Kabızlığın Neden Olduğu Makat Hastalıkları

Toplumda en sık görülen fakat sağlık açısından hak ettiği değeri görmeyen kabızlık problemi ile ilgili geçtiğimiz günlerde meslektaşlarım Op. Dr. Atilla KAYA ve Op. Dr. Seher ŞİRİN nedenleri çözüm önerilerini aktardılar. Henüz bu konuları inceleme fırsatınız olmadıysa aşağıda yer alan bağlantılardan mutlaka incelemelisiniz. Bu sayfada ise ben (Op. Dr. Adil ALTINSOY) sizlere kabızlığın neden olduğu hastalıklar hakkında bilgi vereceğim. İnsanlar kabızlığı her ne kadar ciddiye almasalar da Hemoroid ve Anal Fissur gibi ciddi hastalıklar ile karşılaştıklarında biraz geç kalmış olurlar.

Kabızlık Hastalık Yapar mı?
Kişide karın ağrısı dışında ayrıca bazı makat hastalıklarına neden olmaktadır. Halk arasında Basur olarak bilinen Hemoroid ve makat çatlağı olarak bilinen Anal Fissur oluşumunun en önemli nedenleri kabızlık olarak görülmektedir. Toplumda yaygın olarak görülen bu hastalıkları ve ortaya çıkış süreci ile belirtilerine göz atacağız.

Hemoroid (Basur)

Kadın yada erkek cinsiyet ayrımı olmaksızın en sık görülen makat hastalıkları arasında ilk sırada yer almaktadır. İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılan hastalık daha çok İç Hemoroid olarak karşımıza çıkmaktadır. Makat iç kısmında ortaya çıkan sorun toplardamar genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Fakat asıl sorun toplardamar genişlemesi değil, onun çevresinde bulunan kasların gevşemesi ile ortaya çıkmaktadır. Kaslar gevşemesi ile aynı zamanda makat sarkması dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır.

Dışkılama Esnasında Ikınma En Büyük Sorun
Basur hastalığı ortaya çıkışında tek suçlu kabızlık olmayıp, aslında kişinin kendi hataları da bulunmaktadır. Kabız olması nedeniyle bazen günlerce dışkılama ihtiyacını gerçekleştiremeyebilir. Bu durum insanların tuvalette daha fazla zaman geçirmesine neden olmaktadır. Tanığım insanlardan örnek verecek olursam 30 dakika duranlara şahit oldum. Tuvalette uzun süre geçirmek aynı zamanda ıkınarak dışkılama yapmak içindir. Bu ıkınma maalesef makat iç kısmında bulunan toplardamarların genişlemesine ve toplardamarları çevreleyen kasların gevşemesine neden olmaktadır.

Normal Doğum Yapan Kadınların Ikınması da Risk İçerir
Kadınlarda doğum sonrası hemoroid en sık görülen sorunlar arasında yer almakta olup, özellikle normal doğum yapan anne adayları yukarıda belirttiğim şekilde ıkınma probleminin verdiği hasara maruz kalmaktadır. Doğum esnasında 1 ile 5 saat süren ıkınma yine toplardamar genişlemesine neden olmaktadır.

Makatta Kanama Ciddiye Alınmalıdır
Kabızlık problemi yaşayan insanlarda dışkılama esnasında dışkı ile karışık kan ve sonradan bir kaç damla kanama olması oldukça ciddi bir durumdur. Ağrısız olması halinde genelde hemoroid başlangıcı diyebiliriz. Fakat ciddi bir can yanması ve kanama olması halinde ise bu sefer Anal Fissur şüphesi ortaya çıkmaktadır.

Anal Fissur (Makat Çatlağı)

Kabızlığın neden olduğu makat hastalıkları arasında birde Anal Fissur dediğimiz halk arasında Makat Çatlağı olarak bilinen sorun yer almaktadır. Tamamen Konstipasyon kaynaklı olabileceği gibi tam tersi olan ishal ile de olabilmektedir. Konstipasyon (Kabızlık) makat çatlağı oluşmasında en önemli etken dışkının sert ve kalın olması ile alakalıdır. Dışkılama esnasında dışkının kalın, sert ve tükettiğimiz besinler arasında sert cisimler olması halinde maalesef anüse zarar verebilmektedir.

Dışkı Makat Yırtığına Neden Olmaktadır
Anal Fissur probleminde en sık görülen neden dışkının çıkışı esnasında makat kaslarını hafif bir şekilde çizmesi olup, işte o an daha önce hiç yaşamadığınız bir can yanması oluşur. Bu durum tüm dışkılama esnasında ortaya çıkmaktadır. İlk 10 gün içerisinde erken dönem olarak sınıflandırılmaktadır. Dışkılama esnasında ortaya çıkan can yanması bu süreçte dışkılama sonrası kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. 15 Gün içerisinde tedavi edilmemesi halinde kronik anal fissur haline gelecek olup, dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrılar 3-4 saat daha devam etmektedir.

Kabızlık Kanser Yapar mı?

Bu konuda yapılmış net bir bilimsel çalışma yoktur. Fakat normalde kabızlık sorunu yaşamayan ve bir anda böyle bir şikayet ile karşı karşıya kalan insanlar, kilo kaybı ve geceleri terleme sorunu yaşayan insanlarda bağırsak kanseri belirtisi olabilmektedir. O nedenle mutlaka ciddiye alınmalı ve bir hekime başvurmalısınız.

5 Yorum

 1. Merhaba hocam kabiz oldum ve tuvaletimi yaparken zorlandim sonra 1 defa Kan geldi 2gun sonra farkettim ki kucuk bir șislik var doktora gitmem gerekirmi biraz daha beklesem sorun olur mu?

 2. Merhaba. Makatimda sadece kabız olduğum zamanlarda inanılmaz bir ağrı oluyor bu yüzden tuvalete çıkmakta çok zorlanıyorum kanama ya pek rastlamadım . Ama özellikle kabız olduğum da saatlerce sürüyor ağrı ve kabızlığımı ne kadar dikkat etsem de onleyemiyorum. Yakın zamanda yurtdışına çıkıcam eğitim için . Doktora gitmekten hem korkuyorum hem çekiniyorum .

  • Doktorun Cevabı

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.dışkılama ihtiyacı oluşunca ertelememelisiniz.rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve kabızlığa neden olur.yurtdışına çıkmadan sorununuzu çözmelisiniz.gelirseniz muayene ile değerlendripi tedavinizi planlayabiliriz

 3. Merhaba hocam benim sıkıntım 3 yıldır varolan bağırsak problemim. normal birgünde başlayan ıkınma dışarı çıkacakmış gibi bağırsaklarım makatta ağrı başladı. kolonoskopi yapıldı bağırsaklarda uzama dedi önemli değil hemen verilen ilaçların bitiminde genel cerraha gittim makat ağzındaki ağrılardan (tümör veya farklı şeyden şüphelenince REKTOSKOPİ) yaptı Doktorum 60 santim ilerledim bir şey yok dedi. ameliyatlık değil ama rektosel dedi çok .daha sonrasında sinirlerim makattaki ağrıya çok bozulunca KOLOREKTAL BİR UZMANA GİTTİM MAKATTAN VERİLEN KREMSİ BİR İLAÇLA IKINMA VE DIŞKININ ÇIKIŞINI EMARDAN ÇEKTİRDİK KESİN AMELİYAT DENDİ. mes yaparak. .(Sormak istediğim makatta ağrı yapmazmış, makattan veya vajinadan sarkma olurmuş ) bende her ikiside yok bu ağrımın sebebi ne olabilir rektosel tedaviniz nasıldır. benim makattaki acıma yanma nın sebebi ne olabilir kabızlığım var her zaman değil.sebze zeytin veya yağını bol salata su tüketiyorum. kamu kurumunda çalışan 48 yaşında bayanım özellikle oturunca çok oluyor. kafayı yiyecek duruma geldim yardımlarınızı bekliyorum Teşekkür ederim.
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Idea Şişli Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  Rektosel,barsağın son kısmının ıkındığınızda ya da dışkılarken vajinadan sarkarak çıkmasıdır. Burada dışkılama sırasında vajinaya elinizle bası yapmak zorunda kalırsınız.Ağrı yapmaz.Makat sarkması (rektal prolapsus) ise yine barsağın son kısmı makattan dışarı çıkar,burada da fazla ağrı olmaz,barsak dışarda uzun süre kalırsa kanama ve ağrı olur.Bu belirtilerin hiç biri sizde yok. Bu nedenle teşhisi bir kez daha gözden geçirmekte fayda var. Makatta ağrı yapan başka hastalıklar ve oturunca olduğu için kuyruk sokumu kemiği açısından yeniden değerlendirmek gerekir. Barsağın uzunluğu,kabızlık hemen düzelecek bir sorun değil. Uzun süre beslenme ve yaşam tarzınıza dikkat ederseniz zaman içinde yoluna girecektir. https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html linkinden faydalanabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim