Makatta Kanamanın Nedeni Basur Belirtisi Olabilir!

Dışkıdan kan gelmesi başlıkta da belirtildiği gibi iç hemoroid belirtisi olabilir. Fakat şunu da unutmamalıyız ki kanamaların nedeni sadece basur değildir. Çünkü anal fissür, inflamatuvar bağırsak hastalıkları yanı sıra daha da vahimi kalın bağırsak ve makat kanseri kaynaklı bile olabilir. Bu nedenle 1 haftadan uzun süreli makatta kanama probleminiz varsa mutlaka genel cerrahi (proktoloji) uzmanına muayene olmalısınız. Doktorunuz kanamanın neden olduğunu tespit edecek ve gereken tedaviyi uygulayacaktır.

Basur Belirtileri Nelerdir?

İç hemoroid hastalığı ortaya çıktığı andan itibaren en önemli belirtisi kanama olmaktadır. Dışkılama esnasında dışkıda ve sonrasında tuvalet kâğıdında kan fark görebilirsiniz. Hemoroid kanaması herhangi bir ağrı ya da can yanmasına neden olmaz. Bu haliyle Anal Fissür ile Hemoroid kanaması bir birinden ayrılmaktadır. Makat çatlağı (anal fissür) hastalarında kanama yanı sıra dışkılama esnası ve sonrasında dayanılması zor ağrılar görülür.

Dışkıdan Kan Gelmesi

İç hemoroid hastalarında en belirgin özellik dışkılama esnasında kanama olmaktadır. Yapılan araştırmalarda kanamanın en önemli nedeni iç basur olarak gösterilir. Bununla ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Yazının en altında bulunan referanslar kısmında bilimsel çalışma örneklerine göz atabilirsiniz.

Hemoroid Memesi (Anüs İç ve Dışında Şişlik)

Basur hastalığının bir diğer belirtisi ise anüs iç ya da dış kısmında şişlik olmasıdır. Hastalar bu şişliği basur memesi olarak tarif ederler. Doğrusu ise toplardamarın genişleyerek anüs dış kısmına doğru sarkmasıdır. Yani o görmüş olduğunuz şişlik, meme toplardamarın ne kadar genişlediğini göstermektedir. Toplardamarın genişleme oranına göre hastalık 1 ile 4 arasında derecelendirilir. Aşağıda yer alan görselde dereceleri ve nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Basur belirtisi kanam

Anüste Ağrı ve Kaşıntı

Hemoroid normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Sadece 3. ve 4. evreye ulaşması halinde ağrı riski ortaya çıkar. Ağrıya neden olan 2 etken bulunuyor. Bunlardan ilki tromboze hemoroid dediğimiz basur memesinin makat kasları arasında kalarak boğulmasıdır. Hastalığınız 3. evre ise dışkılama sonrası memeyi parmağınızla anüs iç kısmına ittirmek gerekir. Böylece anüs dışında kalarak boğulmasını önlersiniz. Hastalığınız 4. evre ise meme sürekli anüs dışında olacağından boğulma riski sürekli var olacaktır. Ağrının diğer bir nedeni ise toplardamar içerisinde bekleyen kanın pıhtılaşması sonucu ağrı oluşabilir. Bu ağrılar günlerce sürebilir.

Makatta Kanamaya Neden Olan Diğer Hastalıklar

Şunu çok iyi bilmeliyiz ki kanama sadece rektum kaynaklı değildir. Dışkıda kan fark edilmesi onu sadece rektum ile ilişkilendirmez. Çünkü o dışkı 1,5 metre uzunluğunda kalın bağırsaktan rektum dediğimiz kalın bağırsağın son kısmına ulaşmaktadır. Fark ettiğiniz bu kan rektum yanı sıra kalın bağırsaktan da oluşmuş olabilir. Bu nedenle kapsamlı bir muayene gerekecektir.

Kolonoskopi İle Görüntüleme Gerekebilir.

Genel cerrahi uzmanı rektal tuşe (parmakla muayene) ve endoskopi ile sorunun rektum ile alakalı olup, olmadığına bakacaktır. Rektum da herhangi bir sorun bulunmaması halinde kalın bağırsağın incelenmesi için kolonoskopi gerekebilir. Kolonoskopi ile kalın bağırsak içerisi görüntülenir.

Basur muayenesi ve kullanılan cihazlar

Ülseratif Kolit

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda birçok hastalık görülme riski vardır. Onlardan biri de inflamatuvar bağırsak hastalıkları arasında yer alan ülseratif kolittir. Kalın bağırsağın kronik hastalıkları arasında yer alan ülseratif kolit bulunduğu yere göre 3 farklı gruba ayrılır. Bunlar distal tip, sol tip ve pankolit olarak sınıflandırılır. Sorunun yapısına bakacak olursak bağırsak iç yüzünü oluşturan mukoza (deride) iltihap ve ülser oluşumudur. Bu sorun uzun sürmesi halinde maalesef kolon kanserine yol açabilmektedir. Ülseratif kolit belirtileri arasında kanama, ishal, kanlı ishal ve karın ağrısı şikayeti sıkça görülmektedir.

İnflamatuvar bağırsak hastalıkları

Distal tip: Sadece kalın bağırsağın son kısmını yani büyük ölçüde rektumu etkilemektedir. Bu nedenle anal fissür ve anal fistül hastalarında artış görülmektedir.

Sol Tip: Bu türde ise sorun sadece kolonun (kalın bağırsağın) dalağa kadar olan kısmındadır.

Pankolit: Bu tür ise daha ileri vakıa olduğunu ifade eder. Yani sorun kalın bağırsağın tümüne yayılmış demektir.

İshal Nedenleri Arasında İlk Sırada Yer Alır. İnflamatuvar bağırsak hastalıkları crohn ve ülseratif Kolit ishal (diyare) probleminde en önemli etkenlerden biridir. Uzun süren kronik ishal problemi olan insanların mutlaka kolonoskopi görüntülemesi gerekir.

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri

Yaşadığınız rektal kanama nedeni yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi kanser kaynaklı olabilir. Bunlar mide, kolon ve rektum kanserleri olabilir. Bu nedenle ciddi bir araştırma gerekir. Dilerseniz ilk olarak kolon kanserine bakalım. Kolon yani kalın bağırsak yaklaşık 1,50 metre uzunluğunda olup, kanser kolonun herhangi bir noktasında görülebilir.

Kanserin ilk aşaması polipler olarak karşımıza çıkmaktadır. Polipler aynı zamanda dışkıda kanamaya da neden olmaktadır. Normalde iyi huylu hücreler olan polipler DNA’sı bozulması halinde büyüme ve bölünmeleri normalden daha fazla olur. Bu durum maalesef kansere neden olmaktadır. Doktorlar aile bireylerinde kolon kanseri olan ve 50 yaş üstü bireyleri düzenli olarak kolon kanseri taraması yaptırmaya davet ediyor.

Kolon kanseri belirtileri arasında yine kanama ilk sırada yer almaktadır. Buna ek olarak kronik ishal ve kabızlıkta eşlik eder. Yani kabızlık daha önce de belirttiğim gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Karın bölgesinde ağrı, kramp ve gaz görülür. Tabii ki kanser hastalarında en önemli belirtilerden biri haline gelen hızlı kilo kaybı dikkate alınmalıdır.

Divertikül, Divertikülozis

Yapılan bilimsel araştırmalar makatta kanamanın ilk 5 nedeni olarak hemoroid, ülseratif kolit, kanser, divertikülozis ve polip olduğunu belirtmektedir. Şimdi ise en önemli 4. Neden olan divertikülozise bakacağız. Sorunun anatomik yapısına baktığımızda kalın bağırsak duvarında dışarıya doğru kesecik şeklinde cep oluşumu diyebiliriz. Oluşan bu cepler genelde dışkı ile dolmaktadır.

Bir noktada olması halinde divertikül birden fazla olması halinde ise divertikülozis olarak sınıflandırılır. Aşağıda yer alan resimde demek istediğimi daha net anlayacaksınız. Bu sorun özellikle 40 yaş üzeri insanlarda sıkça görülmektedir. Bu nedenle 40 yaş sonrası düzenli olarak kolonoskopi görüntülemesi önerilir. Bu şekilde kalın bağırsak içerisinde yer alan anormal durumlar tespit edilir.

Polipler

Makatta kanamaya neden olan bir diğer etken ise poliplerdir. Yukarıda da belirttiğim gibi maalesef kolon kanserine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle son derece hassas olunması gerekiyor. Polipler normalde iyi huylu tümörler olmasına karşın bazılarının DNA’sı değişerek kanser gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Rektum dâhil kalın bağırsağın tümünde polipler görülebilir. Poliplerin büyük olması (2 cm üzeri) kanserleşme riskini daha da artırmaktadır.

Poliplerdeki kanserleşme hızı ve oranı poliplerin cinsine göre değişir. Saplı bir et beni şeklinde görülen tübüler adenom cinsi pilipler yavaş kanserleşirken villöz adenom denilen tipi daha hızlı ve daha yüksek oranda kanserleşir. Villöz adenom kolonoskopide daha geniş alana yayılmış parlak, karnabahar görünümünde poliptir. Yukarıda da belirttiğim gibi belirli zaman aralıklarında kolonoskopi görüntülemesi ile polipler fark edilir ve cihazın ucundaki kesici alet ile kesilerek alınır.

Poliplerin birçoğu herhangi bir belirti oluşturmaz. Fakat genel anlamda dışkılama esnasında kanama, karın ağrısı ve ishal gibi durumlar yaşanır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Rektum kaynaklı kanamalarda basurdan sonra en sık anal fissür gündeme gelmektedir. Bebekler dâhil her yaş ve cinsiyette görülebilmektedir. Kişide kronik kabızlık ve ishal varsa risk daha da artmaktadır. Aynı şekilde crohn ve ülseratif kolit gibi kalın bağırsak ve rektum mukozasını etkileyen hastalıklarda makatta çatlağa neden olmaktadır. Sorunun yapısına bakacak olursak anüsün dış kısmına yakın bir noktada dışkının neden olduğu küçük bir kesiktir. Tabii ki bu küçük kesik zamanla ilerleyerek kaslara ulaşabilir. Bu durumda hem ağrı şikayeti artar, hem de kasların kontrolsüz kasılması sonucu iyileşmesi hep gecikir. Dışkılama esnasında kanama yanı sıra sanki cam ile çiziyorlar gibi ağrı oluşur. Ağrı akut vakıalarda 3-4 dakika içerisinde geçerken, kronik vakıalarda ise dışkılama sonrası 3-4 saat sürebilir.

Diğer Nedenler

Evet, arkadaşlar yukarıda saydığım 5 etken makatta kanamanın en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir. Tabii ki sorun bu 5 etken ile sınırlı değildir. Çok sık olmasa bile aşağıda nedenlerde yine makatta kanamaya sebebiyet vermektedir.

 • Crohn Hastalığı
 • Amebiasis (Dizanteri)
 • Özofagus Varisi (Yemek Borusu Varisleri)
 • Enfeksiyöz Kolit, Radyasyon Koliti
 • Rektum Ülseri
 • Rektum Kanseri

Sonuç / Results

Evet, arkadaşlar gördüğünüz gibi 5 tanesi öncelikli neden olmak üzere makatta kanamanın 10’dan fazla nedeni bulunmaktadır. Yaşadığımız soruna kendimiz hemoroid kaynaklı diyerek geçiştirmek yerine mutlaka neden olduğunu araştırmalıyız. Bunu yapabilmek için öncelikle proktoloji (makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde) tecrübeli genel cerrahi uzmanlarına muayene olarak başlamalıyız. Genel cerrahi uzmanı öncelikle fiziki ve rektal tuşe dediğimiz yöntemle rektum’da sorun olup, olmadığına bakacaktır. Rektum’da kanamaya dair bir neden bulamazsa sizi kolonoskopi için yönlendirecektir. Kolonoskopi işleminde amaç kalın bağırsakta yer alan kanser dahil sorunları görüntülemek içindir.

Proktoloji Uzmanı Bul

Yukarıda belirtmiş olduğum sorunlardan bir ya da birkaçını yaşıyorsanız geç kalmadan mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmalısınız. IDEA Klinik size en yakın noktada bulunan proktoloji uzmanlarına ulaşmanızı sağlar. Bunun için yapmanız gereken aşağıda yer alan randevu al butonuna tıklamak olacaktır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da size en yakın proktoloji uzmanına ulaşabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/online-randevu

1. Adams SM, Bornemann PH. Ulcerative colitis. Am Fam Physician. 2013 May 15;87(10):699-705.

2. Weingart SN, Stoffel EM, Chung DC, Sequist TD, Lederman RI, Pelletier SR, Shields HM. Working up rectal bleeding in adult primary care practices. J Eval Clin Pract. 2017 Apr;23(2):279-287. doi: 10.1111/jep.12596. Epub 2016 Jul 20. 

3. Jehangiri AU, Gul R, Hadayat R, Khan AN, Zabiullah, Khursheed L. Causes Of Lower Gastrointestinal Bleeding On Colonoscopy. J Ayub Med Coll Abbottabad. 2017 Jul-Sep;29(3):468-471. 

4. Oya Yönal, Özlen Atuğ, Yeşim Özen Alahdab, Hulya Över Hamzaoglu. Ülseratif Kolitte Divertikülozis Prevalansı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı, İstanbul, Türkiye 2009, Cilt 22, Sayı 1, Sayfa(lar) 045-048 

5. Yavuz FURUNCUOĞLU, Zeynel MUNGAN, Oktay YEĞİNSU, Yılmaz ÇAKALOĞLU, Kadir BOZTAŞ, Sabahattin KAYMAKOĞLU, Fatih BEŞIŞIK, Sadakat ÖZDİL, Kadir DEMİR, Nurten EROL. Demographic, clinic and etiologic features of the patients with rectal bleeding. Turk J Gastroenterol 1998; 9: 279-283. 

6. STEPHEN M. ADAMS, MD. University of Tennessee College of Medicine, Chattanooga, Tennessee. PAUL H. BORNEMANN, MAJ, MC, USA. Tripler Army Medical Center Family Medicine Residency Program, Honolulu, Hawaii. Am Fam Physician. 2013 May 15;87(10):699-705. 

65 Yorum

 1. Makat dışında iki tane belirgin pembe renginde et parcasi cikti kirmizi mercimek büyüklüğünde ucuncusude makatin ustunde yeni cok küçük cikti ve bunlarin hepsi disarda digerleri tuvalette tam rahatlama saglamadiginda rahatsız ediyor onun disinda agri sizi kanama yok şükür yalnız son cikan sizi ve tepede oldugu için yan poponun sürtünme sinden dolayi acı yapiyo. Çok doktora gittim hepsi farklı sey söyleyip farkli ilac verdi yada amelyat dedi sadece bir doktor makat dışından makati koruyan katmanlardan birkaci şişmiş oda ikinma ve zorlamadan dolayi ben ameliyat etmem çünkü ameliyatlik durum yok sadece yemene icmene dikkat et kabiz olmamaya çalış zorlamam dedi fakat bende aşırı gaz var ne yesem bagirsakalrim midem şiş karnımsa hep herzaman şiş kilo vermemede engel oluyor bu düzensizlik stres oluyorum seher hanim sizce ne olabilir elbette görmeden bisi diyemezsiniz fakat ne yapmam gerek :'(

  • Doktorun Cevabı

   anal fissürünüz olabilir,gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirebiliriz

  • Mahmut Çakmak

   Ben tuvalete otururken rahatsız oluyorum Benim makattan kan geliyor bir sürü doktora gittim hepsi aynı şeyi söylüyor ameliyat olmak istiyorum bütün doktorları bana diyor ki ama ekli bir durumun yok ama ben öyle acı çekiyorum ki derdimi de hiç kimseye anlatamıyorum en sonda ve en sonunda yapacağım şey intihar etmek �ntihar edersem Bu açıdan kökten kurtulmuş olurum ben bu acıyı yıllardır da 10 yaşındayken bu acıyı çekiyorum hangi doktora gidersem aynı masalları anlattılar bana Oysa ben çok acı çekiyorum ve acımı dindirecek hiçbir doktor görmedim şimdiye kadar ve en son kendi acıma kendimden indireceğim evdekilere aileme herkese söylüyorum Ben de makatta çatlak var kan geliyor yanma sürekli kabız oluyorum Benim Hastaneye gitmem lazım çok insanlar bana inanmıyor dalga geçiyor inanmak yerine sürekli dalga geçiyorlar Ben bunu çaresini ve çözümünü ulaşamadım ve bu saatten sonra bulaşmak istemiyorum En iyisi bu hayata veda etmenin vakti geldi de geçiyor

   • Doktorun Cevabı

    Kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz. Makat hastalıklarında en önemli nedeni kabızlıktır. Bol posalı, bol sebze-meyve yemeli, bol su tüketmelisiniz, kuru incir-kayısı tüketebilirsiniz. Dışkılama ihtiyacını ertelemeyin, tuvalette uzun kalıp ısınmasını. Eğer ağrınız varsa anuflex pomat kullanabilirsiniz

 2. Hocam ozelikle yaz aylarinda makat bolgem yurudukce ve bi yere oturdugum zaman pantoluni islatacak sekilde terliyo koltuk altlarimda hemen terliyo ama en onemli sorunum popo tarafimin terlemesi acik renk pantolon giyemiyom sebebi nedir simdiden tesekkur ederim

 3. Merhaba hocalarım, son 3 tuvaletimde önce sadece peçeteye bulaşacak kadar 2. ve 3. de elime gelecek ve belki bir damladan az suya damlayacak kadar kanama oldu. Tuvalet alışkanlığım normal ve kabızlık sıkıntım yok, ağrım yok. Şişkinlik ağrı, acı yok ama sanki tuvalete daha sık çıkmak istiyorum, sanırım psikolojik. Ne zaman muayene olmaya gitmeliyim basit bir kılcal damar kanaması olabilir mi ? Teşekkürler

 4. Basur Olmak İstemiyorum

  Hocam anüs içi ve çevresinde kaşıntı söz konusu bazen artıyor bazen azalıyor lakin hep var. Temizliğe çok dikkat etmeme rağmen. Lavaboda ise ıkınma isteği duyuyorum o zamanda kaşıntı acıya dönüşüyor. Basurdan şüphelendim ama herhangi bir şişlik veya kanama yok.

 5. Hocam kendimi bildim bileli lavabodan gec cikiyorum nedeni hemen rahatlayamiyorum bi zaman sonra makatimin icinden kucuk bir siskinlik ciktigini farkettim ve daha sonra kayboldu yaklasik bir yil gecti ve suan agrili bir sekilde daha buyuk olarak icerden geri geldi itince gidiyor ama agri yapiyor bu nedir ne yapmaliyim

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid düşündürüyor.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 6. hocam bazen makatta kaşıntı bazen de yanma oluyor fakat cinsel gücüm yanma başlayalı düştü.ereksiyon zayıflığı ve erken boşalma olaylarını yaşadım.ürolojiye muayene oldum,tüm tetkikler temiz çıktı.
  dışkılamada kanama yok.2-3 günde 1 çıkıyorum tuvalete

  • Doktorun Cevabı

   anal fissürde bu sıkıntı yaşanır.hem anüs hemde cinsel perforformansı etkileyen sistemler aynı sinir tarafından uyarılır.tedavi olmalısınız

 7. Hocam ben uyandığımda için kendimi biraz tutuyorum lavabo ya gidemiyorum 2 3 günde bir yapiyom . Ve ikidir çok fazla kanama oluyor . Sizce bu ilerler mi ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarından kaynaklanıyorsa veya başka bir nedeni varsa tedavi edilmezse ,siz alışkanlıklarınızıda düzenlemezseniz hastalığınız ilerler.kanama olduğu için gecikmeden anoskopi muayenesi yaptırın,sorun tespit edilsin.

 8. Merhabalar hocam . Üzün süredir kabızlık sorunu çekiyorum ve gitmediğim doktor kalmadı tam anlamıyla bi tedavi görmedim. Makatta meme anüste hem içinde hem dışında kaşıntı ve kanamam var daha önceden gittiğim doktorum bağırsak tembelliği var demişti ve memenin ameliyatlik olmadığını söylemişti ama kabızlık ve bu saydığım rahatsızlıklar artmaya başladı ne yapmalıyım???

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimiz makat spesifik çalışıyor.makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her türlü teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 9. Hocam bn 25 yasindayim daha once boyle bisey yasamadim ama iki gundur makatin ic kisminda aralikli yogun kasinti basladi ne yapmam lazim

 10. Hocam ben 25 yaşındayım bende dış basur var sanırım biraz ilerlemiş yani meme olmuş durumda şişkinlik var dün genel cerraha göründüm Procto-Glyvenol ile anestol pomad krem verdi ve bi leğene koyup sıcak suya oturmamı söyledi ve kremle çıkan memeleri içeri iteceğimi söyledi akşam oturdum sıcak suya kremimi sürüp ileri ittirmeyi denedim kanamam oldu ve içeri gitmedi daha çok ağrımaya başladı. Ne yapmam gerekir hocam ?

  • Doktorun Cevabı

   makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.dış hemoroidin tek tedavisi cerrahi olarak alınmasıdır.eğer dış basur varsa zaten içeri itemezsiniz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 11. Hocam dışkılama sırasında kanama başlıyor. Ve dışkılama bittiğinde kanama devam ediyor hemde böyle bir şişe nin kapağını derlersiniz de su fışkırır ya aynı o şekilde kan bildiğiniz şırınga ile sıkıyor gibi geliyor kanın rengi koyu kırmızı birde makat in arasından çıkan bisey var fotoğtaf çekip bakarak farkettim sonra kendiliğinden içeri giriyor. Hemeroit mi yoksa başka bişey mi bu durum

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid olabilir.ama kanama olduğu için mutlaka öncelikle anoskopi muayenesi yapılmalı.muayene ile sorun tam olarak tespit edilir ve tedaviniz planlanır

 12. Hocam benim 1-2 ay önce dışkıyla birlikte kanama da oluyordu sonra dışkıdan hemen sonra kanama bitiyordu arada 1-2 ay geçti kanama bitti ama ön bölgede ( üreme bölgesinde) kaşıntı var şuan dışkıyla birlikte kanama bi kaç gündür yeniden başladı ne yapmalıyım?

  • Doktorun Cevabı

   ilk kanamayı yaşadığınız da anoskopi muayenesi yaptırmalıydınız.eğer anoskopi muayenesi ile sorun tespit edilemediyse kolonoskopi yaptırmanız gerekirdi.gecikmeden anoskopi muayenesini mutlaka yaptırmalısınız.kanamanın kötü huylu bir nedenide olabilir.

 13. Merhaba hocam ben 1-2 sıvıyı çok azalttım ve kabız yapan şeyler yedim diğer gün tuvalete çıktığımda çok zorlandım ve kanama oldu sonraki gün de biraz şişti ağrı var şimdi çok sıvı tüketiyorum şişi neyim azaldı sanki ilk defa böyle bir şey oldu normalde çok sıvı tüketirim ve kabız dahi olmazdım doktora gitmeme gerek var mı

  • Doktorun Cevabı

   kanama olduğu için yinede önlem olarak en azından anoskopi muayenesi yaptırın.kötü huylu bir şey olmasın

 14. kaderkutlu_33@hotmail.com

  Kabızlık yaşamadım ama son 1 haftadır makatımın hemen dış kısmında fındıktan büyük kitleler oluştu çok ağrı ve yanma yapıyor,hafif pembe renkli kanama da oluyor.aylardır dışkılarken sanki makatım kıvırcık marul gibi dışarı çıkıyordu geri içeri sokuyordum.Bu hemoroid mi? Yoksa fiskül müdür?. Teşekkür ederim.

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.tuvalette uzun kalıp ıkınıyorsanız makat hastalıklarına zemin hazırlayabilir

 15. Hocam makat kısmında bezler mevcut ne yapmalıyım ve ağrı sizi yok ama

 16. Hocam ilk olarak tuvalete çıktıktan sonra yanma ve kanama oldu makatta tuvalet kağıdında gördüm.Daha sonra bu şikayetlerim geçti ancak dışkı üzerinde çok küçük yerlerde nokta şeklinde kan varmış gibi geliyor yiyecek mi yoksa kan mı karar veremedim ellenmuayene oldum çatlak olduğunu ve küçük bir basur memesi olduğunu korkulacak bişey olmadığını söylendi ancak ben huzursuzum ne yapabilirim bu şikayetler ne kadar sürede geçer

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid şikayetlerinizin düzelmesi için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz,proctologa görünün ,şikayetleriniz kronikleşmeden tedavi olun.
   Op. Dr. Seher Şirin

 17. Mrb hocam 3-4 gündür tuvalette asiri zorlaniyorun kabizim ve dışkılarken cok aciyor bununla birlikte bazen hafif bi kanamada görüyorum. Daha onceleri aci yedigimde olurdu simdi ise bikac gundur sivi tüketimim az sanirim ondan olabilir mi yoksa ciddiye almalimiyim?

  • Doktorun Cevabı

   makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.muayene ile zaten sorunun kaynağı tespit edileceği için aynı anda tedavinizde planlanabilir
   Op. Dr. Seher Şirin

 18. Hocam fazla arılı bı donem cekıyorum cevabınız

  • Doktorun Cevabı

   hemoroidde ağrı varsa tromboze hemoroid vardır yada anal fissürde beraberinde olabilir.tedavi olmalısınız
   Op. Dr. Atilla Kaya

 19. Hocam merhaba, makatla vajina arasında bir yer var orası çok acıyor uykumdan uyanıyorum öyle bir acı bacaklarımı kapattığımda makatımda sanki iğne varmışta batıyormuş gibi tatlı acı bir his yaşıyorum büyük tuvalete rahatlıkla çıkabiliyorum ama dilimde idrarda yanma sarı akıntı şişlik diye acile gittim iki gün önce travazol ve fugly verdi ama dilde kesik olduğunu fark ettim nasıl olduğunu anlamadım peçeteyle bastırdığımda tuhaf bir acı hissediyorum ne yapmalıyım?

  • Doktorun Cevabı

   anal fissür olabilir.makat hastalıkları konusunda deneyimli bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 20. Hocam dun aci tursu biber yedim onceleri diskilarken yaniyodu ama kan gelmiyodu simdi kanamada var acik renkli kanama

  • Doktorun Cevabı

   acı-baharatlı yiyecekler dışkılama isteğini arttırır.buda makat hastalıkları riskini ve şikayetlerini arttırır,bu nedenle makat hastalığı olanların bu grup yiyecekleri tüketmemesi gerekir.kanama olduğu için anoskopi muayenesi yapılamlı.tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 21. Hocam bi kac haftadir ara ara kasinti ve bazende yanma oluyor makatta ama kan veya şişlik falan farketmedim nedeni ne olabilir..

  • Doktorun Cevabı

   Poyraz: Anal fissur yanı sıra anal dermatit dediğimiz problem olabilir. Tabii ki bunlar sadece bir tahmin olup, gelme imkanınız olursa ücretsiz muayene ile sorunun ne olduğunu ve ne yapılmasını gerektiğini iletiriz.

   Op. Dr. Seher Şirin

 22. yok işte çok acıyo yapamıyorum içerden bi sıkıntı var galiba

  • Doktorun Cevabı

   Merve: Şöyle yapalım. Size en yakın kliniğimize gelin ücretsiz muayene yapalım. Anüs iç kısmında herhangi bir sorun tespit edilmemesi halinde kolonoskopi ile kalın bağırsak kaynaklı bir sorun olup, olmadığına bakılır. Randevu oluşturmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. (Muayene ücreti almıyoruz) https://www.ideaklinik.com/online-randevu

   Op. Dr. Seher Şirin

 23. Merhaba tuvaletimi yaparken zorlanıyorum bu belirtilerden hiçbiri yok kanama falan yara var sanki kapızlıkta değil çok acıyı tuvaletti yapamıyorum nedir bu yaklaşık 5 gündür acıyo çok kötü ve yapamıyorum

 24. Hocam makatin kenarında hafif bi şişlik var bi kaç gündür çok bi ağırı yok ama belli ettiriyor iltihap gibi sanki

 25. Merhaba,
  Tuvalet ihtiyacımı yaparken 15 dakikaya yakın bir sürede tamamlıyorum. Giydiğim her iç çamaşırımı hergün değiştiriyorum bu yüzden deliğin yanında şişkinlik var bir yere otururken ağrı yapıyor. Kimilerine danıştığım zaman ya kıl Dönmesi olabilir diyorlar kimiside bağsur olabilir diyorlar. İkisinin arasında kaldım. Kaşınma oluyor vede ağrı yapıyor.

  • Doktorun Cevabı

   dışkılama sorunu varsa hemoroid yada anal fissür olabilir.makat hastalıklarında anüsün yapısı bozulduğu için dışarı akıntı olabiliyor.buda kaşıntıya neden olur.muayene olmalısnız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 26. Belirtilere göre bende iç bağsur var olay şu yaklaşık 4-5 gün önce çiğköfte yedim dışkı yaparken sanırsam dışarı çıktı ve hala dışarıda, kanama yok fakat acıyo ve kaşındırıyo bunun içeri girmesini sağlamak için ne yapmalıyım oturma banyosu işe yararmı ve benimki kaçıncı evre ?

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirmek gerekir.acı ve baharatlı yiyecekler ıkınma hissini arttırır buda makat hastalıklarının görülme ihtimalini arttırır.oturma banyosu rahatlatır
   Op. Dr. Atilla Kaya

 27. Merhaba Hocam Kolay Gelsin Dışkılama Sırasında makat Bölgesinden Zeytin Büyüklüğünde Bir şey Cıkıyor ve Dışkılama Bittikten Sonra Kendi Kendine Kayboluyor kanama veya ağrı olmuyor ama dışkılama zor oluyordu bunun için Doktora Gittim Hemoroid Başlağıcısın Dedi Bundan Sonra Lifli Yemekler Bol Su ve Meyva Tüketmeye çalıştım Şuan
  Dışkılama Çok Rahat oluyor Dışkılama Sırasında Çıkan Damar şimdi çıkmıyor yada Öncekine Göre çok küçük Cıkıyor Düzelmiş olabilir mi Yada Başka bi Evresine Mi Geçiyor Bilgi Verirmisiniz Çok Teşekkürler Saygılar Hocam….

  • Doktorun Cevabı

   alınan önlemlerle hemoroid şikayetleriniz geriler fakat tamamen iyileşmez.tedavi olabilirsiniz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 28. Hocam merhabalar, ben uzun zamandır makatta bir şişlik hissediyordum ama ağrısı olmuyordu.Sonra bir anda be olduysa anlamadım tuvalettimi yaptıktan sonra olsun ağrılar olmaya başladı.Normal oturuşlarımda rahatsız oluyorum çok büyük değil ama rahatsız ediyor.Bazen ağrısı vuruyor ve bende küçük yaştan beri Türk kahvesini kuru yiyorum.Bununla bir alakası olabilirmi çok ilerlemişmi ve kanama yok.Tam olarak hangi hastalığa giriyor?
  Op Dr Seher Şirin
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip botoxla tedavi olmanızı öneriirm

 29. Hocam ben 16 yaşındayım kanama agri falan yok ama diski yaptiktan sonra delik biraz disari cikiyor elimle ittiriyorum birde sanki meme olustu gibi fakat hicbi agri sizi kasinti yok bu normalmi ? Bu yasta basur olurmu
  Op Dr Ergun Aygören
  makat sarkması olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

 30. makatın içinde dışarıya zorluyo cıkmaya çalışıyo ve agrılı kanamalı oluyo….
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı ve kanamanın nedeni belirlenmelidir.sorunu tespit edince ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 31. Hocam daha once agrisiz kanama oluyordu.son iki gundur tuvalete gitmeden cok kotu agrilar oluyor.hareket edemez duruma geliyorum.anuste disa dogru siskinlik var .yurt disindayim oneriniz nedir…tesekkurler….
  Op Dr Atilla Kaya
  Ağrı kesici alabilir ve ılıksu oturma banyosu yapabilirsiniz.

 32. Merhaba,
  Kabızlık çekmediğim halde makatta kanama oluyor çok az kesinlikle acı hissi vermeden. İnternette gelişigüzel rastlayana kadar bunu dışkımın geniş çıkmasından ve deliğimin bunun için dar olduğunu düşündüğümden dolayı normal karşıladım. Fakat bu gece mastürbasyon yaparken parmağımı bir de analda hissetmek istedim. Mastürbasyonumu tamamdıktan sonra deliğimi temizlerken bişey yoktu. Vajinamı temizleyip tekrar makata döndüğümde bitişik iki adet videonuzdakine benzer çok yumuşak ve hissiz şişlikler oluştu. Tam deliğimde. Acaba ben mi zedeledim yoksa basur olma olasılığı var mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  Zedelemişseniz 5-10 günde düzelir basur ise kalıcıdır

 33. Merhabalar. Ben tuvalette dışkımı yaptıktan sonra makat kısmında kanama oluyor yaptıktan sonra bi daha kanama olmuyor bu şikayet im 2 gündür var bunun dışında makat kısmım hep buz gibi bu neden oluyor merak ediyorum?
  Op dr Nizam Kurtdere
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır.basur,çatlak gibi hastalıkların yanısıra kötü huylu hastalıklarda olabilir.mutlaka değerlendirilmeli

 34. Ben basur ve çatlak için doktora gittim ilaç fayda etmedi napabilirim kaşıntı çok
  Op Dr Seher Şirin
  gelirseniz muayene ile sorunlarınızı tespit ederiz.anal fissür yada hemoroid ise ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 35. Hocam, Gastreonoloji uzmanına iki yıl önce Kolonoskopi bu ay Dışkıda gizli kan ve Rektosigmoidoskopi yaptırdım.Temiz çıktı . Rektosigmoidoskopi Raporunda yazmıyor ama bana hafif Hemoroidniz var dedi bende İç Hemoroidin hiç bir belirtisiyok bu yönde bir şikayetim yok.Bende sadece Dışkı çıkış güçlüğü var. Dışkı Anisün son kısmına geliyor ama çıkmıyor son kısımda bazen hafif bazen biraz daha fazla bir iki ıkınma ile yapıp kalkıyorum.Her gün sabah aynı saatte yapıyorum. Kabızlık yok beslenme ile ilgili Doktor önerilerini hep yapıyorum. Sorum şu Kanama,Ağrı,çatlak,ele gelen meme,kaşıntı v.s hiç bir şey olmadan İç hemoroid olabilirmi? Olursa Zor ve Güç dışkılama nedeni olabilirmi? Öneri ve görüşlerinizi öğrene bilirmiyiz. İyi çalışmalar dilerim.

  • Doktorun Cevabı

   Metin: Raporunuz ile birlikte size en yakın kliniğimize gelirseniz birde biz değerlendirelim. SGK mensupları için muayene ücretsizdir.

   Op. Dr. Ergun AYGÖREN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim