Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Anal Dermatit (Mayasıl) Tedavisi

Anal Dermatit (Mayasıl) Tedavisi

Randevu Al

Anal bölgede görülen kaşıntı nedenlerini ele alırken en sık görülen nedenin Anal Dermatit yani (Mayasıl) olduğu ortaya çıkmıştır. Tabii ki tek neden bu olmayıp, aynı zamanda Hemoroid, Anal Fissür, Anal kondilom, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi hastalıklarında makatta kaşıntıya neden olduğu görülmüştür. Fakat en önemli neden %60 gibi yüksek bir oranla Mayasıl olduğu bilinmektedir. Bu sayfada Anal Dermatit problemini enine boyuna ele alacağız.

Makatta Kaşıntı Tedavisi

Anal Dermatit Nedir?
Korkulacak bir hastalık olmayıp, daha çok anal bölgede kaşıntıya, tahrişe ve nadiren kanamaya sebep olan bir tür egzama diyebiliriz.  Anüs ve çevresindeki cildin çeşitli nedenlerle zarar görerek ya da hassaslaşarak ortaya çıktığı bir sorundur. Yaz aylarında sıkça görmeye alışkın olduğumuz Anal Dermatit nedenleri bulunursa kolayca ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle yazının devamında mayasıl nedenleri olabilecek hususları başlıklar halinde paylaşacağız. Sizde bunlardan biri ya da bir kaçını yapıyorsanız en azından bir süre yapmayarak sorunun nedenini bulmanız kolaylaşır.

Mayasıl Neden Olur?
Evet arkadaşlar sorunun yapısını bir kez daha aktarmak gerekirse anüs çevresindeki cildin deforme olmasıdır. Yani cildi koruyan tabakanın ortadan kalkarak tehlikelere açık hale gelmesidir. Buna neden olan birçok olgu bulunmaktadır. En sık görülen makat bölgesinin yeteri kadar hava almamasıdır.

Dar Pantolon ve İç Çamaşır Kullanımı: Yaz aylarında bebeklerde pişik problemi hat safhaya çıkar sıcak ve nemli havanın etkisindendir. Aslında sorun sadece bebekler ile sınırlı kalmadan aynı şekilde yetişkin insanlarda da görülmektedir. Çünkü gün boyu havasız kalan anal ve genital bölge oluşan nemle zarar görmektedir. Hele birde dar pantolon ve sıkan iç çamaşırları tercih eden biriyseniz riski artırmış olursunuz. İç çamaşırları pamuklu, pantolonlar ile mutlaka cildin rahat hava alacak şekilde geniş olması gerekmektedir.

Yetersiz Ya da Aşırı Temizlik: Anal dermatit nedenlerinden biride kişinin temizlik alışkanlığı ile alakalı olup, burada da kendi içerisinde birçok neden bulunmaktadır. Yetersiz hijyen dediğimiz dışkılama sonrası bölgenin yıkanmayarak dışkı kalmasıdır.  Bunun dışında ise birde temizliği abartarak sabun kullanan insanlar bulunmaktadır. Bu kişilerde kimyasal maddeye bağlı olarak doku hasarı oluşur. Aynı şekilde kalitesiz tuvalet kağıtlarının kullanımı ve ıslak mendil kullanımı anal dermatit nedenleri arasında yer almaktadır. Temizliğe ek olarak cildi yumuşak hareketlerle kurulamak gerekir. Nemli kalması da kesinlikle istenmeyen sonuçlara neden olur.

Bazı Gıdaların Sık Tüketimi: Yazının giriş kısmında mayasıl için kişisel hata ve ihmaller sonucu demiş olsak da bazen bilmeden bu soruna neden oluyoruz. En doğal nedenlerden biri severek tükettiğimiz gıdaların oluşturduğu sebeplerdir. Evet günlük hayatta yemeklerden eksik etmediğimiz baharatlar maalesef sorunun artmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde 7’de 70’e herkesin severek tükettiği çikolatalar, hatta ve hatta domates ve patlıcan bile mayasıl nedenleri arasında yer almaktadır.

Mayasıl (Anal Dermatit) Nasıl Anlaşılır?
Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi kaşıntının tek nedeni anal dermatit değildir. Bu nedenle sorunun ciddi anlamda üzerinde durarak ne olduğunu bulmak gerekir. Bunu ilk başlarda evde kendiniz çözmeye çalışırsınız. Çözüm bulamamanız halinde mutlaka bir doktordan yardım alabilirsiniz.  Pe ki yaşadığımız kaşıntı probleminin anal dermatit olduğunu nasıl anlayacağız, nasıl ayırt edeceğiz. Hemen bu detaylara bakalım.

Kaşıntı Anüs Çevresinde Görülür: En önemli ayrılan noktası sorun genelde anüs değil de çevresinde görülmektedir. Anüs kısmında olması halinde burada kıl kurdu, iç hemoroid, anal fissür gibi sorunlarda devreye girmektedir.

Geceleri Artan Kaşıntı Hissi: Mayasıl belirtilerinden bir diğeri ise özellikle akşam olunca kaşıntı isteğinin daha fazla hissedilmesidir.

Akıntı ve Kötü Koku: Bir diğer bulgu ise cildin tahriş olmasına bağlı olacak nemlilik düzeyinde akıntı ve kötü kokuya neden olmasıdır. Çoğu zaman kaşıma sıklığına göre ciltte hafif kanama görülebilir. Aynı şekilde cildin sertleşmesi ve oluş şeklinde meme oluşumu dikkat çekmektedir.

Dışkılama Esnasında Kanama, Can Yanması Varsa Dikkatli Olun
Yukarıda da belirttiğim gibi tüm makat kaşıntıları mayasıl ile alakalı olmayıp, özellikle dışkılama esnasında kanama, can yanması gibi durumlar başta anal fissür olmak üzere hemoroid gibi hastalıkların ortaya koyduğu sorunlardır. Aynı şekilde anüs çevresinde bulunan makat siğilleri yine sorunu tetikleyebilir. Sizdeki sorun sadece kaşıntı ile sınırlı ile hemen evinizin rahatında tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Anal Dermatit (Mayasıl) Nasıl Geçer?
Evet arkadaşlar sorunu, nedenlerini ve belirtilerini gördükten sonra şimdide bu problemden en kolay nasıl kurtulacağımıza bakalım. Öncelikle ciddi bir hastalık olmadığı için şanslısınız. Çoğu zaman doktora bile gitmeye gerek kalmadan alacağınız önlemler ve sorunu ortadan kaldırıcı kremlerle çözebilirsiniz.

Pruzon Krem Kullanmaya Başlayın
Mayasıl tedavisine ilk olarak Pruzon Krem kullanarak başlıyoruz. Çünkü ilk olarak ortaya çıkan karşı konulmaz kaşıntı probleminden kurtulmak gerekir. Çünkü siz kaşımaya devam ettikçe sorun sürekli ilerleyecektir. Pruzon krem sadece kaşıntıyı önlemekle kalmayıp, aynı zamanda cilt hasarını onaran etkisi bulunmaktadır.

Pruzon Nedir?
Kaşıntı kremleri genelde etken maddesi kortizon olmaktadır. Tamam etkili olmasına karşın 1 haftadan uzun süreli kullanımlarda maalesef kortizonun yan etkileri insanları rahatsız etmektedir. Hele birde çocuklarda kullanımı kesinlikle korkutucu olmaktadır. Hair Pharma firması bu sorunu göz önüne alarak bitkisel kortizon içeren kremi geliştirdi. Kaşıntıyı anında geçirmesi yanı sıra hem bebek hem de yetişkinlerde görülen pişik tedavisinde son derece etkilidir. Aynı şekilde çocuklarda sık görülen suçiçeği ve böcek sokmalarında etkilidir.

Pruzon Nerede Satılır?
Satışa sunulduğu ilk günden itibaren büyük bir müşteri kitlesine ulaşan ürüne eczaneler ve üreticinin resmi İnternet sitesinden alabilirsiniz. Aynı şekilde aşağıda yer alan sipariş formunu doldurmanız halinde Hair Pharma firması kapıda ödeme ile göndermektedir. Ürünü teslim aldığınızda nakit ya da kredi kartına tek çekim şeklinde kargo görevlisine ödeme yapabilirsiniz.

Pruzon Sipariş Ver
 • Adınız Soyadınız*Teslim alacak kişi
  0
 • Telefon Numaranız*Sabit ya da GSM olabilir
  1
 • Email*Zorunlu değildir
  2
 • 3
 • Ürün Seçimi Yapınız*Birden fazla seçim yapabilirsiniz.
  Pruzon Krem 40 gr
  Pruzon Tek Kullanımlık 20x2 gr
  4
 • Adet*Ürün Adeti Seçiniz
  5
 • Teslimat Adresi*Adres bilginizi güncel ve eksiksiz olarak giriniz
  6
 • Pruzon fiyatları 24,50 + 5 TL kapıda ödeme ücreti şeklindedir. Ödemenizi kapıda nakit yada kredi kartı ile yapabilirsiniz.
  7
 • 8

 

Fiyatı Ne Kadar?
Pruzon 40 gr tüp ve 20×2 gr tek kullanımlık şeklinde 2 ayrı ürün olarak almanızı sağlıyor. Tek kullanımlık özellikle tüm aile bireylerinin güvenli bir şekilde kullanmasını ve sürekli yanınızda taşıma imkanı sağlıyor. Ürünlerin fiyatı aynı olup, gerek buradan gerekse eczanelerden 24,50 TL’ye alabilirsiniz. İnternet üzerinden satışlarda kargo ücretsiz olup, sadece 5 TL kapıda ödeme ücreti alınmaktadır.

Pruzon Krem Nasıl Kullanılır?
Pe ki aldığımız ürünü nasıl kullanacağız. Öncelikle 1 haftalık kullanım genelde sorundan kurtulmak için yeterli bir zamandır. İlk 3 gün günde 2 defa cilt üzerinde 2-3 mm tabaka oluşturacak şekilde uyguluyoruz. Sonraki 3 gün ise günde 1 defa kullanmak yeterli olacaktır.

Yaz Aylarında Dar Kıyafetlerden Uzak Durmalıyız
Tekrar mayasıl ve pişik problemi ile karşı karşıya kalmamak için özellikle yaz aylarında dar ve sıkıcı kıyafetler ile iç çamaşırlardan uzak durmalıyız. Özellikle akşamları mümkünse daha rahat kıyafetlerle dolaşabilirsiniz.

Uzun Süre Oturmaktan Kaçının
Makat bölgesi uzun süre nemli kaldığında cilt haliyle hasar görmektedir. Bunun önüne geçmek için özellikle uzun süreli oturmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle deri türü koltuklarda oturan biriyseniz 1 saat aralıklarla kalkarak 2-3 dakika dolaşmanızı öneririm. Aynı şekilde yazın araç kullanan insanlar kısa bir mola vererek cildin rahatlamasını sağlar.

Beslenmenize Dikkat Edin, Bazı Gıdalardan Bir Süre Uzaklaşın
Mayasıl nedenlerine baktığımızda bazı gıdalarında neden olduğunu gördük, sorunun neden kaynaklandığını anlamak için özellikle baharat kullanımını bir süre kısıtlayabilirsiniz. Baharatlar içinde en dikkat edilmesi gereken karabiber olup, bir süre kullanmayarak sonucu değerlendiren. Karabiber sonuç vermezse çikolata, domates, patlıcan gibi sebzeleri de bir süre hayatınızdan çıkararak sonucu görebilirsiniz.

Mayasıl Ağrı Yapar mı?
Konumuz burada son bulmuş olup, yazının devamında sizlerin merak ettiği hususlara yanıt vererek devam edeceğiz. Sizde aklınıza takılan soruyu sayfanın alt kısmında yer alan formu kullanarak iletebilirsiniz. Halk arasında mayasıl ile basur ile karıştırıldığı görülmektedir. Her ikisi de farklı sorunlar olup, mayasıl yani anal dermatit ciddi anlamda ağrı yapan bir hastalık değildir. Ağrı probleminiz varsa mutlaka bir Proctoloji uzmanına muayene olmalısınız.

Başkalarına Bulaşır mı?
Kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değil, kişide oluşan bir tür cilt hasarıdır. Anal bölge hastalıklarında bulaşıcı olarak bir tek makat siğili dediğimiz kondilom karşımıza çıkmaktadır. Kaşıntıya neden olan sorunlardan biridir.

119 Yorum

 1. Hocam Mrb yıllardır kabızlık sorunum var ve çatlak teşhisi konmuştu çok Kabız olduğumda peçeteye kan geliyor arada kaşınma ve acı oluyor… Doğumdan sonra makatta et parçası sarktı…. Kabız olmasam iyiyim acı olunca anestol fito bunları karıştırıp kullanıyorum hafifliyor ama o sarkma elime geliyor yuvarlakta değil… Deforme olan makata dediğiniz krem iyi gelirmi o sarkma tekrar çekilir mi içe??

  • Doktorun Cevabı

   makat çatlağına bağlı cilt sarkması olabilir.onlar cerrahi olarak alınabilir.kaşıntıya neden olur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.anal fissürünüz kronikleşmiş bu nedenle ya ameliyatsız botilinum toksini enjeksiyonu ile yada cerrahi olarak tedavi edilmeli

 2. hocam merhaba, anuüs çevremde sivilce gibi kabartılar oluştu bunun üzerine genel cerraha gittim genel cerrah bunları elektrot yardımıyla yaktı fakat her 2 haftada bir yeni sivilceler oluşuyor her gittiğimde yakıyor fakat bir türlü bitmiyor 5 kez bu işlem tekrarlandı aceba önereceğiniz baska bir tedavi yöntemi ve krem var mıdır ya da genel cerah yerine dermatolağa mı gitmeliym sevgilerimle

 3. Anal bölgesi sıcaklara ve terlemeye bağlı olarak tahriş oluyor. Kaşıntı yok ancak sıcak havalarda kıyafete ne kadar dikkat edersem edeyim hafif terlemede dahi tahriş oluyor ve yürütmüyor. Kaşıntı yok hiç olmadı sadece tahrişe bağlı yanma hissi acı hissi veriyor.

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   merhaba;
   Terlemeye bağlı ise anal bölgenize peçete koyabilirsiniz. Sadece duru su ile yıkayınız. Geçmiş olsun

 4. Makatımda kaşıntı ve yanma şiddetli yanma

 5. Seher hocam kolay gelsin daha önce sıkıntımın detaylarını ilettim anal dermatit teşhisi konuldu 2.derece iç hemeroit problemimde var tuvaletimi yaparken zorlama kanama ağrı yok kuyruk sokumuna doğru kızarıklık deri kabarmış gibi kliniginize gelip detaylı muayene olabilir miyim bu bulgulardan yola çıkarak bana krem mi tavsiye edersiniz. Son olarak hocam ssk liyim muayene ücreti konusunda bilgi verirseniz bir an önce randevu almak isterim. Saygılar

  • Doktorun Cevabı

   anal dermatitin nedeni hemoroide bağlı anüs tam kapanamıyor ise akıntıya bağlı kaşıntı oluşabilir.bunu muayene ile değerlendirebiliriz.bu arada makat bölgesi temizliğini sadece su ile yapın,sabun vb kimyasal kullanmayın.pamuklu çamaşır giyin,acı-baharatlı,turşu ve salamura yiyeceklerdende uzak durun

 6. yunusgulgun38@outlook.com

  2 aydır makat bölgesinde büyük tuvaletten sonra kaşıntı ve yanma zonklama meydana geliyor makat bölgesinde hafif kabarıklık derisinde kabuklanma minik su dolu kabarcıklar gibi tahriş oluyor ve çok terleme ve kabız olursam peçeteye üç beş kırmızı nokta nokta kan lekesi görülüyor. Manisa da genel cerrahi den tayfun bey hemoroid teşhisi koydu doxium proctolog krem ve proctolog fitil verdi on gün kullandım makat bölgesinde pişik ve yanma dahada çoğaldı. Bunun üzerine Manisa da genel cerrahi den savaş bey e gittim derdimi anlattım rektal tuşe yapıp sende hemoroid yok bu ilaçları bırak anal dermatit var dedi. Dün biraz köfte kahvaltıda sucuk yedim kaşıntı vardı gece yatmadan dışkılama yaptıktan sonra pişik önleyici bepanthene pişik önleyici sürdüm sabah 6 gibi korkunç yanma ve acı ile uyandım kremi su ile temizleyip ara bölgeye bez koydum biraz rahatladım ancak şu an hafif yanma batma ve kaşıntı sürüyor. Hocam bu nedir iki doktor ikisi farklı teşhis artık tuvalete gitmeye korkar oldum

  • Doktorun Cevabı

   Evet son gittiğin doktorun koyduğu teşhis doğrudur. Anal dermatit ya da diğer adıyla mayasıl kronik hale geldiği görülüyor. Öncelikle baharat ve baharatlı gıdalardan bir süre uzak durmalısın. Özellikle karabiber tüketimine bir süre ara vermen iyi olur. Anal dermatit tedavisi için önerim Pruzon Krem kullanman yönünde olacaktır. İçeriğinde yer alan Kalamin ve Çinko Oksit ile cildi onaracaktır. İlk 3 gün günde 2 defa sonraki 3 gün günde bir defa cilt üzerinde 2,3 mm tabaka oluşturacak şekilde sürmelisin. Pruzon ile ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin. https://www.ideaklinik.com/pruzon-krem-ne-ise-yarar.html

   Op. Dr. Demet Ağras

 7. Benim anal bölgemde ve genital bölgemde çok şiddetli kaşıntı oluyor. Neredeyse 2 güne bir tekrarlıyor bu şiddetli kaşıntılı dönem. Bazen gece uykudan uyandırıyor, bazen de gündüz oluyor. Ayrıca anal bölgede hafif sarımsı bir ıslaklık ve kötü koku oluyor.
  Aynı şekilde koltuk altlarımda da anogenital bölgelerdeki kadar olmasa da kaşıntı oluyor.
  Hastalığım ne gibi duruyor ve bunun için ne kullanabilirim?

  • Doktorun Cevabı

   dermatite bağlı kaşıntı olabilir.fakat kaşıntılı dönemlerin değişiklik göstermesi yediklerinize bağlı da olabilir.turşu salamura,acı ve baharatlı yiyecekler kaşıntıya neden olur.bu arada paraziter hastalıklarda kaşıntı yapar bu nedenle birde dışkı tahlili yaptırsanız iyi olur.ayrıca anal fissür,hemoroid gibi makat hastalıklarıda kaşıntıya neden olabilir.muayene olmanızda fayda var
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 8. Zekiyeoksar@gmail.com

  Anal bolgemdr kasıntı agrı ve sureklı tuvalete cıkma ıstegı var 1gun cok az bıseyde kan geldı ne yapmam gerekıyor
  OP Dr Ergun Aygören
  şikayetleriniz anal fissürü düşündürüyor.fakat kanama nedeniyle mutlka anoskopi muayenesi yapılmalı.

 9. İyi günler ben acı biber yedikten sonra ertesi günü idrarımda yanma var travazol kullandım ama yanma var ne yapmalıyım neyden kaynaklanıyor acaba
  Op Dr seher Şirin
  acı yedikten sonra idrarda değil dışkıda yanma olur.acı-baharatlı yiyecekler fissüre neden olabilir.travozol bu şikayetleri geçirmez.genel cerrahiye görünmelisin

 10. Slm bnim testis bölgemde aşırı derecede kaşıntım var ve bazen dayanılmaz oluyor garsonum 14 saat ayakta çalışıyorum ne yapmam gerekiyor
  Op. Dr. Demet Ağras
  dermatologa görünmelisiniz

 11. Benim fazlalıgim var kaşıntı falan yok ama büyük tuvaletimi yaparken çok az kanama oluyor lütfen yardımcı olun
  Op Dr Seher Şirin
  Kanama varsa mutlaka sebebi araştırılmalı, anoskop muayenesi yapılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder