Ben Aldırma Nasıl Yapılır, İz Kalır mı?

Benlerini aldırmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artarak devam ediyor. Kanserleşme riskini (Malign Melanomu) ortadan kaldırmak ya da daha estetik görünüme kavuşmak için sizde, ben aldırma hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Ben aldırma

Ben aldırma işlemi öncesi bilgi almak ya da aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilmek için; doktorlarla ücretsiz görüşme (muayene) imkanından yararlanabilirsiniz.

Doktora gelecek zamanınız yok mu? Sorun değil. Sizin içinde WhatsApp hattımız devrede. Aşağıda yer alan WhatsApp butona tıklayarak konuşabilir ya da yazışmaya başlayabilirsiniz. Ben aldırma yöntemleri, sonrası süreç, doktorlar; fiyat bilgisi ve daha fazlasını hasta danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

WhatsApp hattı ile sorunuzu iletin

Yazının devamında: Benler (Nevüs) türleri, oluşum şekilleri, zararlı zararsız ayrımının nasıl yapılacağı yanı sıra ben aldırma yöntemleri ve sonrası süreçle ilgili bilgilere yer verilmektedir.

Ben Aldırma Hangi Bölümde Yapılır?

Dermatoloji, genel cerrahi, plastik ve estetik cerrahi yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı “medikal estetik uzmanlığı sertifikası” olan hekimler; ben aldırma gibi bazı estetik operasyonları yapma yetkileri vardır.

Tercih edeceğiniz uzmanlık alanı: size uygulanacak tedavi yöntemi konusunda belirleyici olacaktır. Örnek: Dermatoloji bölümünü seçmeniz halinde, kriyoterapi dediğimiz sprey ile dondurma işlemi yapılır. Genel cerrahi ve plastik ve estetik cerrahlar ise daha çok Lazer ve Radyofrekans gibi cihazları tercih etmektedir. Çoğu da ameliyat önerebilir.

Peki, bu yöntemlerden hangisi daha iyi? İnsanlar, benlerini aldırmak için hangi yöntemi tercih etmeli? Bu sorunun cevabını hemen alt paragrafta, başlıklar halinde bulacaksınız.

Radyofrekans İle Ben Aldırma

Ben aldırma yöntemlerine ilk olarak Radyofrekans yöntemi ile başlamak istiyorum. Kısa adı RF olan (Radyofrekans) İlk olarak 1926 yılında, Elektrokoter olarak geliştirildi. (1). Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onay verilmesi ile birlikte, RF cihazlarının üretimi ve sağlık alanında kullanımı hızla yaygınlaştı.

Radyofrekans, ben aldırma dışında; cildin yenilenmesi, sıkılaştırılması ve kırışıklıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. (2). İhtiyaca uygun olarak bipolar, monopolar ve fraksiyonel RF türleri kullanılmaktadır. Ben alımı işleminde bipolar radyofrekans kullandığımızı belirtmek istiyorum.

Radyofrekans ile ben aldırma işlemi nasıl yapılır? Cihazın iğne kadar ince ucu ile benler buharlaştırılmaktadır. Etkisi elektrik enerjisini ısıya dönüştürerek yapmaktadır. Yüzeysel ve kabarık ve tüm benlerin alımında uygulanmaktadır. Aynı şekilde siğil ve nasır tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır.

Radyofrekans ile ben alımı nasıl yapıldığını görelim mi? Aşağıda yer alan videoda, genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın gerçekleştirdiği ben aldırma işlemini izleyebilirsiniz.

Radyofrekans ile ben aldırma üstünlüklerine baktığımızda: oldukça pratik ve neredeyse belirgin hiç bir iz kalmadığını görüyoruz. İzlediğiniz videoda her biri kabarık benlerden oluşan 3 farklı benin her biri 1 dakika gibi kısa sürede alındığını görüyorsunuz.

Radyofrekans ile yapılan, ben aldırma öncesi sonrası resimlere göz atmak için Instagram sayfamıza göz atabilirsiniz. https://www.instagram.com/bentedavisi/

Lazerle Ben Aldırma

Ameliyatsız ben aldırma yöntemlerine vereceğimiz bir diğer örnek ise lazer olacaktır. Medikal estetik alanında sıkça kullanılan bu cihazların ilki: 1960 yılında Ruby (Yakut) lazer olarak geliştirildi (3). Dalga boyları: 308 ile 10.600 nanometre (nm) arasında değişen lazerler; ışık renklerine göre: sarı, yeşil, kırmızı mavi ve infrared olarak ayrılmaktadır. Kullanılacak olan işleme göre uygun dalga boyunu içeren cihaz seçilmelidir. (4).

Yüzeysel ve kabarık tüm benlerde uygulanması mümkündür. Lazerle ben aldırma işlemi için mutlaka tecrübeli hekimlerden hizmet almalısınız. Aksi halde, hiç hayal etmediğiniz kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz! Uygun cihaz ve dalga boyutu seçilmemesi halinde, ben alımı yapılan yerde, işlem esnasında yanık ve sonrasında çukurluk kalabilir.

Tecrübesiz kişisel tarafından yapılması halinde nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızı göstermek için aşağıda bir video paylaşacağım.

Plazma

Plexr olarak da bilinen plazma ile ben aldırma yöntemini de ele alalım. RF’ye benzer bir yöntem olmakla birlikte, çok küçük bir cihaz kullanılmaktadır. Öyle ki cihazın elektrik ihtiyacını 2 küçük pil karşılamaktadır. İğne kadar ince ucu ile leke tedavisi, göz kapağı kaldırma ve kırışıklık tedavisinde etkilidir. Ciltten kabarık benlerde etkili olduğu söylenemez. (5).

Uygulamanın adının plazma olduğunu belirtmek istiyorum. Çoğu yerde plexr ile ben aldırma şeklinde geçmektedir. Plexr: bu cihazı üreten, üreticilerden herhangi biridir. Plexr gibi birçok marka bulunmaktadır.

Plazma ile ben aldırma işlemi nasıl yapılır görelim mi? Aşağıda yer alan videoda hem cihazı yakından tanıyabilir hem de etki mekanizmasını izleyebilirsiniz.

Son zamanlarda kliniğimize başvuran insanların çoğu plazma cihazı satın alarak, ben aldırma işlemini kendi kendilerine yapmaya çalıştıklarını görüyoruz. Cilt hasarı ile kliniğimize başvuranların sayısında artış gözlemlendi. Lütfen kendi kendinize ben aldırma işlemi yapmaya çalışmayınız.

Kriyoterapi

Dermatoloji uzmanlarının en çok uyguladığı ben aldırma yöntemleri arasında yer alan kriyoterapi (dondurma yöntemi) herhangi bir cihaz gerektirmeyen farklı bir yöntemdir. İşlem esnasında sıvı azot ya da nitrojen oksit gazı içeren bir sprey kullanılmaktadır. Uygun bir alet ile ben üzerine püskürtülmekte ya da enjektör ile lezyon içine enjekte edilmektedir.

Diğer ameliyatsız ben aldırma yöntemlerine göre biraz ağrılı, biraz da sabır gerektiren bir yöntemdir. Uygulama sonrası 10-15 gün içerisine spreyin etki ettiği ölü doku parçası kopmaktadır. Kopmanın durumuna göre tekrardan uygulama gerekebilir. Bazen de istemsiz çukurluk oluşabilir.

Kriyoterapi ile ben aldırmanın ne olduğu, nasıl uygulandığını da yine bir video ile göstermek istiyorum. Benler yanı sıra siğil ve nasırlar içinde kullanılmaktadır.

Ameliyatla Ben Aldırma

Ameliyatsız yöntemlere ek olarak bir de cerrahi yöntem dediğimiz: Ameliyat ile ben aldırma yöntemi bulunmaktadır. Plastik cerrahlar ve genel cerrahi uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Nevüsün kesilerek çıkarılması işlemidir. Benin çevresi ve altından kesilerek çıkarılır.

Ben ameliyatı sonrası oluşan boşluk, dikiş atılarak kapatılmaktadır. Medikal dikiş ile ince çizgi şeklinde iz kalırken, klasik dikiş olması halinde ise balık kılçığına benzer; rahatsız edici iz kalabilir.

Benler (Nevüs) Nedir, Nasıl Oluşur?

Ben aldırma nasıl yapılır? Konusunu örnek videolarla da anlatmaya çalıştım. Şimdi ise benleri yakından tanımamızı sağlayacak bilgileri aktarmak istiyorum. İlk olarak benler nedir, nasıl oluşur? Sorusuna yanıt vererek başlayalım.

Türkiye’de ben olarak tabir edilmesine karşın; tıp literatüründe nevüs, nevi ya da mole gibi isimlerle tabir edilmektedir. Vücudunda benleri olmayan insan, yok denecek kadar azdır. Her insanda bir ya da birden fazla ben olabilir. Benler doğuştan olacağı gibi yaşadığımız hayatın her anında da oluşabilir, sayıları artabilir. Güzel bir yönü ise yaşın ilerlemesine (yaşlanmaya bağlı olarak) küçülme ya da tamamen kaybolma olasılıkları bulunmaktadır.

Benlerin boyutu: toplu iğne ucu kadar küçük olabileceği gibi vücudun büyük bir bölümünü kapsayacak kadar da devasa olabilir. Konuya, bu yönü ile baktığımızda; benlerin kendi içerisinde türlere, gruplara ayrıldığını anlıyoruz. Evet arkadaşlar, benler kendi içerisinde: dermal, epidermal ve melanositik nevüsler şeklinde 3 ana grupta toplanmaktadır. (7,8,9).

Renklerine göre sınıflandırdığımızda ise ten renginde olabileceği gibi siyah ve kahverenginin farklı tonlarında da olabilir. Aynı şekilde cilt ile aynı yüzeyde olabileceği gibi ciltten kabarık ya da üzeri kıllı olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Benler nasıl oluşur? Sorusuna yanıt vererek devam edelim istiyorum. Melanosit: yani deriye renk veren hücreler ile aynı etkiye sahip olan, (melanin sentezleme yeteneği bulunan) nevomelanositer hücrelerin; kontrolsüz şekilde çoğalması ile benler oluşmaktadır. (6). Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için derinin yapısı ile ilgili yazımıza göz atmalısınız.

Benler Tehlikeli mi?

Derinin büyük bir bölümünü benlerin oluşturduğunu biliyor muydunuz? Konuya, bu yönü ile yaklaştığımızda benlerin büyük bir bölümü tehlikesizdir. Tabii ki içlerinde kanserleşme ya da cilt kanseri (malign melanom) ile karışma riski olanlar da vardır. Bu nedenle benleri yakından tanımalı, risk içerenleri bilmelisiniz.

Tehlikesiz benler nasıl anlaşılır? Arama sonuçlarında önemli bir yere sahip olan bu kelime “tehlikesiz benler” insanların oldukça bilinçli davrandığını göstermektedir. Tehlikesiz benleri değil de tehlikeli benleri nasıl anlayacağımızı paylaşayım. Dünya genelinde kabul görmüş bir sınıflandırma yöntemi olan ABCDE (Asymmetry, Border, Color, Diameter, Evolution) ile tehlikeli benleri anlayabiliriz.

Aşağıda yer alan görselde, cilt kanseri türlerine yer verilmiştir. Vücudun birçok yerinde ortaya çıkabildiğini görüyoruz.

Cilt kanseri malign melanom
Görsel, Doç. Dr. Nebil Yeşiloğlu’na aittir.

Benler Nasıl Geçer?

Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan benlerin kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Yazının geride kalan kısmında da belirttiğim gibi yaşlanmaya bağlı olarak benlerde küçülme ve kaybolma görülebilir. Onun dışında kendi kendine geçmesini beklemek hayalcilik olur.

Benleri olanlar ne yapmalı? Vücudunuzdaki benlerin, özellikle güneş ışınlarına temas edenlerin; ciddi bir risk içerdiğini bilmelisiniz. Dermatoloji uzmanlarından yardım alarak ben takibi yapabilir ya da ben aldırma işlemi ile benlerden de risklerinden de kurtulabilirsiniz. Ayrıca kendiniz de dikkatli bir şekilde kontrol ederek, değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

Ben Aldırma Ücretleri Ne Kadar? IDEA Klinik, benlerin büyüklüğü, sayısı ve kişinin SGK güvencesine göre fiyatlandırma yapmaktadır. Aşağıda yer alan butona tıklayarak, ben aldırma fiyatları sayfasına ulaşabilirsiniz.

Ben Aldırınca İz Kalır mı? Seçtiğiniz uzmanlık alanı, uygulanan ben aldırma yöntemi ve uzmanın tecrübesine bağlı olarak belirgin bir iz kalmayacağı gibi çok kötü bir iz kalabilir! Bu nedenle hizmet alacağınız uzman tecrübeli olmalıdır. Ben aldırma sonrası iz kalmaması için neler yapılması gerektiğini aktardığımız konumuz “Ben aldırma sonrası iz kalır mı?” Yazımıza göz atmalısınız. https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-sonrasi-iz-kalir-mi.html

Ben Aldırma Kaç Günde İyileşir? Bu sorunun cevabı da yine hizmet aldığınız uzman ve uygulanan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Radyofrekans ile yapılan ben aldırma işleminde iyileşme süreci 15 gün gibi sürmektedir. Tabii ki kişinin yaş ve hücre yenilenmesine göre değişmektedir. İyileşme sürecinde kasıt, hasar gören dermis ve epidermis (cilt katmanlarının) kendini yenilemesidir.

Devlet Hastanesinde Ben Aldırma Yapılıyor mu? Evet, arkadaşlar, kamu hastanelerinde dermatoloji ve plastik cerrahi kliniklerinde ben aldırma işlemi yapılmaktadır. Devlet hastanesi ben aldırma ücreti ne kadar? SGK güvencesi olan kişilerden herhangi bir ücret alınmaz.

REFERANSLAR

1. Raus, P. P., & Verhaert, P. D. (2018). Radiofrequency surgery: 3500 years old and still young. Orbit, 37(3), 159-164.

2. Gentile, R. D., Kinney, B. M., & Sadick, N. S. (2018). Radiofrequency Technology in Face and Neck Rejuvenation. Facial plastic surgery clinics of North America, 26(2), 123-134.

3. Koç, E., & Dinçer, D. (2012). Lazere Giriş ve Genel Bilgiler. Archives of the Turkish Dermatology & Venerology/Turkderm, 46.

4. Geronemus, R. G. (1992). Q-switched ruby laser therapy of nevus of Ota. Archives of dermatology, 128(12), 1618-1622.

5. Sotirios, T. G., & Nantia, S. (2018). Non Invasive Blepharoplasty with Plasma Exeresis (Plexr) Pre/Post Treatments. J Aesthetic Reconstr Surg, 4(01), 1-4.

6. Yavuz, G. Ö., & Yavuz, İ. H. (2014). Melanositik Nevusler. Van Tıp Dergisi, 21(4), 259-268.

7. Whiteman, D. C., Watt, P., Purdie, D. M., Hughes, M. C., Hayward, N. K., & Green, A. C. (2003). Melanocytic nevi, solar keratoses, and divergent pathways to cutaneous melanoma. Journal of the National Cancer Institute, 95(11), 806-812.

8. Winkelmann, R. K., & Rocha, G. (1962). The dermal nevus and statistics. Arch Dermatol, 86, 100-105.

9. Happle, R. (1995, June). Epidermal nevus syndromes. In Seminars in dermatology (Vol. 14, No. 2, pp. 111-121).

2.800 Yorum

 1. Yelizeva

  Merhaba benlerimi aldırdım ve ÇOK ÖNEMLİ bir sorum var. Yüzümde tekrar ben çıkmaması için güneş kremi kullanıyorum. Bu güneş kremini 2 saatte bir yenileyin yazıyor internette. Gerçekten çok zahmetli oluyor. Çok sıcak bir şehirde yaşamıyorum zaten. Yenilemesem gün boyu korumaz mı?

  • Doktorun Cevabı

   özellikle yaz aylarında 2 saatte bir yenilemeniz önemli çünkü güneş ışınları yaz ayarında daha dik açıyla gelir. Sonbahar ve kış aylarında 2 saatte bir sürmenize gerek yok. Sabah ve öğleyin uygulamanız yeterli olur

 2. Anonim

  Benim yüzümde 20 tane falan var aldırdıktan sonra tekrar çıkmazmı garantisi varmı herhangi bir sorun olmazmı yüz sonuçta

  • Doktorun Cevabı

   Sağlıkta herhangi bir şekilde garanti veren varsa bundan uzak durmanızı öneririm. Keloid yada scar dokusu ile iyileşme gösteren bir bünyeniz varsa mutlaka beklenenden fazla iz kalır. Buda tedavi etmeden anlaşılamaz.

  • Funda

   Sakın nete satılan bitkisel ben ilacı falan almayın sakın ben aldım zira yuzum mahvoldu inanmayın Kucuk benler oldu kocaman gorunuş olarak çok çirkin duruyor keske kalsaydı benlerim

 3. Aydın

  Burnumda et beni var onu aldirsam burnum egri olur mu

  • Doktorun Cevabı

   Burnunuzun yapısında herhangi bir eğrilik yoksa et beninin uygun yöntemle alınması eğriliğe neden olmaz

   • Rido

    Doğuş tan saçımın için de ben var. Benimin büyüklü 3cm.3cm.yuvarlak gibi alnımın yüzerinde saçımın için de kalıyor. 5yaşındayken benimin üzerinde 8tane siil şeklinde çıkmış tı doktor saç diplerimin den 3tane saç teli çıktığı için hava alamıyorlar rejim verdi. Geçtiler. Şimdide benimin üzeri belirli yeri 1.5cm.kadar kabarık lık oluştu. Cilt doktorları bir türlü tanı koyamadılar. Plastik cerrah a gönderdiler. Sizce ne yapmalıyım. Bana yol gösterin lütfen. Teşekkürler.

    • Doktorun Cevabı

     Kesin tanı için beninizden parça alınıp patolojiye gönderilip değerlendirilmesi gerekir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz, yada randevu alırsanız muayene ile değerlendirip patoloji için biopsi alabiliriz, ben muayenesi kliniklerimizde ücretsizdir.

 4. Gizem

  Merhaba yüzümde 10 tane kadar küçücük benler var ücreti ne kadar olur kesin aldırmak istiyorum.

  • Doktorun Cevabı

   5426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin ,değerlendirelim,ücret bilgisinide fotoğraflara göre verebiliriz.

  • Umy

   Merhaba ben idea klinikte benlerimi aldirdim. Tekrarlayinca rotuslara birkac kez geldim. Simdi bazıları yine tekrarladı ve benlerim iyice büyüdü. Kalan benlerim en fazla kaçıncı rötüşta geçer? Daha da büyür diye çok korkuyorum rötüş yaptirmaya ama tamamen geçsin istiyorum ayni zamanda. Yani ne kadar derinde olabilir bu benler? En fazla kaçıncı seansta geçer? Geçmez ve daha da büyüyüp kalır diye korkuyorum lütfen cevaplayın

   • Doktorun Cevabı

    şimdi rotuşa gelmeyi dert ediyorsunuz, eğer hemen derin çalışıyorsa çukurluk kalabilir bu kez daha çok dert edeceksiniz. Doktorunuzun önerilerine uymanızı öneririm

  • Elif

   Merhaba bu arada kliniğiniz çok iyi, ben memnun kaldım.

   • Doktorun Cevabı

    Teşekkür ederiz.

 5. Eylül

  Merhaba benim son bi kaç aydır 3 4 Tane yüzümde siyah leke gibi ufak ben çıktı. Önceden de iki tane vardı önceden olandan rahatsız değilim ama geri kalan 4 tane den rahatsızım ufaklar ama fazla gözüküyorlar bi kaç tane olduğu için yüzümde ücreti ne kadar olur mesela ve aldırabilir miyiz onalrı da

  • Doktorun Cevabı

   Aldırabilirsiniz.05426210888 nolu telwfona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 6. Anonim

  Benimde yüzümde benler var biri göze yakın sorun çıkarmı aldırmak istiyorum ücret ne kadar

  • Doktorun Cevabı

   Ben tedavisinde ücret boyutlara göre değişebiliyor.05426210888 nolu telefona whatsapptan beninizin fotoğrafını ve büyüklüğü ile bilgileri gönderin,değerlendrelim,tedavinizi en uygun teknoloji ile yapabiliriz.

 7. Ceylan

  Yüzümde rahatsız olduğum iki ben var biri göz çevreme yakın aldırırsam herhangi bi risk olur mu tehlikeli midir

  • Doktorun Cevabı

   Hayır RF ile aldırırsanız herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız, Zaten göze yakın olduğu için lazer ile alınması sıkıntı yaratır

 8. Azime

  Merhaba Anlımin yan tarafında yüzeysel ben belirdi nasıl aldirabilirim tedavisi nedir

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. RF yada lazer ile tedavisini yapabiliriz

   • Nevon

    Benim yuzumdd sonradan alt alta ıkı tane siyah leke seklinde ben cıktı ne yapabiliriz

    • Doktorun Cevabı

     Lazer yada RF ile tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 9. Anonim

  Merhaba rf ile ben alımından sonra yüzümüzü yikamamizda bir sakınca var mı ?

  • Doktorun Cevabı

   Hayır sakınca yok. Yıkayabilirsiniz

 10. Çağla

  Merhaba benim burnumda doğuştan tam ortada kemik üzerinde çıkıntı şeklinde kırmızımsı renkli bir ben var. Daha önce dermatologa gittim, düzleştirsek de tekrar büyüyebilir dedi. Bu benden kurtulmak istiyorum senelerdir. Bu büyüme olursa rütuş yaptığınızı okudum yorumlarda. Merak ettiğim, sonunda büyüme durur mu? Yoksa bünyeye göre değişir mi? Daha çok büyüme olursa diye endişeleniyorum.

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. Farklı lazer uygulamalarımız var. Tedavi edebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim