Anismus: Makat Kaslarının Gevşeyememesi Nedir, Nasıl Önlenir?

Kabızlığın ortaya çıkması ve kronikleşmesinde önemli bir yere sahip olan Anismus, (makat kaslarının gevşeyememesi problemidir.) Sorunun uzun süre devam etmesi halinde, makatta ağrı ve kanama gibi şikayetler yanı sıra hemoroid, anal fissür ve makat sarkması gibi hastalıklara sebebiyet verir.

Makatta kasılma anismus nedir

Anismus Nedir?

Dışkılama zorluğu ya da dışkılayamama problemi şeklinde de tarif edebiliriz. Aynı şekilde, Paradoksal Puborektal Kontraksiyon, Dissinerjik Defekasyon gibi isimlerle de karşınıza çıkabilir.

Anismus Nasıl Bir Hastalık? Örnek: Sağlıklı bir insan dışkıladığı anda rahatlamış bir şekilde tuvaletten çıkar, olması gerekende budur. Anismus problemi olan insanlar ise tuvaletten çıkarken aynı rahatlığı yaşayamaz! Hem de uzun süre tuvalette kalmasına, ıkınmasına rağmen; rahatlamış bir şekilde tuvaletten çıkamaz. (1,2)

Anismus Neden Olur?

İlk olarak nasıl oluştuğuna bakalım mı? Sorunun altında yatan neden; makat kaslarının (puborektal kasların) dışkılama esnasında gevşeyememesidir. Daha anlaşılır hale getirmek için biraz detaylandırayım.

Makat kaslarının önemli görevlerinden biri dışkı ve gaz kaçırma problemini önlemektir. Dışkılama hissi oluşmadığı ve de siz tuvalete gitmediğiniz sürece bu kaslar hep kasılı kalır. Bu şekilde dışkı ve gaz kaçırmanın önüne geçerler. Ta ki dışkı, rektuma gelip, dışkılama ihtiyacı hissettiğinizde ise tuvalete gider ve hafif bir ıkınma ile normalde kaslı olan kaslar kendiliğinden gevşer. Yukarıda belirttiğim işleyiş, sağlıklı insanlar için geçerlidir.

Anismus problemi olan insanlarda ise kaslar dışkılama esnasında da hep kasılı kalmaktadır. Kişi tuvalete gitse de, uzun süre ıkınsa da değişen bir şey olmaz. Puborektal kaslar hep kasılı kalmakta ve dışkının geçişini zorlaştırmaktadır. Anüs kısmı kapalı ya da çok dar olması nedeniyle, rektumda bulunan dışkı tamamen boşaltılamaz. Dışkının ince olması, rahatlayamama, ağrı ve kanama şikayeti olması anismus ve fissür, hemoroid belirtisi olabilir.

Peki, Bu Soruna Sebebiyet Veren Etkenler Neler?

Anismus, kesin nedeni bilinmemekle birlikte; çocukluk çağında karşılaşılan fiziksel ve ruhsal travmalar, depresyon ve anksiyete bozukluğu yanı sıra cinsel ilişki problemleri de öne çıkmaktadır. Bazen de sorunu kendi kendimiz ortaya çıkarırız. Dışkılamayı erteleme (uzun süre tuvalete gitmeme) gösterilebilir.

Anismus Belirtileri Nelerdir?

Dışkılayamama, Rahatlayamama: Sorunun ilk ve en belirgin hali, olması gibi rahatça dışkılayamama, dışkılama sonrası rahatlayamamadır.

Kabızlık: Kişinin dışkılayamamasına bağlı olarak akut ya da kronik kabızlık ortaya çıkacaktır. Rektumda, bekleyen dışkı kuruyacak, katılaşacak ve hatta taşlaşacaktır. Bu durum kabızlığı kronik hale getirecektir. (3)

Makatta ağrı; en sık ve en bezdirici belirtidir. Günün herhangi bir saatinde, sıklıkla dışkılamadan sonra makatta kasılma olur. Bu kasılma kola bacağa kramp girmesi gibidir. Bazen dayanılmaz düzeylerde olabilir. Kasılma muayene esnasında oluştuysa muayenede tespit edilebilir ancak bu çok küçük bir ihtimaldir. Genellikle muayenede tespit edilemez. Kontrolsüz spazm her iki cinste de yaklaşık aynı sıklıkta görülür. Bu belirtiler makat çatlağında da görülür ancak çatlakta hastalığın kendisi de tespit edilir.

Makattan Kan Gelmesi: Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi ilerleyen zamanlarda yeni sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Örnek: Makattan kan gelmesi bunların başında gelir. Ikınmaya bağlı iç hemoroid ya da dışkının kalınlaşması, taşlaşması sonucu makatta çatlak kanama ve ağrı yapacaktır.

Anismus Nasıl Anlaşılır, Teşhis Nasıl Konur?
Hastanın anlattıkları ile hareket edilir. Net muayene bulgusu yoktur. İleri tetkik olarak anal manometri ve defakografi yapılabilir. Özellikle manometri ciddi yol göstericidir. Anoskop, rektoskop, kolonoskop ve ultrason gibi girişimlerin teşhiste hiçbir yarar olmaz. Ekonomik kayıp dışında anlamı yoktur.

Anismus Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kesin sonuç veren net bir tedavisi yoktur ancak çeşitli uygulamalarla olumlu sonuçlar alınmaktadır. Hem hasta hem de doktor için sabır gerektiren bir sorundur.

(BOTOX) Botulinum Toksini Tedavisi; En etkili yöntemdir. Her ne kadar kesin sonuç denemese de % 95 gibi oldukça yüksek başarısı vardır. Puborektal kasın felç olması sağlanır. Hastaların % 95 inde tam düzelme sağlanır %5’lik kısımda ne yazık kişide hiçbir düzelme gözlenmez. Bu şekilde cevap vermeyen hastalara 15 gün sonra ikinci doz Botulinum Toksini yapıldığında, bunların da bir kısmının düzeldiği görülmüştür. Uygulama 1 dakikada 2 enjeksiyon şeklinde yapılır ve son derece basittir. (4)

Anismus ameliyatı; Puborektal kasın kesilmesi şeklinde yapılan ameliyatta başarı düşük olduğu, hastanın tam rahatlayamaması sebebiyle pek uygulanmamaktadır.

Anismus Egzersizi Olarak Ne Yapmalı?
Kasların gevşek olduğu yada çeşitli yaralanma sebebiyle gaz veya dışkı kaçırma gibi sorunların kısmen düzelmesi için çeşitli egzersizler önerilmektedir. Bu egzersizlerin en bilineni kegel egzersizidir. Elektriksel uyarıcılarla da bu yapılabilir ancak anismusta kaslar zaten fazlasıyla güçlü olduğu için bu tür egzersizlerin yararı olmaz hatta tam tersi etki de yapabilir.

Karıştığı Hastalıklar;

Bölgede ağrı yapan tüm hastalıklarla karıştırılabilir. Bunlar;

Hemoroid (basur)

Anal fissür

Apseler

Proktit

Rectit

Sarkma

Soliter ülser

Özetle;

Anismus ciddi bir hastalık değildir, en etkili tedavisi Botulinum Toksini enjeksiyonudur.

Hipnozla tedavinin başarılı olacağı da bilinmelidir.

REFERANSLAR

 1. Schouten, W. R., Briel, J. W., Auwerda, J. J. A., Van Dam, J. H., Gosselink, M. J., Ginai, A. Z., & Hop, W. C. J. (1997). Anismus: fact or fiction?. Diseases of the colon & rectum, 40(9), 1033-1041.
 2. Rhoads, K. F., & Garcia-Aguilar, J. (2005). Anismus. In Complex Anorectal Disorders (pp. 461-493). Springer, London.
 3. Preston, D. M., & Lennard-Jones, J. E. (1985). Anismus in chronic constipation. Digestive diseases and sciences, 30(5), 413-418.
 4. Leroi, A. M., Berkelmans, I., Denis, P., Hémond, M., & Devroede, G. (1995). Anismus as a marker of sexual abuse. Digestive diseases and sciences, 40(7), 1411-1416.

76 Yorum

 1. Hocam merhabalar,
  Hemoroid tedavisi amacıyla geçirdiğim longo amelyatından sonra makat darlığı problemi yaşamaya başladım. Bundan kurtulmak için de 5-6 ay kadar önce bir flep doku kaydırma amelyatı oldum. Makat darlığı probleminden kurtulmama rağmen tuvalete çıkmakta eskisine göre daha fazla zorluk yaşıyorum. Eskiden makata kadar gelen dışkıyu darlık nedeniyle çıkarmakta zorlanırken, şuanda tuvalete çıkma hissini bile kaybetmiş durumdayım. Makatta değil sanki daha gerilerde rektumdamveya bağırsak ta bir tıkanıklık varmış ve dışkı bu bölümden geçemiyormuş gibi hissediyorum. Size sorum şu, anismus sonradan gelişebilecek bir hastalık mıdır? Amelyat etkisi ile bende anismus vb. Bir rahatsızlık oetaya çıkmış olabili mi?
  Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

   • Merhabalar değerli hocam

    Benim sorunum pelvik taban kaslarım çok gergin aynı zamanda puborektal kas olduğunu öğrendiğim pöçük kemiği bitimiyle anüs arasında kalan bölüm sürekli bir baskı varmış gibi oraya gevşetmede zorlanıyorum orayı kasınca pelvik kaslarımda etkileniyor. Bu durumun nasıl bir tedavisi vardır.

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     Muayene ile değerlendirilip botoxla tedavi edilebilir.05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

     • İyi günler.90 yasında bir hastamız var.Yatalak.Altı aydır büyük çişini tutamıyor, hiç durmadan anüsten sürekli çiş akıyor.Altını değiştirince de durmuyor.Bunun sebebi nedir?Mama ve çorba ile besleniyor.Çok kilo verdi,dişleri takmaydı şuanda dişleri tutmuyor,düşüyor.Bize damaklar zayıfladığı için tutmuyor dediler katı gıda yiyemediği için mi çişini tutamıyor?Bunun sebebi nedir?Cevap yazar mısınız?

     • Doktorun Cevabı

      Merhaba,
      Katı yemekle ilgili değil, yaşa bağlı kaslar gücünü kaybettiği için tutamıyordur.

 2. Hocam merhaba benim 2 senedır gaz sorunum var gaz çok fazla oluyo ve bunu çıkarmadıgım an geri bagırsaklara yönelerek ses oluyor (sadece sol böbrek tarafında) doktora çıkmama ragmen sitresten oldugunu birşey olmadıgını söylediler de sizin cevabınız nedir ne yapmam lazım.
  Tesekkür ederim

 3. Hocam Merhaba
  Benimde anismus şikayetim var beraberinde anal fissürde vardı bir doz 100 ünite bo… uygulandı fakat bir fayda göremedim,makat bölgesinde sürekli spazmım var hatta idrar yollarımı bile etkiliyor ayrıca karın kaslarımda bile bu spazmı hissediyorum.Sürekli bu durumda olmaktan çok rahatsızım ne yapılması gerekiyor ? teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirip gerekirse tekrar botilinum enfeksiyonu yapılabilir. Yada tıbbi hipnoterapi yaptırabilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 4. Hocam merhaba iki içinde iki sefer makat çatlağından ameliyat oldum biri makatın içinden kas kesildi fayda olmadı bir ay sonra makatın dışından oldum dikiş atıldı dikiş atıldığı günden beri tuvaletimi az yapıyorum şişkinim paylıyacak duruma geldim ilk ameliyatta böle sorunlarım yoktu tuvaletimi rahat yapıyordum ikinci ameliyattan sonra böle oldum doktorla görüştüm botoks yapalım dedi bir kasa ne yapıcam hocam bilgi verir misiniz ikinci ameliyatım tam bir ay oldu

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Büyük olasılıkla olduğunuz ikinci müdahaleye bağlı anal darlık gelişmiş olabilir. Muayene ile değerlendirip ona göre müdahale etmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

 5. Hocam bende iki haftadır maktta daralma var gibi kabiz deyilim ağrim yok şişkinlik yok ama tuvalet gittiğimde tam olarak dışki yapamiyorum ne yapmalıyım
  Saygilar

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Makatta daralma anismus denilen hastalıkta görülür, anal fissürde olabilir. Hastalığınızın tam teşhisi için muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • Hocam ben 2 senedir bu sorunu yaşıyorum yemek yemeye korkuyorum 1 bardak şu içsemde şişkinlik oluyor artık dayanılmaz bir hale geldim büyük abdest yaparken aşırı zorlanıyorum çok az dışkılama yapıyorum oda ıkınarak anismus olarak düşünüyorum tedavisi varmı varsa da maliyeti nedir bütçem çok kısıtlı bu konuda ne yapabilirim bu arada kolonoskobi endoskobi yaptırdım bir şey çıkmadı ibs dediler hemoroidle ilgili bir problemim çok yok

 6. Merhaba hocam, benim ara ara olan gaz çıkarırken yaşadığım kamplarım var ama dün geceden beri 12 saattir sürekli gelen kramplar devam ediyor. Makatta ve bagirsakalrimda kramplar halinde oluyor. Gaz geliyor iki büklüm oluyorum ama ıkınamıyorum çünkü ıkındıkça daha çok acıyor ama bian önce çıkmazsa da o keskin kramp gitmiyor. Ne yapmam lazım?

  • Doktorun Cevabı

   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor, size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 7. Merhaba Hocam,
  2 haftadır dışkılama yapmamı sağlayan kasları yeteri kadar kasamıyorum. Ikınmak istiyorum ama tam yapamıyorum. Dolayısıyla tam bir boşaltım yapamıyorum.
  Antibiyotik kullandım onun yan etkisi mi, psikolojik mi bilemiyorum.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Bol posalı yiyecekler, sebze-meyve, lifi gıdalar ve su tüketin. Dışkı bardakta belli bir pasaj oluşturması ki dışkılama uyarılabilsin, zaten fazla ıkınmak fissür, hemoroid gibi hastalıklara neden olur. Dışkılama ihtiyacı oluştuğunda asla ertelemeyin hemen tuvalete gidin.

   • Ertelemiyorum. Normal kabızlıktan farklı olarak o bölgedeki kaslara güç veremiyormuşum gibi hissediyorum. O yüzden endişelendirdi beni. Umarım yediklerimle ilgilidir. Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

 8. İyi günler Hocam. Yaklaşık 2 haftadır tuvaletimi yaparken sıkıntı yaşıyorum. Bazen acil tuvalet ihtiyacı duyuyorum bazen de tuvaletten çıktıktan hemen sonra tekrar gitmek zorunda kalıyorum. Tam olarak rahatlayamıyorum. Tuvalwtimi kesik kesik yapıyorum. Ayrıca belimde ve sağ kasığımda şiddetli ağrılar hissediyorum (2004 yılında sağ kasık fıtık ameliyatı oldum). Beslenmeme dikkat ediyorum ve çok fazla hareket ediyorum ama yine de bu sorunu yaşıyorum. Sebebi ne olabilir, tavsiyenizi merakla bekliyorum. İyi çalışmalar

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor, daha fazla gecikmeden muayene olup tedavi olmalısınız. Ilaçla tedavi şansınızı kullanın. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 9. mrb hocam ben hemorayit amaliyatı oldum
  oldukdan itibaren cok kasılmalar oldu
  rahat boşaltma yapamıyom ve kaslar bıraz dısarıda ne önerirsiniz

  • Doktorun Cevabı

   Hemoroit le birlikte anal fissürde varsa ve tedaviyi yapan dikkatinden kaçmış olabilir. Proktoloji konusunda yeterli deneyime sahip bir genel cerrahi uzmanı görünün.

 10. Mürvet çelik

  Selamın aleyküm hocam benim hemoroidim var anismus teşhisi konuldu hergün ağrım var bir çözüm bulunamadı ne yapmalıyım 1senedir gitmediğim hastane doktor kalmadı bana bir yardımcı olsanız

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Hemoroidin nedeni anismustur, anismusun tedavi edilmesi gerekir. Botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz.

 11. Hocam iyi günler

  Tuvalet den sonra makat bölgesinde ayakta değil de oturunca şişlik hissi ve bazen yanma oluyor özellikle araç kullanırken rahatsız ediyor.. Bir de büyük abdest yaparken bir yere takılıyor gibi oluyor ve dışkımı yapıyorum. Anal Fissür için pelvik mr çektirdim herhangi bir problem çıkmadı ne hemeroid ne fissür . aneskop ile muayene oldum orda da bir şey çıkmadı. Bağırsak spazmı buna neden olur mu? Ya da anismus

  • Doktorun Cevabı

   Anoskopi muayenesinde fissür gözden kaçmış olabilir. Proctoloji konusunda yeterince deneyimi olmayan genel cerrahlar fissürü göremeyebiliyor. Fissür tanısı MR la konulmaz zaten. Yanma şikayetiniz fissür düşündürüyor. Muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.

 12. Hocam merhaba.Aşırı yorulmadan dolayı makatımın sol iç tarafında ağrı başladı.Otururken sürekli bir yanma hissi.En çok da yürürken ağrı yapıyor,olan enerjimi tüketiyor.Sabahları uyandığımda kendimi iyileşmiş hissediyorum.Birkaç adım atmak ağrının başlaması için yeterli oluyor.Ağrı makatımın iç sol tarafında ve tek bir noktada.Herhangi bir şişlik yok.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 13. Hocam merhaba ben eşcinselim anal almak istiyorum ama alamıyorum aşırı kasılma oluyor ve penis içeri girmeden kanama oluyor. Üstelik haftalarca ağrı çekiyorum. Ne yapmam gerek sizce

 14. hocam merhaba. istisnasız her regl dönemimde dışkılama esnasında makatımda şiddetli bir kasılma oluyor. ama şu anki regl dönemimde, dışkılama haricinde de yoğun yaşıyorum. ne yapmalıyım, nasıl bir şey yaparsam geçer? iyi çalışmalar, kolay gelsin.

  • Doktorun Cevabı

   Muayene olmalısınız. Eğer anismus yada anal fissür var ise botilinum toksini enfeksiyonu ile tedavi edilebilir.

 15. Hocam merhaba,benim makat bölgemde sıklıkla seğirme gibi içeriden bir elektriklenme gibi saniyelik titremeler veya kasılmalar oluyor.Bazen o bölgede anlamlandoramadığım bir his oluşuyor ağrı gibi fakat tam olarak ağrı diyemem.Bu durum beni çok rahatsız etmeye başladı psikolojik olarak.İnternette araştırdım,anismus belirtileri çok olmasa da çok nadir zamanlarda dışkılamada problemler yaşıyprum fakat başka tanılarda da belirtiler var.Erkeklerde psas gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  • Doktorun Cevabı

   Durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin

  • Hocam merhaba ben fissürden ameliyat oldum ama sonrasında anismus gelişti şimdi botoxla rahatlama sağladık fakat normal yolla cinsel ilişkiye girmek fissürü ya da anismusu tetikler mi merak ediyorum

 16. Hocam iyi günler. 2018 yılı Ekim ayında klasik yöntemle hemoroid ameliyatı oldum. 3 dış 1 iç hemoroid alındı. Yaralarım iyileşti ama daha önce tromboze olan kısımda hala ağrı var. Özellikle tuvalet sonrası ağrı şiddetleniyor. Kas ağrısı şeklinde ağrım var. Ağrılar nedeniyle doktora kontrole gittiğimde o bölgedeki kasın apse yaptığını söyledi. Kortos krem ve doksium hap verdi. Ancak iyileşme olmadı. Bunun nedeni ne olabilir ve nasıl çözüm bulabiliriz acaba? Çözüm bulabiliriz diyorsanız muayene gelebilirim.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Şikayetiniz anal fissür düşündürüyor,fissür yatağında enfeksiyon gelişmiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip, en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.5426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla kaya

 17. Hocam merhabalar. Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Çok faydalı bir yazı olmuş. Hocam ben otobüste, okulda vs. oturunca makat bölgesinde içeriden bir baskı gibi bir şey hissediyorum. Ayağa kalkınca rahatliyorum.Ve tuvaletten sonra da hemen kalça üzerine oturamıyorum. Gün içerisinde de makattaki baskıdan dolayi olsa gerek fazla yelleniyorum. Sizce problemim nedir? Eğer Önemli bir durum varsa hangi bölüme yonelmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   Makat bölgesinde baskı hissi hemoroid yada fissür de olabilir.kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor,ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip, sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.

 18. Hocam merhaba, bende de yaklaşık bir yildir anismus ve ufak bir çatlak var. Botilinum toksini ve lazer yaptırmayı düşünüyorum. Size sorum boto enjeksiyon yaptırdıktan sonra kaç ay etkisi devam eder? Etkisi geçtikten sonra kasılma devam eder mi ?

 19. Hocam bende de agrılar oluyor çatlak dendi sonra çatlak yok dendi. Yukardaki yorumları okuyunca anismus diye bir rahatsızlığın ne olduğunu ve bendekine benzediğini öğrendim bu birazda psikolojik bir rahatsızlıkmıdır. hipnozla demişsiniz bu psikolojik bir gerilmenin rahatlaması içinmidir?

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Anismusda olsa botilinum enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 20. Merhaba ben yaklaşık 1bucuk ay önce hemoroid ameliyatı oldum 1hafta sonra her lavabodan sonra satlerce agrı sürüyor 8saat sürüyor nerdeyse anismüs dedi doktorum botulinum toksini iğnesi yaptık ama hala aynı düzelme olmadı nedendir

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid ameliyatları sonrası fissür gelişebiliyor,enjeksiyon sonrası rahatlama olmadıysa doz yetersiz olabilir.

 21. Merhaba

  Makatta kasların aşırı daralması beni çok rahatsız ediyor makatin içinde sivilce gibi bı et parçası var dışkı oraya değdiği anda bayilasim geliyor

  Daha önce dışa sarkan hemoroidden dolayı lokal anestezi oldum ondan sonra devamlı makatta ağrı dışkıyı dışarı atamama sorunu yaşıyorum Yardımcı olabilir misiniz

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür olabilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi uygunsa ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

 22. Hocam Ben ishalim ve makati da kasilma ve agrilar var agri hic gitmiyor ozelikle tuvaletden den sonra basliyor ve yanmalar var bu nedir

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz

 23. Hocam yaklaşık 3 ay önce dizimden ameliyat oldum kullanfığım antibiyoyiklerden dolayı uzun süre ishal oldum bu nedenden dolayı makatta çatlak oluştu uzun süren klasik ilaç tedavisinden sonra çatlak geçti, fakat şimdi ise anismus ile mücadele ediyorum Nitrogliserin li krem kullanıyorum ama ne yapsamda geçmiyor bu ağrı nasıl geçer

  • Doktorun Cevabı

   anismus botox enjeksiyonu ile tedavi edilebilir.size en yakın kliniğimize giderseniz tedaviniz yapılır

 24. Hocam bende anal fissur var anismustanda supeleniyorum parmakla muayene de anismus belli olurmu yada fissur için lis ameliyatı yapılacak bu ameliyat olduğunda anismusda gecermi

 25. Iyi gunler izmirdeki kıliniginize geldim makatta ani siddetli agrilarim oluyo bu genelde orgazmdan sonra oluyor zonklama seklinde cinsel olarakta problem yaratiyor bu tuvaletimi yaparken tam bosaltamihorum ufak bi parca kaliyor hep bu beni rahatsiz ediyor muayene oldum anismus oldugunu soyledi doktor anismus cinsel olarak ne gibi problem yaratir

  • Doktorun Cevabı

   her iki bölgeyide uyaran sinir aynı sinir olduğu için ağrı hissetmeniz normal.anismusu botoxla tedavi ettirebilirsiniz

 26. Hocam en sık 20 gün yada 1.5 ayda bir yaklaşık 20 dakika süren dayanılmaz bir ağrım oluyor.sonrasında hiç bir ağrı hissetmiyorum. Böyle bir hastalığın tedavisi varmı,varsa hangi bölüme gitmem gerekiyor?şimdiden teşekkürler.

  • Doktorun Cevabı

   genel cerrahiye görünmeniz gerekir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 27. Hocam bende dışkılama da sorun yaşıyorum kabız değilim hergun tuvalete çıkıyorum ama dışkının tamamını bosaltamiyorum bende anismus varsa yada makat kaslarinda sorun varsa bunu doktorlar parmakla muayene de anlarmi yada kolonoskopi de belli olurmu bu hastalıklar parmakla yada kolonoskopi de belli olmuyosa ne yapmam lazım genel cerraha gidip bu sikintilarimi anlatıyorum ilaç verip gönderiyolar buda ishal yapiyo makat catlagindan ameliyat olmuştum yedi ay önce bu sorunlardan dolayı tekrar yenilemiş ameliyat olmam lazımmış şimdi ameliyat olsam yine yenileyecek bu sebepten dolayı benim asıl bu diskilama olayına bı çözüm bulmak gerekir diye düşünüyorum cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz

 28. Selamlar, dışkılama sıkıntım olduğundan İzmir’de ki kliniğinize gittim, teşhis olarak da anal fissür (makat çatlağı) tehşisi konuldu ve botox önerildi. Yalnız hiç bir şekilde ağrım yoktu..
  Bunu yaptıktan sonra dışkılamanda yüksek bir ihtimalle sıkıntı kalmaz dendi, öneriyi kabul ettim ve botox işlemini yaptım..
  Sorum şu ; birincisi tedaviden şu zamana kadar 5 gün geçti hâlâ bir gelişme yok, süre olarak ne zaman etkisini gösterir?
  İkincisi ; altta yatan başka nedenler olabilir mi?
  Teşekkür ederim..

 29. Hocam zor dışkılama yapıyorum. Parmakla destek alıyorum. Anismus tanısı var. Botoks enjeksiyonunun başarılı olduğunu düşünürsek beni eski sağlıklı halime parmakla destek almadan aşırı zorlanmadan dışkılamaya dönebilir miyim?

 30. Hocam ben anismusta ileri derecedeyim. Artık elimle destek oluyorum bazen öyle bile dışkı çıkmıyor. Sadece botoks tedavisi yeterli olmaz diyen doktor da var, en fazla 2-3 ay rahatlatır diyor. Sizin yorumunuz nedir? Botoks olunca parmakla destek almadan tuvaletimi yapabilir miyim?

  • Doktorun Cevabı

   anismusla ,parmak desteğinin ilgisi yok.anismusta ağrı olur.siz ağrıdan bahsetmiyorsunuz.bu nedenle kapsamlı bir değerlendirilmeniz yapılmalı.

 31. Merhaba hocam. Bana paradoks puborektal yani zit kasilma (anismus) teshisi konuldu. Doktor bir ay nefes egzersizi verdi ki bence ise yaramicak cunku bu hastaligi yaklasik 1 bucuk yildir cekiyorum. 1 ay sonraya tekrar randevu verdi sikayetlerim ise makatta agri, kasilma, diskilama sirasinda ve sonrasinda aci agri ve agri aci olmasa bile garip bi rahatsizlik var makatimda. Botoks bu hastaligin caresi diyorlar. Tedavi olsam bu sikayetlerimin hepsinden kurtulabilir miyim tamamen. Saygilar.

 32. Doktorun Cevabı

  maximum 4-6 seans hipnozla sorununuz çözülür
  Op.dr.Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim