Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Çözüm Yollarını Görün.

Sağlığımıza yeteri kadar özen gösterdiğimiz söylenemez. Bazen bu küçük hata ve ihmaller içerisinden çıkılması zor sonuçlara neden olmaktadır. Örnek kadınlarda en sık görülen sorunlardan biri vajinada kaşıntı basit bir sorun olabileceği gibi çoğu zaman ciddi hastalıkların belirti ve şikayetleri arasında yer almaktadır. O nedenle vajinal kaşıntı problemi ile karşı karşıya kalan  hanımların mutlaka bir doktora muayene olması gerekir.

Vajinal kaşıntı

Vajinada Kaşıntı Nedenleri
Öncelikle yazının giriş kısmında da belirtildiği üzere bu soruna neden olan bir çok faktör bulunmaktadır. En sık görülen neden hemen hemen tüm kadınların ömrü boyunca en az bir defa yakalandığı vajinal mantar olmaktadır. Bunun dışında yaz aylarında cildin ıslak ve nemli kalması ile çeşitli antibiyotik ve ilaç kullanımı ön plana çıkmaktadır. Nedenleri arasında öyle bir sebep var ki bir çok kadın o güne kadar o hastalıktan haberi bile olmuyor. Vajinal Varis dediğimiz toplardamar genişlemesi kadınlara özgü olarak genital bölgede görülmektedir. Şimdi dilerseniz vajinada kaşıntıya neden olan faktörlere ilk olarak varis ile başlayalım.

Vajinal Varis
Varis hastalığı dünya genelinde en sık görülen damarsal hastalıklardan biri olup, özellikle toplardamarlar yanı sıra kılcal damarları yakından ilgilendirmektedir. Genelde bacaklarda görüldüğü için insanlar daha çok bacaklara odaklanmaktadır. Oysaki sorunun kaynağı sadece bacaklar olmayıp, aynı zamanda eller ve şuan detaylarını gördüğümüz vajinada görülmektedir.

Hamile Kadınlarda Sık Görülür: Vajinal varis problemi daha çok gebelik sürecinde olan kadınlarda görülür. Öyle ki her 10 kadından biri vulvar varis ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle hamileliğin ilerleyen süreçlerinde 4. 5. aydan sonra bebeğin büyümesi ile birlikte baskı artmaktadır. Bu şekilde hastalık hızlı bir şekilde ilerlerken aynı zamanda şikayetlerde de artış görülür.

Ağrı ve Vajinal Kaşıntı Yapar: Varis hastalığının ilerleyen süreçlerinde en belirgin şikayet olarak ağrı ve kaşıntı gibi bulgular ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yaşadığınız vajinal kaşıntı problemi kesinlikle basite almamalı ve nedenini araştırmalısınız. Genital venler gözle bakıldığında bile görülebilen bir yapıdadır. Bu nedenle özel bir teşhis ve görüntüleme aracına ihtiyaç duyulmaz.

Kadın Doğum Uzmanları Teşhis Edebilir:
Hanımlar bu tür sorunları maalesef kimse ile paylaşmaz yada muayene olmaya gerek duymazlar. Çoğu zaman bu hastalığın teşhisi kadın doğum uzmanları tarafından fark edilerek kalp damar cerrahi uzmanına yönlendirilmektedir. Idea kliniklerin bayan kalp damar cerrahi uzmanı görev yapmaktadır. O nedenle utanmanıza gerek kalmadan ücretsiz muayene imkanından yararlanabilirsiniz.

Vajinal Mantar
Kadınlarda görülen vajinada kaşıntının bir diğer nedeni ise büyük ölçüde vajinal mantar dediğimiz (Candida Albicans) problemidir. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi hayatta olan her kadın ömrü boyunca en az 1 defa bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle yaz aylarında sık görülen bu sorun çoğu zamanda kişinin hata ve ihmalleri ile ortaya çıkmaktadır. Nemli kalan cilt yanı sıra bilinçsiz kullanılan ilaç, antibiyotik ve doğum kontrol hapları maalesef vajinal mantarı tetiklemektedir. Şimdi dilerseniz vajinal mantara neden olan ve olması muhtemel faktörleri ele alalım.

Koruyucu Bakteri Laktobasil Azalması ile Oluşur
Aslında mantar mikrobu sürekli olmasına karşın koruyucu bakteriler sayesinde kişiye zarar verememektedir. Genital bölgenin korunmasında görevli olan Laktobasiller her türlü enfeksiyona karşı koruma sağlamaktadır. Kişinin kendi vücudu içerisinde olabileceği gibi cinsel ilişki ile dışarıdan bulaşabilecek tehlikelere karşıda Laktobasiller büyün önem taşımaktır. Laktobasillerin azalması maalesef koruyucu dengeyi azaltarak risklere açık hale gelmektedir. Yazının devamında ise Laktobasillerin azalmasına neden olan faktörleri ele alarak doğal yollardan korunma yöntemlerini göreceğiz.

Aşırı Temizlik Tutkusu / Sabun Kullanımı
Kimyasal maddeler kesinlikle cildimize dost olmayan yapıları olup, özellikle makat ve genital bölge temizliğinde sabun kesinlikle kullanılmaması gereken bir maddedir. Kimi insanlar aşırı temizlik tutkusu nedeniyle vajina içerisini bile sabun vb ürünlerle temizleme hatasını yapmaktadır. Oysaki genital bölge kendi kendini sürekli yenileyen bir organdır.

Tuvalet Sonrası Temizlikte Yapılan Hatalar
küçük abdest yada dışkılama sonrası tüm insanlar makat ve genital bölgeyi yıkarlar. İşte burada dikkat edilmesi gereken bir husus el hareketleri olup, genital bölgeden makata doğru hareketlerle yıkanmalıdır. Makat bölgesinden vajinaya doğru yapmanız halinde ise dışkı ile oluşan bakterileri genital bölgeye bulaştırırsınız. O nedenle temizlik önden arkaya şeklinde olmalıdır.

Cildimizi Kuru Tutmalı, Kıyafetlere Dikkat Etmeliyiz
Kaşıntıya sebebiyet veren durumlardan biride hiç şüphesiz cildin nemli ve ıslak kalması ile alakalıdır. Yaz aylarında sık görülen bu durum cildin zarar görerek koruyucu bakterilerin yok olmasına neden olur. Buna dikkat etmek dışında aynı zamanda vücudun hava almasını sağlayan dar kıyafet ve iç çamaşırlardan uzak durmalısınız. Aynı şekilde pamuklu iç çamaşır ve kıyafetler kullanmaya özen gösterin.

İdrarı Ertelemeyin
Toplumda çocuk yada yetişkin en sık yapılan hatalardan biri idrarı erteleme dayanabildiği kadar beklemeyi tercih ederiz. Bu durum böbrekler için zararlı olduğu gibi aynı zamanda kadınlarda vajinal mantar nedenleri arasındadır. Çünkü idrar ertelediğinizde bakteriler çoğalma fırsatı bulurlar. İdrar esnasında ise zararlı bakterilerin vücudunuzdan atıldığını unutmayın. O nedenle sıkarak huzursuz olmak yerine en ufak bir istekte bile idrar için tuvalete gidiniz.

Adet Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
En sık yapılan hatalardan biride regl kanaması süreci olup, özellikle çalışma hayatına dahil olan kadınlar kullandıkları pedleri gerektiği gibi kısa sürede değiştirme imkanı bulamayabiliyor. Bu durum vajen içerisinde zararlı bakterilen çoğalmasına neden olmaktadır. O nedenle mutlaka kullandığınız pedler uzun süre beklemek, vajen içerisinde kanı bekletmek yerine kısa kısa süreli olarak yenisi ile değiştirmek gerekir.

Antibiyotik Kullanımı
Vajinal mantara neden olan faktörlerin bir diğeri ise geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı olup, maalesef vajen içerisinde yer alan koruyucu bakterilerin ölmesine neden olmaktadır. O nedenle antibiyotik kullanımını mümkün mertebe azaltmalıyız. Bilindiği gibi Türkiye antibiyotik kullanımı konusunda dünyada ilk sırada yer almaktadır. Bu hatalı alışkanlıktan vazgeçmeliyiz.

Doğum Kontrol Hapları
Vajen içerisindeki PH değerini bozan ilaçlardan biride doğum kontrol hapları olup, maalesef bu tür ilaçları alan kadınlarda vajinal mantar problemi daha fazla görülmektedir. O nedenle doktor önerisi ile kullanmak gerekir.

Vajinal Mantar İçin Hangi Doktora Gidilir?
Uzun süreli kaşıntı problemi kesinlikle normal bir durum olmayıp, bu durumda mutlaka utanma duygusunu bir kenara bırakarak mutlaka bir Jinekoloji (Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanına) müracaat etmek gerekir. Yapılacak olan teşhis ile vajinal mantar yada yazının giriş kısmında belirttiğim gibi vajinal varis teşhisi koyabilir.

Pruzon Krem Kullanabilirsiniz
Bu tür sorun yaşayan insanlar doktor muayenesinden utanmaları nedeniyle kendi kendilerine çözüm aramaktadır. Burada karşımıza çıkan en belirgin uygulama kaşıntı kremi kullanılıyor oluşudur. Pruzon Krem en çok tercih edilen ürün olmasına karşın yaşadığınız sorunu ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Çünkü kaşıntıya neden olan sorun tespit edilmelidir. Kaşıntı kremi kaşıntıyı ortadan kaldırması hastalığın yok olduğu anlamına gelmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim