Anal Hematom Tedavisi

Makat bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrıların en önemli nedeni Anal Hematom olduğunu söyleyebiliriz. Yada halk arasındaki tabiri ile makatta pıhtı toplanması, makatta şişlik olarak bilinir. Genelde insanlar bu sorunu basur olarak algılayıp bu şekilde hekime başvurmaktadır. Ve işin garip yönü proctoloji (makat hastalıkları) alanında yeterli tecrübeye hakim olmayan hekimlerde maalesef hemoroid teşhisi koyabilmektedir. O nedenle makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde mutlaka proctoloji (makat hastalıkları) alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarını tercih etmelisiniz.

Makatta ağrının sebebi anal hematom olabilir.

Anal Hematom Neden Olur?
Konumuza tekrar dönecek olursak, ilk olarak sorunun neden ve nasıl ortaya çıktığına bakmak istiyorum. Anüs bölgesinde görülen hastalıkların büyük bir bölümü kabızlık ile doğrudan yada dolaylı olarak alakası bulunmaktadır. Aynı şekilde Anal Hematom hastalığının kaynağı da yine dolaylı yoldan kabızlık olmaktadır.

En Önemli Neden Dışkılama Esnasında Ikınma
Türkiye’de sayıları milyonlarla ifade edilen kabız insanlar tuvalette uzun süre geçirmektedir. Bazı insanlar 30-45 dakikaya kadar kalabilmektedir. Bu süreçte yaptıkları genelde dışkılayıp, rahatlayabilmek için ıkınma yöntemine tercih etmektedir. Maalesef ıkınma doğru bir davranış olmayıp, başta Makatta Pıhtı Toplanması dahil olmak üzere Basur problemine neden olmaktadır.

Ikınma (Makat Bölgesindeki İnce Damarların Patlamasına Neden Oluyor)
Evet arkadaşlar genelde hiç kimsenin aklına böyle bir sorunun yaşanacağı gelmemektedir. Maalesef dışkılama esnasında ıkınma makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı o bölgede bulunan ince damarların patlamasına neden olmaktadır.

Normal Doğum: Ikınmanın tek nedeni kabızlık problemi olmayıp, aynı şekilde anne adayları normal doğum yapmaları halinde yine uzun bir süre ıkınması gerekmektedir. Normal doğum esnasında kadınların büyük bir bölümü bu ıkınma ile Hemoroid yada Anal Hematom olabilmektedir.

Cilt Altına Kan Birikir (Pıhtılaşır): Anal bölgede bulunan bu damarlardan biri patladığında haliyle bulunduğu bölgede cilt altına kan birikimi olacaktır. Bu kanama sürekli olmayarak, kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam edip, bu noktadan sonra durmaktadır. Kanamanın durması ile birlikte cilt altında biriken kan kütlesinde pıhtılaşma meydana gelmektedir.

Anal Hematom Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi makatta pıhtı toplaması probleminin de kendine özgü bulgu ve belirtileri bulunmaktadır. Şimdi bu sorunu diğer makat hastalıklarından ayıran belirgin özelliklerine bakalım.

Makatta Şişlik: İlk dikkat edilmesi gereken husus anüs bölgesinde şişlik olmalıdır. Şişliğin boyutu mercimek tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal büyüklüğünde olabilmektedir. Şişlik sınırları oldukça düzgün olan ve mor bir renktedir.

Makatta Ağrı: Aniden ortaya çıkan bir sorun olup, öncesinde herhangi bir şikayet görülmez. Yani bir anda anal bölgede ağrı ortaya çıktıysa nedeni büyük oranda anal hematom olmaktadır. Bunun dışında kıl dönmesi ileri seviye olduğunda apseleşme durumu yine ağrı yapabilir.

Kanama Makat çevresinde çürük vişne renginde kanama yine makatta pıhtı toplanması işaretlerinden biri olup, nedeni kan pıhtısının olduğu yerde açılan delikten kan cilt dışına akmaktadır.

Makatta Pıhtı Toplanması Nasıl Geçer?

Evet değerli arkadaşlar sorunun ne olduğu, neden olduğu ve nasıl anlaşılacağına dair bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi ise eminim en çok merak ettiğiniz hususlardan biri nasıl geçeceğine, kaç günde geçeceğine dair hususlara değinmek istiyorum. Anal hematom tedavisinde amaç kişinin yaşadığı ağrıyı azaltmaktır. Bunun için iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Birincisi sadece 1 dakika gibi kısa bir ameliyat ile sağlığınıza kavuşabilir, yada oturma banyosu ile daha uzun bir süreçte sağlığınıza kavuşursunuz. Dilerseniz tedavi yöntemleri ve nasıl yapılacağına bir bakalım.

Anal Hematom Ameliyatı (Çok Basit): Ameliyat denince insanlar haklı olarak korku ve endişeye kapılabilir. Fakat makatta pıhtı toplamasında uygulanan yöntem sadece 1 dakika sürmekte ve anında rahatlamanızı sağlamaktadır. Şişlik olan bölgede en fazla 1 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken ve pıhtılaşmış olan kan dışarı çıkarılır. Yapılan kesi çok küçük olduğu için dikiş atmaya gerek kalmaz. Sadece 1 dakika içinde yapılan bu işlem ilk önereceğimiz yöntemdir.

Sıcak Su Oturma Banyosu: Makat hastalıklarında sık uygulanan yöntemlerden biride sıcak su oturma banyosu olup, özellikle Basur hastalarının rahatlaması için sık kullandığı yöntemlerden biridir. Aynı işlem makatta pıhtı toplaması içinde geçerli olup, gün içerisinde arzu ettiğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Burada amaç ağrıyı hafifletmek olup, ortaya çıkan şişliğin kaybolması biraz zaman alabilmektedir.

Sülük Tedavisi: Bildiğimiz kan emici bir hayvan sülük denince insanların aklına genelde varis tedavileri gelmektedir. Daha öncede söylediğim gibi damar genişlemesi hastalığında herhangi bir etkisi olmayıp, fakat makatta pıhtı toplaması için uygulanabilecek çözüm yollarından biri olduğu söylenebilir.

Op. Dr. Seher Şirin Bilgilendiriyor
Anal Hematom konusunda birde bu alanda sağlık hizmeti veren uzmanların bilgilerinden yararlanmanızı istiyorum. O nedenle genel cerrahi uzmanı Doktor Seher Şirin’in hazırladığı videoyu aşağıda bulacaksınız.

Kabız Kalmamaya / Ikınmamaya Özen Gösterin
Evet arkadaşlar Anal Hematom hastalığı nedenleri, belirtisi ve tedavisine dair detaylar aktarmaya çalıştık, son olarak ise bu hastalıkla henüz tanışmamış olan insanların korunmak için yapacakları en iyi uygulama kabız kalmamaya çalışmaları olup, bu konuda başarılı olunmaması halinde ise tuvalette 2-3 dakikadan fazla kalmamaları gerekir. Çünkü tuvalette geçirilen sürenin büyük bir bölümü ıkınarak geçmekte buda başta makatta kan toplanması dahil basur gibi hastalıklara neden olmaktadır.

906 Yorum

 1. Hocam ben Makatin bir iki cm iç kısmında mercimek büyüklüğünde kaygan yağ bezesi gibi bir şişlik hissettim ama yaklaşık bir yıldır var ne olabilir

  • Doktorun Cevabı

   Yaklaşık bir yıldır ele gelen kitle var ve başka şikayetiniz yoksa mutlaka anoskopi muayenesi lüzumu halinde kolonoskopi yapılmalıdır. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

  • Hocam merhaba

   Yaklaşık bi kaç haftadır makatımda ağrı vardı şöyle tarif ediyim tuvaletimi yaptığım halde yapmamışım gibi sürekli bi batma halindeydi bugün tuvaletimi yaptıktan sonra bişey elime geldi sonra baktım ki mercimek büyüklüğünde makatımın hemen yanında bi beze tarzı bişey. Ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler.

   • Doktorun Cevabı

    Merhaba,
    Şikayetiniz makat çatlağı düşündürüyor ve ıkınmaya _zorlanmaya bağlı büyük olasılıkla anal hematom oluşmuş, mercimek büyüklüğünde hissettiğiniz oluşum. Kliniklermiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarının ameliyatsız yöntemlerle tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına korunmak, daha çabuk iyileşmesini sağlamak ve nüksünü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 2. Hocam merhaba yaklaşık bir hafta önce tuvaletimi bir iki saat tutmak zorunda kaldım aynı gün içinde de tuvalette çok uzun kaldım sonrasında da kabızlık yaşadım şu anda makat bölgesinde etrafı yumuşak mora yakın bir şişkinlik var herhangi bir ağrım ya da kanamam olmadı sadece çömelirken fark ediyorum ne yapmalıyım?

  • Doktorun Cevabı

   öncelikle kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.kabızlık ve ıkınma şikayetleeinizi artıracaktır.çok sıkışınca tuvalete gidin ,ertelemeyin,bol sebze-meyve ve su tüketin.sıcak oturma banyosu yapın en geç 21 günde düzelecektir.

 3. Hocam kan pıhtısı amaliyatı oldum kesilen yerden hala sz miktarda apse akıyor sınek ısırıgı gıbı şişlik oluyor ve patlıyor 1 ay oldu hala gecmedi sebebi nedır acaba

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Tekrar eden apseler fistül riskini artırır. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.

 4. Hocam merhaba , 3 ay önce anüste ağrı şikayetiyle doktora gitmiştim ve çatlak olduğunu söylemişti . İlaç tedavisi uyguladık bir süre ağrım geçti fakat 3 ay sonra tekrar başladı. Farklı bir doktora gittiğimde anüste yırtık olduğunu söyleyip lazer ameliyat olmamı önerdi kabul etmeyince tekrar ilaç tedavisi uyguladı. Birkaç gün önce şiddetli ağrım başladı ve anüs etrafında halka şeklinde morluk olduğunu farkettim. Öneriniz nedir , ne yapabilirim ?

  • Doktorun Cevabı

   Makat çattığında lazer ile ameliyat yüz güldüğünü değildir. Lazer her alanda kullanılarak çok iyi performans alınıyormuş gibi bir izlenim bırakılması çalışıyor ama bu doğru bir yaklaşım değil. Makat çattığında hangi yöntemle olursa olsun ameliyat Avrupa ve Amerekika da bırakılmıştır. Çatlak ve nüks durumunda tedavi botilinum toksini enjeksiyonu ile yapılır. Çünkü gaz ve dışkı kaçırma gibi konplikasyolların nadiren görüldüğü, görülme bile ilacın etkinliği azaldığında ortadan kalkan en rahat tedavi yöntemidir. Araştırmalarınızı ona göre yapın. Biz tüm kliniklerimizde gerek ameliyat gerek botilinum enjeksiyonunu uyguluyoruz. Ama önerim ameliyatsız tedavidir.

 5. Hocam 3 yasindaki cocugumda yaklasik bir yildir anusunde mercimek kadar mavi bir damar cikiyor zaman icinde kayboluyor. Genelde tuvaletini yaparken cok ikiniyor, agriyor mu dedigimizde agrimiyor diyor, ne onerirsiniz hangi bölüme goturmemiz gerekir bunun icin.

 6. Merhaba hocam.
  Bende uzun süredir makat çevresinde şişlik ve basınç var.
  Özellikle yemeklerden sonra daha da artıyor ve huzursuz edici bir seviyede.
  İkinci derece hemoroidden lazer tedavisi oldum fakat bir işe yaramadı.
  Sorun hemoroid değil sanırım.
  Bu konuda yorum yaparsanız sevinirim.

  • Doktorun Cevabı

   Kabızlık ve çok ıkınmaya bağlı makat hastalıkları gelişebilir. Hemoroid ve anal fissür birlikte görülebilir. Fissür muayene de anlaşılmalar olabilir. Tekrar muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavi olmanız gerekir. Biz makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarına tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz en uygun yöntem yada tekniklerle tedavisini yapabiliriz.

 7. Hocam merabalar makat bolgesinde daha dogrusu tam delik kısmında sağ tarafta misket kadar bir sertlik oluştu 3 gündür rahatsız ediyor otururken kalkarken öksürdugumde hapsurdugumda sürekli bi acı var sanki yara varmisda kabuk tutmus hareket ettikce kavlayacakmis gibi daha önceleri sol tarafında çıkıp bir günde geçiyordu bu sefer çok farklı çokta sert yardımcı olursan sevinirim hocam teşekkürler

  • Doktorun Cevabı

   Kabız kalıp ıkındıysanız yada tuvalette uzun süre aldıysanız anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Kendiliğinden iyileşmesi 20 günü bulabilir, eksize edilirse daha kısa sürede iyileşir. Fakat bu sertlik apse başlangıcı da olabilir. Muayene olmanız xd fayda var.

  • Merhaba hocam nakatimda ağri ve şişlik 3 haftadır var. Gün içerisinde sıcak su oturma banyosu yapıyorum .Anuflex kemi dışkılama öncesi ve sonrası kullanıyorum Biraz rahatlama oldu fakat tam iyileşme olmadı .Ne öneride bulunursunuz

   • Doktorun Cevabı

    muayene ile değerlendirip tedavi etmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Makat hastalıklarının tedavisi klinikleeimizde ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır.

 8. Hocam mrblar
  Anüsün iki parmak sol tarafında fındık büyüklüğünde bir şey elime geliyor. Dokunduğunda içeri doğru uzanan parmagimsi bir yapı gibi duruyor.oturdugumda zaman zaman ağrı yapiyor.daha önce kabızlık problemiyle hic rastlamadim.acaba bunun sebebi nedir.iyi çalışmalar hocam

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirilmesi. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz. Size en yakın kliniğimize giderseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz.

 9. Merhaba; makatın hemen içinde sağ tarafında sivilce tarzı bi şişlik var ve 2 gün ağrıdı sonra yerini kaşınmaya bıraktı yaklaşık 3 4 gündür kaşınıyor son 1,5 yılda kabızlığı çok yaşadım özellikle askerde iken düzgün oturamıyorum dışkılamada su anda bir sorun yok ne yapmalıyım?

  • Doktorun Cevabı

   Uzun süreli kabızlıktan bahsettiğiniz için şikayetleriniz makat çatlağı düşündürüyor. 0542610888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene olup ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 10. hocam selamun aleyküm makatın biraz ilerisinde sert yuvarlak bi şişlik var tuvallete çok ıkındım ve sert bi şişlik var yumurta şeklinde şişlik bayadır kabızlık var tek taraflı oda sol taraftda hafif ağrı iğne saplanır gibi oluyor çok ıkınmadığım sürece tuvaletim gelmiyor

  • Doktorun Cevabı

   Ana hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Bu oluşumlar ağrıya neden olur. Kabızlık ve ısınmaya bağlı oluşur. Bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. Iğne batması gibi ağrısından nedeni ana fissür olabilir. Bu nedenle muayene olmanızı öneririm. Fissürünüz varsa kabızlığınız ve şikayetleriniz giderek artacak ve sorunlar büyüyecektir. 05426210888 nolu telefondan detaylı bilgi ve size en yakın kliniğimizden randevu alabilir, şikayetleriniz daha fazla büyümeden ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi şansınızı kaybetmeden muayene ve tedavi olmanızı öneririm.

   • Ama ağrı 1 ayda bir oluyor oda çok hafif sonra gidiyor

    • Doktorun Cevabı

     Bu tekrarladıkça hastalığını ilerler ve kronikleşir. Bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemesi ve önlem almalısınız.

    • Hocam dün makat bölgesinde çok küçük beze gibi bir şey fark ettim. Bugün sabahtan beri de karnımın en alt bölgesinde, yani makatımın iç taraflarında sancı ve ağrı hissediyorum. Kendim şüphelendim ve baktım. Geniş bir morlukla karşılaştım. Hocam ne olabilir, cevaplarsanız çok mutlu olurum.

     • Doktorun Cevabı

      Kabızlık yaşadıysanız ana hematom yada tromboze hemoroid olabilir, fakat anal apsede olabilir ,anal apse ise fistül oluşabilir bu nedenle gecikmeden muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri