Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

“Ben aldırma sonrası hiç bir iz kalmaz” diyerek net konuşmak, garanti vermek doğru bir yaklaşım değildir. Lütfen bu şekildeki aldatıcı reklamlara itibar etmeyiniz.

Her cerrahi işlem de olduğu gibi ben aldırma sonrası da alınan nevüsün türü, büyüklüğü; uygulanacak ben alma yöntemi ve doktorun tecrübesine bağlı olarak iz kalma riski vardır.

Önemli olan kalacak izin minimum ve (fark edilmeyecek düzeyde) kalmasını sağlamaktır. Bunun için mutlaka ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Ben aldırma sonrası iz kalır mı?
Görselde yer alan ben aldırma işlemi IDEA Klinik genel cerrahları tarafından ameliyatsız teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Ben Aldırma Öncesi Nelere Dikkat Etmeli?

 • Hizmet alacağınız hekimin bu alanda tecrübeli olup olmadığını araştırmalısınız.
 • Ben aldırma işleminde uyguladığı ve sizde uygulayacağı yöntemin (ameliyat, ameliyatsız) hangisi olduğunu öğrenmelisiniz.
 • Ameliyatsız yöntem uyguluyorsa, lazer, radyofrekans, elektrokoter, plexr ya da kriyoterapi bunların hangisi olduğunu sormalısınız.
 • Araştırmanız esnasında size yardımcı olmamızı ister misiniz? Genel cerrahi ve medikal estetik alanında uzman doktorlarımız WhatsApp ile sorularınıza yanıt veriyor. Aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen sorularınızı sorabilirsiniz.
Ben aldırma sorularınızı sorun

Ben Alındıktan Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

 • En çok iz ameliyatla ben aldırma işleminde oluşur: Birden fazla ameliyatsız ben aldırma yöntemi olmasına karşın, bazı doktorlar ameliyat ile ben alımı yapmaktadır. Benin etrafında ve derinlemesine kesi yaparak çıkarmaktadır. Aynı zamanda dikiş atılması nedeniyle ciddi bir iz kalmaktadır. Resim 1.’de ameliyat sonrası izi görebilirsiniz.
 • Kriyoterapi ile ben aldırdığınızda çukurluk kalabilir: Ben aldırmak için dermatoloji, genel cerrah ve plastik cerrahi uzmanlarından hizmet alabilirsiniz. Tercihinizi dermatologlardan yana yapmanız halinde uygulanacak olan tedavi yöntemi büyük ölçüde kriyoterapi olacaktır. Kriyoterapi: Sıvı azot ile benlerin dondurularak (protein yapısının bozulmasına) ve çürüyerek kopmasına dayanmaktadır. (1). Uygulanan azotun etki alanı tam olarak kestirilememektedir. Bazen yetersiz gelerek ikinci seansa gerek duyulur. Bazen ise fazla derine etki ederek çukurluk oluşabilir. Tabii ki yine de uzun zamandır uygulanan yaygın bir tekniktir. (2).
 • Sirke ile benlerden kurtulmaya çalışmayın: bazı insanlar doktora gitmek yerine evde elma sirkesi ya da asit içeren sıvılar ile kendi kendine yapmaya çalışmaktadır. Bu durum son derece tehlikelidir. Sirke içerisinde yer alan asit gerek beni, gerekse ben çevresindeki sağlıklı dokuyu yakabilir. Resim 2.’de olduğu gibi korkunç bir durum ortaya çıkabilir. (3). Bazı anne babalar çocuklarda ateşin düşmesi içinde sirke kullanır. Maalesef bu da hatalı bir uygulamadır. (4).
Ben ameliyatı sonrası ortaya çıkan iz
Resim 1. Ben ameliyatı sonrası ortaya çıkan korkunç iz
Sirke ile ben tedavisi
Resim 2. Sirke ve benzeri asit içeren sıvılarla benlerden kurtulmaya çalışmak çok tehlikelidir.

Lazerle ben aldırma yöntemi sandığınız kadar etkili değildir!

Ben aldırma araştırması yapanların en çok aradığı kelimelerden biri de “lazerle ben aldırma” olmaktadır. Daha kolay bir yöntem olması nedeniyle insanları ikna etmenin kolay yoludur. Bu nedenle araştırdığınız birçok kaynakta “lazerle ben alıyoruz” şeklinde tanıtımlar görebilirsiniz.

Oysa ki lazer benlerde sandığınız kadar etkili değildir. Sadece koyu renkli ve yüzeysel (ciltten kabarık olmayan) benlerde uygulanabilir. Benlerin çoğu gerek yüzeysel yönden gerekse cildin alt katmanı dermis’e doğru büyümektedir. O nedenle lazer tek başına yeterli olmaz. (5). Genelde Radyofrekans ve Elektrokoter gibi yöntemler kullanılır.

Radyofrekans İle Ben Tedavisi En Avantajlı Tekniklerden Biridir.

Tüm benlerde uygulanması mümkün olan radyofrekans (RF) ile ben aldırma işlemi başlıkta da belirtildiği gibi en avantajlı yöntemlerden biridir. Yöntemin ne olduğunu, nasıl yapıldığını aşağıda yer alan videoda izleyelim. Kaşlar arasındaki, ciltten hayli kabarık nevüs’ün (benin) radyofrekans ile alınışını görebilirsiniz.

Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri her açıdan avantajlı olduğu söylenebilir. Aynı zamanda oldukça ekonomik olduğunu belirtmeliyim. Benlerin büyüklüğü, sayısı ve SGK güvencesine göre hesaplanan ben aldırma fiyatları yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

REFERANSLAR

1. Yiu, W. K., Basco, M. T., Aruny, J. E., Cheng, S. W., & Sumpio, B. E. (2007). Cryosurgery: a review. The International journal of angiology: official publication of the International College of Angiology, Inc, 16(1), 1.

2. Cooper, S. M., & Dawber, R. P. R. (2001). The history of cryosurgery. Journal of the royal society of medicine, 94(4), 196-201.

3. Feldstein, S., Afshar, M., & Krakowski, A. C. (2015). Chemical Burn from Vinegar Following an Internet-based Protocol for Self-removal of Nevi. Journal of Clinical & Aesthetic Dermatology, 8(6).

4. Korkmaz, A., Şahiner, Ü., & Yurdakök, M. (2000). Chemical burn caused by topical vinegar application in a newborn infant. Pediatric dermatology, 17(1), 34-36.

5. Bray, F. N., Shah, V., & Nouri, K. (2016). Laser treatment of congenital melanocytic nevi: a review of the literature. Lasers in medical science, 31(1), 197-204.

240 Yorum

 1. Merhaba hocam Ben yüzümdeki 3 tane beni aldim ikisi çukur biri çukur degil ve doktorum surekli fondoten surmemi söyledi bu ne kadar dogru bir uygulama olur yardımcı olurmusunuz lütfen fondotenin zarari olmaz mı?

  • Doktorun Cevabı

   Fondoten izi kapatır, gewnel olarak fondöteni yüzünüzün her yerine uyguluyorsanız mümkün olduğunca eve gelir gelmez temizleyin,cildin havalanmasını önler.

 2. Merhaba hocam 12 tane ben aldırdım yüzümde plexer tedavisi ile hafif cıkık olanları iyi bir yöntem seçmişmiyim ve krem olarak scarex jel verdi biraz geçtikten sonra kantaron yağı sürsem iyi gelir mi

  • Doktorun Cevabı

   Tedaviyi yapan hekiminize danışmalısınız. Daha sonrs istenmeyen durumlar geliştiğinde hak iddia edemezsiniz.

 3. Hocam bende alnımdan aldırdım fakat doktor bant yapiştiriyor 3 hafta oldu içi çukur ne surebilirim

  • Doktorun Cevabı

   Bant yapıştırmanızaa gerek yok, iyileşmesi geciktirebilir. Çukurluk içinde iyileşmeyi hızlandıran kremler kullanabilirsiniz. Zamanla dolacaktır

 4. Gümüş gülçin kayaçam

  Iyi günler. Hocam 1 ay önce yüzümdeki kabarık ve kabarık olmayan benlerimi elektro koter ile aldırdım. Ama yüzümde hala bir düzelme olmadi bazi bölgeler kahve bazı yerler kırmızı kaldı. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum .yaptırdığım yeri aradım zamanla geçer dedi ama korkuyorum kahverengi kalır ve iz oluşur diye.

  • Doktorun Cevabı

   Kahve renkli alanlara rotuş yapmak gerekebilir ,kızarıklık iyileşmesini devam ettiğinin göstergesidir, zamanla geçecektir bu da bünyenizin iyileşme hızına bağlıdır.

  • Hocam iyi günler. Burnumun tam ortasında bir ben var. Küçük bir ben. Yaşadığım şehirde bir kliniğe gittim. Doktor cerrahi yöntemle alınabileceğini söyledi. Fakat iz kalır diye endişelendim. Ne yapmalıyım görüntüsü rahatsız ediyor yaş 17

   • Doktorun Cevabı

    Özellikle burun ucu gibi çok göz önünde olan bölgeler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmeli. 05426210888 nolu te2lefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,ameliyatsız yöntemlerle tedavi eden kurumları araştırıp tedavinizi ,laser, RF, plazma gibi yöntemlerle yapptırın

 5. İyi günler hocam,ben yaklaşık 2 ay önce bir klinikte lazer göz çukurumun altındaki beni aldırdım..Fakat alınan yerde hafif çukur var sanki hiç kapanmayacak gibi..Sizce kapanır mı..Kapanması için ne yapılabilir..Saygılar..

 6. Sevgili hocam yaklaşık 2 hafta önce göz kapağımın altındaki beni lazer ile aldırdım..Aynada bakınca sanki çukurluk var…Bu çukurluk kapanır mı hocam?

 7. Hocam estetik dikişte iz kalıyor mu ben yaptırdım bana doktorum ilaçları sürdüğümde geçiceğini söyledi

 8. 3hafta once lazerle ben aldirdim 7tane cukurlasti dikkat cekiyor cukurluklar kac aya duzelir

  • Doktorun Cevabı

   Bünyenize göre değişir. Benin kökü derinde değilse,Yara iyileşme hızınız yüksek ve gençseniz 1-2 ayda düzelmesi beklenir

   • Biraz derinde benin koku

    • Doktorun Cevabı

     Derinde ise aşamalı olarak çalışılabilir,dolayısıyla daha az iz kalır

     • Yüzümdeki 10u aşkın minik siğiller için kriyoterapi yapıldı bazılarının yerinde dokaybı oldu delik delik

     • Doktorun Cevabı

      Keşke tedavinizi RF ile yaptırsaydnız . Crio ile tedavide fazladan doku hasarı olabiliyor.iyileşme sürecini tamamladıysanız bir plastik cerrahi uzmanı ile görüşün

   • Hocam plazma ile ben aldırdım 4 gün sonra düştü yara ama yeri sert gibi tuhaf ilk düştüğünde içi beyazdı ertesi gün kahvem si gibi sertleşti

 9. 3 hafta önce benlerimi aldırdım fakat çil gibi lekeler oluştu bu lekelerde iyileşme sürecinde normal mi

 10. Doktor merhabalar yaklaşık 9ay önce Ankara kliniğinizde kaşımın ortasında bulunan beni lazerle aldırmıştım. Ancak hala benin yerinde pembelik kaldı.Bu pembelik nasıl geçer acaba ?

  • Doktorun Cevabı

   Pembelik doğuda iyileşmesini devam ettiğinin bulgusudur, tam iyileşme sağlandığı zaman geçecektir

  • Hocam benlerimi aldırdım yüzümdeki estetik dikiş ile aldırdım dikiş leri çıkarttım dikiş izi yok ama etrafı kızarıklık var ilac sürüyorum geçer degil mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri