Anal Dermatit (Mayasıl) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal bölgede görülen kaşıntı nedenlerini ele alırken en sık görülen nedenin Anal Dermatit yani (Mayasıl) olduğu ortaya çıkmıştır. Tabii ki tek neden bu olmayıp, aynı zamanda Hemoroid, Anal Fissür, Anal kondilom, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi hastalıklarında makatta kaşıntıya neden olduğu görülmüştür. Fakat en önemli neden %60 gibi yüksek bir oranla Mayasıl olduğu bilinmektedir. Bu sayfada Anal Dermatit problemini enine boyuna ele alacağız.

Anal dermatit nedir belirtileri nelerdir

Anal Dermatit Nedir?

Korkulacak bir hastalık olmayıp, daha çok anal bölgede kaşıntıya, tahrişe ve nadiren kanamaya sebep olan bir tür egzama diyebiliriz.  Anüs ve çevresindeki cildin çeşitli nedenlerle zarar görerek ya da hassaslaşarak ortaya çıktığı bir sorundur. Yaz aylarında sıkça görmeye alışkın olduğumuz Anal Dermatit nedenleri bulunursa kolayca ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle yazının devamında mayasıl nedenleri olabilecek hususları başlıklar halinde paylaşacağız. Sizde bunlardan biri ya da bir kaçını yapıyorsanız en azından bir süre yapmayarak sorunun nedenini bulmanız kolaylaşır.

Mayasıl Neden Olur?
Evet arkadaşlar sorunun yapısını bir kez daha aktarmak gerekirse anüs çevresindeki cildin deforme olmasıdır. Yani cildi koruyan tabakanın ortadan kalkarak tehlikelere açık hale gelmesidir. Buna neden olan birçok olgu bulunmaktadır. En sık görülen makat bölgesinin yeteri kadar hava almamasıdır.

Dar Pantolon ve İç Çamaşır Kullanımı: Yaz aylarında bebeklerde pişik problemi hat safhaya çıkar sıcak ve nemli havanın etkisindendir. Aslında sorun sadece bebekler ile sınırlı kalmadan aynı şekilde yetişkin insanlarda da görülmektedir. Çünkü gün boyu havasız kalan anal ve genital bölge oluşan nemle zarar görmektedir. Hele birde dar pantolon ve sıkan iç çamaşırları tercih eden biriyseniz riski artırmış olursunuz. İç çamaşırları pamuklu, pantolonlar ile mutlaka cildin rahat hava alacak şekilde geniş olması gerekmektedir.

Yetersiz Ya da Aşırı Temizlik: Anal dermatit nedenlerinden biride kişinin temizlik alışkanlığı ile alakalı olup, burada da kendi içerisinde birçok neden bulunmaktadır. Yetersiz hijyen dediğimiz dışkılama sonrası bölgenin yıkanmayarak dışkı kalmasıdır.  Bunun dışında ise birde temizliği abartarak sabun kullanan insanlar bulunmaktadır. Bu kişilerde kimyasal maddeye bağlı olarak doku hasarı oluşur. Aynı şekilde kalitesiz tuvalet kağıtlarının kullanımı ve ıslak mendil kullanımı anal dermatit nedenleri arasında yer almaktadır. Temizliğe ek olarak cildi yumuşak hareketlerle kurulamak gerekir. Nemli kalması da kesinlikle istenmeyen sonuçlara neden olur.

Bazı Gıdaların Sık Tüketimi: Yazının giriş kısmında mayasıl için kişisel hata ve ihmaller sonucu demiş olsak da bazen bilmeden bu soruna neden oluyoruz. En doğal nedenlerden biri severek tükettiğimiz gıdaların oluşturduğu sebeplerdir. Evet günlük hayatta yemeklerden eksik etmediğimiz baharatlar maalesef sorunun artmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde 7’de 70’e herkesin severek tükettiği çikolatalar, hatta ve hatta domates ve patlıcan bile mayasıl nedenleri arasında yer almaktadır.

Mayasıl (Anal Dermatit) Nasıl Anlaşılır?
Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi kaşıntının tek nedeni anal dermatit değildir. Bu nedenle sorunun ciddi anlamda üzerinde durarak ne olduğunu bulmak gerekir. Bunu ilk başlarda evde kendiniz çözmeye çalışırsınız. Çözüm bulamamanız halinde mutlaka bir doktordan yardım alabilirsiniz.  Pe ki yaşadığımız kaşıntı probleminin anal dermatit olduğunu nasıl anlayacağız, nasıl ayırt edeceğiz. Hemen bu detaylara bakalım.

Kaşıntı Anüs Çevresinde Görülür: En önemli ayrılan noktası sorun genelde anüs değil de çevresinde görülmektedir. Anüs kısmında olması halinde burada kıl kurdu, iç hemoroid, anal fissür gibi sorunlarda devreye girmektedir.

Geceleri Artan Kaşıntı Hissi: Mayasıl belirtilerinden bir diğeri ise özellikle akşam olunca kaşıntı isteğinin daha fazla hissedilmesidir.

Akıntı ve Kötü Koku: Bir diğer bulgu ise cildin tahriş olmasına bağlı olacak nemlilik düzeyinde akıntı ve kötü kokuya neden olmasıdır. Çoğu zaman kaşıma sıklığına göre ciltte hafif kanama görülebilir. Aynı şekilde cildin sertleşmesi ve oluş şeklinde meme oluşumu dikkat çekmektedir.

Dışkılama Esnasında Kanama, Can Yanması Varsa Dikkatli Olun
Yukarıda da belirttiğim gibi tüm makat kaşıntıları mayasıl ile alakalı olmayıp, özellikle dışkılama esnasında kanama, can yanması gibi durumlar başta anal fissür olmak üzere hemoroid gibi hastalıkların ortaya koyduğu sorunlardır. Aynı şekilde anüs çevresinde bulunan makat siğilleri yine sorunu tetikleyebilir. Sizdeki sorun sadece kaşıntı ile sınırlı ile hemen evinizin rahatında tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Anal Dermatit (Mayasıl) Nasıl Geçer?
Evet arkadaşlar sorunu, nedenlerini ve belirtilerini gördükten sonra şimdide bu problemden en kolay nasıl kurtulacağımıza bakalım. Öncelikle ciddi bir hastalık olmadığı için şanslısınız. Çoğu zaman doktora bile gitmeye gerek kalmadan alacağınız önlemler ve sorunu ortadan kaldırıcı kremlerle çözebilirsiniz.

Pruzon Krem Kullanmaya Başlayın
Mayasıl tedavisine ilk olarak Pruzon Krem kullanarak başlıyoruz. Çünkü ilk olarak ortaya çıkan karşı konulmaz kaşıntı probleminden kurtulmak gerekir. Çünkü siz kaşımaya devam ettikçe sorun sürekli ilerleyecektir. Pruzon krem sadece kaşıntıyı önlemekle kalmayıp, aynı zamanda cilt hasarını onaran etkisi bulunmaktadır.

Pruzon Nedir?
Kaşıntı kremleri genelde etken maddesi kortizon olmaktadır. Tamam etkili olmasına karşın 1 haftadan uzun süreli kullanımlarda maalesef kortizonun yan etkileri insanları rahatsız etmektedir. Hele birde çocuklarda kullanımı kesinlikle korkutucu olmaktadır. Hair Pharma firması bu sorunu göz önüne alarak bitkisel kortizon içeren kremi geliştirdi. Kaşıntıyı anında geçirmesi yanı sıra hem bebek hem de yetişkinlerde görülen pişik tedavisinde son derece etkilidir. Aynı şekilde çocuklarda sık görülen suçiçeği ve böcek sokmalarında etkilidir.

Pruzon Nerede Satılır?
Satışa sunulduğu ilk günden itibaren büyük bir müşteri kitlesine ulaşan ürüne eczaneler ve üreticinin resmi İnternet sitesinden alabilirsiniz.

Pruzon Krem Nasıl Kullanılır?
Pe ki aldığımız ürünü nasıl kullanacağız. Öncelikle 1 haftalık kullanım genelde sorundan kurtulmak için yeterli bir zamandır. İlk 3 gün günde 2 defa cilt üzerinde 2-3 mm tabaka oluşturacak şekilde uyguluyoruz. Sonraki 3 gün ise günde 1 defa kullanmak yeterli olacaktır.

Yaz Aylarında Dar Kıyafetlerden Uzak Durmalıyız
Tekrar mayasıl ve pişik problemi ile karşı karşıya kalmamak için özellikle yaz aylarında dar ve sıkıcı kıyafetler ile iç çamaşırlardan uzak durmalıyız. Özellikle akşamları mümkünse daha rahat kıyafetlerle dolaşabilirsiniz.

Uzun Süre Oturmaktan Kaçının
Makat bölgesi uzun süre nemli kaldığında cilt haliyle hasar görmektedir. Bunun önüne geçmek için özellikle uzun süreli oturmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle deri türü koltuklarda oturan biriyseniz 1 saat aralıklarla kalkarak 2-3 dakika dolaşmanızı öneririm. Aynı şekilde yazın araç kullanan insanlar kısa bir mola vererek cildin rahatlamasını sağlar.

Beslenmenize Dikkat Edin, Bazı Gıdalardan Bir Süre Uzaklaşın
Mayasıl nedenlerine baktığımızda bazı gıdalarında neden olduğunu gördük, sorunun neden kaynaklandığını anlamak için özellikle baharat kullanımını bir süre kısıtlayabilirsiniz. Baharatlar içinde en dikkat edilmesi gereken karabiber olup, bir süre kullanmayarak sonucu değerlendiren. Karabiber sonuç vermezse çikolata, domates, patlıcan gibi sebzeleri de bir süre hayatınızdan çıkararak sonucu görebilirsiniz.

Mayasıl Ağrı Yapar mı?
Konumuz burada son bulmuş olup, yazının devamında sizlerin merak ettiği hususlara yanıt vererek devam edeceğiz. Sizde aklınıza takılan soruyu sayfanın alt kısmında yer alan formu kullanarak iletebilirsiniz. Halk arasında mayasıl ile basur ile karıştırıldığı görülmektedir. Her ikisi de farklı sorunlar olup, mayasıl yani anal dermatit ciddi anlamda ağrı yapan bir hastalık değildir. Ağrı probleminiz varsa mutlaka bir Proctoloji uzmanına muayene olmalısınız.

Başkalarına Bulaşır mı?
Kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değil, kişide oluşan bir tür cilt hasarıdır. Anal bölge hastalıklarında bulaşıcı olarak bir tek makat siğili dediğimiz kondilom karşımıza çıkmaktadır. Kaşıntıya neden olan sorunlardan biridir.

127 Yorum

 1. Prd ayalarım da degil makattadabdegil.arasında set sivilce var ve sag kalcamd” ufak

 2. HOCAM MERHABA,
  BENİM BÜYÜK TUVALETİMİ YAPARKEN BİTTİĞİNİ ANLAYAMIYORUM.SANKİ MAKATTA DIŞKI KALMIŞ HİSSİ VERİYOR.KAŞINTI YAPIYOR.İKİ GÜN ÖNCE AŞIRI ŞEKİLDE KAŞIYARAK BÜYÜK TUVALETİMİ YAPTIM.SONUNDA KAN GELDİ.SONRAKİ GÜN KAN GELMEDİ.3 .GÜN BÜYÜK TUVALETİMDEN ÖNCE KAN GELDİ,TUVALET ESNASINDA VE SONUNDA KAN YOKTU.BU ŞİKAYETLERİMDEN ÖNCEDENDE AKINTI VE KAŞINTI DEVAMLI OLUYORDU.
  YARDIMCI OLURSANIZ SVİNİRİM.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   makat kanamalarında gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmaılıdır.kötü huylu bir nedeni olabilir.

 3. Mrba hocam benim rahatsızlığim biraz farklı yaklaşık 10 yıldır çekiyorum makat içinde beni rahatsız eden bir his var hayatımı olmumsuz etkiliyor ayrıca apış arası dediğimiz yerde de aynı his var böyle pişik rahatlığı gibi ama acı kızarıklık yok sıcaklık var ama ağrı ve acı olmuyor lakin bu yüzden özellikle pantolon giyemiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan tüm kliniklerimize randevu ve bilgi alabilirsiniz.

 4. Hocam bende makat kısmında ağrıyla başladı ve çevresinde küçük kirmiziliklar olusdu kan pintisi şeklinde ne yapmam gereki

 5. Slm hocam bende de kaşıntı ve yanma hissi var meme yok kanama yok ama dışkılama dan sonra çok kotu yanma var sizce ne olabilir pruzon kremi kullansam zararimi olur yoksa faydasimi olur tskler

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal fissür başlangıcı düşündürüyor, pruzon pomat kaşınmaya iyi gelir ama hastalığınızı tedavi etmez, Bu nedenle muayene olup hastalığınız kronikleşmeden tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene olabilirsiniz.

 6. Hocam Mrb yıllardır kabızlık sorunum var ve çatlak teşhisi konmuştu çok Kabız olduğumda peçeteye kan geliyor arada kaşınma ve acı oluyor… Doğumdan sonra makatta et parçası sarktı…. Kabız olmasam iyiyim acı olunca anestol fito bunları karıştırıp kullanıyorum hafifliyor ama o sarkma elime geliyor yuvarlakta değil… Deforme olan makata dediğiniz krem iyi gelirmi o sarkma tekrar çekilir mi içe??

  • Doktorun Cevabı

   makat çatlağına bağlı cilt sarkması olabilir.onlar cerrahi olarak alınabilir.kaşıntıya neden olur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.anal fissürünüz kronikleşmiş bu nedenle ya ameliyatsız botilinum toksini enjeksiyonu ile yada cerrahi olarak tedavi edilmeli

 7. hocam merhaba, anuüs çevremde sivilce gibi kabartılar oluştu bunun üzerine genel cerraha gittim genel cerrah bunları elektrot yardımıyla yaktı fakat her 2 haftada bir yeni sivilceler oluşuyor her gittiğimde yakıyor fakat bir türlü bitmiyor 5 kez bu işlem tekrarlandı aceba önereceğiniz baska bir tedavi yöntemi ve krem var mıdır ya da genel cerah yerine dermatolağa mı gitmeliym sevgilerimle

 8. Anal bölgesi sıcaklara ve terlemeye bağlı olarak tahriş oluyor. Kaşıntı yok ancak sıcak havalarda kıyafete ne kadar dikkat edersem edeyim hafif terlemede dahi tahriş oluyor ve yürütmüyor. Kaşıntı yok hiç olmadı sadece tahrişe bağlı yanma hissi acı hissi veriyor.

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   merhaba;
   Terlemeye bağlı ise anal bölgenize peçete koyabilirsiniz. Sadece duru su ile yıkayınız. Geçmiş olsun

 9. Makatımda kaşıntı ve yanma şiddetli yanma

 10. Seher hocam kolay gelsin daha önce sıkıntımın detaylarını ilettim anal dermatit teşhisi konuldu 2.derece iç hemeroit problemimde var tuvaletimi yaparken zorlama kanama ağrı yok kuyruk sokumuna doğru kızarıklık deri kabarmış gibi kliniginize gelip detaylı muayene olabilir miyim bu bulgulardan yola çıkarak bana krem mi tavsiye edersiniz. Son olarak hocam ssk liyim muayene ücreti konusunda bilgi verirseniz bir an önce randevu almak isterim. Saygılar

  • Doktorun Cevabı

   anal dermatitin nedeni hemoroide bağlı anüs tam kapanamıyor ise akıntıya bağlı kaşıntı oluşabilir.bunu muayene ile değerlendirebiliriz.bu arada makat bölgesi temizliğini sadece su ile yapın,sabun vb kimyasal kullanmayın.pamuklu çamaşır giyin,acı-baharatlı,turşu ve salamura yiyeceklerdende uzak durun

 11. yunusgulgun38@outlook.com

  2 aydır makat bölgesinde büyük tuvaletten sonra kaşıntı ve yanma zonklama meydana geliyor makat bölgesinde hafif kabarıklık derisinde kabuklanma minik su dolu kabarcıklar gibi tahriş oluyor ve çok terleme ve kabız olursam peçeteye üç beş kırmızı nokta nokta kan lekesi görülüyor. Manisa da genel cerrahi den tayfun bey hemoroid teşhisi koydu doxium proctolog krem ve proctolog fitil verdi on gün kullandım makat bölgesinde pişik ve yanma dahada çoğaldı. Bunun üzerine Manisa da genel cerrahi den savaş bey e gittim derdimi anlattım rektal tuşe yapıp sende hemoroid yok bu ilaçları bırak anal dermatit var dedi. Dün biraz köfte kahvaltıda sucuk yedim kaşıntı vardı gece yatmadan dışkılama yaptıktan sonra pişik önleyici bepanthene pişik önleyici sürdüm sabah 6 gibi korkunç yanma ve acı ile uyandım kremi su ile temizleyip ara bölgeye bez koydum biraz rahatladım ancak şu an hafif yanma batma ve kaşıntı sürüyor. Hocam bu nedir iki doktor ikisi farklı teşhis artık tuvalete gitmeye korkar oldum

  • Doktorun Cevabı

   Evet son gittiğin doktorun koyduğu teşhis doğrudur. Anal dermatit ya da diğer adıyla mayasıl kronik hale geldiği görülüyor. Öncelikle baharat ve baharatlı gıdalardan bir süre uzak durmalısın. Özellikle karabiber tüketimine bir süre ara vermen iyi olur. Anal dermatit tedavisi için önerim Pruzon Krem kullanman yönünde olacaktır. İçeriğinde yer alan Kalamin ve Çinko Oksit ile cildi onaracaktır. İlk 3 gün günde 2 defa sonraki 3 gün günde bir defa cilt üzerinde 2,3 mm tabaka oluşturacak şekilde sürmelisin. Pruzon ile ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin. https://www.ideaklinik.com/pruzon-krem-ne-ise-yarar.html

   Op. Dr. Seher Şirin

 12. Benim anal bölgemde ve genital bölgemde çok şiddetli kaşıntı oluyor. Neredeyse 2 güne bir tekrarlıyor bu şiddetli kaşıntılı dönem. Bazen gece uykudan uyandırıyor, bazen de gündüz oluyor. Ayrıca anal bölgede hafif sarımsı bir ıslaklık ve kötü koku oluyor.
  Aynı şekilde koltuk altlarımda da anogenital bölgelerdeki kadar olmasa da kaşıntı oluyor.
  Hastalığım ne gibi duruyor ve bunun için ne kullanabilirim?

  • Doktorun Cevabı

   dermatite bağlı kaşıntı olabilir.fakat kaşıntılı dönemlerin değişiklik göstermesi yediklerinize bağlı da olabilir.turşu salamura,acı ve baharatlı yiyecekler kaşıntıya neden olur.bu arada paraziter hastalıklarda kaşıntı yapar bu nedenle birde dışkı tahlili yaptırsanız iyi olur.ayrıca anal fissür,hemoroid gibi makat hastalıklarıda kaşıntıya neden olabilir.muayene olmanızda fayda var
   Op. Dr. Atilla Kaya

 13. Zekiyeoksar@gmail.com

  Anal bolgemdr kasıntı agrı ve sureklı tuvalete cıkma ıstegı var 1gun cok az bıseyde kan geldı ne yapmam gerekıyor
  OP Dr Ergun Aygören
  şikayetleriniz anal fissürü düşündürüyor.fakat kanama nedeniyle mutlka anoskopi muayenesi yapılmalı.

 14. İyi günler ben acı biber yedikten sonra ertesi günü idrarımda yanma var travazol kullandım ama yanma var ne yapmalıyım neyden kaynaklanıyor acaba
  Op Dr seher Şirin
  acı yedikten sonra idrarda değil dışkıda yanma olur.acı-baharatlı yiyecekler fissüre neden olabilir.travozol bu şikayetleri geçirmez.genel cerrahiye görünmelisin

 15. Slm bnim testis bölgemde aşırı derecede kaşıntım var ve bazen dayanılmaz oluyor garsonum 14 saat ayakta çalışıyorum ne yapmam gerekiyor
  Op. Dr. Seher Şirin
  dermatologa görünmelisiniz

 16. Benim fazlalıgim var kaşıntı falan yok ama büyük tuvaletimi yaparken çok az kanama oluyor lütfen yardımcı olun
  Op Dr Seher Şirin
  Kanama varsa mutlaka sebebi araştırılmalı, anoskop muayenesi yapılmalı

 17. Hocam ben 38 yaşında hijyen kurallarına dikkat eden bir bayanım fakat 1.5 aydır makat bölgemde dayanılmaz bir kaşıntı var. Bazen gün boyunca geçmiyor gece ya da ertesi sabah başlıyor. Bununla beraber geceleri dişimi sıkarak uyanıyor oluyorum yanı sorun kesin kıl kurdu mudur, dışkımda herhangi bir durum gözlemedim çünkü. Yardimci olursanız sevinirim hocAm
  Op Dr Atilla Kaya
  Gece kaşıntısı kıl kurdunda olur
  Dışkı tahlili yaptırmalısınız

 18. Bende mayasıl var 5 senedir gecmiyor cok ilac kullandım
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  öncelikle mayasıla neden olabilecek faktörlerden uzak durun.pruzon pomat kullanabilirsiniz

 19. ALLAH butun hastalara acil sifalar varsin

  Hocam benim makatta sivri sinek isirigi gibi şişme olup siddetli derecede kasinma oluyor kasidiktan bir kac saat sonra yanma oluyo nasil giderebilirim tesekkur ederim
  Op.Dr.Ergun Aygören
  Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  muayene ile değerlendirip sorunu tespit etmek gerekir

 20. hocam kuyruksokumu kemiğinin olduğu yerde çok ciddi bi ağrım vardı ağrı hafifledi ama sivilce gibi birşey var çok kaşınıyor ve bazen iç çamaşarımda sarı renkte bi akıntı görüyorum. Sizce bu nedir ?
  Op Dr Seher Şirin
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  kıl dönmesi apsesi olmuşsunuz.apse gerilemiş.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer uygunsa apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.apse varsa öncelikle apse tedavisi yaparız.

 21. Hocam 3 yaşında bir oğlum var ve kaşıntılı bir rahatsızlık söz konusu kurt yada hemoroit gibi bir problemı olmadığına eminim sudocerm diye bir ürün aldım eczaneden bu ürün faydalı olurmu mayasil olduğunu düşünürsek adım yasin yürekli bilgilendirirseninz çok mutlu olurum çok teskkur ederim iyi calismalar
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  çocuk doktoruna götürmalisin.sorun tespit edilmel ve çocuğa uygun ilaç kullanılmalı

 22. Öncelikle iyi günler. Çoğu yorumu okudum ama tam benzerini göremedim. Bu yuzden sorayim dedim.
  Benim sorunum 2-3 yıldır var. İlk başlarda anüste inanılmaz bir acı cam kesiği gibi mevzular vardı. Sonra kremdi falandı geçti. O gün bugündür 3-5 günde bir inanılmaz bir kaşıntı oluyor. Peçeteyle kasidigimda pecetede 4-5 noktada kalem ucu gibi küçücük damlacıklar şeklinde kan oluyor. Kasidiktan sonra da baya rahatlıyor. Ne yapmam gerekir?nedir?
  Bir diğer problem anüs un 6-7 cm üstünde kuyruk sokumu kısmında 3-4 tane küçük küçük delikler var bunlar ne olabilir?arada ağrı oluyor ve sıktigimda irin gibi bir sıvı geliyor ve 2-3 ay rahat ediyorum. 2-3 ayda bir ağrı tekrarlıyor ürün bosaltinca geçiyor. Bu nedir?
  Diğer problem ise gene anüste bugün başladı nohuttan küçük bi şişkinlik farkettim. Ve bir huzursuzluk mevcut. Ağrı ve acı da çok olmasada rahatsız edecek düzeyde.bu nedir?
  Teşekkür ederim şimdiden aydınlatıcı bilgileriniz için.
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  öncelikle anal fissürünüz ve üstüne üstlük birde kıl dönmeniz var.her ikinide tedavi edebiliriz.anal fissürü botoxla tedavi edebiliriz böylece ameliyatın risklerini yaşamamış olursunuz,kıl dönmenizi ise mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.her iki hastalığınızın tedavisinden sonra normal yaşamınıza ara vermek zorunda değilsiniz.gelirseniz her iki hastalığınızda tedavi edebiliriz

 23. Hocam bnde 3 gündür kaşıntı ve hafif ağrı var 15 yaşındayım ne yapmaliyim
  Op. Dr. Seher Şirin
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  ağrı olması anal fissür düşündürüyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinii planlayabiliriz

 24. Yaklaşık bir yildir aşırı bir kaşıntı var makatimda kaşıntı bazen cok abartili olup kasimaktan kanatiyorum bir cokbilac kullandım faydasi yok yardımcı olursani z
  Op Dr Seher Şirin
  kaşıntının nedeni saptanmalı.büyük olasılıkla dermatitdir.yada allerjik olabilir.bu nedenle bir takım önlemler alıp durumunuzu değerlendirmelisiniz.sabun vb kimyasallardan uzak durun.pamuklu çamaşır giyin,turşu -salamura kuruyemiş vb yiyecekler tüketmeyin.kullandığınız yada tükettiğiniz bir ürüne bağlı ise dikkat edin ve şikayetleriniz aratrsa o üründen uzak durun

 25. Merhaba,Yaşım 20 (Bay) .Tam tamına 1 yıldır anal bölgemde sürekli aşırı derecede bir kaşıntı oluyor. Ve çok rahatsız edici bir koku oluşmakta.Sık sık kabızlık şikayetim de mevcut. 1.günün sonunda iç çamaşırım nemli olup ve kötü kokmakta ve 2.günün sonunda kullanılmaz hele geliyor. Son dönemler artık ağrı hissediyorum.
  Lütfen yardımcı olun , nasıl bir tedavi ile bundan kesin olarak kurtulmam mümkün ?
  Op Dr Ergun Aygören
  anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer fissür ise botoxla tedavi edebiliriz

 26. Merhaba 24 yasindayim yeni dogum yaptim yalniz dogumdan sonra doktorum bana mayasilmi var sende diye sordu bende hayir yok dedim ama sonrasinda makatta kasinti cikti dikislerim sebebiyetiyle bisey yapamiyorun ne yapmaliyim lutfen yardim edin
  Op Dr Seher Şirin
  sık yıkayıp kuru tutun,pamuklu çamaşır giyin.pruzon pomat kullanabilirsiniz

 27. Meraba 39 yaşındayım ve dogumdan sonra mayasıl çıktı cok yanma ve kaşıntı oluyor bundan nasil kurtulabilirim
  Op Dr Atilla Kaya
  önce muayene ile değerlendirilmeli,kaşıntının nedeni makat hastalıkları olabilir.bu ayırt edilmeli.kaşıntı için pruzon kullanabilirsiniz

 28. ankara şubesine gelebilirim ankarada bayan doktor var midir acaba?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Ankara şubemizde bayan genel cerrahi uzmanımız yok

 29. Mayasir oldum kenarinda sisme var ankara incekte yeriniz varmi
  Op.Dr.Adil Altınsoy( Proktoloji Uzmanı)
  yok

 30. Genelde büyük abdest sırasında kanama oluyor bitmesine yakın acı hissediyorum ve bittikten sonra ise kanama oluyor ne yapmam lazım illa doktormu lazım başka bir hastalık olabilirmi yoksa buradan bir cevap verebilirmisiniz
  Op Dr Seher Şirin
  kanamanın nedenini buradan tespit edemeyiz.mutlka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.şikayetiniz anal fissür hemoroid gibi basit bir makat hastalığıda olabilir,kötü huylu bir oluşumda

 31. Aşırı kaşıntı oluyo ara ara genelde geceleri sertlik var etrafinda makatin akıntı fazla yok .ama kotu koku oluyo ..bunu pruzon kremi kullnrak gecrebilirmiyiz eczanelrrde recetesiz albilirmuyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kullanabilirsiniz

 32. Hocam kanayana kadar kaşıyorum. Azda olsa baharat ve acı tükettiğimde hemen kaşıntı başlıyor. Yırtana kadar kaşımadan geçmiyor. Eczacı tavsiyesi bir ürün kullandım ama kaybolmuyor. Artık ciddi anlamda yaşam kalitemi düşürüyor pruzon kesin tedavi sağlar mı. Tamamen iyileştirir mi? Birde bulaşıcı mı

  Op. Dr. Seher Şirin
  kendiniz aslında sorunu tespit etmişsiniz.acı baharatlı,turşu-salamura yiyeceklerden uzak durmalısınız.pamuklu çamaşır giymelisiniz.deterjan ve sabun gibi kimyasallardan uzak durmalısınız.bu süreçte pruzon kullanabilirsiniz

 33. Hocam benim de anus ve apis arasi aşırı terleme var bir türlü gecmiyor kulanmadigim ilac krem kalmadı iç çalışır im n emleniyor doktor doktor gezdim bi çaresi yokmu
  Op Dr Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirip koltuk altı terlemesinde olduğu gibi botoxla tedavinizi yapabiliriz

 34. Bende dışkımı yaparken acı alıyor ishalde olsam kabız da olsam aynı acı çıkısında da kaşıntı oluyor bıktım artık neden olabilir???
  Op. Dr. Seher Şirin
  anal fissür nedeniyle olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz

 35. Hocam bende, gün içinde zaman zaman akıntı problemim oluyor. Bu iç çamaşırımın ıslanmasına kadar gidiyor. Artık çok rahatsız olmaya başladım bu durumdan. Kaşıntı kesinlikle olmuyor. Temizliğe de çok dikkat eden birisiyim. Akıntı makatın üst kısmındaki çizgi bölgesindeki deriden kaynaklandığını düşünüyorum galiba salgı bezleriyle ilgili bir sorun var ya da kıl dönmesi apsesi. Sizce sorun nedir, cerrahi kesin bir çözümü var mı?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 36. Selâmün aleyküm. Anal bölgemde sadece aşırı kaşınma var.mayasilmidir. doktora gitmeye çekiniyorum. Nasıl kurtulurum .saygilar
  Op Dr Atilla Kaya
  pruzon pomat kullanabilirsiniz.pamuklu çamaşır giyebilirsiniz.

 37. Ürolojiye göründm fakat bişey anlamadıgını ilgi alanına girmediğini söyledi sadece idrar tahilili yaptı mikrop varmış onun için ilaç kullanıyorum fakat haala dewam ediyor bunun idrarla deil de böbreklerde oldugunu düşünüyorum olabilir mi enfeksiyon kapma gibi bir durum yani
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  İdrar yolları ve böbrek iltihabı ile üroloji ve dahiliye-nefroloji ilgilenir. Bu iltihaplar bazen ciddi durumlara sebep olabilir. Takibinizi ihmal etmeyin.Şimdilik bizim söyleyebileceğimiz tek şey bol su içmeniz.
  Geçmiş olsun

 38. Ne olduguna karar veremedğim bir durum arada bir oluyor ve beni çok rahatsız ediyor anlattıgım kişiler sistit yada mayasıl olarak tanımlıyor soğuk terleme küçük abdest gelme hissi ardından lavaboya gidiyrm fakat çok az yapıyorm ve sürekli farklı bir kaşıntı oluyor kendimi sıkyorum kasılıyorum o bölgeyi ovuşturma gereksimi hissediyorum bi müddet sonra geciyor sonra tekrar oluyor lütfen yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  İdrarla ilgili şikayetleriniz için üroloji uzmanına danışmalısınız.
  Geçmiş olsun

 39. iyi çalışmalar anal bölgemde çok kaşıntı aşırı gaz ve dışkımdan kan gelmesi problemi oluştu kabızlık da var anastal pomad kremi ve caviscon,duphalac ilaçları kullanıyorum nasıl tedavi olurum bilgi verirseniz sevinirim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Dışkınızdaki kan çok önemli bir belirti.Bir çok sebebi var:hemoroid,fissür,fistül,kondilom gibi iyi huylu hastalıklardan olabileceğibarsak ve anüs kanserinden de kanama olabilir. Bu nedenle mutlaka muayene,özellikle anoskop muayenesi olmalısınız. Şimdilik kabız kalmayın,ıkınmayın,bol sebze salata yiyin,bol su için,yürüyüş yapın.
  Geçmiş olsun

 40. Bende sık sık yellenme, istemdışı gaz çıkarma daha doğrusu ayakta veya otururken, hafif eğilince, tuvalet ihtiyacını karşılamış olsam bile belli belirsiz sızdırma oluyor.. Kaşıntı veya sıvı geliyor.toplum içine çıkmaya camiye gitmeye çekiliyorum. Acaba neden olabilir.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Yaşınızla,adele yapınızla,varsa bazı makat hastalıklarıyla ilgili olabilir. Öncelikle makat hastalığı açısından proktoloji(makat hastalıkları) konusunda uzman bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Sonra Anal manometri denilen makat basıncı ölçme ve kolonoskopi gerekebilir.
  Geçmiş olsun

 41. Anal yani diskinin ciktigi bölgede nohut gibi sey elimle yokladim pislerken rahatziz ediyor bide otururken bazen gediyordu simdi bide hafif yanma var doktora gitmeden nasil tetavi olurum bilgi verirseniz memnun olurum
  Op. Dr. Seher Şirin
  doktora gitmeden tedavi zor.mutlaka şikayetinizin gerçekte ne olduğu belirlenmeli.çünkü makat hastalıklarında şikayetler benzerlik gösterdiği için öncelikle ne olduğu tespit edilmeli.tedaviniz hastalığınıza göre planlanmalı

 42. Merhaba hocam, benim makatın dışında şişkinlik var ağrı yapıyor ve yürümekte biraz zorlanıyorum. Bir süre sonra kayboluyor, ve büyük tuvaletten sonra geri geliyor.. Bunun geçmesi için ne yapmam lazım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kabız kalıp yüksek basınçla ıkındığınız için hemoroidlerinizde şişme olur.tedavi olmanız gerekir ve belenme-tuvalet alışkanlıklarınızda düzenlemelisiniz.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabilirsiniz

 43. HOCAM
  BENDE MAYASIL OLABİLİR, ANLATTIKLARINIZIN HEPSİ TUTUYOR .DOKTORA GİTMEKTEN UTANIYORUM EĞER İLERLERSE GİDECEĞİM. EVDE YAPABİLCEĞİMİZ BİR TEDAVİ VARMI.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji uzmanı
  Makat hastalıklarında belirtiler birbirine benzer.Bu nedenle muayene etmeden teşhis koymak doğru değil.En kısa zamanda muayene olmalısınız.Şimdilik makatınızı kuru tutun.Aşırı yada yetersiz temizlemeyin.Yeteri kadar duru suyla temizleyin,sabun deterjan kullanmayın.Çok dar ve sentetik çamaşır kullanmayın.Hangi yiyeceklerin şikayetinizi artırdığını tesbit edip o yiyecekleri kesin,örneğin sucuk,baharatlı yiyecekler,cikolata artırabilir.
  Geçmiş olsun

 44. Bu site çok güzel bütün emeği geçenlere teşekkür ederim

 45. Hocam Merhaba,
  Benim makat bölgemde dışkıya benzer bir sıvıyla beraber kötü kokulu bir ıslaklık oluşuyor. Özellikle tuvalet ihtiyacımı giderirken hemoroide benzer memeler oluşuyor, bir zaman sonra içeri tekrar giriyor fakat bu ıslaklık ve aşırı derecede rahatsız edici kötü koku her daim var. Kanama, ağrı, sızı, kaşıntı vs. hiç bir şey yok. Dediğim gibi sadece kötü koku ve bir de her seferinde tuvalet ihtiyacımı tam olarak yapamamışım gibi bir hissiyatım oluşuyor. Yardımlarınızı bekliyorum. İlginize teşekkür ederim şimdiden.
  İyi çalışmalar.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Proktoloji uzmanı
  Bahsettiğiniz şikayetler hemoroid olabilir,kötü kokulu akıntıdan bahsettiğiniz için makat fistülü de olabilir.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsiz. Gelirseniz kesin teşhisi koyup uygun tedaviyi öneririz.
  Geçmiş olsun

 46. Hocam.benim makatin içinde değilde dış yüzeyinde tam diskinin çıktığı yerin hemen etrafında halka şeklinde yanma var sadece elimle kontrol ettiğimde aşırı derecede sıcak hissedebiliyorum tuveletteimi yaptıktan sonra çoğalıyor özellikle.acı yedigimde yada mayalanmis birşey yedigimde ictigimde artıyor yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  muayene ile değerlendirmek gerekir.şikayetleriniz fissürü andırıyor

 47. merhaba hocam benim şikayetim tuvalete girdiğim zaman büyük tuvaletimi yaparken zorlanıyorum bitti sanıyorum temizliyorum az az bidaha geliyor sonra temizliyorum kanama oluyor bide yanma ve kaşıntı oluyor tuvaletten çıktıktan sonra oturup kalkarken acıma-yanma oluyor bu işlem 3-4 saat sürüyor hocam sorumu cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim hocam
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Acıma tarflediğiniz için muhtemelen makatınızda çatlak oluştu.Ancak kanama da olduğundan çatlak hemoroidle birlikte de olabilir.Muayene olmanızda fayda var.Şimdilik kabız kalmayın,sert dışkılamayın,tuvalette ıkınmayın,hepsini yapamasanızda kalkın.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 48. kusku_erol@hotmail.com

  Hocam benim makatımda bi kaç günden beri bi şişme var ağrı koku filan yok büyük abdestimi yaparken biraz zorlanıyorum en çok korktuğum kıl dönmesi olması bunun nedeni ne olabilir acaba
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Makatta kıl dönmesi olmaz başka sorundur

 49. Merhaba hocam benim anal kisminda yanlarda sisme var zeytin buyuklugunde neden oluyor
  Op Dr Adil Altınsoy
  Tromboze hemoroid olabilir

 50. Buse_okten1999@windowslive.com

  Merhaba hocam bende akinti ve kotu bir koku var sebebi ne olabilir
  Op Dr Seher Şirin
  Idea Bakırköy Sb./Proktoloji Uzmanı
  Makatta kötü koku makat egzaması,makat fistülü gibi hastalıkları düşündürür.Muayene olmalısınız.Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsizdir
  Geçmiş olsun

 51. Hocam selamlar
  Hemoroitte kullanilian ilaci ( mumu ) bilmeden basga bir kasintida ve ya bir basga hastalikta kullanirsam ne tur yan etkisi olur hocam bende kasinti varda buyuk abdestimi yaptkdan soram su deydirdimde icerde kil deyiyormus gibi sert bir ari oluyor sonra geciyor sadece su deydinde kil kurdu oldugunu az cox biliyorum ama su deydiynde kisa ari yapmasi kurt olmadgi anlaminami geliyor hocam . Lutfen cevaplayin hocam tesekurrler simdiden
  Op Dr Adil Altınsoy
  fitilin yan etkisi olmaz ama kıl kurdu düşünüyorsanız hap almalısınız

 52. Merhaba hocam bende de ufak bi sislik var arasira kana ma oluyo ama sonra geciyo pruzon krem kullansam olur mu gecermi yada ne onerirsiniz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Pruzonla geçebilir ama kanamanın sebebi için anoskop yaptırmanız sağlıklı olabilir.

 53. Hocam benim makatta şişlinlik var silerken yürürken falan acıyor cevapını yazarsanız sevinirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal fissüre bağlı ödem,anal hematom,tormboze hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip tedavinizi yapabiliriz

 54. Pütür pütür bir görünüm var cilde kaşıntı kanıyor tahriş olmuş Nasıl geçer acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  pruzon pomat kullanabilirsiniz

 55. Merhaba hocam bende tuvalete oturdugum zaman aci yok silerken bazen aci oluyor ve bazen kasiniyor cevap yazarsaniz sevinirim tesekurler simdiden
  Op. Dr. Atilla Kaya
  bu şikayetlerinizle net bişi söylemek zor.gelirseniz muayene ile sorunu belirleyebiliriz

 56. kuyruk sokumu üzerindeki deride aşırı kaşıntı kaşıntıya bağlı kanama ve pis kokulu akıntı oluyor bir çok kremkullandım geçici olarak geçiyor tekrar ediyor.cildiye doktoru oradaki deride kalınlaşma var demişti ne yapmam lazım teşekkürler
  Op.Dr Atilla KAYA
  şikayetiniz kıl dönmesine benziyor.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 57. hocam büyük tuvaletlerde kanama oluyor ne yapmam lazım hocam ilginize tşk ederim yardımcı olusanız cok duacınız olurum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle kanamanın nedneini tespit etmek için anoskopi muayenesi yapılmalı.anoskopi ile sorun tespit edilir,uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz

 58. Hocam bu mayasıl her yasta gorulur mu?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Her yaşta görülebilir

 59. mrb hocam makatta günde 2 veya 3 kere kasıntı ve cok azda olsa kan oluyo kasınınca ne yapmam lazım
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  Kanama varsa mutlaka görüntülenmeli yani anoskop yapılmalı

 60. Memo8302@hotmail.com

  Slm hocam.
  Son 3-4 gündür tuveletimi yaparken cam kesiği gibi bir acı oluşuyor tuvaletimi yaparken sıkıntı cekiyorum sizce sebebi ne olabilir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Muhtemelen makatınızda çatlak (fissür) oldunuz.3-4 günlük olduğuna göre tedaviye cevap verebilir.Kabız kalmayın,yani sert dışkı çıkarmayın.fazla ıkınmayın,bol su için,bol sebze yiyin,yürüyüş yapın,dışkınız gelince bekletmeyin,ıkınmadan dışkılayıp tuvaleti terkedin.Tuvaletten önce veya sonra sıcak suya oturun.Geçmezse muayene olmanız gerekecek
  Geçmiş olsun

 61. xperformancex@outlook.com

  Hocam öncelikle merhaba. 1 hafta önce tuvalete çıkmakta zorlandım ve makatta çatlaklar meydana geldi. Sonrasında her seferinde cam kesiği Yanma gibi hissetmeye başladım pişik oldu kanama olmuyor ama akıntı var. İlk başta fazla önemsemedim şu son 3-4 günde Anüs etrafında Beyaz renkte su toplanması gibi şeyler çıktı sayısı çok değil 4-5 tane ama çok rahatsız ediyolar iç çamaşırım deydiği zaman çok acıyo rahat hareket edemiyorum hafifde kaşınma var. Doktora gitmeyede çekiniyorum ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz korkmaya başladım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pişiğin nedeni akıntı olabilir.cam kesiği hissi tipik fissür bulgusudur.beyaz renkteki oluşumların ne olduğu muayene ile tanılanmalı,bulaşıcı bir takım şeylerde olabilir.fissürünüzü botox yada cerrahi olarak tedavi edebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 62. Slm hocam bende intihapli romatizma var endol ve salozoprin kullanıyorum makatimda çok aşırı kaşınma ve deride yanik gibi birşeyler oluştu makat bölgede acaba nedir herkes mayasıl diyo
  Op. Dr. Atilla Kaya
  doktora görünmenizi öneririm

 63. merhaba doktor bey… aylar önce makatımda bir meme oluştu daflon gibi ilaçlar kullandım doktor tavsiyesiyle ve bu meme düzeldi… bir süre hiç sorunum kalmamıştı ve yaklaşık 2 haftadır makat bölgesinde ara ara ciddi kaşıntılar oluyor… ve ıslaklık nem gibi mayasılın işaretlerini taşıyan belirtilerde oluyor…aşırı temizlik zarar veriyor gibi bir madde gördüm yukarıda… klozette temizlik konusunda suyu o bölgeye fazla tutarak temizlemeye çalışmak mayasıl oluşmasını sağlarmı? recbutin kremi var elimde… rahatsızlığımda bu işe yarar mı? kolay gelsin …
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hemoroid nedeniyle anüs tam kapanamadığı için barsağın son kısmının salgısı dışarı akıp kaşıntı vb şikayetlere neden olabilir.durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer hemoroidden kaynaklanıyorsa hemoroid tedavisi olmalısınız

 64. Mrb hocam ayak serce parmakaralarinda asiri derecede yanma ve kokuvar ayakta zor durabiliyorum acidan yurumemde bile sorun oluyor bazi buyuklerime sordum ayak mayasiri diyorlar boylebisey varmidir varsada nasil bu sıkıntiyı giderebilirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  öncelikle dermatologa görünmelisin

 65. Hocam iyi günler iki üç haftadır makatta kanama ve koku vardı kanama 1 hafta önce kendiliğinden geçti koku için bi tavsiyeniz var mı her gün duş almama ve bölge temizliğine aşırı derecede dikkat etmeme rağmen geçmedi kaşıntı ishal ve kabızlığım yok.Ayrıca Vicks diye krem okumuştum internetten kullandım biraz ilk kez önce yanma var şuan hastaneye gidemiyorum lütfen yardımcı olun
  Op. Dr. Atilla Kaya
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı ve neden tespit edilmelidir.ertelemeden genel cerrahiye muayene olup kanamanın nedenini öğrenmelisiniz,böylece muayene ile kokununda nedeni anlaşılır

 66. Hocam bende kaşintidan çok yanma ayri küçük bişişkinlik vede arada zorlayanlar kanamam oluyo ucundasanki sivilceden büyük bişişkinlik var çok aciyor sanki canim çikiyo bide hep kabizim yanitlarsaniz sevinirim teşekkürler

  Gulozge
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür ve beraberinde anal hematom,tromboze hemoroid veya hemoroidde olabilir.kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.muayene ile sorunlarınızı belirler,botoxla fissürünüzü ve ameliyatsız yöntemlerlede hemoroidinizi tedavi edebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 67. Hocam merhaba bnm vajinamda şişlik ve aşırı kaşıntı acı var ne olabilir ve ne yapmam lazım

  Melis.avdar@hotmail.com
  Op. Dr. Atilla Kaya
  genital enfeksiyondur.jinekologa görünmelisiniz

 68. Merhaba hocam ben 2 senedir anal fissür sıkıntısı çekiyorum bi türlü geçmedi ameliyat dediler ondan da vazgeçtiler onun haricinde makatımda aşırı kaşıntım var bütün sosyal yaşamımı etkiliyor onunla birlikte beyaz salgı gibi bişey var onu kaşıyarak temizleyince 1 saat kaşıntım olmuyor ama 1 saat sonra tekrar aynı şeyler tekrarlıyor artık yoruldum bu durumdan sizce neden
  olabilir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.botoxla ameliyatın risklerini yaşamadan tedavi olabilirsiniz

 69. hocam kizim buyugunu yaparken biraz kan gelmis ne yapmam gerekiyo

  S3MNN
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Diğer şikayetlerle birlikte ve kızınızın yaşıyla birlikte değerlendirmek gerekir. Kanama önemli bir şikayettir. Çocuksa çocuk cerrahisi erişkinse Genel cerrahi görmeli.Size yakın bir Idea şubesine gelirseniz SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 70. Hocam size bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim.dün geceden beri makatımda bir acı var ve şişkinlik var makatımın dışında sanki su toplamış gibi doktora gitmkten korkuyorum sizce neden ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kabız olup,tuvalette uzun kalıp,yüksek basınçla ıkındıysanız anal hematom oluşmuş olabilir.kendiliğinden geçer ama uzun sürebilir.açtırırsanız açtırdığınız anda ağrı ortadan kalkar.sıcak oturma banyosuda rahatlatır

 71. S.a hocam bnm makat bölgede dayanılmaz bi kaşıntı var camasirimin teması bile rahatsız ediyor oturduğun zmn aşırı derece yanma oluyor tedaviye gittim iç hemoroid değil dış değil dediler ama her gün aynı şikayetlerin nedir bu acaba ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal dermatit olabilir.pruzon kullanabilirsiniz.çamaşırlarınızda kullandığınız temizleyici ürünlerede allerjiniz olabilir

 72. Merhaba büyük abdest yerimde fındık büyüklüğünde bir sivilce cıktı üzerine oturamıyorum cok acıyor bu nasıl gecer ne yapmam gerekir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  büyük olasılıkla anal hematomdur.sıcak oturma banyosu rahatlatır.uzun sürede iyileşir.ama şikayetiniz çok ise gelirseniz açarız ve hemen rahatlarsınız.

 73. merhaba hocam makatım çok kaşınıyor ve her tuvalette temizlik esnasında çok acıyor ve dokunulmuyor üstte ki yazılanlar gibi herhangi bir ıslaklık veya nemlilik yok aksine kuru olduğu için çok acıyor Teşekkürler
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  muayene olmanızı öneririm.bunun yanısıra nemlendirici kremler kullanabilirsiniz

 74. Merhaba hocam benim sorunum makatta aşırı kaşıntı ve daha sonrasında bir rahatlama fakat sonrasında ağrılarım oluyor bazen de kanama
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.muayene esnasında sorun tespit edilir ve tedaviniz yapılır

 75. Hocam benimde sürekli değil ama ara sıra makattan kan geliyor ve yine arada bir kaşınıyor. Büyük abdestimi yaparken sanki orayı yirtar gibi bi his geliyor ve kanama başlıyor galiba.doktora gitmekten korkuyorum, 19 yaşındayım Sizce ne yapabilirim
  Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayetleriniz anal fissür gibi duruyor.ama makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp neden tespit edilmeli.tedavi ona göre planlanmalı.kanamanın nedeni kötü huylu bir nedende olabilir.muayenenizi geciktirmeyin

 76. Hocam meraba benimde anal bölgem de geceleri artan kaşıntı var akıntı var ve peynirimsi kıvamda ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  peynirimsi akıntı vaginal mantar bulgusudur.anal bölgede geceleri artan kaşıntı kıl kurdunu düşündürür.ama vaginal akıntı geceleri anüse doğru kayıp o bölgedeki kaşıntıyıda arttırabilir.bu nedenle bir dışkı tahlili yaptırmalısınız.ayrıca mantar enfeksiyonu içinde jinekologa görünmelisiniz

 77. merhabalar akıntım vardı ama okadar önemsemedim bugun tuvaletımı yaparken yanma oldu bende baktım ve makatımda ufak ama uzun bı şişlik vardı be nedir napmam gerek basur mu bu doktora gıtmeden dırek ecz ilaç alsam olur mu
  Op. Dr. Seher Şirin
  makattan akıntı varsa muayane olmalısınız

 78. hocam makat delinin yanında kaşıntılar oluyor mayası oldugumu biliyorum agır kaldırmak sakıncalımı
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Ağır kaldırmanızın sakıncası olmaz ama tedavi olmanız iyi olur, pruzon merhem var onu araştırın

 79. Vajina bolgesinde yanma oluyor ve surekli tuvalete gitme ihtiyaci duyuyorum . idrarimi tutamiyorum . buda mayasil midir . ne yapmam gerekiyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Hayır mayasılla ilişkisi yok
  Muayene ile netleştirilebilir

 80. hocam bnm makat delinin yaninda bi sislik cikti bu gun ve igne gibi batiyo ayri yok akinti yok bu ne olavilir hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Anal hematom olabilir

 81. Hocam benim makat bölgemde meme ucu gibi şişlik ler var ve bikini bölgeme doğruda sivilce ucu gibi bişey var ve sürekli kaşıntı ve yanma var oturup kalkmak ta yürürken dahi canım yanıyor zorlanıyorum wc de kasidigim zaman da kanıyor benim ne yapmam gerekiyor doktora da gidemiyorum muayene olmaktan çekiniyorum lütfen bana yol gösterin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  utanmak hastalığınıza çözüm değil,üstelik birden fazla hastalığın belirtileri mevcut.bu nedenle mutlaka muayene olmalısınız.hele makat kanaması varsa mutlaka geciktirlmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip gelirseniz muayene ile sorunlarınızı belirler en uygun yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 82. Iyi gunler hocam.ben şu anda işsizim ve devletin yaptığı genel sağlık sigortasına kayıtlıyım. Boğa yöntemi ile hemoroid tedavisi olmak istiyorum.devlet acaba bi kısmını karşılar mi ve ücreti ne kadar cevap verirseniz sevinirim.
  Op. Dr. Seher Şirin
  evet.sgk lı gibi değerlendirilirsiniz

 83. Merhaba bende akıntı var ama çok çok fazla kokusuz bazen yogun oluyor. Kadın doğuma gittim ultrason idrar kan sonuçlarına baktı ama bir şey yok diyor per kullanıyorum buda kişiye neden oluyor ne yapacağı mı bilmiyorum lütfen yardım edin bir yol gösterin…
  Op. Dr. Seher Şirin
  smear aldırıp değerlendirin,genel cerrahi olarak bizim yapabileceğimiz herhangi bişi yok.bu kadın-doğumun alanına girer.pişik için pruzon kullanabilirsiniz

 84. Merhaba.7 aydir makatımda agri kasinti var ve birkacdefa kanadi cok canimi acitiyor hic duzelmedi cok yanma yapiyor yurumekte zorluk cekiyorm neredeyse lavaboya girmeyi istemiyorm her girdigimde kasiyorm ve bu kasinti birara anüse kadr ilerledi sizce basur mu oldum
  Op. Dr. Seher Şirin
  Yazdıklarınız basur değil de anal fissür düşündürüyor, gelirseniz muayeneyle netleştiririz

 85. vücudun belli bölgelerinde kaşıntı oluyor bunun sebebi nedir
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  allerjik olabilir.mantara bağlı olabilir

 86. Merhaba hocam benim bikini bölgesinde kaşıntı ve peynirimsi bişey geliyor sıkça duş alıyorum ama geçmiyor bana bi akıl verin
  Op. Dr. Atilla Kaya
  büyükolasılıkla mantar enfeksiyonu.kadın doğuma muayene olun ve ilaç kullanın

 87. Merhaba hocam benim 10 seneye yakindir camasirimda kahve rengi akinti oluyordu pis bir koku vardi son zamanlarda kasinti ve az bir yanma oluyo rdu genel cerraha gittim ic hemoroid dedi sizce ic hemoroidde akinti olurmu.
  Op. Dr. Adil ALTINSOY
  olabilir.anüs tam kapanamaz ve barsağın son kısmının salgısı dışarı akabilir.buda kötü koku,kaşıntı ve anal dermatite neden olabilir

 88. selam arkadaşlar bende surekli kaşıntılar var hem pipi hemde makat bölgesi dayanacak gibi degil
  pruzon alsam gecermi yan etkileri nedir
  cocuklarada bulaşmış durumda onlarda kullanabilirmi doktorlara gittim merhemler verdiler gecmedi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pruzon kaşıntı şikayetinizi geçirir fakat asıl neden tespit edilmeli ve tedavi edilmeli,çocuklardada kullanabilirsiniz

 89. ahmet korkmaz

  Makat deliğinin kenarında meme ucu gibi bir sivilce cikti dün oldu agrı sancı var oturup kalkarken cok zorlaniyorum sanci giriyo
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fronkülit olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendiririz

 90. Makatda bir anda sanci basliyor. Akinti oluyor ve sivilceden biraz büyuk cikinti olusuyor ve genellikle uzgun oldugum zamanlar oluyor. Ne yapmalym ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu bilgilerle tanımlamak zor muayene olmalısınız

 91. bikini bölgem sürekli kaşınıyor artık dayanamıyorum ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  mantar enfeksiyonu olabilir.kadın doğumcu ile görüş

 92. Oğlumun poposu 10 gündür kaşınıyor pişik gibi kızarmış travazol verdi eczane 2-3 gün kullandık bugün hem acıyor hemde kaşınıyor diyor ve makatta deri tahriş olmuş soyulmuş yer yer kıpkırmızı ılık suyla yıkıyorum sabun kullanmadan oğlum 5.5 yaşında ve diyabetli ne yapabilirim yakınlarda hastane yok en yakını 60 km bi yol gösterin ne olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olsanız daha iyi ama pruzon merhem kullanabilirsiniz

 93. Sürekli bikini bölgelerinde kaşıntım var ne yapmaliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  mantar olabilir muayene olun

 94. Sürekli kaşıntım var ve ne yapmaliyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  pruzon merhem kullanın düzelir

 95. Merhaba. Anus bolgesinde kasinti defakasyon sirasinda aci oluyor. Kan gelmedi hic ama ayaklarimi usuttugum zaman anus bolgesinde sislik oluyor. Ne yapmam gerekiyor? Simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  makatta şişlik oluyorsa hemoroid olabilir bu diğer şikayetlerinizi de izah eder

 96. hocam merhaba annemin makat agzinda agri ve yanma var ama bu agri kalcalarina vuruyo kokulu akinti var kolonoskopi yaoildi bir sey cikmadi ama annem usuttugunde vd kalcasinin ustune tam oturdugunda tekrarliyor sicak iyi geliyor cok dr. gezdik bi cevap alamadik simdiden tsk.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  ağrı varsa bir sorun olması beklenir, gelirseniz sorunuzu çözebiliriz

 97. selamun aleykum hocam.ben kız kardsimde olan hastaligi soylucem. kardesim tuvalate her girgiginde makatindan nardak dolusu kan geliyor. hic bi aci falan cekmiyor ama sadce buyuk abdestini yaparken sıkıntı yasiyor ve dolu dolu kan geliyor. biseyler tavsiye ederseniz sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anoskop muyenesi yaptırmalısınız

 98. adet düzensizliği ve kaşıntılar akıntılar var adet bitiminden sonrs

 99. Hocam makatımda şişlik var dün çiğ köfte yedim açık renkte çok az kan geldi. Kaşıntı da var . Daha önce bi kaç defa daha kan geldi kabız da değilim. Acaba mayasıl mıdır ? Sınav haftası olduğu için doktora gitmedim zaten gitmeye de korkuyorum sizce ne yapmalıyım ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hemoroid olbilir ama anoskop yapılıp kanama sebebinden emin olunmalı

 100. Hocam merhabalar, yaklaşık 3 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum başarılı geçti bir sıkıntı yok. Fakat 2-3 haftadır genellikle biraz efor sarfettikten sonra makat bölgemde kaşınma hissi oluyor. Hemen tuvalete gidip peçeteyle hafifçe kaşıyorum akıntı olduğunu görüyorum. Ve sürekli nemli bir şekilde oluyor her peçete dokunuşunda peçete kirleniyor. Oysa dışkı sonrasında çok dikkat ediyorum temiz kalmasına.. Ne önerirsiniz hocam şimdiden çok teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence muayene ile emin olun

 101. Hocam merhaba benim makatimda çatlak var. Doktor anal fissur olduğunu söyledi. Hametan krem verdi. Makatimin sol kisminda şişlik te var geçmedi 2ay oldu. Kullanabilecegim başka bir krem önerebilir misiniz? Kendiliğinden geçer dedi Dr makatimdaki şişlik için ne yapmaliyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şişlik geçer ama fissür o ilaçla zor geçer, rektoderm merhem kullanın

 102. Merhaba hocam. Ben kabizlik problemi yasiyorum. Makatimda tuvalet esnasinda ciziliyormus gibi his oluyor. Aci yanma bazen kasinti oluyor. Bir iki kez de tuvalet kagidina çok az kan bulasti nokta seklinde. 1,5aydir da makatimda nohut kadar sislik var. Pruzon merhem iyi gelirmi? Şişliği gecirebilmemin bir yolu var mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pruzon makat kaşıntısı ilacıdır şişliği etkilemez

 103. Hocam merhaba. Makatimin sol kisminda şişlik var. Kasinti diskimi yaparken de aci oluyor. Kanama olmadi. Kabizlik sorunum var. Şişlik için pruzon iyi gelir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2 günde kaşıntı geçer

 104. hocam kronik karaciğer rahatsızlığı nedeniyle ilaç tedavisi görüyorum, sürekli kabızım, dışkım kuru, sert ve çok pis kokulu, çıkarırken çok zorlanıyorum ve dolayısıyla da çatlaklar oluşuyor, akabinde ise gece ve gün boyu çekilmez bir hal alan kaşınma isteği, yürümekte zorlanıyorum artık, lütfen bana yardımcı olun.. teşekkürler..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  makat kaşıntısı ilaçlar var onlardan kullanabilirsiniz.

 105. iyi günler hocam bende 4 gundur mayasır cıktı kanama yok fındık buyuklugunde bı parca var kasıntı cok oluyor doktorum anestol-pomad dıye bı krem verdı ama bı faydasını goremedım cok acıyor oturup kalkamıyorum lutfen yardımcı olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok ağrı olduğunda boşaltıp rahatlık sağlayabiliyoruz

 106. hocam bende 2 tane et parçası var her büyük tuvalete çıktığımda kanama oluyor kabız olsamda olmasamda kanıyor sonrasında ise üzerine oturamıyorum ve bazen ayakta durmakta bile zorlanıyorum karın ağrısı da yapıyor fazla kiloluda değilim ama ailemdede var sizce ne önerir siniz bana lütfen yardımcı olun hocam
  Op. Dr. Atilla Kaya
  bu kadar şikayet yapıyorsa ilaçla düzelmez,müdahale etmek gerekir.

 107. hocam kaşıntı falan yok sadece kanama var günden güne çoğalıyo
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama oluyorsa anoskop muayenesi gerekir

 108. Deligin 1cm ust solunda hafif sertlesme var kas kasilmis gibi ayrica bu sertlik otururken yururken falan agri yapiyor ama kanama ya da beze gibi birsey yok jocam bi yorum yapsaniz yatmakta bile zorluk cekiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanması olabilir

  • Çözüm olarak ne önerirsiniz acaba anestol pomat kullaniyorum 1gundur agriyi aldi ama sertlik duruyor
   Op.Dr.Atilla KAYA
   mayısıl için anestol kullanılmaz

 109. merhaba benim sorunum kaşıntı, makatın üst kısmında (kenarında değil)tahretlenirken kanayan birşey vardı zamanla birkaç ayrı noktada daha ayrıca şişlik meydana geldi ve acaip kaşınıyor. su değdiği zaman bu bölgeler acıyor acaba sorunum nedir? dediğim gibi bunların hiçbiri anüs kenarında değil.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal dermatit olabilir

 110. hocam makat kenarlarında hafif şişlik kızarma arada kan gelıyor ve koku oluyor kaşıntı yok doktora gıtdım hametan krem verdı ama gecmedı ne yapmam gerekır yardımcı olursanız sevınırım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kan geliyorsa bu konuda birikimli bir cerrahla görüşün

 111. Hocam, 41 yaşındayım makat ve vajinal bölgede küçük çatlaklar ve çatlaklara bağlı deride sertleşme ve kaşıntım var. Zaman zaman güneş yanığı gibi deri soyulmalarıda oluyor.teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal dermatit olabilir ona yönelik ilaç kullanabilirsiniz.

 112. mayasıl sebepleri hepssi mevcut pruzon merhem kullanmamın bir sakıncası olurmu.teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydası olur

 113. Makatımın yanlarında kaşıntı var.Kaşıdıkça daha da artıyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cilt tahriş oldukça daha çok kaşınız bu normal
  pruzon diye bir merhem var araştırın

 114. hocam merhaba benim derdim tuvaletimi yaparken dışkının tam çıkmaması küçük bir parçanın içerde kalması ve arada sıvı çıkması.cevabınız için tşkürler şimdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hastalık düşündüren bir bulgu değil ve bir şey önerilmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim