Ana Sayfa / Medikal Estetik / Kafada Yağ Kisti Tedavisi

Kafada Yağ Kisti Tedavisi

Randevu Al

Bu yazımızda kafada şişlik ve onun en önemli nedenlerinden birisi olan yağ kisti problemini ele alacağız. Toplumda yağ bezesi olarak bilinse de bu bilgi doğru değildir. Çünkü yağ bezesi ya da diğer adıyla lipom, lipoma avuç içleri, ayak tabanı ve kafa derisinde görülmeyen iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylusu çok nadir görülmektedir. Yağ bezesi ile ilgili sitemizde kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Yağ kisti ile daha çok kafada görülür ve tıp dilindeki ismi Epidermoid ya da Sebaceous olarak bilinmektedir.

Kafada Yağ Kisti Nedir?
Büyük ölçüde saçlı deride görünen bir sorun olup, kaynağına baktığımızda insan sağlığı için gerekli olan yağ bezleri ile alakalı olduğu görülmektedir. Sorunun yapısını ele almak gerekirse saçlı derinin her yerinde nohut büyüklüğünde ya da 3-4 cm genişliğinde iyi huylu tümörlerden biridir.

Neden ve Nasıl Oluşur?
Neden kaynaklandığına dair net bir bilgi yok fakat genetik olduğu üzerinde durulmaktadır. Bunların dışında ise travmalar, ameliyatlar ve nadirde olsa benler yağ bezlerinin tıkanmasına neden olmaktadır. oluşumuna bakacak olursak saçta yağlanma problemini örnek vererek başlamak istiyorum. Saçta yağlanma bir çok insanın ortak sorunu olup, genelde kafada mantar dediğimiz  enfeksiyon ya da saç dökülmesi sonucu belirgin hale gelmektedir. Çünkü her kıl kökü etrafında o kılın sağlığı için gerekli yağ ve ter bezleri bulunmaktadır. Saçı ve saçlı deriyi korumak için sürekli yağ salgılamaktadır. Buraya kadar herhangi bir sorun bulunmuyor. Asıl sorun yağ bezlerinin yağ salgılayamaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yağ Bezlerinin Tıkanması Sonucu Ortaya Çıkıyor: Yağ bezlerinin sağlıklı çalışmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. En fazla saçlarda yağlanmaya neden olur. Fakat yağ bezlerinden bir ya da bir kaçı tıkandığında salgı cilt dışına çıkmak yerine apse benzeri bir oluşum ile cilt altına biriktirmektedir. İlk başlarda dikkat çekici olmasa da ilerleyen süreçte büyüklüğü artacak ve baskı yaptığı için ağrıya neden olacaktır.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Anlaşılır?
Yukarıda da belirttiğim gibi ilk etapta herhangi bir belirti ve şikayete neden olmamaktadır. Asıl sorun ilerleyerek cilt altında biriken kistin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Büyüme uzun zaman alacağı için ilk başlarda ciddiye alınmadığını söyleyebilirim.

Kafada Sert Şişlik: Sorunun en belirgin özelliği kafada şişlik olup, tabii ki tek nedeni yağ kisti olmadığını bilmelisiniz. Tabii ki normal bir durum olmayan kafada şişlik problemi kesinlikle ciddiye alınmalı ve altında yatan nedenin ortaya konması için doktor muayenesi gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda yağ kisti dışında kafada şişliğe neden olan sağlık sorunlarını sizlerle paylaşmaya dikkat edeceğim. Yağ bezesi ile arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır. Lipom yumuşak bir yapısı olup, dokunduğunda hareket etmektedir. Kist ise daha sert yapıda  olup, misket kadar sert diyebilirim.

Ağrı: Cilt altında biriken kist büyüdükçe baskı yapmaya başlayacaktır. Bu durum maalesef ağrılı bir süreci ortaya çıkaracaktır. Genelde doktora gelen insanlar ağrı şikayeti başladıktan sonra doktora gelmektedir.

Ciltte Kızarıklık ve Ateşlenme: Yağ kisti normalde iyi huylu tümörler olmasına karşın çok nadir kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanser riski içerenlerde ciltte kızarıklık, ateşlenme gibi durumlar görülebilir.

Resimlere Göz Atalım
Sorunu yakından tanımanız için hastalığa dair aşağıda bir kaç resim yer almaktadır. Sizde de böylesi bir görüntü varsa dikkatli ve temkinli olmalısınız.

sebaceous cyst

Birden fazla yağ kisti

Bebeklerin kafasında şişlik

Ameliyat görüntüsü

Kafada Yağ Kisti Nasıl Geçer?
Ortaya çıkan sorunun geriye gitme, kendi kendine yok olma özeliği yoktur. İlaçla, kremle yine aynı şekilde tedavisi neredeyse imkansız diyebiliriz. Bir diğer husus ise yavaşta olsa büyüme eğiliminde olduğu için sürekli ilerleyen ve tedavi edilmesi gereken bir sorun haline gelmektedir. İlk başlarda küçük olması, herhangi bir şikayeti olmaması her zaman aynı olacağını göstermez. İlerleyen süreçte şikayetleri ve görünümü büyüyerek insanların dikkatini çekecek ve dikkatli bakışlardan haliyle rahatsız olacaksınız.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Kafada yağ kisti için insanlar genelde Cildiye yani dermatoloji bölümüne muayene olmaktadır. Asıl gidilmesi gereken bölüm Genel Cerrahi olmalıdır. Çünkü muayene sonunda ilaç vs tedavisi olmayacağı, cerrahi müdahale gerekeceği için direkt olarak Genel Cerrahi bölümüne randevu alabilirsiniz.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde yaşıyor ya da 10 dakika gibi kısa bir süreliğine gelme imkanınız varsa IDEA Kliniklerde ücretsiz muayene imkanı bulabilirsiniz. Genel Cerrahi uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde hasta kabulü randevulu olarak yapılmaktadır. Size uygun gün ve saate randevu oluşturmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayabilir ya da aşağıda bağlantıya tıklayarak Online randevu uygulamasını kullanabilirsiniz https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Yağ Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lafı hiç eğip bükmeden çözümün ameliyat ile olduğunu belirtmek istiyorum. Ama korkmanıza gerek yok sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Ameliyat deme nedenim tedavilerde 0,5 mm ve üzeri kesi yapılarak uygulanan tedavilerin ameliyat olarak kabul edilmesiyle alakalıdır. Dediğim gibi çok basit olup, kistin olduğu yerde çok küçük bir kesi yapılarak çıkarılmaktadır. Kesik mümkün mertebe küçük olmalıdır. Çünkü kafa derisinde estetik dediğimiz gizli dikiş yapılması mümkün değildir. Aynı şekilde tedavi edilecek alan tıraş edilmemesi gerekir. Yoksa hasta 2-3 ay boyunca saçkıran gibi bir görünümle dolaşmak zorunda kalır. En fazla 5 dakika içinde yapılan ameliyat sonrası hasta evine, işine, hayatına kaldığı yerden devam etmektedir. Herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Tedavinin nasıl yapıldığını aşağıda yer alan Op. Dr. Atilla KAYA’nın tedavi esnasında çekilmiş videosundan izleyebilirsiniz.

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Türkiye’de tedavi ücretlerini İnternet ortamında açıkça yayınlayan tek sağlık kurumu sanırım IDEA Klinik diyebilirim. Çünkü hazırladığı tedavi ücretleri sayfasında tüm detaylara yer vermektedir. Kafada yağ kisti tedavi ücreti alınacak kist sayısı ve büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi muayene ücretsiz olup, SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Doktorlarımız Sorularınıza Yanıt Veriyor
Kafada yağ kisti ile ilgili olarak aktaracaklarımız bu kadar olup, bundan sonra sizden gelen farklı sorulara yanıt vereceğiz. Sizin de sormak istedikleriniz varsa sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Şimdi dilerseniz en sık sorulan sorulara hızlı yanıtlar vererek başlayalım.

Ağrı Yapar mı?
Ziyaretçilerimiz kafada yağ kistinin ağrı yapıp, yapmayacağını merak ettikleri görülmüştür. Sayfada bunun detaylarına yer verilmişti ama tekrar aktarayım. Sorun ilk etapta çok küçük olduğu için herhangi bir şikayet neden olmaz. Sıkındı kistin büyüterek baskı yapması ile ortaya çıkar. Ağrı, kızarıklık ve kötü huylu olması halinde insanlarda ateşlenmeye neden olabilir.

Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Kesinlikle böyle bir şey mümkün olmayacaktır. O nedenle gereksiz yere zaman ve paranızdan olmamanızı öneririm. Mutlaka doktora muayene olarak çözüm haritasını birlikte belirlemelisiniz.

Saç Dökülmesi Yapar mı?
Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda kesin sebepler arasında olmamasına karşın küçükte olsa bir risk bulunmaktadır. Çünkü yukarıda yer alan görsellere dikkat ederseniz kistin olduğu yerde saçların seyrek ya da hiç olmadığı görülmektedir. Tabii ki bu kişilerde dökülme nedeni genetik, kansızlık, demir eksikliğine bağlıda olabilir. Saç dökülmesi geniş kapsamlı bir konu olup, bununla ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağız.

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
Çıkarılan yağ kisti normalde tekrarlaması beklenmez. Fakat kısa sürede yeniden oluşuyorsa uzmanlar bu durumu kötü huylu yani kanserli olarak yaklaşmaktadır. Tedavi sonrası tekrarlama olursa dikkat etmelisiniz.

211 Yorum

 1. Foto yollayabilecegim bir numara yazabilir misiniz

 2. Merhabalar. Başımın üst arka bölümünde nohut büyüklüğünde sert olmayan ara ara yastık altında ezilerek patlayan ve saydam yağlı yada ara sıra hafif kanla karışmış sıvı çıkan, deri renginde ağrısız bazen kaşıntı yapan duş aldığımda sıcak suyla yarı yarıya küçülen ama sonrasında tekrar eski büyüklüğüne gelen bir şişlik var. Cildiye te gittim sebal kist dedi genel cerrahiye gönderdi. Genel cerrah lipom dedi. Ameliyat için gün verdi. Alındıktan sonra yerinde bariz bir iz kalırmı? Alındığı yerden saç çıkar mı? Teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   iz kalır ama çizgi şeklinde bir iz kalır.lipom bulunduğu alanda saç dökülmesine neden olabilir,bu yüzden aldırmanız gerekir

 3. Merhaba ben 17 yaşındayım küçüklüğümden beri başımın sağ arkasına doğru mercimek büyüklüğünde lipom var aynısı teyzemde de var bu beni hiç rahatsız etmedi fakat don bi kaç yıldır o kadar gür olan saçlarımda oldukça dökülme oldu.Sürüyle kan tesleri hormon testleri yaptırdım ama hiç anormal bir şey çıkmadı sizce dökülmem lipomdan dolayı olabilir mi?

 4. Ben 13 yaşındayım ve 7 yaşimdan beri kafatası bolgemin sağ alt kısmında ufak oynak bir şişlik var acaba kist olabilir mi?

 5. Doktor bey, 24 yaşındayım yaklaşık 4-5 senedir kafada 3ayrı yerde şişlikler olduğunu fark ettim. önceleri çok küçükdü şimdi biraz büyümüşler . Ağrılar olmaz ama etrafındakı saçlar cansız ve kırık kırık olmaya başlamış.Bir kaç kez muayine olundum.Ameliyyat için üzerindeki ve etrafındakı saçların kesilmesi gerektiğini söyledi doktor.Bir de ameliyyat olan yerden saç çıkmaması ihtimali varmış. Şişliklerden biri ön tarafda olduğu için bu ihtimal beni korkutuyor. bu ihtimaller doğru mu ? Bir de hepsinin birden mi çıkarılmasını önerirsiniz yoksa tek tek mi?

  • Doktorun Cevabı

   gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinzi yapabiliriz.yada 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin değerlendirelim

 6. Mrb eskiden kafamda lastiksi hareket halinde yağ kistine benzer bişey vardı ama şimdi o şislik fakat olduğu yer ara ara ağrı yapıyor iltihaplanma olabilirmi ne tavsiye edersiniz teşekkürler

 7. Slm benim başımın sol alt tarafında eskiden hareket halinde lastiksi şişlik vardı fakat şimdi o şişlik yok ama olduğu yer agriyor ne olabilir

 8. Küçükken kafamın sağ kısmında sacda renk olarak ton farklılığı varmış daha sonrasında tağ kisti olarak cogalmaya basladı saç bölgesinde beyazlamalar ve dökülme var 2013 de tahlil sonuçlarında birsey çıkmadı fakat çoğalmaya devam etti bir ay önce tekrar tahlil oldum su an anımla iki parmak mesafe kaldı anlimda cikarmı

 9. Yağ kistinin iltihaplayıp akması normal mi bilgi verirmisiniz teşekkürler

 10. Doktor bey yasim 15 saç çizgisinin başlangıcının 8 9 parmak aşağısında lipom var 4 senedir ara sıra ağrı yapıyor. Sdece yattigimda şişiyor o bölgede ağrı oluyor aldirmak isterim ama saçların kazidiklarini duydum ama bn ıstemiyorm sacli da tedavi edenler varmış ama bnm saçlar gur annemde içine kıl kaçar diyor sizin fikriniz?

 11. Kafa kisti ameliyatindan 2 gün sonra denize girebilirmiyim cevap verirseniz sevinirim

 12. Merhaba benim kafamda çok önceden lastiksi hareket halinde kitle vardı ama şimdi o kitle yok ama olduğu yer ağrı yapıyor acaba neden teşekkürler

 13. Mrb sırtımda hareket eden kitle vardı iltihaplayıp patladı irin aktı antibiyotik kullandım sanırım kapsülü kaldı doktor yağ kisti olduğunu söyledi sorun yaratır mı ne yapmalıyım tşk

 14. Sayin hocam basiimda kitleler var daha once bir kez iki adet aldirdim ayni aldirdigim yerlerin ikisinde tekrar olustu baska taraflarda uc tane daha cikti toplam bes oldu az az surekli buyuyor. Ne yapmaliyim lutfen yardimci olurmusunuz cok moralim bozuluyor

  • Doktorun Cevabı

   yağ bezeleri kapsulu ile çıakrılamazsa tekrar oluşur.çıktıkça aldırmaktan başka seçenek yok
   Op.Dr.alirıza Şahap Barlas

 15. HOCAM AYAĞIMDA 3 ADET NASIR VAR BUNLARI ALDIRMAK İSTİYORUM FAKAT ALDIRDIKTAN SONRA TEKRARLAMA YAPARMI ENDİŞELİYİM BU KONUDA. DAHA ÖNCE DONDURMA TEDAVİSİ YAPTIRDIM AMA SONUÇ ALAMADIM NE YAPABİLİRİM

 16. Kac dikis atilir ve dikisler kac hafta sonra alinir

  • Doktorun Cevabı

   bu bezenin büyüklüğüne ve tedaviyi yapan cerrahın becerisine göre değişir
   Op.Dr.atilla Kaya

 17. Mrb yag kisti patlayip akinca derinin altinda kalan kapsulu mudur? Alinmasi gerekli midir?

 18. sırtımda lastiksi hareket eden kitle vardı iltihaplayıp patladı ve irin aktı antibiyotik kullandım sanırım kapsülü kaldı sorun yaratır mı teşekkürler

 19. Mrb sirtimda yag kisti vardi iltihaplayip irin akti antibiyotik kullandim sanirim kapsulu kaldi ne yapmaliyim tsk

  • Doktorun Cevabı

   gelirseniz muayene ile değerlendirip uygun şekilde tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 20. eromer347@gmail.com

  Slm.hocam benim tam sağ kaşın 2 parmak üstünde küçük bir yağ bezesi gibi bişey var dokunduğumda sert ama sağa sola kaygan şeklinde 4 5 Aydır belki daha da fazladır ve saçlarımda dökülüyor ne yapmam lazım yardımlarınız için şimdiden tşk.ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  gelin muayene ile değerlendirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder