Makat Apsesi (Perianal Apse) Nedir, Neden Olur, Nasıl Boşaltılır?

Makatta ağrı, şişlik ve kendi kendine patlaması halinde kötü kokulu akıntıya neden olan makat apsesi, acil müdahale gerektiren anal bölge hastalıklardan birisidir; çünkü müdahale edilmeden geçen her dakika makat fistülü riskini artırmaktadır. (1,2)

Makat Apsesi Ne Demek?

Anal apse ya da makat apsesi, sorunun genel adını belirtmek için kullanılır. Çünkü apseler kendi içerisinde 4 gruba ayrılır. Bunların en sık görülen türü: perianal apse ve sırasıyla ischiorectal, intersphincteric ve supralevator apse olarak ayrılmaktadır. (3,4,5,6)

Ramanujam ve arkadaşlarının 1023 hasta üzerinde yaptıkları çalışma sonucu: 437 kişi perianal, 233 kişi ischiorectal, 219 kişi intersphincteric ve 75 kişi ise supralevator apse olduğunu belirtilmiştir.

Bu ayrıştırmanın nedeni apsenin görüldüğü yer ile alakalıdır. Aşağıda yer alan görselde apselerin yerleşim yerleri mavi renkte gösterilmiştir. Makat apsesi çocuklar dahil, tüm yetişkinlerde görülme olasılığı vardır. Görülme sıklığı ise: Her 100.000 kişiden 16’sı şeklinde araştırma sonuçları ile görüyoruz. (7)

Yukarıda yer alan görselde de gösterildiği şekliyle apseler, cilt yüzeyine yakın ya da daha derin yerleşimli olabilmektedir. Bu nedenle apse belirtilerinde türe göre farklılıklar olabilir.

Perianal Apse Neden Oluşur?

Sorunun kaynağı: Anal kanal içerisinde bulunan salgı bezlerinin tıkanması ve bakterilerle enfekte olmasıdır. Enfeksiyona neden olan aerobik ve anaerobik (oksijene gerek duyan, duymayan) bakteriler ile alakalıdır.

Anaerobik bakteriler arasında: bacteroides fragilis, peptostreptococcus, prevotella, fusobacterium, porphyromonas ve clostridium en sık görülen türüdür. Aerobik bakteriler arasında ise: staphylococcus aureus, streptococcus ve escherichia coli yer almaktadır. (8)

Anal Apse İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Değerli arkadaşlar, makatta apse riski oluşturan hastalıklar: crohn, hiv, anorektal kanser, anal fissür ve diyabet olabileceği gibi; anal ilişki ya da anüs içine sokulan yabancı cisimler ve travma kaynaklı da olabilir. Öyle ki yapılan bilimsel çalışmalardan birinde: sigara kullanımının apse riski içerdiği ortaya konmuştur. (9)

İshal: Vasilevsky ve Gordon tedavisini yaptığı 103 hastanın ishal olduğunu bildirdi. (10)

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Makatta ağrı: En belirgin apse şikayetleri arasında yer almaktadır. Anüs kenarında, zonklama şeklinde ağrı oluşur. Oturduğunuzda, ağrının arttığını fark edersiniz. Tabii ki makatta ağrının nedeni sadece apse değildir.

Makatta Şişlik: Bir diğer belirti ise anüs çevresinde şişlik olmaktadır. Üzeri kızarık olan bu şişlik, dokunduğunuzda ağrı da artışa neden olmaktadır.

Makatta şişlik

Ateşlenme, Titreme: Apsenin daha derinlerde olması halinde, cilt yüzeyinden şişlik ve kızarıklık olmayabilir. Ağrıya ek olarak, ateşlenme ve tir tir titreme şeklinde şikayetler eşlik edebilir.

Makatta Akıntı ve Kötü Koku: Perianal apse, cerrahi müdahale ile boşaltılması gecikirse, kendi kendine patlayacaktır. Tabii ki bu durum sarı renkli akıntı (irin akıntısı) ve ciddi anlamda kötü kokuya neden olmaktadır.

Dikkat! Apsenin kendi kendine patlaması, sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. Siz mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Çünkü tam olarak drene edilmesi ve fistül varlığı incelenmesi gerekir.

Apse İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Apse teşhis ve tedavisi için, genel cerrahi uzmanı tercih etmek gerekir. İmkanınız varsa, proktoloji (makat bölgesi hastalıkları) konusunda deneyimli bir hekim tercih edin; çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş ve kendi içerisinde branşlara ayrılmaktadır.

Unutmamanız gereken bir diğer husus, apsenin en geç 24 saat içerisinde boşaltılması gerektiğidir; çünkü her geçen dakika fistül riski artacak, kendi kendine patlama olasılığı gibi riskler ortaya çıkacaktır. Bu sorun ile akşam ya da hafta sonu karşılaşmanız halinde, hastanelerin acil servislerinden yardım alabilirsiniz.

Acil servislerden yardım almanız halinde, ayrıca genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir; çünkü her apse belli ölçüde fistül riski oluşturur. Fistül, tespit edilmesi halinde, gerekli tedavi genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlar, yazının giriş kısmında belirtildiği gibi, apseler makat bölgesinin 4 farklı noktasında oluşabilir. Bu nedenle muayenede farklılıklar bulunmaktadır: Perianal apsenin ciltte neden olduğu şişlik, kızarıklık, gözle görülürken; diğer apseler herhangi görünür bir belirti oluşturmaz.

Bu yüzden gözle kontrol, rektal tuşe, (parmakla makat muayenesi) yanı sıra MR ve Endoanal ultrason cihazları ile yapılır. Bu cihazlar: apsenin yerini tespit etmede kolaylık sağlar.

Perianal Apse Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine ya da ilaçla geçecek bir sorun olmadığını bilmelisiniz. Tek çözüm yolu: Apsenin cerrahi müdahale ile boşaltılmasıdır. Bunun için genel cerrahi uzmanına müracaat etmelisiniz.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Perianal apse boşaltma işlemi ciltte 1-2 cm kesi ile mümkündür. Cilt altında biriken irin, bu kesikten dışarı fırlayacaktır. İşte bu noktadan sonra, hastanın ağrısı %90 azalarak, rahatlama hissedecektir. İşlem öncesi bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) işlemi yapılmaktadır. Böylece ağrısız bir işlem olduğu söylenebilir. Aşağıda yer alan videodan nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Doktorunuz apseyi boşalttıktan sonra, gerek görmesi halinde drenaj uygulayabilir. Drenaj ile tekrarlama riski ortadan kaldırılır. Yapılan kesi için dikiş atmaya gerek yoktur.

Sağlıklı insanlarda antibiyotik gerekmez; fakat diyabet ve fakat bağışıklık sistemi zayıf olan hastalara önerilebilir. Bu durum doktorlar arasında farklılık gösterebilir.

Apse Kremi Var mı?

Google arama sonuçlarında “makat apsesi kremi” kelimesinin önce çıktığı görülüyor. Bu durum insanların bu kelimeye verdiği önemi göstermektedir. Öncelikle böyle bir ürün ile karşılaşmadığımı belirtmek istiyorum. Ayrıca anal apseler ilaç ya da krem ile tedavi edilemez.

ÖZET

Makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi şikayetleri kesinlikle ciddiye almalıyız. Makat apsesi yanı sıra fissür, fistül, hematom sorunların belirtisi olabilir.

Apse fark edildiği andan itibaren, vakit kaybedilmeden doktora müracaat edilmesi gerekir. Çünkü geç kalının her dakika, fistül riskinin artması demektir.

Sadece apsenin boşaltılmasına odaklanmayın. Sonrasında gelişmesi muhtemel fistül problemine hazırlıklı olun.

En önemli hususlardan biri de apsenin nedenlerini araştırmak olmalıdır. Apse nedenleri arasında: İnflamatuar bağırsak hastalıkları yanı sıra makat kanseri olabilmektedir. Bu nedenle altta yatan neden ortaya konmalıdır. Yoksa yeniden apse olması muhtemeldir.

KAYNAKLAR

 1. Mappes, H. J., & Farthmann, E. H. (2001). Anal abscess and fistula. In Surgical Treatment: Evidence-Based and Problem-Oriented. Zuckschwerdt.
 2. KOÇ, O., SARI, Y. S., TUNALI, V., & ŞAHİN, O. Perianal Apse Sonrası Perianal Fistül Gelişimi.
 3. Sahnan, K., Adegbola, S. O., Tozer, P. J., Watfah, J., & Phillips, R. K. (2017). Perianal abscess. Bmj, 356, j475.
 4. Hogan, A. M., Mannion, M., Ryan, R. S., Khan, W., Waldron, R., & Barry, K. (2013). Beware the ischiorectal abscess. International journal of surgery case reports, 4(3), 299-301.
 5. Millan, M., García‐Granero, E., Esclápez, P., Flor‐Lorente, B., Espí, A., & Lledó, S. (2006). Management of intersphincteric abscesses. Colorectal Disease, 8(9), 777-780.
 6. Prasad, M. L., Read, D. R., & Abcarian, H. (1981). Supralevator abscess: diagnosis and treatment. Diseases of the Colon & Rectum, 24(6), 456-461.
 7. Adamo, K., Sandblom, G., Brännström, F., & Strigård, K. (2016). Prevalence and recurrence rate of perianal abscess—a population-based study, Sweden 1997–2009. International journal of colorectal disease, 31(3), 669-673.
 8. Brook, I. T. Z. H. A. K., & Frazier, E. H. (1997). The aerobic and anaerobic bacteriology of perirectal abscesses. Journal of clinical microbiology, 35(11), 2974-2976.
 9. Devaraj, B., Khabassi, S., & Cosman, B. C. (2011). Recent smoking is a risk factor for anal abscess and fistula. Diseases of the Colon & Rectum, 54(6), 681-685.
 10. Vasilevsky, C. A., & Gordon, P. H. (1984). The incidence of recurrent abscesses or fistula-in-ano following anorectal suppuration. Diseases of the Colon & Rectum, 27(2), 126-130.

405 Yorum

 1. 1aydir geçmeyen makatta ağrı var ve sis fistül yırtığı dedi doktor memethol verdi kullandım hiç fayda etmedi hala çok ağrıyor resmen hayatım bitti evden dışarı çıkamıyor um ne yapmalıyım hocam

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz.

 2. Merhaba anüs deliğinin hemen yanında şişlik oluştu bu bazen oluyor sonra kendi kendine geri yok oluyor kısa zaman aralıklarıyla değil tabii ki. Herhangı bir akıntı yok tek sorun hafif şiş ve acıyor. Sizce makat apsesi mi?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   kabızlık ,tuvalette uzun kalıp ıkınma gibi sorunlarınız varsa anal fissüre bağlı bekçi meme,anal hematom, tromboze hemoroid ve apse de olabilir.muayene ile değerlendirilmeli.
   makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirilir ve ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
   0212 542 0 888 – 0212 572 72 65 GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88 nolu telefonlardan bilgi ve tüm kliniklerimize randevu alabilirsiniz.

 3. S.a hocam sadce kısa net bilgi almak istyorum yaklaşik 7-8sene önce bnde gaz kaçirma gbi olaylar olmaya başladi ve ben hiç hisetmiyordum makkatanmı kacyo yoksa başka biseymi bilemedim otobuslerde arac kullanirken toplu ortamlarda artk o kotu kokun bnden geldigini anladim cok hastanelere gittim kolonoskopi cekildim mideme baktilar ultrasonla faln bulamadilar hala ayni sikayetlerim devam ediyor piskolojikmen bitmiş durumdayim ne bi seyyat edebiliriyorum nede toplu biyerlerde bulunabiliyorum bunun nedeni sebebi ne olabilir hocam allah icin makkat yanak kenarında 12-13 yaşimdan beri yeşil şişlik var apse galiba ondan oluyor alabilirmi yasım şuan 24

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   muayene ile değerlendirip,sorunu tespit edip,tedavinizi yapabiliriz.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam merhabalar 2 gün önce makat deliğimin yan tarafında bir şişlik vardı ve hemen acile gittim acile gittiğim doktor basur olduğumu söyledi ve genel cerrahine randevu almamı istedi şuan şişlik halen devam ediyor ilaçların hiç bir etkisi olduğunu düşünmüyorum genel cerrahi randevumada 5 gün var bu süreçte ne yapmalıyım her vakit sızlıyor uyuyamıyorum oturamıyorum zar zor yatıyorum 5 günlük süreçte nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz?

  • Doktorun Cevabı

   Daha önce kabızlık ve tuvalette uzun kalma gibi durumlarını varsa basur olabileceğiniz düşündürür, Ama birden bire oldu ise apse, Hem yada tromboze hemoroid olabilir. Muayene olmalısınız.

 5. Makat ile kuyruk sokumu arasında çok çok küçük hafif ağrılı bir şişlik farkettim. Genel cerrahiye muayene oldum hemen aynı gün doktorum makat içini muayane etti içeriden gelen bir enfeksiyon olmadığını fakat derinin üst tabakasinda hafif bir Sivilce gibi enfeksiyon geliştiğini söyledi, tahristen olabilir dedi. Mercimek tanesi kadardı boşaltmadi o yüzden. Antibiyotik hap ve krem verdi kullanıyorum. Ağrısı tamamen geçti 2 günde ve iyice küçüldü nokta gibi oldu ama hala yok olmadı sanki orda kist oluşmuş gibi duruyor. Ne yapmak lazım hocam? İlla kesilmesi mi lazım? Antibiyotik bitince büyüyüp makat apsesine dönüşür mü?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek yorum yapmak zor. Yada 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.

 6. hocam selam. internetten araştırıp öğrendiğime göre makat apsesi var bende. yaklaşık 1 haftadır böyle ilk başta büyük abdestimi yaparken kan geldi sonrasında kontrol ettiğimde ise küçük sivilce gibi bir şey var. ne yapmam gerekiyor?

  • Doktorun Cevabı

   Makat apsesi varsa gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

 7. Hocam benım hemoroıd sorunum var kabız oldukdan sonra makatda sivilce cıktı sonra kendılıgındrn patladı sımdk regli dönemım yaklasdı tektar şişdi acaba bu apsenın reglı donemıne denk gelmesi ve tekararlamsı normalmı

  • Doktorun Cevabı

   Apse var ise mutlaka muayene olup bir proctoloji uzmanından görüş almalısınız. Eğer apse varsa ve zamanında tedavi edilmez ve geçirirse fistüle neden olabilir. Fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır. Muayene için Size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.

 8. Makatla yumurtalıklar arasında şişlik var ve çok şiddetli bir şekilde ağrı yapıyor bunum geçmesi için ne yapabilirz

  • Doktorun Cevabı

   Peri anal apse, gecikmeden tedavi edilmesi gerekir. Eğer apse tedavisi gecikirse anal fistül oluşabilir, fistülün tedavisi zor, Uzun ve zahmetlidir. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip tedavisini yaptırabilirsiniz. Corona enfeksiyonuna yönelik yüz önlemleri aldık ve hastane karmaşasından uzak gönül rahatlığı ile tedavisini yaptırabilirsiniz.

 9. Hocam zoratenin adlı ilacı kullanıyordum makat bölgemde apse çıktı
  Genel cerrahım apse ameliyatı sonrasında zoratenin adlı ilaçtan kaynaklandığını söyledi
  Sizin bu konudakş görüşünüz nedir

  • Doktorun Cevabı

   Zorateninin direk böyle bir yan etkisi yok ama makat bölgesinde kuruluğa, kuruluk nedeniyle tahrişe neden olup apse oluşmuş olabilir.

   • Daha önce buna benzer bir şikayetle gelen hasta olmuş muydu ya da benzeri bir vaka

    • Doktorun Cevabı

     Hayır, hatırlamıyorum.

     • Teşekkür ederim

     • Hocam büyük abdest yaparken irine benzer sarı akıntı geliyor ne yapmam lazım veya hangi ilaci kullanmam lazim bilgi verirseniz sevinirim

     • Doktorun Cevabı

      Muayene ile değerlendirmek gerekir. Anal apsemi yoksa fistülle bağlı mı? 05426210888 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.

    • Hocam merhaba 3 gün önce makatımda apse şikayetiyle doktora gittim drenajla apseyi boşalttı 2 gün iyidim ama 3. Gün çok çok hafif bi ağrı var bu normalmi

     • Doktorun Cevabı

      Apsenin açılmasıyla yaptığı bazınç ortadan kalkar ve ağrı azalır,kesiden akmaya devam eder eğer yapılan kesi küçük ve erken kapanırsa tekrar içerde birikmeye başlar ve ağrının artmasına neden olur. Tekrar ağrı oluştuysa gecikmeden doktorunuza görünün, kapanmış olabilir, makat apselerinin tedavisinin gecikmesi fistüle zemin hazırlar, fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

 10. Makat deliğinin sol kısmında küçük veya büyük şişlik oluyor hocam 2 3 senede bir olurdu bugün tekrar oldu ve şişkinliği indi hocam ne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   Oluşan şişlik anal hematom yada hemoroid düşündürüyor. Kabız oluyorsanız ıkınmaya bağlı bu şişliğin oluşması normal. Apseye bağlı olsaydı arkasından akıntı vb şikayetler olurdu. Şikayetleriniz makat hastalıklarına başlangıcı, Bir psikoloğa muayene olup önlem almanızı öneririm.

 11. selam hocam hemen hemen bır haftadan beri çok şiddetli bi yanma ve kaşıntı var agzı cok az iç basur diolar yapmadıgım şey kalmadı daysnacak gucum yok artık bu acıya neyapmalıyum lutfen yardımcı olsanız

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Anal fissür düşündürüyor. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 12. Mrb hocam daha önce küçüktü sonradan tuvalet ihtiyacı sırasında kanamalar başladı ve şuan makatta tam noktasında sarılıklar var ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   Muayene olmalısınız, kanamanın nedeni mutlaka tespit edilmeli, gerek duyulunca anoskopi muayenesi yada duruma göre kolonoskopi yapılabilir

  • Merhaba ben ameliyat oldum ama müthiş ağrılarım var halen tam bir hatfa oldu ameliyat olalı bu ağrıları nasıl hafifletirim beni deli edecek bu ağrılar allah aşkına bi çare lütfen

   • Doktorun Cevabı

    Tam boşaltılamamış olabilir, Yada kesi kapandı ise içerde tekrar apse birikmiş olabilir veya yemi nur sorun eklenmiş olabilir, doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

 13. Hocam birkaç gün önce ishal oldum çok fazla tuvalete çıktım.Sonrasında tuvaletimi yaparken makatta ağrı ve yanma oldu.Dıştan bakınca normal zaten oturunca falan da ağrımıyor ama makat girişinde içe doğru ucu beyaz küçük bi şişlik var bakmaya çalışırken kanadı.Dışkılama esnasında ve sonrasında kanama sadece ilk seferinde nokta kadar oldu.Sizce ne olabilir

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlığa bağlı fissür oluşabileceği gibi ishale bağlı da oluşabilir. Sık dışkılamak ve ısınmak fissür oluşmasına neden olur. Fakat kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 14. Merhaba hocam yaklaşık 5 gün oldu makat kenarında küçük bir şişlik olstu ağrı veya acıma yok tuvalet ihtiyacindada acımıyor ne yapmalıyım geçermi

 15. hocam benim sorunum acı biber yiyince büyük çişimi yaparken içerde yanmalar oluşuyordu ve iç organlarım dışarıya çıkıcakmış gibi oluyordu daha sonra acı bıber yemeyı kestım ve bu yanmalar ortadan kalktı hiç bir şekilde agrı yada sızı yok ama şuanda makatta nohut tanesi büyüklüğünde baloncuk oluştu sanki kan toplanması gibi birşey ve bu nasıl geçer ne yapmam gerekir?.. kolay gelsin..

  • Doktorun Cevabı

   Acı ve baharatlı yiyecekler dışkılarken kabız olmasanız da fazla ıkınmaya neden olur, Bu da hemoroid, anal fissür gibi makat hastalıklarına zemin hazırlar. Anal hematom, tromboze hemoroid olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.

   • Hocam makat apsesi var 3 gun oldu ssk yok ucret ne kadar bide genel anesteziyle yapiuosunuz degilmi

    • Doktorun Cevabı

     Kliniklerimizde genel anestezi ile tedavi yapmıyoruz. Eğer sen gün oldu ise daha fazla bekletmeden acil kliniklerde apseyi açtırmalısınız. Tedavisi geciken apseler fistüle neden olur. Fistül de tedavisı zor ve uzun süren bir hastalıktır.

   • Merhaba hocam yaklaşık 3 gün geçti üzerinden 2 kere kan geldi arada yanmalar oluyor kıl dönmesi olduğunu düşünüyorum hormon tedavisi de alacağım inşallah ben cerrahi operasyon olsun ameliyat olsun kan alımı olsun bayılırım dayanamam kendiliğinden geçer mi

 16. Hocam merhaba. Makatin ust kuyruk sokumundan gelen sarimtirak sivi sabun kivaminda bir akinti olmaktadir. Teshisi koyamadim. İnternetten arastirdim ne oldgunu cozemedim. Bir doktora mi gorunmeliyim? Hastalik hakkinda bilgi alabilir miyim? Tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   Tarifiniz kıl dönmesine bağlı olduğunu düşündürüyor.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. Yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. Kıl dönmesi ise tedavinizi geciktirmeyin, hastalığınız ilerlemeden tedavi olun derim.biz kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden yapabiliyoruz.

 17. Bi hfta önçe ameliyat oldum makatımn sag alt tarafında Bi tane şişlik var bu ne oluyor cvblarsaniz sevinirim

 18. Hocam benimde adetten sonra makatta akındı karınmı çok agır var gömekte ve kuyruk sokumumda agır var var şişlik ilk günü isal oluyorum 8 yada 9 kere isal ama intap geliyor hocam agırlarım çok şişlik çok agırlar belime vuryor makatta pişik olur ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   Hem kuyruk sokumu , hem de bağırsaklarınla ilgili şikayetlerden bahsetmişsin. Kuyruk sokumunda kıl dönmesi olur, eğer apse varsa ağrısı bele vurabilir.öncelikle durumunu muauene ile değerlendirip tam olarak şikayetlerini tespit edip sorunları en uygun yöntemlerle çözmek gerekir.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsin. Pişik için pruzon pomat kullanabilirsin.

 19. Hocam merhaba makatın hemen yanın daşişlik meydana geliyor genel cerrahi gittim yag bezesi dedi şiş tikten sonra patlıyor ve dışarı atıyor ve rahatlıyorum vehersene tekrarlıyor ve yine makat bölgesinde kaşıntı olmaya başladı ve yine şişmeye başladı ne yapmalıyım cerrah doktoramı gitmeliyim yine korkulacak birdurum varmı bunda kötü huylusuda varmı

  • Doktorun Cevabı

   Yağ bezesi denildi ise gelin muayene ile değeelendirelim, şişlik olup patlıyor ve akıntı oluşuyorsa iltihaplanıyor demektir. Tekrar eden iltihaplar bu bölge de sorun oluşturur.05426210888 nolu telefondan size en yakın şubemize randevu alarak muayene olabilirsiniz

 20. Hocam saygılar. Anal apse teşhisiyle farklı iki cerraha gittim. Yaklaşık 1,5 aydır antibiyotikler iğneler kremler kullandım. Enson muayenemde doktorum kremlere devam etmemi ve elle yaptıpı muayenede fistüle çevrilmeden yaranın iyiyedoğru gittipini söyledi. Ağrım eskiye nazaran az. Yinede çok oturunca vede hafif kabızlıkta ağrıyor. Bu rahatsızlığım geçermi. Kafama çok takıyorum. Saygılar

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlığa bağlı ağrı olması anal fissür düşündürüyor, fissüre bağlı apse oluşmuş olabilir.muayene ile değerlendirip sorunu tespit etmek gerekir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatzız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 21. Hocam merhabalar bundan bi kaç gün evvel tuvalette sanırım biraz sert dışkılama yaptım canım yandı sonraki gün meme oluştu anüs çevremde bir zonklama bir acı bir ağrı mahvoldum tuvalete çıkarken ilk zamanlar kanama yaptı açık kırmızı 3. Gün kanama durdu anestol ve fito krem kullandım teremiycine kullandım madecessol kullandım. Ağrım devam etti bugün dışkılama esnasında taharetlendiğim sırada peçetede kanlı iltihap gördüm baya biraz rahatladım ama şuan kaşıntı ve ara ara zonklama var kaşıntı ve acı var nedir sebebi meme hala duruyor ucu hala sarımsı ve içinde yine iltihap var sanırım basura benziyor ama değil ne yapabilirim daha 4 gün oldu sıcak su torbasına oturuyorum rahatlatıyor anca öyle uyuyorum

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlığa bağlı fissür gelişmiş olabilir. Beraberinde bekçi meme dediğimiz yapı oluşabilir. Fakat fissür sonrası apse de geliştiyse sorun büyür. Muayene olmalısınız. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 22. Hocam bende bebeklikten beri var, yaşım 35 fakat bendeki sadece kaşınma ara ara kanama şeklinde , doktor bunun içşn merhem verdi,merhemle tedavisi mümkün müdür.fistülden korktuğum için kullanmadım Mümkünse hangi merhemi kullanmalıyım.bendeki ciddi mdir ameliyatla geçermi,küçükken beş taneydiler merhemle iyileşti birçoğu,fakat bu kaldı.

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile tam olarak sorunu tespit etmek gerekir,tedavi ona göre planlanır.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemlew yapabiliriz.05426210888 nolu telwfonu arayıp hastalığınız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

  • Meraba.. 1.5 sene once fissurden ameliyat oldum lakin hic bi zamn agrilarim gecmedi. 1 ay önce makatin hemen üst kisminda ceviz büyüklüğünde abse cikti.. doktor enjektor ile drene etti antbiyotik kullandim 3 gunde sapasaglam oldum. Lakin 1 hafta surmeden tekrardan abse oluştu tekrardan doktora gittim nesterle kesi yaparak drene etti abseyi 2 haftadir kestigi yerden iltihap akiyor bende sicak su oturmasi yapip iltihabı bastitarak cikartiyorum. Sislik yuzde 80 gitti… ama iltihap gitmedi bu iltihap akintisi hic bitmeyecekmi 🙁 yardımcı olursaniz sevirnim

   • Doktorun Cevabı

    şikayetiniz makat apsesi de olabilir fakat tarifiniz daha çok kıl dönmesi apsesi düşündürüyor. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değeelensieip redavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

    • Cevaplarıniz icin cok tesekkur ederim. 1.5 sene once fissurden ameliyat oldum sıkıntılarım tam olarak gecmedi bi kac ay once anrrcta krem kulllandim ise yaramayinca bıraktım. Biraktiktan 1 ay sonra kadar abse oluştu. Hastanede drenaj yaptiktan sonra hergün oturma banyosu ve iltihap bosaltma islemi yapıyoruz. Akintilar birtürlü bitmek bilmiyor ama :(( mr cekildim 1 hafta once ödem ve iltihap var fistul yok dendi. Antibiyotik verip gonderdiler… ben kendim islem yapmasam devamli agri yapio sikarak vs bosaltiyoruz rahatliyorim.. fistül olmus olabilirmiyim

     • Doktorun Cevabı

      Olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir.

     • Hocam yaşım 29..yaklasik 13.14 yasimdan beri makatin yaninda apse olusuyor kendiliginden patlayip iyilesiyor..bazen 1 yil boyunca olmuyor bazen ayda bir oluyor..ozellikle çok yürüyünce hali saha maclarindan sonra agri seklinde basliyor 2.3 gun icersinde nohut buyukligunde oluyor ve patlayip bosaliyor..genel cerraha gittim elle muayene sonucu fistul dedi ilaç yazdi yine tekrarlarsa o bölgeyi yakayim dedi..doktora gidip cerrahi mudahale olmaktan korkuyorum.birde sizin yorumunuzu merak ettim

     • Doktorun Cevabı

      Geçirdiğiniz apseler sonucu fistül oluşmuş, apseye erken müdahale edilmezse fistül oluşur ve fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır. Tedaviyi geciktirdikçe fistülün ilerlemesine basit bir fistülken komplike hale gelmesine neden olursunuz. Bir an önce tedavi olmalısınız.05426210888 nolu telefonla görüşüp ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 23. Merhaba şişme ve ağrı sebebiyle acil e gittim ve apse olduğunu söylediler hafta sonu olduğu için cerrahi ye gidemedim ve bugün kendiliğinden patladı ve içinden ağır kokulu iltihap çıktı aciklamalarinizda kendiliğinden patlaması kötüye gidecegini anladım bunun neden olduğunu hala bilmiorum tekrarlama yapar mı korkulacak birsey var mı sizce

  • Doktorun Cevabı

   Makat apsesi nedeni bilinmeyen ve önlem alınmayan bir durum,bu nedenle tekrar oluşursa gecikmeden apseyi açtırmalısınız,yoksa fistül oluşur

   • Merhaba kaç günde bu apse patlar şuan doktora gitmeye müsait bir durumda değilim eczahaneye gittim bacoderm diye bir krem aldim

    • Doktorun Cevabı

     1 hafta 10 gün sürebilir,olgunlaşmasına bağlı,apsenin yerleşim yeri önemli. Eğer anüs çevresine yakınsa fistüle neden olabilir, bu nedenle bekletmeyin derim

 24. Hocam 2 defa fistil anal apse ameliyatı oldum ama bu arada 6 ay geçtikten sonra tekrar küçüçük sivilce gibi sulu kan sarı irin gibi akıntı var ıkı sefer kabız oldum sivilce gibi kan geliyor bunu nasıl önleyebiliriz yada bitkisel olarak yada nasıl geçebilir hocam

  • Doktorun Cevabı

   Makat yada anal apse için yapılabilecek bişi yok.sadece çıktıkça erken dönemde açtırmalısınız ki fistül oluşmasın.kabızlığa bağlı fissür oluşabilir,eğer şikayetiniz varsa size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değeerlendirebiiliriz.

 25. hocam mrb ben 2 gün oldu apse ameliyatı olalı şöyle bir sıkıntım var apış arası ve yumartalık bölgem şiş ultrason çektirdim bir sıkıntı yok ama şişlik inmiyor acaba buz uygulaması yapsam gecermi birde apse yeri hala acık arada akıntı geliyor sizce ne zaman kapanır teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Daha çok erken demekki apseniz çok ilerlemiş,ödem ve şişlik apseye bağlı gelişmiştir.apse gerileyip iyileştikçe ödem gerileyip,şişlik azalacaktır.buz uygulamak ağrıyı azaltabilir ama çok anlamlı değil.antibiotik kullanmaya devam edin,pansumanlarınızı düzenli yapın.iyileşme sürecinde apsenin büyüklüğü ve yaygınlığı önem arzeder.2 hafta ladar sürebilir.

 26. hocam anal apse sorunum oldu genel cerraha gittiğimde narkozsuz şekilde kesik atıldı direkt bir iltihap boşalması olmadı fakat günden güne ağrıda hafifleme oldu. şuanda da ağrım hafif şekilde devam ediyor. krem kullanıyorum bugün kontrole gittim doktor muayene yapmadan ağrın hafif seyrediyorsa kremi kullanmaya devam et 15 gün sonra kontrole gel dedi. bu şekilde iyileşme söz konusu olabilir mi ?

  • Doktorun Cevabı

   Iyileşme için apsenin açılması yeterli, ağrının azalması da zaten iyileşmesinin olduğunu gösterir,

 27. Hocam merhaba Makat kısmında içi dolu küçük bir şişlik var ama yürürken veya otururken acımıyor sorun yaşamıyorum sadece büyük abdestimi yaparken çok zorlandığımda 1-2 damla kanıyor bazen şişiyor bazende inmiş oluyor bunun bir riski falan yok değil mi?

  • Doktorun Cevabı

   Makat kanamalarında gecikmeden mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.nedeni kötü huylu bir oluşum da olabilir.

 28. İyi akşamlar apse boşaltılması yapıldı. Daha sonra Yaklaşık 10 ay kadar bir sıkıntı yaşamadım. Ondan sonra kesik yeri ile makat arasında dıştan belli olmayan ama elle dokunulduğunda içte şişlik ve sert bölge oluştu genellikle çok yürüdüğümde ve yorgunluk olduğundan daha fazla ağrı oluyor. Sebebini söylerseniz sevinirim ve hangi bölüme gitmeliyim

  • Doktorun Cevabı

   USG ile değerlendirmek gerekir. Genel cerrahiye görünmelisiniz

  • Hocam bana en başta çatlak tehşisi konuldu ve rectoderm ile anestol pomad verildi 20 gün kullan gel dediler ilk 10 günde geçirdiği için 10 gün kullanmadım ve tekrar başladı kremlerin 20 günden fazla kullanılmaması söylendi ama geçer diye yeniden kullandım geçmedi hatta ağrılarım dahada arttı tekrar gittim bu sefer 1 2 cm apse oluştugu söylendi ve yine anestol pomad ile procto glyvenol verdiler ve hergün büyük abdestimi yapmam söylendi her yaptıgım da gün içinde oturamıcak kadar çok ağrı çekiyorum artık tamamen kurtulmak istiyorum lütfen bana yardım edin

   • Doktorun Cevabı

    Enfeksiyon varken cerrahi tedavi yapılması doğru değil, iyileşme gecikir ve başka hastalıklara zemin hazırlayabilirsiniz. Ama botulinum taksinin enfeksiyonu ile ameliyatsız tedavi edilebilir. Size en yakın kliniğimize giderseniz yardımcı olunacaktır

 29. Hocam öncelikle merhaba 1 hafta önce bende tramboloze hemoroid teşhisi konuldu makat ta 2 adet meme oldu ilaçlarla gecmeyince ameliyat oldum ve büyük abdestle çıkınca sanki meme elime geliyor gibi ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 30. ben 15 yaşındayım makat bölgemde bir şişiklik var ve dokununca acıyor oturunca rahatsız ediyor veya yürürken rahatsızlık veriyor. kilolu değilim sporumu iyi yaparım ve iyi beslenirim. kabızlığım yok büyük abdestimi yaparkende acımıyor fakat normal yaşantıda canımı acıtıyor sizce ne olabilir.

  • Doktorun Cevabı

   dışkılama ile ilgili sorununuz yoksa kıl dönmesi yada fistül olabilir.gelirsenizmuayene ile değerlendrebiliriz

  • Hocam ben 28 yaşındayım 2 aydır makattan sarı akıntı geliyor krem aldım eczaneden ne yapmalıyım doktora decek vaktim yok

 31. Atila Bey randevu aldım Cts ama size resim göndersem bakabilir misiniz ? Cok korkuyorum

 32. Hocam bende crohon hastalığı teşhisi konuldu. Tedavi için kortizon içerikli haplar verildi.. bunlarda makat bölgesini tetikleyerek. Makat apsesi oluştu. Doktorum acilen boşaltılması gerek diyerek beni ankaraya sevk etti. Oradaki doktorlar. Bir ilaç yazıp gönderdiler. Eskisehirde doktorlar. İlaca devam etmem daha iyi olur diyerek ilaca başladım. AğRyan bölgeler geçerken farklı bölgelerde ağrı devam etmekte. Hayatım alt üst oldu. Çok korkuyoRum. 1 ay ilaç sonrası ilaçlı Emar verildi. Lütfen ba a bir öneri gönderin yazın yanlış tedavimi uygulanıyor..

  • Doktorun Cevabı

   kortizon makat apsesinin primer nedeni değil asıl nedeni crohn hastalığı,crohn hastalığında anal apse ve fistül sık görülür,anal apse ve fistül olan kişiler de crohna yatkındır.yapacak tek şey gecikmeden apse tedavisi yaptırmanız,eğer fistül oluştuysa yine komplike hale gelmeden tedavi olmanız.

   • hocam merhaba bendede anal fissür teşhisi konuldu antibiyotikler kremler kullandım 8 gün agrıyı kesiyor ama az bazen kan ve akıntı gelmesi devam ediyor doktor elimden geleni yaptım diyor kontrole çağırmıyor fakat kızarıklık ve parmak arası yarığı gibi küçük işret halen var sizce iyiye gidiyormu

    • Doktorun Cevabı

     Tedavi edilmesi gerekir. Botilinum taksinin enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Diyetinizi düzenlemelisiniz. Kliniklerimizde ana fissür tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır.

 33. Hocam makatta önce küçüktü uzun bir süre sonra sisdi sonra 2.gub Kendisi patladı ve baya kanadı daha sonra bir doktora başvurdum bana fucidin krem ile sef 1 Gr antibiyotik verdi ve kullaniyorum bu olay bı kez daha tekrarlanmıştı bu ilaçlar etkili olurmu ve tekrarlar mi

  • Doktorun Cevabı

   apse nedeni bilinmeyen bir şekilde çıkıyor,alınabilecek bir önlem yok.sadece çıktığı zaman en kısa sürede tedavi ettirmelisiniz.anal fistüle neden olabilir.hatta kendi haline patladı ise 1-2 ay sonra fistül muayenesi olmanızı öneririm

  • Hocam bende de kabarcıklı su toplanması ve şişlik var ve açıkcası korkuyorum.. muhtemelen tuvalete rahat rahat çıkamamaktan kaynaklı … kızarıklık şişme ve yanma hissi var ne olabilir acaba.. Arko krem kullanıyorum ama doktora gitmeye çekiniyorum ne önerirsiniz

   • Doktorun Cevabı

    Anal fissür olabilir. Kronikleşmeden muayene olmanızı öneeirim. Arko krem makat hastalıklarında kullanılmaz.

 34. Hocam meraba pazartesi anüs apsesi amaliyati oldum hem hemoroid alindi hemde drenaj takilip iltihap cikarilmaya calisildi fakat yeterli olmayimca carsamba tekrardan amaliyatla büyük yara actilar ve iltihapi bosalttilar simdi iyiym ama o yara beni cok endiselendiriypr cok temiz bakmaya calisiyorum sürekli pansuman yapiyorum size sorum su oraya takilan lastik gibi bisey var o kendisimi düsüyor yoksa tekrar amaliyatlami alicaklar selamlar

 35. Erend8399@gmail.com

  Merhaba hocam makatımda ilk ağrı şikayetiyle doktora gittiğimde apse var ama az ilaç tedavisiyle yapalım dedi drenaj a gerek yok dedi. Ama ilaçlar biraz ağrıyı azalttı ama aradan 1 ay sonra ağrıyla gittim apseyi boşaltmamız lazım dedi. MR ve ultrasondan sonra ameliyat oldum doktor apse sıvı az ama derindeydi yüksek ihtimal fistül olabilir dedi. Şuan 1 hafta geçti şikayetlerim azalmaya başladı çok korkuyorum tekrarlar veya fistüle döner diye.. ayrıca hijyene ve ilaç kullanımlarıma da devam ediyorum.. merak ettiğim şu yurt dışında olduğum İçin buradaki ilaç ve doktorlara çok güvenmiyorum ve genel görüş bu şekilde kullandığım bir merhem var yaraya sürüyorum ve en önemlisi kullandığım antibiyotik lebel 750 diye bir ilaç günde 1 defa alıyorum bu ilaç yeterli midir yada daha güçlü ilaç alabilir miyim 2-3 aya Türkiye’ye dönüş yapacamen azından bu süre zarfında sıkıntı çekmek istemiyorum teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   fistül oluşumu için apseden sonra en az 2 ay geçmesi beklenir.geldiğiniz zaman şikayetleriniz devam ediyorsa kontrol ve tedavinizi yapabiliriz

 36. Hocam yaklaşık 1 buçuk haftadır makat bölgemde şişlik var bazen oturunca agrı yapıyor geceleri yatınca kaşıntı yapıyor nedeni ne olabilir acaba ve nasıl geçer ??

  • Doktorun Cevabı

   öncesi kabızlık şikayetiniz varsa tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı olarak anal hematom yada tromboze hemoroid oluşmuş olabilir.ama kabızlık şikayeti olmadan bu sorun ortaya çıktıysa anal apse olabilir.muayene olmanızı öneririm

 37. Hocam 2 gündür makata etrafında bir şişkinlik çıkmış, oturunca rahasız oluyorum. Bunun tedavisi nasıl olur?

 38. Hocam yaklasik 1 hafta once lazer basur amaliyati oldum makatimda agri yapan memeler mevcut bu normalmidir.ayrica meme ucunda beyaz iltehaplanma olmus. Cok canim yaniyor normalmidir daha nekadar cekecem tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıklarında ameliyat sonrası ortalama 21 günde düzelir.ağrı için sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.ağrı azalır raahatlatır

 39. dizayncim@gmail.com

  Merhaba hocam
  Benim kuyruksokumumda durduk yere ağrı olmaya başladı. Aradan 2 gün geçtikten sonra iltihap akmaya başladı. Bunun nedeni ne olabilir

 40. Hocam merhaba
  Ben de yaklaşık 1 ay önce et parçası olduğu için doktora gittim basür sandım ama doktor basür değil korkma dedi doxium hap ve anestol pomad krem verdi bunları yaklaşık 20 gündür kullanıyorum et parçası geçti ama altından fındık büyüklüğünde bir şişlik çıktı o da geçer mi ne kadar sürer bu

 41. Hocam bende senelerdir hemoroid var şuan rütbeli personel olarak askerlik görevimi yapmaktayım ve güneydoğuda kritik biryerdeyim birliğimi bırakıp muayeneye gidemiyorum gitsem bile hastaneye memleketimde gitmek istiyorum burada değil.makatımda hemoridin oluşturduğu meme var zaten ama bi 10 gün önce fark ettim makattan genital bölgeye doğru çarpraz bir şekilde bir şişlik var sanki büyüyor gibi makatın dibinden başlıyor genital bölgeye yanak kenarından uzanıyor yarım baş parmak büyüklüğünde içeride.dokunduğumda,oturup kalktığımda ağrı yapıyor rahatsız ediyor.lütfen bi yardımcı olun sizin söylediklerinize göre hareket edicem.hemoroidle alakalı mıdır ? Kıl dönmesi midir? Yada başka ne olabilir?tedavisi ne kadar sürer?askeri personel ve kritik bir yerde olduğum için süresi önemli geliş gidişimiz kolay olmuyor?

  • Doktorun Cevabı

   uzantı birkaç gündür varsa boşaltılabilir.hemoroidinizi de gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz

 42. LİON727261@GMAİL.COM

  Selamın aleykum hocam bi hafta once acılı biber yedim ve 3 gün sonra lavaboya gittim. Dışkıdan sonra makatım şişti şu an devam ediyor acı çekmiyorum.Bu şişkinlik kendi kendine geçer mi doktora gitmeye utanıyorum. Acil yardımcı olursanız sevinirim.

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz,sorun büyük değilse kendiliğinden düzelebilir ama uzun sürebilir.

 43. Hocam 2 sene önce makat absesi boşalttırdım ve seton tekniği yaptırdın. Absem azaldı akıntı bitmedi . Büyük Tuvalet sonrası Suan dışkı bezlerinderinden kanlı sari sıvı geliyor.

 44. Hocam benim makatta senede bir defa şişlik oluyor tek tarafında ağrı yapıyor ve çok sert iki gün içinde geçiyor birdahaki sene yine oluyor özellikle kış aylarında

 45. Hocam 5 6 sene once fark ettim kuyruk sokunun altinda delik oldugunu sonra aldinda da olustu kil dobmesi ameliyatindan cok korkuyorum.1 ay icerisinde 2 defa apse olustu ilk oluaumda 4 gun aonra doktora gittin ve apseyi patlatti ve cok rahatladim akinti oldu 1 gun sonra 2 hafta sonra yeniden apse yapti yapar yapmaz yine kendim patlatti. Bir kac doktora gittim.gittigim doktorlar genelde amaliyat dedi fussul olabilir dedi.fussul icin cok tedirginin bir doktorada gittin fussul olabilir mi diye sordum kontrol etti igneyle fussul yok dedi. genelde ayrim yok oturmamda kalkmanda sikinti yok .arada kuyruk sokumunda hafif ayri oluyor .kafam cok karisik .ayrica eskisehirde yim nasil bir yol izlemem gerekir hocam

  • Doktorun Cevabı

   kıl dönmesi apsesi ise sorun değil ama anal apse ise fistül olabilir.Bursa kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.

 46. Meraba hocam benim makatımda sivilce gibi bişey çıktı ara sıra büyüyor küçülüyor büyüdükçe ağrı yapıyor. 17 yaşındayım ve doktora gitmeye utanıyorum .

 47. Merhaba hocam ben 15 yaşındayim suan 4.kez anal apse cikiyor ne yapmaliyim

 48. Hocam merhaba makat bolgemde şişlik var bazen ağrı yapıyor ve kaşıntı da var nasıl gecer

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık ve ıkınmaya bağlı oluşuyorsa ağrı anal fissür nedeniyledir,ama bu şikayetler olmadan oluştuysa anal apse olabilir.gecikmeden muayene olmalısın

 49. İyi geceler hocam yaklaşık 1.5 sene önce bir anda makatimda bir ağrı oldu ve 7 gün boyunca hastaneye gittim ağrı kesici yapıp eve yolladılar ama eve geldikten iki saat sonra bütün agrilarim geri geliyordu öyle ki üçüncü günden sonra uyuyamadım yuruyemedim oturadim hayatla bağlarım kesildi bir haftada ağlamaktan yemek yiyememkten7 kilo verdim yaklaşık 4 5 hastane ve 10 dan fazla doktora gorundum sonunda çok şükür buldular hemen ameliyat a aldılar at nalı anal fistül teşhisi kondu iki ay bir suru Mr tahlil falan derken iki ay sonra tekrar ameliyat yapıp seton taktılar seton kendiliğinden düştü tekrar ameliyat dediler ama üçüncü ameliyati olmadım ve bir kere kendiginden iltihap toplayıp ameliyat için açılan yerden patlayip boşaldı ama iki gündür çok kötüyüm tekrar şişti ateş ağrı oluyorum bu ağrıyı tarif etmek imkansız ve 8 aylık hamileyim doktora gittim enjektörle çekmeye çalıştılar ama gelmedi ağrı kesici yapıp yolladılar şu anda ecel teri dokuyorum çok çaresizim bu iltihabın acilen boşaltılması lazım ama koca Ankara’da iki senedir sürünüyorum ne yapmam lazım nolur yardım edin

  • Doktorun Cevabı

   gelin durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.apse tedavisi gebelikte geciktirilmeden yapılmalıdır.0505 119 36 90 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 50. Benim de bebeğime abal apse teşhisi koyuldu apse bosaltıldı ve antibiyotik tedavisi uygulandı fakat çözüm olmadı defalarca denememize ragmen çözüm bulamadık kendi kendine şişip bir saatte patlayabiliyor bazen şuan hiç birşey kullanmıyorum doktorlarda önemsemiyor ne yapabilirim bizede bir yol gösterebilir misiniz?

 51. Mrh hocam birbuçuk ay önce anal apse ameliyati oldum fakat makatta kasinma ve hafif agrilarim var tam olarak iylesme suresi nedir

 52. Hocam iyi geceler yaklaşık 1 hafta önce 3 defa genel çerağ enjektör ile apseyi boşalttı yatış verdi hastanede en son gün ameliyata aldılar makatta neşterle kesik yaptilar baya bir iltihap cikti. 2 gun hastanede kaldim orda sutekli temizlediler apseyi. Hastaneden cikisim 5 gun oldu gunde 3 defa kendim vcde iltihabi sikip bosaltiyorum ama bir turlu sonu gelmiyor. Antibiyotik kulanıyorum kalçada sertlik var sebebi nedir acaba

  • Doktorun Cevabı

   iyileşme 10 gün kara sürebilir.iltihabın akabilmesi için delik kapanmamalı,içerdeki iltihabı boşaltmanız doğru bir uygulama.sertlik ödeme bağlıdır

 53. Hocam merhaba benim kuyruk sokumumda kıl dönmesi var ve apse oluşmuştu apseyi doktor boşalttı ama kenarında hala sert bir şişlik var şuan antibiyotik kullanıyorum ama 1 haftadır bu sertlik geçmedi ne yapabilirim

 54. Merhabalar, yıllardır süren bir makat ağrım var özellikle geceleri nüksediyor sadece sıcak su ile biraz idare edebiliyorum. Zonklama şeklinde bir ağrı. Bazen tansiyonumu bile düşürebiliyor bayılma tehlikesi atlatıyorum bunun sebebi nedir?

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 55. hocam benim makadımda anüse yaklaşık 6-7 cm.uzaklıkta sivilce olabileceğini düşündüğüm bir şişlik var.eşim emekli hemşire olup sıcak uygulama önermişti.bir müddet iyi geldi .şişlik iner gibi oldu.daha sonra yine şişlik kendini hissettirmeye başladı.sandalyede otururken acı vermeye başladı.yazılarınızı takip ettim ,anal apse dediğiniz sivilce ile aynı mıdır.ne yapmalıyım.teşekkür ederim

 56. Makat kismindab Kıl donmesi ameliyati olalı 7 ay gecti. Fakst hala akinti yapiyor. Nasil bi tedavi uygun olur

  • Doktorun Cevabı

   nüks etmiş olabilir.muayene ile değerlendirmeden ne olduğu ve neler yapılabileceği hakkında yorum yapmak doğru olmaz

 57. Kronik kabızlık var ve son bir ayda 5kez makatta şişlik oluştu , ıkınma sonucu oluşup iki üç güne geçiyor , morumsu ve hafif yanma şişlik hissi oluşuyor, beni rahatsız etmiyor ama büyük bir soruna sebep olur mu korkuyorum bukonuda, kılcal damar patlaması oluşmuş olabilir eğer öyleyse kendim halledebilir miyim

 58. Kolay gelsin . Popomda deligin orda bi sislik var yumusak ama aciyo 2 3 gundur ne yaomam lazim

  • Doktorun Cevabı

   anal apse olabilir.geciktirmeden muayene olmalısınız.anal apseler sıklıkla fistüle dönüşür.fistülde tedavisi zor ve uzun süren hastalıklardır

 59. Hocam bnm yaşım 16 bnm affedersiniz got deligimin orda çıban gibi birşey var ne yapmam lazım 2 gündür acıyor

 60. Hocam 10ay önce kolonoskopi yatırdım daha sonraları vc düzenim değişti ve sürekli kabızlık yaşamaya başladım kolonoskopi sırasında makat ağzındaki kesecikler zarar görmüş olabilirmi ayrıca makat ağzında nohut büyüklüğünde iki üç şişlik oluştu ve dışkılama sırasında iyice şişiyor ve daha sonra kayboluyor.

  • Doktorun Cevabı

   kolonoskopinin kabızlık yapıcı etkisi yoktur.siz farkında olmadan beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı değiştirmiş olabilirsiniz.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 61. Mrb hocam 10 gun once anal apse amaliyati oldum kucuk bi kesi atilmis antibiyotik biti doktor modet ilaci veri cok az sekilde pembemsi akinti geliyo kapanacak gibi oluyor kapanmasi iyimi ?bu akinti birikirse sıkınca hafif hafif pembesi sivi cikiyo kapanmasi iyimi yoksa nekadar sure sıkıp cikartmaliyim pembemsi sivi normalmi ?

 62. hocam merhaba benimde anal apse sorunum var luyruk sokumu altinda icte bir iltihaplanma basladi asiri ahri ve titreme oluyo daha once diringala temizlettim uc ay sonra tekrar etti soforum yolda kendisi patladi uc ay oldu tekrar ediyor bu sefer cok ahrili ve atesli iki gundur azap icindeyim

  • Doktorun Cevabı

   hemen genel cerrahi uzmanına görünün tam drenaj yapılsın ve antibiotik tedavisi başlansın

 63. Merhaba hocam, ben apse operasyonu geçirdim, ve tekrarlanma riski varmış. Peki bu apsenın oluşmaması için kesin tedavi veya operasyon yöntemi nedir? Detaylı bir açıklama rica ediyorum.

 64. Merhaba hocam benim makatın sol alt kısma dogru şişlik var ama şişkinlik içerisen elimle anlayabiliyorum

 65. Merhabalar makatımın hemen üst kuyruk sokumu tarafında ağrı var ve elime nohut tanesi gibi beze geliyor apsemi kıl dönmesimidir görüntüleri izledim korktum

  • Doktorun Cevabı

   kıl dönmesinde pek ağrı olmaz sıklıkla kıl dönmesi apsesinde ağrı görülür.muayene ile değerlendirilip eğer varsa öncelikle apse tedavisi uygunsa kıl dönmesi tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.

 66. Hocam çarşamba günü apse ameliyatı oldum cumartesi günü tuvalete çıktım kan ve ete benzer şeyler geldi kan baya altı

 67. Merhaba ben apse olup olmadığını bilmiyorum bu aralar farkettim makatın baya solunda yani iki tarafın bi tanesinde hafif şişlik var ben sıktım biraz uğraştım dışarı birazcık sıv atladı sonra daha kurcalamadım acaba apse midir? Birde ben biraz boşalttım illaki foktora gidip görünmem gerekiyormu yoksa dışarı çıktığı için işlem tamam mıdır ? Apse olup olmadığını çok merak ediyorum ama öyle büyük değil küçücük şişlik olgun apseler gibi kocaman değil bir cevap yazarmısınız

  • Doktorun Cevabı

   apse ise görünmende fayda var.tedavisi geciken apselerde fistül oluşma riski hergeçen gün katlanarak artar

 68. Hocam mrblar benim oglum 7 aylikken poposunda bi sislik kizariklik farkettik hast.goturduk antibiyotik baslandi ve sislik patladi iltihap bebek bezine akti daha sonrasinda iltihabin aktigi yerde bi delik olustu suan 12 aylik hala gecmedi sicak su oturtmasi batikonla temizleme ve madecasol krem surmemizi soyledi hekim yaptik kapandi tamamen ama tekrar kizardi ve acildi suan deligin ucunda bi doku gorunuyor ve cok endiseliyim anal apse dediler tanimiza ve ameliyatlik degil diyorlar 5aydir ugrasiyoruz gecmesi icin testler yapildi altta yatan hic bir sebep cikmadi nezamn kurtulucaz bundan ne olur bu akil verin bana

  • Doktorun Cevabı

   anal apse nedeni bilinmeyen bir durum.sık tekrar edebilir.burada her tekrarda en kısa sürede tedavi edilmesi önemli.çünkü tedavisi geciken apse fistüle neden olabilir.çocuk cerrahisine takip ettirmelisiniz

 69. Merhaba eşim 2×2 cm lik bi apseden dolayı ameliyat oldu.ameliyattan sonra ilk bi hafta antibiyotik verdi doktor biraz akıntı dışında sikayetimiz olmadi bir haftadan sonra antibiyotikte bitince tekrar ağrılar başladı dışkılama sonrası sabahları özellikle oturma ve yürümeyi zora sokacak ağrıları oluyor su an akıntı yok.baska doktora gittik oda tam boşalmamış olabilir belki dedi antibiyotik verdi yeni kullanmaya başladık iyileşme surecindemiyiz yoksa daha ilerisi fistül mu oldu çok endişeliyiz bize bi yol gösterin ne yapacağımızı sasirdik

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Apse boşaltılan yer, yani apsenin ağzı kapandıysa akıntı kesilince tekrar apse toplayabilir. Bu eski kesi yeniden küçük bir müdehaleyle açılabilir. Akıntı 3 ay sürerse fistül denir. Şu an fistül demek için erkendir. 212 572 72 65 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz Geçmiş olsun

 70. Hocam saygılar bi r hafta evvel biraz kabızlık sıkıntım oldu akabinde makat girişinde bir nohuttan küçük kısım vardı ve çok az acıyordu şimdi bu kısım çok yumuşadı ve aynı ebatta ama acı kan gelmesi veya dışkılama sıkıntısı yok.sadece bu anüs girişindeki yumuşaklık huzursuz ediyor var psikolojim bozuldu sürekli nemli hissettiriyor ve bir nemlilik mevcut değil kontrol ettiğimde

 71. Hocam merhabalar. Geçen p.tesi lavobaya gittiğimde diski yerine mmukus misali bir sıvı geldi . Aynı gün 3 defa oldu. Midemde bazen şişlik sertlik ve sol tarafında bazen cok az ağrı oluyor. Ayrıca yukarı göğüse doğru orta ve sol tarafımda bazen hafif ağrı oluyor . Kardiyolojik bir bulgu çıkmadı. Yemek borusu ile alaka li bir durum olabilir mi ? Doktora gittim kolonoskopi yapılacak. Sizlere de bir danışayım dedim . Teşekkürler

 72. Selamlar . Bugün 4 5 defa büyük abdest için lavaboya gittim ishal misali gibi . Ancak dışkı yerine sadece gaz ve sümüksü iltihapsi şekilde ıslaklık geliyor . Makatta herhangi bir kaşıntı vs . Yok . Ağrı sizi da hissetmiyorum . Genelde makat kenarında hemeroidim oluyor du . Ancak bu aralar yok . Bi sıvı gelmesinin sebebi nedir acaba ?

 73. Merabalar. Ben bundan 3 yada 3 buçuk ay önce kıl donmesi ameliyatı oldum
  Fakat dikislerim tam tutmamisti doltorumun verdiği ilaçla sürekli pansuman yaptık
  bana biraz kilo.vermemi söylemişti bende spora başladım 3 günde garson olarak çalıştım.o zamandır kalcamda şişlik oluştu çünkü hiç oturmuyodum sürekli eğilip kalkiyordum.sporda aletlere pturyordm
  şimdi sağ kalcamda yukarıda şişlik var mosmor.etrafı sert ortası yumuşak içinde iltihap gözüküyor çok ağrılı birşey.kanıyor.sizce bu nedir Allah aşkına daha yeni kil donmesi ameliyatı oldum.bu kadar kısa sürede yinelemesi mümkün müdür

 74. Dünden itibariyle makatta bi sislik ve siddetli agrı var buradan baktıgıma göre anal apse olarak adlandırılıyor fakat ben suan da yurt dısındayım ve calısıyorum agrım da cok siddetli ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

  • Doktorun Cevabı

   bir kliniğe gidip apsenizi açtırmalısınız.3.günden sonra fistül oluşma ihtimali çok yükseliyor.gecikmeyin

 75. Sayın doktor benim problemim makatta abse yalınız ben küçük bir operasyon geçirdim hastanade uyuşturma yaparak boşaltma yapmaya çalıştılar yalınız yapılan operasyonda boşaltma yapamadılar mr çektirmek gerekli dediler bende çektirdim yalınız iki gün sonra kendiliğinden abse patladı ve boşalmaya başladı yalınız yine aynı öncesi kadar olmasa bile yine abse devam ediyor yalınız bende akıntı devam ediyor yalnız doktor bana tekrar müdahale için aradan 6 hafta geçmesi gerekli ve mr çektirmen gerekli dedi şimdilik günün dolmasını bekliyorum.tavsiyeniz nedir şimdiden teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   büyük olasılıkla fistül oluşmuş.ne yazıkki fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık.doktorunuzun önerilerine uymalısınız

 76. Makat sonun da agrı ve kanama oluyo arada tuvaletimi yaparken zorlaniyorum neden oluyo acaba

  • Doktorun Cevabı

   kabızlık sorunu yaşıyorsanız anal fissüre bağlı olabilir.muayene olmalısınız
   Op. Dr. Seher Şirin

 77. Kenarda agrı neden olur

  • Doktorun Cevabı

   dışkılama ile ilgili sorunlarınız varsa anal hematom,tromboze hemoroid,anal fissür ve anal apseye bağlı olabilir.muayene olmalısınız.anal apse ise ve tedavi gecikirse fistül oluşabilir.fistül ise tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır
   Op.Dr.Ergun Aygören

 78. Cevap verirseniz sevinirim

  Hocam merhaba benim soltarafımda bi sertlik var ve tuvalete çiktiktansonra beş altı saat sancı çekiyorum doktora gittim coksancidigi için teessüs koyamadı ne yapa bilirim

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal fissüre benziyor.muayene ve tedavi olmalısınız.botoxla ameliyatın riskini yaşamadan tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 79. MRB HOCAM BENİM BİR AY ÖNCE MAKAT BÇLGESİNDE ŞİŞLİK OLUŞTU VE CANIM ÇOK YANDI 3 GÜN SONUNDA KENDI KENDİNE PATLADI ŞUANDA KAŞINTI VE KANAMAM OLUYOR NE YAPMALIYIM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILAR

  • Doktorun Cevabı

   apse kendi kendine patladdığı için fistül oluşmuş olabilir.genel ecrrahiye muayene olun ve geciktirmeden tedavinizi yaptırın
   Op.Dr.Ergun Aygören

 80. Hocam merabalar 2 ay once makat catlagindan ameliyat oldum fakat makatin etrafinda sislik oldugunu fark edince tekrar dan doktoruma bas vurdum ve apse oldugunu ogrendim 3 gun once genel anestezi alarak apse boslatildi ve lavabo sonrasi vok agrim oluyor acaba ne zama n gecer ve tekrardan olma rskim varmi

  • Doktorun Cevabı

   rahatlamak için ılık oturma banyosu yapabilirsiniz.apse tekrar oluşabilir.genel hijyene özen gösterin
   Op. Dr. Atilla Kaya

 81. Hocam dün sabah makatta şişlik olduğunu fark ettim,şuan sızlıyor ağrıya dönüşecek diye endişeleniyorum.Yurt dışında eğitim görüyorum.Tedavisini nasıl gerçekleştirebiliriz ?

 82. hocam merhabalar..5 ay önce makatta agrı ve şişlik vardı , arkadaşım kıl dönmesi olabilir dedi, gece yarısı hastaneye gittik apse oluşmuş dediler ve onu neşterle boşalttılar, canım öyle bir yandıki bagıra bagıra agladım neredeyse hastanede, boşalttıktan sonra antibiyotik ilaçlar yazdı onları kullandım herşey geçti , ama 6 gün önve tekrar başladı şuan inanılmaz şişti ve agriyor yanları her tarafı agriyor, tekrar hastaneye gitmeye korkuyorum 6 gündür aynı acıyı cekmemek için, merak ettigim şey şu, narkoz verip bayıltıp apseyi boşaltabilirlermi ? yoksa diger türlü makata parmagını deydirince bile agridan hareket ediyorum doktorlarında işini zorluyorum, günlerdim yorumlarda okuyorum sadece narkozla olurmu onu merak ediyorum, canım şuan bile cok yanıyor

 83. ben apseyi boşaltım ama fistüle cevirmedi kaç doktora gitim ameliyata uygun değildir denildi ne zaman fistüle çevirir acaba

 84. Merhabalar hocam perianal abse şikayetiyle yakınımız ameliyata alındı 2 operasyon geçirdi şu anda o bölgeye drenaj takıldı.Fakat düzelme olmazsa obölgenin iyileşebilmesi için kolostomi yapılması gerektiğini söyledi şuanda kliniğinize gelsek tedavinin devamı yapılabilirmi acil cevap verirseniz çok sevinirim iyi geceler
  Op Dr seher Şirin
  muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak zor.

 85. Merhaba hocam bnde 3 gun once makat bolgesinden apse cikti simdi baya sisdi yurumeyez halle geldim titreme usume de oluyor hacom bana bir yardimci olurmusunuz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Bir an önce boşaltılması sizin yararınıza olur. Yakınızdaki şubemize gelebilirsiniz.

 86. Son 6 ayda makatta şişlik agri oluyor. Dr surekli ilac veriyor geciyor 2 ay sonra tekrar cikiyor.ameliyat gerekirmi.yoksa hep boylr tekrar eder mi
  Op Dr Adil Altınsoy
  Şişlik olduğu dönemde boşaltılması iyi olur

 87. Hocam agustos ayinda 9yasindaki oglum perianal apse tedavisi gördü 14 gun hastanede kaldik ameliyat oldu doktor acik birakti agustosdan kasim ayina kadar antibiyotik kullandik simdi yara iyiye gidiyo fakat makat yaninda morluk ve sislik olustu ama agri ates acima yok doktora götürdük yaraya bagli reaksiyon olabilir dedi tahlil yapmadi sizce bu dogrumudur bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler
  Op Dr Adil Altınsoy
  görmeden yorum yapmak zor

 88. Hocam bende 2- 3 ay dır makat ta mercimek tanesi kadar bi şişlik var ağrı yok ama sarı bi sıvı çıkıyor. Doktor makat fisturu dedi ve ilaç verdi ilaçları kullanmadım. Hastalığımın ne olduğunu anlayamadım ne yapmalıyım.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirilmesi gerekir

 89. Merhaba hocam bende bir gün öncesinde makat bölgesinde bi ağrı oluştu.otururken olsun yatarken olsun ağrıyor.Bu arada sadece ağrıyor başka bisey yok.Sizce ne yapmam gerekir.Tesekkurler
  Op Dr Atilla Kaya
  genel cerrahiye muayene olmalısınız.

 90. Merhaba hocam yaklaşık son 1 aydır makatın tam girişinde sol tarafta fazla et gibi bişey oluştu ve yanma kaşınma çok oluyor. Çıkan etin içi kan dolu biraz zorlandımmı kan geliyor
  Op. Dr. Atilla Kaya
  dış basurunuz var,tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 91. Hocam kalçam in iç tarafı bazen ağrıyor neden olabilir. Öyle şişlik filan da yok soğuktan da olabilir mi
  Op. Dr. Seher Şirin
  soğuktan olabilir yanlış pozisyonda oturmaktan olabilir

 92. Muhammetuzun54@hotmail.com.tr

  Hocam 3 gün önce makatımın 1 cm yanında ağrı başladı ve şişkinlik oldu ateşim çıktı titreme oldu hafta sonu olduğu için acile gittim hemoroid olduğunu söylediler 2. Gün kendiliğinden patladı iltahap gelmeye başladı internette araştırır ken sizin yazınıza rastladım bu gün 3. Gün 3 günde fistül olma ihtimali varmı
  Op Dr Seher Şirin
  Evet kendi patlayanlarda fisülleşme ihtimali % 60 lar civarında

 93. Hocam iyi geceler
  Benin kuyruk sokumu ile makat arasinda gecen sene apse oluştu fakat apse boşaltildi apse boşaltilan yer mercimek tanesi kadar yer acik kaldi kapanmadi başka bi hastaneye gittim fissür dediler kolonoskopi yapildi icerideki agzi görülmedi simdi sürekli akinti oluyor ve cok kötü bi koku oluştu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tedavi olmalısınız.

 94. Hocam dün doktora gittim baktı ve bana antibiyotikler ve ağrı kesici verdi ama orası çok sis ve ağrıyor neden iltihap varsa boşaltmadi ? İlaç verdi
  Op DR Ergun Aygören
  genel cerrahiye gitmeliydiniz.ve geciktirilmeden boşaltılması gerekr.yoksa fistül oluşur.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 95. Hocam.merhaba. 2 gün once perianal apse sikayetiyle gittim ve drenaj yapilip apse akitildi ama halen drenaj yapilan bölgemde yapilmadan onceki gibi bi sertlik var sebebi nedir acaba ?
  Op Dr Ergun Aygören
  apse akamıyor olabilir,kontrole gidin

 96. S.a hocam makatimin kenarinda hafif bir sislik oldu hafif agri verici kanama faln yok ama o sis yerde hafif sert gibi bisiy var kikirdak gibi bisiy bu ne olabilir.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir.apse ise geciktirmeden açmak lazım

 97. Hocam merhaba bundan 1 sene once kadar makatta sislik agri sebebiyle doktora gittim ve apse oldugunu soylediler ama baya ilerlemisti oturamiyordum bile cerrahi bi islemle apse bosaltildi. Bi kac ay once tekrar ayni skintidan doktora gittim ve gene apse oldugu soylendi cerrahi mudahale ile oda bosaltildi suanda gene cok hafif bi agri var ve apse baslangici daha once yasadigim icin biliyorum surekli olmasinin sebebi nedir acaba? Tesekkur ederim simdiden
  Op Dr Ergun Aygören
  bazı kişilerde apse sık gelişir.nedeni bilinmiyor.genel hijyene dikkat edin.çok bekletmeden açtırın.gecikirse fistül oluşur

 98. Merhaba hocam. Bugün durduk yere makatımın içinde kaşıntı oluştu. Parazitte var bende. Parazit kaşıntı yapıyordur diyip tuvalete gittim. Tuvaletten çıktığımda orta derecede ağrı oldu. 10-15 dk sürdü. Makat tarafını yokladığımda şişliğin oluştuğunu hissettim. Makatın çevresinde kuyruk sokumuna doğru. Sizce ne olabilir bu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  Ikınmaya bağlı olarak ortaya çıkan pıhtı toplanmış olabilir

 99. Hocam 3-4 gün önce makatın hafif sağında şişlik oluştu ve otururken ağrı yapıyo ne yapmam gerekir..!!
  Op Dr Nizam Kurtdere
  anal hematom,ödem,tromboze hemoroid yada anal apse olabilir.en tehlikelisi anal apsedir,çünkü apse zamanında açılmazsa fistül oluşabilir,fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.geciktirmeden genel cerrahiye muayene olmalısınız

 100. Hocam acil cevaplarsaniz sevinirim dün ihtiyacimi giderirken makatta hafif açılmalar oluyordu sonra kapanıyordu hep dün yine oldu fakat bugün küçük mercimek kadar bir şişlik var makatta ve biraz aciyor ne yapmam gerekir veya bu nedir sizce
  Op Dr Ergun Aygören
  anal hematom olabilir

 101. Hocam makatta nohut kadar şişlik var ağrı yok ne olabilir ne yapmam lazım hocam şimdiden teşekkürler…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  büyük olasılıkla basurdur.muayene ile değerlendirmek gerekir

 102. oguzhankacar.95@gmail.com

  Hocam acil olarak cevap bekliyorum benim apse 3 sene önce olmuştu ve doktor fark edemedi mecbur 1 hafta içinde patladı ve 3 gün önce leblebi büyüklüğünde aynı yerde bidaha çıktı benim hastanede yatacak vaktim yok bu müdahale sonra sında hastanede ne kadar zaman kalacağım
  Op. Dr. Seher Şirin
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.apse tedavisi hastanede yatmayı gerektirmez

 103. Hocam makatta degil ama kenarinda saga dogru sislik oldu tas gibi oturunca aciyor agrili bir sislik cok sert nedir bu hocam
  Op. Dr. Seher Şirin
  temelde kabızlık gibi bir şikayetiniz yoksa anal apse olabilir.anal apse ise erken tedavi edilmeli.fistül oluşabilir

 104. ayhan.ozdemir5434@gmail.com

  Doktor bey makat kenarında apse oldu bir defa kesip boşalttılar tekrarladı yine kesip drenaj taktılar arada iltihap akiyodu aradan bir yıl geçti önceden apse olan yere çok yakın tekrar sisti.onceki operasyonlar bayiltmadan yapıldığı için çok canım yandı şimdi doktora gitmeye korkuyorum ne yapmalıyım yada bu operasyon bayiltilip yapılamıyor mu
  Op dr Op. Dr. Atilla Kaya
  anal apse tedavisi genel anestezi gerektirecek bir uygulama değildir.genel anestezinin kendi içinde çok fazla riski vardır

 105. Hocam makatımın az kenarında aniden şişlik oluştu hafif kanadı ne gibi ciddi bir durumu varmıdır ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir,apse ise apse tedavisi yapılmalı,çünkü bu bölgedeki apseler fistüle zemin hazırlar

 106. Hocam benm dun aksam saatlerinde aniden makatin en fazla 1 cm altinda sola dogru bi sislik olustu agrida yapiyo yarin doktora gitmeyi dusunuyorum ama 1 ay icinde askeriyeye atama bekliyorum bu bosaltma isleminin iyilesme suresi nedir hocam tahmini birsey soyleyebilirmsiniz
  Op Dr Atilla Kaya
  boşaltıldığı anda ciddi düzeyde rahatlarsınız.1-2 hafta içinde iyileşir

 107. Hocam 9ayda makatta iltihap olusda hastene hastene gezdim rgunun sonda cerrah yardimyla patlatilsi. 5ay gecti aradan hala iltihap akiyor napmam lazim boyle hayat devam edilrimi kendi kendine gecermi. Emera. Girdim.fustul.dediler.
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 108. Benim 4 ay önce anal apse diye şiddetli bir ağrıyla doktora gitim ameliyata aldı 1 ay sonra tekrar eti bu sefer ilaçlarla tedavi eti patlamasını öyle sağladı 1 ay geçti yine tekrarladı bu sefer ameliyat yaptılar ağrısı dindi simdi yine tekrarladı 1 ay olmadan bu seferde ilaç verdi patlamasını bekliyorum
  Op.Dr.Ergun Aygören
  Idea Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  anal apse sık tekrar ederse fistüle neden olur.bu nedenle apse tedavisinde çok özenli olmalı ve genel hijyene çok dikkat etmelisiniz

 109. Hocam merhaba.
  5-6 yıldır hemoroidim var.zaman zaman kan veya sarı iltihap geliyordu cerrahlar normal demişti.
  şimdi ise 1 hafta önce inanılmaz derecede bir ağrı başladı.makatın sırt tarafında orta kısmında elime sertlik geliyor.acısının anlatamam.başka yerdeki cerraha gittim fistül dedi.antibiyotikler verdi.krem verdi.hatta krem nitrogliserin ve cold krem den oluşuyormuş sürünce acillik oldum.sıcak su banyosunda veya aktardan aldığım krem sayesinde günün 2-3 saati raahtlıyorum.antibiyotiklerede devam meneuay.ancak 9.günü oldu hala bitmedi.antibiyotiklerden 2 si iltihabı kurutmak için diğer o bölgeyi eski haline döndürmek içinmiş.isterseniz isimlerinide yazarım ancak tavsiyeniz nedir.Ne yapmam lazım.Saygılarımla
  Op. Dr. Seher Şirin
  İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  durumunuzu muayene ile değerlendirip sorunları tam olarak tespit etmek gerekir.

 110. hocam sola yatık (yamuk) ve çok sert bir yere oturmamdan sonra sol tarafımda ağrı ve şişlik meydana geldi apse olduğunu öğrendim drenaj yapıldı böyle bir travmadan apse oluşumu olur mu ve illa bu hastalık tekrar mı eder lütfen yardımcı olun
  Op. Dr. Seher Şirin
  İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  hayır olması beklenmez.muayene ile değerlendirmek gerekir

 111. Hocam 4sene once anal fistul ameliyati oldum 2defa simdi ise ameliyat yerirmin ve makatımn arasında apse olusmaya basladi dış tarafta hic belli olmasada ellendigi zamn küçük bir kese var ve sıktıgim zamn makattan iltihap geliyor simdilik cok yeni ne yapmaliyim yine tekrarliyormu izmirde oturuyorum onerebileceginiz bi doktor varmı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  İzmir Idea Şubesine gidebilirsin, her iki proctoloji uzmanımız da fistül konusunda tecrübelidir.

 112. Hocam 2 gün önce yazdığım yazıdan sonra apse ilerledi ve bugün patladı. Kendim bir kısmını boşalttım. Bir kısmınıda acilde boşalattırdım ama fistül e dönmemesi için genel cerrah tarafından 2-3 cm açılması gerektiğini belirttim. Fakat cerrahi bilgisi olan biri yakınlarda ve acilde yoktu. Başka bir şehire gittim genel cerrah buldum. O da hiç incelemeden gerek olmadığını söyledi. Hocam 9 gün böyle devam etse bayram sonrası cerrah bulurum sorun olur mu? İkinci sorum ise dışkı sonrası pecete ile temizleyim 2-3 seferde ilaçlı bezle temizleyip pansuman yapıyorum. Özel bir temizlik suyu bulabilirmiyim ya da normal su ile temizleyebilir miyim?
  Op Dr Ergun Aygören
  Idea Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  sanırım apse artık toparlamıştır

 113. Hocam ben 12 gündür makat ağrısı var. ilk gittiğim doktor hiç incelemeden kolonoskopi için 20 gün sonrası randevu verip yolladı. 4 gün sonra ağrı şikayetlerim artınca özel hastaneye gittim. cerrah inceleyip apse olduğunu söyledi. apse sert olduğu için boşaltamam ilaçlarla kurutmamız lazım dedi. sizin anlattıklarınızla çelişiyor bu durum. önümüzde bayram var ve 9 gün daha boşaltamayacağız. Hocam makattaki şişliklerin bir kısmı ilaçla kurudu fakat başka yerlerde şişlikler oluştu. Lütfen akıl verin hocam bana 9 günlük tatil olması gerçekten çok kötü oldu. Şimdiden Allah razı olsun.
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmirŞubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  eğer apse ilerlerse acil klinklerdede boşaltılır.

 114. adem_ demir_29@hotmail.com

  Selamunaleykum hocam ben makat apsesinden dolayi son 3 yıldır her yıl bir defa olmak üzere 3 defa ameliyat oldum birinde 1 haftalik tedavi birinde 32 günlük tedavi en sonunkindede 10 günlük bir tedavi oldum ama su an yine aynı şikayetlerim başlamak üzre ben bu ameliyatlardan ve bu hastalıktan kurtulamayacakmiyom. Allah razı olsun şimdiden.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat apsesi tedavi olduktan sonra fistüle dönerse tekrar apse olma ihtimali yüksektir.Fistül oluşmuşsa apse iyileştikten sonra fistül ameliyatınızı olmalısınız.Bu kadar sık nüks etmiş apse sonrasında oluşan fistül komplike (zor ve karmaşık) bir fistüldür. Bu nedenle fistül için laserle ameliyat olmanız daha doğru olur.
  Geçmiş olsun

 115. Selamunaleykum hocam ben makat apsesinden dolayi son 3 yıldır her yıl bir defa olmak üzere 3 defa ameliyat oldum birinde 1 haftalik tedavi birinde 32 günlük tedavi en sonunkindede 10 günlük bir tedavi oldum ama su an yine aynı şikayetlerim başlamak üzre ben bu ameliyatlardan ve bu hastalıktan kurtulamayacakmiyom. Allah razı olsun şimdiden.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat apsesi tedavi olduktan sonra fistüle dönerse tekrar apse olma ihtimali yüksektir.Fistül oluşmuşsa apse iyileştikten sonra fistül ameliyatınızı olmalısınız.Bu kadar sık nüks etmiş apse sonrasında oluşan fistül komplike (zor ve karmaşık) bir fistüldür. Bu nedenle fistül için laserle ameliyat olmanız daha doğru olur.
  Geçmiş olsun

 116. Merhaba hocam ben yaklaşık 2 ay önce apse ameliyatı oldu sancılarım sıklıkla oldu 3 gün önce şiddetli ağrılar yara hisi makat ağzında şişlik doktora gittim ilaç verdi bu sabah kalktım akıntım olmuş ama kan gibi şişkinlik ameliyat oldum yerdeydi benim anlamadığım doktor ilkgitim basur dedi 3 gün önce ameliyat yerim şişince bu seferde intap kapmış deyip ilaç verdi ağrı larım biraz kesilmişti ama yara hisi vardı bügünde kan geldi sizce hocam apsemi basurmu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen makat apsesi oldunuz ,kendiliğinden patladı,aktı.Kesin bir şey söylemek için muayene etmek gerekir. Proktoloji (makat hastalıklarında) deneyimli bir doktora gitmenizde fayda var. Bazen ayırım zor olabiliyor.
  Geçmiş olsun

 117. Merhabalar. Ben 4 gün önce makat bölgesinde minik bir şişkinlik olduğunu fark ettim. Dokununca biraz acıyordu fakat onun dışında ağrı veya kanama yoktu. 3 gün boyunca yavaşça büyüdü ve 1 gün önce ise normalden biraz daha acıyıp sanırım patladı. İçinden kan değil de beyazımsı bir sıvı aktı biraz, şişkinlik tam geçmedi ama küçüldü, ağrı hala yok, acısı da dokununca çok az. Sizce nedir? Kendiliğinden küçülüp geçebilir mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kendiliğinden iyileşir ama keşke zamanında boşalttırsaydınız,fistül oluşabilir

 118. Makattaki oluşum neyin nesi

  Merhabalar,
  Dün makatımın duvarında küçük bi oluşum hissettim ve yavaş yavaş ağrımaya başladı sabah kalktığımda oluşumun büyüdüğünü gördüm şimdi ise nohut büyüklüğüne ulaştı bu oluşum pembe ve mor renkte ağrılarımda artıyor oturmakta zorlanıyorum. Apse mi acaba? En yakında 2 gün sonraya randevu verdiler pazartesi gününe ne yapmam gerekiyor?Salı günüde şehir dışına çıkıcam işlem nasıl oluyor acaba? Cevabınız bekliyorum teşekkürler hocam iyi çalışmalar…
  Op Dr Ergun Aygören
  anal apse ise 3.gün açmak gerekir.çünkü geciktirilen apseler fistüle neden olabilir.bu nedenle açtırmalısınız.

 119. mehmetkarakas1990@hotmail.com

  Merhabalar. 4 5 günlük agrı ve sancıdan sonra dün doktoruma gittim ve anal apsesi olduğumu öğrendim. Doktorum apseyi boşalttı ve ilaç tedavisine başladık. Boşaltma sonrası akıntı gelmesi normal midir? Kaç gün sonra akıntı kesilmezse doktora gitmeliyiz? Fistül oluşmaması için üzerine oturmamak yada sürekli yatmak gerekir mi? Teşekkürler.
  Op. Dr. Seher Şirin
  sık tekrar eden ve tedavisi geciken apselerde fistül oluşur.herhangi bir kısıtlamay gerek yok.akıntı olması normaldir.iyileşme süreci kişiden kişiye değişir

 120. Merhabalar ben 15 gün önce perianal apse ameliyatı geçirdim şuan antibiyotik kullanmama rağmen doktorum iltihabın akmadığını söylüyor ve hergün iltihabı doktorum çıkartıyor iltihap yine glmezse kolonoskopi diyor sizce ne yapmalıyım
  Op. Dr. Seher Şirin
  gelirseniz muayene ile değerlendirip neler yapılabilir,söyleyebiliriz

 121. mert.arslan.1438@gmail.com

  Ben analapse sonucu 4 defa ameliyat geçirdim ve hala tekrarlayan bir hastalık bunun kesin bir çözümü var midir yardım edermisiniz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  ne yazıkki yok

 122. yaklaşık 2 gün önce ishal oldum ve bu sebepten dolayı tuvalalete sık gitmem sonucu apse oluştu .bu nasıl geçer veya bunun için bi ilaç var mı.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirilip sorun tespit edilip ona göre ilaç başlansa daha iyi olur.apse ise zaten geciktirmeden açmak için cerrahiye muayeneye gitseniz iyi olur

 123. Merhaba doktor bey benim 8yaşında erkek çocugum var testislerinin yanında apse olustu 2gun boyunca aktı bugünde genel cerrahi uzmanı bosaltti kesigin icine batikonlu sargı bezi koymamiz söylendi pansuman yapiyorz ama icine yerlestirtmiyo bunu yapmasak sadece batikonla kapatsak olur mu
  Op Dr Nizam Kurtdere
  içine yerleştirilmemesi halinde içerde iltihabı sıvı birikebilir.

 124. Cevabiniz icin tesekkurler. Acaba bu sinirlari belirgin yapi nobetci meme veya salgi bezi olabilir mi.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  olabilir.

 125. Mrb 1 ah once perianal bolgede abse sikayetiyle genel cerraha başvurdum, rektal muayene yapti ve rectoderm verdi. Ancak agri ve sislik sikayetlerim aratarak devam etti ve ilgili bolgeden abse abse akintisi olmaya baslayinca baska bir doktora basvurdum. abseyi drene etti ama 1 hafta sonra tekrae gormem gerek, kitle olusmus gbi duruyor almamaz gerekebilir dedi. Bu bekleme surecinde cok endişelendim, bugun 5. Gun ve akinti devam ediyor. Abse sisligi azaldi yalniz o bolgede sinirlari belirgin bir kitle palbe edilebiliyor. Abse sonrasi normal bir durum mudur, bilgilendirirseniz sevinirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kitle olarak düşündüğünüz yapı ödeme bağlı böyle hissetmenize neden olabilir.apse tam olarak temizlenip doku iyileştikten sonra kalmayabilir

 126. Dokdorumuz uyusdurmadi hic olmaz iltihap oldugu icin desi fakat nerden bakdiysam hepsi lokal anestezi diyor aci ve agri karisik siddetli bi sekilde var suan hocam
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Poctoloji Uzmanı
  ağrı kesici iğne yaptırabilirsin

 127. Bizim dokdorumuz uyusturmadan kesdi apseyi cok feci aci cekdim bu olasi bi drummudur ve Apse bosaltildikdan sonra yara yaniyosa ne yapmamiz lazim acaba bilen varmi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Apsede kesilecek yer uyuşturulur,sonra boşaltılır.Doktorunuz da çok büyük olasılıkla uyuşturmuştur .Apseli alan ya da tüm apse boşluğu tam olarak uyuşmaz. Bu nedenle apse boşaltılması biraz ağrılı olabilir. Ertesi gün hala çok ağrı varsa apse tam boşaldı mı kontrol etmek gerekir.
  Geçmiş olsun

 128. Hocam ben de 36 haftalik hamileyim bende de perinal apse oluştu geçenlerde genel cerraha gittim mudahale etti ama şişlik az diye iltihap akmadi kullnabilecegim antibiyotik yazdi şu an ise felaket derecede şişti ve oturamiyorum artik kendi kendine patlamasını bekliyorum hamileyim ameliyat da olamıyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olun lütfen
  Op Dr Seher Şirin
  apseyi açtırmalısınız.3.günden sonra anal apseler açılmalı çünkü fistül oluşabilir

 129. Hocam ramazan bayramının birinci günü makat bölgemde ağrı oluştu hemoroid hastasıyım 4 gün sonra şişlik oluşmaya başladı oturamaz duruma geldim doktora gittim bana fitil verdi onu kullandığım gün yüksek ateş ve aşırı ter kaybına yol açtı bende bir sonra ki gün genel cerrahi uzmanına gittim ve anal abse olmuşun dedi. Şırınga ile apseyi çekecem dedi sonra makat bölgemin 1-2cm sağ tarafına apsenin boşalması için bi yer açtı iki gündür aşırı derecede irin boşaldı ilaç ve oturma banyosu verdi şu anda hiç bir sıkıntım yok ara sıra hafif ağrı oluyor lakin bu yara izi ne zaman sonra düzelir ve hastalığın tekrarlama gibi bi yüzdesi var mı. Dışkılamada bi sorun yaşarmıyım ilerde
  Op Dr Ergun Aygören
  anal apse tekrar edebilir.geciktirmeden boşaltırıp tedavi ettirmelisiniz.fistül oluşabilir

 130. Hocam ben agrilarim basladiktan 6 gun sonra genel cerrah muayenesinde apse dedi ve cerrahi mudehale yapti 45 gun oldi ve hala agri ve sari renkli arada yesike calim parcaciklar cikiyor. Ne yapmami tavsiye edersinuz
  Op Dr Ergun Aygören
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 131. Hocam 2 gündür agriyi cekiyorum cift meme şeklinde bir şişkinlik var nedeni nedir daha önce öyle bir ağrı cekmedim Teşekkürler
  Op. Dr. Seher Şirin
  apse ise geciktirmeden açtırmalısınız.yoksa fistül oluşur.

 132. Hocam makat deliginde nohut tanesi kadar sarı renkte bir sivilce gibi birsey çıktı ağrı sizi pek yok sadece üstüne fazla oturamiyorum ? Hastalığım sizce nedir hocam ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz belirti makat fistülünde olur.Kesin teşhis için muayene olmanız gerekir.
  Geçmiş olsun

 133. Apsem patldi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat apsesi boşaldıktan 3 ay sonra akıntı olursa muayene etmek ve fistül oluşup oluşmadığına bakmak gerekir. Fistül oluştuysa ameliyat olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 134. Ee hocam benim aynısı bende de bugün fark ettik 50 boşalttıktan sonra içinden çıktı ama hiç etrafında şişlik falan kalmadı Bir İlaç tedavisiyle falan boşaltılabilir mi temizlenebilir mi komple Fazla değişiklik yok çünkü cevap verirsin
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Apse boşaltıldıktan sonra temizlemek için ilaca gerek yok. Akıntınız olursa normaldir. 3 ay geçtikten sonra hala akıntı varsa fistüle dönmüştür. O zaman muayene olmanız ve ameliyat gerekir.
  Geçmiş olsun

 135. Ben zaten fistül ameliyatını 4 ay sonra oldum, kendi kendine iyileştiği söylendi ve iç ağız kapatılarak dokunulmadı. Benim sormak istediğim sonrasında gelişen makattaki kızarık ağrılı kaşıntı yapan ince şişliğin ne olduğu idi.

  Merhaba,
  Perianal abse drenajı yapıldıktan 2 hafta sonra fistül gelişti. Fistül için operasyonu bu ay oldum fakat iç ağızla dış ağzın birleşmediğini fistülümün kendi kendine iyileştiği söylendi, sadece eski drenaj yapılan yere dren konuldu ve ertesi gün alındı. Şu an anüsümde biraz kızarık ağrılı küçük bir şişme var oturunca ağrı yapıyor. Şişlik ince yapıda dıştan anüse doğru ama dairesel değil. Sizce bir abse nüksü mü?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Biz,apse tedavisinden sonra fistül gelişti diyebilmek için 3 ay sürenin geçmesini bekliyoruz.Ancak bu süre sonunda fistül traktı dediğimiz yol oluşuyor. Sonra ameliyat ediyoruz. Ancak kliniğimizde İzmir ve Bakırköy şubesinde laser tedavisi yapıyoruz.
  Geçmiş olsun

 136. hocam bnde ağrı vb hiç bişe yok 4 ay önce lazer ve lastikle boğma yöntemi ile hemoroid tedavisi oldum fakat su renginde tere benzer bi akıntı var ne önerirsiniz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Uygulanan tedaviyle ilgili olduğunu düşünmüyorum.Basit bir terleme olabileceği gibi başka bir hastalık da (fissür,kondilom,fistül gibi)olabilir. Sık Sık kurulayın. geçmezse yeniden muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 137. Merhaba,
  Perianal abse drenajı yapıldıktan 2 hafta sonra fistül gelişti. Fistül için operasyonu bu ay oldum fakat iç ağızla dış ağzın birleşmediğini fistülümün kendi kendine iyileştiği söylendi, sadece eski drenaj yapılan yere dren konuldu ve ertesi gün alındı. Şu an anüsümde biraz kızarık ağrılı küçük bir şişme var oturunca ağrı yapıyor. Şişlik ince yapıda dıştan anüse doğru ama dairesel değil. Sizce bir abse nüksü mü?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Biz,apse tedavisinden sonra fistül gelişti diyebilmek için 3 ay sürenin geçmesini bekliyoruz.Ancak bu süre sonunda fistül traktı dediğimiz yol oluşuyor. Sonra ameliyat ediyoruz. Ancak kliniğimizde İzmir ve Bakırköy şubesinde laser tedavisi yapıyoruz.
  Geçmiş olsun

 138. Merhaba, 2 hafta once makatim gun boyunca kasinda makat çeperinde bitane mercimeken az buyuk bi tümsek farkettim cabuk gecmisti simdi 4 5 gundur yine sislik var ayni boyutta, kanama yok, agri yok denecek kadar az, buyuk tuvaletemden sonra 2 3 dakikalar cok az bi agri oluyo, şişliğin rengi normal, yani genel olarak yok denecek kazadar az agrim ve kasintim var sorun ne olabilir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen ıkınmaya bağlı anal hematomunuz oldu. hematomda baze şiddeti ağrı,bazen çok az ağrı vardır.Genellikle ağrı ve şişlik kendiliğinden geçer. Geçmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 139. Hocam apsem kendiliğinden patladı hemen doktora gittim temizledi apseyi ilaç verdi antibiyotiği içiyorum fakat sürmem için bir de krem verdi batikonla temizleyip pansuman yapıyorum kaç gün sonra bırakayım kremi ya da artık yarayı sarmasam olur mu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Genellikle apseyi açtıktan 2 gün sonra artık pansuman yaptırmıyorum,dilerseniz baticon sürebilirsiniz,akıntıdan çamaşırınızın kirlenmemesi için kağıt havlu koyabilirsiniz.Pomat genellikle apsede kullanmıyorum. Ama hastalığınızı yakından bilen doktorunuzun önerisini dinlemeniz yerinde olur.
  Apsenin 3 ay sonra fistüle dönme ihtimali var.Fistül oluşursa kliniğimizde İzmir ve Bakırköy şubelerinde laser tedavisi uygulanmaktadır.
  Geçmiş olsun

 140. Yaltan68@gmail.com

  Makat ile testis arasında bir hafta içinde iltihablı şişlikler oluştu biri patladı ve inanılmaz miktarda akıntı oldu. Ateş vs. Yok. Ne olabilir kime görünmeliyim. Teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 141. Merhabalar hocam ben on gün ince doğum yaptım yaklaşık üç gündür de ishal sorunun var hemeroidim vardı o biraz ağrı yaptı sıcak şu uyguladim pomad krem sürerken elime anus un dışında küçük fındık tanesi kadar şişlik geldi onda ağrı yok sanırım ama o şişlik ne olabilir
  Op Dr Seher Şirin
  Hemoroidiniz tromboze hemoroid halini almış olabilir

 142. Merhaba ben atnali apse ameliyati oldum 20 gün önce 14 gün hastanede kaldim antibiyotik tedavisi yapti dr yaralarin kapanmaya basladi dediler taburcu oldum simdi sag kalcam kapandi sol kalcamda gün icerisinde bikac damla akinti oluyor bide sanki gazım sol kalcama doluyor gibi oluyor ne yapmaliyim mr cektirsem fistül baslangici görülürmü
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Fistül oluşumunu değerlendirmek ve MR çektirmek için erken.3 ay beklemek gerekir. Bu arada ciddi bir apseden kurtulmuşsunuz,bu tip apseler fournier gangreni denen çok daha ciddi,bazen ölümle bile sonuçlanabilen durum oluşmamış.İyi bir tedavi olmuşsunuz. 3 ay sonra fistül oluştuğunda(büyük olasılıkla fistül oluşabilir) İzmir ve Bakırköy şubemizde laser tedavisi uygulanmaktadır.
  Geçmiş olsun

 143. İyı gunler hocam gecen gunlerle yazmıştım ama anal apse tehsisı kondu drenle bosaltıldı ama ardından 10 gun sonra tekrar agrılar devam ettı ardından makatın asagı kısminda kitle olustu ve onu aldılar patolaji olarak ıyı cıktı kronık kitle dendı ama son olarak durup dururken asırı kanama oldu ameliyat yerınde allahtan yakındım hastaneye tekrar amelıyatla durdurdular kanamayı bu durumların sebebı nedır hocam
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Fistül gibi devamlı akıntı yapan ve kronik iltihap olan yerlerde granülom dokusu dediğimiz kitleler oluşur.Bu dokuların kanlanması da bol olduğundan müdahalelerde bolca kanar.Bu nedenle fistülde bunları yaşamanız normal.
  Geçmiş olsun

 144. Merhaba ben iki defa hemoroitten ameliyat oldum.. bi sene once makatta apse olduğunu söyledi ve et parçası baya büyüdü.. simdi agrilarim daha siddetli ama korkyrm bi daha ameliyat olmaktan.. apsenin ne gibi tehlikesi var ameliyat olmazsam ciddi bi sıkıntı olusurmu? .. şimdiden TSKRLERler
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Apse var dendiğinde acil müdahale edilmesi gerekirdi.Acil müdahale olmadıysanız yani apse boşaltılmadıysa demekki apse değildiniz. Yeniden muayene olmanızda fayda var. Size yakın bir şubemize gelirseniz SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 145. Merhaba iki aylık bebeğimle ilgili soru sormuştum pazar günü pazartesi erkenden çocuk cerrahına gittik antipiyotik melhem verdi akşamınada patladı kendiliğinden fakat intihap boşaldı sertlik hala duruyor sanırım pis kan bi bekledik ama intihaptan sonra akma durdu bir sakıncısı olurmu sizce normalmi acile gitmelimiyim cuma kontrolümüz var
  acaba geçer mi iz kalır mı geçerse fiyati nedir?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea proktoloji Uzmanı
  Apse boşaldıktan sonra yeribir süre vşişlik devam eder.Fakat akıntı kesildikten sonra yeniden iltihap birikebilir.Ateş,kızarıklık varsa yeniden çocuk cerrahına kontrol olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 146. Merhaba benim makatta şişlik var 1 tane vardı. Şimdi 2.çıkıyor. Tuvalete gideceğim zaman bağırsaklarım ağrıyor 3, 4 kez gidiyorum bi seferde dışkımı yapamıyorum. Sizce sorun nedir?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Çok sayıda dışkılamanın birçok sebebi var.Basrak iltihabı,stres gibi şeyler yapabilir.Makattaki memeler hepsini tek seferde dışkılamaya çalışınca ıkınıyorsanız hemoroid memesi yada anal hematom olabilir. Kesin bir tanı söylemek için muuayene etmek gerekir.
  Geçmiş olsun

 147. Merhabalar benim de 1 haftadır makatın sol yanında yarı nohut büyüklüğünde sivilceye benzer bir şey var ilk gün hisstiğimde hafif ağrısı vardı daha sonra herhangi bir ağrısı olmadı sizce sorun ne olabilir ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  apsede hematomda olabilir.muayene olmanızı öneriirm

 148. Merhaba benim uzun süredir arada bir tekrarlayan rahatsızlığım var. Makat yakınında ağrılı yumru şeklinde şişlik oluyor.Testisler ve makat arasında hafif sola kayıyor.Eskiden bir defa apseleştiğinde boşaltılmıştı.Herhangi bir dış ağzı veya akıntı gibi bir sorun yok..Gidersem doktorlar şimdilik müdahale yapamayız diyor antibiyotik veriyorlar. İyileşiyor. Bazen antibiyotik almadanda iyileşiyor.Son zamanlarda hafif geçiyor fazla şişmiyor. Mr da çekildi birşey gözükmüyor dediler. Ne zaman olacağı belli olmuyor.Bazen 3 ay bazen 6 ay yılda birkaç defa bu sorunu yaşıyorum.Bu sorundan nasıl kurtulabilirim ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Proktoloji Uzmanı
  Dış ağzı ve akıntı yoksa büyük ihtimalle fistülleşmemiştir.Basit bir apse aşamasında kalıp gerilemiş olabilir.Ama yinede muayene etmek ve ona göre fikir vermek gerekir.Fistül ise ameliyat gerekir. Değilse herhangi bir şey yapmaya gerek yok
  Geçmiş olsun

 149. Mrb bır ay oldu şıddetlı agrım vardı makat ta perianal apse denilerek dren yapıldı 15 sonra agrı dewam ettı bu defa makatın alt kısmında kitle olustu amelıyatla alındı suan dren takılı bır hafta oldu hala akıntı war patolajıye gönderildı kitle durumum nedır yardımcı olursanız tsk
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Kitle alındı ise patoloji sonıucunu beklemek ve ona göre yorum yapmak gerekir. Kitleyi alan doktor ön bilgi vermiştir.Dren varsa kontrole gitmelisiniz ve doktorunuzun önerilerine uymalısınız.
  Geçmiş olsun

 150. Merhaba benimde makat bölgemde bir şişlik var koyu renkli ağrı yapıyor ustune oturtmuyor ancak kanama veya irin akıntı falan yok 2ay önce sağ tarafimda vardı Dr apse dedi ve boşalttı şimdi tam mirronunda var
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen yeni bir apse odağı oldu. Apseyse küçük bir cerrahi müdahale ile boşaltılmalı.Zaman geçirmeden muayene olmalısınız.Apse boşaldıktan 3 ay sonra fistül olup olmadığı kontrol edilmeli ve fistül varsa fistül ameliyatı olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 151. Hocam benimde makattan bölgemde bir şişlik vardı ancak arada bir gelip gidiyordu şu Son zamanda önce kan geldi sonra irin akıntısı geldi şimdi akıntı az miktarda gelmeye devam ediyor şişlik nerdeyse kayboldu çok büyüktü küçüldü ne olabilir şimdiden teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  apse olabilir.muayene olmanızı öneririm.eğer apse ise fistül gelişebilir.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 152. Merhaba 3 haftadan beri makatımın kenarında bir ağrılı bir şişlik vardı. Elimle bastırınca makattan iltihap geldi. Bir kaç günden beri tekrarlıyorum ve şişlik azaldı. İltihaplı akıntı giderek azalıyor. Ağrılarımda azaldı.yaptığım şey doğru mu. Bilgilendirme için teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  büyük olasılıkla perianal apse olmuşsunuz,genel cerrahiye mutlaka muayene olmalısınız.perianal apse sonrası sıklıkla fistül gelişir.fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 153. Merhaba,2 ay önce longo yöntemiyle hemoroid ameliyatı oldum,aynı operasyonda dış memeler de lazer yöntemiyle yok edildi.şiddetli ağrılı bir süreç geçirdim. Ağrılar yaygın olduğu için geçen süre zarfında noktasal olarak ağrı noktasını teşhis edemiyordum. Üç hafta önce makatın saat 9 yönünde ele gelen fındık büyüklüğünde bir sertlik hissettim. Bu sertlik yay şeklinde makatı sarıyor ve ağrı yapıyor. Doktor spazma bağlı kaslarda kasılma olduğunu belirtti. Sertlik eskiye nazaran azalmakta ancak apse olma endişesi duyuyorum.longo sonrası uzun sürede geçen kas sertliği yaşanabilir mi,yoksa apse olma ihtimali var mıdır.bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal fissür olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir.

 154. Hocam merhabalar
  32 yaşındayım. 1 yıl süredir makatta kaşınma vardı. Saçımda seboroik dermatit var diye gıdalardan kaynaklandığını kaşıntının gıdalardan kaynaklı olduğunu düşündüm. Ama kaşıntı süreci geçmedi. Kabızlık sorunum yok.
  Kaşıntı özellikle geceleri çok artıyor. Kontrol ettiğimde makatın üst kısmındaki derinin biraz gevşekleştiğini farkettim. Bir de yanda beyaz mercimek boyutunda beyaz siğilimsi şişlik var.
  Kaşıntı için pruzon pomad kullanıyorum şimdilik. Arada sıcak su oturma banyosu yapıyorum.
  Ne olabilir? Teşekkürler şimdiden
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  kaşıntının neden
  i kıl kurdu olabilir.dışkı tahlili yaptırmalsınız.mercimek büyüklüğündeki oluşumu değerlendirmek gerekir.eğer siğilse çabuk yayılır ve bulaşıcıdır erken dönemde tedavi olmalısınız

 155. slm hocam bende de5 gün oldu hastaneye gittim apse teşişi koydular şu anda ilaç kullanıyorum kizirma ve şişme oldu ne yapmam gerekiyo bunun için bilgilendirirseniz sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
  Nerede apse olduğunu belirtmemişsiniz.Muhtemelen makat apsesinden bahsediyorsunuz.Apse nerede olursa olsun müdahaleyle cerahatın boşaltılması gerekir.Apseleştikten sonra ilaçla düzelmez. Ağrı,şişlik ve kızarıklık arttıysa tekrar muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 156. Hocam iyi gunler ben 6 ay önce anal apse şikayetiyle doktora gittim apse cerrahi müdahele ile boşaltıldı o gub deb belli hep o Yaradan iltihap ve az da olsa ufak kan geldi şimdi sert sivilce var neden böyle tekrar doktora gitmeli miyim acil yardim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji uzmanı
  Anal apseden sonra kronikleşerek akıntı devam eder.Muhtemelen makat fistülüüne dönmüştür.Eğer öyle bir durum varsa fistl ameliyatı olmalısınız.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsiz.Size yakın şubemize giderseniz kesin teşhisiniz konabilir.
  Geçmiş olsun

 157. merhaba hocam bundan 5 gün önce makat bölgemde bir sorun olduğunu düşünerekten iki gün önce doktora gittim tedavi etti sözde ama bana yazdığı merhemleri sürmeme rağmen ağrıda hiç eksıklık olmadı görüntü de aynı .sorunum ise makat çatlağı var ve makat etrafı kızarıklık kızarıklığın içinde de acı veren sıvılceler var sankı küçük küçük ve hafif sulanma da var doktor bana klobate %0.05 ve anestol pomad %5 önerdı suruyorum gunde 3 defa ama hiç iyileşme görmedim sizin önerdiğinz birşey var mı acaba
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji uzmanı
  Hastalığınız eğer fissür ise 2-3 günde geçmez. Ancak size klobate verildiğine göre cilde ait bir bozukluk düşünülmüş. Bir de sulanma ve sivilce tarzında lezyonlardan bahsediyorsunuz,bu şikayetler de kondylomu (makat siğili) düşündürüyor.Yani verilen ilaçlar,şikayetleriniz ve söylediğiniz hastalık birbiriyle uyuşmuyor.Kliniğimiz proktolojiye spesifik çalışan bir kliniktir.Size yakın bir şubemize gelirseniz kesin teşhisi kendimiz koyarız ve gereken tedaviyi yaparız.
  Geçmiş olsun

 158. merhaba hocam bundan 5 gün önce makat bölgemde bir sorun olduğunu düşünerekten iki gün önce doktora gittim tedavi etti sözde ama bana yazdığı merhemleri sürmeme rağmen ağrıda hiç eksıklık olmadı görüntü de aynı .sorunum ise makat çatlağı var ve makat etrafı kızarıklık kızarıklığın içinde de acı veren sıvılceler var sankı küçük küçük doktor bana klobate %0.05 ve anestol pomad %5 önerdı suruyorum gunde 3 defa ama hiç iyilrşmr görmedim zizin önerdiğinz birşey var mı acaba
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji uzmanı
  Makat çatlağı ilaç tedavisine cevap vermezse yani iyileşmezse botoks veya ameliyat gerekebilir.Verilen ilaçları kullanın,kabız kalmayın,sert dışkılamayın,dışkınız gelince bekletmeyin.Şikayetleriniz geçmezse kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsizdir.Dilerseniz gelin daha kesin konuşabilelim.
  Geçmiş olsun

 159. Hocam ben 2 ay once perinal apse ameliyati oldum. Kesi yeri bir kapaniyor. Bi ucunda sivilce basi gibi morluk oluyor akiyor. Sonra tamamen kapaniyor. 2 hafta sonra felan tekrar ucu kizariyor mercimek gibi gene akiyor sonra geri kapaniyor. Fistul mu bu. Ayni anda ic hemoroidim de varmis. Hemoroidin fistulse bile ameliyata etkisi olacak mi. Ayrica apse ameliyat bolgesi sislik yok sadece ciltteki o sivilcenin rahatsizligini cekiyorum abartili bir kanama akinti yok. Ozetle cilt sorunu mu fistul mu merak ediyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
  Makat bölgesinde oluşan bu gibi lezyonlar genellikle cilt lezyonu değildir.Apse boşaldıktan sonra sık sık apseleşip boşalıyorsa fistülleşmiştir.Idea kliniğinde muayene SGK lılara ücretsizdir.Gelirseniz daha kesin konuşabilir ve fistülün tipini söyleyebiliriz.
  Geçmiş olsun.

 160. meraba hocam ben bundan iki sene önce perianal apse ameliyatı oldum ve geçen sene hiçbi sorun yaşamadım ama bu sene şişkinlik oldu ne yapabilirim öneriniz varmı ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
  Perianal apse tekrar olmuş.Apse ilk fırsatta cerrahi olarak boşaltılmalı. Daha sonra kronik akıntı oluşursa perianal fistüle dönecektir.Fistülün de tek tedavisi ameliyattır.
  Geçmiş olsun.

 161. iyi çalışmalar
  ben salı günü makattaki catlaga bağlı oluşan ödem dolayısıyla ufak bir operasyon geçirdim. ödem icteydi ve sisince dışarı çıkıyordu. gün geçtikçe orada ameliyat yerinin hemen yanında ufak bir şişlik oluştu ve tekrar ödem olmasından korkuyorum. Doktorum normal süreç olduğunu söyledi işe dönebilirsin dedi fakat bugün yarım saat ayakta kaldım hemen şişlik arttı ve ağrıya başladı sizce bu normal süreç mi yoksa tekrar ödem oluşmuş olma riski var mı? teşekkür ederim şimdiden
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat ameliyatlarından sonra ödem,şişme beklenebilen sıkıntılardadır.Çok rahatsızlık verecek düzeye gelirse doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var.
  Geçmiş olsun.

 162. Merhaba hocam bundan 6 ay önce apse vardı onu aldirdim. 2 ay önce tekrar başladı makat onu da aldirdim şimdi ameliyat olduğum yerin hemen altından çıkmış . Ve artık durumum yok para verecek bir şekilde iyileştirme nasıl yapabiliriz
  Op. Dr. Seher Şirin
  devlet hastanesindede olsa mutlaka apseyi boşalttırın.yoksa fistül oluşur.fistülde tedavisi çok zor ve uzun süren bir hastalıktır

 163. Hocam ben apse ameliyati oldum. 1 ay once. Hafif kesi yerinde aciklik kaldi. Bide bende ic hemoroid varmis. Her buyuk abdestte kaniyor normal mi. Fitil ve ilac tedavisi baslandi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy şb. Proktoloji Uzmanı
  Apse boşaltıldıktan sonra açıklık kalıp oradan akıntı devam edebilir. Sonrasında bazı apseler fistüle dönebilirler.İçhemoroidler apse ve fistülden ayrı bir hastalıktır. İlaç tedavisi yada tedaviye yanıt vermezse cerrahi yada cerrahi dışı müdahalelerle tedavi olmalısınız.Kliniğimizde iç hemoroidlere ameliyatsız laser ve lastikle boğma tedavisi uyguluyoruz.Böylece günlerce ağrı çekmiyorsunuz ve sosyal hayatınız etkilenmiyor.
  Geçmiş olsun

 164. Hocam 1 ay once perianal apse ameliyati oldum. Sisligim kalmadi sadece kesi yerinde az bisey kaldi. Fakat buyuk abdest sirasinda biraz fazla miktarda kan geliyor ve ilk basta agri yapiyor. Diskimin ici kanli bakinca gorunuyor. Ne olmus olabilir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb. Proktoloji Uzmanı,
  Apsenin kesi yeri makata çok yakınsa oradan kan geliyor olabilir. Ancak doşkıya karışık kan varsa kanamanın başka bir sebebi olabilir,muayene olmanızda gereğinde anoskop denilen aletle barsağın son kısmına bakılmasında fayda var.
  Geçmiş olsun

 165. Sayın Hocam meraba
  Bende her büyük abdestten sonra makat bölgesinde hep şişme olur ama 5 10 dakika sonra iner ama lavabo ya gittim kabız olmuştum diğer gün makat bölgesinin sağ tarafında şişme oldu geçmedi ayrıca makat bölgesinin 3 4 santim içinde ise zar var ameliyatlik bir durum varmı acaba askeri öğrenciyim birde eğitim de zorluyor yardimci olursaniz sevinirim.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom tarif ediyorsunuz.beraberinde anal fissürünüz olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla ameliyatsız tedavinizi yapabiliriz.okulunuza ara vermeniz gerekmez.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 166. hocam 1 ay oldu perinal apse olalı. akıntı da durmadı. fistül ameliyatını olanlarda iyileştiğini görmedim. bakımını temizliğini düzgün yaparak ameliyat olmadan yaşasak ne olur sizce. biliyorum uzun yıllar akarsa ciltte ciddi sorunlara açarmış da insan sonuç vermeyeceğini bile bile neden ameliyat olsun ki diye düşünüyorum. belli ki olmuyor işte geçmiyor bu. tanı da net koyan yok. komlike mi basit mi. doktorumla görüştüm. haftaya gel bakalım olduysa alırız o kolay dedi. hiç bir olumsuzluktan bahsetmedi. inancım kalmadı böyle yaşasak ne olur ağrı sızım çok yok ne yapabilirm hocam ne önerirsiniz yardımcı olurmusunz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Perianal apse boşaltıldıktan sonra fistül teşhisi koymak için 3 ay süre geçmesi gerekir,Yine bu aşamada komplike veya basit fistül tanısı koymakda mümkün değil.Fistül tedavisi zor,hasta için ve doktor için zahmetli bir hastalık.Ancak tüm fistüller iyileşmez diye bir durum yok. Büyük bir kısmı düzelir.Fistül tanısı aldıktan sonra çok uzun süre beklerseniz,her akıntıda,apsede iltihap kendine adeleler arasında yol bulur ve giderek daha da komplike bir hal alır.Ve tedaviden başarı elde etme şansı daha da azalır.Bu nedenle fazla bekletmemekte fayda var.
  Geçmiş olsun

 167. Sayın hocam birşey sorabilirmiyim. ben 22 gün önce perinal apseden ameliyat oldum. kesi yerimdeki ağrı hiçbir zaman tam olarak geçmedi ama en azından rahat sayılırım işe gidip geliyorum. ama son 3 gündür orada bir şişlik belirdi kesi yerinde. sabah baktığımda da morluk olmuş ucunda. çok aşırı şişip apse gibi durmuyor ama ödem olmuş ve ağrı yapıyor olabilir mi başka birşey mi olabilir. teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
  Merhaba
  Perianal apse boşaltıldıktan sonra apse boşluğundan akıntı yapmaya devam eder.Açılan yer kapanırsa akması gereken cerahat tekrar içeride birikmeye başlar,yeniden açılması gerekebilir.Apse bazen perianal fistüle dönebilir,bu durumda devamlı akıntı olur.Fistülün tedavisi de ameliyattır.Fistül oldu demek için 3 ay geçmesi gerekir.
  Geçmiş olsun

 168. fatih_arslan_066@hotmail.com

  İyi çalışmalar hocam benim rahatsızlığım makatta sadece yanma ve kuruluk var bu illet hayatımı olumsuz yönde etkiliyor.5 senedir çekiyorum gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç krem kalmadı afedersiniz ama kıçımın üstüne oturamaz oldum yürürken de çok rahatsız ediyor lütfen yardımcı olurmusunuz ne önerirsiniz nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  sedef veya benzeri bir hastalık olabilir.eğitim-araştırma hastanelerinden yardım almaya çalışın

 169. rahman_10.5@hotmail.com

  Bundan 1 .5 sne oncesi bende hapsebolmustu ve bna zarari yktu snra 2 ay once baya sisme yapti doktorum acil alinmasi lazm dedi ve ufakbi operasyonla aldi ve kapsul koyup 3 gün bekletti uc gun snra geri aldi ve dikti smdi orda bitane daha varmis yani altli ustlu duruyomus o digeride mugume yapti ve 3 gun snci cektm ve bu gun patladi hastaneye gttm geri yolladilar bi sorun olur mu intiap renginde geldi ve snradan pembe kan sekline dondu korkuyrm lutfen yardm edn
  Op. Dr. Seher Şirin
  ilthap azalınca ameliyat olmanız gerekir

 170. Hocamm lutfenn bana bir yardimci olun cok ihtiyacim var yardiminiza. Seton yontemi ile fistul ameliyati olursak ne kadar surede isime donebilirim. O taktiklari ip ve lastik ile nasil oturulur ki. Oturarak calisiyorum ben. Birde fistul olmasi icin ikinci agiz sart mi. Ben 2 hafta once apse ameliyati oldum. Apsede sorun yok makatimdan buyuk abdest sonrasi kanli kasinti geliyor. Erkenmidir fistul tanisi koymak icin yada ne olabilir. Simdiden cok tesekkur ediyorum.
  Op. Dr. Seher Şirin
  makat apsesi tedavisinden sonra en az 2 ay geçmesi beklenir,fistül diyebilmek için.doktorunuzun önerilerine uyun

 171. 2 sorum olacak yardimci olursaniz cok sevindirirsiniz. 1.si basit veya seton yontemi ile fistul ameliyati olursam ne kadar surede isime donebilirim. Zabit katibiyim oturarak calisiyorum. Bir diger sorum ise perinal apse ameliyati sonrasi yaram kapandi. Sisligim indi. 2 hafta oldu daha. Cok cok seyrek ama makattan pembemsi bir kan gelmesi. Ikinci bir agiz olmadan. Fistul belirtisi mi normal surecmi. Cok sevinirim cevaplarsaniz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  fistül oluşması için çok erken.en az iki ay geçmesi gerekir

 172. hayırlı çalışmalar. bir sorum olacak. perinal apse ameliyatı oldum. kesi yerinden olmayan fakat makatımdan şiddetli derecede kaşıntı oluyor. kaşıntı sonrası da sanırım dışkıyla karışık bir akıntı geliyor. ama akıntı mı dışkı mı çözümleyemedim. kesi yeri kapandı. oradan bir sorun yaşamıyorum. sizce fistül belirtisi mi bu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Perianal apse sonrası tarif ettiğiniz akıntı fistül belirtisidir. Fistül erken dönemde karmaşık hal almadan ameliyat öneririm
  Geçmiş olsun

 173. hayırlı günler sayın hocam. perinal apse ameliyatı oldum iki hafta önce. makatımdan bir müdahale yapılmadı 4-5 cm yanından kesi yapıldı. fakat makattan seyrek zamanlı ve büyük abdest sonrası az miktarda kan geliyor. normalmidir. kabızlık sorunu da yaşıyorum ona bağlı olabilir mi. şekil olarak bir sorun görünmüyor ağız, meme ucu vs. sadece büyük abdest sonrası kan geliyor. bide şişlik olması normal mi ameliyat bölgesinde. rica etsem yardımcı olurmusunuz

 174. Muhammed-perinal apse

  Hocam bana bir yardimci olun beynimi kemiriyor. 2. Defa apse ameliyati oldum. 12 gun felan oldu ameliyat olali. Doktorum dren takmadi bu defa. Kendiliginden akti. Simdi yara kapandi. Tabi tam olarak degil , buyuk olcude. Ama ben oturmakta hala gucluk cekiyorum. Kesi yerinde sislik var. Otururken apse gibi agriyor. Fakat geri yerlerim indi. Yururken sorun yasamiyorum. Simit oturaga oturuyorum cok siddetli olmasada otururken agriyor. 1.si zamanla bu agrim gecer mi sislik iner mi. Diger sorum da buyuk abdest sonrasi bazenn makattan cokk az pembemsi bir kan geliyor. Nedir sebebi bi yardimco olun lutfen
  Op.dr.Nizam Kurtdere
  Bunların hepsi normal ve zamanla geçer

 175. Hocam Merhaba,
  1 hafta önce makat yakınında başlayan ve ön tarafa doğru uzayan sert bir şişlik var ve inanılmaz ağrı yapıyor. İltahap gibi değil ateş gibi yanan bir kızarıklık şeklinde.Sıcak ve soğuktan etkileniyor.Uturup kalkmakta zorlanıyorum.Kendi kendine geçer mi öncelikle?Ne yapmalıyım.Nasıl bir mudahele yapılmalı ve hangi uzmana görünmeliyim.?
  Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim.
  Op Dr Atilla Kaya
  iltihap olabilir en kısa sürede muayene olmalı ve gerekirse boşalttırmalısınız

 176. İyi günler hocam.
  Bende yaklaşık 2 haftadır büyük tuvaletten sonra çok fena ağrılar çekiyorum. Ağrıların şiddeti bazen çok artıyor ve gözümden yaş gelecek şekilde şiddetleniyor. Genel cerrahi doktoruna gittim. Doktor bey apse teşhisi koydu. 1 krem ile 2 adet antibiyotik verdi. İlaçlarım bitti ama apse hala geçmedi. Makatın 1-2 santim üst tarafında yer alıyor bu apse. Aceba cerrahi bir operasyon mu gerekiyor? Ne yapmam lazım bilemedim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Apse 5-7 günde boşalır, 2 haftadır boşalmadıysa bence teşhisiniz şüpheli proctoloji uzmanına muayene olun

 177. Mrb hcm bn yklsik 6 ay once anal apse ameliyati oldum bi srnm yktu sadece uzun sure oturnca uyusma oluyodu smdi ise ameliyat yerinde kabuklnma oldu kbk dustu altta yanik gbi baloncuk oldu herhngi bi agrim yok sadece o bolgede tahris hissi vr ndn oluyo bu yrdmci olurmsnz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Bunların olması normal, düzelecektir kendiliğinden

 178. Merhaba.genel cerrahi doktororuna gittim bana anal apse teshisi koydular iki adet antibiyotik yazdilar agrilarin gecmesse ameliyat dediler.suan agrilarim bayagi hafifledi ama benim hemen ameliyat olmammi gerekiyor ikilemde kaldim.bu ilac tedavisi gecirirmi hangisini yapmam gerekiyor. Bu iltahap vucuda yayilirmi .Bilgi verirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Apse teşhisinden sonra mutlaka küçük bir cerrahi müdahaleyle boşalttırmak gerekir,acildir.Ameliyat olmazsa makat bölgesinde yayılarak ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir.Ancak sizde acil ameliyat önermediklerine ve iyileşmeye yüz tuttuğuna göre apse toplamamış yalnızca basit enfeksiyon aşamasındaymış.Bu aşamada önceliğimiz antibiyotik tedavisidir.Apseleşirse öncelik cerrahi müdahaledir.Vücuda bu aşamada yayılmaz.
  Geçmiş olsun

 179. Ben bir bayanım ve rektum bölgemde portakal büyüklüğünde bir doku sertleşti üstüne oturamıyordum çok canım yanıyordu. Ama bir şişlik yoktu sadece o bölge çok sertti ve bir kızarılık ya da kaşıntı da yoktu. Acile gittim tanı olarak rektal apse dendi. Antibiyotik ve ateş düşürücü yazdı. 2 gün sonra akıntı gelmeye başladı enfeksiyonun yayılmasından korkutuğum için tekrar acile gittim ve pansuman yaptırdım. Bu sefer de kıl dönmesi olabilir dediler. Kıl dönmesi giriş ve çıkış bölgelerinde oluşan deliklerden yok bende. Sizce kıl dönmesi olabilir mi ??
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Görülen şişliğin diğer ucu makata ve bağırsağa doğru gidiyorsa makat apsesi,kuyruk sokumuna doğru ilerliyorsa kıl dönmesi apsesidir.Kıl dönmesinde bazen giriş deliği milimetrik olduğundan hastalar göremeyebilir.Kesin teşhis ancak muayene ile anlaşılır.Her ikisi de tedavi olması gereken hastalıktır.Kliniğimizde muayene SGK lılara ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 180. Esselamun aleyküm hocam iki sene önce makat bölgesinde şiddetli ağrılarım oldu genel cerraha gittim ilaç la o yara patladı ve baya iltahap gitti bir sene sonra gene tekrarladı ve ameliyat oldum emeliyattan tam beş ay sonra yani beş gün dür gene ağrıyor acaba tekrarladı mı merak ediyorum cvp verirmisiniz rica ediyorum
  Op.Dr Adil Altınsoy
  Makat ağrısı apse de düşündürür daha önce geçirdiğiniz için tekrarladığı akla gelir muayeneyle emin olunabilir

 181. İyi günler. Makat çevresinde deri altında dokunarak hissedebildiğim fındık büyüklüğünde bir et parçası var. Çok tedirginim ve çekiniyorum açıkcası. Bu et parçası neden oluşmuş olabilir ve tedavisi için hangi bölüme gitmem gerekir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  genel cerrahiye.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 182. Mrb hocam 15 gun once kil donmesinden amaliyat oldum 25tene dikis vardi bir
  hafta onceside makatimda agri oldu catlak ve iltahap var dedi ilac verdi simdide atesim var ve kusuyorum bu yasadiklarim normalmi piskolojim bozuldu yardim edin ne olur tsk
  Op. Dr. Seher Şirin
  narkozdan sonra barsak hareketleri bozulduğu için bu tür durumlar sık görüşüyor.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemelisiniz.anal fissürünüzü tedavi ettirmelisiniz.iltihap ta ateşe ve kusmaya neden olabilir,yara bakımı yapılmalı ve antibiotik tedavisi almalısınız

 183. Hocam kalay gelsin makatimda agrivar ozellikle diskilama sirasinda cok siddetli oluyor ve makatdan sari renkte akinti var ve iki santim ust tarafta nohut kadar bir sislik oldu ve patladi bunlar anal apse mi yoksa baska birseymi. lutfen yardimci olun
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal apse olabilir.gelirseniz muaene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 184. Yaklaşık iki gündür testisle anüs arasında kalan bölgede yanma var. acısı pişik gibi. elimle yokladım ama şişlik vesaire hissetmedim. otururken yada yatarken hissetmiyorum ama ayağa kalkarken falan yanma oluyor. duştan sonra bepanthol sürdüm daha iyi gibi oldu ama sonra tekrar başladı. sizce bu apse midir hocam? veyahut ne olabilir? dışkılarken vesaire acım olmuyor bu arada. terleme ateş gibi şikayetlerimde yok.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  görmeden net bişi söylemek zor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 185. Mrb ben iki gundur agri cekiyorum gaz cikarirken tuvalet ihtiyacimi giderirken agriya dayanamiyordum genel cerrahi doktoruna gitdim dikloron igne verdi ve bir hafta sonra tekrar gel dedi bu dogru bir yontemmi veya her agri ansl apse mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat hastalıklarından ağrıya neden olanlar tabiiki de var.ama uzmana göründüyseniz apse var dediyse sanırım apsedir.ve çok bekletmeden açılması gerekir.bir hafta anal apse için geç olabilir.çünkü geciktirlen apse tedavisi fistüle neden olur.fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.uygunsa gidip apsenizi açtırın

 186. levent_ucar@hotmail.com

  Yaklasik 5 gundur bu sikintiyi yasiyorum. Once hemoroid oldugunu dusunup kendim tedavi etmeye kalkistim. Procto glyvenol merhem kullandim ve cok rahatlatti. Bugun doktora gittim ve apse oldugunu soyledi. Antibiyotik verdi ve 3 gun sonra tekrar muayne edip duruma gore ameliyat edecegini soyledi. Lazerle bir tedavi yonetemi var midir? Kesin olarak kesilerek mi tedavi edilebiliyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse varsa geciktirilmeden açılmalıdır.çünkü geciken apseler fistüle neden olur.fistül tedavisi zahmetli ve uzun süren bir hastalıktır

 187. Mağdur vatandas

  Hocam oncelikle kolay gelsin 4 gundur bi illeti cekiyorum ve dun akşam agrilarim sizilarim dahada artti cumartesi aksam acile gittik agri kesici igne ile rahatladim ama hafta ici aldirmam soylendi.sali gunu yani bugun gittim ve doktor canimin bu kadar yanmasina rağmen bu daha erken cuma gunune kadar buyusun oyle alinir dedi yalvardim çok aci cekiyorum kurtarin diye ama inatla daha erken biraz daha buyusun aciyabilir dedi gonderdi sizce ne yapmalıyim gercekten dayanilmaz acılar cekiyorum oksurmek saga sola donmek bile izdirap oldu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  4 gün yeterince beklemişsiniz,gelirseniz boşaltabiliriz

 188. husyngumus@gmail.com

  Hocam anal fistul den ameliyat oldum makatta apse oluştu bu normal bir şey mi
  Op. Dr. Seher Şirin
  normal değil.ameliyatı yapan doktorunuza görünün.pansumanlarınıza özen gösterin

 189. yalcin_b.keskin@hotmail.com

  Hocam merhaba. Ben 1 ay önce anal çatlaktan dolayı ameliyat oldum. Uzun süredir akıntı vardı ve ameliyatdan önce yumurtalıkların altında apse oldu. Ameliyatdan sonra geçmişti ama apse tekrar oluşmaya başladı. Akıntılarda da eksilme yok.. Bu normal mi ameliyat sonrası yoksa ameliyat mı başarısız geçmiş?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fissür ve fistül çok farklı iki hastalık.fistül gelişmiş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 190. Hocam , merhaba iyi çalışmalar. Ben anal apseden dolayı hastaneye gittim 3 günlük apse boşaltıldı . Hoca iki çeşit antibiyotik bir ağrı kesici verdi . 2 gün pansumanla gittim . 10-15 gündür ilaçlar bitti ama yara halen kapanmadı . Akıntı devam ediyor yani yeni ağrı oluştu N yapmam gerek Tşkr iyi çlş .
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  beklemekten başka yapacak bişi yok.fistül oluşması için en az iki ay geçmesi gerekir

 191. Kil dönmesinde apseli bölgeyi temizlettim vurdukları iğne çok can yakıcı sizlatici nedir bu igne
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Muhtemelen lokal anestezik maddedir(uyuşturucu).Ancak apsede,enfeksiyonlu dokuda çok fazla etki, etmez,uygulama da ağrılıdır.
  Geçmiş olsun

 192. Merhaba hocam temmuz ayının 2 haftası debridman ameliyatı oldum sonrasında ilaçlı suya oturdum daha sonra tekrar ameliyat oldum ölü deriyi üstünden kazıdım dedi antibiyotik ve agrı kesici verdi pansuman devam ediyordu. Fakat gecmedi 2 hafta önce 3. ameliyatımı oldum yine dikiş attı rif de ekledi 5 aydır yattıgım yerden kalkmam pek mümkün olmuyor günlük hareketlerim kısıtlandı okuluma devam edemiyorum tekrar 4. bir ameliyat söz konusu olur mu yada neden olur ? Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar..
  Op. Dr. Seher Şirin
  fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık.hele komplike ise bu süreç dahada uzar.bu nedenle kesin bir süre vermek yada tekrar ameliyat gerekirmi bişi söylemek zor

 193. hocam anus cevresinde 2 senedir 4 ayda 1 gibi tekrarlayan hep ayni yerde ciban cikiyor kendisi 2 hafta falan sonra patliyor ama cok buyuk oluyor agri ve bolgesel ates yapiyor sebebi ne olabilir ne yapabilirm ..tesekkurler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  fistül olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır,ayrıca tedavi gecikince hastalık daha komplike hale gelir.bu nedenle geciktirmeden muayene olmalısınız

 194. Merhaba Hocam
  Kızım 3 yaşında.2 hafta kabızlık sorunu yaşadık ve sonrasında makat kısmında şişlik belirdi.ayrı 2 tane doktora götürdüm.kolon grafisi çekildi , bağırsakları temiz.Fakat makattaki şişliği anlayamadılar.Ben apse olmasından korkuyorum.Yaklaşık 1 haftadır da şişlik devam ediyor.Bu bir haftadır da kanında enfeksiyon çıktığı için antibiyotik iğne vuruldu 5 tane.Yine faydası yok.Çocuğun her altını açtığımda kabus gibi.Acıyor diye ağlamaktan bezini zor değiştiriyorum.Ne yapacağımı şaşırdım.İzmirdeki kliniğinize getirmeyi düşünüyorum.Cumartesi günleri hizmet veriyor musunuz?Lütfen yardımcı olun
  Op. Dr. Seher Şirin
  büyük olasılıkla kabızlığa bağlı anal hematom olabilir.çocuk cerrahlarına götürmelisiniz.getirirseniz değerlendirebiliriz ama doğrusu çocuk cerrahisine götürmeniz

 195. hocam 4 gün önce anal apze amaliyatı oldum akıntılar durmadı bugünde taburcu oldum ağrılarım var önemli birşey olup plmadığını bilmiyorum sizce normal mi...

  12345678
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anal apse sonrasında akıntı uzun süre olacaktır.Daha sonra % 40 oranında fistüle dönebilir. Ağrınız bir gün öncesine göre artıyorsa normal değil,yeniden apse birikiyor demektir.Doktorunuza başvurmalısınız.Giderek azalıyorsa biraz ağrı olması normaldir.
  Geçmiş olsun

 196. hocam 4 gün önce anal apze amaliyatı oldum akıntılar durmadı bugünde taburcu oldum ağrılarım var önemli birşey olup plmadığını bilmiyorum sizce normal mi...

  1234
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anal apse sonrasında akıntı uzun süre olacaktır.Daha sonra % 40 oranında fistüle dönebilir. Ağrınız bir gün öncesine göre artıyorsa normal değil,yeniden apse birikiyor demektir.Doktorunuza başvurmalısınız.Giderek azalıyorsa biraz ağrı olması normaldir.
  Geçmiş olsun

 197. Hocam makat tarafinda apse ameliyati oldum. 3 4 gun sonra iltahap seklinde akinti olmaya basladi. Surekli makat tarafinda islaklik oluyor bunun sebebi nedir ve nasil kurtulabilirim gerçekten cok rahatsiz ediyor beni bu durum yardimci olursaniz sevinirim…
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makattaki apse aktıktan sonra sıkıntı yok.Apseli haldeyken daha acil tedavi gerekli.Akıntı giderek azalacak.Kronikleştiği zaman perianal fistül denilen bir hastalık haline gelebilir.Fistül oluşursa ameliyat olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 198. Hocam merhaba 25 gun once makat apse ameliyati oldum ama 2 gundur agri olmaya basladi genellikle oturdugum zaman oluyor.sizce bu normal mi
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  normal değil.kontrole gidin

 199. Bahadır Bilensoy

  Malat deliğinin hemen sag tarafinda ete benzer bir apsem var.. Bunun ilaç ile tedavisi mumkun mudur yoksa keserek akitilmasi şart midir…
  Eger keserek akitilacak ise ayağa kalkma suresi ne kadardır. .. iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle apse ise bir an önce tedavi edilmesi gerekir.çünkü gecikirse fistül oluşabilir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 200. hocam 18 yasındayım normalde bısey yok ama tuvalete çıktıktan sonra apse belırıyo ertesı gune gecıyo ne yapmalıyım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makatınızda tarif ettiğiniz makat apsesi değil. Makat apseleri bir gün çıkıp diğer gün geçmez. Şiddetli ağrı yapar. Sizdeki 3. derecede hemoroide benziyor. Yine de görüp değerlendirmek uygun olur.
  Geçmiş olsun

 201. Hocam 19 yaşındayım beşgündür gece hafif ateşim çıkıyor başımda ve ensemde 8gibi başlıyor 1gibi geçiyorrgece anal fissürüm var bir yıldır ama fissür beni rahatsız etmiyor kabız olmuyorum ağrı olmuyor fakat sağ kalçamda fissürümde sağda bir ağrı var ama şiddetli değil bazen otururken uyuşuyormuş gibi hissediyorum kızarıklık veya akıntı yok sizce bu ne olabilir apse oluşsa nasıl anlarım makat çevreme ağır bir şekilde bastırabiliyorın
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apse yada kıl dönmesi apsesi olabilir.muayene olmalısınız.

 202. Merhabalar; makat bölgesinin 7cm içerisinde apse var 5 kez amaliyat oldum farklı farklı 3 hastanede ama neden olduğunu kimse söylemedi. Buna nasil bir yol bulabiliriz nedeni nedir yardimci olabilirmisiniz
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Rektal apse denir sebebi çok açık değil ama makatdaki salgı bezlerinin tıkanmasından kaynaklanır.Aslında peri anal apsedir ama yukarı doğru uzadığı için rektal apse yada iskio rektal apse deniyor.drene edilebilir.apse önleyici bir uygulama yok

 203. iyi akşamlar hocam benım babamın makatında şişlik oluştu ve perianal apse dendi ameliyat oldu fakat kendı aralarında et yıyen bakterı adını verıyoruz dıye bırsey soylendı ve bu benım aklıma takıldı et yıyen bakterı farklı bı hastalık ..perıanal apsede ıltıhap oluşan yerler curuttugu ıcınmı soylenmıs olabılır ..cevaplarsanız cok memnun olurum tesekur ederım..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  perianal apsenin nedeni farklı olabilir.furney gangrenine neden olan mikroorganizma tamamen farklı olabilir.

 204. Hocam iyi geceler bu hastalık bende 3 5 Yıldır var ve ileri derecede biraz ameliyattan korkumdan birazda çekindiğim için hiç doktora gitmedim,ilk yıllarda iltihap akıntı oluyordu acı hissetsemde kendi imkanlarımla Yukarıdan baskı yaparak iltihabı Çıkara Çıkara toplu halde birleşmiş olarak bir miktar kıl çıkarabildim o günden beri ne akıntı ne Ağrı vardı.bugün çok Ağrılı şekilde yumurta büyüklüğüne yakın apse oluştu Ağrı’nın şiddetini anlatamam,bu ameliyat yöntemi aklıma yattı en kısa zamanda randevu Alıp Ankara’da tedavi olmak istiyorum.hocam ağrının Şiddeti çok fazla ANTIBIYOTIK ilaç ile apse inermi tedavi olana kadar.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Antibiotik sorunu çözmez boşaltılması gerekir, boşalttığımız anda rahatlarsınız

 205. Hocam ben bir gün önce apse drenajı yaptırdım.Bugün pansuman yaptırırken pansuman yapan bayan akıntın devam ediyor dedi.Suan agrım sızım yok sadece biraz kasıntı oluyor.Akıntı olması normal mi hocam ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  akıntı olması normal.iyileştikten sonra mikrosinusektomi yöntemini araştırmdan tedavi olmayın

 206. Iyi gunler. Makatimin hemen girisinde ic bolgede toplu igne basi kadar puruzlu bir sey olustu sislik yok, aci da yok. Olusali 2 hafta oldu. Daha sonra makattin disinda sabit olmayan beze cikti baslarda aci yapmiyordu ancak daha sonra oynatinca hafifce aciyor. Pramagimla kontrol ettigimde makatin icinde bezeler oldugunu anladim. Bunlarda da aci yok. Tuvalete cikmamda bir sorun yok. Acim ve kanamam da yok. Nedeni ne olabilr?
  Yardimci olursaniz cok sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kondilom veya anal hematom olabilir anoskop muayenesiyle netleştirilebilir

 207. Hocam 28 yaşındayım..1,5 aylık hamileyim suan.., 1 senedir yaklaşık tuvalete çıkarken büyük problemim var.genel cerrah doktoruna gittim. Ramazandan once 2 kutu anitibiyotik ilac verdi ictim.iyi gibiydim ama yine nuksetti makatin içi apse yapmış iltihap var dedi.ilac veya herhangi bişey vermedi.hamile olduğum için sadce bepanthol krem verdi.tuvalete çıktığım gün yanma.batma şikayetim var, ne oturabiliyorum ne kalabiliyorum.vajinamla Makatimin arasında küçük bi şişlik var..benim ne yapmam gerekiyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta batma varsa çatlak olabileceği düşünülür, apseden sonra çatlak gelişmiş olabilir

 208. merbaha apseyi katlattım ve içinde enfeksiyon var büyük ihtimal ne olacak ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  uygun zamanda doğru şekilde patlatıldıysa bir kaç gün akıntı olup düzelir, geç kalındıysa fistül olma ihtimali yüksek

 209. Hocam,vajinayla makatımın arasında kist oluştu dayanılmaz derecede ağrılarım var.Jinekoloğa gittim olgunlaşmamış dedi Monodoks diye antibiyotik verdi hiç bir faydasını görmedim.Lütfen bana yardım edin.Çok ağrım var.Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Bir an önce boşaltılması iyi olur yoksa fistül olursunuz, gelirseniz 2-4 dakikada boşaltırız ve fistül riskini minimize ederiz

 210. hocam bende ayni şikayetlerler den yakınıyorum makat çevresinde şişkinlik var yürümem oturmam zorlaşıyor kaşınıyor ağrı yapıyor 4 gündür böyle dün daha da şiddetli olmaya başladı ilk zamanlarda biraz daha iyi di şimdi çok ağrı yanma yapıyo ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Apseyse acil müdahale gerekir, muayeneyle teşhis koydurun

 211. Hocam ben 21yaaindayim askerim bende anal bolgede sivilce gibi 1 2 tane yara cikti ben sivilcesir dedim onemswmedim ama uzin bi sure sonra kaainri iltihap kanama olmaya basladi 1 2 gun sonra cogalmis oturamayacak derecede agri yapiyodu yurumeme engel oluyor revirden beni gumussuyuna sevk ettiler anal bolgede apse diye doktor yatisimi yapti ama bayram nedeni ile pansuman ve antibiyotik veriyorlar apseler kendiliqinden patliyor ve kanama ve akinti yapiyor kalcmin iki tarafindada var kuyruk sokumundada su an pansuman durduruldi apselerin agzi kapandi ilerki gunler neler olu cvplarinizi bekliyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Ciddi sorun olmadan düzelir

 212. Hocam merhaba
  Benim makat bölgemde birden bire şişlik oldu 2 gündür. Ağrı yok rahat çıkıyorum tuvalete.Ilık su ve buz uygulaması yaptım ağrı yok ama şişlik hala var.Doktora görünmeliyim ?
  Op. Dr. Seher Şirin
  hemen görünmelisin.anal apse ise geciktirilmeden boşaltılıp tedavi edilmeli.fistüle neden olur

 213. yaklaşık on yıldır anüsün dış kısmında ( normalde görünmeyen ama dikkatlice bakınca eşim görmüştü) bir noktadan bir akıntı oluyor bir kaç günde bir ise iltihap oluşmaya başladı iltihap bazen kendi bazen de benim müdahalemle çıkıyor ben de iyice temizlensin diye baskı uyguluyorum kanama oluşuyor kan koyu değil bu yaraya yakın anüse 1-2cm uzaklıkta ise bir meme var sitenize bakarken “kanser kanaması” diye bir tabir görünce iyice korktum bir yardımcı olur musunuz. O memenin sebebi nedir acaba? kıl dönmesi mi yaksa basur mu furusin diye bir merhem kullanmaya başladım. sosyal güvencem var memurum
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal fistül olabilir.gecikmeden muayene olun ve tedavinizi yaptırın

 214. markatimda dis tarafinda badem buyukluyunde mor baloncuk seklinde mor bi sislik bar dun gece iki kez ilik suda oturdum ve o yer simdi kaniyor uzerini oturamiyorum acaba bene ne gibi akil verirsiniz?
  ben dokdora gitmeye cekiniyorum evde tedavisini yapmak istiyorum acaba siz bene ne gibi ilac onerebilirsiniz?
  Op. Dr. Seher Şirin
  muayene ile sorunun tespit edilmesi gerekir,kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.laserle kanamanın durudurulması ve tedavi edilmesi gerekir

 215. Hocam tualete ckamiyorm agrı oluyo kuck bilye tanesi kadar sislik var fualet esnasnda acıyor agryor ama hicbir kanama yok o bölge kupkuru 3 haftadr tualet bana izdirap oldu karnım sis bir bardak su icsem bile doluyo karnim. Ve cok su icmeme rahmen idralim azaldı tualete cok zor ckiyorm lutfen yardm edin gecenki mesajinizda bana anal hematom. Meyva faln ye demissniz iyyorm gnde karpuz kavun yememe rahmen hic bir gelisme yok ezaneden aldgm ilac bile etki gostermedi gunde 4 tane icyorm hic bir etkisi yok baskasi icyor tualetten ckamiyor ben icyorm sadece karın agrim oluyo hergn meye corba icmeme rahmen cok zorlaniyorm gunumun yarisi tualette iknmakla geciyor. Napiym hocam bi akil verin saygilarla hocam
  Op.Dr.Atilla KAYAYazdıklarınız anal fissür hastalığına benziyor, muayeneyle netleştirebiliriz

 216. Hocam tualete ckamiyorm agrı oluyo kuck bilye tanesi kadar sislik var fualet esnasnda acıyor agryor ama hicbir kanama yok o bölge kupkuru 2 haftadr tualet bana izdirap oldu karnım sis bir bardak su icsem bile doluyo karnim. Ve cok su icmeme rahmen idralim azaldı tualete cok zor ckiyorm lutfen yardm edin gecenki mesajinizda bana anal hematom demissiniz ne yemm lazm ne ilaci ne önerirsiniz saygilar hocam verdigiz cevp icn cok tesekkur ederm
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir.muayene ile tanı koyabiliriz.ağrınız çok rahatsız edici ise açabiliriz ağrı o zaman kalkar.kendi haline iyileşebilir ama uzun sürer.ayrıca beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol sebze-meyve yiyin,kuru incir kayısı tüketin.kabız kalmayın,uzun süre tuvalette beklemeyin,çok ıkınmayın,sıkışınca tuvalete gidin,tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin,barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve sertleşir buda daha çok ıkınmanıza ve şikayetlerinizin artmasına neden olur.hareketsiz yaşamınız varsa uzun yürüyüşler yapın

 217. Hocam bir sorm olacak 1 2 haftadr. Tualete cok zor ckiyorm 1 hafta önce farkttim anal ic kenarında kücük bilye gibi siskinlik vardi biraz agri yapiyo ve lavabo srasnda acıyor ne dir sizce ne yapmam gerekiyor hastaneden biraz tırsıyorm isin ackcası
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlık ve ıkınmaya bağlı anal hematom olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.başka hastalıklarla karışmaması için muayene olmanızı öneririm

 218. selam hocam ben iki defa apse tedavisi gördüm ve son tedaviden sonra 3 ay geçti şuanda makatın üst kısmında solucan gibi sert bi şişlik var birde hemoroid var ikisi birden çok ağrı yapıyo ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Hemoroide müdahale gerekebilir, muayene olsanız iyi olur

 219. Hocam makatta sislik ve yanma hissi var gun boyu neredeyse yanma hissettim ama kanama veya iltihap gibi baska bise yok acaba sorun ne olabilir ilk defa karsilastim yedigim acili birseyden dolayimi boyle oldu diye dusunuyorum.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Yediğinizden veya kabızlıktan olabilir

 220. Hamilelik döneminde doğumdan 1 2 hafta 9nce makata yakın yerde şişlik morluk kızarıklık vs oluştu acile gittik antibiyotik ilaç verdi 3 gün kullanmama rağmen geçmedi ve doğuma gittiğim gün cerrah yardimiyla 24 subatta boşaltıldı fakat 4 ay gecmesine ragmen hala sarı sarı akıntı geliyor bu normal mi? VE yara ne kadar sürede kapanır?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  büyük olasılıkla fistül gelişmiştir.genel cerraha görünün

 221. Bir hafta önce devlet hastanesinde ameliyat oldum bir haftadır sarı akıntı geliyo bugün tekrar doktora gittim apse oldugunu söyledi antibiyotik yazdı ve gemezse iki gün sonra tekrar gel dedi. Antibiyotik kullanımı dogru olurmu birde tuvalette ağrılarım çok fazla apseden dolayimi sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal apse sonrası fistül gelişme riski çok fazladır.doktorunuzun söylediklerini uygulayın ve kontrollerinize zamanında gidin

 222. hocam ben bir ay önce makat apsesi amelyatı oldum ama halendaha azda olsa iltahab geliyor bu normal bir durumu tamaman nezaman iyleşir teşekkürler.
  Op. Dr. Seher Şirin
  hala iyileşmediyse anal fistül oluşmuş olabilir.genel cerraha görünmelisiniz ,eğer fistül oluşmuşsa komplike hale gelemden tedavi olmalısınız

 223. merhaba hocam fıstul olusmus gecmıyor ne yapmam gerekıyor sureklı sıslıyorakıntı gelıyor patlıyor
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle apse tedavisi yapılıp,fistülün komplike hale gelmesini önlemek için fistül tedavisi yapılmalı.

 224. Mrb hocam benim makat bölümünde yanma ve cok küçük mercimek tanesi kadr bi yırtılma veyabi şişlik var ve bunun icin hastanede hangi bölüme gidecegimi bilmiyorum yardimci olabilir misin bana
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahiye gidebilirsiniz.kliniğimiz sgk ile anlaşmalı gelirseniz tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

 225. selam hocam
  makatın yarım santim yanında bir şişlik oluştu ve dayanılmaz bir ağrım oldu ve doktora gittim muayene sonrası doktor bey makata apse olduğunu söyledi ve hemen orayı açarak iltihabı dışarı boşalttı ve çok rahatladım 2 gün sonra tekrar şiddetli bi ağrım oldu
  apse yine şişti ne yapmalıyım
  şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Seher Şirin
  hemen boşalttırmalısın geciken apse tedavilerinde anal fistül gelişir tedavisi zor ve çok zahmetlidir

 226. Merhaba benin anüsün hemen arka tarafında bir sertlik vardı. Bir genel cerraha gittiğimde MR çekinmem gerektiğini söyledi. MR sonucunda “transsfinkterik fistül traktı” olduğu tespit edildi. Daha önceleri çok ağrı yapıyordu ama şu anda herhangi bir akıntı, ağrı, şişlik vs. yok. Cerrahi Tedavi yapılması gerektiği söylendi bana. Yaranın açık bırakılacağı belirtildi. Birde tel ile tedaviden bahsedildi. Nasıl bir tedavi yolu izlemem gerekli? Tedavi olmazsam nasıl bir sıkıntı olur? Tedavi de risklerim neelr olur? Size tedaviye gelmem biraz zor gözüküyor.
  Şimdiden teşekkürler…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  apse varsa apseyi tedavi ettirmelisiniz.eğer fistül oluşmuşsa fistülü tedavi ettirmelisiniz ettirmezseniz fistül komplike hale gelir tedavisi zorlaşır.bu nedenle geciktirmeden tedavi olmalısınız

 227. Merhaba,
  Makatın giriş yerinde siyah iltihaba benzer bir şişlik var ama beni pek rahatsız etmiyor. Sizce ne olabilir önemli bişeymidir. Doktora gidersem hangi bölüme gitmem gerekiyor.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  apse olabilir.eğer apse ise çok sık fistüle neden oluyor.bu nedenle apse tedavisi olmalısınız bir an önce

 228. hocam altı ay kadar önce kabızlıktan dolayı makatdan kan geldi daha sonra o bölgede ağrı olmaya başladı utandığımdan doktora gitmedim daflon tablet aldım 2 gün sonra ağrıve sıkıntı kesildi 3ay kadar önce makatın deri ile birleştiği yerin 2 Cm yanında ufak bi şişlik farkettim bi hafta önce sivilce hissi ile hafif büyüdüğünü farkettim doktora gittim kıldönmesi olabilirmi diye bana anal fistül olabilir dedi ama ağrı akıntı ateş gibi sıkıntılar yok dediğimde ağrı olursa gel dedi üzerine bastırınca hafif acı hissi veriyor ücret sorun değil türkiye ye dönünce ankara kliniğinize gelicem ama anal apse ise hemen müdahele edilmesi gerekiyor anladığım kadarıyla 2 ay sonra gelicem bu sorun olur mu ayrıca yağ bezesi de olabilir dedi ilginiz için teşekkürler
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  apse varsa açtırmalısın fistül oluşmasın.ama kıl dönmesi ise tedavi ertelenebilir.

 229. Merhabalar
  İki gün önce tuvaletten sonra temizlik sırasında vajina ile anüs arasında bölgede solda elime fındık kadar bi sertlik şişlik geldi dokununca hafif acı hissi var. ilk kadın hastalıklarıyla ilgili bir şey olduğunu sandım vajinanın yanındaki bezlerde kist olduğunu düşündüm ama sayfanızı okuyunca anal bölgeyle de ilgili olabilir ne olduğunu bilmiyorum daha önce başıma gelmedi şişlik dışında başka ciddi bir sıkıntım yok şu an, ne doktoruna görünmeliyim öneriniz nedir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile kesinleştirebiliriz ne olduğunu.apse ise bekletmeden açmak gerekir.çünkü çok sık fistüle neden olur

 230. Hocam 3gun önce anal apse ameliyatı oldum.ameliyattan 2 gün sonra regl oldum .Kesilen bolgede hic agrim yokken regl olunca agrı olmaya basladı ne yapmam gerekir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  önemli bişi olduğunu zannetmiyorum ağrıkesici alabilirsin.doktoruna kontrole gidebilirsin belki apse tekrar toparlanmıştır

 231. hocam merhaba
  makatımın hemen arkasında anüsle birleştiği yerde bir sertlik oluştu. Başta çok ağrı yaptı. Dıştan herhangi bir şişlik akıntı vs yok. ama elimle baktığımda içerde bir sertlik var ve dokununca ağrıyor. Doktora gittiğimde kıl dönmesi dedi acil ameliyat yapmak istedi. Bende başka bir doktora gittim oda MR istedi ona göre teşhis koyacağını ama apse ihtimali var dedi.MR sonucunu bekliyorum. Kıl dönmesi anüse yakın yerde olabilir mi? MR teşhis için yeterli bilgi verebilecek bir yöntem midir? Gereksiz çok ameliyat hikayesi dinlediğim için şu anda doktorlara güvenim hiç kalmadı. Nasıl hareket etmemi tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler…..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kuyruk sokumu civarında ise kıl dönmesi olabilir.kıl dönmesi tanısını koymak için MR a gerek yok.muayene ile konulabilir.eğer ağrı varsa apse var demektir.öncelikle apsenin açılıp tedavi edilmesi gerekir.apse tedavisinden 1-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmesi tedavisi yapılabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir eğer apse varsa apse tedavisini yaparız eğer uygunsa normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 232. merhaba hocam 5 sene önce makatımın hemen yakınında şişlik oldu. Doktora gittiğimde bana apse OLDUĞUNU kesip boşaltabileceğimi söyledi. Bende o sıra üniversite Sınavları’na hazırlandığım için ilaçla kurutturma yöntemini sectim ve 1 hafta geçti. O zaman doktor bana sırttan saçtan dökülen kıllardan OLDUĞUNU söyleşimi zaman sporda gidiyordum hergün. Aradan 5 sene geçti Şimdi yeniden oldu. Başka bir doktora gittim dılarda birşey göremiyorum dedi MR istedi, başka yerde elle muayene edip apse var dedi ve bana 90 fistülsün dedi ilaç verdi. Ikinci gün kan ve iltihap makatımdan aktı. Ondan sonra çok rahatladım. O doktorada gitmek istemiyorum. Pek güvenmiyorum. Hocam benim durumum nedir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat hastalıkları konusunda yeterince birikimi olan hekim kıl dönmesi ve fistülü rahatlıkla ayırt edebilir.extra herhangi bir tetkike gerek yktur.anlattıklarınız kıl dönmesine benziyor.apse olmuş eğer apseler zamanında açılmaz geciktirilirse fistüle neden olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir kıl dönmesi yada fisül tanıyı kesinleştirir kıl dönmesini normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemi ile fistül var ise onuda uygun yöntemle tedavi edebiliriz

 233. Merhabalar benim şikayetim tam anüs girişinin içinde baya bir süre önce küçük bir delik oluştu sonra otururken çektiğim Ağrı sebebiyle kendim baktım ve içinde Kıllar Oldugunu gördüm şişlik falan yoktu Kılların ucu dışarıdaydı zaten sonra bir kısmını sureklı kendim Kolaylıkla aldım fakat şu an artık İltihaplı gibi beyaz bir akıntı ve hafif bir Ağrı var bu Ağrı sağ kasığıma kadar uzuyor sanki ve öyle düşünüyorumki içinde uzun süredir kalan Kıllar hala var.bu belirtilerle anüs girişi içerisinde olan bu duruma kıl dönmesi denilebilirmi.yada anal apsemidir her hangi bir şişlik söz konusu olmadı hiç. Bu durumda size gelsem göreceğim tedavi nedir.
  lütfen Yardımlarınızı bekliyorum
  Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bahsettiğiniz alanda kıl dönmesi görülmez.fakat ne olduğunu değerlendirmek ,teşhisi kesinleştirmek için muayene etmemiz gerekir.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayene ve en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 234. Hocam benim de son uc haftadir makatim agriyor.tuvaletimi yaparken cok sizliyor. dun ishal oldum ishal ile birlikte az da olsa kanama var sizce bu apsemidir yoksa baska bir rahatsizlikmidi.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissüre benziyor.botoxla tedavi edebiliriz

 235. Hocam bana bi yardımcı olun lütfen makatımda nohut gibi bir şişlik vardı ilk fissur zannettim yazılarınızı okudum sonra anal.hematom diye düşündüm şişlik batiyordu arada itince içeri giriyordu sıcak suya oturunca rahatliyordum ama hemoroid memesi olmadğına eminim bugün patlar gibi oldu apse zannetitim ama apsedede makati. Yaninda şişlik olurmuş oda yok anal hematom mudur o patlarmi acaba
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  tromboze hemoroidde olabilir.muayene ile tanı koyabiliriz.gelirseniz durumunuzu değerlendiri tedavinizi yapabiliriz

 236. Hocam meraba ben 1hafta once anal apse ameliyatı olmustum innelerimi vurdum ama sislik inmedi ne yapmaliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  şişliğin düzelmesi 2-3 haftayı bulabilir

 237. Hocam benim makatın kısa ince bişey şişer gbi oldu baya agrıyo artı belimin sol arka tarafında agrı var bi ara taş tüşürmüştüm ne yapmalıyumm
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir sorununuzu tespit ederiz

 238. Hocam benimde Anal apse diye düşündüğüm bi rahatsizligim var. Makatta şişlikler oluşuyor. Bi sure sonra geçiyor ama büyük abdestine ciktigim zaman tekrar oluşuyor. Bunun elden tedavisi varmi? Yardimci olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  🙂 hemoroidiniz var ve tuvalette ıkındığınız zaman basınç artışına bağlı olarak şişiyorlar.kabız kalmamaya özen gösterin.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.tedavi olun

 239. hocam anüsümün normal cilt dokusuyla kesiştiği bölgede mercimek büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Yaklaşık 5 gündür var ve yürürken sürekli ağrıyor. Küçük diye apse değildir diye düşündüm ama geçmemesi yüzünden size danışmak istedim hocam ne olmuş olabilir?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal hematom olabilir tuvalette fazla ıkındıysanız.genel cerraha görünün kendiğinden emilebilir ama uzun sürer çok ağrı varsa açtırınca rahatlarsınız

 240. hocam makatta küçük bi yırtık üstündede bezelye kadar şişlik var doktora gidicem ama randevum çok geç merakta ediyorum
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal fissür olabilir

 241. hocam merhaba
  benim sorunum makatımın hemen arkasında şişlik yok ama dışardan bakılınca farkedilmeyen bir sertlik mevcut. 1 ay kadar önce çok aşırı ağrılarım oldu krem ve ağrı kesiciler kulandım. Bu sorunum hallolmuştu. Ama sertlik hala var nohut büyüklüğünde. Şu anda yine hafif ağrılar başladı. Kabız olmamaya dikkat ediyorum. Cerrahi tadavi beni çok ürkütüyor. Bu yüzden herhangi bir doktora da gitmedir. Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Size muayeneye gelme imkanım da yok.
  teşekkürler…
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  sıcak turma banyosu yapabilirsiniz.beslenme ve diyetinize dikkat edin.kuru kayısı ve incir tüketebilirsiniz.hareketsiz yaşamınız varsa spor yapmalısınız

 242. hocam merhabalar ben 3 4 defa anal abse ameliyatı oldum ilk ameliyatımdaki ameliyat yarası hala tam iyileşmiş değil yaklaşık 2 senedir ara ara şişiyo ben kendim boşaltıyorum acaba ne önerirsiniz? teşekkürler.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  fistül gelişmiş olabilir.genel cerraha muayene ve tedavi olmalısın

 243. Merhaba hocam benim anal bölgemde küçük gri renginde bir sus toplaması gibi birşey oldu kötü birşeymidir bu hastaneye gitmem gereklimi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kondilom olabilir.bulaşıcıdır.çevreyi kontamine edebilirsiniz erken dönemde muayene ve tedavinizi yaptırın

 244. Hocam merhaba. Makat ile kuyruk sokumu kemigi arasinda makatin hemen ustune sislik olustu ve kendiliginden patladi. Once surekli kan geldi sonra rahatladim. Dun doktora gittim. Perianal apse dedi. Antibiyotik agri kesici ve mikrop kirici ilac verdi.1 hafta icinde tekrar sisme olursa gel dedi. Ben askerim sanirim hijyenden dolayi bu hastalik olmus. Bu fistul e donusebilmesi yuksek okudugum kadariyla.donustugunu nasil fark ederiz.tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne kadar erken boşaltılırsa o kadar fistül oluşma riski azalır.iyi takip et temizliğine mümkün olduğunca özen göster.fistüloluşursa erken tedavi ettir komplike hale gelmesin tedavisi kolay olur

 245. Ben 4yıl önce hemoroid ve anal apse ameliyatları oldum 1yıl sonra apse tekrarladı 2ay önce tekrar ameliyat oldum ameliyattan 15 gün sonra apse yine tekrarladı ve şimdi yine apse oluştu doktorum antibiyotik iğne ve ilaç verdi 5gün sonra kontrole gel dedi eğer rahatsız olursan ağrı şiddetlenirse gel boşaltalim dedi makatin içinde küçük bir delik oluştu ve ben o şişliğin üstüne bastirinca ordan iltihap akiyor bu boyle devamm edecekmi tekrar ameliyat olmam mı gerekiyor tamamen geçmiyecekmi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  fistül oluşmuş sanırım.anal apse sonrası sıklıkla fistül gelişir.fistülünüzde tamamiyle iyileşince bu sıkıntılarınız biter

 246. Hocam, normal dogumdan 3 gun sonra hemoroid ameliyatı oldum 2 hemoroidi aldilar.Tam 1ay oldu bu surede agrilarim hic gecmedi.rekrumun ic kismindan iltihap akiyor.tiosilin, sulcid, novasef, intex kullandim ama sikayetlerim gecmedi.tiosilinli spanc uyguluyorum. Lutfen yardimci olun teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  ya doktorunuza kontrole gidin yada gelin değerlendirelim

 247. hocam benım makata ile hayalarımın arasında hafıf sol kalcama doğru bir sivilce gibi nohut büyüklüğünde birşey cıktı ama et parcası gıbıde duruyor ben buna sıcak ıslak pansuman yaptım ertesi günü tuvalette temızlerken patladı ve kan geldı biraz sulu bir şekılde patlayan yere baktıgımda sankı bıcakla kesılmış gibi acıklık vardı neyse şişlik indi ama yürürken felan iğne gibi patıyor bazen ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  o yara yerini yinede bir hekime gösterin.değerlendirsin

 248. Hocam selamlar,
  bir kac gun once kuyruk sokumunda batma ve oturamama sikayeti ile genal cerrahiye gittim bana anal apse tanisi konuldu muayene sonunda Fakat her hangi bir mudahele yapilmadi 2 antibiyotik birde agri kesici verildi sizce baska bir hekime gorulmeli miyim ?
  Tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk oluştuğunda 3-4 günde açılması gerekir.%30-40 oranında fistül gelişir.başka hekime görünün.yada gelin kliniğimizde muayene ücretsiz durumunuzu değerlendirip apse tedavinizi yapabiliriz

 249. Merhaba hocam. Benim makat bolgemin hemen 2,3 santim arkasinda zaman zaman onceleri sivilce diye dusundugum kucuk kizarikliklar oluyodu. Ancak zamanla farkettm ki sivilce degil normal ici irin dolu yara gbi nohut tanesi kadar sisip kendiliginden bosaliyor.fakat sistigi zamanda yururken ve orururken cok rahatsiz ediyor ve ben gunumun 12-13 saatini masa basinda geciriyorum.ozellikle de ic camasirim dar olursa bi gun icinde ici irin dolup sisiyor. Ama bol giyindiim zaman da kayboluyor. Bununla birlikte bi k ac gunden beri ayrica hic olmayan bi agri hissetmeye basladm . Buyuk ihtyacimi gorurkdn de agri oluyor. Ve makat bolgemn agzi hafifce disari dogru aciliyor acana hem anal apse hemdr hemoroid baslangici gibi bisey mi tam emin olamiyoum. Doktora gitmekten de cekiniyorum acikcasi.. Ne yapmami tavsiye edersiniz . Yanii bunun ultrasonla ya da filmle teshis koyulma gibi bi yontemi yokmu acaba. Tsk ederm.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olmalısınız yoksa fistüle dönüşebilir

 250. perianal fistül ameliyatı oldum sadece içindeki apsenin elma büyüklüğünde temizlendi 17 ğün akıntı geldi sonra kesildi hocam merak ettiğim tekrar olma ihtimalı olurmu ve ameliyat tan sonra bel ağrısı neden olur hocam birde ameliyat tan sonra yapmam gereken önlem nedir hocam bilğinizi sunarsanız çokk sevinirim. saygılarımı sunarım.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  temizliğe dikkat etmelisiniz.başka yapacak bişi yok sıkça temizleyin

 251. Hocam ben aylar oncede suanki bahsedecegim sikayeti yasamistim. perine bolgesi deniliyor sanirim makat ile testis arasinda makattan testise dogru uzun ince bir cikinti cikti. Dokununca aci veriyor. Oturunca ve yuruyunce inanilmaz bir agri oluyor. Anestol pomad kremini kullandim daflon kullandim.suan fayda goremedm. 2 ay once gecmisti bu rahatsizligim. Suan yine tekrarladi. Tamamen gecmiyor..5 kez doktora gittim ilac verip gonderdiler. Allah askina bi oneriniz yokmu. Size muayeneye gelme imkanim yok.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  info @ Idea.com.tr ye fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değerlendirmeye çalışırım

 252. Hocam, anal apsem muayne esnasinda elle bosaltilip rahatlatildi. bir haftadir antibiyotik kullaniyorum ancak kapanmadi eskisi gibi degil ama ara ara tekrar topluyor, gazli bez ve kaynamis suyla pansuman yapinca akinti oluyor. Pansumanda baska bir ilac krem. Baticon vb. Kullanilmali mi? tesekkurler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  temiz yıkayıp ,kuru tutun iki aya kadar kapanması beklenir.kapanmazsa fistül olmuş demektir

 253. Merhaba Eşim 37 yaşında 15 gün önce makatının yanında kaba etin içinde bir şişlik oluştu tuvalete gitmekte zorlanıyordu genel cerrahi uzmanına gittik, bize cemples 300 mg dan 2 kutu ve ağrı kesici verdi 15 gün geçti, dışarı bir akıntı olmadı ama şişlik yayıldı, çok ağrısı var oturamıyor ağrı kesici ile durmaya çalışıyor başka genel cerrahi uzmanına gittik ama oda antibiyotik verdi şişlik artıyor ne yapmalıyız
  Saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji kliniği.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz hastanızın durumunu değerlendirir,sorununu tespit eder,önerilerde bulunabilir,ameliyatsız teknolojik yöntemlerle tedavi edebiliriz

 254. İyi aksamlar hocam bundan bir ay once anal apse tanisi ile umraniye devlet hastanesinde apsenin ici bosaltildi iki gundur iltahap geliyor sislikte var kasinti agri yok oneriniz hangi ilaclari kullanmaliyim tsk.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  büyük ihtimalle fistül olacaksınız 2-3 hafta sonra gelin kesin teşhis koyup tedavinizi yapabiliriz.

 255. İbrahim dagtekin

  Merhabalar hocam ben perianal apseden ameliyat oldum 5 şiringa iltahap aldilar acisindan oturamiyorum ulseratif kolit hastasiyim arveleste urserlerimi azdiriyor ne yapmam gerek
  Op. Dr. Atilla Kaya
  arveles almanız şart değil
  apseyi şırıngayla değilde cerrahi olarak boşaltmak daha doğru olur

 256. hocam benım mkkat bölümünde fındık kadar sislik cıktı 2 gundur bunu rahatsız ediyor ilk oldu daha önceden yoktu nasıl tedavi edebilriz hocam rahatsız ediyor beni
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tromboze hemoroid olabilir muayeneyle netleştirebiliriz

 257. mehaba hocam bır yıl önce makat ta şişlik dolayısı ıle muayene oldum ve doktor anal apse dedi ve iğne ile boşalttı ve 1 ay akıntı surdu.ve bır yıl sonrasında 25 gun önce tekrar aynı şışlık nuksetti ve doktora basvurdum doktor belden asa uyuşturma şeklinde ameliyat etti ve 20 gün gectı ameliyattan tekrar aynı şişlık oluştu sımdı ağrı yok ama ılerleyen gunlerde olacanı bılıyorum tedavide bı eksıklıkmı var yoksa tekrarlaması normakmı hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  normal süreç gibi görünüyor

 258. 2006,da basurdur deyip köyden,gidemedim hastaneye ve yaklaşik 10 gün sonra kendisi makatin yan tarafindan kendisi akti.tabiki o günlerde çok acı çektim.2009 ocak7 de tekrar aynı şey olunca,tabiki busefer hastaneye zor attım kendimi.yarım saatlik,bir operasyonla iyileşdim…şimdi yine aynı hastalık başladı,ama bu sefer dr 2,ilaç verdi cipro 750,biteral 500 net ten okudugum kadar ilac tetavisi yok,yoksa varmı 2 sorum 2009daki oprsyda ne kadar tıpda ayıp olmaz desemde cok utandım,çünkü anadan doğmasın ve başında bir sürü hemşire.başka yolu yokmu.bu 2 ilacı yazarken genel cer.bütün dr,ları maalesef suriyelilerin muayenesinden dolayı yani youğunluktanmı bu ilacları yazdı.3sorum baharatı,acıyı çok severim bunlar tetiklermi hocam…2 soruma care varsa operasyonda en azından iç camaşırımla olmzmı hocam.teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apsenin boşaltılması daha iyi olr
  gıdayla ilişksi yok sebebi bilinmiyor

 259. Merhaba benim bir kaç gündür Makatın yanında şişlik oluştu iltihap. Canım çok yanıyor ancak ameliyat yazılarını okuyorum sürekli ve çok korkuyorum bunun başka Çözümü yok mu. Yada ameliyat derseler komple uyutmalarını istiyorum bu mümkün mü iğne ile uyuşturulmak istemiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-2 dakikada yaptığımız son derece basit bir ameliyat geciktirirseniz çok daha önemli sorun olan fistül e dönüşebilir

 260. Selam hocam makat kenarında nohut büyüklüğünde şişlik oluştu.bu bir sene içinde ikinci defa tekrarlıyor.ilkinde iğneyle temizlendi ve ilaç tedavisi uygulandı.şimdi çıkan ise temizlenen yerin hemen altında.kendim patlatsam bi sıkıntı olurmu.artık ameliyatmı olmam gerekiyor.saygılar……
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  uygun şartlarda uygun yöntemle yaptımanız daha doru olur

 261. Merhaa benim 4 5 yildir suren anal fistulum var ara ara agri yapiyor bazen kanama ve akinti oluşuyor 3 4 gun once siddetli bir ishal geçirdim hemen arkasindan fistulun yakinda bir sislik belitdi 2 3 gundur cok sidettli agriya cevirdi yarin sabah genel cerrahi ye gozukecegim bu boşaltma isi kolaymidir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kolaydır

 262. Hocam ben tuvaletimi yaparken kanama ve ardından ağrı oluyordu ve makatın hemen bitişiğinde nohut büyüklüğünde bi şişlik varhastaneye gittim ödem oluşmuş dedi ilaç verdi kullanıyorum cok şükür ağrı kanama yok ama her apse fistüle dönüşürmü ve fistül en belirgin özelliği nedir. Teşekkür ederim hocam
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gerilediyse fistül olmaz
  fistülün tek belirtisi akıntıdır

 263. Merhaba 12yasindaki kizimin kuyruk sokumunda siddetli agri ile birlikte sislik olustu.Bir akinti yada delik yok.Doktor anal apse dedi ameliyat sartmidir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal apseyse hemen boşaltılmalı yoksa fistül gelişebilir

 264. ANAL FİSTÜL
  1- Anal kanal orta seviyesinden geçen kesitlerde saat 4 hizasından başlayarak intersfinkterik alandan kaudale doğru uzanan ve sol intergluteal alanda cilde açılan cidarı kalın FİSTÜL traktı görülmektedir.
  2- Ayrıca anal kanal proksimalinden geçen kesitlerden sol eksternal sfinkterin medial kenarı boyunca intersfinkterik alandan kaudale uzanan ve anal kanal distalinde bahsedilen fistül traktı ile birleşen İNCE İKİNCİ BİR FİSTÜL traktı mevcuttur. İNCE FİSTÜL traktının orjin noktasında anal kanal ile iştirakı net olarak seçilememiştir.
  HOCAM! SSK’lıyım bu ameliytın maliyeti ne kadardır? kalın ve ince Fistül tamamen alınabilir mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Hatane ortamında yapılacağı için görmeden sadece MR bulgusuyla fiyat veremeyiz

 265. Meraba bn 22 yasındayım perianal absem var ve bundan yaklasik 10 defa ameliyat oldum sürekli tekrarlıyor bna doktorlar kanal oluşturduğunu sylediler ameliyat oluyorum atibiyotik verip gönderiyolar şuanda yine şişti bundan 5 ay önce yine şişmişti sicak oturma banyosu yaptm ve kendiliğinde patladı bundan kurtulmam için ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir

 266. 8 ay önce apse den ameliyat oldum yaklaşık 1 buçuk haftadır aynı şişik tekrar çıktı ama önceki kadar ağrı yapmıyor sadece kendimi sıktığım zaman ağrıyo ama bu sefer şişik çok kısa sürede çok fazla büyüdü çok büyük bi sorun olur mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  boşalttırmalısınız yoksa daha ciddi sorun olan fistül hastalığına dönüşür

 267. Merhaba Hocam! Ben 39 yaşındayım. 10 aydan beri 5 kez makat çevresinde apse oluşuyor Genel Cerrahiye gittim iki kez MR çektirdim bir kez de rektoskopi yaptırdım sonuç temiz çıktı herhangi bir füstüle rastlanmadı geçen cuma günü dışkılama esnasında oldukça katı bir dışkı geldi ve ardından da kanama oldu. kanamadan üç gün sonra ise makat çevresinde yine şişlik oluşarak apse oldu. acıdan duramadığım için doktora gitmeden kürdanla kendim apseyi boşalttım şu an akıntı var. Ne yapmam gerekiyor bu durumda benim hastalığımın teşhisi nedir? Lütfen yardımcı olunuz. Şimdiden teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  apse tekrarlayabilir ve sebep genellikle olmaz, krdanla delmeniz ciddi hatalı yaklaşım.
  en erken dönemde usulüne uygun boşaltılmalı yoksa fistül olur

 268. Hocam yirmi gündür makat bölgede çıkıntı gibi birşey olmuş iki üç günde bir alıyor içinden bir sivi geliyor sarı. Bir kerede kanadı ne olabilir. Tsk ler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistüle dönüşen apse olabilir

 269. Hocam ben asagidaki mesaji yazmistim. Ben 5 kez doktora gittim. Bir sonuc alamadim. 5 aydir hergun inanlmaz bi aciyla yasiyorum. Boyle bi rahatszlk ne gordum ne duydum. Bu anlattigim seye iyi gelcek bi krem falan oneremezmsnz.Hocam ben 4 5 ay once hemoroid oldum. Ve testis bolgesi ile makat arasndaki bolgede uzun ince 3 5 cm lik bir sislik olustu. Saga sola yatiyor dokununca. Ve dokundugumda ve yurudugumde oturdugumda inanilmaz sanci veriyor. Doktora gittigimde genel cerrahi bna bunun bir cilt hastaligi oldugunu ve cildiyeye gostermem gerektgini soyledi. Cildiyeye gittigimde ise cildiye neden genel cerrahi bunu kesip almadi dedi. Yani ben doktora muayene olmama ragmen 4 aydir bu aciyi cekiyorum. Cildiye bana anestol pomad kremi verdi. Bi iki kez sislik indi duzeldi fakat yeniden sisti. Hocam.amlyat olmam gerekirmi. Gerekirse ne gibi sure zarfinda yuruyebilirim oturabilirm. Lutfen yardm edin. Bu rahatsizlk hayattan soguttu
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kadıköy şubemizdeyim gelirsnz gerkeni yaparız

 270. Hocam ben 4 5 ay once hemoroid oldum. Ve testis bolgesi ile makat arasndaki bolgede uzun ince 3 5 cm lik bir sislik olustu. Saga sola yatiyor dokununca. Ve dokundugumda ve yurudugumde oturdugumda inanilmaz sanci veriyor. Doktora gittigimde genel cerrahi bna bunun bir cilt hastaligi oldugunu ve cildiyeye gostermem gerektgini soyledi. Cildiyeye gittigimde ise cildiye neden genel cerrahi bunu kesip almadi dedi. Yani ben doktora muayene olmama ragmen 4 aydir bu aciyi cekiyorum. Cildiye bana anestol pomad kremi verdi. Bi iki kez sislik indi duzeldi fakat yeniden sisti. Hocam.amlyat olmam gerekirmi. Gerekirse ne gibi sure zarfinda yuruyebilirim oturabilirm. Lutfen yardm edin. Bu rahatsizlk hayattan soguttu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  görmeden bir şey demek zor gelirseniz gerekeni yapabiliriz.

 271. Merhaba hocam 14 aylık oglum var eylulde anal apse operasyonu oldu ve doktorumuz gayet ıyı ıyıleştı dedı ama bugun farkettım tam 1 ay oldu ama bugun yaradan ıltıhap geldı aceba neden bıde hocam cok erken erken ıshal oluyor ıshalken bıle gaıtasını yaparken zorlanıyor bunun bır etkısı olurmu lutfen hocam yardım edermısınız sımdıden cok tesekkur ederım…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz

 272. Merhaba makat bölgeinde anüsun kenarinda hafif bir şişlik var dokununca agriyor, dışkılama esnasinda da ağrı yapiyor perianal apse olabilir mi ne yapmalıyım genel cerrahiye mi basvurmaliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  apse veya tromboze hemoroid olabilir genel cerrahiye gidin

 273. Merhaba hocam. Ben hollandadan Ramazan.Ben uc yil oncesi anal Apse ameliyati gecirdim.bu yil haziranda tekrar oldum. Sonra mri istedik ve neticesinde fisul oldugu ortaya cikti. Su an tekrar ameliyat olmami soyluyor dr. Eger fisul acilabilecek sekildeyse kesecekler. Yoksa ince Bir ip gecirerek apseyi bosaltip baska Bir tedavi yapcaklarmis ama ne oldugunu soylemiyorlar. Birde fisulun tedavisi nasil olmadi? Eger bilgilendirirseniz sevinirim. Saygilarimla.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülün tedavisi ameliyattır

 274. Merhaba Hocam! Bende 15 Ocak 2014’te anal apse oluştu doktora gittim iltihabı boşalttılar bir kaç gün akıntı devam etti sonra da kesildi 5 Temmuz’da tekrar şişlik oldu doktora gittim ilaç verip gönderdi iltihap kendiliğinde patladı bunun üzerine tekrar doktora gittim MR çektirdim temiz çıktı 1 Ağustos’ta yine makat bölgesinde şişlik oluştu ve birkaç gün sonra kendiliğinde patladı
  en son ise 3 Ekim’de tekrar şişlik oldu ve ben de kendim iğneyle patlattım yaklaşık on gündür ara ara iltihap akıyor bugün doktora gittim bir şey yok dedi ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  takip dışında yapacak bir şey yok akıntı olursa fistüle döndüğü söylenir ve şu an fistül olabilir

 275. Mrb
  14 aylik oglum var.3 hafta once makatinin sol tarafinda bilye gibi bir sertlik hissettim.cocuk dr umuzun tavsiyesiyle anestol ve bactroban surdum ama bunu dr umuz telefonda soyledi.bu sertligi fark ettikten 2 hafta sonrada cocuk dr umuza goturdum.baktiginda perianal abse dedi.10 gunsabah aksam anestol ve bactroban surmemi augmentin bid ve rivanolu pamuga batirip oraya uygulamami istedi.ama bu sertlik bas falan yapmiyor.ne yapabiliriz?korkmaya basladim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  çocuk cerrahları bu konuda daha iyidir.

 276. Merhaba Hocam,

  Anal bölgedeki ağrım olduğu için üç gün önce doktora gittim. Muayene sonrasında hemoroid ya da bir çatlak olmadığını söyledi. Beki küçük bir apse olabilir diyerek AUGMENTIN başladı ve hemoroid için krem verdi. Ancak hala ağrım devam ediyor ve içerde bir doluluk hissi var. Bu tedavi sizce doru mudur? Başka bir uzamn görmem gerekir mi?
  Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apse 3 günde ilerleyip görünür hale gelir, yeniden muayene olun

 277. Merhaba hocam 14 aylık oglumun anal apse bosaltıldı bır hafta oldu kontrole goturduk doktorumuz cok ıyı dedı ve bugun baktıgımda gene sısme var oglum ıshal neden gene tekrarladı hocam lutfen yardım edermısınız sımdıden tesekkur ederım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  apseye bağlı ödem olabilir kendiliğinden düzelir, tedirginseniz yine kontrole götürebilirsiniz

 278. Merhaba,bugün apsenin boşaltılmasının 4.günü. Bugün duş aldım ve gazlı bezden yara bandına geçiş yaptım. Bu süre içerisinde ilk günün gecesi kanama ve titreme oldu (akıntı yok) fakat acil’e varmadan düzeldim. (Yine de kan testi yapıldı,temiz çıktı.) Şu ana kadar akıntım olmadı,gazlı bez hep temizdi. Tendürdiyotla her zaman temizliğini sağladık. Antibiyotik (Aksef 600),Barca SR ve Ornisid kullanıyorum. Bir önceki mesaj yine bana ait. Fistül olma ihtimalim var mı? Yok denecek kadar az demiştiniz ama detaylı olarak tekrar sormak istedim. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  akıntı tamamen durmadıkça fistül ihtimali devam eder

 279. Merhaba. Derimin içinde 2 haftadır bir beze vardı dışarı doğru hiç bir belirti yoktu. Dışarı doğrun kırmızılık yani uç oluşur oluşmaz doktora gittim. İçini boşalttı ve antibiyotik verdi. Bugün 2.gunum. Ne akıntım ne kanamam yok. Fistul olma ihtimalim var mı? Teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yok diyecek kadar az

 280. Merhaba hocam oglum 14 aylık ve magat apsesı operasyonu gecırdı ve 5. Gunde delık kapanmaya basladı pansuman yapıldıgı halde doktorumuz kapanmaması gerekiyor dedı ve kapanmaya basladı bir sorun olurmu lutfen yardımcı olurmusunuz sımdıden tesekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk 2 gün kapanmasın isteriz daha sonra kapanması iyidir.

 281. merhaba konuya nereden başlayacagımı bilemiyorum ama lütfen bana acilen yardım edin bendede anal apse oldugunu dr söyledi ve malum operasyonun yapılması gerektiğini söyledi fakat ben hacca gidiyorum şimdi yaptıramazdım ilaç kullandım küçüldü geri büyüdü ve nitekim ateş sıtma hastalandım bende vaktim çok yaklaştığı için kendim abseyi deliyim boşalır rahatlarım sandım vede öyle yaptım kaç yerden kesik attım fakat içinden iltihap filan çıkmadı sadece kanama oldu apse ertesi gün dahada büyüdü sonuç perişanım ne yapmalıyım lütfeeen yardımcı olurmusunuz
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal apseler derin olabilir ve siz açamazsınız açsanızda sağlıksız olur genel cerrahla görüşün

 282. Makatin sag tarafinda hafif sislik oldu ertesi gun sis buyu ve agri yapmaya basladi bir gun ustune dahi oturamadim gece krem surdum yatmasan once yatarken birden patladi iltihap gibiydi hafif kanda vardi doktora gitmedim simdi agri yok tatli bir aci var ve akinti devam ediyor sizce ne yapmaliyim ? Tesekkurler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tromboze hemoroid olabilir görünce daha net öneride bulunabiliriz.

 283. Selamlar, yaklaşık 9 ay önce anal fissür teşhisiyle ilaç kullandım. İlaçlar fayda etmedi ve nitrogliserinli krem kullandım ve rahatlar gibi oldum. Birkaç aydır makatımdan sarı renkli bir akıntı geliyor ve bazen de alt bel bölgemde ağrı oluyor. Bununla ilgili olarak gittiğim doktor alt batın MR incelemesi istedi ve size MR sonuçlarını gönderiyorum. Ne yapmam gerektiğini söylemenizi rica ediyorum, teşekkürler.

  Tetkik; i.v. kontrastlı ve dinamik olarak yapılmıştır.

  Litotomi pozisyonunda saat 6 lokalizasyonunda intersfinkterik bölgede en geniş transaksiyel boyutu yaklaşık 4*6 mm, kaudakranial planda yaklaşık 7 mm ölçülen T1 hipointens, PD FSAT hiperintens, yağ baskılamalı sekansta baskılanmayan, IVKM enjeksiyonu sonrası yoğun homojen kontrast tutan alan (İntersfinkterik perianal apse), klinik muayene bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  SONUÇ: Litotomi pozisyonunda saat 6 lokalizasyonunda intersfinkterik bölgede T1 hipointens, PD FSAT hiperintens, yağ baskılamalı sekansta baskılanmayan, IVKM enjeksiyonu sonrası yoğun homojen kontrast tutan alan (İntersfinkterik perianal apse), klinik muayene bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Nasıl bir ameliyat yapılacağı muayene ve ek alet yardımıyla yapılır buradan okuyarak karar verilmez

 284. Hocam, benim 3 gundur agrim vardi kuyruk sokumumda bende bugun doktora gittim apse dediler ameliyat etmediler apsemin ucundaki iltihaplar kendiliginden akmis buyuzden bana 2 tane igne vurdular icindeki iltihapi cektiler simdide antibiyotika verip taburcu ettiler. Sizce bu iyi bir tedavi yontemimidir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  açılarak boşaltılsa daha iyi olurdu

 285. merhaba hocam.ben bır hafta once tam makatta demıyeyımde kenarında agrı olmaya basladı doktora gıttım muayene ettı.bana apse olmussun dedı.antıbıyotık yazdı.sımdı makata dokunuyorum cok kucuk bı sıslık var agrım eskısı kadar yok ama ben kıl donmesınden supelenıyorum.genel cerrah apse dedı ama nebıleyım emın olamıyorum.tesekurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse endiyse apsedir, kıl dönmesi olsaydı şaşırmazdı

 286. hocam iyi günler dün makatta şişlik ve o şişliken yoğun iltihap sıkıntısı ile doktara gittim anal apse teşhisi koydu ve preianal fistül olma ihtimali var dedi iltihabın yoğun kendiliğinden akması iyi olmuş diyerek cipro 750-flagyl 500 ve voltaren sr 75 haplarından verdi ve geri kalan iltihabı kurutacaktır dedi sizce ne yapmalıyım bu iltihap akıntım ne kadar devam eder bana yol gösterin ilgilenirseniz sevinirim iyi günler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  akıntının süresi için bir şey söylenemez 2 haftada durmazsa fistül olacaksınız 2 ay akmaya devam ederse fistül oldunuz anlamına gelir

 287. Merhabalar hocam ben 9 temmuzda anal apse ameliyatı oldum sıcak su banyosunu yaklaşık 10 gün yaptım. Bu aralar kalça çatısından itibaren 3 4 cm kadar uzunlukta ağrılar oluşmaya başladı. Yine apse sorunumu oluştu yoksa??. Benim akıntı durumumda çık fazla olmadı. Zaten apseyi sabah farkedip akşam ağrıya dayanamaynca ameliyata alınmıştım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal apse tekrarlayabilir

 288. Mrb hocam makat kenarında şişkinlikler var 3 gün önce oldu ama ateşli günler geçirmedim doktora gitmeli miyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene olmanız daha iyi olur

 289. Son 5 aydır anal bölgede yumurtalıkların altındaki çizginin sol kenarında apse oluşuyor.. ilk apse kendiliğinden patladı, 2.si acilde müdahale ile yapıldı, 3. ve 4. kendisi boşaldı….tüm bunlar süresince Dr. tavsiyesi ile antibiyotik kullanıldı. 4.ü patladığında doktora gittim.. MR yazdı yaklaşık 20-25 gün sonra MR sonucunu aldığımda doktora gittim. raporda hiç bir bulguya rastlanmadı temiz dedi.. sık olmamak kaydıyla kabızlık sorunum var. ve şu an 5. apsenin varlığını hafif acıyla hissediyorum. fistül yoksa apse neden tekrarlar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat apsesi tekrarlayabilir fistül olması gerekmez

 290. Merhaba hocam, ben makatta agrili ve atesli 3 gün geçirdikten sonra genel cerraha basvurdum benim 3. derece hemoroit oldugumu soyleyerek ilac tedavisine basladi ancak yine makatta agrili ve atesli 2 gun daha gecirdim ve daha fazla dayanamayarak acile gittim .bana perianal apse tedhisi koyularak hemen ameliyata alindim ve bu ameliyat hastahanede kaldigim 3 gunluk sure icinde 4 defa gerceklesti. daha sonra doktor bana senin apsen 7-8 cm derinde ama su anda iltihap olusumu azaldi diyerek beni taburcu etti ve antibiyotik tedavisi uyguluyordu ayni sekilde devam etti . Hikaye bu ancak bendeki ameliyat yarası anüse saat 5 yönünde ve çok büyük derin bir yara , benim kullandığım ilaçlar ishal yapan ilaclar , bu yaranin boyutundan dolayi ben tuvalete gitmeye korkuyorum ve gunde bir defa oturma banyosu yapiyorum . O bolgeye gazli bez koyuyorum cunku iltihsp ve akinti yogun bir sekilde devam ediyor .hocam ben bu surecte dogru yolda miyim ve ben ne yapmaliyim tavsiyeleriniz ne olur ? , simdiden tesekkurler hayirli gunler …
  Op. Dr. Atilla Kaya
  evet yanlış olan bir şey yok

 291. merhaba benim oğlumun bobosunun iki tarafında şişlik oluyo bu iltahablı arada akıyo boşalıp tekrar şişiyo doktora götürtük gecmedi beş aydır var ne yapmalıyım oğlum 1yaşında teşekkürederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistül olabilir

 292. Merhaba, 1 ay önce anal apse ameliyatı oldum. Makatın 3-4 cm yanından sol kalçadan operasyon yapıldı. Geniş alana apse yayıldığı ve rektuma kadar temizlendiği söylendi. Yara açık bırakıldı halen de tam kapanmadı. Kokusuz bazen gün içerisinde pantalon dışına çıkacak kadar hafif sarımsı ve sümüksü bir akıntı var, normal midir? Son 5 gündür pansumanda günde bir sefer rifocin kullanıyoruz, devam edelim mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  rifosinin faydası ilk haftada olur artık hiçbir yararı olmaz,fisül gelişme ihtimali yüksek.akıntı toplam 2 ay devam ederse fistül olduğunuz anlamına gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim