Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Basur Kremi Tedavi Edici mi?

Basur Kremi Tedavi Edici mi?

Randevu Al

Basur hastalığına dair bugün Google arama sonuçlarını incelerken birçok İnternet sitesinin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından engellendiğini gördüm. Yani Google arama sonuçlarından çıkarılması yanı sıra siteye, sayfaya girişe engel konduğunu gördüm. Nedenlerine göz attığımda ise hemoroid kremi olarak (ismini verip reklamını yapmayalım) satılan bir ürünün neden olduğunu gördüm. Ürünle ilgili yapılan tanıtımlarda 8-10 gün kullanım sonucunda basur hastalığının yok olacağı belirtilmektedir. Tabii ki bu cümle insanlara cezbedici geliyor ve o ürünü alarak sorundan kurtulmayı hayal ediyorlar. Pe ki sonuç ne oluyor, hemoroid kremi işe yarıyor mu? Tabii ki hayır

Hemoroid kremleri ne işe yarar

Çünkü Basur Kremle Tedavi Edilmez
Evet arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi hemoroid ya da diğer adıyla basur kremle ortadan kaldırılması mümkün değildir. Hele birde evresi artmaya başlamış ise bunu konuşmak bile mantıklı değildir. Sağlık Bakanlığı da bunun farkında olduğu için bu tür ürünleri üreten ve asılsız beyanlarla yani aldatıcı tanıtımlarla satış yapanları cezalandırmaktadır. 20 Bin TL’den 300 Bin TL’ye kadar cezası bulunmaktadır.

Pe ki Hemoroid Kremleri Ne İşe Yarar?
Sağlık Bakanlığı tarafından satışı engellenen ürünün içeriğinde ne var tam bakmadım ama bilimsel hemoroid kremi olarak satışı yapılan ürünlerde hastalığın neden olduğu ağrı, kanama ve kaşıntı problemine iyi gelen bilimsel maddeler yer almaktadır. Dikkat ederseniz bilimsel anlamda kanıtlanmış ve satışına izin verilmiş ürünlerin bile basuru tedavi etmediği sadece şikayetleri olan ağrı, kanama ve kaşıntı problemini kısmen ortadan kaldırdığı görülmektedir. Ağrı, kanama ve kaşıntı şikayetlerinin azalması ya da ortadan kalkması hastalığın yok olduğu anlamına gelir mi? Tabii ki hayır o nedenle mutlaka tedavi olmak gerekiyor.

Basur İçin Hangi Doktora Gidilmeli?
Evet arkadaşlar kremlerle basur hastalığının tedavi edilmeyeceğini gördükten sonra şimdi doktordan destek almak için gerekli detayları görelim. Öncelikle hemoroid şikayetleri olan bir insan hangi bölüme muayene olması gerekir onu görelim.

Genel Cerrahi Alanı, Proctoloji Branşı Seçilir Bir tür makat hastalığı olan basur için bölüm genel cerrahi olmalıdır. Fakat imkanınız varda genel cerrahi alanında eğitim almış, Proctoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış hekimleri tercih etmelisiniz.

Muayene 5 Dakika Sürmektedir
Basur şikayeti ile doktora başvurduğunuzda sadece 5 dakika içinde sorun teşhis edilmektedir. İşlem kısa olmasına karşın insanlar utanma duygusu ile maalesef doktordan mümkün mertebe uzak durmaktadır. Tabii ki bu bir noktaya kadar olup, 4. Derece (son evreye) ulaştığında çaresizce doktora gidiyoruz. Muayene anüs çevresini gözle kontrol, rektum içini parmakla ve cihazla kontrol ile yapılmaktadır. Çünkü hemoroid anüs çevresinde dış rektum iç kısmında iç basur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tedavisi 10 Dakikada Yapılır
Yapılan muayene ile hastalık teşhis edilir ve iç hemoroid olması halinde evresi (derecesi) belirlenir. Çünkü 3. Dereceye kadar olan (3. Derece de dahil) ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ameliyatsız tedavi derken tabii ki bu ilaçla, kremle vs ile değil, daha çok teknolojik cihazlar ve doktor tecrübesi ile yapılmaktadır. 4. Derece yani son evreye ulaşması halinde ise çözüm ameliyatla olmaktadır. Klasik hemoroid ameliyatları yerine IDEA Kliniklerde THD dediğimiz daha gelişmiş uygulamalar yapılmaktadır.

Paranızı ve Sağlığınızı Riske Atmayın
Evet arkadaşlar bazı hastalıklar yapısal bozukluk olması nedeniyle çözümü yani tedavisi sadece cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Bazıları ise ameliyat gerektirdiği için haliyle insanlarda korku ve endişeye neden oluyor. Bunu fırsat bilen paragözler ise işe yaramayan ürünleri iddialı kelimeler ile süsleyerek sizlerin sağlığı ile oynamaktadır. Size önerim kesinlikle paranızı ve sağlığınızı riske atmayın. 3. Dereceye kadar ameliyatsız yapılmakta olup,  4. Derece ise basit bir uygulama ile yine 10-30 dakika içinde tedavi edilmektedir. Ciddi bir ameliyat olmayıp, hastanede 1 gün kontrol altında kaldıktan sonra evinize, işinize dönebilirsiniz. Ameliyatsız yöntemler ise 10 dakikada klinik ortamında yapılmaktadır.

En İyi Basur Kremi Hangisi?
Evet arkadaşlar tekrar vurgulamak gerekirse bitkisel ve bilimsel hiçbiri hastalığı ortadan kaldırıcı etkisi yoktur. Ama yaşadığınız şikayetlerin azaltılmasında mesela ağrı daha çok tromboze (boğulma) olması ile ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde kanama ve kaşıntı şikayetlerini kısmen ortadan kaldırmak için tercih edebileceğiniz birkaç ürünü inceleyelim.

Ağrı Kesiciler: Basur hastalığı genelde ağrı yapan bir hastalık olmamasına karşın 3. Ve 4. Derece olduklarında meme (toplardamar) genelde rektum dışında olmaktadır. Bu durum makat kasları arasında boğulmaya neden olmaktadır. Tromboze basur dediğimiz bu durum maalesef ciddi anlamda ağrıya neden olmaktadır. Bu durumda ağrı kesici etkisi olan kremler ve tabletler kullanabilirsiniz. Bu konuda etkisi olan markalara göz atalım.

Anestol: Ağrı kesici ve kaşıntıyı önlemek için tercih edebileceğiniz markalardan biri Anestol olup, etken maddesine baktığımızda lidokain içerdiği görülmektedir. Bu madde uygulanan alanda bölgesel uyuşturma yaparak ağrıyı hissettirmemektedir. Hemoroid yanı sıra anal fissür (makat çatlağı) şikayetlerini kısmen ortadan kaldırmak içinde kullanılmaktadır. Dikkatli kullanmalısınız çünkü yan etkileri arasında nefes almakta güçlük, karın ağrısı ve kurdeşen gibi sıkıntılar bulunmaktadır.

Hedensa Pomad: Bir diğer ürün ise hedense olup, etken maddesine baktığımızda monokrolkarvakrol olduğu görülmektedir. Damarlarda büzüşme sağlayarak kanamayı ve ağrıyı azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Hemoralgine: Özellikle kanamaya neden olan iç basur için kullanabileceğiniz Hemoralgine Pomad içeriğinde bir çok etken madde olup özellikle klorheksidin ile mikrop öldürücü etkisi bulunmaktadır. Mentol ile cildi ferahtalan Hemoralgine aynı zamanda ciltte koruma tabakası oluşturan Çinko Oksit içermektedir.

Procto-Gylvenol: İlk ele aldığımız ürün olan Anestol ile gibi etken maddesi Lidokain yanı sıra Tribenosid olan Procto-Gylvenol ağrı ve kaşıntı problemlerinde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Üretici firma ismine baktığımızda Novartis tarafından geliştirildiği görülmektedir.

Proctolog Rectal: Ürün ismi biraz garip gelebilir. Çünkü Proctolog genel cerrahi alanında bir branş olup, makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorlara proctolog unvanı verilmektedir. Neyse ürünü tanımaya devam edecek olursak Proctolog Rectal etken maddesi Ruskogenin ve Trimebutin içermektedir. Ürün 30gr tüp halinde satılmaktadır. Etkisi ağrı, kaşıntı ve şişlikleri önleyicidir.

Kortos Krem: Bir diğer ürün ise kortos olup, diğerlerine göre dikkat edilmesi gereken yönü kortizon içeriyor olmasıdır. Kortizon etkili bir madde olmasına karşın 1 haftadan uzun süreli kullanımlarda ciddi anlamda yan etkileri bulunmaktadır.

Pruzon: Son aktarmak istediğim krem markası Pruzon olup, daha çok kaşıntı giderici olarak kullanmanız önerilir. Kaşıntıyı gideren etkisi yanı sıra kalamin ve çinko oksit ile cilt üzerinde koruyucu tabaka oluşturmaktadır. Hair Pharma firması tarafından üretilen Pruzon 40gr tüp ve 20x2gr tek kullanımlık şaseler şeklinde satılmaktadır. Dediğim gibi sadece kaşıntı problemi için kullanmalısınız. Ürünle ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/pruzon-krem-ne-ise-yarar.html

Evet arkadaşlar bir çok ürünü tanıtma imkanı bulduk hiç birisinin hastalığı ortadan kaldırma imkanı olmadığını gördük, o nedenle kremlerle zaman kaybetmek yerine mutlaka bir doktora muayene olarak uygun tedavi ile sağlığınıza kavuşmanızı öneririm.

 

86 Yorum

 1. hocam ben 18 yaşındayım daha önce hic başıma gelmedi makat bölgesinde 1 yerinde nohut büyüklugunde şişlik var bağsur mudur ?

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık ve ıkınmaya bağlı oluştuysa aaaal hematom yada tromboze hemoroid olabilir,ama kenndiliğinden çıktıysaaaanaal apsedir.gecikmedxeen tedaavi edilmesi gerekir..mutlaka dokttra görünmelisin

 2. Slm hocam iki dogum yaptim cok zordu suan tuvalete oturamiyorum yaralar icindeyim hem ic hem dis yara var basur memesi var eskiden beri hastaligim hangi boyutta kanama var

  • Doktorun Cevabı

   ezbere önerilerde bulunmayalım.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz,makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz

 3. Hocam 3 haftadır aralıksız hemoroid acılarım var dıktora gittim çatlak oluşmuş dedi bi kaç krem fitil ve hap verdi iki kaftadır kullanıyorum hiç bir ilerleme ve ileşme yok ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

  • Hocam merhabalar bugün aniden gün içinde makatta sislik oldu önce kaşıntı oldu ama kaşıntı geçti 1 yada 2 saat içinde şimdi ise sislik var nohut büyüklüğünde ve canım çok açıyor sosyal güvencemde yok evde uygulayabileceğim yada önere bileceğiniz krem varmıdır acaba sislik var sadece ve can alıcı bir sizi bu

   • Doktorun Cevabı

    Kabızlık ve ıkınmaya bağlı değilse ve kendi halinde şişlik ortaya çıktıysa anal apsedir.bir an önce tedavi olmalısın,apse sonrası sıklıkla fistül oluşur,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 4. Hocam bende hem iç hem dış hemoroid var
  Defalarca genel cerraha göründüm ilaç kullandım hiç bir faydası olmadı son evrede hemoroid ve yumurta büyüklüğünde
  Inanılmaz derecede ağrı yapıyor
  1 ay önce yine gittim doktor hemoroid çok yaygın bi durumda ameliyatta olamazsın kremle de geçmez dedi
  Ağrılara dayanamıyorum ne yapmalıyım klinikleriniz hangi şehirlerde var

 5. Mrb Hocam bende de makatta meme var yuvarlak değil biraz uzun şekli.asiri ağrı ve sancim var. Tuvalete ciktigimda eger kabizsam kanama oluyo.acaba hastalığın adı nedir ve tedavisi nasıldır şimdiden tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid yada anal fissür olabileceği gibi her ikiside bir arada olabilir.kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp değerlendirilmeli.eğer fissür ve hemoroid bir arada ise önce fissür tedavi edilmeli.gecikmeden muayeneolmalısınız

 6. Blue_night81@hotmail.com

  Merhaba;
  Hocam bende de bir kaç aydır tuvaletten sonra agri ve Cam kesigi şeklinde acılarım oluyor. Bazi zamanlar oluyorki düz oturamiyorum yan oturmak zorunda kalıyorum. Sanırım kaslarda sıkışma olduğundan bu durum meydana geliyor. Dışarı çıkan et parçası ve kanama yok. Birde makat bölgesinde et benleri var. Durumumun ameliyatsız bir tedavisi varmidir? Bu arada daha önce bir doktora gittim muayene oldun lazerle 5dk da tedavi edilebileceğini soyledi fakat ben pek kendisine guvenemedim. Saygılar.

  • Doktorun Cevabı

   sizin şikayetiniz anal fissüre benziyor,anal fissürde en kolay,en uygun tedavi yöntemi botox enjeksiyonudur.size en yakın kliniğimizde muayene olup tedavinizi yaptırabilirsiniz

 7. Merhaba önceki dönemlerde kabızlığa bağlı olarak sert dışkıdan dolayı kanama oluyordu.son zamanlarda kanama yok fakat büyük tuvaletten sonra dayanılmaz bir ağrı oluyor.tedavi ve teşhis için gelmeyi düşünüyorum..

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 8. Merhaba bundan 2 hafta önce makatta fındık kadar şişlik çıktı sonra krem kullandım ufacık birşey kaldı hala kremi kullanıyorum bir şikayetim yok sadece bazen kaşıntı oluyor çok nadir yanlız azda olsa şişlik duruyor büyük abdest yaparken de zorluk çekmiyorum daha önce çok şişlikti şimdi ufaldı krem bitti bir tane daha alıp kullanmaya devam etsem az kalan ufak şişlik kremi kullanmaya devam etsem geçer mi acaba şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  • Doktorun Cevabı

   Okan: Öncelikle şişliğin ne olduğu teşhis edilmesi gerekir. Bu noktadan sonra krem ya da cerrahi yöntemle çözüm yöntemi bulunur. Size en yakın kliniğimize gelirseniz ücretsiz muayene ile sorunun teşhisi ve tedavisine yönelik proktoloji uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 9. Merhaba kolay gelsin. Benim bağsur olduğunu düşündüğüm ve henüz muayene olmadığım bir rahatsızlığım var. Birkaç senedir var ve hiçbir şekilde ağrısı, kanaması yok. Sadece nohut büyüklüğünden biraz daha ufak dışarda bir et parçası var. Sizce ne olabilir, bilgilendirir misiniz?
  Op Dr Demet Ağras
  muayene ile değerlendirilmesi gerekir

 10. Hocam;cevabınızda tedavi yöntemi tavsiyesinde bulunmamışsınız. Tedavi yöntemi olarak neyi tavsiye edersiniz? Daha önce belirttiğim hususlar dışında bir şikayetim bulunmamaktadır( çok ender olarak şiddetli kabız halinde gözüken kanama tuvalet esnasında olup, sonrasında devam etmemektedir. Kaşıntı gibi şikayetlerim mevcut değildir). Bu bilgiler ışığında rahatsızlığım LASERLE tedavi edilebilir mi? Beklazon kremi de şikayetim olduğunda tuvalet sonrası günde veya iki günde bir bir defalık kullanmaktayım. Kullanımını bırakayım mı? Yerine tavsiyeniz nedir? Bilgi verirseniz sevinirim. Selamlar saygılar.
  Op Dr Ergun Aygören
  En iyi yöntemin hangisi olduğuna muayeneyle karar veriyoruz.
  Beklazon uzun süre kullanılmamalı

 11. Hocalarim ben malatya ikamet ediyorum. Bundan yaklaşık 100 gün önce hemoroiddden ameliyat oldum. Ancak ameliyat sonrasında Dr kabizlik giderici ilaç vermedi. Kaysi bol ye geçer dedi. Ancak yaklaşık bir hafta kabiz kaldim. O arada küçük abdesti mi bile gidip acil de cikardim. Dr a diyorum adam beni bevliye ye gönderdi. Bevliye kabizliktan deyince kabizlik giderici ilaç verdi.
  Ancak ilk cikardigim zaman ve birkaç gün hic unutamam.
  Bu arada hafifde olsa sikintilarim devam ediyordu ta ki bundan beş gün öncesinde kadar. Beş gün önce çok şiddetli bi kanama geçirdim.
  Acile kaldirildim. Bu arada 3 tane genel cerrah a gittim. Makat catlagi dediler. Biri makatta çatlak var sebebi de makatta darlik var ondan dedi. Hemen ameliyat dedi.
  Ama ben artik ameliyat olacak psikoloji de değilim.
  Psikolojim de çok kötü
  Ne tavsiye edersiniz.
  Op dr Adil Altınsoy
  muayene ile değerlendirmeden herhangi bir yorum yapmak zor.gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 12. Yaklaşık 3-4 senedir hemoroid olduğunu düşündüğüm rahatsızlığım var. Kanamam çok ender olarak ayda bir kısa süreli oluyor. Özellikle kabız olduğumda dışarı çıkan ve ağrı yapan ( ağrı giderici olarak Beklazon krem sürüyorum,etkili de oluyor) sonra yaklaşık 5-6 saat zaman zarfında kendiliğinden çekilen bir durumla karşı karşıyayım. Tedavisi laserle veya başka bir yolla mümkün mü? İstanbul dışında olduğum için randevu alarak mı gelmem gerekir? Randevu talebim en erken kaç gün sonraya verilmektedir? Saygılarımla

  • Doktorun Cevabı

   Sakallı: kanama varsa mutlaka nerden olduğu kesinleştirilmeli, beklazonda kortizon vardır uzun süre kullanılmamlı. Ertesi güne randevu alabilirsiniz.
   Op Dr Seher Şirin

 13. Hocam yas 34 basur disarda bir ceviz buyuklugunde lazer ise yararmi
  Op Dr ergun Aygören
  dış hemoroidler cerrahi olarak tedavi edilir,laserle değil

 14. Merhaba hocam yaşım 27 ilk ameliyat 10 yaşımda olmak kaydı ile 5 fistül ameliyatı geçirdim ama sonuç elde edemedik ki hemoroid de çok ağrıli bir şekilde devam ediyor dişa cıkan meme yok yanlız içerde aşırı ağrı ve batma oluyor oturmak yürümek işkence geliyor basur ameliyatı zarar verirmi his kaybı yaparmı teşekkürler simdiden kolay gelsin.
  Op Dr Adil Altınsoy
  Şikayetiniz sebebi fistülün iç ağzı olabilir. Lazerle fistül tedavisini araştırın tekrar ihtimali düşüktür

 15. Merhabalar ben 17 yaşında genç bir kızım iki yıldır bende bu hemoroid sorunu var. Hiçbir şekilde ağrı veya kanama yapmıyor sadece dışkılama sırasında makatımda şişlik oluyor. Ama bu bir süre sonra geçiyor. Sanırsam 3. evredeyim. Tedavi olmaya utanıyorum. İlaçla geçebilir mi? Ameliyat olunursa ameliyat sonrasında çok ağrı ve acı olduğunu okudum. Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Idea Genel Cerrahi Uzman
  3.evre hemoroid olabileceği gibi anal hematom da olabilir. 3. evre hemoroidler kanamasa bile tedavi edilmelidir.Çünkü dışarı çıkan memeler içeri giremezse sıkışabilir ve boğulmuş hemoroid haline gelebilir. 3 evrede lastik bantla bağlama ve laser tedavisi ile tedavi edilebilir. 4. evreye geçerse ameliyat gerekecektir. Kliniğimizde sgk lılara muayene ücretsizdir.Gelirseniz kesin teşhisinizi koyar uygun tedaviyi öneririz.
  Geçmiş olsun

 16. Hocam bende iki adet ic basur var ikinci derece ameliyatsiz bogma yontemiile tedavi olabilirmiyim ayrica gecen hafta dis tramboze basurdan kucuk bir islem yapildi meme patlatildi ve rahatlama oldu ama su an meme disarda duruyor ne onerirsiniz ?
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  Idea İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  olabilirsiniz ama beraberinde sıklıkla laser yönteminide kullanıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder