Basur İçin En İyi Krem Hangisi?

Basur kremi olarak satılan ürünler (markası ne olursa olsun), tedavi için tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle mutlaka proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman bir genel cerraha muayene olmalı ve onun önerisi ile kullanmalısınız. Uzmanın önereceği yöntem ile tedavinizin yapılması gerekmektedir. (1)

Yazının devamında, hemoroid kremi olarak satılan Anestol, Anuflex, Pruzon, Procto-Glyvenol, Kortos, Proctolog, Redekain, Recbutin, Ultraproct, Lokalen ve Doloproct gibi kremlerin detaylarına bakacağız. Aynı zamanda ürünlerin kısa kullanım bilgileri ve fiyatları ile ilgili detayları göreceksiniz.

Basur kremi

Basur Kremi Ne İşe Yarar?

Bu tür ürünlerin tedavide yalnızca sınırlı etkisi olduğu düşünülürse, hangi durumlarda kullanılabilir? Bu soruların cevaplarını hemen verelim.

Hemoorid kremlerinin içeriğinde, lokal anestezikler (bölgesel uyuşturucu, ağrı giderici), antienflamatuar (iltihap, şişlik, ödem azaltıcı) ve antiseptik etkileri bulunmaktadır. Yazının devamında basur kremlerinin ne amaçla kullanılması gerektiğini görelim.

Basur Ağrısına İyi Gelir (Ağrıyı Hafifletir)
Basur kreminin en etkili olduğu nokta, hastalığın neden olduğu ağrıyı kısmen veya tamamen geçici olarak ortadan kaldırmasıdır. Hemoroid normalde ağrı yapan bir hastalık değildir. Ancak, evre 3 ve 4’te, hemoroid memesi içerisinde yer alan pıhtılaşma (tromboz), 1-2 hafta sürecek ağrılı bir süreci başlatabilir. Hemoroid ağrısı için kremler etkili olabileceği gibi, pıhtının boşaltılması ve oturma banyosu da etkilidir.
Basur Kanaması (Kısmen Durdurdur)
İç basur hastalarında en sık görülen şikayet, kanamadır. Basur belirtileri arasında ilk sırada yer alan kanama, dışkılama sonrasında klozette damlama veya peçeteye bulaşmış kan şeklinde görülür. Basur kremlerinin içeriğinde bulunan etken maddeler, damarları daraltarak kanamanın hafifletilmesine yardımcı olur.
Makatta Kaşıntıya İyi Gelir
Hemoroid hastalarında kanama ve ağrı kadar kaşıntı şikayeti de sık görülmektedir, özellikle 3. ve 4. evre hemoroid hastalarında. Bu durumun nedeni, hemoroid memelerinin anüs dış kısmında yer alması ve anüsten meydana gelen akıntının oluşturduğu tahriştir. Birçok basur kremi, içeriklerinde kaşıntıyı önlemeye yardımcı olan maddeler bulundurur.

En İyi Basur Kremi Hangisi?

İyi ya da kötü şeklinde ayrım yapmamız doğru olmayacaktır. Basur kremi olarak satışı yapılan ürünlerin kullanım alanları ve etki mekanizmalarına dikkat ederek almalısınız. Kimi ürün ağrıyı önlerken kimi sadece kanama ve kaşıntıya iyi gelmektedir. O nedenle mutlaka doktor önerisi ve iyi bir araştırma sonrası kullanmalısınız. Yazının devamında en çok satılan ürünlerle ilgili yorumlara yer vereceğiz. (2,3,4)

Anestol Pomad

Etkin maddesi %5 Lidokain olan Anestol Pomad, hemoroid hastalarının ağrı şikayetlerini hafifletmek amacıyla geliştirilmiştir. Sandoz İlaç firması tarafından üretilen bu ürün, 30 g tüp şeklinde satılmaktadır. Lokal anestezik özelliği sayesinde ağrının azaltılmasına yardımcı olurken, antipruritik etkisiyle de kaşıntı problemlerine çözüm sağlamaktadır. Anestol Pomad’ın yan etkileri arasında uzun süreli kullanıma bağlı olarak, uygulama alanında tahriş, kızarıklık ve kaşıntı gibi reaksiyonlar görülebilir. (5)

Anestol krem

Anestol Pomad Fiyatı: 92,01 TL

Redekain
Redekain krem kullanım bilgisi

Anuflex Pomad

Bitkisel içeriği ile dikkat çeken Anuflex Krem, özellikle anal fissür (makat çatlağı) tedavisine odaklanmış olsa da, hemoroid hastalarının ağrı, kanama ve kaşıntı gibi şikayetlerini azaltma veya tamamen giderme yönünde etkili olabilir. Ürünün ruhsat sahibi olan Defnil Pharma tarafından reçetesiz olarak sunulan bu ürün 30 g tüp şeklinde satılmaktadır.

Anuflex merhem

Anuflex içeriğine baktığımızda, birçok bitkisel özden oluşan bileşenlerin bulunduğunu görüyoruz. Hemoroidle ilgili kısımları aktarmak isterim. Örneğin, karanfil yağı (Eugenia Caryophyllus Bud Oil) bitkisel bir uyuşturucu özelliğine sahiptir ve bu nedenle basur ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bu yağ uygulandığı bölgede 2-3 dakika gibi kısa bir sürede etkisini gösterebilir.

Meyan kökü ekstraktı (Glycyrrhiza Glabra Root Extract) ise antienflamatuar özellikleri ile bilinir ve ödem, şişlik, yanma ve kaşıntı gibi şikayetlerin rahatlatılmasına yardımcı olabilir.

At kestanesi özü (Aesculus Chinensis Extract) ile kanamanın önüne geçmek amaçlanır. İç basur hastalarının sıkça yaşadığı kanama şikayetini hafifletmek için bölgedeki damarların daraltılması gerekmektedir. Anuflex içerisinde bulunan at kestanesi özü, bu amaç doğrultusunda etki sağlar.

Sarı kantaron yağı (Hypericum Perforatum Oil), bölgede oluşan tahriş, yara ve pişik problemlerini iyileştirmeye yardımcı olmak amacıyla bitkisel antiseptik özelliği taşır. (6)

Anuflex Fiyatı: 229,50 TL

Anuflex nasıl kullanılır
Anuflex merhem ne işe yarar

Pruzon Pomad

Basur kaşıntısı şikayetini önlemeye yönelik geliştirilen Pruzon, tercih edebileceğiniz merhemlerden biridir. Hair Pharma tarafından geliştirilen bu ürün 40 g tüp şeklinde sunulmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse, sadece kaşıntı şikayetine çözüm olarak önerilmektedir.

Bitkisel kortizon olarak tabir edilen meyan kökü özütü (Glycyrrhiza Glabra), kaşıntının önlenmesine ek olarak çinko oksit ile dokuda koruyucu etki oluşturur. Böylece kaşıntı probleminin uzun süreli çözümünü hedefler. (7)

Pruzon nedir

Pruzon Fiyatı: 194,50 TL

Pruzon krem ne işe yarar
Pruzon merhem nasıl kullanılır

Procto-Glyvenol

Basur ağrısı ve kaşıntısına iyi gelen bir diğer krem ise yıllardır kullanılan Procto-Glyvenol’dür. Bu krem %2 Lidokain ve %5 oranında Tribenosid içermektedir. Tribenosid, ağrıya neden olan etkenleri önlemeye yardımcı olurken, Lidokain ise ağrı ve kaşıntının hafifletilmesine yardımcı olur. İlk olarak 2011 yılında Recordati ilaç firması tarafından ruhsatlandırılmıştır. (8)

Procto Glyvenol krem

Procto-Glyvenol fiyat: 131,24 TL

Procto-Glyvenol ne işe yarar
Procto-Glyvenol nasıl kullanılır

Kortos Krem

Hemoroid ve anal fissür gibi durumların yanı sıra kaşıntı problemlerine de çözüm sunan bir diğer ürün ise Kortos kremdir. Kortos krem, içeriğinde Bizmut Subgallat, Benzokain, Benzalkonyum Klorür ve Hidrokortizon Asetat gibi etkin maddeler bulundurur.

Kortos Krem, diğer muadilleri gibi 30 g tüp şeklinde sunulmaktadır. Üretim için ilk başvuru 1997 yılında yapılmıştır ve ürünün ruhsat sahibi Exeltis İlaç firmasıdır. Kortizon içeriği nedeniyle kullanırken dikkatli olunmalı ve belirtilen kullanım süresi aşılmamalıdır.

Kortos merhem

Kortos Krem Fiyatı: 127,06 TL

Kortos krem ne için kullanılır
Kortos krem reçete bilgisi

Proctolog Rektal Krem

Proctolog Rektal Krem; etkin maddeleri arasında ruskogenin ve trimebutin bulunduran bir üründür. Hemoroid ağrısı, kaşıntıları ve makat çatlağı için kullanılabileceği belirtilir. Diğer kremler gibi Proctolog krem de 30 g tüp şeklinde sunulmaktadır. Üretici ve ruhsat sahibi olarak Pfizer firması görülmektedir.

Proctolog krem ne işe yarar

Proctolog Krem Fiyatı: 92,01 TL

Proctolog nedir
Proctolog krem kullanan yorumları

Redekain Pomad

Anestol ile benzer özelliklere sahip bir ürün olan bu krem, her ikisinin de etken maddesi %5 oranında Lidokain içermektedir. Lokal anestezik etkisi sayesinde ağrı ve kaşıntı problemlerini hafifletmede etkilidir. RDC İlaç Araştırma ve Geliştirme San. A.Ş. tarafından 30 g tüp şeklinde sunulan bu ürünün ruhsat tarihi 2016 olarak kaydedilmiştir.

Redekain Pomad Fiyatı: 51,91 TL

Redekain krem ne işe yarar
Redekain krem kullanan var mı

Recbutin Krem

İçeriği diğer ürünlerden farklı olan Recbutin, Trimebutin bazı ve Ruskogenin (Proctolog krem içeriğinde de bulunur) etken maddelerini içermektedir. Bu ürün de ünlü bir ilaç şirketi olan Abdi İbrahim tarafından geliştirilmiştir. Hemoroid ve anal fissür hastalarında görülen şikayetlerin azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılması amacıyla geliştirilmiştir.

Recbutin rektal krem

Recbutin Krem Fiyatı: 92,01 TL

Recbutin krem neden reçete edilir
Recbutin merhem ne işe yarar

Ultraproct

Etkin maddesi olarak Fluokortolon’un öne çıktığı Ultraproct krem, aynı zamanda Dibukain hidroklorür içermektedir. Bu krem, hemoroid, anal fissür ve proktit gibi şikayetlerde kullanım için uygundur. Ruhsat sahibi, Danimarka’nın ünlü ilaç firmalarından biri olan LEO Pharma A/S olup, ilaç üretimi Abdi İlaç Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.(9)

Ultraproct pomat

Recbutin Krem Fiyatı: 69,06 TL

Ultraproct nedir
Ultraproct merhem işe yarar mı

Lokalen Merhem

Üst paragrafta tanıma imkanı bulduğumuz gibi, Redekain Pomad da %5 oranında Lidokain içermektedir. Bu krem, ağrı ve kaşıntı şikayetlerinin azaltılmasına yönelik olarak geliştirilmiştir. Ruhsat sahibi olarak ise Toprak İlaç ve Kimyevi Madde San. ve Tic. A.Ş. görülmektedir. Ürünün ilk ruhsat tarihi 1992 yılı olarak kaydedilmiştir.

Lokalen Merhem Fiyatı: 63,19 TL

Doktor Lokalen merhem yazdı
Lokalen hakkında bilgisi olan

Doloproct Krem

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu onaylı ürünleri burada paylaşmaya devam ediyoruz. Şimdi sıra, Almanya’nın ünlü ilaç firması ve Türkiye’de yaklaşık 70 yıldır hizmet veren Bayer’de. Doloproct krem adını taşıyan iki farklı ürüne sahiptir. Doloproct krem etkin maddelerine baktığımızda, içeriğinde Lidokain hidroklorür (susuz) ve Fluokortolon-21-privalat bulunduğunu görüyoruz.

Doloproct krem kısa ürün bilgi sayfasında, hemoroid ağrılarının yanı sıra anüs bölgesinde iltihaba neden olan proktitlere karşı da etkili olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda kaşıntı ve anal bölge egzaması için de önerilmektedir.

Doloproct krem nedir
Doloproct fiyatı nedir

Yazının geri kalan kısmında yer alan ürünlerin büyük bir bölümü TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) tarafından onaylanmış, ruhsatlı ürünlerden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak E-ticaret sitelerinde satılan birçok hemoroid kremi bulabilirsiniz. Örnek olması için aşağıda bir ürün listesi oluşturdum.

Basur Kremi Nasıl Kullanılır?

Birçok basur kremi içerisinde “kanül” adını verdiğimiz bir aparat bulunmaktadır. Kanül sayesinde, kremin anüs iç kısmına ulaştırılması daha kolay bir hale gelir. Kremi kullanma talimatına veya doktorunuzun önerdiği şekilde, hemoroid memesi üzerine uygulamanız gerekir. Sağlıklı dokuda herhangi bir etkisi olmayacaktır.

İlaç veya basur kremi kullanırken kesinlikle doktor muayenesi sonucuna göre ve doktor önerisiyle kullanmalısınız. Kendi kendinize kullanmadan önce yaşadığınız sorunun gerçekten basur olduğundan emin olmanız önemlidir. “Basur kremi nasıl kullanılır?” sorusuna yanıt vermek için her ürünün kısa ürün bilgisi ve kullanma talimatlarını içeren butonlar yer almaktadır. Bu talimatları dikkatlice okuyarak ürünü doğru şekilde kullanabilirsiniz.

Ürünlerin her biri farklı içeriklere sahip olması nedeniyle kullanım dozları ve sürelerinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle ürünlerin altlarında yer alan kullanım ile ilgili detaylara göz atabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR?

Basur Kremi Reçetesiz Satılır mı?

Evet, alabilirsiniz. Doktor muayenesi sonucunda hemoroid olarak teşhis konulan hastalar bu ürünleri alabilir. Ancak henüz teşhis edilmemiş bir hemoroid probleminiz varsa, reçetesiz almak yerine mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmanız önerilir. Çünkü düşündüğünüz sorun farklı bir durum olabilir.

Basur Kremi Yüze Sürülür mü?

Basur kremlerinin büyük bir kısmı ağrıyı hafifletmek amacıyla anestezik maddeler içerir. Ancak bu maddenin yüz cildinize yararlı bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Bu nedenle, cildiye uzmanına danışmadan kullanmamanız önerilir.

Hem niye basur kremi kulanıyorsunuz ki? Yüz için geliştirilmiş daha etkili başka bir krem yok mu?

Basur Memesini Kurutan Krem Var mı?

Hayır arkadaşlar, bu kremler basur memesini kurutamaz. Ürünlerin tanıtım kısmında ağrı, kanama ve kaşıntı şikayetlerinin kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılması dışında herhangi bir etkisi olmadığını belirttim. Eğer hemoroid evreniz 2 ve üzerinde ise cerrahi müdahale gerekebilir. Doktorunuz, ameliyatsız tedavi yöntemlerini yanı sıra 4. evrede gelişmiş ameliyat seçenekleri hakkında da önerilerde bulunacaktır.

Paranızı ve Sağlığınızı Riske Atmayın
Evet, arkadaşlar, bazı hastalıklar yapısal bozukluklardan kaynaklandığı için tedavisi sadece cerrahi müdahale ile mümkün olabiliyor. Diğer yandan, ameliyat gerektiren durumlar insanlarda doğal olarak korku ve endişeye yol açabiliyor. Bu durumu fırsat olarak gören bazı kişiler, etkisiz ürünleri iddialı ifadelerle pazarlayarak sizlerin sağlığıyla oynuyorlar.

Size önerim, kesinlikle paranızı ve sağlığınızı riske atmayın. Hemoroid sorunu 3. dereceye kadar ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. 4. derece basit bir uygulama ile 10-30 dakika içinde tedavi edilebilir. Bu uygulama ciddi bir ameliyat değildir ve hastanede 1 gün kontrol altında kaldıktan sonra evinize veya işinize dönebilirsiniz. Ameliyatsız yöntemler ise genellikle 10 dakika gibi kısa bir sürede klinik ortamında gerçekleştirilmektedir.

REFERANSLAR

  1. Bostan, S., KILIÇ, T., & Çiftçi, F. (2014). SAĞLIK BAKANLIĞI 184 SABİM HATTINA YAPILAN ŞİKÂYETLERİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ. Global Journal of Economics and Business Studies, 3(5), 32-40.
  2. Bayrak, S., Güneş, M. E., Okur, S. Ç., Bozkurt, M. A., Okuturlar, Y., & Vural, M. (2018). Koksidini Şikayeti ile Başvuran Hastalarda Hemoroidin Değerlendirilmesi. Medical Journal of Bakirkoy, 14(1).
  3. Ekçi, B., Tanrıöver, Ö., İzbırak, G., & Gökçe, Ö. (2009). Birinci basamakta hemoroid hastalığına pratik yaklaşım. Türkiye Aile Hekimliği Dergisi, 13(2), 87-92.
  4. ERSAN, Y., YAVUZ, N., ERGÜNEY, S., & KUŞASLAN, R. (2003). Hemoroidlerin medikal tedavisi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 35(4).
  5. Aksoy, H. M., Aksoy, B., & Öç, B. (2017). Topikal lidokainin bilateral otoplasti sütür alınması klinik modelinde ağrıyı azaltmada etkinliğinin değerlendirilmesi. Genel Tip Dergisi, 27(4).
  6. YAYLI, N. Uçucu Yağlar ve Tıbbi Kullanımları.
  7. ARLI, M., KAYABAŞI, N., & KIZIL, S. (2002). Meyan (Glycyrrhiza glabra L.) kökünden elde edilen renkler ve bu renklerin bazı haslık değerleri üzerine bir araştırma.
  8. İli, P. (2012). Origanum hypericifolium’un deride ultraviyole radyasyonu hasarları üzerindeki sitolojik ve histokimyasal etkilerinin araştırılması.
  9. Geyik, S. (2018). ANAL FİSSÜR, BPH, PENİL AĞRI, DİZÜRİ BİRLİKTELİĞİ. İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Dergisi, 6(2), 9-13.

WhatsApp Destek
İletişim