyle yapiuosunuz degilmi

    • Doktorun Cevabı

     Kliniklerimizde genel anestezi ile tedavi yapmıyoruz. Eğer sen gün oldu ise daha fazla bekletmeden acil kliniklerde apseyi açtırmalısınız. Tedavisi geciken apseler fistüle neden olur. Fistül de tedavisı zor ve uzun süren bir hastalıktır.

   • Merhaba hocam yaklaşık 3 gün geçti üzerinden 2 kere kan geldi arada yanmalar oluyor kıl dönmesi olduğunu düşünüyorum hormon tedavisi de alacağım inşallah ben cerrahi operasyon olsun ameliyat olsun kan alımı olsun bayılırım dayanamam kendiliğinden geçer mi

    • Doktorun Cevabı

     Hayır kendiliğinden geçmez, tedavi edilmesi gerekir, önce apsenin sonra da kıl dönmesinin. Eğer hastane korkunuz varsa mutlaka mikrosinusektomi yöntemini araştırın

 2. Hocam merhaba. Makatin ust kuyruk sokumundan gelen sarimtirak sivi sabun kivaminda bir akinti olmaktadir. Teshisi koyamadim. İnternetten arastirdim ne oldgunu cozemedim. Bir doktora mi gorunmeliyim? Hastalik hakkinda bilgi alabilir miyim? Tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   Tarifiniz kıl dönmesine bağlı olduğunu düşündürüyor.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. Yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. Kıl dönmesi ise tedavinizi geciktirmeyin, hastalığınız ilerlemeden tedavi olun derim.biz kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden yapabiliyoruz.

 3. Bi hfta önçe ameliyat oldum makatımn sag alt tarafında Bi tane şişlik var bu ne oluyor cvblarsaniz sevinirim

 4. Hocam benimde adetten sonra makatta akındı karınmı çok agır var gömekte ve kuyruk sokumumda agır var var şişlik ilk günü isal oluyorum 8 yada 9 kere isal ama intap geliyor hocam agırlarım çok şişlik çok agırlar belime vuryor makatta pişik olur ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   Hem kuyruk sokumu , hem de bağırsaklarınla ilgili şikayetlerden bahsetmişsin. Kuyruk sokumunda kıl dönmesi olur, eğer apse varsa ağrısı bele vurabilir.öncelikle durumunu muauene ile değerlendirip tam olarak şikayetlerini tespit edip sorunları en uygun yöntemlerle çözmek gerekir.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsin. Pişik için pruzon pomat kullanabilirsin.

 5. Hocam merhaba makatın hemen yanın daşişlik meydana geliyor genel cerrahi gittim yag bezesi dedi şiş tikten sonra patlıyor ve dışarı atıyor ve rahatlıyorum vehersene tekrarlıyor ve yine makat bölgesinde kaşıntı olmaya başladı ve yine şişmeye başladı ne yapmalıyım cerrah doktoramı gitmeliyim yine korkulacak birdurum varmı bunda kötü huylusuda varmı

  • Doktorun Cevabı

   Yağ bezesi denildi ise gelin muayene ile değeelendirelim, şişlik olup patlıyor ve akıntı oluşuyorsa iltihaplanıyor demektir. Tekrar eden iltihaplar bu bölge de sorun oluşturur.05426210888 nolu telefondan size en yakın şubemize randevu alarak muayene olabilirsiniz

 6. Hocam saygılar. Anal apse teşhisiyle farklı iki cerraha gittim. Yaklaşık 1,5 aydır antibiyotikler iğneler kremler kullandım. Enson muayenemde doktorum kremlere devam etmemi ve elle yaptıpı muayenede fistüle çevrilmeden yaranın iyiyedoğru gittipini söyledi. Ağrım eskiye nazaran az. Yinede çok oturunca vede hafif kabızlıkta ağrıyor. Bu rahatsızlığım geçermi. Kafama çok takıyorum. Saygılar

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlığa bağlı ağrı olması anal fissür düşündürüyor, fissüre bağlı apse oluşmuş olabilir.muayene ile değerlendirip sorunu tespit etmek gerekir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatzız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 7. Hocam merhabalar bundan bi kaç gün evvel tuvalette sanırım biraz sert dışkılama yaptım canım yandı sonraki gün meme oluştu anüs çevremde bir zonklama bir acı bir ağrı mahvoldum tuvalete çıkarken ilk zamanlar kanama yaptı açık kırmızı 3. Gün kanama durdu anestol ve fito krem kullandım teremiycine kullandım madecessol kullandım. Ağrım devam etti bugün dışkılama esnasında taharetlendiğim sırada peçetede kanlı iltihap gördüm baya biraz rahatladım ama şuan kaşıntı ve ara ara zonklama var kaşıntı ve acı var nedir sebebi meme hala duruyor ucu hala sarımsı ve içinde yine iltihap var sanırım basura benziyor ama değil ne yapabilirim daha 4 gün oldu sıcak su torbasına oturuyorum rahatlatıyor anca öyle uyuyorum

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlığa bağlı fissür gelişmiş olabilir. Beraberinde bekçi meme dediğimiz yapı oluşabilir. Fakat fissür sonrası apse de geliştiyse sorun büyür. Muayene olmalısınız. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Op. Dr. Ali Rıza şahap Barlas

 8. Hocam bende bebeklikten beri var, yaşım 35 fakat bendeki sadece kaşınma ara ara kanama şeklinde , doktor bunun içşn merhem verdi,merhemle tedavisi mümkün müdür.fistülden korktuğum için kullanmadım Mümkünse hangi merhemi kullanmalıyım.bendeki ciddi mdir ameliyatla geçermi,küçükken beş taneydiler merhemle iyileşti birçoğu,fakat bu kaldı.

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile tam olarak sorunu tespit etmek gerekir,tedavi ona göre planlanır.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemlew yapabiliriz.05426210888 nolu telwfonu arayıp hastalığınız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

  • Meraba.. 1.5 sene once fissurden ameliyat oldum lakin hic bi zamn agrilarim gecmedi. 1 ay önce makatin hemen üst kisminda ceviz büyüklüğünde abse cikti.. doktor enjektor ile drene etti antbiyotik kullandim 3 gunde sapasaglam oldum. Lakin 1 hafta surmeden tekrardan abse oluştu tekrardan doktora gittim nesterle kesi yaparak drene etti abseyi 2 haftadir kestigi yerden iltihap akiyor bende sicak su oturmasi yapip iltihabı bastitarak cikartiyorum. Sislik yuzde 80 gitti… ama iltihap gitmedi bu iltihap akintisi hic bitmeyecekmi 🙁 yardımcı olursaniz sevirnim

   • Doktorun Cevabı

    şikayetiniz makat apsesi de olabilir fakat tarifiniz daha çok kıl dönmesi apsesi düşündürüyor. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değeelensieip redavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

    • Cevaplarıniz icin cok tesekkur ederim. 1.5 sene once fissurden ameliyat oldum sıkıntılarım tam olarak gecmedi bi kac ay once anrrcta krem kulllandim ise yaramayinca bıraktım. Biraktiktan 1 ay sonra kadar abse oluştu. Hastanede drenaj yaptiktan sonra hergün oturma banyosu ve iltihap bosaltma islemi yapıyoruz. Akintilar birtürlü bitmek bilmiyor ama :(( mr cekildim 1 hafta once ödem ve iltihap var fistul yok dendi. Antibiyotik verip gonderdiler… ben kendim islem yapmasam devamli agri yapio sikarak vs bosaltiyoruz rahatliyorim.. fistül olmus olabilirmiyim

     • Doktorun Cevabı

      Olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir.

     • Hocam yaşım 29..yaklasik 13.14 yasimdan beri makatin yaninda apse olusuyor kendiliginden patlayip iyilesiyor..bazen 1 yil boyunca olmuyor bazen ayda bir oluyor..ozellikle çok yürüyünce hali saha maclarindan sonra agri seklinde basliyor 2.3 gun icersinde nohut buyukligunde oluyor ve patlayip bosaliyor..genel cerraha gittim elle muayene sonucu fistul dedi ilaç yazdi yine tekrarlarsa o bölgeyi yakayim dedi..doktora gidip cerrahi mudahale olmaktan korkuyorum.birde sizin yorumunuzu merak ettim

     • Doktorun Cevabı

      Geçirdiğiniz apseler sonucu fistül oluşmuş, apseye erken müdahale edilmezse fistül oluşur ve fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır. Tedaviyi geciktirdikçe fistülün ilerlemesine basit bir fistülken komplike hale gelmesine neden olursunuz. Bir an önce tedavi olmalısınız.05426210888 nolu telefonla görüşüp ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 9. Merhaba şişme ve ağrı sebebiyle acil e gittim ve apse olduğunu söylediler hafta sonu olduğu için cerrahi ye gidemedim ve bugün kendiliğinden patladı ve içinden ağır kokulu iltihap çıktı aciklamalarinizda kendiliğinden patlaması kötüye gidecegini anladım bunun neden olduğunu hala bilmiorum tekrarlama yapar mı korkulacak birsey var mı sizce

  • Doktorun Cevabı

   Makat apsesi nedeni bilinmeyen ve önlem alınmayan bir durum,bu nedenle tekrar oluşursa gecikmeden apseyi açtırmalısınız,yoksa fistül oluşur

   • Merhaba kaç günde bu apse patlar şuan doktora gitmeye müsait bir durumda değilim eczahaneye gittim bacoderm diye bir krem aldim

    • Doktorun Cevabı

     1 hafta 10 gün sürebilir,olgunlaşmasına bağlı,apsenin yerleşim yeri önemli. Eğer anüs çevresine yakınsa fistüle neden olabilir, bu nedenle bekletmeyin derim

 10. Hocam 2 defa fistil anal apse ameliyatı oldum ama bu arada 6 ay geçtikten sonra tekrar küçüçük sivilce gibi sulu kan sarı irin gibi akıntı var ıkı sefer kabız oldum sivilce gibi kan geliyor bunu nasıl önleyebiliriz yada bitkisel olarak yada nasıl geçebilir hocam

  • Doktorun Cevabı

   Makat yada anal apse için yapılabilecek bişi yok.sadece çıktıkça erken dönemde açtırmalısınız ki fistül oluşmasın.kabızlığa bağlı fissür oluşabilir,eğer şikayetiniz varsa size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değeerlendirebiiliriz.

 11. hocam mrb ben 2 gün oldu apse ameliyatı olalı şöyle bir sıkıntım var apış arası ve yumartalık bölgem şiş ultrason çektirdim bir sıkıntı yok ama şişlik inmiyor acaba buz uygulaması yapsam gecermi birde apse yeri hala acık arada akıntı geliyor sizce ne zaman kapanır teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Daha çok erken demekki apseniz çok ilerlemiş,ödem ve şişlik apseye bağlı gelişmiştir.apse gerileyip iyileştikçe ödem gerileyip,şişlik azalacaktır.buz uygulamak ağrıyı azaltabilir ama çok anlamlı değil.antibiotik kullanmaya devam edin,pansumanlarınızı düzenli yapın.iyileşme sürecinde apsenin büyüklüğü ve yaygınlığı önem arzeder.2 hafta ladar sürebilir.

 12. hocam anal apse sorunum oldu genel cerraha gittiğimde narkozsuz şekilde kesik atıldı direkt bir iltihap boşalması olmadı fakat günden güne ağrıda hafifleme oldu. şuanda da ağrım hafif şekilde devam ediyor. krem kullanıyorum bugün kontrole gittim doktor muayene yapmadan ağrın hafif seyrediyorsa kremi kullanmaya devam et 15 gün sonra kontrole gel dedi. bu şekilde iyileşme söz konusu olabilir mi ?

  • Doktorun Cevabı

   Iyileşme için apsenin açılması yeterli, ağrının azalması da zaten iyileşmesinin olduğunu gösterir,

 13. Hocam merhaba Makat kısmında içi dolu küçük bir şişlik var ama yürürken veya otururken acımıyor sorun yaşamıyorum sadece büyük abdestimi yaparken çok zorlandığımda 1-2 damla kanıyor bazen şişiyor bazende inmiş oluyor bunun bir riski falan yok değil mi?

  • Doktorun Cevabı

   Makat kanamalarında gecikmeden mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.nedeni kötü huylu bir oluşum da olabilir.

 14. İyi akşamlar apse boşaltılması yapıldı. Daha sonra Yaklaşık 10 ay kadar bir sıkıntı yaşamadım. Ondan sonra kesik yeri ile makat arasında dıştan belli olmayan ama elle dokunulduğunda içte şişlik ve sert bölge oluştu genellikle çok yürüdüğümde ve yorgunluk olduğundan daha fazla ağrı oluyor. Sebebini söylerseniz sevinirim ve hangi bölüme gitmeliyim

  • Doktorun Cevabı

   USG ile değerlendirmek gerekir. Genel cerrahiye görünmelisiniz

  • Hocam bana en başta çatlak tehşisi konuldu ve rectoderm ile anestol pomad verildi 20 gün kullan gel dediler ilk 10 günde geçirdiği için 10 gün kullanmadım ve tekrar başladı kremlerin 20 günden fazla kullanılmaması söylendi ama geçer diye yeniden kullandım geçmedi hatta ağrılarım dahada arttı tekrar gittim bu sefer 1 2 cm apse oluştugu söylendi ve yine anestol pomad ile procto glyvenol verdiler ve hergün büyük abdestimi yapmam söylendi her yaptıgım da gün içinde oturamıcak kadar çok ağrı çekiyorum artık tamamen kurtulmak istiyorum lütfen bana yardım edin

   • Doktorun Cevabı

    Enfeksiyon varken cerrahi tedavi yapılması doğru değil, iyileşme gecikir ve başka hastalıklara zemin hazırlayabilirsiniz. Ama botulinum taksinin enfeksiyonu ile ameliyatsız tedavi edilebilir. Size en yakın kliniğimize giderseniz yardımcı olunacaktır

 15. Hocam öncelikle merhaba 1 hafta önce bende tramboloze hemoroid teşhisi konuldu makat ta 2 adet meme oldu ilaçlarla gecmeyince ameliyat oldum ve büyük abdestle çıkınca sanki meme elime geliyor gibi ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 16. ben 15 yaşındayım makat bölgemde bir şişiklik var ve dokununca acıyor oturunca rahatsız ediyor veya yürürken rahatsızlık veriyor. kilolu değilim sporumu iyi yaparım ve iyi beslenirim. kabızlığım yok büyük abdestimi yaparkende acımıyor fakat normal yaşantıda canımı acıtıyor sizce ne olabilir.

  • Doktorun Cevabı

   dışkılama ile ilgili sorununuz yoksa kıl dönmesi yada fistül olabilir.gelirsenizmuayene ile değerlendrebiliriz

  • Hocam ben 28 yaşındayım 2 aydır makattan sarı akıntı geliyor krem aldım eczaneden ne yapmalıyım doktora decek vaktim yok

 17. Atila Bey randevu aldım Cts ama size resim göndersem bakabilir misiniz ? Cok korkuyorum

 18. Hocam bende crohon hastalığı teşhisi konuldu. Tedavi için kortizon içerikli haplar verildi.. bunlarda makat bölgesini tetikleyerek. Makat apsesi oluştu. Doktorum acilen boşaltılması gerek diyerek beni ankaraya sevk etti. Oradaki doktorlar. Bir ilaç yazıp gönderdiler. Eskisehirde doktorlar. İlaca devam etmem daha iyi olur diyerek ilaca başladım. AğRyan bölgeler geçerken farklı bölgelerde ağrı devam etmekte. Hayatım alt üst oldu. Çok korkuyoRum. 1 ay ilaç sonrası ilaçlı Emar verildi. Lütfen ba a bir öneri gönderin yazın yanlış tedavimi uygulanıyor..

  • Doktorun Cevabı

   kortizon makat apsesinin primer nedeni değil asıl nedeni crohn hastalığı,crohn hastalığında anal apse ve fistül sık görülür,anal apse ve fistül olan kişiler de crohna yatkındır.yapacak tek şey gecikmeden apse tedavisi yaptırmanız,eğer fistül oluştuysa yine komplike hale gelmeden tedavi olmanız.

   • hocam merhaba bendede anal fissür teşhisi konuldu antibiyotikler kremler kullandım 8 gün agrıyı kesiyor ama az bazen kan ve akıntı gelmesi devam ediyor doktor elimden geleni yaptım diyor kontrole çağırmıyor fakat kızarıklık ve parmak arası yarığı gibi küçük işret halen var sizce iyiye gidiyormu

    • Doktorun Cevabı

     Tedavi edilmesi gerekir. Botilinum taksinin enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Diyetinizi düzenlemelisiniz. Kliniklerimizde ana fissür tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır.

 19. Hocam makatta önce küçüktü uzun bir süre sonra sisdi sonra 2.gub Kendisi patladı ve baya kanadı daha sonra bir doktora başvurdum bana fucidin krem ile sef 1 Gr antibiyotik verdi ve kullaniyorum bu olay bı kez daha tekrarlanmıştı bu ilaçlar etkili olurmu ve tekrarlar mi

  • Doktorun Cevabı

   apse nedeni bilinmeyen bir şekilde çıkıyor,alınabilecek bir önlem yok.sadece çıktığı zaman en kısa sürede tedavi ettirmelisiniz.anal fistüle neden olabilir.hatta kendi haline patladı ise 1-2 ay sonra fistül muayenesi olmanızı öneririm

  • Hocam bende de kabarcıklı su toplanması ve şişlik var ve açıkcası korkuyorum.. muhtemelen tuvalete rahat rahat çıkamamaktan kaynaklı … kızarıklık şişme ve yanma hissi var ne olabilir acaba.. Arko krem kullanıyorum ama doktora gitmeye çekiniyorum ne önerirsiniz

   • Doktorun Cevabı

    Anal fissür olabilir. Kronikleşmeden muayene olmanızı öneeirim. Arko krem makat hastalıklarında kullanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder