Basur İçin En İyi Krem Hangisi?

Basur kremi olarak satılan ürünler (markası ne olursa olsun), tedavi için tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle mutlaka bir proktoloji (makat hastalıkları alanında) uzman genel cerraha muayene olmalı ve onun önerisi ile kullanmalısınız ya da önereceği yöntem ile tedavinizin yapılması gerekmektedir. (1)

Basur kremi

Basur Kremi Ne İşe Yarar?

Bu tür ürünlerin tedavide yalnızca sınırlı etkisi olduğu düşünülürse, hangi durumlarda kullanılabilir? Bu soruların cevaplarını hemen verelim.

Basur kremlerinin içeriğinde, lokal anestezikler (bölgesel uyuşturucu, ağrı giderici), antienflamatuar (iltihap, şişlik, ödem azaltıcı) ve antiseptik etkileri bulunmaktadır. Yazının devamında basur kremlerinin ne amaçla kullanılması gerektiğini görelim.

Basur Ağrısına İyi Gelir (Ağrıyı Hafifletir)
En önemli kullanım alanı “basur ağrısının azaltılması” şeklinde ortaya çıkar. Normalde ağrıya sebep vermeyen hemoroid, ilerleyen süreçte (hastalığın evresinin artmasıyla birlikte) ağrı şikayetine neden olabilir. Ağrının hafifletilmesi için basur kremlerinden yardım alabiliriz.
Basur Kanaması (Kısmen Durdurdur)
İç basur hastalarında en sık görülen şikayet, kanamadır. Basur belirtileri arasında ilk sırada yer alan kanama, dışkılama sonrasında klozette damlama veya peçeteye bulaşmış kan şeklinde görülür. Basur kremlerinin içeriğinde bulunan etken maddeler, damarları daraltarak kanamanın hafifletilmesine yardımcı olur.
Makatta Kaşıntıya İyi Gelir
Hemoroid hastalarında kanama ve ağrı kadar kaşıntı şikayeti de sık görülmektedir, özellikle 3. ve 4. evre hemoroid hastalarında. Bu durumun nedeni, hemoroid memelerinin anüs dış kısmında yer alması ve anüsten meydana gelen akıntının oluşturduğu tahriştir. Birçok basur kremi, içeriklerinde kaşıntıyı önlemeye yardımcı olan maddeler bulundurur.

En İyi Basur Kremi Hangisi?

İyi ya da kötü şeklinde ayrım yapmamız doğru olmayacaktır. Basur kremi olarak satışı yapılan ürünlerin kullanım alanları ve etki mekanizmalarına dikkat ederek almalısınız. Kimi ürün ağrıyı önlerken kimi sadece kanama ve kaşıntıya iyi gelmektedir. O nedenle mutlaka doktor önerisi ve iyi bir araştırma sonrası kullanmalısınız. Yazının devamında en çok satılan ürünlerle ilgili yorumlara yer vereceğiz. (2,3,4)

Anestol Pomad

Etkin maddesi %5 Lidokain olan Anestol Pomad, hemoroid hastalarının ağrı şikayetlerini hafifletmek amacıyla geliştirilmiştir. Sandoz İlaç firması tarafından üretilen bu ürün, 30 g tüp şeklinde satılmaktadır. Lokal anestezik özelliği sayesinde ağrının azaltılmasına yardımcı olurken, antipruritik etkisiyle de kaşıntı problemlerine çözüm sağlamaktadır. Anestol Pomad’ın yan etkileri arasında uzun süreli kullanıma bağlı olarak, uygulama alanında tahriş, kızarıklık ve kaşıntı gibi reaksiyonlar görülebilir. (5)

Anestol Pomad

Anestol Pomad Fiyatı: 73,75 TL

Anuflex Pomad

Bitkisel içeriği ile dikkat çeken Anuflex Krem, özellikle anal fissür (makat çatlağı) tedavisine odaklanmış olsa da, hemoroid hastalarının ağrı, kanama ve kaşıntı gibi şikayetlerini azaltma veya tamamen giderme yönünde etkili olabilir. Ürünün ruhsat sahibi olan Defnil Pharma tarafından reçetesiz olarak sunulan bu ürün 30 g tüp şeklinde satılmaktadır.

Anuflex Pomad

Anuflex içeriğine baktığımızda, birçok bitkisel özden oluşan bileşenlerin bulunduğunu görüyoruz. Hemoroidle ilgili kısımları aktarmak isterim. Örneğin, karanfil yağı (Eugenia Caryophyllus Bud Oil) bitkisel bir uyuşturucu özelliğine sahiptir ve bu nedenle basur ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bu yağ uygulandığı bölgede 2-3 dakika gibi kısa bir sürede etkisini gösterebilir.

Meyan kökü ekstraktı (Glycyrrhiza Glabra Root Extract) ise antienflamatuar özellikleri ile bilinir ve ödem, şişlik, yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerin rahatlatılmasına yardımcı olabilir.

At kestanesi özü (Aesculus Chinensis Extract) ile kanamanın önüne geçmek amaçlanır. İç basur hastalarının sıkça yaşadığı kanama şikayetini hafifletmek için bölgedeki damarların daraltılması gerekmektedir. Anuflex içerisinde bulunan at kestanesi özü, bu amaç doğrultusunda etki sağlar.

Sarı kantaron yağı (Hypericum Perforatum Oil), bölgede oluşan tahriş, yara ve pişik problemlerini iyileştirmeye yardımcı olmak amacıyla bitkisel antiseptik özelliği taşır. (6)

Anuflex Fiyatı: 169,50 TL

Pruzon Pomad

Basur kaşıntısı şikayetini önlemeye yönelik geliştirilen Pruzon, tercih edebileceğiniz merhemlerden biridir. Hair Pharma tarafından geliştirilen bu ürün 40 g tüp şeklinde sunulmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse, sadece kaşıntı şikayetine çözüm olarak önerilmektedir.

Bitkisel kortizon olarak tabir edilen meyan kökü özütü (Glycyrrhiza Glabra), kaşıntının önlenmesine ek olarak çinko oksit ile dokuda koruyucu etki oluşturur. Böylece kaşıntı probleminin uzun süreli çözümünü hedefler. (7)

Pruzon krem

Pruzon Fiyatı: 144,50 TL

Procto-Glyvenol

Basur ağrısı ve kaşıntısına iyi gelen bir diğer krem ise yıllardır kullanılan Procto-Glyvenol’dür. Bu krem %2 Lidokain ve %5 oranında Tribenosid içermektedir. Tribenosid, ağrıya neden olan etkenleri önlemeye yardımcı olurken, Lidokain ise ağrı ve kaşıntının hafifletilmesine yardımcı olur. İlk olarak 2011 yılında Recordati ilaç firması tarafından ruhsatlandırılmıştır. (8)

Procto Glyvenol krem

Procto-Glyvenol fiyat: 105,46 TL

Kortos Krem

Hemoroid ve anal fissür gibi durumların yanı sıra kaşıntı problemlerine de çözüm sunan bir diğer ürün ise Kortos kremdir. Kortos krem, içeriğinde Bizmut Subgallat, Benzokain, Benzalkonyum Klorür ve Hidrokortizon Asetat gibi etkin maddeler bulundurur.

Kortos Krem, diğer muadilleri gibi 30 g tüp şeklinde sunulmaktadır. Üretim için ilk başvuru 1997 yılında yapılmıştır ve ürünün ruhsat sahibi Exeltis İlaç firmasıdır. Kortizon içeriği nedeniyle kullanırken dikkatli olunmalı ve belirtilen kullanım süresi aşılmamalıdır.

Kortos krem

Kortos Krem Fiyatı: 102,76 TL

Proctolog Rektal Krem

Proctolog Rektal Krem; etkin maddeleri arasında ruskogenin ve trimebutin bulunduran bir üründür. Hemoroid ağrısı, kaşıntıları ve makat çatlağı için kullanılabileceği belirtilir. Diğer kremler gibi Proctolog krem de 30 g tüp şeklinde sunulmaktadır. Üretici ve ruhsat sahibi olarak Pfizer firması görülmektedir.

Proctolog krem

Proctolog Krem Fiyatı: 73,75 TL

Redekain Pomad

Anestol ile benzer özelliklere sahip bir ürün olan bu krem, her ikisinin de etken maddesi %5 oranında Lidokain içermektedir. Lokal anestezik etkisi sayesinde ağrı ve kaşıntı problemlerini hafifletmede etkilidir. RDC İlaç Araştırma ve Geliştirme San. A.Ş. tarafından 30 g tüp şeklinde sunulan bu ürünün ruhsat tarihi 2016 olarak kaydedilmiştir.

Redekain krem

Redekain Pomad Fiyatı: 41,68 TL

Recbutin Krem

İçeriği diğer ürünlerden farklı olan Recbutin, Trimebutin bazı ve Ruskogenin (Proctolog krem içeriğinde de bulunur) etken maddelerini içermektedir. Bu ürün de ünlü bir ilaç şirketi olan Abdi İbrahim tarafından geliştirilmiştir. Hemoroid ve anal fissür hastalarında görülen şikayetlerin azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılması amacıyla geliştirilmiştir.

Recbutin krem

Recbutin Krem Fiyatı: 73,75 TL

Ultraproct

Etkin maddesi olarak Fluokortolon’un öne çıktığı Ultraproct krem, aynı zamanda Dibukain hidroklorür içermektedir. Bu krem, hemoroid, anal fissür ve proktit gibi şikayetlerde kullanım için uygundur. Ruhsat sahibi, Danimarka’nın ünlü ilaç firmalarından biri olan LEO Pharma A/S olup, ilaç üretimi Abdi İlaç Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.(9)

Ultraproct pomat

Recbutin Krem Fiyatı: 55,40 TL

Lokalen Merhem

Üst paragrafta tanıma imkanı bulduğumuz gibi, Redekain Pomad da %5 oranında Lidokain içermektedir. Bu krem, ağrı ve kaşıntı şikayetlerinin azaltılmasına yönelik olarak geliştirilmiştir. Ruhsat sahibi olarak ise Toprak İlaç ve Kimyevi Madde San. ve Tic. A.Ş. görülmektedir. Ürünün ilk ruhsat tarihi 1992 yılı olarak kaydedilmiştir.

Lokalen Merhem Fiyatı: 50,70 TL

Doloproct Krem

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu onaylı ürünleri burada paylaşmaya devam ediyoruz. Şimdi sıra, Almanya’nın ünlü ilaç firması ve Türkiye’de yaklaşık 70 yıldır hizmet veren Bayer’de. Doloproct krem adını taşıyan iki farklı ürüne sahiptir. Doloproct krem etkin maddelerine baktığımızda, içeriğinde Lidokain hidroklorür (susuz) ve Fluokortolon-21-privalat bulunduğunu görüyoruz.

Doloproct krem kısa ürün bilgi sayfasında, hemoroid ağrılarının yanı sıra anüs bölgesinde iltihaba neden olan proktitlere karşı da etkili olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda kaşıntı ve anal bölge egzaması için de önerilmektedir.

Yazının geri kalan kısmında yer alan ürünlerin büyük bir bölümü TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) tarafından onaylanmış, ruhsatlı ürünlerden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak E-ticaret sitelerinde satılan birçok hemoroid kremi bulabilirsiniz. Örnek olması için aşağıda bir ürün listesi oluşturdum.

Basur Kremi Nasıl Kullanılır?

Birçok basur kremi içerisinde “kanül” adını verdiğimiz bir aparat bulunmaktadır. Kanül sayesinde, kremin anüs iç kısmına ulaştırılması daha kolay bir hale gelir. Kremi kullanma talimatına veya doktorunuzun önerdiği şekilde, hemoroid memesi üzerine uygulamanız gerekir. Sağlıklı dokuda herhangi bir etkisi olmayacaktır.

İlaç veya basur kremi kullanırken kesinlikle doktor muayenesi sonucuna göre ve doktor önerisiyle kullanmalısınız. Kendi kendinize kullanmadan önce yaşadığınız sorunun gerçekten basur olduğundan emin olmanız önemlidir. “Basur kremi nasıl kullanılır?” sorusuna yanıt vermek için her ürünün kısa ürün bilgisi ve kullanma talimatlarını içeren butonlar yer almaktadır. Bu talimatları dikkatlice okuyarak ürünü doğru şekilde kullanabilirsiniz.

Ürünlerin her biri farklı içeriklere sahip olması nedeniyle kullanım dozları ve sürelerinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle ürünlerin altlarında yer alan kullanım ile ilgili detaylara göz atabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR?

Basur Kremi Reçetesiz Satılır mı?

Evet, alabilirsiniz. Doktor muayenesi sonucunda hemoroid olarak teşhis konulan hastalar bu ürünleri alabilir. Ancak henüz teşhis edilmemiş bir hemoroid probleminiz varsa, reçetesiz almak yerine mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmanız önerilir. Çünkü düşündüğünüz sorun farklı bir durum olabilir.

Basur Kremi Yüze Sürülür mü?

Basur kremlerinin büyük bir kısmı ağrıyı hafifletmek amacıyla anestezik maddeler içerir. Ancak bu maddenin yüz cildinize yararlı bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Bu nedenle, cildiye uzmanına danışmadan kullanmamanız önerilir.

Hem niye basur kremi kulanıyorsunuz ki? Yüz için geliştirilmiş daha etkili başka bir krem yok mu?

Basur Memesini Kurutan Krem Var mı?

Hayır arkadaşlar, bu kremler basur memesini kurutamaz. Ürünlerin tanıtım kısmında ağrı, kanama ve kaşıntı şikayetlerinin kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılması dışında herhangi bir etkisi olmadığını belirttim. Eğer hemoroid evreniz 2 ve üzerinde ise cerrahi müdahale gerekebilir. Doktorunuz, ameliyatsız tedavi yöntemlerini yanı sıra 4. evrede gelişmiş ameliyat seçenekleri hakkında da önerilerde bulunacaktır.

Paranızı ve Sağlığınızı Riske Atmayın
Evet, arkadaşlar, bazı hastalıklar yapısal bozukluklardan kaynaklandığı için tedavisi sadece cerrahi müdahale ile mümkün olabiliyor. Diğer yandan, ameliyat gerektiren durumlar insanlarda doğal olarak korku ve endişeye yol açabiliyor. Bu durumu fırsat olarak gören bazı kişiler, etkisiz ürünleri iddialı ifadelerle pazarlayarak sizlerin sağlığıyla oynuyorlar.

Size önerim, kesinlikle paranızı ve sağlığınızı riske atmayın. Hemoroid sorunu 3. dereceye kadar ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. 4. derece basit bir uygulama ile 10-30 dakika içinde tedavi edilebilir. Bu uygulama ciddi bir ameliyat değildir ve hastanede 1 gün kontrol altında kaldıktan sonra evinize veya işinize dönebilirsiniz. Ameliyatsız yöntemler ise genellikle 10 dakika gibi kısa bir sürede klinik ortamında gerçekleştirilmektedir.

REFERANSLAR

 1. Bostan, S., KILIÇ, T., & Çiftçi, F. (2014). SAĞLIK BAKANLIĞI 184 SABİM HATTINA YAPILAN ŞİKÂYETLERİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ. Global Journal of Economics and Business Studies, 3(5), 32-40.
 2. Bayrak, S., Güneş, M. E., Okur, S. Ç., Bozkurt, M. A., Okuturlar, Y., & Vural, M. (2018). Koksidini Şikayeti ile Başvuran Hastalarda Hemoroidin Değerlendirilmesi. Medical Journal of Bakirkoy, 14(1).
 3. Ekçi, B., Tanrıöver, Ö., İzbırak, G., & Gökçe, Ö. (2009). Birinci basamakta hemoroid hastalığına pratik yaklaşım. Türkiye Aile Hekimliği Dergisi, 13(2), 87-92.
 4. ERSAN, Y., YAVUZ, N., ERGÜNEY, S., & KUŞASLAN, R. (2003). Hemoroidlerin medikal tedavisi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 35(4).
 5. Aksoy, H. M., Aksoy, B., & Öç, B. (2017). Topikal lidokainin bilateral otoplasti sütür alınması klinik modelinde ağrıyı azaltmada etkinliğinin değerlendirilmesi. Genel Tip Dergisi, 27(4).
 6. YAYLI, N. Uçucu Yağlar ve Tıbbi Kullanımları.
 7. ARLI, M., KAYABAŞI, N., & KIZIL, S. (2002). Meyan (Glycyrrhiza glabra L.) kökünden elde edilen renkler ve bu renklerin bazı haslık değerleri üzerine bir araştırma.
 8. İli, P. (2012). Origanum hypericifolium’un deride ultraviyole radyasyonu hasarları üzerindeki sitolojik ve histokimyasal etkilerinin araştırılması.
 9. Geyik, S. (2018). ANAL FİSSÜR, BPH, PENİL AĞRI, DİZÜRİ BİRLİKTELİĞİ. İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Dergisi, 6(2), 9-13.

111 Yorum

 1. Merhaba hocam bu kremi kullandım ama tuvaletimi yaparken geri çıktı neden acaba

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   ilaçlar basuru tedavi etmez,sadece şikayetlerinizi azaltır, basur tedavisi yaptırmalı ve kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız

 2. Merhaba, iç ve dış hemoroidim için proctolog ve procto glyvenol kullandım, daha sonra makat dışı ve iç hemoroidler de kaşıntı arttı. Proktolog kamera ile muayene ettiğinde iç hemoroid üstlerinde de kırmızılık gördü ama yorumlayamadı. Acaba kremler den egzama olmuş olabilir mi, teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   tedavi olmanız gerekir. hemoroid ilerleyen bir hastalıktır. Hemoroid Tedavi ücreti ameliyatsız tedavilerde (lazer ve RBL tedavilerinde) muayene ücreti dahil toplam tedavi ücreti SGK sı olanlara 3500₺ den başlar, SGK sı olmayanlara 7000₺ den başlar .
   
THD, Longo ve klasik ameliyat yöntemlerinde ücret; SGK olunması, ameliyatın yapıldığı hastane, uygulanan anestezi gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

 3. Merhaba ben 5 yıl önce ameliyay oldum ancak yine aynı sorunla karşılaştım.Dokyor bu sefer mukoza sarkması vardedi.Yaklaşık 2-3 aydır tekrar dışkılamayla birlikte kanamaya başladı.Tekrar ameliyat gerekir mi?Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   makat hastalıklarında tedaviden sonra mutlaka beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.eğer yine kabız kalıp,tuvalette uzun kalıp ıkınırsanız tekrar makat hastalıkları hemoroid ve anal fissür vb görülebilir. kliniklerimizde makat hastalıklarını ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz.Hemoroid Tedavi ücreti ameliyatsız tedavilerde (lazer ve RBL tedavilerinde) muayene ücreti dahil toplam tedavi ücreti SGK sı olanlara 2800 ₺ den başlar, SGK sı olmayanlara 5600₺den başlar .
   
THD, Longo ve klasik ameliyat yöntemlerinde ücret; SGK olunması, ameliyatın yapıldığı hastane, uygulanan anestezi gibi faktörlere bağlı olarak 4500 ₺ den başlar.Bu ücretler dışında ayrıca muayene, anoskop ve olabilecek ek uygulamalar için ücret almıyoruz. SGK nız yoksa 9000₺ den başlar.
   05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 4. Merhaba dış basurum kanamam ve ağrım yok.Fitil kullanmıştım iyi gelmedi şimdi dokturum krem verdi onları kullanıyorum makattan içeri doğru olacak şekilde yani daha iyi diyebilirim fakat ilk halini alması için ne yapmalıyım yani özür dileyerek yazıyorum daha büzülmüş durması için:(

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makat çatlağında yırtılan bağlı oluşan pililer görünümü bozulmasına neden olur. Bu durum kremle düzelmez, pililerin alınması gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Basur muyum değil miyim bilmiyorum ama makat bölgemde bı et parçası var ve ağrı yapıyor ağrı yaptıktan sonra ishal olmaya başladım bu neden olur bı anda oldu

 6. Hocam iyi günler bana tuvalet yaparken ağrım olduğu için proctolog krem ve proctolog suppository verildi ve proctolog kremin fitil şeklinde ayrıca plastik bir aparatı var acaba zaten suppository kullandığım için aparatı kullanmasam olur mu suppository o bölgelere etki eder mi diye soracaktım teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Dışkılarken ağrınız varsa büyük olasılıkla anal fissürünüz var demektir. Proc… Kremin buna bir faydası olmaz. Makat çattığında etkili pomat kullanabilirsiniz. Muayene olun Ve tam teşhisiniz konuşun eğer makat çatlağı ise ameliyatzız tedavi olabilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • Merhaba
    Dışkılarken kırmızı renkte kanama oluyor Ağrı veya kaşıntı yoktur. Henüz bir hekime görünmedim. Provtolog

    • Doktorun Cevabı

     Makat kanamalarında ilk yapılması gereken şey anoskopi muayenesidır. Gedinmeyin. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 7. Mehmet Tokatlı

  Hocam hergün dışarıya çıkıyorum.Başlamadan evvel memeler yok gibi dışkılama bitince kocaman memeler oluşuyor.Temizlenmede zorlanıyorum.Samsundan arıyorum.Tavsiye edebileceğiniz bir çare söylerseniz mutlu olurum.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Dışkılama esnasında ıkındığınız için memeler büyür. Mümkün olduğunca dışkılarken ıkınmaz, tuvalette uzun kalmazsanız çok büyümezler. Muayene ve tedavi olmalısınız.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve kliniklerimizde makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

 8. Merhaba doktor hanım. Ben 25 yaşındayım yazılımcıyım bu yüzden sürekli bilgisayar başında oturuyorum. Hele bu pandemi döneminde hiç kalkmaz oldum. Ve anüs bölgemde ufak bir memecik oluştu. İki parmağım ile tutup arasına alabiliyorum. Daha önce tekrar çıkmıştı ancak yaklaşık 1 ay sonrasında geçmişti, şimdi yine çıktı. Proctolog sürüyorum sizce sürmemeli miyim? Hiçbir agri, kabizlik durumum yok. Sadece oturmaktan olduğuna inandığım memecik var. Bunun icin en iyi öneriniz nedir acaba? Basur yastıkları işe yarar mi?

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık vb şikayetiniz yoksa muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi verandevu alabilirsiniz.

 9. Hocam merhaba
  Bu sorunla bazen karşılaşıyorum fakat hemoroid midir yoksa basit bir kabızlık sonucu mu oluşuyor bilemem ama danışmak istedim, tuvalete gittiğim zamanlarda bazen kanama olabiliyor 1 damla şeklinde, ya da tuvalet kağıdında görebiliyorum fakat herhangi bir meme oluşma ya da ağrı falan yok sadece bazen tuvalet esnasında yanma olabiliyor sizce belirtiler neyi gösteriyor?

  • Doktorun Cevabı

   Kanama pek çok hastalığın habercisi olabilir. Gecikmeden mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 10. Size muayne olabilirmiyim 5323682399

 11. hocam ben 18 yaşındayım daha önce hic başıma gelmedi makat bölgesinde 1 yerinde nohut büyüklugunde şişlik var bağsur mudur ?

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık ve ıkınmaya bağlı oluştuysa aaaal hematom yada tromboze hemoroid olabilir,ama kenndiliğinden çıktıysaaaanaal apsedir.gecikmedxeen tedaavi edilmesi gerekir..mutlaka dokttra görünmelisin

  • THD (HAL) Tekniğiyle ameliyat oldum 15 gün oldu.4.evre hemoroid vardı.Ağrı az olur dediler.Fakat ameliyat sonrası 2 gün Çok şiddetli ağrım oldu sonrasında ağrılar gün içerisinde ara ara devam etti.10 tane sabah aksam ağrı kesici iğne 1 kutu hap fazlası vardır.Ameliyat tan 1hafta sonra kırmızı renkte tekrar meme çıktı.Çok kötü ağrı zonklama .peçete koyuyorum her degustirdigimde kan oluyor.Okadar işkence bu ne gecmedimi bu illet hastalık nav şimdi.Hemoroid çıktığında 3 günde geçen sislik 6 gündür inmedi

   • Doktorun Cevabı

    Thd klasik ameliyatlara göre çok daha az ağrı yapan bir ameliyattır. Çünkü kesme işlemi yoktur yalnızca hemoroidal arteri bağlama işi vardır. Bu işlem anüsün iç tarafında yapıldığı için ağrı duyusu çok daha azdır. Ağrı anüsün dışına doğru ve anüs kanalında çok daha fazla olur. Klasik ameliyatlarda işlem daha çok anüsün dışında olduğu için ağrı daha fazladır. Siz de ki ağrının sebebi hemoroid damarlarındaki pıhtılaşma ve ödem olabilir. Nadiren makat apsesi de aynı anda gelişebilir. Bu nedenle anal bölgenin ödemini çözücü ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Tabii ki durumunuzu en iyi ameliyatı yapan doktorunuz bilir.

 12. Slm hocam iki dogum yaptim cok zordu suan tuvalete oturamiyorum yaralar icindeyim hem ic hem dis yara var basur memesi var eskiden beri hastaligim hangi boyutta kanama var

  • Doktorun Cevabı

   ezbere önerilerde bulunmayalım.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz,makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz

 13. Hocam 3 haftadır aralıksız hemoroid acılarım var dıktora gittim çatlak oluşmuş dedi bi kaç krem fitil ve hap verdi iki kaftadır kullanıyorum hiç bir ilerleme ve ileşme yok ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

   • Hocam meraba 21 yaşındayım gecen seneden beri bağırsaklarım rahatsızdı ardından basur oluştu doktora gittim huzursuz bağırsak sendromu teşhisi kondu basurda ilerledi ne yapmaliyim

    • Doktorun Cevabı

     IBS kontrol altına alınmalı, eğer kontrol altına alamazsınız makat hastalıkları sık sık nüks eder. Basur içinde muayene olmalısınız. Hastalığınız ilerledikçe tedavisi zorlaşır. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi şansını kaybedebeilirsiniz. Kliniklerimizde makat hastalıklarının tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapacak her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz muayene ile değerlendirip, en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz.

  • Hocam merhabalar bugün aniden gün içinde makatta sislik oldu önce kaşıntı oldu ama kaşıntı geçti 1 yada 2 saat içinde şimdi ise sislik var nohut büyüklüğünde ve canım çok açıyor sosyal güvencemde yok evde uygulayabileceğim yada önere bileceğiniz krem varmıdır acaba sislik var sadece ve can alıcı bir sizi bu

   • Doktorun Cevabı

    Kabızlık ve ıkınmaya bağlı değilse ve kendi halinde şişlik ortaya çıktıysa anal apsedir.bir an önce tedavi olmalısın,apse sonrası sıklıkla fistül oluşur,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 14. Hocam bende hem iç hem dış hemoroid var
  Defalarca genel cerraha göründüm ilaç kullandım hiç bir faydası olmadı son evrede hemoroid ve yumurta büyüklüğünde
  Inanılmaz derecede ağrı yapıyor
  1 ay önce yine gittim doktor hemoroid çok yaygın bi durumda ameliyatta olamazsın kremle de geçmez dedi
  Ağrılara dayanamıyorum ne yapmalıyım klinikleriniz hangi şehirlerde var

 15. Mrb Hocam bende de makatta meme var yuvarlak değil biraz uzun şekli.asiri ağrı ve sancim var. Tuvalete ciktigimda eger kabizsam kanama oluyo.acaba hastalığın adı nedir ve tedavisi nasıldır şimdiden tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid yada anal fissür olabileceği gibi her ikiside bir arada olabilir.kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp değerlendirilmeli.eğer fissür ve hemoroid bir arada ise önce fissür tedavi edilmeli.gecikmeden muayeneolmalısınız

 16. Blue_night81@hotmail.com

  Merhaba;
  Hocam bende de bir kaç aydır tuvaletten sonra agri ve Cam kesigi şeklinde acılarım oluyor. Bazi zamanlar oluyorki düz oturamiyorum yan oturmak zorunda kalıyorum. Sanırım kaslarda sıkışma olduğundan bu durum meydana geliyor. Dışarı çıkan et parçası ve kanama yok. Birde makat bölgesinde et benleri var. Durumumun ameliyatsız bir tedavisi varmidir? Bu arada daha önce bir doktora gittim muayene oldun lazerle 5dk da tedavi edilebileceğini soyledi fakat ben pek kendisine guvenemedim. Saygılar.

  • Doktorun Cevabı

   sizin şikayetiniz anal fissüre benziyor,anal fissürde en kolay,en uygun tedavi yöntemi botox enjeksiyonudur.size en yakın kliniğimizde muayene olup tedavinizi yaptırabilirsiniz

 17. Merhaba önceki dönemlerde kabızlığa bağlı olarak sert dışkıdan dolayı kanama oluyordu.son zamanlarda kanama yok fakat büyük tuvaletten sonra dayanılmaz bir ağrı oluyor.tedavi ve teşhis için gelmeyi düşünüyorum..

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 18. Merhaba bundan 2 hafta önce makatta fındık kadar şişlik çıktı sonra krem kullandım ufacık birşey kaldı hala kremi kullanıyorum bir şikayetim yok sadece bazen kaşıntı oluyor çok nadir yanlız azda olsa şişlik duruyor büyük abdest yaparken de zorluk çekmiyorum daha önce çok şişlikti şimdi ufaldı krem bitti bir tane daha alıp kullanmaya devam etsem az kalan ufak şişlik kremi kullanmaya devam etsem geçer mi acaba şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  • Doktorun Cevabı

   Okan: Öncelikle şişliğin ne olduğu teşhis edilmesi gerekir. Bu noktadan sonra krem ya da cerrahi yöntemle çözüm yöntemi bulunur. Size en yakın kliniğimize gelirseniz ücretsiz muayene ile sorunun teşhisi ve tedavisine yönelik proktoloji uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 19. Merhaba kolay gelsin. Benim bağsur olduğunu düşündüğüm ve henüz muayene olmadığım bir rahatsızlığım var. Birkaç senedir var ve hiçbir şekilde ağrısı, kanaması yok. Sadece nohut büyüklüğünden biraz daha ufak dışarda bir et parçası var. Sizce ne olabilir, bilgilendirir misiniz?
  Op. Dr. Seher Şirin
  muayene ile değerlendirilmesi gerekir

 20. Hocam;cevabınızda tedavi yöntemi tavsiyesinde bulunmamışsınız. Tedavi yöntemi olarak neyi tavsiye edersiniz? Daha önce belirttiğim hususlar dışında bir şikayetim bulunmamaktadır( çok ender olarak şiddetli kabız halinde gözüken kanama tuvalet esnasında olup, sonrasında devam etmemektedir. Kaşıntı gibi şikayetlerim mevcut değildir). Bu bilgiler ışığında rahatsızlığım LASERLE tedavi edilebilir mi? Beklazon kremi de şikayetim olduğunda tuvalet sonrası günde veya iki günde bir bir defalık kullanmaktayım. Kullanımını bırakayım mı? Yerine tavsiyeniz nedir? Bilgi verirseniz sevinirim. Selamlar saygılar.
  Op Dr Ergun Aygören
  En iyi yöntemin hangisi olduğuna muayeneyle karar veriyoruz.
  Beklazon uzun süre kullanılmamalı

 21. Hocalarim ben malatya ikamet ediyorum. Bundan yaklaşık 100 gün önce hemoroiddden ameliyat oldum. Ancak ameliyat sonrasında Dr kabizlik giderici ilaç vermedi. Kaysi bol ye geçer dedi. Ancak yaklaşık bir hafta kabiz kaldim. O arada küçük abdesti mi bile gidip acil de cikardim. Dr a diyorum adam beni bevliye ye gönderdi. Bevliye kabizliktan deyince kabizlik giderici ilaç verdi.
  Ancak ilk cikardigim zaman ve birkaç gün hic unutamam.
  Bu arada hafifde olsa sikintilarim devam ediyordu ta ki bundan beş gün öncesinde kadar. Beş gün önce çok şiddetli bi kanama geçirdim.
  Acile kaldirildim. Bu arada 3 tane genel cerrah a gittim. Makat catlagi dediler. Biri makatta çatlak var sebebi de makatta darlik var ondan dedi. Hemen ameliyat dedi.
  Ama ben artik ameliyat olacak psikoloji de değilim.
  Psikolojim de çok kötü
  Ne tavsiye edersiniz.
  Op dr Adil Altınsoy
  muayene ile değerlendirmeden herhangi bir yorum yapmak zor.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 22. Yaklaşık 3-4 senedir hemoroid olduğunu düşündüğüm rahatsızlığım var. Kanamam çok ender olarak ayda bir kısa süreli oluyor. Özellikle kabız olduğumda dışarı çıkan ve ağrı yapan ( ağrı giderici olarak Beklazon krem sürüyorum,etkili de oluyor) sonra yaklaşık 5-6 saat zaman zarfında kendiliğinden çekilen bir durumla karşı karşıyayım. Tedavisi laserle veya başka bir yolla mümkün mü? İstanbul dışında olduğum için randevu alarak mı gelmem gerekir? Randevu talebim en erken kaç gün sonraya verilmektedir? Saygılarımla

  • Doktorun Cevabı

   Sakallı: kanama varsa mutlaka nerden olduğu kesinleştirilmeli, beklazonda kortizon vardır uzun süre kullanılmamlı. Ertesi güne randevu alabilirsiniz.
   Op Dr Seher Şirin

 23. Hocam yas 34 basur disarda bir ceviz buyuklugunde lazer ise yararmi
  Op Dr ergun Aygören
  dış hemoroidler cerrahi olarak tedavi edilir,laserle değil

 24. Merhaba hocam yaşım 27 ilk ameliyat 10 yaşımda olmak kaydı ile 5 fistül ameliyatı geçirdim ama sonuç elde edemedik ki hemoroid de çok ağrıli bir şekilde devam ediyor dişa cıkan meme yok yanlız içerde aşırı ağrı ve batma oluyor oturmak yürümek işkence geliyor basur ameliyatı zarar verirmi his kaybı yaparmı teşekkürler simdiden kolay gelsin.
  Op Dr Adil Altınsoy
  Şikayetiniz sebebi fistülün iç ağzı olabilir. Lazerle fistül tedavisini araştırın tekrar ihtimali düşüktür

 25. Merhabalar ben 17 yaşında genç bir kızım iki yıldır bende bu hemoroid sorunu var. Hiçbir şekilde ağrı veya kanama yapmıyor sadece dışkılama sırasında makatımda şişlik oluyor. Ama bu bir süre sonra geçiyor. Sanırsam 3. evredeyim. Tedavi olmaya utanıyorum. İlaçla geçebilir mi? Ameliyat olunursa ameliyat sonrasında çok ağrı ve acı olduğunu okudum. Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Idea Genel Cerrahi Uzman
  3.evre hemoroid olabileceği gibi anal hematom da olabilir. 3. evre hemoroidler kanamasa bile tedavi edilmelidir.Çünkü dışarı çıkan memeler içeri giremezse sıkışabilir ve boğulmuş hemoroid haline gelebilir. 3 evrede lastik bantla bağlama ve laser tedavisi ile tedavi edilebilir. 4. evreye geçerse ameliyat gerekecektir. Kliniğimizde sgk lılara muayene ücretsizdir.Gelirseniz kesin teşhisinizi koyar uygun tedaviyi öneririz.
  Geçmiş olsun

 26. Merhaba hocam benim makatta yırtılma varmış 2 doktora gittim ikisi de farklı ilaçlar verdi 2.gittigim doktor bir ay bu ilaçları kullan katı beslenme sıvı şeyler tüketici dedi aynen dediklerini uyguluyoruz sanki bugün daha şiş ve ağrı ço zonk zonk zonkluyo ne yapmalıyım çok çaresizim
  Op Dr Ergun Aygören
  Idea Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  makatta yırtık varsa beslenem sıvı gıdalar yerine bol posalı olmalı,bol sebze-meyve tüketmeliyidiniz ve beraberindede su.gelirseniz muayene ile değerlendiririz.çatlak var gibi görünüyor,eğer çatlak ise botoxla ameliyatın risklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz

 27. Hocam ben 1 hafta once anal fussurden vebasurden ameliyat oldum diskilamadan sonra cok agri ve yanma oluyor bazende makatim patliycak gibi agri geliyor bu neden olur
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Proctoloji Uzmanı
  dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın.kabız kalmayın,tuvalette uzun süre oturup ıkınmayın

 28. Slm hocam bende altı yıldır kaşıntı büyük tuvalette çıkınca sanki gelip bi sivilceye diyor kanama fazla yok beş altı ayda bi kere oluyor
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Arasıra sivilce gibi lezyon kendiliğinden patlayıp akıntı yapıyorsa fistül olma ihtimali var.Daha küçük iltihapsız lezyonlar ise kondilom olma ihtimali var,muayene etmeden kesin bir şey söylemek doğru değil.Her ikisi de tedavi gerektiren hastalıklardır.Muayene olduktan sonra kesin teşhis konulmalı sonra da tedavinizi olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 29. Hocam Öncelikle merhaba. 25 gün önce doğum yaptım ve 3 gündür makatta kaşıntı yanma ve kanama oluyor çok zorlanıyorum şişlik var bu konuda ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler
  Op Dr Ergun Aygören
  Idea Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  kanama nedneiyle mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kanamanın nedeni tespit edilmeli.sorun tespit edildikten sonra ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 30. ozgurm999@gmail.com

  Merhaba hocam, malesef bende de hemoroid var. Benim buyuk idrar 4 5 gunde bir geliyor. Genelde kabiz oluyorum. Diski esnasinda bazen kan geliyo. Bide makatin agzinda kücuk bir meme var. Asiri kabizlikta zorlaninca buyuyor biraz olmayinda sönuyor ve kucucuk oluyo pek hissedilmiyor. Bide anal iliskiye girmeyi cok istiyom ama bi turlu giremiyom. Anal iliski zarar verir mi mi? Daha cok tetikler mi basuru? Diyelim kirem kullandiktan veya tedaviden sonra anal iliskiye girsem basuru tetikler mi? Ne yapcam bilmiyorum. Lutfen yardim edin hocam
  Op Dr Ergun Aygören
  öncelikle tedavi olup sıkıntılrı tamamen ortadan kaldırmalısınız.çünkü anal ilişki şikayetlerinizi arttırabilir.kanama olduğu için anoskopi muayenesi yapılması gerekir

 31. Hocam merhaba 4 5 gün önce makatımda birşey batıyormuş hissi oluştu ertesi gününde ise 1 cm şişlik ve kaşıntı olmaya başladı bir iki gün sürdü şuan şişlik hala var ama ağrı ve kaşıntı kesildi kanama olmadı hiç ne olabilir bu. teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Ani gelişen ve 1-2 günde ağrısı kesilen durumda anal hematom düşünülür.Tekrarlamaması veya hastalığınızın daha çabuk geçmesi için kabız kalmayın,ıkınmayın,zorlanmayın.Geçmezse muayene olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 32. Hocam sabahta yazmistim ama bu deriye bitisik bisey degil. Uzun ince bi deri et parcasi gibi bisey. Kremden sonra biraz daha uzadi sanki sarkiyo
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Daha önce belirttiğimiz gibi fissürün bekçi memesi (skin tag) dediğimiz cilt uzantısı olabilir. Ancak muayene etmeden (gözle,parmakla tuşe ve özellikle anoskop muayenesi) yapmadan kesin birşey söylemek doğru değil.
  Geçmiş olsun

 33. Merhaba hocam 26 yasindayum makatimda kucuk kalem ucu seklinde bi et parcasi var yuvarlak degil uzun. Krem kullandim ama sanki biraz daha buyudu. Ne yapmam gerek
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal fissüre bağlı ragad olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip alabiliriz

 34. Merhabalar Hocam 27 yaşındayım iki gün önce acılı bir şeyler yedim ertesi günü makat bölgemde yarım santim kadar bir şişlik oluştu ağrı yok sadece şişliği hissediyorum muayene olmaya da çekiniyorum hocam ne yapmam gerek önerebileceğiniz bir ilaç var mı acaba
  Op. Dr. Atilla Kaya
  acı ve baharatlı yiyecekler fazla ıkınmaya neden olduğu için var olan hemoroidinizde dolgunluk yada anal hematom oluşmuş olabilir.kendiliğinden geçer10 günden uzun sürerse muayene olmanızda fayda var

 35. merhabalar hocam ben 47 yaşındayım benm şikayetim makatımın üst kısmında hafif bir şişlik gördümm dokundugumda kenar kısmında sert bir beze hissettim sizce bu nedir hocam yaklaşık 20 gün oldu daha önce böyle bir şey dokununca fafif bir ağrı hisssediyom.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 36. merhaba hocam ben 19 yaşındayım 4 ay önce anal kanama şikayeti ile genel cerrahi bölümüne gittim. kolonoskopi yapıldı ve internal hemoroid teşhisi konuldu. Daflon ve procto-glyvenol (supozituvar) kullandım 3 aylık bir rahatlama oldu.Fakat şimdi daha şiddetli bir şekilde başladı bu sefer meme sarkması da oluyor. Her dışkılamamda kan geliyor korkuyorum ne yapmalıyım.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tedavi olmalısınız.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 37. Merhabalar. Geçen sene Nisan ayında özel bir hastanede, 5 dklık bir hemoroid operasyonu geçirdim. Yalnız son 1 aydır içerde bazen hafif kaşıntı ve hafif acı hissi yaşıyorum. Elimle masaj yaptığımda büyük ölçüde bir şey hissetmiyorum ama tekrar bir başlangıç söz konusu olabilir mi? Eğer varsa başlangıçtaki hemoroid için tedavi ücretlendirmesi nedir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  sadece hemoroid değil,şu an bahsettiğiniz şikayetler anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 38. Hocam merhaba makatta dışa doğru şişme meydana geldi aniden oldu bugün basima geldi şiddetli ağrısı var eczaneden kortos krem aldim geçmesine yardımcı olurmu
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.açtırırsan ağrı anında geçer.yoksa uzun sürebilir

 39. Hocam 1 haftadır çok ağrı çekiyorum kostor kremi kullanıyorum eczaneden aldım tavsiye edeceniz bi krem varmı ağrı ve yanma var hocam
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  Öncelikle ağrınızın sebebinin bilinmesi gerekir. Çok ağrıyorsa fissür, apse yada tromboze hemoroid olabilir.Hepsinin tedavisi farklıdır.Bu nedenle ağrınızı kesmek yerine muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 40. Hocam merhaba,2 hafta önce lazerle hemoroid ameliyatı oldum.düzenli olarak anal sex yaşıyorum bundan sonra anal sex yapamaya devam edebilecek miyim veya ne Zaman yaparsam zarar vermemiş olurum şimdiden teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  en az 2ay uzak durmanız gerekir

 41. 2Bucuk yasinda kiz cocugum var makatindan once kan geldi sonrasinda nohut buyuklugunde sert bisey dışarı cikti tedavisi fitil melhem hangilerini kullanmaliyim
  Op Dr Seher Şirin
  Bu yaşta basur olmaz, polip olabilir. Çocuk cerrahının fikrini almalısınız

 42. Cok tesekkur ediyorum cewapladiginiz evet klasik hemoroid ameliyati oldum ama ne yaparsam yapim yumusak kivamda tuvalete çıkamıyorum simdi eczaneden bi ilac aldim tuvalete rahat cikmak icin ilac BEKUNIS sizce kullanim mi kullanmim mi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kullanın.ama karın ağrısı yapar

 43. Doktr bey merhaba ben 6 gun once hemoroid ameliyati oldum sancim cok oluyo özellikle tuvalete ciktiktan sonra bide kasintim cok oluyo ben ne zaman iylesicem ilaclarimi duzenli kullanıyorum buhar banyosunu duzenli bi şekilde yapıyorm artk iyilesmek korkmadan tuvalete gitmek istiyorum 🙁
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb.Proktoloji Uzmanı
  Klasik hemoroid ameliyatı olduysanız dikişlere bağlı olarak ağrı fazla olur.yumuşak kıvamda dışkılamaya çalışın,tuvaletinizi ertelemeyin,ıkınmayın.Devam ederse doktorunuza muayeneye gitmenizde fayda var.
  Geçmiş olsun

 44. Sayın Opr Dr. Atilla bey benim ağrım yok kanama yok sadece basınç oluyor bunun tedavisi mümkün mü
  Op.Dr Atilla KAYA
  evet mümkün.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 45. Muhkar55@hotmail.com

  Bu hastalık yüksek sıklıkta yapılan ters cinsel ilişki nedeniyle meydana gelebilir mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  Hayır böyle bir şey yok

 46. Doktor bey agri aci yok arada bir krem kullaniyrm fakat sizin uyguladığıniz bu yontem ile tedavi olmak istiyorum iletisime geçebilir miyiz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tedavi seçenekleri hemoroidinizin durumuna bağlı.gelirseniz muayene ile derecesini belirler en uygun yöntemle tedavi edebiliriz.bu arada makat hastalıklarının en önemli nedeni beslenme ve tuvalet alışkanlıklarındaki yanlışlardır.bol sebze ve meyve tüketip kabız kalmayın.ıkınma hissini arttırdığı için acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun

 47. Merhabalar bende hemoroid var meme şeklinde ve mor renkte ve cok ağrım var doktor iki krem bir tanede fitil verdi ama ben onları kullanamıyorum çünkü alerjik bir bünyeye sahibim bundan iki ay önce alerjik bi reaksiyon yaşadım heryerim kabardi ve aşırı kaşıntı vardi hemoroid ilaçlarının yan etkisi var mıdır lütfen yardım edin çok ağrım var tesekkurler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Çok ağrınız olduğuna göre anal hematom,tromboze(pıhtılaşmış)basur veya fissür olma ihtimali var.Anal hematom,tromboze(pıhtılaşmış) hemoroidde çok ağrı olduğunda küçük bir müdahale ile boşaltıp rahatlatabiliyoruz.
  Geçmiş olsun

 48. Basur teşhisi kondu. Fakat trompoze olmadığı halde lavobo çıkışı 1 saat ile bazen 12 saate kadar ağrım oluyor. Anal fissür olabilirmi? Eğer varsa hangisinin tedavisini önce yaptırmalıyım. Şikayetimin sebebi anal fissürü andırıyormu. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür ve hemoroid sıkça birlikte görülebiliyor.çünkü her ikisininde nedenleri aynı.yanlış beslenme ve hatalı tuvalet alışkanlıkları.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip öncelikle fissürünüzü tedavi ederiz ,fissür şikayeti düzelince hemoroide yönelik şikayetleriniz azalır.

 49. Hocam saygılar anal fissur teşhisi konuldu lakin çatlağı kremlerle tamamen atlattım lakin geriye bana hastalığın hediyesi olarak bir adet meme kaldı.bu seveple diski çıkarken sorun oluşturuyor sanki makat daralmışta zorlanarak çıkıyor izlenimi bu meme ameliyatlamı alınabilir sadece..şimdiden cevabınız için teşekkürler..
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Evet bir kaç dakikalık basit bir işlemle alabiliriz

 50. Kabizliktan dolayı makatımda çatlaş oluşmuş kremler ilaçları kullanıyorum geçmedi nappaliyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kronikleşmiş demektir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 51. Bende dış basur var 12 sene önce
  Ameliyat oldum
  Şimdi gene çıktı ne yapmam lazîm
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tekrar tedavi olman gerekir.nüks etmemesi için ama beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.

 52. İyi gcler hocam suan gece yarisi we bulundugumuz ilcede tam donanimli bi hastane yok esimde dis we ic hemorait war we ewde uygulayablcgiz hic bir bilgi we ilac yok rica etsem yardimci olurmusunuz ,,
  Op. Dr. Atilla Kaya
  sıcak oturma banyosu ,daflon tablet,proctoglyvenol pomat kullanabilirsiniz.ama en kısa sürede tedavi ettirmelisiniz ki hastalık daha fazla ilerlemesin

 53. iyi günler bende iç dış ikisi de var. yaklaşık 10 yıldır.. ilaçlar dediğiniz gibi geçiriyor ama iyileştirme olmuyor. bu şekilde idare etsem sıkıntı olur mu kanser gibi daha büyük bir hastalığa dönüştürür mü ? yoksa bir ömür bu şekilde ilaçla devam edebilir miyim ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tedavi edilmeyen hemoroidler başka makat hastalıklarınada zemin hazırlar ve ilerler.ilerledikçe tedavisi güçleşir.bu nedenle tedavi olmanızı öneririm

 54. Bir senedir dış hemorayit var çok ufak acı yok kanama yok ne yapabilirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  tercih sizin ilerlemeden tedavi olabilirsiniz

 55. dış hemoroid var bende daha yeni oldu krem , sıcak su geçmesine yardımcı olur mu acılı baharatlı yiyecekleri kestim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  dış hemoroidin tek tedavi yolu cerrahi olarak alınmasıdır.

 56. Basurum içten hissediyorum suan cok yumusak sert olnca agrisi cok olur yumusaynca rahtlrsn dediler suan hln agrim war cok ktuyum 3 4 saat agrisi yuznden agliyorm cok zor bi drum bn bhartli aci hepsnden uzklastm 2 aydr cok ktuyum 3 hftadr krem kllaniyom agrm yine tuwaletimi ypinca agrim yok ciktiktan 5 dk snra agrim basliyo ne ypmaliyim yardm edin
  Op.Dr.Seher Şirin
  hemoroid ve anal fissür bir arada olabilir.muayene olmalısın.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.

 57. Hocam merhaba. 22 gün önce doğum yaptım. Doğumdan sonra hemoroid oluştu ve son 5 gündür kabız olmuş durumdayım anında çözüm için ne yapabilirim kabızlık için tsklet
  Op. Dr. Atilla Kaya
  dışkı yumuşatııcı ilaçlar alabilirsin.bol posalı yemelisin.

 58. Hocam 1 haftadir anestol we proctolog kullaniyorum bide osmolak surubu kullaniyirum acidan baharatli yiyeckleri yemiyorum hala ağrı sızım war tuwalete gitmek kabus oldu tuwalette cok kalmiyorum ikinmiyorum bolca su iciyorum hala agridan ölüyorum bnm nalet olasica basur icten war ve cok kucuk ya bn artk nasl ypaym biktim lutfen yardm edinn
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidde ağrı olmaz genellikle büyük olasılıkla anal fissürünüzde var.botox yada ameliyatla tedavi olmanız gerekir.her iki yöntemdede mutlaka iyileşmenin daha kısa sürede olması ve nüks etmemesi için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz.bol sebze ve meyve yemelisiniz,kuru incir -kuru kayısı tüketebilirsiniz,kabızlığı önler.sıcak oturma banyosu dışkılama öncesi ve sonrası rahatlatır.acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun ıkınma hissini arttırır.bol sebze-meyve tüketmelisiniz.kuru kayısı-incir tüketebilirsiniz.tuvalette uzun kalmayın,çok ıkınmayın,sıkışınca tuvalete gidin,ertelemeyin çünkü bekleyen dışkının suyu emilir ve sertleşir.hareketsiz bir yaşamınız varsa spora başlayın.

 59. Hocam beslenmede ne gbi seyler tüketmiyeyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun ıkınma hissini arttırır.bol sebze-meyve tüketmelisiniz.kuru kayısı-incir tüketebilirsiniz.tuvalette uzun kalmayın,çok ıkınmayın,sıkışınca tuvalete gidin,ertelemeyin çünkü bekleyen dışkının suyu emilir ve sertleşir.hareketsiz bir yaşamınız varsa spora başlayın

 60. Doktora gittim bna krem werdi kabizlik icin sutup werdi kullaniyorum 3 gn oldu hic bi etki gremedim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  sadece krem ve şurup yetmez.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 61. Bu basur bni intihara goturcek yardim edin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimiz makat hastalıklaına spesifik çalışan proctoloji kliniğidir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 62. Hocam doktor a girtm catlak var dedi rectunum krem onerdi ama eczanede hemoclin onerdi hangisi etkili olur agri ve kanama oluyor
  Op. Dr. Seher Şirin
  rectoderm kullanın

 63. utanılmaması gerekiyor. fakat bende de o sorun var. çekiniyoruz nedense.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  sorun büyümeden tedavi olmanız gerekir bu nedenle utanmayı bir kenara bırakmalısınız.

 64. Hocam bendimde makatta 2 aydan beri 2 mor sislik var bi sislik oluyor bi kayboluyor bu sislikler. Agri hafif oluyor Kanamam yok bi kabiz bi ishal oluyorum .Bugun doktora gittim ve eliyle dokundu ve sari bi sivi vardi makatimda eve geldigimde. Proctolog krem venotex hap ve procto glyvenol fitil verdi sizce hastaligim nedir
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hemoroidiniz vardır.tuvalette ıkındıkça şişlik oluşur sonra kendiğinden düzelir.kliniğimiz makat hastalıklarının tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip gelirseniz sorunuzun düzeyini tespit edip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 65. Iki sefer basur ameliyatı oldum bunun yan etkileri oldu ama basurum var şikayetlerim devam ediyor doktor bidaha ameliyat olma dedi ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene etmeden bişi söylemek zor.gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin

 66. Hocam iyi günler benim oruç tutarken kabız olmuştum ondan sonra sanırım basur oldum aradan 15 gün falan hiçbir ağrı sızı yokken birden ağrımaya başladı oturamıyordum sağlık ocağına gittim ve bana daflon coraspin hap verdi ve proctolog – kartos fitillerini verdi kullanıyorum ağrı sızı kanama yok fakat o bölgeye baktığımda bi iyleşme de yok sanırım 1. evrede çok bi şişlik yok fakat morluk var
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Onlar 2-3 haftaya kadar düzelir

 67. hocam bende 2 hafta olmuyor dış basur ve basur baslangıçı var gecen pazartesi genel cerahi doktoruna göründüm ilaç verdi ama cok degişen bişey olmadı ne yapayım yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid çürük diş gibidir ilaçlar şikayetleri azaltır mutlaka cerrahi yada ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir.gelirseniz muayene ile durumunuzu belirleyip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 68. Merhaba hocam Yaklaşık bi aydır sadece tuvalet sırasında acı hissediyorum ve kanama oluyor tuvalette ıkındıktan sonra bi saat kadar Acısını hissediyorum sonra geçiyor çok nadir bi şekilde kaşınma oluyor (yediklerime bağlı) ailemin hemoroid için kullandığı kremi kullanmam işe yarar mi acaba ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama nedeniyle mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.anal fissürünüz var hemoroid kremleri bi işe yaramaz.tedavi olmalısınız

 69. Doğum 1 temmuz da doğum yaptım 1 hafta sonrası kabızlık sonucu anal fissur oluştu 2 kere doktora gittim ilaç kullanıyorum suya oturma banyosu yapıyorum diyet yapıyorum tuvaletim düzene girdi kabızlık yok fakat hiç bir şekilde iyileşme göremedim bebeğim var ameliyat olmak istemiyorum sütü bırakmamak için ameliyatsız emzirmeyi bırakmadan bir tedavi uygulamak mümkün mü? cam batıyor gbi agri oluyor çıktıktan sonrada en az 8 saat ağrı sürüyor bebegime bakamiyorum 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botoxla tedavi edebiliriz.tedavi sonrası nüksü önlemek ve tedavinin başarısını arttırmak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı kesinlikle düzenlemeniz gerekir,yoksa tekrar eder.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

 70. slm hocam ben 50 gün önce hemoroid oparasyonu geçirdim ankarada bi doktor yaptı şuanki durumum eğer dışkılanma sırasında ıkınıosam bi kaç damla kan gelior bazen ve sonrasında yanıo bu yanma ve ağrı bazen iki üç saat sürebiliyor yorumlarınızı okuyorum fissür die adlandırıosınuz peki bendede bu fissür var ise hemoroidimi düzelten doktorum bunu görmeme olasılığı varmıdır şimdide tşk ederim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  bazen gözden kaçabiliyor.fakat şikayetlerinizin iyi değerlendirilmessi ve muayenenin ona göre yapılması gerekirdi.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji kliniğidir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 71. Merhaba hocam bir hafta önce tuvalet sırasında kuvvetli bir gaz çıkışıyla beraber nohut büyüklüğünde bir et parçası oluştu, kanama filan yok yalnız üzerine oturunca hissediyorum nasıl tedavi olabilirim ilaç tavsiye edebilirmisiniz
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  büyük olasılıkla ıkınmaya bağlı anal hematom oluşmuş.eğer ağrınız fazla ise gelirseniz muayene ile durumunuzu netleştirip tedavinizi yapabiliriz.anal hematom kendiğinden düzelir ama uzun sürebilir.rahatlmak için sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz

 72. Hocam Merhaba,
  yaklaşık 1 ay önde kanama ve hafis bir şişlikle belirgenleşen hemoroid rahatsızlığım oldu. Çeşitli cilt pomadları ile bölgeyi rahatlatmaya çalıştım kabızlığımı giderdim ancak son 5 gündür çok fazla şişme ve hafif ağrı meydana geldi. daflon 500 mg ve Procto-Glivenol hemoroid kremi kullanmaya başladım ancak şişkinlik dış ve içe doğru artmış ve öksürükle ağrı olup, hafif bir ağrı oluyor. Konu hakkında önerilerinizi bekler, iyi çalışmalar dilerim.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Tarifle teşhis etmek zor anoskopla bakmak lazım

 73. Merhaba hocam.Geçen sene temmuz ayında doktorum tarafından anal fissür teşhisi konuldu.İlBirde ufak basurcuk varmış.İlaçlarla tedavi oldum.2 ay kullandım ilaçları yaklaşık.Eylül ayında geçti.İlaç kullanmayı bıraktım yani merhemi fitili falan.Bütün kış rahattım hiç ağrı yapmadı.Bu temmuz ayında yani 1 sene sonra ağrılarım yine başladı.Doktorumun önce verdiği kremi kullanıyorum.Bu sefer etkili olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet olabilir

 74. İyi günler hocam bi gün önce biraz lavaboda ıkındım şimdi makat bölgemde şişlik var çok fena ağrıyor oturup kalkamıyorum kıvışlayamıyorum tedaviye utanıyorum ne yapmam gerek
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tromboze hemoroid olabilir ağrının şiddetine göre gerekirse müdahale ediyoruz

 75. Hocam basur neden our yediğimiz şeylerinde etkisi varmı
  Op. Dr. Seher Şirin
  Kabızlık yapan gıda tüketirseniz basura sebep olabilir

 76. sayın hocam (Op.Dr.Atilla KAYA) diyelim ki hemoroid var ve ameliyat olmadık ömür boyu nasıl bir süreç izler, çürük dişe benzetirsek bir süre sonra çürüyüp yok olabilir mi? saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır çürüyüp yok olmaz,çürüdüğü yerden sürekli kanama ve daha ileri şikayetlere neden olur

 77. merhaba…daha onceden de mesaj gonderdim…. umarim bir cevap cikar… kisa sureligine istanbuldayim… ramazan bayrami sonrasi gelsem 1 gunde tekrar gunluk islerime donebilirmiyim… az bir sure icin turkiyeye geldim… iyilesme suresi kac gun… veya daha sonrasi doktoro gidip kontrol ettirme duurmum olacak mi…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şu an istanbul da iseniz bence tedavinizi bayram sonrasına ertelemeyin.şimdi yapalım tedavinizi yurt dışında yaşıyorsanız.büyük olasılıkla sorun çıkmaz ,kontrole gerek olmaz ama yinede istanbulda olduğunuz süreç içinde tem iyileşme sağlanabilir

 78. merhaba… benimde diger arkadaslar gibi rahatsizligim var..daha onceden tedavi olmadigim icin sadece bir iki defa krem kullandigim icin ne tur derecede ve isimde bir rahatsizligim oldugumu bilmiyorum… kesinlikle su ve bu diyemem .. muayene sonrasi hastaligim ve derecesi hakkinda bir isim verilecektir sanirim…. kremle de gecermi bilmiyorum..bildigim sey su..makat catlagi var cok nadir de olsa aci hissediyorum..diger mesele distan hissedilebilen makat icinde bir sislik var nohut buyuklugunde.. bazen tuvalet sonrasi kanama oluyor ama aci yok diyebilirim… derecesi ve tedavisi ne ..botox ile bitebilecek sonlanacak bir durum mu… su an turkiyedeyim ve vaktim yok..acaba onereceginiz kremle o sislikten ve makta catlagi probleminden kurtulabilir miyim… cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür ise eğer 3 haftadan uzun süre olmuşsa kronikleşmiştir.bu nedenle botox yada ameliyatla tedavi olmanız gerekir.eğer hemoroidiniz varsa ki bunu muayene ile belirleyebiliriz mutlaka tedavi olmanız gerekir çünkü hemoroid ilaçla iyileşmez.

 79. Hocam merhaba benimde tuvaletimi yaptıktan sonra hafif şişlik oluyor makat bölgesinde sonra iniyor proctolog kremi aldım günde 2 defa sürüyorum acaba geçermi ağrım acım yok ama korkum var 🙂
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İlaçlar şikayetinizi azaltsa da hastalığınızın derecesi değişmez. Tarifiniz 2.derece iç hemoroide benziyor.

 80. Hocam merhaba
  Bu televizyonda satılan hemocare ürünü sağlık bakanlığının bir urunu mu kullanılması ne kadar doğrudur ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidiniz varsa tedavi olmak zorundasınız hemoroid aynı çürük diş gibidir çürük dişin ağrısını ağrı kesicilerle kesersiniz ama tedavi için müdahale gerekir.hemoroiddede bozulmuş bir doku vardır onun ameliyatla veya ameliyatsız yöntemlerle çıkarılması gerekir.başka tedavisi yoktur.ilaç kullanmanız hastalığınızı tedavi etmez

 81. Hocam Merhaba. Ben izmirde çatlak nedeni ile botox yaptırdım, ordaki hocamız bana hemoroid te var dedi ozaman a kadar hiç hemoroid ten dolayı ağrım yoktu. Fakat bugün inanılmaz ağrı çekiyorum acaba botox hemoroidi tetiklermi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidde ağrı olmaz,ya anal fissürünüzün düzelmesi için yeterli süre geçmemiş olabilir.yada fazla ıkınmışsınızdır anal hematom yada tromboze hemoroid oluşmuştur.kontrole gitmenizi öneririm

 82. THD tevavisi sonucunda hastalık tekrarlıyor mu ve maliyeti ne kadar bu tedavinin…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  nüks %2 dir.extra pahalı teknoloji kullanıldığı için tedavi ücreti muayene esnasında doktor tarafından belirlenir

 83. televizyonda hemo care kremi reklam ediliyor siz doktor olarak öneryorsanız biz almak isteriz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemo care kremi sadece satıcısının işine yarar.eğer hemoroid teşhisi konulduysa ilaçlardan istenen sonuç alınamaz.hemoroid çürük diş gibi bir doku hasarıdır müdahale edilmeden tedavi sağlanamaz.ilaçlar sadece şikayeti azaltabilir.

 84. Ya ben pek emin deilim hastalığımdan ama hemoroid olabilir %95 ama tedavi için utanıyorum ne yapmalıyım
  Op. Dr. Atilla Kaya
  utanmak hastalığınızı tedavi etmeyeceği gibi hastalığınızı ilerlemesine ve daha komplike yöntemlerle ameliyat olmanıza tedavinin uzamasına ve daha çok ağrıya neden olur bu nedenle tanı ve tedavinizi geciktirmeyin

 85. tedavi edilirken ağrı olmadığını söylüyorsunuz peki tedavi sonrasındaki süreçte ağrı olmuyor mu özellikle büyük tuvaletin yapıldığı zamanlarda
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip kabız kalıp ıkınmazsanız agrınız pek olmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim