Varis Çorabı İle İlgili Merak Ettiğiniz Detaylar Burada

Varis hastalarının tedavi olması gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Bu hususa yer verdiğim her yazıda şu ibareyi de mutlaka ekliyorum. “Tedavi olmasına herhangi bir engel olmayanlar” İyi de tedavi olmaya ne tür bir engel olabilir ki? Diye düşünebilirsiniz.

Örnek, hamilelik ya da derin ven trombozu gibi çeşitli nedenler geçici ya da kalıcı engeller çıkarabilir. Bu tür durumları olan hastaların varis çorabı gibi rahatlatıcı ürünler kullanması gerekebilir. Bu yazımızda varis çorabı ile ilgili hususları ele alacağız.

Varis çorabı

Varis Çorabı Nedir?

Ürünü kabaca tarif etmek gerekirse sıkıştırma çorapları (Compression stockings) diyebiliriz. Etkinliği bilimsel olarak da kanıtlanmış olup, 1848 yılından beri kullanılmaktadır. Diz altı, diz üstü, kasığa kadar, külotlu ve hamile külotlu şeklinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Aynı şekilde hafif, orta ve yüksek basınç olmak üzere ayrılmaktadır. Bu nedenle her hasta kendine uygun ürün ve basınç seçmelidir. Doktorunuza danışmadan bu tür ürünler kullanmamalısınız.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Yukarıda yer alan görselde de belirtildiği gibi varis çorabı tedavi edici, iyileştirici değildir. Bu yönde beklentisi olan hastaların maalesef beklentisi boşa çıkacaktır. O nedenle ürünü daha çok rahatlatıcı ve hastalığın ilerlemesine yönelik önlem alıcı şeklinde görmelisiniz. Şimdi dilerseniz sağladığı faydalara başlıklar halinde bakalım.

Bacak Ağrısı ve Kramp Problemini Azaltır

En sık kullanım alanlarından biri şikâyetleri azaltmak içindir. Nedir bu şikâyetler? Bacak ağrısı ve kramplar ilk sırada yer almaktadır. Aynı şekilde düzenli kullanım sonucunda şişlikler de ortadan kalkması beklenir.

Damarların Genişleme Hızını Azaltır

Toplardamar genişlemesi oluşan bir hastada durum sürekli kötüye gitme yönündedir. Hele birde hareketsiz bir yaşam sürüyorsa bu kaçınılmaz. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için alabileceğiniz önlemlerden biri de varis çorabı olacaktır. Özellikle tedavisi mümkün olmayan hamile kadınlar doğum sonrasına kadar çok güzel bir korunma önlemi almış olurlar.

Hamile kadınlar için varis çorabı

Damarlarda Pıhtılaşmayı Önlemeye Yardımcı Olur.

Etkilerinden biride toplardamar içerisinde kanın bekleyerek pıhtılaşmasını önlemektir. Pıhtılaşma oldukça tehlikeli bir durumdur. Oluşan pıhtılar akciğere ulaşması halinde akciğer embolisi dediğimiz ölümcül riskleri ortaya koymaktadır. Bu nedenle özellikle derin ven trombozu dediğimiz DVT hastaları için mutlaka önerilmektedir.

Varis Tedavisi Sonrası İyileşme Sürecini Hızlandırır

Günümüzde birçok kalp damar cerrahisi uzmanı bu ürünleri tedavi sonrası hastalarına önermektedir. Ameliyatsız tedavilerde 15 gün ameliyat ile yapılan tedavilerde ise minimum 3 ay gibi bir süre kullanılması gerekir. Bu durum tedavinin daha etkili olması ve iyileşmenin hızlanması içindir.

Varis Çorabı Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye ve yurt dışında üretilip ithal edilen onlarca marka bulunmaktadır. Fiyatlar ürün çeşidi ve kalitesine göre 1000 ile 4000 TL arasında değişmektedir. Markalar ve fiyatlarını görmek için N11 benzeri e-ticaret sitelerini kullanabilirsiniz. Fakat satın almak için daha çok medikal ürünler satan firmaları kullanmanızı ve bizzat giderek almanızı öneririm. Şimdi dilerseniz öne çıkan markalara göz atalım.

Sigvaris

Dünya genelinde en çok tercih edilen markalardan biri haline gelen SIGVARIS 1864 yılında İsviçre’de kurulmuştur. Bu haliyle ilk üretici olduğu söylenebilir.

Mediven

Bir diğer önemli üretici ise Mediven Almanya menşeli firma 1951 yılından beri bu alanda hizmet vermektedir. Ürünleri ülkemizde de en çok satılanlar arasında yer almaktadır.

Varimed

Dilerseniz birazda Türkiye’nin markalarına bakalım. Burada ilk bakacağımız isim Varimed olacaktır. Şirket 1999 yılında medikal eldiven ithalatı ve satışı ile başlamıştır. 2008 Yılına gelindiğinde ise bu alanda üretim yapmaya başlamıştır.

Variteks

Bir diğer önemli markamız ise Variteks 1958 yılında kurulan şirket ortopedik ürünler geliştirmektedir. Ürünlerini 70’den fazla ülkeye ihraç eden Variteks tercih edebileceğiniz markalardan biridir.

Jobst

Üreticilere olarak son örnek JOBST firmasına bakmak istiyorum. 1950 Yılında kurulan şirket yine birçok ortopedik mamuller ile insan sağlığına katkı sağlamaktadır.

Varis Çorabı Nasıl Giyilir?

En çok merak edilen hususlardan biri de nasıl giyileceği yönünde olmaktadır. Bu tür ürünler günümüzde daha fazla elastik olması nedeniyle giymesi sanıldığı kadar zor değildir. Zorlanmanız durumunda medikal firmalardan ayrıca kolay giymenizi sağlayacak aparatlar alabilirsiniz.

Ne Zaman Giyilir, Çıkarılır?

24 Saat boyunca kullanmak gerekmez. Sabah güne başlarken giyinerek akşam yatacağınız vakit çıkarmanızı öneririm. Bunun dışında sık sık çıkarıp giymemelisiniz.

Namaz Kılıyorsanız Burnu Açık Modeller Tercih Edin
Çorap ayağınızdayken abdest almanız elbet zor olacaktır. Her vakit, çıkarıp giymek maalesef basit bir şey değildir. Bunun için size önerim burnu açık modelleri tercih etmeniz yönünde olacaktır. Çünkü bu tür modellerde parmaklar boşta kalmaktadır. Çorabı topuğunuza doğru çekerek bileklerinize kadar sıyırabilirsiniz. Böylece çorabı tamamen çıkarmaya gerek kalmadan sıyırarak abdestinizi alabilirsiniz.

Varis çorabı üzerine mesh yapılabilir mi?
Namaz kılanların merak ettiği bir diğer soru ise mesh etme ile alakalıdır. Sorunun cevabı din adamları olduğu için bizde sorunun cevabını Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulundan alma gereği gördük, aşağıda yer alan cevap Diyanet tarafından sorulan soruya verilmiştir.

Tedavi amaçlı olarak ayağa giyilen özel çoraplar, kırık-çıkık üzerindeki sargı hükmündedir. Kırık-çıkık üzerindeki sargıya mesh edilebilir (İbn Mâce, Tahâret, 134; Kâsânî, Bedâî’, I, 13-14; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 468). Bu itibarla, abdest alırken varis çoraplarının üzerine mesh edilmesinde bir sakınca yoktur. Fakat ayağın yıkanması gereken yerlerinin bir kısmını örtmeyen bir ürün giyilmiş ise açık kalan kısımların yıkanması gerekir.

Varis Çorabı Nereden Alınır?

Satışına engel bir durum olmadığı için İnternet siteleri dahil her mecrada bulabilirsiniz. Fakat rastgele almak yerine dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle mutlaka doktor önerisi ve reçetesi ile almanızı tavsiye ederim.

Medikal Ürün Satan Firmalardan Bizzat Alınız
Benim önerim mutlaka medikal ürün satan firmalara bizzat giderek almanız yönünde olacaktır. Çünkü gittiğinizde sizin bacak ölçünüz alınacak ve ona göre ürün belirlenecektir. Yoksa rastgele alacağınız ürün hiçbir işe yaramayacağı gibi bacağınız ve atardamarlara zarar verebilir.

Evet, arkadaşlar yukarıda yer alan görselde de belirtildiği gibi aslında olması gereken her hastanın kendi özel ürünü olması gerekir. Bunun için yapılması gereken hastanın bacak ölçüleri alınarak sadece o hastaya özel üretim yapılması gerekir. Tabii ki şuan için bunu yapan firma maalesef bulunmuyor. Şimdi dilerseniz birazda en sık sorulan sorulara yanıt vererek devam edelim.

Ameliyattan Sonra Ne Kadar Zaman Giyilmeli? Tedaviye yardımcı ürün olarak doktorlar tarafından önerildiğini belirtmiştim. Ameliyat sonrası minimum 3 ay önerilmektedir. Fakat tedaviniz ameliyatsız yöntemlerden biri ile yapıldı ise 10-15 gün yeterli olmaktadır. Tabii ki son sözü tedavinizi gerçekleştiren doktor söyleyecektir.

Bacaklarda Ağrı Yapar mı? Kullanım amacı hastalığın neden olduğu ağrı, şişlik gibi sorunlardan kurtulmak amaçlıdır. Bu nedenle ağrı olmaması gerekir. Oluyorsa ya da yaşadığınız şikayetlere herhangi bir azalma olmazsa doktorunuza iletiniz.

Bacağı İnceltir mi? En çok merak edilen hususlardan biride bacağa zarar verir mi, inceltir mi? Şeklinde olmaktadır. Bu tür ürünlerin etkisi sıktırarak olmaktadır. Fakat bacağı inceltecek, yeniden şekillendirecek kadar bir sıkıştırma olmaz. Bir zaman sonra o sıkıştırmayı fark etmezsiniz.

Gece Yatarken Giyilmeli mi? Hayır, arkadaşlar yukarıda da yanıt verdim. Sadece sabah yataktan kalkacağınızda giyeceksiniz. Akşama yatana kadar ayağınızda kalmalıdır. Yatarken çıkarmanız gerekir. Yatağa bu şekilde girmeniz gerekmez.

Hamilelikte Zararlı mı? Hayır, aksine gebelikte daha fazla gerekmektedir. Çünkü bu dönemde damar genişlemelerinde artış görülmektedir. Tedavisi yapılmadığı için anne adayları ağrı, kramp ve şişlik şikayetleri ile yaşamak zorunda kalır. Onların bu şikayetini hafifletmek için hamilelere özel üretilen ürünler bulunmaktadır. Hamile hastalar doktor önerisi ile güvenle kullanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim