Basur Kremi: Kullanım Alanları, Etkin Maddeleri ve Fiyatları

Basur kremi ile ilgili arama yaparken, Google arama sonuçlarında birçok İnternet sitesinin; T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından erişime engel getirildiğini gördüm. Nedenlerine baktığımda ise basur kremi olarak satılan ürünlerin tanıtım ve reklamında kullandıkları kelimeler olarak: “1-2 haftalık kullanım sonunda hastalığın iyileştiği ve sorunun tamamen ortadan kalktığını” belirtmeleri nedeniyledir. (1).

Reklamda belirtilen cümle, hastalar için oldukça cezbedici fakat gerçekle bağdaşmamaktadır. Hiç bir basur kreminin tek başına, hastalığı ortadan kaldırıcı özelliği yoktur. Sadece şikayetlerin azaltılmasına yönelik etkileri bulunmaktadır.

Basur kremi tedavi edici değildir
Basur kremi olarak satılan ürünler şikayetleri azaltır.

Basur Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Yaşadığınız ağrı, kaşıntı ya da kanamanın basur kaynaklı olduğuna emin misiniz? Makatta görülen ağrı, kanama ve kaşıntının birçok nedeni bulunmakta, örnek vermek gerekirse: Anal fissür (makat çatlağı) kondilom, apse, fistül ve travmalar ağrıya sebebiyet verebilir. Bu nedenle ilk olarak ağrıya sebebiyet veren hususu tespit etmek gerekir. Mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. (2).

Basur için hangi bölüme gidilir? Makatta ağrı, meme, kanama, akıntı, kaşıntı gibi problemleriniz varsa mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. İmkanınız varsa proktoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisinde daha deneyim sahibi olan doktorları tercih etmelisiniz. (3).

IDEA Klinik proktoloji uzmanları: İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da size en yakın uzmanı görmek, sorularınızı sormak ve bilgi almak için WhatsApp hattımızı kullanabilirsiniz. Aşağıda yer alan butona tıklayarak, hemen yazmaya başlayın.

Basur ağrısı için ne yapmalı

Basur Kremi Ne İşe Yarar?

Topikal uygulamalarda kullanılan basur kremleri: Lokal anestezikler (bölgesel uyuşturucu, ağrı giderici) Antienflamatuar (iltihap, şişlik, ödem azaltıcı) ve antiseptik etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki etkin maddeye göre etkilerini aşağıda liste halinde göreceksiniz;

 1. Basur Ağrısının Hafifletilmesinde: En önemli kullanım alanı olarak “basur ağrısının azaltılması” şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Normal şartlarda ağrıya sebebiyet vermeyen hemoroid! İlerleyen süreçte (hastalığın evresinin artması ile birlikte) ağrı şikayetine sebebiyet vermektedir. Ağrının hafifletilmesi için basur kremlerinden yardım alabiliriz.
 2. Basur Kanamalarının Durdurulmasında: İç basur hastalarında en sık görülen şikayet kanamadır. Basur belirtileri arasında ilk sırada görülen kanama: Dışkılama sonrasında klozette damlama ya da peçeteye bulaşmış kan şeklinde görülür. İlk zamanlar ağrısız (sadece kanama) şeklinde görülen iç hemoroid: Evresinin artması ile birlikte ağrı, meme oluşumu ve kaşıntı şikayeti de oluşturur.
 3. Kaşıntının Azaltılmasında: Hemoroid hastalarında kanama ve ağrı kadar kaşıntı şikayeti de sık görülmektedir. 3 ve 4. Evre hemoroid hastalarında görülür. Bunun nedeni: hemoroid memesinin anüs dış kısmında yer alması ve anüsten meydana gelen akıntının oluşturduğu tahriştir. Birçok, hemoroid kreminin etkin maddeleri arasında kaşıntı önleyici maddelerde bulunmaktadır.

En İyi Hemoroid Kremi Hangisi?

Ağrı, kanama ve kaşıntı problemini ortadan kaldıran tüm hemoroid kremleri etkilidir. Krem kullanmanın amacı, bu tür şikayetlerin azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bu kapsamda kullanabileceğiniz birçok basur kremi markası bulunmaktadır. Bunların bir bölümü sadece ağrının azaltılmasına yönelik iken, birçoğu ise kanamanın durdurulmasına yöneliktir. Ayrıca sadece kaşıntı şikayetinin ortadan kaldırılmasına yönelik ürünlerde bulunmaktadır.

Yazının devamında basur kremi isimleri, üreticiler ve etkin maddelerini ile nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiler vereceğiz. İlk olarak ağrı kesici ve kaşıntı önleyici kremler ile başlamak istiyorum. (4).

Anestol Pomad

Etkin maddesi: %5 Lidokain olan Anestol Pomad, hemoroid hastalarında; ağrı şikayetinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak geliştirilmiştir. Sandoz İlaç firması tarafından geliştirilen ürün, 30 g tüp şeklinde satılmaktadır. Lokal anestezik yönü ile ağrıyı hafifletirken, antipruritikler özelliği ile de kaşıntı probleminin önüne geçmektedir. Anestol Pomad yan etkileri arasında: Uzun süre kullanıma bağlı olarak, kullanılan alanda tahriş, kızarıklık ve kaşıntı görülebilir. (5).

Anestol Pomad

Anestol Pomad Fiyatı: 81,08 TL

Anuflex Pomad

Bitkisel içeriği ile dikkat keşen Anuflex: Anal fissür (makat çatlağı) tedavisine yönelik geliştirilmiş olmasına karşın, hemoroid hastalarında görülen ağrı; kanama ve kaşıntı gibi şikayetlerin azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması yönünde etkisi bulunmaktadır. Ruhsat sahibi: Defnil Pharma olann ürün 30 g tüp şeklinde reçetesiz olarak satılmaktadır.

Anuflex içeriğine baktığımızda: Bitkisel özlerden oluşan birçok madde karşımıza çıkmaktadır. Hemoroid ile ilgili kısımları aktarmak istiyorum. Karanfil yağı: (Eugenia Caryophyllus Bud Oil) bitkisel uyuşturucu özelliği ile basur ağrısının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Uygulandığı alanda 2-3 dakika gibi kısa sürede etki etmektedir.

Meyan kökü ekstraktı: (Glycyrrhiza Glabra Root Extract,) antienflamatuar özelliği ile ödem, şişlik, yanma ve kaşıntı şikayetinin rahatlatılmasına yönelik etki etmektedir.

At kestanesi özü: (Aesculus Chinensis Extract) ile de kanamanın önüne geçmektedir. İç basur hastalarında sık görülen kanama şikayetinde çözüm: Bölgede bulunan damarların daraltılması ile sağlanır. Anuflex içerisinde yer alan at kestanesi özü, bu amaca hizmet vermektedir.

Sarı kantaron yağı: (Hypericum Perforatum Oil) ise bölgede oluşan tahriş, yara ve pişik probleminin iyileştirilmesine yönelik olarak, bitkisel antiseptik özelliği içermektedir.

Anuflex yan etkileri var mı? Etkin maddeleri: Tamamen bitkisel özlerden oluşması nedeniyle herhangi bir yan etkisi olmadığı belirtilmiştir. (6).

Anuflex, bitksel basur kremi

Anuflex Fiyatı: 64,90 TL

Pruzon Pomad

Kaşıntı şikayetinin önlenmesine yönelik geliştirilen Pruzon’da tercih edebileceğiniz merhemlerden biridir. Hair Pharma tarafından geliştirilen ürün 40 g tüp yanı sıra 20×2 gram tek kullanımlık paketler halinde takdim edilmektedir. Yazının giriş kısmında da belirttiği gibi kaşıntı probleminin önlenmesine yöneliktir.

Bitkisel kortizon olarak tabir edilen: Meyan kökü özütü (Glycyrrhiza Glabra) ile kaşıntının önlenmesi yanı sıra çinko oksit ile dokuda koruyucu etki oluşturmaktadır. (7). Böylece kaşıntı probleminin uzun süreli çözümünü hedeflemektedir. Pruzon merhem ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/pruzon-krem-ne-ise-yarar.html

Pruzon Pomad

Pruzon Fiyatı: 49,90 TL

Procto-Glyvenol

Basur ağrısı ve kaşıntısına iyi gelen bir diğer krem ise Procto-Glyvenol olarak yıllardır kullanılmaktadır. %2 Lidokain yanı sıra %5 oranında Tribenosid içermektedir. Tribenosid ile ağrıya neden olan etkenlerin önüne geçerken, Lidokain ile ortaya çıkan ağrı ve kaşıntının hafifletilmesini sağlamaktadır. İlk olarak 2011 yılında Recordati ilaç firması tarafından ruhsatlandırılmıştır. (8).

Procto-Glyvenol

Kortos Krem

Hemoroid ve anal fissür yanı sıra kaşıntı probleminin çözümü içinde kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise Kortos krem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kortos kremin etkin maddeleri: Bizmut Subgallat, Benzokain, Benzalkonyum Klorür ve Hidrokortizon Asetat içermektedir.

Kortos Kremde muadilleri gibi 30 g tüp şeklinde takdim edilmektedir. Üretim için ilk başvuru 1997 yılında gerçekleşmiştir. Ruhsat sahibi: Exeltis İlaç firması şeklindedir. Etkin maddeleri arasında kortizon olması nedeniyle dikkatli olmalı ve belirtilen kullanım süresini aşmamalısınız.

Kortos basur kremi

Kortos Krem Fiyatı: 23,18 TL

Proctolog Rektal Krem

Ürünün ismi biraz garip gelebilir. Proctolog: Genel cerrahi uzmanları arasında alt branş olup, makat bölgesi hastalıkları teşhis ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Türkiye’de Proktoloji uzmanları şeklinde tabir edilir. Ürün tanımına dönecek oolursak, Proctolog Rektal Krem; etkin maddeleri arasında ruskogenin ve trimebutin yer almaktadır. Hemoroid ağrısı ve kaşıntılar yanı sıra makat çatlağı içinde kullanabileceği belirtilmektedir. Diğer kremler gibi Proctolog kremde 30 g tüm şeklindedir. Üretici ve ruhsat sahibi olarak Pfizer firması görülmektedir.

Proctolog krem

Proctolog Krem Fiyatı: 23,17 TL

Redekain Pomad

Anestol benzeri bir ürün olup, her ikisinin de etken maddesi %5 oranında Lidokain olarak görülmektedir. Lokal anestezik etkisi ile ağrı ve kaşıntı probleminde etkilidir. RDC İlaç Araştırma ve Geliştirme San. A.Ş. tarafından 30 g tüp şeklinde takdim edilen ürünün ruhsat tarihi 2016 olduğu görülmektedir.

Redekain pomad

Redekain Pomad Fiyatı: 6,97 TL

Recbutin Krem

İçeriği diğer ürünlere göre daha farklı olan Recbutin etkin madde olarak: Trimebutin baz ve Ruskogenin (Proctolog krem içeriğinde de bulunmakta,) içermektedir. Yine ünlü ilaç şirketlerinden biri olan Abdi İbrahim tarafından geliştirilmiştir. Hemoroid ve anal fissür hastalarında görülen şikayetlerin azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik geliştirilmiştir.

Recbutin Krem

Recbutin Krem Fiyatı: 23,17 TL

Ultraproct

Etkin maddesinde: Fluokortolon’un öne çıktığı Ultraproct krem aynı zamanda Dibukain hidroklorür içermektedir. Hemoroid, anal fissür ve proktit gibi şikayetlerde kullanımı uygundur. Ruhsat sahibi Danimarka’nın ünlü ilaç firmalarından biri olan LEO Pharma A/S olup, ilaç üretimi ise Abdi İlaç Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilmektedir. (9).

Ultraproct krem

Recbutin Krem Fiyatı: 23,17 TL

Lokalen Merhem

Üst paragrafta tanıma imkanı bulduğumuz Redekain Pomad gibi %5 Lidokain içermektedir. Ağrı ve kaşıntı şikayetlerinin azaltılmasına yönelik olarak geliştirildi. Ruhsat sahibi olarak: Toprak İlaç Ve Kimyevi Mad. San. Ve Tic. A.Ş. görülmektedir. İlk ruhsat tarihi ise 1992 yılı olarak görülmektedir.

Lokalen Merhem Fiyatı: 9,74 TL

Doloproct Krem

Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu onaylı ürünlere burada yer vermeye devam ediyoruz. Sırada ise Almanya’nın ünlü ilaç firması aynı zamanda, Türkiye’de 70 yıla yakın zamandır hizmet veren Bayer ile devam edeceğiz. Doloproct krem adını verdiği 2 farklı ürünü bulunmaktadır. Doloproct krem etkin maddelerine baktığımızda: Lidokain hidroklorür (susuz) ve Fluokortolon-21-privalat içerdiğini görüyoruz.

Doloproct krem kısa ürün bilgi sayfasında hemoroid ağrıları yanı sıra anüs bölgesinde iltihaba neden olan proktitler içinde etkili olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda kaşıntı anal bölge egzama içinde önerilmektedir.

Yazının geri kalan kısmında yer alan ürünlerin büyük bir bölümü TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) tarafından onaylanmış, ruhsatlı ürünlerden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak E-ticaret sitelerinde satılan birçok hemoroid kremi bulabilirsiniz. Örnek olması için aşağıda bir ürün listesi oluşturdum.

İnternet Sitelerinde Satışı Yapılan Hemoroid Kremleri;

 • Herbal Vital
 • Erica Hemodin
 • Ahsen Natura
 • Yellowx
 • Nuvilva
 • Glovital Herbalgold Ridex
 • Adoya Turkey
 • Herbalfarma Bevasir
 • Hemoil
 • Hematab
 • Hemolast
 • Hemopropin
 • Botania Hemodor

SIK SORULAN SORULAR?

Hemoroid Kremi Reçetesiz Alınabilir mi?

Evet, alabilirsiniz. Doktor muayenesi sonucunda hemoroid olarak olarak teşhis konan hastalar alabilir. Henüz teşhis edilmiş hemoroidiniz yoksa, reçetesiz almak yerine mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmalısınız. Hemoroid olarak düşündüğünüz problem farklı bir sorun olabilir.

Basur Kremi Nasıl Kullanılır?

İlaç ya da bu tür kremleri doktor muayenesi sonucuna göre, doktor önerisi ile kullanmalısınız. Yaşadığınız sorunun basur olduğuna emin olmadan lütfen kendi kendinize kullanmayınız. Basur kremi nasıl kullanılır? Sorusuna yanıt vermek için her ürünün kısa ürün bilgisi yanı sıra kullanma talimatlarını içeren butonlar yer almaktadır.

Ürünlerin her biri farklı içeriklere sahip olması nedeniyle kullanım dozları ve sürelerinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle ürünlerin altlarında yer alan kullanım ile ilgili detaylara göz atabilirsiniz.

Birçok basur kremi içerisinde kanül dediğimiz bir aparat bulunmakta, kanül ile anüs iç kısmına kremin ulaştırılması daha kolay hale gelmektedir. Kremi kullanma talimatı ya da doktorunuzun belirttiği şekilde, hemoroid memesi üzerine uygulamalısınız. Sağlıklı dokuda herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Basur Kremi Yüze Sürülür mü?

Kremlerin büyük bir bölümü ağrıyı hafifletmek için kullanılan anestezikler içermektedir. Yüzünüze bu maddenin yararlı bir etkisi olacağını düşünmüyorum. O nedenle cildiye uzmanına danışmadan kullanmamalısınız.

Basur Memesini Kurutan Krem Var mı?

Hayır, ürünlerin tanıtım kısmında her birinin ağrı, kanama ve kaşıntı şikayetinin kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılması dışında herhangi bir etkisi olmadığını belirttim. Hemoroid evreniz 2 ve üzeri ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Doktorunuz ameliyatsız tedavi yöntemleri yanı sıra 4. evde için gelişmiş ameliyatlar önerecektir.

Tek başına kremler yetmez. Ağızdan alınacak bazı dolaşımı düzenleyen flavonoid grubu ilaçlar ve ağrıyı hafifletmek için sıcak su oturma banyosu ile birlikte pomatlar kullanılmalıdır.

Paranızı ve Sağlığınızı Riske Atmayın
Evet arkadaşlar bazı hastalıklar yapısal bozukluk olması nedeniyle çözümü yani tedavisi sadece cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Bazıları ise ameliyat gerektirdiği için haliyle insanlarda korku ve endişeye neden oluyor. Bunu fırsat bilen paragözler ise işe yaramayan ürünleri iddialı kelimeler ile süsleyerek sizlerin sağlığı ile oynamaktadır.

Size önerim kesinlikle paranızı ve sağlığınızı riske atmayın. 3. Dereceye kadar ameliyatsız yapılmakta olup,  4. Derece ise basit bir uygulama ile yine 10-30 dakika içinde tedavi edilmektedir. Ciddi bir ameliyat olmayıp, hastanede 1 gün kontrol altında kaldıktan sonra evinize, işinize dönebilirsiniz. Ameliyatsız yöntemler ise 10 dakikada klinik ortamında yapılmaktadır.

Akut tromboze hemoroidal atakta pıhtıyı boşaltma dışında hemoroid tedavisi amacıyla yapılacak müdahaleler yapılmamalıdır. Çünkü müdahale sonrası kanama, darlık gibi komplikasyonlar artar

Evet arkadaşlar bir çok ürünü tanıtma imkanı bulduk hiç birisinin hastalığı ortadan kaldırma imkanı olmadığını gördük, o nedenle kremlerle zaman kaybetmek yerine mutlaka bir doktora muayene olarak uygun tedavi ile sağlığınıza kavuşmanızı öneririm.

REFERANSLAR

1. Bostan, S., KILIÇ, T., & Çiftçi, F. (2014). SAĞLIK BAKANLIĞI 184 SABİM HATTINA YAPILAN ŞİKÂYETLERİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ. Global Journal of Economics and Business Studies, 3(5), 32-40.

2. Bayrak, S., Güneş, M. E., Okur, S. Ç., Bozkurt, M. A., Okuturlar, Y., & Vural, M. (2018). Koksidini Şikayeti ile Başvuran Hastalarda Hemoroidin Değerlendirilmesi. Medical Journal of Bakirkoy, 14(1).

3. Ekçi, B., Tanrıöver, Ö., İzbırak, G., & Gökçe, Ö. (2009). Birinci basamakta hemoroid hastalığına pratik yaklaşım. Türkiye Aile Hekimliği Dergisi, 13(2), 87-92.

4. ERSAN, Y., YAVUZ, N., ERGÜNEY, S., & KUŞASLAN, R. (2003). Hemoroidlerin medikal tedavisi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 35(4).

5. Aksoy, H. M., Aksoy, B., & Öç, B. (2017). Topikal lidokainin bilateral otoplasti sütür alınması klinik modelinde ağrıyı azaltmada etkinliğinin değerlendirilmesi. Genel Tip Dergisi, 27(4).

6. YAYLI, N. Uçucu Yağlar ve Tıbbi Kullanımları.

7. ARLI, M., KAYABAŞI, N., & KIZIL, S. (2002). Meyan (Glycyrrhiza glabra L.) kökünden elde edilen renkler ve bu renklerin bazı haslık değerleri üzerine bir araştırma.

8. İli, P. (2012). Origanum hypericifolium’un deride ultraviyole radyasyonu hasarları üzerindeki sitolojik ve histokimyasal etkilerinin araştırılması.

9. Geyik, S. (2018). ANAL FİSSÜR, BPH, PENİL AĞRI, DİZÜRİ BİRLİKTELİĞİ. İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Dergisi, 6(2), 9-13.

111 Yorum

 1. Merhaba hocam bu kremi kullandım ama tuvaletimi yaparken geri çıktı neden acaba

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   ilaçlar basuru tedavi etmez,sadece şikayetlerinizi azaltır, basur tedavisi yaptırmalı ve kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız

 2. Merhaba, iç ve dış hemoroidim için proctolog ve procto glyvenol kullandım, daha sonra makat dışı ve iç hemoroidler de kaşıntı arttı. Proktolog kamera ile muayene ettiğinde iç hemoroid üstlerinde de kırmızılık gördü ama yorumlayamadı. Acaba kremler den egzama olmuş olabilir mi, teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   tedavi olmanız gerekir. hemoroid ilerleyen bir hastalıktır. Hemoroid Tedavi ücreti ameliyatsız tedavilerde (lazer ve RBL tedavilerinde) muayene ücreti dahil toplam tedavi ücreti SGK sı olanlara 3500₺ den başlar, SGK sı olmayanlara 7000₺ den başlar .
   
THD, Longo ve klasik ameliyat yöntemlerinde ücret; SGK olunması, ameliyatın yapıldığı hastane, uygulanan anestezi gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

 3. Merhaba ben 5 yıl önce ameliyay oldum ancak yine aynı sorunla karşılaştım.Dokyor bu sefer mukoza sarkması vardedi.Yaklaşık 2-3 aydır tekrar dışkılamayla birlikte kanamaya başladı.Tekrar ameliyat gerekir mi?Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   makat hastalıklarında tedaviden sonra mutlaka beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.eğer yine kabız kalıp,tuvalette uzun kalıp ıkınırsanız tekrar makat hastalıkları hemoroid ve anal fissür vb görülebilir. kliniklerimizde makat hastalıklarını ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz.Hemoroid Tedavi ücreti ameliyatsız tedavilerde (lazer ve RBL tedavilerinde) muayene ücreti dahil toplam tedavi ücreti SGK sı olanlara 2800 ₺ den başlar, SGK sı olmayanlara 5600₺den başlar .
   
THD, Longo ve klasik ameliyat yöntemlerinde ücret; SGK olunması, ameliyatın yapıldığı hastane, uygulanan anestezi gibi faktörlere bağlı olarak 4500 ₺ den başlar.Bu ücretler dışında ayrıca muayene, anoskop ve olabilecek ek uygulamalar için ücret almıyoruz. SGK nız yoksa 9000₺ den başlar.
   05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 4. Merhaba dış basurum kanamam ve ağrım yok.Fitil kullanmıştım iyi gelmedi şimdi dokturum krem verdi onları kullanıyorum makattan içeri doğru olacak şekilde yani daha iyi diyebilirim fakat ilk halini alması için ne yapmalıyım yani özür dileyerek yazıyorum daha büzülmüş durması için:(

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makat çatlağında yırtılan bağlı oluşan pililer görünümü bozulmasına neden olur. Bu durum kremle düzelmez, pililerin alınması gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 5. Basur muyum değil miyim bilmiyorum ama makat bölgemde bı et parçası var ve ağrı yapıyor ağrı yaptıktan sonra ishal olmaya başladım bu neden olur bı anda oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim