Kadınlarda Meme Apsesi Riskli mi?

İnsan yapısı gereği bir çok hastalık ve sağlık sorununa karşı riskli olarak dünyaya gelmektedir. Özellikle kadınlarda sık görülen göğüs sorunları ve meme hastalıklarından biride meme apsesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz Op. Dr. Seher Şirin’in aktardığı bilgiler ışığında meme apsesi ve nedenleri ile çözüm yöntemlerini görelim.

Meme Apsesi ciddiye alınması gereken bir durumdur.
Kadınlarda meme apsesi ciddiye alınması gerekir.

Ergenlik Dönemi Sonrası tüm Kadınları Etkiler
Çocukluktan çıkıp ergen ve genç kıs haline gelenler dahil olmak üzere 50 yaşına kadar tüm kadınlar bu riski yaşamaktadır. Tabii ki emziren kadınlar daha riskli grupta yer aldıklarını söylemek gerekir.

Meme Apsesi Nasıl Anlaşılır?
Oldukça belirgin bir sorun olması nedeniyle hasta kolayca anlayabilir. Dikkat etmesi gereken belirtiler arasında göğüslerde ağrı ile sıcaklık artışı ve vücutta ateşlenmeye neden olabilir. Bunun dışında ağrılı şişlik ve dokununca hassas bir döneme girilir. Bu belirtileri yaşayan kadınların %90 gibi büyük bir bölümü meme apsesi problemi ile karşı karşıya kalırlar.

Meme Apsesi Nden Olur?
Sorunun kaynağı hastanın yaşı, emzirme durumu gibi özelliklerle değişmektedir. Bu nedenle aşağıda en sık görülen nedenleri ele almaya çalıştık, hazırsanız detaylarını hemen görelim.

Süt apsesi : (emzirme döneminde görülür);Bu iltihaplar meme başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucundaki yaralardan içeri süt kanalları boyunca genellikle cilde ait bakterilerin bulaşması sonucunda oluşur. Bu tür apseler ve iltihaplar genellikle meme ucuna uzak bölgelerdedir.

Doğum Sonrası Görülür: En sık doğumdan 5 ile 10 hafta sonra görülür. İlk doğumlarda daha sıktır. Belirtiler ilk çıktığında antibiyotik tedavisi verilir. Sıcak kompres uygulayarak memedeki süt iyice sağılarak ya da pompa ile boşaltılır. Sağma dışındaki dönemde soğuk uygulaması yapılır. Bu dönemde bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa emzirmeye devam edilebilir. Süt kanallarının iyice boşalması sağlanmalıdır. Bu iltihaplar erken dönemde tedaviye başlanırsa apseye dönüşmeden iyileşmesi sağlanabilir. Bazen antibiyotiğe ve diğer tedavilere cevap vermez, apseye dönüşebilir.

Teşhisi Oldukça Kolaydır: Apse cilde yakınsa kolay tespit edilir, derinde ise ultrasonla iltihabın birikip birikmediği anlaşılır. Bu dönemde mutlaka iltihap cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilse de iltihabın çeşidine veya apsenin büyüklüğüne göre genel anestezi gerekebilir. Bu dönemde de genel anestezi almadıysa, bebeğe zararlı antibiyotik kullanılmıyorsa ve enfeksiyon çok ciddi değilse emzirmeye devam edilebilir. Sütteki bakteriler bebeğe zarar vermez. Emzirmeye bağlı apseler tedaviye iyi cevap verir. Cevap vermeyen durumlarda mutlaka memeden parça alınarak tetkik edilmelidir.

Emzirmeyen Kadınlarda Görülen Sorunların Nedeni

Emzirme dönemi dışındaki iltihaplar en sık meme ucu altında olmakla birlikte ğöğüs ucu çevresi veya meme ucuna uzak bölgelerde de olabilirler. Genellikle şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, kortizon kullanımı, şişmanlık, sigara kullanımı ve travma riski artıran faktörlerdir. %25-35 oranında ciltte delikler olarak iltihap akabilir (cilt fistülleri). Sigara içen genç kadınlarda göğüs ucu civarlarında görülür. İki memede de aynı anda görülebilir. Tedavide sigaranın bırakılması da gerekir. Meme başına uzak apseler daha ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıklarla beraberdir.Emzirmeye bağlı olmayan iltihapların mutlaka parça alınarak kesin teşhis edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplar kanserle sıklıkla karışır. Apselerin mutlaka boşaltılması gerekir.

ÖZEL İLTİHAPLAR (GRANÜLOMATÖZ MASTİTLER):

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, brucella (çiğ süt hastalığı), mantar gibi enfeksiyonlarda görülür. Bazı bu cins iltihaplarda hiçbir etken bulunamaz, tedaviye dirençlidir. Kanserle ayırıcı tanısı mutlaka gerekir. Memede sıklıkla deformasyona sebep olur.

Erkeklerde Meme İltihabı Olur mu?
Beylerde böylesi sorun çok seyrektir. Meme başı çevresinde bulunur. HIV pozitif erkeklerde sıktır. Mutlaka patoloji ile kanserden ayrılması gerekir. Tedavi aynı şekilde yapılır.

Meme Kanseri Olabilir!
Bir kısım kötü huylu tümörler meme apsesi olarak ortaya çıkar ve iltihap gibi devam ederler. Emzirme döneminde olmayan ve yaşlı kadınlarda ultrason gibi tetkiklerde apse görülemiyorsa, yaygın iltihap varsa iltihabi kanser akla gelmelidir. Bu çeşit iltihaplar antibiotiklere cevap vermezler. Tedaviye cevap vermeyen meme iltihaplarında zaman kaybetmeden patolojik inceleme yapılmalıdır.

Meme Apsesi Nasıl Geçer?
Antibiotik başlanır.Antibiotiğin apse poşuna geçmediği bilinse de başka enfeksiyonlar oluşmaması için gerekir. Süt veren annelerde bebeğe yan etkisi olan antibiotik verilir Süt birikmesini engellemek için süt sağılarak boşaltılır yada bebek emzirilir.Bu dönemde bebeğin emzirmesinin sakıncası yoktur. Çok büyük apselerde  emzirilemiyorsa mutlaka sağılmalıdır.

Soğuk kompres uygulanarak şişlik azaltılır.Hasta soğuk uygulayınca rahatladığını ifade eder. Apse tedavisinin olmazsa olmazı apseyi boşaltmaktır. Apse tedavisi de mutlaka ameliyatla boşaltmaktır. Bölgesel uyuşturmayla cilt küçük bir kesi ile apse boşaltılır. Apse büyükse narkoz tercih edilir. Apse boşluğu iyileşinceye kadar kesinin kapanmaması için önlem alınmalıdır.

Emzirmeyen kadındaki apselerde mutlaka doku biyopsisi alınmalıdır. Bazen meme kanserleri apse ve iltihapla kendini gösterir. Burada teşhis için vakit kaybetmeyin.Enfeksiyon şeklinde belirti veren kanserler oldukça hızlı ilerler.

Romatizma benzeri bir iltihaptır. Kortizon kullanmak gerekir. Hasta doz ayarlaması,iltihabın gerilemesi ve yan etkiler açısından takipte olmalıdır. iltihap geriledikten sonra  kalan odak cerrahi olarak çıkarılır. Tekrar ihtimali vardır.

Göğüslerde ağrılı şişlik varsa mutlaka uzmanla görüşmelisiniz, utanıyorsanız kadın genel cerrahi uzmanı bulup göstermelisiniz, sıradan bir apse gibi bakılmaması gerekir

83 Yorum

 1. Ayşe

  Hocam 26 yaşında bekarım. Duş sonrası göğsümü sıktığımda ucundan süte benzer ele yapışan sıvı geldi kendiliğinden akmıyor fakat ben baskı uyğulayıp sıktığımda sağ gögüs ucundan akıntı oluyor. Sizce ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   muayene olmalısınız

 2. Hira

  Merhabalar 13 yaşındayım sağ göğsümde sertlik gibi birşey var ilk günün de tüm gün göğsüm acıdı sonraki gün kızardı ve şimdide sertlik var ne olabilir?

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   muayene ile değerlendirilmeli

 3. Nisa

  Merhaba 19 yasindayim sag gogsumde siyah kabuklanma var agrim felan yok ama kabuklarda kendiliginden cikiyor cikincada bi sivi gibi bisi geliyor

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene olmalısınız.

 4. Ruken kaya

  Merhaba hocam 28 yaşındayım iki sene kızımı tek memede emzirdim sol memenin ucu olmadığı için emziremedim pompayla aldım iki senenin sonunda kızımı sütten kestim sol göğsümde fibrokist oluştu antibiyotik iğneler kullandım ama geçmedi adet dönemlerine yakın bir tek ağrı yapıyordu şuan yine hamileyim 38 haftalık sol mememde tekrar şişlik kızarıklık ağrı oluştu hastaneye gittim ultrasyondan baktılar apse intihap oluşmuş dediler şis olan bir bölgede akıntı başladı hastaneye tekrar gittim boşaltmadılar pansuman edip antibiyotik verip gönderdiler birinci sorum bu durumda ne yapmam lazm antibiyotik intihabi kurutur mu tekrar hastaneye gitmem gerekir mi ikici sorum mememin ucu yok bunun için ucu çıkartmak için nereye başvurmam nereye gitmem lazm

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Fibrokist antibiyotiklerle geçmez, memenin bir çeşit değişik yapısıdır. Iltihap başka bir şeydir Eğer şu andaki iltihap yeteri kadar akıyorsa antibiyotik desteği ile geçecektir. Giysi üzerinden soğuk uygulayın. Antibiyotiğiniz bittiği zaman hala geçmediyse mutlaka tekrar kontrole gidin. Geçmeyen iltihaplarda biyopsi almak gerekir. Meme ucunu çıkarmak için her gün ucundan tutarak biraz ağrıya dayanarak çekiştirme yapmalısınız Bebek doğduktan sonra çekiştirerek zorla bebeğin ağzına verirseniz giderek dışarı çıkacaktır. Onun dışında plastik cerrahinin ameliyat ederek meme ucunu çıkarması gerekir Bu durumda da süt kanalları zarar görür

 5. Eznur

  1 Aralıkta ameliyat oldum, sağ mememde apse oldu, antibiyotik verildi ve her gün yaraya drenaj (gazlı bez) yaptırmak zorunda kaldım. 2 hafta sonra aynı memede başka bir kitle hissettim. Doktora gittim ve bana bir antibiyotik, sonra başka bir antibiyotik yazdı ama ilaçlar fayda etmedi ve yine ameliyat oldu! Şimdi her iki yaranın da drenajı her gün devam ediyor… Testler iyi, kötü huylu bir şey yok ve bakteri yok! Garip olan şu ki, şimdi diğer mememin ağrımaya başladığını hissediyorum ve tekrar bir yumru hissediyorum. Neden oluyor bilmiyorum

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   araştırılmalı

 6. Nazime

  Gogsumdeapse amaliyati oldum yine tekrarlanırmi

  • Doktorun Cevabı

   merhaba
   bazı apseler tekrarlayan tiptedir.doktorunuza sormalısınız

 7. Melis

  Benimde göğsümde kitle var 2 kere tru cut yapıldı biyopside granülomatöz masttle uyumlu çıktı 3 ayda bir tekrarlayan kızarık şişlk ağrılı apseler oluşuyor Antibiyotikle geriliyordu bu sefer ilk kez irin akmaya başladı ne yapmalyıym

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Mutlaka doktora görünün, genel cerrahi uzmanına.

   • Anonim

    Hoca merhaba benimde yaklaşık 20 gün önce meme ucu ceviz büyüklüğü kadar şişme oluştu ve soğuk uyguladıkları sonra apse akmaya başladı genel cerrahide gittim ultrason istediler ama gün verdiler daha günüme var ben merek ediyor acaba neyin habercisi 44 yaşındayım emzirmiyorum cevap yazarsanız sevinirim

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     Emzirmeyen bir kadında iltihap her zaman tetkik edilmesi gereken bir durumdur. Basit bir kist iltihaplanması da olabilir. Meme dokusunun uzun süreli kronik iltihabı da olabilir. Tedaviye rağmen geçmeyen iltihaplarda biyopsi almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri