Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi kadın, erkek, çocuk tüm insanların ortak sorunu haline geldi. Ergenlik dönemi ile başlar. (1) Dikkat edilmemesi halinde 25-30 yaşına geldiğinizde kıl köklerinin ölmesi sonucu yerini kelliğe bırakabilir.

Saçı dökülen insanların yapması gereken ilk işlem dökülme tipini bulmaya çalışmaktır. Sonrasında o dökülme tipine özel çözüm önerilerini uygulayarak başarılı bir adım atmış olur. (2)

Yazının devamında saç dökülmesi ve saç ekimine dair her şey kitabının yazarı Op. Dr. Atilla Kaya’dan saç dökülmesi nedenleri ve çözüm önerilerine dair detaylar bulacaksınız.

Erkeklerde saç dökülmesi
Kadın tipi saç dökülmesi
Saçkıran
Saçkıran nasıl anlaşılır

Saçlarımız Neden Dökülür?
Evet değerli arkadaşlar sorunu anlamaya ilk olarak dökülme nedenleri ile başlamak istiyorum. Bunu net bir şekilde anlatabilmek için 3 farklı gruba ayıracağım. Çünkü erkeklerde, kadınlarda, çocuk ve gençlerde saç dökülmesi nedenleri ve tipleri farklılık göstermektedir. Dökülme tiplerinin değişmesi aynı zamanda uygulanması gereken tedavinin de farklı olması anlamına gelmektedir. Hazırsanız ilk olarak beylerde görülen dökülme nedenleri ile başlamak istiyorum.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Günümüzde milyonlarca kel erkek olduğunu maalesef üzülerek takip ediyoruz. Oysaki teşhis ve önlenmesi en kolay tipler her zaman erkeklerde görülmektedir. Çünkü dökülmelerin %95 gibi büyük oranı genetik (ailesel) kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Kel kalana kadar yaklaşık 5-10 yıllık dökülme geçmişi bulunmaktadır. Bu süreçte önlem almak için yeterli vaktiniz bulunmaktadır. Aynı sorun kadınlarda da görülmekte olup, yazının ilerleyen satırlarında buna da değineceğiz. Şimdi erkek tipi dökülmeyi detaylıca ele almak istiyorum.

Ailesinde Saçı Dökülen Ya da Kellik Problemi Olanlar Dikkat
Genetik dökülme riski taşıyanları ele almak gerekirse ilk olarak birinci derece aile bireylerinde saçı dökülen ya da kellik problemi olanlara bakmak gerekir. Özellikle anne ya da babasında dökülme ya da kellik varsa gerek erkek gerekse kız çocukları aynı sorunla karşı karşıya kalabilirler.

Ergenlik Dönemi Sonrası Hazırlıklı Olun
Aile bireylerinde saçı dökülen ya da kellik problemi olan çocuklar ergenlik dönemi sonrası yani 16-17 yaşlarında bu soruna karşı dikkatli ve bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü sorun genelde bu yaşlarda ortaya çıkmasına karşın çoğu zaman ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkmaktadır.

Saçlarınızı İyi Tanıyın, Kalite Kaybına Dikkat Edin
Kişisel bakıma en çok önem verdiğimiz ergenlik dönemi sonrası saçlarınıza zarar verecek uygulamalardan kaçınmalısınız. Mesela saçı ısı ile kurutma, düzleştirme, perma gibi saç kalitesini azaltan uygulamalardan kaçınmalısınız. Bunları yapmadığınız halde saçlarınızda mat görünüm, incelme, uzama hızında düşüş fark ederseniz işte o zaman genetik dökülme başladığı anlamına gelir. Çünkü sorun ilk olarak saçlarda sağlıksız bir görünüme neden olmaktadır. Tabii ki bu durum sadece dökülme ile olmayıp, saçı günlük kurutan, düzleştiren vs biriyseniz sizin hatalarınız yüzünden de saçlarda keratin kaybına bağlı kalite kayıpları görülür.

Sorunun Kaynağı DHT Hormonu
Evet arkadaşlar erkekler ve kadınlarda genetik dökülmeye neden olan husus DHT dediğimiz (Dihidrotestosteron) olup, erkeklik hormonu Testosteron ile 5 Alfa Reduktaz enziminin bir araya gelmesi ile oluşan bir hormondur. Kadınlarda erkeklik hormonu ne alaka diyebilirsiniz. Kadın ya da erkek her iki cinste de ortak hormonlar bulunur. Erkeklerde çok düşük miktarda Östrojen yani kadınlık hormonu yanı sıra kadınlarda da yine çok düşük miktar da Testosteron yani erkeklik hormonu bulunur. Fakat bu hormon seviyelerinin yükselmesi işleri alt üst edebilir.  PCOS dediğimiz Polikistik Over Sendromu hastalığı kadınlarda Testosteron hormonunun yüksek olmasına neden olmaktadır. Bu şekilde DHT oluşur ve kadınlarda da genetik dökülme görülür. Kadınlarda da görüldüğü için bu soruna halk arasında erkek tipi dökülme denir. Orijinal ismi ile belirtmek gerekirse Angrogenetik Alopecia denmektedir.

DHT Kıl Köklerine Zarar Vermektedir
Testosteron 5 Alfa Reduktaz enzimi ile bir araya geldikten sonra DHT (Dihidritestosteron’a) dönüşür ve bundan sonra DHT’nin tek amacı sizin saçlarınıza savaş açmaktır. Bunu ise sizin kıl köklerine savaş açarak yapmaktadır. Yani anlayacağınız erkek tipi dökülmede sorun kıl köklerindedir. Siz saçınıza uyguladığınız şampuanlar maalesef beklediğiniz etkiyi gösteremez. Çünkü yapılması gereken DHT oluşumunu engellemek ya da oluşan DHT’nin kıl köklerine zarar vermesini önlemektir. Bunu sabun, şampuan vs ile yapmanız maalesef imkansızdır.

Androgenetik (Erkek Tipi) Dökülme

Yukarıda da belirtildiği gibi erkeklerin %95 gibi büyük bir bölümünde görülen genetik dökülme için evinizde kolayca uygulayabileceğiniz çözüm önerileri bulunmaktadır. Dikkatli olmalısınız çünkü etkili olan madde sayısı oldukça sınırlı olup, size sadece 5 farklı maddeden bahsedebileceğim. Bunlar Procapil, Finasterid, Dutasterid, Minoxidil ve Saw Palmetto olacaktır. Belirttiğim isimler ürün markası vs değildir. Genetik saç dökülmesine karşı geliştirilen sprey ve tablet gibi ilaçların ana maddesidir. Genetik dökülmeniz varsa bu maddeleri içeren ilaçlardan birini kullanmanız gerekir.  Şimdi dilerseniz bu maddeleri biraz yakından tanıyalım.

Minoxidil: Saç dökülmesine karşı geliştirilen ve FDA (Amerikan İlaç Dairesi) tarafından onay verilmiş madde olup, ilk olarak yüksek tansiyon ilacı olarak geliştirilmiştir. Kullananlarda yan etki olarak kıllanma yaptığı tespit edilmiş olup, bu nedenle satışı yasaklanmıştır. Kısa bir süre sonra firma aynı maddeyi (Minoxidil) %5 formu ile erkeklerde saç dökülmesine karşı ilaç olarak satışa sunmuştur. Aradan geçen 30 yıllık süreçte halende saç dökülmesini nasıl önlediği kesin olarak ortaya konmamıştır. Tahminlere göre kıl köklerine kan taşıyan damarları genişlettiği ve kıl köklerini uyardığı üzerinde durulmaktadır. ABD’de Rogaine Avrupa ülkelerinde ise Regaine markası ile halen satılmaktadır. Türkiye’ye ithalatı olmadığı için kolayca temin etmeniz mümkün değildir. O nedenle sahte Rogaine çok fazla diyebilirim. Türkiye’de yine aynı madde Minoxidil %5 ve kadınlar için %2 Minoxidil içeren birçok üretici bulunmaktadır. Minoxidil içeren ilaç markalarına bakacak olursak Minoxil Forte, Kırkland, Alopexy T, Rogan, Bioxinin,  Androvium ve Noxdyl Forte gibi markalar bulunmaktadır. Tansiyon ilacı olarak geliştirildiği için birçok yan etkisi bulunmaktadır. Göğüs ağrısı, kalp atışında hızlanma, nefes almakta zorluk gibi durumlar yaşarsanız mutlaka ürünü kullanmayı bırakmalısınız.

Finasterid: Saç dökülmesine karşı maddeler arasında sprey ve tablet ürünler karşımıza çıkmaktadır. Minoxidil sprey ve köpük formunda olup, şimdi tanıma imkanı bulacağımız madde Finasteride ise tablet formunda bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Finasterid yine aynı şekilde saç dökülmesine etkisi tesadüfen fark edilmiş olup ilk olarak prostat tedavisine karşı geliştirilmiştir. Kullananlarda saç dökülmesini önlediği fark edilerek erkek tipi saç dökülmesine karşı reçeteli olarak satılmaktadır. Finasterid içeren ilaçlara bakacak olursak Proscar, Propecia, Dilaprost, Finarid ve Prosterid gibi markalar bulunmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinde etkisi DHT oluşumunu engellemek olup, yukarıda da belirttiğim gibi reçeteli olarak satılmaktadır. Cinsel isteksizliğe neden olması nedeniyle dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Procapil: Erkek tipi saç dökülmesine karşı etkili maddelerden biride Procapil olup, en güzel yönlerinden biri hiçbir yan etkisinin olmadığıdır. Sederma Pharma firması tarafından geliştirilmiş olup, 3 farklı molekülü bir arada barındırmaktadır. Yani 3 farklı etkiyi tek maddede bulacaksınız. İçeriğindeki komplekslere bakacak olursak Apigenin, Oleanoic Asit ve Biotinil Tripeptid şeklinde görülmektedir. Saç dökülmesine etkisi kıl köklerine kan taşıyan damarların genişletilmesi, kıl köklerinin uyarılması ve aynı zamanda Finasterid gibi DHT oluşumunu önleyici etkisi bulunmaktadır. Türkiye’de ilk olarak Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey içeriğinde kullanılmıştır. Hair Forte Sprey erkekler için %3 kadınlara özel formunda ise %2 Procapil kullanılmaktadır.

Saw Palmetto: Erkek tipi saç dökülmesine karşı bitkisel bir madde kullanmak isterseniz Saw Palmetto önerilmektedir. Tabii ki yukarıda yer alan maddeler kadar etkili değildir. Serenoa Repens (cüce palmiye) ağacı ve yaprağından elde edilmekte olup, sprey ve şampuanlarda kullanılmaktadır. Türkiye’de Saw Palmetto içeren şampuan olarak Sawpoo karşımıza çıkmaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Türleri Neler?

Erkeklerde görülen saç dökülmesi en önemli nedeni Androgenetik Alopecia (erkek tipi dökülme) olması nedeniyle şimdilik geçiyoruz. Saçkıran problemini yazımızın ilerleyen kısımlarında yer vereceğiz. Şimdi ise kadınlarda görülen saç dökülmeleri ve çözüm önerilerini göreceğiz. Kadınlar bu konuda biraz daha şanssız olduklarını düşünüyorum. Çünkü saç dökülmesi nedenleri daha fazla olup, dikkat etmediğinizde asıl nedene ulaşmanız zor olabilir. Şimdi dilerseniz kadınlarda sıkça görülen dökülme nedenlerine başlıklar halinde göz atalım.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopecia) Yukarıda da belirttiğim gibi genetik dökülme sadece erkekler ile sınırlı kalmadan kadınlarda görülen saç dökülmesinin %30-%40 gibi bölümünü etkilemektedir. Kadınlarda görülen sorunun kaynağı PCOS dediğimiz Polikistik Over Sendromu olup, erkeklik hormonu testosteronun yüksek olan kadınlarda görülmektedir.

Kansızlık ve Demir Eksikliği: Kadınlarda görülen saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise kansızlık ve demir eksikliği olup, ciddi nedenlerden biridir. Sorunun temelinde adet görme olgusu yatmaktadır. Düzensiz adet görme sonucu kan değerlerinde azalma meydana gelebilir. Aynı şekilde kan içerisinde yer alan vitaminlerin eksik olması da bu sorunu ortaya çıkarmaktadır. Demir, çinko, magnezyum yönünden eksik olması bu sorunu ortaya çıkarmaktadır. Sorunun kansızlık olduğunu anlamak için mutlaka tam kan sayımı taraması yapılması gerekir. Kan değerleriniz düşük olması halinde kansızlık tedavisi görmek gerekir.  6-12 Ay içerisinde kansızlık tamamen son bulacaktır. Saç dökülmenizi durdurmak için bu süreçte Xpecia tablet kullanmanız önerilmektedir.

Saçkıran (Alopecia Areata) Nedir?

Evet arkadaşlar şimdi ise daha çok çocuk ve gençlerde görülen bir sorunu saçkıran problemini ele almak istiyorum. Tıp dilinde Alopecia Areata, Totalis ve Universalis olarak bilinmektedir. Dediğim gibi çocuklar, gençler ve genç erişkinlerde sıkça görülmektedir. Sorunun ana nedeni stres, sıkıntı, üzüntü ve endişe gibi sorunların bağışıklık sistemi üzerinde oluşturduğu hasar diyebiliriz. Bağışıklık sistemi üzerinde meydana gelen sorun kıl köklerinin yabancı madde olarak algılanmasına ve onlara savaş açmasına neden olmaktadır. Diğer dökülmelerden farkı saçın, sakalın ya da vücudun herhangi bir yerinde madeni para büyüklüğünde bir ya da birden fazla dökülmeye neden olmasıdır. Halk arasında saçkıran, sakal kıran olarak ayrıldığına bakmayın. Hepsi aynı sorun olup, saçın bir ya da birden fazla bölümünde görülen Alopecia Areata, saçın tümünde görülen dökülme Alopecia Totalis, saç ve vücudumuzda görülen dökülme ise Alopecia Universalis olarak görülmektedir. Tedavisi mümkün ve %99 başarılı olup, yazının devamında uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini görelim.

Sarımsak Uygulaması: Saçkıran tedavisinde bitkisel ve masrafsız bir tedavi uygulamak isteyenler için sarımsak güzel seçim olacaktır.  Fakat etkisi %40-%50 olup, 100 kişi bu tedaviyi uygulaması halinde sadece 40-50 kişide etki göstermektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak başlamalısınız. Nasıl yapılacağına bakacak olursak pazardan, manavdan aldığımız sarımsağı kullanacağız. Arkadaşlarımız sarımsak şampuanı, losyonu vs alarak hata yapmaktadır. Bizler kokusundan hazzetmediğimiz fakat bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için çok etkili olan doğal sarımsağı kullanacağız. Ortadan keserek saplı kısmından tutun ve dökülen saç derisine tahriş edene kadar sürün.  Bunu günlük düzeyde minimum 3 ay uygulayın. Bu süreçte etki etmezse daha fazla devam etmenize gerek yoktur. Etkisi olması halinde ise sonuna kadar devam etmelisiniz.

Kortizon: Saç dökülmesi problemlerinde biliyorsunuz dermatoloji uzmanına muayene olunmaktadır. Saçkıran için doktora başvurduğunuzda size muhtemelen kortizon tedavisi yapacaktır.  Saçlı deriye iğne ile ilaç enjekte etmek diyebiliriz. Başarısı yine tam anlamıyla yeterli olmayıp, oran vermek gerekirse %70 etkili diyebilirim.

Saçkıran İlacı SADBE (Önerilir) İşte saçkıran tedavisine yönelik üretilen bir maddeye SADBE’ye bakmak istiyorum. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş 2 madde SADBE ve DPCP tedavide başarı oranı %95 gibi yüksektir. Türkiye’de daha önceleri sadece tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanmakta olup, geçtiğimiz yıllarda Hair Pharma firması tarafından SADBE %0,1 ve SADBE Forte %1 formu ile satışa başlanmıştır. Bu ürünü kullananlarda 1-6 ay arasında sorunun ortadan kalktığı görülmüştür. Roll-on formatında olup, dökülen alanı ıslatacak kadar günlük uygulamak gerekir. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığı görülmektedir.

Biotin Eksikliği Saç Dökülmesine Sebep Olur mu?

Saç dökülmesine nedenlerine son bir örnek daha vererek konuyu sonlandırmak istiyorum. Önemli nedenlerden biride Biotin eksikliği olup, öncelikle Biotin nedir? Onu anlayarak konuya devam edelim. Biotin ya da diğer isimleri ile B7 ve H Vitamini saçın ihtiyacı olan vitamindir. Bu vitamin eksik olması halinde saçta kalite kaybı yanı sıra tırnaklarda kırılma, soyulma ve beyaz lekeler görülür. İyide hocam tırnak ile saçın ne alakası var diyebilirsiniz. Saç ile tırnak keratin dediğimiz aynı maddeden meydana gelmektedir. Saçlara renk veren melanin hücresi olup, tırnaklarda bu yoktur. Melanin hücresi ölmesi ile saçlara renk verilmez. Bizde buna saçlar ağardı deriz. Aslında ağarma değil de tırnak ile aynı renkte orijinal halinde çıkmaktadır. Biotin eksikliğine neden olan faktörleri görelim. En önemli neden beslenme alışkanlığı ile alakalı olup, Biotin içeren gıdalardan uzak kalmak diyebiliriz. Çoğu zaman bilinçsiz yapılan diyetler bu sorunu karşımıza çıkarmaktadır.

Sivilce İlaçları: Biotin eksikliğine neden olan bir diğer husus ise ergenlik dönemindeki gençlerde sık görülen sivilce tedavisinde kullanın ilaçların içerisinde yer alan zoretanin biotin eksikliğine neden olmaktadır. Bu ilaçları kullanacaksanız mutlaka 1 ya da 2 MG Biotin ile birlikte kullanın.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Uzun bir yazı fakat okumanız halinde erkekler, kadınlar, çocuklar ve gençlerde dökülme nedenleri ile nasıl önleneceğine dair geniş kapsamlı bilgileri bulursunuz. Saç dökülmesi nasıl önleneceğine dair bilgiler yukarıda verilmiş olup, aynı detayları tekrarlamak istemiyorum. Şimdi sizlerden gelen sorulara verdiğimiz cevaplarla devam edelim.

Op. Dr. Atilla KAYA Sorularınızı Yanıtlıyor
Saç Ekimi ve Saça Dair Her Şey kitabının yazarı aynı zamanda IDEA Bakırköy Kliniğinde genel cerrahi ve medikal estetik uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA (Dr. Kaya) sizlerden gelen sorulara yanıt veriyor. Sayfanın alt kısmında yer alan soru ve öneri formundan sorularınızı iletebilirsiniz. Sıkça sorulan soruları sayfaya dahil ederek aynı sorunun tekrar sorulmasını önlüyoruz. Yazının devamında en sık sorulan sorular ve cevaplarını bulacaksınız.

Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?
Bu soruya 2 farklı cevap verilmesi gerekir. Hem çıkar hem de bir noktadan sonra çıkmaz. Demek istediğimi daha net anlamak için saçın yaşam döngüsüne bakmak lazım. Kafamızda 100 ile 150 Bin arasında kıl kökü bulunmaktadır. Bunların %10’u sürekli dökülerek yenilenmektedir. Bu nedenle günlük 100 tele kadar saçların dökülmesi normaldir. Tabii ki saçlarda açılma ya da seyrekliğe neden olmaması gerekir. Saç çıkar 2-10 yıl arasında yaşar ve yenilenmek üzere dökülür. Dökülen kılın yerine 6 ay içinde yenisi çıkar. Yeni çıkan kıllarda sağlık sorunu olmaması halinde 2-10 yıl yaşar dökülür. Bu döngü insan hayatı boyunca 10-15 defa devam etmektedir. Yani dökülen saçlar yeniden çıkar. Fakat çıkan kılların ne kadar yaşayacağı önemlidir. Erkek tipi saç dökülmeniz varsa ve herhangi bir önlem almadıysanız sizin saçlarınız 3-6 ay yaşayacak ve yeniden dökülecektir. Bu şekilde 5-10 yıl arasında saçınızın ömrü son bulacak ve kellik ile karşı karşıya kalacaksınız.  O nedenle mutlaka önlem alarak saçların yaşam sürecini uzatmalısınız.

Şampuan Saç Dökülmesini Engeller mi?
Bundan 20 yıl öncesine kadar saç ve vücut temizliği için sabun kullanılırken günümüzde şampuan daha yaygın kullanılmaktadır. Dikkat ederseniz kullanım alanı temizlik amaçlı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle saç dökülmesine etkisi sandığınız kadar değildir. Gelen sorulara baktığımızda şu şampuanı kullandım halen saçlarım dökülmeye devam ediyor gibi soruları sık görüyoruz. Dökülmeye devam etmesi normal olup, çünkü tek başına önlemesi imkansızdır. Sadece tedavinize ek ürün olarak medikal şampuanların kullanımı önerilmektedir. Bunun dışında markası ne olursa olsun. Şampuan çeşitleri ile dökülmeyi durdurmanız imkansızdır.

Saç Dökülmesi Geçer mi?
Güzel bir soru diyebilirim. Çünkü konu içerisinde bu detayı atladığımızı fark ettim. Evet saç dökülmesi dökülmenin nedeni ve tipine göre geçebilmektedir. Daha doğrusu Telogen Effluvium dediğimiz geçici saç dökülmeleri insan hayatında sıkça görülür. Özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar bu süreçte çok fazla hormonal dalgalanmaya neden olduğu için geçici dökülmeye neden olur. Bunun dışında kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları da yan etkileri arasında saçların dökülmesine neden olmaktadır. Bunun gibi geçici dökülmeye neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Fakat genetik yani erkek tipi dökülme sürekli artan sorun olup, kendi kendine geçmez.

Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Güzel bir soru başlığı daha diyebilirim. Evet saçların dökülmesi bazen saçlarımız ile alakalı değil de vücudumuzda oraya çıkan hastalıklarla ilgili olabilir. Yukarıda kadınlarda görülen saç dökülmesini ele alırken kısa adı PCOS olan (Polikistik Over Sendromu)  ile alakalı olduğunu gördük, bunların dışında lupus ve guatr gibi hastalıklar saç dökülmesine neden olmaktadır. Yani dökülme probleminiz varsa muhtemelen farklı bir sağlık sorununuzda olabilir.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Evet arkadaşlar sorunu kendi kendimize çözmek yerine mutlaka bir uzman desteği almak gerekir. Hiç olmazsa muayene olarak tedaviye yönelik öneriler almak gerekir. Bunun için gidilmesi gereken doktor cildiye uzmanı olup, aynı şekilde Dermatoloji ya da deri ve zührevi hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel ya da kamu hastanelerinden randevu alarak muayene olabilirsiniz.

REFERANSLAR

 1. Rhodes, T., Girman, C. J., Savin, R. C., Kaufman, K. D., Guo, S., Lilly, F. R., … & Chumlea, W. C. (1998). Prevalence of male pattern hair loss in 18–49 year old men. Dermatologic surgery, 24(12), 1330-1332.
 2. Phillips, T. G., Slomiany, W. P., & Allison, R. (2017). Hair loss: common causes and treatment. American family physician, 96(6), 371-378.

116 Yorum

 1. İyi günler doktor bey. Genetik olmayan saç dökülmem var. Senorik dermatit. Rica etsem Saç kaybını önlemek için yazdığım haplardan hangisini önerirsiniz?saygılar ( Ql vitamin complex, biotin, menopecia, xpecia)

 2. Merhaba hocam. Saçımda yıllardır kaşıntı yağlı kepek ve sonucunda saç dökülmem oldu. Şunu öğrenmek istiyorum: mantarlı veya egzamalı kafaya saç ekimi yapılır mı?saygılar

 3. Hocam merabalar 27 yaşındayım saçımın önünde ve tepe kısımlarında dökülmeler ve seyreklik saç zayıflıgı mevcut aşırıda yağlanma oluyor cevabınız için şimdiden teşekkürler

 4. Merhabalar hocam, saçlarımda egzamaya sahibim ve az miktarda dökülmeye başladı.Aynı zamanda burun kenarımda ve kaşımda da egzama var.Ne kullanacağımı da şaşırdım.Annemde de var.Ek takviye alsam mı bilmiyorum.Daha önce de kanser tedavisi görmüştüm ve reglde olmuyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar.

  • Doktorun Cevabı

   Egzama için dermotto losyon ve sebodeem şampuan, biotin günlük 10mg, burun çevresindeki egzamanız için hem losyonu hem şampuanı bunlara ek olarak tamamen bitkisel içerikli pruzon pomatı kullanabilirsiniz.

 5. Hocam merhaba benimde uzun süredir saçımda kaşıntı, yağlanma ve aşırı derecede dökülme var doktora gittiğimde egzema dedi artık bu dökülme iyice psikolojimi bozmaya başladı saclarim artık tel olarak daha inceldi son 4 5 aydirda dokulmem çok yoğunlaştı böyle devam ederse kel kalıcam bana ne önerirsiniz söylediğiniz solüsyon ve tabletleri ne kadar süre kullanmamız gerekir?

  • Doktorun Cevabı

   Egzama için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz,ayrıca saçınızıın kalitesinin artması için biotin tablet ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 6. Ve aşırı dökülüyorlar asla durduramıyorum. Pcos hastasıyım 22 yaşındayım ama regli olduğum ilk andan beri bu rahatsızlık var ve hiçbir zaman böyle dökülmedi.Egzama başladıktan sonra dökülme durmadı.Saçlarım seyrekleşti.Lütfen yardımcı olur musunuz? Saçlarımı nemlendirmeli miyim yoksa yağlı saçlara uygulanan şeyleri mi uygulamalıyım anlayamıyorum.

 7. 28 yaşında erkek bireyim. Babamda ve uzak akrabalarım da ortalama 20 yaşında başlayan ciddi kellik mevcut. Benim ise alnım biraz açık ve genellikle saçımın kuvvetsiz olduğunu hissederim ve ara ara saç diplerimde ağrı olur. Son birkaç yılda saçımın ön tarafı çok az daha açıldı ve seyrekleşti. Fakat yaklaşık 1 yıl önce saçımın en ön bölümünde ceviz büyüklüğünde bir alan çok ciddi şekilde seyrekleşti ve tekrar düzelmedi. Son 10 yıldır %80 bitkisel şampuanlar kullandım genelde saçlarım kısaydı ve saçıma kimyasal sürmezdim ve fön kullanmazdım, son 3-4 yıl ise saçım biraz daha uzun fön makinesi ile şekillendiriyorum ve wax kullanıyorum. 6 ay önce Minoxil kullanmaya başladım 4-5 ay kullandım biraz artış oldu sonra sürekli devam ettirmek istemediğim için bıraktım. Kalıcı olarak düzeltmem için öneriniz ne olur?

  • Ayrıca çenem ve kaşımda egzemalar var

  • Doktorun Cevabı

   Ailesel olarak genetik dökülmeye yatkınlığınız var,durum o ki sizde de dökülme yaşanacak.Saçınız da kalıcı kalite artışı istiyorsanız ya düzenli ilaç kullanmalısınız yada zamanı gelince ekim yaptırmanız gerekebilir.

 8. Hocam annem 75 yasinda. 1 yil once bir dermatolog tarafindan Anneme sac derisinde egzama teshisi konuldu. Ketoral sampuan ve Exipial emulsiyon verdi doktoru. Sampuani 1 yildir kullaniyor fakat losyonu kullanmayi ihmal etmis. Su anda saclari cok dokuluyor. Sampuani kestik hemen. 65 yas ustu oldugu icin sokaga da cikamiyor malum virus Corona sebebiyle. Sartlar normale donunce mutlaka size muayene olmaya gelecek. Ancak o vakte kadar sac dokulmesini onlemek icin ne onerirsiniz. Ne yapsin, ne kullansin ? Ailemizdeki kadinlarda kesinlikle kellik yok. Fakat Annem cok uzgun saclari cok fazla dokulur oldu.

  • Doktorun Cevabı

   seboreik dermatiti varsa Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.losyonu dermatitin şiddetine göre haftada 2-4 kez uygulayıp bone takıp 3-4 saat bekletsin ve arkasından seboderm şampuanla yıkayın. saç dökülmesini önlemek ve cildin daha çabuk iyileşmesini sağlamak için Menopecia tablet günde 2 tane ve HP 10 mg Biotin tablet kullansın. Uzun süre tedavi edilmeyen seboreik dermatit saç dökülmesine neden olur.

   • Hocam cok tesekkur ederim cevabiniz icin. Coronovirus kaynakli su zor gunlerde, bu uzaktan yaptiginiz oneriler cok degerli, sagolun, varolun. Hayat normale dondugunde annemi mutlaka size muayeneye getirecegim. O vakte kadar da onerdiginiz ilaclari ve tedaviyi uygulayacagiz. Tekrar tekrar tesekkur ederim. Saygilarimla.

 9. Hocam merhaba 11 aydır nedenini bulamadığım saç dökülmem var 27 yasında bayanım kan tahlili guatr testleri temiz çıktı uumurtalıklarımda da hiç bi sıkıntı yokmuş kafayı yicem artık neden dökülüyor ☹️ Dökülme tipim de hee yerinden dökülme var kafamdaki bütün saçlı deride dökülme var iyice açılmama başladı lütfen bi yol gösterin bana teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Saçlı derinin her yerinden dökülüyor ve neden tespit edemediyseniz eğer 45 yaşın altında iseniz xpecia tablet ve biotin 5mg tablet başlamanızı öneririm. Xpecia tableti günde 2 doz alın ve durumunuzu gözlemleyin

 10. Merhaba hocam bizde aile boyu anemi yani kansizlik var ve kellesme söz konusu.dogum yaptim saclarim zaten az ince telli ve seyrekti hamilelikte aldigim kan ilaciyla saclarim biraz kendine gelmisti sıklasmisti.ama simdi cok dokuluyor sacimi taramayi gectim dokunmaya korkuyorum ve cok seyreklesmeye basladi ne onerirsiniz

  • Doktorun Cevabı

   gebelikte anemi görülür ama emziklilik döneminde daha çok görülür.kan değerleriniz tekrar düşmüş olabilir,kan değerlernize tekrar baktırmalısınız

  • merhaba hocam.22 yaşındayım.15 yaşlarından bu yana yoğun saç dökülmem var.başımın her tarafından dökülmekte.saçlarım az ince ve uzamıyor.5 cm lik incecik saçlarım bile dökülüyor.gittiğim doktorlar çare olmadı.en son dr.eczanede hazırlanan bir karışım verdi içinde bemiks evigen beklazon badem yağı alkol asit salisik bepanten var.haftafa üç kere dür dedi.en başa telogen eflivium yazmış.bu teşhis 7 senedir sürebilecek bir şeymi.bu arada babamın saçlarıda üstlerden yok.ne önerirsiniz

   • Doktorun Cevabı

    Sürebilir. Xpecia tablet, HP biotin 10 mg tablet ve hairforte sprey başlayın. 3-6 ay kullanın ,istenilen sonuca ulaşırsanız 1 yıl devam edin, eğer 6 ayda hala bir değişim yoksa ilaçları bırakın.
    Op. Dr. Atilla Kaya

 11. Hocam Merhaba saçlarımı her yıkadığımda yaklaşık 5-10 tel saç dökülüyor ve saçlarımın yan kısımlarında gözle görülür açılmalar meydana geldi ırsi olarak ailemizde kel olan yok bu bahsettiğim olay son 2 yıl içerisinde oldu daha önceden böyle bi problem yoktu bu konudan çok muzdaribim cevap verirseniz sevinirim .

  • Doktorun Cevabı

   ailenizde kel olmaması sizde kellik görülmeyeceği anlamına gelmez.dermatologa görünün,kan değerlerinize ,troid hormonlarınıza baktırın

 12. merhaba hocam saçlarımda dökülme ile kepek ve diplerinde kırmızı şekliinde küçuk yaralar var ve burnumun kenarında kızarlık var belli olacak şekilde cildiye doktoru egzama dedi krem ile losyon yazdı tekrar çıkarmı dedi evet dedi kalıcı bir çözüm yokmu bu duruma ne yapmalıyım hocam

  • Doktorun Cevabı

   egzama nedeni bilinmeyen bir hastalık,sıklıkla stresle ilişkilendiriliyor.çıktığı zaman en kısa sürede tedavi etmeye çalışın

 13. barankarabela00@gmail.com

  Hocam saçım uzun olduğu için her gün yıkıyorum. Saçlarımı yıkarken dökülmüyor sadece kuruturken en fazla 10 tane saç dökülüyor. Ailede babam kel dayılarım da kel acaba ilerde ben de kel olur muyum ?

  • Doktorun Cevabı

   kellik geni sizde dominant değilse olmayabilirsiniz ama bunu kestirebilmek mümkün değil

  • Hocam saçlarımda kepek ve kasinti var ayrıca yagli saç tipinede sahibim bir öneriniz varmi

   • Doktorun Cevabı

    Kepek ve kaşıntı egzama düşündürüyor, dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm, beraberinde HP biotin 5 mglık tablet kullanmanız saç sağlığınız korumanıza yardımcı olacaktır.

 14. Merhaba Atilla hocam, 18 yaşında bir erkek aşırı mastürbasyon yaparsa bu saç dökülmesine sebep olurmu? Bazı forumlarda dökülmeye sebep olduğu yazıyordu.

 15. Merhaba hocam saçlarımdaki fazla dökülme nedeniyle cildiyeye gittim. Demri eksikliğim olduğu için saçlarımda dökülme oluyormuş. Şuan demir ilacı kullanıyorum ama doktor ek olarak foltene pharma kadınlar için saç serumu ve foltene pharma onarıcı şampuan kullanmamı tavsiye etti. Bu ürünler dökülme için etkili olur mu ve bir süre kullanıp bıraktıktan sonra daha yoğun bir dökülme yaşarmıyım. Ayrıca demir eksikliği nedeniyle oluşan saç dökülmelerinde sorun giderilirse dökülen saçlar tekrar çıkar mı ?

  • Doktorun Cevabı

   demir eksikliği yerine konursa saçlarınız yeniden çıkar ama çok uzun sürebilir.bu ürünleri kullanırsanız daha kısa sürede saçlarınız canlanır

 16. Bende sıvılcelerım için krem kullanıyorum saçlarıma zararı olurum u dökülür mu hocam

 17. Hocam merhaba, cilt için Monodoks hap kullanmak saç dökermi?

 18. hocam saç dökülmesi testi nasıl yapabilirim yıkamadığım gün daha fazla dökülüyor dokunduğumda .

 19. Akneler için Hap kullanmıyorum hocam krem kullanıyorum yüzüme sürmeme rağmen etkisi olurmu biotin eksikliğine bölesel krem uygulamaları etkilimidir?

 20. Hocam acnegyne krem(akne kremi) sürerken hafiften saç diplerime gelebiliyor uyurken bu dökülme vs yaparmı henüz 2 kez kullandım?

  • Doktorun Cevabı

   sivilce kremleri,asıl biotin sentezini engelleyerek saç dökülmesine neden olur.tedaviniz esnasında günlük 10 mg biotin almalısınız

 21. Hocam uzun bir yorumum daha vardı sanırım silindi tekrara yazayımmı? Cevap bekliyorum çünkü yada sizin facebook yada instagram hesabınızdan yazayım?

 22. Bu arada hocam ideaklinik ve size ait olan sitelerin grafiği, düzeni, menüsü yazı, fontu tıpkı Hairpharma sitesine yor bu gerçekten beni korkutuyor.

  • Doktorun Cevabı

   procapil fransa kökenlidir ve araştırmalar tabiiki Türkiyede değil Fransada yapılmıştır.hairpharma ürünlerinin içeriğine her yerden ulaşabilirsiniz.ürünlerinin içeriğini bu kadar açık,içerikteki maddelerin miktarlarını bu kadar net yazan bir firma varsa buyrun onun ürününü kullanın.ayrıca procapil uzun zamandır bilinen dünya devi ilaç firmalarınında kullandığı bir bileşen,bu nedenle söyledikleriniz çamur at belki izi kalır söyleminden ne yazık ki öte gitmiyor.gerek xpecia gerek hairforte içeriğine bakıp,içeriğindeki maddeler hakkında yapılmış çalışmalara,saç üzerine etkilerine Türkçe ve İngilizce kaynaklardan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.ve günümüzde bilgiye ulaşmak artık zor değil

 23. Hocam merhaba 8 yasinda oğlum var 5 ay önce saç kıran oluştu pozuk para büyüklüğünde iki farklı yerde profesör Dr Ali Tahsin güneş ten ve farklı hastenede dermatoloji uzmanları tarafından belirli tedavi gördüğük ama sonuç alamadık bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen tel 05445463390 teşekkürler

 24. hocam çoğu eczanede bayanlar için xpecia kalmamış erkekler için olanını kullansak farkeder mi

 25. Hocam günde iki kere minoksil kullanıyorum yaklaşık 7 aydan beri bunun yerine günde bir kere hairforte kullansam aşağı yukarı aynı etkiyi görebilir miyim

 26. hocam merhaba yasım 20 telogen effluvium da 3-4 ay dökülen saçlar geri çıkar mı

  • Doktorun Cevabı

   genellikle çıkar.ama çıkmasını kolaylaştırmak için saçın yapı taşı olan vitamin,mineral ve maddeleri içeren xpecia tablet kullanabilirsiniz

 27. Hocam merhaba bende androgenetik alopecia var .6 ay boyunca minoksil kullandım düzenli olarak fakat yaşam şartlarından dolayı günde iki defa kullanmak zor geliyor.Xpeciaya başladım günde iki tablet ömür boyu x peciayı bu dozda kullanmam yeterli olurmu.? Ya da x peciaya ek olarak günde bir kere minoksil kullansam yeterli olur mu?

 28. Merhabalar hocam şu an Xpecia hap kullaniyorum benim bir sorum var ben bandana takiyorum ve enseden dışarı sarkan saçlar beni rahatsız ediyor bende bandananın içine sıkıştırıyorum yaklaşık 6 aydık kullanıyorum ensedeki saçları bandananın içinde sıkıştırıp karıştırdığım
  için ense saçlarım seyrelirmi? Kırılması önemli değil

 29. Saç dilerim kaşıntıyapıyor kendimi tutamıyorum kaşıntıyapıyor sonra saçım dökülüyor aşırı derecede birde saçım çok yağlı günlük yıkasam akşama yağlanır sebamed şampuan kullandım care bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Doktorun Cevabı

   saçlı deride kaşıntı ciddiye alınmalsı gerekir.pek çok sistemik hastalığın belirtisi olabilir.dermatologa görünmenizi öneririm

 30. Sibeltoraman98@gmail.com

  Hocam iyi günler 10 yıldır saçımda zayıfve incelme birde git gide azalıp incelme var 10 yıldır kullanmadığım ne bitkisel kür hakiki yağ fayda vermedi cildiyeciye gittim 5 yıl önce sade kan tahlili yaparak erkek tipi saç dökülmem olduğu ve bir kaç ay eczanede yapım ilaç verdi kullandım fayda vermedi şimdilerde iki aydır on beş günde bir mezo terepi ve p.r.p yaptırıyorum saç ekim merkezinde tavsiyeniz ne olur
  Birde bu arada kansızlıkta var bunun içinde çinko ağırlıklı kan ilacı içiyorum demir depolarım boşalmış dendi doktor onuda ayrıyeten içmekteyim

  • Doktorun Cevabı

   saç dökülmesine yönelik bilimselliği kanıtlanmış ürünler kullanmalısınız.hairforte sprey ve içeriği zengin xpecia tablet kullanabilirsiniz

 31. ea512512@gmail.com

  Hocam 21 yaşımdan gün aldım saçlarım elimi her 5 kez attıgımda toplam 2 3 teli pek geçmiyor dusda 10 15 arası tel dökülüyor doktora gittim saçların gayet güçlü dedi ama zinko hap ve badem yağı ve vitaminli bir kür tarzı bişe önerdi sizce normalmi çok stres oldum oturup saçımı beyaz bir kağıda 20 saniye boyunca silkeliyorum temizken 1 2 yaglıyken 5 6 geliyor korkuyorum sizce normalmidir (anne tarafım kel değil baba tarafında bazen var bazen yok)

 32. Hocam merhaba ben elimi atıp cektigimde tek tek geliyo bikere atıyorum1 tane 2 tane geliyor 20 kez falan yapıyorum 30 tane falan geliyor ama yıkarken 5 tane falan dökülür normalmi

 33. Hocam merhaba ben Mustafa daha 21 yaşındayım saçımda tepe kısmında dikkat edince belli olacak şekilde ortalama 1 lira büyüklüğünde seyrekleşme ve saç genelinde 60 civarı ak var. Baba tarafında kellik yok dayı tarafında sadece birinde var ve ön tarafta
  Bunun sebebi nedir ve geçici midir? Teşekkürler

 34. Merhaba
  Tavsiyenize uydum ve xpecia erkek tablete başladım . İlk bir buçuk ay günde iki kere aldım. Takip eden bir ayda da günde bir kere aldım. Hâlâ devam ediyorum. Ancak saç dökülmem durmadı. Eskiden ne kadar dökülüyorsa şimdide aynı şekilde dökülüyor. Elimi her attigimda 15-20 tel saç geliyor.

  • Doktorun Cevabı

   tek başına kullanımda tek tablet xpecia yeterli olmaz.genetik dökülmeniz varsa procapil yada minoxidil içeren spreyle birlikte kullanmalısınız

 35. Hocam merhaba 22 yaşındayım saçlarım dik ve inçe telli ve içleri gözükür oldu oluşalı şakaklar geri çekildi biraz ve seyrekleşti tepe kısımlarında da dökülme var ama yeniden minik minik çıkıyor ama kaşınıyor günde 60 tane felan dökülüyordur dermotolağa gittim dökülen yerler tekrar çıkar dedi anne tarafı kel de var saçları olan da var baba tarafı da babam da sonradan döküldü ve amcamın birinde var Demir eksikliği var dedi doktor

 36. Hocam sabah hair forte, akşam xpecia kullaniyordum. Ama corcia’nın cinsellik konusundaki yan etkisini hissedince hemen bıraktım. Etkisi belli bir süre sonra tamamen geçti. Belki sırf bana ozel bir durum, bilmiyorum. Hatta kutunun yarısı duruyor. Nasıl devam edeyim tedavime?

  Teşekkürler,

  • Doktorun Cevabı

   içeriğinde kimyasal yok DHT üzerine etkili bitkiseller var.bugüne kadar bu yönde bir şikayet olmadı,bitkisel içerikli olduğu için de beklendik bir etki değil.tedavi konusunda siz bilirsiniz

 37. Merhaba saç ektireli 50 gün oldu e vitamini,çinko,bilgin, proscar ve biotin kullanıyorum.Xpeciada kullanabilir miyim.Ekstira bir etkisi olur mu?Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   xpecia bu kullandıklafınızın hepsini içerir.bu nedenle hepsini bırakıp sadece xpecia kullanabilirsiniz

 38. Hocam merhaba, 10 yıldır farklı ürünler kullanıyorum. Hairpharma-Minoxil en son da 3 senedir Hair forte. Hepsinin de pozitif etkisini gördüm. Ancak son dönemde hair forte nın etkisinin azaldığını ve seyretmenin arttığını görüyorum. Sabah minoxil, aksam hair forte ya da tersi şeklinde bir uygulamaya mı geçsem, yoksa başka bir öneriniz olur mu? Teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   etkinlikte azalma varsa saça yönelik vitamin,mineral ve diğer maddeleride içeren ürün başlamalısınız,bu konuda içeriği en zengin ürün xpeciadır başlayabilirsiniz

 39. Merhaba hocam ben 5 ay zoretanin kullandim tedavim bittikten sonra asiri sac dokulmesi basladi tedavim biteli 3 ay gecti sac dokulmem hic azalmadan devam ediyor 20 gundur 5mg biotin kullaniyorum ama henuz bir faydasi yok ne kadar bir surede etkisi olur?

  • Doktorun Cevabı

   saç dökülmelerinde tedavi sonuçları genellikle 3 ayda alınır.biotin dozunu 10 mg a çıkarmalısınız.

 40. Hocam merhaba. Hem fmf hem de lupus hastasıyım. Son 6 aydır saç dökülmesi şikayetim var. Dermatoloji doktoruna göre erkek tipi saç dökülmesi var.Yaşım 37. Saç dökülmesinin nedeni kullandığım ilaçlar olabilir mi? Yan etkilerinde saç dökülmesinden bahsediyor. Dökülmenin ilaçlardan kaynaklı olduğu nasıl anlaşılabilir? Hangi tahliller gerekir?ilaç bırakıldığında saç dökülmesi gececeği belirtilmiş dolayısıyla gereksiz ilaç mezoterapi v.s. Kullanmak istemiyorum. Konu hakkında ki fikirlerinizi merak ediyorum.
  Kolaylıklar dilerim.

  • Doktorun Cevabı

   kan değerlerinize bakılmalı,aneminiz varsa saç dökülmesine neden olabilir.eğer kulak üstünden seyrelme başladıysa bu genetik tip dökülmenin belirtisidir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 41. 16 yaşındayım ve kafamın neresine elimi atsam saç teli geliyor babam ve amcam kel değil yaşları büyük olmasına rağmen ama dayılarımın hepsi kel ben. Enseden bile saç geliyo ama gelen saçın ucunda. Yağ bezesi veya kök yok kırılıyomu. Dökülüyo mu bilmiyorum bi de biz şehir değişikliği yaptık ve sebebebi nedir merak ediyorum

  • Doktorun Cevabı

   16 yaş genetik dökülme için erken.bu nedenle saç dökülmesine neden olan hastalıklar yönünden araştırılmalısın

 42. Hocam ben bugün saç ekimi yaptırdım. Operasyon sonrası pıhtılaşma olmuş denerek oraya uzaktan birkaç sprey du sıkıldı. Daha sonra bazı kökler daha havada durduğu için tekrar içeri itildi. Coraspirin kullanmam söylendi. Acaba ekim yapılan kökler zarar görmüş müdür? Bir de bu pıhtılaşma neden olur? Yanlış bir uygulama yapılmış olabilir mi?
  Teşekkürler şimdiden ..

 43. Hocam sawpoo ve seboderm şampuan kullanıyorum 1 hafta oldu saclarimda çok dökülme oldu saçında kepek kaşıntı vardı sadece

 44. Merhab hocam.Saçlarım aşırı derecede yağlı.Eli mi her attığımda topak topak saç dökülüyor.Aşırı derece ince ve güçsüz.Kan tahlillerim temiz çıkıyor.Kellik safhasına geldim.Ne yapabilirim

 45. Hocam yaklaşık 2 yıldır Hairforte ve Xpecia tableti düzenli kullandım ve olumlu sonuç aldım.Şu an Hairforte spreyi 1 gün arayla Xpecia tableti hergun 1 tane kullanıyorum. Size sorum şu ben Hairforte spreyi bıraksam ve günde 1 tablet Xpecia kullansam bu saçımı korurmuyum.Yoksa dökülme artar mı.

 46. Erkek tipi saç dökülmesi yaşımdan büyük göstermem ve aşırı derecede kıllanma (kalın siyah)kıllar tedavi için bana yardımcı olursanız sevinirim hocam teşekkürler bu arada yaş 24 ve tahlillerde karaciğer yağlanması çıkıyor vücudum aşırı yağlı

  • Doktorun Cevabı

   genetik dökülmeye yönelik tedavi alabilirsiniz.vücut kıllarınız içinde laser epilasyon yaptırabilirsiniz.aşırı yağ için dermatologla görüşün

 47. cansutan0000@gmail.com

  Iyi gunler. Maden muhendisiyim. Mesaim boyunca baret takmak zorunda kalıyorum ve yer altında çalışıyorum. Saclarim ince telli ve yaklaşık 7 senedir saç dökülme şikayetim var fakat bu şikayetim son 3 senedir daha da artti neredeyse kellik boyutuna ulaştı. Ailemde de keklik sorunu olanlar var.Nasıl bir tedavi yolu izlemeliyim ?

 48. Omercaan@hotmail.com

  Atilla hocam merhaba,
  Sac ekimi olalı 20 gün oldu. Donör bölge şok dökülme fazlasıyla gerçekleşti. Donör bölge şok dökulmesini kamufule etmenin bir yöntemi var mıdır?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim. Çok teşekkür ederim. Saygılar, selamlar, hürmetler.

  • Doktorun Cevabı

   donor bölgede şok dökülme olmaz.köklere zarar verdikleri için dökülmüş.kamufle etmenin yolu hepsini sıfıra kesmek
   Op.Dr.Atilla Kaya

 49. Slm hocam benim yaklaşık 10 yıldır saç dökülme problemim var ailede genetik dökülme var ben iki yıl protez saç kullanmaya başladım ama ancak iki yıl dayanabildim Ve iki aydır prp hairforte sprey xpecia tablet ile sawmpoo Şampuan kullanıyorum şuan için dökülme yok ama protez altındaki saçımın güçlenmesi için başka bir şey kullanmam gerekiyor mu yoksa bunlar yeterli mi bi de bu prp en fazla kaç seans yapsam yeterli olacaktır 6 tane diyor lar 6 dan fazla zarar limi açan hocam
  Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden

  • Doktorun Cevabı

   kullandığınız ürünler yeterli.düzenli kullanımla istediğiniz sonucu alabilirsiniz.fakat dökülmeniz 3 yıldan daha eski olduğu için bazı köklerde fibrozis gelişmiş olabilir.fibrozis oluşan köklerde saç çıkmazbirde protez kullandığınız için saçlı deri yeterince havalanamadığı için saçların çıkışında gecikme olabilir.prp size kalmış,ürünleri düzenli kullandıktan sonra prp yaptırmanıza gerek yok
   Op.Dr.Atilla Kaya

 50. Hocam 40 yaşındayım saçlarımın üst kısmında incelme ve güçsüzleşme var , aşırı dökülme yok , ne önerirsiniz

 51. nurside67@hotmail.com

  Saçlarım dökülüyor saçını kazıdım doktora gittim demir depoların boşalmış dedi aynı zamanda sedef hastasıyım 46 yaşındayım şimdi iğne yapılacak dediler ne yapmam lazım

 52. merhabalar annem 58 yaşında gitmediği doktor kullanmadığı ilaç kalmadı saç dökülmesi hala devam ediyor menopozda zaten tırnakları da aşırı incelme kırılmada oluyor d vitamini dışında kan değerleri normal çıktı bunun için ne önerebileceğiniz bir laç varmı söylermisiniz hormonlarla alakasıda olabilrmi

  • Doktorun Cevabı

   menopozda saç dökülmesi ve diğer menopoz şikayetlerini ortadan kaldırmaya yönelik Menopecia tablet almasını öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 53. 42 yaşındayım saç tepe noktası seyrek 3 aydır minoxi kullanıyordum şu an dht bastırması için içinde %3 procapil bulunan ” hairfote ” kullanıyorum başkabir ( minoxil ,dutastirid , finasterid veya azelaik asit tozu topikal olaarak ) katmama gerek var mı? sadece hairforte kullansam yeterli mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim