Kaş Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önüne Geçilir?

Dikkat ederseniz bazı kadınların kaşları uzaktan bile çok dikkat çekici olabilmektedir. Dikkat çekici olan yönü genelde kaşların yerine boya, kalıcı makyaj ve dövme gibi suni görünümlü geçici çözümlerin yer almasıdır. Peki neden kaş yerine boya yada kalıcı kontur gibi uygulamalara gerek duyur? en önemli nedeni kaş dökülmesi sonucu ortaya çıkan boşluğu ve kötü görünümü kapatmak için böyle bir çözüm bulunmaktadır. Fakat bunun yerine daha doğal görünümlü olan kaş ekimi yaptırmayı düşünmelisiniz. Kaş ekimi konusunda ayrıca bilgi aktarılmıştır. Bu sayfada daha çok dökülme hususuna bakacağız.

Kaş dökülmesi problemi

Kaş Dökülmesi Neden Kaynaklanır?

Kadın ve erkekleri kıyasladığınızda kadınlarda %95 iken erkeklerde sadece %5 oranında olduğunu görürsünüz. Bu farkın ortaya çıkmasında en önemli sorun kadınların kaş aldırma uygulaması öne çıkmaktadır. Çünkü kadınların %90 gibi büyük bir bölümü kaş alma, aldırma yaparken, erkeklerin ise sadece %5-%10 gibi düşük olmaktadır.

Kaş Aldırma Evet arkadaşlar kaş dökülmesinin en önemli nedeni alma ve aldırma olup, bilinçsiz yapılması halinde kaş küsmesi dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır. 1 Yıl gibi sürede çıkmayan kaşlar kalıcı olarak çıkmayacağı anlamına gelmektedir.

Kalıcı Makyaj: Bir diğer dökülme nedeni ise daha güzel kaşlara sahip olmak için yapılan doğal olmayan uygulamalardır. Özellikle daha kalın görünüm elde etmek için uygulanan kimyasallar kıl köklerine zarar verebilmektedir.

Saçkıran Özellikle çocuklar ve gençlerde sık görülen Alopecia Areata her ne kadar saçkıran olarak tabir edilse de sadece saçlar ile sınırlı kalmadan vücudun her yerindeki kılları madeni para büyüklüğünde bir yada birden fazla noktada dökmektedir. Görüldüğü yere göre kaş kıran, sakal kıran olarak tabir edilse de orjinal ismi Alopecia Areata olarak geçmektedir. Tedavisinde sarımsak, kortizon yanı sıra en etkilisi SADBE ilacı kullanabilirsiniz.

Guatr Hastaları Bazen kıl kökü kayıpları yaşadığınız hastalıklar yada kullandığınız ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Onlardan biride Guatr hastalığı olup, özellikle kadınlarda saç dökülmesi denince önemli bir yere sahiptir. Hipotiroidi (Tiroid Eksikliği) saçlarda olduğu gibi kaşlarda da dökülmeye neden olur. Burada önemli husus hastalığın tedavisi olup, sorun ortadan kalkınca dökülme son bulacaktır.

Kansızlık: Yine aynı şekilde kadınlarda saç dökülmesine neden olan unsurlardan biri ve daha çok kadınlarda görülen kansızlık (Anemi) yine saç dökülmesi kadar kaşlarında dökülmesine neden olmaktadır.

Biotin Eksikliği Saç ve kıllarında her doku gibi kan ve vitamine ihtiyaç duymaktadır. Vitamin H, B7 Vitamini yada Biotin olarak bilinen bu enzim eksikliği saç dökülmesi yanı sıra kaşlarda zayıflama, dökülme görülür.

Yaşlılık İnsanın ilerleyen yaşı ile birlikte tüm dokularda zayıflama görülür. Bu zayıflama aynı şekilde kıl kökleri ile de alakalı olup, bir noktadan sonra kökler tutunamayarak dökülür.

Kanser Tedavisi Aynı şekilde Türkiye’de 20’den fazla çeşidi bulunan kanser hastalığı tedavisi sürecinde kullanılan kemoterapi ilaçları büyük oranda vücudumuzdaki kılların dökülmesine neden olmaktadır. İlacın yan etkisi olarak ortaya çıkan bu durum ilacın uygulaması son bulması ile birlikte dökülme durur, dökülen kıllar geri çıkmaktadır.

Yanık ve Yaralanma: Bazı insanların kaşlarında ise küçük bir açıklık dikkat çekmektedir. Genelde çocukluğunda yada sonradan geçirilen kaza ve yanıklar kaşlarda kalıcı dökülmeye neden olmaktadır.

Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Değerli arkadaşlar yukarıda madde madde olarak sıraladığımız halde bile tam olarak Madazoris nedeni tam olarak bilinmemektedir. O nedenle ilk yapılması gereken mutlaka bir doktor muayenesidir. Çünkü kaş dökülmesinin nede kaynaklandığı tespit edilmesi gerekir. Bu noktadan sonra gerekli uygulamalar yapılması gerekir.

Kaş Ekimi Gerekebilir
Madazoris problemi ile karşı karşıya kalan insanların büyük bölümünde sorun kalıcı hale gelmektedir. Yani bitkisel ilaçlar, yağlar, gıda takviyeleri vs çok fazla işe yaradığı söylenemez. Bunun yerine daha doğal görünüm elde etmenizi sağlayan kaş ekimi önerilmektedir. Genelde 300-400 kökün yeterli olduğu ve ücret olarak ise 1800 – 2000 TL gibi bir rakam ödersiniz.

Idea’ta Kaş Ekimi Yapılmaktadır
Türkiye’de bu uygulamayı ilk yapan hekimlerden biri Op. Dr. Atilla KAYA olup iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

 1. Benim kaşlarımınnl bir tanesi resimdeki gibi döküldü ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   neden araştırılmelı,eğer anemi,sebore vb bir nedenle dökülmüşse çıkması beklenir.çıkmazsa kaş ekilebilir

 2. Ne makyaj yapıyorum ne egzamam var ama kaslarım dökülüyor neden

 3. Benim kasim dokuluyolar dokulen kas tekrar cikarmi

 4. Hocam benim kaslarim da kalici makaj yuzden dokulme var ciltiyeye gitim deri losyonu Birde sac losyolu verdi fakat fayda etmedi hala Yaptirdigim yerde agri var

 5. haocam benim cok gur kaslarim vardi ama son 3 yildir yagli egzemadan dolayi dokuluyor acaba nasil gurlestirebilirim tekrar kaslarimi yardimci olursaniz sevinirim

 6. s-e-v-g-i-k-a-r-a-k-a-y-a@hotmail.com

  İyi günler bir buçuk senedir seboraik dermatiten dolayı kaşlarmda dökülme var bir çok krem losyon denedim ama fayda etmedi en son blue cup krem baya rahatlattı ama dçkülen kaşlarm çkmıyo ne yapabilirim çok gür kaşlarm vardı psikolojim bozuldu iyice vitamin eksikliği frlanda yok

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba Sevgi
   Sadbe diye bir iaç var saçkıranda kullanılıyor onu kullanmanızı öneririm
   Op Dr Seher Şirin

 7. Hocam seborik dermatite dökülen kaşlar çıkarmı tekrar

 8. muhamed kara koyun

  ben kaslarmi cektigimde asiri derecrde fazla geliyo yani kslarim cook dokuluyot bana yardim ede bilir misiniz

 9. Merhaba doktor bey ben 22 yaşındayım elimi özellikle kaşlarima sürdümde elime kaşlarim geliyor neden dökülüyor sizce yeniden çıkarmı?? Önereceniz bi tedavi varmı??
  Op Dr Atilla Kaya
  kaş dökülmesinin bir çok nedeni var tahlil yapmak gerekebilir

 10. hocam kokten kopan kaslar tekrar cikarmi eski haline gelirmi

 11. Hocam merhaba benim kaşlarda yaglı egzamadan dolayı dokuluyor doktor advantan diye bir krem.verdi ama bi faydasını goremedim dokulmeyi nasıl durdurabılırım teşekürler
  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Genel Cerrahi Uzmanı
  dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.bunların yanısıra pruzon pomat uygulayabilirsiniz

 12. merhaba Atilla Bey,
  yaklaşık 10 yıl önce sol kaşımın bi kısmında deride kuruma başladı. kabuklanan yer 2 hafta sonra pul pul olup deri atti. o bölgedeki kaşlarım hep beyaz çıkıyor. birçok doktora gittim. cildiye dahiliye tam teşhis konulamadı.
  boyasam bile yaklaşık 2 hafta içinde dökülüyor. 2-2,5 cm civarı bi bölge.
  yüzümde ciddi anlamda şekil bozukluğu yapıyor. kuaförüm pigment bozukluğudur. tedavisi asla yok dedi.
  ne önerirsiniz acaba?
  iyi çalışmalar
  Op Dr Atilla Kaya
  o alana kaş ekimi yapılabilir fakat varolan sıkıntı yeni ekilen kaşlarıda etkilyebilir.bu nedenle kesin çözüm sunmak zor

 13. 17 yaşındayım cildim aşırı yağlanıyor kaşlarımda kabuklanmalar oluşuyor birazda dökülüyor önceden dökülmesin diye yüzümü hiç sürtmüyodum öyle yapımca kabuklanmalar dahada çoğaldı artık devamlı sabunla yıkıyorum bayağı bir azaldı ama biraz dökülmeler mevcut yani hassas ne önerirsiniz kaşlarımın içi çok yağlanıyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tarifiniz egzamaya benziyor.dermtologa görünmenizi öneririm.seboreik dermatit dökülmeye neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim