Umblikal Pilonidal Sinüs (Göbekte Kıl Dönmesi) Nedir?

Sürekli belirttiğimiz gibi erkeklerde sık görülen kıl dönmesi (pilonidal sinüs) %95 oranında kalça kısmında yani kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir. Tabii ki sadece burası ile sınırlı kalmadan aynı zamanda göbek bölgesinde de oluşmaktadır. Tıp dilindeki tabiri (Umblikal pilonisdal sinus) olarak geçmektedir. (1)

Çok nadir olan bu sorunu bu alanda deneyim sahibi olan Op. Dr. Atilla KAYA ile konuşacağız. Göbekte kıl dönmesi kuyruk sokumunda görülene kıyasla çok azdır %’2 si kadar rastlanır. Zaten bu iki yer dışında görülmez. (2)

Kadınlarda bacaklar, kasıkta, erkeklerde boyun bölgesinde görülen batık olarak değerlendirilir. Kuyruk sokumunda görülen kıl dönmesi ayrı bir konudur ve farklı sayfalarda ayrıntılı incelenecektir, çok çok seyrek görülen parmaktaki kıl dönmeleri de farklı bir sorun olduğu için ayrı konu olarak işlenecektir.

Göbekte kıl dönmesi

Göbekte Kıl Dönmesi (Umblikal Pilonidal Sinüs) Nedir?

Göbek çukuru yay gibi helezonik bir yapıdadır, bazı kişilerde çukur daha derindir ve bu helezonik yapı çok belirgindir. Etraftan dökülen kıllar, tüyler, elbise tozları, deri döküntüleri çukurda toplanır. Karnın sürekli şişip inmesi çukurda negatif basınç oluşturur yani küçük bir vakum gibi etraftakileri içine çeker. Derin plana ilerleyen bu yabancı cisimlerin miktarı artmaya başlatınca havasızlıktan ve nemden mikrop üremeye başlar ve iltihap olur. Erken dönemde tedavi edilmezse ilerleyerek apse şeklini alır.

Göbekte Kıl Dönmesi Neden Olur?
Tahmin edilenin yada yaygın olarak yanlış bilinenin aksine oradaki kılların dönmesi sebep değildir. Daha çok etraftan dökülen kıl tüy  asıl nedendir.

Fazla kilo; şişman insanlarda göbek çukuru daha derin olduğu için etraftan kir, toz toplama ihtimali daha yüksektir.

Aşırı kıllı olmak; Çok kıllı insanların karın bölgesinden dökülme çok fazla olur. Buna paralel çukura giren yabancı cisim miktarı da artar.

Hijyene dikkat etmemek ; Bölgenin ve göbek çukurunun temizlenmemesi görülme sıklığını artırır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuyruk sokumundan görülenden farklıdır, kuyruk sokumunda görülenlerin hepsi ameliyatla tedavi edilirken bu bölgedekilerin % 99 u ameliyatsız tedavi edilebilir. Tabii ki burada gidilen cerrahın yaklaşımı da önemlidir. Bazı cerrahlar hemen ameliyat önermektedir oysa doğru yaklaşım ve bakımla %99’u iyileşmekte ve ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır. (3)

Evinizde Kendi Kendinize Bakım Deneyin
Ameliyata karar vermeden daha doğrusu önerilse dahi ameliyat yaptırmadan önce şunlar yapılmalıdır. Bunlarla düzelmezse ancak o zaman ameliyat düşünülmelidir. Yukarıda bahsedildiği gibi temel sorun çukura yabancı cisim dolmasıdır. Bu yabancı cisimlerin alınması yeterli olabilir. Her banyoda tercihen her gün ucu pamuklu çubukla içerisi olabildiğince temizlenmelidir. Her gün biraz daha derini temizlenmeye çalışılmalıdır.

İltihap yada kötü koku varsa ucu pamuklu çubuğun pamuklu kısmı betadin solüsyona batırılmalıdır. Bu uygulama sorun tamamen düzelinceye kadar devam edilmelidir. Tekrarını engellemek için sonraki dönemde 2-3 banyoda bir işlem tekrarlanmalıdır. Böylece yeniden içeride madde birikmesine engel olunmuş olur. Tüm bunlar hastanın kendisi tarafından yapılabilir ancak ağrı fazla oluyorsa sırt üstü yatarken bir başkası tarafından da yapılabilir. Tecrübe veya eğitim gerektiren bir uygulama değildir. 3-4 haftalık temizliğe rağmen düzelmediyse artık düzelmeyeceği söylenebilir ve bu durumda ameliyat yapılabilir.

Ameliyat (Cerrahi Yöntem)
Yukarıda bahsedildiği gibi çok seyrek ihtiyaç duyulan bir tedavidir. Ameliyatta derin plandaki yabancı cisimlerin çıkarılması yeterlidir. Göbek çukurunun alınması son derece rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Karnın düzleşmesi hastanın havuza yada denize girmesine engel olacak kadar rahatsız olmasına neden olabilir. Önemsiz gibi görünse de göbeksiz karın estetik olarak hoş durmamaktadır.

Göbekte Apse
Seyrek görülür ve tek sebebi göbekte kıl dönmesidir, bütün apseler gibi boşaltılması ve içeriğinin temizlenmesi yeterlidir. Ağrı kısa sürede düzelir. Apse iyileştikten sonra bölge hijyenine dikkat etmek yeniden apse oluşumunu engeller.

Evet arkadaşlar Op. Dr. Atilla KAYA’nın aktardığı bilgilere dikkat ettiyseniz hemen ameliyat kabul etmek yerine evinizde kendi kendinize adım adım tedavi uygulayabilirsiniz. Ameliyat ile genelde göbek çukuru alındığı için kişiyi huzursuz etmektedir.

REFERANSLAR

  1. Acar, A. R. E. N. (2023). Umblikal Pilonidal Sinüs. Istanbul Kent University Journal of Health Sciences2(1), 1-4.
  2. Sarıçam, G., Karaca, G., Pehlivanlı, F., & Yıldırım, K. Umblikal Pilonidal Sinüs: Olgu Sunumu. Van Tıp Dergisi21(3), 177-178.
  3. Özkan, Z., Seyfi, E. M. İ. R., Gönen, A. N., Yazar, F. M., Özdemir, C. Ş., & SARICIK, B. (2012). Umbilikal pilonidal sinüs hastalığında farklı tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması. Genel Tıp Dergisi22(2), 43-47.

30 Yorum

  1. Merhabalar hocam 37 yaşındayım göbek içinden birikmiş kıl yumağı çektim kılın rengi ten üzerindeki renk değil, aşırı kilolu veya kıllıda değilim yanıtlarsanız sevinirim

  2. Hocam merhabalar gobek.delgimde bir et parçası oluştu ve iltihap kan saç kuru bir şekilde dışarı çıkıyor bunu sebebi kil donmesi midir iyi calismalar

    • Doktorun Cevabı

      Merhaba,
      Kıl dönmesinin ikinci sıklıkta görüldüğü yer göbektir.kıl dönmesi olabilir.muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz.

  3. Hocam göbek deliğimden kan geliyor ve iltihap akıyor ayrıca kötü kokuyor ne yapmalıyım

    • Doktorun Cevabı

      Merhaba,
      kıl dönmesi apsesi olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir. Gecikmeyim.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

  4. Hocam ben 16 yaşındayım ve göbek deliğimde kıl farkettim korkuyorum hocam bu kötü bişey mi

    • Doktorun Cevabı

      Merhaba,
      Normalde kıl dönmesi kuyruk sokumunda görülür, nadiren deLiginde görülebilir. Kıl dönmesi muayenesi kliniklerimizde ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

      • hocam bende 2 gün önce doktor göbeğimi temizledi kıl vs. ama hala su geliyor ayirca melhem verdi suyun gelmesi iyiki kötümü teşekkür ederim saygılar hocam

        • Doktorun Cevabı

          Merhaba,
          Eğer kıl dönmesi varsa o tedavi edilmeli, Hala sıvı geliyorsa iltihap devam ediyor olabilir. Net bir şeyler söylemek için muayene ile değerlendirmek gerekir

  5. Hocam benim karnımda 1 yıldır şancı oluyor yanma oluyor ve bağırsaklarım dan guruldama oluyor 5/6 ay öncede göbegimden intihap la birlik te kıl cıktı bunun sebebi sizce ne olabilir

    • Doktorun Cevabı

      Göbeğinizde kıl dönmesi olabilir. Göbekte kıl dönmesi nadir görülür, Ama tarifiniz kıl dönmesi düşündürüyor. 05426210888 nolu telefondan bilgi alıp size en yakın kliniğimize muayeneye gidebilirsiniz. Kliniklerimizde muayene ücretsiz. Karın bölgesindeki şikayetlerinizin nedeni pek çok hastalık olabilir, Bu nedenle muayene olmanızı öneririm

  6. Hocam benimde gobegimde beyaz top halinde kilar var cimbizla telerini cekiyorumm
    Gelmiyoo sanki yapisik ama baya aciyor
    Ve ben 6 aylik hamileyimm neyapmam lazimm

    • Doktorun Cevabı

      Size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirelim. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  7. Hocam gobegimde büyük ihtimal kıl dönmesi var.
    1 tane kök görüyorum o kili köküyle beraber koparsam bisey olurmu?
    Birde gobek değilimin içindeki yuvarlak zar şişmiş apse mı yapmıştır

    • Doktorun Cevabı

      Kliniklerimiz de kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, mutlaka muayene olmalısın, apse varsa gecikmeden tedavi edilmeli. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  8. Hacan merhaba göbegimde bazen kanama ve agri oluyor ve göbek için de görülen sivilce tarzı bir büyüme var bu ne ola bilir sizce kıl dönmesi mi

    • Doktorun Cevabı

      Kıl dönmesi sıklıkla kuyruk sonucunda görülür. Eğer kıllı biriyseniz nadiren göbek deliği ve başka yerlerde de görülebilir. Gecikmeden muayene olmalısınız, gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  9. hocam göbek deliğimde yara tarzı bişi var. ve yaranın üst kısmından ara ara topak kıl çıkıyor.bu kıl dönmesi belirtisi midir yoksa farklı bir hastalık olabilir mi.

    • Doktorun Cevabı

      Kıl dönmesi olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir, ertelemeyin. 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

  10. Hocam bende askerim göbekte kıl dönmesi var ameliyat olmak istiyorum mümkünmü

    • Doktorun Cevabı

      mümkün.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

      • Merhaba hocam benim gobek deligimde yaklaşık 1-1.5 yıldır siyah kabuklanma göbeğin iki parmak üzerinde de ağrı var, çoğu zaman şişlik ve hassasiyet de oluyor karın çevremde, 21 yasindayim benim problemim hep karın bolgemle birlikte olup, göbek deligimdeki siyah kabuklanma ile birlikte hassasiyet oluyor ve dokundukca sanki altta bıseyler hareket ediyor karnimda.Bu kabuklanma içten bağlantılı geliyor sanki ve kenarlarda sarımtırak renk değişikliği var sizce sebebi nedir, gördüğüm kadarıyla akinti yok fakat o siyahlık bazen içeri çekilmekte bazense en dış kenara kadar çıkmaktadır.gobegimde normalde olduğundan daha içeride olduğunu fark ettim.

        • Doktorun Cevabı

          Muayene ile değerlendirmek gerekir. Bazen göbektede kıl dönmesi görülebiliyor yada bir aromalı olabilir. Gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz. Yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.

  11. geçen hafta göbek deliğimin 5 cm altında bi kızarıklık ve ağrı gördüm. internetten belirtilere baktığımda iki delik ve akıntı gözükmüyordu. ancak bugün farkettim iki delik oluşmuş ve diğer1 delikten iki kıl çıkmış randevu aldım doktora gideceğim ama tedavisi zor mudur ve erken gittiğim için ne tür artıları olur yardımcı olur musunuz.

  12. Hocam bir yil oncekadar gobrgimin cukurunda 15 kok kadar kil vardi banyo yaptiktan sonra kokunden cikti 4 5 ay sonra derinin alti cok kotu agrimaya basladi elimi degdiremiyordum acidan. Sonra yine banyodan sonra yaragibi bisey kavladi altindan o 15 kok kadar kil cikti yumak seklinde yine kayboldu ve yine 4 5 ay sonu hafif hafif aci hissediyorum amaliyatta olmak istemiyoru napmam lazim

  13. Yaklaşık 3 4 senedir göbek deliğimde kil dönmesi var elimden geldiğince temizliyorum ama hiç kıl bitmiyor bitmek bilmiyor ama yapmadığım tek şey göbek bölgemdeki kılları almıyorum önerileriniz var mı bana

    • Doktorun Cevabı

      kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
      Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim