Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi (Sinüsotomi)

Kıl dönmesi hastalığına günümüze kadar 40-50 çeşit tedavi yöntemi denenmiş ve halen ideal tedavi yöntemi bulunamamıştır.Günümüzde en sık uygulanan ameliyatlarda büyük doku kesileri  yapılmakta ve gereksiz yere büyük sağlıklı doku parçaları alınıp atılmaktadır.Oluşan büyük yaraların kapatılması ve iyileşmesi zor ve zaman almakta kalçada ciddi izler ve şekil bozukluğu bırakarak iyileşmektedir.Bu nedenle kıl dönmesi hastalığının tedavisinde mümkün olan en küçük kesi ve en az doku kaybı ile yapılacak ameliyat ve girişimler tercih edilmelidir. SİNÜSOTOMİ  yöntemi de minimal doku kaybı ve ciddi yara izi bırakmadan iyileşen girişimsel tedavi yöntemi olarak iyi bir seçenektir.

Sinüsotomi Nedir?

Öncelikle kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş bir tedavi olup, girişimsel ameliyatsız tedavi uygulaması denilebilir. Sadece 10 dakika gibi kısa sürede ve ameliyathane, narkoz gerekmeden yapılmaktadır. Bu şekilde hastanede yatma ve iş gücü kaybı gibi istenmeyen durumlar yaşanmaz.

Op. Dr. Nizam KURTDERE Sinüsotomi Yöntemini Anlatıyor
Dilerseniz aşağıda yer alan video’dan uygulamanın ne olduğu, nasıl yapıldığı, avantajları ve canlı olarak nasıl yapıldığını görmek için videoyu izleyebilirsiniz. Video orjinal hali ile eklendiği için çocukların yanında izlememeniz önerilir.

Nasıl Yapılır?
Kıl dönmesi tedavisinde yapılması gereken cilt altında biriken kılları çıkarmaktır. Tabii ki bunu yaparken mutlaka o kılları saran zar ile birlikte çıkarılması gerekir. Zar (kapsül) çıkarılmaması halinde 1-2 yıl içerisinde aynı noktada tekrarlama olasıdır. Günümüzde ameliyatsız tedavi olarak uygulanan yöntemlerde sadece cilt altındaki kıllar çıkarılmakta ve kapsül bırakılmaktadır. Sinüsotomi yönteminde ise giriş ve çıkış deliklerinde yapılan genişletme ile cilt altında biriken kıllar yanı sıra kapsül temizlenmekte ve bunların yapıldığına emin olunmaktadır.

Giriş / Çıkış Deliklerinden Girilir
Sinüsotomi yönteminde uygulama kılların cilt altına giriş ve çıkış deliklerinde RF (Radyo Frekans) ile yarım santim kadar genişletme şeklinde başlamaktadır. Genişletilen bu deliklerden cilt altına girilerek geliştirdiğimiz özel tel fırça ve küret ile cilt altındaki kıllar ve onu saran kapsülü temizlenmektedir.

Sadece 10 Dakikada Yapılır
Uygulama ameliyatsız olduğu için narkoz ve ameliyathane gerekmez. Bölgesel uyuşturma şeklinde yapılır ve sadece 10 dakika sürmektedir. Bu süreçten sonra hastaya pansuman yapılarak, evine, işine, okuluna dönmesi sağlanır.

Dikiş Atılmaya Gerek Yoktur
Uygulama sadece 0,5 cm deliklerle yapıldığı için dikiş atılmaya gerek yoktur. Sadece 10-15 gün boyunca pansuman yapması yeterli olacaktır. Kesik ve dikiş olmadığı için ciddi bir iz kalmayacaktır.

10-15 Günde Tamamen İyileşir
Tedavi sonrası hayatına kaldığı yerden devam eden hastamız doktorun önerisi ile 10-15 gün pansuman yapması gerekmektedir. Bu şekilde başlıkta da belirtildiği gibi 10-15 gün içerisinde yaralar tamamen iyileşmektedir.

Sinüsotomi Ücreti Ne Kadar?
Türkiye’de bir ilke imza atan Idea tüm tedavi ücretlerini hazırladığı sayfada şeffaf bir şekilde açıklamaktadır. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak tedavi ücretleri sayfasına bakabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Ücretsiz Muayene (SGK Mensuplarına)
Idea Kliniklerinde ücretsiz muayene uygulaması olup, bunun için size en yakın kliniğimize randevu alabilirsiniz.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi

Doktor Nizam Kurtdere Sorularınızı Yanıtlıyor
Konu hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan doktorumuz sizden gelen soruları yanıtlamaktadır.

  1. Merhaba. 10 yıl once kuyruk sokumumdan kil donmesi amelyati oldum fakat olduktan 1-2 sene sonra sislik vs yine oldu ilaclarla gecti. Su an yine akinti ve cok az kanama var. 2-3 delik var. Ameliyat cok kotuydu ve yeterince ozenilmedigini dusunuyorim bu yuzden icinde kil kalmis olabilir. Su an 28 yasindayim ameliyattan cok korkuyorum nolur yardim edin ameliyat disinda baska bir secenegim yokmi 🙁 doktora gitmiyorum gitmekte istemiyorum ameliyat diyecegi icin : ((

    • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

      Merhaba;
      Delikler var ise hastalığınız terarlamıştır. Muayene olmanız lazım. Tedavilerimizi mikrosinüsekromi yöntemiyle yapmaktayız. 2 cm lik bir kesi ile ameliyatınızı olup günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Pansumana gerek kalmadan şikayetinizden kurtulursunuz. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

Soru Sor / Yorum Yap

captcha *