Makat Apsesi (Perianal Apse) Nedir, Neden Olur, Nasıl Boşaltılır?

Makatta ağrı, şişlik ve kendi kendine patlaması halinde kötü kokulu akıntıya neden olan makat apsesi, acil müdahale gerektiren anal bölge hastalıklardan birisidir; çünkü müdahale edilmeden geçen her dakika makat fistülü riskini artırmaktadır. (1,2).

Makat Apsesi Ne Demek?

Anal apse ya da makat apsesi, sorunun genel adını belirtmek için kullanılır. Çünkü apseler kendi içerisinde 4 gruba ayrılır. Bunların en sık görülen türü: perianal apse ve sırasıyla ischiorectal, intersphincteric ve supralevator apse olarak ayrılmaktadır. (3,4,5,6).

Ramanujam ve arkadaşlarının 1023 hasta üzerinde yaptıkları çalışma sonucu: 437 kişi perianal, 233 kişi ischiorectal, 219 kişi intersphincteric ve 75 kişi ise supralevator apse olduğunu belirtilmiştir.

Bu ayrıştırmanın nedeni apsenin görüldüğü yer ile alakalıdır. Aşağıda yer alan görselde apselerin yerleşim yerleri mavi renkte gösterilmiştir. Makat apsesi çocuklar dahil, tüm yetişkinlerde görülme olasılığı vardır. Görülme sıklığı ise: Her 100.000 kişiden 16’sı şeklinde araştırma sonuçları ile görüyoruz. (7).

Makat apsesi

Yukarıda yer alan görselde de gösterildiği şekliyle apseler, cilt yüzeyine yakın ya da daha derin yerleşimli olabilmektedir. Bu nedenle apse belirtilerinde türe göre farklılıklar olabilir.

Perianal Apse Neden Oluşur?

Sorunun kaynağı: Anal kanal içerisinde bulunan salgı bezlerinin tıkanması ve bakterilerle enfekte olmasıdır. Enfeksiyona neden olan aerobik ve anaerobik (oksijene gerek duyan, duymayan) bakteriler ile alakalıdır.

Anaerobik bakteriler arasında: bacteroides fragilis, peptostreptococcus, prevotella, fusobacterium, porphyromonas ve clostridium en sık görülen türüdür. Aerobik bakteriler arasında ise: staphylococcus aureus, streptococcus ve escherichia coli yer almaktadır. (8).

Anal Apse İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Değerli arkadaşlar, makatta apse riski oluşturan hastalıklar: crohn, hiv, anorektal kanser, anal fissür ve diyabet olabileceği gibi; anal ilişki ya da anüs içine sokulan yabancı cisimler ve travma kaynaklı da olabilir. Öyle ki yapılan bilimsel çalışmalardan birinde: sigara kullanımının apse riski içerdiği ortaya konmuştur. (9).

İshal: Vasilevsky ve Gordon tedavisini yaptığı 103 hastanın ishal olduğunu bildirdi. (10).

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Makatta ağrı: En belirgin apse şikayetleri arasında yer almaktadır. Anüs kenarında, zonklama şeklinde ağrı oluşur. Oturduğunuzda, ağrının arttığını fark edersiniz. Tabii ki makatta ağrının nedeni sadece apse değildir.

Makatta Şişlik: Bir diğer belirti ise anüs çevresinde şişlik olmaktadır. Üzeri kızarık olan bu şişlik, dokunduğunuzda ağrı da artışa neden olmaktadır.

Anal apse belirtileri

Ateşlenme, Titreme: Apsenin daha derinlerde olması halinde, cilt yüzeyinden şişlik ve kızarıklık olmayabilir. Ağrıya ek olarak, ateşlenme ve tir tir titreme şeklinde şikayetler eşlik edebilir.

Makatta Akıntı ve Kötü Koku: Perianal apse, cerrahi müdahale ile boşaltılması gecikirse, kendi kendine patlayacaktır. Tabii ki bu durum sarı renkli akıntı (irin akıntısı) ve ciddi anlamda kötü kokuya neden olmaktadır.

Dikkat! Apsenin kendi kendine patlaması, sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. Siz mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Çünkü tam olarak drene edilmesi ve fistül varlığı incelenmesi gerekir.

Apse İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Apse teşhis ve tedavisi için, genel cerrahi uzmanı tercih etmek gerekir. İmkanınız varsa, proktoloji (makat bölgesi hastalıkları) konusunda deneyimli bir hekim tercih edin; çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniş ve kendi içerisinde branşlara ayrılmaktadır.

Unutmamanız gereken bir diğer husus, apsenin en geç 24 saat içerisinde boşaltılması gerektiğidir; çünkü her geçen dakika fistül riski artacak, kendi kendine patlama olasılığı gibi riskler ortaya çıkacaktır. Bu sorun ile akşam ya da hafta sonu karşılaşmanız halinde, hastanelerin acil servislerinden yardım alabilirsiniz.

Acil servislerden yardım almanız halinde, ayrıca genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir; çünkü her apse belli ölçüde fistül riski oluşturur. Fistül, tespit edilmesi halinde, gerekli tedavi genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlar, yazının giriş kısmında belirtildiği gibi, apseler makat bölgesinin 4 farklı noktasında oluşabilir. Bu nedenle muayenede farklılıklar bulunmaktadır: Perianal apsenin ciltte neden olduğu şişlik, kızarıklık, gözle görülürken; diğer apseler herhangi görünür bir belirti oluşturmaz.

Bu yüzden gözle kontrol, rektal tuşe, (parmakla makat muayenesi) yanı sıra MR ve Endoanal ultrason cihazları ile yapılır. Bu cihazlar: apsenin yerini tespit etmede kolaylık sağlar.

Perianal Apse Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine ya da ilaçla geçecek bir sorun olmadığını bilmelisiniz. Tek çözüm yolu: Apsenin cerrahi müdahale ile boşaltılmasıdır. Bunun için genel cerrahi uzmanına müracaat etmelisiniz.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Perianal apse boşaltma işlemi ciltte 1-2 cm kesi ile mümkündür. Cilt altında biriken irin, bu kesikten dışarı fırlayacaktır. İşte bu noktadan sonra, hastanın ağrısı %90 azalarak, rahatlama hissedecektir. İşlem öncesi bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) işlemi yapılmaktadır. Böylece ağrısız bir işlem olduğu söylenebilir. Aşağıda yer alan videodan nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Doktorunuz apseyi boşalttıktan sonra, gerek görmesi halinde drenaj uygulayabilir. Drenaj ile tekrarlama riski ortadan kaldırılır. Yapılan kesi için dikiş atmaya gerek yoktur.

Sağlıklı insanlarda antibiyotik gerekmez; fakat diyabet ve fakat bağışıklık sistemi zayıf olan hastalara önerilebilir. Bu durum doktorlar arasında farklılık gösterebilir.

Makat Apsesi Kremi Var mı?

Google arama sonuçlarında “makat apsesi kremi” kelimesinin önce çıktığı görülüyor. Bu durum insanların bu kelimeye verdiği önemi göstermektedir. Öncelikle böyle bir ürün ile karşılaşmadığımı belirtmek istiyorum. Ayrıca anal apseler ilaç ya da krem ile tedavi edilemez.

ÖZET

Makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi şikayetleri kesinlikle ciddiye almalıyız. Makat apsesi yanı sıra fissür, fistül, hematom sorunların belirtisi olabilir.

Apse fark edildiği andan itibaren, vakit kaybedilmeden doktora müracaat edilmesi gerekir. Çünkü geç kalının her dakika, fistül riskinin artması demektir.

Sadece apsenin boşaltılmasına odaklanmayın. Sonrasında gelişmesi muhtemel fistül problemine hazırlıklı olun.

En önemli hususlardan biri de apsenin nedenlerini araştırmak olmalıdır. Apse nedenleri arasında: İnflamatuar bağırsak hastalıkları yanı sıra makat kanseri olabilmektedir. Bu nedenle altta yatan neden ortaya konmalıdır. Yoksa yeniden apse olması muhtemeldir.

KAYNAKLAR

1. Mappes, H. J., & Farthmann, E. H. (2001). Anal abscess and fistula. In Surgical Treatment: Evidence-Based and Problem-Oriented. Zuckschwerdt.

2. KOÇ, O., SARI, Y. S., TUNALI, V., & ŞAHİN, O. Perianal Apse Sonrası Perianal Fistül Gelişimi.

3. Sahnan, K., Adegbola, S. O., Tozer, P. J., Watfah, J., & Phillips, R. K. (2017). Perianal abscess. Bmj, 356, j475.

4. Hogan, A. M., Mannion, M., Ryan, R. S., Khan, W., Waldron, R., & Barry, K. (2013). Beware the ischiorectal abscess. International journal of surgery case reports, 4(3), 299-301.

5. Millan, M., García‐Granero, E., Esclápez, P., Flor‐Lorente, B., Espí, A., & Lledó, S. (2006). Management of intersphincteric abscesses. Colorectal Disease, 8(9), 777-780.

6. Prasad, M. L., Read, D. R., & Abcarian, H. (1981). Supralevator abscess: diagnosis and treatment. Diseases of the Colon & Rectum, 24(6), 456-461.

7. Adamo, K., Sandblom, G., Brännström, F., & Strigård, K. (2016). Prevalence and recurrence rate of perianal abscess—a population-based study, Sweden 1997–2009. International journal of colorectal disease, 31(3), 669-673.

8. Brook, I. T. Z. H. A. K., & Frazier, E. H. (1997). The aerobic and anaerobic bacteriology of perirectal abscesses. Journal of clinical microbiology, 35(11), 2974-2976.

9. Devaraj, B., Khabassi, S., & Cosman, B. C. (2011). Recent smoking is a risk factor for anal abscess and fistula. Diseases of the Colon & Rectum, 54(6), 681-685.

10. Vasilevsky, C. A., & Gordon, P. H. (1984). The incidence of recurrent abscesses or fistula-in-ano following anorectal suppuration. Diseases of the Colon & Rectum, 27(2), 126-130.

400 Yorum

 1. Hocam merhabalar 2 gün önce makat deliğimin yan tarafında bir şişlik vardı ve hemen acile gittim acile gittiğim doktor basur olduğumu söyledi ve genel cerrahine randevu almamı istedi şuan şişlik halen devam ediyor ilaçların hiç bir etkisi olduğunu düşünmüyorum genel cerrahi randevumada 5 gün var bu süreçte ne yapmalıyım her vakit sızlıyor uyuyamıyorum oturamıyorum zar zor yatıyorum 5 günlük süreçte nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz?

  • Doktorun Cevabı

   Daha önce kabızlık ve tuvalette uzun kalma gibi durumlarını varsa basur olabileceğiniz düşündürür, Ama birden bire oldu ise apse, Hem yada tromboze hemoroid olabilir. Muayene olmalısınız.

 2. Makat ile kuyruk sokumu arasında çok çok küçük hafif ağrılı bir şişlik farkettim. Genel cerrahiye muayene oldum hemen aynı gün doktorum makat içini muayane etti içeriden gelen bir enfeksiyon olmadığını fakat derinin üst tabakasinda hafif bir Sivilce gibi enfeksiyon geliştiğini söyledi, tahristen olabilir dedi. Mercimek tanesi kadardı boşaltmadi o yüzden. Antibiyotik hap ve krem verdi kullanıyorum. Ağrısı tamamen geçti 2 günde ve iyice küçüldü nokta gibi oldu ama hala yok olmadı sanki orda kist oluşmuş gibi duruyor. Ne yapmak lazım hocam? İlla kesilmesi mi lazım? Antibiyotik bitince büyüyüp makat apsesine dönüşür mü?

  • Doktorun Cevabı

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek yorum yapmak zor. Yada 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.

 3. hocam selam. internetten araştırıp öğrendiğime göre makat apsesi var bende. yaklaşık 1 haftadır böyle ilk başta büyük abdestimi yaparken kan geldi sonrasında kontrol ettiğimde ise küçük sivilce gibi bir şey var. ne yapmam gerekiyor?

  • Doktorun Cevabı

   Makat apsesi varsa gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

 4. Hocam benım hemoroıd sorunum var kabız oldukdan sonra makatda sivilce cıktı sonra kendılıgındrn patladı sımdk regli dönemım yaklasdı tektar şişdi acaba bu apsenın reglı donemıne denk gelmesi ve tekararlamsı normalmı

  • Doktorun Cevabı

   Apse var ise mutlaka muayene olup bir proctoloji uzmanından görüş almalısınız. Eğer apse varsa ve zamanında tedavi edilmez ve geçirirse fistüle neden olabilir. Fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır. Muayene için Size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.

 5. Makatla yumurtalıklar arasında şişlik var ve çok şiddetli bir şekilde ağrı yapıyor bunum geçmesi için ne yapabilirz

  • Doktorun Cevabı

   Peri anal apse, gecikmeden tedavi edilmesi gerekir. Eğer apse tedavisi gecikirse anal fistül oluşabilir, fistülün tedavisi zor, Uzun ve zahmetlidir. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip tedavisini yaptırabilirsiniz. Corona enfeksiyonuna yönelik yüz önlemleri aldık ve hastane karmaşasından uzak gönül rahatlığı ile tedavisini yaptırabilirsiniz.

 6. Hocam zoratenin adlı ilacı kullanıyordum makat bölgemde apse çıktı
  Genel cerrahım apse ameliyatı sonrasında zoratenin adlı ilaçtan kaynaklandığını söyledi
  Sizin bu konudakş görüşünüz nedir

  • Doktorun Cevabı

   Zorateninin direk böyle bir yan etkisi yok ama makat bölgesinde kuruluğa, kuruluk nedeniyle tahrişe neden olup apse oluşmuş olabilir.

   • Daha önce buna benzer bir şikayetle gelen hasta olmuş muydu ya da benzeri bir vaka

    • Doktorun Cevabı

     Hayır, hatırlamıyorum.

     • Teşekkür ederim

     • Hocam büyük abdest yaparken irine benzer sarı akıntı geliyor ne yapmam lazım veya hangi ilaci kullanmam lazim bilgi verirseniz sevinirim

     • Doktorun Cevabı

      Muayene ile değerlendirmek gerekir. Anal apsemi yoksa fistülle bağlı mı? 05426210888 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.

    • Hocam merhaba 3 gün önce makatımda apse şikayetiyle doktora gittim drenajla apseyi boşalttı 2 gün iyidim ama 3. Gün çok çok hafif bi ağrı var bu normalmi

     • Doktorun Cevabı

      Apsenin açılmasıyla yaptığı bazınç ortadan kalkar ve ağrı azalır,kesiden akmaya devam eder eğer yapılan kesi küçük ve erken kapanırsa tekrar içerde birikmeye başlar ve ağrının artmasına neden olur. Tekrar ağrı oluştuysa gecikmeden doktorunuza görünün, kapanmış olabilir, makat apselerinin tedavisinin gecikmesi fistüle zemin hazırlar, fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

 7. Makat deliğinin sol kısmında küçük veya büyük şişlik oluyor hocam 2 3 senede bir olurdu bugün tekrar oldu ve şişkinliği indi hocam ne yapmam lazım

  • Doktorun Cevabı

   Oluşan şişlik anal hematom yada hemoroid düşündürüyor. Kabız oluyorsanız ıkınmaya bağlı bu şişliğin oluşması normal. Apseye bağlı olsaydı arkasından akıntı vb şikayetler olurdu. Şikayetleriniz makat hastalıklarına başlangıcı, Bir psikoloğa muayene olup önlem almanızı öneririm.

 8. selam hocam hemen hemen bır haftadan beri çok şiddetli bi yanma ve kaşıntı var agzı cok az iç basur diolar yapmadıgım şey kalmadı daysnacak gucum yok artık bu acıya neyapmalıyum lutfen yardımcı olsanız

  • Doktorun Cevabı

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Anal fissür düşündürüyor. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 9. Mrb hocam daha önce küçüktü sonradan tuvalet ihtiyacı sırasında kanamalar başladı ve şuan makatta tam noktasında sarılıklar var ne yapmalıyım

  • Doktorun Cevabı

   Muayene olmalısınız, kanamanın nedeni mutlaka tespit edilmeli, gerek duyulunca anoskopi muayenesi yada duruma göre kolonoskopi yapılabilir

  • Merhaba ben ameliyat oldum ama müthiş ağrılarım var halen tam bir hatfa oldu ameliyat olalı bu ağrıları nasıl hafifletirim beni deli edecek bu ağrılar allah aşkına bi çare lütfen

   • Doktorun Cevabı

    Tam boşaltılamamış olabilir, Yada kesi kapandı ise içerde tekrar apse birikmiş olabilir veya yemi nur sorun eklenmiş olabilir, doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri