Kadınlarda Meme Apsesi Riskli mi?

İnsan yapısı gereği bir çok hastalık ve sağlık sorununa karşı riskli olarak dünyaya gelmektedir. Özellikle kadınlarda sık görülen göğüs sorunları ve meme hastalıklarından biride meme apsesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz Op. Dr. Seher Şirin’in aktardığı bilgiler ışığında meme apsesi ve nedenleri ile çözüm yöntemlerini görelim.

Meme Apsesi ciddiye alınması gereken bir durumdur.
Kadınlarda meme apsesi ciddiye alınması gerekir.

Ergenlik Dönemi Sonrası tüm Kadınları Etkiler
Çocukluktan çıkıp ergen ve genç kıs haline gelenler dahil olmak üzere 50 yaşına kadar tüm kadınlar bu riski yaşamaktadır. Tabii ki emziren kadınlar daha riskli grupta yer aldıklarını söylemek gerekir.

Meme Apsesi Nasıl Anlaşılır?
Oldukça belirgin bir sorun olması nedeniyle hasta kolayca anlayabilir. Dikkat etmesi gereken belirtiler arasında göğüslerde ağrı ile sıcaklık artışı ve vücutta ateşlenmeye neden olabilir. Bunun dışında ağrılı şişlik ve dokununca hassas bir döneme girilir. Bu belirtileri yaşayan kadınların %90 gibi büyük bir bölümü meme apsesi problemi ile karşı karşıya kalırlar.

Meme Apsesi Nden Olur?
Sorunun kaynağı hastanın yaşı, emzirme durumu gibi özelliklerle değişmektedir. Bu nedenle aşağıda en sık görülen nedenleri ele almaya çalıştık, hazırsanız detaylarını hemen görelim.

Süt apsesi : (emzirme döneminde görülür);Bu iltihaplar meme başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle meme ucuna uzak bölgelerdedir.

Doğum Sonrası Görülür: En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu dönemde bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa emzirmeye devam edilebilir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir.

Teşhisi Oldukça Kolaydır: Apse cilde yakınsa kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir.

Emzirmeyen Kadınlarda Görülen Sorunların Nedeni

Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte ğöğüs ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri). Sigara içen genç kadınlarda göğüs ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.Emzirmeye bağlı olmayan iltihapların mutlaka parça alınarak kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir.

ÖZEL İLTİHAPLAR (GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER):

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda hiçbir etken bulunamaz, tedaviye dirençlidir. Kanserle ayırıcı tanısı mutlaka gerekir. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

Erkeklerde Meme İltihabı Olur mu?
Beylerde böylesi sorun çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

Meme Kanseri Olabilir!
Bir kısım kötü huylu tümörler meme apsesi olarak ortaya çıkar ve iltihap gibi devam ederler. Emzirme döneminde olmayan ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apse görülemiyorsa, yaygın iltihap varsa iltihabi kanser akla gelmelidir. Bu çeşit iltihaplar antibiotiklere cevap vermezler. Tedaviye cevap vermeyen meme iltihaplarında zaman kaybetmeden patolojik inceleme yapılmalıdır.

Meme Apsesi Nasıl Geçer?
Antibiotik başlanır.Antibiotiğin apse poşuna geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar oluşmaması için gerekir. Süt veren annelerde bebeğe yan etkisi olan antibiotik verilir Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak şişlik azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder. Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır. Apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır. Bölgesel uyuşturmayla cilt küçük bir kesi ile apse boşaltılır. Apse büyükse narkoz tercih edilir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır.

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen meme kanserleri apse ve iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybetmeyin.Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler oldukça hızlı ilerler.

Romatizma benzeri bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. iltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Tekrar ihtimali vardır.

Göğüslerde ağrılı şişlik varsa mutlaka uzmanla görüşmelisiniz, utanıyorsanız kadın genel cerrahi uzmanı bulup göstermelisiniz, sıradan bir apse gibi bakılmaması gerekir

49 Yorum

 1. Merhaba hocam.21 yaşındayım erkeğim 3 gün önce sabah kalktıgımda meme ucumun üstünde bi şişlik vardı bende korktum ve doktora gittim doktor bey bana gögüsümde iltihaplanma oldugunu söyledi antibiyotik verdi ve cok üstelemeyerek haftaya tekrar gelmemi söyledi.Bende evham yaptım ve ardından biraz araştırma yaptım fakat sağlıklı bir bilgi bulamadım.Meme ucumdaki şişliği tarif etmem gerekirse üstünde biraz kızarıklık var ve dokunmaya bağlı hassasslık söz konusu sizce ne yapmalıyım.ve olası bir cerrahi müdahele durumunda jinekomasti olmamın bir sakıncası varmı?

  • Doktorun Cevabı

   Antibiotik Tedavisi başlamışsınız gerilemesi beklenir. Eğer gerilemezse ve apse oluşursa o zaman apsenin açılarak tedavi edilmesi gerekir.

 2. Hocam merhaba 2aydir emziriyorum Uc dort gundur sol gogsumde meme ucuna yakin ceviz buyuklugunde bibkitle var ve agri yapiyo hem emzirirken hem sagarken dokunamiyorum

  • Doktorun Cevabı

   Iltihap olabilir, memeyi tam boşaltmalısınız, gecikmeden de muayene olmalısınız

   • Peki hocam emzirirken sute gecer mi ikiz bebeklerim var ve yurt disindayim
    Malum burda dr randevusu almak ve dr gitmek cok problem

    • Doktorun Cevabı

     İltihap süte geçmez. Çok büyük apse olmadığı sürece emzirmeye devam edebilirsiniz.Verilen antibiyotiğe doktorunuz karar vermeli,tabii ki bazı antibiyotikler süte geçer. Apse uzarsa iltihabın süresi uzarsa biyopsi almak şarttır. Çünkü emziren kadınlarda az olmakla birlikte iltihap şeklinde olan kanser cinsleri vardır. Biyopsi almak ihmal edilmemelidir

 3. Hocam benimde meme ucumda kahverengi bölgede apseye benzer bir ağrı var. İlk gün çok ağrıyordu ama şimdi azaldı sivilce gibi ucu belirginleşmemiş bir bölge var ağrısı var ama az var. Bu sizce apse olabilir mi

 4. 14 yasindayim sol gogsumun ucunda agrili bi kitle var sıkinca sarimsi bir sivi geliyo cevresi kizarmis ne yapmam lazim

 5. Dr. Hanım merhaba, annem 90 yaşında yatalak hasta, göğüs ucunda 3/4 senedir yağ bezesi gibi beze vardı, şimdi göğüs ucu iltihaplı ve kızarık ne yapılması gerekir antibiyotik çözüm olabilir mi? Bilgi verirseniz devinirim, iyi günler.

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirlmesi gerekir,gecikmeyin

  • merhaba ben 46 yasindayim uzun zamandir sol gogusumde agri hissediyordum gogus ucuma yakin bir bolgede bir kitle oldugunu farkettim ayni zamanda oraya dokundugumda aciyor ve bir sicaklik var atesim var gibi hissediyorum apse olabilirmi tesekkurler

   • Doktorun Cevabı

    Apse olabilir, kliniğimiz hizmete devam etmektedir. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelebilirsiniz.

 6. Benim sol gosumde birsey oldu ama ben ne oldunu anlamdim 20 yasindayim elimle gosumu konturol ederken mem ucuma bir anda birsey oldu ve acimaya sizlamaya basladi ve sivi gelemeye basladi sice nedeni nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri