Anuflex Pomad

Randevu Al

Akut anal fissür hastalarında gliserinli ve de bitkisel içerikli makat çatlağı kremlerinin etkili olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştim. Anal fissür kremleri sayfasında nitrogliserin içerikli olanların baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi ciddi yan etkileri olduğunu tekrar belirtmek gerekir. Bu nedenle bitkisel kremlerin kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Bu kapsamda en çok tercih edilen markalardan biri Anuflex Pomad olmaktadır.

Anuflex Pomad

Anuflex İçeriğinde Yer Alan Bitkisel Maddeler

İçeriğinde yer alan bitkisel maddeler hastalığın iyileşmesini engelleyin kasın gevşetilmesini sağlar. Aynı şekilde dışkılama esnasında ve sonrasında yaşanan ağrıyı uyuşturarak ortadan kaldırmak, kaşıntının önüne geçmek ve yara iyileştirici özelliklerden oluşmaktadır. Şimdi dilerseniz içeriğinde yer alan bitkisel maddeler ve etkilerini başlıklar halinde görelim.

Aynısefa Yağı (Calendula Officinalis)

Papatya benzeri bir çiçek olan aynısefa bitkisinden elde edilen yağ lokal olarak kullanılır. Ağızdan alınması önerilmez. Uygulandığı alanda gevşeme ve rahatlama yapmaktadır. Anal Fissür tedavisinde kullanım amacı ise hastalığın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kasını gevşetmek içindir. Çünkü spazm (kasılma) halinde iyileşme hep gecikir. Aynısefa yağı içeren krem sürüldüğünde kasta gevşeme meydana gelir. Kaslarda gevşeme etkisine ek olarak aynı zamanda kanamayı durdurucu etkisi de bulunmaktadır. Referanslar kısmında aynısefa yağı üzerine yapılmış bilimsel çalışmaları görebilirsiniz.

Karanfil Yağı

Gerek sağlık gerekse kozmetik alanında sıkça kullanılan bitkilerden biri de karanfil olmaktadır. Vitaminler (A ve C) yanı sıra mineraller açısından da oldukça zengin olan karanfilin bizi ilgilendiren yönü eugenol bileşeni olmaktadır. Uygulandığı alanda uyuşturma özelliği bulunmaktadır. Bazen diş ağrılarında falan kullanılır. Anal fissür tedavisinde kullanım amacı dışkılama esnasında yaşanacak can yanmasını hafifletmek ve ortadan kaldırmaktır. Hasta tuvalete girmeden önce kremi uyguladığında anında uyuşturma etkisi ortaya çıkacaktır. Bu şekilde yaşanacak ağrı kısmen ya da tamamen ortadan kalkmaktadır.

Meyan Kökü Extraktı

Makat çatlağı hastalarında görülen bir diğer şikayet ise kaşıntı olmaktadır. Özellikle senitel pile dediğimiz meme oluşması ile birlikte anüs çevresinde kaşıntı sıkça görülür. Kaşıntı tedavisinde kullanılan kimyasal kortizon yerine aynı etkiyi gösteren bitkisel kortizon olarak tabir edilen meyan kökü ektraktı kullanılmıştır. Anuflex böylece kaşıntının da önüne geçmiş olacaktır.

At Kestanesi Extraktı

Bir diğer etken madde ise at kestanesi özüdür. Damarları daraltma özelliği olan bu maddeyi kanama, şişlik ve ödem şikayetini azaltmak için kullanmaktadır.

Sarı Kantaran Yağı

Yara iyileştirici bitkisel madde arayanların en çok tercih ettiği yağ sarı kantaron olmaktadır. Yara üzerine uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Makat çatlağı içinde aynı şekilde yara iyileştirici özelliği için kullanılmaktadır.

Diğer Maddeler

Yukarıda saydığım maddelere ek olarak yine spazm çözücü ve pişik önleyici mayıs papatyası yağı içermektedir. Ayrıca serinletici menthol, iyileştirici allantion ile anüste kayganlık sağlayan, dışkılamayı kolaylaştıran lanolin ve mikrop öldürücü ZincOxide kullanılmıştır.

Nasıl Kullanılır?

Daha etkili olması için dışkılama öncesi ve sonrası kullanılması, kullanım öncesinde imkanı olanların 4-5 dakika sıcak oturma banyosu uygulaması önerilir. Oturma banyosu sonrasında krem parmağınıza nohut büyüklüğünde sürülerek onu anüs iç kısmına uygulamanız gerekir. Anüs dış kısmına sürmeniz herhangi bir etki etmeyecektir.

Hamile ve Emziren Annelerde Kullanımı:Anuflex 3 yaş üzeri tüm insanlarda kullanımı uygundur. Bu kapsamda hamile ya da emziren annelerin kullanmasında sakınca yoktur.

Üretici Firma: Defnil Pharma İlaç Ve Kozmetik San. Tic. Ltd. Şti

Nerede Satılır

Anuflex Pomad üreticinin resmi İnternet sitesi yanı sıra eczanelerde reçeteli ve reçetesiz olarak satılmaktadır.

Satış Fiyatı: 49₺ Fiyatlarda değişim sonucu güncelliğini kaybedebilir. Güncel fiyat bilgisi için üretici ya da eczacınıza danışınız.

Miktar: 30 gr e

Geri Ödeme: SGK Geri Ödemesi Yoktur

Kullanım Talimatları: Krem ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara üreticinin hazırladığı prospektüs sayfasından ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. http://www.anuflex.com/anuflex-prospektus/

Diğer Makat Çatlağı Kremleri

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi Anuflex gibi bitkisel ürünler yanı sıra aynı zamanda gliserin içeren ürünlerde bulunmaktadır. Yan etkileri nedeniyle dikkatli kullanmanız gerekir. Tercih edebileceğiniz diğer markaları aşağıda liste halinde görebilirsiniz.

Rectogesic
Rectoderm
Anrecta

Nitrogliserin içeren ürünleri etkileri ve yan etkileri ile ilgili hazırladığımız bilgilere makat çatlağı kremi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Referanslar
Role of Calendula extract in treatment of anal fissures. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22856483

2 Yorum

  1. Ürün gerçekten etkili ama fiyat daha uygun tutulabili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri