Kafada Yağ Kisti Tedavisi

Bu yazımızda kafada şişlik ve onun en önemli nedenlerinden birisi olan yağ kisti problemini ele alacağız. Toplumda yağ bezesi olarak bilinse de bu bilgi doğru değildir. Çünkü yağ bezesi ya da diğer adıyla lipom, lipoma avuç içleri, ayak tabanı ve kafa derisinde görülmeyen iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylusu çok nadir görülmektedir. Yağ bezesi ile ilgili sitemizde kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Yağ kisti ile daha çok kafada görülür ve tıp dilindeki ismi Epidermoid ya da Sebaceous olarak bilinmektedir.

Kafada Yağ Kisti Nedir?

Büyük ölçüde saçlı deride görünen bir sorun olup, kaynağına baktığımızda insan sağlığı için gerekli olan yağ bezleri ile alakalı olduğu görülmektedir. Sorunun yapısını ele almak gerekirse saçlı derinin her yerinde nohut büyüklüğünde ya da 3-4 cm genişliğinde iyi huylu tümörlerden biridir.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Oluşur?

Neden kaynaklandığına dair net bir bilgi yok fakat genetik olduğu üzerinde durulmaktadır. Bunların dışında ise travmalar, ameliyatlar ve nadirde olsa benler yağ bezlerinin tıkanmasına neden olmaktadır. oluşumuna bakacak olursak saçta yağlanma problemini örnek vererek başlamak istiyorum. Saçta yağlanma bir çok insanın ortak sorunu olup, genelde kafada mantar dediğimiz  enfeksiyon ya da saç dökülmesi sonucu belirgin hale gelmektedir. Çünkü her kıl kökü etrafında o kılın sağlığı için gerekli yağ ve ter bezleri bulunmaktadır. Saçı ve saçlı deriyi korumak için sürekli yağ salgılamaktadır. Buraya kadar herhangi bir sorun bulunmuyor. Asıl sorun yağ bezlerinin yağ salgılayamaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yağ Bezlerinin Tıkanması Sonucu Ortaya Çıkıyor: Yağ bezlerinin sağlıklı çalışmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. En fazla saçlarda yağlanmaya neden olur. Fakat yağ bezlerinden bir ya da bir kaçı tıkandığında salgı cilt dışına çıkmak yerine apse benzeri bir oluşum ile cilt altına biriktirmektedir. İlk başlarda dikkat çekici olmasa da ilerleyen süreçte büyüklüğü artacak ve baskı yaptığı için ağrıya neden olacaktır.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Anlaşılır?
Yukarıda da belirttiğim gibi ilk etapta herhangi bir belirti ve şikayete neden olmamaktadır. Asıl sorun ilerleyerek cilt altında biriken kistin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Büyüme uzun zaman alacağı için ilk başlarda ciddiye alınmadığını söyleyebilirim.

Kafada Sert Şişlik: Sorunun en belirgin özelliği kafada şişlik olup, tabii ki tek nedeni yağ kisti olmadığını bilmelisiniz. Tabii ki normal bir durum olmayan kafada şişlik problemi kesinlikle ciddiye alınmalı ve altında yatan nedenin ortaya konması için doktor muayenesi gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda yağ kisti dışında kafada şişliğe neden olan sağlık sorunlarını sizlerle paylaşmaya dikkat edeceğim. Yağ bezesi ile arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır. Lipom yumuşak bir yapısı olup, dokunduğunda hareket etmektedir. Kist ise daha sert yapıda  olup, misket kadar sert diyebilirim.

Ağrı: Cilt altında biriken kist büyüdükçe baskı yapmaya başlayacaktır. Bu durum maalesef ağrılı bir süreci ortaya çıkaracaktır. Genelde doktora gelen insanlar ağrı şikayeti başladıktan sonra doktora gelmektedir.

Ciltte Kızarıklık ve Ateşlenme: Yağ kisti normalde iyi huylu tümörler olmasına karşın çok nadir kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanser riski içerenlerde ciltte kızarıklık, ateşlenme gibi durumlar görülebilir.

Resimlere Göz Atalım
Sorunu yakından tanımanız için hastalığa dair aşağıda bir kaç resim yer almaktadır. Sizde de böylesi bir görüntü varsa dikkatli ve temkinli olmalısınız.

Kafada Yağ Kisti Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortaya çıkan sorunun geriye gitme, kendi kendine yok olma özeliği yoktur. İlaçla, kremle yine aynı şekilde tedavisi neredeyse imkansız diyebiliriz. Bir diğer husus ise yavaşta olsa büyüme eğiliminde olduğu için sürekli ilerleyen ve tedavi edilmesi gereken bir sorun haline gelmektedir. İlk başlarda küçük olması, herhangi bir şikayeti olmaması her zaman aynı olacağını göstermez. İlerleyen süreçte şikayetleri ve görünümü büyüyerek insanların dikkatini çekecek ve dikkatli bakışlardan haliyle rahatsız olacaksınız.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Kafada yağ kisti için insanlar genelde Cildiye yani dermatoloji bölümüne muayene olmaktadır. Asıl gidilmesi gereken bölüm Genel Cerrahi olmalıdır. Çünkü muayene sonunda ilaç vs tedavisi olmayacağı, cerrahi müdahale gerekeceği için direkt olarak Genel Cerrahi bölümüne randevu alabilirsiniz.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde yaşıyor ya da 10 dakika gibi kısa bir süreliğine gelme imkanınız varsa IDEA Kliniklerde ücretsiz muayene imkanı bulabilirsiniz. Genel Cerrahi uzmanlarının görev yaptığı idea kliniklerde hasta kabulü randevulu olarak yapılmaktadır. Size uygun gün ve saate randevu oluşturmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayabilir ya da aşağıda bağlantıya tıklayarak Online randevu uygulamasını kullanabilirsiniz https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Yağ Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lafı hiç eğip bükmeden çözümün ameliyat ile olduğunu belirtmek istiyorum. Ama korkmanıza gerek yok sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Ameliyat deme nedenim tedavilerde 0,5 mm ve üzeri kesi yapılarak uygulanan tedavilerin ameliyat olarak kabul edilmesiyle alakalıdır. Dediğim gibi çok basit olup, kistin olduğu yerde çok küçük bir kesi yapılarak çıkarılmaktadır. Kesik mümkün mertebe küçük olmalıdır. Çünkü kafa derisinde estetik dediğimiz gizli dikiş yapılması mümkün değildir. Aynı şekilde tedavi edilecek alan tıraş edilmemesi gerekir. Yoksa hasta 2-3 ay boyunca saçkıran gibi bir görünümle dolaşmak zorunda kalır. En fazla 5 dakika içinde yapılan ameliyat sonrası hasta evine, işine, hayatına kaldığı yerden devam etmektedir. Herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Tedavinin nasıl yapıldığını aşağıda yer alan Op. Dr. Atilla KAYA’nın tedavi esnasında çekilmiş videosundan izleyebilirsiniz.

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Türkiye’de tedavi ücretlerini İnternet ortamında açıkça yayınlayan tek sağlık kurumu sanırım IDEA Klinik diyebilirim. Çünkü hazırladığı tedavi ücretleri sayfasında tüm detaylara yer vermektedir. Kafada yağ kisti tedavi ücreti alınacak kist sayısı ve büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi muayene ücretsiz olup, SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır. Tedavi ücretlerini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Doktorlarımız Sorularınıza Yanıt Veriyor
Kafada yağ kisti ile ilgili olarak aktaracaklarımız bu kadar olup, bundan sonra sizden gelen farklı sorulara yanıt vereceğiz. Sizin de sormak istedikleriniz varsa sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Şimdi dilerseniz en sık sorulan sorulara hızlı yanıtlar vererek başlayalım.

Yağ Kisti Baş Ağrısı Yapar mı

Ziyaretçilerimiz kafada yağ kistinin ağrı yapıp, yapmayacağını merak ettikleri görülmüştür. Sayfada bunun detaylarına yer verilmişti ama tekrar aktarayım. Sorun ilk etapta çok küçük olduğu için herhangi bir şikayet neden olmaz. Sıkındı kistin büyüterek baskı yapması ile ortaya çıkar. Ağrı, kızarıklık ve kötü huylu olması halinde insanlarda ateşlenmeye neden olabilir.

Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Kesinlikle böyle bir şey mümkün olmayacaktır. O nedenle gereksiz yere zaman ve paranızdan olmamanızı öneririm. Mutlaka doktora muayene olarak çözüm haritasını birlikte belirlemelisiniz.

Saç Dökülmesi Yapar mı?
Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda kesin sebepler arasında olmamasına karşın küçükte olsa bir risk bulunmaktadır. Çünkü yukarıda yer alan görsellere dikkat ederseniz kistin olduğu yerde saçların seyrek ya da hiç olmadığı görülmektedir. Tabii ki bu kişilerde dökülme nedeni genetik, kansızlık, demir eksikliğine bağlıda olabilir. Saç dökülmesi geniş kapsamlı bir konu olup, bununla ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağız.

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
Çıkarılan yağ kisti normalde tekrarlaması beklenmez. Fakat kısa sürede yeniden oluşuyorsa uzmanlar bu durumu kötü huylu yani kanserli olarak yaklaşmaktadır. Tedavi sonrası tekrarlama olursa dikkat etmelisiniz.

299 Yorum

 1. Osman Fatih Akkaş

  Hocam danimarkada yaşiyorum kafamdaki yag bezesi ni yaklaşik 5 sene içinde 3 kez aldırdım fakat zaman araliklarla yeniliyor ne yapmam lazım? Saygılar

 2. Saç tekrardan uzar mı bezenin alındığı yerlerde

 3. saçtaki yağ kisti çıkarıldığı zaman dikiş atılıyor mu. atlıyorsa bu dikiş kaç gün sonra alınıyor.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   yağ kistinin büyüklüğüne göre değişir. küçükse yapıştırma yöntemi kullanılabilir. bir hata sonra alınabilir.

 4. Yağ bezesi baş dönmesi yaparmi

 5. Hocam kafamın vertex bölgesinde oluşan bi şişlik var ve küçülüp geri büyüyor yağ kistine çok benziyor ama siz gerilemeyeceğini yazmışsınız makalede bu ne olabilir hiçbir acı yok sadece zamanla büyüyp küçüken yarım nohut büyüklüğünde bi çıkıntı

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   sürekli elinizle dokunup oynuyorsanız ,yada yattığınızda bası altında kalıyorsa travmaya bağlı ödem oluşabilir. ödem çekilince geri biraz küçülür. bu tür oluşumlar kıl köklerinin beslenmesini bozar, bu nedenle lokal saç dökülmesine neden olur. bu nedenle gecikmeden tedavi ettirmenizi öneririm.
   Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz.
   0212 542 0 888 – 0212 572 72 65 GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88 nolu telefonlardan tüm kliniklerimize randevu ve extra bilgi alabilirsiniz.

 6. Bnm kafamda sert et parçası gibi birşey var ve ağrı yapıyor değince anlima ağrısı vuruyor kafama çok baskı yapiyo gibi oluyo

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Yağ bezesi olabilir.Muayene olmalısınız.
   05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 7. Benimde sertlik çıkıyor bağ ağrısı oluyor ve çıktığı zaman acı hissi veriyor kist felan mı acaba

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Yağ bezesi olabilir.Muayene olmalısınız.
   05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

 8. Hocam merhabalar benim saçımda yağ kisti cikmis ama kendiliğinden düştü bir zararı olurmu

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   yağ kisti ise enfekte olup patlamış olabilir.kapsulu orada kaldığı için zamanla tekrar oluşabilir

 9. Merhaba hocam,benim kafamda yag kisti var.Kazara kafami yag kistinin uzerine carptim ve darbe aldi.Iltihaplandi ve antibiyotik tedavisi aldim.Kazadan once uzerinde kismen saç vardı fakat iltihaplandiktan uzerindeki saçlar dökülmüs.Sorum şu bu sonradan dökülen yerde tekrar saç çıkar mı?

  • Doktorun Cevabı

   Iltihap kıl köklerinin ölmesine neden olmuş olabilir, Zaten yağ bezeleri uzun süre tedavi edilmezse büyürse kıl köklerinin beslenmesi bozulup dökülebilir. Bilgi ve randevu için 05426210888ı arayabilirsiniz.

  • Selin kınalı

   Kafadaki yaz bezesi alındıktan ne kadar sonra saç boyanabiliyor?

 10. Hocam kafamın arkasında bir şişlik var bazen zaman zaman agrı yapıyor birde yağ bezesi alınan yerde saç çıkıyormu ve traş ediliyormu

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Saçları traş etmeden yağ bezesini mümkün olan en küçük kişiden çıkarıyoruz.

   • Mrb Hocam Kafamın sağ kısmında ufak bir beze hissettim Traş oldumda ücreti ne kadar bağkur’um var

    • Doktorun Cevabı

     Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz. Eğer SGK lı iseniz 2 cmye kadar 600tl eklenen her bir yağ bezesi 300tl , 2 cm den büyük olanlar muayene ile ücretlendirilir.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz

     • Saçlarımin arasinda sizin gorsellere eklediginiz gibi var bas agrisi yapmiyor ama tam oldugu yer agriyor yag kisiti olabilir mi gerçekten

     • Doktorun Cevabı

      Merhaba,
      yağ bezesi lokal olarak gerginliğe neden olduğu için ağrı yapabilir. tedavi ettirmeniz de fayda var. zamanla büyüdükçe bulunduğu alandaki saçlarınızın beslenmesi bozulur ve dökülebilir ,enfeksiyonda gelişebilir.
      Yağ bezesi tedavisini mikrocerrahi ile yapıyoruz, mümkün olan en küçük kesiden lipomu çıkarıyoruz.
      0212 542 0 888 – 0212 572 72 65 GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88 nolu telefonlardan bilgi ve tüm kliniklerimize randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim