Makat Çatlağı Kremleri Tedavi Eder mi?

Makat çatlağı, akut (henüz yeni oluşmuş) ya da kronik (uzun süredir var olan) bir hastalık şeklinde iki gruba ayrılır. Tedavi yöntemleri de bu ayrıma göre kremler yanı sıra botox gibi ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır. Aynı zamanda LIS dediğimiz cerrahi yöntemde uygulanmaktadır. (1).

Bu makalede makat çatlağı kremleri ile ilgili merak ettiğiniz hususları bulacaksınız. Anal fissür hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için WhatsApp hattımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Makat çatlağı kremi olarak satılan ürünlerin büyük bir bölümü etken madde olarak Nitrogliserin içermektedir. Rectoderm, Anrecta ve Rectogesic isimli kremlerin hepsi %0,4 oranında nitrogliserin içermektedir. (2).

Aynı zamanda bitkisel makat çatlağı kremi kategorisinde alabileceğiniz ürünlerde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anuflex bu kategoride bir adım öne çıkmaktadır.

Anuflex

Makat çatlağı kremleri, etken maddeleri ve fiyatlarına dair bilgilerle devam etmek istiyorum. İlk olarak bitkisel makat çatlağı kremi olarak ayırdığımız Anuflex ile başlamak istiyorum.

Anuflex

Anal fissür kremi denince ilk akla gelen isimlerden biri Anuflex merhem diyebiliriz. %100 Bitkisel içeriği yanı sıra 119,50₺ gibi ekonomik fiyatı ile size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

Anuflex etken maddesi: Aynı safa yağı ya da Latince tabiri ile (Calendula Officinalis Flower Oil) kaslarda gevşemeyi kolaylaştırmaktadır. Anal fissür hastalarının en önemli sorunu da kasların kontrolsüz şekilde kasılması (kramp ya da spazmı) diyebiliriz. Aynı safa yağı kasları gevşetme özelliğine sahiptir.

Ayrıca karanfil yağı ille bitkisel uyuşturucu etkisi göstermektedir. Böylece dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrının önüne geçmektedir.

Anal fissür hastalarında ağrı ve kanama kadar, kaşıntı da sık görülen semptomlar arasında yer almaktadır. Anuflex içerisinde yer alan bitkisel maddelerden biri de meyan kökü ektraktı: bitkisel kortizon olarak da tabir edilen bu bitki ile kaşıntı şikayetine çözüm olmaktadır.

At kestanesi özü ile de makat çatlağı kanamasının önüne geçmektedir. At kestanesi özü damarları daraltarak kanamayı durdurmaktadır.

Sarı kantaron yağı ise iyileşmesi hayli zor olan çatlağın (fissür) hücre yenilenmesini hızlandırarak kısa sürede iyileştirmektedir.

Allantoin sürüldüğü bölgeyi ferahlatırken, lanolin ise anüs içerisinde yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Böylece dışkı anüsten daha kolay geçmesi sağlanır. ZincOxide mikrop öldürücü etkisi ile çatlağı zararlı bakterilerden korumaktadır.

Rectoderm

Rectoderm

Nitrogliserin içerikli ürünlerden biri de Rectoderm olarak karşımıza çıkmaktadır. GENVEON İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. tarafından 30ml tüplerde takdim edilmektedir. Etken maddesi nitrogliserin, yardımcı maddeler olarak ise propilen glikol ve lanolin içermektedir.

Rectoderm fiyatı: 510,42 TL’ye satıldığı görülmektedir. Belirtilen fiyat 4 Şubat 2023 tarihinde güncellendi.

Rectoderm Nasıl Kullanılır?: doktorunuz farklı bir öneride bulunmaması halinde günde iki defa, dışkılama sonrasında anüs içerisine dairesel şekilde sürmek yeterli olacaktır.

Rectogesic

Rectoderm ile aynı etken maddeyi içermesine ve aynı boyutta olmasına karşın biraz daha ekonomik olduğu söylenebilir. CONSENTİS İLAÇ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ tarafından üretilmektedir. (3).

Rectogesic Krem Fiyatı: 414,78 TL’ye satılmaktadır. Belirtilen fiyat 4 Şubat 2023 tarihinde belirlenen halidir.

Anrecta

Makat çatlağı kremi

Etken maddesi nitrogliserin olan bir diğer krem ise Anrecta ismi ile karşımıza çıkmaktadır. Yine aynı şekilde %0,4 nitrogliserin ve 30ml tüp şeklinde üretilmektedir. Ruhsat sahibi olarak FARMASEL İLAÇ VE SANAYİİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ görülmektedir..

Acrecta Fiyatı: Şuan 393,82 TL’ye satılmaktadır. Belirtilen ücret 4 Şubat 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Nitrogliserinli kremler genelde kullanım şekilleri hep aynıdır. Doktorunuz aksini belirtmediği taktirde günde 2 defa kullanabilirsiniz.

Peki nasıl kullanacağız? Öncelikle dışkılama sonrası kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Parmağınıza nohut büyüklüğünde sürerek (anüs iç kısmına 1 cm içeriye) dairesel şekilde sürmek gerekir. Özür dileyerek tekrar belirtmek istiyorum.

Kremi anüs dışına değil, parmağı anüs içine (1-1,5 cm iç kısma sokarak) sürmek gerekir. Amaç sorun oluşturan kaslara ulaşmak gerekir.

Nasıl Etki Eder?

Nitrogliserin içeren kremlerde (Rectoderm, Anrecta ya da Rectogesic) etki mekanizması: nitrogliserinin, kontrolsüz şekilde kasılan sfinkter kasını rahatlatma, gevşetme şeklinde etki etmektedir.

Bu ürünlerde uyuşturucu ya da ağrı kesici etki yoktur. Bu nedenle dışkılama öncesinde Anestol Merhem kullanmanız önerilir.

Bitkisel anal fissür kremi, Anuflex içinde yer alan birden fazla bitkisel içeriği ile sadece kasları gevşetmekle kalmaz aynı zamanda ağrı önleyici, yara iyileştirici ve kanamanın önüne geçici etkileri bulunmaktadır. Anuflex tek başına yeterli olur. Ayrıca, Anestol gibi uyuşturucu merhem kullanmak gerekmez.

Yan Etkileri Var mı?

Anuflex merhemin herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir. 3 Yaş üzeri tüm bireylerin kullanımı uygundur.

Gliserin Trinitrat (Nitrogliserin) içeren kremlerde dikkatli olmak gerekir. Ürünlerin kullanım talimatlarına baktığınızda 18 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin kullanmasını önermemektedir. Aynı şekilde hamile ve emziren annelerde kullanmaması gerekir. (4).

Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar ise doktor kontrolünde, dikkatli kullanması gerekir. Yan etkilerine bakacak olursak yaygın olarak baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı sıkça karşılaşılmaktadır.

Seyrek olarak ise hipotansiyon, anüs bölgesinde yanma ve kaşıntı görülmektedir.

Aşağıda yer alan bağlantıda Rectoderm tarafından hazırlanan kullanım talimatı yer almaktadır. Mutlaka göz atmanızı öneririm. https://www.ideaklinik.com/wp-content/uploads/2018/11/Rectoderm-Krem-Kullanma-Talimati.pdf

SONUÇ

Anal fissür tedavisinde kremlerin yeri vardır. Tedavi başarı oranı ise %50 düzeyindedir. Yani iyileştirmesi %100 mümkün değildir. Tabii ki botox ya da cerrahi müdahale öncesi, doktorunuzun da önerisi ile kullanmanız uygundur.

Olumlu etki etmemesi halinde botoks ya da ameliyat ile tedavi olabilirsiniz. Biz makat çatlağı ameliyatını önermiyoruz. Çünkü dışkı kaçırma gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Kremin etki etmemesi halinde başarı oranı %95 gibi yüksek olan botox uygulaması öneriyoruz.

KAYNAKLAR

 • 1. Ersan, Y., Yavuz, N., Çiçek, Y., Ergüney, S., & Kuşaslan, R. (2004). Anal fissürlerde medikal tedavi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 35(4).
 • 2. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.
 • 3. Tjandra, J. J., Tan, J. J. Y., Lim, J. F., Murray‐Green, C., Kennedy, M. L., & Lubowski, D. Z. (2007). Rectogesic®(glyceryl trinitrate 0.2%) ointment relieves symptoms of haemorrhoids associated with high resting anal canal pressures. Colorectal Disease, 9(5), 457-463.
 • 4. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.

78 Yorum

 1. Merhaba hocam 3 gündür dışkı yaparken ve yaptıktan sonra cam kesiği gibi bir acı oluşuyor ve tuvaletten sonra saatlerce ağrı oluyor ve peçeteye az bir kan geldi 2 gündür oturma banyosu yapmaya ve recbutin rectoderm kremlerini kullanmaya başladım doktora gitmedim anal fissür olduğunu düşünüyorum doktora gitmeli miyim?

  • Doktorun Cevabı

   ilk başta anal fissür düşündürüyor özellikle cam kesiği hissi anal fissüre özgüdür.ama kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelir

   • Hocam 24/03/2022 tarihinde anal çatlak oldum sol ağırlıklı lenfolar çıktı lenfoların kendini koruyan mikroplara karşı olduğunu söylediler cipro ve redekain kullanıyorum günde üç kez lavibaya çıkıyorum oturma banyosu yapıyorum .lakin cam kesiği gibi tuvalete çıkıyorum 4 adet çatlak var hangi kremi önerir yada hangi tedaviyi olmam gerekiyor teşekkür ederim

 2. İyi günler hocam ben 20 yaşındayım bendeki sorun makat bölgesinde eğilip kalkarken veya otururken bı ağrı olması 3 4 günde bir tuvalete gidiyorum ve zorlanıyorum. Bı kaç gündür oturup kalkarken ağrıyla beraber sanki makatda bir seyler hareket ediyor gibi hissettiriyor kanama yok fakat batma kaşınma gibi sorunlar vardı. Bana onerebileceginiz krem veya bir yöntem varmıdır.

  • Doktorun Cevabı

   şikayetleriniz başlayalı 3 haftadan fazla olmuşsa ilaç tedavisine cevap vermez.ya botulinum enjeksiyonu yada ameliyatla tedavi olmanız gerekir.yalnız hastalığın nüksünü önlemek için ,daha kolay iyileşme,makat hastalıklarından korunma için birtakım önlemler almak gerekiyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız.bol sebze ve meyve yemeli,bol su içmeli,günlük kuru incir-kayısı tüketmelisiniz.spor yapmak yürümek barsak hareketlerini arttırır.en azından günlük düzenli yürüyüşler yapmalısınız.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz,bu rahat dışkılamayı sağlar ve dışkılamaya bağlı ağrıyı azaltır.dışkılamadan önce yine anestol pomat kullanabilirsiniz.

 3. Iyi günler hocam ben senelerdir bu hastalığı çektim sonunda ağrılara yenik düştüm ve doktora gittim herhangi bir temas olmadan muayene oldum ameliyat de ertesi günü ameliyat oldum 8 şubat bugün şubatın 27 ve hala ağrılarım devam ediyor bu normal mi yoksa bir sorunmu var bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

 4. Sadece ılık suyla iyiletmek mumkynmu

 5. Hocam merhabalar iki ay once sezeryan dogum sonrasi basladi bende anal fissur cam kiriklari hissi ilk hafta olup gecmesine ragmen kanamalar ara ara devam ediyordu son birkac gundur siddetli agrilar yine devam ediyor rectoderm krem ve fito krem verdi doktor.Fito kremin bir faydasi olur mu ayrica bu kremleri emziren anneler kullanabilir mi? Ameliyatsiz tedavide bolgesel bir anestezi mi kullaniliyor?bilgilendirirseniz sevinirim.

 6. Merhaba Anal fissurr kaç günde iglesir acaba ?

 7. Anal fissurun bisiklete binmek ile iliskisi var mi

 8. Genel cerahiden Bana kartos ilaci yazildi nasil kullancam tam hastalim nwdir diye soramadim neden yazdi bu ilaci nasil kullancam

  • Doktorun Cevabı

   sanırım hemoroid düşünmüşler.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.kullanım şekline prospektusdan bakabilirsiniz

 9. hocam recdorim krem aldım makatın içinemi dışınamı sürülecek

  • Doktorun Cevabı

   makatın içine uygulayacaksınız.doza dikkat etmelisiniz,başağsrısı yapar.mutlaka beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalır ,tuvalette uzun kalıp ıkınırsanız hastalığınızın iyileşmesi gecikir,nüks edebilir.

 10. hocam botox yaptırdın kaç günde tedavi edet sizce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Destek
İletişim