Anal Dermatit (Mayasıl) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal bölgede görülen kaşıntı nedenlerini ele alırken en sık görülen nedenin Anal Dermatit yani (Mayasıl) olduğu ortaya çıkmıştır. Tabii ki tek neden bu olmayıp, aynı zamanda Hemoroid, Anal Fissür, Anal kondilom, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi hastalıklarında makatta kaşıntıya neden olduğu görülmüştür. Fakat en önemli neden %60 gibi yüksek bir oranla Mayasıl olduğu bilinmektedir. Bu sayfada Anal Dermatit problemini enine boyuna ele alacağız.

Anal dermatit nedir belirtileri nelerdir

Anal Dermatit Nedir?

Korkulacak bir hastalık olmayıp, daha çok anal bölgede kaşıntıya, tahrişe ve nadiren kanamaya sebep olan bir tür egzama diyebiliriz.  Anüs ve çevresindeki cildin çeşitli nedenlerle zarar görerek ya da hassaslaşarak ortaya çıktığı bir sorundur. Yaz aylarında sıkça görmeye alışkın olduğumuz Anal Dermatit nedenleri bulunursa kolayca ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle yazının devamında mayasıl nedenleri olabilecek hususları başlıklar halinde paylaşacağız. Sizde bunlardan biri ya da bir kaçını yapıyorsanız en azından bir süre yapmayarak sorunun nedenini bulmanız kolaylaşır.

Mayasıl Neden Olur?
Evet arkadaşlar sorunun yapısını bir kez daha aktarmak gerekirse anüs çevresindeki cildin deforme olmasıdır. Yani cildi koruyan tabakanın ortadan kalkarak tehlikelere açık hale gelmesidir. Buna neden olan birçok olgu bulunmaktadır. En sık görülen makat bölgesinin yeteri kadar hava almamasıdır.

Dar Pantolon ve İç Çamaşır Kullanımı: Yaz aylarında bebeklerde pişik problemi hat safhaya çıkar sıcak ve nemli havanın etkisindendir. Aslında sorun sadece bebekler ile sınırlı kalmadan aynı şekilde yetişkin insanlarda da görülmektedir. Çünkü gün boyu havasız kalan anal ve genital bölge oluşan nemle zarar görmektedir. Hele birde dar pantolon ve sıkan iç çamaşırları tercih eden biriyseniz riski artırmış olursunuz. İç çamaşırları pamuklu, pantolonlar ile mutlaka cildin rahat hava alacak şekilde geniş olması gerekmektedir.

Yetersiz Ya da Aşırı Temizlik: Anal dermatit nedenlerinden biride kişinin temizlik alışkanlığı ile alakalı olup, burada da kendi içerisinde birçok neden bulunmaktadır. Yetersiz hijyen dediğimiz dışkılama sonrası bölgenin yıkanmayarak dışkı kalmasıdır.  Bunun dışında ise birde temizliği abartarak sabun kullanan insanlar bulunmaktadır. Bu kişilerde kimyasal maddeye bağlı olarak doku hasarı oluşur. Aynı şekilde kalitesiz tuvalet kağıtlarının kullanımı ve ıslak mendil kullanımı anal dermatit nedenleri arasında yer almaktadır. Temizliğe ek olarak cildi yumuşak hareketlerle kurulamak gerekir. Nemli kalması da kesinlikle istenmeyen sonuçlara neden olur.

Bazı Gıdaların Sık Tüketimi: Yazının giriş kısmında mayasıl için kişisel hata ve ihmaller sonucu demiş olsak da bazen bilmeden bu soruna neden oluyoruz. En doğal nedenlerden biri severek tükettiğimiz gıdaların oluşturduğu sebeplerdir. Evet günlük hayatta yemeklerden eksik etmediğimiz baharatlar maalesef sorunun artmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde 7’de 70’e herkesin severek tükettiği çikolatalar, hatta ve hatta domates ve patlıcan bile mayasıl nedenleri arasında yer almaktadır.

Mayasıl (Anal Dermatit) Nasıl Anlaşılır?
Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi kaşıntının tek nedeni anal dermatit değildir. Bu nedenle sorunun ciddi anlamda üzerinde durarak ne olduğunu bulmak gerekir. Bunu ilk başlarda evde kendiniz çözmeye çalışırsınız. Çözüm bulamamanız halinde mutlaka bir doktordan yardım alabilirsiniz.  Pe ki yaşadığımız kaşıntı probleminin anal dermatit olduğunu nasıl anlayacağız, nasıl ayırt edeceğiz. Hemen bu detaylara bakalım.

Kaşıntı Anüs Çevresinde Görülür: En önemli ayrılan noktası sorun genelde anüs değil de çevresinde görülmektedir. Anüs kısmında olması halinde burada kıl kurdu, iç hemoroid, anal fissür gibi sorunlarda devreye girmektedir.

Geceleri Artan Kaşıntı Hissi: Mayasıl belirtilerinden bir diğeri ise özellikle akşam olunca kaşıntı isteğinin daha fazla hissedilmesidir.

Akıntı ve Kötü Koku: Bir diğer bulgu ise cildin tahriş olmasına bağlı olacak nemlilik düzeyinde akıntı ve kötü kokuya neden olmasıdır. Çoğu zaman kaşıma sıklığına göre ciltte hafif kanama görülebilir. Aynı şekilde cildin sertleşmesi ve oluş şeklinde meme oluşumu dikkat çekmektedir.

Dışkılama Esnasında Kanama, Can Yanması Varsa Dikkatli Olun
Yukarıda da belirttiğim gibi tüm makat kaşıntıları mayasıl ile alakalı olmayıp, özellikle dışkılama esnasında kanama, can yanması gibi durumlar başta anal fissür olmak üzere hemoroid gibi hastalıkların ortaya koyduğu sorunlardır. Aynı şekilde anüs çevresinde bulunan makat siğilleri yine sorunu tetikleyebilir. Sizdeki sorun sadece kaşıntı ile sınırlı ile hemen evinizin rahatında tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Anal Dermatit (Mayasıl) Nasıl Geçer?
Evet arkadaşlar sorunu, nedenlerini ve belirtilerini gördükten sonra şimdide bu problemden en kolay nasıl kurtulacağımıza bakalım. Öncelikle ciddi bir hastalık olmadığı için şanslısınız. Çoğu zaman doktora bile gitmeye gerek kalmadan alacağınız önlemler ve sorunu ortadan kaldırıcı kremlerle çözebilirsiniz.

Pruzon Krem Kullanmaya Başlayın
Mayasıl tedavisine ilk olarak Pruzon Krem kullanarak başlıyoruz. Çünkü ilk olarak ortaya çıkan karşı konulmaz kaşıntı probleminden kurtulmak gerekir. Çünkü siz kaşımaya devam ettikçe sorun sürekli ilerleyecektir. Pruzon krem sadece kaşıntıyı önlemekle kalmayıp, aynı zamanda cilt hasarını onaran etkisi bulunmaktadır.

Pruzon Nedir?
Kaşıntı kremleri genelde etken maddesi kortizon olmaktadır. Tamam etkili olmasına karşın 1 haftadan uzun süreli kullanımlarda maalesef kortizonun yan etkileri insanları rahatsız etmektedir. Hele birde çocuklarda kullanımı kesinlikle korkutucu olmaktadır. Hair Pharma firması bu sorunu göz önüne alarak bitkisel kortizon içeren kremi geliştirdi. Kaşıntıyı anında geçirmesi yanı sıra hem bebek hem de yetişkinlerde görülen pişik tedavisinde son derece etkilidir. Aynı şekilde çocuklarda sık görülen suçiçeği ve böcek sokmalarında etkilidir.

Pruzon Nerede Satılır?
Satışa sunulduğu ilk günden itibaren büyük bir müşteri kitlesine ulaşan ürüne eczaneler ve üreticinin resmi İnternet sitesinden alabilirsiniz.

Pruzon Krem Nasıl Kullanılır?
Pe ki aldığımız ürünü nasıl kullanacağız. Öncelikle 1 haftalık kullanım genelde sorundan kurtulmak için yeterli bir zamandır. İlk 3 gün günde 2 defa cilt üzerinde 2-3 mm tabaka oluşturacak şekilde uyguluyoruz. Sonraki 3 gün ise günde 1 defa kullanmak yeterli olacaktır.

Yaz Aylarında Dar Kıyafetlerden Uzak Durmalıyız
Tekrar mayasıl ve pişik problemi ile karşı karşıya kalmamak için özellikle yaz aylarında dar ve sıkıcı kıyafetler ile iç çamaşırlardan uzak durmalıyız. Özellikle akşamları mümkünse daha rahat kıyafetlerle dolaşabilirsiniz.

Uzun Süre Oturmaktan Kaçının
Makat bölgesi uzun süre nemli kaldığında cilt haliyle hasar görmektedir. Bunun önüne geçmek için özellikle uzun süreli oturmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle deri türü koltuklarda oturan biriyseniz 1 saat aralıklarla kalkarak 2-3 dakika dolaşmanızı öneririm. Aynı şekilde yazın araç kullanan insanlar kısa bir mola vererek cildin rahatlamasını sağlar.

Beslenmenize Dikkat Edin, Bazı Gıdalardan Bir Süre Uzaklaşın
Mayasıl nedenlerine baktığımızda bazı gıdalarında neden olduğunu gördük, sorunun neden kaynaklandığını anlamak için özellikle baharat kullanımını bir süre kısıtlayabilirsiniz. Baharatlar içinde en dikkat edilmesi gereken karabiber olup, bir süre kullanmayarak sonucu değerlendiren. Karabiber sonuç vermezse çikolata, domates, patlıcan gibi sebzeleri de bir süre hayatınızdan çıkararak sonucu görebilirsiniz.

Mayasıl Ağrı Yapar mı?
Konumuz burada son bulmuş olup, yazının devamında sizlerin merak ettiği hususlara yanıt vererek devam edeceğiz. Sizde aklınıza takılan soruyu sayfanın alt kısmında yer alan formu kullanarak iletebilirsiniz. Halk arasında mayasıl ile basur ile karıştırıldığı görülmektedir. Her ikisi de farklı sorunlar olup, mayasıl yani anal dermatit ciddi anlamda ağrı yapan bir hastalık değildir. Ağrı probleminiz varsa mutlaka bir Proctoloji uzmanına muayene olmalısınız.

Başkalarına Bulaşır mı?
Kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değil, kişide oluşan bir tür cilt hasarıdır. Anal bölge hastalıklarında bulaşıcı olarak bir tek makat siğili dediğimiz kondilom karşımıza çıkmaktadır. Kaşıntıya neden olan sorunlardan biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim