Kadınlarda Meme Apsesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

İnsan yapısı gereği bir çok hastalık ve sağlık sorununa karşı riskli olarak dünyaya gelmektedir. Özellikle kadınlarda sık görülen göğüs sorunları ve meme hastalıklarından biride meme apsesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz Op. Dr. Seher Şirin’in aktardığı bilgiler ışığında meme apsesi ve nedenleri ile çözüm yöntemlerini görelim.

Meme apsesi

Ergenlik Dönemi Sonrası tüm Kadınları Etkiler
Çocukluktan çıkıp ergen ve genç kıs haline gelenler dahil olmak üzere 50 yaşına kadar tüm kadınlar bu riski yaşamaktadır. Tabii ki emziren kadınlar daha riskli grupta yer aldıklarını söylemek gerekir.

Meme Apsesi Nasıl Anlaşılır?
Oldukça belirgin bir sorun olması nedeniyle hasta kolayca anlayabilir. Dikkat etmesi gereken belirtiler arasında göğüslerde ağrı ile sıcaklık artışı ve vücutta ateşlenmeye neden olabilir. Bunun dışında ağrılı şişlik ve dokununca hassas bir döneme girilir. Bu belirtileri yaşayan kadınların %90 gibi büyük bir bölümü meme apsesi problemi ile karşı karşıya kalırlar.

Meme Apsesi Nden Olur?
Sorunun kaynağı hastanın yaşı, emzirme durumu gibi özelliklerle değişmektedir. Bu nedenle aşağıda en sık görülen nedenleri ele almaya çalıştık, hazırsanız detaylarını hemen görelim.

Süt apsesi : (emzirme döneminde görülür);Bu iltihaplar meme başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle meme ucuna uzak bölgelerdedir.

Doğum Sonrası Görülür: En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu dönemde bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa emzirmeye devam edilebilir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir.

Teşhisi Oldukça Kolaydır: Apse cilde yakınsa kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir.

Emzirmeyen Kadınlarda Görülen Sorunların Nedeni

Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte ğöğüs ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri). Sigara içen genç kadınlarda göğüs ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.Emzirmeye bağlı olmayan iltihapların mutlaka parça alınarak kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir.

ÖZEL İLTİHAPLAR (GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER):

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda hiçbir etken bulunamaz, tedaviye dirençlidir. Kanserle ayırıcı tanısı mutlaka gerekir. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

Erkeklerde Meme İltihabı Olur mu?
Beylerde böylesi sorun çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

Meme Kanseri Olabilir!
Bir kısım kötü huylu tümörler meme apsesi olarak ortaya çıkar ve iltihap gibi devam ederler. Emzirme döneminde olmayan ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apse görülemiyorsa, yaygın iltihap varsa iltihabi kanser akla gelmelidir. Bu çeşit iltihaplar antibiotiklere cevap vermezler. Tedaviye cevap vermeyen meme iltihaplarında zaman kaybetmeden patolojik inceleme yapılmalıdır.

Meme Apsesi Nasıl Geçer?
Antibiotik başlanır.Antibiotiğin apse poşuna geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar oluşmaması için gerekir. Süt veren annelerde bebeğe yan etkisi olan antibiotik verilir Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak şişlik azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder. Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır. Apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır. Bölgesel uyuşturmayla cilt küçük bir kesi ile apse boşaltılır. Apse büyükse narkoz tercih edilir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır.

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen meme kanserleri apse ve iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybetmeyin.Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler oldukça hızlı ilerler.

Romatizma benzeri bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. iltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Tekrar ihtimali vardır.

Göğüslerde ağrılı şişlik varsa mutlaka uzmanla görüşmelisiniz, utanıyorsanız kadın genel cerrahi uzmanı bulup göstermelisiniz, sıradan bir apse gibi bakılmaması gerekir

93 Yorum

 1. Hocam merhaba, ben 37 yaşındayım. Emzirmiyorum. Fibrokistik göğüs yapım var.
  Sağ memede saat 9 hizasında, meme başına 2-4 cm mesafede , ciltten yaklaşık 10 mm derinlikte, uzun aksı Cilde paralel içerisinde mm’lik boyutlu kistik odaklarda bulunan 5.7*9.6 mm boyutunda fibrokist doku ağı mevcuttur. Sağ memede saat 10-11 hizasında periareoler mesafede , ciltten yaklaşık 5-10 mm derinlikte, septalı-multikistik yapıda uzun aksı cilde paralel 11*20mm boyutlarında kompleks kistik görünüm izlenmiştir.
  Sol memede saat 3-4 hizasında, meme başına 3-7 cm mesafede, ciltten 10-15mm derinlikte, uzun aksı cilde paralel, bilobe görünümlü 13.3*18.5*31.6mm boyutlarında hipo-anekoik kistik oluşum izlendi. Kist içinde mmlik boyutlu ekojenik sedimente görünümlerde gözlenmiştir. Kist kranial komşuluğunda 3mmlik semisolid nodüler odaklar mevcut. Sol memede saat 9 hizasında, periareolar mesafede, ciltten 10mm derinlikte, uzun aksı cilde paralel 3.3*5.1mm boyutunda semisolid görünümlü oluşum dikkati çekmiştir.
  Her iki aksiler alanda bening sonografik görünümlü lenf nodları izlenmiştir.
  Bu son ultrason raporum. İki ay önce çekildi. 6 yıldır belli aralıklarla kontrol ediliyor. Son kontrolde kistler daha fazla büyümüş dedi doktor. Ve iki gündür sol göğsümün kol altı tarafındaki kistim aşırı ağrı yaptı ve belirginleşti ceviz büyüklüğünde . Bugün doktora gittim. Şırıngayla boşalttı enfeksiyon olmuş dedi. Antibiyotik verdi. Antibiyotikli merhem verdi. Sizce patoloji gerekirmi,? biyopsi gerekirmi? Korkmalı mıyım doktor hanım. Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Memedeki fibrokistik yapının çok fazla önemi yok. Bazen bu kistler iltihaplanabilir. Doktorunuz gayet doğru bir yöntem izlemiş, kisti boşaltmış, enfeksiyon olduğunu görmüş. Bu gibi durumlarda genellikle aınan materyalin patolojiye gönderilmesinin bir anlamı ve gereği yok. Enfeksiyon tedavisinden sonra kontrol şart. Eğer tedaviye rağmen gerilemeyen bir iltihap varsa o zaman belki biyopsi gerekebilir.
   Ayrıca şunu belirtmeliyim ki yalnızca ultrasonografiye bakılarak, herhangi bir karar verilemez. Sizin hakkınızda, aileniz hakkında ayrıntılı bilgiler, adet durumunuz, doğum durumunuz gibi bilgilerin bilinmesi şarttır ve muayenede elde edilecek bulguların çok önemi vardır. Bu nedenle ultrasona bakılarak yapılan yorum yetersiz gelir. Doktorunuzun takibini ihmal etmeyiniz

 2. Hocam benimde 3 aydan beri apsem devam ediyo boşaltıldı ve ilaç kullandığıma rağmen gecmiyo ameliyat diyo doktorum ve bugün parca alındı utrasyon sonucuda apse cikiyo napmalıyım amaliyatı olmalimiyim

 3. Merhaba Adım Fatma 26 yaşındayım emzirme gibi bir durumumda mevcut değil.
  Doktor Hanım şöyle benim yıllardır göğüs apsem her ay aynı sıklıklarla tekrarlıyor. İlk bu konuda doktora gittiğimde antibiyotik tedavisi verdi 1 hafta sonrasında apse geçmedi lokal anestezi oldum yine aynı durum 2 ay sonra oldu yine lokal yapıldı orası boşaltıldı. Artık doktora gitmemeye karar verdim sonrasında apse şiddetli ağrı yapınca genel cerrah başka arkadaşına yönlendirdi daha sonrasında oraya da gittim şırınga ile apseyi alıp patolojiye gitti onda da herhangi bir durum çıkmadı ve meme utrasonunda da gerçekten yardımcı olabilirseniz sevinirim

 4. Hocam Merhaba,
  Yaşım 34 ,sol göğsümde yanmalı ağrı var koltuk altıma uzanan , 2 defa genel cerrahiye gittim 2 defa ulturason çekildi bir problem gözükmüyor dendi, Kalbe , Göğus hastalıklarına (göğus tomografisi çekildi,Kan tahlilerimde hasta olmama ramen SED im 30 çıktı, macrol antibiyotik kullandım) ve nörolojiye (boyun mr çekildi) gittim. herhangi bir kitle gözükmedi , .
  Sizce ben ne yapmalıyım ağrı 2 aydır var ve ağrı kesici ile geçmiyor?

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   Memedeki fibrokistik yapı, hastalık olmamasına rağmen ağrı yapabilir. Gazlı ve kafeinli içecekler, stres, aşırı tuzlu yiyecekler bu şekilde yanma tarzında ağrı yapabilir. Tabii bunları diyebilmek için diğer her şeyinizin normal çıkması gerekir. Adet öncesi dönemlerde Ağrı oluyorsa bu da normal sayılabilir. Yaşınız gereği sanırım mamografi çekilmemiş 40 yaş altındaysanız gerek yok zaten. Genel Cerrahi Uzmanı da muayene etmiş gerek görmemiş sanırım. Normalde muayene etmeden ilaç önermek doğru değil. Muayene ve tetkikleriniz yapıldığı için bitkisel bir ilaç önerebilirim. Agnucaston tablet her gün bir tane için 3 ay boyunca devam edin Ancak bu sıralarda kalp boyun ve akciğer açısından başka önerilen tetkikleriniz varsa yaptırın

 5. Merhaba gogsumun cevresınde değil ama ucunun ıcındr kıl çıkması normalmidir?

 6. Hocam 26 yaşında bekarım. Duş sonrası göğsümü sıktığımda ucundan süte benzer ele yapışan sıvı geldi kendiliğinden akmıyor fakat ben baskı uyğulayıp sıktığımda sağ gögüs ucundan akıntı oluyor. Sizce ne yapmalıyım

 7. Merhabalar 13 yaşındayım sağ göğsümde sertlik gibi birşey var ilk günün de tüm gün göğsüm acıdı sonraki gün kızardı ve şimdide sertlik var ne olabilir?

 8. Merhaba 19 yasindayim sag gogsumde siyah kabuklanma var agrim felan yok ama kabuklarda kendiliginden cikiyor cikincada bi sivi gibi bisi geliyor

 9. Merhaba hocam 28 yaşındayım iki sene kızımı tek memede emzirdim sol memenin ucu olmadığı için emziremedim pompayla aldım iki senenin sonunda kızımı sütten kestim sol göğsümde fibrokist oluştu antibiyotik iğneler kullandım ama geçmedi adet dönemlerine yakın bir tek ağrı yapıyordu şuan yine hamileyim 38 haftalık sol mememde tekrar şişlik kızarıklık ağrı oluştu hastaneye gittim ultrasyondan baktılar apse intihap oluşmuş dediler şis olan bir bölgede akıntı başladı hastaneye tekrar gittim boşaltmadılar pansuman edip antibiyotik verip gönderdiler birinci sorum bu durumda ne yapmam lazm antibiyotik intihabi kurutur mu tekrar hastaneye gitmem gerekir mi ikici sorum mememin ucu yok bunun için ucu çıkartmak için nereye başvurmam nereye gitmem lazm

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Fibrokist antibiyotiklerle geçmez, memenin bir çeşit değişik yapısıdır. Iltihap başka bir şeydir Eğer şu andaki iltihap yeteri kadar akıyorsa antibiyotik desteği ile geçecektir. Giysi üzerinden soğuk uygulayın. Antibiyotiğiniz bittiği zaman hala geçmediyse mutlaka tekrar kontrole gidin. Geçmeyen iltihaplarda biyopsi almak gerekir. Meme ucunu çıkarmak için her gün ucundan tutarak biraz ağrıya dayanarak çekiştirme yapmalısınız Bebek doğduktan sonra çekiştirerek zorla bebeğin ağzına verirseniz giderek dışarı çıkacaktır. Onun dışında plastik cerrahinin ameliyat ederek meme ucunu çıkarması gerekir Bu durumda da süt kanalları zarar görür

 10. 1 Aralıkta ameliyat oldum, sağ mememde apse oldu, antibiyotik verildi ve her gün yaraya drenaj (gazlı bez) yaptırmak zorunda kaldım. 2 hafta sonra aynı memede başka bir kitle hissettim. Doktora gittim ve bana bir antibiyotik, sonra başka bir antibiyotik yazdı ama ilaçlar fayda etmedi ve yine ameliyat oldu! Şimdi her iki yaranın da drenajı her gün devam ediyor… Testler iyi, kötü huylu bir şey yok ve bakteri yok! Garip olan şu ki, şimdi diğer mememin ağrımaya başladığını hissediyorum ve tekrar bir yumru hissediyorum. Neden oluyor bilmiyorum

 11. Gogsumdeapse amaliyati oldum yine tekrarlanırmi

 12. Benimde göğsümde kitle var 2 kere tru cut yapıldı biyopside granülomatöz masttle uyumlu çıktı 3 ayda bir tekrarlayan kızarık şişlk ağrılı apseler oluşuyor Antibiyotikle geriliyordu bu sefer ilk kez irin akmaya başladı ne yapmalyıym

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Mutlaka doktora görünün, genel cerrahi uzmanına.

   • Hoca merhaba benimde yaklaşık 20 gün önce meme ucu ceviz büyüklüğü kadar şişme oluştu ve soğuk uyguladıkları sonra apse akmaya başladı genel cerrahide gittim ultrason istediler ama gün verdiler daha günüme var ben merek ediyor acaba neyin habercisi 44 yaşındayım emzirmiyorum cevap yazarsanız sevinirim

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     Emzirmeyen bir kadında iltihap her zaman tetkik edilmesi gereken bir durumdur. Basit bir kist iltihaplanması da olabilir. Meme dokusunun uzun süreli kronik iltihabı da olabilir. Tedaviye rağmen geçmeyen iltihaplarda biyopsi almak gerekir.

 13. Leyla Öztürk

  Merhaba hocam 27 yaşındayım sol göğsümün üstünde kızarıklık ve şişlik oldu emzirmeyi bırakalı iki buçuk sene oldu genel cerraha muayene oldum ultrason çekindim mastit olduğu söylendi antibiyotik kullandım geçmedi hala içerde bir şişlik var ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

 14. Merhaba,
  Romatizma hastasıyım, 3 gün önce meme ucumda ağrı ve sertlik farkettim halen devam ediyor. Şu an yurtdışındayım doktor fiziksel muayene etmeden antibiyotik yazdı, kullanmalı mıyım, yoksa romatizma kaynaklı olabileceği için kortizol mu kullanılması gerekir, beklemeli miyim?

 15. Merhaba benim göğsümde apse oluştu antibiyotik kullandım ama yine de geçmedi ne yapmam gerekiyor doktor hanım

 16. Hocam merhaba benim sağ areolanın kenarinda abse var küçük ben sivilce sanıp birkaç kez sıktım ama değilmiş sivilce irini gibi irin çıktı herhangi bir ağrı acı yapmadı sonra sıkmadım içi doldu sanıyorum biraz büyüdü mercimek kadar korkuyorum ne yapmam gerek kötü bir şey midir acaba

 17. Merhaba hocam.21 yaşındayım erkeğim 3 gün önce sabah kalktıgımda meme ucumun üstünde bi şişlik vardı bende korktum ve doktora gittim doktor bey bana gögüsümde iltihaplanma oldugunu söyledi antibiyotik verdi ve cok üstelemeyerek haftaya tekrar gelmemi söyledi.Bende evham yaptım ve ardından biraz araştırma yaptım fakat sağlıklı bir bilgi bulamadım.Meme ucumdaki şişliği tarif etmem gerekirse üstünde biraz kızarıklık var ve dokunmaya bağlı hassasslık söz konusu sizce ne yapmalıyım.ve olası bir cerrahi müdahele durumunda jinekomasti olmamın bir sakıncası varmı?

  • Doktorun Cevabı

   Antibiotik Tedavisi başlamışsınız gerilemesi beklenir. Eğer gerilemezse ve apse oluşursa o zaman apsenin açılarak tedavi edilmesi gerekir.

  • Merhaba, 2 yaşındaki evladımı emzirirken travmaya baglı meme ucumun içinde elimle hissettiğim bir mercimek gibi top oluştu emmeye devam ediyor ama sanki ilk defa emziriyormuşum gibi acıyor. Bu apse mi? Ve emzirmeye devam edersem vücut kendisi yener mi bu durumu? Antibiyotik kuşlanıp emzirmeye ara vermek istemiyorum.

 18. Hocam merhaba 2aydir emziriyorum Uc dort gundur sol gogsumde meme ucuna yakin ceviz buyuklugunde bibkitle var ve agri yapiyo hem emzirirken hem sagarken dokunamiyorum

  • Doktorun Cevabı

   Iltihap olabilir, memeyi tam boşaltmalısınız, gecikmeden de muayene olmalısınız

   • Peki hocam emzirirken sute gecer mi ikiz bebeklerim var ve yurt disindayim
    Malum burda dr randevusu almak ve dr gitmek cok problem

    • Doktorun Cevabı

     İltihap süte geçmez. Çok büyük apse olmadığı sürece emzirmeye devam edebilirsiniz.Verilen antibiyotiğe doktorunuz karar vermeli,tabii ki bazı antibiyotikler süte geçer. Apse uzarsa iltihabın süresi uzarsa biyopsi almak şarttır. Çünkü emziren kadınlarda az olmakla birlikte iltihap şeklinde olan kanser cinsleri vardır. Biyopsi almak ihmal edilmemelidir

  • Merhaba 26 yaşındayım 7 aylık hamileyim 2 ay önce sag memede çok agrı ateş vardı agrı geçti şimdi şişlik ler var baya öylece kaldı apse varmiş ultrasonda çıktı onu temiliyceklerdi ama sonra bacaklarımda baya agrılı ateşli kızarıklıklar çıktı eritema nodozum teşhisi koydular 1 ay oldu yuruyemiyorum romatoloji memedeki apseden olabilir dedi ne yapcaz bilmiyorum kortizon kullanıyorum lutfen bilgi verirmisiniz bacaklarım daki çıkan şeyler meme deki apseyle alakası varmı

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Memedeki kltihabın cinsinin belirlenmesi gerekir. Apse varsa apse boşaltılmalı, boşaltma sırasında da biyopsi alınmalı. Boşaltılması gereken apse yoksa tru-cut biyopsi yapılmalı. Biyopsi sonucuna göre karar verilmeli. Biyopsi yapmadan otoimmün yani romatolojik olduğuna karar verilemez. Bazen birkaç romatizmal hastalık birlikte olabilirler. Bazı meme iltihapları da romatizmal olabilmektedir.

 19. Hocam benimde meme ucumda kahverengi bölgede apseye benzer bir ağrı var. İlk gün çok ağrıyordu ama şimdi azaldı sivilce gibi ucu belirginleşmemiş bir bölge var ağrısı var ama az var. Bu sizce apse olabilir mi

  • Doktorun Cevabı

   merhaba
   olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir.

  • Hocam merhaba benim sağ meme başımın üst kenarında 6-7 aydır bir apse var ilk başta ciddiye almadım daha doğrusu sivilce zannettim ve sıktım hep aynı yerde sivilce zannettim acısı vs yok bu akşam da biraz acıdı dokununca bende ovdum ovunca sivilce irini gibi içinden çok az irin çıktı ne yapmalıyım endişelendim

  • Merhaba hocam bugün meme ucunda dokundugumda farkedilen bi sertlik var ve aciyor sanki memede sicaklikta var neden olabilir

 20. 14 yasindayim sol gogsumun ucunda agrili bi kitle var sıkinca sarimsi bir sivi geliyo cevresi kizarmis ne yapmam lazim

 21. Dr. Hanım merhaba, annem 90 yaşında yatalak hasta, göğüs ucunda 3/4 senedir yağ bezesi gibi beze vardı, şimdi göğüs ucu iltihaplı ve kızarık ne yapılması gerekir antibiyotik çözüm olabilir mi? Bilgi verirseniz devinirim, iyi günler.

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirlmesi gerekir,gecikmeyin

  • merhaba ben 46 yasindayim uzun zamandir sol gogusumde agri hissediyordum gogus ucuma yakin bir bolgede bir kitle oldugunu farkettim ayni zamanda oraya dokundugumda aciyor ve bir sicaklik var atesim var gibi hissediyorum apse olabilirmi tesekkurler

   • Doktorun Cevabı

    Apse olabilir, kliniğimiz hizmete devam etmektedir. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelebilirsiniz.

 22. Benim sol gosumde birsey oldu ama ben ne oldunu anlamdim 20 yasindayim elimle gosumu konturol ederken mem ucuma bir anda birsey oldu ve acimaya sizlamaya basladi ve sivi gelemeye basladi sice nedeni nedir

  • Doktorun Cevabı

   muayene ile değerlendirilmesi gerekir

   • Merhabalar benim sağgoğsumde 1.5 ay once iltihap olustu. Emzirmiyorum 44 yasindayim. Antibiyotik ile tedavi oldum.mamografi ve echografie yapıldı. Ilk iltihapli bolge 4 cm genisligindeydi. Su anda 3mm kalmis fakat gogsumun ic kisminda sizi var. Ozellikle evi supurursem olusuyor. Doktor biopsiye gerek gormedi. Tekrar doktora gitmelimiyim. Yurtdisinda yasiyorum.
    Cevabiniz için simdiden tesekkurler.

    • Doktorun Cevabı

     merhaba
     Şu anki ağrınızın özellikle süpürürken, eğilirken ya da efor sarfederken olan ağrının meme iltihabı ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Hareketle artan ağrıda çoğunlukla kalp kaynaklı olduğu düşünülür, sizde sağ tarafta olduğu için kas kaynaklı da olabilir. 44 yaşında emzirmeyen bir kadında bir iltihap olduysa 3 milimetre de olsa o o dağın tetkik edilmesi gerekebilir bunun için sizi muayene etmek ve tetkiklerinizi görmek gerekir. Bu nedenle tekrar kontrole gitmelisiniz

 23. 21 yaşındayım sağ göğüs ucu ve çevresinde şişlik oldu ve aşırı ağrı var hareket ettikçe ağrı artıyor doktor apse dedi ama sebebini açıklamadı kanser ihtimalinden korkuyorum sizce ne yapmalıyım

 24. Benimde sol gösümde apse oldu birden bire ilaçla geçmedi boşalttılar sonra tekrarladı dk tekrar ilaç werdi gene geçmedi bu sefer biyopsi oldum temiz geldi şükür ama gösümde sertlik kaldı içinde şiş ne yapmam lazım bilgisi.olan warmı ilaç kullanmıyoruö

  • Doktorun Cevabı

   Apse boşaltıldıktan sonra yerinde oluşan boşlukta yeni bir doku oluşturur. Bu doku sertlik şeklinde ele gelir. Zaman içerisinde kaybolur. Biyopsinin temiz çıkması kanser olmadığını gösterir. Fakat biyopsideki iltihabın çeşiti de önemlidir. Yeniden tekrarlama yaparsa bu çeşite göre tedavi planlanır.

 25. Merhaba benimde sol mememin alt tarafinda once agri sonra sislik ve sonra kizariklik meydana geldi doktora gittim antibiyotik verdi ultrason icin gun aldim fakat iki ay sonraya napmaliyim antibiyotige devam ediyorum baska bir hastanede ultrasona gireyimmi yoksa beklemelimiyim gec kalirmiyim ne diyorsunuz

 26. Merhaba ben 31 yaşındayım ve 14 yaşından beri her iki memede de bu apselerden var ve artık bıktım göbeğimi allt kısmındaki 2 yıldır başladı ve sürekli iltihab akmasından bıktım artık vücudumdan nefret ediyorum .zamanında doktora çok gittim antibiyotik tedavisi oldum ama çare olmadı ne yapmaliyim
  Ayrıntılı bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

  • Doktorun Cevabı

   İltihapların cilde mi meme dokusuna mı ait olduğu muayene ile tespit edilmelidir.meme dokusuna aitse yani mastitse biyopsi ile cinsi tespit edilmeli ve o yönde tedavi edilmeli.Bu kadar uzun süren iltihap antibiyotik tedavisine cevap vermesi zor

 27. 83 yaşında annemin sağ göğsünde şişlik oluşmuş yumru şeklinde ve sert nedeni ne olabilr

 28. Merhaba hocam 2 aylık oğlum var emziriyorum fakat sağ göğsümün alt kısmında ilk önce ağrı ve kızarıklık oldu doktor krem verdi gönderdi daha sonra göğsüm abse yapmış şişti ve şiddetli ağrı oldu antibiyotik verdi ağrım azaldı fakat kitle gibi sertleşti göğsüm acaba düzelir mi emzirmeye devam ediyorum sürekli yoksa doktora gözükmelimiyim..şimdiden teşekkürler…

 29. Merhaba. Emziremedigim icin gogsum apse yapti. Lokal anesteziyle 4 bardak iltihap bosaltildi fakat gogsumun ust bolgesi hala sis ve sert. Dogru duzgun sagamiyorum spanc oldugu icin. Tekrar mi bosaltilmasi gerekir ? Kizariklik yok ama agri ve hassasiyet var. Ne yapmam gerekir ?

 30. Hocam benimde sol meme altida apse olustu ve küçük bi operasyonla aldilar parca alip tahlile gönderdiler sonuç temiz cikti ama alti ay sonra budefada sag memede apse oldu ve patladi kendi akip geliyo kuculup kaliyo iltap akmiyo bir ay sonra yada onbes gun sonra tekrar ediyo nolursunuz bana bir aciklama yapin yardımcı olun bende dort kiz annesiyim ha buarda kizlarimi buyuk kizim alti aylik dogdu ve dokuzyuz gr bir yil sonrada o kuvezde oldugu icin hic emzirme sansim olmadı bir yil sonrda ikizlerim dogdu onlarda bes ay emdiler süt kendi cekilmeye basladi yedi yil sonrada en kucuk kizim dogdu oda iki yasina kadar emdi onu iki yasindan sonra sütten kestim ama suttum hemen cekilmwdi bir bucuk ay memeler imin agrisindan duramadim simdi sizden yardım bekliyorum inşallah bana yardimci olursunuz

  • Doktorun Cevabı

   Tekrarlayan meme apselerinde, eğer hasta süt verme döneminde değilse özel bazı tip meme iltihapları düşünülür. Muhtemelen temiz çıktı dediğiniz parça sonucu kanser değil anlamındadır .O parçada iltihabın çeşiti belirtilmiştir.diğer apseli,iltihaplı yerden de tru cutbiyopsi dediğimiz kalın iğne biyopsisi ile tetkik yapmak gerekecektir. Bu tip iltihaplarla her genel cerrahi uzmanıı ilgilenmez,meme ile ilgili genel cerrrahi uzmanına gitmelisiniz

 31. Merhaba ben İzmir’den Sevim benimde göğüs ünde apse oluyor 5kez oldum yatıyorum sebebini kimse bulamıyor ameliyattan sonra tekrar apse boşaldı o bölgeye spanc yapıyorlar Birgün arayla pansuman yaptırıyor yardımcı olursanız sevinirim Allah rızası için yardım edin bana….

  • Doktorun Cevabı

   Sık apse durumlarrında granülamatöz mastit gibi özel iltihaplar olabilir.Apse boşaltırken ya da sonra kalın iğne biyopsisi yapılmalı ve iltihabın çeşidine göre tedavi edilmeli.Bu tip iltihaplarda uzun bir tedavi süreci vardır
   Op.Dr.Seher Şirin

 32. ssemraa@oulook.com

  Hocam merhaba ben 23 yaşında 2 çocuk annesiyim yaklaşık 3 ay once bir rahatsızlık geçirdim 17 yaşından beri göğsümde zararsız kistler var 6 ayda bir ultrason ile kontrol ediyordum Bebeğimi sütten kestikten sonra sağ göğsümde küçük bi mandalina kadar kitle fark ettim hemen doktora gittm çok büyük olduğunu ve hızlı büyüdüğünü soylediler ve biyopsi istediler marmara eğitim ve araştırma Hastanesi gittm orda sut birikmesi olabileceğini soylediler ve Aspire edip şırıngayla icini boşaltılar yarı yarıya indirdiler mikrobiyolojiye gonderdiler sonuç temiz çıktı ve antibiyotik verip gonderdiler aynı zamanda sağ kolumda ve bacağımda şiddetli bir ağrı başladı bunun icin emg yaptırdım bir sey çıkmadı iltihaplı romatizma olabilir dediler onun için gittm temiz çıktı ve suan ağrılarım co şiddetli ve en önemlisi yine sağ mememde aynı buyuklukte bir kist daha fark ettm lütfen çok rica ediyorum bana yardımcı olun lutfen çocuklarımla ilgilenemiyorm lutfen yardımcı olun bana

  • Doktorun Cevabı

   Semra: Mümkünse kliniğimize tahlil sonuçlarınız ile gelin birde biz değerlendirelim. Detaylı bilgi ve randevu için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayın.

   Op. Dr. Seher Şirin

 33. Hocam size daha öncede yazmıştım
  Her iki meme dokusu fibrokistik paterdedir .
  Sol meme saat 4-7 arasında geniş bir alanda büyüğü 4,5×5×3 cm boyutlu sağ meme saat 2-6 saatleri arasında büyüğü 5×3×2 cm boyutlu bir biri ile birleşme eğiliminde çevre tag doku planlarına uzanan ve bir biri ile birleşen yoğun içerikli kolleskyonlar mevcuttur
  Her iki memede solid yada kistik lezyon saptanmamıştır
  Ultrason kağıdında bunlar yazıyor evet cm olarak yazıyor sol gogsumdeki patladı 15 gün önce doktora gittim patladıktan sonra bana hiç bisey yapmadan antibiyotik verdiler kullanıyorum bugünde sağ göğsümde ki patladı akan sıvı kanlı geliyor ama bişey çıkar mi acaba korkulacak

  • Doktorun Cevabı

   Meme apsesi pansumanı ve iltihabı temizlenmel.yaşınız ve memenin durumuna göre tedaviden sonra biyopsi alınmalı
   Op.Dr.seher Şirin

 34. Her iki meme dokusu fibrokistik paterdedir .
  Sol meme saat 4-7 arasında geniş bir alanda büyüğü 4,5×5×3 cm boyutlu sağ meme saat 2-6 saatleri arasında büyüğü 5×3×2 cm boyutlu bir biri ile birleşme eğiliminde çevre tag doku planlarına uzanan ve bir biri ile birleşen yoğun içerikli kolleskyonlar mevcuttur
  Her iki memede solid yada kistik lezyon saptanmamıştır
  Hocam ultrason kağıdında böyle yazıyor korkulacak birşey olabilirmi kanserle alakalı

  • Doktorun Cevabı

   Bu bahsettiğiniz cm. ise çok büyük apseler var,müdahale ile iltihabı boşaltmak gerekir.Apse boşaltılmadan tedavi olmaz. Kanserle ilgili bir durum yok ama apse de ıstırap verici ve tedavi edilmesi şart olan bir hastalıktır.
   Op.dr.Seher Şirin

 35. Hocam merhaba mastit sonrası üst de sağ 9 da 19mm solid lezyonlar trucut bx tanımlanmamış kitle ınsızyonel biopsi tru cut yapıldı. Yaklaşık 20 25 gündür dr gidip geliyorum antibiyotik verildi daha sonra ilaç değiştirildi fakat hicbir şekilde geçmedi ve artarak devam ediyor. Sürekli yanma sancı ağrı içindeyim. Sağ memeye dokunamıyorum uyuyamıyorum ve kendiliginden patlar diye korkuyorum. Açıklamalarınızı okudum birazda korktum. Bu anlattıklarımdan yola çıkarak bana ne söyleyebilirsiniz. Cuma günü tekrar dr gideceğim ve fakat şuan çok sancı çekiyorum. Teşekkür ederim.

 36. Merhaba ben kızımı sütten kestim 2 ay sonra göğsünde liltap kaptı şişti ağrı ve ates yaptı.uzmana gittim ultrasyonda baktı ameliyatla temizledi. dirençli bi iltahapti 5.ay oldu doktorum butun tahliller yapti.hepsi temiz cikiyor.doktorum pes etti. Iltahp gelmiyor artık.ameliyat yeri de kapandi.ama hala göğsümün içinde findik buyuklugunde sislikler var.korkuyorum ciddi bişey olabilirmi
  Op Dr Seher Şirin
  apsenin yeri küçük sertlikler halinde bir süre kalabilir.çünkü yerinde nedbe dokusu vardır.yinede belli aralıklarla doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 37. Merhaba.ben 6 haftalık hamileyim.sol gogusumde akıntı iltihap ağrı oluyor bu durum yıllardır devam ediyor ve yılda ortalama 3 defa tekrarlıyor.Dr tüberküloz mastitten şüpheleniyor şubat ayında ameliyat olup iltihaplı bölgeyi temizleyecegini söyledi.sizce bu durum kesin sonuç olur mu gebeliğime bir risk oluşturur mu ve tüberküloz mastit çok ciddi bir hastalık mı teşekkür ederim.
  Op Dr Seher Şirin
  Tüberküloz mastitte kesin teşhis biyopsi ile konur. Bunun için ameliyat yerine trucut (kalın iğne biyopsisi) tercih edilmelidir.Direkt ameliyat hem gereksiz,hemde kapanması zordur.Alınan parçada tüberküloz kesinleşirse (kazeifikasyon nekrozu olması gerekir.) ilaçla tedavi edilebilir.Tüberküloz ilaçlarının bir kısmı gebeliğin 3.ayından itibaren kullanılabilir.Enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve Verem savaş dispanserleri takip ve tedavinizi yapar.
  Geçmiş olsun

 38. Merhaba hocam gögüsum ucunda iltihab akıyor antibiyotik kullandım igne kullandim hiç fayda etmedi gine igne kullandım 40 günde bir tekrarlanıyor göğsümü çok korkuyorum
  Op dr Seher Şirin
  gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz

 39. neden olmuştur bilgi verir misiniz
  Op Dr Seher Şirin
  Süt bezleri mikrop kapmıştır

 40. AMA HOCAM KIZARMIŞ BİR ŞEKİLDE YANİ İYİ HUYLUDUR DİMİ PEKİ NEDEN OLMUŞTUR BİLGİ VERİRSENİZ COK MEMNUN OLURUM
  Op Dr Seher Şirin
  Büyük ihtimalle iyi huyludur ama muayene olmanız daha doğru olur

 41. Hocam ben 13 yaşındayım ve göğüs ucuna yakın bir sert taş gibi birşey var ve agriyoruyor acaba çok mu önemli rica etsem bilgi verseniz
  Op Dr Seher Şirin
  Bu yaşta önemli hastalık pek görmeyiz ama muayene olmakta yarar var

 42. 10 gün önce ameliyat oldum lokal anestezi yöntemiyle meme ucumun kenarındaydi doktor hepsini temizliğini söyledi ama tekrarladi sizce endiselenmelimiyim daha dikişlerim bile duruyor
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Bakırköy Şb./Genel Cerrahi uzmanı
  kontrole gitmeninizi öneririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim