Bıyık Ekimi

Bıyığın Türk toplumunda yaygınlığı bilinen bir gerçektir, görsellik dışında karşısındaki kişiye çeşitli mesajlar vermek amacıyla da kullanılmaktadır. Çeşitli şekiller verilerek siyasi düşüncenini ifadesi ya da bıyık burma hareketiyle ilgi duyduğu kadına mesaj gönderme gibi özelliklere de sahiptir. Sıfır tıraş edilse dahi deri altındaki köklerin deriye verdiği daha koyu renk sayesinde erkeksi ifadeye katkı sağlar. Köselik gibi hiç olmaması kişide kimliğini ifade güçlüğü ya da yaralanma izi gibi durumlarda çok dikkat çekici olması kişide sosyal sıkıntıya neden olmaktadır. Fakat yaşadığınız tüm bu sorunların çözümü için bıyık ekimi yapılmaktadır. Öncelikle hangi durumlarda bıyık ekimi yapılması gerektiğine bakalım.

Yukarıda öncesi ve sonrası görüntüleri yer alan beyefendiye bıyık ekimi yanı sıra sakal ekimi işlemi de yapılmıştır. Göründüğü gibi doğaldan farksız güzel bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Hangi Hallerde Bıyık Ekimine Gerek Duyulur?
Köselik yani yüz bölgesinde hiç kıl çıkmaması: Erkeklerin en çok canını sıkan sorunların başında sakal yada bıyık çıkmaması gelmektedir. Kıl kökleri olmadığı için herhangi bir ilaçla çözüm olmaz. Bu durumda en mantıklı çözüm bıyık ekimi yaptırmak olacaktır.

Rahatsız edecek kadar seyrek çıkması
Bir çok insanda saç, sakal ve bıyıkların seyrek oluşu rahatsızlığa neden olmaktadır. Yine aynı şekilde kıl kökleri olmaması nedeniyle sonradan ilaç yada kozmetik ürünlerle çıkması mümkün değildir. Yapılması gereken işlem bıyık ekimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ameliyat izi: Sağlık amaçlı yapılan bazı uygulamalar o alanda kalıcı ize neden olmaktadır. O nedenle yapılan ameliyat sonrası o bölgede sakal yada bıyık çıkmaması halinde mutlaka o izi ekim yaptırarak kapatmak gerekir.

Saçkıran (Alopecia Areata) : Özellikle gençlerde ve genç yetişkinlerde sık görülen saçkıran 3 gruba ayrılmaktadır. Alopecia Areata saçın bir yada birden farklı noktasında görülürken Aloecia Totalis ise saçların tamamında dökülmeye neden olmaktadır. Alopecia Universalis ise vücutta bulunan tüm kılların dökülmesi anlamına gelmektedir. Bu süreçte erkeklerde sakal ve bıyıklarda tamamen dökülebilir. Saçkıran tedavisi mümkün bir hastalık olmasına karşın çoğu zaman kıl köklerinin ölmesi ile sonuçlanmaktadır. Saçkıran tedavisinde önerimiz SADBE olmaktadır. 1 Yıl içerisinde çıkmayan bıyık ve sakal bölgesine ekim yaptırmanız önerilir.

İki tarafın eşit olmaması: Bazen bıyık ve sakallarımız olmasına karşın estetik yönden bazı kusurlar olabilmektedir. Bunların en başında iki tarafın eşit olmaması gelmektedir. Yapılan ekim işlemi ile daha güzel bir görünüme kavuşursunuz.

Yanık izi: İnsan yaşamı boyunca bir çok kaza ile karşı karşıya kalabilir. Vücudumuzda oluşan yanıklar genelde o bölgede kıl köklerinin yok olmasına neden olur. Yanık izi daha dikkat çekici olup, yanık izi kapatma ekimi ile sadece 30-60 dakika içinde hayal ettiğiniz görünüme kavuşursunuz.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?
Günümüzde yüzlerce binlerce saç ekimi yapan yer ve uzman bulunmaktadır. Bunlar FUT yada yeni yöntem olan FUE ile yaparken bıyık ekimi sadece FUE ile yapılması gerekmektedir. Estetik açıdan nasıl yapıldığı çok önemlidir. Doğru açılarla yapılmayan bıyıklar her yöne doğru bakan dağınık bir şekilde çıkar bu sebeple hepsi aşağı yani dudağa doğru bakan 35-40 derece açılarla ekilmelidir.

Ekim Doktor Tarafından Yapılmalı
Kesinlikle bıyık ekimi kadar basit olmayıp, uzman doktorun bizzat kendisi tarafından yapılmalıdır. Yardımcı personellere yaptırılmayacak kadar ciddi bir işlemdir. Kıl yapısının daha kalın olması sebebiyle tercihen enseden değil sakalın alt kısımlarından alınan kökler ekilmelidir. Sakalı olmayanlar için enseden almak tek çözümdür.

Her kök tekli olacak şekilde ekilmeli asla gurup halinde ekilmemelidir çünkü doğal bıyıkların hepsi teklidir. Yerleştirmek için kanal açılmamalı iğne ile açılan küçük deliğe ekim yapılmalıdır. Kanal açılarak yapıldığında çukurluklar oluşur. Bunlara dikkat edilmesi durumunda doğal bıyıktan ayırt edilemeyecek kadar doğala yakın bir görünüm elde edilir.

Bıyık Ekimi Uzmanları
Kliniğimizde bu işi Op. Dr. Atilla KAYA yapmaktadır.

Kıl Kökü Sayısı Ne Kadar Olmalı?
Bu tamamen kişinin isteğine bağlı olarak belirlenen bir durumdur. Yara izi gibi alanlara genellikle 100 kök yeterli olmaktadır. Seyrekliği sıklaştırmak için 300-400 kök yeterli olur. Hiç bıyığı olmayan birine sıklık beklentisine göre 500-800 kök arası ekim yapılabilir. Abartılı beklentisi olanlara bu sayıların daha yüksek olması gerekir.

Bıyıklar Kaç Yaşında Çıkar?
Bunun için öncelikle şunu söylemek lazım sabırla 21 yaşına kadar beklenmelidir. 14-15 yaşında terlemeye başlar genellikle 18 yaşında son halini almış olmasa da belirginleşir. Bu süre zarfında herhangi bir ürün kullanmak durumu değiştirmez çünkü tamamen yumurtalıkların gelişmesiyle salgılanmaya başlayan testosteron hormonunun etkisiyle çıkar.

Bıyık Çıkması İçin Ne Yapmalı?
Bıyığı geliştiren tek faktör hormonlardır. Eğer kök varsa ve hormonlar yeterli düzeydeyse mutlaka çıkar. Çıkmadıysa ya hormon eksiktir dışarıdan alınır ya da kök yoktur ki bu durumda tek çözüm ekimdir. Piyasada sakal-bıyık çıkardığını iddia eden bir çok ürün vardır ve bunlar tamamen para tuzağıdır. İnsanların zayıf noktaları üzerinde para kazanmaya çalışan ve hiçbir tıp eğitimi olmayan kişilerin çıkardığı ürünlerdir.

Bıyık Ekimi Kaç Yaşında Yapılır?
Yukarıda yazıldığı gibi 21 yaşından önce ekim yapılmamalıdır. Ancak yara izi, ameliyat izi gibi bölgesel kayıplarda bıyıklar son halini aldıysa her yaşta ekilebilir. Ekimin üst sınırı yoktur en yaşlı vakıa 72 yaşında olmuştur.

Bıyık Ekim Fiyatı Ne Kadar?
Tamamen ekilecek kök sayısına bu da kişinin beklentisine bağlıdır. 1 kök ekim ücreti 10 TL dir.

Bıyık Ekimi Sonrası Süreç Nasıl Olur?
Tüm yapılan ekim işleminde şok denilen bir süreç yaşanabilmektedir. Ekimi yapılan kıllar büyük ihtimalle 2-8 hafta içinde dökülebilmektedir. Bu süreçten sonra 6-12 ay içerisinde ekimin son hali ortaya çıkmaktadır. Şok dökülme sakın sizi korkutmasın. Bu durum kesin olmayıp, bazen bir bölümü dökülebilir, bazen hiç dökülmeyebilir.

Daha Fazla Bilgi İçin
Sakal yada bıyık ekimi yaptırmayı düşünenler İdea Klinik’in İstanbul ve Ankara’da bulunan kliniklerinden yararlanabilirler. Sadece 1 saat içinde daha farklı bir görünüme kavuşursunuz. Daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızda yer alan adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. Hocam merhaba yaşım genç ve bıyığımda dikine yara izi var sol üst dudağım tarafında ama ince bir çizgi ve uzun bir çizgi değil kısa bir alan ileriki zamanlarda diğer kıllarım bu yara izini kapatırmı yoksa yine görünürmü uzatılarak bu yara izi kamufle edilirmi 1cm kadar uzunluğu

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   uygun şekilde ve sıklıkta ekim yapılarak kamuflaj sağlanabilir,istenen sıklık için skar dokusu olduğu için birkaç seans ekim yapmak gerekebilir. Fakat pandemi nedeniyle ekimlere ara verdim,vaka sayısı günlük 100 vakanın altına düşünceye kadar başlamayı düşünmüyorum.

 2. Hocam bıyığım da ufak bir boşluk var orası için ne kadar ücret ödemem gerekli serce parmağın ucundan biraz daha ufak ankarada yeriniz var mı

 3. Merhaba. Yaşım 18 bıyığım sert ve seyrek ve ortası boş.2 sene önce gürdü ben sevmedigim için iple kaldırıyordum.ama seyrek olan yerlerde kök var çıkması için ne yapmam lazım teşekürler.

  • Doktorun Cevabı

   bıyığınız küsmüş olabilir,kıl kökü her çekmede hasarlanır ve bir daha kıl çıkaramaz hale gelebilir.hiç çıkmayabilir.sadbe deneyebilirsiniz.

 4. HOCAM RESMİ İŞTE ÇALIŞIYORUM HERGÜN TRAŞ OLMAK ZORUNDAYIM. EKİMDEN İTİBAREN KAÇ GÜN SONRA TRAŞA BAŞLAYABİLİRİZ?

 5. Bıyık ekiminden sonra ekilen bölgeden
  Dökülen kıllar geri çıkıyormu ?

 6. Hocam hangi ildesiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim