Ana Sayfa / Diğer Makat Hastalıkları / Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Randevu Al

Birçok insanın elinde, ayağında sıkça gördüğümüz verruko vulgaris ya da halk arasındaki tabiri ile siğil problemi toplumda yeteri kadar ciddiye alındığını söyleyemeyiz. Vücudumuzda görüldüğü yere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Bulaşıcı bir tür HPV virüsü olması nedeniyle kesinlikle sakınılması gereken sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Çünkü başta aileniz olmak üzere toplumda birlikte yaşadığınız insanlarla bulaşma riski bulunmaktadır. Sorunun geçmişi çok eskiye dayanmakta olup, 3000 yıllık mumyada bile siğil problemine rastlanmıştır. Büyük ölçüde zararsız olmasına karşın kadınlarda serviks kanseri dediğimiz (rahim ağzı) kanserine yol açmaktadır. Aynı şekilde erkeklerde önlem alınmadığında penis ve anüs kanserlerine neden olabilmektedir. Siğiller 5 farklı çeşidi ile karşımıza çıkmakta olup, bu sayfada kadın ve erkeklerde en sık görüleni anal siğilleri ele alacağız.

Anal Kondilom Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Nedir?
Evet arkadaşlar sorunun tıp dilindeki adı Anal Kondilom (Condyloma Acuminatum) olup, daha çok yetişkin insanlarda görülmektedir. Bunun en önemli nedeni cinsel ilişkiye girme yaşı diyebiliriz. Erkeklerde anüs ve penis, kadınlarda ise yine anüs içi ve çevresi ile genital bölgede görülmektedir. ABD’de yaşayanlarda yapılan araştırmalarda her yıl 1 milyon yeni makat siğili teşhisi konmaktadır. Yani sorun hayli yaygın olduğu görülmektedir. HPV virüsü yaklaşık 100 farklı türü olmasına karşın anal ve genital bölgede görülen tip 6 ve tip 11 neden olmaktadır.

Neden Olur?
Sorun kendiliğinden ortaya çıkmak yerine daha çok bu virüsü taşıyan insanlardan bulaştığı bilinmektedir. Bulaşma nedenleri arasında başta cinsel temas olmak üzere ortak kullanım alanları ön plana çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse siğil problemi olan bir insanla aynı havluyu kullanmak bile risk içermektedir. Özellikle 30 yaş altı insanlar daha fazla risk taşımaktadır. Belirli bir yaş aralığı vermek gerekirse 15-35 yaş arasında yer alanlar daha fazla risk taşımaktadır. Şimdi dilerseniz makat siğiline neden olan faktörleri başlıklar halinde görelim.

Cinsel İlişki: Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi en önemli etken cinsel ilişki olup, cinsel yönden aktif olan kadın ya da erkeklerin %50 gibi büyük bir bölümü anal kondilom riski taşımaktadır. Kadın ve erkek arasında yaşanan cinsel temas yanı sıra homoseksüel ilişi yaşayan erkeklerde de sıkça görülmektedir. Yani oral ve anal cinsel temas ile kolayca bulaşabilmektedir. Bulaşma şekli mukoza (derinin) aşınması şeklinde bulaşmaktadır. Bunun için yakından tanımadığınız insanlarla cinsel temaslardan uzak durmak gerekir. Eşinizde böyle bir sorun olması halinde ise cinsel birleşim esnasında prezervatif gibi koruyucu ürünler kullanabilirsiniz. Tabii ki %100 koruyucu etkisi olmayan bu ürünlere de tam olarak güvenmemelisiniz.

Ortak Kullanım Alanları: En önemli neden cinsel ilişki olmasın karşın bu sorunu taşıyan insanlarla ortak alanları kullanmak yine riski artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse alafranga dediğimiz oturmalı tuvaletler risk taşımaktadır. Klozet üzerine koruyucu herhangi bir ürün koymadığınızda risk artmaktadır. Sizden önce makat siğili olan biri kullanması halinde ciddi risk taşımaktadır.

Siğil Olan İnsanlarla Temas Düşük ama muhtemel nedenlerden biride el ile temas olup, özellikle anal kondilom olan biri havuz, banyo gibi alanlardan çıktığında tokalaşmanız ya da vücut teması kurmanız halinde yine risk almanız muhtemeldir.

Genetik: Doğum yapacak anne adayları bu konuda kesinlikle dikkatli olması gerekiyor. Çünkü doğum esnasında siğilleri olması halinde bebeğe bu virüsler bulaşabilmektedir. 0-3 Yaşında bebeklerde nadirde olsa bu sorun görülmektedir. Böylesi bir durum olması halinde cinsel taciz durumu göz ardı edilmemesi gerekir.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olanlar: Vücudumuzun en önemli noktalarından biri hiç şüphesiz bağışıklık sistemi olup, insanı hastalıklar ve virüslerden korumaktadır. Fakat bazen bağışıklık sistemi yeterli güçlü olmayabilir. Böyle bir durumda olmanız halinde maalesef HPV virüsü de size kolaylıkla bulaşabilmektedir. Özellikle kanser tedavisi gören hastalar çok dikkatli olması gerekir. Çünkü kemoterapi bağışıklık sistemin zayıflattığı için birçok hastalığa açık hale gelmektedir.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?
Evet arkadaşlar sorunun yapısını ve nedenlerini aktarmaya çalıştım. Şimdi ise sorunu nasıl anlayabileceğimize bakmak istiyorum. Siğil denince hepimizin yakından tanıdığı pütürlü şişlikler olup, fakat bilmediğimiz bir husus ise bazen görünmeyecek kadar küçük boyutlu olabilmektedir. Bunun dışında bir ya da birden fazla olabilmektedir. Çünkü mevcut virüs diğer insanlara bulaştığı gibi bizde de yayılmaya neden olabilir. Şimdi dilerseniz erkekler ve kadınlarda anal siğilin nasıl anlaşılacağına dair detayları görelim.

Anal Kondilom Resimleri
Resim yayınlamak istiyorum ama maalesef müstehcenlik içerdiği için özenle seçerek yayınlamamız gerekiyor. Aşağıda bir kaç görsel yer almaktadır.

Genital Siğil

Makat Siğili

Kadınlarda Makatta Siğil: Öncelikle gerek anüs içi ve çevresi gerekse vajina içi ve çevresinde sıkça görülebilir. Hanımlar bu bölgelerde ortaya çıkan şişliklere karşı dikkatli olması gerekir.

Erkeklerde Makatta Siğil: Kadınlar gibi yine en sık görüldüğü nokta anüs çevresi ve rektum iç kısmı olup, bunun dışında penis ucu ve çevresinde sıkça görülmektedir. Erkekler bu bölgelere özellikle dikkat etmesi gerekebilir.

Makat Siğili Belirtileri Nelerdir?

Evet arkadaşlar tip 6 ve tip 11 HPV virüslerinin görülme yerlerini yukarıda öğrendik, şimdi ise hangi bulgu ve belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini görelim. Siğili bilmeyen, tanımayan yoktur.  O nedenle bu hususu geçerek daha çok neden olduğu şikayetleri ele almak istiyorum. İlk olarak vücudumuzda sorunun ne kadar zamanda ortaya çıktığına bakalım.

Sorunun Ortaya Çıkması Aylar Sürebilir: Örnek HPV virüsü (makat siğili) olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde kişide mevcut virüsün sizde ortaya çıkması minimum 3 ay sürmektedir. Bazen 6 ay ve daha fazla zamanda ortaya çıktığı görülmektedir. Yani aman efendim yaptık, ettik bir şey olmuyor mantığı ile hareket etmeyin.

Kaşıntıya Neden Olur: En önemli belirtilerinden biri kaşıntı olup, makatta ve genital bölgede rahatsız edecek düzeyde kaşıntıya neden olur. Yani ortaya çıkan kaşıntı problemleri her zaman masum değildir. Büyük ölçüde altında yatan önemli bir neden bulunmaktadır. Kaşıntı nedenlerinden biri de makat siğili olup, tabii ki tek başına yeterli bir neden değildir. Makatta kaşıntıya neden olan Anal Dermatit, Hemoroid, Anal Fissur,  Anal Apse, Kıl Kurdu ve Anal Fistül gibi durumlar neden olabilmektedir. 1 Haftadan uzun süren kaşıntı probleminiz varsa mutlaka bir doktora müracaat etmelisiniz.

Kanama Yapabilir: Siğiller herhangi bir ağrı ve acıya neden olmazken bazen zorlanmaya bağlı olarak kanamaya neden olabilir.  Özellikle kadınlarda genital bölgede görülen siğiller cinsel ilişki ve normal doğum esnasında kanamaya neden olduğu bilinmektedir.

Makat Siğili İçin Hangi Doktora Gidilir?
Evet arkadaşlar hastalığın neden olduğu belirtileri de gördükten sonra bu tür problemi olan insanların çözüm için ne yapması gerektiğini ele alalım. Öncelikle utanma duygusundan sıyrılarak mutlaka doktora muayene olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Pe ki anal ve genital bölgede görülen siğillerin tedavisi için hangi doktora ya da bölüme muayene olmalıyız. İşte burada biraz dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü birçok bölüm bu konuda size yardımcı olmasına karşın en etkili bölüm genel cerrahi olacağını düşünüyoruz.

Kadın Doğum Uzmanı (Müdahale Etmez Yönlendirir)
Özellikle kadın hastalar genital bölgede bu sorunla karşılaştıklarında çözümü kadın doğum uzmanında aramaktadır. Teşhisi konusunda doğru bir seçim olmasına karşın tedavi seçenekleri hususunda size yardımcı olmayarak mutlaka cildiye ya da genel cerrahi uzmanına yönlendirecektir.

Dermatoloji (Kısıtlı Müdahale İmkanı Bulunur) Diğer adı cildiye olan dermatoloji uzmanları cilt yani deri üzerinden görülen hastalıkların teşhis ve tedavisini yapmaktadır. Siğil içinde tercih edebileceğiniz bu bölüm tedavi olarak Krioterapi dediğimiz siğilleri sıvı azot ile dondurmaktadır. Bu uygulama tam anlamı ile yeterli olmayabilir.

Genel Cerrahi (Proktoloji Uzmanı) Önerilir: Evet arkadaşlar makat siğili tedavisinde en alakalı bölüm olarak genel cerrahi önerilmektedir.  Fakat burada dikkat etmeniz bu bölümün çok geniş bir alan olduğu ve kendi içerisinde branşlaşma yönüne gittiğidir. Anal bölge hastalıklarına bakan bölümü Proktoloji olup, daha deneyimli oldukları söylenebilir. Hangi doktora ya da bölüme gideceğimizi gördüysek şimdide teşhis ve tedavinin nasıl yapılması gerektiğini görelim.

Makat Siğili Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazı içerisinde sürekli belirttim ama tekrar değinmek istiyorum.  HPV virüsü bulaşıcı olması nedeniyle fark ettiğiniz anda mutlaka tedavi olmalısınız. Bir şey olmaz, kendi kendine geçer diye düşünürseniz sizde daha fazla yayılması yanı sıra aileniz ve çevrenizdeki insanlara bulaştırırsınız. Tedavisine baktığımızda oldukça kolay olmasına karşın tam olarak kurtulmak için biraz sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Şimdi başlıklar halinde tedavinin nasıl yapıldığına bakalım.

Elektrokoter (Önerilir) İsmini belki de ilk defa duyduğunuz bir cihaz olmasına karşın sağlık alanında çok önemli yeri bulunmaktadır. Son yıllarda ameliyatlarda kesme işlemini makasla ve neşterle yapmak yerine Elektrokoter ile yapmaktadır. Etkisini özetlemek gerekirse bir metali ısıtıp plastik bir şeye dokunduğunuzda nasıl eritip buharlaştırırsa Elektrokoter’de aynı şekilde vücudumuzda dokunduğu yeri buharlaştırmaktadır. Yapılışı siğilin temiz cilde kadar buharlaştırılması şeklinde yapılır. Aynı şekilde siğil benzeri bir sorun olan benlerde de Elektrokoter sıklıkla kullanılmaktadır.

Radyo Frekans (RF): Benzer bir diğer yöntem Radyo Frekans olup, aynı şekilde elektrokoterde olduğu gibi buharlaştırarak yok etme mantığını izlemektedir.

Lazer (Çok Etkili Değildir) : Siğil tedavisinde ön plana çıkan uygulamalardan biride lazer olmasına karşın sanıldığı kadar etkili değildir. Çünkü siğiller genelde ciltten kabarık ve cilt renginde olduğu için lazer yeterli olmaz. Sadece yüzeysel siğiller varsa kullanılabilir.

Krioterapi: Evet arkadaşlar genel cerrahi uzmanlarına muayene olduğunuzda Elektrokoter ve Radyo Frekans gibi yöntemlerle sorundan kurtulursunuz. Fakat cildiye uzmanlarına gittiğinizde bu cihazları bulma imkanınız olmayacaktır. Daha çok krioterapi dediğimiz sıvı azot ile dondurma yöntemi uygulamaktadır. Kontrolsüz yanıkara neden olması sonucu çok fazla önerilmektedir. Yapılışına bakacak olursak sıvı azot ile siğil dondurularak çürümesi beklenmektedir. Çürüyen siğil koparak yerinden ayrılmaktadır. Uygulama biraz can yakıcı olabilmektedir.

Makat Siğili Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Bulaşıcı olduğu kadar insan vücudunda hızla yaygınlaşan bir hastalıktır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde olacağı gibi aynı zamanda anüs iç kısmında kalın bağırsağa kadar ilerleyebilmektedir. Yani belirtmek istediğim sorun her hastada farklı büyüklükte olabilir. A hastasında 1 tane olurken B hastasında 15-20 cm büyüklüğe ulaşabilir. Bu nedenle tek bir ücret belirtme imkanı yoktur. Tedavi ücreti muayene yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak göndereceğiniz resim ile öğrenebilirsiniz.

Makat Siğili Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
İşte burası çok önemli olup, bu konuda kesinlikle bilinçli olmalısınız. Tedavi edilen siğiller tekrarlama özelliği olduğu için tedaviniz bu olasılığı göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. IDEA Kliniklerde tedavi edilen hasta 1 ay sonra kontrole çağrılmaktadır. Kontrole geldiğinde yeni oluşan siğiller var mı buna bakılır. Varsa yeniden yok edilir ve yine 1 ay sonra tekrar kontrole çağrılır. Yeni oluşum siğil yoksa herhangi bir müdahale yapılmadan hasta 2 ay sonra kontrole çağrılır. Yine yoksa bu sefer 3 ay sonra çağırılır.  Bu şekilde hastalarımız 6 ay kontrolümüz altında olup, kontrole geldiğinizde sizden herhangi bir muayene ya da tedavi ücreti alınmaz. 6 Ay boyunca yeni siğiller olmaması sorundan kurtulduğunuz anlamına gelir.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor!
Anal siğil hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz sorularınızı sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formundan doktorlarımıza sorabilirsiniz. Yazının devamından en sık sorulan sorular ve cevaplarını bulacaksınız.

Makat Siğili Kanama Yapar mı?
Evet arkadaşlar özellikle vajina ve anüs iç kısmında yer alan siğiller cinsel ilişki esnasında kanamaya neden olabilmektedir. Çok sık görülen bir durum olmasa da kanama görülür.

Kansere Neden Olur mu?
Üzücü ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki başta kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir. Nadir ihtimaller ise anüs ve penis kanserine neden olduğu düşünülmektedir.

Elma Sirkesi ile Tedavi Edilir mi?
Makat siğili tedavisi kısmında bitkisel yöntemler ve sirkeye yer vermedim. Çünkü kesinlikle mantıklı bir işlem olmayacaktır. İçeriğindeki asit ile ciltte kontrolsüz yanığa neden olan sirken siğilleri yok etmek için yeterli değildir.

Siğili Olan Evlenebilir mi?
Farklı bir soru ile devam edelim.  Evet arkadaşlar sorunun bulaşıcı bir virüs olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Evleneceğiniz kişiye bulaşma riski hayli yüksektir. Öncelikle yaşadığınız bu sorunu mutlaka paylaşmalı ve tedavinize eksiksiz devam etmelisiniz. Buna ek olarak makat siğili aşısı dediğimiz ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar bu virüsten korunmayı amaçlamaktadır. Örnek eşinizde böyle bir sorun var ve size bulaşmasını önlemek için bu iğnelerden olabilirsiniz.

183 Yorum

 1. 140303044@st.biruni.edu.tr

  Hocam benim de makatımda siğilim var kadın Doğuma gittim buna müdahale etmeyelim çok tehlikeli yerde dedi acaba ne yapmalıyım size gönderebilirmiyim hala emin Fehim’im siğil mi değil mi ve kanıyor büyük abdestten sonra .

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz..gelirseniz muayene ile değerlendirip RF ile tedavi edebiliriz.kondilom tedavisinde en uygun yöntem RF dir.çevre doku hasarı diğer yöntemlere göre minimal olduğu için iyileşme hızlı olur

 2. Hocam gebeyim makatimda sigil var ama cildiye doktorumuz kesinlikle normal dogum yapamszsin dedi.dogrumudur cok endiseliyim bu durumda

 3. Hocam benim makatimda su kabarcıkları var et seklinde değil küçük küçük su kabarcıkları ağrı sızı yök kaşıntı çok nadir nedir bu anlayamadım

 4. Bekar bayanlarda siğil olurmu peki makat kısmında pütür pütür var ama yanma kaşınma kanama yok bide siyah renk

  • Doktorun Cevabı

   olabilir.gecikmeden muayene ve tedavi olmanızı öneririm.çok bulaşıcıdır.ve hızlı yayılır.biz kliniklerimizde RF ile tedavi ediyoruz ve RF ile tedavide çevre doku hasarı çok az olduğu için iyileşme çok hızlı oluyor.makat bölgesinde varsa içerde de olabilir.gecikmeden muayene olun.

 5. Merhaba makat bölgemde siğil vardı. Genel cerrahi uzmanına gittim ‘aldora’adında bir ilaç verdi. İlacı kullandığım dakikalar aşırı bir ağrıyla karışık sızı hissediyorum. Son 5 tüp kaldı. Kullanmak istemiyorum. Doktor kotelle yakmaların daha çok ağrıyacağını kreme devam etmemi söylemişti.2’inciye aynı kremi alıp devam ettim. Kremi sürdüğümde yakıyor sanırım düzelme oluyor. Ancak adet döneminde 6,7 gün kullanmadım. Tekrarlamaya başladığını fark ettim. Sizce ne yapmalıyım ?

  • Doktorun Cevabı

   ilaç tedavisi ciddi yanıklara neden olur bu nedenle uygulamanın çok dikkatli yapılması gerekir.kondilom da en iyi tedavi RF ile tedavidir.RF de çevre doku hasarı azdır bu nedenle iyileşme en hızlıdır.size en yakın kliniğimize gelirseniz tedaviniz RF ile yapılır

 6. Iyi gunler benim makat yaninda sol tarafta kabarcikmi yarami anlamadim surekli kasiniyo yaniyo sebebi ne olabilir sizce

 7. Yaklaşık 1 hafta önce koter yöntemiyle makatta bulunan siğillerim yakıldı. Fakat kanama devam etmekte, ayrıca tuvalet ihtiyacı sırası ve sonrasında aşırı ağrı oluyot bu durum normalmidir.

  • Doktorun Cevabı

   kanama olabilir ama kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız,bol posalı,bol sebze-meyve ,bol sıvı tüketmelisiniz.

 8. Kolay gelsin, koter tedavisi oldum 1 hafta önce. Doktorum kontrole gelmememi, yakma işleminin çok iyi geçtiğini, bir daha çıkıntı hissedersem gelmemi söyledi. Tek müdahalede geçme ihtimali varmı. Tuvalet ihtiyacımı giderdikten sonra 15 dklık aşırı ağrım oluyor onun dışında gün içi ağrım hiç olmuyor. Tuvalet sonrası ağrı normalmi normalse geçme süresi tahmini ne kadar?

  • Doktorun Cevabı

   ağrı normal bu nedenle kabız kalmamalısınız.tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız,fissür gelişebilir.

 9. fthklkn21@hotmail.com

  Hocam, 3 gün önce koter yöntemi ile makat bölgemde siğillerim yakıldı. Gün içinde ağrı olmuyor fakat tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra inanılmaz derecede aprı oluyor. Doktorum bana ağrı kesici hap ve antibiyotik verdi. Bu durum normal midir normalse ne zamana kadar devam eder. Teşekkür ediyorum.

  • Doktorun Cevabı

   20 gün kadar devam edebilir,kabız kalmayın,fazla ıkınmayın tahriş olmasın,sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz

 10. Merhaba hocam makatta siğiller var bir kliniğe gittim kan tahlili yaptı sonuç negatif çıktı haseki hastanesine gitmemi istedi çok korkuyorum ne yapmam lazim

  • Doktorun Cevabı

   biz kliniklerimizde kondilomu Rf ile tedavi ediyoruz,çevre doku hasarı diğer yöntemlere göre az olduğu için iyileşme çok daha hızlı oluyor,ayrıca 1 yıllık takibinizide yapıyouz.gecikmeyin tedavi olun

 11. Iyi aksamlar hocam kizim 4 yasinda makt bölgesinde cikti karnibahar seklinde olustu en basta genital bölgesinde vardi ben onu et beni sandim digerleri cikinca anladim sigil oldugunu genital bolgesindeki hala et beni gibi ama makattakiler buyudu doktora gittim üniversite hastanesine yolladi cok korkuyorum yazilarinizi okudum nasil bi tedavi uygulanir bilmiyorum ve daha once tuvalet sorunumuz yoktu 2 aydan beri buyuk tuvaletini altina kaciyor sigiller neden olabilir mi ?

  • Doktorun Cevabı

   biz kliniklerimizde kondilomu RF ile tedavi ediyoruz.çocuk olduğu için acil çocuk cerrahisine götürmelisiniz.dışkılama sorunları olduğu için makat içindede olduğunu düşündürüyor.gecikmeyin.çocukta kondilom olması çocuğun cinsel tacize uğradığını düşündürür,bu konuda araştırılmalı

 12. Merhabalar makat siğillerimi 5 ay boyunca 2 hafta aralıklarla yaklaşık 5 defa koterle yaktırdım. Hem anal kanal içinde hem de dışında siğillerim mevcut. Fakat ne yazık ki tedavim sonuçlanmadı. Artık makat bölgemde ciddi anlamda ağrılarım ve dışkılama esnasında sıkıntılarım mevcut. Kanama ve koter yapılan yerlerde çatlaklar var çok acı veriyorlar. Bu durumun bir çözümü var mıdır? Dirençli vakalarda ne gibi alternatif tedaviler uygulanır? Artık çektiğim acıdan tekrar koter yaptırmak istemiyorum, lütfen yardımcı olun. Sevgiler.

  • Doktorun Cevabı

   biz klinklerimizde siğil tedavisini RF ile yapıyoruz,RF de çevre doku hasarı minimaldir,iyileşme daha hızlıdır.

 13. Merhaba benim genital bölge çevresinde 15 tane siğil yakıldı 3 gün oldu üzerine adetlendim kaşıntı ve yanma oluyor ama en büyük korkum kızlarıma bulaşmasi :(( bulasmamasi için ne yapmalıyım anne olduğum için cocuklarimla sürekli temas halindeyim ne derecede bulaşır lütfen bilgilendirirmisiniz

 14. Merhaba hocam benim sorunum penis ucunda kasintiyla basladi daha sonra makata kadar ilerledi simdi makatin etrafinda sigil var sanirim birini kopardim yag bezesi sandim ne yapmam lazim

  • Doktorun Cevabı

   en kısa sürede tedavi olmalısınız.hem bulaşıcıdır.hem hızlı yayılır.gelirseniz tedavinizi RF ile yapabiliriz,RF ile tedavide çevre doku hasarı pek olmaz ve iyileşme daha hızlıdır

 15. Meraba hocam hamileyim ve hamilelikten once elektro koterle olan sivigilimi makattakini yaktirdim sigil yok gibu duruyordu iyilestikten sonra kasintim oldu ve makatimda vajinamda kucuk her yerde ciktilar hamile oldugum icin ne yapacagimi bilmiyorum fikirlerinize ihtiyacim var

  • Doktorun Cevabı

   gecikmeden muayene ile değerlendirmek gerekir.biz klinklerimizde kondilom tedavisini RF ile yapıyoruz.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 16. Aldara krem faydası olurmu

  • Doktorun Cevabı

   olur ama ,makatın içine uygulayamazsınız,rectumu değerlendirmek gerekir.çok dikkatl uygulamak gerekir.ciddi yanıklara neden olur.

 17. ultraslan.1.9.7@gmail.com

  Merhabalar , genital bölgenin iç dudaklarının ic kısmında dil yüzeyine benzer bir doku var iki taraflı şekilde bir acı ağrı kaşıntı yapmıyor bu siğil olabilir mi ? Yardımcı olabilir misiniz lutfen .. ..

 18. Merhaba koter ile anal çevresi ve rektum içi tedavi yapıldığında günlük hayata dönme iyileşme süresi ne kadardır ?

  • Doktorun Cevabı

   yanma hissi olur ama günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.siğil tedavisinde çevre doku hasarı minimal olduğu için RF tedavisi daha kolay iyileşir

 19. Hocam merhaba 1 yıl önce kadar kalçam kaşınıyordu ve kalçama makatıma baktığımda et beni gibi gözüken kararmalar gördüm makat çevremde ve birazda iç kısımda doktora gitti siğil dedi sprey gibi bişeyler dondurdular sanırım test yapıldı temiz çıktı ama ilişkiye girdinmi diye sorduğunda hayır demek zorunda kaldım sonra 2 ci defa daha gittim yine dondurma işlerimi oldu sanırım siğillerim et beni gibi değilde siyah ben gibi duruyor bakıldığında ve sonrasında bidaha gitmedim ama şimdi baktığımda kaşıntı felan bi zararı yok ama görüntü olarak hoşuma gitmiyor ne yapmalıyım tekrar doktora gitsem o kararmalar geçermi eskisi gibi rengi açılırmı yoksa böylemi kalacak artık?

 20. Merhaba hocam benim popomun içinde küçük bir et parçası var nasıl geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder