Anuflex Pomad

Akut anal fissür hastalarında gliserinli ve de bitkisel içerikli makat çatlağı kremlerinin etkili olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştim. Anal fissür kremleri sayfasında nitrogliserin içerikli olanların baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi ciddi yan etkileri olduğunu tekrar belirtmek gerekir. Bu nedenle bitkisel kremlerin kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Bu kapsamda en çok tercih edilen markalardan biri Anuflex Pomad olmaktadır.

Anuflex pomad

Anuflex İçeriğinde Yer Alan Bitkisel Maddeler

İçeriğinde yer alan bitkisel maddeler hastalığın iyileşmesini engelleyin kasın gevşetilmesini sağlar. Aynı şekilde dışkılama esnasında ve sonrasında yaşanan ağrıyı uyuşturarak ortadan kaldırmak, kaşıntının önüne geçmek ve yara iyileştirici özelliklerden oluşmaktadır. Şimdi dilerseniz içeriğinde yer alan bitkisel maddeler ve etkilerini başlıklar halinde görelim.

Aynısefa Yağı (Calendula Officinalis)

Papatya benzeri bir çiçek olan aynısefa bitkisinden elde edilen yağ lokal olarak kullanılır. Ağızdan alınması önerilmez. Uygulandığı alanda gevşeme ve rahatlama yapmaktadır. Anal Fissür tedavisinde kullanım amacı ise hastalığın iyileşmesini zorlaştıran iç sfinkter kasını gevşetmek içindir. Çünkü spazm (kasılma) halinde iyileşme hep gecikir. Aynısefa yağı içeren krem sürüldüğünde kasta gevşeme meydana gelir. Kaslarda gevşeme etkisine ek olarak aynı zamanda kanamayı durdurucu etkisi de bulunmaktadır. Referanslar kısmında aynısefa yağı üzerine yapılmış bilimsel çalışmaları görebilirsiniz.

Karanfil Yağı

Gerek sağlık gerekse kozmetik alanında sıkça kullanılan bitkilerden biri de karanfil olmaktadır. Vitaminler (A ve C) yanı sıra mineraller açısından da oldukça zengin olan karanfilin bizi ilgilendiren yönü eugenol bileşeni olmaktadır. Uygulandığı alanda uyuşturma özelliği bulunmaktadır. Bazen diş ağrılarında falan kullanılır. Anal fissür tedavisinde kullanım amacı dışkılama esnasında yaşanacak can yanmasını hafifletmek ve ortadan kaldırmaktır. Hasta tuvalete girmeden önce kremi uyguladığında anında uyuşturma etkisi ortaya çıkacaktır. Bu şekilde yaşanacak ağrı kısmen ya da tamamen ortadan kalkmaktadır.

Meyan Kökü Extraktı

Makat çatlağı hastalarında görülen bir diğer şikayet ise kaşıntı olmaktadır. Özellikle senitel pile dediğimiz meme oluşması ile birlikte anüs çevresinde kaşıntı sıkça görülür. Kaşıntı tedavisinde kullanılan kimyasal kortizon yerine aynı etkiyi gösteren bitkisel kortizon olarak tabir edilen meyan kökü ektraktı kullanılmıştır. Anuflex böylece kaşıntının da önüne geçmiş olacaktır.

At Kestanesi Extraktı

Bir diğer etken madde ise at kestanesi özüdür. Damarları daraltma özelliği olan bu maddeyi kanama, şişlik ve ödem şikayetini azaltmak için kullanmaktadır.

Sarı Kantaran Yağı

Yara iyileştirici bitkisel madde arayanların en çok tercih ettiği yağ sarı kantaron olmaktadır. Yara üzerine uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Makat çatlağı içinde aynı şekilde yara iyileştirici özelliği için kullanılmaktadır.

Diğer Maddeler

Yukarıda saydığım maddelere ek olarak yine spazm çözücü ve pişik önleyici mayıs papatyası yağı içermektedir. Ayrıca serinletici menthol, iyileştirici allantion ile anüste kayganlık sağlayan, dışkılamayı kolaylaştıran lanolin ve mikrop öldürücü ZincOxide kullanılmıştır.

Anuflex Nasıl Kullanılır?

Daha etkili olması için dışkılama öncesi ve sonrası kullanılması, kullanım öncesinde imkanı olanların 4-5 dakika sıcak oturma banyosu uygulaması önerilir. Oturma banyosu sonrasında krem parmağınıza nohut büyüklüğünde sürülerek onu anüs iç kısmına uygulamanız gerekir. Anüs dış kısmına sürmeniz herhangi bir etki etmeyecektir.

Hamile ve Emziren Annelerde Kullanımı:Anuflex 3 yaş üzeri tüm insanlarda kullanımı uygundur. Bu kapsamda hamile ya da emziren annelerin kullanmasında sakınca yoktur.

Üretici Firma: Defnil Pharma İlaç Ve Kozmetik San. Tic. Ltd. Şti

Nerede Satılır

Anuflex Pomad üreticinin resmi İnternet sitesi yanı sıra eczanelerde reçeteli ve reçetesiz olarak satılmaktadır.

Satış Fiyatı: 49₺ Fiyatlarda değişim sonucu güncelliğini kaybedebilir. Güncel fiyat bilgisi için üretici ya da eczacınıza danışınız.

Miktar: 30 gr e

Geri Ödeme: SGK Geri Ödemesi Yoktur

Kullanım Talimatları: Krem ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara üreticinin hazırladığı prospektüs sayfasından ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. http://www.anuflex.com/anuflex-prospektus/

Diğer Makat Çatlağı Kremleri

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi Anuflex gibi bitkisel ürünler yanı sıra aynı zamanda gliserin içeren ürünlerde bulunmaktadır. Yan etkileri nedeniyle dikkatli kullanmanız gerekir. Tercih edebileceğiniz diğer markaları aşağıda liste halinde görebilirsiniz.

Rectogesic
Rectoderm
Anrecta

Nitrogliserin içeren ürünleri etkileri ve yan etkileri ile ilgili hazırladığımız bilgilere makat çatlağı kremi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Referanslar
Role of Calendula extract in treatment of anal fissures. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22856483

26 Yorum

 1. Kullanım süresi maksimum ne kadar olmalıdır? Uzun süreli kullanımda yan etki vs olur mu?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   akut anal fissür tedavisinde 15 gün kullanmanız yeterli olur. Kronik anal fissür tedavisinde denenebilir.

 2. Yaklaşık bir haftadır makatın hemen yanında bir şişlik var. Otururken kalkarken hatta yürürken bile ağrı yapıyor. Anal fissür başlangıcı olabilir belki. Bu gibi şikayetlere iyi gelir mi ?

  • Doktorun Cevabı

   merhaba,
   evet kullanabilirsiniz. uygulamadan önce sıcak suya oturun arkasından nohut kadar parmağınızın ucuna alıp tüm anal kanalın içine çepeçevre uygulayın

 3. çatlak problemi olanın mutlaka denemesi lazım . 6 aydır geçmeyen sıkıntıyı 10 günde neredeyse tememen giderdi.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Geçmiş olsun.

   • Merhaba eşim ülseratif kolit hastası ve iltahap sıkıntısı cok var ilaçlarını düzenli kullanıyor ama fistüllerden oldukça iltahap akıntı yaygınlaştı dr.ameliyat çözüm olmaz dedi fakat ağrısı çok oluyor oturup kalkamıyor yürüyüşü bile değişti ağrısını hafifletmede bu krem kullanımı uygun olur mu

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     eğer anal fissürü varsa kullanması anlamlı olur. kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor, size en yakın kliniğimize gelirseniz doktorumuz durumunu değerlendirip tedavi edebilir.

 4. İlaç etkileşimi var mı? acaba tansiyon sinüzit ilaçları kullanıyorum

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba.
   Hayır olmaz. Fakat parmağınızın ilk doğumunu kadar anca içine sokarak ilacı çepeçevre uygulamalısınız.

   • Selamünaleyküm hocam benim makat çevresinde şiddetli kaşıntı var anuflex pomad kremi kullansam faydası olur mu

    • Doktorun Cevabı

     Merhaba,
     kabızlık ,tuvalette uzun kalıp ıkınma gibi durumlarınız varsa anal fissürünüz olabilir ,fissürde kaşıntı görülür ama bu hastalıkta en önemli özelliklerden biri ağrıdır. sadece kaşıntınız varsa egzamaya bağlıdır, bu durumda anuflex değil pruzon pomat kullanmanız gerekir. eğer hastalığınızın ne olduğu ile ilgili tereddütünüz varsa muayene olmalısınız.
     makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirilir. ( 0212 542 0 888 – 0212 572 72 65
     GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88 ) bu telefonlardan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 5. Hocam ben 9 aylık hamileyim bir türlü düzelmeyen kronik kabızlık var ve sanırım makat catlağı oluştu bir türlü dışkı çıkmıyor ve ağrılı dışkılama oluyor ne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın, bol paralı yiyecekler tüketim, kuru incir kurur kayısı da tüketmeye özen gösterin, sıkışınca ertelemeden tuvalet gidin. Bir psikoloji uzmanına görünün

 6. Merhabalar pomadı 12 saat dışarıda unutmuşum.Talimatlarında buzdolabında saklayın bitkisel yağlar eriyebilir diyor.Bir sorun oluşur mu ? Yenisini almam gerekir mi ?

 7. Aynı gün agrı kesildi ve gaz tuvalet rahat bir şekilde cıktım kullanmadığım ilaç kalmadı anuflex çok etkili bir ilaç 5 dk gevşeme ve agrı kesiyor gaz ve tuvalete rahatlıkla çıkarıyor bende anal fissür yani çatlak var bunu denemenizi tavsiye ederim teşekkür ederim

 8. Merhaba, Makatta cam kesigi ve igne batması vede kaşıntı hangi hastalıga işarettir, şişlik kanama kabızlık akıntı bunların hiç biri yok sadece makatta igne batması hissi ve kasıntı var Anuflez pomad veya Pruzon pomad işe yarar mı ?

  • Doktorun Cevabı

   Bahsettiğiniz şikayetler tipik anal fissür, kaşıntı için pruzon pomat, anal fissür içinde anuflex kullanabilirsiniz, anuflexi makamına içine bir nohut büyüklüğünde kanal boyunca çepeçevre, dışkılamadan önce ve sonra uygulamalısınız. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz.

 9. hocam 6_7yildir yogun kabizlk var 3-4 gune bir tuvlete cikiyorum ama hep yetersiz yani cikmasi gereken diskinun yarisni bile atamiyorum. tuvaletten sonra anuste yanmada oluyor bir sure. ve sismede oluyor bir sure anuste. ayrica bazen zorlaninca da makat bolgesinden kasıklara kadar bir sizlanmada oluyor bazen. diski tam cikmayinca da hep siskinlik rahatsizlik hali var 6 7 yildir. gaz cikarmada bile zorluk yasiyorum dogru duzgun gaz bile cikmiyor ve bazen zorlaninca gaz cikartirken sanki anuste yirtilma sıkısma catlama benzeri his oluyor. tuvalet hep yarin cikiyorum ayrica gz bikele rhat cikmiyor. bu surede 10 doktora gitmisimdir ama bircok lksatif ve gz cozucu verdiler cozum olmadi. 1 2 hocada sorun hemerodden olacagini soylediler. somdi anuflex krem siparis verdim bende. anestol gibi kremlerde kullanistim ama fada vermedi. acaba anuflex bu yetersiz gaz ve tuvalete cikma sorunu cozer mi birde makat muaynesi yaptilar ic hemeroid varmis. bu sorunlar bundanmi kaynakli bilmiyorum ama sizce bu kremle sikayetlerim cozulurmu ve ne sekikde kullanmami onerirseniz… sebze meyve lif olarak brslenmeyede oze gosteriyorum bol su 10 12 bardak gunde ama hep yetersiz diskilama asiri siskinlik ve gaz cikairirken ve tuvalette zorlanma var. sigmo yaptilar ondada ic hemoroidden baska bulgu saptamadi doktor.

  • Doktorun Cevabı

   şikayetlerinize bakılınca sadece hemoroid değil aynı zamanda anal fissürünüzde var. Dışkılamadan sonra uzun süren ağrı fissürde görülür. Şikayetiniz uzun süredir var olduğu için kronikleşmiştir.kliniklerimizde ameliyatsız Botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 10. Ürün gerçekten etkili ama fiyat daha uygun tutulabili

  • Doktorun Cevabı

   Muadilleri ile kıyaslandığında oldukça uygun

   • tesekkurler hocam anuflex krem aldim hair pharmanin acaba bunu makar ice dogru sursem etkisi olurmu yani kabizliilgi cozer mi.. kabizlik derken diski yumusak sert anlaminda degilde sanirim barsak yavasligindan. yani acaba bu belirttigim hemoroid catlak sorunlari yetersiz yarim diskilamaya ve buna bagli gaz siskinlige sebep olurmu.. 10 senedir malesef gecmedi zman zmn duzeli gibi olmasina rgmen duzene girmedi gunluk yasami cok etkiliyor. bitkisel caylar doktorun verdigi laksatif mushil ve gaz ilaclari sebzemeyve agirliki beslenme bol su vs hepsini denedim ama hocam snki rektum geken diski bir anda orda durup kaliyor. tam anus ucuna kdr degilde rektuma kdr geliyor zaten anus ucuna ulassa ben bu sekilde zorlar ikinir cikartirim ama oraya kdr bile gelmiyor. eskiden zorlayinca cikatigim halde sindi zorlamakda faydasiz yani benim kabizligin sebebi basur catlakmi bu krem ise yarami yada yarayacak bir seyler yazsaniz. cok tesekkurler kolay gelsin

    • Doktorun Cevabı

     Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızın doğru olmamasına bağlı kabızlık oluşur. Anuflex eğer dışkılamaya bağl ağrı varsa bunu giderir, barsak hareketlerinizi artırmak için bol posalı yiyebilir, bol sıvı tüketebilir ve spor yapabilirsiniz. Fakat durumunuz mutlaka muayene ile değerlendirilmeli, sorunlar tespit edilmeli. Kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor bu nedenle makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelebilirsiniz. Durumunuz değerlendirilir ve en uygun yöntem tedavi edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri