Kıl Dönmesi Şikayeti Olanlar Hangi Bölüme Randevu Alması Gerekir?

Genç ve orta yaş erkeklerde daha sık görmeye alışkın olduğumuz kıl dönmesi (pilonidal sinüs) şikayeti olan hastalar mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olması gerekir. (1). Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bulunuyor. Her genel cerrah kıl dönmesi alanında uzman değildir!

Kıl dönmesi hastaları muayene için ne yapmalı

Genel cerrahi kendi içerisinde alt branşlara ayrılmış bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle daha çok makat hastalıkları alanında kendini geliştirmiş (proktoloji) ile ilgilenen uzmanlara öncelik vermelisiniz. (2).

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayanlar için proktoloji uzmanı önerisinde bulunabiliriz. Ücretsiz muayene imkanı ve gelişmiş tedavi yöntemleri uygulayan bu uzmanlara ulaşmak için aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Proktoloji uzmanlarına ranndevu al

Ücretsiz Muayene Fırsatı Sunuyorlar
Gidilmesi gereken bölümü ve doktoru anladıktan sonra konumuza güzel bir fırsat yazısı için ara verelim. Türkiye’nin en gelişmiş 4 şehrinde hizmet veren Idea Kıl Dönmesi muayenelerinde ücret almamaktadır. SGK mensubu hastalar için geçerli bu uygulama ile ücretsiz teşhis imkanından yararlanabilirsiniz. SGK anlaşmalı hizmet veren Idea Klinikleri aynı zamanda tedavi ücretlerinde SGK mensuplarına %50 indirim yapmaktadır.

Proctoloji Uzmanları Görev Yapıyor: Başarısı sadece ücretsiz muayene ile sınırlı kalmayan Idea aynı zamanda makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde her biri 30 yıla yakın yakın tecrübesi ile Türkiye’nin yakından tanıdığı Proctoloji Uzmanları görev yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse şaun en çok uygulanan kıl dönmesi ameliyatlarından biri haline gelen Mikso Sinüsektomi uygulaması kurucu ortaklarımızdan olan Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Şimdi dilerseniz birazda hastaların hangi şikayetlerde kıl dönmesi şüphesi ile doktora başvurması gerektiğine bakalım. Hastalık ilk başlarda ciddi belirtileri olmadığı için farkına varılmaz. Daha çok cilt altında biriken kılların artması ile ortaya çıkan şikayetler kişinin doktora gitmesini sağlamaktadır. Bu şikayetlere aşağıda detaylıca bakalım. (3).

Makatta Akıntı (Kötü Koku):

Cilt altına giren ve orada biriken kılları vücudumuz yabancı madde olduğunu algılayıp, onları cilde zarar vermemesi için zar ile çevirmektedir. Çok sağlam olmayan bu zar kişinin sert oturması halinde zarar görüp, yırtılma riski bulunmaktadır. Yırtılması sonucu kişide ağrı, ateş gibi sorunlar görünür. Aynı şekilde kılların çevre dokulara zarar vermemesi için vücudumuz bir salgı salgılayarak onları imha etmek isteyecektir. Fakat bu konuda başarılı olması mümkün değildir. Vücudun salgıladığı bu sıvı kılların giriş deliğinden dışarı çıkmaktadır. Günde 2-3 damla şeklinde vücut dışına çıkan sıvı makatta nem, ıslaklık ve kötü kokuya neden olmaktadır.

Makatta Şişlik

Yukarıda aktarmış olduğum durum her zaman mümkün olamayıp, bazı durumlarda sıvı kıl giriş deliklerinin tıkalı olması nedeniyle cilt dışına çıkamaz. Bu şekilde ciltte iltihap dediğimiz şişliklere neden olur. Şişlik nohut tanesi kadar olabileceği gibi daha büyük oranda olabilmektedir. Kıl dönmesi apsesi dediğimiz bu durum ortaya çıktığı anda mutlaka cerrahi yöntemlerle boşaltılması gerekir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı

Ortaya çıkan bu şişlik aynı zamanda kuyruk sokumunda kişiyi canından bezdirecek düzeyde ağrıya neden olmaktadır. Kuyruk sokumunda görülen bu ağrı daha çok oturma ve yatma esnasında şiddeti artmaktadır. Apsenin boşaltılması ile birlikte kişi %70 oranında o an rahatlamaktadır.

Kıl Dönmesi Muayenesi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda belirtmiş olduğum şikayetlerden bir yada bir kaçını aynı anda yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. Pilonidal Sinüs muayenesi sadece 2 dakika sürecek bir uygulama olup, gözle yapılmaktadır. Yani doktor kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan giriş, çıkış deliği, apse, şişlik durumuna bakarak 2 dakika içinde teşhis koyar ve hastalığın evresine göre tedavi yöntemi belirlemektedir.

REFERANSLAR

1. Akinci, Ö. F., Bozer, M., Uzunköy, A., Düzgün, Ş. A., & Coşkun, A. (1999). Incidence and aetiological factors in pilonidal sinus among Turkish soldiers. The European journal of surgery, 165(4), 339-342.

2. Öngel, K., Katırcı, E., Ak, C., & Sarıkan, İ. (2007). Birinci basamakta pilonidal hastalığa yaklaşım. Medical Journal of Suleyman Demirel University, 14(3).

3. Iesalnieks, I., & Ommer, A. (2019). The management of pilonidal sinus. Deutsches Ärzteblatt International, 116(1-2), 12.

139 Yorum

 1. Hocam merhaba benim oğlum kıl dönmesinde 2 yıl içinde tam 4 kez ameliyat oldu malesefki hiç birinden sonuç alamadık ameliyat olduğu bölgede yara hiç kapanmıyor bize yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Doktorun Cevabı

   Sizin dört kez ameliyat dediğiniz acaba kıl dönmesi apse yaptı da annelerin boşaltılmasını tedavi olarak mı düşündünüz. Biz kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavi ediyoruz. Normal yaşamına ara vermeniz gerekmiyor. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  • Kol altımda derimin içinde kıl var çıkartamıyorum yara oluyor bunun için genel cerrahiye gidersem çıkartırmı kii

  • Hocam merhabalar. Kuyruk sokumumda ağrı vardı. Oturamıyordum ağrıdan fakat gözle görülür birşey yoktu. Uzun bir süre böyle çektim. Bi gün kaşınma hissi oldu ve kaşıdım kaşımakla birlikte kanaması bir oldu. Kuyruk sokumumda içi boş bir delik oluştu. Fakat ağrım geçtiği için üstüne düşmedim. Dün tekrardan kaşınmayla birlikte kanadı ve tekrar baktığımda o içi boş deliğin iyice büyüdüğünü gördüm. Kıl dönmesi mi oluşmuş lütfen yardımcı olun. Doktora gideceğim ama biraz korkuyorum

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Evet kıl dönmesi düşündürüyor. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi, sinusotomi gibi çağdaş yöntemler yada lazerle tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

  • Hocam merhaba kasığımda sivilce gibi birşey çıktı ama dokununca çok acıyor ve içinde galiba kıl var çok sıkıntı olur mu ameliyat olmama gerek var mı q

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    kasık bölgeside kıl dönmesinin görüldüğü alanlardandır.bu nedenle muayene olmanızda fayda var.kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 2. Merhaba’lar hocam bende kuyruk sokumunun hemen yanında 1 ay falan oldu once sadwce siskinlik vardı onemsemedim simdi hem agrı hem kaşıntı hemen sertlik mevcut bide o bölgede siyahlasmalar oldu ve koku yapmaya basladı bunun icin ne yapmalıyım bizim barada klinikleriniz bulunmamakta hangi bölüme girmem gerekir

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Genel cerrahi polikliniğine gitmelisiniz. Kıl dönmesi apsesi düşündürüyor. Bu pandemi döneminde ameliyat yapmazlar fakat tedavi olmak için iyi araştırın, mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavi yapan yerlerde tedavinizi yaptırın. Yoksa yapılan klasik ameliyatlarda genellikle yara iyileşmesi çok uzun sürüyor, kalça yapısı değişiyor, iyileşmesini uzun sürmesi nüksü kolaylaştırıyor. Bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilir, WhatsApp tan yazabilirsiniz.

  • Merhabalar hocam oglum 17 yasında kuyruk sokumunun orda şişlik ve patlıyıp kanıyor kıl dönmesi olabiilirmi hangi genel cerrahi bölümünden almam gerekiyor acaba her genel cerrahi bakmıyo yalnış randevu diye yolluyorlar

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Kıl dönmesine apse sürekli tekrar ediyorsa hastalık daha hızlı ilerler. Bu nedenle tedavi olmalısınız. Tedavi daha zorlaşır. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini çağdaş yöntemlerle normal yaşamına ara vermeden yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 3. Hocam merhaba,

  Sol kalça lopumun altında sivilce gibi bir şey çıktı. Kıl dönmesi belirtisi mi emin olamıyorum. Araştırdığım kadarıyla genelde kuyruk sokumunda oluyormuş, bendekinin kıl dönmesi ihtimali var mı?

  Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Kıl dönmesi olabilir. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. 05426210888 nolu telefondan bilgi alarak size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz.

   • Hocam şişkinlik azaldı. Kıl dönmesinde böyle bir durum söz konusu mu, sivilce midir?

    • Doktorun Cevabı

     Kıl dönmesine şişkinlik olmasının nedeni apsedir, eğer apse patladı ise şişliğin azalması normal. Eğer muayene olmadıysanız mutlaka muayene ve tedavi olmalısınız.

    • Hocam tam kuyruk sokumumda aci hissi sanki tirnaklanmis gibi hissediyorum uzun zamandir ve uzun saatler oturdugumda orda sivi birikmesi olusuyor bayagidir farkediyodum hep bi tirnaklama acisi yara kesiği gibi kıl dönmesi mi acaba ailemde genetik gerçi babamda halamda hangi dr a gitmek gerekiyor genel cerrahlı

     • Doktorun Cevabı

      şikayetiniz kıl dönmesi. Kliniklerimizxe kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavisini yapabiliriz. Kıl dönmesi genetik bir hastalık değildir. Sadece çok kıllı iseniz ve kuyruk sözümü bölgesinde ki yapısal bir durum nedeniyle bazılarında sık görülür. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 4. Merhabalar hocam son 1 haftadır kuyruk sokumunda ağrılar var bunun kıl dönmesi olma ihtimali olabilir mi ve bunun için hangi kliniğe gitmeliyim

  • Doktorun Cevabı

   Kıl dönmesine bağlı apse olma ihtimali Yüzde yüze yakın. Muayene olmalısınız. Normalde kıl dönmesinde pek ağrı olmaz. Apse oluştuğu zaman ağrı olur. Önce varsa apse tedavi edilmeli,apse tedavisinde bir ay sonra doku toparlayınca kıl dönmesi tedavisini yaptırmalısınız. Daha erken dönemde yaptırırsanız yara iyileşmesi gecikir, enfeksiyon gelişme riski yüksek olur. Tedaviyi ertelemeniz tekrar apse oluşmasına, oluşan apselerde hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur.

 5. Hocam merhabala uzun süredir makat girişinin az üzerinde apse gibi biley var anneme gösterdiğimde sivilce gibi yara diyor ve şuan delik açılmış durumda ve bazen şişiyorr ve akıntı oluyor bazen varlığını uzun düre hissetmiyorum sizce sebebi ne olabilir ?

  • Doktorun Cevabı

   Tipik kıl dönmesi düşündürüyor. Kliniklerimşzde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene olabilirsiniz. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz. Böylece normal yaşamınıza ara vermek zorunda kalıyorsunuz. Anestezi, yatak istirahat ve pansuman gerektirmeyen bir yöntem. Aynı numaradan daha detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • Hocam merhaba yardımcı olursanız çok sevinirim. 7 8 aydır genital bölgenin üst yan kısmında şişlik vardı. Bacak arasına doğru ilk bi kaç ay ceviz büyüklüğünde şişti içi morardı sonra patladı patlayan yer patmak ucu kadar delik oldu 1 ay boyunca sürekli iltihap aktı acısına dayanamıyorum artık küçücük bebeğim var oturup emziremiyorum bile genel cerrahiye gittim kıl dönmesidir diye kıl dönmesi değil dedi. Dermotoloji bölümüne git dedi bende hemen hemen eminim kıl dönmesi olduğuna napacağımı şaşırdım sürekli doktora gidemiyorum bebeğimi bırakacak kimsem yok dermatolog anlarmı ne olduğundan.?

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     Bu bölgede kıl denmesinden çok batık olur. Kıl dışarı çıkacak yolu bulamaz ve daha sanki dönemde apse oluşur. Kılları kökünden almamalısınız. Mümkünse lazer epilasyon yaptırın, Size en yakın kliniğimize gelirseniz tedaviniizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve tüm kliniklerimizee randevü alabilirsiniz.

 6. Hocam merhaba benm bu sıkayet 1 seneden fazla oldu agrı sızı yok kuyruk bolgesının hemen altında sadece kasıntı arada ise kanama oluyor bu kıl donmesımıdır

  • Doktorun Cevabı

   Kıl dönmesi düşündürüyor, kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip eğer tedavi için uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavisini yapabiliriz

  • Merabalar hocam . Benim sikayetim sirt ustu uzanamıyorum makat bölgesindeki ağrı nedeniyle ve makat bölgesinde iç çamaşırım nemli ıslak oluyor bazen çok kötü kokuyor sizce ne olabilir . yardımcı olursanız çok sevinirim

   • Doktorun Cevabı

    Bu sıklıkla kıl dönmesi şikayetlerinde görülür. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirip işinize ara vermeden mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • Hocam eşimde kuyruk sokumunda iki delik şeklinde ve etrafında ciban şeklinde durumlar var ama ağrı acı birşey yok kaşıntı ve çamaşırında irin akmış gibi oluyor kil dönmesi olabilir mi yoksa başka birşey mi var ne yapmamız gerekiyor

    • Doktorun Cevabı

     Kıl dönmesi düşündürüyor. Akıntı iltihap ve apseye bağlı oluşur. Tedavi olmalı, ilerleyen bir hastalıktır. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi, pıt picking ve bascom gibi çağdaş yöntemler yada lazerle tedavi ediyoruz 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 7. MERHABA SOL KALCAMIN IC KISMINDA BIRAZ KABARTI VE KASINTI VAR FAKAT NE AGRI NE ZIRI BAZEN KASINIYOR BE KASIDIGIMDA SIVILCE ACILIR GIBI ACILMA YAPIYOR BU KIL DONMESI OLABILIR MI DOKTORA GITMELI MIYIM? KOKU VEYA AGRI YOK. SADECE KASINTI VE KABARTI

 8. Merhabalar…Benim kuyruk sokumumda sag ve sol yaninda iki tane beze gibi kabarıklık bilhassa şişlik mevcut. Ağrı yapmıyor ama oturur kalkarken cok canım acıyor birde yatarken sirt ustu asla yatamiyorum 2 aylik gebe olduğum için hekimim bana parol önerdi fazla kullanmiyorum.bizim burada hastane personelleri pek iyi olmadigi için Buraya yazdim. durumum hakkinda yorumlarinizi bekliyorum..

  • Doktorun Cevabı

   şişlik apse bulgudur,apse daha fazla ilerlemeden açılmalı.eğer kıl dönmeniz varsa tedaviside doğumdan sonra yapılmalı
   Op.Dr.Seher Şirin

  • Merhaba hocam ben daha önce sağ kasık ve sol kasık kıl dönmesi ameliyatı olmuştum, en ameliyatı 2015 yılında oldum. Şimdi tekrar aynı bölgede bu sefer kasığın alt orta kısmına yakın bir yerde çıktı, ne yapmam gerekir henüz çok yeni, ameliyatsız bir yöntem yok mudur acaba , yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

   • Doktorun Cevabı

    Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirip gerekli tedavi yapılır. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Tedaviden sonra lazer epilasyon yaptırmanızı öneririm. Böylece nüksü önleyebilirsiniz.

 9. erhan0606tr@gmail.com

  Bacagimin ic yaninda kil donmesi olustu sonra apse siskinlik ve sertlik olustu agrida yapiyo acaba hangi bolume gidecem

 10. Hocam merhaba pelvis kasimi siktigimda tam kuyruk sokumumda sizlama meydana gelmekte el ile yokladigimda kuyruk sokumu ucunun ustune dokundugumda sizlama meydana gelmkte biras sol tarafinda ise bosluk ve cok hafif bir kitle belli olmakta sorun tam olarak nedir iltihap yada akinti bulunmamakta
  Op Dr Atilla Kaya
  kıl dönmesi olabilir.muayene ile tespit edilebilir.mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri