Ana Sayfa / Hemanjiom / Hemanjiom (Damar Beni)

Hemanjiom (Damar Beni)

Randevu Al

Damar beni adında bir hastalığın olduğunu biliyor muydunuz? Anne babalar, çocuk sahibi olmaya hazırlanan çiftler, bu yazımız sizleri daha fazla ilgilenmektedir. Çünkü çocuğunuz dünyaya hemanjiom hastalığı ile merhaba diyebilir. Öncelikle bu durum sizi korku ya da paniğe sevk etmesin. Çünkü bu konuda bilinçli olmanız, ne yapmanız gerektiğini bilmeniz halinde ciddi sorun olmaktan çıkacaktır.

Hemanjiom Nedir?

Kelime anlamına bakacak olursak (iyi huylu damar tümörü) olduğunu görürüz. Bebeklerde doğuştan olan hastalıktır. Cildimiz ve iç organlarımızda (karaciğer, akciğer, beyin, kolon) gibi organlarda da görülebilir. Sorunun kaynağı yukarıda da belirtildiği gibi damarların bir arada yumak halinde çoğalmasıdır. Kırmızı ve mor renkte olabilir. Cildimizde olanlar yüzeysel ya da ciltten kabarık olabilmektedir. Aynı şekilde daha derin yerleşimli olabilmektedir.

Hemanjiom Neden Olur?

Üzülerek belirtmeliyim ki halende neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar bebeğin anne karnında iken bazı proteinlerin neden olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle maalesef korunmak gibi şansımız bulunmuyor. Riskli gruplara bakmak gerekirse öncelikle erken doğum ile hayata gelen çocuklar, kızlar ve normal kilonun altında doğan prematüre bebeklerde daha sık görülmektedir.

Vücudun Neresinde Görülür?

Öncelikle vücudun her yerinde (damar olan yerlerde) görülme olasılığı bulunmaktadır. Bir ya da birden fazla noktada olabilir. Birden fazla noktada olması halinde hemanjiomatozus dediğimiz teşhis konur. Bu durumda hastanın iç organlarında da hemanjiom olma riski vardır. Bu nedenle mutlaka görüntüleme cihazları iç organlar kontrol edilmelidir.

Göz Çevresi

Vücudun her yerinde görülme riski olmasına karşın en sık kafa ve yüz bölgesinde görülürler. Göz çevresi ve göz kapağında ortaya çıkanlar büyüme potansiyeli yüksektir. Göz çevresinde ortaya çıkanlar yüzeysel ve derin yerleşimli olabilir.

Hemanjiom

Dudaklar

Bu bölgede yine damar benlerinin en sık görüldüğü yerlerdendir. Küçük kırmızı şişlikler ya da daha büyük kitleler karşımıza çıkabilir.

Dudak hemanjiomu

Çene Altı

Boyun ve yüzün alt kısmı yine yüksek risk içeren bölgeler arasındadır. Bu bölgede yer alanlar aynı zamanda ses tellerini de etkileyebilir. Bu nedenle çocuklarda ses kısıklığına neden olabilir.

İç Organlar

Yukarıda da belirtildiği gibi damar benleri sadece cildin görünen yüzeyinde değil aynı zamanda iç organlarımızda da olabilir. Başta karaciğer olmak üzere beyin, kolon, böbrek gibi organlarda olabilir.

Karaciğer Hemanjiomu

Damar Benleri Tehlikeli midir?

Değerli arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi hastalığın kelime anlamı iyi huylu damar tümörüdür. Yani kanserleşme vs gibi riskleri yoktur. Tabii ki tam anlamı ile tehlikesi olduğu da söylenemez. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olmaktadır. Damar benlerinin sayısı, vücudumuzda bulunduğu yer, hastalığın ilerleme durumu gibi faktörlere bakarak hareket edeceğiz. Bu nedenle en büyük görev anne babalara düşüyor. Şimdi dilerseniz anne babaların dikkat etmesi gereken hususlara başlıklar halinde bakalım.

Hemanjiom Büyüme Yapıyor mu?

Ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli husus sorunun büyüyüp, büyümediğidir. Bunun için ilk fark ettiğiniz anda ölçerek not alınız. Sonrasında 15 ile 30 gün aralıklarla tekrar ölçüm yaparak büyüme olup, olmadığını anlarsınız. Aynı şekilde ölçüme ek olarak resim çekerek karşılaştırma yapabilirsiniz. Damar benleri ilk 12 aylık dönmede büyüme eğiliminedir. Bunun ilk 3 ayı daha hızlı büyüyebilir. Bu nedenle çocuğunda hemanjiom olanlar ilk 12 aylık süreçte daha fazla dikkatli olması gerekir. Peki, büyümesi halinde ne olur?

Görme Yeteneği Kaybolur (Körlük Oluşabilir)

Evet, arkadaşlar hemanjiom probleminin en sık görüldüğü yerlerden biri göz çevresidir. Hatta göz içerisinde bile olabilmektedir. Bu bölgede büyüme riski daha fazladır. Büyüme sürecine girmesi halinde gözün kapanmasına neden olabilir. Bu şekilde geçici ve kalıcı görme kaybına neden olur. Büyüme durumu olan çocuklar hemen tedaviye alınması gerekir.

Beslenme Bozukluğuna Neden Olur

Dudaklarda ortaya çıkan damar benleri çocuklarda beslenme bozukluğuna neden olmaktadır. Çok sık olmamakla birlikte dudaklarda yaraların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle yine büyüme varsa zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

Ses Kısıklığı, Nefes Darlığı

Yüzün alt kısmı ve çene bölgesi yine sık görülen yerlerdendir. Bu bölgede ortaya çıkan damar benleri ses tellerine etki edebilmektedir. Bu nedenle çocukta ses kısıklığı oluşabilir. Aynı şekilde nefes darlığına sebebiyet verebilir. Çocuğunuzda bu tür şikayetler oluyorsa mutlaka KBB (Kulak Burun Boğaz) uzmanına muayene ettiriniz.

Ülser (Yara) Oluşabilir

Diğer riski ise ülser dediğimiz yaralara neden olmasıdır. Bunun nedeni cildin ölmesi dediğimiz nekroz ile alakalıdır. Bu bölgede ülser dediğimiz ciddi yaralar ortaya çıkabilir.

Hemanjiom yarası

Kanama

İnsanların en çok korktuğu husus kanama problemidir. Fakat hemenjiomlar durdur yere kanamaz. Ancak bir yere çarpması ya da kesici alet ile kesilmesi halinde içeride kanama oluşur. Bu da şişliğe neden olur. Bunun dışında durduk yere kanama olmaz. Kanama olan hastalarda ise temiz bezi 5 dakika bastırmak yeterli olacaktır.

Damar Beni Büyümüyor İse (Takibe Devam)

Evet, arkadaşlar bu hastalık için hem tehlikeli, hem de tehlikesiz diyebiliriz. Çünkü görüldüğü yer ve büyümeye başlaması halinde çeşitli sorunlara neden olabilir. Tabii ki bazen hiç büyüme olmayabilir. Bu nedenle anne babaların takip etmesini öneriyoruz. Herhangi bir büyüme olmuyorsa korkmadan takip etmeye devam etmelisiniz. Çünkü kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır.

1,5 – 2 Yaşından Sonra Gerilemeye Başlayabilir

Tehlikeli oluşturmayan hastalar için yapılması gereken işlem takiptir. İlk 12 ay büyüme olmadıysa artık risk azalmaktadır. Çünkü bu aşamadan sonra bekleme ve kendiliğinden geçme süreci başlamaktadır. Ortaya çıkan hemanjiom 8-9 yaşına kadar her yıl %10-%15 düzeyinde küçülerek kaybolabilir. Yani kaybolmanın bir anda olmasını beklemeyin. Çoğu zaman tamamen kaybolması 5-6 yıl sürebilir. Gerileme gördüğünüz anda rahat nefes alabilirsiniz. Tabii ki yine takibe devam etmelisiniz. 9-10 Yaşına kadar gerilemeyen hastalarda ise kalıcı olmaktadır. Onlar için tedavi kaçınılmaz hale gelmiştir.

Hemanjiom Tedavi Edilmesi Gerekir mi?

Vücudun her yerinde görülebildiğini ve bazı noktaların hayati risk oluşturduğunu belirttik, bu nedenle duruma göre beklemek yerine ilk fark edildiğinde tedavi edilmesini öneriyoruz. Mesela göz çevresinde ortaya çıkanlar büyümeye başlaması halinde 2 hafta içerisinde gözde görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka doktorun görüşünü alarak hareket edilmeli ve risk oluşturanlarda beklemek yerine tedaviye başlanmalıdır.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık alanı bu sorunun tedavisinde biraz geriden geldiği söylenebilir. Yani tam anlamı ile benimsenmiş tedavi yöntemi yoktur. Doktor tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Doktorların bir bölümü ilaç kullanırken, bir bölümü ameliyatı uygun görmektedir. Son zamanlarda ise bizimde uyguladığımız lazer ve skleroterapi ön plana çıkmaktadır. Yani tedavi sizin sağlık hizmeti aldığınız doktora göre değişmektedir. Dilerseniz uygulanan tedavi yöntemlerine göz atalım.

İlaç Tedavisi (Kortizon)

Günümüzde de ilaçlar tedavide halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Geçmişte en yaygın olarak kortizon içeren ilaçlar olmuştur. Kortizon denince insanların aklına ilk gelen yan etkileri olmaktadır. Çok ciddi yan etkileri olması nedeniyle kullanımı giderek azalmıştır. Webmd.com sitesi yaptığı bilimsel çalışma ile 50’den fazla kortizon yan etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Propranolol

Günümüzde kortizon yerine daha çok etken maddesi propranolol olan ilaç kullanılmaktadır. Marka olarak baktığımızda Dideral karşımıza çıkmaktadır. Başkent Üniversitesi Hastanesinde yapılan tedavilerde genelde bu ilaç kullanılmaktadır. Yarım asır önce tansiyon tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen propranolol geçtiğimiz yıllarda hemanjiomlar üzerinde de etkili olduğu saptanmıştır. Propranolol yan etkisi yok mu? Elbette var yan etkisi olmayan ilaç neredeyse yoktur. Bu nedenle uygulama yapacak olan doktor dikkatli olması gerekir. Propranolol yan etkisine ise Healthline.com sitesinden ulaşabiliriz. Maalesef tüm hastalarda etkili değildir. Özellikle dudaklarda ortaya çıkan vakıalarda yetersiz olabilmektedir.

Lazer

Sağlık alanında kullanımı hızla yaygınlaşan lazer aynı zamanda yüzeysel damar benlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Evet, arkadaşlar sadece yüzeysel olanlarda etkilidir. Ciltten kabarık ya da derinde olan hastalarda işe yaramaz. Yüksek ısı taşıyan lazer ışını cilde uygulandığında damar yumağı tahrip olmaktadır.

Skleroterapi

Son yıllarda uygulanması hızla yaygınlaşan bir diğer yöntem ise skleroterapi olmaktadır. Varis tedavisinde kullandığımız aethoxysklerol madde içeren ilaçlar hemanjiomu seanslar halinde küçültülerek yok edilmektedir. Toplardamarın kapatılmasını sağlayan bu ilaç çok ince bir enjektör yardımı ile hemanjioma enjekte edilmektedir. Yüzeysel ya da kabarık hemanjiomlarda uygulanması mümkündür. Tabii ki bunun için önce muayene olmak gerekir.

Ameliyat

Bir diğer tedavi şekli ameliyat olup, kabaca tarif etme gerekirse sorunu keserek çıkarmaktadır. Fakat çok avantajlı olduğu söylenemez. Cilt yüzeyindekiler için kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Düşünsenize yüz bölgesinde ameliyat ile çıkarıldığını sonrasında kalacak o kocaman ve çok belirgin ameliyat izi ile hayatınızın sonuna kadar yaşamak zorundasınız. Fakat bazen de gerekli olmaktadır. Çünkü karaciğer hemanjiomu gibi sorunların çözümü yalnızca ameliyat ile yapılmaktadır. Aşağıda yer alan videoda karaciğer hemanjiom ameliyatının nasıl yapıldığı gösterilmektedir.

IDEA Klinik Hemanjiom Muayenesi Ücretsizdir

Hastalarımıza daha fazla destek olmak adına İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan kliniklerimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz. SGK güvenceniz olsun ya da olmasın sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Bunun için randevu almanız gerekir. Doktorlarımız sizlere keyifle yardımcı olacaktır.

Online Randevu Oluşturmak İçin Tıklayınız

 

Hemanjioma Hangi Doktor Bakar?

Tek bir uzmanlık ya da bölüm ismi vermek doğru olmaz. Öyle ki çocuk doktoru, onkoloji, dermatoloji, kalp damar cerrahisi ile KBB dahil olmak üzere birçok uzmanlık alanına girmektedir. Zaten bu uzmanlardan biri sorunu fark etmesi halinde sizi en uygun alana yönlendirecektir. IDEA Kliniklerde teşhis ve tedaviler kalp damar cerrahisi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Kansere Dönüşür mü?
Yazının geri kalan kısmında sizlerden gelen sorulara yanıt vermek istiyorum. En sık sorulan sorulardan biri de hastalığın kanserleşme riskidir. Yazının geri kalan kısmında bu soruya yanıt verdim. Böyle bir risk asla bulunmuyor. Tehlikeli yönü sadece büyümesi ve çevre dokuları etkilemesidir.

Kendiliğinden Geçer mi?
Evet, arkadaşlar ilk 12 ay içerisinde büyüme eğilimi olan bu hastalık geri kalan 8 yıl içerisinde ise kendiliğinden geçme olasılığı bulunmaktadır. Tabii ki 9 yaşına kadar geçmeyenler kalıcı hale gelmiştir.

Patlarsa Ne Olur?
Öncelikle kendi kendine kanama vs olmayacağını belirtmiştim. Hasta sert bir nesneye çarpması halinde kanama olabilir. Bu durumda 5 dakika boyunca temiz bir bezi bastırmanız yeterli olur.

Evet, arkadaşlar bu konu hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin sormak istediği farklı sorular varsa aşağıda yer alan yorum ve soru formundan iletebilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak konu hakkında daha geniş kapsamlı (uzmanlara yönelik) bilgilere göz atabilirsiniz. http://dergipark.gov.tr/download/article-file/73654

293 Yorum

 1. Kizim 2 bucuk aylik belinde hemanjiyom var ustelik yara kabugu tutuor bu normalmidir

 2. 3 aylik Oglumun karin bolgesinde 5×3 cm oraninda hemanjiyom var..Ve kabarmaya basladi..Aldara krem tedavisine baslatti doktirumuz uygun mudur bu tedavi yontemi etkili olur mu?kremin herhangi bir zarari soz konusu mudur?simdiden tesekkurler

 3. Benim kulağımda hemanjiom var ve estetik oldum herhangi sakıncası var mıdır

 4. Merhaba hocam beniM de oğlun iki yaşında dilinde hemanjiyon var ve dili çok büyük dideral kullanıyoruz ama fayda etmiyo çok büyüdü napmamiz lazım lütfen bi yol gösterin bize

  • Doktorun Cevabı

   dideralle gerilemediyse diğer tedavi yöntemlerine geçmelisiniz.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

 5. merhaba 3 aylik bebegimin kafasında var ve büyüyup kabarmaya basladı ne yapmam gerekir

 6. 25 günlük kızımın alt dudağında hemanjiom var bugün hafif büyüdü ne yapmalıyım doktor ilaç tedavisine başlayabilir dedi tekrar küçülür mü beklemelimiyiz

 7. Hocam 6 aylık bebeğim var kolunda hemojen var buyuyor napmmaiz lazım bekleyelim mi kendiliğinden kaybolurmu

 8. Merhaba hocam.Benim agiz tabanimda ve dilimin altinda mor renkli yaygin hemanjiom var.Bunun bir tedavisi var mi?

  • Doktorun Cevabı

   kliniğimizde muayene ücretsiz gelin değerlendirelim.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz

 9. Kızımında sırtında var ve ıcı yara seklınde oldu bu bızı cok korkutuyor

 10. Merhaba hocam. 2 aylık oğlumda tesadüfen karaciğer de 6 mm hemanji olduğu fark edildi. Edirne de oturuyorum. Kendi özel doktorumuz dışında tip fakultesı araştırma hastanesine de götürdüm. Beyin de de var mı diye baktılar çok şükür Ki yok. Şimdilik 2 ayda bir goruntuleme istediler her hangi bir tedavi başlamadı. Siz ne diyorsunuz bu konuda

  • Doktorun Cevabı

   Başkent Üniversitesi bunları ilaçla tedavi ediyor ama şu an çok büyük görünmüyor, o sebeple takip ediliyor. Doktorunuzla detaylı görüşmenizi tavsiye ederim

 11. Benim oğlum 13 yaşında doğuştan sol omzunun sırt bölgesinde yani üst bölümünde hemanjiom var doktorumuz ameliyat dedi ameliyat kolunda bir his kaybı yaparmi birde plastik cerraha gidiyoruz kalp damar doktoru yönlendirdi bizi aydinlatirsaniz sevinirim

 12. benim kizimda da 40 ciktiktan sonra üst dudaginda cikti su an 3. ayina girdi..büyümedi ne yapmamiz gerekiyor..plastik cerrahi 7 yasina kadar beklememizi söyledi kendiliginden gecme ihtimali varmis..lutfen yardim tsk

  • Doktorun Cevabı

   büyüme ihtimaline karşı bekletmeyin,05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz

 13. Dogustan yüzümde hemanjiyon var6 kez ameliyat oldum şuan göz duvarım yıkıldığı için ilerleme yapmis2ay önce gözümde kanama meydana geldiKBB ameliyat etti ama hala gözümde deri altında gözüküyor yuzumdeki elmacık kemiğine yapışmış şuan 34 yaşındaym benim sizden istediğim gözüme doğru ilerlemiş olan hemanjiyon ve elmacık kemiğine yapışmış hemanjiyonu tedavi edebilirmsnz

 14. iyi günler hocam doğuştan yüzünün sağ tarafında ve göz çevresi ve aşağı doğru yanaktan aşağı dudağına doğru hemanjiyom var yüzeysel açık renkte ve artı avret mahallinde dede bulunuyor ilaçlı tedavi uygulanıp düzgün ilaçta kullanamıyozda hasta oluyo kış döneminde ilaç kesiliyo artı çocuğçocuğun avret mahallinde olduğu yer benek bir yara oluşup ileri derece olduğunda kanama yapıyor çok tedirgin durumdayız bir çare nolur

  • Doktorun Cevabı

   0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin durumunu değerlendirelim
   Doc.Dr.Onur Gürer

 15. merhaba 1.5 ay once 3.5 yasindaki kizimin cenesinde olustu arada bir kaniyor doktor ameliyatla alalim dedi aldirmalimiyiz

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 16. iyi akşamlar 3 yaşindaki kızımın sağ kulağının arkasında buyuk bir damar hemojiomu var gorsel olarak dıkkat cekıcı ve rahatsız edıcı hemojıom olan kısımda kısa tuyler var fakat sac cıkmıyor her sene mr cekılıyor en son mr cekıldıgımızde icinin damar yumagı oldugu soylendı 5 yasından sonra amelıyat dendı o bolge kesılıp alınacak fakat sac cıkma ıhtımalı yok denıldı sert ve sıskın bır hemojıomu var sıze sormak ıstedıgım amelıyat dısındakı bır tedavı yontemını uygulasak sıslık ınıp sac cıkar mı ? baska hangı yontemlerı uygulayabılırız? tesekkur ederım.

  • Doktorun Cevabı

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir yada kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunu değerlendirebiliriz

 17. 5 aylık bebeğimin burnunda doğuştan hemanjiom var. Bende ve oğlumda da vardı. Kalıtımsal olduğunu düşünüyorum. Bizdekiler yüzde değildi ve yok oldu.
  Yüzdeki yüzeysel hemanjiom zamanla tamamen kaybolur mu?
  Teşekkürler.

 18. Kizim su an 2 aylik. Dogustan gogsunden baslayip kolunu kaplayacak sekilde buyuk bir hemanjiomumuz var. 1 aylikken univ hastanesinde dideral tedavisi basladi. Dogdugundan bu yana kolda sisme var diger koldan daha genis. Dogru tedavimi korkuyorum uygun dozda ilac veriyorum ama yinede endiseliyim.

  • Doktorun Cevabı

   1 yaşına kadar genellikle ilaç tedavisine cevap iyi olur.doz ayarlaması yapmak gerekebilir.kontrole gidin

 19. mrvetukc@gmail.com

  Merhaba ,benim kızım suan 6 aylık ve doğuştan deri altı hemanjiom var. Dr.gittik gecebilirde gecmeyebilirde ama geçebileceğini pek sanmıyorum dedi timosol göz damlası ,Locoderm 30gr ilac verdi . Alın bölgesinden gözune kadar var. Takip edelim dedi.Elimzle bastırdığımizda beyazlasıyor.Bircok kisininki bu yöntemle gecmis. BASKA tedavi yöntemleri varmi?Rica etsem sizde bir degerlendirebilirmisiniz?

 20. Merhaba bnm 12 aylık kızımın alnında kırmızı kan damlası gibi bişey çıktı ben ilk gördüğümde tırnağıyla çizmiş zannettim fakan büyüyo doktora gittik ilgilenmedi bile hemanjiom dedi daha çok küçük almaya gerek yok dedi ama bu büyüyor ne yapmalıyım yardım edermisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder