Basur Nedir, Neden Olur?

Hemoroid, rektum ve anüs çevresinde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan kanamalı bir hastalıktır. Halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinir. Mayasıl hatalı bir tabir olup, daha çok anal dermait dediğimiz (makatta kaşıntı) problemini ifade eder. Hemoroit hastalığı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Günümüzde her 4 kişiden 3’ünün basur olduğunu biliyor muydunuz? Evet, arkadaşlar Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırma gösteriyor ki insanların %50 gibi büyük bir bölümünde hemoroid rahatsızlığı bulunuyor.  Hastalık iç ve dış olmak üzere 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

İç Basur Nedir?

Rektum dediğimiz yer (kalın bağırsağın son kısmında) bulunan toplardamarların genişlemesi halidir. Hastaların meme olarak tabir ettiği şişlik aslında genişlemiş toplardamardır. İçerisinde kalbe gitmesi gereken kirli kan bulunur. İlk başlarda bu şişlik fark edilmez. Sadece dışkılama esnasında ağrısız kanama görülür. Sorun ilerledikçe toplardamardaki genişleme artar, anüs dışına çıkacak kadar genişleyebilir. Bu genişlemeyi takip etmek için 1 ile 4 arasında numaralandırma (derecelendirme) yapılmaktadır. Hemoroid belirtileri yazımızda bu derecelendirmeyi ele alacağız.

Dış Basur Nedir?

Başlıkta da belirtildiği gibi hemoroid aynı zamanda anüs çevresinde de olabilmektedir. Dış hemoroid dediğimiz bu durum anüs çevresinde şişlik ve ağrıya neden olur. Aşağıda yer alan görselde hastalığın görüldüğü yer gösterilmektedir.

Hemoroid (Basur)

Basur Neden Olur?

Değerli arkadaşlar hastalığın yapısı ve görüldüğü yeri anlatmaya çalıştım. Şimdi ise hastalığa neden olabilecek etkenleri belirtmek istiyorum. Öncelikle kesin nedeni bilinmemekle birlikte sorunun kaynağı karın bölgesinde artan basınçtır. Basınç artışına neden olan etkenler arasında kabızlık, ıkınma, gebelik, fazla kilo bulunmaktadır.

Kabızlık, Ikınma

En önemli nedenlerden biri hiç şüphesiz konstipasyon dediğimiz kabızlık olmaktadır. Her yaştaki insanı etkileyen bu sorun maalesef çok fazla ciddiye alınmıyor. Oysaki hemoroid, anal fissür, anal hematom gibi hastalıkların doğrudan ya da dolaylı nedenidir. Asıl sorun kabızlıktan öte çözüm olarak görülen ıkınma alışkanlığıdır.

Hemoroid nedenleri

Kabızlık problemi olan insanlar tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmektedir. Bunun nedeni dışkılama ihtiyacını ıkınarak gidermeye çalışmalarıdır. Bu durum maalesef damarlarda aşırı basınca neden olmaktadır. Uzun bir süre bu şekilde dışkılama ihtiyacını gideren insanlarda hastalık kaçınılmaz hale gelir. Önerim tuvalette 3 dakikadan fazla zaman geçirmemeniz yönünde olmaktadır. Kabızlık nasıl giderilir? Sayfasında ise yine çok faydalı bilgiler sizi bekliyor.

Anal Fissür ve Anal Hematom’da Kabızlıkla Alakalıdır
Konstipasyon sadece hemoroit problemine neden olmaz. Aynı şekilde makat hastalıkları arasında önemli bir yere sahip olan Anal Fissür (makat çatlağı) ve Anal Hematom (makatta pıhtı toplanmasına) neden olmaktadır. Yani kabızlık ciddi bir sorun ve önlem alınmadığında daha da sıkıntılı durumlara neden olmaktadır.

Gebelik

İncelediğim kaynaklar kadınlarda hemoroid hastalığının biraz daha fazla olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise gebelik ve doğum gösterilmektedir. Gebelik esnasında artan kan değeri, bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte karında artan basınç, hareketsizlik ve normal doğum yapan anne adaylarında doğum esnasında ıkınma yine hemoroit nedenleri arasında yer almaktadır.

Fazla Kilo

Nedenlerden biri de insanların ideal kilosunun üzerinde olmasıdır. Fazla kilolu insanlarda damar basıncı normalden 2-3 kat daha fazla olmaktadır.

Ağır Kaldırma

İnsanlar farkından olmadan da damarlarda yüksek basınca neden olabilir. Yaptığı iş ya da sporu örnek gösterebilirim. Mesela vücut geliştirmek, kas yapmak isteyenlerin antremanları sürekli artan ağırlıklar kaldırmaktır. Ağırlık kaldırma esnasında damarlarda aşırı basınç oluşmaktadır. Uzun süre bu şekilde spor yapan insanlarda hemoroid kaçınılmaz hale gelir. Tabii ki ağırlık kaldırmayı gerektirmeyen spor türlerinde sorun yoktur.

Yaşlılık

Birçok kaynakta hastalığın 45-60 yaş arası insanlarda daha sık görüldüğünü belirtmektedir. Bunun nedeni yukarıda belirttiklerim yanı sıra dokuların zayıflaması ile alakalıdır. Toplardamarların etrafındaki koruyucu dokular, kaslar ilerleyen yaşlar birlikte zayıflayarak risk teşkil etmektedir.

Genetik

Yine birçok kaynakta nedenlerden biri de genetik olarak gösterilmektedir. Ailesinde böyle bir hastalık olanların daha dikkatli olması gerekir. Açıkçası genetik olduğuna dair çok fazla kanıt bulunmamaktadır.

İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları

Sorunun sebeplerini en önemliden aşağı doğru başlıklar halinde sıralamaya çalıştım. Az görülen nedenlerden biride inflamatuvar barsak hastalıkları olmaktadır. Kişide Crohn ya da ülseratif kolit olması yine riskli hale getirmektedir.

1.261 Yorum

 1. Caresiz hasta

  Merhaba iyi günler hocam bende kondilom vardı tedavi oldum ama yapan doktorun tedavisinden memnun kalmadım sizin klınıklerde tedaviyi devam edebılır mıyız daha önce baska bı dr a gıttım bana yuksek malıyet cıkardı sızde ne kadar olabılır tahmını olarak .kolay gelsın ıyı calısmalar

  • Doktorun Cevabı

   Kliniklerimizde yeniden çıkma olasılığı nedeniyle paket program uygulayıp 1yıl boyunca takip ediyoruz. Kondilom tedavisini ameliyatzız RF ile yapıyoruz. 05426210888 nolu telefondan etraf bilgi ve randevu alabilirsiniz

 2. Hocam bu illeti 15yıldır çekiyorum tuvaletten çıkınca 2tarafta şişlik oluyor yürüyüşümü dahi değiştiriyor fakat 15dakika oturup üzerine basınç yapınca şişlik iniyor ve rahatlıyorum ve 2tarafta sönük şişlik kalıyor ağrı kesiliyor.ameliyatsız dikişsiz iyileşmek istiyorum mümkünmüdür?

 3. Makatrahatsizi

  Muayen ücreti olarak 75 TL alınıyormuş. Tedavilerde de bir ücret alınıyor mu yoksa SSK geçerli mi??

  • Doktorun Cevabı

   SSK lı hastalar için muayene ücreti %50 indirimlidir, muayene ile sorun belirlenir, tedavide de özel hatalarımız için belirlediğimiz ücretin yarısını ödersiniz

 4. merhaba , 2 normal doğumdan sonra hemoroidlerim oluştu.Tekrar ağrı yapınca 10 gün önce bir klinikte tedavi gördüm. Doktor 4 tane hemoroidim oldunu söyledi.ic hemoroidlerim old nu da söyledi. lazer ameliyatı önerdi.Aynı gün içinde lazer ameliyatı oldum.Hicte söylendiği gibi ertesi gün ayağa kalkabilirsiniz olayı olmadı.30 dk ayakta kalsam ağrım başlıyor hemen.Bir hafta ara ara ağrım oldu hep.Simdide hemoroid memelerinde küçülme olmuş ama tamamen gitmesi gerekmiyor muydu yoksa zamanla mi gidecek anlamadım ben.izledigim videoda tamemen hemoroid yok oluyordu zamanla.Ağrımda geçmedi.Simdi bana doğru uygulamamı yapılmış.yardımcı olur musunuz ?

  • Doktorun Cevabı

   merhaba Nihal hanım
   siz sanırım normal ameliyatta laser kullanılmış,ameliyatsız tekniklerle tedaviniz yapılsaydı yatak istirahatine gereksinim duymazdınız.makat hastalıklarında erken iyileşmeyi sağlamak,nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeli ve kabız kalmamalısınız

 5. Makatrahatsizi

  Basur Ameliyatindan ićin en kolay yöntem lazer tedavisi mi?? Ameliyat sonrasi iyilesme ne kadar zaman alir ve ağrö çok olur mu?en kolah yöntem hangisi

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid tedavisinde seçilecek yöntem hemoroidin derecesine göre değişir.bu nednele muayene olmadan yorum yapmak doğru olmaz.tabiiki ameliyatsız yöntemlerle tedavide ağrı daha az ve iyileşme daha hızlı olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri