Basur Kremi: Kullanım Alanları, Etkin Maddeleri ve Fiyatları

Basur kremi ile ilgili arama yaparken, Google arama sonuçlarında birçok İnternet sitesinin; T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından erişime engel getirildiğini gördüm. Nedenlerine baktığımda ise basur kremi olarak satılan ürünlerin tanıtım ve reklamında kullandıkları kelimeler olarak: “1-2 haftalık kullanım sonunda hastalığın iyileştiği ve sorunun tamamen ortadan kalktığını” belirtmeleri nedeniyledir. (1).

Reklamda belirtilen cümle, hastalar için oldukça cezbedici fakat gerçekle bağdaşmamaktadır. Hiç bir basur kreminin tek başına, hastalığı ortadan kaldırıcı özelliği yoktur. Sadece şikayetlerin azaltılmasına yönelik etkileri bulunmaktadır.

Basur kremi tedavi edici değildir
Basur kremi olarak satılan ürünler şikayetleri azaltır.

Basur Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Yaşadığınız ağrı, kaşıntı ya da kanamanın basur kaynaklı olduğuna emin misiniz? Makatta görülen ağrı, kanama ve kaşıntının birçok nedeni bulunmakta, örnek vermek gerekirse: Anal fissür (makat çatlağı) kondilom, apse, fistül ve travmalar ağrıya sebebiyet verebilir. Bu nedenle ilk olarak ağrıya sebebiyet veren hususu tespit etmek gerekir. Mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. (2).

Basur için hangi bölüme gidilir? Makatta ağrı, meme, kanama, akıntı, kaşıntı gibi problemleriniz varsa mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. İmkanınız varsa proktoloji (makat hastalıkları) teşhis ve tedavisinde daha deneyim sahibi olan doktorları tercih etmelisiniz. (3).

IDEA Klinik proktoloji uzmanları: İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da size en yakın uzmanı görmek, sorularınızı sormak ve bilgi almak için WhatsApp hattımızı kullanabilirsiniz. Aşağıda yer alan butona tıklayarak, hemen yazmaya başlayın.

Basur ağrısı için ne yapmalı

Basur Kremi Ne İşe Yarar?

Topikal uygulamalarda kullanılan basur kremleri: Lokal anestezikler (bölgesel uyuşturucu, ağrı giderici) Antienflamatuar (iltihap, şişlik, ödem azaltıcı) ve antiseptik etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki etkin maddeye göre etkilerini aşağıda liste halinde göreceksiniz;

 1. Basur Ağrısının Hafifletilmesinde: En önemli kullanım alanı olarak “basur ağrısının azaltılması” şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Normal şartlarda ağrıya sebebiyet vermeyen hemoroid! İlerleyen süreçte (hastalığın evresinin artması ile birlikte) ağrı şikayetine sebebiyet vermektedir. Ağrının hafifletilmesi için basur kremlerinden yardım alabiliriz.
 2. Basur Kanamalarının Durdurulmasında: İç basur hastalarında en sık görülen şikayet kanamadır. Basur belirtileri arasında ilk sırada görülen kanama: Dışkılama sonrasında klozette damlama ya da peçeteye bulaşmış kan şeklinde görülür. İlk zamanlar ağrısız (sadece kanama) şeklinde görülen iç hemoroid: Evresinin artması ile birlikte ağrı, meme oluşumu ve kaşıntı şikayeti de oluşturur.
 3. Kaşıntının Azaltılmasında: Hemoroid hastalarında kanama ve ağrı kadar kaşıntı şikayeti de sık görülmektedir. 3 ve 4. Evre hemoroid hastalarında görülür. Bunun nedeni: hemoroid memesinin anüs dış kısmında yer alması ve anüsten meydana gelen akıntının oluşturduğu tahriştir. Birçok, hemoroid kreminin etkin maddeleri arasında kaşıntı önleyici maddelerde bulunmaktadır.

En İyi Hemoroid Kremi Hangisi?

Ağrı, kanama ve kaşıntı problemini ortadan kaldıran tüm hemoroid kremleri etkilidir. Krem kullanmanın amacı, bu tür şikayetlerin azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bu kapsamda kullanabileceğiniz birçok basur kremi markası bulunmaktadır. Bunların bir bölümü sadece ağrının azaltılmasına yönelik iken, birçoğu ise kanamanın durdurulmasına yöneliktir. Ayrıca sadece kaşıntı şikayetinin ortadan kaldırılmasına yönelik ürünlerde bulunmaktadır.

Yazının devamında basur kremi isimleri, üreticiler ve etkin maddelerini ile nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiler vereceğiz. İlk olarak ağrı kesici ve kaşıntı önleyici kremler ile başlamak istiyorum. (4).

Anestol Pomad

Etkin maddesi: %5 Lidokain olan Anestol Pomad, hemoroid hastalarında; ağrı şikayetinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak geliştirilmiştir. Sandoz İlaç firması tarafından geliştirilen ürün, 30 g tüp şeklinde satılmaktadır. Lokal anestezik yönü ile ağrıyı hafifletirken, antipruritikler özelliği ile de kaşıntı probleminin önüne geçmektedir. Anestol Pomad yan etkileri arasında: Uzun süre kullanıma bağlı olarak, kullanılan alanda tahriş, kızarıklık ve kaşıntı görülebilir. (5).

Anestol Pomad

Anestol Pomad Fiyatı: 81,08 TL

Anuflex Pomad

Bitkisel içeriği ile dikkat keşen Anuflex: Anal fissür (makat çatlağı) tedavisine yönelik geliştirilmiş olmasına karşın, hemoroid hastalarında görülen ağrı; kanama ve kaşıntı gibi şikayetlerin azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması yönünde etkisi bulunmaktadır. Ruhsat sahibi: Defnil Pharma olann ürün 30 g tüp şeklinde reçetesiz olarak satılmaktadır.

Anuflex içeriğine baktığımızda: Bitkisel özlerden oluşan birçok madde karşımıza çıkmaktadır. Hemoroid ile ilgili kısımları aktarmak istiyorum. Karanfil yağı: (Eugenia Caryophyllus Bud Oil) bitkisel uyuşturucu özelliği ile basur ağrısının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Uygulandığı alanda 2-3 dakika gibi kısa sürede etki etmektedir.

Meyan kökü ekstraktı: (Glycyrrhiza Glabra Root Extract,) antienflamatuar özelliği ile ödem, şişlik, yanma ve kaşıntı şikayetinin rahatlatılmasına yönelik etki etmektedir.

At kestanesi özü: (Aesculus Chinensis Extract) ile de kanamanın önüne geçmektedir. İç basur hastalarında sık görülen kanama şikayetinde çözüm: Bölgede bulunan damarların daraltılması ile sağlanır. Anuflex içerisinde yer alan at kestanesi özü, bu amaca hizmet vermektedir.

Sarı kantaron yağı: (Hypericum Perforatum Oil) ise bölgede oluşan tahriş, yara ve pişik probleminin iyileştirilmesine yönelik olarak, bitkisel antiseptik özelliği içermektedir.

Anuflex yan etkileri var mı? Etkin maddeleri: Tamamen bitkisel özlerden oluşması nedeniyle herhangi bir yan etkisi olmadığı belirtilmiştir. (6).

Anuflex, bitksel basur kremi

Anuflex Fiyatı: 64,90 TL

Pruzon Pomad

Kaşıntı şikayetinin önlenmesine yönelik geliştirilen Pruzon’da tercih edebileceğiniz merhemlerden biridir. Hair Pharma tarafından geliştirilen ürün 40 g tüp yanı sıra 20×2 gram tek kullanımlık paketler halinde takdim edilmektedir. Yazının giriş kısmında da belirttiği gibi kaşıntı probleminin önlenmesine yöneliktir.

Bitkisel kortizon olarak tabir edilen: Meyan kökü özütü (Glycyrrhiza Glabra) ile kaşıntının önlenmesi yanı sıra çinko oksit ile dokuda koruyucu etki oluşturmaktadır. (7). Böylece kaşıntı probleminin uzun süreli çözümünü hedeflemektedir. Pruzon merhem ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/pruzon-krem-ne-ise-yarar.html

Pruzon Pomad

Pruzon Fiyatı: 49,90 TL

Procto-Glyvenol

Basur ağrısı ve kaşıntısına iyi gelen bir diğer krem ise Procto-Glyvenol olarak yıllardır kullanılmaktadır. %2 Lidokain yanı sıra %5 oranında Tribenosid içermektedir. Tribenosid ile ağrıya neden olan etkenlerin önüne geçerken, Lidokain ile ortaya çıkan ağrı ve kaşıntının hafifletilmesini sağlamaktadır. İlk olarak 2011 yılında Recordati ilaç firması tarafından ruhsatlandırılmıştır. (8).

Procto-Glyvenol

Kortos Krem

Hemoroid ve anal fissür yanı sıra kaşıntı probleminin çözümü içinde kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise Kortos krem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kortos kremin etkin maddeleri: Bizmut Subgallat, Benzokain, Benzalkonyum Klorür ve Hidrokortizon Asetat içermektedir.

Kortos Kremde muadilleri gibi 30 g tüp şeklinde takdim edilmektedir. Üretim için ilk başvuru 1997 yılında gerçekleşmiştir. Ruhsat sahibi: Exeltis İlaç firması şeklindedir. Etkin maddeleri arasında kortizon olması nedeniyle dikkatli olmalı ve belirtilen kullanım süresini aşmamalısınız.

Kortos basur kremi

Kortos Krem Fiyatı: 23,18 TL

Proctolog Rektal Krem

Ürünün ismi biraz garip gelebilir. Proctolog: Genel cerrahi uzmanları arasında alt branş olup, makat bölgesi hastalıkları teşhis ve tedavisi ile ilgilenmektedir. Türkiye’de Proktoloji uzmanları şeklinde tabir edilir. Ürün tanımına dönecek oolursak, Proctolog Rektal Krem; etkin maddeleri arasında ruskogenin ve trimebutin yer almaktadır. Hemoroid ağrısı ve kaşıntılar yanı sıra makat çatlağı içinde kullanabileceği belirtilmektedir. Diğer kremler gibi Proctolog kremde 30 g tüm şeklindedir. Üretici ve ruhsat sahibi olarak Pfizer firması görülmektedir.

Proctolog krem

Proctolog Krem Fiyatı: 23,17 TL

Redekain Pomad

Anestol benzeri bir ürün olup, her ikisinin de etken maddesi %5 oranında Lidokain olarak görülmektedir. Lokal anestezik etkisi ile ağrı ve kaşıntı probleminde etkilidir. RDC İlaç Araştırma ve Geliştirme San. A.Ş. tarafından 30 g tüp şeklinde takdim edilen ürünün ruhsat tarihi 2016 olduğu görülmektedir.

Redekain pomad

Redekain Pomad Fiyatı: 6,97 TL

Recbutin Krem

İçeriği diğer ürünlere göre daha farklı olan Recbutin etkin madde olarak: Trimebutin baz ve Ruskogenin (Proctolog krem içeriğinde de bulunmakta,) içermektedir. Yine ünlü ilaç şirketlerinden biri olan Abdi İbrahim tarafından geliştirilmiştir. Hemoroid ve anal fissür hastalarında görülen şikayetlerin azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik geliştirilmiştir.

Recbutin Krem

Recbutin Krem Fiyatı: 23,17 TL

Ultraproct

Etkin maddesinde: Fluokortolon’un öne çıktığı Ultraproct krem aynı zamanda Dibukain hidroklorür içermektedir. Hemoroid, anal fissür ve proktit gibi şikayetlerde kullanımı uygundur. Ruhsat sahibi Danimarka’nın ünlü ilaç firmalarından biri olan LEO Pharma A/S olup, ilaç üretimi ise Abdi İlaç Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilmektedir. (9).

Ultraproct krem

Recbutin Krem Fiyatı: 23,17 TL

Lokalen Merhem

Üst paragrafta tanıma imkanı bulduğumuz Redekain Pomad gibi %5 Lidokain içermektedir. Ağrı ve kaşıntı şikayetlerinin azaltılmasına yönelik olarak geliştirildi. Ruhsat sahibi olarak: Toprak İlaç Ve Kimyevi Mad. San. Ve Tic. A.Ş. görülmektedir. İlk ruhsat tarihi ise 1992 yılı olarak görülmektedir.

Lokalen Merhem Fiyatı: 9,74 TL

Doloproct Krem

Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu onaylı ürünlere burada yer vermeye devam ediyoruz. Sırada ise Almanya’nın ünlü ilaç firması aynı zamanda, Türkiye’de 70 yıla yakın zamandır hizmet veren Bayer ile devam edeceğiz. Doloproct krem adını verdiği 2 farklı ürünü bulunmaktadır. Doloproct krem etkin maddelerine baktığımızda: Lidokain hidroklorür (susuz) ve Fluokortolon-21-privalat içerdiğini görüyoruz.

Doloproct krem kısa ürün bilgi sayfasında hemoroid ağrıları yanı sıra anüs bölgesinde iltihaba neden olan proktitler içinde etkili olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda kaşıntı anal bölge egzama içinde önerilmektedir.

Yazının geri kalan kısmında yer alan ürünlerin büyük bir bölümü TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) tarafından onaylanmış, ruhsatlı ürünlerden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak E-ticaret sitelerinde satılan birçok hemoroid kremi bulabilirsiniz. Örnek olması için aşağıda bir ürün listesi oluşturdum.

İnternet Sitelerinde Satışı Yapılan Hemoroid Kremleri;

 • Herbal Vital
 • Erica Hemodin
 • Ahsen Natura
 • Yellowx
 • Nuvilva
 • Glovital Herbalgold Ridex
 • Adoya Turkey
 • Herbalfarma Bevasir
 • Hemoil
 • Hematab
 • Hemolast
 • Hemopropin
 • Botania Hemodor

SIK SORULAN SORULAR?

Hemoroid Kremi Reçetesiz Alınabilir mi?

Evet, alabilirsiniz. Doktor muayenesi sonucunda hemoroid olarak olarak teşhis konan hastalar alabilir. Henüz teşhis edilmiş hemoroidiniz yoksa, reçetesiz almak yerine mutlaka bir proktoloji uzmanına muayene olmalısınız. Hemoroid olarak düşündüğünüz problem farklı bir sorun olabilir.

Basur Kremi Nasıl Kullanılır?

İlaç ya da bu tür kremleri doktor muayenesi sonucuna göre, doktor önerisi ile kullanmalısınız. Yaşadığınız sorunun basur olduğuna emin olmadan lütfen kendi kendinize kullanmayınız. Basur kremi nasıl kullanılır? Sorusuna yanıt vermek için her ürünün kısa ürün bilgisi yanı sıra kullanma talimatlarını içeren butonlar yer almaktadır.

Ürünlerin her biri farklı içeriklere sahip olması nedeniyle kullanım dozları ve sürelerinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle ürünlerin altlarında yer alan kullanım ile ilgili detaylara göz atabilirsiniz.

Birçok basur kremi içerisinde kanül dediğimiz bir aparat bulunmakta, kanül ile anüs iç kısmına kremin ulaştırılması daha kolay hale gelmektedir. Kremi kullanma talimatı ya da doktorunuzun belirttiği şekilde, hemoroid memesi üzerine uygulamalısınız. Sağlıklı dokuda herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Basur Kremi Yüze Sürülür mü?

Kremlerin büyük bir bölümü ağrıyı hafifletmek için kullanılan anestezikler içermektedir. Yüzünüze bu maddenin yararlı bir etkisi olacağını düşünmüyorum. O nedenle cildiye uzmanına danışmadan kullanmamalısınız.

Basur Memesini Kurutan Krem Var mı?

Hayır, ürünlerin tanıtım kısmında her birinin ağrı, kanama ve kaşıntı şikayetinin kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılması dışında herhangi bir etkisi olmadığını belirttim. Hemoroid evreniz 2 ve üzeri ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Doktorunuz ameliyatsız tedavi yöntemleri yanı sıra 4. evde için gelişmiş ameliyatlar önerecektir.

Tek başına kremler yetmez. Ağızdan alınacak bazı dolaşımı düzenleyen flavonoid grubu ilaçlar ve ağrıyı hafifletmek için sıcak su oturma banyosu ile birlikte pomatlar kullanılmalıdır.

Paranızı ve Sağlığınızı Riske Atmayın
Evet arkadaşlar bazı hastalıklar yapısal bozukluk olması nedeniyle çözümü yani tedavisi sadece cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Bazıları ise ameliyat gerektirdiği için haliyle insanlarda korku ve endişeye neden oluyor. Bunu fırsat bilen paragözler ise işe yaramayan ürünleri iddialı kelimeler ile süsleyerek sizlerin sağlığı ile oynamaktadır.

Size önerim kesinlikle paranızı ve sağlığınızı riske atmayın. 3. Dereceye kadar ameliyatsız yapılmakta olup,  4. Derece ise basit bir uygulama ile yine 10-30 dakika içinde tedavi edilmektedir. Ciddi bir ameliyat olmayıp, hastanede 1 gün kontrol altında kaldıktan sonra evinize, işinize dönebilirsiniz. Ameliyatsız yöntemler ise 10 dakikada klinik ortamında yapılmaktadır.

Akut tromboze hemoroidal atakta pıhtıyı boşaltma dışında hemoroid tedavisi amacıyla yapılacak müdahaleler yapılmamalıdır. Çünkü müdahale sonrası kanama, darlık gibi komplikasyonlar artar

Evet arkadaşlar bir çok ürünü tanıtma imkanı bulduk hiç birisinin hastalığı ortadan kaldırma imkanı olmadığını gördük, o nedenle kremlerle zaman kaybetmek yerine mutlaka bir doktora muayene olarak uygun tedavi ile sağlığınıza kavuşmanızı öneririm.

REFERANSLAR

1. Bostan, S., KILIÇ, T., & Çiftçi, F. (2014). SAĞLIK BAKANLIĞI 184 SABİM HATTINA YAPILAN ŞİKÂYETLERİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ. Global Journal of Economics and Business Studies, 3(5), 32-40.

2. Bayrak, S., Güneş, M. E., Okur, S. Ç., Bozkurt, M. A., Okuturlar, Y., & Vural, M. (2018). Koksidini Şikayeti ile Başvuran Hastalarda Hemoroidin Değerlendirilmesi. Medical Journal of Bakirkoy, 14(1).

3. Ekçi, B., Tanrıöver, Ö., İzbırak, G., & Gökçe, Ö. (2009). Birinci basamakta hemoroid hastalığına pratik yaklaşım. Türkiye Aile Hekimliği Dergisi, 13(2), 87-92.

4. ERSAN, Y., YAVUZ, N., ERGÜNEY, S., & KUŞASLAN, R. (2003). Hemoroidlerin medikal tedavisi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 35(4).

5. Aksoy, H. M., Aksoy, B., & Öç, B. (2017). Topikal lidokainin bilateral otoplasti sütür alınması klinik modelinde ağrıyı azaltmada etkinliğinin değerlendirilmesi. Genel Tip Dergisi, 27(4).

6. YAYLI, N. Uçucu Yağlar ve Tıbbi Kullanımları.

7. ARLI, M., KAYABAŞI, N., & KIZIL, S. (2002). Meyan (Glycyrrhiza glabra L.) kökünden elde edilen renkler ve bu renklerin bazı haslık değerleri üzerine bir araştırma.

8. İli, P. (2012). Origanum hypericifolium’un deride ultraviyole radyasyonu hasarları üzerindeki sitolojik ve histokimyasal etkilerinin araştırılması.

9. Geyik, S. (2018). ANAL FİSSÜR, BPH, PENİL AĞRI, DİZÜRİ BİRLİKTELİĞİ. İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Dergisi, 6(2), 9-13.

112 Yorum

 1. Mehmet Tokatlı

  Hocam hergün dışarıya çıkıyorum.Başlamadan evvel memeler yok gibi dışkılama bitince kocaman memeler oluşuyor.Temizlenmede zorlanıyorum.Samsundan arıyorum.Tavsiye edebileceğiniz bir çare söylerseniz mutlu olurum.

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Dışkılama esnasında ıkındığınız için memeler büyür. Mümkün olduğunca dışkılarken ıkınmaz, tuvalette uzun kalmazsanız çok büyümezler. Muayene ve tedavi olmalısınız.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve kliniklerimizde makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

 2. Umut

  Merhaba doktor hanım. Ben 25 yaşındayım yazılımcıyım bu yüzden sürekli bilgisayar başında oturuyorum. Hele bu pandemi döneminde hiç kalkmaz oldum. Ve anüs bölgemde ufak bir memecik oluştu. İki parmağım ile tutup arasına alabiliyorum. Daha önce tekrar çıkmıştı ancak yaklaşık 1 ay sonrasında geçmişti, şimdi yine çıktı. Proctolog sürüyorum sizce sürmemeli miyim? Hiçbir agri, kabizlik durumum yok. Sadece oturmaktan olduğuna inandığım memecik var. Bunun icin en iyi öneriniz nedir acaba? Basur yastıkları işe yarar mi?

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık vb şikayetiniz yoksa muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi verandevu alabilirsiniz.

 3. Deniz

  Hocam merhaba
  Bu sorunla bazen karşılaşıyorum fakat hemoroid midir yoksa basit bir kabızlık sonucu mu oluşuyor bilemem ama danışmak istedim, tuvalete gittiğim zamanlarda bazen kanama olabiliyor 1 damla şeklinde, ya da tuvalet kağıdında görebiliyorum fakat herhangi bir meme oluşma ya da ağrı falan yok sadece bazen tuvalet esnasında yanma olabiliyor sizce belirtiler neyi gösteriyor?

  • Doktorun Cevabı

   Kanama pek çok hastalığın habercisi olabilir. Gecikmeden mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 4. Anonim

  Size muayne olabilirmiyim 5323682399

  • Doktorun Cevabı

   Evet, olabilirsiniz.

 5. gizli

  hocam ben 18 yaşındayım daha önce hic başıma gelmedi makat bölgesinde 1 yerinde nohut büyüklugunde şişlik var bağsur mudur ?

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık ve ıkınmaya bağlı oluştuysa aaaal hematom yada tromboze hemoroid olabilir,ama kenndiliğinden çıktıysaaaanaal apsedir.gecikmedxeen tedaavi edilmesi gerekir..mutlaka dokttra görünmelisin

  • Ceyda

   THD (HAL) Tekniğiyle ameliyat oldum 15 gün oldu.4.evre hemoroid vardı.Ağrı az olur dediler.Fakat ameliyat sonrası 2 gün Çok şiddetli ağrım oldu sonrasında ağrılar gün içerisinde ara ara devam etti.10 tane sabah aksam ağrı kesici iğne 1 kutu hap fazlası vardır.Ameliyat tan 1hafta sonra kırmızı renkte tekrar meme çıktı.Çok kötü ağrı zonklama .peçete koyuyorum her degustirdigimde kan oluyor.Okadar işkence bu ne gecmedimi bu illet hastalık nav şimdi.Hemoroid çıktığında 3 günde geçen sislik 6 gündür inmedi

   • Doktorun Cevabı

    Thd klasik ameliyatlara göre çok daha az ağrı yapan bir ameliyattır. Çünkü kesme işlemi yoktur yalnızca hemoroidal arteri bağlama işi vardır. Bu işlem anüsün iç tarafında yapıldığı için ağrı duyusu çok daha azdır. Ağrı anüsün dışına doğru ve anüs kanalında çok daha fazla olur. Klasik ameliyatlarda işlem daha çok anüsün dışında olduğu için ağrı daha fazladır. Siz de ki ağrının sebebi hemoroid damarlarındaki pıhtılaşma ve ödem olabilir. Nadiren makat apsesi de aynı anda gelişebilir. Bu nedenle anal bölgenin ödemini çözücü ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Tabii ki durumunuzu en iyi ameliyatı yapan doktorunuz bilir.

 6. Deli dolu

  Slm hocam iki dogum yaptim cok zordu suan tuvalete oturamiyorum yaralar icindeyim hem ic hem dis yara var basur memesi var eskiden beri hastaligim hangi boyutta kanama var

  • Doktorun Cevabı

   ezbere önerilerde bulunmayalım.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz,makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz

 7. Sema

  Hocam 3 haftadır aralıksız hemoroid acılarım var dıktora gittim çatlak oluşmuş dedi bi kaç krem fitil ve hap verdi iki kaftadır kullanıyorum hiç bir ilerleme ve ileşme yok ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

   • Aysenur

    Hocam meraba 21 yaşındayım gecen seneden beri bağırsaklarım rahatsızdı ardından basur oluştu doktora gittim huzursuz bağırsak sendromu teşhisi kondu basurda ilerledi ne yapmaliyim

    • Doktorun Cevabı

     IBS kontrol altına alınmalı, eğer kontrol altına alamazsınız makat hastalıkları sık sık nüks eder. Basur içinde muayene olmalısınız. Hastalığınız ilerledikçe tedavisi zorlaşır. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi şansını kaybedebeilirsiniz. Kliniklerimizde makat hastalıklarının tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapacak her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz muayene ile değerlendirip, en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz.

  • Canan

   Hocam merhabalar bugün aniden gün içinde makatta sislik oldu önce kaşıntı oldu ama kaşıntı geçti 1 yada 2 saat içinde şimdi ise sislik var nohut büyüklüğünde ve canım çok açıyor sosyal güvencemde yok evde uygulayabileceğim yada önere bileceğiniz krem varmıdır acaba sislik var sadece ve can alıcı bir sizi bu

   • Doktorun Cevabı

    Kabızlık ve ıkınmaya bağlı değilse ve kendi halinde şişlik ortaya çıktıysa anal apsedir.bir an önce tedavi olmalısın,apse sonrası sıklıkla fistül oluşur,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 8. Anonim

  Hocam bende hem iç hem dış hemoroid var
  Defalarca genel cerraha göründüm ilaç kullandım hiç bir faydası olmadı son evrede hemoroid ve yumurta büyüklüğünde
  Inanılmaz derecede ağrı yapıyor
  1 ay önce yine gittim doktor hemoroid çok yaygın bi durumda ameliyatta olamazsın kremle de geçmez dedi
  Ağrılara dayanamıyorum ne yapmalıyım klinikleriniz hangi şehirlerde var

 9. Anonim

  Mrb Hocam bende de makatta meme var yuvarlak değil biraz uzun şekli.asiri ağrı ve sancim var. Tuvalete ciktigimda eger kabizsam kanama oluyo.acaba hastalığın adı nedir ve tedavisi nasıldır şimdiden tesekkurler

  • Doktorun Cevabı

   hemoroid yada anal fissür olabileceği gibi her ikiside bir arada olabilir.kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp değerlendirilmeli.eğer fissür ve hemoroid bir arada ise önce fissür tedavi edilmeli.gecikmeden muayeneolmalısınız

 10. Blue_night81@hotmail.com

  Merhaba;
  Hocam bende de bir kaç aydır tuvaletten sonra agri ve Cam kesigi şeklinde acılarım oluyor. Bazi zamanlar oluyorki düz oturamiyorum yan oturmak zorunda kalıyorum. Sanırım kaslarda sıkışma olduğundan bu durum meydana geliyor. Dışarı çıkan et parçası ve kanama yok. Birde makat bölgesinde et benleri var. Durumumun ameliyatsız bir tedavisi varmidir? Bu arada daha önce bir doktora gittim muayene oldun lazerle 5dk da tedavi edilebileceğini soyledi fakat ben pek kendisine guvenemedim. Saygılar.

  • Doktorun Cevabı

   sizin şikayetiniz anal fissüre benziyor,anal fissürde en kolay,en uygun tedavi yöntemi botox enjeksiyonudur.size en yakın kliniğimizde muayene olup tedavinizi yaptırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri