Anuflex Pomad Nedir, Ne İşe Yarar?

Anal fissür, veya diğer adıyla makat çatlağı, tedavisi için akut dönem olarak adlandırdığımız ilk 1 haftalık süreçte makat çatlağı kremleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Ancak tedaviye başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmak önemlidir. (1)

Türkiye’de satışı yapılan makat çatlağı kremi markaları, içerikleri ve uzman yorumlarını içeren yazımızı okumanızı öneririm.

Bu yazıda, bitkisel makat çatlağı kremi olarak da tanıtılan Anuflex Pomad hakkında bilgi bulacaksınız. Yazının devamında Anuflex krem nedir, içerikleri nelerdir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Anuflex Krem Nedir?

Anuflex pomad

Üreticinin resmi sitesi olan anuflex.com‘da yer alan bilgiye göre, Anuflex krem’in geliştirilmesinde proktoloji (makat hastalıkları uzmanı) ve genel cerrahların önerisi doğrultusunda fitoterapistlerin uzmanlığından yararlanılmıştır. Bu nedenle içeriği bitkisel etken maddelerden oluşan bir makat çatlağı kremi olarak hazırlanmıştır.

Anuflex krem’in ruhsat sahibi Defnil Pharma İlaç ve Kozmetik Sanayi Tic. Ltd. Şti olarak belirtilmiştir, üretici ise Beka İlaç Kimya Sanayi Tic. Ltd. Şti olarak görünmektedir.

Anuflex Krem Ne İşe Yarar?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi, akut (yeni dönem) anal fissür tedavisinde kullanılması önerilmektedir. Ancak, lütfen “%100 etkili, kesin çözüm” gibi aldatıcı başlıklara aldanmamaya dikkat ediniz. Makat çatlağı kremi sadece yeni vakalarda ve genellikle %50 başarı oranıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, kronikleşmiş fissürlerde kullanılması gereksiz olabilir.

Peki, neden Anuflex Pomad’ı kullanmalıyım?

Üreticinin sitesinde yer alan bilgilere baktığımızda, diğer makat çatlağı kremlerine göre üstünlüğü olduğunu belirtmektedir.

Örneğin, Anuflex krem’in üstünlüğü; hem kas gevşetici hem de ağrı kesici özelliklerini tek üründe içermesidir. Diğer ürünler sadece kas gevşetici etkiye sahipken, Anuflex krem’de her iki etki tek üründe yer almaktadır. Tabii ki bu şekilde daha ekonomik olacaktır.

Anuflex İçeriği Hangi Maddelerden Oluşuyor?

Aynısefa Yağı (Calendula Officinalis) Papatya benzeri bir çiçek olan aynısefa bitkisinden elde edilen yağ lokal olarak kullanılır. Ağız yoluyla alınması önerilmez. Uygulandığı alanda gevşeme ve rahatlama sağlamaktadır. Anal fissür tedavisindeki amacı, hastalığın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kasını gevşetmektir. Çünkü spazm (kasılma) durumunda iyileşme sürekli gecikir.

Aynısefa yağı içeren krem uygulandığında kaslarda gevşeme meydana gelir. Kaslarda oluşan gevşeme etkisinin yanı sıra, kanamayı durdurucu etkisi de bulunmaktadır. Referanslar bölümünde, aynısefa yağı üzerine yapılan bilimsel çalışmaları bulabilirsiniz. (2)

Karanfil Yağı

Gerek sağlık gerekse kozmetik alanında sıkça kullanılan bitkilerden biri de karanfil olmaktadır. Ayrıca vitaminler (A ve C) ve mineraller bakımından da oldukça zengindir. Karanfilin bizi ilgilendiren yönü ise eugenol bileşenidir. Uygulandığı alanda uyuşturma özelliği bulunmaktadır ve bazen diş ağrıları gibi durumlarda kullanılır.

Anal fissür tedavisindeki amacı, dışkılama esnasında yaşanacak olan can yanmasını hafifletmek ve ortadan kaldırmaktır. Hasta tuvalete gitmeden önce kremi uyguladığında anında uyuşturma etkisi ortaya çıkar. Bu şekilde yaşanacak ağrı kısmen ya da tamamen ortadan kalkar. (3)

Meyan Kökü Extraktı

Makat çatlağı hastalarında sıkça görülen bir diğer şikayet ise kaşıntıdır. Özellikle senital pile denilen meme oluşumuyla birlikte anüs çevresinde kaşıntı sıkça meydana gelir. Bu kaşıntının tedavisinde, kimyasal kortizon yerine aynı etkiyi gösterdiği düşünülen bitkisel kortizon olarak adlandırılan meyan kökü ekstresi kullanılmıştır. Anuflex, böylece kaşıntının da önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

At Kestanesi Extraktı

Bir diğer etken madde ise at kestanesi özüdür. Damarları daraltma özelliği olan bu madde, kanama, şişlik ve ödem gibi şikayetleri azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. (4)

Sarı Kantaron Yağı

Yara iyileştirici bitkisel madde arayanların en çok tercih ettiği yağlardan biri sarı kantaron yağıdır. Yara üzerine uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Aynı şekilde makat çatlağı tedavisinde de yara iyileştirici özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Diğer Maddeler

Saydığım maddelere ek olarak, Anuflex Pomad içeriğinde spazm çözücü ve pişik önleyici özelliklere sahip mayıs papatyası yağı da bulunmaktadır. Ayrıca serinletici menthol, iyileştirici allantoin ve anüste kayganlık sağlayan, dışkılamanın kolaylaşmasına yardımcı olan lanolin ile mikrop öldürücü ZincOxide da kullanılmıştır.

Anuflex Krem Nasıl Kullanılır?

Daha etkili sonuçlar elde etmek için Anuflex Pomad’ın dışkılama öncesinde ve sonrasında kullanılması önerilir. Kullanım öncesinde imkanı olanlar için ise 4-5 dakika boyunca sıcak oturma banyosu yapılması tavsiye edilir. (5)

Anuflex krem’i parmağınıza nohut büyüklüğünde sürerek anüs iç kısmına uygulamanız gerekmektedir. Unutmayın ki kremi anüs dış kısmına sürmenin herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Hamile ve Emziren Kadınlar Kullanabilir mi?

Anuflex Pomad’ın kullanımı 3 yaş ve üzeri herkes için uygundur. Bu nedenle hamile veya emziren annelerin de kullanmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Anuflex Krem Fiyatı Nedir, Nerede Satılır?

Size en yakın eczane ya da üreticinin satış sitesinden online satın alabilirsiniz. Anuflex fiyatı, temini ve kullanıcı yorumları gibi bilgilere aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ürün ile ilgili bilgi almak isetrseniz 444 37 22 numaralı telefonu arayabilirsiniz. https://satis.hairpharma.com.tr/home/44-anuflex-pomad-satin-al.html

REFERANSLAR

 1. Samim, M., Twigt, B., Stoker, L., & Pronk, A. (2012). Topical diltiazem cream versus botulinum toxin a for the treatment of chronic anal fissure: a double-blind randomized clinical trial. Annals of surgery255(1), 18-22.
 2. Naseer, S., & Lorenzo-Rivero, S. (2012). Role of Calendula extract in treatment of anal fissures. The American Surgeon78(8), E377.
 3. ERBATUR, İ., YAĞCI, A., CEYLAN, M., YAĞCI, M. A., & GÖKÇEK, K. (2018). Karanfil yağı, eugenol ve 2-phenoxyethanol’ün yağ balığı Pseudophoxinus anatolicus (Hankó, 1925)’da, anestetik madde olarak etkinliği. Journal of Limnology and Freshwater Fisheries Research4(3), 177-181.
 4. Ezberci, F., & Unal, E. (2018). Hemoroidal Hastaligin Tedavisinde Aesculus Hippocastanum (Aescin, At Kestanesi) Kullanimi: Derleme/Aesculus Hippocastanum (Aescin, Horse Chestnut) in the Management of Hemorrhoidal Disease. Turkish Journal of Colorectal Disease28(2), 54-58.
 5. BULUT, S. P. (2022). ANAL FİSSÜRÜN AMELİYATSIZ TEDAVİSİNDE ÜÇLÜ YAKLAŞIM: POSALI BESLENME-SICAK SU OTURMA BANYOSU-ANAL MASAJ. Sağlık Bilimleri Dergisi31(3), 362-368.

34 Yorum

 1. Merhaba hocam, benim 2 adet dış hemoroidim var. Doktorum ameliyat olmamı söyledi ama bu okulumdan ayrı kalmam anlamına gelir ve yapamam. 22 yaşındayım. Şuan modet ve pramofem kullanıyorum. Fakat yavaş yavaş iyileşme oluyor. Basur memelerini geçirmek için etkili olur mu Anuflex sizce?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   hemoroid ilaçla tedavi olmaz.sadece şikayetleriniz azalır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin, ayrıca dış hemoroidler sadece cerrahi olarak tedavi edilebilir.kendinizi ayarlayıp tedavi olun.

 2. Çok sert ve kuru ve kalın dışkılama yaklaşık 20 gün devam etti..fissür sorunum eskiden beri vardı.iyileşmişti.ama tekrar nüks etmiştir düşüncesiyle yaklaşık 4 gündür anuflex uyguluyorum..dışkı yumuşadı adete ve rahat dışkılıyorum.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   anuflex anüsün gevşemesini sağlar, anal bölge kaslarının istem dışı fazla kasılmasını önler, buda daha rahat dışkılamanızı sağlar.Kabızlığı önlemek için beslenmenize dikkat etmelisiniz, bol posalı tüketmelisiniz, dışkılama ihtiyacı olduğunda ertelememelisiniz, tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız.

 3. Ben kullanıyorum ama kullanma esnasından sonra 10 dk sonra makatta ağrı ve yanma oluşuyor belli bir süre bir batma oluşuyor tam ne olduğunu anlamış değilim. İlerleyen saatlerden sonra bir rahatlama hissediyorum özelikle dışkılama anında. Bunlar normal mi acaba anuflex etkisi kullanam esnasında bu mu. İdeallinik izmirde var mı acaba

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   anuflexi parmağın ilk boğumunu makattan içeri sokarak kanala uygulamalısınız. dışkılamadan önce ve dışkılamadan sonrada uygulamalısınız.

 4. Merhaba rektal pralapsus ameliyati oldum tuvalet sırasinda ve sonrasinda aşırı agrım oluyor acaba anuflex kullansam problem olurmu

 5. Kullanım süresi maksimum ne kadar olmalıdır? Uzun süreli kullanımda yan etki vs olur mu?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   akut anal fissür tedavisinde 15 gün kullanmanız yeterli olur. Kronik anal fissür tedavisinde denenebilir.

 6. Yaklaşık bir haftadır makatın hemen yanında bir şişlik var. Otururken kalkarken hatta yürürken bile ağrı yapıyor. Anal fissür başlangıcı olabilir belki. Bu gibi şikayetlere iyi gelir mi ?

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   evet kullanabilirsiniz. uygulamadan önce sıcak suya oturun arkasından nohut kadar parmağınızın ucuna alıp tüm anal kanalın içine çepeçevre uygulayın

 7. çatlak problemi olanın mutlaka denemesi lazım . 6 aydır geçmeyen sıkıntıyı 10 günde neredeyse tememen giderdi.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Geçmiş olsun.

   • Merhaba eşim ülseratif kolit hastası ve iltahap sıkıntısı cok var ilaçlarını düzenli kullanıyor ama fistüllerden oldukça iltahap akıntı yaygınlaştı dr.ameliyat çözüm olmaz dedi fakat ağrısı çok oluyor oturup kalkamıyor yürüyüşü bile değişti ağrısını hafifletmede bu krem kullanımı uygun olur mu

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     eğer anal fissürü varsa kullanması anlamlı olur. kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor, size en yakın kliniğimize gelirseniz doktorumuz durumunu değerlendirip tedavi edebilir.

 8. İlaç etkileşimi var mı? acaba tansiyon sinüzit ilaçları kullanıyorum

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba.
   Hayır olmaz. Fakat parmağınızın ilk doğumunu kadar anca içine sokarak ilacı çepeçevre uygulamalısınız.

   • Selamünaleyküm hocam benim makat çevresinde şiddetli kaşıntı var anuflex pomad kremi kullansam faydası olur mu

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     kabızlık ,tuvalette uzun kalıp ıkınma gibi durumlarınız varsa anal fissürünüz olabilir ,fissürde kaşıntı görülür ama bu hastalıkta en önemli özelliklerden biri ağrıdır. sadece kaşıntınız varsa egzamaya bağlıdır, bu durumda anuflex değil pruzon pomat kullanmanız gerekir. eğer hastalığınızın ne olduğu ile ilgili tereddütünüz varsa muayene olmalısınız.
     makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirilir. ( 0212 542 0 888 – 0212 572 72 65
     GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88 ) bu telefonlardan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 9. Hocam ben 9 aylık hamileyim bir türlü düzelmeyen kronik kabızlık var ve sanırım makat catlağı oluştu bir türlü dışkı çıkmıyor ve ağrılı dışkılama oluyor ne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın, bol paralı yiyecekler tüketim, kuru incir kurur kayısı da tüketmeye özen gösterin, sıkışınca ertelemeden tuvalet gidin. Bir psikoloji uzmanına görünün

 10. Merhabalar pomadı 12 saat dışarıda unutmuşum.Talimatlarında buzdolabında saklayın bitkisel yağlar eriyebilir diyor.Bir sorun oluşur mu ? Yenisini almam gerekir mi ?

 11. Aynı gün agrı kesildi ve gaz tuvalet rahat bir şekilde cıktım kullanmadığım ilaç kalmadı anuflex çok etkili bir ilaç 5 dk gevşeme ve agrı kesiyor gaz ve tuvalete rahatlıkla çıkarıyor bende anal fissür yani çatlak var bunu denemenizi tavsiye ederim teşekkür ederim

 12. Merhaba, Makatta cam kesigi ve igne batması vede kaşıntı hangi hastalıga işarettir, şişlik kanama kabızlık akıntı bunların hiç biri yok sadece makatta igne batması hissi ve kasıntı var Anuflez pomad veya Pruzon pomad işe yarar mı ?

  • Doktorun Cevabı

   Bahsettiğiniz şikayetler tipik anal fissür, kaşıntı için pruzon pomat, anal fissür içinde anuflex kullanabilirsiniz, anuflexi makamına içine bir nohut büyüklüğünde kanal boyunca çepeçevre, dışkılamadan önce ve sonra uygulamalısınız. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz.

 13. hocam 6_7yildir yogun kabizlk var 3-4 gune bir tuvlete cikiyorum ama hep yetersiz yani cikmasi gereken diskinun yarisni bile atamiyorum. tuvaletten sonra anuste yanmada oluyor bir sure. ve sismede oluyor bir sure anuste. ayrica bazen zorlaninca da makat bolgesinden kasıklara kadar bir sizlanmada oluyor bazen. diski tam cikmayinca da hep siskinlik rahatsizlik hali var 6 7 yildir. gaz cikarmada bile zorluk yasiyorum dogru duzgun gaz bile cikmiyor ve bazen zorlaninca gaz cikartirken sanki anuste yirtilma sıkısma catlama benzeri his oluyor. tuvalet hep yarin cikiyorum ayrica gz bikele rhat cikmiyor. bu surede 10 doktora gitmisimdir ama bircok lksatif ve gz cozucu verdiler cozum olmadi. 1 2 hocada sorun hemerodden olacagini soylediler. somdi anuflex krem siparis verdim bende. anestol gibi kremlerde kullanistim ama fada vermedi. acaba anuflex bu yetersiz gaz ve tuvalete cikma sorunu cozer mi birde makat muaynesi yaptilar ic hemeroid varmis. bu sorunlar bundanmi kaynakli bilmiyorum ama sizce bu kremle sikayetlerim cozulurmu ve ne sekikde kullanmami onerirseniz… sebze meyve lif olarak brslenmeyede oze gosteriyorum bol su 10 12 bardak gunde ama hep yetersiz diskilama asiri siskinlik ve gaz cikairirken ve tuvalette zorlanma var. sigmo yaptilar ondada ic hemoroidden baska bulgu saptamadi doktor.

  • Doktorun Cevabı

   şikayetlerinize bakılınca sadece hemoroid değil aynı zamanda anal fissürünüzde var. Dışkılamadan sonra uzun süren ağrı fissürde görülür. Şikayetiniz uzun süredir var olduğu için kronikleşmiştir.kliniklerimizde ameliyatsız Botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 14. Ürün gerçekten etkili ama fiyat daha uygun tutulabili

  • Doktorun Cevabı

   Muadilleri ile kıyaslandığında oldukça uygun

   • tesekkurler hocam anuflex krem aldim hair pharmanin acaba bunu makar ice dogru sursem etkisi olurmu yani kabizliilgi cozer mi.. kabizlik derken diski yumusak sert anlaminda degilde sanirim barsak yavasligindan. yani acaba bu belirttigim hemoroid catlak sorunlari yetersiz yarim diskilamaya ve buna bagli gaz siskinlige sebep olurmu.. 10 senedir malesef gecmedi zman zmn duzeli gibi olmasina rgmen duzene girmedi gunluk yasami cok etkiliyor. bitkisel caylar doktorun verdigi laksatif mushil ve gaz ilaclari sebzemeyve agirliki beslenme bol su vs hepsini denedim ama hocam snki rektum geken diski bir anda orda durup kaliyor. tam anus ucuna kdr degilde rektuma kdr geliyor zaten anus ucuna ulassa ben bu sekilde zorlar ikinir cikartirim ama oraya kdr bile gelmiyor. eskiden zorlayinca cikatigim halde sindi zorlamakda faydasiz yani benim kabizligin sebebi basur catlakmi bu krem ise yarami yada yarayacak bir seyler yazsaniz. cok tesekkurler kolay gelsin

    • Doktorun Cevabı

     Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızın doğru olmamasına bağlı kabızlık oluşur. Anuflex eğer dışkılamaya bağl ağrı varsa bunu giderir, barsak hareketlerinizi artırmak için bol posalı yiyebilir, bol sıvı tüketebilir ve spor yapabilirsiniz. Fakat durumunuz mutlaka muayene ile değerlendirilmeli, sorunlar tespit edilmeli. Kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor bu nedenle makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelebilirsiniz. Durumunuz değerlendirilir ve en uygun yöntem tedavi edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim