Anismus

Randevu Al

Anismus vajinusmusa benzer şekilde makat kaslarının kramp şeklinde kasılması problemidir. Sorunun ana kaynağı Pubo Rektal makatı oluşturan kaslarda oluşmaktadır. Sorun sadece kasılma ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda dışkılama sonrası beklenen gevşeme yeteri kadar olmaması ortaya çıkmaktadır.

Anismus tedavisi kliniğimizde yapılmaktadır.
Makat kasılması (Anismus) tedavisi mümkün bir problemdir.

Anismus Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Makatta ağrı; en sık ve en bezdirici belirtidir. Günün herhangi bir saatinde, sıklıkla dışkılamadan sonra makatta kasılma olur. Bu kasılma kola bacağa kramp girmesi gibidir. Bazen dayanılmaz düzeylerde olabilir. Kasılma muayene esnasında oluştuysa muayenede tespit edilebilir ancak bu çok küçük bir ihtimaldir. Genellikle muayenede tespit edilemez. Kontrolsüz spazm her iki cinste de yaklaşık aynı sıklıkta görülür. Bu belirtiler makat çatlağında da görülür ancak çatlakta hastalığın kendisi de tespit edilir.

Boşaltamama; Hasta rahatça dışkılayamaz, tuvalette uzun kalması ve çok ıkınması gerekir. Buna rağmen tam boşaltamamış hissiyle tuvaletten çıkar. Burada kasılmadan çok anal bölge adalelerinin güçlü olması etkendir. Parmakla muayenede bu aşırı güçlü yapı hissedilir . Anal kalan yüksekliği normalden daha fazladır. Bu gurup hastalar sıkça dışkısını parmakla boşaltmak zorunda kalırlar ve kabızlık sorunu da yaşarlar.

Anismus Egzersizi Olarak Ne Yapmalı?
Kasların gevşek olduğu yada çeşitli yaralanma sebebiyle gaz veya dışkı kaçırma gibi sorunların kısmen düzelmesi için çeşitli egzersizler önerilmektedir. Bu egzersizlerin en bilineni kegel egzersizidir. Elektriksel uyarıcılarla da bu yapılabilir ancak anismusta kaslar zaten fazlasıyla güçlü olduğu için bu tür egzersizlerin yararı olmaz hatta tam tersi etki de yapabilir.

Teşhis Nasıl Konur?
Hastanın anlattıklarıyla yönlenilir, net muayene bulgusu yoktur. İleri tetkik olarak anal manometri ve defakografi yapılabilir ve özellikle manometri ciddi yol göstericidir. Anoskop, rektoskop, kolonoskop ve ultrason gibi girişimlerin teşhiste hiçbir yarar olmaz, ekonomik kayıp dışında anlamı yoktur.

Anismus Tedavisi Nasıl Yapılır;
Kesin sonuç veren net bir tedavisi yoktur ancak çeşitli uygulamalarla olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Anismus ameliyatı; Puborektal kasın kesilmesi şeklinde yapılan ameliyatta başarı düşük olduğu, hastanın tam rahatlayamaması sebebiyle pek uygulanmamaktadır. Zor dışkılamanın eşlik ettiği kasların güçlü olduğu hastalarda anal fissür tedavisinde uygulanan L.İ.S (lateral internal sfinkterotomi) ameliyatında genellikle yüz güldürücü sonuçlar elde edilir ancak riskleri olan bir ameliyattır.

Botulinum Toksini Tedavisi; En etkili yöntemdir. Her ne kadar kesin sonuç denemese de % 95 gibi oldukça yüksek başarısı vardır. Puborektal kasın felç olması sağlanır. Hastaların % 95 inde tam düzelme sağlanır % 5 lik kısımda ne yazık kişide hiçbir düzelme gözlenmez. Bu şekilde cevap vermeyen hastalara 15 gün sonra ikinci doz Botulinum Toksini yapıldığında bunların da bir kısmının düzeldiği görülmüştür. Uygulama 1 dakikada 2 enjeksiyon şeklinde yapılır ve son derece basittir.

Karıştığı Hastalıklar;

Bölgede ağrı yapan tüm hastalıklarla karıştırılabilir. Bunlar;

Hemoroid (basur)

Anal fissür

Apseler

Proktit

Rectit

Sarkma

Soliter ülser

Özetle;

Anismus ciddi bir hastalık değildir, en etkili tedavisi Botulinum Toksini enjeksiyonudur.

Hipnozla tedavinin başarılı olacağı da bilinmelidir.

39 Yorum

 1. hocam merhaba. istisnasız her regl dönemimde dışkılama esnasında makatımda şiddetli bir kasılma oluyor. ama şu anki regl dönemimde, dışkılama haricinde de yoğun yaşıyorum. ne yapmalıyım, nasıl bir şey yaparsam geçer? iyi çalışmalar, kolay gelsin.

  • Doktorun Cevabı

   Muayene olmalısınız. Eğer anismus yada anal fissür var ise botilinum toksini enfeksiyonu ile tedavi edilebilir.

 2. Hocam merhaba,benim makat bölgemde sıklıkla seğirme gibi içeriden bir elektriklenme gibi saniyelik titremeler veya kasılmalar oluyor.Bazen o bölgede anlamlandoramadığım bir his oluşuyor ağrı gibi fakat tam olarak ağrı diyemem.Bu durum beni çok rahatsız etmeye başladı psikolojik olarak.İnternette araştırdım,anismus belirtileri çok olmasa da çok nadir zamanlarda dışkılamada problemler yaşıyprum fakat başka tanılarda da belirtiler var.Erkeklerde psas gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  • Doktorun Cevabı

   Durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin

  • Hocam merhaba ben fissürden ameliyat oldum ama sonrasında anismus gelişti şimdi botoxla rahatlama sağladık fakat normal yolla cinsel ilişkiye girmek fissürü ya da anismusu tetikler mi merak ediyorum

 3. Hocam iyi günler. 2018 yılı Ekim ayında klasik yöntemle hemoroid ameliyatı oldum. 3 dış 1 iç hemoroid alındı. Yaralarım iyileşti ama daha önce tromboze olan kısımda hala ağrı var. Özellikle tuvalet sonrası ağrı şiddetleniyor. Kas ağrısı şeklinde ağrım var. Ağrılar nedeniyle doktora kontrole gittiğimde o bölgedeki kasın apse yaptığını söyledi. Kortos krem ve doksium hap verdi. Ancak iyileşme olmadı. Bunun nedeni ne olabilir ve nasıl çözüm bulabiliriz acaba? Çözüm bulabiliriz diyorsanız muayene gelebilirim.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Şikayetiniz anal fissür düşündürüyor,fissür yatağında enfeksiyon gelişmiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip, en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.5426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla kaya

 4. Hocam merhabalar. Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Çok faydalı bir yazı olmuş. Hocam ben otobüste, okulda vs. oturunca makat bölgesinde içeriden bir baskı gibi bir şey hissediyorum. Ayağa kalkınca rahatliyorum.Ve tuvaletten sonra da hemen kalça üzerine oturamıyorum. Gün içerisinde de makattaki baskıdan dolayi olsa gerek fazla yelleniyorum. Sizce problemim nedir? Eğer Önemli bir durum varsa hangi bölüme yonelmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   Makat bölgesinde baskı hissi hemoroid yada fissür de olabilir.kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor,ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip, sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.

 5. Hocam merhaba, bende de yaklaşık bir yildir anismus ve ufak bir çatlak var. Botilinum toksini ve lazer yaptırmayı düşünüyorum. Size sorum boto enjeksiyon yaptırdıktan sonra kaç ay etkisi devam eder? Etkisi geçtikten sonra kasılma devam eder mi ?

 6. Hocam bende de agrılar oluyor çatlak dendi sonra çatlak yok dendi. Yukardaki yorumları okuyunca anismus diye bir rahatsızlığın ne olduğunu ve bendekine benzediğini öğrendim bu birazda psikolojik bir rahatsızlıkmıdır. hipnozla demişsiniz bu psikolojik bir gerilmenin rahatlaması içinmidir?

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Anismusda olsa botilinum enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 7. Merhaba ben yaklaşık 1bucuk ay önce hemoroid ameliyatı oldum 1hafta sonra her lavabodan sonra satlerce agrı sürüyor 8saat sürüyor nerdeyse anismüs dedi doktorum botulinum toksini iğnesi yaptık ama hala aynı düzelme olmadı nedendir

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid ameliyatları sonrası fissür gelişebiliyor,enjeksiyon sonrası rahatlama olmadıysa doz yetersiz olabilir.

 8. Merhaba

  Makatta kasların aşırı daralması beni çok rahatsız ediyor makatin içinde sivilce gibi bı et parçası var dışkı oraya değdiği anda bayilasim geliyor

  Daha önce dışa sarkan hemoroidden dolayı lokal anestezi oldum ondan sonra devamlı makatta ağrı dışkıyı dışarı atamama sorunu yaşıyorum Yardımcı olabilir misiniz

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür olabilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi uygunsa ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

 9. Hocam Ben ishalim ve makati da kasilma ve agrilar var agri hic gitmiyor ozelikle tuvaletden den sonra basliyor ve yanmalar var bu nedir

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder