Kadınlarda Meme Apsesi Riskli mi?

İnsan yapısı gereği bir çok hastalık ve sağlık sorununa karşı riskli olarak dünyaya gelmektedir. Özellikle kadınlarda sık görülen göğüs sorunları ve meme hastalıklarından biride meme apsesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz Op. Dr. Seher Şirin’in aktardığı bilgiler ışığında meme apsesi ve nedenleri ile çözüm yöntemlerini görelim.

Meme Apsesi ciddiye alınması gereken bir durumdur.
Kadınlarda meme apsesi ciddiye alınması gerekir.

Ergenlik Dönemi Sonrası tüm Kadınları Etkiler
Çocukluktan çıkıp ergen ve genç kıs haline gelenler dahil olmak üzere 50 yaşına kadar tüm kadınlar bu riski yaşamaktadır. Tabii ki emziren kadınlar daha riskli grupta yer aldıklarını söylemek gerekir.

Meme Apsesi Nasıl Anlaşılır?
Oldukça belirgin bir sorun olması nedeniyle hasta kolayca anlayabilir. Dikkat etmesi gereken belirtiler arasında göğüslerde ağrı ile sıcaklık artışı ve vücutta ateşlenmeye neden olabilir. Bunun dışında ağrılı şişlik ve dokununca hassas bir döneme girilir. Bu belirtileri yaşayan kadınların %90 gibi büyük bir bölümü meme apsesi problemi ile karşı karşıya kalırlar.

Meme Apsesi Nden Olur?
Sorunun kaynağı hastanın yaşı, emzirme durumu gibi özelliklerle değişmektedir. Bu nedenle aşağıda en sık görülen nedenleri ele almaya çalıştık, hazırsanız detaylarını hemen görelim.

Süt apsesi : (emzirme döneminde görülür);Bu iltihaplar meme başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle meme ucuna uzak bölgelerdedir.

Doğum Sonrası Görülür: En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu dönemde bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa emzirmeye devam edilebilir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir.

Teşhisi Oldukça Kolaydır: Apse cilde yakınsa kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir.

Emzirmeyen Kadınlarda Görülen Sorunların Nedeni

Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte ğöğüs ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri). Sigara içen genç kadınlarda göğüs ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.Emzirmeye bağlı olmayan iltihapların mutlaka parça alınarak kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir.

ÖZEL İLTİHAPLAR (GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER):

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda hiçbir etken bulunamaz, tedaviye dirençlidir. Kanserle ayırıcı tanısı mutlaka gerekir. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

Erkeklerde Meme İltihabı Olur mu?
Beylerde böylesi sorun çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

Meme Kanseri Olabilir!
Bir kısım kötü huylu tümörler meme apsesi olarak ortaya çıkar ve iltihap gibi devam ederler. Emzirme döneminde olmayan ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apse görülemiyorsa, yaygın iltihap varsa iltihabi kanser akla gelmelidir. Bu çeşit iltihaplar antibiotiklere cevap vermezler. Tedaviye cevap vermeyen meme iltihaplarında zaman kaybetmeden patolojik inceleme yapılmalıdır.

Meme Apsesi Nasıl Geçer?
Antibiotik başlanır.Antibiotiğin apse poşuna geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar oluşmaması için gerekir. Süt veren annelerde bebeğe yan etkisi olan antibiotik verilir Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak şişlik azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder. Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır. Apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır. Bölgesel uyuşturmayla cilt küçük bir kesi ile apse boşaltılır. Apse büyükse narkoz tercih edilir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır.

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen meme kanserleri apse ve iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybetmeyin.Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler oldukça hızlı ilerler.

Romatizma benzeri bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. iltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Tekrar ihtimali vardır.

Göğüslerde ağrılı şişlik varsa mutlaka uzmanla görüşmelisiniz, utanıyorsanız kadın genel cerrahi uzmanı bulup göstermelisiniz, sıradan bir apse gibi bakılmaması gerekir

93 Yorum

 1. Hocam merhaba, ben 37 yaşındayım. Emzirmiyorum. Fibrokistik göğüs yapım var.
  Sağ memede saat 9 hizasında, meme başına 2-4 cm mesafede , ciltten yaklaşık 10 mm derinlikte, uzun aksı Cilde paralel içerisinde mm’lik boyutlu kistik odaklarda bulunan 5.7*9.6 mm boyutunda fibrokist doku ağı mevcuttur. Sağ memede saat 10-11 hizasında periareoler mesafede , ciltten yaklaşık 5-10 mm derinlikte, septalı-multikistik yapıda uzun aksı cilde paralel 11*20mm boyutlarında kompleks kistik görünüm izlenmiştir.
  Sol memede saat 3-4 hizasında, meme başına 3-7 cm mesafede, ciltten 10-15mm derinlikte, uzun aksı cilde paralel, bilobe görünümlü 13.3*18.5*31.6mm boyutlarında hipo-anekoik kistik oluşum izlendi. Kist içinde mmlik boyutlu ekojenik sedimente görünümlerde gözlenmiştir. Kist kranial komşuluğunda 3mmlik semisolid nodüler odaklar mevcut. Sol memede saat 9 hizasında, periareolar mesafede, ciltten 10mm derinlikte, uzun aksı cilde paralel 3.3*5.1mm boyutunda semisolid görünümlü oluşum dikkati çekmiştir.
  Her iki aksiler alanda bening sonografik görünümlü lenf nodları izlenmiştir.
  Bu son ultrason raporum. İki ay önce çekildi. 6 yıldır belli aralıklarla kontrol ediliyor. Son kontrolde kistler daha fazla büyümüş dedi doktor. Ve iki gündür sol göğsümün kol altı tarafındaki kistim aşırı ağrı yaptı ve belirginleşti ceviz büyüklüğünde . Bugün doktora gittim. Şırıngayla boşalttı enfeksiyon olmuş dedi. Antibiyotik verdi. Antibiyotikli merhem verdi. Sizce patoloji gerekirmi,? biyopsi gerekirmi? Korkmalı mıyım doktor hanım. Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Memedeki fibrokistik yapının çok fazla önemi yok. Bazen bu kistler iltihaplanabilir. Doktorunuz gayet doğru bir yöntem izlemiş, kisti boşaltmış, enfeksiyon olduğunu görmüş. Bu gibi durumlarda genellikle aınan materyalin patolojiye gönderilmesinin bir anlamı ve gereği yok. Enfeksiyon tedavisinden sonra kontrol şart. Eğer tedaviye rağmen gerilemeyen bir iltihap varsa o zaman belki biyopsi gerekebilir.
   Ayrıca şunu belirtmeliyim ki yalnızca ultrasonografiye bakılarak, herhangi bir karar verilemez. Sizin hakkınızda, aileniz hakkında ayrıntılı bilgiler, adet durumunuz, doğum durumunuz gibi bilgilerin bilinmesi şarttır ve muayenede elde edilecek bulguların çok önemi vardır. Bu nedenle ultrasona bakılarak yapılan yorum yetersiz gelir. Doktorunuzun takibini ihmal etmeyiniz

 2. Hocam benimde 3 aydan beri apsem devam ediyo boşaltıldı ve ilaç kullandığıma rağmen gecmiyo ameliyat diyo doktorum ve bugün parca alındı utrasyon sonucuda apse cikiyo napmalıyım amaliyatı olmalimiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim