Kaş Dökülmesi

Dikkat ederseniz bazı kadınların kaşları uzaktan bile çok dikkat çekici olabilmektedir. Dikkat çekici olan yönü genelde kaşların yerine boya, kalıcı makyaj ve dövme gibi suni görünümlü geçici çözümlerin yer almasıdır. Peki neden kaş yerine boya yada kalıcı kontur gibi uygulamalara gerek duyur? en önemli nedeni kaş dökülmesi sonucu ortaya çıkan boşluğu ve kötü görünümü kapatmak için böyle bir çözüm bulunmaktadır. Fakat bunun yerine daha doğal görünümlü olan kaş ekimi yaptırmayı düşünmelisiniz. Kaş ekimi konusunda ayrıca bilgi aktarılmıştır. Bu sayfada daha çok dökülme hususuna bakacağız.

Madazoris

Kaş Dökülmesi Nedenleri

Kadın ve erkekleri kıyasladığınızda kadınlarda %95 iken erkeklerde sadece %5 oranında olduğunu görürsünüz. Bu farkın ortaya çıkmasında en önemli sorun kadınların kaş aldırma uygulaması öne çıkmaktadır. Çünkü kadınların %90 gibi büyük bir bölümü kaş alma, aldırma yaparken, erkeklerin ise sadece %5-%10 gibi düşük olmaktadır.

Kaş Aldırma Evet arkadaşlar kaş dökülmesinin en önemli nedeni alma ve aldırma olup, bilinçsiz yapılması halinde kaş küsmesi dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır. 1 Yıl gibi sürede çıkmayan kaşlar kalıcı olarak çıkmayacağı anlamına gelmektedir.

Kalıcı Makyaj: Bir diğer dökülme nedeni ise daha güzel kaşlara sahip olmak için yapılan doğal olmayan uygulamalardır. Özellikle daha kalın görünüm elde etmek için uygulanan kimyasallar kıl köklerine zarar verebilmektedir.

Saçkıran Özellikle çocuklar ve gençlerde sık görülen Alopecia Areata her ne kadar saçkıran olarak tabir edilse de sadece saçlar ile sınırlı kalmadan vücudun her yerindeki kılları madeni para büyüklüğünde bir yada birden fazla noktada dökmektedir. Görüldüğü yere göre kaş kıran, sakal kıran olarak tabir edilse de orjinal ismi Alopecia Areata olarak geçmektedir. Tedavisinde sarımsak, kortizon yanı sıra en etkilisi SADBE ilacı kullanabilirsiniz.

Guatr Hastaları Bazen kıl kökü kayıpları yaşadığınız hastalıklar yada kullandığınız ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Onlardan biride Guatr hastalığı olup, özellikle kadınlarda saç dökülmesi denince önemli bir yere sahiptir. Hipotiroidi (Tiroid Eksikliği) saçlarda olduğu gibi kaşlarda da dökülmeye neden olur. Burada önemli husus hastalığın tedavisi olup, sorun ortadan kalkınca dökülme son bulacaktır.

Kansızlık: Yine aynı şekilde kadınlarda saç dökülmesine neden olan unsurlardan biri ve daha çok kadınlarda görülen kansızlık (Anemi) yine saç dökülmesi kadar kaşlarında dökülmesine neden olmaktadır.

Biotin Eksikliği Saç ve kıllarında her doku gibi kan ve vitamine ihtiyaç duymaktadır. Vitamin H, B7 Vitamini yada Biotin olarak bilinen bu enzim eksikliği saç dökülmesi yanı sıra kaşlarda zayıflama, dökülme görülür.

Yaşlılık İnsanın ilerleyen yaşı ile birlikte tüm dokularda zayıflama görülür. Bu zayıflama aynı şekilde kıl kökleri ile de alakalı olup, bir noktadan sonra kökler tutunamayarak dökülür.

Kanser Tedavisi Aynı şekilde Türkiye’de 20’den fazla çeşidi bulunan kanser hastalığı tedavisi sürecinde kullanılan kemoterapi ilaçları büyük oranda vücudumuzdaki kılların dökülmesine neden olmaktadır. İlacın yan etkisi olarak ortaya çıkan bu durum ilacın uygulaması son bulması ile birlikte dökülme durur, dökülen kıllar geri çıkmaktadır.

Yanık ve Yaralanma: Bazı insanların kaşlarında ise küçük bir açıklık dikkat çekmektedir. Genelde çocukluğunda yada sonradan geçirilen kaza ve yanıklar kaşlarda kalıcı dökülmeye neden olmaktadır.

Kaş Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlar yukarıda madde madde olarak sıraladığımız halde bile tam olarak Madazoris nedeni tam olarak bilinmemektedir. O nedenle ilk yapılması gereken mutlaka bir doktor muayenesidir. Çünkü kaş dökülmesinin nede kaynaklandığı tespit edilmesi gerekir. Bu noktadan sonra gerekli uygulamalar yapılması gerekir.

Kaş Ekimi Gerekebilir
Madazoris problemi ile karşı karşıya kalan insanların büyük bölümünde sorun kalıcı hale gelmektedir. Yani bitkisel ilaçlar, yağlar, gıda takviyeleri vs çok fazla işe yaradığı söylenemez. Bunun yerine daha doğal görünüm elde etmenizi sağlayan kaş ekimi önerilmektedir. Genelde 300-400 kökün yeterli olduğu ve ücret olarak ise 1800 – 2000 TL gibi bir rakam ödersiniz.

Idea’ta Kaş Ekimi Yapılmaktadır
Türkiye’de bu uygulamayı ilk yapan hekimlerden biri Op. Dr. Atilla KAYA olup iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

 1. Anonim Cevapla

  Ne makyaj yapıyorum ne egzamam var ama kaslarım dökülüyor neden

  • Doktorun Cevabı Cevapla

   vitamin eksikliği,kansızlık,troid sorunları olabilir

 2. ayse Cevapla

  Benim kasim dokuluyolar dokulen kas tekrar cikarmi

  • Doktorun Cevabı Cevapla

   çıkabilir de çıkmayabilir de

 3. Anonim Cevapla

  Hocam benim kaslarim da kalici makaj yuzden dokulme var ciltiyeye gitim deri losyonu Birde sac losyolu verdi fakat fayda etmedi hala Yaptirdigim yerde agri var

  • Doktorun Cevabı Cevapla

   kalıcı makyaj kıl köklerinin zayıflayıp ölmesine neden olur.

 4. mustafa gocmen Cevapla

  haocam benim cok gur kaslarim vardi ama son 3 yildir yagli egzemadan dolayi dokuluyor acaba nasil gurlestirebilirim tekrar kaslarimi yardimci olursaniz sevinirim

  • Doktorun Cevabı Cevapla

   önce yağlı egzama tedavi edilmeli.dermatologa görünün.daha sonra kaş ektirebilirsiniz

 5. [email protected] Cevapla

  İyi günler bir buçuk senedir seboraik dermatiten dolayı kaşlarmda dökülme var bir çok krem losyon denedim ama fayda etmedi en son blue cup krem baya rahatlattı ama dçkülen kaşlarm çkmıyo ne yapabilirim çok gür kaşlarm vardı psikolojim bozuldu iyice vitamin eksikliği frlanda yok

  • Doktorun Cevabı Cevapla

   Merhaba Sevgi
   Sadbe diye bir iaç var saçkıranda kullanılıyor onu kullanmanızı öneririm
   Op Dr Seher Şirin

Soru Sor / Yorum Yap

captcha *